VÁLKA NA UKRAJINĚ

VÁLKA NA UKRAJINĚ
Ukrajinská vlajka / depositphotos.com (Zvětšit)

Speciální diskuze o válce na Ukrajině.

FPV (First Person View) jsou nejúčinnější zbraní na ukrajinském bojišti. Jeden FPV dron v hodně pouze několik tisíc dolarů umí z boje vyřadit tank za miliony dolarů. FPV drony na bojišti chrání životy ukrajinské pěchoty. Můžete podpořit český projekt výroby FPV dronů pro ukrajinskou armádu na Vozím drony na Ukrajinu.

ODKAZ: Vozím drony na UkrajinuDárek pro Putina, AerorozvědkaCZ

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

Vyhledávání platí pro hlavní příspěvky, ale zobrazeny jsou vždy celá vlákna. Hodnoty vyhledání jsou: Klíčové slovo, autor a časové období. Hodnoty lze kombinovat.

  • Cernysip
    19:47 08.06.2022

    https://www.novinky.cz/valka-n... Myslím, že to tu ještě nebylo. I když "Novinky", přijde ...Zobrazit celý příspěvek

    https://www.novinky.cz/valka-n...

    Myslím, že to tu ještě nebylo. I když "Novinky", přijde mi to zajímavé a vysvětluje to ruskou agresi takovým tím klasickým způsobem - "o peníze jde vždy až v první řadě".
    Je-li to tak, pak je potenciál UKR obrovský... I když, je spousta zemí, které na své nerostné bohatství spíše "dojely" a jiné, které bez něj ohromně prosperují. Např. Venezuela a Švýcarsko, že.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
    19:23 08.06.2022

    Vzpomínáte jak se tu řešilo že by Slováci mohli také vzít nějaké Leopardy 2A4 za T-72? Tak z toho nic ...Zobrazit celý příspěvek

    Vzpomínáte jak se tu řešilo že by Slováci mohli také vzít nějaké Leopardy 2A4 za T-72? Tak z toho nic nebude.
    https://www.teraz.sk/slovensko... Skrýt celý příspěvek

    • raven66
      19:41 08.06.2022

      A kde to tam pisu, ze z toho nic nebude? "Reagujeme na ponuky, ktoré prichádzajú. Hľadáme riešenie, ktoré bude nápomocné pre Ukrajinu, a zároveň bude rešpektovať obranné potreby ...Zobrazit celý příspěvek

      A kde to tam pisu, ze z toho nic nebude?
      "Reagujeme na ponuky, ktoré prichádzajú. Hľadáme riešenie, ktoré bude nápomocné pre Ukrajinu, a zároveň bude rešpektovať obranné potreby Slovenskej republiky," načrtol Naď.Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        19:48 08.06.2022

        Taky tam říká že nabídky na méně tanků než třicet byly, ale ty pro něj nepřipadají v úvahu. Takže nic nebude.

        Taky tam říká že nabídky na méně tanků než třicet byly, ale ty pro něj nepřipadají v úvahu. Takže nic nebude.

        • mikojan29
          21:56 08.06.2022

          Kde to v tom článku povedal? "Bratislava 8. júna (TASR) - Slovensko by bolo ochotné poskytnúť Ukrajine tanky T-72 iba v prípade, že za každý tank dostane okamžitú náhradu v podobe ...Zobrazit celý příspěvek

          Kde to v tom článku povedal?

          "Bratislava 8. júna (TASR) - Slovensko by bolo ochotné poskytnúť Ukrajine tanky T-72 iba v prípade, že za každý tank dostane okamžitú náhradu v podobe tanku západného typu. Vyplýva to z vyjadrenia ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) po stredajšom rokovaní vlády.

          "Reagujeme na ponuky, ktoré prichádzajú. Hľadáme riešenie, ktoré bude nápomocné pre Ukrajinu, a zároveň bude rešpektovať obranné potreby Slovenskej republiky," načrtol Naď.
          Húfnice Zuzana 2, ktoré Slovensko predalo Ukrajine, sú podľa ministra ešte na produkčnej linke. V dohľadnej dobe sa má ukončiť výroba prvých z nich. Presné termíny dodania na Ukrajinu nechcel komentovať.

          Minister vyzdvihol aj odsúhlasenie dlhodobého plánu rozvoja rezortu obrany na vláde. "Je to ďalší systémový prvok v nastavovaní obrany Slovenskej republiky," skonštatoval.

          Témou stredajšej bezpečnostnej rady bola podľa Naďa najmä situácia na Ukrajine."Skrýt celý příspěvek

        • Ján Paliga
          22:32 08.06.2022

          Tajne dúfam, že na začiatok zoberie aj menej a zatiaľ len múti vodu. Uvidíme časom, ako to vlastne bolo.

          Tajne dúfam, že na začiatok zoberie aj menej a zatiaľ len múti vodu. Uvidíme časom, ako to vlastne bolo.

    • Clanek
      19:48 08.06.2022

      Z tech dvou dnesnich clanku co tam jsou mi teda prijde zajimavejsi ...Zobrazit celý příspěvek

      Z tech dvou dnesnich clanku co tam jsou mi teda prijde zajimavejsi tenhle:
      https://www.teraz.sk/slovensko...
      - Rozpocet 2% hdp jiz letos
      - Do 2024 Pasove bvp, 8x8 a infrastruktura (f16).

      Pokud jde o tanky, ty chapu jako nutnost do 2026, druhy milnik, tezka brigada).Skrýt celý příspěvek

  • Cernysip
    19:19 08.06.2022

    Je Rusko připraveno ustoupit? K čemu povede nová taktika ruských ozbrojených sil na Ukrajině a poskytnou západní zbraně Kyjevu rozhodující výhodu? Odborníci o výsledcích prvních ...Zobrazit celý příspěvek

    Je Rusko připraveno ustoupit?
    K čemu povede nová taktika ruských ozbrojených sil na Ukrajině a poskytnou západní zbraně Kyjevu rozhodující výhodu? Odborníci o výsledcích prvních tří měsíců války a vyhlídkách jejího dokončení.

    Od ruské invaze na Ukrajinu uplynulo něco málo přes sto dní. Co vysvětluje neúspěch útoku na Kyjev, je Moskva připravena použít jaderné zbraně a jak západní dodávky zbraní změní průběh války? Tyto a další otázky položil DW generálovi Bundeswehru ve výslužbě Reineru Schwalbovi, který v letech 2011 až 2018 působil jako vojenský atašé na německé ambasádě v Moskvě, odpovídal dále vojenský expert Berlínské nadace pro vědu a politiku (SWP), plukovník Bundeswehru ve výslužbě Wolfgang Richter.

    Oba experti si všímají tvrdosti, s jakou Ukrajinci více než tři měsíce odolávají ruské agresi, stejně jako vůdcovské kvality prezidenta země Volodymyra Zelenského, „u kterého se ukázalo, že dokáže sjednotit lid a ozbrojené síly v boji“.

    Proč se ruský útok na Kyjev nezdařil?
    Podle Rainera Schwalba stojí za neúspěchy ruské armády v prvních týdnech invaze dva hlavní faktory. První je „absolutně chybné politické hodnocení situace“. „Způsob nepřátelství jasně ukázal, že Kreml věřil
    že na Ukrajinu bude možné vstoupit bez odporu a ruská armáda bude přivítána květinami, jak o tom mluvil bývalý předseda obranného výboru Státní dumy generál Vladimir Šamanov.
    (…) Jinak by nikdo, kdo má na starosti vojenské plánovače, nezahájil ofenzivu přes močály v době, kdy se očekává tání. To se dělá jen tehdy, když panuje přesvědčení, že nebude potřeba bojovat,“ říká.
    Další chybou z pohledu odborníka je, že Rusko bylo vystaveno vlastní propagandě, která tvrdila, že ozbrojené síly země jsou ve skvělé kondici. „To může platit v určitých oblastech, jako je protivzdušná obrana nebo letectví obecně, ale v žádném případě to neplatí pro pozemní síly, které jsou v zanedbaném stavu,“ analyzuje Schwalb.
    Situaci ještě zhoršily chyby ve struktuře vedení, která byla příliš složitá, dodává.
    Nyní se to změnilo.

    Wolfgang Richter s tímto hodnocením do značné míry souhlasí. Podle jeho názoru bylo na začátku vojenské invaze na Ukrajinu hlavním politickým cílem pro Rusko hlavní město, „kde se plánovala výměna vlády, po níž byla vytvořena nová, proruská vláda by vyjednala příměří nebo dokonce přešla na stranu Ruska."
    Stejně jako Rainer Schwalb se Richter domnívá, že jednání ruského vedení vycházelo z mylného přesvědčení na nejvyšší úrovni, že „na Ukrajině neexistuje žádná národní politická identita a Ukrajina nemá právo na existenci jako nezávislý stát“. Kreml očekával, že se situace vyvine jako v roce 2014, když došlo k invazi do regionů, kde se lidé chovali přátelsky k Rusku a ve skutečnosti nechtěli Ukrajinu podporovat: na Krymu a Donbasu (…) To vytvořilo falešný dojem, že tato situace bude také na celé Ukrajině, tvrdí.
    V tomto ohledu bylo Rusko špatně logisticky připraveno a nemělo prioritní oblasti pro ofenzivu, podotýká Richter. Podle jeho názoru byly v tzv. „druhé fázi speciální vojenské operace“ všechny tyto chyby zohledněny: „Vidíme méně logistických problémů, ačkoli stále existují, vidíme operační soustředění sil v malých oblastech, kde se ruská armáda snaží prorazit palebným tlakem.“

    Změna ruské strategie

    Za příklad použití nové taktiky ozbrojenými silami RF považuje plukovník Bundeswehru ve výslužbě bitvy u Severodonecku a Lisičansku. "Po pádu Severodoněcku celá Luganská oblast pravděpodobně skončí v rukou proruských separatistů. Poté se s největší pravděpodobností zaměří především na Doněckou oblast,
    města Slavjansk a Kramatorsk. V tomto případě by dalším operačním cílem mohla být úplná vojenská kontrola nad celým územím Donbasu,“ předpovídá expert.
    Změnu ruské taktiky na Ukrajině po neúspěchu první fáze invaze podle Rainera Schwalba poznamenal projev ruského prezidenta Vladimira Putina na Přehlídce 9. května. "Pak jsem viděl změnu narrativu. Putin zdůraznil, že mluvíme o "našich krajanech na Donbasu." Podle mého názoru to ukazuje na změnu vojenských cílů", poznamenává Schwalb.
    Podle něj bylo prvotním cílem Moskvy během války na Ukrajině „to, čeho chtěla vždy dosáhnout“, totiž: zabránit dalšímu rozšiřování NATO a zejména zabránit členství Ukrajiny v alianci.

    „Pokud jde o zabránění rozšiřování NATO, tento cíl zcela selhal,
    protože nyní se Finové a Švédové chtějí stát členy NATO. Tady ale nejde o Finy a Švédy, ale o Ukrajinu. Rusko tento cíl (zabránění vstupu Ukrajiny do NATO. – pozn. red.) stále sleduje,“ konstatuje expert.

    „Nemyslím si, že Rusko mělo někdy v úmyslu zcela dobýt Ukrajinu,“ pokračuje Schwalb. „Možná Moskva tam chtěla přivést k moci vládu závislou na Rusku, ale nyní si již uvědomila, že je to nemožné." Skutečným cílem války podle něj nyní bude touha dosáhnout ideálních podmínek pro jednání o příměří a následně pravděpodobně jednání o mírových podmínkách.

    Válka o zdroje
    Jak se mohou události dále vyvíjet? Podle Wolfganga Richtera je ruská armáda stále schopna postupovat vpřed s obrovskou palebnou silou, ale bude se tak dít pomalu, prostřednictvím malých taktických kroků.
    "Navíc bude pro Rusko obtížné zapojit do války další aktivní zálohy bez všeobecné mobilizace. Proto je třeba předpokládat, že tento princip válčení (silná palebná síla s úsporným použitím pěchoty) bude pokračovat ještě po nějaký čas,“ říká.
    Richter připomíná, že ukrajinská strana již utrpěla značné ztráty, lidské i materiální. „Nyní se musí bránit proti ruské palebné síle a tady vstupují do hry západní dodávky zbraní. Takže to vypadá, že se tato válka mění ve válku o zdroje bez konce, protože každá strana věří, že může vojensky vyhrát,“ analyzuje s tím, že pro ukrajinskou stranu je však stále obtížnější dohodnout se na kompromisu. po strašlivých událostech, které se staly severně od Kyjeva.
    Když mluvíme o tom, jak dodávky západních zbraní do Kyjeva mohou ovlivnit další průběh války, bývalý generál Bundeswehru Rainer Schwalb zdůrazňuje, že představa, že tyto dodávky jsou příliš pomalé, je mylná: „Za prvé, mnoho západních zbraní již bylo dodáno na Ukrajinu, a to ovlivnilo průběh války.
    Je to vidět jak na dronech, které se používají k průzkumu, tak na dělostřeleckých systémech, které dokážou rychle a přímo reagovat.“ Neochotu otevřeně prozradit všechny podrobnosti o dodávkách spojuje s přáním Západu a Ukrajiny je ukrýt před Ruskem.

    O dodávkách západních zbraní

    Pokud jde o dodávky raketových systémů M270 MLRS z Velké Británie a HIMARS MLRS z USA, ty podle exgenerála pomohou Ukrajině zajistit si příznivější situaci při budoucích jednáních, ale je nepravděpodobné, že by změnily celkovou situaci a průběh války.
    V komentáři ke kritice Berlína ohledně zpoždění dodávek těžkých zbraní na Ukrajinu Schwalb zdůrazňuje: "Neřekl bych s jistotou, že Německo postupuje při dodávkách zbraní pomalu. Pokud jde například o Marder BMP , zpoždění není způsobeno tím, že je nechceme rychle dodat, ale tím že Marder je stále jedním z hlavních zbraňových systémů německé armády, která dosud nebyla plně vybavena tanky Puma. Navíc jsme převzali určité závazky v rámci NATO a nemůžeme se jich tak rychle zprostit. A ty zbraně, které byly někde ve skladech, se musí nejprve uvést do bojeschopného stavu.
    Protiletadlová děla Gepard, o kterých se také mluvilo, se nepoužívají 20-25 let. Toto má praktický aspekt. Svou roli ale samozřejmě hraje i politický aspekt: ​​do jaké míry chceme situaci ovlivnit a do jaké míry bychom tak měli činit.“

    Vyhlídky na mírová jednání
    Schwalb hodnotí vyhlídky na zahájení mírových rozhovorů a poznamenává: "Nenajdete jedinou válku, která by skončila úplným zničením nepřítele. Války končí vyjednáváním, musíte je někdy začít. Prezident Zelenskij to ví a obyvatelstvo Ukrajina to ví." Bývalý
    generál Bundeswehru chápe, že Vladimir Zelenskij nedůvěřuje ruskému prezidentovi: "Proto by jednání měla zahrnovat mezinárodní zprostředkovatele, kontaktní skupiny, které jsou akceptovány oběma stranami."

    Kromě mírových rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou by měly proběhnout také rozhovory mezi Ruskem a NATO o budoucnosti kontroly zbrojení, věří Schwalb: "Nechceme se vystavovat nebezpečí, že začneme novou válku." Je přesvědčen, že Rusko navíc potřebuje vést dialog se Spojenými státy na téma strategických jaderných zbraní.

    Německý expert považuje za „iluzi“ domnívat se, že se ukrajinské armádě podaří vojenskými prostředky vytlačit ruské vojáky z celého území země, včetně Donbasu a Krymu. „Jediné, co by k tomu mohlo vést, je dobrovolný ústup Ruska, z vnitropolitických důvodů, nebo proto že na něj třetí strany vyvíjejí příliš velký tlak. To se ale rozhodně týkat Krymu nebude,“ je přesvědčen.

    "Ukrajinský lid a prezident Zelenskij se nakonec musí rozhodnout, kdy je potřeba jednání dostatečně velká a kdy je nejvhodnější okamžik k dosažení nejlepšího možného výsledku pro Ukrajinu. Rusko si bude muset položit stejnou otázku. řekněme, až tato chvíle nastane - ve dvou týdnech,
    měsíc nebo šest měsíců, ale ono to přijde, a možná rychleji, než si mnozí myslí,“ shrnuje odborník.

    Wolfgang Richter poznamenává, že okamžik, kdy bude v Moskvě oznámeno vítězství, bude zcela záviset na vůli vedení v Kremlu a na tom, co se takové vítězství bude nazývat. "Proto je tak těžké dělat nabídky, která by mohla tvořit základ mírové smlouvy přijatelné pro obě strany,“ říká expert a dodává: „V Moskvě v tuto chvíli zřejmě sázejí na pokračování nepřátelství a hledají, čeho lze tímto způsobem dosáhnout. To komplikuje vyhlídky na politické řešení.“

    Nebezpečí jaderné eskalace
    K možnému výsledku války Richter poznamenává: "Touhu dosáhnout úplné porážky Ruska považuji za nesmyslnou a nebezpečnou. Koneckonců pak může nastat situace, kdy Rusko pocítí existenční ohrožení sebe sama, a to znamená eskalaci."
    Pokud jde o hrozbu jaderného úderu, podle Richtera "takové hrozby je třeba brát vážně, ale ne každé zařinčení zbraněmi je nutné brát se zvýšenou opatrností. Ostatně z ruského pohledu by to (provedení jaderného úderu na Ukrajině. - pozn. red.) by byl zcela iracionální krok."
    „K takovému vývoji událostí přistoupíme spíše, až to, co se stane, bude naplňovat ruskou doktrínu jaderného zabezpečení, která popisuje dva případy, kdy Rusko může použít jaderné zbraně,“ vysvětluje. „Za prvé: v případě jaderného útoku na Rusko, to celkově nepřipadá v úvahu.
    Za druhé: když by útok tradičními zbraněmi představoval existenční hrozbu pro Rusko. I když k tomu máme daleko. Ale právě proto je úsilí Západu zaměřeno na to, aby se zabránilo tomu, co by se dalo interpretovat jako přímý zásah do vývoje války."
    Podle Wolfganga Richtera mají Rusko i Ukrajina stále lidské a materiální zdroje na pokračování války. "Nevidím vyhlídky na úplnou porážku ani jedné strany, o to potřebnější jsou nyní mírová jednání. Nejsmutnější na tom je, že na konci každé války většinou dojdou k závěru, který se dal realizovat hned na začátku: že existují kompromisní řešení, která by se dala vyjednat bez tolika obětí,“ uvádí.

    https://www.dw.com/ru/gotova-l... Skrýt celý příspěvek

    • Mortles
      21:06 08.06.2022

      Já třeba těch válek, které skončily naprostým zničením nepřítele znám docela dost. Třetí punská, například.

      Já třeba těch válek, které skončily naprostým zničením nepřítele znám docela dost. Třetí punská, například.

      • Quetzal
        00:29 09.06.2022

        Co takhle druhá světová… Je jich spousta, ale jejich německo-francouzská mantra je “Sednem si za stůl, popijeme, řekneme cojsmesitojsme si, Ukrajina odevzdá 20% území a všichni ...Zobrazit celý příspěvek

        Co takhle druhá světová…
        Je jich spousta, ale jejich německo-francouzská mantra je “Sednem si za stůl, popijeme, řekneme cojsmesitojsme si, Ukrajina odevzdá 20% území a všichni budeme spokojení, no ne?Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
      23:05 08.06.2022

      'Nejsmutnější na tom je, že na konci každé války většinou dojdou k závěru, který se dal realizovat hned na začátku: že existují kompromisní řešení, která by se dala vyjednat bez ...Zobrazit celý příspěvek

      'Nejsmutnější na tom je, že na konci každé války většinou dojdou k závěru, který se dal realizovat hned na začátku: že existují kompromisní řešení, která by se dala vyjednat bez tolika obětí,“ uvádí.'

      Nejsmutnější na tom je, že ten německý plukovník si fakt myslí, že v mezinárodních vztazích neplatí hranice ani uzavřené dohody, ale to jako kdo má právě vojenskou sílu.
      Podle něj by zřejmě Slovensko a Maďarsko měly společně posoudit sílu svých armád a poté by Slovensko mělo bez boje odevzdat půlku Podunajské nížiny.Skrýt celý příspěvek

  • McCoolie16
    19:02 08.06.2022

    Zajímavé: Deník N 8. června 2022 11:54 Válka na Ukrajině Ukrajinský protiútok v létě je reálný. Situace tomu odpovídá, říká český expert Jan WirnitzerJAN ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavé:



    Deník N
    8. června 2022 11:54
    Válka na Ukrajině
    Ukrajinský protiútok v létě je reálný. Situace tomu odpovídá, říká český expert
    Jan WirnitzerJAN WIRNITZER

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na snímku pořízeném tiskovou službou prezidentské kanceláře. Zelenskyj o víkendu navštívil vojáky v Donbasu. Na této frontě svádějí nyní Ukrajinci s ruskými agresory nejtvrdší boje. Foto: ČTK/AP
    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na snímku pořízeném tiskovou službou prezidentské kanceláře. Zelenskyj o víkendu navštívil vojáky v Donbasu. Na této frontě svádějí nyní Ukrajinci s ruskými agresory nejtvrdší boje. Foto: ČTK/AP
    Válka na Ukrajině se dosud nesla v duchu ruské iniciativy – ruská armáda diktovala a dosud diktuje místa bojů. Ukrajinské protiútoky jsou spíše lokální, ale přibývá zpráv, že by zlom ve válce mohl přijít v létě. Podle Lukáše Dyčky, který v Estonsku školí alianční důstojníky, pro ukrajinský protiútok předpoklady jsou.

    V prvních dnech války se mnozí lidé budili s telefonem v ruce a ihned hledali, zda ještě nepadl Kyjev a zda prezident Volodymyr Zelenskyj žije.

    Obavy zesiloval i exodus Ukrajinců přes hranice. A nebyly nedůvodné: nebýt úspěšné obrany letiště Hostomel na dohled od ukrajinské metropole proti ruskému výsadku, mohlo být rychle po válce. I tak Rusové dokázali do Kyjeva vysadit jednotky, které se nadvakrát pokusily dobýt sídlo prezidenta Zelenského, řekl pro Time jeden z jeho poradců.

    O 105 dní později, což je doba, po kterou Sovětskému svazu dokázalo v letech 1939–1940 vzdorovat Finsko, vypadají novinové titulky jinak.

    Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské vojenské rozvědky, řekl Sky News, že „bod zlomu přijde ve druhé půlce srpna a znovu ovládneme všechna území, která jsme ztratili, včetně Donbasu a Krymu“.

    Americký generál ve výslužbě Ben Hodges zase soudí, že v létě ruská armáda dosáhne tzv. kulminačního bodu a nebude schopna dál plnit zadání dobývat Ukrajinu. V odhadu pro Aktuálně mluvil také o druhé půli srpna, v níž podle něj uvázne ruská logistika a naplno se projeví nedostatek vycvičených vojáků.

    Nejen zbraně, ale i výcvik
    O možném ukrajinském protiútoku jsme hovořili s Lukášem Dyčkou, který školí alianční důstojníky na Baltic Defence College v Estonsku. „Protiútok nemusí přijít v srpnu, může to být v půlce září nebo později, ale ta trajektorie, že protiútok nastane, může být reálná. Není to jen ukrajinská strategická komunikace, situace tomu odpovídá,“ vysvětluje a vyjmenovává souběh faktorů, které se v létě mají projevit.

    Prvním je podle Dyčky přísun západních zbraní. „Dostávají jich velké množství, nedávno začali dostávat těžkou techniku. S mnoha typy nemají zkušenosti, například s děly M777, Zuzana či Caesar, předpoklad je, že organizační začlenění těch zbraní a efektivní výcvik osádek budou hotové právě ve druhé polovině léta. To se týká i amerických a britských raketometů,“ říká Dyčka pro Deník N.

    Snímky těžké západní techniky na frontě už se sice objevují, Lukáš Dyčka si ale udržuje odstup. „Ukrajinci je používají, ale co už není úplně vidět, je, že při tom v současné době mají velké ztráty, například protibaterijní palbou. To se děje, když bojujete se zbraní, se kterou nejste vycvičený. Takže se nevyplatí je teď masově posílat na frontu,“ říká.


    Stejné by to podle něj nyní bylo s raketomety M270 nebo HIMARS od Britů a Američanů, které se mají stát přesnou zbraní s největším dosahem v ukrajinském arzenálu (až na balistické střely Točka, ty ovšem nejsou příliš přesné). „Stačí jich nyní poslat několik, na nich vycvičit osádky a další poslat, až se bude blížit srpen,“ komentuje Dyčka rozhodnutí USA poslat Ukrajině prozatím čtyři raketomety.

    Ukrajinci mohou zveřejňováním videí se západní technikou na frontě Západu vzkazovat, že jsou opravdu odhodlaní ji použít – a tedy že má smysl jim ji posílat. Rusko dělá pravý opak: výroky, že západní techniku snadno ničí, se snaží Západ od dalších zbrojních dodávek odradit.

    Přeskládání jednotek
    Dalším z faktorů je reorganizace struktury ukrajinských sil – činnost, která by se podle Dyčky mohla výrazněji projevit právě ve druhé půli léta.

    „Ze začátku ukrajinská armáda utrpěla velké ztráty v obranných bojích u Kyjeva a částečně Charkova. Řada nejlepších jednotek byla vyčerpaná a opotřebovaná, ztratila bojeschopnost. Brigády, které bojovaly od začátku, se ocitly třeba na 30–50 % bojeschopnosti – takové nemůžete jen vzít a poslat bojovat jinam, musíte jejich strukturu postavit znovu,“ popisuje.

    Ukrajinci začali jednotky, které se ocitly mimo boj, přestavovat: vybrali funkční části brigád a sestavili z nich nové útvary. „Samozřejmě když vyberete čtyři prapory, každý z jiné brigády, a poskládáte je dohromady, tak to není brigáda, to jsou pořád čtyři prapory vedle sebe. Trvá to, než se secvičí,“ říká Dyčka. Prapory s většími ztrátami pak Ukrajinci stahují a v zázemí doplňují.

    Dál jsou v této reorganizaci útvary, které jsou už delší dobu mimo boj, což se týká hlavně ukrajinských sil u Kyjeva. „Ty mají na reorganizaci čas. Jednotek, které bojují na jihu a východě, se podobný proces bude týkat později, až zase ony ztratí bojeschopnost,“ říká Dyčka.

    Na jedné straně se tak secvičují útvary, které utrpěly menší ztráty, na druhé straně se jednotky s velkými ztrátami doplňují o mobilizované a vycvičené záložníky. „Nestavíte útvar na zelené louce. Doplňujete jádro zkušených vojáků záložníky, kteří vidí zkušenější kolegy jako vítěze z bitev a chtějí se jim vyrovnat. To má pozitivní dopad na morálku,“ vysvětluje Dyčka.

    Jen to celé potřebuje čas: vojáci mobilizovaní v únoru mohli mít hotový základní výcvik koncem dubna. V květnu je čekalo formování nových útvarů, které by podle Dyčky do srpna mohly být „sesouladěné“. Pak lze podle něj během čtrnácti dnů zvládnout přesun a převzetí pozic na frontě – a to už opět vychází na konec léta.

    Jeho pohled na možný protiútok není v českém prostředí ojedinělý. „Dává to smysl, a pokud se jim to povede, může to být velký zlom války. Musí zvolit správnou strategii protiofenzivy, všechno se pak bude točit kolem toho, že budou mít dostatek materiálu i lidí,“ potvrzuje Dyčkova slova jeden z vysokých důstojníků české armády.

    Ukrajinci každopádně zatím nemohou na východ poslat příliš jednotek od Kyjeva, kde je vážou ruské síly na druhé straně hranice a v Bělorusku. Souběžně se ztrátami na Donbasu ale možná budou muset Rusové poslat víc jednotek právě na východoukrajinské bojiště – úměrně tomu pak budou moci postupovat i Ukrajinci, kteří budou mít vyšší morálku a také víc vojáků, protože Ukrajina na rozdíl od Ruska mobilizovala.

    Přepnout na útočný mód
    Co také potřebuje čas – a opět by mohlo být vyřešené do konce léta –, je změna mentality a přecvičení ukrajinských jednotek tak, aby byly schopné vést rozsáhlé útoky.

    „Jejich jednotky mají zkušenosti, ale z jiného typu bojové činnosti. Teď je potřeba jejich přezbrojení a přecvičení i změna mentality: z jednotek vyzbrojených k obraně musíte najednou udělat jednotky schopné útoku. Není to jen věc vybavení materiálem, ale i jiná doktrína nasazení jednotek, výcvik, připravení důstojnického sboru. To by mohlo do srpna být hotové,“ odhaduje Dyčka.

    Sám je přitom v tom, jak moc velké území ukrajinská armáda osvobodí, o něco skeptičtější než ukrajinský generál Budanov. „Nemyslím, že vytlačí Rusy za hranice, pokud se v Rusku nezhroutí režim nebo nedojde k nějakému ekonomickému výbuchu. Pokud bych se díval na tu trajektorii, jak vypadá teď, budou je schopní zatlačit, ale obsazení Krymu nebo celého Donbasu podle mě pravděpodobné není,“ říká.

    I takové zatlačení by každopádně dalo Ukrajincům mnohem lepší vyjednávací pozici. Ostatně i Zelenského poradce Ihor Žovkva pro Deník N připustil, že budoucí status Krymu nebo Donbasu jsou z pohledu Ukrajinců věc k jednání, a to na úrovni prezidentů.

    Zdá se tedy, že Ukrajinci vědí, co dělají. Na druhou stranu ale ani Rusové nesedí s rukama v klíně. „Jejich mobilizace může být skrytá, určitě se snaží dosáhnout rozhodnutí, než ten ‚breaking point‘ v srpnu nastane. Docílit na zemi vítězství, třeba v té obkličovací operaci u Severodoněcku, které jim zaručí logickou frontovou linii jako na jihu u Chersonu, kde se už opevňují,“ soudí Dyčka.

    V uplynulých týdnech se objevily snímky starších ruských tanků, které jsou přesouvány na okupovaný jih Ukrajiny. Ale i staré T-62 mohou v obraně být efektivní.

    „Starý tank je lepší než žádný tank. Mohou se na frontě ‚zakopat‘, udělat to, co Ukrajinci v únoru a březnu: snést ukrajinský protiútok, zastavit je. Mít logickou linii, na které se půjde bránit, velká komunikační centra pod kontrolou kvůli logistice, žádné frontové výběžky. Mohlo by pro ně být výhodné i to, že budou na místě, zatímco Ukrajinci budou ti, kdo se bude na podzim brodit blátem,“ přemýšlí Dyčka.

    Rovnou ale dodává, že vychází z toho, že nenastane žádný jasný zlom jako zhroucení Putinova režimu či jeho ekonomiky.

    „To by se změnilo úplně všechno. Ale pokud vyjdeme z normální extrapolace současné trajektorie, Ukrajinci narazí na obranu, na jejíž přípravu měli Rusové tři měsíce: na zákopy, postavení opevnění, přísun odpočatých a vycvičených vojáků. Pak bude platit, že Ukrajinci budou potřebovat nejméně třínásobnou, ale možná až pětinásobnou převahu, aby tu obranu prorazili. A bude záležet na tom, kolik techniky jim Západ dodá a jak rychle se s ní zvládnou vycvičit.“

    To, že bude hodně záležet i na jednotnosti Západu, zdůrazňuje i americký generál Ben Hodges. A tematizují to především sami Ukrajinci.

    „Bojujeme s ruským agresorem tři měsíce a víme, jak ho porazit. Je důležité, abychom měli těžké zbraně – dělostřelectvo, salvové raketomety, obrněná vozidla, tanky. To nám dává možnost k protiútoku. Potřebujeme těžké zbraně tak brzy, jak jen to jde,“ řekl Deníku N v rozhovoru poradce prezidenta Zelenského Ihor Žovkva.

    Ukrajina podle něj k vítězství kromě zbraní potřebuje i to, aby západní sankce proti Rusku nezakolísaly a ideálně zesílily. A také kandidátský status Evropské unie, který Ukrajincům dá signál, že s nimi Západ počítá.

    Ukrajinci dávají najevo sebedůvěru, že v srpnu se vývoj války zlomí.
    Podle vojenského odborníka Lukáše Dyčky pro to existují reálné předpoklady, otázkou ale je, kolik ztraceného území dokážou dobýt zpět.
    Západní zbraně už nyní Ukrajinci nasazují na frontě, mají přitom ale výrazné ztráty, protože ještě nemají vyškolené osádky.Skrýt celý příspěvek

  • Milan7
    18:32 08.06.2022

    Složil věrnost DNR a přesto se snažil dostat do ukrajinské armády. SBU ho však odhalila a došla si pro něj.
    https://www.facebook.com/Secur...

    Složil věrnost DNR a přesto se snažil dostat do ukrajinské armády. SBU ho však odhalila a došla si pro něj.
    https://www.facebook.com/Secur...

    • Rase
      20:22 08.06.2022

      Připomenu že v březnu 2022 se v ukrajinských médiích objevila informace, že v Kyjevské oblasti "podobný" člen domobrany postřílel desítku svých spolubojovníků. Proto je nutné byl ...Zobrazit celý příspěvek

      Připomenu že v březnu 2022 se v ukrajinských médiích objevila informace, že v Kyjevské oblasti "podobný" člen domobrany postřílel desítku svých spolubojovníků. Proto je nutné byl velice opatrný s náborem do vojenských jednotek.Skrýt celý příspěvek

  • Cernysip
    18:15 08.06.2022

    Na Ukrajině má být vytvořena Rada pro „derusifikaci, dekomunizaci a dekolonizaci“. Rada pro „derusifikaci a dekomunizaci“ se bude zabývat demontáží pomníků a dalších objektů ...Zobrazit celý příspěvek

    Na Ukrajině má být vytvořena Rada pro „derusifikaci, dekomunizaci a dekolonizaci“.
    Rada pro „derusifikaci a dekomunizaci“ se bude zabývat demontáží pomníků a dalších objektů sovětské minulosti.
    Ministerstvo kultury a informační politiky Ukrajiny hodlá vytvořit poradní orgán, který se bude zabývat otázkami „derusifikace, dekomunizace a dekolonizace“. Zpráva o tom byla zveřejněna v úterý 7. června na facebookové stránce ukrajinského ministerstva kultury.
    Jak bylo uvedeno,
    Mezi úkoly nové Rady bude patřit projednávání otázek demontáže nebo přesunu pomníků a jiných předmětů sovětské minulosti, „určených k upevnění narativů ruské propagandy na Ukrajině“. Rozhodnutí přitom bude muset být přijímáno v dialogu s místními samosprávami a společností.

    Jak vysvětlilo ministerstvo kultury,
    kvůli totální ruské invazi na Ukrajinu „výrazně zesílil požadavek na nahrazení sovětského a ruského dědictví ukrajinským“. Zejména v dubnu byla v centru Kyjeva demontována socha dvou dělníků pod „Archou přátelství národů“ (nyní - „Oblouk svobody ukrajinského lidu“), odhalená v roce 1982 jako symbol „znovusjednocení“ Ukrajiny a Ruska. Po ruské invazi byly navíc v několika osadách Ukrajiny zbourány pomníky Alexandra Puškina a v Charkově byl demontován pomník Alexandra Něvského.
    Plánují se změny v ukrajinských školních osnovách. Jak v úterý v relaci národního televizního maratonu řekl náměstek ukrajinského ministra školství Andrij Vitrenko, knihy, které „oslavují ruskou armádu“, z něj budou vyloučeny. Jako příklad uvedl „Válka a mír“ od Lva Tolstého.
    Podle Vitrenka „probíhají diskuse“ o tom,
    zda nechat některého z ruských spisovatelů v programu zahraniční literatury, v rámci kterého se jejich díla nyní studují na ukrajinských školách.

    https://www.dw.com/ru/v-ukrain... Skrýt celý příspěvek

    • leir
      18:33 08.06.2022

      Tak zrovna Puškin a Tolstoj moc Rusko a jeho armádu neoslavují, ale možná jsem od nich jen nepřečetl všechno, nebo si to blbě pamatuju. :-)

      Tak zrovna Puškin a Tolstoj moc Rusko a jeho armádu neoslavují, ale možná jsem od nich jen nepřečetl všechno, nebo si to blbě pamatuju. :-)

      • Mortles
        18:46 08.06.2022

        Myslím že zrovna puškin nějak prosazoval genocidu Poláků.

        Myslím že zrovna puškin nějak prosazoval genocidu Poláků.

        • LAMP
          19:03 08.06.2022

          Tak to i to OUN/UPA, jehož členové dnes od ukrajinského státu dostávají veteránské penze. :)

          Takže v tom ten problém nebude.

          Tak to i to OUN/UPA, jehož členové dnes od ukrajinského státu dostávají veteránské penze. :)

          Takže v tom ten problém nebude.

          • Jan Padesátýpátý
            19:22 08.06.2022

            To je jako říct, že československá armáda prosazovala genocidu Němců, a divit se že veteráni WW2 v ˇˇCesku dostávají penze. Ano, některé složky těchto armád se dopouštěly pogromů, ...Zobrazit celý příspěvek

            To je jako říct, že československá armáda prosazovala genocidu Němců, a divit se že veteráni WW2 v ˇˇCesku dostávají penze.

            Ano, některé složky těchto armád se dopouštěly pogromů, a Beneš (na rozdíl od Bandery) dokonce ty pogromy slovně vyvolával a pak pachatele omilostnil. To ale neumenšuje zásluhy těch armád v boji proti nacismu/bolševismu, a rozhodně to neznamená že by ty armády jako celek podporovaly genocidu.Skrýt celý příspěvek

          • LAMP
            19:44 08.06.2022

            Jenže u nás to bylo pár excesů jednotlivců, kterým ujely nervy, obětí byly tisíce ze 3,5 mega vysídlených. Nechci zní cynicky, ale to je zanedbatelné množství. Tahle parta zabila ...Zobrazit celý příspěvek

            Jenže u nás to bylo pár excesů jednotlivců, kterým ujely nervy, obětí byly tisíce ze 3,5 mega vysídlených. Nechci zní cynicky, ale to je zanedbatelné množství.

            Tahle parta zabila 100 000 při vysídlení přes půl mega, to je trochu jinej level brutality.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            20:23 08.06.2022

            během divokého odsunu nebylo vysídleno 3.5 mega, ale 500+ kilo.
            20, 30 tisíc zavražděných během divokého odsunu není pár excesů:
            5% šance na smrt je taky slušný level brutality :)

            během divokého odsunu nebylo vysídleno 3.5 mega, ale 500+ kilo.
            20, 30 tisíc zavražděných během divokého odsunu není pár excesů:
            5% šance na smrt je taky slušný level brutality :)

          • liberal shark
            08:15 09.06.2022

            to jan 55
            Některé z obětí divokého odsunu nebyly zavražděny, ale zemřely například na hlad a nemoci při čekání na rakouských hranicích, kam je jejich soukmenovci nechtěli pustit.

            to jan 55
            Některé z obětí divokého odsunu nebyly zavražděny, ale zemřely například na hlad a nemoci při čekání na rakouských hranicích, kam je jejich soukmenovci nechtěli pustit.

          • Scotty
            09:35 09.06.2022

            liberal shark
            Případně v našich koncentračních táborech kam jsme je velice humanitně pozavírali.

            liberal shark
            Případně v našich koncentračních táborech kam jsme je velice humanitně pozavírali.

      • Talvi
        21:19 08.06.2022

        Počti si tohle. Zrovna u Puškina jsem se přestal divit. My ho pořád vidíme jako velkého básníka a poetu, ale on byl nejen tím. ...Zobrazit celý příspěvek

        Počti si tohle. Zrovna u Puškina jsem se přestal divit. My ho pořád vidíme jako velkého básníka a poetu, ale on byl nejen tím. https://rattibha.com/thread/15... Skrýt celý příspěvek

        • Quetzal
          01:03 09.06.2022

          To je hustý!

          To je hustý!

    • flanker.jirka
      18:53 08.06.2022

      To je krajně nevhodný přístup k věci. Jen to vybuduje mentální bariéry dalších generací a nikam se dopředu neposunou. I takový Izrael dávno pochopil, že se to takto dělat nedá a ...Zobrazit celý příspěvek

      To je krajně nevhodný přístup k věci. Jen to vybuduje mentální bariéry dalších generací a nikam se dopředu neposunou. I takový Izrael dávno pochopil, že se to takto dělat nedá a vyučuje se tam ve velkém, na některých školách i povinně, arabština.Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        19:35 08.06.2022

        -

        -

    • Nesher
      19:40 08.06.2022

      Já nevím, klidně mě ukamenuje, ale vylučovat ze škol Vojnu a Mír (což je ať se to někomu líbí či ne, jedno z největších děl světové literatury) je pitomost, která poškodí jenom ...Zobrazit celý příspěvek

      Já nevím, klidně mě ukamenuje, ale vylučovat ze škol Vojnu a Mír (což je ať se to někomu líbí či ne, jedno z největších děl světové literatury) je pitomost, která poškodí jenom ukrajinské studenty.
      Trochu to připomíná poválečné šílenství u nás, kdy se prvních pár let prakticky nesměla hrát nemecká klasická hudba. Přitom jsem do dnes nepochopil co měl takový Bethoven (politicky demokrat a liberál) společného s Hitlerem. Stejně tak co má Tolstého epos z 19. století o Napoleonských válkách s Putinem?Skrýt celý příspěvek

      • GlobeElement007
        19:58 08.06.2022

        Klasická literatura je pro současného člověka nudná a zdlouhavá.
        Tolstoj mne nikdy nezaujal.

        Klasická literatura je pro současného člověka nudná a zdlouhavá.
        Tolstoj mne nikdy nezaujal.

        • Nesher
          20:28 08.06.2022

          No vidíš, a já to v 16 zhltal ani ne za týden. Nicméně to, že se ti to nelíbilo (každý to má jinak) nijak nepopírá fakt, že je to jedno z největších děl světové literatury a každý ...Zobrazit celý příspěvek

          No vidíš, a já to v 16 zhltal ani ne za týden. Nicméně to, že se ti to nelíbilo (každý to má jinak) nijak nepopírá fakt, že je to jedno z největších děl světové literatury a každý kdo má alespoň maturitu by ho měl znát.
          Prostě si myslím, že je hloupost, která UA nijak neprospěje.Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            22:54 08.06.2022

            Mám radšej Gogoľa.... :)

            Mám radšej Gogoľa.... :)

          • Nesher
            23:19 08.06.2022

            Ján Paliga
            To už je na vkusu každého soudruha :-)

            Ján Paliga
            To už je na vkusu každého soudruha :-)

      • Talvi
        21:20 08.06.2022

        Ukrajinci se etablují jako národ, jednou pro vždy odtržený od Ruska. Takže tomuhle se vůbec nedivím.

        Ukrajinci se etablují jako národ, jednou pro vždy odtržený od Ruska. Takže tomuhle se vůbec nedivím.

        • Nesher
          21:39 08.06.2022

          Já jo, my jsme se kdysi emancipovali od Němců, přesto jsme Goetha či Schillera z osnov nevyřadili.
          Budou vypadat jak blázni.

          Já jo, my jsme se kdysi emancipovali od Němců, přesto jsme Goetha či Schillera z osnov nevyřadili.
          Budou vypadat jak blázni.

          • Talvi
            23:15 08.06.2022

            U nás je to, že nejsme Němci natolik znatelný, že to nebylo třeba. Ukrajina je v jiné situaci, jejich historie je s Ruskem provázaná natolik, že chtějí udělat tlustou čáru, vydělit ...Zobrazit celý příspěvek

            U nás je to, že nejsme Němci natolik znatelný, že to nebylo třeba. Ukrajina je v jiné situaci, jejich historie je s Ruskem provázaná natolik, že chtějí udělat tlustou čáru, vydělit se ruského prostoru všemi možnými způsoby. Koneckonců ukrajinský národní básník je Ševčenko, nikoli Puškin... v době SSSR pochopitelně absolutně mimo debatu, no a k tomu stavu by se Rusáci náramně rádi vrátili. Vidíme formování národa v konečné fázi, ve fázi boje za svobodu, ba co víc, v boji proti nepříteli, součástí jehož říše dlouho byli.Skrýt celý příspěvek

          • Nesher
            23:25 08.06.2022

            Talvi Boj za svobodu tím, že vyřadím ze škol stěžejní dílo klasické literatury? UA potřebuje sympatie světové veřejnosti, tímhle akorát jde naproti ruské propagandě. Přesně tyhle ...Zobrazit celý příspěvek

            Talvi
            Boj za svobodu tím, že vyřadím ze škol stěžejní dílo klasické literatury?
            UA potřebuje sympatie světové veřejnosti, tímhle akorát jde naproti ruské propagandě.
            Přesně tyhle pitomosti se děly u nás po válce, tehdy také že školních osnov zmizel ( naštěstí jen na pár let) Goethe a dokonce i Heinrich Heine (co na tom, že to byl liberál a ještě k tomu Žid). Tedy ten Heine zmizel na delší dobu, soudruhům vadily jeho verše o svobodě.Skrýt celý příspěvek

          • Talvi
            00:20 09.06.2022

            K tvému poslednímu postu- Ukrajina světové sympatie má, neublíží jim to. Nebude přece to na hned tupým nacistickým stylem pálení knih „ špatných " autorů, bude to dobrovolné ...Zobrazit celý příspěvek

            K tvému poslednímu postu- Ukrajina světové sympatie má, neublíží jim to. Nebude přece to na hned tupým nacistickým stylem pálení knih „ špatných " autorů, bude to dobrovolné rozhodnutí demokratické země. Ruskou propagandu už má vzhledem k jejich lžím a agresivitě u řiti skoro každý na tomhle šišoidu. Že by zahodili vlastní dějiny se rozhodně nebojím a oni taky ne- právě píší jejich novou kapitolu. Když se kácí chrámy, nějaký to obrazoborectví proběhne skoro vždycky, vzhledem k holodomoru a nynějším událostem se jim nedivím a divit nebudu. Neříkám, že je to dobře- to si musí uvážit oni sami. Na Ukrajině se teď dějí velký věci hlavně v hlavách lidí, oni prostě chtějí pryč z toho systému, pryč od té neschopnosti, agresivity, velkohubosti, nepotismu, prostě pryč od Ruska.Skrýt celý příspěvek

      • HumInt
        22:25 08.06.2022

        Oni to vyhadzujú z osnov domácej literatúry ruských autorov, vo svetovej literatúre nejakých významých rusov nechajú. Je to tak správne. Ešte by sa mali zbaviť azbuky a zaviesť ...Zobrazit celý příspěvek

        Oni to vyhadzujú z osnov domácej literatúry ruských autorov, vo svetovej literatúre nejakých významých rusov nechajú. Je to tak správne. Ešte by sa mali zbaviť azbuky a zaviesť latinku.Skrýt celý příspěvek

        • Talvi
          23:18 08.06.2022

          Čekám, kdy s tím Ukrajinci vylezou. Pak se hranice kulturní Evropy skutečně posunou.

          Čekám, kdy s tím Ukrajinci vylezou. Pak se hranice kulturní Evropy skutečně posunou.

          • Nesher
            23:31 08.06.2022

            To by se nejdříve museli zbavit pravoslaví, návaznosti na Kyjevskou Rus a tím pádem vlastní kulturní a historické podstaty.

            To by se nejdříve museli zbavit pravoslaví, návaznosti na Kyjevskou Rus a tím pádem vlastní kulturní a historické podstaty.

        • Nesher
          23:30 08.06.2022

          Azbuky se rozhodně nezbaví, většina pravoslavných zemí latinku nepoužívá (Srbsko, Bulharsko, Makedonie používá cyrilici). Jediné Rumunsko píše latinkou. Je to součást jejich ...Zobrazit celý příspěvek

          Azbuky se rozhodně nezbaví, většina pravoslavných zemí latinku nepoužívá (Srbsko, Bulharsko, Makedonie používá cyrilici). Jediné Rumunsko píše latinkou.
          Je to součást jejich kulturního dědictví.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    18:07 08.06.2022

    Kdo rozumí ekonomice? Co to přesně znamená"Putin má možnost zmrazit vklady Rusů"
    https://twitter.com/OlgaNYC121...

    Kdo rozumí ekonomice? Co to přesně znamená"Putin má možnost zmrazit vklady Rusů"
    https://twitter.com/OlgaNYC121...

    • ResExtensa
      18:17 08.06.2022

      Že s nimi (penězi na účtech) nebudou moct nakládat - vybírat, převádět, možná ani zastavovat. Prepodkladam že by to udělal jen nad určitou výši, aby případně podpořil bankovni ...Zobrazit celý příspěvek

      Že s nimi (penězi na účtech) nebudou moct nakládat - vybírat, převádět, možná ani zastavovat.
      Prepodkladam že by to udělal jen nad určitou výši, aby případně podpořil bankovni systém.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      18:17 08.06.2022

      Možná plánují provést měnovou reformu a stáhnout vklady z bank.

      Možná plánují provést měnovou reformu a stáhnout vklady z bank.

    • samoempire
      18:32 08.06.2022

      Vklady už mají Rusové zmražený v cizích méně. Nemůžou poslat více než 10 tisíc dolarů a jsou také jiné restrikce. Tady jde spíše o zamezení odlivu mozku nebo větší potlačení ...Zobrazit celý příspěvek

      Vklady už mají Rusové zmražený v cizích méně. Nemůžou poslat více než 10 tisíc dolarů a jsou také jiné restrikce.
      Tady jde spíše o zamezení odlivu mozku nebo větší potlačení svobody slova.. rozhodnutí o cizím agentovi se dalo napadnout u soudu. Tady by to bylo rychlý proces.Skrýt celý příspěvek

    • leir
      18:36 08.06.2022

      Totéž, co udělaly západní země s devizovými rezervami Ruska. Cokoliv.

      Totéž, co udělaly západní země s devizovými rezervami Ruska. Cokoliv.

    • Stonkeeper
      18:38 08.06.2022

      V jednu chvili ma bezny Voloda nejaky ruble, v druhy chvili uz ne.

      V jednu chvili ma bezny Voloda nejaky ruble, v druhy chvili uz ne.

    • Mortles
      18:47 08.06.2022

      Znamená to zabránit runům na banku: když s těmi penězmi nebudou moci disponovat, tak je nemůžou všechny vybrat a položit banky.

      Znamená to zabránit runům na banku: když s těmi penězmi nebudou moci disponovat, tak je nemůžou všechny vybrat a položit banky.

    • McCoolie16
      19:03 08.06.2022

      Znemoznit cerpani penez. Blokace.

      Znemoznit cerpani penez. Blokace.

    • LAMP
      19:06 08.06.2022

      LOL, teď už tomu chybí jen "měnová reforma" ve stylu ČSR, 1 novorubl za 10 :)

      LOL, teď už tomu chybí jen "měnová reforma" ve stylu ČSR, 1 novorubl za 10 :)

      • StepRebel
        19:31 08.06.2022

        Sila penezni reformy je v degresivnim smennem kurzu.. z milionu ulozenych rublu dostanete za prvnich 100k treba 25k novorublu a za poslednich treba jen 2k..

        Sila penezni reformy je v degresivnim smennem kurzu.. z milionu ulozenych rublu dostanete za prvnich 100k treba 25k novorublu a za poslednich treba jen 2k..

    • Pavel 1
      20:15 08.06.2022

      V Československu existovaly po roce 1945 tzv. vázané vklady. https://www.idnes.cz/finance/f... Toto ...Zobrazit celý příspěvek

      V Československu existovaly po roce 1945 tzv. vázané vklady.
      https://www.idnes.cz/finance/f...
      Toto opatření skončilo v roce 1953 tzv. měnovou reformou (tedy totálním okradením naprosté většiny populace). Vázané vklady byly mimo jiné zavedeny, aby se z oběhu odstranilo velké množství nekvalitní cizí hotovosti a aby se zabránilo vysoké inflaci. V podmínkách ruska by zavedení tohoto opatření nejspíš znamenalo, že rubl nemá cenu ani toho papíru na kterém je vytištěn.Skrýt celý příspěvek

    • vz. 58
      20:51 08.06.2022

      Každopádně platí, že pokud by ještě více znemožnil obyvatelstvu disponovat s úsporami v rublech (v konvertibilní měně se už tak děje, viz samoempore tady), tak má potenciální ...Zobrazit celý příspěvek

      Každopádně platí, že pokud by ještě více znemožnil obyvatelstvu disponovat s úsporami v rublech (v konvertibilní měně se už tak děje, viz samoempore tady), tak má potenciální lidový bunt na krku. Jedna věc je čučet na bednu a fandit vlastním se stakanem vodky v ruce a druhá věc je na ten stakan nemít... teda vodka bude vždy, to není přesné. Nebudou ale jiné podstatné věci, respektive nebudou peníze na jejich pořízení a to už může být potenciálně pro něj nebezpečné.Skrýt celý příspěvek

    • greenBelt
      21:09 08.06.2022

      Rekl bych, ze to bude pro pripad hromadnych vyberu penez. Aby nenastala panika a nezroutili se banky. Na nejakou doby jim zmrazi cash, pokud se situace nezlepsi.

      Rekl bych, ze to bude pro pripad hromadnych vyberu penez. Aby nenastala panika a nezroutili se banky. Na nejakou doby jim zmrazi cash, pokud se situace nezlepsi.

      • Ján Paliga
        22:57 08.06.2022

        Tajne dúfam, že týmto opatrením to v skutočnosti rozpútajú... :)

        Tajne dúfam, že týmto opatrením to v skutočnosti rozpútajú... :)

        • greenBelt
          09:47 09.06.2022

          Oni bohužel nejsou hloupý a vědí co dělají. Studovali v Anglii v USA, atp. Májí tam chytré lidi, který mají politické zadání z Kremlu a plní ho nejlíp jak můžou.

          Oni bohužel nejsou hloupý a vědí co dělají. Studovali v Anglii v USA, atp. Májí tam chytré lidi, který mají politické zadání z Kremlu a plní ho nejlíp jak můžou.

          • Ján Paliga
            00:44 10.06.2022

            A tvrdil som, že sú hlúpi? Ja len dúfam, že sa ich občania zľaknú o svoje peniaze.

            A tvrdil som, že sú hlúpi? Ja len dúfam, že sa ich občania zľaknú o svoje peniaze.

  • Milan7
    17:52 08.06.2022

    Separatisté začali soudit britské vojáky a Maročana bojující v Mariupolu. Hrozí jim trest smrti. Ani v Rusku není trest smrti. Ti separáti budou pěkní hajz*ové. Nevíte náhodou, ...Zobrazit celý příspěvek

    Separatisté začali soudit britské vojáky a Maročana bojující v Mariupolu. Hrozí jim trest smrti.

    Ani v Rusku není trest smrti. Ti separáti budou pěkní hajz*ové. Nevíte náhodou, jakým způsobem by se trest smrti u nich vykonal? Asi zastřelením, co?

    https://www.novinky.cz/zahrani... Skrýt celý příspěvek

    • BobDylan
      18:11 08.06.2022

      V Rusku trest smrti teoreticky povolený je, ale v súčasnej dobe je naň uvalené moratórium. Inak sa na wikipedii píše, že sa vykonával obvykle zastrelením, pričom strieľal zväčša ...Zobrazit celý příspěvek

      V Rusku trest smrti teoreticky povolený je, ale v súčasnej dobe je naň uvalené moratórium. Inak sa na wikipedii píše, že sa vykonával obvykle zastrelením, pričom strieľal zväčša len jeden človek.

      Napríklad aj u masového vraha (Andrei Chikatilo), ktorý bol popravený po páde ZSSR sa spomína, že bol zastrelený jednou ranou poza pravé ucho a pochovaný na neznáme miesto v areáli väznice.Skrýt celý příspěvek

    • leir
      18:37 08.06.2022

      To vypadá na speciální akci na osvobození vězňů...

      To vypadá na speciální akci na osvobození vězňů...

    • LAMP
      19:09 08.06.2022

      Vtipné, že být žoldnéřem je součástí jejich obžaloby, když Putin si tam přivezl nájemné Syřany a Afričany. O wagnerovcích nemluvě.

      Vtipné, že být žoldnéřem je součástí jejich obžaloby, když Putin si tam přivezl nájemné Syřany a Afričany. O wagnerovcích nemluvě.

  • faraonamumu
    17:49 08.06.2022

    Asi protože mu nechce dávat záminku k agresi/eskalaci?

    Asi protože mu nechce dávat záminku k agresi/eskalaci?

    • faraonamumu
      17:50 08.06.2022

      Pardon, to měla být reakce na McCoolie16

      Pardon, to měla být reakce na McCoolie16

    • zenker
      20:33 08.06.2022

      Myslíš záminku k útoku Běloruska na Polsko - no tak to hodně štěstí, předpokládám, že by se dostali tak maximálně do hloubky 100m Polského území.

      Myslíš záminku k útoku Běloruska na Polsko - no tak to hodně štěstí, předpokládám, že by se dostali tak maximálně do hloubky 100m Polského území.

  • McCoolie16
    17:34 08.06.2022

    Proc vlastne nazacne Polsko masivne stahovat sve vojsko k beloruske hranici? Bylo by zajimave pozorovat reakce Lukasenka. :-)

    Proc vlastne nazacne Polsko masivne stahovat sve vojsko k beloruske hranici? Bylo by zajimave pozorovat reakce Lukasenka. :-)

    • samoempire
      21:26 08.06.2022

      Protože je to normální demokratická země, kde politikům alespoň trochu záleží na lidech. Byla by to zbytečná eskalace.

      Protože je to normální demokratická země, kde politikům alespoň trochu záleží na lidech. Byla by to zbytečná eskalace.

  • McCoolie16
    17:21 08.06.2022

    Dalsi zajimave postrehy odjinud: Relikty studené války, aneb proč Rusové používají tank T-62 v roce 2022 Koncem května se objevily solidní důkazy, že ruská armáda přepravuje ...Zobrazit celý příspěvek

    Dalsi zajimave postrehy odjinud:

    Relikty studené války, aneb proč Rusové používají tank T-62 v roce 2022

    Koncem května se objevily solidní důkazy, že ruská armáda přepravuje tanky T-62M a T-62MV na frontu své nejnovější války. To vyvolalo mnoho otázek, proč ruské ozbrojené složky aktivují tak staré tanky. Ruská armáda provozovala T-62 v aktivní službě do roku 2013. V 80. letech, na konci studené války, byly T-62 staženy z prvoliniových sovětských divizí. V té době byl tank provozován hlavně v asijské části SSSR, například v Turkestánu, Zabajkalsku a na Dálném východě.

    V sovětské éře, k udržení vysokého mobilizačního potenciálu, používali Sověti tříúrovňový systém připravenosti. Jednotky prvního sledu, umístěné hlavně v přední linii příslušné skupiny sil, byly plně, nebo téměř plně obsazeny, vybaveny a vycvičeny. Měly to nejlepší vybavení, to však kvůli intenzivnímu výcviku bylo často poměrně opotřebované. Jednotky druhé linie měly naopak obvykle horší vybavení a méně výcviku. To však způsobilo, že tanky přidělené k druhosledové jednotce nenajezdíly tolik motohodin a byly tedy méně opotřebované. SSSR měla také ve skladech desítky tisíc tanků, které nebyly používány při výcviku, ale byly v rámci možností řádně udržovány. Pamatujme, že Sověti měli ve skladech celé divize tanků T-34, stíhačů SU-100 a dokonce těžkých tanků typu IS-3 až do roku 1993.

    Stažení sovětských vojsk z východní Evropy a podepsání smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě omezilo počet tanků rozmístěných západně od Uralu, takže se Sověti rozhodli přemístit mnoho svých moderních tanků (např. T-80BV/T-80U) na východ. Po rozpadu SSSR pak začaly ruské tankové síly používat pouze modernější tanky (T-72, T-90 a T-64, T-80) a T-62 na východě byly nahrazeny přemístěnými T-80. Ruské ozbrojené složky daly tyto T-62 do skladů a vyřadily tak ještě starší kusy. Myšlenky na znovunasazení starých T-62 přišly po zkušenostech z konfliktu v Čečensku. T-80BV je proslulý spotřebou paliva a nespolehlivostí, navíc v Čečensku prakticky neprobíhaly žádné vážné tankové bitvy. Takže Rusové přišli s nápadem použití T-62, jehož provoz je levnější.

    Většina neopotřebovaných T-62 pochází Zabajkalského vojenského okruhu, který byl ve studené válce druhou linií a obdržel T-62 v 60. letech. Tento okruh navíc přešel velice rychle na T-72, kvůli čínsko-vietnamské válce a rozšiřování sovětských sil v Mongolsku. Takže tyto T-62 byly před uložením do skladu využívány opravdu málo a jsou tedy "jako nové".

    V roce 1999 se ruská armáda rozhodla znovu zavést T-62 do svých aktivních tankových sil, aby se zúčastnily operací v na Kavkaze. 160. gardový tankový pluk 5. gardové tankové divize vyřadil své T-72, vytáhl T-62 ze skladů a byl nasazen do Čečenska. Tyto T-62 dostaly velmi omezenou modernizaci (např. laserové dálkoměry, vysílačky, přídavný pancíř BDD a reaktivní pancéřování Kontakt-1) a byly později začleněny do nově aktivované 42. gardové motostřelecké divize v rámci 58. armády, což byla jednotka specializovaná na protipartizánský boj v Čečně. Ještě dodáme, že T-62 v Čečně používaly i ruské jednotky pro vnitřní záležitosti. Například 1. Samostatná divize operačního určení “Dzeržinskij” (ODON) postavila proti Čečencům prapor T-62 v roce 2000. Ruské T-62 se kromě Čečenska zúčastnily také Rusko-gruzínské války v roce 2008. Během bojů jednu T-62 Gruzínci zničili.

    V rámci ruské vojenské reformy zahájené v letech 2009-2012 byly T-62 konečně vyřazeny z frontové služby. Rusové však brzy zjistili, že jde o jediný typ tanku ve skladech, který byl od konce studené války neustále modernizován a udržován. Ironií osudu se proto modernizovaný T-62 stal první a někdy i poslední možností v ruských tankových rezervách. Novější ruské rezervní tanky nebyly průběžně modernizovány, neměly dostatečnou údržbu a často mají vyčerpané motohodiny. Ruská armáda například znovu aktivovala nemalé množství T-72A obr.1979 za účelem doplnění stavů 90. gardové tankové divize. Tyto tanky obdržely jedinou modernizaci a tou byla aplikace reaktivního pancíře Kontakt-1. Relativně moderní tanky, které jsou v ruských skladech, prostě nebyly po desetiletí aktivovány a mnohé jsou ve velmi špatném stavu.

    Rusové byli navíc nuceni koncem roku 2010 vyřadit T-90 vyrobené v letech 1997-2001 a polovinu své flotily T-80U vyrobené v letech 1988-1992, hlavně proto, že tyto moderní tanky byly provozovány ve vysoké pohotovosti 1. liniových jednotek a byly silně opotřebované. T-62 je proto vlastně jedinou možností, pokud ruská armáda vážně potřebuje doplnit své tankové stavy. A není bez zajímavosti, že v okolí ukrajinského Melitopolu, kam byly reaktivované T-62 poslány se nachází 42. gardová motostřelecká divize, což je jedna z jednotek, která T-62 ještě deset let zpět provozovala.

    Dokáže ale prastará T-62 přežít válku o vysoké intenzitě, jaká se vede na Ukrajině? Spíše ne. T-62 je pořád tank ze 60. let bez ohledu na to, jak moc byl modernizován. Něco jiného je bojovat proti partyzánům vyzbrojeným lehkými zbraněmi a maximálně RPG a bojovat proti dobře organizované pěchotě s moderními protitankovými řízenými střelami a s podporou tanků a dělostřelectva. Ať už budou tyto T-62 poskytnuty jednotkám LLR/DLR nebo některé jednotce ruských ozbrojených sil, bude pro ně a jejich posádky Ukrajina strastiplnou cestou…

    Autor: /ZS/
    Editor: /PH/ a /JT/

    Pomoci nám s naší tvorbou můžete malým příspěvkem na kávu, které se nebojíme a na množství nehledíme: https://www.buymeacoffee.com/V...

    Děkujeme všem, kteří nám již přispěli, moc si toho vážíme!

    Sledovat můžete také náš Twitter, #aktuvalka, kam přidáváme aktuální dění i relevantní informace z politiky nebo diplomacie: https://twitter.com/valka_onli...

    Sledujte i náš Instagram, kam přidáváme aktuální fotografie přímo z bojů, infografiky a vše okolo: https://instagram.com/warnever... Skrýt celý příspěvek

    • DanCZer
      22:26 08.06.2022

      Na druhou stranu - při střetnutí s BMP a jinou NE-tankouvou technikou na straně Ukrajiny bude T-62 ještě pořád nebezpečný soupeř. A v případě Javelinu/NLAW je to jedno, jestli jde ...Zobrazit celý příspěvek

      Na druhou stranu - při střetnutí s BMP a jinou NE-tankouvou technikou na straně Ukrajiny bude T-62 ještě pořád nebezpečný soupeř. A v případě Javelinu/NLAW je to jedno, jestli jde o T-90M, nebo T-62 - oba dva budou zničeny = T-62 vyjde výrazně levněji. Takže z finančního hlediska se to vyplatí.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
    17:18 08.06.2022

    o plynu na Ukrajině
    https://www.novinky.cz/valka-n...

    o plynu na Ukrajině
    https://www.novinky.cz/valka-n...

  • McCoolie16
    17:12 08.06.2022

    Prevzato od Davidy Petrly: Igor Girkin, známý pod pseudonymem Igor Strelkov (bývalý plukovník FSB, válečný zločinec, který mj. nařídil sestřelení malajsijského letadla známého ...Zobrazit celý příspěvek

    Prevzato od Davidy Petrly:

    Igor Girkin, známý pod pseudonymem Igor Strelkov (bývalý plukovník FSB, válečný zločinec, který mj. nařídil sestřelení malajsijského letadla známého pod číslem letu MH17, dnes žije na Krymu a vystupuje jako ostrý kritik ruského režimu "zprava", zjevně tolerovaný a možná stále řízený FSB), napsal, že Rusko musí nařídit mobilizaci.

    Napsal to už mnohokrát, ale teď přidal nový argument - příklad rusko-japonské války, která vyústila v komunistickou revoluci.

    Odkaz na jeho text přeložený do angličtiny dám do komentářů, protože jinak by Facebook deprioritizoval tento status.

    Podle něj bude Rusko nakonec stejně donuceno mobilizovat, ale udělá to až v době, kdy už opravdu nebude zbytí a podpora veřejnosti "speciální operaci" (Girkin ji snad od prvního dne nazývá válkou - ano, na ruském Krymu, bez jakéhokoliv postihu) bude nepatrná.

    Podle něj to povede k revoluci.

    (Někteří asi napíšete, že to svědčí o svobodě slova v Ruské federaci. Ne, to fakt ne. :-D Lidé byli zadrženi a potrestáni za nepatrná slůvka nebo dokonce jen za to, že někdo měl dojem, že se jim válka moc nelíbí. Ale Rusko umí tyhle věci velmi dobře režírovat - celý ten režim je založen na vytváření dojmu. Ano, pěstují si jakože "opozici", samozřejmě. Oscara by Putin vyhrát mohl, zaslouženě.)Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
    17:11 08.06.2022

    Podcast 10:35 s Matiášem Zrnem který byl jako válečný novinář několikrát na Ukrajině.
    https://www.youtube.com/watch?...

    Podcast 10:35 s Matiášem Zrnem který byl jako válečný novinář několikrát na Ukrajině.
    https://www.youtube.com/watch?...

  • Quetzal
    16:57 08.06.2022

    Státní duma navrhuje zrušit nezávislost Lotyšska https://www.pravda.com.ua/eng/...

    Státní duma navrhuje zrušit nezávislost Lotyšska https://www.pravda.com.ua/eng/...

    • Mortles
      17:19 08.06.2022

      litvy

      litvy

      • leir
        18:46 08.06.2022

        Jj, a naše sněmovna by měla rozhodnout o nezávislosti Čukotky, to by tak sedělo.

        Jj, a naše sněmovna by měla rozhodnout o nezávislosti Čukotky, to by tak sedělo.

        • zenker
          20:38 08.06.2022

          NN v okolí Transibiřské magistrály má ČR velké územní nároky na základě našich Legií.

          NN v okolí Transibiřské magistrály má ČR velké územní nároky na základě našich Legií.

    • Inflex
      18:31 08.06.2022

      Mohli by zrušit třeba zemětřesení a sopky když už jsou v tom...

      Mohli by zrušit třeba zemětřesení a sopky když už jsou v tom...

    • flanker.jirka
      19:04 08.06.2022

      Pokus o destabilizaci Litvy by mohl naznačovat nějaké pokusy o spojení kaliningradské oblasti s bělo-ruskem.

      Pokus o destabilizaci Litvy by mohl naznačovat nějaké pokusy o spojení kaliningradské oblasti s bělo-ruskem.

  • Danik
    16:41 08.06.2022

    Strelkov o ruském, ukrajinském a separátském dělostřelectvu, protipalbě a schopnostech. Stojí za přečtení. Opět dělostřelectvo RF má značné problémy držet krok se svým soupeřem. ...Zobrazit celý příspěvek

    Strelkov o ruském, ukrajinském a separátském dělostřelectvu, protipalbě a schopnostech. Stojí za přečtení.

    Opět dělostřelectvo RF má značné problémy držet krok se svým soupeřem. Zamrzli ve druhé světové válce. Strelkov píše, že Orlan vydrží ve vzduchu jen chvíli a někde ani na celou dělostřeleckou brigádu není ani jeden!!!

    https://vk.com/@iistrelkov-and...

    Zde druhá část

    https://kenigtiger.livejournal... Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
    16:19 08.06.2022

    Asi to tu už bylo, ale...
    Ruský pohled na zničení 35. armády v lesích u Izyumu
    https://vk.com/wall-129997795_...

    Asi to tu už bylo, ale...
    Ruský pohled na zničení 35. armády v lesích u Izyumu
    https://vk.com/wall-129997795_...

    • ruleta
      16:29 08.06.2022

      Trosku nevinna otazka, fakt cela kombinovana 35. armada tam zmizela? Ja jen, to by bylo nekolik desitek tisic lidi..., verim, ze nejake elementy, ale komplet? Jak by rekl Wolski ...Zobrazit celý příspěvek

      Trosku nevinna otazka, fakt cela kombinovana 35. armada tam zmizela? Ja jen, to by bylo nekolik desitek tisic lidi..., verim, ze nejake elementy, ale komplet? Jak by rekl Wolski "To jest kosmos".Skrýt celý příspěvek

      • Jan Padesátýpátý
        16:52 08.06.2022

        v článku se píše "armáda prakticky skončila" ("армия практически закончилась") Jestli to fakt znamená že celá 35. armáda zmizela uprostřed lesů? To nevím, "prakticky skončila" je ...Zobrazit celý příspěvek

        v článku se píše "armáda prakticky skončila" ("армия практически закончилась")

        Jestli to fakt znamená že celá 35. armáda zmizela uprostřed lesů? To nevím, "prakticky skončila" je takové vágní, může to znamenat cokoli, i únos armády ze strany mimozemšťanů.
        :-DSkrýt celý příspěvek

      • machotka.r
        19:52 08.06.2022

        V těch zprávách od ruského vojáka o zničení 35. armády se v úvodu psalo, že z ní byly nasazeny jen dvě motostřelecké brigády. Zbytek se akce na Ukrajině neúčastnil. Takže bych to ...Zobrazit celý příspěvek

        V těch zprávách od ruského vojáka o zničení 35. armády se v úvodu psalo, že z ní byly nasazeny jen dvě motostřelecké brigády. Zbytek se akce na Ukrajině neúčastnil. Takže bych to chápal tak, že bylo zničeno vše z 35. armády, co bylo nasazeno.Skrýt celý příspěvek

    • fanúšik
      21:45 08.06.2022

      35. armáda mala dve mechanizované brigády a ešte jednu brigádu neviem akú, jedna z brigád bola navyše slušne rozbitá pri Kyjeve - v Buči a okolí. Názov armáda sa na túto zostavu ...Zobrazit celý příspěvek

      35. armáda mala dve mechanizované brigády a ešte jednu brigádu neviem akú, jedna z brigád bola navyše slušne rozbitá pri Kyjeve - v Buči a okolí. Názov armáda sa na túto zostavu nijako nehodí.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
    16:11 08.06.2022

    Reportáž francouzské televize z nasazení Caesaru. https://twitter.com/MaryseBurg... Ovšem jinak je to samozřejmě v konvenční válce naprosto nepoužitelná ...Zobrazit celý příspěvek

    Reportáž francouzské televize z nasazení Caesaru.
    https://twitter.com/MaryseBurg...
    Ovšem jinak je to samozřejmě v konvenční válce naprosto nepoužitelná houfnice. Všimněte si třeba v čase 2:35 jaký vazoun musí být nosič munice...Skrýt celý příspěvek

    • Danik
      16:15 08.06.2022

      Už to tu bylo včera a tohle myslím nikdo neříkal.

      Už to tu bylo včera a tohle myslím nikdo neříkal.

    • Falko
      16:21 08.06.2022

      Ako katastrofa, nehnevajte sa na mňa to u Vás bolo jediné kritérium nízka cena? A nie nepíšem, ako urazený Slovák. Len keď vidím tu obsluhu je mi ich fakt ľúto.

      Ako katastrofa, nehnevajte sa na mňa to u Vás bolo jediné kritérium nízka cena? A nie nepíšem, ako urazený Slovák. Len keď vidím tu obsluhu je mi ich fakt ľúto.

      • Scotty
        16:23 08.06.2022

        :))

        :))

      • Cimbi
        16:25 08.06.2022

        Cena měla asi 70% váhu.

        No, jsme rozmazlený automatama v Daně (vy jste si automat zachovali)

        Cena měla asi 70% váhu.

        No, jsme rozmazlený automatama v Daně (vy jste si automat zachovali)

      • Jura99
        16:53 08.06.2022

        otázečka, munice do Z2 padá sama z nebe nebo ji tam musí také někdo pěkně v teplejch nanosit ? V zimě se jezdí Z2 přebíjet do vyhřívané garáže nebo ji chlapci musí doplnit také pod ...Zobrazit celý příspěvek

        otázečka, munice do Z2 padá sama z nebe nebo ji tam musí také někdo pěkně v teplejch nanosit ? V zimě se jezdí Z2 přebíjet do vyhřívané garáže nebo ji chlapci musí doplnit také pod širým nebem v mrazu nebo dešti ?Skrýt celý příspěvek

        • SeaWolf
          17:05 08.06.2022

          Munici plníš v zázemí a ne jako u Caesaru v pouze v palebném postavení a v kalupu. Už jsem to tu psal byl jsem fanda Caesaru pro expediční mise typu AF nebo Irák, ale na ...Zobrazit celý příspěvek

          Munici plníš v zázemí a ne jako u Caesaru v pouze v palebném postavení a v kalupu.

          Už jsem to tu psal byl jsem fanda Caesaru pro expediční mise typu AF nebo Irák, ale na konvenční válku je jednoznačně lepší automat jako Z2 nebo PzH 2000. Posádka je nechráněná a automat je vlastně jen poloautomat.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            17:36 08.06.2022

            zazemi je kde, 50km od palebneho stanoviste nebo 10 nebo 5 nebo 100 ?

            zazemi je kde, 50km od palebneho stanoviste nebo 10 nebo 5 nebo 100 ?

          • SeaWolf
            19:19 08.06.2022

            Chápu kam míříš, ale munici doplníš tam kde zřídíš překladiště. A z toho nestřílíš takže, i když má nepřítel radar tak jsi cajk.

            Chápu kam míříš, ale munici doplníš tam kde zřídíš překladiště. A z toho nestřílíš takže, i když má nepřítel radar tak jsi cajk.

        • Michalson
          17:14 08.06.2022

          Len pre uplnost detailov, ani do tych bocnych zasobnikov Ceasara nepada municia sama a musi sa tam najprv nanosit, teda sa nosi vsetko 2x.

          Len pre uplnost detailov, ani do tych bocnych zasobnikov Ceasara nepada municia sama a musi sa tam najprv nanosit, teda sa nosi vsetko 2x.

          • Jura99
            17:38 08.06.2022

            souhlasim. Musel jsem ale tu poznamku napsat, protoze kazdy by chtel domnele to nejlepsi, ale valku pak vyhraje tazena houfnice, protoze ji bude nejvic.

            souhlasim. Musel jsem ale tu poznamku napsat, protoze kazdy by chtel domnele to nejlepsi, ale valku pak vyhraje tazena houfnice, protoze ji bude nejvic.

        • Martinos
          17:49 08.06.2022

          Behat v dazdi s granatmi okolo auta, ci po tme, tak to dakujem pekne.
          Z2 sa nabija zo zaplachtovaneho municneho vozu.

          Behat v dazdi s granatmi okolo auta, ci po tme, tak to dakujem pekne.
          Z2 sa nabija zo zaplachtovaneho municneho vozu.

          • Jura99
            18:07 08.06.2022

            jestli se to nedá ovládat z postele, tak určitě nebrat !!! Západní civilizace se asi úplně zbláznila, vemte si příklad z Ukrajinců, pokud by měli čekat, až jim někdo dodá to údajně ...Zobrazit celý příspěvek

            jestli se to nedá ovládat z postele, tak určitě nebrat !!! Západní civilizace se asi úplně zbláznila, vemte si příklad z Ukrajinců, pokud by měli čekat, až jim někdo dodá to údajně nejlepší, tak už není bránit ani co. Co chudák nabíječ v L2 ? Taky řekne, že chce vrátit T-72 s automatem ?Skrýt celý příspěvek

          • AR10
            20:24 08.06.2022

            Veď predsa neriešime Ukrajina. Tí momentálne upotrebia aj gumipušku ak im ju ponúkneš. My sme sa bavili o relatívne bohatom štáte ako ČR, ktorý si mohol dovoliť kvalitu. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

            Veď predsa neriešime Ukrajina. Tí momentálne upotrebia aj gumipušku ak im ju ponúkneš. My sme sa bavili o relatívne bohatom štáte ako ČR, ktorý si mohol dovoliť kvalitu. Ale mentalita nepustí - ušetrili sme bura a to sa oplatí...Skrýt celý příspěvek

      • Roger
        17:17 08.06.2022

        Alespoň budou k něčemu všechny ty posilovny v armádě

        Alespoň budou k něčemu všechny ty posilovny v armádě

      • Malarkey
        18:48 08.06.2022

        U nás to bude jednodušší. Dělo ma podavač munice.
        https://youtu.be/eFSZigjP5ew...

        U nás to bude jednodušší. Dělo ma podavač munice.
        https://youtu.be/eFSZigjP5ew...

    • ruleta
      16:26 08.06.2022

      Houfnice byly na Ukrajinu dodany take se systemem rizeni palby (C4I ?).

      Houfnice byly na Ukrajinu dodany take se systemem rizeni palby (C4I ?).

      • Scotty
        16:37 08.06.2022

        Pravděpodobně ne.

        Pravděpodobně ne.

    • Danik
      17:47 08.06.2022

      Co by to bylo za debatu na AN, kdyby se alespoň jednou nevytáhla Zuzana a César... Ad Falko: Já když vidím ty Vaše borce jak pobíhají se vz.58, NPP-2006 a UK.59 tak je mi jich ...Zobrazit celý příspěvek

      Co by to bylo za debatu na AN, kdyby se alespoň jednou nevytáhla Zuzana a César...

      Ad Falko: Já když vidím ty Vaše borce jak pobíhají se vz.58, NPP-2006 a UK.59 tak je mi jich taky líto.Skrýt celý příspěvek

      • janusinko
        19:20 08.06.2022

        To nemusí, už tento rok bude vybratá náhrada a niečo mi našepkáva, že to bude od spoločnosti Grand Power.

        To nemusí, už tento rok bude vybratá náhrada a niečo mi našepkáva, že to bude od spoločnosti Grand Power.

        • Sergej7490
          21:13 08.06.2022

          Snad nie. Kuracina uz nepodporuje nackov ?

          Snad nie. Kuracina uz nepodporuje nackov ?

          • janusinko
            22:38 08.06.2022

            Už dávno nie, priznal, že sa mýlil a s Naďom sa udobrili.

            Už dávno nie, priznal, že sa mýlil a s Naďom sa udobrili.

        • Ján Paliga
          23:09 08.06.2022

          Brať jedine K-100 :) A možno Stribogy.

          Brať jedine K-100 :) A možno Stribogy.

    • Cenzor
      19:05 08.06.2022

      No jo, uznávám, že jsme stejní trotlové jako např. Izraelci, kteří se rozhodli používat obdobně koncipovaný nesmysl, kterému se říká ATMOS. Je ale pravda, že o jejich armádě je ...Zobrazit celý příspěvek

      No jo, uznávám, že jsme stejní trotlové jako např. Izraelci, kteří se rozhodli používat obdobně koncipovaný nesmysl, kterému se říká ATMOS. Je ale pravda, že o jejich armádě je obecně známo, že stojí úplně za prd...Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      19:14 08.06.2022

      Vazouna nahrazuje u verze na podvozku 8x8 mechanická ruka.

      Vazouna nahrazuje u verze na podvozku 8x8 mechanická ruka.

      • Scotty
        19:36 08.06.2022

        Tak tady ukrajinský vazoun má tak 70 kilo....

        Tak tady ukrajinský vazoun má tak 70 kilo....

  • Tino
    15:48 08.06.2022

    nejake dobre spravy z Chersonu, ze sa posuvaju uA k Chersonu aj z juhu tu uz zrejme bolo, ako vzdy vela nejasnosti, takze ak to vidi Girkin taktoide to spravnym smerom ...Zobrazit celý příspěvek

    nejake dobre spravy z Chersonu, ze sa posuvaju uA k Chersonu aj z juhu tu uz zrejme bolo, ako vzdy vela nejasnosti, takze ak to vidi Girkin taktoide to spravnym smerom zatial:-)

    https://twitter.com/TheDeadDis...

    k tomu , koli kontextu ohlasene presuny jednotiek zo zaporozia do Chersonskej oblasti...zda sa, ze RUS tam maju problem.Skrýt celý příspěvek

  • AR10
    15:47 08.06.2022

    Je to síce off topic, ale takto sa na začiatku vojny v marci 2022 pozeral na vojnu na Ukrajine komentátor v ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to síce off topic, ale takto sa na začiatku vojny v marci 2022 pozeral na vojnu na Ukrajine komentátor v Keni:

    https://www.theelephant.info/f... Skrýt celý příspěvek

    • Tonda
      16:18 08.06.2022

      Kromě nějakých nezpochybnitelných historických faktů jen snůška polopravd a hloupostí. A už mě unavuje poslouchat od leckoho, že za všechno může byznys a kapitalismus. A taky ...Zobrazit celý příspěvek

      Kromě nějakých nezpochybnitelných historických faktů jen snůška polopravd a hloupostí. A už mě unavuje poslouchat od leckoho, že za všechno může byznys a kapitalismus. A taky zednáři, ilumináti a nevím kdo ještě.Skrýt celý příspěvek

      • Mortles
        16:35 08.06.2022

        V Keni za to určitě může i kolonialismus :D

        V Keni za to určitě může i kolonialismus :D

      • AR10
        17:45 08.06.2022

        Samozrejme máte pravdu. Išlo mi skôr ilustrovať ten uhol pohľadu niekoho, kto na tomto konflikte vôbec nie je osobne zainteresovaný a nemá na vec náš pohľad. Napr. línia v článku, ...Zobrazit celý příspěvek

        Samozrejme máte pravdu. Išlo mi skôr ilustrovať ten uhol pohľadu niekoho, kto na tomto konflikte vôbec nie je osobne zainteresovaný a nemá na vec náš pohľad. Napr. línia v článku, že Európania sa vzájomne zabíjali celé stáročia a posledných 70 rokov bolo len výnimkou. Pričom mi v Európe tých 70 rokov beriem ako úplný štandard a jeden z najsvetlejších momentov dejín ľudstva.

        Problém je, že nejaký Afričan môže konať na základe takýchto neznalostí a predsudkov (napr. kúpi od Rusov kradnuté obilie a vôbec ho to trápiť nebude). Druhá vec je tiež tá, že tak ako on vôbec, ale vôbec nerozumie európskemu problému, tak na 100% ani my nerozumieme nejakým africkým problémom. Na to by sme mali myslieť keď budeme napr. podporovať nejakých Francúzov na misii v Mali...Skrýt celý příspěvek

    • Jan Padesátýpátý
      17:00 08.06.2022

      :) Legrační zjednodušený africký pohled na 100 let evropské historie. Ale v jednom má pravdu. "In his February speech to the Security Council, while criticizing the then ...Zobrazit celý příspěvek

      :) Legrační zjednodušený africký pohled na 100 let evropské historie.

      Ale v jednom má pravdu.
      "In his February speech to the Security Council, while criticizing the then anticipated Russian military entry into Ukrainian territory, Ambassador Kimani urged Russian leaders to follow the example set by Africa’s post-colonial leaders and simply accept post-empire borders as they are."Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...