VÁLKA NA UKRAJINĚ

VÁLKA NA UKRAJINĚ
Ukrajinská státní vlajka (Zvětšit)

Speciální diskusní stránka o válce na Ukrajině.

Nahlásit chybu v článku


Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Tino
  11:09 25.08.2022

  podla tohto tweetu prilozene video dokazuje ze dnes rano sa presuvala RUS vojenska technika cez antonovsky most, netusim z akeho dna je vide skutocne ani ci je to antonovsky ...Zobrazit celý příspěvek

  podla tohto tweetu prilozene video dokazuje ze dnes rano sa presuvala RUS vojenska technika cez antonovsky most, netusim z akeho dna je vide skutocne ani ci je to antonovsky most.

  https://twitter.com/bayraktar_... Skrýt celý příspěvek

  • zubro28
   11:19 25.08.2022

   Su tam komenty ze to nie je Antonovsky most

   Su tam komenty ze to nie je Antonovsky most

   • Tino
    11:27 25.08.2022

    ja netusim ci je alebo nie je, resp kedy bolo video robene....nezda sa mi to cele, ale vylucit to nejde, podla man antonovsky most zniceny nie je aj ked te nposledny utok vraj mal ...Zobrazit celý příspěvek

    ja netusim ci je alebo nie je, resp kedy bolo video robene....nezda sa mi to cele, ale vylucit to nejde, podla man antonovsky most zniceny nie je aj ked te nposledny utok vraj mal byt znicujuci....ale nakolko je most ak otaky prejazdy aak je aka je max pripustna nosnost nemam sajn....za dalsie nech je aka je pripustna nosnost rus tam budu posielat aj tazsiu techniku, resp zasobovanie pokial most stoji oni zasobuju, ked to spadne zacnu hladat ine riesenieSkrýt celý příspěvek

  • Matesxx
   11:37 25.08.2022

   Na videu jsou vidět dráty visutého mostu.
   Bude to jiný most.

   Na videu jsou vidět dráty visutého mostu.
   Bude to jiný most.

   • Matesxx
    11:38 25.08.2022

    Tak zpět, možná to je jen překážka před objektivem.

    Tak zpět, možná to je jen překážka před objektivem.

  • Rošťák
   12:43 25.08.2022

   vemu li v potaz most, chybí mi tam lampy - které jsou vidět i z dálky...... ...Zobrazit celý příspěvek

   vemu li v potaz most, chybí mi tam lampy - které jsou vidět i z dálky......
   https://imageio.forbes.com/spe...
   https://i0.wp.com/eprimefeed.c... Skrýt celý příspěvek

   • Tino
    13:04 25.08.2022

    dik , vyborny postreh .

    dik , vyborny postreh .

 • viktor.sieger
  11:07 25.08.2022

  Z Topwaru jsem se prokliknul na Topcor článek o nutnosti dobýt Nikolajev a potěšilo mě zoufalství v komentářích. ...Zobrazit celý příspěvek

  Z Topwaru jsem se prokliknul na Topcor článek o nutnosti dobýt Nikolajev a potěšilo mě zoufalství v komentářích. :)
  https://topcor.ru/27650-kakie-... Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  11:06 25.08.2022

  Zaměstnanci ruského vojensko-průmyslového komplexu výroby raket jsou nuceni makat 6x 12tky v týdnu.

  https://twitter.com/golub/stat...

  Zaměstnanci ruského vojensko-průmyslového komplexu výroby raket jsou nuceni makat 6x 12tky v týdnu.

  https://twitter.com/golub/stat...

  • ante1891
   11:29 25.08.2022

   Škoda že na to nejsme schopni reagovat třísměnným provozem...

   Škoda že na to nejsme schopni reagovat třísměnným provozem...

  • Hawk
   11:57 25.08.2022

   práce s březovou překližkou je náročná...

   práce s březovou překližkou je náročná...

 • Cernysip
  10:50 25.08.2022

  Expert upřesnil, kolik objektů bude schopno chránit americké komplexy ...Zobrazit celý příspěvek

  Expert upřesnil, kolik objektů bude schopno chránit americké komplexy NASAMS
  https://www.unian.net/war/zrk-...
  Dvě baterie protiletadlových raketových systémů NASAMS s raketami pro ně, které Spojené státy převezou na Ukrajinu v rámci nového balíčku vojenské pomoci na posílení systému protivzdušné obrany (protivzdušné obrany), budou schopny pokrýt maximálně dva objekty.
  Řekl to vojensko-politický pozorovatel skupiny Information Resistance Alexander Kovalenko:
  "Mnozí považují systémy protivzdušné obrany NASAMS s raketami za třešničku na dortu. Možná je to pravda, ale o přesunu NASAMS na Ukrajinu jsem slýchal tak dlouho, že pro mě osobně tato třešnička není příliš čerstvá. Čekáme,“ řekl.
  „Navíc z nějakého důvodu, když mnozí píší o přesunu systémů protivzdušné obrany NASAMS na Ukrajinu, dělají nepřijatelnou chybu, mluví o šesti komplexech, jako by mohly být uspořádány do 6 různých objektů. Ve skutečnosti jsou předávány 2 baterie a jedna baterie obsahuje čtyři instalace, z nichž 3 odpalovací zařízení LCHR, každý se šesti články pro střely AIM-120 AMRAAM, a také AN / MPQ-64F1 vylepšený Sentinel a jedno vozidlo Fire Distribution Center a jedno vozidlo s elektronově optickou kamerou MSP500. Tedy dvě baterie jsou krytem pro maximálně dva objekty,“ dodal odborník.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:26 25.08.2022

   Tak to je trochu zklamání, čekal jsem, že šest bude šest baterií :-( ... ale snad se bude později pokračovat

   Tak to je trochu zklamání, čekal jsem, že šest bude šest baterií :-( ... ale snad se bude později pokračovat

   • Rošťák
    15:45 25.08.2022

    A je to fakt 6 odpalovacích vozidel? Nebude to nakonec 6 baterií? Protože o 2 bateriích se mluvilo už dávno a těhlech 6 je z nového balíku .... ne?

    A je to fakt 6 odpalovacích vozidel? Nebude to nakonec 6 baterií? Protože o 2 bateriích se mluvilo už dávno a těhlech 6 je z nového balíku .... ne?

 • Cernysip
  10:40 25.08.2022

  Rusko převedlo Lačinský koridor na Ázerbájdžán. Co to znamená pro Armény z Karabachu? https://www.bbc.com/russian/fe... Ruské mírové síly předaly kontrolu nad ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko převedlo Lačinský koridor na Ázerbájdžán. Co to znamená pro Armény z Karabachu?
  https://www.bbc.com/russian/fe...
  Ruské mírové síly předaly kontrolu nad Lačinským koridorem, šestikilometrovou horskou silnicí klíčového významu pro celý region, Ázerbájdžánu. Tato silnice spojuje Arménii a Náhorní Karabach.

  Dva roky v "koridoru"
  Druhá karabašská válka trvala 44 dní a skončila 10. listopadu 2020. Toho dne prezident Ázerbájdžánu a předseda vlády Arménie prostřednictvím Vladimíra Putina podepsali společné prohlášení. Ve skutečnosti to byla kapitulace Arménie. Kromě příměří a návratu území kolem Náhorního Karabachu, které od roku 1994 ovládaly arménské síly, do Ázerbájdžánu, Ilham Alijev a Nikol Pašinjan se pak dohodli, co dělat s Lačinským koridorem – jedinou pozemní cestou spojující Arménii se Stepanakertem (Khankendi), hlavním městem neuznaného Náhorního Karabachu.
  V důsledku války je Lačin malým městem na jihozápadním svahu Karabašského hřebene, kde v sovětských dobách žilo několik desítek tisíc lidí, a téměř o tři desetiletí později se vrátilo do Ázerbájdžánu. Město i samotnou silnici z Arménie do Náhorního Karabachu ovládli ruští mírotvorci – mají pětiletý mandát s možností prodloužení.
  Zpočátku to nebylo snadné: navzdory skutečnosti, že toto území je formálně ázerbájdžánské, během „přechodného období“ mohli do Lačinu bez souhlasu vstoupit pouze držitelé arménských pasů a ázerbájdžánská armáda musela každý průchod koridorem koordinovat s Rusy. I když bylo dohodnuto, konvoj Ázerbájdžánců doprovázely ruské mírové jednotky.
  "Nejprve byli pobouřeni. Ale vysvětlili jsme jim, že to jsou podmínky mírové smlouvy. Pod touto dohodou je podpis prezidenta. Buďte tedy laskaví,“ řekl ruský mírotvorce BBC v březnu 2021. „Obvykle po těchto slovech všechny spory skončily.“
  Ke konfliktům na horské silnici dlouhé jen několik kilometrů docházelo často. Ázerbájdžánci, kteří procházeli kolem, ukazovali, že je to jejich území, vyvěšením státní vlajky na okna svých aut. Arméni, pokud viděli ázerbájdžánský sloup, odpověděli zvláštním způsobem: ukázali prostředníček.
  Postupem času se to uklidnilo: na podzim 2021 byl průjezd podél Lačinského koridoru otevřen pro soukromá auta. Pohyb po koridoru byl ale stále přísně kontrolován mírovými silami.
  Poté, v roce 2021, bylo v Lačinu pouze 80 obyvatel. Mnozí z nich s hrůzou vyprávěli, jak v sousedních vesnicích, které spadají pod kontrolu Ázerbájdžánu, mají místní velmi málo času na to, aby se sbalili a odešli. Většina neměla kam jít. Těch pár obyvatel Lačinu nechtělo nikam jít. Ale teď možná budou muset.
  Rok a půl po skončení války by se dal charakterizovat jako doba bez míru i bez války.
  K místním vzplanutím sporu docházelo pravidelně: z eskalace byl obviňován především Ázerbájdžán, který v březnu tohoto roku dokonce ovládl další osadu a výšinu v zóně konfliktu. Situace v Karabachu se ale koncem července výrazně zhoršila.
  Nejprve úřady neuznané republiky Náhorní Karabach oznámily, že se Ázerbájdžánci pokoušejí překročit linii kontaktu. Poté ruské mírové síly informovaly o „třech porušeních režimu příměří“ ze strany Ázerbájdžánu. Poté se strany začaly navzájem obviňovat z ostřelování. Několik vojáků bylo zabito při potyčkách. Někteří nezávislí experti pak poukázali na to, že nové kolo konfrontace souvisí s tím, že Ilham Alijev chce dotlačit Jerevan k co nejrychlejšímu vyřešení sporných otázek. A je k tomu dobrý čas: zatímco Rusko je zaneprázdněno válkou na Ukrajině a celý svět sleduje, co se děje, Ázerbájdžánci se rozhodli jednat agresivněji, aniž by se ohlíželi na mírové jednotky. Hlavní nevyřešený problém spočíval na samotném Lačinském koridoru, nad nímž chtěl Ázerbájdžán ve velmi blízké budoucnosti získat kontrolu.
  Podle dohod, které znamenaly konec války, měly Arménie a Ázerbájdžán rozhodnout o plánu na vybudování nové trasy obcházející Lačin. Ruské mírové jednotky se musely přesunout na novou silnici. Byly na to dány tři roky a lhůta dosud nevypršela.
  Ale jednání a dohody probíhaly dlouho. 3. srpna, po silném vyostření situace, tajemník arménské bezpečnostní rady Armen Grigoryan označil požadavky Baku na koridor Lačin za nezákonné: Arménie tvrdil, že dosud nesouhlasila s žádným plánem na stavbu nové silnice. Ázerbájdžán se tím nenechal zahanbit: v té době již dokončoval svou část trasy, která začíná na hranici Lačinské oblasti s Arménií a spojuje se s dálnicí Shusha (Arméni nazývají město Shushi) - Stepanakert. Nyní, v Baku oznámili, že silnice je zcela připravena k použití. Jerevan naléhal , že musím počkat na uplynutí tří let. Ázerbájdžán se domnívá, že Arménie po celou tu dobu záměrně zdržovala schválení plánu a výstavbu svého úseku.
  Ale po situace zhoršení koncem července - začátkem srpna se proces zrychlil. Neuznaná republika Náhorní Karabach uvedla, že Ázerbájdžán požadoval vydání Lačinu a vesnice Zabuch (Achavno) do 5. srpna. O něco později byl termín posunut na 25. srpna.
  Arméni nadále žijí na územích, která byla postoupena Ázerbájdžánu. Mnoho z nich se nemůže dohodnout se svými úřady na přesídlení. Neuznaná republika slibuje poskytnutí dočasného bydlení, ale ne všichni s tím souhlasí. Dočasný status bydlení mnohým nevyhovuje, jiní jsou pobouřeni, že všechny sliby jsou jen slova. „Kavkazský uzel“ hovořil s místními obyvateli, kteří jsou v naprosté nejistotě. Mnozí nevědí, kam jít, zda mohou zůstat, a pokud ano, co s nimi bude.
  Začátkem srpna úřady neuznané Náhorní-Karabašské republiky oznámily arménským obyvatelům Lačin a vesnic Sus a Achavno (v Baku se nazývá Zabuch), že musí opustit své domovy do 25. srpna: to je doba, kdy by se území měla konečně dostat pod kontrolu Ázerbájdžánu.

  Pro obyvatele vesnic bylo toto prohlášení velkým překvapením: mnoho lidí, kteří odtud uprchli během druhé karabašské války, se vrátili do svých rodných míst v naději, že budou moci pokračovat v životě ve svých domovech.
  6. srpna projížděla novinářka Lilit Shahverdyanová stále aktivním koridorem přes Lačin, když úřady NKR lidem řekly, aby si sbalili věci. Lačin byl stále střežen ruskými mírovými jednotkami -
  armáda nedovolila před novináři střílet ve městě. Podařilo se jí ale promluvit s obyvateli Achavna. Místní podle novinářky úplně nevěřili, že je příjezd Ázerbájdžánu možný, ale balili si věci.
  Po válce v roce 2020 byla v obci opět vybavena škola: byly opraveny zdi, vymalovány stěny a modernizovány lavice. Přijeli učit noví učitelé z Arménie. Nyní bude muset škola odejít. Lidé balili domácí spotřebiče a pálili nepotřebné papíry. Na internetu se objevila videa, jak někteří obyvatelé pálí své domy, aby je nedostali Ázerbájdžánci. Pravda, úřady neuznané republiky varovaly, že v tomto případě lidé odškodnění nedostanou.
  Lilit Shahverdyanová řekla BBC, že úřady neuznané NKR jsou obviňovány z Achavna, ale chápou, že Ázerbájdžán pravděpodobně nenechal jiné východisko. Ve druhé polovině srpna se u vjezdu do Achavna u vjezdu do vesnice objevily ruské obrněné transportéry a kontrolní stanoviště. NKR nabídla 40 000 dramů na osobu (asi 99 dolarů) a certifikát na 10 milionů dramů (asi 24 600 dolarů) na nákup nebo pronájem bydlení jako pomoc vnitřně vysídleným osobám. Tyto peníze, říká novinář, by stačily na pronájem, ale ne na koupi domu - zvláště pokud mluvíme o Arménii.
  Kromě toho bývalí obyvatelé Lačinu, ti, kteří takové certifikáty obdrželi, se potýkali s problémy: arménské banky jsou k takovým dokumentům podezřívavé a často je nepřijímají.
  Ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva to nezajímá. „Lidé se nelegálně usadili ve městě Lačin, vesnici Zabukh a Sus, musí být staženi. Je to přirozené. Jejich přítomnost tam v podstatě je válečným zločinem, protože je to v rozporu s pravidly Ženevské konvence. Okupační země nemůže provádět nelegální osídlování okupovaných zemí,“ řekl. V předvečer přesunu Lačinského koridoru vyvstala otázka: jak bude NKR komunikovat s Arménií, pokud se silnice dostane pod kontrolu Ázerbájdžánu?
  Lilit Shahverdyanová, která region navštívila, říká, že existuje alternativní cesta. Krátce před průchodem koridoru navrhly orgány NKR použít stejnou trasu: lidé budou moci použít silnici, která prochází poblíž nyní ázerbájdžánské Shusha a je pod kontrolou ruských mírových sil.
  Problém ale nebude zcela vyřešen: Arménie a NKR ještě musí přesunout elektrické sloupy a komunikační kabely do nového dočasného koridoru. A pro obyvatele Karabachu zůstává hlavním problémem plynovod: částečně prochází územími pod kontrolou Ázerbájdžánu a tento problém dosud není vyřešen.Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  10:27 25.08.2022

  Vážení a milí tady posílám odkaz na twitterový účet ukrajinských memových vojsk:https://twitter.com/uamemesfor...

  Vážení a milí tady posílám odkaz na twitterový účet ukrajinských memových vojsk:https://twitter.com/uamemesfor...

  • RiMr71
   14:54 25.08.2022

   ...asi jsem starý, ale ty meme mi v naprosté většině případů připadají dětinské až dementní...

   ...asi jsem starý, ale ty meme mi v naprosté většině případů připadají dětinské až dementní...

 • sgaba
  10:19 25.08.2022

  Jen další potvrzení, že Rusko je teroristický stát:
  https://liveuamap.com/en/2022/...

  Jen další potvrzení, že Rusko je teroristický stát:
  https://liveuamap.com/en/2022/...

  • RiMr71
   14:54 25.08.2022

   ...

   ...

 • Cernysip
  09:41 25.08.2022

  USA hodlají pohnat Lukašenka k odpovědnosti za podporu ruské invaze na Ukrajinu ČTVRTEK 25. SRPNA ...Zobrazit celý příspěvek

  USA hodlají pohnat Lukašenka k odpovědnosti za podporu ruské invaze na Ukrajinu
  ČTVRTEK 25. SRPNA 2022
  https://www.rbc.ua/rus/news/ss...
  Spojené státy poženou běloruského diktátora Alexandra Lukašenka k odpovědnosti za podporu ruské totální invaze na Ukrajinu.
  Informuje o tom RBC-Ukrajina s odvoláním na zprávu amerického velvyslanectví v Bělorusku.
  V projevu ke Dni nezávislosti Ukrajiny američtí diplomaté uvedli, že zaměření Lukašenkova režimu pouze na udržení moci podkopalo suverenitu Běloruska a dalo území země, její vzdušný prostor a infrastrukturu do služeb ruských vojenských potřeb.
  Agentura zdůraznila, že účast Lukašenkova režimu ve válce Ruska proti Ukrajině je v rozporu s vůlí běloruského lidu. „Od 24. února běloruské demokratické síly jasně dávají najevo, že lidé jsou proti ruské invazi na Ukrajinu, proti podpoře Lukašenkova režimu v této válce, proti pokusům urazit suverenitu a nezávislost obou zemí,“ stojí v prohlášení.
  Velvyslanectví dodalo, že běloruští dobrovolníci bojují po boku ukrajinských jednotek, chrání území Ukrajiny. "Bělorusové přijímají opatření, aby zabránili přesunu ruské munice a vojenského materiálu přes území Běloruska na Ukrajinu," stojí v prohlášení. Diplomati zdůraznili, že Spojené státy budou i nadále činit Lukašenkův režim odpovědným za porušování lidských práv a politické pronásledování opozice, stejně jako za jeho podporu ruské války proti Ukrajině.
  Připomeňme, že dříve StratCom uvedl, že koncentrace raket pro S-300 probíhá v Zyabrovce (Bělorusko), 22 kilometrů od hranic s Ukrajinou.Skrýt celý příspěvek

 • Smirnov
  09:18 25.08.2022

  Konečně někdo kdo chápe princip jaderného ...Zobrazit celý příspěvek

  Konečně někdo kdo chápe princip jaderného odstrašení.

  https://www.novinky.cz/clanek/... Skrýt celý příspěvek

  • dicede
   09:39 25.08.2022

   Tak hlavně, jestli bude mít pevnou ruku až hranice překročí východoberlínští hasiči: https://www.youtube.com/watch?... Mimochodem, i Rusové jsou jistě připravení ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak hlavně, jestli bude mít pevnou ruku až hranice překročí východoberlínští hasiči:
   https://www.youtube.com/watch?...

   Mimochodem, i Rusové jsou jistě připravení zmáčknout jaderné tlačítko, jen je tou salámovou taktikou momentálně ždíme Západ.Skrýt celý příspěvek

   • Inflex
    09:44 25.08.2022

    Tohle by se mělo dávat jako naučný film.

    Tohle by se mělo dávat jako naučný film.

   • Klimesov
    10:04 25.08.2022

    Ten seriál zraje jako víno :-)

    Ten seriál zraje jako víno :-)

   • Kreon
    11:18 25.08.2022

    Legendární a hlavně nestárnoucí seriál. viděl jsem ho asi 100x, ale pořád TOP :D

    Legendární a hlavně nestárnoucí seriál. viděl jsem ho asi 100x, ale pořád TOP :D

  • flanker.jirka
   09:52 25.08.2022

   Jen předvolební divadlo, bývá u nich tradicí, že se každý snaží tvářit železnější než železná lady.

   Jen předvolební divadlo, bývá u nich tradicí, že se každý snaží tvářit železnější než železná lady.

   • VictorAlphaCharlie
    10:32 25.08.2022

    To záleží... Ono půlka národa ji nemůže moc přijít na jméno..

    To záleží... Ono půlka národa ji nemůže moc přijít na jméno..

    • PavolR
     11:27 25.08.2022

     Voliť budú členovia konzervatívnej strany a nie národ.

     Voliť budú členovia konzervatívnej strany a nie národ.

  • peal
   13:28 25.08.2022

   A zase se ukazuje, ze muzete rict cokoliv, vzdycky se najde nekdo kdo vam rekne ze je to spatne. Pominu li ze je to cele vkousnute z kontextu, a ze ma (muj nazor) pravdu, tak - ...Zobrazit celý příspěvek

   A zase se ukazuje, ze muzete rict cokoliv, vzdycky se najde nekdo kdo vam rekne ze je to spatne. Pominu li ze je to cele vkousnute z kontextu, a ze ma (muj nazor) pravdu, tak
   - pacifisti jsou zdeseni, ze je odhodlana branit svuj narod a ucinit tvrda rozhodnuti
   - Rusove ji obvinuji z jaderne eskalace, protoze to muze jen Rusko, od ostatnich je to podpasovka
   - Cast lidi ohromuje jeji chladne potvrzeni ze udela co se od ni ceka, zatimco z druhe strany vykrikuji ze se vuci Rusku musi zaujmou tvrdy postoj
   ...
   Hypoteticka situace ktera je vyvolana nekym jinym, ale vinna je ona? Lidi jsou pokrytci, a at si mysli cokoliv, takhle by meli jednat vsichni.Skrýt celý příspěvek

 • Poly
  08:42 25.08.2022

  Pěkně po ránu ruského námořnictva a aktuálním působení ve Středozemním moři.

  http://www.hisutton.com/Russia...

  Pěkně po ránu ruského námořnictva a aktuálním působení ve Středozemním moři.

  http://www.hisutton.com/Russia...

 • waggon
  08:23 25.08.2022

  Ruský 9A331M Tor-M2 AD byl nedávno zničen pomocí AGM-88 HARM. https://twitter.com/UAWeapons/... Orkové byli nuceni odepsat další BMP ...Zobrazit celý příspěvek

  Ruský 9A331M Tor-M2 AD byl nedávno zničen pomocí AGM-88 HARM. https://twitter.com/UAWeapons/...
  Orkové byli nuceni odepsat další BMP https://twitter.com/UAWeapons/...
  Ukrajinská bojová bugina jako z filmu Šílený Max. Tahle je vybavena kompletem MILAN 2 https://twitter.com/UAWeapons/...
  Bohužel další M777 (A2) byla zničena https://twitter.com/UAWeapons/...
  Sílení vozidel je na Ukrajině velmi úspěšné. O čemž svědčí i toto BTR-82A https://twitter.com/UAWeapons/... Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   10:06 25.08.2022

   Pěkná práce s tím TORem, ale co ostatní vozidla? Většinou bývají v baterii čtyři.

   Pěkná práce s tím TORem, ale co ostatní vozidla? Většinou bývají v baterii čtyři.

 • Tecka
  08:19 25.08.2022

  Uzupełnienie do wczorajszego wpisu o zakupach MON, trochę zamieszania . Teraz info bardziej oficjalne ze strony polskiej : 180 czołgów K2 za 3,37 mld USD (16,2 mld PLN) i 212 ...Zobrazit celý příspěvek

  Uzupełnienie do wczorajszego wpisu o zakupach MON, trochę zamieszania . Teraz info bardziej oficjalne ze strony polskiej : 180 czołgów K2 za 3,37 mld USD (16,2 mld PLN) i
  212 armatohaubic K9 za 2,4 mld USD (11,5 mld PLN).
  Z pełnym pakietem , czyli logistyka , pojazdy techniczne i..amunicja?
  I przypuszczenia co do dostaw i typów K9 : 48 k9a1 (z topazem i fonetem) , następnie 164 k9pl/k9a2 , kolejne produkowane w kraju. Nasuwa się wniosek ,że wszystkie Kraby będą wysyłane , to będzie długa wojna.
  Ps. Strona koreańska ma nieco „dłuższy język” i można coś się dowiedzieć . K2 (pierwsza dostawa) będzie miała docelowo wzmocniony pancerz plus update łączności i bms .Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
   09:08 25.08.2022

   Díky za info: Máme tu systémovou cenu cenu K2 tj. 18,7 milionu $, která obsahuje logistiku, vyprošťovaci a případně další “ženijní” stroje. Otázka je kolik a jakou munici tento ...Zobrazit celý příspěvek

   Díky za info:

   Máme tu systémovou cenu cenu K2 tj. 18,7 milionu $, která obsahuje logistiku, vyprošťovaci a případně další “ženijní” stroje. Otázka je kolik a jakou munici tento balíček obsahuje - velmi pravděpodobně jde i PTŘS top-attack KSTAM vystřelováné z tankového kánonu s dosahem 2 až 8 km. Navíc dodávané tanky mají mít posílené pancéřování - vzhledem k rychlosti a množství dodaných kusu hodně vysoko nasazena laťka pro Leo2.

   Pro chytráčky, kteří zpochybňování výhody KSTAM, tak podobný systém s názvem NLOS (neplést s izraelským primarně po optickém kabelu naváděným raketovým systém) vyvíjí francouzský Nexter pro jejich perspektivní 140 mm tankový kánon ASCALON ;-).Skrýt celý příspěvek

   • Tecka
    09:27 25.08.2022

    Co do finalnych kwot , trzeba poczekać do jutra. Według rzecznika MON , rozmowy są w toku.. W ciekawych czasach żyjemy .

    Co do finalnych kwot , trzeba poczekać do jutra. Według rzecznika MON , rozmowy są w toku.. W ciekawych czasach żyjemy .

   • Jirosi
    09:37 25.08.2022

    Látka vysoko???
    Původně jste tu básnil o ceně 8,5m... dnes tu máme ceny 18,7m USD při seriovosti 180ks :), a současném upsani hromady další techniky.

    Látka vysoko???
    Původně jste tu básnil o ceně 8,5m... dnes tu máme ceny 18,7m USD při seriovosti 180ks :), a současném upsani hromady další techniky.

    • Clanek
     09:41 25.08.2022

     No pockejme co bude stat Leo2, treba muj osobni tip byl ze CR vyjde na 20mil E za kus BEZ logistiky, munice atd., ktere to popozenou jeste vys (k 30mil E/kus).

     No pockejme co bude stat Leo2, treba muj osobni tip byl ze CR vyjde na 20mil E za kus BEZ logistiky, munice atd., ktere to popozenou jeste vys (k 30mil E/kus).

     • liberal shark
      09:47 25.08.2022

      Ještě nedávno se tvrdilo, že je Type 10 moc drahý :-)).

      Ještě nedávno se tvrdilo, že je Type 10 moc drahý :-)).

     • Jirosi
      09:50 25.08.2022

      Vzhledem k tomu, že se to málo kdy odděluje. Tak všechny vypočtené ceny L2 z nákupu vycházejí z cen koupě všeho.
      Přímo se kupuje o rad méně ks.

      Vzhledem k tomu, že se to málo kdy odděluje. Tak všechny vypočtené ceny L2 z nákupu vycházejí z cen koupě všeho.
      Přímo se kupuje o rad méně ks.

     • Clanek
      09:57 25.08.2022

      Ted bude drahe vsechno, ale dva priklady z minulosti: - Nemecko nabidlo Ukrajine 100x PzH2000 za 1,7mld E. - Kdyz pred 10 lety kupoval 62x Leo2A7 + 24 Pzh2000 Katar, stalo ho to ...Zobrazit celý příspěvek

      Ted bude drahe vsechno, ale dva priklady z minulosti:
      - Nemecko nabidlo Ukrajine 100x PzH2000 za 1,7mld E.
      - Kdyz pred 10 lety kupoval 62x Leo2A7 + 24 Pzh2000 Katar, stalo ho to 2mld E. Ikdybychom to vzali hloupou trojclenkou (coz je chyba, MBT stoji vic nez houfnice), vychazelo to na 23mil E / ks. Blize realite ale bude spise 25-30mil E za kus systemova cena za Leo2 a 10-15mil za kus systemova cena za PzH2000. Ale to bylo pred 10(!) lety. Co bude ted tak nejak vsichni tusime.

      A prosim, jestli nekdo zase citi potrebu sem psat o tom jak to bude levne protoze Nemci... tak Nemci nejsou zarukou niceho, sami nenakupuji ani pro sebe nejak extra levne, a predevsim, Nemci jiz maji zazemi, nemusi k novym tankum kupovat novou munici atd. CR to bude vychazet rozpoteno na kusy vyrazne draz nez jiz tak drahe Nemce, s tim se smirme.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:10 25.08.2022

      Clanek: A Pl snad nemá zavedenou NATO munici do tanku? Nečekám, že L2 budou "zdarma". Proto tak neuvidím jejich cenu... Ale pokud někdo rozpočitava, jak super je koupit l2 za ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek: A Pl snad nemá zavedenou NATO munici do tanku?

      Nečekám, že L2 budou "zdarma". Proto tak neuvidím jejich cenu...

      Ale pokud někdo rozpočitava, jak super je koupit l2 za 8,5m a následně napíše, že je to super kpupe za 18,7m pri serivosti a nakupnu jaky nikdy CR uzavirat nebude..... chtělo by to trošku sebereflexe..
      Přece jen z tanku "levneho" tanku, se stal tank na cenové úrovni L2, se spoustou nedostatku.
      O těch se těžko píše, když je jediný uživatel JK... bojové nasazení nikde, atd.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:57 25.08.2022

      Clanek
      Kes sebral že Leopard stojí víc než PzH2000?
      To je právě pitomost takových výpočtů. V poslední době nikdo nekupoval Leopardy samostatně a tak jich cenu prostě neznáme.

      Clanek
      Kes sebral že Leopard stojí víc než PzH2000?
      To je právě pitomost takových výpočtů. V poslední době nikdo nekupoval Leopardy samostatně a tak jich cenu prostě neznáme.

     • Maximus
      11:12 25.08.2022

      Ocekaval bych, že ctenari AN chapou rozdily mezi jednotkovou cenou jednoho holeho tanku a systémové ceny MBT, ve kterem jsou rozpocitany naklady na logistiku, zasoby ND, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ocekaval bych, že ctenari AN chapou rozdily mezi jednotkovou cenou jednoho holeho tanku a systémové ceny MBT, ve kterem jsou rozpocitany naklady na logistiku, zasoby ND, vyprostovaci tanky, munice, etc.

      Někteří zřejmě do této úrovně ještě nedospěli.

      To Scotty: Moderni MBT jsou z principu dražší než samohybne houfnice. Na tech strojich neni nejdražší "železo" ale elektronika a te je na MBT výrazně vic.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:24 25.08.2022

      Maximus: Takze, už konečně přestanete psát 8,5m, ale,začněte psát 18,7m/ks?

      Maximus: Takze, už konečně přestanete psát 8,5m, ale,začněte psát 18,7m/ks?

     • Scotty
      11:39 25.08.2022

      Maximus Jo tak v PzH se točí kolečky a počítá na počítadle, kdežto v Leopardu je elektronka a servořízení. Kdo by to byl čekal. Samozřejmě to je blbost. Není žádný důvod aby byla ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      Jo tak v PzH se točí kolečky a počítá na počítadle, kdežto v Leopardu je elektronka a servořízení. Kdo by to byl čekal.
      Samozřejmě to je blbost. Není žádný důvod aby byla PzH výrazně levnější.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      11:41 25.08.2022

      Jirosi Ja vam prave pisu ze to, ze je timto nakupem K2 na cenove urovni L2 nepotvrdite. L2 se prodaval za 20m+ pred 10 lety, snad necekate, ze je ted dostanete levneji, nebo... ? ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Ja vam prave pisu ze to, ze je timto nakupem K2 na cenove urovni L2 nepotvrdite. L2 se prodaval za 20m+ pred 10 lety, snad necekate, ze je ted dostanete levneji, nebo... ? Takze ano, K2 v dnesnim svete a v dnesnich cenach muze byt porad stroj o desitky procent levnejsi (nerknu az o polovinu) nez Leo2. Muj tip, cas ukaze.
      PS: ad minuce, Polaci maji zapadni munici v mnozstvich pro pocty zapadnich tanku ktere maji. Pokud dnes maji treba 250 zapadnich tanku a chteli mit tipnu treba 10 palebnich prumeru pro kazdy tank, tak logicky ted budou kupovat k dalsim 180ks zapadnich tanku dalsich 1800 palebnich prumeru (a dalsi pro Abramsy atd.). Nebo si myslite ze vyradi Tecka a jejich zasobu munice a pro nove tanky se spolehnout jen na to co kdysi nakoupili / zavedli pro sve leopardy?

      @Scotty, ted uprimne nevim jestli si delate legraci nebo ne... ?
      Vy verite ze APS oveseny, senzory nabuseny, s 2 koaxialnimi zbranemi vybaveny, 70t kompozitniho pancire vazici s o polvinu vetsim a vykonejsim powerpackem... MBT stoji min nez samohybna houfnice?Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      11:52 25.08.2022

      @Scotty Viz ten vas druhy koment, takze si nedelate legraci a myslite to vazne. Dobra, takze duvody proc je MBT drazsi nez houfnice: - APS - "vic zeleza" - "drazsi zelezo" - "vic ...Zobrazit celý příspěvek

      @Scotty
      Viz ten vas druhy koment, takze si nedelate legraci a myslite to vazne. Dobra, takze duvody proc je MBT drazsi nez houfnice:
      - APS
      - "vic zeleza"
      - "drazsi zelezo"
      - "vic motoru"
      - pozorovaci pristroje (ne PzH2000 vazne nema stejne pozorovaci schopnosti pro ridice, strelce i velitele jako ma MBT)
      atd.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:07 25.08.2022

      Clanek: Takze, dle vás bude systémová cena za 180ks bude 40mld/ks? Kolik vám vychází cena třeba u Maďarska? ( a to jich obednalo 1/4) PL budou provozovat 3 druhý tanku, nedava ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek: Takze, dle vás bude systémová cena za 180ks bude 40mld/ks?
      Kolik vám vychází cena třeba u Maďarska? ( a to jich obednalo 1/4)

      PL budou provozovat 3 druhý tanku, nedava moc smysl nakupovat munici pro každý typ zvlášť, spise to půjde samostatn tendrem pro všechny. Takže, v tom žádná munice prostě nebude.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      12:18 25.08.2022

      Jirosi, ptate se me na veci do kterych nevidim, od zacatku pisu ze tipuju, ale pokud by CR sla cestou nakupu rovne 50 novych Leo2A7, zahuci do toho TIPUJU za 1,5mld E a ve vysledku ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, ptate se me na veci do kterych nevidim, od zacatku pisu ze tipuju, ale pokud by CR sla cestou nakupu rovne 50 novych Leo2A7, zahuci do toho TIPUJU za 1,5mld E a ve vysledku to se zazemim a vecma kolem bude vychazet na 30mil E / MBT, ne min.

      PS: muj tip u Madarska byl sveho casu nekde pod nebo kolem 2mld E. Proc? Protoze se o 5 let pozdeji jiste nedostali na jednotkovou cenu nizsi nez Katar, ktery za ty "madarske pocty" zaplatil 1,6-1,7mld E.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:40 25.08.2022

      Clanek /L2 se prodaval za 20m+ pred 10 lety/ Tak tohle my dohledejte. Protože je to absolutní kec. /takze duvody proc je MBT drazsi nez houfnice:/ To si děláte srandu nebo to ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek
      /L2 se prodaval za 20m+ pred 10 lety/
      Tak tohle my dohledejte. Protože je to absolutní kec.

      /takze duvody proc je MBT drazsi nez houfnice:/
      To si děláte srandu nebo to myslíte vážně? Bavíme se o PzH 2000 co váží 55 tun. Pozorovací přístroje střelce budou patrně velice podobné. Velitel a střelec mají přístroje pochopitelně jiné. Ovšem dá se úspěšně pochybovat že levnější.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      14:07 25.08.2022

      @Scotty Mno, z nekolika veci jste stezi reagovat tak na tretinu, o APS, vetsim a drazim powerpacu nebo vice zeleza a drazsim pancerovani ani carka, beru to tak ze na to odpoved ...Zobrazit celý příspěvek

      @Scotty
      Mno, z nekolika veci jste stezi reagovat tak na tretinu, o APS, vetsim a drazim powerpacu nebo vice zeleza a drazsim pancerovani ani carka, beru to tak ze na to odpoved zrejme nemate.

      A o tech pozorovacich pristrojich se da uspesne pochybovat, ze nejsou levnejsi na zaklade ceho? Ano oba stroje maji 3 sady a ano, vsechny 3 sady maji i nocni videni, ale pouze PERI R17A3 Kommandant Enrundblick Periskop na Leo2A7 ma nocni videni 3. generace a se stabilizaci gyroskopem a to same pristroj strelce. Ani jedno z toho nema ani pristroj velitele ani pristroj strelce na PzH2000 (Leica PERI-RTNL 80 panoramic periscope a PERI-RTNL 80). Cenu zadneho z nich samozrejme neznam, ale pristroje na Leopardu jsou konstrukcne vyssi liga.
      Coz je snad pochopitelne, u MBT se ocekava strelba za jizdy, kde u PzH2000 je i prima strelba jen nouzovka a se strelbou v pohybu se nepocita vubec.

      Secteno, podtrzeno, nepresvedcil jste me.

      Tak a ted k systemove cene pred 10 lety.
      Zakazka Kataru v 2013 (za 4 mesice tomu bude 10 let) byla za 1,9mld Euro na 62x Leo2A7 a 24x PzH2000. Systemova cena za kus tehle kombi-zakazky tak vychazela na 22,1mil Euro. Pokud byl tank drazsi, a on byl tank drazsi, pak... ...ale to uz bych se opakoval :))

      Ten obchod Kataru:
      " KMW announces a EUR 1.89 billion (about $2.48 billion) contract with Qatar for 62 Leopard 2A7 main battle tanks, and 24 PzH-2000 heavy self-propelled 155mm howitzers. The contract includes peripheral equipment, training installations, and additional services.”
      https://www.joint-forces.com/f... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:01 25.08.2022

      Clanek Powerpack opravdu výrazně levnější nebude. Rozdíl 10 tun váhy bude opravdu zásadní rozdíl. Pochopitelně že houfnice má jiné elektronické přístroje, ale jsou levnější. ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek
      Powerpack opravdu výrazně levnější nebude.
      Rozdíl 10 tun váhy bude opravdu zásadní rozdíl.
      Pochopitelně že houfnice má jiné elektronické přístroje, ale jsou levnější. Stěží.
      A znovu říkám. Objednávky složené z více druhů techniky jsou o ničem.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      15:34 25.08.2022

      Scotty "Powerpack opravdu výrazně levnější nebude." Tak ano, ovsem, dvanactivalec vs. osmivalec, 1000k nebo 1500k, vsechno jedno, MTU si za to jistojiste rekne stejne. Scotty ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty "Powerpack opravdu výrazně levnější nebude."
      Tak ano, ovsem, dvanactivalec vs. osmivalec, 1000k nebo 1500k, vsechno jedno, MTU si za to jistojiste rekne stejne.

      Scotty "Rozdíl 10 tun váhy bude opravdu zásadní rozdíl."
      Ano, 10t vahy je 20% a skutecne to je zasadni rozdil i sam o sobe (budete jinak a draz dimenzovat odpruzeni, brzdy, vsechno), ale on je zde navic i predpoklad, ze pancir Leo2 krom toho ze ho je vic bude ponekud "kompozitnejsi" a trosicku lip promyslenej, nez u houfnice kde se, a ted ruku na srdce, resi hlavne odolnost protibaterijni palbe.

      Scotty "Pochopitelně že houfnice má jiné elektronické přístroje, ale jsou levnější. Stěží."
      Jen vase domenka kterou jste nicim nedolozil, ja vam k tomu alespon najdu, ze pozorovaci pristroje ma Leo2 na vyssi urovni, ale ucinek to ma asi jako hazet perly...

      Scotty:"A znovu říkám. Objednávky složené z více druhů techniky jsou o ničem."

      Samozrejme ze to rikate, neb vam pak a jedine pak pasuje "realita" do vaseho narativu. Prominte, ale zacina mi byt jasne, ze nevidite neb nechcete videt. Pak to asi za sebe ukoncim, protoze v tomhle rozhovoru dal nevidim smysl.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:43 25.08.2022

      Clanek
      Kecy k kleci. Dejte cenu PzH 2000 a Leopardu 2A7 na porovnání. Protože jinak je výrazný cenový rozdíl ve prospěch PzH jen vaše domněnka, která se nezakládá na realitě.

      Clanek
      Kecy k kleci. Dejte cenu PzH 2000 a Leopardu 2A7 na porovnání. Protože jinak je výrazný cenový rozdíl ve prospěch PzH jen vaše domněnka, která se nezakládá na realitě.

     • Clanek
      17:00 25.08.2022

      Ja dal ke sve domence argumenty, vy k te vasi ani jeden. Kecy v kleci tedy sedi, jen bohuzel na vas. Kazdopadne klidne si zijte ve snu, ve kterem ACR nakupuje Leopardy 2 za ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja dal ke sve domence argumenty, vy k te vasi ani jeden. Kecy v kleci tedy sedi, jen bohuzel na vas.

      Kazdopadne klidne si zijte ve snu, ve kterem ACR nakupuje Leopardy 2 za ceny nizsi nez se zvyklo platit pred 10 lety. Probere vas az realita. :)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:16 25.08.2022

      :)

      :)

   • ruleta
    10:23 25.08.2022

    Tech 180 ks jsou K2. Ne NO, ne PL.

    Tech 180 ks jsou K2. Ne NO, ne PL.

    • Jirosi
     10:26 25.08.2022

     V té poslední větě uvádí jistou úroveň modernizace oproti původní K2.
     Ale stále je otázkou pro tak super tank, ji potřebuje...

     V té poslední větě uvádí jistou úroveň modernizace oproti původní K2.
     Ale stále je otázkou pro tak super tank, ji potřebuje...

     • ruleta
      10:41 25.08.2022

      Ano vim, ale nikde jsem to nenasel. Nasel jsem to az u verze PL. Na strankach ministestva obrany maji doslava napsane "Opancerzenie czołgu K2 już w standardowej konfiguracji, które ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano vim, ale nikde jsem to nenasel. Nasel jsem to az u verze PL. Na strankach ministestva obrany maji doslava napsane "Opancerzenie czołgu K2 już w standardowej konfiguracji, które może być dodatkowo uzupełnione przez aktywne systemy ochrony typu soft kill (VIRSS) i hard kill (KAPS), zapewnia wysoką odporność balistyczną i przeciwminową." BMS bude kompatibilni s polskymi BMS. Tot vse. Navic se bude standardni verzbe K2 upgradovat pozdeji na K2PL. Jeste pro jistotu zdurazniji tuto cast vety "może być dodatkowo uzupełnione " ...."muze byt posleze" vybavena systemy soft, hard kill. Ta veta znamena, ze prvni K2 budou takove jake si clovek najde na wiki s minimem polonizace, ktera zacne az s verzi PL a techto 180 se pak bude posleze upgradovat.

      navic dabel je v detailech, maji podepsane jenom ramcove dohody a ted konkretne na 180 ks. A K9 ...ktere jsou zase o dost drahsi nez vyladene, polonizovane Kraby.

      https://www.gov.pl/web/obrona-... Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    11:03 25.08.2022

    Maximus Ještě nedávno byla cena 12 milionů $ (nebo kolik si psal) za Leopard 2A7 zlodějina.... Teď je 19 milionů hodně vysoka nastavená laťka..... A víš co? Musím souhlasit. ...Zobrazit celý příspěvek

    Maximus
    Ještě nedávno byla cena 12 milionů $ (nebo kolik si psal) za Leopard 2A7 zlodějina....
    Teď je 19 milionů hodně vysoka nastavená laťka..... A víš co? Musím souhlasit. Cena je nastavená hodně vysoko. Zajímalo by mě kolik v těhle cenách bude stát K2PL....Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   05:27 26.08.2022

   Opravdu se jedná o 180ks K2, nebo jako u hiufnic už je v tom započítat i počet podpůrných vozidel? A ten počet tanku je spíše 162 +18ks podpůrných vozidel. To by ta jednotková cena ...Zobrazit celý příspěvek

   Opravdu se jedná o 180ks K2, nebo jako u hiufnic už je v tom započítat i počet podpůrných vozidel?
   A ten počet tanku je spíše 162 +18ks podpůrných vozidel.
   To by ta jednotková cena vycházela trošku jinak že...

   Presnesneji by pak jednotková cena byla 20,7m USD.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  07:31 25.08.2022

  ISW se v posledních dnech taky podrobně věnuje ruské snaze získat dodatečné síly pro válku. 1) Velká část "dobrovolnických praporů" nemá velikost praporu, spíše roty nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  ISW se v posledních dnech taky podrobně věnuje ruské snaze získat dodatečné síly pro válku.

  1) Velká část "dobrovolnických praporů" nemá velikost praporu, spíše roty nebo zesílené roty. Zájem navíc pořád klesá. Třeba v republice Tatarstán se na začátku června přihlásilo 10 - 15 dobrovolníků a od té doby jejich počet vzrost asi na trojnásobek. A rozhodně nebude možné tyto prapory nasadit jako BTG, nemají dost lidí ani potřebný výcvik.

  2) Vedení státu se snaží chránit Moskvany před válkou. Po oznámení o formování Sobjaninského pluku v Moskvě a zprávách, že rekrutováni jsou lidé, kteří v Moskvě nemají trvalé bydliště a migranti za prací, informace o tomto pluku utichly. Nábor ustal, aby se úřady vyhnuly kritice koho a jak nabírají.

  3) Do LLR museli poslat ruské bezpečnostní síly, aby kontrolovaly situaci, protože vojáci LLR se bouří a nechtějí bojovat mimo hranice svého území (= už nechtějí být používání Ruskem jako kanónenfutter po celé Ukrajině)


  https://www.understandingwar.o... Skrýt celý příspěvek

 • MatejBabjak
  07:26 25.08.2022

  Podľa mňa výborná analýza aktuálnej opotrebovávacej fázy a toho, akú formu má tá ohlasovaná UA ofenzíva: https://www.youtube.com/watch?...

  Podľa mňa výborná analýza aktuálnej opotrebovávacej fázy a toho, akú formu má tá ohlasovaná UA ofenzíva: https://www.youtube.com/watch?...

  • StandaBlabol
   07:49 25.08.2022

   Jo, pěkně vysvětlené.

   Jo, pěkně vysvětlené.

  • liberal shark
   08:56 25.08.2022

   Perfektní, naprostý souhlas. Z ukrajinské strany je to logické a efektivní řešení. Putin si musí leštit svoje ego, takže pád Chersonu nemůže připustit a poslal tam většinu ruských ...Zobrazit celý příspěvek

   Perfektní, naprostý souhlas. Z ukrajinské strany je to logické a efektivní řešení. Putin si musí leštit svoje ego, takže pád Chersonu nemůže připustit a poslal tam většinu ruských disponibilních sil. A ty tam na pravém břehu budou opotřebovány (či spotřebovány), čím si Ukrajinci dost uvolní ruce, zvláště pokud budou se svými silami rozumně hospodařit. Ruský vojevůdce s mozkem v hlavě by se na celý Cherson vykašlal, zaujal obranu na levém břehu a podnikl ofenzívu z Melitopolu na sever a z Doněcku na západ s cílem Pavlohrad - Záporoží - Dnipro. To by mělo nějaký rozumný smysl. Placatit se mezi Dněprem a Inhulcem daleko od vlastních základen a zdrojů, s narušenou logistikou, nabouranými mosty a letectvem zatlačeným na východ Krymu, to nemá žádnou perspektivu.Skrýt celý příspěvek

   • MatejBabjak
    10:20 25.08.2022

    To máte vždy tak, keď politické cieľe diktujú vojenskú stratégiu.

    To máte vždy tak, keď politické cieľe diktujú vojenskú stratégiu.

 • StandaBlabol
  07:20 25.08.2022

  Hezké shrnutí územních zisků a ztrát Ruska na Ukrajině od ISW, které dává věci krásně do perspektivy. Od března, kdy okupovalo nejvíce území (okolí Kyjeva, byli až za Mykolaivem) ...Zobrazit celý příspěvek

  Hezké shrnutí územních zisků a ztrát Ruska na Ukrajině od ISW, které dává věci krásně do perspektivy. Od března, kdy okupovalo nejvíce území (okolí Kyjeva, byli až za Mykolaivem) ztratilo Rusko kontrolu nad 45.000 km2 Ukrajiny (velikost Dánska). Za posledních 6 týdnů ofenzívy získalo 450 km2 (velikost Andory)

  https://www.understandingwar.o... Skrýt celý příspěvek

  • econ 2
   08:24 25.08.2022

   Pro našince: ztratili území o velikosti Slovenska. A za 6 týdnů dobyli území o velikosti Prahy.

   Pro našince: ztratili území o velikosti Slovenska. A za 6 týdnů dobyli území o velikosti Prahy.

   • Jamajcan
    08:40 25.08.2022

    To je jedině dobře.

    To je jedině dobře.

 • StandaBlabol
  07:15 25.08.2022

  TheDrive se věnuje poslednímu USA balíčku pro Ukrajinu a podrobně popisuje dodávku systému VAMPIRE. Nejde o britské drony, ale o americký systém, který se skládá ze 4 laserem ...Zobrazit celý příspěvek

  TheDrive se věnuje poslednímu USA balíčku pro Ukrajinu a podrobně popisuje dodávku systému VAMPIRE. Nejde o britské drony, ale o americký systém, který se skládá ze 4 laserem naváděných střel ráže 70 mm a opto-elektronického a infračerveného vyhledávacího senzoru. Je řešený kontainerově, takže je možné jej umístit na různé platformy. Jeho primárním úkolem je likvidace dronů, ale lze jej použít i proti střelám s plochou dráhou letu, vrtulníkům nebo dokonce pozemním cílům. Vlastně VSHORAD PVO.

  https://www.thedrive.com/the-w... Skrýt celý příspěvek

  • Cimbi
   08:12 25.08.2022

   PVO dron s laserem naváděnýma Hydrama? Divné, ne?

   PVO dron s laserem naváděnýma Hydrama? Divné, ne?

   • StandaBlabol
    08:14 25.08.2022

    NENÍ to dron.

    NENÍ to dron.

   • The Pale Emperor
    08:43 25.08.2022
    • Cimbi
     09:21 25.08.2022

     Aha. Už to chápu :-)

     No, výstřel na dron bude stát zlomek Stingeru. Navíc se dá použít i jinak. Hydry mají, tuším dostatečnou průbojnost na vyřazení T72 (z boku)

     Aha. Už to chápu :-)

     No, výstřel na dron bude stát zlomek Stingeru. Navíc se dá použít i jinak. Hydry mají, tuším dostatečnou průbojnost na vyřazení T72 (z boku)

     • StandaBlabol
      09:39 25.08.2022

      A hlavně ten systém má mnohem vyšší šance na odhalení toho dronu proti střelci se Stingerem. Ani nemluvím o možnosti zničit menší roj díky 4 raketám.

      A hlavně ten systém má mnohem vyšší šance na odhalení toho dronu proti střelci se Stingerem. Ani nemluvím o možnosti zničit menší roj díky 4 raketám.

     • liberal shark
      09:49 25.08.2022

      Tak, APKWS trefí všechno, na co laser ukáže.

      Tak, APKWS trefí všechno, na co laser ukáže.

     • petres
      11:11 25.08.2022

      Dovedl bych si to představit i ve výzbroji našeho 43.vp. Je to lehká, přesná a univerzální zbraň a navíc APKWS používají i Belly H-1.

      Dovedl bych si to představit i ve výzbroji našeho 43.vp. Je to lehká, přesná a univerzální zbraň a navíc APKWS používají i Belly H-1.

     • liberal shark
      12:19 25.08.2022

      to petres
      Navíc Hiluxy už máme :-)

      to petres
      Navíc Hiluxy už máme :-)

     • flanker.jirka
      12:34 25.08.2022

      APKWS na vozidlech může dobře suplovat i použití dražších PTŘS. Blok se 4 střelami by se snadno vešel na jaké koliv (K)BVP, nebo jak bývá prezentováno, také na lehká ...Zobrazit celý příspěvek

      APKWS na vozidlech může dobře suplovat i použití dražších PTŘS. Blok se 4 střelami by se snadno vešel na jaké koliv (K)BVP, nebo jak bývá prezentováno, také na lehká vozidla.
      Střely mohou být nakoupeny ve větším měřítku, mohou je používat i AH 1Z a UH 1Y.Skrýt celý příspěvek

   • dicede
    09:24 25.08.2022

    Když už si někdo dá tu práci najít podrobný článek, bylo by fajn si ho třeba rychle přečíst a mrknout se na přiložená videa, než začnu zmateně komentovat. Přes léto se objevilo ...Zobrazit celý příspěvek

    Když už si někdo dá tu práci najít podrobný článek, bylo by fajn si ho třeba rychle přečíst a mrknout se na přiložená videa, než začnu zmateně komentovat.

    Přes léto se objevilo dost videí ukazujících ukrajinské improvizované odpalovače nenaváděných 122m raket nebo taky leteckých S-8 na pickupech a podobných platformách. Občas bylo v roli palebné podpory k vidění i klasické RPG, bůh ví s jakou odchylkou. V tomto kontextu je VAMPIRE, který není navázaný na žádné konkétní vozidlo, vážně chytré a relativně low cost řešení pro menší jednotky.Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     09:38 25.08.2022

     Tohle se přece vůbec nedá srovnávat. Ty ukrajinské improvizace používají neřízené střely proti pozemním cílům. Tohle má špičkové senzory, řízené stely a primární použití je jako ...Zobrazit celý příspěvek

     Tohle se přece vůbec nedá srovnávat. Ty ukrajinské improvizace používají neřízené střely proti pozemním cílům. Tohle má špičkové senzory, řízené stely a primární použití je jako PVO. Jediná společná věc je, že obojí používá rakety a "vleze se" na lehký podvozek.Skrýt celý příspěvek

     • dicede
      10:06 25.08.2022

      Když procházím info o APKWS a VAMPIRE, pak se všude, včetně stránek výrobce, zmiňuje možnost útoku na pozemní cíle i na UAV. Špičkové senzory možná, ale cenou je jedna APKWS ...Zobrazit celý příspěvek

      Když procházím info o APKWS a VAMPIRE, pak se všude, včetně stránek výrobce, zmiňuje možnost útoku na pozemní cíle i na UAV.
      Špičkové senzory možná, ale cenou je jedna APKWS levnější než raketa do Javelinu (22 tis. $ podle wiki + cena Hydry?). Proč by ho tedy jako "relativně low cost řešení" nemohli proti pozemním cílům využít?
      Jako vždy samozřejmě záleží na dostupnosti, tedy dostatečném počtu odpalovačů a munice, ale obecně v tom nevidím problém.
      https://www.l3harris.com/all-c... Skrýt celý příspěvek

  • Technista
   10:40 25.08.2022

   Tato dodávka vypadá mnohem reálněji, než britské drony Vampire. V článku přímo označují za chybnou informaci The Associated Press od úředníků o dodávce britských dronů Vampire : ...Zobrazit celý příspěvek

   Tato dodávka vypadá mnohem reálněji, než britské drony Vampire. V článku přímo označují za chybnou informaci The Associated Press od úředníků o dodávce britských dronů Vampire : https://www.outlookindia.com/i...
   Ještě přidám opravu ke svému příspěvku 25.8. v 00:05. Grrrr, takhle mě mást a přidělávat mi práci.......
   I když, na každém šprochu pravdy trochu. Třeba v budoucnu :)Skrýt celý příspěvek

 • Cernysip
  07:11 25.08.2022

  Jednotky protivzdušné obrany na východní Ukrajině sestřelily dva vrtulníky a dron útočníků ...Zobrazit celý příspěvek

  Jednotky protivzdušné obrany na východní Ukrajině sestřelily dva vrtulníky a dron útočníků
  https://www.rbc.ua/rus/news/po...
  24. srpna ukrajinská armáda „uzemnila“ tři vzdušné cíle na východě. AFU sestřelilo dva vrtulníky a dron ruských útočníků
  Informuje o tom RBC-Ukraine s odvoláním na Joint Forces Group (Группировку Объединенных сил).
  "Jednotky protivzdušné obrany a jednotky na východní Ukrajině pokračují v oslavách Dne nezávislosti!" poznamenali naši vojáci.
  Ukrajinské protiletadlové raketové síly během dne zničily UAV Orlan-10, vrtulník Ka-52 a nepřátelský vrtulník Mi-8.
  https://www.facebook.com/watch... Skrýt celý příspěvek

 • Packal
  07:11 25.08.2022

  Včerejší Foltýn na čt24:
  https://ct24.ceskatelevize.cz/...

  Včerejší Foltýn na čt24:
  https://ct24.ceskatelevize.cz/...

  • Jura99
   08:01 25.08.2022

   To co je napsáno zkraje, že "Západní dodávky zbraní podle něj válku sice prodlužují, ale ve prospěch obránce a toho, aby neprohrál. Odmítání této podpory tak podle Foltýna znamená ...Zobrazit celý příspěvek

   To co je napsáno zkraje, že "Západní dodávky zbraní podle něj válku sice prodlužují, ale ve prospěch obránce a toho, aby neprohrál. Odmítání této podpory tak podle Foltýna znamená faktickou podporu ruského agresora." je pro normálního člověka naprosto přirozené vyhodnocení, ale takto to řekl snad úplně srozumitelně. Jinak řečeno, všichni Klausové, Foldynové, Okamurové a podobní šmejdi otevřeně podporují ruské vrahy. Dal bych jim poslední výstrahu a pak s nimi do vazby pro podporu nepřítele.Skrýt celý příspěvek

   • Cimbi
    08:14 25.08.2022

    De-jure Rus není nepřítel - nejsme s ním ve válečném vztahu.

    De-facto, je. Ale za to se nedá nikdo uvěznit.

    De-jure Rus není nepřítel - nejsme s ním ve válečném vztahu.

    De-facto, je. Ale za to se nedá nikdo uvěznit.

    • Misonek 76
     08:52 25.08.2022

     Porad se resi jestli neco je zakonne nebo neni. Ostatne spravedlnost ne nadarmo je vyobrazovana jako slepa zena. Ale zapomina se na podstatnou vec a to jestli je neco moralni nebo ...Zobrazit celý příspěvek

     Porad se resi jestli neco je zakonne nebo neni. Ostatne spravedlnost ne nadarmo je vyobrazovana jako slepa zena. Ale zapomina se na podstatnou vec a to jestli je neco moralni nebo ne. Zakon je fajn ale moralka je zaklad.Skrýt celý příspěvek

     • Cimbi
      09:22 25.08.2022

      Souhlas

      Souhlas

    • liberal shark
     09:16 25.08.2022

     Postupujeme v souladu s chartou OSN a pomáháme napadenému členskému státu, který je obětí vojenské agrese. Charta OSN, kapitola ...Zobrazit celý příspěvek

     Postupujeme v souladu s chartou OSN a pomáháme napadenému členskému státu, který je obětí vojenské agrese.
     Charta OSN, kapitola VII
     https://www.osn.cz/wp-content/... Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     09:24 25.08.2022

     Cimbi: to je samozřejmě omyl, ruští vrazi páchají válečné zločiny, popř. zločiny terorismu či genocidy a mimochodem za podporu terorismu u nás padly 20ti leté tresty.

     Cimbi: to je samozřejmě omyl, ruští vrazi páchají válečné zločiny, popř. zločiny terorismu či genocidy a mimochodem za podporu terorismu u nás padly 20ti leté tresty.

 • Silver
  07:10 25.08.2022

  Ozbrojené sily Ukrajiny od 28. júna do 23. augusta zničili 154 muničných skladov, 91 základní, 4 kasárne, 4 ropné sklady, 8 veliteľských stanovíšť a 5 ruských veliteľstiev: ...Zobrazit celý příspěvek

  Ozbrojené sily Ukrajiny od 28. júna do 23. augusta zničili 154 muničných skladov, 91 základní, 4 kasárne, 4 ropné sklady, 8 veliteľských stanovíšť a 5 ruských veliteľstiev:

  https://twitter.com/SputnikATO... Skrýt celý příspěvek

  • Adanedhel
   10:20 25.08.2022

   To je pěkné, ale je toho málo. Kéž by se jim podařilo podpálit kreml putronovi pod prdelí.

   To je pěkné, ale je toho málo. Kéž by se jim podařilo podpálit kreml putronovi pod prdelí.

 • Cernysip
  07:06 25.08.2022

  Ozbrojené síly Ukrajiny na jihu a východě zničily základny a sklady BK útočníků: Bratchuk řekl, kde přesně STŘEDA 24. SRPNA 2022 ...Zobrazit celý příspěvek

  Ozbrojené síly Ukrajiny na jihu a východě zničily základny a sklady BK útočníků: Bratchuk řekl, kde přesně
  STŘEDA 24. SRPNA 2022 23:55
  https://www.rbc.ua/rus/news/vs...
  Ozbrojené síly Ukrajiny pokračují v demilitarizaci ruských okupantů na jihu a východě Ukrajiny. 24. srpna naši vojáci zničili několik nepřátelských základen a muničních skladů.
  Informuje o tom RBC-Ukrajina s odkazem na Telegram mluvčího Oděského OVA Sergeje Bratchuka.
  Podle tiskového tajemníka regionální vojenské správy Rusko během dnešního dne ztratilo:
  BK sklad (BK = boekomplekt = příděl střeliva) v Tokmak, Záporožská oblast;
  základna v Rovenkách, Luhanská oblast;
  základna v okrese Kakhovka v Chersonské oblasti;
  BK sklad a základna v Chaplince, Chersonská oblast;
  Kromě toho se upřesňují informace týkající se stávky v okrese Beryslav v Chersonské oblasti.
  "Demilitarizace hordy. Bude toho víc," řekl Bratchuk.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...