Spojené státy jsou bezradné proti Islámskému státu

Foto: Pouze bombardováni Islámský stát nezničí; ilustrační foto / U.S. Air Force
Pouze bombardováni Islámský stát nezničí; ilustrační foto / U.S. Air Force 

Anthony Cordesman z Centra pro strategické a mezinárodní studie CSIS (Center for Strategic and International Studies) je jedním z nejuznávanějších expertů na americkou národní bezpečnost. Cordesman ve svém článku na Breaking Defense se opřel do administrativy Obamy a obvinil ji z nedostatku dlouhodobé strategie pro Islámský stát a Střední východ.

Cordesman ve svém článku vládu ve Washingtonu obviňuje z absence jakékoliv smysluplné dlouhodobé strategie vůči Islámskému státu a Střednímu východu. Stejně tak podle Cordesmana neexistují studie, které měří efektivitu a účinnost současného boje (především leteckých útoků) proti Islámskému státu.

Jinak řečeno, koaliční letadla bombardují pozice Islámského státu, ale "nikdo" neřeší mnohem důležitější etnické, náboženské, sociální, politické a ekonomické problémy Středního východu, které byly, jsou a budou důvodem chaosu, neklidu a násilí na Středním východě a příčinou vzniku Islámského státu.

Stejně tak se zdá, že Washington řeší pouze obecné problémy, ale neví, co bude dělat po vojenském poražení Islámského státu. Washington v rámci společenské diskuze neuvedl, jak efektivní je současná bombardovací kampaň, jak je úspěšný v klíčovém budování lokálních ozbrojených sil schopných zajistit pořádek nebo jak se vyrovnal s masivními problémy, které způsobilo spoléhání se na iráckou vládu a “umírněné” rebely.

Stejně tak chybí strategie, jak zajistit zotavení oblastí osvobozených od Islámského státu. Nejde jen o zajištění bezpečnosti, ale také o smír mezi jednotlivými etnickými, sektářskými a náboženskými skupinami nebo ekonomický rozvoj. Pokud nebude o jmenované oblasti postaráno, organizace typu Islámský stát se budou objevovat znovu a znovu.

Podle Cordesmana administrativa Baracka Obamy řeší pouze “třetinu” otázek v rámci boje proti Islámskému státu a pro stabilizaci oblastí Sýrie a Iráku. Cordesman upozorňuje na neřešené otázky:
+ Jak zajistit nějakou formu dlouhodobé bezpečnosti nebo stability pro Irák a Sýrii
;
+ Role Hizballáhu a Íránu, problémy s Tureckem, různé cíle arabských zemí nebo napětí mezi Araby a Kurdy;

+ Obnovení Sýrie, kde více než polovinu lidí tvoří uprchlíci nebo vnitřně přesídlené osoby;
+ Skutečnost, že mnoho syrských rebelů je součástí islámistických extrémistických sil, jako je fronta Al-Nusra;
+ Hlubokou rozpolcenost Iráku, slabou iráckou vládu a rostoucí roli Íránu;
+ Problémy se šíitskými milicemi;
+ Expanzi kurdských oblastí, které se v budoucnu stanou zdrojem napětí mezi Araby a Kurdy;
+ Neschopnost Iráku využívat své ropné bohatství, řádně podporovat své lidi a rozvíjet ekonomiku;
+ Nutnost Iráku provést zásadní změny ve svých bezpečnostních silách, vládnutí, ekonomice a politice k dosažení větší bezpečnosti a stability

Islámský stát je pouze odrazem hlubokých a dlouhodobých problémů na Středním východě. Islámský stát není přímý vojenský problém, ale především etnický, kmenový, sektářský, náboženský, společenský, ekonomický,politický, ekologický (nedostatek vody a potravin) a demografický (rostoucí počty mladých mužů bez perspektivy). Islámský stát nelze zničit jinak, než komplexním řešením skutečných příčin jeho vzniku.

Při řešení problémů v Sýrii a Iráku a v boji proti Islámskému státu se musí také přihlédnout k zájmům a problémům Turecka, Íránu a řady arabských zemí Perského zálivu. Ignorováním role a postavení těchto zemí nelze Islámský stát porazit.

Vše navíc komplikuje “solo” zapojení Ruska do konfliktu v Sýrii - tedy přenesení mocenského boje mezi Západem a Ruskem do občanské války v Sýrii vůbec celého Středního východu.

Zdroj: Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

NÁZOR: Perspektivy pařížských útoků

Teroristické útoky, které zasáhly Paříž 13. listopadu, vyvolaly v Evropě šok. Ten byl o to větší, že ...

Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. ...

Protiofenzíva syrských povstalců v okolí Aleppa

Povstalecké skupiny spojené v koalici Jaysh al-Fateh zahájily v druhé půlce listopadu protiofenzívu ...

Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 2
 • RiMr71
  18:41 07.12.2015

  ..jojo, uvidíme. Každopádně se to tam (tedy včetně Iráku a tureckých mameluků tam) nepěkně vyostřuje...

 • Luky
  18:38 07.12.2015

  ..jestli čtyři letadla vypálila 9 raket, tak to asi salva neřízenou municí nebude...uvidíme co se z toho vyklube, ale prohlášení US oficiálů pro mě už moc neznamená - to už jsem slyšel, že mají jistotu, že má Saddám bio/chem zbraně, že si jsou jistí, že Assad použil Sarin...tyto "náhody" s napadením velitelství už Amíci předvedli v Iráku...tenkrát si taky stěžovala Irácká vláda, takže žádná ruská propaganda

 • RiMr71
  18:13 07.12.2015

  ...největší prča je, jak píší na tom lehce hysterickém proruském webu aktualnikonflikty.eu:
  "Ruské lietadlá SU-30SM začali po útoku proamerickej koalície patrolovať nad pozíciami sýrskej armády".

 • Shania
  17:59 07.12.2015

  No vůbec jsem to načekal:)

  U.S. military official says the United States is certain Russia is responsible for the strike on a Syrian army camp

 • RiMr71
  15:06 07.12.2015

  Právě... jak jsem postřehl, tak psali o letadlecha která vystřelila několik raket - to mi spíš přijde jako nějaká salva neřízených raket. Kdo z koalice tam může něco takového používat? A-10? Ale Syřani to nosí a užívají běžně...
  Uvidíme.

 • Shania
  14:24 07.12.2015

  Luky: no to jsem zvědav čí letadlo to nakonec bude:)

 • Luky
  10:28 07.12.2015

  idnes:
  Letadla koalice vedené Spojenými státy zasáhla na severovýchodě Sýrie pozice syrské armády. Při útoku přišli o život čtyři členové armádního personálu, dalších 13 bylo zraněno.

  :(

 • Jan Grohmann
  07:34 06.12.2015

  Snažíme se diskuzi na Armádních novinách držet na určité úrovni. Od diskutujících očekáváme proto soudnost, respekt a dostatečný rozhled. Z toho důvodu byla rataarmata zablokován, neboť plevelil diskuzi nic neříkajícími příspěvky.

 • Shania
  18:09 05.12.2015

  Pěkné přehledy koaličních náletu

  https://docs.google.com/docume...

  https://www.google.com/maps/d/...


  Tady dole je interaktivní mapa den po dni.
  http://airwars.org/...

 • premyslcz
  17:17 05.12.2015

  Autonomní kurdská vláda v čele protureckým klanem Barzani podepsala podle všechno nelegitimní smlouvu o turecké základně v Iráku. O těch pár set turků se postarají šítske milice nebo proiránská kurdská opozice. Děsí mě spíše těch stovky tureckých tanků na hranici. Je to asi předvoj vyhlášení iráckého kurdistánu jako samostatného státu a rozbití Iráku jak ho dnes známe. Samozřejmě za "legitimní" podpory NATO v čele USA.
  Jenom znovu napisu se kurdové ( jako národ ruzných klanů) jsou nerizena zbran v tomto konfliktu, cast jich bojuje v radach IS, cast prekupuje ropu od IS, a cast predprodava munice a zbrane (ano ty nase dodavky) do rukou IS. Posledni dobou se objevuji informace ze se u nich zacina projevovat nacionalismu a vyhaneji z oblasti kurdistanu mensiny, vcetne jezidů.

 • Kozlus
  17:04 05.12.2015

  Spis budou prednostne resit Turka nalezliho do Iraku.

 • Luky
  15:50 05.12.2015

  Pokud je to pravda, tak se brzy vrhnou na Palmyru...to by asi hodně ulevilo Damašku

  http://euroasie.info/moskva-pl...

 • premyslcz
  18:19 04.12.2015

  Podle izraelskych medií ty sebevrazedne atentaty palestinckych pitomců co běhají s nožem po měste, je předvoj další intifády. Předpokládám že rozvědka vidi nějaký tok zbraní irán - hizballah - hamás a s tichým souhlasem Rusů zásahy provádí. Jelikož IDF své akce vůbec nekomentuje tak je to jen spekulace. Syrská armáda dostala včera do správy vlastní PVO, tak uvidíme jak tyto spanilé jizdy Israele vydrží.

 • Luky
  17:17 04.12.2015

  na této Ukrajinské mapce konfliktu je odkaz na tweet:
  http://syria.liveuamap.com/en/...

  Reports #IDF jets have struck Assad’s 155th Missile Brigade in Qutaifah, rural #Damascus a short while ago. #Syria

  Je to staré 16 hodin :(

 • Shania
  16:33 04.12.2015

  Robaizz: myslíš jako třeba vetování intervence na Ukrajině viď:)

  Tak jako tak OSN je nefunkční organizace.

 • Robaizz
  16:16 04.12.2015

  Shania: zkuste provést pátrání, proč mají tyto země právo veta v RB OSN... :D
  budete koukat...

  A jestliže 2 stálí členové RB OSN toto právo uplatňují, tak tím zcela legitimní cestou dávají najevo svůj nesouhlas s další vojenskou intervencí Západu vůči suverénnímu státu za účelem změny politického vedení země.

 • ratataarmata
  12:07 04.12.2015

  premyslcz: A k tomu co píšeš o bezzubé západní koalici čítající 60 zemí - vysvětli mi, z koho chce tedy Putin vytvořit tu novou "velkou koalici", která bude zubatá? Patrně ze zemí, které jsou před námi dlouhá léta utajovány a nikdo nemáme o jejich existenci ani tušení. Jediná možnost je, že Rusko přistoupí k ostatním a bude hrát podle pravidel. Západ má ruských obstrukcí tak akorát plný zuby, natož aby s ním zakládal něco nového. Že bojuje irácká armáda je snad samozřejmé, je to jejich země. Hlavním problémem řešení situace v tak nadále Sýrii zůstává šíitský despota Assad. Byl to on který s podporou Ruska od roku 2011 do roku 2014 s pocitem beztrestnosti eskaloval situaci v zemi do té míry, že už to západ a arabské země nevydržely a v roce 2014 spustily vojenskou akci bez jeho svolení. Přestože by si Assad zasloužil odstranit (za jeho řešení občanských nepokojů) rozhodl se západ vojensky zasáhnout pouze proti hrdlořezům z IS. Protože už se situace v Sýrii vyhrotila do té míry, že hrozilo ovládnutí velké části Sýrie islamisty, tak Assad proti americkým náletům protestoval pouze tichým brumláním pod vousy, ale je jasné, že v skrytu duše byl víc než rád, že za něj Američané tahají horké kaštany z ohně. Oni je ale netahají za něj, ale za normální lidi a za Sýrii. Když si Rusko uvědomilo, že IS bude poražen bez něj a tím ztratí syrské odbytiště zbraní a cestu kudy se ruské a čínské zbraně pašují k nepřátelům Izraele a dalším teroristům po celém regionu, když Rusko pochopilo že ztratí kontrolu nad syrským ropným průmyslem (ano ruské firmy jej ovládají) a že přijdou o své vojenské základy a vliv v oblasti - rozhodli se zasáhnout. Proto také likvidují především tu syrskou opozici, která by v poválečném urovnání mohla kandidovat ve volbách a porazit Assada. O IS se nestarali, neboť ví, že ten bude tak jako tak poražen a ve volbách nebude hrát žádnou roli. Rusko svým angažmá chtělo dosáhnout situace, kdy Islámský stát bude poražen západní koalicí a protiassadovská opozice vybita ruskými bombardéry - no a zbude jediný účastník pro poválečné jednání a tím bude Assad. Jenomže sami islamisté je do války vtáhli útokem na civilní letoun s ruskými turisty a Rusko ač nerado muselo do křížku i s nimi. A je to tak správné – ruská diplomacie (spíš intirka) stála na počátku tohoto konfliktu, který naprosto překonává vše co známe z dané oblasti. USA jsou stále kritizovány za necitlivé zásahy na Blízkém východě – v Sýrii máme učebnicovou ukázku toho, kam to vede když Američané nezasáhnou.

 • ratataarmata
  12:03 04.12.2015

  premyslcz: Kolikátá je to už teorie o vzniku IS? Stopadesátá? A všechny jsou sichr pravdivé.

 • ratataarmata
  12:01 04.12.2015

  Wenet01: Opravdu by tě to zajímalo? No možná to všechno lépe pochopíš až pár unesených Tupolevů narazí do Kremlu, chrámu Vasila Blaženého a jeden to nakouří do nového Národního řídícího střediska obrany v Moskvě. Pak vám ta "bezdůvodnost" amerických invazí možná docvakne.

 • premyslcz
  11:51 04.12.2015

  Ja jsem pridam z nadsaskou moji konspiracni teorii o tom co se deje v Syrii
  Operace Ajax 1953
  Dne 15. srpna 1953 britské a americké tajné služby zahájily převrat v íránské armádě a vyvolaly řetěz událostí, včetně pouličního násilí v hlavním městě Teheránu, které vedly ke svržení a o čtyři dny později k zatčení Mosaddeka.
  V dubnu 1953 Alan Welsh Dulles přidělil teheránské pobočce CIA milion dolarů na svržení Mosaddeka a byl vypracován plán Operace Ajax, podle kterého měl být šáh přesvědčen, aby konstituční cestou propustil Mosaddeka. Jako náhrada za něj byl vybrán generál Fazlulláh Záhidí. S cílem ovlivnit veřejné mínění byl podplácen místní tisk a členové parlamentu. V Íránu operovali agenti, kteří měli za úkol radikalizovat opozici v náboženských kruzích.
  A druhá část jak zajistit financovaní Iran - Contras
  V roce 1983-1987 v době embarga, dodavala CIA rakety zeme-vzduch do Iranu. A ted pozor. S techto penez financovala prevrat pomocí pravicovych milic v Nikaraguy.Dále CIA z Nikaraguy pašovala drogy do LA a sama je prodávala. S těchto peněz průbežně financovala Contras proti demokratické vláde.

  Můžete si klidně změnit místo a čas, drogy za ropu a máte to jak přes kopírák.

 • Shania
  11:29 04.12.2015

  Wenet01: jaký mandát? Pokud se ten mandát má týkat něčeho v čem mají prsty Rusové nebo Čína, tak žádný mandát nikdy nebude. Dokud někdo bude mít v OSN veto, tak je ta organizace dobrá tak na řešení problémů, kde se ty hlavní členové 100% shodnou/dohodnou. takže je prakticky úplně k ničemu.

  Jinak ten nepořádek na blízkém východě má i světlé stránky, akorát je většina lidí nevidí. Co si myslíte že by se stalo, kdyby tam byl klid a za 20-40 let, kdy jich bude 2-3x tolik, bude jich několikanásobně víc v Evropě se to tam zhroutí? To byl byl podstatně větší problém než co máme teď.

  Největší krátkodobý benefit je, že se o tom začalo mluvit a sociální inženýři už to nemůžou snést ze stolu a dělat že je vše ok. Pře pár lety jsem byl rasista, když jsem na tohle upozorňoval, nikdo to nechtěl vidět, teď zas naopak nemuzu uveřit jak ty stejni lidi jsou zradikalizovani a hledaji jednoducha a rychla reseni. Oboji je nebezpecne.

  Třeba jednoho dne za to budeme ještě rádi.

 • Wenet01
  11:01 04.12.2015

  Myslím, že ratataarmata uhodil konečně halvičkou o hřebíček. V Rusku, v Africe...no zkrátka všude se to neúspěšně řeší...jen ti Američané na blízkém východě to neumějí. Možná jim to nejde proto, že zatímco ostatních se ty problémy týkají, tak oni se cpou do záležitostí na druhé straně planety, bez mandátu, bez pozvání - v rozporu s mezinárodním právem. Jsou tak v trochu horší pozici.
  Každopádně namísto intelektuálních výletů mi zksute vyvrátit tezi, že bez zločinecké invaze pod smyšlenou záminkou a následné nezákoné okupace cizího státu interventem by bylo na blízkém hůře než nyní a celkově mi zkuste vysvětlit proč tak obhajujete okupaci a útoky na svrchované státy, když to u Rusů tak špatně snášíte i přes pozvání vlády a posléze i s manátem rady bezpečnosti?
  Opravdu by mě to zajímalo.
  Američané jsou totiž v tomto případě odpovědní. Hasí něco co sami zapálil a v tom je jejich pozice jiná

 • Shania
  10:23 04.12.2015

  Standa: tak pokud IS vytvořilo USA, tak Taliban vytvořili SSSR.

  A i kdyby jsi to vše mohl hodit jen na US. Tak co se zamyslet nad tím, že díky podpoře mudžáhedínů (z některých nízko postavených členu pak za pár let vznikl taliban) USA vykrváceli SSSR a my jsme díky tomu získali svobodu. Stálo to za to?

 • Standa
  09:54 04.12.2015

  Prý USA jsou bezradné proti IS...ha ha ha. IS vznikl ze Syrské sunitské opozice, která byla vytvořena západem proti Asadovi. Jenomže sunita ze Sýrie se spolčil se sunity z Iráku a to především s bývalými vojáky S.Husajna. Ti pak začali útočit na Iráckou vládu a to už se nelíbilo USA. USA je potřebují směrovat proti Sýrii a ne proti Iráku. Proto taky útočí primárně v Iráku v blízkosti centrální části země a doufají, že se IS obrátí zpět a zaměří se na Sýrii. Když teď IS zaútočil i v Evropě a vymyká se z kontroly, tak už se holt musí něco udělat. IS je výtvor západu stejně jako Tálibán. Akorát si západní země neuvědomují, že tihle lidé nejsou pejsci, kteří je budou na slovo poslouchat. Zdejší politické komentáře jsou povrchní, vraťte se zpět k military tématům.

 • premyslcz
  07:40 04.12.2015

  K mozkovým pochodům rataaarmata se vyjadrovat nebudu.
  Ze 60 účastníků velké koalice jich je faktických 7 slovy sedm.
  Australie,Francie, Italie (nebojová),Holandsko,Uk,US,Německo (nebojová),
  bez Kanady (stahuje se), Turecko (ty sedí na zemi), arabský spojenci hasí požár v Jemenu a v akci nebyli už 4 měsíce.
  S pozemních jednotek snad jen minoritně UK SAS a US Delta. V konečném důsledku budou práci muset odvést Irácká armada, Syrská arabská armáda,RA a šítské miłice.
  Pro pobavení a Camerona https://youtu.be/NdRBu_QvPtk...

 • ratataarmata
  01:24 04.12.2015

  Wenet01: "Strategie? Nikdo neřeší hlavní problémy, etnické, náboženské atd." A přitom není nic snazšího, než vyřešit etnické a náboženské problémy. Úplná hračka viď? Etnické a náboženské problémy se přece běžně a se skvělými výsledky řeší všude ve světě - v Indii, na Ukrajině, v Africe, v Rusku jen ti Američané na Blízkém východě to neumějí. Ale teď tam přiletěli odborníci na mír z Ruska, tak snad pomohou vyřešit ty "náboženské a etnické problémy" - a tak prej ne, prej jenom bombardujou, jako všichni ostatní. Přitom ten jejich panáček tak hezky mluví, úplně jinak než ti hlupáci ze západu a pak - světe div se - bombarduje jako všichni ostatní. Jo a ta invaze v roce 2003 spadla z čistého nebe, vůbec nic jí nepředcházelo a pak už najednou od roku 2003 byli Arabové zlí.

 • ratataarmata
  00:45 04.12.2015

  Lukyi: Ano Američané potřebují potvrzené cíle - díky tomu pak likvidují mnohem účinněji. Byli to Američané, kdo před měsícem zlikvidoval dvojku vedení IS Abú Mutaze Kurašího. Rusko vybombarduje plošně vesnici bombami, co maj snad z druhý světový a pak se smějí, že Američani zabili jen jednoho chlapa, kdežto oni 100 rodin. Akorát, že zásah Američanů má mnohem zásadnější dopad na fungování IS - je to jako kdyby Turci v SU-24 dostali Lavrova.

 • Kozlus
  22:27 03.12.2015

  Neblazni, to by se EU podelala zurivosti :) To nestaci, ze je strili zensky? :-D

 • D.i.p
  22:13 03.12.2015

  Wenet01: Kam pohřbívat teroristy? Já bych je začal například zašívat do prasete nebo pohřbíval mezi prasečí mršiny či zbytky po jatkách. To by jim mohlo sebrat motivaci.

 • Lukyi
  19:24 03.12.2015

  Ono když lítáte nad bojovou oblastí a jen lítáte a lítáte a lítáte,tak z vás protivník bude mít akorát pr*el
  http://www.washingtontimes.com...

 • Wenet01
  19:14 03.12.2015

  Kacířsky řečeno - existence IS v částech Sýrie by mi vlastně nevadila...za situace, že tam budou Saudové cpát peníze, teroristé z celého světa odcházet bojovat a radikálové z řad těch našich evropských skvěle integrovaných přistěhovalců rovněž přidají ruku k dílů včetně těch z RF...přičemž ten skvělý ráj na zemi bude neustále přeoráván bombami a kolem v půlkruhu budou tito pánové padat v kontaktu s mezinárodní koalicí, nehrající si na blbosti a řešící skutečný problém...pak by to mělo význam. S nadsázkou řečeno, samozřejmě.
  Je to obdoba nedávného Francouszkého prý problému kam pohřbívat teroristy, aby se zabránilo poutnímu místu ---osobně bych je pohřbil a každého poutníka sledoval a následně zavřel!
  Každopádně teroristé držící frontu je něco co jsem si nedokázal nikdy představit a je to ostuda celé planety.

 • Luky
  18:57 03.12.2015

  Když ono je zvláštní i to vedení IS... prý jsou to bejvalý z Abu Ghrajbu...to je to tam jako napadlo pod dohledem US bachařů při nějakém rekvalifikačním kurzu pro lepší seberealizaci a zařazení se do společnosti? A pak je jako pustili a oni si založili vlastní stát s armádou, která je založená na kořistní US technice?....a teď se začnou anglosaští poslanci ošívat a přemýšlejí "máme vůbec čím nahradit IS?" a do toho články jako "islámskému státu chodí pomáhat bojovníci z celého světa" nebo "Spojené státy jsou bezradné proti Islámskému státu"...

 • Wenet01
  16:12 03.12.2015

  Strategie? Nikdo neřeší hlavní problémy, etnické, náboženské atd. Kdyby nebylo invaze v roce 2003 v rozporu s mezinárodním právem a pod smyšlenou záminkou, nebyl by islámský stát a na poli migrace by byla v Evropě konstatní nuda - chodili by, ale nikdo by si toho ještě pár let nevšímal.
  Rozbíjením tamních struktur to je důvod vzniku IS a dalších band hrdlořezů a jedinou možností je přiznat si to a chovat se podle toho. V Sýrii se to dá snad ještě zachránit, a hlavně nepokračovat v tom a nepodporovat každého islamistu, co by chtěl za pár let demokratizovat třeba Egypt

 • Kozlus
  15:02 03.12.2015

  Arabsky plyn v EU sice mozna neudela z arabskych statu realneho vojenskeho protivnika, o to zavyslejsi ale na nich budeme. O to mensi sance bude neco udelat s vyvozem wahabismu a postupnou islamizaci Evropy. Ja radsi budu brat plyn a ropu od Ruska, nez aby me za koule drzel stat jako Turecko, SA a Katar. Od nich nam prisel pozdrav uz v roce 1973. Rusko nam prestalo dodavat plyn kdy? Jen kdyz Ukrajinci plyn kradli, protoze nemeli na zaplaceni, ale tady se to vydavalo jako svevolna akce zleho Rusa.

 • palo satko
  14:41 03.12.2015

  Leviathan male vysvetlenie prečo ma "demokraticky svet" zaujem na produktovodoch z perskeho zalivu do Stredomoria. ropa a hlavne plyn predstavuju rozumny zdroj energie aj čase solarnej energetiky a elektrokočiarov. zamozrejme že za plyn treba zaplatit. krajina ktora dostane peniaze ich spravidla použije na nakup tovaru a investuje do "akcii". ked kupiš plyn od Kataru, tak Katar si kupi, futbalistov, žradlo, zainvestuje cez investične spoločnosti a hlavne kupi si to jedine čo su Amici ešte schopni slušne vyrabat - zbrane. ked zaplatiš Rusom a bude im vladnut niekto ako Putin daš mu peniaze na vyvoj ruskych zbrani a po skusenostiach s embargom aj na rozvoj vlastneho priemyslu.
  takže arabsky plyn v Europe pomože "demokratickemu svetu" lebo z nich nikdy neurobi realneho protivnika, ale rusky plyn v Europe pomože najviac Rusom.

 • Kozlus
  14:24 03.12.2015

  Jeste ke strategii jednotlivych stran:
  zapadni koalice jde jen po IS, ale je problem v tom, ze tim nechavaji volnou ruku ostatnim skupinam aby tlacily na vladni vojska. Takhle proste stabilizovat Syrii nejde.
  Rusove naopak prvne likviduji cile tam, kde Asada nejvice ohrozuji a to v soucasne dobe neni jenom IS, ale hlavne ty ostatni skupinky. Takze az se povede uvolnit tlak v okoli Damasku, skonsoliduje se fronta a muze dojit k presunu jednotek na dalsi postup. Ty kapsy okolo Damasku vazou celkem dost jednotek.

  Zjednodusene: RF se snazi o zachovani Syrie, USA o zniceni IS a jako vedlejsi efekt o zniceni legalni vladnouci struktury a pak snad o nahradu nejakou mytickou demokratickou opozici.

  Asad je jedina legalni strana pusobici v Syrii. Nasazeni jednotek dalsich statu je mozne jen na jeho pozvani (RF+Iran) nebo podle rezoluce OSN. Ta sice ted byla vydana, ale je tam takova kouzelna formulka o postupu dle mezinarodniho prava, takze je stale mozne nasadit jednotky jen po souhlasu Asada.

 • Kozlus
  14:09 03.12.2015

  "To kvůli ruskému a čínskému vetu nemohlo světové společenství zasáhnout už v roce 2012."
  Jo zasahnout, ale tak jako v Libyi! Zapad tenkrat chtel bombardovat vladni vojska.

  " že už dávno existuje a je v ní zhruba 60 (!) států"
  Jo a tech 60 statu zvladne i dva udery za den.

  "Přišli poslední, když už je skoro hotovo a budou rozhodovat?"
  Coze? Co to meles? Pred vstupem RF byla vladni vojska na pokraji kolapsu a umirneni rezaci hlav postupovali na vsech frontach. Jo, skoro bylo hotovo. Syrie byla skoro znicena.

  " Navíc Američané bombardují jen a pouze IS"
  A to je jeden z problemu. Podivej se na ty ostatni skupinky, opravdovej vzor zapadnich demokratickych hodnot. Soustredit se jen na IS a ostatni teroristy nechat volne pusobit je nesmysl. Pokud ti teda nejde o to, aby meli volnou ruku v likvidaci vladnich jednotek. A to by znamenalo likvidaci Syrie jako statu. Nebo je snad jeste nekdo dneska tak naivni, ze si mysli, ze ty umirneni rezaci hlav jsou schopni nejak efektivne spravovat a ridit stat, kde je tolik nabozenskych mensin? Asi sotva, ze? Modelovej priklad je v Libyi. Dobre, odstranime z rovnice IS, Kurdy a vladni sily. Co zustane? Al-Nusra a FSA? problem je, ze je to rozdrobeno do tisicu ruznych skupin, ktere nemaji nejmensi sanci se na necem dohodnout. Nabozensky motivovany boj je neco jineho, nez realne rizeni statu. Dopadnout to takhle, tak valka pokracuje, jen se budou rezat mezi sebou o vliv v oblasti.

  "Zjednodušovat tenhle konflikt na hodného a umírněného Assada a zlé teroristy je nesmysl."
  Ne, neni to nesmyl. Asad je vzorem vsech cnosti, pokud ho srovname s dalsima skupinama a zaroven je jedina sila, ktera ma aspon trochu realnou sanci tamni situaci stabilizovat. Ze vsech stran slysime, ze bez pozemni pritomnosti vojsk tam letecke bombardovani nic nezmuze. Kurdove a Asad jsou jedine strany, ktere tam tohle muzou provest. Ale Kurdove mimo svoje oblati moc nepolezou, protoze ostatni je nejak moc v lasce nemaji. Nasadit armady zapadnich nevericich psu? To by nejspis dopadlo jako v Iraku. Rusove by meli trosku lepsi sance, ale ne o moc. Asad ma jednotky slozene z vlastnich lidi a k tomu muze nasadit jednotky z Iranu, ktere je tamni obyvatelstvo ochotno prijmout. Nejde jen o to dobit oblast, ale nasledne v ni udrzovat klid a to bez souhlasu obyvatel nepujde. Vsechny nabozenske mensiny, ktere se muzou dostat pres frontu, utekli pod vladu Asada a tej je ted muze nasadit na ochanu oavobozenych oblasti, odkud pochazeji.
  Pise se, ze zapadni koalice moc casto vraci letadla z akce bez odhozeni bomb, protoze nemaji spolehlive overeny cil. Proste nemaji spolehlive kontakty na zemi. Asad jako jedinej tyhle kontakty muze ziskat a da se predpokladat, ze uz par mesicu probiha priprava navodcich na poskytovani CAS a vyhledavani a znackovani cilu vseobecne.

 • premyslcz
  13:38 03.12.2015

  Syrie se zucastnila valky proti Iraku v roce 1991. 65% obyvatelstva zije na uzemi, ktere zpravuje Syrska legitimni vlada. 70% procent vojaku v Syrske arabske armade jsou sunnisti arabove. IS nevznikl za pomoci normalnich syranu a urcite ne syrskych vojaku, IS vnikl uz davno predtim v Iraku s ze sunitskych dzihadistů. Jeho růst zapřiničilo vakuum pod odchodu USA a dobyti Mosulu, nekolikrat zde zmineno. Toho se chytli vsichni " smradi" s celeho sveta a berou to jako svatou valku tzn. obyvatele Eu, usa, kavkazu, sunnitskeho sveta, kurdove ... .
  Ukaz me seznam 60 statu ktere tam bojuji, ne tedy jen na papíře.

 • ratataarmata
  13:17 03.12.2015

  Jedinej kdo "najednou" začal bombit jsou rusáci. Čtyři roky nedělali lautr nic, jen blbě kecali, házeli klacky pod nohy těm, co bojovali a nechali situaci eskalovat do dnešních rozměrů. To kvůli ruskému a čínskému vetu nemohlo světové společenství zasáhnout už v roce 2012. To ruské a čínské zbrojní dodávky odsunuly zájem obyčejných Syřanů na druhou kolej. Teď maj plnou hubu řečí o vytvoření velké koalice proti terorismu, jen zapomínaj na detail, že už dávno existuje a je v ní zhruba 60 (!) států, akorát Rusko ne. Přišli poslední, když už je skoro hotovo a budou rozhodovat? To asi těžko. Amíci a jejich spojenci zabili přes 20 tisíc bojovníků IS, o tom si Rusko může nechat zdát. Navíc Američané bombardují jen a pouze IS, Rusové všechno jiné. Kdyby jim IS neshodil civilní letadlo, tak se budou tvářit, že o městě Rakka v životě neslyšeli. Navíc lžiláskaři po netu vytváří dojem, že existuje nějaký téměř evropský a sekulární Assad, jehož vojáci jsou málem křesťané. Assad je šíitský muslim (ano Alávité jsou muslimové) a 99% jeho vojáků jakbysmet, síly které ho podporují jsou islamističtí bojovníci jako každej druhej. Podívejte se na videa, jak assadovští vojáci kříčí Allahu Akbar stejně jako ti z IS. Když bojují Syřané za Assada, tak je diskutéři glorifikují a když titíž utečou do Evropy, tak jsou to špinaví čmoudi. Představa, že v Sýrii je nějaká inteligentní a vzdělaná proassadovská armáda a proti nim houf cizinců je zcela mimo mísu, IS vznikl z normálních Syřanů a přeběhlých syrských vojáků a 90% výzbroje IS pochází ze syrských skladů a je to původně Assadova vojenská technika. Zjednodušovat tenhle konflikt na hodného a umírněného Assada a zlé teroristy je nesmysl. Jeden za osmnáct druhej bez dvou za dvace. Podívejte se na bojující strany, to je panečku seznam (ty tři sloupce vpravo): http://1url.cz/GABT...

  A jen pro připomenutí Assad stál na straně USA při svrhávání Saddáma v Iráku, takže jestli za vznik IS může rozvrat Iráku a rozprášená irácká armáda, má na tom Assad podíl. A když USA kritzovaly Saddáma za plynování Kurdů, lžiláskaři obhajovali Saddáma, teď jsou zase Kurdové andělé, protože se to hodí. Ale to jen na chvíli. Než Kurdové někde zkříží plány Moskvě. Pak budou ti nejhorší z nejhorších.

 • Jan Grohmann
  12:55 03.12.2015

  Luky, ratata ... držte se tématu a neplevelte diskuzi monologem na téma nesouvisející s článkem. Děkuji.

 • Luky
  12:35 03.12.2015

  Dobře, tak mi napiš tvrdá data a trendy (jestli to klesá nebo roste) počtu lidí, kteří v USA žijí na dávkách. Najdi to kde chceš.

  Sleduju pouze západní TV kanály a periodická sucha mám odtamtud. Problémy s pesticidy mám také ze západních zdrojů. O včelařství se občas bavím z bratrem (je včelí doktor:) a koukal jsem i na nějaké kritické západní články, psalo se tam o tom. TTIP připravuje půdu pro americké korporace, chystá se upravovat příliš "tvrdé" EU normy (potraviny, zemědělství). Bohužel je utajovaná, ani europoslanci ji nemají k dispozici (mohou si jen pod přísným dozorem omezeně číst).
  TTIP zatím není a snad neprojde.
  Já jen chtěl říci, že mají dost svých témat k řešení doma, ale samozřejmě si uvědomuji, v čem je jádro pudla...takže to v Sýrii asi jen tak nepustí.

 • premyslcz
  12:24 03.12.2015

  To leviathan "To, ze vojna v Syrii vypukla kvoli tomu, ze Assad odmietal ropovod z SA do TUR je proste detska naivnost. "
  Ano proto " nakupoval" ropu od IS, protože nepotřeboval ropu z SA. A plynovod z Qataru ( mimochodem včera podepsal smlouvu Turecko - Qatar o dodavkach LNG, má strach že mu vypnou Rusove plyn, ted to bude mit zkratkou pres pul sveta ) taky nepotreboval. Pro Turecko bylo zasadni zajisteni techto produktovodu ( plyn a ropa) které Turecko nema ( benzin tam stoji 46,- Kč) a kasirovani penez za distribuci do Evropy( coz zase potrebuje SA a Qatar) Nejvetsi nákladova castka za ropu a plyn je logistika, proto trubka je mnohem levnejsi nez tanker.

 • RiMr71
  12:21 03.12.2015

  JO - a jak přesně nám američani vnutí způsob zemědělství, to by mě moc zajímalo.... Nepleteš si to s RVHP?
  ALe RVHP je nahrazeno EU, ne nějakým paktem s USA.
  Máš to popletené..

 • RiMr71
  12:20 03.12.2015

  ...Luky, současná US politika se mi protiví, to jen na začátek, aby to nevypadalo že spím v povlečení s pruhy a hvězdami, jak mi tu kdysi kdosi napsal... :)
  Ale - kolikrát byls ve státech, když tak zasvěceně píšeš o vyhladovělých zubožených lidech bydlících v přívěsech, ve zbídačené zemi bez včel a jánevimčeho?
  Předpokládám, že to všechno viděls na místě! :)

 • RastiSlav
  12:09 03.12.2015

  Kde a kedy to povedal Einstein?+1955

 • Rase
  12:07 03.12.2015

  Nevim jestli si vzpomínáte, ale Sýrie se účastnila i invaze do Iráku (na straně USA), z té doby mají přilby PASGT atd. a asi i nějaké peníze od Arabů.
  Dokud se nepřekreslí hranice většiny států v oblasti, tak tady bude chaos i v budoucnu. Akorát, pokud by vznikl Kurdistán, tak by zbytek Iráku spadl pod Irán, a mocný Irán (Persii), nechce Izrael (a sousedé)

 • Luky
  11:27 03.12.2015

  leviathan: dětinskou naivnost si nech pro sebe, máš ji plnou zavinovačku. Vůbec nechápeš, že tu nejde o ropu jako takovou, ale o vliv a finanční systém, který je na obchod s ropou navázán. USA nepotřebuje nikomu krást ropu(ale taky to umí), jim stačí, pokud je těžící země navázaná na ten "jejich" systém.

  Nezobecňuj ty zbraně, já se vyjádřil jasně, co na tom nechápeš?
  Nadpis článku zní: "Spojené státy jsou bezradné proti Islámskému státu" a vy se stále trápíte, že USA dělají málo...
  Můj názor je, že kdyby nedělali nic, bude líp. Oni ale bohužel dělají co můžou, tak furt neplačte a nebuďte ukřivdění a nepochopení...

 • leviathan
  11:17 03.12.2015

  Palo Satko : predpokladas , ze USA chcu v oblasti ostat a ze maju zaujem na produktovodoch k stredozemnemu moru --- ma zaklade coho toto predpokladas? Problem predsa je, ze sa USA z Iraku stiahli ( v Syrii nikdy neboli)! To sposobilo chaos, ktoreho dosledkom je vznik ISIS. A ropa? USa uz tolko ropy nepotrebuju, to je skor zaujem Saudov. A ti mozu kludne ropovod postavit cez Jordansko a Egypt. To, ze vojna v Syrii vypukla kvoli tomu, ze Assad odmietal ropovod z SA do TUR je proste detska naivnost.

  Luky : obchod so zbranami vznikol kedy? Tak preco vas to tak udivuje?

 • Luky
  11:05 03.12.2015

  leviathan: no já jen že se pořád mluví o hladomorech a nedostatku vody v Sýrii a středomoří, ale problémy jsou v USA. A co se týče vymírání opylovačů, tak to není žádná sranda a týká se to hlavně eklhaft US způsobu zemědělství, který nám chtějí taky vnutit krz TTIP....mimo jiné..

  Jinak ohledně zbraní jsem nepsal o množství potřebné pro obranu států jako Katar nebo SA. Mě je jedno, jestli jim to dodá Amík, Rus, Číňan nebo Jihoafričan. Rebelové si pochvalují neomezený přísun a ten se odněkud stále hrne.

 • palo satko
  10:29 03.12.2015

  leviathan napisal som, že USA podporuju ISIL? nenapisal. napisal som, že ISIL by sa teraz podpora hodila, ked už americki kamaradi maju problemy. alebo Saudi, Turacko a Katar nie su priatelia USA?
  ked vyhra ISIL maju Američania dovod nadalej zostat v oblasti a každy oceni ich pritomnost a pomoc vojensku a ekonomicku. ked vyhra Asad, Iran a Rusi, tak si možu zbalit "vojenske švestky" a v tych krajinach sa nebudu moct vratit ani s ekonomickym vplyvom, lebo ich predbehne Čina. Rusi nedovolia stavat produktovody zo Zalivu na mediteranske pobrežie a Čina tie potrubia tiež nepotrebuje, lebo ta ropa a plyn ktory by sa cez ne dopravoval jej nepatria.

Stránka 1 z 2