VÁLKA NA UKRAJINĚ

VÁLKA NA UKRAJINĚ
Ukrajinská vlajka / depositphotos.com (Zvětšit)

Speciální diskuze o válce na Ukrajině.

FPV (First Person View) jsou nejúčinnější zbraní na ukrajinském bojišti. Jeden FPV dron v hodně pouze několik tisíc dolarů umí z boje vyřadit tank za miliony dolarů. FPV drony na bojišti chrání životy ukrajinské pěchoty. Můžete podpořit český projekt výroby FPV dronů pro ukrajinskou armádu na Vozím drony na Ukrajinu.

ODKAZ: Vozím drony na UkrajinuDárek pro Putina, AerorozvědkaCZ

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

Vyhledávání platí pro hlavní příspěvky, ale zobrazena jsou vždy celá vlákna. Hodnoty vyhledání jsou: Klíčové slovo, autor a časové období. Hodnoty lze kombinovat.

 • Verdon
  11:44 01.09.2022

  Zprávy z druhé strany, snad mi toho Strelkova odpustíte, když jsem tu minule spekuloval, že jde o PSYOP. Vypadá to, že i on o výsadku u Energodaru pochybuje. ...Zobrazit celý příspěvek

  Zprávy z druhé strany, snad mi toho Strelkova odpustíte, když jsem tu minule spekuloval, že jde o PSYOP.
  Vypadá to, že i on o výsadku u Energodaru pochybuje.
  https://vk.com/igoristrelkov...
  "Podle zpráv z Chersonské fronty byl včera odražen útok AFU přímo na Snigirivku. Zatím nejsou k dispozici žádné podrobnosti.
  Pokud jde o výsadek (pokud k němu došlo) na Energodaru, také nemám žádné informace.
  Ofenzíva AFU na chersonské frontě zřejmě (a očekávaně) neskončila po neúspěchu prvních útoků, nepřítel se pokouší dosáhnout úspěchu alespoň v jednom směru.
  Zprávy o zesílení bojových operací na charkovské frontě na několika směrech.
  V oblasti Horlivky nepřítel takticky vytlačil jednotky ozbrojených sil DNR v Novoselovce (jižně od Nového Yorku). Obec je nyní rozdělena zhruba na polovinu. Poblíž Doněcka pokračovaly pokusy sil DNR o postup u Krasnogorovky. Na frontové linii nebyly zaznamenány žádné změny."Skrýt celý příspěvek

  • Cimbi
   13:58 01.09.2022

   No, tak v Enerhodatu se něco děje už dýl. Trochu pochybuju, že by UA ostřelovala objekty zajišťující jí příjmy (elektrárna je furt připojena do Ukrajinské sítě a její produkce je z ...Zobrazit celý příspěvek

   No, tak v Enerhodatu se něco děje už dýl. Trochu pochybuju, že by UA ostřelovala objekty zajišťující jí příjmy (elektrárna je furt připojena do Ukrajinské sítě a její produkce je z velké části exportována do EU.

   Takže působení větších skupin SOF (možná už celé týdny) bych nepovažoval za nepravděpodobné)Skrýt celý příspěvek

 • Cernysip
  11:40 01.09.2022

  Mystery shopper Jak Rusko získává zahraniční mikroelektroniku pro své zbraně https://storage.googleapis.com... Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

  Mystery shopper
  Jak Rusko získává zahraniční mikroelektroniku pro své zbraně
  https://storage.googleapis.com...
  Rusko nevyrábí mikroelektroniku nezbytnou pro moderní vysoce přesné zbraně a střelivo. Zbývá ji jen koupit v zahraničí. Ruský vojensko-průmyslový komplex k tomu, tváří v tvář přísným mezinárodním sankcím, využívá složitá schémata se zprostředkovateli a fiktivními společnostmi. Po prostudování dodavatelů mikroelektroniky pro ruský obranný průmysl nalezli Important Stories („Důležité příběhy“) mezi jejich zakladateli i zaměstnance obchodů s oblečením Zara a elitní vodní God's Dew.

  Omezené komponenty
  V srpnu zveřejnili zprávu členové Královského výzkumného institutu obrany Spojeného království (RUSI) spolu s agenturou Reuters, která analyzovala součásti nalezené v opuštěných nebo ukořistěných ruských zbraních na Ukrajině. Odborníci v ní našli asi 450 různých typů dovezených elektronických součástek vyrobených v Japonsku, na Tchaj-wanu a v různých evropských zemích, nejvíce však ve Spojených státech. Autoři zprávy jako příklad uvedli ruský dron Orlan-10, které Rusko používá na Ukrajině. Je vybaven japonskou kamerou Sony s americkým motorem Hextronik, řídicím systémem založeným na švýcarském mikrokontroléru STMicroelectronics a motorem japonské společnosti Saito Seisakusho.
  Rusko není schopno zvládnout výrobu mikroelektroniky a je kriticky závislé na jejím dovozu. Bývalý vicepremiér Jurij Borisov, který donedávna dohlížel na obranný sektor, z toho vinil „bezmyšlenkovité privatizace“ z 90. let, během nichž „se zhroutila výroba“.

  Podle J'son & Partners Consulting asi 75 % mikroobvodů, používané v Rusku byly dovezeny v roce 2021. Jen od invaze na Ukrajinu Rusko podle agentury Reuters přijalo 15 000 zásilek zahraničních elektronických součástek. "Bez těchto amerických čipů... by většina ruských zbraní nefungovala," citovala agentura Reuters vysokého ukrajinského představitele. Podle listu Washington Post už FBI zahájila vyšetřování toho, jak americké počítačové čipy skončily v ruské vojenské technice nalezené na Ukrajině. Ve Spojených státech je dodávka zboží dvojího užití – včetně mikroelektroniky – zvláště kontrolována úřady. Takové dodávky musí být licencovány státem; nebude povoleno, pokud je dodávka považována za hrozbu pro národní bezpečnost. Porušení pravidel kontroly vývozu rovněž stanoví trestní odpovědnost. Rusko už řadu let řeší problém s dodávkami součástek vymýšlením různých schémat, která regulace umožňují obejít . V USA tamní zprostředkovatelé skrývají před prodejci, že zboží půjde do Ruska, nebo jednoduše falšují údaje o vyváženém produktu. V Rusku existují zprostředkovatelské společnosti, které mohou dodávat elektronické součástky podnikům ve vojensko-průmyslovém komplexu – ty, které mají potřebnou licenci „kvalifikovaného dodavatele“. Formálně většina z nich nemá nic společného s ruským obranným sektorem a nepodléhají sankcím. Aby to ale někomu „nedošlo“, označují jako vlastníky naprosto náhodné lidi.

  Zara a správce systému
  V prosinci 2019 absolvent Moskevské státní technické univerzity Bauman Leonid Nepershin zveřejnil na své stránce VKontakte příspěvek, ve kterém vyzval své přátele, aby sledovali odkaz a požádali o bankovní debetní kartu Tinkoff. Na oplátku by ten, kdo kartu vydal, obdržel tři měsíce bezplatné služby a Leonid - tisíc rublů. Běžný příspěvek na sociální síti. To jen Nepershyn byl v té době spolumajitelem jedné z největších společností prodávajících elektronické součástky, dodávající součástky pro potřeby ministerstva obrany. Tržby této společnosti Spets-elektronkomplekt (Spets-EK) v roce 2019 činily více než 4,4 miliardy rublů.

  "Specialista-EK uzavírá smlouvy s největšími ruskými podniky obranného průmyslu, například s továrnou Severny Raid, která vybavuje lodě námořnictva, nebo s Vector Research Institute, který vyvíjí protidronové systémy a systémy rádiové inteligence.

  Takže letos v létě „Speciál“, společnost Spets-EK, podepsala smlouvu na dodávku kondenzátorů společnosti Northern Raid „pro produkt Irtysh-Amphora-B-055A“, jak říkají podmínky smlouvy. Irtysh je hydroakustický systém instalovaný na jaderných ponorkách třídy Borey, které jsou základem ruských námořních strategických jaderných sil. Tyto ponorky s 16 jadernými střelami na palubě jsou „zcela novým, moderním, pokročilým nosičem jaderných střel“, řekl ministr obrany Sergej Šojgu, když v roce 2013 RU námořnictvo obdrželo jadernou ponorku Jurij Dolgorukij v hodnotě 23 miliard rublů (od té doby byly postaveny čtyři další).
  Spets-EK zjevně nemá problémy s nákupem komponentů z USA. Například v roce 2017 podepsala smlouvu s elektromechanickým závodem Kaluga (KEMZ) na dodávky zahraničních komponentů, včetně těch, které vyrábí americké Abracon Corp, Samtec a Molex. Podivné je, že na dodávky těchto produktů bylo možné získat exportní licenci do Spojených států: KEMZ je součástí koncernu Avtomatika Rostec a jejím hlavním odběratelem je ministerstvo obrany. Ve stejném roce se Spets-EK zavázala dodávat Iževskému elektromechanickému závodu LED od společnosti American Cree Inc. Závod vyrábí řízené střely "Whirlwind-1" («Вихрь-1»), které ministerstvo obrany aktivně využívá nyní na Ukrajině.
  Spets-EK byla založena v roce 2007. Od okamžiku založení bylo vlastnictví společnosti rozděleno rovným dílem mezi Nepershina a jistou Victorii Demyanovou. Ale zdá se, že jí vlastnictví podílu ve společnosti s miliardovými příjmy také nepřineslo bohatství: přestože už byla zakladatelkou Spets-EK, pracovala jako prodavačka v Rjazani a od roku 2012 do roku 2022, jak je uvedeno na její stránce VKontakte, pracovala v obchodě s oblečením Zara. Nepershin ve svém životopise z roku 2009 uvedl, že od roku 1997 pracuje jako systémový administrátor a podporuje provoz počítačů a kancelářského vybavení. Ve svém telegramovém účtu Nepershin také uvedl „sysadmin“.
  V čele společnosti stojí Oleg Shatybelko, absolvent Moskevské státní technické univerzity pojmenované po Baumanovi. Je známý jako básník - jeho básně jsou publikovány v časopise Nový Mír a na dalších literárních portálech. Na stránce Demyanova na VKontakte je uvedeno, že má bratra jménem Mishutka. Na stejné adrese s Viktorií v Rjazani byl skutečně zaregistrován jistý Michail Demjanov. Od roku 2007 je zakladatelem společnosti Golden Shar EK (EC Zlatá koule, Zolotoy Shar). Na specializovaných stránkách o Spets-EK se uvádí, že společnost byla „vytvořena na základě“ Zlatého míče – jako divize pro dodávky vojenských produktů. E-mailové adresy na doméně zolshar se nacházejí ve smlouvách podepsaných společností Spets-EK, několika zaměstnanci společnosti Spets-EK. EK“ současně pracovali nebo pracují ve „Zlaté kouli“. Na webových stránkách společností je uvedena stejná adresa - obchodní centrum v centru Moskvy. Obecně je jejich souvislost zřejmá.

  Podíl ve společnosti s miliardovými příjmy, jak se zdá, Victorii také nepřinesl bohatství: musela pracovat v obchodě s oblečením Zara

  Zolotoy Shar («Золотой шар») existuje od počátku 90. let a je jedním z největších dodavatelů elektronických součástek v Rusku. Přesto se o firmě v tisku téměř nic nepíše, její vlastníci nebyli nikdy zmíněni ani v otevřených zdrojích, samotná firma své beneficienty nezveřejňuje. Řekl to bývalý ředitel společnosti Petr Wernik. Podle něj se skupina mladých lidí, kteří vystudovali Moskevský institut elektronických technologií, rozhodla zkusit podnikat: „Zabývali jsme se různými komerčními projekty, ale rychle jsme o to ztratili zájem. Fyzici a elektrotechnici přirozeně chtěli uplatnit své odborné znalosti v podnikání. Tehdy se zrodil nápad dodávat elektronické součástky. Wernick tyto lidi nejmenoval. Podle rejstříku právnických osob patřilo od roku 2009 minimálně do roku 2017 70 % společnosti jisté Irině Averichkině. Na internetu najdete o ní zmínku jako advokátka se vyjádřila k problému vlastníků akcií. Nikdo z výše uvedených lidí nemluvil s „Důležitými příběhy“. Zástupce Spets-EK slíbil odpovědět, ale poté, co dostal otázku, zda jsou Nepershin a Demyanova nominálními vlastníky a kdo je ve skutečnosti příjemcem Spets-EK, zmizel.

  Poté, co Rusko anektovalo Krym, na místní průmysl dopadly sankce. „Teď máme Ruskou federaci. Právě na tento trh se v současnosti přeorientováváme. Evropská unie nemá pro krymský průmysl žádný význam,“ řekl tehdy ředitel místního závodu na výrobu nástrojů Fiolent. Závod přešel do ruského vojensko-průmyslového komlexu a v roce 2019 byl zařazen na americký sankční seznam.
  Závislost na dovozu ale nezmizela. V roce 2018 zadal Fiolent objednávku na nákup elektronických součástek od americké Vicor Corporation. Zakázka byla zadána společnosti NTI Energy, hlavnímu dodavateli komponentů, mimo jiné pro ruský obranný sektor, s příjmy v té době kolem jedné miliardy rublů ročně. Od roku 2016 je stoprocentním vlastníkem společnosti Olga Butyrina. V posledních letech se zjistilo, že pracovala jako laborantka ve firmě prodávající pitnou vodu, jako je God's Dew a Crystal Dew. Její manžel Alexey je nyní zjevně v důchodu a předtím pracoval v různých bezpečnostních společnostech.

  Jak se laborantka stala vlastníkem firmy, zásobovatele ruského obranného průmyslu není příliš jasné. Možná je odpověď v rodném městě Olgy - Novosibirsku. Odtud pochází také Ella Schlothauer, výkonná ředitelka NTI Gmbh, německého koncernu, který prodává elektronické součástky značek jako Siemens a General Electric. NTI Gmbh vlastní 60 % svého ruského zastoupení od svého založení v roce 2014 – společnost byla založena pouhý měsíc před referendem na Krymu. Pak bylo toto spojení přerušeno. NTI Gmbh neodpověděla na otázku, zda jsou nyní dovážené elektronické součástky dodávány do Ruska a zda jsou spojeny s NTI Energy. V každém případě si NTI Energy zachovává přístup k západním elektronickým součástkám. Například v roce 2019 se zúčastnila výběrového řízení na dodávku čipů Texas Instruments výrobnímu sdružení Start pojmenovanému po M.V. Protsenko, která vyrábí zejména munici pro protiletadlové dělostřelecké systémy. Ve stejném roce se s pomocí NTI Energy dostaly produkty amerického Vicoru do NII Vector, který byl v roce 2018 zařazen na sankční seznam USA.

  Syn režiséra
  Někdy existuje další vrstva mezi obrannými podniky a ruskými dodavateli. Jedná se o společnosti oprávněné provádět nákupy jménem podniku.
  Státní korporace Tactical Missiles na základě rozhodnutí svého generálního ředitele Borise Obnosova uskutečnila nákupy prostřednictvím jedné společnosti - Zvezda-Arrow. Dostala provizi. Jak zjistila Novaja Gazeta, firmu vlastnila Obnosovova dcera Olga Zorikova, svatební maskérka. Takového dodavatele má i společnost Radioelectronic Technologies Concern (KRET), výrobce zbraní v rámci Rostecu. Společnost Radiopriborsnab je zprostředkovatelem, přes který společnosti, které jsou součástí koncernu, nakupují elektronické součástky. Jak je uvedeno v prohlášení společnosti, Radiopriborsnab je ve skutečnosti oddělením nákupu společnosti KRET. Celkem KRET zahrnuje více než 70 podniků. Koncern dodává armádě systémy elektronického boje – nyní pomáhají ničit ukrajinské drony. Obrat Radiopriborsnab v roce 2021 činil téměř 10 miliard rublů. Poslední zveřejněná výroční zpráva společnosti je za rok 2016, kde je ve výčtu významných transakcí uvedena RTKT Limited, byla s ní uzavřena dodavatelská smlouva za 3,2 milionu dolarů.
  Tato společnost byla největším dodavatelem Radiopriborsnab minimálně v letech 2015 až 2017 (podle webu Import Genius). Společnost RTKT dodala zejména elektrické obvody „Radiopriborsnab“ amerických texaských přístrojů a analogových zařízení.

  RTKT Limited je hongkongská společnost. Vlastní ji muž jménem Karen Gharibyan, stejně jako syn bývalého generálního ředitele Radiopriborsnab Ruben Gharibyan.
  Málo je známo o Gariyan Sr. Narozen v Pjatigorsku, povoláním radiotechnik, tři synové. V Rusku už řadu let vlastní stejnojmennou společnost – RTCT. Dodává elektronické součástky různým obranným podnikům, například závodu Izumrud, který vyrábí systémy řízení protiletadlového dělostřelectva pro lodě, nebo NPP Svyaz, vývojáři elektronických zařízení pro letectví. V roce 2021 přesáhly příjmy RTCT jednu miliardu rublů.
  Ani Karen Gharibyan, ani Ruben Gharibyan, ani podnik "Radiopriborsnab" neodpověděl na otázky "Důležitých příběhů". Pro ruské kupce elektroniky by bylo obtížnější obejít omezení, pokud by o to jejich západní partneři sami neměli zájem. Používají také různá mazaná schémata, o kterých se můžete dozvědět z kriminálních případů, šetřené v USA proti americkým vývozcům elektronických součástek.
  Jeden z těchto případů byl založen na dopise, který ruská společnost Apex System obdržela od FSB na konci roku 2000 – služba si stěžovala, že mikroobvody, které jí Apex dodal, jsou vadné a je třeba je vyměnit. Tento dopis padl do rukou FBI, poté se Apex a přidružená americká společnost ARC Electronics, kterou vytvořil Alexander Fishchenko, rodák z Ruska, dostaly do vyšetřování. Zaměstnanci těchto firem byli obviněni z nezákonného vývozu high-tech mikroelektroniky ze Spojených států do ruské armády a speciálních služeb. V prohlášení amerického ministerstva spravedlnosti se zejména uvádí, že tyto komponenty se často používají při výrobě ruských naváděcích systémů raket a v rozbuškách. Celkem v letech 2002 až 2012 dodala ARC do Ruska mikroelektroniku za 50 milionů dolarů.
  Formálně neměla ARC Electronics nic společného s ruskou armádou. Její kancelář byla na klidném místě na okraji Houstonu. Soudě podle fotografií na stránce Odnoklassniki šéfa společnosti Alexandra Fishchenka vypadala kancelář uvnitř více než skromně. Fischenko byl absolventem Elektrotechnické fakulty Petrohradské elektrotechnické univerzity LETI a měl dvojí občanství – Spojené státy a Rusko. Ostatní obžalovaní v případu - dalších deset lidí - byli občané Ruska, Ukrajiny, Ázerbájdžánu a Kazachstánu.
  Při dodávkách do Ruska zaměstnanci ARC Electronics používali různá schémata. Například po obdržení komponentů od dodavatele s označením ECCN 3A001, což znamená, že pro jejich export do zahraničí je potřeba licence, ARC expedovalo toto zboží do Ruska s jiným, liberálnějším označením EAR99, které žádnou licenci nevyžaduje. Zaměstnanci společností v korespondenci diskutovali o různých způsobech, jak se vyhnout kontrolám vývozu. "Co když zadáme dalšího koncového uživatele, řekněme FSUE NII Radio?" napsal jeden z prodejců svému ruskému zákazníkovi. "Co když jsou klienti vojáci?" zeptal se jeden z partnerů ředitele nákupu ARC Electronics. „Mysli na všechno,“ odpověděl.
  Několik dodavatelů ARC u soudu svědčilo, že jim zaměstnanci ARC lhali o konečných příjemcích produktů. Občas se ARC snažilo zatajit, že jde jen o prostředníky, například na webu firmy bylo napsáno, že vyrábí semafory, i když tomu tak nebylo. Fiščenko dostal nejpřísnější trest – deset let vězení.
  Další velký případ pašování mikroelektroniky z USA byl vyřešen v roce 2015. „Sofistikovanou mezinárodní síť“ podle obžaloby ovládal ruský imigrant a občan USA Alexander Bražnikov z New Jersey a jeho otec, rovněž Alexandr Bražnikov, který je v Rusku. Bražnikovové „tajně nakupovali velké množství elektronických součástek od amerických výrobců a dodavatelů a vyváželi tyto díly do Ruska společnostem spojeným s ministerstvem obrany a FSB“. V obžalobě jsou uvedeny podniky: jde například o vývojáře jaderných zbraní. Výzkumný ústav automatizace. N. L. Dukhova a VNIITF im. Akademik E.I. Zababakhin.
  Celkem FBI identifikovala více než 1,6 tisíce zásilek komponent za pouhých šest a půl roku, od ledna 2008 do června 2014, v celkové výši asi 65 milionů dolarů. FBI pomohla vyřešit tento případ pomocí tabulky, kterou udržoval Brazhnikov-junior - tajná služba se k tomu dostala přes jeho poštu. Bražnikov v ní zadal údaje o 28 bankovních účtech ve Spojených státech, Rusku, Německu a na Kypru, které používal v dodavatelském řetězci. Bražnikovové nejen falšovali konečného kupujícího produktů, skrývali spolupráci s polovojenskými podniky. Stokrát podcenili náklady na dodávky, aby nemuseli podávat vývozní prohlášení. Dodávky byly prováděny na falešné adresy v Rusku a dalších zemích. Platby americkým dodavatelům byly také prováděny z účtů fiktivních společností.
  Bražnikov mladší dostal necelých šest let vězení – jeho právníci trvali na tom, že ve skutečnosti byl strůjcem plánu jeho otec. Další tři Rusové, zatčení v roce 2016 na základě obvinění z pašování elektroniky, zaregistrovali v New Yorku dvě fiktivní společnosti, které vystupovaly jako nákupčí součástek. Před svými dodavateli tajili, že zboží je určeno na export. Komponenty přišly do Ruska přes Finsko. „Mikroelektronika dodávaná do Ruska zahrnovala digitálně-analogové převodníky a integrované obvody, které se často používají pro vojenské účely, včetně výroby sledovacích systémů, naváděcích systémů raket a satelitů. Export těchto elektronických zařízení do Ruska vyžaduje licenci Ministerstva obchodu, a jejich použití je omezeno z důvodů boje proti terorismu a národní bezpečnosti,“ uvedlo v prohlášení americké ministerstvo spravedlnosti. Tyto skořápkové společnosti zřejmě neměly ani své vlastní webové stránky. Vydávajíc se však za zaměstnance těchto dvou firem, podnikatelům ruského původu se podařilo přesvědčit americké výrobce, aby jim prodali high-tech mikroelektroniku.Skrýt celý příspěvek

  • Verdon
   11:49 01.09.2022

   Prosakovat to prostě bude. Sílu velkých peněz je těžko zastavit a Rus má teď dolarů plné almary.

   Prosakovat to prostě bude. Sílu velkých peněz je těžko zastavit a Rus má teď dolarů plné almary.

   • Lars
    12:59 01.09.2022

    Ovšem některé země by nejspíš dokázaly zařídit, aby na tyhle dodávky rusům šly součástky, řekněme, se zvláštními vlastnostmi - třeba to, že se vysypou po 100 hodinách provozu. rus ...Zobrazit celý příspěvek

    Ovšem některé země by nejspíš dokázaly zařídit, aby na tyhle dodávky rusům šly součástky, řekněme, se zvláštními vlastnostmi - třeba to, že se vysypou po 100 hodinách provozu. rus to asi reklamovat nebude. Taky by to pomohlo ve vyprazdňování těch almar s penězi.Skrýt celý příspěvek

   • Hawk
    15:24 01.09.2022

    Jjenomže ty dolary budou mizet, až se zhroutí prodej plynu a ropy do Evropy... prodej zbraní se už zhroutil... Za půl roku už dolary nepotečou, ale náklady na válku a běžný provoz ...Zobrazit celý příspěvek

    Jjenomže ty dolary budou mizet, až se zhroutí prodej plynu a ropy do Evropy... prodej zbraní se už zhroutil... Za půl roku už dolary nepotečou, ale náklady na válku a běžný provoz budou stoupat...Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   12:01 01.09.2022

   Žádné sankce, omezení a podobné kroky nejsou nikdy 100%. Důležité je totiž na nich to, že zhorší přístup dané komodity do dané země. Takže se tam toho zboží dostane míň a zároveň ...Zobrazit celý příspěvek

   Žádné sankce, omezení a podobné kroky nejsou nikdy 100%.
   Důležité je totiž na nich to, že zhorší přístup dané komodity do dané země. Takže se tam toho zboží dostane míň a zároveň dráž. Navíc bezpečnostní orgány můžou daleko efektivněji zasahovat a vyšetřovat různé pašeráky atd. atd. a tím zabraňovat i tomu nelegálním přesunu zboží.Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  11:14 01.09.2022

  Rob Lee udělal porovnání zahajující ceremonie Vostoku 2022 a 2018.

  https://twitter.com/RALee85/st...

  Rob Lee udělal porovnání zahajující ceremonie Vostoku 2022 a 2018.

  https://twitter.com/RALee85/st...

 • Danik
  10:55 01.09.2022

  OT ze zasedání výboru pro obranu. VP bude navyšovat stavy. Již se nepočítá s prodloužením mandátu EUTM Mali. H-1: Nabídka tohoto daru přišla od americké strany 18. ...Zobrazit celý příspěvek

  OT ze zasedání výboru pro obranu.

  VP bude navyšovat stavy. Již se nepočítá s prodloužením mandátu EUTM Mali.

  H-1:

  Nabídka tohoto daru přišla od americké strany 18. července letošního roku. Česká republika tak bude financovat jejich modernizaci, na které by měl minimálně ze 40 % participovat domácí průmysl, zejména LOM Praha. V této fázi jde o významný posun pro český průmysl, protože u prvotní dodávky se této úrovně nepodařilo dosáhnout. Poslanci se také zajímali o koncepci dalšího rozvoje vrtulníkového letectva. To jim ministryně představí na některé další schůzi výboru pro obranu. Náměstek pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka ještě doplnil, že v průběhu října budou zahájena příslušná jednání o darovací smlouvě. Její výsledná podoba by měla být k dispozici do konce roku.

  Heron

  Výbor se dále zabýval pořízením izraelských bezpilotních prostředků Heron 1, kdy tento nákup reaguje na požadavek Armády České republiky. Ministerstvo obrany na začátku srpna oznámilo, že by chtělo s Izraelem začít jednat o nákupu tří bezpilotních letounů Heron 1. Smlouva by mohla být uzavřena ještě v letošním roce. Bezpilotní letoun Heron 1 je používán na vzdušný průzkum, k útokům na vybrané cíle (například na obrněné prostředky) a může nést zbraně. Podle náměstka Koudelky vzal výrobce bezpilotních prostředků Heron –⁠ společnost IAI –⁠ na vědomí požadavek zapojení českého obranného průmyslu ve výši alespoň 30 % a integrace do systémů NATO. Záměr pořídit bezpilotní prostředky pochází již z roku 2019.

  Tehdy byla předpokládaná pořizovací cena 1,5 miliardy korun, nově se cena pohybuje okolo částky 2,7 miliardy s DPH. Vyšší cena je podle ministryně obrany způsobena jednak výrazným nárůstem cen, který zasáhl celý průmysl a je také ovlivněna větším rozsahem podpůrných systémů, senzorového vybavení a výzbroje. Černochová dále připomněla, že podobný vývoj zaznamenaly v poslední době všechny armádní akvizice. V dnešní době využívají stroje Heron 1 čtyři státy, a to Německo, Řecko, Kanada a Turecko. Kvůli jejich využití v evropském vzdušném prostoru je potřeba změnit legislativu. Výbor se také zabýval mediální kampaní, která pořízení těchto strojů zpochybňovala. K tvrzení o zastaralosti systému Heron 1 sdělil plk. Pavel Nakládal, který za AČR tento systém hodnotil, že stroje sice začaly být v provozu v roce 1994, ale plného nasazení dosáhly až v letech 1996–1998 a ve výbavách států NATO budou minimálně ještě 10–15 let. Systém Heron 2, který by se nabízel jako alternativa, ještě nedosáhl plného nasazení.

  CV-90

  Hned následující bod řešil situaci kolem vývoje pořízení nových pásových BVP. Vláda pověřila ministryni obrany Janu Černochovou, aby po zrušení vlekoucího se tendru, jednala přímo se švédskou společností BAE Systems. Ministryně navíc 27. srpna na Slovensku podepsala se slovenským ministrem Jaroslavem Naďem deklaraci o společném postupu při pořízení obrněných vozidel CV90 od společnosti BAE Systems. Iniciační jednání o technických parametrech a smluvním vztahu se švédskou stranou začnou 1. a 2. září. Nejpozději do 30. listopadu by pak měla být oficiálně oslovena švédská strana. Prioritami budou z české strany cena, míra zapojení domácího průmyslu a také rychlost dodání vozidel. V následné diskusi poslanci řešili rozdíly v požadavcích české a slovenské strany (ráže kanonu 30, resp. 35 mm u slovenských BVP) a avizovanou pozici státního podniku VOP CZ v projektu. Ředitel Sekce rozvoje sil MO gen. Čepelka uvedl, že se nová specifikace od té původní nebude zásadním způsobem lišit a potvrdil, že ráže hlavní zbraně pro česká bojová vozidla zůstane 30 mm. Pokud jde o státní podnik VOP, tak náměstek Koudelka potvrdil, že se zapojením tohoto státního podniku v projektu počítá.

  TITUS a Pandury

  Pořídit by se mělo 70 nových KBVP Pandur II pro 44. lehký motorizovaný prapor, který projde transformací na prapor mechanizované pěchoty. To je podle generála Řehky jeden z nezbytných kroků v rámci transformace 4. brigády rychlého nasazení na brigádu středního typu. Dále bylo uvedeno pořízení obrněných vozidel TITUS ve třech variantách (KOVS, KOVVŠ a MKPP), které nahradí v letech 2023–2024 a 2025–2027 existující zastaralé prostředky, a další vozidla pro ženijní podporu a logistiku armády.

  Závěr

  Podle poslanců výboru historie i současný konflikt na Ukrajině jasně ukázal, že bez logistiky nejde žádnou válku vyhrát. Náměstek Koudelka také zdůraznil, že prioritou resortu je nakupovat tuto nezbytnou techniku od osvědčených českých výrobců. Poslanci se shodli na tom, že toto téma –⁠ výčet a rozsah potřebné techniky –⁠ vyžaduje další zpřesnění údajů, proto bylo projednávání přerušeno a k tématu se poslanci vrátí na některém z příštích zasedání.

  https://www.czdefence.cz/clane... Skrýt celý příspěvek

 • Cernysip
  10:54 01.09.2022

  USA omezují prodej počítačových čipů Rusku a Číně, - NYT WASHINGTON, ČTVRTEK 01. ZÁŘÍ 2022 ...Zobrazit celý příspěvek

  USA omezují prodej počítačových čipů Rusku a Číně, - NYT
  WASHINGTON, ČTVRTEK 01. ZÁŘÍ 2022 11:31
  https://www.rbc.ua/rus/news/ss...
  Bílý dům uvalil nová omezení na prodej některých sofistikovaných počítačových čipů do Číny a Ruska. Informuje o tom RBC-Ukraine s odvoláním na The New York Times.
  Jedná se o nejnovější pokus vlády použít polovodiče jako nástroj ke kontrole pokroku zemí v oblastech, jako je např. jako vysoce výkonné počítače a umělá inteligence.
  Nová omezení se týkají špičkových modelů čipů, známých jako GPU, prodávaných společnostmi Nvidia a Advanced Micro Devices. Tyto produkty byly původně vyvinuty pro vykreslování obrázků ve videohrách, ale v posledním desetiletí byl široce používán v největších superpočítačích používaných vědci a internetovými společnostmi pro úkoly, jako je rozpoznávání řeči a objektů na fotografiích. Superpočítače se používají v oblastech, jako je vývoj zbraní a shromažďování zpravodajských informací, a některé velké systémy v Číně byly spojeny se sledováním muslimských menšin v zemi. Technologie A.I se také stále více používá pro účely, jako je identifikace tváří na video snímcích. Připomeňme, že dříve švédská společnost Ericsson, která na začátku roku poslala své zaměstnance do Ruska na placenou dovolenou, oznámila, že zemi úplně opustí. Předtím americký výrobce počítačů Dell Technologies Inc zastavil veškeré operace v Rusku poté, co v polovině srpna uzavřel své kanceláře.Skrýt celý příspěvek

 • Cernysip
  10:40 01.09.2022

  https://www.bbc.com/russian/li... 9:30 hod Zpravodajská služba Ukrajiny: Na Energodaru „pracovaly“ ruské vrtulníky K-52 1. září skupina ruských útočných vrtulníků ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.bbc.com/russian/li...
  9:30 hod
  Zpravodajská služba Ukrajiny: Na Energodaru „pracovaly“ ruské vrtulníky K-52
  1. září skupina ruských útočných vrtulníků K-52 „pracovala“ nad Energodarem a zasáhla obytné oblasti, uvádí ukrajinská tisková agentura UNIAN s odkazem na Hlavní zpravodajské ředitelství ukrajinského ministerstva obrany.
  "Nad městem "pracovala" skupina ruských útočných vrtulníků K-52, která zaútočila na obytné oblasti. Ranní ostřelování je součástí plánu vyprovokovat misi, jejímž cílem je vytvořit obrázek, jaký si Kreml přeje. Je zřejmé, že okupanti se tradičně pokusí obvinit ozbrojené síly Ukrajiny z ostřelování stanice a civilistů,“ citovala agentura zástupce ukrajinské rozvědky.
  Ruskem kontrolované orgány Energodar v oblasti Záporoží, v komentáři k rannímu ostřelování obytných čtvrtí Energodaru oznámili údajné ukrajinské vylodění a tvrdí, že ráno 1. září bylo město vystaveno masivnímu dělostřeleckému úderu z Ukrajiny.Skrýt celý příspěvek

  • Verdon
   10:53 01.09.2022

   Něco mi asi uniká... Jak proboha může fungovat zpravodajská hypotéza, že tyhle fingované útoky nebude možné snadno zdokumentovat. To území je profízlováno rozvědkou, satelity, ...Zobrazit celý příspěvek

   Něco mi asi uniká... Jak proboha může fungovat zpravodajská hypotéza, že tyhle fingované útoky nebude možné snadno zdokumentovat. To území je profízlováno rozvědkou, satelity, stovkami insiderů s mobily... Takže mise by měla mít rychle jasno kdo střílí. Buď je: a) něco trochu jinak, nebo b) je to určeno jen domácímu ruskému publiku.Skrýt celý příspěvek

   • Inflex
    11:54 01.09.2022

    Rusko funguje na principu že fakta nehrají žádnou roli.

    Rusko funguje na principu že fakta nehrají žádnou roli.

   • beepee
    13:23 01.09.2022

    Internetové diskuze jsou plné lidí, kteří jednak nevěří ničemu, co řekne ukrajinská strana, případně ČT, druhak dokola opakují to, co prohlásí rusové.

    Internetové diskuze jsou plné lidí, kteří jednak nevěří ničemu, co řekne ukrajinská strana, případně ČT, druhak dokola opakují to, co prohlásí rusové.

   • Phantomiux
    14:02 01.09.2022

    Jedná sa o dedičstvo Čeky resp. NKVD, ktoré dokázalo aktívne falšovať históriu. Bohužiaľ pre nich, svet sa pohol ďalej (na rozdiel od ich "preverených" postupov) a to, čo im prešlo ...Zobrazit celý příspěvek

    Jedná sa o dedičstvo Čeky resp. NKVD, ktoré dokázalo aktívne falšovať históriu. Bohužiaľ pre nich, svet sa pohol ďalej (na rozdiel od ich "preverených" postupov) a to, čo im prešlo v Katyni v 1940, tak im už nemohlo prejsť v Buči 2022, nakoľko satelitné snímkovanie úplne zmenilo paradigmu.

    Okrem toho je novým "game changerom" posledných 10 rokov strojové učenie umelej inteligencie a fenomén OSINT, na ktorý sa Rusi ešte nedokázali adaptovať a ktorý im už pochoval niekoľko významných vojenských cieľov...Skrýt celý příspěvek

  • febrik
   12:31 01.09.2022

   Teď jsem na to téma potkal na Twitteru kratší vlákno s pár videama. Údajně se nad Energodarem a v okolí plácají ruský mixéry a pálí na infrastrukturu i obytné budovy. Má to vyvolat ...Zobrazit celý příspěvek

   Teď jsem na to téma potkal na Twitteru kratší vlákno s pár videama. Údajně se nad Energodarem a v okolí plácají ruský mixéry a pálí na infrastrukturu i obytné budovy. Má to vyvolat dojem bojů v oblasti s cílem odradit inspektory IAEA.

   https://twitter.com/patriot_si... Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  10:33 01.09.2022

  BREAKING. Záporožská JE, musela odstavit jeden ze dvou fungujících bloku kvůli ruskému odstřelování "As a result of another mortar shelling by Russian ... forces at the site of ...Zobrazit celý příspěvek

  BREAKING. Záporožská JE, musela odstavit jeden ze dvou fungujících bloku kvůli ruskému odstřelování

  "As a result of another mortar shelling by Russian ... forces at the site of the Zaporizhzhia nuclear power plant, the emergency protection was activated and the operational fifth power unit was shut down," Energoatom wrote on the Telegram messaging app.

  Energoatom added that "power unit No. 6 continues to work in the energy system of Ukraine" and is supplying electricity for the power plant's own needs.

  Due to shelling, a power supply line used for the plant's own needs was also damaged and auxiliary generators had to be activated.

  Diesel generators were being used at non-operating power unit No. 2, the company said.

  https://twitter.com/HeliosRunn... Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   10:36 01.09.2022

   Snad to ti magoři radši naschvál neodpálí, než aby tam přijela mise IAEA.

   Snad to ti magoři radši naschvál neodpálí, než aby tam přijela mise IAEA.

   • MaminCecok
    11:49 01.09.2022

    Tá misia už tam je. Priamo na mieste.

    Tá misia už tam je. Priamo na mieste.

 • Danik
  10:32 01.09.2022

  Tak Rusové to pálí do cesty IAEA, která jede do Záporožské jaderné elektrárny. Mise však potvrdila, že pokračuje v cestě i ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak Rusové to pálí do cesty IAEA, která jede do Záporožské jaderné elektrárny. Mise však potvrdila, že pokračuje v cestě i tak.

  https://twitter.com/HeliosRunn... Skrýt celý příspěvek

 • Cernysip
  10:24 01.09.2022

  Elitní specialisté. O koho přesně přišla ruská armáda na Ukrajině Olga Ivšina, BBC, před 3 hodinami https://www.bbc.com/russian/fe... Během šesti měsíců války na ...Zobrazit celý příspěvek

  Elitní specialisté. O koho přesně přišla ruská armáda na Ukrajině
  Olga Ivšina, BBC, před 3 hodinami
  https://www.bbc.com/russian/fe...
  Během šesti měsíců války na Ukrajině ztratila ruská armáda tisíce vojáků. Odhady počtu mrtvých se velmi liší, důležitý je ale nejen celkový počet ztrát, ale také kdo přesně zemřel – jací jsou to lidé. BBC dokázala prokázat, že Rusko přišlo o více než 900 elitních specialistů, jejichž výcvik si vyžádal roky úsilí a miliony dolarů. Podle západních i ruských expertů nebyly kombinované zbrojní jednotky ruské armády připraveny na útočné operace. V důsledku toho musely úkoly, které jsou obvykle zadávány pěchotě, řešit speciální jednotky, námořní pěchota a výsadkáři.
  Právě tyto formace, tradičně považované za elitu ruské armády, během šesti měsíců invaze na Ukrajinu utrpěly hmatatelné ztráty. Zemřely také desítky vojenských pilotů. Podle expertů bude problematické nahradit ztrátu všech těchto specialistů v Rusku.

  Specnaz GRU
  1. září bylo podle otevřené BBC možné konstatovat smrt 151 vojáků speciálních sil GRU, téměř každý čtvrtý z nich je důstojník (22 %). Tato čísla neodrážejí skutečný počet obětí, ale umožňují alespoň zhruba odhadnout, kolik vojáků speciálních sil opustilo jednotky ruské armády bojující na Ukrajině. Údaje o obětech v tomto textu jsou založeny na seznamu potvrzených mrtvých ruských vojáků, který BBC se provádí společně s Mediazonou (v Rusku uznávanou jako „mediálně-zahraniční agent“) a týmem dobrovolníků založených na otevřených zdrojích.
  Soudě podle zveřejněných nekrologů utrpěla největší ztráty 22. gardová brigáda speciálních sil při invazi na Ukrajinu. Nejméně 30 členů brigády bylo zabito, včetně čtyř důstojníků - velitelů roty (v brigádě jsou přitom jen čtyři roty speciálních sil).
  Podle Michaela Kofmana, experta Centra pro námořní analýzu, na každého mrtvého ruského vojáka během války na Ukrajině připadá asi 3,5 zraněného. Na základě těchto údajů lze předpokládat, že z řad 22-brigády speciálních sil GRU mohlo v důsledku smrti nebo zranění odejít (alespoň dočasně) nejméně 130 lidí. Přesný počet jednotek speciálních sil je utajován. Ale i podle konzervativních odhadů se vyřazení 130 bojovníků může rovnat úplnému selhání jedné z rot speciálních sil. Během války v Čečensku tvořilo průzkumné roty GRU spetsnaz 45-70 lidí. Pokud vezmeme za základ takové hodnocení, je možné, že polovina průzkumných rot brigády byla vyřazena z provozu.
  Podobné ztráty za války na Ukrajině utrpěly i další jednotky speciálních sil GRU. 24. gardová brigáda ztratila nejméně 21 mužů, včetně čtyř důstojníků. Jsou informace o 26 mrtvých příslušnících 3. gardové speciální brigády, včetně pěti důstojníků. Na Ukrajině zástupce velitele 16. gardové brigády speciálních sil v hodnosti podplukovníka, náčelníka štábu téže brigády v hodnosti majora a také velitele roty v hodnosti kapitána.
  Ztráta důstojníků speciálních jednotek může být pro ruskou armádu nejcitlivější a nejobtížněji nahraditelná, říkají experti dotazovaní BBC.
  V případě odchodu běžných specialistů do důchodu (např. vrhač granátů nebo minomet), bojovník jiné specializace, který ho přišel nahradit, může být přeškolen za několik týdnů, ve vzácnějších případech - za jeden až dva měsíce. Pokud zemře velitel roty speciálních sil GRU, může ho nahradit pouze důstojník stejné vojenské specializace. Výcvik poručíka s odpovídající kvalifikací trvá nejméně čtyři roky. A aby mohl vést rotu, musí poručík získat zkušenosti a vypracovat se na kapitána, což bude trvat ještě asi další čtyři roky. Celkem - nejméně osm let školení, říkají odborníci.
  V SSSR byly speciální jednotky GRU pověřeny nejdůležitějšími tajnými operacemi a sabotážemi za nepřátelskými liniemi. Aby jim poskytly ty nejlepší zbraně a uniformy, pracovaly pro ně samostatné výzkumné ústavy na speciálních zakázkách.
  V Rusku začaly být oddíly GRU pověřeny jinými – pro ně neobvyklými – úkoly, protože mnoho dalších armádních jednotek nebylo připraveno se bitev zúčastnit. V prvních letech války v Čečensku byly speciální jednotky GRU často používány jednoduše jako kombinovaný průzkum (общевойсковая разведка). A během útoku na Groznyj byly oddíly speciálních sil obecně zahrnuty do útočných skupin na společném základě.

  Odborníci dotazovaní BBC tvrdí, že během války na území Ukrajiny jsou oddíly GRU opět využívány k řešení úkolů neobvyklých pro elitní důstojníky průzkumu, což vede k dalším ztrátám.
  Obdobný závěr lze učinit i na základě zveřejněných nekrologů. Například se uvádí, že major GRU Andrey Kunakov zemřel v Mariupolu při „čištění ulice“ (“зачистке улицы”). Prohlídky a pouliční kontroly v dobytých osadách obvykle provádějí jednotky „druhého sledu“. Používat elitní průzkumníky na takové mise je přinejmenším zvláštní.

  Speciální jednotky ruské gardy (Спецназ Росгвардии)
  Bezpečnostní složky Ruské gardy se v době míru většinou specializují na rozhánění demonstrací a také na operace k zadržení konkrétní osoby nebo malých ozbrojených skupin v různých osadách v Rusku. Navzdory tomu byla Národní garda vyslána na Ukrajinu hned od prvního dne invaze. K 1. září je známo o úmrtí 245 zaměstnanců Národní gardy, většina z nich jsou zaměstnanci speciálních jednotek (speciál, SOBR a OMON). Téměř každý čtvrtý z nich měl důstojnickou hodnost.
  Nejméně 16 mrtvých Rusů je vlastníky odznaku zvláštního vyznamenání, kaštanového baretu (крапового берета). Národní garda uvažuje, že ti, kteří byli vybráni pro právo nosit takový baret, jsou elitou speciálních jednotek.
  Podle otevřených údajů utrpěl k 1. září největší ztráty na personálu 25. oddíl speciálních sil „Bars“ (“Барс”) z Kazaně. Na Ukrajině bylo zabito 10 jeho příslušníků, včetně dvou důstojníků. Soudě podle pomníku z územní dislokace jednotky, během šesti měsíců války na Ukrajině ztratil oddíl tolik lidí jako za 10 let ozbrojeného konfliktu v Čečensku. Podobné ztráty byly zaznamenány i u oddílu speciálních sil "Merkur" z města Smolensk. Podle výsledků našeho malého šetření mohla BBC potvrdit smrt nejméně 10-ti příslušníků jednotky.

  Dne 28. července zveřejnila veteránská organizace „Brotherhood of Maroon Berets-Penza“ (“Братство краповых беретов-Пенза”) video, na jehož záběrech můžete vidět pamětní „koutek“ na místě 26. oddílu speciálních sil „Merkur“. Na stole jsou fotografie 18 specnazovců s černými pamětními stuhami, vedle nich jsou dva karafiáty. Po krátké videopublikaci BBC o výsledcích našeho šetření, původní příspěvek byl smazán, ale jeho uložená kopie zůstala na síti. Porovnáním snímků z videa s daty v otevřených zdrojích se BBC podařilo potvrdit jména 10 mrtvých specnazovců, včetně staršího praporčíka Alexandra Vishnyakova, praporčíka Pavla Stepanenka, seržanta Maxima Tregubenka, praporčíka Vitalije Kasjanova, desátníka Yaroslava Simakova a dalších. V případě poručíka Nikity Tsvirenka bylo pouze naznačeno, že vstoupil do jednotky speciálních sil Ruské gardy, nebylo však uvedeno, ve kterém městě. BBC si všimla, že v letech 2021-2022 se Nikita Tsvirenko přihlásil do fotbalových a orientačních soutěží ve Smolensku, kde sídlí Merkur (“Меркурий”). Jeho fotografie a datum narození odpovídají zveřejněnému obrazu zesnulého důstojníka. Uvádí se také, že spolu s Tsvirenkem zemřel také nadporučík stejné jednotky Anatolij Ježov. Fotografie osmi z 18 příslušníků Specnaz (tj. 40 % údajných ztrát Merkuru) dosud nebyly identifikovány.
  Podobný trend vidíme při studiu situace na ruských hřbitovech. Při našem pátrání po hrobech příslušníků ruské armády, kteří zemřeli po 24. únoru 2022, nacházíme nejen hroby těch, o jejichž smrti byla učiněno veřejné prohlášení, ale o stejných (a někdy i více) pohřbech vojáků a důstojníků, o jejichž smrti neinformovaly ani úřady, místní novináři, ani příbuzní na sociálních sítích. Na základě těchto pozorování lze předpokládat, že seznam potvrzených ztrát personálu ruské armády vedený BBC může obsahovat minimálně o 40-60 % méně jmen, než je skutečně v Rusku pohřbeno.
  Existují také zprávy o ztrátách ve speciálních jednotkách Rytíř („Vityaz“,“Витязь”): mrtvých je nejméně sedm, včetně dvou důstojníků. Tento oddíl byl první speciální jednotkou ve vnitřních jednotkách, takže služba je zde považována za obzvláště prestižní a úroveň výcviku bojovníků patří k nejvyšším.

  FSB a FSO
  Z otevřených zdrojů je známo asi 20 důstojníků FSB a FSO, kteří zemřeli během invaze na Ukrajinu. Většina těchto ztrát jsou zaměstnanci pohraničních vojsk, kteří jsou podřízeni FSB. Mezi mrtvými jsou však i důstojníci těch nejtajnějších jednotek. Podle Andrey Soldatova, experta na ruské speciální služby, Středisko zvláštního určení FSB se aktivně účastní bojových akcí na území Ukrajiny, včetně vedení vojenských operací na okupovaných územích (např. v Chersonu). Ví se o smrti Nikolaje Gorbana, podplukovníka Ředitelství speciálních operací Ústřední bezpečnostní služby FSB. Kamčatská média informovala o smrti podplukovníka speciálních jednotek FSB Sergeje Privalova. V létě se na „uličce hrdinů“ hřbitova Nikolo-Arkhangelsk v Moskevské oblasti objevil hrob podplukovníka Vladimira Margieva. Kde přesně důstojník sloužil, není známo, ale na fotografii je oblečen v tmavě modré uniformě s emblémy FSB. Podle tradice jsou v této uličce pohřbeni příslušníci speciálních jednotek FSB „Alfa“ a „Vympel“, ačkoli občas tam jsou i hroby jiných vojáků. Podplukovník FSB Aleksey Kryukov, který zemřel hned v prvních dnech války, je pohřben na hřbitově v Jekatěrinburgu. Na jeho hrobě je věnec z oddělení "A" FSB a na pamětní fotografii - logo oddílu "Alfa". V červnu byly zveřejněny zprávy o smrti kapitána Alfy Ilyi Tsuprika,
  ale pak byla vyjádřena verze, že mohl zemřít dříve, v Sýrii.
  Pokud všichni tito důstojníci na Ukrajině skutečně zemřeli, je to pro speciální jednotky FSB velmi vážná rána. Pro srovnání: Alfa přišla naposledy o více než tři příslušníky během šesti měsíců v letech 1995-1996 - po těžkých útocích v Buďonnovsku a Pervomajském.

  Nejlepší jednotky vzdušných sil
  Parašutisté tvoří přesně jednu pětinu všech identifikovaných ruských vojáků, kteří zahynuli během války na Ukrajině. Kromě zkušeností několika jednotek se ruské pěchotní formace od rusko-gruzínské války v roce 2008 aktivně neúčastnily nepřátelských akcí. „Jednotky kombinovaných zbraní (Общевойсковые подразделения) ozbrojených sil RF nebyly připraveny na útočné operace. Navíc malá část - koncepčně, kvůli nedostatku těžkého vybavení ve štábu, a mnohem větší část - technicky, kvůli banální neschopnosti vést boj zblízka s ručními palnými zbraněmi,“ říká bývalý ruský důstojník Alexander Aratyunov. Následkem toho dopadla tíha bojů v prvních týdnech války na výsadkové jednotky. Soudě podle otevřených dat utrpěl největší ztráty 331. gardový pluk výsadkových sil z Kostromy: pouze oficiálně je více než 80 mrtvých, včetně velitele pluku a dalších 20 důstojníků. Výsadkáři 331. pluku byli považováni za jednu z nejsilnějších jednotek ruské armády. Pravidelně vyhrávali různé meziresortní soutěže a 9. května opakovaně pochodovali po dlažebních kostkách Rudého náměstí v Moskvě. Vojáci a důstojníci pluku byli zaznamenáni v operacích ruské armády na Balkáně, bojovali v Čečensku a také se účastnili bojových akcí na území Doněcké oblasti na Ukrajině v roce 2014. Pokus o průlom do Kyjeva na začátku března stál 331. pluk desítky životů. Po ústupu Rusů byla jednotka nakrátko stažena do Běloruska. Začátkem dubna se výsadkáři Kostroma zúčastnili bojů o Izjum v Doněcké oblasti a v květnu byli přemístěni do Luhanské oblasti u města Popasnaja. Vzhledem k tomu vojenskému personálu, jehož smrt nebyla veřejně ohlášena, může skutečný počet mrtvých v 331. pluku dosahovat až 150 lidí. Když k tomu připočteme přibližný počet raněných (na základě toho, že na dva mrtvé připadá přibližně sedm raněných), mohlo pluku chybět 650-670 lidí. To je více než polovina odhadovaného počtu 331.pluku na začátku války.
  Vážné ztráty utrpěl i 247. gardový pluk výsadkových sil ze Stavropolu. Rok před začátkem války obdržel zvláštní prapor ministerstva obrany „na znamení zvláštní důvěry a uznání zásluh“. Během šesti měsíců nepřátelství na Ukrajině ztratili výsadkáři 63 lidí, včetně velitele pluku a nejméně 12 dalších důstojníků. Na pozadí přicházejících zpráv o ztrátách obyvatelé Stavropolu navrhli prodloužit uličku vzpomínek vytvořenou před mnoha lety na počest padlých parašutistů. Ale v reakci na to velení 247. pluku požádalo o vybudování parkoviště pro auta na volném místě.
  "Bylo rozhodnuto vyhovět žádosti vojenské jednotky - nyní, jako nikdo jiný, na to mají právo,"- řekl starosta Stavropolu. Otázka vytvoření památníku na památku padlých na Ukrajině byla slíbena projednat s výsadkáři „po skončení speciální operace“.
  Mnohem méně se ví o ztrátách v nejelitnějším odřadu výsadkových sil – 45. gardové brigádě speciálních sil se sídlem v Kubince u Moskvy. BBC se podařilo zjistit smrt 14 vojáků této jednotky, včetně jednoho důstojníka. Pro srovnání: za sedm let ruských vojenských operací v Sýrii byli hlášeni pouze tři mrtví vojáci této brigády.

  Námořní pěchota
  Jednotky ruské námořní pěchoty se také aktivně účastnily invaze na území Ukrajiny. Bojují především na jižní frontě. Nejvíce ztrát utrpěla podle otevřených údajů 810. gardová brigáda sídlící na anektovaném Krymu. Mariňáci ztratili nejméně 56 mužů, včetně dvou velitelů brigády: Aleksey Sharov zemřel v březnu a Sergey Kens, který ho nahradil, zemřel v červenci. V komentářích k příspěvku o smrti druhého velitele brigády lidé s ní obeznámení napsali, že plukovníka „nestihli dovézt do nemocnice“. Pokud je to pravda, jde názorný příklad vážných problémů ruské armády: nedostatek moderních osobních lékárniček a operačních kanálů pro evakuaci raněných.
  Povolené lékárničky námořní pěchoty a dalšího ruského vojenského personálu obsahují pryžové škrtidlo z 60. let minulého století a nezahrnují moderní škrtidla, hemostatické látky a okluzivní náplasti, již dlouho zaváděné do lékařských paketů zemí NATO. Kvůli tomu mají zranění vojáci ruské armády mnohem menší šanci na přežití než jejich západní protějšky.
  "Velkou roli ve válce hraje vybavení vojáků lékárničkami a skutečné dovednosti v rychlém poskytování první pomoci raněným na bojišti. To přímo ovlivňuje počet obětí a počet přeživších. Rusko si už na tyto „hrábě šláplo“ v Čečensku, když dlouho nedokázalo zavést účinný systém evakuace svých raněných, ale ani tentokrát Moskva nevzala v úvahu chyby, k nimž došlo v otázkách lékařské péče,“ řekla Sarah Ashbridgeová, profesorka Královského institutu pro obranná studia. V srpnu dostalo mnoho bojujících ruských vojáků a důstojníků nové osobní lékárničky. Kupovali je dobrovolníci za peníze vybrané pro armádu po celé zemi.
  336-gardová strážní brigáda ztratila 40 mariňáků, včetně náčelníka štábu brigády v hodnosti plukovníka a politického důstojníka brigády v hodnosti podplukovníka. Je také známo o 52 mrtvých ze 155. gardové brigády, včetně osmi důstojníků.

  Vojenští piloti
  K 1. září má BBC informace o 67 ruských vojenských pilotech, kteří zahynuli při invazi na Ukrajinu (včetně navigátorů a leteckých mechaniků). Jedná se o zvláštní kategorii ztrát, protože posádky bojových letadel a vrtulníků jsou jednotkovými specialisty a elitou jakékoli armády na světě. Výcvik jednoho pilota stíhače může trvat 15 - 17 let a stojí 12-14 milionů dolarů. Navzdory formální přítomnosti stovek moderních a bojeschopných víceúčelových stíhacích letounů a stíhacích bombardérů nebyly ruské letecké síly schopny vést rozsáhlou útočnou leteckou kampaň, říkají odborníci. Je možné, že je to způsobeno ztrátou předních vojenských pilotů v prvních měsících války. „V praxi je počet ruských pilotů s nezbytnými dovednostmi a zkušenostmi pro využití plného potenciálu víceúčelových stíhaček velmi omezený,“ řekl Justin Bronk, hlavní analytik Královského institutu pro obranná studia. „Mnoho ruských pilotů nalétá asi 80 hodin ročně. A to nestačí ke skutečnému plnění primární role, která jim byla svěřena,“ pokračuje.
  Údaje o ztrátách mezi piloty mohou být nepřímým potvrzením slov experta. Nejméně pět mrtvých pilotů jsou lidé starší 50 let. Je známo, že někteří z nich měli odejít do důchodu už před pár lety. Jejich účast na bojových vzletech může být důkazem nedostatku mladé generace kvalifikovaných a motivovaných pilotů. Přitom v prvních týdnech války byly sestřeleny desítky zkušených pilotů. Například velitel leteckého pluku ze Zabajkalska zemřel hned první den nepřátelských akcí.
  Velitel letectva se zkušenostmi z války v Gruzii a Sýrii se 8. března z letu nevrátil. Podle britské rozvědky se výcvikový program vojenských pilotů v Rusku po mnoho let řídil přísným a předem schváleným plánem, jehož cílem bylo zapůsobit na vysoké úředníky. Takový systém mohl potlačit iniciativu a nepřispíval k rozvoji dovednosti rychle se samostatně rozhodovat. To by mohlo bránit rozvoji bojových schopností mladých posádek ruského vojenského letectví. „Je těžké pochopit, co přesně ruští piloti dělají během většiny bojových letů, protože v otevřených zdrojích takové informace nejsou. Ale to, co vidíme a víme, je, že ruská letadla zřídkakdy proniknou hluboko do území kontrolovaného Ukrajinou kvůli pokračující účinnosti ukrajinského systému protiraketové obrany země-vzduch, řekl Bronk. "Takže, nehledě na přítomnost stovek moderních (a na papíře připravených k boji) víceúčelových stíhacích letounů a stíhacích bombardérů nebyly vzdušné síly schopny vést rozsáhlou útočnou leteckou kampaň,“ shrnuje expert.Skrýt celý příspěvek

  • Lars
   11:01 01.09.2022

   Málo, málo, málo. Ale pro začátek dobrý.

   Málo, málo, málo. Ale pro začátek dobrý.

  • montecasino1
   12:46 01.09.2022

   K vyššie napísanému, ohľadne napr. zdravotníctva resp. medikov v armáde, veľmi zaujímavé je rozprávanie poľského inštruktora kde hovorí o nedostatočnom výcviku v tejto oblasti ...Zobrazit celý příspěvek

   K vyššie napísanému, ohľadne napr. zdravotníctva resp. medikov v armáde, veľmi zaujímavé je rozprávanie poľského inštruktora kde hovorí o nedostatočnom výcviku v tejto oblasti všeobecne v Poľskej armáde, kde sú títo školený v zvládnutí ošetriť jednotlivca, ale reálne sa musí na fronte postarať o množstvo ranených, dôležitá je selekcia prichádzajúcich zranených a rozpoznanie poradia v akom by mali byť ošetrovaný. Zrazu zisťujeme aká musí byť armáda komplexná a aký by mal byť personál schopný, ale doslova schopný, tak sa skúsme pozrieť dookola na naše armády. No a ešte jedna vec, čo by sa stalo v prípade väčšieho voj. konfliktu v Európe? Nahradenie strát najmä personálu by bolo asi trístne, už teraz chýbajú personál pre obsluhy techniky a akoby to bolo následne? Myslím si, že žiadne s armád samostatne, by neboli schopné nahradiť straty a to najlepšie by sme stratili hneď na začiatku a potom..........?Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    13:27 01.09.2022

    Myslím si, že ani u nás na Slovensku to lepšie nie je. Dúfam, že kompetentní sa na tom poučia a zjednaju nápravu.

    Myslím si, že ani u nás na Slovensku to lepšie nie je. Dúfam, že kompetentní sa na tom poučia a zjednaju nápravu.

  • beepee
   13:35 01.09.2022

   ... a politického důstojníka brigády v hodnosti podplukovníka...
   No tvl, to tam furt mají takové funkce? Politruci?

   ... a politického důstojníka brigády v hodnosti podplukovníka...
   No tvl, to tam furt mají takové funkce? Politruci?

 • night
  10:13 01.09.2022
 • The Pale Emperor
  10:08 01.09.2022

  První fotky ukrajinského vylodění v Energodaru.

  https://twitter.com/praisethes...

  První fotky ukrajinského vylodění v Energodaru.

  https://twitter.com/praisethes...

  • Klimesov
   10:14 01.09.2022

   A už se Ukrajinci chystají vypustit i Krakena :D
   https://www.youtube.com/watch?...

   A už se Ukrajinci chystají vypustit i Krakena :D
   https://www.youtube.com/watch?...

  • Verdon
   10:15 01.09.2022

   prosím, když jde o žertíky, dejte tam aspoň smajlík, ať to nemusím otevírat. Asi nejsem jediný, kdo nemá pokaždé čas na ptákoviny.
   Děkuji velice!

   prosím, když jde o žertíky, dejte tam aspoň smajlík, ať to nemusím otevírat. Asi nejsem jediný, kdo nemá pokaždé čas na ptákoviny.
   Děkuji velice!

   • The Pale Emperor
    10:19 01.09.2022

    Omlouvám se za zbytečných 5 vteřin života, které jsem Vám ubral.

    Omlouvám se za zbytečných 5 vteřin života, které jsem Vám ubral.

    • Janicekmac
     10:39 01.09.2022

     Ty vteřiny se sčítají. Na konci života se to zejde :)

     Ty vteřiny se sčítají. Na konci života se to zejde :)

   • AnthraxLeak
    10:23 01.09.2022

    Pokud se alespoň trošku orientujete v momentální situaci, musím Vám být jasné že nadpis "vylodění u Energodaru" musí být satira.

    Pokud se alespoň trošku orientujete v momentální situaci, musím Vám být jasné že nadpis "vylodění u Energodaru" musí být satira.

    • Verdon
     10:25 01.09.2022

     máte pravdu, ale po předchozím postu @StandaBlabol jsem znejistěl :)

     máte pravdu, ale po předchozím postu @StandaBlabol jsem znejistěl :)

   • Jan Padesátýpátý
    10:25 01.09.2022

    Předem ohlášený vtip přestává být vtipem

    Předem ohlášený vtip přestává být vtipem

    • Upgrade
     10:33 01.09.2022

     Ak potrebuje vtip moment prekvapenia, tak je to mizerny vtip.

     Ak potrebuje vtip moment prekvapenia, tak je to mizerny vtip.

  • Roland
   10:19 01.09.2022

   A tohle prý bude další RU náborový leták
   https://allouttabubblegum.com/...

   A tohle prý bude další RU náborový leták
   https://allouttabubblegum.com/...

  • Phantomiux
   11:28 01.09.2022

   Jasnýá dôkaz o zapojení amerických vojsk! Sdyelajte, kím nesmažú!

   Jasnýá dôkaz o zapojení amerických vojsk! Sdyelajte, kím nesmažú!

 • StandaBlabol
  09:48 01.09.2022

  Nevím, co se děje, ale na TOPWAR je čerstvý, úplně absurdní, článek o tom, že Ukrajinské sabotážní skupiny za pomoci helikoptér a člunů překonaly Dněpr a napadly Enerhodar. Teď se ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, co se děje, ale na TOPWAR je čerstvý, úplně absurdní, článek o tom, že Ukrajinské sabotážní skupiny za pomoci helikoptér a člunů překonaly Dněpr a napadly Enerhodar. Teď se prý snaží probít k elektrárně. Naprosto stupidní, už proto, že se "vylodili" na špatné straně a museli by se probít přes celé město.

  Buď Rusové panikaří ve velkém, nebo je to spíš záminka, proč zrušit dnešní návštěvu mezinárodní komise v elektrárně.

  https://topwar.ru/201124-pojav... Skrýt celý příspěvek

  • Misonek 76
   09:50 01.09.2022

   To druhe

   To druhe

  • StandaBlabol
   09:55 01.09.2022

   Už to oznámil i TASS, takže oficiální informace.

   https://tass.com/politics/1500...

   Už to oznámil i TASS, takže oficiální informace.

   https://tass.com/politics/1500...

  • Klimesov
   09:56 01.09.2022

   Možná kombinace obojího :D

   Možná kombinace obojího :D

  • liberal shark
   10:00 01.09.2022

   B) bude správně ...

   B) bude správně ...

  • GlobeElement007
   10:06 01.09.2022

   B je správně.

   B ist richtig.

   B je správně.

   B ist richtig.

  • Lubko
   10:08 01.09.2022

   Možná se zase jen v Enerhodaru ožrali ruští dělostřelci :)

   Možná se zase jen v Enerhodaru ožrali ruští dělostřelci :)

  • Jura99
   10:13 01.09.2022

   všichni vědí, že Rusáci lžou, ale vlastně to na situaci nic nezmění. Prostě jaderka bude nadále rusounama vojensky obsazená a používaná k vydírání jadernou katastrofou.

   všichni vědí, že Rusáci lžou, ale vlastně to na situaci nic nezmění. Prostě jaderka bude nadále rusounama vojensky obsazená a používaná k vydírání jadernou katastrofou.

  • Verdon
   10:24 01.09.2022

   je to geniální UA taktický manévr. Zmátnout Rusy podobně, jako když bolševici říjnovou revoluci udělali v listopadu.

   je to geniální UA taktický manévr. Zmátnout Rusy podobně, jako když bolševici říjnovou revoluci udělali v listopadu.

  • VictorAlphaCharlie
   10:35 01.09.2022

   Jasná záminka.

   Jasná záminka.

  • peal
   13:13 01.09.2022

   Ta diskuze je stavnata, nikdo se ani nepta co by tim UA vlastne ziskalo a jak by to chteli udrzet :/ Uplne vymleti do jednoho. Pravidelne aktualizace jak na hokeji, hromady mrtvych ...Zobrazit celý příspěvek

   Ta diskuze je stavnata, nikdo se ani nepta co by tim UA vlastne ziskalo a jak by to chteli udrzet :/ Uplne vymleti do jednoho. Pravidelne aktualizace jak na hokeji, hromady mrtvych a zajatcu, ale fotka zadna - komu by to vadilo, MoD prece nikdy nelze :DSkrýt celý příspěvek

 • Danik
  09:46 01.09.2022

  OT

  VzS ode dnes střeží vzdušný prostor 5 zemí (CZ, SK, LI, LA, EST). Se 14-ti Gripeny to bude docela záhul.

  https://twitter.com/ArmadaCR/s...

  OT

  VzS ode dnes střeží vzdušný prostor 5 zemí (CZ, SK, LI, LA, EST). Se 14-ti Gripeny to bude docela záhul.

  https://twitter.com/ArmadaCR/s...

  • Clanek
   10:03 01.09.2022

   Podileji se na drzeni hotovosti i sparky?

   Podileji se na drzeni hotovosti i sparky?

   • Roger
    10:42 01.09.2022

    Ne.

    Ne.

  • toustr
   10:08 01.09.2022

   Až tady zase někdo bude tvrdit, že naše Gripeny netrpí na únavu draku, uvědomte si tuto skutečnost ;). Možná i kvůli tomuto zapálení jsme byli společně s Polskem pozváni na ...Zobrazit celý příspěvek

   Až tady zase někdo bude tvrdit, že naše Gripeny netrpí na únavu draku, uvědomte si tuto skutečnost ;). Možná i kvůli tomuto zapálení jsme byli společně s Polskem pozváni na SNOWCAT.Skrýt celý příspěvek

   • Stonkeeper
    11:21 01.09.2022

    Tam jsme byli uz pozvany v 2017. Takze to asi nebude aktualni zapalenim pro vec :)

    Tam jsme byli uz pozvany v 2017. Takze to asi nebude aktualni zapalenim pro vec :)

    • Danik
     11:46 01.09.2022

     Ono je to nějak tak celkové zapálení pro věc. Balt nebo Island už se hlídal nějakou dobu. To se pak pozitivně projevuje na náletu a zkušenostech pilotů.

     Ono je to nějak tak celkové zapálení pro věc. Balt nebo Island už se hlídal nějakou dobu. To se pak pozitivně projevuje na náletu a zkušenostech pilotů.

  • Tino
   10:09 01.09.2022

   ale nalietane budu mat pekne:-))...

   ale nalietane budu mat pekne:-))...

  • Haklang
   10:09 01.09.2022

   Sice jo, ale Slovensko je hned vedle a při rychlosti Gripenu to až tolik navíc nebude...

   Sice jo, ale Slovensko je hned vedle a při rychlosti Gripenu to až tolik navíc nebude...

   • Clanek
    10:24 01.09.2022

    No Caslav => Vychodni Slovensko je cca 500km. To i s forsazi bude minimalne 15-20min. Dopravak za stejnych 20min pak uleti 300km+, tohle hlidat z CR neni idealni a ani nemuze byt.

    No Caslav => Vychodni Slovensko je cca 500km. To i s forsazi bude minimalne 15-20min. Dopravak za stejnych 20min pak uleti 300km+, tohle hlidat z CR neni idealni a ani nemuze byt.

    • Jura99
     10:29 01.09.2022

     Taky to nevypadá na střežení východního Slovenska, proto ta spolupráce s Poláky.

     Taky to nevypadá na střežení východního Slovenska, proto ta spolupráce s Poláky.

     • Ján Paliga
      13:33 01.09.2022

      Východ Slovenska nie je potrebné chrániť. Ako povedal bývalý premiér Fico, na východe nie je nič... :) Šak nech len dojdze, dostane po papuli od nas Šarišanoch a Zemplincanoch... Zobrazit celý příspěvek

      Východ Slovenska nie je potrebné chrániť. Ako povedal bývalý premiér Fico, na východe nie je nič... :)

      Šak nech len dojdze, dostane po papuli od nas Šarišanoch a Zemplincanoch...Skrýt celý příspěvek

  • Hevonen
   10:22 01.09.2022

   Slovensko budú strážiť hlavne Poliaci a Americania.
   Aj preto bol Raptor na SIAFe.

   Slovensko budú strážiť hlavne Poliaci a Americania.
   Aj preto bol Raptor na SIAFe.

   • Jura99
    10:28 01.09.2022

    Američani budou dělat airpolicing SK ? To je dosud neznámá zpráva.

    Američani budou dělat airpolicing SK ? To je dosud neznámá zpráva.

    • mudry.udrzbar
     10:48 01.09.2022

     to je samozrejme nepresne, Raptory posilia obranu vychodneho kridla NATO, ale airpolicing budu na SK budu robit polske F-16 a české Gripeny. Max. možeme hovorit o tom, ze ...Zobrazit celý příspěvek

     to je samozrejme nepresne, Raptory posilia obranu vychodneho kridla NATO, ale airpolicing budu na SK budu robit polske F-16 a české Gripeny. Max. možeme hovorit o tom, ze Američania odlahcia Polsku, ked budu drzat pohotovost.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      12:42 01.09.2022

      eVA sú vždy pod velením hostiteľskej krajiny. Pokyn na vzlet dava aj tak vždy Ramstein. Raptor na SIAFe bola demonštrácia sily a záväzkov. Pri vsetkej ucte k českému letectvu, ...Zobrazit celý příspěvek

      eVA sú vždy pod velením hostiteľskej krajiny.
      Pokyn na vzlet dava aj tak vždy Ramstein.
      Raptor na SIAFe bola demonštrácia sily a záväzkov.

      Pri vsetkej ucte k českému letectvu, nie je možné chrániť vzdušný priestor pobaltia, CR a SR s 12lietadlami (Dčka sa do ostrej hotovosti nedavaju pre absenciu kanona).
      Gripeny budú pôsobiť tak po Žilinu max a aj to len k lietadlam prichadzajucich z ČR.Skrýt celý příspěvek

  • starej
   10:29 01.09.2022

   Ted by se tech neobjednanych 12 ks cecek hodilo

   Ted by se tech neobjednanych 12 ks cecek hodilo

  • Roger
   10:48 01.09.2022

   Na to že 12+2 byl "stanoven" jako minimální k udržení schopností hlídat ČR docela dobrý výkon.
   Zajímalo kolik to stojí na víc?
   A co to dělá s výcvikem?

   Na to že 12+2 byl "stanoven" jako minimální k udržení schopností hlídat ČR docela dobrý výkon.
   Zajímalo kolik to stojí na víc?
   A co to dělá s výcvikem?

  • emsy
   11:01 01.09.2022

   mala technicka: este som nevidel oznacenie LI a LA, asi si mal na mysli LT a LV (a EE)

   https://countrycode.org...

   mala technicka: este som nevidel oznacenie LI a LA, asi si mal na mysli LT a LV (a EE)

   https://countrycode.org...

   • Danik
    11:05 01.09.2022

    Nojo, psal jsem to narychlo a nechtělo se mi to hledat :-D

    Nojo, psal jsem to narychlo a nechtělo se mi to hledat :-D

  • otecko
   13:11 01.09.2022

   Zapomněli ale napsat "spolu s Poláky"...

   Zapomněli ale napsat "spolu s Poláky"...

 • V.Karasek
  09:45 01.09.2022

  Chairman of Russian oil producer Lukoil dies after falling from hospital window ...Zobrazit celý příspěvek

  Chairman of Russian oil producer Lukoil dies after falling from hospital window

  https://www.reuters.com/world/...

  https://twitter.com/Flash43191... Skrýt celý příspěvek

  • V.Karasek
   09:47 01.09.2022

   Omlouvam se, nez jsem to sesmolil a odeslal, tak byl nekdo rychlejsi...

   Omlouvam se, nez jsem to sesmolil a odeslal, tak byl nekdo rychlejsi...

   • Clanek
    10:22 01.09.2022

    edit (patrilo jinam)

    edit (patrilo jinam)

    • DanCZer
     11:32 01.09.2022

     V Rusku mají nejnebezpečnější okna na světě.

     V Rusku mají nejnebezpečnější okna na světě.

  • Wolf:81
   11:08 01.09.2022

   V tom ruZZku sa stale nenaucili zatvarat tie okna

   V tom ruZZku sa stale nenaucili zatvarat tie okna

   • Ján Paliga
    13:42 01.09.2022

    Ešte neobjavili zasklievanie okien ... :)

    Ešte neobjavili zasklievanie okien ... :)

 • Danik
  09:39 01.09.2022

  Ukrajinská armáda má poselství pro ruské síly u Chersonu. "Utíkej zajíci utíkej." (kdo pozná co za techniku je na 0:28, má malé bezvýznamné plus) "Máte dvě možnosti, utéct nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajinská armáda má poselství pro ruské síly u Chersonu. "Utíkej zajíci utíkej." (kdo pozná co za techniku je na 0:28, má malé bezvýznamné plus)

  "Máte dvě možnosti, utéct nebo zemřít"

  https://twitter.com/DefenceU/s... Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   09:42 01.09.2022

   Burevij na Tatře

   Burevij na Tatře

   • Klimesov
    09:42 01.09.2022

    Krasavec

    Krasavec

   • Danik
    09:44 01.09.2022

    A Jura má zlatého bludišťáka :-)

    A Jura má zlatého bludišťáka :-)

  • Atomas
   09:43 01.09.2022

   že by PZH 2000?

   že by PZH 2000?

  • Verdon
   10:20 01.09.2022

   .

   .

  • otecko
   13:15 01.09.2022

   Ale měli jim to napsat v ruštině....

   Ale měli jim to napsat v ruštině....

 • Atomas
  09:24 01.09.2022

  Takový normální den v Rusku: Předseda představenstva Lukoil Maganov vypadl z okna moskevské nemocnice a ...Zobrazit celý příspěvek

  Takový normální den v Rusku:

  Předseda představenstva Lukoil Maganov vypadl z okna moskevské nemocnice a zemřel
  https://www.moscowtimes.ru/202...

  Čína zastavila dodávky motorů pro KamAZ

  Čínská automobilová společnost Weichai zastavila dodávky plynových motorů KamAZU, které byly v Rusku instalovány na modely s plynovým motorem traktorů generace K4, na metanové sklápěče a na autobusy NefAZ. Izvestiji o tom řekly tři zdroje obeznámené se situací .
  Jeden z partnerů publikace uvedl, že čínské úřady varovaly korporaci před riziky spolupráce s ruskými společnostmi, na které se vztahují západní sankce.

  https://www.moscowtimes.ru/202... Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   09:40 01.09.2022

   Na těch ruských zprávách je nádherná ta rétorika. "Vypadl z okna" To je tak krásná věta, která popíše situaci, ale přitom důvod a způsob vypadnutí z okna zůstane navždy skryt. :D ...Zobrazit celý příspěvek

   Na těch ruských zprávách je nádherná ta rétorika.
   "Vypadl z okna" To je tak krásná věta, která popíše situaci, ale přitom důvod a způsob vypadnutí z okna zůstane navždy skryt. :D :DSkrýt celý příspěvek

   • Padousek
    10:00 01.09.2022

    zřejmě u otevřeného okna kouřil cigaretu. Stává se no...

    zřejmě u otevřeného okna kouřil cigaretu. Stává se no...

    • VictorAlphaCharlie
     10:37 01.09.2022

     V žabkách. Měli by tu obuv zakázat.

     V žabkách. Měli by tu obuv zakázat.

     • ImreSVK
      11:43 01.09.2022

      Zakazu a prejdu na kroxi? xD

      Zakazu a prejdu na kroxi? xD

   • ImreSVK
    11:47 01.09.2022

    Rusky sposob defenestracie.

    Nenasli nejake stare historicke zaznamy z Prahy? O.o

    Coskoro bude mat premieru film Jan Ziska xD.

    Rusky sposob defenestracie.

    Nenasli nejake stare historicke zaznamy z Prahy? O.o

    Coskoro bude mat premieru film Jan Ziska xD.

    • liberal shark
     11:55 01.09.2022

     Při defenestraci se doporučuje nejprve pod oknem uklidit, eventuálně pozvat zástup diváků s dlouhým nářadím :-).

     Při defenestraci se doporučuje nejprve pod oknem uklidit, eventuálně pozvat zástup diváků s dlouhým nářadím :-).

  • Jura99
   09:46 01.09.2022

   Tak aspoň víme, že shodný modus operandi této vraždy se smrtí Jana Masaryka jinak řečeno potvrzuje, že Jana Masaryka bolševici také zavraždili.

   Tak aspoň víme, že shodný modus operandi této vraždy se smrtí Jana Masaryka jinak řečeno potvrzuje, že Jana Masaryka bolševici také zavraždili.

  • StandaBlabol
   09:51 01.09.2022

   Už to FSB vyšetřila a vědí, jestli to byla nehoda nebo sebevražda? A střelil se před tím 2x do hlavy?

   Už to FSB vyšetřila a vědí, jestli to byla nehoda nebo sebevražda? A střelil se před tím 2x do hlavy?

   • Klimesov
    09:59 01.09.2022

    Už ví, že to byli ukrajinští sabotéři. Mají i jejich fotky, pasy, občanské průkazy a podepsané doznání ověřené notářem, které zanechali přímo na místě.

    Už ví, že to byli ukrajinští sabotéři. Mají i jejich fotky, pasy, občanské průkazy a podepsané doznání ověřené notářem, které zanechali přímo na místě.

    • GlobeElement007
     10:08 01.09.2022

     Byli vycvičení v ČR a do Ruska pronikli z Estonska v autě, které během cesty třikrát přestříkali a pětkrát vyměnili SPZ.

     Byli vycvičení v ČR a do Ruska pronikli z Estonska v autě, které během cesty třikrát přestříkali a pětkrát vyměnili SPZ.

     • Inflex
      11:08 01.09.2022

      Ale na kapotě měli velkej znak Azova.

      Ale na kapotě měli velkej znak Azova.

     • Phantomiux
      11:30 01.09.2022

      Inflex - sú veci, ktoré sa proste prestriekať nedajú...

      Inflex - sú veci, ktoré sa proste prestriekať nedajú...

    • Klimesov
     10:46 01.09.2022

     Už jak jsem byl malý, tak mi rodiče říkali: "Nekuř tu mariánku, dostaneš se do rauše a vypadneš z okna."
     Měl poslouchat své rodiče. :D

     Už jak jsem byl malý, tak mi rodiče říkali: "Nekuř tu mariánku, dostaneš se do rauše a vypadneš z okna."
     Měl poslouchat své rodiče. :D

     • Klimesov
      10:47 01.09.2022

      Špatně.
      Měla to být odpověď na Padousek :-(

      Špatně.
      Měla to být odpověď na Padousek :-(

  • V__A
   09:57 01.09.2022

   Aspoň předtím nepostrilel svoji rodinu

   Aspoň předtím nepostrilel svoji rodinu

   • GlobeElement007
    10:09 01.09.2022

    Všechno má své pořadí.

    Všechno má své pořadí.

   • Jura99
    10:14 01.09.2022

    tu ještě postřílí

    tu ještě postřílí

    • CerVus
     12:03 01.09.2022

     Navíc se pak ještě musí zastřelit. Přeci si nebude hrát na nějakou výjimku.

     Navíc se pak ještě musí zastřelit. Přeci si nebude hrát na nějakou výjimku.

  • Standa
   09:59 01.09.2022

   Tohle už by měl někdo zapsat jako lidovou tradici do UNESCO. Už i náš pan Masaryk vypadl z okna a od té doby je to takový východní zvyk. Pád z okna v rusku už je tak trapný, že i ...Zobrazit celý příspěvek

   Tohle už by měl někdo zapsat jako lidovou tradici do UNESCO. Už i náš pan Masaryk vypadl z okna a od té doby je to takový východní zvyk. Pád z okna v rusku už je tak trapný, že i zastřelení vedle toho vypadá jako přirozené úmrtí.Skrýt celý příspěvek

  • Karol.Melichercik
   09:59 01.09.2022

   Uz by sme.mali spravit zoznam ttch ruskych papalasov a oligarchov co museli odist ci cez okno alebo zasamovrazdenim celej rodiny. Hmm nie je mi to luto lebo tito ludia ten ...Zobrazit celý příspěvek

   Uz by sme.mali spravit zoznam ttch ruskych papalasov a oligarchov co museli odist ci cez okno alebo zasamovrazdenim celej rodiny. Hmm nie je mi to luto lebo tito ludia ten system.budovali a na nom sa prizivovali.Skrýt celý příspěvek

   • DanCZer
    11:34 01.09.2022

    Příliš rychle zbohatli a zapomněli, že už nebydlí v přízemní chýši. A zvyk je holt železná košile...

    Příliš rychle zbohatli a zapomněli, že už nebydlí v přízemní chýši. A zvyk je holt železná košile...

    • liberal shark
     11:57 01.09.2022

     Tak proto ty zemljanky ! :-)

     Tak proto ty zemljanky ! :-)

 • Cernysip
  09:21 01.09.2022

  CNN: USA naléhaly na Ukrajinu, aby projevila zdrženlivost v protiofenzívě, aby se vyhnula přílišné expanzi a uvíznutí na více frontách 07:48, 1. září 2022, Novaya ...Zobrazit celý příspěvek

  CNN: USA naléhaly na Ukrajinu, aby projevila zdrženlivost v protiofenzívě, aby se vyhnula přílišné expanzi a uvíznutí na více frontách
  07:48, 1. září 2022, Novaya gazeta
  https://novayagazeta.eu/articl...
  USA vyzvaly Kyjev ke zdrženlivosti ve své protiofenzívě, aby se vyhnul nadměrné expanzi a uvíznutí na mnoha frontách, uvedla CNN s odkazem na americké a západní představitele a ukrajinské zdroje. Podle účastníků rozhovoru ze CNN tyto diskuse zahrnovaly analytická cvičení, která měla Ukrajině pomoci pochopit, jakou úroveň síly potřebují získat, aby uspěli v různých scénářích. Ukrajina původně zvažovala širší protiofenzívu, ale v posledních týdnech zúžila svou misi na jih v Chersonské oblasti, uvedli američtí a ukrajinští představitelé. „Spojené státy vedou s Ukrajinou rutinní vojenský dialog na několika úrovních. Poskytujeme Ukrajincům informace, které jim pomohou lépe porozumět hrozbám, kterým čelí, a chránit svou zemi před ruskou agresí.“ CNN to řekl mluvčí Pentagonu Pat Ryder.
  Nyní dochází ke zvýšení parity mezi ukrajinskou a ruskou armádou, partneři v publikaci se však domnívají, že se neodvažují nazvat ukrajinskou operaci v jižní Chersonské oblasti skutečnou „protiofenzívou“ a otázka, jak úspěšná bude Ukrajina schopna vrátit ztracená území zůstává otevřená, píše CNN.
  Rusko si stále zachovává převahu v celkovém počtu personálu a masivního dělostřelectva, nicméně ukrajinské schopnosti podpořené výcvikem a moderními západními zbraněmi (zejména HIMARS MLRS) tuto mezeru zacelily, uvedly zdroje.
  Spojené státy přitom zvažují, že Rusko čelí „vážnému“ nedostatku armády na Ukrajině a hledá nové způsoby, jak zvýšit stav svých vojáků, řekli CNN dva američtí představitelé. Podle partnerů publikace mají Spojené státy „spolehlivé informace“, že ruské ministerstvo obrany pravděpodobně
  začne na Ukrajině nabírat odsouzené „výměnou za milost a finanční kompenzaci“.
  Ozbrojené síly Ukrajiny oznámily zahájení útočných operací na jihu země a průlom první linie obrany na 29. srpna. Večer téhož dne ruské ministerstvo obrany uznalo, že se ukrajinské jednotky „pokusily o ofenzívu“ v Chersonské a Nikolajevské oblasti, ale uvedlo, že jednotky ukrajinské armády údajně „utrpěly těžké ztráty“.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   11:58 01.09.2022

   JJ, není dobré hnát se za úspěchem a zbytečně riskovat ztrátu vlastních sil.

   JJ, není dobré hnát se za úspěchem a zbytečně riskovat ztrátu vlastních sil.

 • waggon
  09:11 01.09.2022

  Ruský T-80BVMjel do minového pole. Tank vyřazen, osádka může mluvit o štěstí https://twitter.com/UAWeapons/... Orkové byly nuceni odepsat BTR-80/82A ...Zobrazit celý příspěvek

  Ruský T-80BVMjel do minového pole. Tank vyřazen, osádka může mluvit o štěstí https://twitter.com/UAWeapons/...
  Orkové byly nuceni odepsat BTR-80/82A https://twitter.com/UAWeapons/...
  Ukrajinská armáda si polepšilo o jeden T-80BV někde na východě https://twitter.com/UAWeapons/...
  Ukrajinský BMP-1 a dva další BMP-1/2 byly zničeny ruskou dělostřeleckou palbou poblíž vesnice Mirnoe u Chersonu https://twitter.com/UAWeapons/...
  54. mechanizovaná brigáda zničila ruský T-72B https://twitter.com/UAWeapons/...

  A tohle se bezpochyby zapíše do historie - Ukrajinské posádce tanku T-64BV se podařilo zničit ruský tank ze vzdálenosti (údajně) 10600 metrů pomocí nepřímé palby 125mm HE https://twitter.com/UAWeapons/... Ukrajinci totiž používají speciální software na počítaní náměru a odměru pro nepřímou tankovou palbu. Není to vůbec nic divného, tanky jsou bežně ničeny i pomocí HE střel.

  Co se týče příspěvků proruských trollů, prosím, stačí, když na ně zareaguje pouze jeden uživatel (co má na to žaludek), ostatní jej nakrmí mínuskama. Za posledních 24 hodin tu měl kolaborantproválku 4 komentáře. Je na každém, jak jej bude honorovat, at již na UA velvyslanectví či na sanitku pro Ukrajinu.Skrýt celý příspěvek

 • bently
  09:11 01.09.2022

  Předsedkyně Rady federace Valentina Matvijenko uvedla, že Rusko má prostředky na to, aby válku na Ukrajině ukončilo vítězstvím. "Není pochyb o tom, že máme dostatek zdrojů pro ...Zobrazit celý příspěvek

  Předsedkyně Rady federace Valentina Matvijenko uvedla, že Rusko má prostředky na to, aby válku na Ukrajině ukončilo vítězstvím.

  "Není pochyb o tom, že máme dostatek zdrojů pro vítězství - nejen materiálních, ale i intelektuálních a morálních."

  Podle předsedkyně je ruská armáda vybavena nejmodernějšími zbraněmi a vybavením a okupanti na území Ukrajiny „jednají lidsky – nepoužívají civilisty jako „lidské štíty“, neostřelují městské čtvrti, neničí objekty sociální a komunální infrastruktury“.

  Matvienko dále uvedla, že ruské jednotky se údajně " neposkvrnily masakry válečných zajatců".

  Zopakovala narativy Kremlu, že rozhodnutí o provedení „zvláštní operace“ přišlo „včas“, jelikož nad Ruskem měla ze strany UA údajně viset velká hrozba.

  Matvijenko ujistila, že na bojišti Ruska proti sobě údajně „nestojí jen ozbrojené síly Ukrajiny, nacistické prapory, ale i kolektivní Západ, NATO“. Na výsledku "operace" podle ní závisí nejen existence Ruska "jako celistvého, suverénního, silného státu, ale také to, jaký bude svět po jeho dokončení".

  Matvienko zaujala také tím, že oznámila, že od 1. září začne každý školní týden ve všech školách v zemi vztyčením vlajky a zpěvem státní hymny a řada senátorů se bude přímo podílet „na vlastenecké výchově školáků ve svých regionech“.

  Domnívá se také, že je nutné přepsat učebnice dějepisu – zejména dějiny druhé světové války a nedávné dějiny Ruské federace.

  https://www.pravda.com.ua/news...

  Tahle Nataša je fakt hodně velká sympaťačka a podle všeho má skutečně pod čepicí.Skrýt celý příspěvek

  • achi.67
   09:15 01.09.2022

   Doufám, že má pravdu a "existence Ruska "jako celistvého, suverénního, silného státu, ale také to, jaký bude svět po jeho dokončení". vezme po prohrané válce konečně za své a ...Zobrazit celý příspěvek

   Doufám, že má pravdu a "existence Ruska "jako celistvého, suverénního, silného státu, ale také to, jaký bude svět po jeho dokončení". vezme po prohrané válce konečně za své a odebere se po právu do historie jako temné období této části světa.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   09:17 01.09.2022

   Přitom vypadá jak zlobr :D :D
   Kdo by to do ní řekl, že bude takhle moc inteligentní a šířit lásku, pravdu a mír ve světě :D :D

   Přitom vypadá jak zlobr :D :D
   Kdo by to do ní řekl, že bude takhle moc inteligentní a šířit lásku, pravdu a mír ve světě :D :D

  • Jura99
   09:17 01.09.2022

   že jí huba nebolí, čubku :-/

   že jí huba nebolí, čubku :-/

   • MaminCecok
    11:59 01.09.2022

    bude... bude...

    bude... bude...

  • Tino
   09:23 01.09.2022

   a to je dobre znamenie....bat by sme sa mali keby hovorili a konali racionalne, pricetne...toto c odala ta sliepka je slabomyselny propagandisticky blabol z ktoreho sa iMHo sama ...Zobrazit celý příspěvek

   a to je dobre znamenie....bat by sme sa mali keby hovorili a konali racionalne, pricetne...toto c odala ta sliepka je slabomyselny propagandisticky blabol z ktoreho sa iMHo sama uebavala.Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    09:37 01.09.2022

    Jako já nevím, ale nějak si na tu racionalitu u Rusů nemůžu zvyknout a věřit tomu, že by jim to reálně prospělo. Pokud by Ruští političtí představitelé, propaganda a vojenští ...Zobrazit celý příspěvek

    Jako já nevím, ale nějak si na tu racionalitu u Rusů nemůžu zvyknout a věřit tomu, že by jim to reálně prospělo.
    Pokud by Ruští političtí představitelé, propaganda a vojenští představitelé začali nějakým zázrakem uvažovat racionálně, tak by museli přiznat, že 20. let lhali a ojebavali se svým okolím. Politici s obyčejnýma lidma, vojáci s jinými vojáky s nadřízenými atd. atd. propaganda se všemi a tak by se dalo pokračovat.
    Tak si na základě toho říkám, jestli by jim ta racionalita nakonec ještě více neublížila, protože toho by zajisté využili ti co jsou nyní ve stínu a rozjel by se tam boj o moc a oni by se začali zabíjet zase mezi sebou. :-)Skrýt celý příspěvek

    • Tino
     09:45 01.09.2022

     v istom momente by malo hovorenie pravdy a praca s faktami degradujuci ucinok, priniesla by kopec deziluzie, pocit marnosti, aj bordel mali ludia sice vedia, ze sa im klame, ale ...Zobrazit celý příspěvek

     v istom momente by malo hovorenie pravdy a praca s faktami degradujuci ucinok, priniesla by kopec deziluzie, pocit marnosti, aj bordel mali ludia sice vedia, ze sa im klame, ale pokial sa to tvari ze je to pravda je to ok ked im povedia, ze klamstvo je klamstvo urobia bordel, boli predsa oklamani!!:-))...v dlhodobom horionte je pre prosperitu , stastie, spokonost praca s faktami, racionalita nevyhnutna....oni su v srackach pretoze neustale oblbuju, seba aj okolie.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      09:53 01.09.2022

      Jo v tom máte pravdu, ale já si to prostě nedokážu u Rusů představit, že ti co drží moc se začnou chovat racionálně. To by totiž znamenalo tu moc pustit ze svých rukou a tomu ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo v tom máte pravdu, ale já si to prostě nedokážu u Rusů představit, že ti co drží moc se začnou chovat racionálně. To by totiž znamenalo tu moc pustit ze svých rukou a tomu nevěřím, že udělají. Navíc ti co čekají na uchvácení moci by toho využili k obrazu svému a dané lidi by "vykleštili".
      V Rusku si lžou sami sobě už tak dlouho, že racionální přístup by tam vedl automaticky k rozpadu.
      Viz. třeba Gorbačov. Ten začal uvažovat aspoň trochu racionálně a jak to se SSSR skončilo.
      Takže já moc nevěřím tomu, že by racionální uvažování v Rusku vedlo ke zlepšení situaci na Ukrajinském bojišti (pro Rusy) a nebo v samotné společnosti.Skrýt celý příspěvek

     • Tino
      10:12 01.09.2022

      zrejme nemozu, resp mozu ale je to nepohodlne a vysledok moze byt nezelany, preto to nerobia, ziju v blude desiatky rokov preto to tam takto vyzera, ale pokial maju moc ti co moc ...Zobrazit celý příspěvek

      zrejme nemozu, resp mozu ale je to nepohodlne a vysledok moze byt nezelany, preto to nerobia, ziju v blude desiatky rokov preto to tam takto vyzera, ale pokial maju moc ti co moc mat chcu je to vlastne v pohode z ich pohladuSkrýt celý příspěvek

  • GlobeElement007
   09:24 01.09.2022

   Pokud jsou na tom materiálně stejně jako morálně, tak je to pro Ukrajinu skvělá zpráva.

   Pokud jsou na tom materiálně stejně jako morálně, tak je to pro Ukrajinu skvělá zpráva.

  • Misonek 76
   09:53 01.09.2022

   Takze jsou uplne v haj.lu

   Takze jsou uplne v haj.lu

  • VictorAlphaCharlie
   10:41 01.09.2022

   Je hezké, že pravdy se dobereme prostou negací jejích výroků.

   Je hezké, že pravdy se dobereme prostou negací jejích výroků.

 • Cernysip
  09:05 01.09.2022

  V Rusku se uklízí Média: Předseda představenstva Lukoil Ravil Maganov zemřel po pádu z okna ...Zobrazit celý příspěvek

  V Rusku se uklízí
  Média: Předseda představenstva Lukoil Ravil Maganov zemřel po pádu z okna nemocnice
  https://novayagazeta.eu/articl...
  08:54, 1. září 2022, Novaya gazeta
  Předseda představenstva ropné společnosti Lukoil Ravil Maganov zemřel po pádu z okna Ústřední klinické nemocnice (TsKB) v Moskvě, hlásí RBC a Interfax s odvoláním na zdroje.
  Podle zdroje RBC z Hlavního ředitelství ministerstva vnitra se tak stalo asi v 7:30, 67letý top manažer vypadl z okna v šestém patře. Začátkem března správní rada Lukoilu veřejně vyzvala k ukončení „ozbrojeného konfliktu“ na Ukrajině. Zpráva společnosti vyjádřila „znepokojení nad probíhajícími tragickými událostmi na Ukrajině a nejhlubší soustrast všem, kteří byli touto tragédií zasaženi“.Skrýt celý příspěvek

  • alter01
   09:08 01.09.2022

   Ďaľší čo si sadol na parapet okna, aby nemnóžko pokuril ? A machorka nebola kvalitná a rozkašlal sa ......

   Ďaľší čo si sadol na parapet okna, aby nemnóžko pokuril ? A machorka nebola kvalitná a rozkašlal sa ......

  • Jan Padesátýpátý
   09:11 01.09.2022

   Duginové jsou plná média, a vraždy mnohem důležitějších lidí média přecházejí bez většího zájmu.

   Duginové jsou plná média, a vraždy mnohem důležitějších lidí média přecházejí bez většího zájmu.

  • Tino
   09:13 01.09.2022

   citujem inu intepretaciu udalosti "vypadol z okna , lebo neznašal čaj"

   citujem inu intepretaciu udalosti "vypadol z okna , lebo neznašal čaj"

  • RobS
   09:18 01.09.2022

   Asi fasují v nemocnici žabky.

   Asi fasují v nemocnici žabky.

Načítám diskuzi...