Speciální škrtidlo břicha zachrání lidské životy na bojišti

US Army
Foto: Neprůstřelná vesta chrání dobře hrudník, hůře už břicho / US Army

Jedním z hlavních důvodů smrti na bojišti je masivní ztráta krve při střelném zranění či výbuchu. Nemusí se však nutně jednat o poranění hrudníku, který je navíc chráněn balistickým plátem, ale také o poranění končetin a oblasti břicha, kde se setkává trup s dolními končetinami. Právě břicho, podbřišek a kyčle jsou největší slabinou vojáka oblečeného do neprůstřelné vesty. Jednotky ISAF z výslechů a zpravodajských informací zjistily znepokojivé informace. Povstalci v Afghánistánu jsou běžně cvičeni, aby mířili pod balistickou vestu, právě do oblasti břicha a podbřišku. Pokud zasáhne střela tuto oblast a zároveň poraní aortu, dojde k masivnímu krvácení, které přivodí smrt vojáka do několika minut.Riziko panuje i při poranění nohou a rukou, neboť ve všech čtyřech končetinách se nachází tepny (cévy, které vedou krev od srdce). Pokud dojde k poranění tepny, srdce doslova vypumpuje krev z těla a smrt nastává do několika minut.Pokud má zraněný voják kolem sebe vycvičené duchapřítomné spolubojovníky, je velká šance, že bude zachráněn. Záchrana spočívá v zastavení krvácení pomoci jednoduchého škrtidla, které uzavře krevní oběh mezi srdcem a přerušeným místem v tepně.

obÄ›hová soustava Foto: Oběhová soustava člověka. Tepny červeně, žíly modře. Srdečnice vede přesně středem břicha / Wikipedia, autor: Sansculotte

 

Avšak při střelném poranění břicha nastává opravdový problém. V tomto místě se nachází aorta (srdečnice), což je největší (průměr 10mm) lidská tepna - ukryta hluboko v těle. Pokud je zasažena střelou, fatální ztráta krve je dílem několika málo minut.Dosud neexistovalo zdravotnické vybavení první pomoci, které by se dalo na zranění aorty v oblasti břicha použít. Problém je také ten, že aorta vede paralelně s páteří, takže jej nelze stlačit z obou stran. Jedinou pomocí je na zasažené místo kleknout si celou svou váhou a pokusit se zpomalit krvácení. Avšak jde jen o nejnouzovější řešení.Nyní však přichází obrat díky americkým doktorům Dr. Schwartzovi a Dr. Croushornovi. Oba doktoři nedávno vyvinuli novou zdravotnickou pomůcku pro zastavení krvácení z abdominální (břišní) oblasti. Jedná se o speciální břišní škrtidlo nazývané "abdominální škrtidlo aorty". Oba doktoři věří, že jejich novinka má potenciál zachránit desítky až stovky životů.

abdominální Å¡krtidlo aorty Foto: Abdominální škrtidlo aorty / Georgia Health Sciences University

 

Škrtidlo má tvar připomínající boxerský pás. Aplikace je následovná. Pás se omotá kolem břicha postiženého vojáka a pevně se utáhne. Poté se pomocí ruční pumpy nafouknou stlačovací polštáře a následně se celý pás co nejvíce stáhne škrtidlem. Výsledkem je zastavení krvácení z aorty a jedna hodina života navíc pro pacienta – jedna hodina nutná k transportu do zdravotnického zařízení.

„Tím, že přes aortu upevníme abdominální škrtidlo aorty, v podstatě vypneme baterii. Zastavíme krvácení z rozbité a poškozené tepny. Díky tomu kupujeme pacientovi další hodinu času.“ Dr. John Croushorn

Testování probíhalo na pokusných prasatech, které mají fyziologii velice blízkou člověku. Škrtidlo utažené kolem břicha prasat dokázalo zcela přerušit tok krve ze srdce do stehenních tepen. Jakmile byl průtok dostatečně omezen, byla prasata ponechána jednu hodinu na pokoji.

Poté výzkumníci zdokumentovali výsledky. Nebyla zaznamenána potenciálně smrtelná zvýšená hladina draslíku v krvi a také tkáně v nohou prasat zůstaly zdravé. Předpokládá se, že podobně člověk s utažením škrtidlem přežije bez újmy právě jednu hodinu.Nyní probíhá výroba první série abdominálních škrtidel aorty. První objednávky padají nejen od americké armády, ale také od řady policejních složek po celých Spojených státech. Jde opravdu o levný a efektivní nástroj, který má schopnost zachránit stovky životů. Určitě by neměl ujít pozornosti ani naším ozbrojeným složkám.

Zdroj: GizmagNahlásit chybu v článku


Související články

Válka v Iráku způsobila revoluci ve válečné medicíně

Jako každý válečný konflikt i ten v Iráku přinesl velký pokrok ve válečné medicíně. Irácká válka ...

Unikátní tekutý pancíř pro neprůstřelné vesty

Neprůstřelné vesty urazily velký kus cesty. Jsou nesrovnatelně odolnější a lehčí než kdykoliv před ...

Krvavý účet za válku v Iráku - 130 000 mrtvých civilistů

Stažení amerických sil, které proběhlo před pár týdny, nám nabízí neradostný zpětný pohled na celou ...

Revoluce v zásobování vojáků na bojišti

Každý voják si balí do akce jen to, co nutně potřebuje. Každý dekagram navíc představuje zátěž, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Janny
  02:33 28.02.2013

  Zajímavý článek jistě všichni ocení, že vývoj jde dopředu a dík autorovi. Jen by jsem zde varoval před ukvapenými nákupy.Do sanitky by se jistě vešel či do auta spíše bych ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavý článek jistě všichni ocení, že vývoj jde dopředu a dík autorovi.
  Jen by jsem zde varoval před ukvapenými nákupy.Do sanitky by se jistě vešel či do auta spíše bych doporučoval do předsunuté ambulance (či ošetřovny).
  Aplikace velice jednoduchá a rychlá musí být ale nacvičená zachránce musí být připravený na to že pacient bude trpět velkou bolestí a to ne od zranění.Ale zachrání to život a to je duležité.
  Na závěr otázka jak se vypořádávají zdravotníci AČR s tišením bolestí u zraněných?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...