Spojené státy provedly test „zakázané“ balistické střely

Spojené státy provedly test „zakázané“ balistické střely
Testovací odpal střely středního doletu / YouTube (Zvětšit)

Americké letectvo (US Air Force), resp. 30. Vesmírné křídlo (30th Space Wing), provedlo test konvenční, ze země odpalované balistické střely středního doletu. Test ještě donedávna zakázané zbraně se uskutečnil ze základny Vandenberg Air Force Base.

Jedná se o druhý test raketových systémů, které ještě donedávna zakazovala Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty). K prvnímu testu došlo na konci srpna letošního roku na ostrovech San Nicolas nedaleko Kalifornie. Při zkoušce americké námořnictvo z pevniny vypustilo střelu Tomahawk, zřejmě Tomahawk Block IV (Tactical Tomahawk).

O druhém testu je jen minimum oficiálních informací. Podle tiskové zprávy šlo o ověření „prototypu konvenčně uspořádané, ze země odpalované balistické střely“. S největší pravděpodobností šlo o prototyp střely středního doletu IRBM (Intermediate-Range Ballistic Missile), tedy o balistický raketový systém s doletem 3000 až 5500 km. Smlouva INF přitom zakazovala vývoj raketových systémů s dosahem 500 až 5500 km.

Podle posledních informací testovaná raketa uletěla vzdálenost „větší než 500 km“. Stejně tak se ví, že hlavním průmyslovým partnerem je Northrop Grumman Innovation Systems a na projektu spolupracuje také Kancelář pro strategické schopnosti SCO (Strategic Capabilities Office).


Test rakety z Vandenberg Air Force Base

Dohady o testu IRBM potvrzuje zpráva z března 2019, ve které Pentagon oznámil záměr otestovat prototyp IRBM v listopadu letošního roku. Proč ale k testu došlo až v prosinci, nebylo zveřejněno. V každém případě zástupci letectva a průmyslu údajně začali na vývoji střely pracovat až v únoru 2019 (tedy po vypovězení INF). Zkouška tedy proběhla pouze devět měsíců po začátku prací, podle amerického letectva přitom tento proces trvá typicky 24 měsíců.

„[Střelnice] Western Range hraje nedílnou roli při testování nových schopností tím, že poskytuje našim partnerům infrastrukturu, personál a potřebný prostor k provádění účinného testování střel, a to od koncepcí až po vyhodnocení,“ uvedl plukovník Anthony Mastalir, velitel 30. Vesmírného křídla. „Národní obranná strategie [National Defense Strategy] poskytuje velmi jasný směr k obnovení naší konkurenční výhody v obnovené velmocenské soutěži, a my dlužíme našemu národu rychle vyvíjet obranné schopnosti. Naší členové letectva by dnes měli být extrémně hrdí na jejich příspěvek naší zemi.“


Hera / US Army

Pentagon tedy očividně chce obnovit schopnosti ztracené po podpisu smlouvy INF v roce 1987, kdy se musel zbavit raketových systémů BGM-109G Gryphon (využívající upravené střely Tomahawk) a střel středního doletu Pershing II. Během studené války tyto zbraně rozmístěné v Evropě, podle americké televize Fox News, dokázaly zasáhnout Moskvu a další cíle v Sovětském svazu do dvou minut. Naopak v případě odpalu mezikontinentálních balistických střel ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile) z území Spojených států byla doba letu až 30 minut.

O samotné testované střele nejsou žádné informace. Web The Drive ale rozvíjí spekulace, že mohlo jít o zkrácenou verzi třístupňové ICBM Minuteman III. Testovanou střelu mohl tvořit pouze druhý a třetí raketový stupeň.


Porovnání střel Minuteman , od LGM-30A/B (Minuteman I) až po LGM-30G (Minuteman III) ; větší foto / US Air Force

Web The Drive se přitom odkazuje na dvoustupňovou raketu Hera vyvinutou počátkem 90. let minulého století. Hera využívala právě druhý a třetí raketový stupeň starších ICBM Minuteman II a naváděcí hlavice střel Pershing II. Raketa Hera od 90. let slouží jako cvičný cíl pro protiraketové systémy Patriot PAC-3 a THAAD (Terminal High Altitude Area Defense).

Zveřejněné video ukazuje raketu, která má stejný průměr po celé délce těla, což skutečně může odpovídat použití druhého a třetího stupně Minuteman III. Naopak druhý a třetí stupeň střely Minuteman II měl odlišný průměr.

Další možností je, že šlo o raketu odvozenou z raketového urychlovacího stupně vyvinutého pro vynesení hypersonického kluzáku AHW (Advanced Hypersonic Weapon). Další zvažovanou možností je raketa Castor 4 od Northrop Grumman.

The Drive dále spekuluje, s odkazem na analýzu videa, že testována střela byla velmi pravděpodobně vybavena manévrujícím návratovým tělesem MARV (Maneuverable Reentry Vehicle).

Kdy dojde k zavedení nové IRBM do výzbroje americké armády není jisté. Americký ministr obrany Mark Esper se 12. prosince k možnému rozmístění IRBM vyjádřil následovně: „Jakmile vyvineme střely středního doletu a pokud si to moji velitelé vyžádají, budeme úzce spolupracovat a úzce konzultovat s našimi spojenci v Evropě, Asii a jinde možnosti rozmístění [střel].“ 

Zdroj: The Drive, Vendenberg

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

ANALÝZA: Ruské střely Iskander - historie, účinnost, nasazení; část 3.

Tento poslední článek třídílného seriálu navazuje na článek o ruských balistických střelách Iskander ...

USA odstupují od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se chystá odstoupit od studenoválečné ...

AIM-260: Nová americká střela vzduch-vzduch středního dosahu

Americké letectvo (USAF) a americké námořnictvo (US Navy) již dva roky v tajnosti vyvíjí nástupce ...

Šíření raket středního doletu: Američané vyzkoušeli pozemní verzi střely Tomahawk

Američané v neděli cvičně odpálili „suchozemskou“ verzi střely s plochou dráhou letu Tomahawk. Jde ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • ArcheologJD
  17:32 20.12.2019

  Tak v prvé řadě se ukazuje jak jak chytré balo od Rusů dohodu o střelách středního doletu porušovat. Nevěřím, že odborně zdatným osobám v Rusko nebylo jasné, že pro USA je při využití jim dostupných technologií brnakačka tyto zbraně vyvinout a v případě potřeby je rychle zavést do služby. Notabene když na Rusy jsou ve vzácné shodě naštvaný jak demokrati tak republikáni. No ještě že kremlini mužou zmobilizovat pátou kolonu mírového protiatomového hmutí v celé EU. Vždycky mně "překvapí", že jim vadí jen imperialistický rakety ale atomoví hlavice největšího bojovníka za mír je nikdy nebzrušovali.

 • Sunet
  13:55 20.12.2019

  Trochu mě zaráží absence jakékoliv diskuze k tomuto tématu. Pamatuji si rok 1987, kdy byla podepsána smlouva mezi USA a SSSR o likvidaci nukleárních raket st´ředního doletu. Byla tenkrát cítit ta úleva od všudypřítomného strachu z nukleárního konce Evropy.
  Při jejím zrušení jsem pocítil určitou hořkost, nechtěl jsem, aby se z Evropy zase stala nukleární střelnice. Bláhově jsem se domníval, že Američané nespustí další kolo jaderného zbrojení. A jak ukazuje tento článek, mýlil jsem se a to dost. Použita rétorika je jak z dob studené války "... poskytuje velmi jasný směr k obnovení naší konkurenční výhody v obnovené velmocenské soutěži, a my dlužíme našemu národu rychle vyvíjet obranné schopnosti. Naší členové letectva by dnes měli být extrémně hrdí na jejich příspěvek naší zemi.“

  Ještě zlověstněji znějí tyto slova "...vyvineme střely středního doletu a pokud si to moji velitelé vyžádají, budeme úzce spolupracovat a úzce konzultovat s našimi spojenci v Evropě, Asii a jinde možnosti rozmístění...".

  Vypadá to, že zlatý věk skončil, netrval moc dlouho, cca 30 let ale pro Evropu to byly opravdu zlaté časy. Škoda, že skončily tak brzy.

  Asi už se letos zde neukážu, přeji proto všem klidné a radostné svátky a vše nejlepší do nového roku!

  • infi
   15:52 20.12.2019

   Otazkou zustava proc nejaky Evropsky stat v dnesni dobe chce mit na svem uzemi americke jaderne rakety, ktere budou v Moskve za 2minuty?

   • ArcheologJD
    17:24 20.12.2019

    Polsko a třaba Rumunsko :-)

  • satai
   17:24 20.12.2019

   Jo, měli nechat Rusáky zbrojit a nereagovat na to...

   • ArcheologJD
    17:34 20.12.2019

    No úplně ideální rekcí nás imperialistů by bylo jenostrané a totální atomové odzbrojení pak by boj za mír dostal konečně tu správnou dimenzi :-)

  • petr.svetr
   17:36 20.12.2019

   Smlouva může být nová, USA+RUSKO , ale bez Číny to už neprojde.