Spectre: Protitankový dron pro vojáky

-
25. 9. 2018
-
9 komentářů
-
Jan Grohmann
Evropská společnost MBDA na výstavě pozemní bojové techniky DVD 2018 ve Velké Británii představila útočné bezpilotní letadlo s kolmým startem a přistáním Spectre. Dron unese jednu nebo dvě protitankové řízené střely (PTŘS) a je schopen ničit obrněnou techniku nebo opevněná postavení nepřítele.
Vedení bojové činnosti se dá mimo jiné rozdělit na boj na přímou viditelnost a na boj mimo přímou viditelnost. Obecně je pěchota dobře vybavena a vyzbrojena pro boj na přímou viditelnost, ať už zde počítáme nejrůznější palné zbraně nebo pancéřovky.
Na důležitosti ale nabývají postupně systémy umožňující pěchotě vést boj mimo přímou viditelnost, zejména v městské zástavbě nebo v nepřehledném terénu. Ostatně nová americká strategie počítá s vedením rozsáhlých palebných střetnutí v urbanizovaném prostředí, kde hlavní tíhu bojů ponesou skvělé vyzbrojené a vycvičené malé jednotky pěchoty nebo speciálních jednotek. Cynicky řečeno, vojáci budou v těchto prostředích hlavní mobilní platformou pro přenášení zbraňových systémů.
Vedení boje mimo přímou viditelnost umožní pěchotě především nová generace bojových dronů, především s kolmým startem a přistáním, jako je dron Spectre od evropské společnosti MBDA. Spectre je prozatím koncept vyvíjený čistě v režii a za peníze MBDA. Evropská firma očekává, že vývoj koncepce i ustálení technické podoby dronu Spectre potrvá pět let.
Spectre je určen především jako okamžitě dostupná blízká letecká podpora CAS (Close Air Support). Pěchota díky dronům kategorie Spectre nebude muset čekat na leteckou podporu bitevních vrtulníků a letadel, ale zajistí si CAS pomocí vlastních dronů. Tyto drony mohou být převáženy na bojových vozidlech pěchoty (BVP), obrněných transportérech nebo na taktických či robotických vozidlech 4×4.
„Uvědomili jsme si, že pro pěší jednotky je obtížné zavolat si blízkou leteckou podporu… tak jsme začali zkoumat, jak využít drony v této roli,“ říká Stephen Scott, šéf divize MBDA pro budoucí zbraňové systémy. „Myslíme si, že jsme našli mezery ve schopnostech; existuje mnoho dronů, které poskytují ISTAR [zpravodajství, sledování, průzkum, získávání informací o cílech - pozn. red.], ale ne ty, které mohou mít na cíl přímý efekt.“
Spectre ma maximální vzletovou hmotnost 75 kg a unese 25 kg užitečného nákladu, a to především ve formě dvou PTŘS Enforcer nebo jedné PTŘS MMP (Missile Moyenne Portee).
Enforcer na vzdálenost minimálně 2000 m (podle ostrých testů až na 2900 m) ničí statické i pohyblivé cíle, jako například rychle se pohybující ozbrojené pick-upy povstalců. Vojáci pomocí PTŘS Enforcer umí útočit na pozice odstřelovačů, kulometná hnízda, bunkry nebo vojáky s automatickými granátomety. Enforcer dokáže ničit i lehce opanceřovanou a pohybující se techniku.
Mnohem těžší PTŘS MPP ničí cíle na vzdálenost 4000 m. Délka střely je 1,3 m, hmotnost 15 kg. MMP je vybavená tandemovou bojovou hlavicí schopnou probít 1000 mm homogenního pancíře nebo 2000 mm betonu. MMP tak spolehlivě vyřadí z boje i hlavní bojový tank.
Spectre je schopen kolmého startu a přistání; větší foto / MBDA
Spectre dokáže vyhledávat cíle ležící mimo přímou viditelnost, sledovat je, vyčkávat a na povel provést útok z horních úhlů, v případě obrněné techniky tedy na slabší horní pancíř. Ostré testy odpalu střel Enforcer z dronu Spectre se očekávají na konci roku 2019. Na konci příštího roku bude rovněž dokončena certifikace PTŘS Enforcer, které nejdříve poputují k německým speciálním jednotkám.
Samotný dron Spectre má rozpětí naklápěcích (a také skládacích) křídel dva metry. Díky naklápění křídel a osmici výkonných elektromotorů Spectre kolmo startuje a přistává. Cestovní rychlost je 180 km/h, operační výška 100 m, bojový dolet delší než 10 km a výdrž ve vzduchu 60 minut. Nicméně podle Scotta se díky rychlému rozvoji systémů na ukládaní elektrické energii výdrž v budoucnu až ztrojnásobí.
MBDA počítá s pětiletým vývojovým cyklem a hledá další průmyslové partnery (především z oblasti avioniky), kteří umožní dronu Spectre rozšířit své schopnosti. I když je Spectre určen hlavně jako nosič PTŘS Enforcer, může sloužit i jako logistický dopravní systém. Ostatně nosnost 25 kg umožní teoreticky jednomu dronu dopravit až 2000 kusů munice 5,56×45 NATO na vzdálenost (při jednosměrném letu) 20 km.
Problém s podobnými revolučními bojovými drony, které jsou vyvíjeny především pro malé, samostatně operující jednotky pěchoty, však není ani tak technický, jako spíše doktrinální. Nestačí mít jen nový (na první pohled přelomový) zbraňový systém, ale je nutné vytvořit celou novou koncepci použití dronů v boji, zejména s ohledem na další zbraňové systémy a způsob organizace jednotky, aby jednotka dokázala lépe plnit své bojové úkoly .
Zdroj: IHS Janes
Související články
Americké námořnictvo testuje konvertoplán MV-22 Osprey
Piloti amerického námořnictva testují jeho nejnovější a nejmodernější letecký dopravní prostředek ...
-
17.08.2018
-
13 komentářů
-
Tisková zpráva
NGCV: Nástupce bojových vozidel Bradley v roce 2026
V rámci programu NGCV (Next-Generation Combat Vehicle) americká armáda začne od roku 2026 nahrazovat ...
-
29.08.2018
-
63 komentářů
-
Jan Grohmann
Budoucnost stíhaček Eurofighter Typhoon
Velká Británie a konkurenční francouzsko-německý tým pracují na konceptech stíhaček šesté generace. ...
-
04.09.2018
-
67 komentářů
-
Jan Grohmann
Skyranger: Postrach bitevních letadel a vrtulníků
Německá firma Rheinmetall na švýcarské střelnici Ochsenboden veřejně předvedla svůj nejnovější ...
-
20.09.2018
-
64 komentářů
-
Jan Grohmann
Je to otázka doktríny. Dokážu si představit standardní četu, spíš rotu, "krytou" jedním ISTAR (čistě pozorovacím) dronem s dlouhou výdrží. A pak případně sebevražedné drony v ...Zobrazit celý příspěvek
Je to otázka doktríny.
Dokážu si představit standardní četu, spíš rotu, "krytou" jedním ISTAR (čistě pozorovacím) dronem s dlouhou výdrží. A pak případně sebevražedné drony v rámci družstva/čety řízené buď z velení, nebo přímo na vyžádání.
Případně by mohlo být využito i těchto těžších dronů - nosičů střel, třeba pro každou četu jeden. Tím by se dala eventuelně částečně zálohovat nepřítomnost ISTAR dronu v oblastech, kde by takový nemohl operovat.
Otázkou je, které řešení je účinnější ale také třeba levnější (nemluvě o proveditelnější).Skrýt celý příspěvekv podstate by tie male samovrazedne drony mohli byt nahradou za dnes nosene RPG LAW, TOW a podobne. dat tomu nejaky maly dosah kludne do 3-5 km, schopnost zautocit na ciel po ...Zobrazit celý příspěvek
v podstate by tie male samovrazedne drony mohli byt nahradou za dnes nosene RPG LAW, TOW a podobne.
dat tomu nejaky maly dosah kludne do 3-5 km, schopnost zautocit na ciel po uzamknuti samostatne a mame idealnu zbran do mesta. Samozrejme by sa to nedalo pouzivat na nejake velke vyhladavanie a prelety nad mestom. Na to by boli tie vacsie drony obsluhovane z bezpecnejsej vzdialenosti. Ale ak viem, ze za rohom je opevneny bod vypustim drona, ten naberie vysku, oznacim ciel a spokojne sediac v kryte za celym blokom budov pockam kym im tam z vrchu zaparkuje. Sofistikovanejsia verzia tych vypustacov granatov co sa objavili v Syrii ci Iraku
A spojenie na piramu viditelnost by bolo aj obtiaznejsie zarusit protivnikom.Skrýt celý příspěvekSlavoslav:
joo, tak takhle by opravdu stačily jen malé sebevražedné drony. Ideálně pokud by se dokázaly doplňovat oba typy - pokud by bylo potřebaSlavoslav:
joo, tak takhle by opravdu stačily jen malé sebevražedné drony. Ideálně pokud by se dokázaly doplňovat oba typy - pokud by bylo potřebaRase ved ano, to je vyhoda vacsich dronov. Len takto velke a na logistiku narocnejsie drony vidim ako prostriedok pre vacsie jednotky. Pre tie mensie to je nerealne. + ich ...Zobrazit celý příspěvek
Rase
ved ano, to je vyhoda vacsich dronov. Len takto velke a na logistiku narocnejsie drony vidim ako prostriedok pre vacsie jednotky. Pre tie mensie to je nerealne. + ich nasadenie bude urcite narocnejsie. Palba protivnika zo zeme, rusenie spojenia na vacsie vzdialenosti atd.
Pre male jednotky vidim ako vhodne prave tie samovrazedne drony ktore si odnesu na batohu a momentalne su aj lachsie realizovatelne a integrovatelne do vystroje beznych jednotiek.Skrýt celý příspěvekKarlos73: v téhle funkci si umím docela dobře představit Titus. Při vizualizaci dronu Cantas už byla klasická Tatrovka s drony na ložné ploše (bez krytu), v tomto případě by bylo ...Zobrazit celý příspěvek
Karlos73:
v téhle funkci si umím docela dobře představit Titus. Při vizualizaci dronu Cantas už byla klasická Tatrovka s drony na ložné ploše (bez krytu), v tomto případě by bylo fajn něco lepšího. Tak tedy za mě Titus.
Slavoslav:
tak lepší dron (jako nosič PTŘS) může nést už i termovizi, díky čemuž se neomezuje jen na boj ve dne. Fakt se mi líbí využití onoho hranatého tubusu Enforceru. V případě zájmu by rozhodně nebyl problém něco podobného sestrojit i v Tuzemsku. Drony umíme hodně dobře. Záleží jen jaké PTŘS použít - tedy co bude používat armáda (zatím se asi neví)Skrýt celý příspěvekRase, súhlasím, tento koncept by som si vedel predstaviť na platforme KOT - nosič dronov (1+1( záloha 1) protitankové,RPG, prípadne niekoľko samovražebných. Vybaviť vozidlo ...Zobrazit celý příspěvek
Rase, súhlasím, tento koncept by som si vedel predstaviť na platforme KOT - nosič dronov (1+1( záloha 1) protitankové,RPG, prípadne niekoľko samovražebných. Vybaviť vozidlo senzormi, riadiacím systémom... ako sa spomína v článku - mobilná platforma s takýmito dronmi s doletom cca 10 km a výdržou vo vzduchu 60 minut, slušné... na vlastnú obranu by stačil gulomet, prípadne ťažký guľomet 12.7×99mm NATO
Myslím si, že Česko a Slovensko by sa malo uberať vo vývoji aj týmto smerom... vývoj typových dronov a systém riadenia paľby....Skrýt celý příspěvekoosbne sa mi zda momentalne viac vyuzitelna samovrazedna verzia. Kratka vzdialenost spolu s priamou viditelnostou na dron zabezpeci relativne bezprobelmove spojenie, po zamerani ...Zobrazit celý příspěvek
oosbne sa mi zda momentalne viac vyuzitelna samovrazedna verzia. Kratka vzdialenost spolu s priamou viditelnostou na dron zabezpeci relativne bezprobelmove spojenie, po zamerani ciela dron uz vykona utok samostatne a nemusi a nieje odkazany na stale spojenie s operatorom a utok z vrchu by mal byt viac efektivny ako pri palbe napr RPG z boku.Skrýt celý příspěvek
Rase ono vsetko ma svoje vyhody aj nevyhody. Ked mas dron-nosic mozes si dovolit drahsie senzorove vybavenie a vychytavky ktore by sa do jednorazoveho prostriedku nedali osadit ...Zobrazit celý příspěvek
Rase
ono vsetko ma svoje vyhody aj nevyhody. Ked mas dron-nosic mozes si dovolit drahsie senzorove vybavenie a vychytavky ktore by sa do jednorazoveho prostriedku nedali osadit z ekonomickeho hladiska. Stroj je vhodny na zasahy aj na dlhsie vzdialenosti kde si vyhladas ciel a dokzae robit prieskum. Na druhej strane byvaju taketo stroje velke a relativne zranitelne voci palbe z pechotnych zbrani a vyzaduju si zodpovedajucu logistiku.
ulohu samovrazednych dronov by som videl ako na obsluhu bezpecnejsiu nahradu roznych reaktivnych zbrani pechoty. Ak vidim, ze o ulicu dalej prechadza tank, opevneny bod protivnika ci iny hodnotny ciel tak vypustim do vysky samovrazedneho drona, pomocou jeho jednoduchych senzorov zameriam ciel a z bezpecneho krytu o ulicu dalej ho znicim. Cena by mala byt co najnizsia a dolet satci par km. Vyhladavat tym ciele aj tak nik nebude lebo senzorove vybavenie k tomu zvacsa nepostacuje pripadne by to nebolo efektivne. Nieco ako jednorazova RPGSkrýt celý příspěvekKoncept dronu s PTŘS, kroužící nad zájmovou oblastí se mi hodně líbí, víc než sebevražedné drony / loudavé střely (nebo jak se tomu říká), už kvůli faktu, že se nezničí nosič. ...Zobrazit celý příspěvek
Koncept dronu s PTŘS, kroužící nad zájmovou oblastí se mi hodně líbí, víc než sebevražedné drony / loudavé střely (nebo jak se tomu říká), už kvůli faktu, že se nezničí nosič. Podobnou službu by jistě udělal i RPG-75 přidělaný na dron, ale to už by nebylo tak cool
Když sme u toho Enforceru, tak jak to vlastně vypadá s nákupem protitankových kompletů pro AČR? Pokud si dobře vzpomínám, tak v jednom výběru byla i tato hračkaSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...