VÁLKA NA UKRAJINĚ

VÁLKA NA UKRAJINĚ
Ukrajinská vlajka / depositphotos.com (Zvětšit)

Speciální diskuze o válce na Ukrajině.

FPV (First Person View) jsou nejúčinnější zbraní na ukrajinském bojišti. Jeden FPV dron v hodně pouze několik tisíc dolarů umí z boje vyřadit tank za miliony dolarů. FPV drony na bojišti chrání životy ukrajinské pěchoty. Můžete podpořit český projekt výroby FPV dronů pro ukrajinskou armádu na Vozím drony na Ukrajinu.

ODKAZ: Vozím drony na UkrajinuDárek pro Putina, AerorozvědkaCZ

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

Vyhledávání platí pro hlavní příspěvky, ale zobrazena jsou vždy celá vlákna. Hodnoty vyhledání jsou: Klíčové slovo, autor a časové období. Hodnoty lze kombinovat.


 • Cernysip
  13:50 04.12.2022

  Tempo ofenzivních operací na východní Ukrajině se v následujících týdnech zvýší – američtí analytici "UKRAJINSKÁ PRAVDA" - NEDĚLE 4. PROSINCE 2022, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tempo ofenzivních operací na východní Ukrajině se v následujících týdnech zvýší – američtí analytici
  "UKRAJINSKÁ PRAVDA" - NEDĚLE 4. PROSINCE 2022, 06:20
  https://www.pravda.com.ua/rus/...
  Analytici z Institutu pro studium války (ISW) jsou přesvědčeni, že celkové tempo vojenských operací na východní Ukrajině se v následujících týdnech pravděpodobně zrychlí.
  Zdroj: ISW
  Podrobnosti: Američtí analytici poznamenávají, že v důsledku ochlazení a zamrznutí země nastanou na východě Ukrajiny v blízké budoucnosti povětrnostní podmínky, což přispěje k vyššímu tempu bojů.
  Zpráva institutu citovala ruského vojenského bloggera, který 3. prosince prohlásil, že země na linii Kremennaja-Svatovo je zamrzlá a že ukrajinské síly pravděpodobně zvýší tempo protiofenzivních operací v oblasti.
  ISW zmínil, že o tom hovořil i šéf Luhanské oblastní státní správy Serhiy Gaidai. Uvedl, že na trati Kremennaja-Svatovo se konečně mění počasí. Úředník očekává, že ukrajinské síly budou brzy schopny zlepšit své operace protiofenzivních manévrů, protože bahno v oblasti zcela zamrzlo.
  Podle předběžných odhadů ISW je celkové tempo operací pravděpodobné se v příštích týdnech zvýší, protože přetrvávající chladné počasí umožní zamrznutí půdy v celém dějišti operací, zejména na východní Ukrajině, kde se obě strany utápí v těžkých bažinách.
  Analytici jsou přesvědčeni, že je nepravděpodobné, že by Rusové a Ukrajinci v tu roční dobu přerušili své útočné operace, když jsou povětrnostní podmínky příznivé pro mechanizované manévrové bojové operace na východě Ukrajiny.

  Hlavní zjištění ISW:
  - Ukrajinští vojáci se údajně dostali na východní břeh Dněpru naproti městu Cherson.
  - Povětrnostní podmínky na východní Ukrajině se pravděpodobně stanou příznivějšími pro rychlejší útočné operace.
  - Ministři obrany Ruska a Běloruska se sešli v Minsku, což pravděpodobně dále posílí dvoustranné bezpečnostní vazby mezi Ruskem a Běloruskem.
  - Ukrajinské jednotky budou pravděpodobně pokračovat v postupu severozápadním směrem od Kremennaja.
  - Ruští útočníci pokračovali v pozemních útocích kolem Bakhmutu v oblasti Avdiivka-Doněck, stejně jako v západní části Doněcka a východních částech Záporoží.
  - Ruské úřady údajně evakuovaly ruské kolaboranty z Aljošky.
  - Organizační a štábní ředitelství Národní gardy Ruska potvrdilo, že mobilizace přesto pokračuje, přičemž Vladimir Putin oznámil formální dokončení částečné mobilizace 31. října.
  - Ruské úřady nadále využívají soudní opatření k posílení administrativní kontroly nad okupovanými územími.Skrýt celý příspěvek

 • StatusQuo
  13:39 04.12.2022

  https://twitter.com/andrewofpo...

  Rusové a Hitlerovské Německo jsou si každým dnem více a více podobni.

  https://twitter.com/andrewofpo...

  Rusové a Hitlerovské Německo jsou si každým dnem více a více podobni.

  • liberal shark
   09:54 05.12.2022

   Tak ty vrozené sklony k imperialismu, šovinismu a socialismu mají tak nějak společné, že ano.

   Tak ty vrozené sklony k imperialismu, šovinismu a socialismu mají tak nějak společné, že ano.

 • ruleta
  13:37 04.12.2022

  Kyiv Indepedent a pokracovani investigace v mezinarodni legii. Je zajimave, ze ten Polak (hledany i v Polsku) je stale ve velitelske ...Zobrazit celý příspěvek

  Kyiv Indepedent a pokracovani investigace v mezinarodni legii. Je zajimave, ze ten Polak (hledany i v Polsku) je stale ve velitelske funkci.


  https://kyivindependent.com/in... Skrýt celý příspěvek

  • StatusQuo
   13:53 04.12.2022

   Cohen psal že to byl šmelinář ale všechnu lepší výbavu měli díky němu a že se to teď snaží na něho všechno ...Zobrazit celý příspěvek

   Cohen psal že to byl šmelinář ale všechnu lepší výbavu měli díky němu a že se to teď snaží na něho všechno hodit.

   https://twitter.com/Villagehol...

   https://twitter.com/barbarian_... Skrýt celý příspěvek

   • ruleta
    13:55 04.12.2022

    Je to mozne, kazdopadne verim vice UA novinarum nez Cohenovi o nemz nic krome jeho tweetu nevim.

    Je to mozne, kazdopadne verim vice UA novinarum nez Cohenovi o nemz nic krome jeho tweetu nevim.

    • 3ngelchen
     14:01 04.12.2022

     A co vite o tech novinarich? Nepsal jste tady, jaka je na Ukrajine korupce?

     A co vite o tech novinarich? Nepsal jste tady, jaka je na Ukrajine korupce?

     • ruleta
      14:09 04.12.2022

      Minimalne se pod to podepsali, cohen se nepodepsal. Navic zverejnili citace a video material a tvrdi, ze dane veci maji podeprene fakty. Cohen napsal ...kolik? 15 slov?

      Minimalne se pod to podepsali, cohen se nepodepsal. Navic zverejnili citace a video material a tvrdi, ze dane veci maji podeprene fakty. Cohen napsal ...kolik? 15 slov?

 • Cernysip
  13:30 04.12.2022

  Rusko vstoupilo do světové top 5 co do počtu nových případů HIV https://www.moscowtimes.ru/202... dne ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko vstoupilo do světové top 5 co do počtu nových případů HIV
  https://www.moscowtimes.ru/202...
  dne 04.12.2022
  Rusko je v top 5 zemích světa, pokud jde o počet nově diagnostikovaných případů viru lidské imunodeficience (HIV). Tyto údaje poskytuje Statista s odkazem na statistiky Společného programu OSN pro HIV a AIDS (UNAIDS) a Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).
  https://www.statista.com/chart...
  Z 1,5 milionu nových případů HIV v roce 2021 představovalo Rusko 3,9 %. Rusko je podle tohoto ukazatele před Tanzanií (3,6 %), Ugandou (3,6 %), Zambií (2,5 %) a Keňou (2,3 %).
  Vyšší podíl infekce HIV na světě mají podle Statista pouze čtyři země. Jde o Jihoafrickou republiku (14 %), Mosambik (6,5 %), Nigérii (4,9 %) a Indii (4,2 %). Celkem 10 zemí včetně Ruska představuje polovinu nových případů HIV.
  V tuto chvíli byl HIV zjištěn u 1 % ruských občanů, uvedl začátkem listopadu Vadim Pokrovsky, vedoucí specializovaného výzkumného oddělení pro epidemiologii a prevenci AIDS v Ústředním výzkumném ústavu epidemiologie Rospotrebnadzor.
  Celkem je podle něj nakaženo 1,5 milionu ruských občanů. Podle státní strategie boje proti šíření HIV v Rusku se do roku 2030 očekává dalších 660 000 nových případů.
  Podle Ústředního výzkumného ústavu epidemiologie Rospotrebnadzor je mezi populací ve věku 15 až 49 let podíl lidí nakažených virem HIV 1,5 %, což je více než v jednotlivých afrických zemích: 0,9 % v Etiopii, 0,7 % v Kongu, 1,1 % v Čadu a Libérii, 1,3 % v Nigérii (podle OSN)
  Rusko je před evropskými zeměmi 3–15krát: například v Německu byl HIV zjištěn u 0,1 % populace ve věku 15–49 let, v Itálii – 0,2 %, ve Španělsku – 0,4 % a v Portugalsku - na 0,5 %.Skrýt celý příspěvek

 • Cernysip
  13:22 04.12.2022

  Jaká bude situace na frontě v zimě: Americká rozvědka učinila předpověď KALIFORNIE, NEDĚLE 4. PROSINCE 2022 ...Zobrazit celý příspěvek

  Jaká bude situace na frontě v zimě: Americká rozvědka učinila předpověď
  KALIFORNIE, NEDĚLE 4. PROSINCE 2022 01:16
  https://www.rbc.ua/ukr/news/ko...
  Tempo nepřátelských akcí na Ukrajině se v následujících měsících sníží.
  Informovala o tom RBC-Ukraine s odkazem na prohlášení ředitelky Národní zpravodajské služby Spojených států Avril Haynesové na výročním národním obranném fóru v Kalifornii.
  Poznamenala, že zpravodajství již zaznamenává pokles v provádění nepřátelských akcí, nevidí však pokles „vůle ukrajinských sil k odporu“.
  "Očekáváme, že to uvidíme v následujících měsících," zdůraznila.
  Haynes dodal, že otázkou je, jaká bude situace na frontě po skončení zimního období.
  Ona řekla, že se ukrajinská a ruská armáda pokusí v rámci přípravy na pozimní protiofenzivu znovu vyzbrojit a doplnit, ale vyvstala otázka, jak to bude vypadat.
  "Ve skutečnosti máme dost skepse ohledně toho, zda budou Rusové skutečně připraveni to udělat. Myslím, že Ukrajinci jsou v tomto období optimističtější,“ řekla Haynesová.
  Uvedla také, že Spojené státy zatím nezaznamenaly vojenskou pomoc Číny Rusku, ale Peking podporuje Moskvu jinými prostředky.
  "Čína nadále hraje na obě strany. To znamená, že nadále spolupracují s Ruskem na řadě problémů, pokračují v kontaktech, nacházejí příležitosti podpořit Rusko na mezinárodních platformách, chtějí pomoci mu to nějak zvládnout, poskytnout podporu v různých formách,“ řekla.
  Připomeňme, že dříve britská rozvědka označila důvod, proč ruská armáda již nemůže útočit. Neboť Údery ukrajinského dělostřelectva na sklady a logistické problémy způsobily nedostatek munice. Ruská armáda je v defenzivě, nemůže zaútočit. Informuje o tom RBC-Ukraine s odvoláním na britské ministerstvo obrany na Twitteru.
  Jak je uvedeno ve shrnutí, Stažení ruských jednotek ze západního břehu Dněpru minulý měsíc poskytlo ukrajinským ozbrojeným silám příležitost udeřit na další ruské logistické uzly a komunikace. Podle britských zpravodajských služeb tato hrozba s největší pravděpodobností přiměla ruskou logistiku k přesunu zásobovacích uzlů, včetně železničních zastávek dále na jih a východ. Ruská logistická oddělení budou zároveň muset provést další pracně náročné nakládky a vykládky z železniční na silniční dopravu. Pak bude tento transport zranitelný vůči ukrajinskému dělostřelectvu při transportu do ruských předsunutých obranných pozic. Britské ministerstvo obrany se domnívá, že nedostatek munice v Rusku, zhoršený těmito logistickými problémy, „je jedním z hlavních faktorů v současnosti omezuje potenciál Ruska obnovit efektivní rozsáhlé útočné pozemní operace.“ Připomeňme, že od října 2022 Rusko opakovaně útočilo na distribuční síť Ukrajiny, především řízenými střelami. Podle britských zpravodajských služeb útoky na civilní cíle jsou klíčovou součástí moskevské vojenské doktríny.Skrýt celý příspěvek

 • alansi
  13:20 04.12.2022

  O dalších 550 kousků pryč :)

  https://twitter.com/TpyxaNews/...

  O dalších 550 kousků pryč :)

  https://twitter.com/TpyxaNews/...

 • bently
  13:18 04.12.2022

  Nyní už nestačí mít jen značné finanční prostředky na nákup zbraní. Klíčové je něco jiného Otázka, kde zbraně koupit, se stala důležitější než otázka, kolik to bude stát. Tato ...Zobrazit celý příspěvek

  Nyní už nestačí mít jen značné finanční prostředky na nákup zbraní. Klíčové je něco jiného

  Otázka, kde zbraně koupit, se stala důležitější než otázka, kolik to bude stát. Tato situace, která byla ještě před několika lety nemyslitelná, nyní zcela ovládá trh se zbraněmi, o čemž svědčí poměrně otevřený rozhovor náčelníka Generálního štábu polských ozbrojených sil Rajmunda Andrzejczaka s redaktorem z amerického portálu Breaking Defense.

  Faktem je, že Varšava v posledních letech uzavřela řadu obranných smluv za významné částky a po ruské invazi na Ukrajinu se otázka financování armády pro Polsko zřejmě stala hlavním národním úkolem. Korejské tanky a samohybné dělostřelecké systémy, Abramsy, stíhačky F-35 a korejské FA-50, Patriot, HIMARS, bitevní vrtulníky AH-64 Apache - to vše jsou zakázky v hodnotě miliard dolarů.

  "Prostě jsme si sbalili kufry s penězi a jezdíme s nimi jako o život po celém světě, abychom si mohli něco koupit. Ale nejde o peníze, máme jich víc, než jsem si kdy dokázal představit. Jde o průmysl a jeho možnosti," řekl zcela upřímně Andrzejczak.

  Podle něj průmyslové podniky stále žijí v době míru, přičemž je nutné přejít na "válečný rytmus výroby", aby se poptávka nových zbraní uspokojila. Hlavním parametrem při nákupu obranných technologií tedy nyní nejsou peníze. Otázka spočívá v dostupnosti a čase potřebném k výrobě zbraní.

  Náčelník nezapomněl připomenout ani to, že Polsko kvůli Ukrajině aktivně vyprazdňuje své zásoby zbraní, ale neupřesnil seznam zbraní, které se staly nedostatkovými. Zmínil pouze obecně munici, vysoce přesné zbraně a "základní vybavení pro kritické potřeby".

  "Víme, že strategickým cílem je podpora Ukrajiny. To je strategický úkol státu a můj hlavní úkol. Z tohoto důvodu a také kvůli rizikům, která jsme podstoupili, byly některé zásoby již vyčerpány," přiznal náčelník Generálního štábu polských ozbrojených sil.

  Na otázku, jaké další vybavení má Polsko v plánu nakoupit, však Andrzejczak odpověděl, že nechce uvádět podrobnosti. "Nejde o hračky," řekl a dodal, že válka na Ukrajině ukazuje, že Polsko a jeho partneři v NATO musí přemýšlet komplexněji o tom, co bude potřeba k poražení Ruska ve světě, kde má každý člověk chytrý telefon, kde se zpravodajské informace (a dezinformace) dají bleskově sdílet na sociálních sítích a kde i hobby drony mohou být použity se smrtícím účinkem.

  "To, co nám chybí a co zdůrazňuji - a terorizuji tím své důstojníky, ale také laskavě žádám kohokoli, [včetně] odborníků, think-tanků a institucí - je sednout si a více mluvit o strategii. Protože si musíme být jisti, že naše strategie je dostatečná," řekl a dodal, že Polsko nedávno dokončilo utajovanou obrannou strategii, která nyní prochází závěrečným schvalovacím procesem.

  "Strategie nemá ráda Facebook, strategie nemá ráda Twitter a [další] sociální média. A my se musíme dvakrát zamyslet: 'Dobře, máme správnou strategii jako NATO, jako region, jako křídlo, jako země?'" dodal.

  https://defence-ua.com/news/mo...

  https://breakingdefense.com/20... Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   13:23 04.12.2022

   To k tomu, zda by nakupoval zbraně JK, kdyby nemusel.

   To k tomu, zda by nakupoval zbraně JK, kdyby nemusel.

 • Cernysip
  13:07 04.12.2022

  Ozbrojené síly Ukrajiny oznámily každodenní ztráty nepřítele ve směru Bachmut BACHMUT, NEDĚLE 4. PROSINCE 2022 ...Zobrazit celý příspěvek

  Ozbrojené síly Ukrajiny oznámily každodenní ztráty nepřítele ve směru Bachmut
  BACHMUT, NEDĚLE 4. PROSINCE 2022 13:03
  https://www.rbc.ua/ukr/news/zs...
  Ruské jednotky denně ztrácejí ve směru na Bachmut více než 50 lidí. Stejný počet útočníků je zraněn. Informuje o tom RBC-Ukraine s odvoláním na mluvčího východní skupiny sil Sergeje Čerevatyho ve vysílání telethonu.
  „Tady to lze zhruba poznat podle dynamiky, samozřejmě zaokrouhleno. V oblasti od 50 do 100 lidí mohou ztratit pouze směrem na Bakhmut. To jsou pouze mrtví a stejný počet zraněných, v závislosti na dni,“ řekl mluvčí.

  Jaká je situace u Bakhmutu
  Situace v tomto sektoru fronty zůstává napjatá, ale pod kontrolou. Podle Sergeje Cherevatyho, okupanti nebudou moci obklíčit ukrajinské jednotky v Bachmutu, protože ozbrojené síly Ukrajiny drží linii a odrážejí nepřátelské útoky.
  Zároveň poznamenal, že Rusové se snaží změnit taktiku bitvy směrem na Bachmut. Zejména žoldáci vytvářejí malé skupiny, aby pronikli do ukrajinských pozic.Skrýt celý příspěvek

 • Cernysip
  13:05 04.12.2022

  Rusové mění taktiku boje v oblasti Bakhmutu BACHMUT, NEDĚLE 4. PROSINCE 2022 ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusové mění taktiku boje v oblasti Bakhmutu
  BACHMUT, NEDĚLE 4. PROSINCE 2022 13:51
  https://www.rbc.ua/ukr/news/ro...
  Okupační jednotky se snaží všemi prostředky dobýt Bakhmut, takže mění taktiku. Nepřítel se snaží operovat v malých skupinách. Informuje o tom RBC-Ukraine s odvoláním na mluvčího východní skupiny sil Sergeje Čerevatyho ve vysílání telethonu.
  Podle něj, se ruští žoldáci pokoušejí v malých skupinách proniknout do ukrajinských pozic.
  "Odvaha, soustředěnost a motivace našich jednotek je nutí alespoň částečně změnit taktiku. Zejména ve směru Bakhmut si všímáme, že Wagner PMC vytváří malé útočné skupiny, které se snaží působit rozptýleněji, aby dosáhly našich pozic jako co nejrychleji a pokusit se proniknout do zákopů“, vysvětlil.
  Čerevaty poznamenal, že sledovací systém ukrajinských jednotek umožňuje sledovat nepřítele a předvídat takové akce ze strany okupantů.
  „Tyto změny (taktiky – red.) sledujeme, máme výkonný systém pro sledování bojiště, jak díky našim logistickým schopnostem, tak silné dobrovolnické pomoci. V podstatě vidíme bojiště online. Už víme, jak si usnadnit vystopování nepřítele,“ dodal mluvčí.
  Připomeňme, že ozbrojené síly Ukrajiny také věří, že ruská armáda nebude schopna obklíčit Bakhmut, protože ukrajinští obránci drží linii a odrážejí nepřátelské útoky.Skrýt celý příspěvek

 • bently
  12:57 04.12.2022

  Další zajímavé info o EA a probíhající zakázce na modernizaci až 120 (!) tanků T-72 pro UA (nejspíš měli před pár dny ve Šternberku pressday či co, protože se najednou vyrojilo ...Zobrazit celý příspěvek

  Další zajímavé info o EA a probíhající zakázce na modernizaci až 120 (!) tanků T-72 pro UA (nejspíš měli před pár dny ve Šternberku pressday či co, protože se najednou vyrojilo docela dost článků):

  Podle obchodního ředitele společnosti Richarda Kuběny byly první raketomety na Ukrajinu dodány pár dní po začátku ruské agrese 24. února. K dnešnímu dni poslali místní zbrojaři ukrajinským vojákům více než 120 kusů techniky. Jde především o modernizované tanky T-72 a T-55, obrněná vozidla BVP nebo houfnice Dana M2. V současné době se Šternberk zaměřuje na plnění další velké zakázky - modernizace až 120 tanků T-72.

  Tanky si původně objednala jedna africká země. Díky vlivu USA a EU a jednání s českým ministerstvem obrany se však zákazník rozhodl ponechat všechny tanky Ukrajině. "Zákazník souhlasil s tím, že to bude jeho forma pomoci Ukrajině," řekl Oldřich Dundee deníku Právo. Podle něj si místo tanků objedná jiné vybavení vyrobené konsorciem CSG, do kterého Excalibur Army patří. "Příští týden obdržíme prvních pět kusů tanků pro Ukrajinu, do konce roku chceme dodat 18 kusů," řekl Kuběna. V příštím roce má být na Ukrajinu dodáno celkem 90 tanků. Ukrajina si ale může objednat dalších 30 kusů, bude-li chtít.

  Podle výrobního ředitele Jiřího Talandy potřebují na modernizaci tanku 66 pracovních dní, celkem tedy více než tři měsíce. Výroba je však již dobře zavedená. "Jednou za čtyři dny opustí továrnu jeden hotový tank. Současně si bereme další tank ze skladu," řekl Talanda.

  Tanky jsou většinou ve špatném stavu. Často stojí někde na dešti i třicet let. "Dostaneme zcela zrezivělý, zaprášený a nefunkční stroj, ze kterého se už nedá střílet," popisuje obvyklý průběh Talanda. Střelmistři tyto fragmenty rozebírají, čistí a znovu skládají. Podle Talandy tak mohou ušetřit až 85 procent komponentů. Zbytek bude doplněn ze skladů, nakoupen nebo vyroben. Nové tanky budou vybaveny dynamickým pancéřováním, novým komunikačním systémem od české společnosti Mesit, přístrojovou deskou, výkonnějším motorem a přístroji pro noční vidění. "Oceňují je zejména Ukrajinci," dodal Talanda.

  Ukrajinští obránci nepotřebují jen těžkou techniku nebo houfnice. Jistě uvítají i jednoduchou ochranu před íránskými bezpilotními letouny, které již několik měsíců terorizují ukrajinská města. Před několika lety proto začala společnost Excalibur montovat protiletadlové kulomety na karoserie vozů Land Cruiser SUV. Tuto mobilní a účinnou zbraň dodává do Afriky. Nyní jich čeští zbrojaři dodají 115 na Ukrajinu. První exempláře tohoto mobilního protiletadlového systému s názvem "Viktor" by měly být na Ukrajinu dodány v březnu.

  "Vozidla Land Cruiser vybavujeme dvěma protiletadlovými kulomety ráže 14,5x114 mm, optickými senzory nočního vidění. To umožní Ukrajincům sestřelovat pomalé drony, jejichž cílem je ničit infrastrukturu," uvedl obchodní ředitel. "Tenhle dvojitý kulomet měl fungovat na zemi, ale my jsme ho dali na obrněné vozidlo. Pro střelce je k dispozici pracoviště, které mu umožňuje otáčet se o 360 stupňů kolem osy," dodal. "Díky vysoké rychlosti střelby těžký dvojitý kulomet zničí letící objekt přímo ve vzduchu, čímž se zvýší pravděpodobnost, že dron exploduje přímo ve vzduchu," popisuje kýžený výsledek Kuběna.

  Zbraň je mobilní, rychlá a malá. "Můžete jí dobře schovat, zaparkovat v garáži, bude těžké ji najít," dodal Talanda. Podle něj je zájem Ukrajiny o tato vozidla obrovský, protože tzv. kamikadze drony představují v posledních týdnech mimořádně nebezpečnou hrozbu. Dokážou zamířit na cíl, narazit do něj a navíc explodovat. Za necelé dva měsíce sestřelili ukrajinští vojáci dvě stovky dronů, které však již zasáhly kritickou infrastrukturu po celé Ukrajině. Ruští agresoři používají především modely íránské výroby. Předpokládá se, že nejnovější typy budou mnohem rychlejší, takže bude těžší je zničit při obraně.

  Excalibur Army má smlouvy nejméně na dva roky dopředu a zbrojaři je sotva stihnou plnit. Proto se chystají postavit nový výrobní závod a nabírat zaměstnance. Dnes jich je asi 600, což je dvakrát více než před dvěma lety. Společnost však funguje jako nikdy předtím, a to nejen kvůli dodávkám na Ukrajinu. Na začátku roku společnost očekávala roční tržby ve výši 3,5 miliardy korun. Nyní podle Kuběny vědí, že tržby přesáhnou 14 miliard (!), tedy čtyřikrát více.

  https://proukrainu.blesk.cz/ce... Skrýt celý příspěvek

  • Toomk
   14:20 04.12.2022

   Tak to bude mít tank Tomáš hodně sourozenců :) Pak to promo dávalo smysl, protože vyrobit a poslat na ukrajinu jeden tank mi opravdu přišlo tehdá jako úplná blbost.

   Tak to bude mít tank Tomáš hodně sourozenců :) Pak to promo dávalo smysl, protože vyrobit a poslat na ukrajinu jeden tank mi opravdu přišlo tehdá jako úplná blbost.

 • greenBelt
  12:44 04.12.2022

  Video o tom jak v GER vyučují historii a to část 2WW. Takto je pro nás možná víc k pochopení pacifistický postoj nemalé části společnosti.

  https://youtu.be/wa9DVznzfxg...

  Video o tom jak v GER vyučují historii a to část 2WW. Takto je pro nás možná víc k pochopení pacifistický postoj nemalé části společnosti.

  https://youtu.be/wa9DVznzfxg...

  • mudry.udrzbar
   18:32 04.12.2022

   Pacifisticky postoj by som chapal, ale rovnako by z toho mal vyplyvat absolutny odpor voci zlocineckym rezimom a ich agresiou proti inym statom.

   Pacifisticky postoj by som chapal, ale rovnako by z toho mal vyplyvat absolutny odpor voci zlocineckym rezimom a ich agresiou proti inym statom.

 • V.Karasek
  12:10 04.12.2022

  No, nechtel bych delat ukvapene zavery, ale zda se, rezim zeme, na kterou Putin spoleha se zacina hroutit... Rušíme mravnostní policii, zní z ...Zobrazit celý příspěvek

  No, nechtel bych delat ukvapene zavery, ale zda se, rezim zeme, na kterou Putin spoleha se zacina hroutit...

  Rušíme mravnostní policii, zní z Íránu

  https://www.idnes.cz/zpravy/za... Skrýt celý příspěvek

  • Náhodný kolemjdoucí
   12:16 04.12.2022

   Nebo jen symbolický ústupek, aby zavřeli ústa demonstrantům, aby to tiše obnovili v jiné formě.

   Nebo jen symbolický ústupek, aby zavřeli ústa demonstrantům, aby to tiše obnovili v jiné formě.

  • Západňan
   13:15 04.12.2022

   Dokud nerozpustí Revoluční gardy, je režim odhodlán nadále pokračovat u moci.

   Dokud nerozpustí Revoluční gardy, je režim odhodlán nadále pokračovat u moci.

   • JanCorvinus
    13:23 04.12.2022

    Prosim vas. 10 let slysim o tom jak nastane kolaps ruskeho, cinskeho, severokorejskeho nebo iranskeho rezimu. Tihle rezimy muzou byt dalsich nebo dalsich 50 let.

    Prosim vas. 10 let slysim o tom jak nastane kolaps ruskeho, cinskeho, severokorejskeho nebo iranskeho rezimu. Tihle rezimy muzou byt dalsich nebo dalsich 50 let.

    • Náhodný kolemjdoucí
     14:27 04.12.2022

     Ty režimy to obecně mají pevně v rukou, ale v Íránu je zajímavá dlouhodobě rostoucí frekvence protestů. To samozřejmě neznamená, že tyto konkrétní protesty nebudou potlačeny stejně ...Zobrazit celý příspěvek

     Ty režimy to obecně mají pevně v rukou, ale v Íránu je zajímavá dlouhodobě rostoucí frekvence protestů. To samozřejmě neznamená, že tyto konkrétní protesty nebudou potlačeny stejně jako ty minulé a nepojede se dál, ale z té Vámi zmiňované čtveřice je íránský režim asi ten nejméně stabilní a během několika dalších let by tam k určité změně mohlo dojít.Skrýt celý příspěvek

    • mudry.udrzbar
     18:34 04.12.2022

     Tie rezimy raz padnu prakticky "zo dna na den", ako tomu bolo v historii vzdy. Pad Sovietskeho zvazu a celeho ostblocku si tiez vedel malokto predstavit, Kaddafi vladol 42 rokov a ...Zobrazit celý příspěvek

     Tie rezimy raz padnu prakticky "zo dna na den", ako tomu bolo v historii vzdy. Pad Sovietskeho zvazu a celeho ostblocku si tiez vedel malokto predstavit, Kaddafi vladol 42 rokov a potom tiez padol velmi rychlo.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   13:35 04.12.2022

   Píšou tam, že tato "policie" vznikla v roce 2006, tak to zruší a pojedou si své. Pokud by měl svět skutečně řešit ženská práva ve světě, musel by oplotit všechny muslimské komunity ...Zobrazit celý příspěvek

   Píšou tam, že tato "policie" vznikla v roce 2006, tak to zruší a pojedou si své. Pokud by měl svět skutečně řešit ženská práva ve světě, musel by oplotit všechny muslimské komunity a nejen šťouchat do Íránu.Skrýt celý příspěvek

   • mudry.udrzbar
    18:35 04.12.2022

    ale to neriesi svet ale sami Iranci. V Saudskej Arabii nieco takeho napr. nehrozi.

    ale to neriesi svet ale sami Iranci. V Saudskej Arabii nieco takeho napr. nehrozi.

 • ruleta
  12:04 04.12.2022

  Nema nekdo info, jak program vycviku UA u nas bude vypadat? Dostanou treba komplet vybavu jako vojaci UA ve Velke Britanii? Nesher? Scotty? Tohle je super, dostali vycvik ve VB ...Zobrazit celý příspěvek

  Nema nekdo info, jak program vycviku UA u nas bude vypadat? Dostanou treba komplet vybavu jako vojaci UA ve Velke Britanii? Nesher? Scotty?

  Tohle je super, dostali vycvik ve VB + komplet vybavu vcetne zimni.

  https://twitter.com/DefenceHQ/... Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   12:22 04.12.2022

   Kompletní výbavu od nás určitě nedostanou. Jak se říká když nic není ani smrt nebere.

   Kompletní výbavu od nás určitě nedostanou. Jak se říká když nic není ani smrt nebere.

  • CerVus
   12:28 04.12.2022

   Program výcviku by jsi také neměl zjistit. Celá ta šaráda je pod rouškou utajení. Jakékoli dotazy na to mají běžní vojáci přesměrovávat na tiskové mluvčí.

   Program výcviku by jsi také neměl zjistit. Celá ta šaráda je pod rouškou utajení. Jakékoli dotazy na to mají běžní vojáci přesměrovávat na tiskové mluvčí.

   • Jirosi
    13:26 04.12.2022

    Což, je celkem pochopitelný stav. Po válce si o tom mohou historici psát knihy.

    Což, je celkem pochopitelný stav. Po válce si o tom mohou historici psát knihy.

 • Silver
  11:55 04.12.2022

  Rozsiahle reportáž od wartranslated ukazujúci situáciu v Bachmute zo strany ukrajinských vojakov. Podľa nich je ruský plán obkľúčiť Bakhmut do konca tohto roka. Ale AFU je ...Zobrazit celý příspěvek

  Rozsiahle reportáž od wartranslated ukazujúci situáciu v Bachmute zo strany ukrajinských vojakov. Podľa nich je ruský plán obkľúčiť Bakhmut do konca tohto roka. Ale AFU je presvedčený, že tento plán prekazí.
  https://twitter.com/Tendar/sta... Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  11:50 04.12.2022

  info o Team 4 Ukrajine #OperaceSanitkyII https://www.donio.cz/sanitky-p... Blížíme se k prvnímu milionu, už máme první vozidlo na přestavbu domluvené, finančně je to ...Zobrazit celý příspěvek

  info o Team 4 Ukrajine

  #OperaceSanitkyII
  https://www.donio.cz/sanitky-p...
  Blížíme se k prvnímu milionu, už máme první vozidlo na přestavbu domluvené, finančně je to dražší, protože to bude na podvozku čistokrevného offroadu ( tento bude HMWVV ) jde o to, že tyto vozidla budou opravdu dostávat raněné z nepřístupných prostor
  #OperaceJežíšek
  Dárky (hračky) a zejména oblečené pro dětský domov ve Vinici, celkem 54 sirotků, materiál už máme od dárců přislíben a bude toho skoro jedna celá dodávka. Materiál dodáme ještě před vánoci.
  #OperaceStázička
  Dárky pro 396 dětských sirotků v Lucku, o které se pomáhá starat jedna spřátelená organizace na UA. Odjíždíme tam hned po štědrém dnu.
  https://operacestazicka.vercel...
  #OperaceMEDEBUS
  přestavba autobusu na evakuační zdravotnické vozidlo. Autobus máme, pracuje se na přestavbě a přepisu dokladů a podobně.

  Dále máme na UA dva týmy v tuto chvíli a připravujeme velký závoz materiálu na UA ( společně pojede materiál dětem do Vinice, Generátory pro dům seniorů na východě, pro polní nemocnici, dál dodávka lék. materiálu pro polní nemocnici, pro paramediky z projektu fenix, a opět povezeme zimní doplniky pro borce a borky ze ZSU) - Rozhodly jsme se, že začneme tyhle konvoje pojmenovávat, pracovní verze je zatím Ešalon , ale ubidíme.

  Pokud by někdo chtěl podpořit činnost T4U, tak odkaz zde:
  Prosím jen o napsání do zprávy pro příjemnce na jaký projekt to má být využito. Pokud to bude bez konkretizace, bude to použito na jakýkoliv projekt.....
  https://www.team4ukraine.eu/cs... Skrýt celý příspěvek

  • Rošťák
   12:10 04.12.2022

   Omlouvám se, ještě drobnost. V pátek 9.12. od 19.00 proběhne premiéra na youtube dokumentu o operaci Sanitky I Tak pokud nemáme na pátek jiné plány ..... :) ...Zobrazit celý příspěvek

   Omlouvám se, ještě drobnost.
   V pátek 9.12. od 19.00 proběhne premiéra na youtube dokumentu o operaci Sanitky I
   Tak pokud nemáme na pátek jiné plány .....
   :)
   https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Verdon
   13:23 04.12.2022

   Je Advent, atmosféra příznivá pro dobré činy. Na Doniu se u každé sbírky, vč. této na sanitky dá vytvořit dobrovýzva určená pro určitou firmu/komunitu. Tak jestli máte odvahu ...Zobrazit celý příspěvek

   Je Advent, atmosféra příznivá pro dobré činy. Na Doniu se u každé sbírky, vč. této na sanitky dá vytvořit dobrovýzva určená pro určitou firmu/komunitu.
   Tak jestli máte odvahu veřejně stát za svým postojem vůči Ukrajině, využijte to. Můžete tím znásobit prostředky, které byste byli schopni dát sami a ještě posílit vztahy mezi lidmi, co mají v hlavě neporouchaný kompas.
   https://www.donio.cz/sanitky-p... Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  11:35 04.12.2022

  Dobrý den, aktualizace: grafika -> https://twitter.com/rostakod/s... Tabulka -> ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den,
  aktualizace:
  grafika ->
  https://twitter.com/rostakod/s...
  Tabulka ->
  https://docs.google.com/spread... Skrýt celý příspěvek

 • Silver
  11:07 04.12.2022

  Ukrajinský Stormer HVM s 2 raketami Martlet (Lightweight Multirole Missile) a 6 raketami ...Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajinský Stormer HVM s 2 raketami Martlet (Lightweight Multirole Missile) a 6 raketami Starstreak:
  https://twitter.com/TheDeadDis... Skrýt celý příspěvek

 • Romino
  10:48 04.12.2022

  ďalšie video s A.Žiarovským - Sovietska/Ruská tanková škola https://www.postoj.sk/119712/a... 00:30 Či ...Zobrazit celý příspěvek

  ďalšie video s A.Žiarovským - Sovietska/Ruská tanková škola

  https://www.postoj.sk/119712/a...

  00:30 Či ukrajinská armáda strieľa ruských vojnových zajatcov.
  05:20 Ako armády trénujú vzdávanie sa a branie protivníkov do zajatia.
  08:00 Aké boli začiatky ruskej tankovej školy.
  13:00 Čím bol zvláštny úspešný tank T34 z druhej svetovej vojny.
  17:50 Ako pokračoval vývoj sovietskych tankov po roku 1945.
  24:40 Ako vyzeral konkurenčný boj medzi jednotlivými tankovými závodmi v ZSSR.
  30:00 Pri ktorom sovietskom tanku sa aj západným tankistom zatajil dych.
  38:50 Ktoré sovietske tanky sa vyrábali na Slovensku na Považí.
  42:00 Ako Sovieti skončili s tromi tankmi v čase, keď Američania prišli so svojím tankom Abrams.
  45:00 Prečo ruskí tankisti sedia doslova na svojej munícii.
  52:30 Aké tanky potrebuje Ukrajina, aby zvíťazila vo vojne s Ruskom.
  58:10 Prečo ruský zbrojársky priemysel závisí od komponentov zo Západu.Skrýt celý příspěvek

 • bently
  10:46 04.12.2022

  Igor Ponočevny kreslí sžíravé karikatury ruských reprezentantů. A náměty jeho protiválečných děl někdy ožívají (jako v případě kresby o osvobození Chersonu) Umělec Igor ...Zobrazit celý příspěvek

  Igor Ponočevny kreslí sžíravé karikatury ruských reprezentantů. A náměty jeho protiválečných děl někdy ožívají (jako v případě kresby o osvobození Chersonu)

  Umělec Igor Ponočevny žije od roku 2015 v USA. Před emigrací pracoval jako bankovní právník v Petrohradě a po anexi Krymu v roce 2014 nakreslil svůj první komiks jménem fiktivního chlapce Aljoši Stupina. V něm se vysmíval euforii Rusů, kteří byli nadšeni připojením poloostrova k Rusku. V té době se mnozí dohadovali, zda kresbu nakreslilo dítě, nebo dospělý, a ruská televize se chystala natočit film o tom, jak děti vidí válku, a vážně chtěla, aby se "Aljoša" stal jeho hlavní postavou. O osm let později Ponočevny, tou dobou již z Kalifornie, pokračuje v kreslení karikatur zesměšňujících nejen kroky ruských úřadů, ale i propagandu obecně. Umělec hovořil s Meduzou o své práci.

  "V roce 2014 jsem byl šokován, když velká část obyvatelstva podpořila anexi Krymu. Pro mě jako právníka to byl šok, protože podle mezinárodního práva se stala věc, která dříve či později povede k velmi špatným důsledkům pro mou zemi. Předpokládal jsem, že tím to neskončí a že se Rusko bude dále pokoušet zmocnit ukrajinského území. Řekl jsem o tom [přátelům a známým] a bylo mi řečeno: 'Kámo, buď v klidu, to je v pořádku. Vzali jsme si jenom část našeho území zpátky.' V ten moment jsem se rozhodl, že budu dělat karikatury - abych pomohl nejen Ukrajině, ale i Rusku.

  https://meduza.io/feature/2022...

  Super karikatury.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  10:14 04.12.2022

  Margarita Simonyanová: Rusko v podstatě dobylo Kyjev během prvního týdne války a pak ho prostě vrátilo. ...fakt jsem zvědavý, jak tahle unda jednou ...Zobrazit celý příspěvek

  Margarita Simonyanová: Rusko v podstatě dobylo Kyjev během prvního týdne války a pak ho prostě vrátilo.
  ...fakt jsem zvědavý, jak tahle unda jednou skončí...
  https://twitter.com/JuliaDavis... Skrýt celý příspěvek

  • bently
   10:27 04.12.2022

   Rusko taky v podstatě nikde neválčí, ale jenom speciálně operuje. A Rusko taky v podstatě úspěšně zlikvidovalo Zelenskeho, protože to, co teď vystupuje v médiích jako hlava UA, je ...Zobrazit celý příspěvek

   Rusko taky v podstatě nikde neválčí, ale jenom speciálně operuje. A Rusko taky v podstatě úspěšně zlikvidovalo Zelenskeho, protože to, co teď vystupuje v médiích jako hlava UA, je ve skutečnosti už jenom loutka Ušáků. Jo a Rusko taky v podstatě nasadilo Armaty, protože ty všechny 3 kusy vyvezli na dvůr a nastartovali.Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
   10:37 04.12.2022

   Ona moc velka ryba neni, sice tam ma head of RT, ale je sefredaktorka. Proste pomocna ku*va. Skonci tak, ze prevlekne kabat.

   Ona moc velka ryba neni, sice tam ma head of RT, ale je sefredaktorka. Proste pomocna ku*va. Skonci tak, ze prevlekne kabat.

   • Nezmar
    14:58 04.12.2022

    Něco jako Marcela Augustová?

    Něco jako Marcela Augustová?

    • Ján Paliga
     23:41 04.12.2022

     Augustovou ? Tak hlboko Augustová nepadla nikdy.... :)

     Augustovou ? Tak hlboko Augustová nepadla nikdy.... :)

  • dušanR
   10:47 04.12.2022

   Asi zistili , že oni v podstate išli na Poľsko a to nebola Waršava . Je známe , že komandírom dali staré mapy , z doby Waršavskej zmluvy ....

   Asi zistili , že oni v podstate išli na Poľsko a to nebola Waršava . Je známe , že komandírom dali staré mapy , z doby Waršavskej zmluvy ....

  • Upgrade
   11:19 04.12.2022

   Kremloboti zacinaju tlacit narativ, ze specialna operacia je uspesna viac ako sa predpokladalo, lebo Rusku sa podarilo demilitarizovat nielen Ukrajinu ale aj NATO. Teraz tato. ...Zobrazit celý příspěvek

   Kremloboti zacinaju tlacit narativ, ze specialna operacia je uspesna viac ako sa predpokladalo, lebo Rusku sa podarilo demilitarizovat nielen Ukrajinu ale aj NATO.

   Teraz tato. Zacina to vyzerat, akoby si pripravovali podu na to, ze uz vlastne dosiahli vsetko co chceli (a aj viac) a mozu to ukoncit.Skrýt celý příspěvek

  • hajma
   11:32 04.12.2022

   Oficiálně řekla, že na Kyjev nehoděj atomovku. Být obyvatelem Kyjeva, tak se začnu bát.

   Oficiálně řekla, že na Kyjev nehoděj atomovku. Být obyvatelem Kyjeva, tak se začnu bát.

Načítám diskuzi...