Spojenci zpátky v Iráku

Foto: Američtí výsadkáři 82. výsadkové divize v akci. / U.S. Army
Američtí výsadkáři 82. výsadkové divize v akci. / U.S. Army

Americká armáda počátkem příštího roku pošle do Iráku 1000 výsadkářů 3. pěchotního brigádního bojového týmu elitní 82. výsadkové divize. Hlavním úkolem vojáků je výcvik iráckých a kurdských ozbrojených sil v boji proti Islámskému státu. Vojáky přislíbila vyslat také koalice dalších 40 zemí.

Výsadkáři jsou členem kontingentu o síle 3100 mužů, které do Iráku vysílá americká vláda. V současné době již v rámci operace Bytostné odhodlání (Inherent Resolve) působí v Iráku 1400 amerických příslušníků ozbrojených sil.

Členové 82. výsadkové divize v Iráku zůstanou minimálně 9 měsíců. Cílem mise je výcvik iráckých a kurdských ozbrojených sil. „Klíčem k úspěchu je zvýšení schopností iráckých ozbrojených sil,“ říká generálporučík James Terry, velitel operace Bytostné odhodlání.

Výsadkáři jsou vyzbrojeni pouze lehkou technikou, jako jsou nákladní vozy nebo terénní vozidla Humvee. Američtí vojáci se nemají zapojovat do přímých bojů.

Celkové náklady na vyslání vojáků Kongres odhadl na 5,6 miliardy dolarů, z toho 1,6 miliardy půjde na výcvik iráckých a kurdských ozbrojených sil.

Kromě Američanů své vojáky do Iráku přislíbila poslat koalice 40 zemí. Celkově půjde o dalších 1500 vojáků.

Důležitou součástí koalice je Česká republika. Irák z České republiky získá 15 cvičných a bitevních letadel L-159 ALCA. Letadla Iráčané využijí jak pro výcvik iráckých pilotů pro stíhačky F-16IQ, tak k bitevním úkolům proti pozicím Islámského státu.

Česká republika rovněž zajistí výcvik iráckých pilotů, jak letadel, tak vrtulníků. Na přelomu letošního a příštího roku dorazí do pardubického Centra leteckého výcviku 31 Iráčanů, kteří se v centru celý rok budou učit létat s ruskými vrtulníky.

Cílem koalice, Iráčanů a Kurdů je zničit vojenské struktury Islámského státu. Vláda v Bagdádu již prohlásila připravenost spustit ofenzívu na severu země a získat ztracená území, například irácké město Mosul.

Dle mínění Pentagonu však na takovou operaci nejsou irácké síly připraveny. Podle Terryho je třeba „trpělivosti“ a „minimálně tří let“ k posílení schopností iráckých ozbrojených sil.

Než se však výcvik rozběhne v plném měřítku, zabere to „několik měsíců.“ Cílem spojenců je vycvičit devět iráckých a tři kurdské brigády na čtyřech základnách v Iráku.

Američané utratili za poslední roky na výcvik iráckých ozbrojených sil miliardy dolarů. Mnohem slabší jednotky Islámského státu však irácké vládní síly doslova převálcovaly. Podle generála Martina Dempsey je více než polovina současných iráckých ozbrojených sil nepoužitelná.

Klíčovým problémem je kmenové rozdělení země. Američané chtějí také cvičit sunnitské jednotky, které jsou podle některých analytiků jediné schopné účinně bojovat (vojensky i politicky) proti sunnitským radikálům z Islámského státu. Otázkou však je, jak se k výcviku sunnitských kmenů postaví šíitská vláda v Bagdádu.  

Zdroj: Stars and Stripes, Reuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

Utváří se koalice proti Islámskému státu

V Sýrii a Iráku se stále nedaří dostat pod kontrolu radikální skupinu Islámský stát (IS), dříve ...

Operace Chammal - Francouzi útočí na Islámský stát

Francouzské letectvo (Armée de l'Air) v rámci operace Chammal začalo s nálety na pozice Islámského ...

F-22A Raptor bombarduje pozice Islámského státu v Sýrii

Včera večer zahájilo letectvo U.S. Air Force a námořnictvo Spojených států U.S. Navy masivní ...

IS – Islámský stát

Když se podíváme na situaci na Blízkém východě, není možné mluvit skoro o ničem jiném než o ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • martin
  09:36 31.12.2014

  CerVus:
  otázka je co se stane s vycvičeným vojskem Iráku až spojenci opět odejdou? Tuhle fázi už spojenci absolvovali jednou a díky heterogenitě a podmotivovanosti iráckého vojska ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus:
  otázka je co se stane s vycvičeným vojskem Iráku až spojenci opět odejdou? Tuhle fázi už spojenci absolvovali jednou a díky heterogenitě a podmotivovanosti iráckého vojska má teď IS zhusta i západní výzbroj.
  Skrýt celý příspěvek

 • martin
  09:34 31.12.2014

  nejsnazší by bylo Irák anektovat. Většina arabského světa nedokázala zatím překročit stín kmenové společnosti ani náboženství.

  nejsnazší by bylo Irák anektovat. Většina arabského světa nedokázala zatím překročit stín kmenové společnosti ani náboženství.

 • Takeda
  09:32 30.12.2014

  Mars: Jestli jsou pro Vás zprávy blog nějakého pána, budiž.

  z.a.p.: na spoustu věcí máme jiný názor, ale rozhodně bylo poučné s Vámi diskutovat.

  Jen bych se vrátil k té ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mars: Jestli jsou pro Vás zprávy blog nějakého pána, budiž.

  z.a.p.: na spoustu věcí máme jiný názor, ale rozhodně bylo poučné s Vámi diskutovat.

  Jen bych se vrátil k té radikalizaci muslimů, nevšiml jsem si, že by to tu zaznělo, tak jako příčinu přidám globalizaci. Tedy nic démonického, ale prostý fakt, že v podstatě kdokoli si může pustit třeba Pobřežní Hlídku nebo jiný "úžasný" výplod Hollywoodu, dát si Pepsi / Coca Colu a hlavně ve všech těch seriálech sledovat americké hodnoty, tak jak by je Američané asi rádi viděli (realita je jinde, ale to nějakým Somálcům, co na to chodí do místního "kina" k prskající televizi nevysvětlíte). V těch zemích, kde je / bylo to zakázané, je to o to populárnější. Je složité se tomuhle vlivu vyhnout. A proto je snadné si ho vybrat za nepřítele. Nebo je snadné, aby Vám byl jak nepřítel vybrán.

  Dále k těm diktátorům, vládcům a pod. v muslimských zemích, za kterých byl z našeho pohledu relativně klid (Asadovci, Husajn, všichni ti egyptští prezidenti). Ti všichni se tu objevili po rozpadu západních koloniálních panství (a předtím byly tyto dnešní státy pod palcem osmanských Turků) víceméně za probíhající nebo vznikající studené války. Pokud chtěli přežít, museli si tito vládci vybírat (Západ nebo Východ, později čínská alternativa).

  Ať si vybrali jak chtěli, tak to nebylo podle přání nebo naturelu místních. Takže už tady máme ten export ideologie (Ne války v zálivu klanu Bushů, ale rozpad britského koloniálního panství je ta příčina dnešních trablů). S koncem studené války se část té ideologie vyprázdnila (jak východní, tak západní), diktátoři a vládci přišli o oporu a stačí pár špatných úrod, nebo jinak blbou ekonomickou situaci a máte tu arabské jaro, kde se příležitosti chytil radikální islám, který si nepřítele našel v pobuřujících křivkách Pamely Anderson, spíš než v skutečných či domnělých válečných choutkách Západu.
  Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  23:42 29.12.2014

  Panove, Vrat'a a Semtam.....
  cetl jsem a dekuji Vam za uznani. Moje etiketa je takova jaka je, dela mi to dobry pocit.

  Verte mi, nejsem proti-americky, ba prave naopak; ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Panove, Vrat'a a Semtam.....
  cetl jsem a dekuji Vam za uznani. Moje etiketa je takova jaka je, dela mi to dobry pocit.

  Verte mi, nejsem proti-americky, ba prave naopak; americkeho idealu, tak jak byl vyjadren v puvodni konstituci z r.1789 (rok uvedeni do praxe) si vazim. Soucasny stav s tim vsak nema takrka nic spolecneho - americky ideal byl zcizen. Vim jak smysli sami Americane, znam jejich rec dobre a dokonce jsem tam cas zil. Snad se zase za cas ukazu. Vse nejlepsi!
  Skrýt celý příspěvek

 • Mars
  22:25 29.12.2014

  Pro CerVus: Mohl bych tu psát o tom hodiny, ale jak jsi tu už psal není to k tématu. A ještě bych šel proti srsti Adminovy coš nechci a vždy respektuji to co Admin napíše neboť to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro CerVus: Mohl bych tu psát o tom hodiny, ale jak jsi tu už psal není to k tématu. A ještě bych šel proti srsti Adminovy coš nechci a vždy respektuji to co Admin napíše neboť to není můj web a nelíbilo by se mi kdyby na mojem webu nerespektoval moje požadavky. Navíc jsem slíbil, že ho budu respektovat, teť zatím udělám velkou tlustou čáru.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:53 29.12.2014

  z.a.p

  Jak i píše přispěvatel Vrata, vaše osoba na diskuzích má své místo a dle mého názoru spíš lepšíte diskuze na AN. Najdou se zde jedinci, kteří druhé rádi osočují a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  z.a.p

  Jak i píše přispěvatel Vrata, vaše osoba na diskuzích má své místo a dle mého názoru spíš lepšíte diskuze na AN. Najdou se zde jedinci, kteří druhé rádi osočují a nálepkují, což je problém všech diskuzí. Vaše příspěvky jsou věcné a je vidět, že máte o věcech přehled. Ne každý s Vašimi názory musí souhlasit, ale to není poslání diskuze. Diskuze tvoří názory a ti slušní přispěvatelé dokáží nakonec najít určitou shodu a to myslím je i Váš případ.
  Samozřejmě je to jen Vaše rozhodnutí. Jinak děkuji za Vaše články i příspěvky na AN. Doufám že se další objeví.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  20:27 29.12.2014

  z.a.p.: skoda, ze chcete skoncit s vasi pritomnosti na diskusich. A to presto, ze na muj vkus a presvedceni mate docela protiamerickou linku (jak rekl, mozna trochu neomalene, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  z.a.p.: skoda, ze chcete skoncit s vasi pritomnosti na diskusich. A to presto, ze na muj vkus a presvedceni mate docela protiamerickou linku (jak rekl, mozna trochu neomalene, Todomatch). Vy jednate slusne,dokazete uznat oponentovy argumenty a zavadite sem slusnost, ne nenavist. Mel jsem pocit, je diskusi spise kutivujete nez zhorsujete.
  PS: nejsem pani ale pan, jmenuji se Vratislav, zkracene a na anglicke klavesnici Vrata.
  Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  17:18 29.12.2014

  Abych vam rekl pravdu, radeji bych se politiky nedotykal, lec to k tomu vzdy nejak sklouzne.... a ja se za tu svoji cast omlouvam. Za svoje videni a chapani sveta se omlouvat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Abych vam rekl pravdu, radeji bych se politiky nedotykal, lec to k tomu vzdy nejak sklouzne.... a ja se za tu svoji cast omlouvam. Za svoje videni a chapani sveta se omlouvat nemohu, neb je moje vlastni a to krystalizovalo za poslednich asi 20let (jeste pred tim nez jsem mel pristup k I-netu).To lze jen tezko zrevidovat.

  Tedka - k te vojenske akci; abychom poctili praci a snahu Editora.
  Napada me mala uvaha ve smyslu logistiky; vsak dopravit tolik vojska v kratkem case do Kuvajtu a Iraqu neni snadna vec. V tom smeru, tedy zalezitosti tohoto druhu MAJI muj obdiv. V historickem porovnani - Krymska valka v letech 1853-56 http://en.wikipedia.org/wiki/C...
  musela byt v tomto ohledu nesmirne narocna. Cetl jdrm kdysi "Utok lehke jizdy" a casti toho byl popis jak se vojsko spolu se stovkami koni doravovaly po cele tydny (!) po mori plachetnicemi na misto urceni. Rozdil tehda a dnes je uzasny a pritom je to jen 160 let.

  Jinak se s Vami na nejaky cas rozloucim - myslim ze tu prispivam k prilis velkemu rozruchu a to nemusi byt zcela k prospechu a poslani AN. Dekuji vsem, jak oponentum tak podporovatelum a hlavne panu Editorovi za jeho trpelivost. Cest a silu!
  Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  16:18 29.12.2014

  Je zajímavé, jak se tu "někteří" demokraté ohánějí "světovým kapitálem". To je opravdu k pláči. Pánové, vidím že jste se sem sešli jen abyste se častovali pojmem rusofil a rusofob. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je zajímavé, jak se tu "někteří" demokraté ohánějí "světovým kapitálem". To je opravdu k pláči. Pánové, vidím že jste se sem sešli jen abyste se častovali pojmem rusofil a rusofob. Tohle je fakt hustý.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:15 29.12.2014

  Mars: to má být zase nějaký bolševický výkřik do tmy? Zas tolik válek nevedli a kromě Vietnamu kde prohráli politicky a Somálska vždy vyhráli. Rusko na tom co se počtu válek bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mars: to má být zase nějaký bolševický výkřik do tmy? Zas tolik válek nevedli a kromě Vietnamu kde prohráli politicky a Somálska vždy vyhráli. Rusko na tom co se počtu válek bude stejně, možná i hůř. A i oni dostali 3x výprask (Finsko, Afghánistán, Japonsko). Francie jakbysmet. Navíc to vůbec nesouvisí s článkem. Jedna věc je vyhrát válku, druhá sjednat pořádek na daném území. Což v Iráku spojenci pokud vím dokázali. Vláda nad ním ztratila kontrolu po té co jim bylo území předáno pod kontrolu.
  Skrýt celý příspěvek

 • ILoveDaring
  15:55 29.12.2014

  Mars: Až na Koreu a Válku v Zálivu

  Mars: Až na Koreu a Válku v Zálivu

 • Mars
  15:51 29.12.2014

  Pro Takeda: http://www.bezpolitickekorektn... Jinak se omlouvám Adminovy, že jsem použil také slovo, které se mu nelíbí na na jeho webu omlouvám se a slibuju, že už se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Takeda: http://www.bezpolitickekorektn... Jinak se omlouvám Adminovy, že jsem použil také slovo, které se mu nelíbí na na jeho webu omlouvám se a slibuju, že už se to nebude opakovat. Jinak Američané vedli za posledních 200 let nejvíc válek a od druhé světové žádnou nevyhráli.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:43 29.12.2014

  Zde již narážíme na politické klišé, jaké brání pravděpodobnému slibnému vývoji. USA by vlastně museli uznat chybu k předešlému postoji vůči Sýrii a Rusko by se muselo povznést nad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zde již narážíme na politické klišé, jaké brání pravděpodobnému slibnému vývoji. USA by vlastně museli uznat chybu k předešlému postoji vůči Sýrii a Rusko by se muselo povznést nad jejich pocitem křivdy. EU by snad se mohla sjednotit díky bezpečnosti, aby do zemí EU neproudili uprchlíci a veteráni IS a jemu podobným uskupením.
  Čas ukáže jak velkoduché vládce nyní v současnosti máme.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  15:41 29.12.2014

  semtam: tak nějak pochybuji, že by byla možná aktivní letecká podpora pravidelné Syrské armády spojenci. Jednak část spojeneckých sil tvoří "náboženští protivníci" a jednak by u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: tak nějak pochybuji, že by byla možná aktivní letecká podpora pravidelné Syrské armády spojenci. Jednak část spojeneckých sil tvoří "náboženští protivníci" a jednak by u západních voličů moc pěkně nevypadalo spojení s "vrahy žen a dětí" jak byla Syrská armáda donedávna zobrazována. A znovuzvolení je alfa a omega 90% lidí kteří mají moc. Jinak ta myšlenka je opravdu pěkná. Ono stejně nikdo jiný není schopen vyčistit Sýrii než domácí armáda.
  Amíci to ve druhé válce v Iráku pohnojili když rozpustili ohromnou a velice zkušenou armádu a neudělali jedinou věc aby tyto lidi nějak začlenili do společnosti. Těm aby uživili vlastní rodiny nezbylo nic jiného než proti nim bojovat. Armádu tehdy měli nechat tak jak byla, jen měli rozumně pročistit její velení. Ne natisknout její nejrespektovanější představitelé na karty a lovit je jak zvířata. Ruku v ruce s tím šla v úvodu kampaně i nulová snaha o obnovení země, která popudila ještě víc místních. Rozbombardovat, obsadit a šikanovat neustálými prohlídkami není nejrozumnější cesta. To že nerespektovali rozdělení země na kmenová území a do vedení dosadili loutky bez sebemenších zkušeností byla už jen taková třešnička na dortu.
  Skrýt celý příspěvek

 • ILoveDaring
  15:34 29.12.2014

  Ono problém je v tom, že Sýrie a Írán byli zdémonyzovány, protože se očekávalo, že se podaří prosadit Intervenci, ale teď jsou to dva hlavní spojenci proti IS a USA s nimi nemůže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono problém je v tom, že Sýrie a Írán byli zdémonyzovány, protože se očekávalo, že se podaří prosadit Intervenci, ale teď jsou to dva hlavní spojenci proti IS a USA s nimi nemůže spolupracovat, protože je to politicky neprůchodné, ono se už říká, že USA bombarduje v Sýrii s tichou spoluprácí Asada. Ona bude možná Ruská základna v Sýrii, ale zrovna u IS je spolupráce Rusů a Číny mizivá, protože Rusko je spojencem Sýrie a Iráku a Čína patří společně se Saudskou Arábií k zemím, které jsou nejčastěji spojovány s pomocí IS (naznačoval to i Irácký velvyslanec v ČR).

  Jinak intervence je možná, ale je otázka, jestli je pro ní politická podpora v USA a v USA bohužel stále je syndrom války v Iráku a Afgánistánu, takže občané USA neschválí další vojenské dobrodružství. Stejně je tomu i v Rusku, tam je zase syndrom Čečenska a Afgánistánu. A o Greenpeaceácké EU nemá smysl mluvit, když šéfka evropské diplomacie je pacifistická aktivistka, která se připoutávala k plotu letiště, odkaď létaly vojenská letadla do afgánistánu-To jsme to dopadly. Nerad to říkám, ale doufám, že lobby zbrojních výrobců teď vyhraje nad euroblbostí.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:55 29.12.2014

  ILoveDarling

  K Vašemu řešení to postupně směřuje. Je jen otázka jak dalece se to podaří uskutečnit. Dle mého názoru by v Sýrii nebyla pozemní intervence třeba. Syrská armáda by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ILoveDarling

  K Vašemu řešení to postupně směřuje. Je jen otázka jak dalece se to podaří uskutečnit. Dle mého názoru by v Sýrii nebyla pozemní intervence třeba. Syrská armáda by to mohla spacifikovat sama s vzdušnou podporou koalice. Pozemní zásah bych viděl jen v Iráku a pokud možno složený z NATO plus nečlenských zemí jako je třeba Rusko. Myslím, že by intervence byla úspěšná a navíc by se tím uvolnila nynější světová politická rozepře a snížila by se pravděpodobnost nějaké další války v Evropě.
  Skrýt celý příspěvek

 • ILoveDaring
  14:38 29.12.2014

  K diskusi:
  Diskuze na AN ničí především pan Todomach, já rád přispívám, ale jeho neuvěřitelně útočný tón mě dokáže odradit, bohužel většinu místních rusofilů to nabudí k opakování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K diskusi:
  Diskuze na AN ničí především pan Todomach, já rád přispívám, ale jeho neuvěřitelně útočný tón mě dokáže odradit, bohužel většinu místních rusofilů to nabudí k opakování nesmyslů z hlasu Ruska, pan Todomach vždy, u téměř každé diskuze, svede řeč na Rusko a mě nebaví se bavit jen o Rusku u každého tématu, když se začne mluvit o Rusku, vždy se situace zvrhne do Ukrajiny. Nemohl byste Pane Grohmanne prosím domluvit panu Todomachovi, aby každou diskuzi nezvrhl v souboj Rusofilové vs. Amofilové, jako na Novinkách a IDnes.

  K tématu:
  Já jsem velký nepřítel polovičatých řešení, bombardování IS je pěkné, ale jediný výsledek bude nekonečná válka a nekonečný proud uprchlíků do Evropy. Buď bych tam vlítnul po vzoru Francie v Mali a nebo bych nechal IS být (sám se přimlouvám za intervenci).
  Ony takový dvě Brigády co by přejeli Irák skrz na Skrz by to vyřešili, problém by byl ze Sýrií, tam USA nemůže, ale i to by se dalo nějak domluvit, třeba, že by v Sýrii to skrz na skrz projeli Rusáci s Číňánkama, dočištění bych pak nechal na kurdech a vládních silách, jako v Mali.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:38 29.12.2014

  ...součástí tohoto světanázoru je právě i to, že jim "to" není divné...

  Ale k tématu: já osobně nevěřím, že jistá část těch "učitelů" bude na potřebných místech provádět výuků ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...součástí tohoto světanázoru je právě i to, že jim "to" není divné...

  Ale k tématu: já osobně nevěřím, že jistá část těch "učitelů" bude na potřebných místech provádět výuků za pomoci "dílen" - tedy přímo v akci...
  A nic proti tomu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  13:10 29.12.2014

  to z.a.p: Vaše názory a také názory, které tu ohledně Blízkého východu Sýrie, Libye a Iráku píší mnozí další (např třeba Superme) jsou přece také v duchu schválené linky. Jenom je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to z.a.p: Vaše názory a také názory, které tu ohledně Blízkého východu Sýrie, Libye a Iráku píší mnozí další (např třeba Superme) jsou přece také v duchu schválené linky. Jenom je to linka schválená jinými silami. Pročítám si Vaše názory na celosvětovou situaci a i když máte pocit, že zastáváte nějaký neotřelý pohled na situaci, který je ostatním skryt, ve skutečnosti je váš pohled běžný a momentálně módní, že za všechno může západ totiž slyšíme ze všech stran. Asi byste ale měl vědět, že to není pohled nový, ale naopak velmi starý, je to pohled který zastávali snad všichni novodobí totalitní vládci od Kaddáfího po Brežněva. Není jistě náhoda, že nejvíce USA a západ nenáviděli nacisté a komunisté. Ti první proti němu vedli válku, ti druzí se k tomu neodhodlali. Nenávist k demokratickému západu vycházející od neonacistů a fašistů zůstává, stejně jako ta post sovětská - ruská a do popředí se dere islámská. Už jen fakt, že by mě nenávistná kritika k USA stavěla po bok neonacistů, islamofašistů a zastuzených ruských kágébáků by mi byla varováním. Vás to kupodivu neznepokojuje a máte navíc dojem, že jste dosáhl nějakého nového neotřelého pohledu na svět, který je ostatním skryt. Musím vás zklamat, je to pohled sovětský, je to pohled neonacistický a nadto pohled islamistický. Vás to nezneklidňuje? Hodnocení Iráku, Sýrie, Libye jaké předkládáte je zcela identické s tím jak situaci vidí například dnešní komunistický tisk (a to doslova). Úplně stejné formulace a hodnocení světa a role USA na Blízkém východě předkládá ultrapravicová scéna a dokonce i s islmistickými bojovníky byste se v pohledu na USA shodl. Opravdu vás to neznervózňuje? Předpokládám, že nejste neonacista nebo komunista, natož islamista, ale tím spíš - není vám divné, že máte na světové dění stejné názory jako oni?
  Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  12:59 29.12.2014

  Islamista W.Churchill? A to snad ne! To musi byt spatny vtip......
  Ne tak docela, podle tohoto clanku: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Islamista W.Churchill? A to snad ne! To musi byt spatny vtip......
  Ne tak docela, podle tohoto clanku:

  http://www.dailymail.co.uk/new...

  Z pohledu anglickeho puritanskeho romantismu se to necha i verit. W.Ch. byl jak znamo v pozici moci v Sudanu a to ho zrejme do urcite miry ovlivnilo.
  Cha-cha-chaaaa, ach ti Britove!
  Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  11:50 29.12.2014

  Dobre p/pi Vrata,

  vidim ze o tom take neco vite, ac v tom citim znacnou prichut 'schvalene linky' (klise, jinymi slovy), tak jak je v Cesku dnes obvykle.

  Strucne receno, a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobre p/pi Vrata,

  vidim ze o tom take neco vite, ac v tom citim znacnou prichut 'schvalene linky' (klise, jinymi slovy), tak jak je v Cesku dnes obvykle.

  Strucne receno, a zda se mi ze v tom jsme zajedno je, ze material-ismy zklamaly, nejen u nas. Lide se typicky v takovych situacich uchyluji k duchovnim hodnotam (Cesi maji v nouzi jen toho Svejka; ale budiz, kdyz to pro ne pracuje). Nebral bych doslova (tu oficielni linku) o tom, ze v pozadi vudcu arabskeho sveta nebylo nic nez jen osobni prospech; tomu se neda verit. Jiste tam byla I cast altruismu pracujici ve prospech cele spolecnosti. Dukazu je o tom (diky ceskym monterum) dost.

  Ve svem kratkem pripisu jsem se kmpletne vyhnul ucinkum americkeho neo-kolonialismu (znameho tez jako policajtovani sveta); ten tez mel a ma podstatny podil na radikalizaci prevazne muslimskeho obyvatelstva. Akce budi reakci, ne jen ve fyzice. Jedno ze zajimavych pozorovani ktere nekdo vyjadril je, ze "islamsky stat" se zrodil v Abu Ghraib, tedy mucirne pro iracke vlastence (vim, ze to nekdo okamzite obrati na neco zcela jineho - opet, dle schvalene linky). Jak jsm jiz rekl - jsem pouhy pozorovatel a svet je zajimave misto k zivotu - neni-liz pravda?
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  11:23 29.12.2014

  z.a.p.: z casti s vami souhlasim, zcasti mam jiny dojem:
  Souhlasim s tim, ze socialismus byl nadeji pro radu muslimskych statu i kdyz ve skutecnosti to byla spise podpora SSSR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  z.a.p.: z casti s vami souhlasim, zcasti mam jiny dojem:
  Souhlasim s tim, ze socialismus byl nadeji pro radu muslimskych statu i kdyz ve skutecnosti to byla spise podpora SSSR vojenskym pucistum - Saddam, Kaddafi (a mozna i Asadovci - tam nevim). Co se tyce socialismu samotneho, moc ho v techto zemich asi nebylo, spise slo o diktatorem rizene prerozdelovani bohatstvi z exportu ropy (Irak, Lybie, nikoliv Syrie ktera ma celkem malou produkci kolem 8mil tun rocne = cca 1% produkce/vyvozu v oblasti). Prerozdelovani ropnych penez ovsem delaji treba i Saudove. Podle meho nazoru revolucni nadseni casem vysumnelo a zacaly problemy s rozdelenim techto zemi na vzajemne se nesnasejici skupiny (suniti, siiti, Kurdove, Kaddafiho klan a kmeny stojici proti). Obyvatelstvo okolnich statu to zaregistrovalo a zacalo se orientovat na nabozenske populisty. Tato fakta spolecne s padem Ruskeho imperia a omezenim vojensko-politicke podpory temto satelitum a castecne tez ve spojeni se zasahem USA/NATO vedlo definitivne k rozpadu techto rezimu.

  Co se tyce vami predpokladane relativni pokrocilosti Syrie, Egypta atd., tak bych byl opatrnejsi. Irak a Lybie mely slusne HDP/zivotni uroven zrejme ciste diky slusne tezbe nafty. Ovsem to Saudska Arabie a dalsi maji take (diky rope, jak vime oba). V Egypte je problem s prelidnenim a nizkou zivotni urovni (nevim ale, jak to vypadalo za prosovetskeho Anvara Sadata), Syrie mela i pred obcanskou valkou znacne nizke HDP - tusim cca 4tis$/osobu (v Lybii to bylo 16tis$/osobu, u nas cca 27tis$/osobu). Jemen mi take nepripada jako vzor vysoke zivotni urovne ale nevim konkretni data. Naproti tomu zapominate na radu uspesnejsich rezimu v oblasti - vede hlavne asi Turecko, slusny rezim se zda byt take treba v Tunisku, Maroku, Jordansku. Rekl bych, ze ekonomicke problemy oblasti souvisi s kulturou Arabu - nearabsti Turci se zdaji byt uspesnejsi.

  Jinak islamsky radikalismus 20-teho stoleti nevznikl ze dne na den po rozpadu SSSR. Historii v tomto smeru neznam ale Muslimske bratrstvo existuje v Egypte urcite tak od 50-tych let minuleho stoleti a odstraneni saha Rezy Pahlaviho teokratickou moci v Iranu je tusim z 80-tych let tehoz stoleti.
  Ja povazuji soucasne vzepeti Islamskeho radikalismu za dusledek nespokojenosti s politickou i ekonomickou situaci v mnoha muslimskych statech. Tak jako obyvatelstvo Evropy nadsene naletelo komunistum, nacistum a fasistum v minulem stoleti tak stejnym zpusobem ocekavai lepsi pristi od Islamskych radikalu cast muslimu dnes. Myslim, ze treba v oblasti ovladane IS jiz dnes rade obyvatel spadly pripadne klapky z oci.
  Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  01:01 29.12.2014

  Myslim, ze stoji za malou zminku odkud ten tzv. Islamismus posel. Ja bych spis rekl, navrat k tradicnim muslimskym nabozenskym hodnotam, ale to je jedno, jak kdo to chce nazyvat. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslim, ze stoji za malou zminku odkud ten tzv. Islamismus posel. Ja bych spis rekl, navrat k tradicnim muslimskym nabozenskym hodnotam, ale to je jedno, jak kdo to chce nazyvat. Konec je ten samy.

  Rekl bych, ze k tomu postaci se podivat zpet asi jen do doby prechodu od tvrdosijneho komunismu na Perestrojku v SSSR, to znamena 1985 a potom. Ty arabske zeme, ktere byly ve spojeni se Sov. Svazem, at uz s jakoukoli motivaci v pozadi, byly realativne pokrocile staty - Syrie, Iraq, Egypt, Lybie a castecne i Jemen. Lze rici, ze jejich obcanstvo poznalo v relativnim smyslu, urcity pokrok a narust zivotni urovne. Obcanske svobody a podobne zalezitosti je separatni zalezitost i kdyz se popularne ma za to, ze jdou ruku v ruce..

  A ted'ka prichazi ten dulezity moment zmeny - s prichodem Perestrojky jim vlasne ruske vedeni reklo: tomu cemu vy jste verili, neplati byla to "os'ybka" !

  No pane, to bylo prekvapeni. Najednou bylo po ztrate duvery ve vize socialsmu a urcite slozky spolecnosti hledaly nahradu - a tu nasly v tradicnich hodnotach sve nabozenske viry. Byla to jakasi nahrada idealu. Tento zlom se uplatnil v nekterych zemich vice nez mene; v nekterych - alespon na povrch sekularismus zustal oficialnim smerem. Ale, pod povrchem to bublalo a postupne vrelo. Myslim, ze nejlepsi dukaz teto promeny je videt prave v nedavne historii Egypta. Podobne se delo i v Syrii, Lybii a nyni v Iraqu, i kdyz mozna s pridanou slozitosti vlivem dalsich okolnosti.

  To je receno jenom ve zhustene a zjednodusene forme.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  23:27 28.12.2014

  Todomatch

  On je právě problém rozpoznat to menší zlo. Vámi zmíňený Afghánistán je skvělým příkladem. Navíc po SFA se jaksi slehla zem a nevím kde USA braly v potaz, že to je ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch

  On je právě problém rozpoznat to menší zlo. Vámi zmíňený Afghánistán je skvělým příkladem. Navíc po SFA se jaksi slehla zem a nevím kde USA braly v potaz, že to je ten pravý spojenec, když s největší pravděpodobností mnoho z těchto bojovníků slouží IS. Opět se dostáváme k tomu, že nejlepší volba je Assad a doufejme, že někdo jemu podobný, kdo dokáže zemi spojit se objeví i v Iráku. Kurdové by nejspíš zasloužili samostatný stát, ale hodně do toho mluví Turecko.
  Pokud si myslíte, že AK-47 vyváží Rusko, tak jste na omylu. Na světě je mnoho legálních a nelegálních filiálek jaké deriváty AK vyrábějí a nejen těch. Rusko ve své novodobé historii moc těch AK nevyvezlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  23:22 28.12.2014

  ...toto vypadá sľubne
  http://news.e-republika.cz/art...

  ...toto vypadá sľubne
  http://news.e-republika.cz/art...

 • Todomatch
  23:06 28.12.2014

  to kubo4747: USA nikde nepodporují teroristy v tom smyslu, jak se snaží protiamerické (vesměs hnědosocialistické nebo rudosocialistické) síly tvrdit. Podporují tu část opozice, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to kubo4747: USA nikde nepodporují teroristy v tom smyslu, jak se snaží protiamerické (vesměs hnědosocialistické nebo rudosocialistické) síly tvrdit. Podporují tu část opozice, která je v daném regionu nejblíže našim zájmům, či je k zájmům západu nejpřátelštější. Že to jsou v daném regionu vždycky muslimové je snad logické, nikdo jiný tam téměř nežije. Ať podpoříte koho chcete, vždycky jste podpořil muslimy. Představa že by se Al-Kajda či IS a jiní islamisté, kteří k smrti nenávidí USA a Izrael bratříčkovala s USA je zcela absurdní. Nic pro ně není cennějšího než ulovit amerického novináře a pak nafilmovat, jak ho vraždí. Američané prostě vybírají v daném regionu menší zlo proti většímu zlu. Proto v Afghánistánu kdysi nakonec dodali zbraně Afgháncům pro boj se SSSR, proto podporují různé opozice v arabském světě. Ovšem ne teroristy, kteří jim bourají mrakodrapy. Protože je debata o Iráku, bude nejlepší příklad z dané lokality. Koho tam USA a západ podporují, kromě irácké řádné armády? Kurdy. Jaký mají statut Kurdové v očích většiny zemí světa? Status teroristů. Jenže, když v regionu není jiná síla, která má dost odvahy a odhodlání bojovat s IS, podpoří USA je. A věřte, že za čas až budou s Kurdy zase problémy - a oni budou - budou hnědorudí socialisté celého světa zase hřímat - vždyť si je vyzbrojili, tak ať se nediví. A kdesi v dálce se bude usmívat Rusko, mluvit o míru, vydávat prohlášení a varování a současně trhat rekordy ve výrobě zbraní právě takových, které v Africe, Asii a Arabském světě všichni nejradši.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:54 28.12.2014

  Souhlasím se z.a.p. roubovat jiný politický systém do jiných kultur je chybné. Výsledky vidíme sami. Kam šlápli západní země, tam neustále teče krev a na druhé scéně Čína, jaká se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlasím se z.a.p. roubovat jiný politický systém do jiných kultur je chybné. Výsledky vidíme sami. Kam šlápli západní země, tam neustále teče krev a na druhé scéně Čína, jaká se nevměšuje a čile obchoduje.
  Osobně bych viděl našeho spojence, budu muset napsat paradoxně Assada, ze všech subjektů v oblasti je on nejblíže naším hodnotám. A i z historického pohledu silní vůdci v těchto zemí dokázali udržet stabilitu.
  Myslím, že na západě se dělá chyba v tom, že stále funguje jakési studenoválečné myšlení. Nepřátelé v dobách studené války a krátce po ní v nově utvořeném světě se již nemusí jevit jako nepřátelé a vzhledem k novým trendům se z nich spíše mohou stát spojenci. Navíc je snaha druhé země přimět k poddanskému spojenectví, čímž síla tamní vlády může klesnout natolik, že to vyústí až v občanskou válku. Vlivy samozřejmě mají i regionální mocnosti.

  Adanedhel
  On je problém hlavně v polovičatých příspěvcích. Pokud někdo věc zhodnotí uceleně, tak negativní flame war má malou šanci na úspěch.
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  22:48 28.12.2014

  Pokiaľ NATO v Iraku neurobí poriadnu inváziu, tak do vtedy tam bude IS rezať hlavy. Rozhodne som za to, aby NATO vypracovalo a uskutočnilo poriadnu operáciu proti IS a samozrejme, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokiaľ NATO v Iraku neurobí poriadnu inváziu, tak do vtedy tam bude IS rezať hlavy. Rozhodne som za to, aby NATO vypracovalo a uskutočnilo poriadnu operáciu proti IS a samozrejme, mali by ich aj kobercovo bombardovať. Jedine tak tú bandu vyženú. Ako sa ukázalo, tak Iracká armáda je totálne neschopná na to, že dosť spolupracujú s USA. To ako keby ich USA vôbec necvičili. Časom sa však Iracká armáda naučí bojovať, presne ako tá Sýrska. Na začiatku dostávali pekne na riť, ale x mesiacov do zadu sa karta obrátila a teraz naopak Asad dáva tým primitívom pekne na riť. Dokonca dosť rebelov dezertuje naspäť k SAA. Podobný scenár môže byť aj v Iraku, ale kým sa Iračania naučia bojovať proti IS, tak do vtedy bude strašne moc obetí. Akurát ma trocha zarazila politika USA, keď že chceli odstrániť Asada a podporovať povstalcov. Majú svoje záujmy a bežný človek len ťažko pochopí ich geopolitické aktivity, ale na druhej strane USA bojuje proti terorizmu a v Sýrií ich pritom podporuje. Preto by sami postaviť na stranu Asada a ukončiť tak vojnu, pretože jedine Asad to tam dá do poriadku aj po vojne. Tí ľudia sú tam desiatky rokov naučený žiť pod tvrdou rukou a zmena štátneho zriadenia by v krajine spravila iba ešte väčší bordel, ako to vidno napr. u Líbye. Ľuda možno chceli zmenu, ale asi si mysleli, že demokracia bude u nich behom pár týždňov fungovať a všetci len za tým videli, že budú bohatý a žiť ako na západe a k tomu sa musia ešte vyrovnať s povojnovou situáciou. A tí, čo nadávate na bombardovanie Juhoslávie, tak čo urobilo Rusko? NATO tým bombardovaním zabili niekoľko ľudí a možno porušili medzinárodné právo, ale zaistili tým mier a dnes sa tam aspoň nestrieľajú ľudia. Sadám nemal síce jadrové zbrane, ale mal chemické a biologické zbrane, s ktorými bojoval aj proti Iránu, a aj tie zbrane sa považujú za ZHN. Problém bol v tom, že USA najprv Sadáma podporovali, či už finančne alebo zbraňami a Sadám sa pridal na druhú stranu. V prípade tohoto by zrejme tak isto, ako USA, reagovala každá iná krajina.
  Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  22:07 28.12.2014

  Mel jsem samozrejme na mysli Bashar al-Assad-(a): http://en.wikipedia.org/wiki/B...
  Opet, nejsem zadnym jeho ani nikoho jineho vyznavacem, ale domnivam se, ze tento ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mel jsem samozrejme na mysli Bashar al-Assad-(a): http://en.wikipedia.org/wiki/B...
  Opet, nejsem zadnym jeho ani nikoho jineho vyznavacem, ale domnivam se, ze tento clovek ma urcite schopnosti ktere mu propujcuji jeho kvalifikaci. V nedavnych (primych, coz ani U.S. nema) presidentskych volbach dostal pres 80% hlasu.
  Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  22:00 28.12.2014

  Otevirani a zavirani diskuzi je v pravomoci Editora - jen on ma pravo neco takoveho rozhodnout a my jsme, pokud vim dobrovolni hoste a tak bychom se take meli chovat. Je to on, kdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Otevirani a zavirani diskuzi je v pravomoci Editora - jen on ma pravo neco takoveho rozhodnout a my jsme, pokud vim dobrovolni hoste a tak bychom se take meli chovat. Je to on, kdo ma zodpovednost za obsah a dobre vi co muze ci nemuze tolerovat. Male ochylky od tematu jsou podle me prijatelne, neb zvysuji vzdelanost ucastniku.

  Chtel bych trochu posvitit na 'islamskost' minulych a soucasnych statu na Strednim Vychode. Je v tom hodne zmatku a je to znacne poznamenano proti-islamskou kampani sdelovacich prostredku zapadnich zemi (ne, nejsem priznivcem tohoto ani zadneho jineho organizovaneho nabozenstvi in pseudo a nebo skutecne forme).

  Iraq za vlady notorickeho 'diktatora' Saddama Hussein-(a) al-Tirkiti-(ho) byl svetsky (nenabozenskym) statem. Nevim jakym nabozenskym vyznavacem byl sam S.H., ale jeho minister zahranici byl Tariq Aziz, krestan. V Iraqu existovali krome Shia a Sunni take Krestane, Zide atd. Centralni politicka forma byla jakysi pan-arabsky socializmus, ktery byl soli v ocich mezinarodnmu kapitalu a jeho zameru (e.i vlastnictvi prirodnich zdroju statem vs. nadnarodnimi spolecnostmi).

  Syrie byla po predani moci Francouzi po konci turecke nadvlady tez svetskym statem a to zemena za vlady jak Hafese al-Assada tak za jeho syna Hafise. Samozrejme, zeme a kultura s 4 tisiciletou historii si nema potrebu brat navody jak vladnout, notabene roubovanim nejake chymericke 'demokracie'. To co tam meli, pracovalo a kmen spolecnosti byl a je sobestacny a silny jak se tez projevuje I po 4 lete obcanske valce vedene cizim vmesovanim.

  President B. Assad sam je Alawi coz je forma Shia nabozenstvi ktere predstavuje asi 12% populace, tedy ani zdaleka ne vetsinu. V kazdem pripade, Syrie je spolu s castmi Armenie a dnesniho Turecka (z doby hellenisticke pritomnosti) kolebkou Krestanstvi (ne jeho soucasne zapadni zdeformovane podoby). Nabozensky je Syrie snad nejrozmanitejsi ze vsech zemi SV.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  21:16 28.12.2014

  Pánové, tady se o Krymu a Ukrajině nebude bavit. OK? Doufám, že ty smazané komentáře ukazují, že to myslím vážně. Děkuji.

  Pánové, tady se o Krymu a Ukrajině nebude bavit. OK? Doufám, že ty smazané komentáře ukazují, že to myslím vážně. Děkuji.

 • Adanedhel
  20:06 28.12.2014

  Tahle diskuze by se měla zavřít, protože se tady člověk nic podstatného nedozví. Celkově by nebylo od věci celkově všechny diskuze zastavit. Na jeden rozumná příspěvek se tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tahle diskuze by se měla zavřít, protože se tady člověk nic podstatného nedozví. Celkově by nebylo od věci celkově všechny diskuze zastavit. Na jeden rozumná příspěvek se tu nabalí stupidní flame war. Teď neřeším kdo má pravdu nebo ne, ale prostě je to škoda, že celkem dobré články pak dehonestuje otřesná dsikuze pod nimi.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  19:43 28.12.2014

  mu7705

  Díky, krásně napsáno.

  mu7705

  Díky, krásně napsáno.

 • mu7705
  19:34 28.12.2014

  Koukám, že se to tu pěkně zvrhlo a jsou zde zase propagátoři myšlenky USA=zlý smradlavý satan a Rusko= spasitel světa. Myslím, že nic není dále pravdě než toto tvrzení. Jak už zde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koukám, že se to tu pěkně zvrhlo a jsou zde zase propagátoři myšlenky USA=zlý smradlavý satan a Rusko= spasitel světa. Myslím, že nic není dále pravdě než toto tvrzení. Jak už zde bylo zmíněno, tak spasitelem světa není ani USA ani Rusko.
  Oba státy jsou velmoci a Rusko se pod vedení Putina chová jako velmoc.

  Ale k tématu: Spojenečtí vojáci v Iráku - řada lidí z velení amerických ozbrojených sil několikrát přiznali, že vstup USA do vojenského konfliktu ne v poslední době vždy nedomyšlený. USA dokáží porazit jakoukoliv menší pravidelnou armádu na světě. Jenže pak nezvládají situaci po obsazení země. Je v tom totiž klišé z 1. i 2. světové války. Amíci se naučili, že mohou se postavit na nějakou stranu, dobýt území, pak pomoci s rekonstrukcí země (Marshallův plán) s čímž vznikne pro USA přátelské prostředí. Jenže toto fungovalo jen v Evropě po 2. světové válce a krásným příkladem takto podporované země je SRN. V Evropě to fungovalo kvůli určitým morálním pravidlům a zásadám. Jenže jinde to Amíkům moc nefungovalo. Typickým příkladem je i právě Irák. USA s koaličními silami jednoduše dobyly celé území. Jenže udělat volby a pomoci s rekonstrukcí státu tam nefungovalo. Víte proč? Protože v této části světa demokracie nebo skutečná republika nikdy nebyly. V Evropě k tomu došlo díky historickému vývoji. V USA to fungovalo také, protože tento stát zakládali Evropané a tak si své historické kořeny přinesli s sebou. Jenže na Blízkém východě to tak nikdy nebylo. Tam byl vždy jen panovník, který byl zákon a pořádek a vládl ocelovou rukou. A kdo se nesklonil po dobrém, tak se sklonil po zlém. Sadám Hussajn byl také takovým panovníkem. Pokus západních zemí naklonovat systém demokracie na Blízký východ byl jednoznačně neúspěšný. Nové volby v zemi, kde panovník musí uchopit moc silou, jsou hodně hloupý nápad. Proto to také nefungovalo. Dále tam nefungují provincie, kraje a okresy, protože se tam staletí jede podle kmenů. Dělat druhý paralelní systém bylo předem odsouzeno k nezdaru. Ve většině Iráku centrální vláda nebyla vůbec přijata a stejně tak se pohlíželo na armádu i policii. Islámskému státu se daří v této oblasti právě z toho důvodu, že používá systém řízení státu, kterému ti lidé rozumí. Další věcí je to, že centrální vláda je brána jako loutka USA tj. země nevěřících. IS je zastánce islámu. Do je další deficit. Pro USA a západ je možné jediné řešení a to dosazení silného vládce, který bude mít absolutní moc nad zemí s tím, že USA a západní země budou absolutně v pozadí a prakticky neviditelné. Dále je potřeba šířit v zemi mírumilovné pojetí Islámu a nikoliv to Wahábistické, podporované Saúdskou Arábií. Pokud by západní země chtěly cvičit nějaké ozbrojené síly, tak by bylo ideální si zajistit výcvikové prostory třeba v Egyptě nebo jinde v Africe a tam provádět výcvik. Pokud to budou USA provádět takto, jak to dělají, tak nikdy nebude fungovat. Do Iráku není možné vyvézt a namontovat demokracii, a nebo ne takto rychlým a triviálním způsobem.

  Podobný problém je v Afghánistánu. Ani tam USA nepochopily kulturní pozadí a vše řešily jen bojem s odpůrci, vyrobením jakože demokraticky zvolené vlády, které zajistí armádu a policii. Jenže ani tam to nefunguje. Myslím si, že skutečně se Amíci nechtěli výrazněji zapojovat ani v Lybii, ani v Sýrii a to z toho důvodu, že chápou, že na další konflikt nemají ani peníze ani chuť ani schopnosti. Tvrdit, že Amíkům vyhovuje, že je někde chaos je pitomost. Když je někde chaos, tak nemůžete dělat obchod. Jasně, dodáte pár zbraní, ale to není ono. Bordel na Blízkém východě se USA nelíbí určitě o nic více než komukoliv jinému. Pokud se někdo podíval na koncepci ozbrojených sil USA a jejich zahraniční politiku, tak mohl vidět jedinou věc a to tendenci této země k redukci ozbrojených sil s tím, že USA nechtějí vést více než jeden konflikt. Tedy poučení z toho, že bojovat současně v Iráku i Afghánistánu byla pitomost. Afghánistán i Irák jsou pro USA kostlivcem ve skříni, který tam bude strašit ještě hodně dlouho.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  19:10 28.12.2014

  Todomatch

  Sýrie byla před válkou nejklidnějším sousedem Izraele. Vláda Assadů není demokratická ve stylu evropského standartu. Oproti jiným Blízkovýchodním zemím, je ovšem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch

  Sýrie byla před válkou nejklidnějším sousedem Izraele. Vláda Assadů není demokratická ve stylu evropského standartu. Oproti jiným Blízkovýchodním zemím, je ovšem nejvíce demokratická. Viz poklidné soužití náboženských i národnostních menšin v zemi. A to že je Sýrie muslimská země, tak toto soužití jim může závidět drtivá většina muslimských zemí.
  Můžete říkat, že Assad je jakýsi diktátor a že muslimům se žije špatně. Nic lepšího současná doba pro tamější region nenabízí než vládu podobnou Assadovi. Muslimům je špatně v muslimských zemí, dobře je jim jen u nás. Proč asi?
  Jakási SFA (syrská svobodná armáda) byla a možná ještě je (zdali vůbec existuje) jen zanedbatelná síla v regionu. Po svržení Assada by všechno území zabral již existující IS. Bohužel i v Afghánistánu má vláda pod kontrolou prakticky jen hlavní město...

  Ano jsme součástí západní civilizace, ale to neznamená, že západní civilizace dělá vše správně. Chovat se tak jak nám říká USA či EU a bezmyšlenkovitě podporovat jakoukoliv jejich aktivitu se spíše hodí do Sovětského civilizačního okruhu.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  18:50 28.12.2014

  Tenhle článek je v celkem vtipném rozporu s : http://www.mail.com/int/news/w...

  Tak oni se stahují aby se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tenhle článek je v celkem vtipném rozporu s : http://www.mail.com/int/news/w...

  Tak oni se stahují aby se tam příští rok zase vrátili a dělali to samé prd jako poslední tři roky. Důležité je oddělit války. Obama se v kampani bude natřásat, že dostál slibu stažení jednotek domů a příští rok tam pošle "jen" poradce. Nejspíše ty samé kteří právě odjíždějí.
  A ohledně našich L-159 pro Irák: celkem pochybuji, že se obchod za současné situace v dohledné době uskuteční. Spíše vyšumí do prázdna jako vždy.
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  18:44 28.12.2014

  Samozřejmě co se týká nynější situace v Iráku, tak se zatím USA nedá nic moc vytknout. Však taky napravují, co způsobily.
  Zapojují do toho velmi chytře arabské spojence. Však to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Samozřejmě co se týká nynější situace v Iráku, tak se zatím USA nedá nic moc vytknout. Však taky napravují, co způsobily.
  Zapojují do toho velmi chytře arabské spojence. Však to je především jejich země, tak ať se snaží.
  Výcvik Iráckých a Kurdských vojáků je určitě dobrá strategie, měli by si tu válku především vybojovat sami, aby si toho pak vážili. Je to určitě delší cesta, ale dá vzniknout novým hodnotám.

  Co se týká ČR, tak hlavně, aby jsme tam dokopali ty L-159. Podílet se na výcviku a vůbec obnově je určitě pro nás dobrá investice. Irák je pro nás historicky tradičním odbytištěm i když za podivné éry. Je potřeba toho využít a zaháčkovat se tam, mít široký ramena a urvat co nejvíc prostoru USA, Francii, UK, ale taky i Rusům.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  18:25 28.12.2014

  to z.a.p.:

  K vaši první poznámce: A není Vám podezřelé, že tomu "vyspělejšímu přijimateli informací" stačí pouze dávat před ty legální informace opačné znaménko? Že mu jako z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to z.a.p.:

  K vaši první poznámce: A není Vám podezřelé, že tomu "vyspělejšímu přijimateli informací" stačí pouze dávat před ty legální informace opačné znaménko? Že mu jako z udělání ve 100% vycházejí USA vinné vším špatným ve světě a Rusko ve 100% nevinné? To je ta pokročilá úvaha založená na logice a zkušenosti?

  K vaší druhé poznámce: Ale my máme v něčem "vsázku". Vsadili jsme na západní civilizační model, tedy na demokracii a tržní hospodářství. Vsadili jsme na spolupráci s nejvyspělejšími a njdemokratičtějšími zeměmi světa. Vstoupili jsme do jejich obranného paktu NATO a tím se stalo NATO nší věcí. Získali jsme členství ve společenství nejstarších evropských demokracií, které se jmenuje EU a proto jsou věci EU naší věcí. Nejsme členem žádného ruského společenství ani arabského společenství, proto tyhle strany nejsou našimi stranami.
  Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  18:16 28.12.2014

  Jo a jeste neco a to je k veci;

  nekde jsem cetl (bohuzel nemohu lokalizovat momentalne zdroj), ze ty tzv. americke sily nejsou regulerni armada Spojenych Statu. Ano, urcite ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo a jeste neco a to je k veci;

  nekde jsem cetl (bohuzel nemohu lokalizovat momentalne zdroj), ze ty tzv. americke sily nejsou regulerni armada Spojenych Statu. Ano, urcite 'specialni slozky' vedou celou tu organizaci, ale skutecne "boty na zemi" jsou, jak jim rikaji Rusove - "najomniky" (zoldneri). To neni nic noveho, jelikoz je notoricky znamo, ze v pokracovani valky proti iraqu po roce 2003 byl pocet regulernich sil rapidne snizovan, zatimco pocet 'najemnych sil' rostl.
  Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  18:08 28.12.2014

  Chtel bych jen skrome, pro benefit vsech zucastnenych uvest malou poznamku; vlastne, jsou dve:

  prvni - vzdy mi pripada legracni, kdyz lide papouskuji, tj. prijimaji a siri ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chtel bych jen skrome, pro benefit vsech zucastnenych uvest malou poznamku; vlastne, jsou dve:

  prvni - vzdy mi pripada legracni, kdyz lide papouskuji, tj. prijimaji a siri informace, ktere jsou 'legalni' a 'zarucene' (tedy asi neskodne) za sve vlastni. Vyspelejsi prijimatel informaci nespoleha jen na jeden druh a veri vice svoji uvaze zalozene na logice a zkusenosti.

  druha - vybirani si stran jako pri fotbalovem zapase. Takovy pristup je zarucene pochybny. Pokud nemam osobne v necem vsazku, nemuze to byt 'moje' strana ci ani ta nepratelska. Soucasne vsak, bude-li kupr. bezpecnost CR ohrozena, pak je to samozrejme i moje vec. Jinak mi to 'visi u zadni casti'.

  Jenom vyjadreni toho jak to vidim; kazdy samozrejme muze mit svuj vlastni pohled odlisny od meho. To je princip svobodne diskuze.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukyi
  18:02 28.12.2014

  Todomatch: Já o Blackweru také nic nevím :D A Ruská posádka na Krymu byla odjakživa....spolu s námořní základnou tu byla posádka 20tisíc můžu.Takže Ruští vojáci na Krymu byli léta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch: Já o Blackweru také nic nevím :D A Ruská posádka na Krymu byla odjakživa....spolu s námořní základnou tu byla posádka 20tisíc můžu.Takže Ruští vojáci na Krymu byli léta létoucí.Co se týče těch neoznačených vojáků,tak netuším jestli to byli vojáci z té posádky,nebo jednotky odjinut....tolik mě to ani nikdy nezajímalo.Ale někde jsem četl,že i Ukrajinská posádka tvořila 20tisíc můžu a že jich většina přeběhla k Rusům....neví někdo jak to bylo? I když to není diskuze k tomuto článku....ale ted jsem si na to jen vzpoměl a docela by mě zajímalo co je na tom faktů a fikcí.
   
  Pánové, jestli máte v plánu rozjet diskuzi o Krymu, rychle tuhle diskuzi ukončíme. Děkuji. Téma je : Návrat spojeneckých vojáků do Iráku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  17:50 28.12.2014

  to Lukyi: Taky nevím kolik bylo zajateckých výměn, ale musím se vás na oplátku zeptat, kde jsou ti američtí žoldnéři, co bojují za Ukrajinu, kde jsou hoši z Blackwater a další, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Lukyi: Taky nevím kolik bylo zajateckých výměn, ale musím se vás na oplátku zeptat, kde jsou ti američtí žoldnéři, co bojují za Ukrajinu, kde jsou hoši z Blackwater a další, kterých tam prý operují tisíce? Taky jsem žádného při výměně zajatců neviděl. A vezměte fakt, že ani na Krymu ruští pozorovatelé v čele s Putinem, Lavrovem a Šojgu žádného ruského vojáky neviděli i když byli denně v televizi.

  to Supreme: Kouzelné bezedné sklady zbraní na východě Ukrajiny, nechte toho. Vždyť už i člen moskevského červeného kříže uvádí, že tzv. humanitární konvoje dodávají na Ukrajinu zbraně. Rusko ale momentálně o výhru na východě Ukrajiny nestojí. Už dost draze platí za anexi Krymu a ví, že kdyby ukradli další kus Ukrajiny, že už by nad nimi západ definitivně zlomil hůl. Přivlastnění si území suverénního státu, které předvedlo Rusko s Krymem, totiž bylo poprvé od konce druhé světové války. Nic takového nikdo neudělal. A to bylo křiku kolem Kosova, které si ale nikdo nepřipojil, ani Albánie ne, natož USA. To je tak skandální precedent, že se západ zase po dlouhé době rozhodl dát Rusku lekci. "Lekci beze zbraní". A k té Sýrii, od té doby co Rusko stojí na straně syrského lidu se počet obětí přiblížil 200 tisícům a vznikl IS to je opravdu na nobelovku.

  to Otecko: Saddám chemické zbraně měl. Stejně jako Assad, pouze se nenašly tam kde měly podle zpravodajců být a to co se našlo nepovídalo odhadům. To proč Američané a Angličané věřili, že ZHN najdou mělo ještě jeden zásadní podpůrný argument, Saddám tvrdohlavě odmítal inspekci zbrojních inspektorů na svém území, čímž zvyšoval obavy na maximální možnou míru a současně hrozil Izraeli a USA zničením. Proč se tak bránil ukázat ty prázdné sklady ve kterých nic neměl?

  to D.i.p: Berlusconi a Szarkózy se neobjímali s původním Kaddáfím teroristou, co nechával vybuchovat letadla, oni se objímali s k smrti vyděšeným Kaddáfím, který na porážce Husajna uviděl svůj konec, otočil a šel západu na ruku. Angažmá v Libyi bylo možná chybou, ale opět válka už tam byla a po zásahu volaly i některé arabské země, jmenovitě: Jordánsko, Katar a třeba také Spojené arabské emiráty.

  Obecně: Je hezké jak jsou Spojené státy obviňovány ze stvoření IS a předtím zase ze stvoření Al-Kajdy, kterou měly dokonce řídit a další a další nepodložená tvrzení, přitom se nikde nepíše že původní vznik mudžahedínského odboje spadá až do roku 1980 a padá plně na vrub tehdejšího Ruska, které napadlo bez jakéhokoliv zdůvodnění Afghánistán a devět let tam válčilo a plenilo čímž vyvolalo obrovskou vlnu všelidového odporu, který položil základ všem dnešním Al-Kajdám. Tuhle historickou připomínku jsem na diskuzi neviděl jak je rok dlouhej.
  Skrýt celý příspěvek

 • z.a.p
  17:31 28.12.2014

  Tato cela zalezitost je tragi-komicka.

  Proc je tragicka? Protoze kdyz by se nechala prerust pres hlavu tak by skutecne mohla konsolidovat a ohrozit existence zapadni tzv. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tato cela zalezitost je tragi-komicka.

  Proc je tragicka? Protoze kdyz by se nechala prerust pres hlavu tak by skutecne mohla konsolidovat a ohrozit existence zapadni tzv. demokracie, nebo tzv. liberalnich hodnot na kterych je nase spolecnost zalozena - chcete-li. Soucasne, hnuti Islamskeho statu je nepochybne magnetem mnoha mladych lidi prave z okraje zapadni spolecnosti, kteri jsou v rozporu s hypokritikou jejich hodnot.

  Proc je komicka? Protoze ji Zapad sam vytvoril pocinaje podporou Saddamova rezimu (konkretne ve valce proti Iranu), potom jeho priskrcenim sankcemi a vojenskymi omezenimi a postupne rozkladnou valkou proti Iraqu jako zemi, i kdyz oficielne proti "rezimu". Kazdy napul znaly situce v te zemi musel vedet, ze tam bude zcela zakonite nasledovat obcanska valka - coz se tez stalo.

  Je cela tato zalezitost produktivni? Samozrejme ze ano - krmi zrojni system a dava prilezitost motivovat obyvatelstvo novou (ac jiz znacne otrelou) ideologii strachu. Jaky je muj postoj v teto veci? Jelikoz mame profesionalni armady placene z nasich dani, nic jineho nez danoveho platice a pozorovatele; je to vskutku tragedie nasi doby. Vytvori to dalsi vlnu uprchliku a pokracovani "islamizace Evropy". Bez toho si ale jiz nelze svet predstavit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukyi
  16:58 28.12.2014

  D.i.p:..... a vůbec..kolik těch výměn zajatců už proběhlo? Jsou to stovky lidí....a neslyšel jsem,že by se mezi nimi nacházel nějaký občan Ruska.Nebo mi něco uteklo? Nevím...tolik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  D.i.p:..... a vůbec..kolik těch výměn zajatců už proběhlo? Jsou to stovky lidí....a neslyšel jsem,že by se mezi nimi nacházel nějaký občan Ruska.Nebo mi něco uteklo? Nevím...tolik to nesleduji.
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  16:49 28.12.2014

  Superme: "Na Ukrajině bojují proruští separatisté spolu s ruskými vojáky pomocí ruských zbraní jež jim dodává Putin"

  Tak o tomhle já zase nepochybuji, oni by to ti povstalci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme: "Na Ukrajině bojují proruští separatisté spolu s ruskými vojáky pomocí ruských zbraní jež jim dodává Putin"

  Tak o tomhle já zase nepochybuji, oni by to ti povstalci těžko sami zvládli. Ale nevím proč je kolem toho takový pohoršení. Rusové dělají jen to samé co USA, Francie a UK jinde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukyi
  16:47 28.12.2014

  Tak už se nehádejte :D

  Tak už se nehádejte :D

 • D.i.p
  16:39 28.12.2014

  Já bych ty poslední konflikty USA a Západu viděl takto.

  Afghanistán: Asi nutnost. To se dalo pochopit.

  Irák: Stabilní země vedená železnou pěstí Saddáma, dnes už víme proč. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych ty poslední konflikty USA a Západu viděl takto.

  Afghanistán: Asi nutnost. To se dalo pochopit.

  Irák: Stabilní země vedená železnou pěstí Saddáma, dnes už víme proč.
  Tam USA vtrhly naprosto bezdůvodně s vykonstruovaným obviněním o zbraních hromadného ničení. Režim by se dost možná rozpadl smrtí Husajna, který by byl dnes již pravděpodobně po smrti.

  Libye: Využití nepokojů k odstranění Kaddafího s kterým se ještě chvíli předtím objímali Blair, Sarkozy a Berlusconi. Do toho se nechaly USA zatáhnout zejména Francií. Sami pak byly nuceni přebírat stále větší břemeno z důvodu neschopnosti, a nedostatku kapacit evropských spojenců. Francie a UK se poměrně rychle vyšťavili a nechtělo se jim moc utrácet. Jsou jak ty arabský šmejdi - čekají až to USA udělá za ně a sami v tom mají pracky.

  Syrie: Nepokoje. Do ní se nakonec USA nepustily, ale podporovaly povstalce z nichž se nakonec vyklubalo velké množství hajzlů, co pod záštitou Koránu rabují a znásilňují ženy. V tomhle USA ochotně pomáhalo Jordánsko a Saudská Arábie.
  Samotnej Assad je ale sráč a za počáteční nepokoje a bídný stav své země nese zodpovědnost se svým fotrem.

  Ukrajina: Konflikt rozpoutala EU svými mocenskými ambicemi. Zaplať Bohu, že v její moci není žádná vojenská síla, jinak by už tady bylo peklo. Samozřejmě se toho velmi ochotně chytl KGB Putin.

  Ještě bych zmínil trochu starší konflikt
  Srbsko a Kosovo: To byla doslova zločinecká mašinerie NATO. Tím se NATO zdiskreditovalo a dovršilo to přijetím mafiánské Albánie.

  Kdo seje vítr sklidí bouři.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  16:33 28.12.2014

  Todomatch- Vy jste ale neskutečný vůl, pokud jde o politiku! Assada chtěli svrhnout Američané! Kdyby tam ti "mírutvůrci" vlítli, Sýrie by dopadla jako Libye, kde je absolutní chaos ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch- Vy jste ale neskutečný vůl, pokud jde o politiku! Assada chtěli svrhnout Američané! Kdyby tam ti "mírutvůrci" vlítli, Sýrie by dopadla jako Libye, kde je absolutní chaos a vláda nemá absolutně žádnou moc. Dosadily by si tam vládu, která bude na slovo poslouchat a nebude mít svůj vlastní názor. USA a jejich slavní spojenci z NATO (včetně nás - bohužel) podporují v těchto zemích teroristy první kategorie. Není tam žádná opozice, jen radikální muslimští barbaři, kteří lidem řežou hlavu a jediné co umí vyslovit je "Allah Akbar". Ano, Rusko s Čínou a pro Vás bohužel nejenom oni to vetovali. Oni, jakožto nejsilnější země, které to vetovali byli nejvíce slyšet. Zásah v Sýrii např. nepodporovala největší muslimská země - Indonésie. V té době sem děkoval a do teď děkuji Putinovi za to, jak se dokázal postavit na stranu Syrského lidu, kde po staletí žily křesťané spolu s muslimy v míru a kde ženy měli stejná práva jako muži. Do této doby, dokud Američané nezačali podporovat radikální teroristy v Sýrii tam byli vesnice, kde se mluvilo jedním z nejstarších jazyků na světě. Ty vesnice vymizely, protože je Vaši miláčci z řad "opozice" vyhladily! Assada podporuje celá země a Vy zde hlásáte, jaký je to hajzl, diktátor apod.! Díky Assadovi je možné v Sýrii žít v místech, které ovládá vláda v míru. Žijí tam stále vedle sebe muslimové a křesťané a také společně bojují proti teroristům.

  "Na Ukrajině bojují proruští separatisté spolu s ruskými vojáky pomocí ruských zbraní jež jim dodává Putin"

  Důkaz! Tyhle kecy jsou už vážně k smíchu. Na Východní Ukrajině jsou sklady zbraní. Sami separatisté si musí opravovat techniku sami. Z několika kusů zničené udělají jedno použitelné. Proč by to dělali, kdyby jim tam Putin posílal zbraně? Není ŽÁDNÝ důkaz, že tam Rusko něco posílá! Nebo je snad máte? Satelitní snímky z Rusko-Ukrajinských hranic, jak z Ruska na Ukrajinu proudí tanky, BVP apod.? Také, chci DŮKAZ o ruských vojácích, protože zatím ŽÁDNÝ není. Kdyby tam byli, separatisté by byli v Kyjevě.

  Zde jeden ze skladů, kde ty zbraně získávají a kde je našli.
  http://i.imgur.com/D5X9mjw.png...
  http://i.imgur.com/r464lsK.png...

  Pak je získávají i od Ukrajinců, viz. zde:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Zde je např. opravna bojových vozidel:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Lidé je vítají, jako osvoboditele, proč?
  https://www.youtube.com/watch?...

  A perlička nakonec. Ukrajinský generál mluví v Ukrajinské televizy, že na Východě NEVIDĚL žádnou ruskou armádu:
  https://www.youtube.com/watch?...


  To Srbsko... k tomu raději nic psát nebudu. To je opravdu už k smíchu...
  Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  15:40 28.12.2014

  To Todomatch: .. jste vedle jak ta jedle, vážený, začalo to druhou válkou v Iráku., tedy v roce 2004... stejně tak se NYNÍ AMERIČANÉ CHYSTAJÍ DO IRÁKU, ne do Syrie.... a pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Todomatch: .. jste vedle jak ta jedle, vážený, začalo to druhou válkou v Iráku., tedy v roce 2004... stejně tak se NYNÍ AMERIČANÉ CHYSTAJÍ DO IRÁKU, ne do Syrie.... a pokud víme, Američané vybudovali NOVOU IRÁCKOU ARMÁDU.... že je z poloviny nepoužitelná, jak se píše v článku, je jejich vizitka, nikoho jiného, do toho Iráku totiž podruhé vtrhli pod falešnou záminkou, jak nyní přiznávají, Sadám žádné chemické zbraně nemel..

  takže, bohužel, sklízí trpké plody své hodně chybné politiky počátku století, a mají co napravovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukyi
  15:26 28.12.2014

  HAloooo z Libyie do Evropy jen za několik prvních měsíců letos přistálo tolik uprchlíků,jako za celý rok před tím....a navíc to má stoupavou tendenci.V Libyi se vese bojue dál... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  HAloooo z Libyie do Evropy jen za několik prvních měsíců letos přistálo tolik uprchlíků,jako za celý rok před tím....a navíc to má stoupavou tendenci.V Libyi se vese bojue dál... dnes už tak nějak všichni proti všem...Tripolis je pod kontrolou milicí vláda zasedá v Tobruku myslím...Kyrenaika se už nejednou nechala slyšet,že se chce od Libye odtrhnout....ze země se dál pašují zbraně a bezletová zona je dnes nový pojem! Z nejbohatší země Afriky se stalo druhé Somálsko.Chce mi snad někdo tvrdit že se to za pět let urovná? Ehm...
  http://www.ibtimes.co.uk/black...
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  15:09 28.12.2014

  Todomatch má samozřejmě pravdu. V době kdy začal konflikt v Sýrii po nějaké ISIL nebylo vidu ani slechu. Nejdřív nechal asad střílet do pokojných demonstrantů, a když to vedlo k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch má samozřejmě pravdu. V době kdy začal konflikt v Sýrii po nějaké ISIL nebylo vidu ani slechu. Nejdřív nechal asad střílet do pokojných demonstrantů, a když to vedlo k dalším nepokojům tak použil plyn. Sunitští militanti, který nehodlali promeškat příležitost uškodit šíitskému asadovi, se do konfliktu zapojili až později. Kdyby rusáci, ve snaze uhájit poslední zbytečky vlivu v regionu, nezablokovali zásah USA v Sýrii, bylo možné zabránit eskalaci konfliktu a tedy statisícům mrtvých a milionům uprchlíků o přelití konfliktu do Iráku nemluvě. V tomto má prsty i Teherán. Iránský kůň Málikí si svou idiotskou a diskriminační politikou znepřátelil irácké sunitské kmeny což je motivovalo k podpoře ISIL.
  Tři níže uvedené komentáře jsou zcela zcestné, nlavně ten nesmysl o Libyi. Nebýt zásahu spojenců proti kadáfímu, z Libye by dnes byla hromada sutin jako ze Sýrie. Evropa by musela řešit statisíce mrtvých a milionovou uprchlickou vlnu z Libye na svém prahu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  15:09 28.12.2014

  to Mars: Nebo se necháváš opíjet ty médii o kterých ani nemáš tušení, kdo za nimi stojí, kdo je financuje a jaký mají cíl, protože jsou neprůhledná a články opisují jeden o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Mars: Nebo se necháváš opíjet ty médii o kterých ani nemáš tušení, kdo za nimi stojí, kdo je financuje a jaký mají cíl, protože jsou neprůhledná a články opisují jeden o druhého. Jestli má někdo volné ruce k překrucování skutečnosti a psaní tendenčních zpráv jsou to právě tato tzv. "svobodná média" jejichž tendenčnost je do očí bijící. Jsou jako kolovrátek. Na Ukrajině bojují proruští separatisté spolu s ruskými vojáky pomocí ruských zbraní jež jim dodává Putin (jinak by jim už dávno došly) ale "svobodná média" tam vidí válčit USA. Už jen fakt, že tato média stejně jako Putin stále dokola popírají, že by Rusko dodávalo separatistům zbraně je usvědčuje přímo z dětinské lži. Propánajána, to si ty zbraně asi separatisté vyrábějí na koleně? A vidíš i takové hlouposti jim hltáte a nepřijdou vám divné, tak se prosím zdrž komentářů o tom, že se někdo nechává opíjet médii. Typický rys posluchačů svobodných médií je tvrzení, že Rusko s Ukrajinou nevede žádnou válku přičemž pod stolem drží palce a doufají, že Rusko tuto válku vyhraje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  15:08 28.12.2014

  Mars: Prosím, kde pořád berete, že USA rozpoutaly tyto 3 konflikty? Něco co bych si mohl přečíst, poslechnout, kouknout se na to.

  Mars: Prosím, kde pořád berete, že USA rozpoutaly tyto 3 konflikty? Něco co bych si mohl přečíst, poslechnout, kouknout se na to.

 • Todomatch
  14:59 28.12.2014

  to lorgarius: Pragmatismus to je, když jde o prachy. Cynismus když o desetitisíce mrtvých.

  to lorgarius: Pragmatismus to je, když jde o prachy. Cynismus když o desetitisíce mrtvých.

 • Todomatch
  14:53 28.12.2014

  to Luky a Garret : Omyl, to je tradovaná nepravda. Nemůžete skákat v čase. Ve chvíli kdy volal západ (a některé arabské země) po zásahu, žádný Islámský stát džihádisté v Sýrii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Luky a Garret : Omyl, to je tradovaná nepravda. Nemůžete skákat v čase. Ve chvíli kdy volal západ (a některé arabské země) po zásahu, žádný Islámský stát džihádisté v Sýrii neměli. Assad bombardoval města s civilisty, které daly najevo, že ho již mají plné zuby. V roce 2011 vyšli do ulic lidé beze zbraní a volali po uvolnění, po zrušení výjimečného stavu, který byl v Sýrii desítky let. Lidem se prostě v arabských zemích nežije dobře a doslova nevědí kudy kam. Proto přišlo tzv. arabské jaro. Opozice která se Assadovi postavila nebyli žádní džihádisté. Ti přišli až následně, právě díky tomu, že nikdo nezasáhl. Napsat, že Američané chtěli házet bomby a tím se postavit na stranu džihádistů je prostě nesmysl. Chtěli ukončit konflikt - ano operací proti Assadovi, ale ne podpořit džihádisty se kterými všude možně ve světě bojují. Ono to totiž jde odlišit! Tak jako v Afghánistánu bojují proti Talibanu, ale umírněné Afghánce podporují. Bohužel díky Rusku se nechal konfliktu volný průběh a jsme tam kde jsme. Rusko tvrdilo, že tak dosáhneme míru. A kde je ten ruský mír? Přesný opak je pravdou. Ta válka tam prostě je, copak ji nevidíš? Vzpomeň na Srbsko - válka v plném proudu, genocida na všech stranách. Pár náletů NATO a bylo po válce. Srbsko zůstalo Srbskem nikdo mu vládu nedomontoval, tu si následně svrhli lidi sami. Kdyby NATO nebombardovalo Miloševiče, je tam válka dodnes.
  Skrýt celý příspěvek

 • Garret
  14:43 28.12.2014

  Pro Todomatche:
  No, nemýlím-li se tak američani chtěli zasáhnout proti Asádovi a tím defakto podpořit tu stranu konfliktu, která tvoří IS. Kdyby tehdy vážně zakročili proti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Todomatche:
  No, nemýlím-li se tak američani chtěli zasáhnout proti Asádovi a tím defakto podpořit tu stranu konfliktu, která tvoří IS. Kdyby tehdy vážně zakročili proti syrskému režimu, tak by to tak maximálně dopadlo tak, že by v Sýrii momentálně proti IS nebyla žádna pořádná opozice. Nehledě na to, že je dlouhodobě před vypuknutím problému s IS v Iráku zasobovali američani zbraněma. A jak Lukyi poznamenal, byla by to dost možná další fiasko akce jako Libye, která je v troskách. Ony i ty záminky pro intervenci v Sýrii byly prazvlaštní s tím použitím chemických zbraní. Vůbec bych se nedivil, kdyby je tehdá použili vzpouřenci už jen kvůli zámince k pomoci zvenčí. A pochybuju, že budou rusové něco proti takovéto pomoci proti IS namítat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Mars
  13:42 28.12.2014

  Todomatch nesouhlasím s tebou to Američani vyvolali válku v Sýrii, Lýbii a na Ukrajině teď si budou hrát na hrdiny, ty se prostě necháváš opíjet médii a rádiem, podiv se na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch nesouhlasím s tebou to Američani vyvolali válku v Sýrii, Lýbii a na Ukrajině teď si budou hrát na hrdiny, ty se prostě necháváš opíjet médii a rádiem, podiv se na dnešního našeho ministra obrany nepodařilo se u nás udělat ten slavný radar tak se bude prostě verbovat je to jen nastrčená loutka, která dodává informace těm nacistickým Američanům, kteří nás teď mají pod palcem (celou EU). Dolar jde prostě ke dnu a bude válka a mi budem bojovat v cizí válce, protože Američani neunášejí, že Číně jde HDP nahoru a Amerika zkrachuje všichni upoští od dolaru Írán bude mít od příštího roku záložní měnu zlato a né dolar. Prvně se pokusí svrhnout vládu v Íránu, protože je druhým největším dodavatelem surovin pro Čínu. IS vyzbrojujou Američani proto tak rychle sílí, bombardování významných IS pozic kec bylo to bombardování Syrských armádních pozic aby urychlili svrhnutí Syrské vlády, která chtěla svoji zem zdokonalit a chtěla vše pro obyvatele této země (+zdražení ropy).
   
  Nacističtí američané? Pokud máte chuť pronášet takové nesmysly, doporučuji s k diskuzi najít jiný web. Děkuji. Admin.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukyi
  13:39 28.12.2014

  CerVus: jo jo ....se mi vybavují ty fotky ukořistěných ambramsů https://www.youtube.com/watch?... ..... To je kontraprodukitivní,když místo bojování věnujete protivníkovi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus: jo jo ....se mi vybavují ty fotky ukořistěných ambramsů https://www.youtube.com/watch?... ..... To je kontraprodukitivní,když místo bojování věnujete protivníkovi techniku a výzbroj :D A vůbec...neví někdo kde se flákají ty F16 pro Irák?
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  13:30 28.12.2014

  Stejně dokud tam NATO nepošle vojáky s bojovým posláním, tak IS nikdo nezničí. Nějaký výcvik je k prdu, techniku beztak nechají Iráčani stát někde na základnách nebo letištích než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stejně dokud tam NATO nepošle vojáky s bojovým posláním, tak IS nikdo nezničí. Nějaký výcvik je k prdu, techniku beztak nechají Iráčani stát někde na základnách nebo letištích než si ji IS vezme. Už jen kolik let tam ten výcvik probíhal tak by tam měla armáda jak hrom. Přitom tam je bojeschopných maximálně pár tisíc elitních vojáků nebo jednotky Kurdů kterých si do dneška nikdo z politických důvodů moc nevšímal.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  13:15 28.12.2014

  Česká republika si konečne začína ako tak vytvárať celkom slušnú reputáciu pred západom? Už bolo na čase.

  Česká republika si konečne začína ako tak vytvárať celkom slušnú reputáciu pred západom? Už bolo na čase.

 • Lukyi
  13:08 28.12.2014

  Proboha Todomatch: To je myslím si trochu z cesty!
  Amíci tam chtěli házet bomby na Asada ...stejně jako na Kaddáfího v Líbyi a postavit se na stranu džihádistů!Mrkněte na Líbyi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proboha Todomatch: To je myslím si trochu z cesty!
  Amíci tam chtěli házet bomby na Asada ...stejně jako na Kaddáfího v Líbyi a postavit se na stranu džihádistů!Mrkněte na Líbyi jak si krásně užívají v mnoha městěch šaríju!Ke všemu ani nemluvím,že tam ty opičáky co ničí Sýrii vyzbrojují a cvičí! To je jako by Rusko začalo cvičit a vyzborojovat Hamás proti Izraeli...
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  13:00 28.12.2014

  Cynizmus? samozrejme kazda strana podporuje svojho kona, vzdy to tak bolo a bude. Hovori sa tomu pragmatizmmus.

  Cynizmus? samozrejme kazda strana podporuje svojho kona, vzdy to tak bolo a bude. Hovori sa tomu pragmatizmmus.

 • Todomatch
  12:46 28.12.2014

  Koalice 40 zemí. To je teda po dlouhé době silný mandát. A víceméně to celé zase zaplatí USA a spojenci. Je to naprosté fiasko ruského přístupu podporovaného Čínou. Vzpomeňme si, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koalice 40 zemí. To je teda po dlouhé době silný mandát. A víceméně to celé zase zaplatí USA a spojenci. Je to naprosté fiasko ruského přístupu podporovaného Čínou. Vzpomeňme si, jak Rusko a Čína zablokovaly zásah západu v Sýrii, když se rozhořel konflikt mezi opozicí a Assadem. Konflikt už měl vojenský charakter s tisíci civilních obětí a západ chtěl zasáhnout. Rusko ale chtělo zachovat svůj vliv v regionu, v Sýrii má vojenskou základnu a ruské těžařské společnosti zcela ovládají syrský ropný průmysl, nadto mají ruští zbrojaři v Sýrii zlatý důl v podobě státních zakázek. Zásah Rusko spolu s Čínou opakovaně vetovalo. Slyšeli jsme spoustu patetických vyhlášení o míru a fanoušci ruské politiky psali po diskuzních fórech, že by měl Putin dostat Nobelovu cenu za mír, protože zabránil válce? A zabránil? Ta válka už tam dávno byla! Ruské veto naopak válku prodloužilo do dnešních dní a nechalo ji rozhořet do strašných rozměrů. Rusku a Číně by naopak měla být jejich pokrytecká veta připomenuta. Díky tomu se totiž rozrostl konflikt do dnešních rozměrů a umožnil ustavení Islámského státu. A bude důsledky řešit Putin a komunistická strana Číny? Jistěže ne. Zase tam musí zasáhnout ti očerňovaná Američané. Je to strašné pokrytectví a cynismus. Rusko si v klídku od roku 2011 mastí kapsy na vojenském konfliktu, protože dodává Assadovi od náboje po tanky, vrtulníky a letadla a západ je peskován, když pošle vysílačky a zdravotní materiál. Původní opozice proti Assadovi, kterou podporovaly USA už je víceméně vyvražděna a ke slovu se dostali islamisté, kteří díky nepřehlednosti situace do Sýrie přišli ze zahraničí a mimochodem i z Ruské federace, protože Čečensko je součást RF. Opravdu nechutná politika a Amíci tam mají teď nalít miliardy dolarů, protože se konflikt přelil i do de facto spojeneckého Iráku, který to nemá šanci zvládnout. Nedivil bych se kdyby Lavrov na půdě OSN hřímal, že se USA vměšují do iráckých záležitostí, zatímco IS bude vybíjet vesnici za vesnicí. Rusko si bude pěkně pěstovat konflikt na východní hranici s Ukrajinou a ještě se tvářit ublíženě a řinčet zbraněma proti malým sousedům a okopávat kotníky NATO kde to jen půjde. Ta lhůta pro výcvik a zvládnutí situace je v článku určena na 3 roky, to je půlka druhé světové. Co všechno se tam asi ještě bude muset odehrát.
  Skrýt celý příspěvek