USA poskytnou Iráku výzbroj za stovky milionů dolarů

Foto: Irácké tanky M1A1 Abrams. / Public Domain
Irácké tanky M1A1 Abrams. / Public Domain

Americká armáda poskytne Iráku nově vojenské vybavení v hodnotě 300 milionů dolarů. Iráčané dostanou další tanky, obrněná vozidla, balistickou ochranu pro vojáky nebo útočné pušky. Cílem je zvýšit schopnost irácké armády vést bojové operace proti jednotkám Islámského státu.

Nová irácká armáda za dobu své existence dostala od Spojených států 140 starších tanků M1A1 Abrams. Jde o tanky vyzbrojené dělem ráže 120 mm a se slabším pancéřováním (oproti M1A2 Abrams) bez ochuzeného uranu.

Irácká armáda v bojích s bojovníky Islámského státu přišla asi o 40 tanků M1A1 Abrams. Řada tanků byla zničená protitankovými střelami, jako je ruský 9M133 Kornet, které povstalci získali ze skladů syrské armády. Magazín DoD BUZZ dokonce tvrdí, že irácká armáda má v současné době pouze 40 provozuschopných tanků M1A1, zbytek byl zničen nebo poškozen.

V Irácké armádě rovněž slouží 10 000 vozidel HMMWV (Humvee), které Iráčanům přenechala americká armáda. I na této technice Iráčané utrpěli v boji se sunnitskými bojovníky z Islámského státu značné ztráty. Navíc se odhaduje, že stovky vozidel se zmocnili sunničtí povstalci.

Kromě darované výzbroje Iráčané projevili zájem o 175 tanků M1A1. Iráčané chtějí také pro tanky získat reaktivní pancéřování, které je účinné proti protitankovým granátům (RPG) a řízeným střelám – ty způsobují iráckým tankovým jednotkám největší ztráty.

Dohoda za necelé 3 miliardy dolarů obsahuje také dodávky 700 lehkých vojenských pick-upů M1028 Commercial Utility Cargo Vehicles, 15 vyprošťovacích vozidel M88A2, 45 000 kusů ostré a 10 000 kusů cvičné tankové munice, nebo 175 kulometů M2 a 350 kulometů M240.

Stejně tak vláda v Bagdádu požaduje 1000 vozidel Humvee vyzbrojených těžkými kulomety M2 a granátomety Mk19, včetně logistického a výcvikového vybavení. Cena této druhé zakázky je 579 milionů dolarů.

Požadavky Iráčanů schválilo americké ministerstvo zahraničí, ale prodej musí posvětit americký Kongres.

Během následujících dvou měsíců se mohou prozatím Iráčané těšit na šest tanků M1A1 a 50 vozidel Humvee v rámci bezplatné pomoci od Spojených států. Irácké a kurdské síly rovněž získají bezplatně 250 vozidel kategorie MRAP.

„Nebezpečí číslo jedna pro irácké síly jsou bomby na silnicích a v autech," řekl americký velvyslanec v Iráku Stuart Jones. „Vozidla MRAP poskytují zvýšenou ochranu iráckým bezpečnostním silám proti minám."

Za pozornost stojí i další americká vojenská pomoc. Washington iráckým bezpečnostním silám poskytl zdarma 12 000 sad neprůstřelných vest a kevlarových helem, balíčky pro bojové mediky nebo vybavení pro boj s nastražnými výbušnými systémy. Připravuje se také dodávka 10 000 pušek M16.

Mít kvalitní výzbroj je jedna věc, ale jak ukazuje smutný příklad irácké armády, důležitější je kvalitní výcvik a morálka. V rámci vojenské pomoci začnou také američtí vojáci cvičit irácké síly v používání nové výzbroje, taktice nebo v boji proti nástražným výbušným systémům.  

Zdroj: DoD BUZZDefense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Irák: Šíitsko-sunnitská občanská válka?

V současném Iráku jde více než o vzestup islámského hnutí IS (Islámský stát). V Iráku se najevo ...

NÁZOR: Novinky z Kobani, Iráku a Turecka

V tomto sdělení čerpám hlavně z rozhovoru mezi Amy Goodmanovou a Richardem Falkem, který je ...

Irák nasadí ruské bitevní vrtulníky Mi-28NE „Havoc“

Radikálové z Islámského státu (IS) stále úspěšné působí ve velkých částech severního Iráku a Sýrie. ...

Spojenci zpátky v Iráku

Americká armáda počátkem příštího roku pošle do Iráku 1000 výsadkářů 3. pěchotního brigádního ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • tomas.benus
  17:14 08.01.2015

  drobne doplnenie k prispevku od Ultramarinus: tiez ma nahnevalo prirovnavanie k biblickemu "kto je bez viny, nech hodi kamenom". Ja som bol vychovavany v krestanskej viere, a tento ...
  Zobrazit celý příspěvek

  drobne doplnenie k prispevku od Ultramarinus: tiez ma nahnevalo prirovnavanie k biblickemu "kto je bez viny, nech hodi kamenom". Ja som bol vychovavany v krestanskej viere, a tento vyrok mi bol vzdy vysvetlovany tak, ze nemam ludi odsudzovat, lebo nikto z nas nie je uplne bez viny...
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  14:07 08.01.2015

  Irák také projevil zájem o BVP Bradley a Strykery. Podle všeho ale nebudou součástí této dodávky.
  A jinak -tato koncepce budování armády mi připomíná strategii Saddáma Husajna, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Irák také projevil zájem o BVP Bradley a Strykery. Podle všeho ale nebudou součástí této dodávky.
  A jinak -tato koncepce budování armády mi připomíná strategii Saddáma Husajna, za kterého také byla nakupována moderní výzbroj v ohromném množství, ale vzhledem k nízkosti výcviku atd. ji pak irácká armáda nedokázala použít. Takže se mi zdá, že to je taková národní tradice
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:39 08.01.2015

  Jojo... Tady je ten náš zdejší umírněný muslimský boss:
  http://www.osacr.cz/2013/06/16...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jojo... Tady je ten náš zdejší umírněný muslimský boss:
  http://www.osacr.cz/2013/06/16...
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  06:18 08.01.2015

  Musime chudaky dovezene muslimy chapave prijimat aby nebyli nabozensky urazeni. Oni se nam pak odmeni zavedenim stejne svinskeho rezimu, jaky okupuje Syrsko-Iracke pohranici. Jo s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Musime chudaky dovezene muslimy chapave prijimat aby nebyli nabozensky urazeni. Oni se nam pak odmeni zavedenim stejne svinskeho rezimu, jaky okupuje Syrsko-Iracke pohranici. Jo s reakcemi na humor kde se vyskytuje Mohamed a jaky je v danych regionech proti krestanstvi a Jezisi celkem oblibeny, co by se z toho pozvracel i praktikujici kat. Policajt co lezi na zemi skucici bolesti a svine ho hrdinsky dodela zblizka do hlavy. Neozbrojeny sjezd novinaru rozdeli na chlapy a zenske a pak strili podle vyvolavanych jmen. Otevreme se vic. Tolerujme islam v Cechach. A tahle prasata v ulicich nam budou odmenou. Predseda ceskeho islamu se ostre ohrazuje proti terorizmu, ale kamenovani je ok, protoze "to napsal buh". Pravdive neopomnel zduraznit, ze i v bibli stoji "kdo jsi bez viny hod kamenem". Ponekud uz ale zapomnel dodat, ze v zadne z krestanskych zemi se to uz jako trest nepouziva a kdyz to dav pouzije, autority to resi jako kriminalni cin, nikoliv akt spravedlnosti. A to je "umirneny" a "integrovany" do ceska spolecnosti. Evrope uz nic jineho, nez plosne deportace a protiislamske zakony pred prechodem z liberalni demokracie na rigorozni stredovekou teokracii nepomuze, proste proto, ze s oslabenym a "osvicene chapavym" krestanstvim neexistuje adekvatne silna protifilozofie.
  Skrýt celý příspěvek

 • memo
  01:38 08.01.2015

  Podle padající ceny ropy je spíš možné očekávat opotřebovávací válku mezi Iránem/Ruskem a Saudskou Arábii/Pákistánem. A to už během začátku jara. Na jaké straně jen bude stát Irák ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle padající ceny ropy je spíš možné očekávat opotřebovávací válku mezi Iránem/Ruskem a Saudskou Arábii/Pákistánem. A to už během začátku jara. Na jaké straně jen bude stát Irák a také USA?
  Skrýt celý příspěvek

 • xreht06
  01:08 08.01.2015

  Ahojte,

  myslím, že pokud nějakou armádu cvičíte a vyzbojujete x let, dáte ji (na poměry regionu) špičkovou výzbroj a ona (kdyby nebylo Kurdů a spojeneckých náletů) de facto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ahojte,

  myslím, že pokud nějakou armádu cvičíte a vyzbojujete x let, dáte ji (na poměry regionu) špičkovou výzbroj a ona (kdyby nebylo Kurdů a spojeneckých náletů) de facto nezaznamená žádný významnější úspěch, naopak z boje utíká a onu výzbroj ztrácí/nechává nepříteli..... Tak si nejsem vůbec jist, že recept typu: dáme/prodáme jim další výzbroj a další výcvik je tou správnou cestou.

  Myslím, že je to jen taková labutí píseň (ty nálety a výcvik) snahy ten region zbavit fanatiků/extrémistů a pokud se tam nenasadí pěchota ve velkém počtu (jakože nenasadí) tak se to tam bude tak akorát nějakou dobu "plácat" a pak si Američani řeknou, že v tomhle koutě světa "to prostě nemá cenu" a zabalí si fidlátka.
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  23:40 07.01.2015

  liberal shark měl na mysli zřejmě něco ve smyslu tohoto odstavce

  Během následujících dvou měsíců se mohou prozatím Iráčané těšit na šest tanků M1A1 a 50 vozidel Humvee v rámci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  liberal shark měl na mysli zřejmě něco ve smyslu tohoto odstavce

  Během následujících dvou měsíců se mohou prozatím Iráčané těšit na šest tanků M1A1 a 50 vozidel Humvee v rámci bezplatné pomoci od Spojených států. Irácké a kurdské síly rovněž získají bezplatně 250 vozidel kategorie MRAP.

  Ještě musíme přičíst i to co jim dali předtím, abychom měli ucelený objem darů.
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  23:31 07.01.2015

  liberal shark

  Nějaký ty rotačáky pro vrtulníky jsme dostali, jestli jsem správně pochopil z jednoho článku. Takže asi sem tam taky něco kápne.
  Faktem je , že USA mají své ...
  Zobrazit celý příspěvek

  liberal shark

  Nějaký ty rotačáky pro vrtulníky jsme dostali, jestli jsem správně pochopil z jednoho článku. Takže asi sem tam taky něco kápne.
  Faktem je , že USA mají své zájmy a je jasné, že budou svou snahu směrovat na své zájmy nikoli na ty naše.

  Možná by bylo něco jiného pokud bychom se jim zavázali, že postavíme např. mechanizovanou brigádu třebas o síle 5 praporů, kterou nasadíme když někam vlítnou. V takovém případě by možná pomohli významnou měrou. Dávat nám však něco jen abychom si s tím hráli na vojáky pro ně nemá smysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • Garret
  22:49 07.01.2015

  Poskytli? A čím by jsme je zaplatili? Pokud se správně dívám, tak se tentokráte jedná o obchod, nikoli dárek. Nehledě na to, že Abramsy by pro nás nebyly zrovna optimální stroje. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poskytli? A čím by jsme je zaplatili? Pokud se správně dívám, tak se tentokráte jedná o obchod, nikoli dárek. Nehledě na to, že Abramsy by pro nás nebyly zrovna optimální stroje. (Pokud nemyslíte darované vesty a helmy, pro které by jsme momentálně taky neměli užití)
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  20:21 07.01.2015

  Nebylo by přínosnější, kdyby ty zbraně USA poskytli raději nám ?

  Nebylo by přínosnější, kdyby ty zbraně USA poskytli raději nám ?

 • hovorka11
  20:04 07.01.2015

  Tyhle zaplacené a nedodané letouny včetně našich slíbených a nedodaných L159 málo pohyblivá pěchota těžko nahradí

  http://www.atmonline.cz/news/2...

  Tyhle zaplacené a nedodané letouny včetně našich slíbených a nedodaných L159 málo pohyblivá pěchota těžko nahradí

  http://www.atmonline.cz/news/2...

 • hovorka11
  19:55 07.01.2015

  Pochybuji, že írácká armáda bude někdy bojeschopná na úrovni syrské, protože ani neví za koho bojují. Pokud budou v Íráku vládnout vlády dosazené odjinud, tak se tam každý bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pochybuji, že írácká armáda bude někdy bojeschopná na úrovni syrské, protože ani neví za koho bojují. Pokud budou v Íráku vládnout vlády dosazené odjinud, tak se tam každý bude hlavně snažit aby se uživil a přežil. Pokud západ se sunnitskými státy bude podporovat výcvik "rebelů", tak bude i ISIL mít základnu z těchto většinou žoldáků. Stačí jim jen lépe zaplatit.
  Jsem zvědav, kteří islamisté vraždily v Paříži a kdo je pravděpodobně v Jemenu vycvičil.
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  19:28 07.01.2015

  Osobně si myslím, že je to především o zahraniční politice USA.
  Takže by bylo fajn bavit se o tom co tím USA sleduje tam a nesleduje jinde. Proč jednomu dá a druhému nedá. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si myslím, že je to především o zahraniční politice USA.
  Takže by bylo fajn bavit se o tom co tím USA sleduje tam a nesleduje jinde. Proč jednomu dá a druhému nedá. Porovnávat s jinými regiony v podobné situaci je naprosto přirozená věc.


  Souhlasím s dusan a přidal bych trošku něco málo.

  Korupci a jiné špatné jevy USA nepřehlížejí, ale je to jasný důsledek a zároveň prostředek jejich ambicí. USA jasně řekli, že jdou do Iráku a Afghánistánu aby přenesli bojiště teroristů od sebe k nim. Takže to , že to bouchá v Iráku a Afghánistánu je vlastně to co chtěli. Pokud by zavládl v těchto regionech mír, hrozilo by automaticky , že to zas začne bouchat v USA.

  Otázka Kurdů je jasná, nikdo nemá zájem aby Kurdové měli kvalitní výzbroj, protože by vznikl vojensky silný subjekt, který by předělal hranice.
  Pokud dáte Kurdům Abrams , tak je to jako jim dát vlastní stát.
  Skrýt celý příspěvek

 • ujo Marek
  18:38 07.01.2015

  Iracká armád ako taká je nebojaschopná, je to kolos o tisícoch mŕtvych duší(ako sa nedávno zistilo, vojaci boli iba na papieri, ale mzdy a všetky náležitosti im plynuly).
  To sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Iracká armád ako taká je nebojaschopná, je to kolos o tisícoch mŕtvych duší(ako sa nedávno zistilo, vojaci boli iba na papieri, ale mzdy a všetky náležitosti im plynuly).
  To sa nemusia američania skrývať za pomoc pre Irackú armádu, ale môžu tie zbrane rovno poslať IS, ktorý ich aj tak nakoniec ukoristí.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  18:24 07.01.2015

  Celkem zajímavé by bylo porovnání jak si vedou ohledně ztrát tankové jednotky Syrské armády. Ti mají horší výzbroj, ale z videí je patrné, že dokáží lépe koordinovat postup s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celkem zajímavé by bylo porovnání jak si vedou ohledně ztrát tankové jednotky Syrské armády. Ti mají horší výzbroj, ale z videí je patrné, že dokáží lépe koordinovat postup s pěchotou. Videa z Iráku prakticky neexistují.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  18:00 07.01.2015

  Od okupácie Iraku naliala Amerika do irackej armády miliardy USD na výcvik a nákup rôznej podotýkam modernej techniky. Kde teda do pekla je tá technika a vycvičená armáda (tanky, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Od okupácie Iraku naliala Amerika do irackej armády miliardy USD na výcvik a nákup rôznej podotýkam modernej techniky. Kde teda do pekla je tá technika a vycvičená armáda (tanky, vozidlá, automatické pušky a množstvo inej techniky). Iracká armáda nie je o technike a výcviku pretože iracká armáda je zberba negramotných vojakov vrátane ich veliacich dôstojníkov a generálov, ktorí zdupkajú pri prvom "bu bu bu" akéhokoľvek nepriateľa. Aj keby im Američania dali tisíc najmodernejších tankov a lietadiel, pri prvom "bu bu bu" pustia do gatí a utečú. A to isté sa týka aj "takzvanej" armády v Afganistane.
  Skrýt celý příspěvek

 • apache
  17:54 07.01.2015

  Irácká armáda toho zatím moc nepředvedla, na rozdíl od Kurdů. Sebelepší technika je na nic, pokud ji dáte lidem, kterým se bojovat nechce. Daleko efektivnější by bylo dát několik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Irácká armáda toho zatím moc nepředvedla, na rozdíl od Kurdů. Sebelepší technika je na nic, pokud ji dáte lidem, kterým se bojovat nechce. Daleko efektivnější by bylo dát několik (takový počet, který by do budoucna nepředstavoval hrozbu dejme tomu pro Turecko) Abramsů právě Kurdům, ti by toho s nimi dokázali podstatně více.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  17:08 07.01.2015

  Irackie Abramy mają 120mm armate...

  Wujek Sam, aż tak wredny je jest - nie sprzedał im starych M1 z 105tką (a szkoda...)

  Irackie Abramy mają 120mm armate...

  Wujek Sam, aż tak wredny je jest - nie sprzedał im starych M1 z 105tką (a szkoda...)

 • dusan
  17:00 07.01.2015

  Začína mi to pripomínať Vietnam ....

  Tiež amící nešetrili pri dodávkách zbraní a vybavenia pre juhovietanamskú armádu ... nakoniec komunisti ani nepoďakovali : )

  Základným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Začína mi to pripomínať Vietnam ....

  Tiež amící nešetrili pri dodávkách zbraní a vybavenia pre juhovietanamskú armádu ... nakoniec komunisti ani nepoďakovali : )

  Základným problémom Iraku je korupcia ... podobne jako v južnom Vietname ..

  A zas si Amíci naivne myslia, že to je menej dôležitá otázka ....

  Čítal som toho dosť o Iraku v roku 2003 a môžem povedať, že západ má dosť skreslený pohľad na túto problematiku ....

  Preceňuje sa význam islamistov ... a strašne sa podceňuje "normálna" správa štátu .. tj. bez kradnutia a korupcie ...

  Často Amíci spolupracovali či dosadzovali do funkcií vyhlásených grázlov ... a tí potom odpor voči sebe vysvetľovali "terorizmom" .. a přitom to bola často zúfalá snaha obyčejných ľudí bojovať proti skorumpobanej čvarge ... ak ešte ponúkli pomoc nejakí radikáli, ktorí sú vždy "prísť na pomoc" ... tak "teroristi" boli na svete ....

  Irak je umelý štát a reálne v demokratickom systéme nemôže fungovať. Sice to nik nepovie nahlas, ale mapy tohoto regiónu sú nezmyslom európskych úradníkov z Parížskej konferencie po I.SV a zohľadňovali ich záujmy.... domácích sa nik nepýtal ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  16:56 07.01.2015

  Pánové, o Ukrajině se zde bavit nebude. OK?

  Pánové, o Ukrajině se zde bavit nebude. OK?

 • RiMr71
  16:52 07.01.2015

  ...jděte s tou Ukrajinou do... Oba názory jsou extrémní a podle mě mimo, ale proč to proboha cpát do tématu o Iráku?

  ...jděte s tou Ukrajinou do... Oba názory jsou extrémní a podle mě mimo, ale proč to proboha cpát do tématu o Iráku?

 • GAVL
  16:23 07.01.2015

  Proč by měla být vůle pomáhat Ukrajině. Ze sféry vlivu Ruska je v podstatě vytrhli, zajistili jim zvýšení cen plynu, ropy a to jim stačí. Časem jim rádi za velký prachy prodaj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proč by měla být vůle pomáhat Ukrajině. Ze sféry vlivu Ruska je v podstatě vytrhli, zajistili jim zvýšení cen plynu, ropy a to jim stačí. Časem jim rádi za velký prachy prodaj ojetej šunt.
  Irák je něco jiného tam je ropa a tak na tom mají zcela odlišný zájem.

  Další věc je , že ani nemají zájem aby se moc na Ukrajině válčilo. Zde , ale mají zájem aby se to mazalo co nejvíc. Čím víc se budou mazat arabáči mezi sebou, tím méně jich bude. Za nějaký čas zas hodí omylem ISILákům nějaký protitankovky.
  Skrýt celý příspěvek

 • antifakt
  15:41 07.01.2015

  Pěkná ukázka toho, jak by taky mohla vypadat účinná pomoc Ukrajině, kdyby byla vůle.

  Pěkná ukázka toho, jak by taky mohla vypadat účinná pomoc Ukrajině, kdyby byla vůle.