Spojené státy se stahují ze Sýrie

Spojené státy se stahují ze Sýrie
Americko-turecká hlídka v severní Sýrii (8. listopad 2018) / Public domain (Zvětšit)

Spojené státy začaly ve středu 19. prosince stahovat své jednotky ze Sýrie. Dle tweetu prezidenta Donalda Trumpa USA totiž „porazily ISIS (Islámský stát ) v Sýrii, jediný důvod pro to zde zůstávat.“ Zároveň několik vládních zdrojů uvedlo možnost stažení veškerých jednotek působících v Sýrii. Přestože se jedná o dosud oficiálně nepotvrzené informace, potenciální úplné stažení vyvolalo vlnu kritiky i v řadách Trumpových politických stoupenců.

 Mluvčí Bílého domu Sarah Sanders odůvodnila tento krok „vstupem do další fáze kampaně,“ ačkoliv nespecifikovala, co si lze pod dalším angažmá Spojených států v Sýrii představit. Z jejího oficiálního vyjádření není zdaleka zřejmé, zda Washington stáhne všech přibližně 2000 vojáků působících v Sýrii (přesný počet podléhá utajení), ani v jakém časovém horizontu by k tomuto kroku mělo dojít.

Jeden ze zdrojů pod podmínkou anonymity uvedl pro agenturu Reuters, že všechen vojenský personál opustí Sýrii v období mezi 60 až 100 dny. V posledních 24 hodinách pak došlo k evakuaci zaměstnanců amerického ministerstva zahraničí (Department of State) ze země. Stahování se však nikterak nedotýká přibližně 5000 amerických vojáků působících v sousedním Iráku, které v případě potřeby mohou zasahovat v Sýrii.

Záměr opustit Sýrii prezident Trump deklaroval již několikrát. Kromě kritických hlasů z „vlastní“ partaje se proti rozhodnutí postavili také někteří zástupci Pentagonu, včetně ministra obrany Jima Mattise. Ten, nejen z důvodu nesouhlasného postoje ohledně přítomnosti amerických vojáků v Sýrii, podal následující den demisi.

Dle The Wall Street Journal začal Washington o svém rozhodnutí informovat partnery na severovýchodě Sýrie, zejména pak kurdské a arabské milice, které se sdružují do Syrských demokratických sil SDF (Syrian Democratic Forces). Právě ty jsou Spojenými státy dlouhodobě podporovány nejen finančně a vojenským materiálem, ale také personálně v boji proti samozvanému Islámskému státu.

SDF se minulý týden podařilo dobýt město Hajin ve východní provincii Dajr az-Zaur, poslední baštu Islámského státu. Tento úspěch se stal základem Trumpova prohlášení o „poražení Islámského státu“ a zbytečnosti dalšího působení amerických jednotek v zemi. Přestože je pravdou, že ISIS ovládá přibližně 1 % teritoria v porovnání s jeho vrcholnou expanzí v roce 2014, bezpečnostní experti varují před předčasnými závěry.


Američtí vojáci v Sýrii; ilustrační video

Stažení amerických jednotek pak ohrožuje právě SDF. Hlavní složkou SDF jsou totiž kurdské Lidové obranné jednotky (YPG), které jsou Tureckem považované za teroristickou organizaci a za odnož Kurdské strany pracujících (PKK). Zvláště poté, co Turecko a jím podporované milice dobyly Afrín (do té doby obývaný Kurdy), se Spojené státy navíc staly určitou zárukou bezpečnosti SDF.

Trumpovo rozhodnutí přišlo mimo jiné po tom, co turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan oznámil novou přeshraniční vojenskou ofenzívu v oblasti východního břehu Eufratu na severu Sýrie. Deklarovaným cílem této nadcházející operace je pak boj proti terorismu, tedy dle vnímání Erdogana boj proti jednotkám YPG, kterých se v oblasti nachází mezi 30 až 40 tisíci.  

Ve spojení s úplným opuštěním Sýrie vyvstávají další obavy z možného bezpečnostního vakua, které v důsledku odchodu amerických jednotek vznikne a z toho, kdo toto vakuum zaplní. Jednou z možností nadále zůstává ISIS, který ačkoliv nyní „poražený“, by získal prostor pro svou případnou obnovu. Šance nepochybně využije také Rusko a Írán pro rozšíření svého vlivu nejen v Sýrii, ale například také v Libanonu skrze šíitský Hizballáh. V neposlední řadě získá syrský prezident Bašár Asad, kterak ze země odchází aktér oponující jeho vládě.


Zdroje: Reuters, TWSJ, Al-Monitor

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Proč Turecko vstoupilo do Sýrie?

Situace v Sýrii je po středě 24. srpna zase o něco komplikovanější. Turecko vojensky podpořilo výpad ...

Bitva o Aleppo: Porcování syrského medvěda

Zvenčí to může vypadat i takhle: Bašár al-Asad společně s Rusy bombardují opozici, která bojuje ...

Izraelská letadla zničila pozice syrské protivzdušné obrany

Podle webu The Jerusalem Post izraelská letadla v odvetě zničila pozice syrské protivzdušné obrany ...

Zastaví izraelské útoky dodávky ruských systémů S-300 do Sýrie?

Izraelské letectvo v posledních letech opakovaně útočilo na cíle v Sýrii. Zaměřovalo se především na ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Luky
  17:54 23.08.2019

  Článek o zajímavé události z posledních dní.
  Po útoku syrského letectva na turecký vojenský konvoj (údajně neúspěšný) prý do oblasti letěly turecké F-16, které byly zahnány ruskými SU-35:

  https://southfront.org/russian...

  https://www.debka.com/russian-...

  Je pěkné, že syrská armáda v nedávné době dobyla významná města, která byla v držení teroristů.
  Turecký vojenský konvoj jel údajně podpořit tyto opěrné body, ale zjevně selhal. Nevím, jak se k takto otevřené akci na syrském území staví naši politici. NATO by ale dle mého názoru mělo zaujmout nějaké stanovisko.

  • PavolR
   19:21 23.08.2019

   Konvoj oficiálne smeroval na turecké stanovište zriadené na základe dohody s Ruskom, čiže navrhujem tie posledné dve vety zopakovať až keď dôjde na "Gliwice" - lebo Rusi pri najlepšej vôli príliš dlho brániť otvorenej Turecko-Sýrskej konfrontácii nedokážu ... : https://svet.sme.sk/c/22196399...
   Erdogan sa totiž plánov na získanie Aleppa celkom iste nevzdal.

 • Luky
  10:57 25.04.2019

  Ale ty to nečti, mohlo by to narušit tvůj nezpochybnitelný a správný směr uvažování (vím že nemohlo :).

 • Luky
  14:11 24.04.2019

  články, které určitě stojí za přečtení:
  https://www.voltairenet.org/ar...
  "The United States will not allow the export of hydrocarbons from Iran, Venezuela and Syria until 2023 or 2024,....."

  https://www.voltairenet.org/ar...
  "The Syrians, who have just won an eight-year military war against NATO’s mercenaries, are destabilised by this economic war, which imposes strict rationing of electricity, gas and oil, and provokes the closing of factories which had only just been reopened. At best, they can be relieved that the Empire did not inflict these two forms of war at the same time."

  https://www.voltairenet.org/ar...
  "Many people think that the United States is very active, but does not succeed in much. For example, it is said that its wars in the Greater Middle East are a succession of failures. But for Thierry Meyssan, the USA has a coherent military, commercial and diplomatic strategy. According to its own objectives, it advances patiently, and is crowned with success."

  • GlobeElement
   10:44 25.04.2019

   Nestojí. Máme dost článků českých komunistů, nemusíme číst francouzské.

   • Luky
    10:58 25.04.2019

    Ale ty to nečti, mohlo by to narušit tvůj nezpochybnitelný a správný směr uvažování (vím že nemohlo :).

    • GlobeElement
     11:08 25.04.2019

     Nemohlo. Mám tréning díky Rudému Právu.

 • PavolR
  12:28 22.02.2019

  Ako sa dalo čakať, odchádzajú tak, že neodchádzajú: https://svet.sme.sk/c/22059081...
  Stačilo, aby sa v USA dostali do popredia iné vnútropolitické témy, na ktorých sa môže Trump voziť.

 • PavolR
  17:32 29.12.2018

  Tak sa zdá, že Turci vymohli od Rusov presne to, čo chceli - podobne gumenú dohodu pre pozemné operácie v Sýrii, ako majú Izraelci pre vzdušné údery:
  https://svet.sme.sk/c/22017826...

 • semtam
  21:32 28.12.2018

  PavolR

  "semtam: Jednotky SAA, čo prišli Kurdom na pomoc."

  To máš trochu popletený, v Manbidž se stahuje i YPG, oni předali Manbidž pod správu Sýrie.

  • PavolR
   09:05 29.12.2018

   A tým, že sa postavili medzi Kurdov a Turkov, Kurdom pomohli - za týmto účelom ich tam Kurdi vpustili.

   • semtam
    09:54 29.12.2018

    Samozřejmě a pokud Turecko na ně nezaútočí, tak pomůžou i sami sobě. Vtip je v tom, že Turecko prohlašuje, že obsadí syrské pohraničí, aby zabránilo fungování YPG v tomto regionu. A říká, že to udělá i v tom případě pokud bude operovat SAA společně s YPG. Nakonec dodává, že pokud v těchto oblastech nebude YPG, tak tam Turecko nemá již co dělat... YPG ovšem vydalo prohlášení, že se stahuje za Eufrat.

    Doslova a do písmene:
    Kvůli hrozící invazi tureckého státu, jako když napadl severní Sýrii a přemístil své lidi podobně jako u al-Bab, Jarablus a Afrin, my jako jednotky ochrany lidu jsme po stažení našich sil z Manbije oznámili, že naše síly se soustředí na boj proti ISIS na všech frontách na východě Eufratu.
    V souvislosti s tím vyzýváme syrské vládní síly, které jsou povinny chránit stejnou zemi, zemi a hranice, aby prosadily kontrolu nad oblastmi, z nichž se naše síly stáhly, zvláště Manbij a chránily tyto oblasti před tureckou invazí.

    http://www.ypgrojava.org/Our-f...

    • PavolR
     13:09 29.12.2018

     Erdogan to zatiaľ celé spochybňuje a označuje iba za "psychologickú hru", odvolávajúc sa na to, že sýrske jednotky sú rozmiestnené iba na línii kontaktu - čiže si necháva otvorenú možnosť útoku.

    • PavolR
     13:36 29.12.2018

     Američania (ktorí sú ešte v Manbiji stále prítomní) nahrali do karát Erdoganovi a údajne popreli informácie o tom, že by došlo v meste k akejkoľvek mocenskej zmene:
     http://www.hurriyetdailynews.c...

     • semtam
      14:08 29.12.2018

      To říkal Erdogan před tím, než vyšlo ve známost, že YPG se stahuje, do té doby bylo známé jen to, že SAA obdržela pozvánku a ji vyslyšela.

      Je jedno zda tam byli včera či dnes, nebo tam budou zítra či pozítří. Nyní se jedná v Moskvě (nebo v Soči) o tom jak to bude dál. Americká strana, která je stále přítomna na tom nic nezmění.
      Podstatné je to, že nyní má být Manbidž pod správou Sýrie a přes noc to takhle rychle nejde, když navíc tam stále působí síly USA.
      Nyní je jen otázka zda Turecko zaútočí na SAA. Dnešní americké prohlášení je bezvýznamné, protože k dnešnímu dni nemohou být staženy ani síly USA a ani síly YPG. A ani nemohou všude působit a převzít plně kontrolu síly SAA.

 • semtam
  18:11 28.12.2018

  PavolR

  Protože u tvého komentu chybí možnost reagovat, budu reagovat postaru, což asi ani není na škodu v rámci prasáckého větvení diskuze.

  Zapomeň na to, že Turecko si ostatní země musí předcházet. Takto to není a kdyby bylo, tak Rusko ze Sýrie dávno odtáhne a vlastně by tam ani nešlo, kdyby šli bezmezně na ruku Turecku. Tak to to nefunguje.

  Pokud se Erdogan rozhodne zaútočit i na SAA, tak se vystavuje riziku kvalitního soupeře. Tím nechci říct, že SAA je symbolem kvality, je ale bojeschopnější paradoxně nyní, než před válkou a dokonce o několik tříd výš se ji posunula PVO. Turecko nemá jen snadnou zkušenost z Afrínu, kde špatně organizovaná YPG předala tuto oblast vlastně bez boje, ale má i horší zkušenost s IS u města Al-Báb, kdy tehdy již skomírající IS dost Turecko potrápil.

  Za další, pro SAA se "fronty" již dost zmenšili, prakticky je nasazená jen u Idlíbu. Navíc pokud by Turecko napadlo SAA v oblastech Kurdistánu, tak by SAA mohla napadnout Idlíb a to si Turecko také nepřeje. Spíš vyvstává otázka, zda Turecko by dokázalo udržet Idlíb a Kurdistán najednou. Do tohoto konfliktu by se také s velkou pravděpodobností mohl zapojit irácký Kurdistán a Irák jako takový o působení Íránu není třeba pochybovat. Protože všichni ti jsou v tomto regionu na jídelníčku Turecka.

  Nechci Turecko podceňovat, ale Aleppo by nyní vojensky nezvládli a pokud ano, tak na úkor velkého úsilí a ztrát. Navíc pokud by o něj stáli, tak by neoslabili obranu radikálů tím, že zaplatili několika jednotkám, aby s nimi šli bojovat k Al-Bábu, tím se znovudobití Aleppa dost usnadnilo. Turecko s jistou nadsázkou usnadnilo dobít Aleppo pro Sýrii.

  • PavolR
   18:51 28.12.2018

   V Idlibe išli Rusi na ruku Turkom a nenechali SAA aby tam vpadla. Medzitým Turci Idlib po zuby vyzbrojili a na front si doviedli desiatky tisíc v Turecku vycvičených a vyzbrojených povstalcov. A okrem toho:
   1.- keby Turci po počiatočnom nápore na Manbidž stočili na Aleppo, Kurdi by boli radi, že sú radi, lebo ani Asad pre nich nie je úpln prijateľná alternatíva.
   2.- Až do volieb bude izraelské letectvo (minimálne letectvo!) dotierať na juhu, aby Bibi mohol položiť na stôl nejaké výsledky (tu podotýkam, že Rusom by sa hodilo, keby Bibi voľby vyhral).
   3.- Keď budú všetci viazaní inde, ISIS sa môže pozbierať a povedzme znova obsadiť Palmýru
   4.- Okamžite po rozhorení bojov by sa ich Rusi horlivo pokúsili utíšiť (dovoľujem si trocha pochybovať, že SAA vošla do Manbidžu s ruským povolením) a keďže majú najväčší vplyv na Syrčanov, pod najväčším ruským tlakom by sa ocitli práve oni. Ak by Turci dosiahli, aby Syrčania na ruský nátlak stiahli vojská na líniu južne od Aleppa, mesto samotné by už ani nemuseli dobýjať.

   • semtam
    19:13 28.12.2018

    Ještě chybí bod číslo 5 a to invaze mimozemšťanů.
    Odpusť, ale mácháš s teoriemi, jako Adolf s neexistujícími divizemi.
    Pokud tě dobře chápu, tak si myslíš, že Manbidž je pro tebe brána Turecka do Aleppa? Tu oni ale maj již ze západu, podívej se na mapu a navíc jak jsem již psal Aleppo oslabili stažením části radikálů k Al-Báb, kde se obávali propojení kurdských regionů. To, že by chtěli Aleppo, je zřejmé, ale daleko snadnější kořist se nabízí v podobě severní Sýrie obývané tolik nenáviděnými Kurdy.
    Izrael působí proti Íránským cílům aby pokud možno neposílil Hizballah.
    Kde by se ISIS vzal u Palmýry??? Sorry, ale to je halucinace.

    A naopak Rusko uvítalo to, že SAA přijala pozvánku do Manbidže a vnímá to jako prvek pro klid v této oblasti. Rusko-Turecké jednání bude nejspíš v sobotu, poté se uvidí, jak vše dopadne. Je tu šance na mír, protože Rusko-Turecké vztahy jsou poměrně dobré a navíc Turecko je i zavázáno Rusku, že SAA nešla do Idlíbu. Jinak Idlíb se často řeže sám mezi sebou.

    • PavolR
     19:38 28.12.2018

     Turecko nepotrebuje bránu, ale zámienku. Kurdský sever bude rovnako ľahkou korisťou aj inokedy.
     Budúci týždeň bude jasnejšie, ako sú rozdané karty, každopádne neviem, čím by Rusi dokázali odhovoriť Turkov od útoku, však by sa tí už doma znemožnili. Na rozdiel od Američanov, ktorí majú Gulena, F-35, Patrioty, nemajú už Rusi veľmi čo poskytnúť ako výmenu.

     • semtam
      19:45 28.12.2018

      Nechápu, jako záminka na Aleppo mají být Kurdové :D
      Víš co, kašlem na to.

     • PavolR
      19:59 28.12.2018

      semtam: Jednotky SAA, čo prišli Kurdom na pomoc.

  • PavolR
   18:57 28.12.2018

   Ešte dodatok - o pád Aleppa sa zaslúžili v prvom rade Kurdi z Afrínu, ktorí preťali zásobovaciu cestu vedúcu z Turecka. Od toho okamihu sa nedalo nič robiť a Turci už iba vlastnou intervenciou na al-Bab (na 500. výročie začiatku ťaženia Selima I.) kompenzovali stratu.

   • semtam
    19:16 28.12.2018

    Blbost, zásobovací cesta míjela Afrín

    • PavolR
     19:57 28.12.2018

     Kurdi zaútočili na územie, ktorým prechádzala. Niečo na osvieženie (selektívnej?) pamäte: https://zpravy.idnes.cz/odrizn...

     • semtam
      21:29 28.12.2018

      Pavole nějak mi tam chybí to co píšeš. Zásobovací trasu ze severu přeťala SAA a hlavně v klíčových momentech bitvy existovala stále východní cesta. Kurdové z Afrínu se poté natáhli nad území ovládané SAA, které paradoxně nyní je pod jejich "kontrolou" na rozdíl od Afrínu.

      Operace Turecka proti IS začala v době, kdy o bitvě o Aleppo nebylo vůbec rozhodnuto. Místo marného dobývání Al-Báb mohli podniknout cokoliv pro udržení se Aleppa, neudělali nic ba naopak stáhli jim loajální a placené síly k Al-Báb.

 • PavolR
  12:58 28.12.2018

  Tak, teraz už môže Erdogan s kľudným srdcom spustiť ofenzívu na Manbídž:
  https://svet.sme.sk/c/22017266...

  • semtam
   13:50 28.12.2018

   Můžeš mi prosím vysvětlit to slovní spojení "teraz už môže s kľudným srdcom spustiť ofenzívu"?
   Sorry, ale to nemá hlavu ani patu. Turecko nemá žádný válečný stav ze Sýrií či potažmo s vládou Asada.
   Turecko má ambice zjednodušeně řečeno obnovit původní velikost a vliv Osmanské říše. Čas od času se v turecké televizi objevují mapy Turecka jež zahrnují i části severní Sýrie a Iráku. V rámci Sýrie je samozřejmě překážkou syrská vláda a Kurdové obývající tuto část, jež paradoxně slouží jako záminka pro tureckou okupaci (již nyní okupuje část Sýrie).

   Kurdům nic jiného nezbývá, než se v rámci zachování své existence připojit na stranu Asada. Jiná z alternativ tu není. Jako samostatný celek nemohou dlouho fungovat, protože Turecko by je při první příležitosti (jak nyní i vidíme) eliminovalo. Krátkodobá podpora ze strany USA byla spíše jen symbolická, aby se nějakým způsobem řešil IS a lid už poté nemohl klást otázky, proč IS beztrestně likviduje každého, kdo mu nesedí.
   A doufám, že nikoho nenapadne spojenectví z legendární FSA, jež nikdy technicky neexistovala a nyní pod její vlajkou jež má mediální charakter působí proxy armáda Turecka.

   • PavolR
    14:56 28.12.2018

    Však si si na to z veľkej časti odpovedal sám, poukážuc aj na hlavu, aj na pätu. ;-)
    Áno, Erdoganovy ide o sever Sýrie, ktorého absolútne kľúčový bod - Aleppo - je však v rukách sýrskeho režimu. Získať ho od neho môže iba cestou konfliktu s SAA. Pri Idlibe to už už vyzeralo, že Turci "budú nútení" z humanitárnych dôvodov zasiahnuť, no Rusi to zmrazili. Teraz sa natíska príležitosť na konflikt s SAA pod zámienkou toho, že "ochraňujú teroristov" a keď dôjde ku konfrontácii pri Manbíďži, budú Turci "nútení" obsadiť aj Aleppo, aby im SAA nemohla odtiaľ vpadnúť do tyla. V tom okamihu bude mať Erdogan v rukách prakticky všetko, čo potrebuje na revíziu lausannských hraníc v Sýrii.

    • semtam
     17:02 28.12.2018

     Spíš jsem měl na mysli to, že pro Turecko by bylo nejvýhodnější kdyby Sýrie nevyslyšela prosby Kurdů o pomoc či převzetí území pod správu Sýrie. A šlo by to po másle jako v Afrínu. Ještě co nechápu je ta ofenzíva, to už nemá hlavu ani patu nebo jedině má, pokud považuješ IS za spojence Turecka... Ale to asi ne.
     Nyní, když se do hry zapojila Sýrie, tak pro Turecko je to špatná zpráva. Protože Sýrie má spojence v podobě Ruska a Íránu a z prvním z nich si to Turci nechtějí moc rozhádat.
     Nějaká invaze do Aleppa také nepřipadá v nejbližší době v úvahu, protože tím by mohli odstartovat konflikt velkého rázu a pochybuji, že by to nechalo svět chladným. A nikde není zaručeno, že tato vojenská intervence bude úspěšná.
     Turecko také potřebuje mít "spojence" v Evropě a USA a invazí by jim způsobili nelehkou situaci jak nadále vysvětlovat sankce vůči Rusku, když člen NATO dělá 100x horší věci. Už teď jsou rádi, že okupace Afrínu si prakticky nikdo nevšimnul a my můžeme nadále brojit proti Rusku.

     • PavolR
      17:39 28.12.2018

      Turecko je v pozícii, kedy sa nemusí starať, či si niekoho pohnevá, lebo si nikto nechce pohnevať Turecko. A to platí aj pre Rusko aj pre USA. Turci majú v hrsti RF, USA aj EU.
      Sýria sa obmedzene snažila intervenovať aj v Afrine - nechali prechádzať kurdské posily a vysielali aj vlastné milície, no Turkov to nezaujímalo, pálili po každom.
      Aleppo Erdogan potrebuje, voči tomu niet alternatívy - ale nemôže tam nabehnúť bez zámienky.

      Mimo to myslím, že ani Sýria by nedbala, keby došlo na konflikt s Tureckom, lebo už môže sústrediť všetky sily na jeden front a naivne si myslia, že by im Rusi pomohli. Už aj v prípade Idlibu si veľmi verili, no Rusi to zatrhli, aby konflikt neeskaloval. V tom im teraz Američania urobili škrt cez rozpočet, keď svojím stiahnutím sa vytvorili novú konfliktnú zónu medzi Tureckom a Sýriou.

 • StandaBlabol
  09:41 26.12.2018

  Tak Izrael včera zase včera útočil na Sýrii. Jeho letadla odpálila 22 raket na cíle v okolí Damašku. Jedním z cílů měli být skupina vysokých představitelů Hizbaláhu, kteřá přes Sýrii cestovali do Íránu.

  Další cíle:
  - sklady zbraní proíránských milicí v Damašku
  - pozice proíránských milicí na předměstí Damašku
  - velitelství a protivzdušná obrana 68. a 137. brigády Syrské armády
  - velitelství 4. divize Syrské armády v Al-Muna jednotky 10 v Qataně

  Muselo toho být hodně, na netu už je plno videí dopadajících raket a hořících cílů. A i syrská tisková agentura SANA přiznává zásahy.

  • Czertik
   11:54 28.12.2018

   Ze se nestydis sirit tady takove lzi, vsichni tu prece vime, ze syrska obrana tvrena par kusy s-300 je neprekonatelna a izraelci utoky na lety nad syrii odtroubily.

 • Tesil
  16:27 25.12.2018

  Pane Grohmane, raději vyřešte možnost reagovat bez přihlášení,dále k čemu je info o nových příspěvcích,když musím prohledat celou diskuzi abych si je přečetl.A opravdu mají články tolik čtenářů?Co klik to náruživý čtenář.
  No prostě inovace jedna báseň.

  • Superme
   17:40 25.12.2018

   Nevím proč vše kritizovat. Z jakého důvodu by měli mít možnost reagovat i ti, kteří se neregistrovali? Díky tomu to tu ještě není jak na novinkách, protože ty trolly můžou majitelé stránky prostě zablokovat (ačkoli je to někdy těžší) a smazat příspěvky.

   Oceňuji také to, že se diskuzí nemusím proklikávat a obnovovat tak neustále stránku. Možnost reagování nebo způsob označení oblíbeného příspěvku je taky super. Nevím jak ostatní, ale mě se ta stránka začala postupem času líbit.

   Co bych ocenil je to, aby každý uživatel viděl své příspěvky jinak barevně označené než ty ostatních. Pak by sis možná nestěžoval ani ty :) Jinak ale supr a i na to bílé pozadí sem si já osobně zvykl.

   • Tesil
    17:56 25.12.2018

    To jsi příteli špatně pochopil,právě možnost reagovat bez přihlášení kritizuji.
    Jinak výborná je rovněž vychytávka,která zeleně označuje komentáře za posledních 24h.
    Jenom zde je takto označen Czertik z 22.12.
    Pokud ovšem tuto finesu dobře chápu.
    Příjemné svátky.

    • Scotty
     18:02 25.12.2018

     Lepší by bylo kdyby se zeleně označovali příspěvky které přibyli od poslední návštěvy článku konkrétním uživatelem.
     To že se dá na konkrétní příspěvky reagovat i bez přihlášení je matoucí, člověk musí kontrolovat jestli je přihlášen nebo ne.

    • Jan Grohmann
     14:12 27.12.2018

     Reagovat bez přihlášení je programová chyba, kterou se budeme snažit co nejdříve odstranit.

  • Jan Grohmann
   14:09 27.12.2018

   Vyřešíme, jen co dostaneme programátory po Vánocích do práce. Čtenost je dána podle IP a vzhledm k tomu, že jsme navázali spolupráci se Seznam.cz, tak se návštěvnost zvedla trojnásobně.

 • Jan Grohmann
  10:37 25.12.2018

  Pánové, nepodporujte profesionální ruské trolly. Fakta má na AN asi již 300 nových registrací, včetně nových e-mailů a neustále mění IP, takže nejde zablokovat. Nezapomeňte, že jejich cílem není diskutovat, ale zničit diskuzi.

  • petrib
   13:12 25.12.2018

   No a co s tím něco dělat?
   Stav bezvadnosti diskusního fóra je takový, že po přihlášení nejdou ani opalcovat všechny vybrané příspěvky, neb u některých to hlásí, že je potřeba se přihlásit.
   Jestli máte nějakou metodu na odlišení profesionálních trollů od užitečných id.otů, rád se s ní seznámím.

   • petrib
    13:24 25.12.2018

    Na některých diskusních fórech je možné zobrazit profil uživatele s délkou registrace. Alespoň nějaké vodítko.
    Další fičura zdejšího fóra je, že se tlačítko "Ragovat" nezobrazuje u všech příspěvků.

  • Echo
   14:23 25.12.2018

   :D :D profesionalny rusky troll .... JG prosim Vas, takymto vyhlasenim diskreditujete akurat sam seba. Na jednej strane sa predklada ako ruska kyber armada ovplyvnuje volby, naburava kde ake organizacie atd. No a pre AN ostal len nejaky amater Fakta :)

   • Torong
    21:23 27.12.2018

    Tak třeba ovlivňování Amerických voleb se dělo právě takovýmito Fakta profily. Žádné pronikání do FBI nebo CIA.

    • petrib
     18:01 30.12.2018

     V médiích šla zpráva, že za diskusemi zpochybňujícími očkování proti neštovicím v Itálii dohledali ruský institut pro "výzkum" internetu. Poklesla proočkovanost a několik tisíc dětí onemocnělo touto téměř v západní a střední Evropě vymícenou nemocí. U nás běží na fórech podobné zpochybňování. V mf Dnes byl před Vánoci článek, že poklesla proočkovanost nemladších ročníků z nějakých 95% na 70% !!! Z jednoho případu onemocnění ročně jsou jich stovky! Akorát si u nás ještě nedal práci dohledat účty, ze kterých se šíří a přiživuje zpochybňování očkování.
     Nejedná se tedy o nějaké virtuální internetové trollení, ale je zde velice reálný přesah do životů a zdraví dětí v EU.

  • Jazzman
   20:03 26.12.2018

   Nešlo by o tom napsat delší článek, rozhodně by to téma profesionálního trolení a likvidace diskusí mohlo být zajímavé.

 • dusan
  20:18 24.12.2018

  Zdá sa, že to sťahovanie bude "zichrované" s americkými spojencami v Sýrii .... uvidíme ...

  https://defence-blog.com/army/...

  • PavolR
   14:52 25.12.2018

   To sa dalo čakať, pre Francúzov je Sýria, vzhľadom na koloniálnu minulosť, jedna zo srdcoviek a zasa až toľko vojakov tam na výmenu poslať netreba. každopádne Turci a ich spojenci budú poriadne sklamaní, už tam ako náhradu videli seba:
   https://svet.sme.sk/c/22015610...

 • givicz
  07:35 24.12.2018

  Mattis podepsal rozkaz ke stažení Američanů ze Sýrie. Proces může trvat měsíce
  Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/ma...

 • givicz
  05:38 24.12.2018

  Trump a Erdogan se dohodli na společném postupu v Sýrii
  https://zpravy.aktualne.cz/zah...

  Prezident USA napsal na twitter...
  https://twitter.com/realDonald...
  I just had a long and productive call with President @RT_Erdogan of Turkey. We discussed ISIS, our mutual involvement in Syria, & the slow & highly coordinated pullout of U.S. troops from the area. After many years they are coming home. We also discussed heavily expanded Trade.

  https://twitter.com/realDonald...
  “It should not be the job of America to replace regimes around the world. This is what President Trump recognized in Iraq, that it was the biggest foreign policy disaster of the last several decades, and he’s right...The generals still don’t get the mistake.”


  USA plánují stáhnout 7 000 vojáků z Afghánistánu
  https://www.telegraph.co.uk/ne...
  Trump dlouho kritizoval 17letou válku v Afghánistánu , nejdelší vojenský konflikt v historii USA a cenu, která stála asi 2 300 amerických životů. .. náklady 126 mld USD...

 • Scotty
  19:03 23.12.2018

  Pánové když reagujete, dejte si prosím pozor jestli jste přihlášeni. Vidím že nejsem sám kdo s tím má problém.

 • kocour
  11:49 23.12.2018

  Docela sranda je tady číst jak je Ruská PVO bezmocná a máme tady článek o modernizaci Sovětského systému Kub z 60tých let...

  • Czertik
   15:33 24.12.2018

   Jenze modernizace kubu sou naprosto vyhozene penize pro ceskou armadu, misto toho radeji mela modernizovat modernejsi systemy (ma je vubec ?) - ci radsi nakoupit nove.

 • givicz
  10:40 22.12.2018

  Americký ministr obrany rezignoval, spojenci mají obavy
  https://www.novinky.cz/zahrani...
  Poslední pomyslnou kapkou pro Mattise podle americké televize CNN bylo středeční oznámení Trumpa, že stáhne americké vojáky ze Sýrie s odůvodněním, že tam byl Islámský stát (IS) poražen.

  Že by začínalo také stahování z Afganistanu ????
  https://edition.cnn.com/2018/1...

 • givicz
  09:08 22.12.2018

  Syrian War Report – Dec. 21, 2018: US Evacuates Base In Al-Tanf, Prepares To Halt Aerial Operation
  https://www.youtube.com/watch?...

 • kocour
  23:39 21.12.2018

  kocour není obdivovatel Ruska, ale pouze realista...
  kolik účinných útoků s dobrými výsledky
  provedl ızrael po posílení Syrské PVO? A kdo dnes ovládá Sýrii?

  Fakta prosím...

  • StandaBlabol
   09:27 22.12.2018

   Kocour ani tak není realista, jako spíš ignoruje informace, které se mu nehodí:

   29.11.: útok na Al-Kiswa, syrská obrana nejdříve nárokovala sestřel izraelské stíhačky (a k tomu tří střel), pak ten nárok dementovala. Je k tomu i video.

   9.12.: syrská PVO vystřelila 3 rakety proti vzdušným cílům nad Damaškem, bez výsledku. Později to začali kamuflovat tvrzením, že šlo o falešný útok pomocí REB.

   Takže jsou minimálně náznaky toho, že Izrael dál (beze ztrát) působí proti íránským cílům v Sýrii. Jen tomu nedělají publicitu, aby Rusy moc nepopichovali. Možná testují F-35tky v akci:)

   Jo a jestli ten druhý incident byl vážně falešný útok, tak je to snad ještě zajímavější. Pokud dokáže Izrael podvrhnout syrské PVO v jejím vzdušném prostoru cíle s takovou věrohodností, že proti nim střílejí rakety, tak ten nový ruský integrovaný systém PVO, co Syřanům vybudovali, fakt funguje skvěle.

   • kocour
    10:57 22.12.2018

    Standíku, před vstupem Ruska do Sýrie si tam Izrealci létali jako doma. Po vstupu Rusů a částečné modernizaci původní PVO už měli dost omezené možnosti, nicméně občas ještě něco zejména Iráncům od moře vystřelenými raketami trefili. Pak Rusko s S-300 překrylo celou Sýrii a od té doby nic = žádné škody = žádné zničené sklady zbraní atd... Možná nějaké dva marné pokusy bez výsledku jak píšeš...

    PS. Izralelci se chvástali jak budou dál ničit Iráncům zbraně, aby je nedostal Libanou atd. ALE SKUTEK UTEK!

    A Amíci utíkají jak spráskaní psi...Sorry kurdové, kašleme na vás, máte dva měsíce a budete zmasakrováni, nebo se domluvte s ASADEM...

    ..opravdu velké víěství západní koalice v Sýrii :-)

    • StandaBlabol
     11:24 22.12.2018

     Ty máš nějakou statistiku frekvence vzdušných útoků Izraele v Sýrii a jejich úspěšnosti? Aby jsi doložil, že je jich méně a už nejsou účinné jako dřív? Nebo opět přání otcem myšlenky?

     Protože Izrael se celou dobu občanské války v Sýrii drží zpět a pouze podniká občasné útoky na cíle Hizbaláhu a Íránu. Případně podniká odvetné útoky na syrskou PVO. A jejich úspěšnost samozřejmě protivník popírá celou dobu. Teď stejně jako na začátku.

     Spíš to vypadá, že když se zhroutila celá ta konstrukce "proti S-300 už si Izrael nic podniknout netroufne", tak to teď fanoušci Ruska zachraňují upravenou verzí "útoků je míň a jsou neúspěšné". Jistě:)

    • StandaBlabol
     11:39 22.12.2018

     Jinak ještě k té akci z 29.11. Dvě střely měly zasáhnout muniční sklad Hizbaláhu a íránských sil v Kiswehu. Izrael měl údajně dostat informaci, že tam dorazila čerstvá zásilka zbraní.

     Kromě toho muničního skladu měly být zasaženy jedna nebo dvě základny dvou syrských brigád, na kterých se nachází i Hizbaláh.

     Zasažených cílů mohlo být více, protože útok trval cca. hodinu.

     Sýria si následně na Izrael stěžovala v Radě bezpečnosti OSN, což taky neukazuje na nějaký marný neúspěšný pokus, který S-300 zarazila v zárodku...

    • StandaBlabol
     11:46 22.12.2018

     Jinak, co se dívám po internetu, tak Izrael útočil na cíle v Sýrii v únoru, dubnu a květnu. Pak až do září nic. Pak Syřani sestřelili Rusům ten Iljušin v září - po čtyřech měsících. Následně Rusové dodali S-300. Další útok přišel za dva měsíce. A v prosinci ještě jednou. Skoro to vypadá, že po instalaci S-300 se nic nezměnilo?

     • kocour
      12:00 22.12.2018

      Goebels by s tebe měl radost...

      Hrdinná vojska USA a IZRAELE zničila nepřítele, osvobodila Sýrii, vyhnala Rusy a Íránce a odešla slavit Vánoční svátky.

      Je to tak dobře?

     • StandaBlabol
      12:32 22.12.2018

      Na "realistu", co po ostatních vyžaduje "Fakta prosím..." jsi dost rychle přešel od argumentů k urážkám. Že by to snad bylo tím, že žádné argumenty nemáš? Nějaká ta data dokazující snižující se frekvenci a úspěšnost izraelských útoků?

     • kocour
      13:26 22.12.2018

      njn co ti mám napsat když odmítáš realitu.
      V minulost byla videa útoků na sklady, mrtví vojáci atd., prostě dost informací z různých zdrojů. Teď už není nic. Tak najdi nějaké kvalitní informace o útocích co popisuješ. Všechno je jen jedna paní povídala. A to, že se Izrael už dávno nad Sýrii s letadly neodvažuje popřít nelze.

      Kvalitní PVO neznamená, že nic neprojde - není to přeci silové pole..., ale znamená že to neprojde na důležitá místa, nebo omezí účinnost útoků do takové míry, že se stanou bezvýznamnými...a právě to se teď děje. Howg

     • Superme
      13:46 22.12.2018

      "Israeli forces bombarded for an hour"
      https://www.telegraph.co.uk/ne...

      Takže si tam vlastně Izraelci hodinu lítali a co se stalo? Nic! Jako narušovat někomu vzdušný prostor hodinu a pak si s prstem v nose odletět ukazuje jen na to, že Izrael si dělá furt co chce a evidentně i dělat bude, ty fakte :)

     • kocour
      16:13 22.12.2018

      Supreme, asi ti angličtina moc nejde no... To že hodinu lítaly rakety odněkud z Izraele, moře či vzdušného prostoru Libanonu a PVO je sestřelovala ukazuje na kvalitní PVO. Škody nejsou, mrtví také ne, Izrael mlčí...asi se není čim chlubit. Fakt super úspěch Izraelců.

     • kocour
      16:15 22.12.2018

      blábole, hledat ti to nebudu, za to mi nestojíš.
      Mrkni na aktualnikonflikty.cz tam je to několik let zpětně.

      Dřív byly snímky před/po teď není nic, že by nebylo co zveřejňovat?

     • StandaBlabol
      16:56 22.12.2018

      Tak abych to shrnul:

      1) Izrael dál útočí na cíle v Sýrii, jako by se nechumelilo.
      2) Syrská PVO jako obvykle hlásí, že útok úspěšně odvrátila.
      3) Dokonce nějaká prý nějaká letadla sestřelí, později to musí odvolat. Jako už tolikrát dřív...
      4) Jako po všech dřívějších náletech se do tisku dostanou konkrétní zasažená místa i jejich účel.
      5) Izrael se drží svého přístupu a nic nekomentuje.

      Ale "objektivním realistům" z toho vychází, že se situace nasazením S-300 zásadně změnila.

      Veselé Vánoce.:)

     • kocour
      17:13 22.12.2018

      Standiku, máš úplnou pravdu, Sýrie je samozřejmě pod plnou kontrolou Izralele a USA. Syřani, Rusové a Iránci jsou zahrabaní v zemlajnkách a bojí se vystrčit nos, aby jim neviditelné F35 neustřelili zádel...

      Veselé Vánoce milý Lojzo :-)

     • skelet
      21:55 22.12.2018

      kocour: Rusové určitě ne. Po těch střílejí jen jejich spojenci.

   • 00:08 24.12.2018

    Výše uvádíte Asada co by diktátora. Rodina Asadovců vládne legálně v Sýrii od r.1971 a součstník byl legálně zvolen ve volbách 86% hlasů. Co by oční chirurg, vystudovaný a žijící v Anglii. Žádná země na Středním Východě neměla ekonomickou a společenskou úroveň jako Sýrie, než tam někdo začal podporovat opozici a vyvolal občanskou válku s cílem získání pozic k budování ropovodů a plynovodů ke Středozemnímu moři přes jejich území. Několik spolupracovníků mého zaměstnavatele v této zemi pracovalo v 80-tých létéch a chtěli by mít životní úroveň jako Syřané za Asada, tak patrně si určitě vymýšleli.

    • Torong
     21:28 27.12.2018

     Hm. a proč tedy ten Mírumilovný Assad, převtělení Karla IV udržoval 50 let vyjímečný stav?

     • Czertik
      12:06 28.12.2018

      No ono vladnout nejak rozumne arabacum nejde :). Naposledky kdo to umel byl ataturk a po nem uz to slo u turku jen z kopce.
      A u jinych narodu to moc rozdilne neni. Holkt arabaci na demokracii nejsou.
      Vezmi si ze za "krvaveho psa" kadafiho byla lybie NEJVYSPELEJSI zeme z CELE afriky a stredniho vychodu. Zivotni uroven tam byla vyssi nez i v nekterych zemich evropy.
      A o tom, co je tam ted, skoda mluvit.

 • cejkis
  19:33 21.12.2018

  Konečně a že to trvalo. Trumpovo prohlášení je sice lživé, ale co jiného napsat domácímu publiku.

  USA nevyhráli nad ISIS. Naopak jej svou politikou podpořili a defakto vyrobili. O tom zda úmyslně či neúmyslně můžeme vést diskuzi. Letecká kampaň často bránila či zpomalovala postup SAA proti ISIS. Největším dodavatelem zbraní a lidí do ISIS byla západem a Saudy podporovaná FSA. Syrský konflikt končí - plynovod z Arabského poloostrova do EU nebude.

  Ještě by to chtělo ukončit Americkousaudskou genocidu v Jemenu.

 • Jara
  19:06 21.12.2018

  Izraelce obdivuji a nespochybňuji jejich vojenskou sílu a vyspělost letectva, jen prostě reagují na jiné podmínky musí zvážit jinou situaci a jestli se jim vyplatí stráty ikdyž v konečném důsledku jsou určitě schopni S300 umlčet , ale jsou otřískaní bojem umí posuzovat rizika a co mohou získat za jakou cenu, jinými slovy nejsou ideologičtí blázni jako někteří tady... poroučím se

  • Czertik
   18:45 22.12.2018

   Tu s300 muzou izuraelci umcet kdykoliv chcou, bez jkehokoliv rizika pro vlastni jednotky.
   Staci si precist times of israel a vyjadreni jejich vedoucich vojaku. A zadne vojenske operace nad izraelem neomezily.

 • Jara
  18:39 21.12.2018

  Kocoure no tak zas tady zažehnete flame US versus RU, kdo to má pořád číst, ikdyž uznávám že s uzemněni izraelského letectva pyšnící se mojí neoblíbenou “všehoschopnou” F35 mám taky trochu škodlibou radost... Shania mě zas vykostí:))

  • Superme
   18:47 21.12.2018

   Můžeš sem hodit nějaký odkaz na to, že je izraelské letectvo uzemněno? A ještě k tomu kvůli S-300? :D To mi totiž přijde strašně vtipný... oni si tam dělaj s každým co chtěj, S-300 mají díky spojencům prostudovaný od a do z... ale te´ď jim to uzemní celý letectvo :D

  • StandaBlabol
   20:12 21.12.2018

   29.11. syrská tisková agentura ohlásila sestřelení izraelské stíhačky a čtyř raket při útoku nad Damaškem. Na Sputniku měli diskutující předčasné Vánoce. Pak ten sestřel stíhačky dementovali a vlastně z toho zbyla zpráva, že Izrael si dál beztrestně dělá nad Sýrií, co chce.

 • Tecka
  18:39 21.12.2018

  Jan Grohmann
  Może warto otworzyć nowy wątek , odszedł Mattis .
  Osobiście ,zacząłem się bać ... temat bardzo szeroki ,jak dla nas . Pozdrawiam

 • kocour
  18:15 21.12.2018

  Njn. od vstupu slabého Ruska do Sýrie se něco změnilo...
  ...Sestřelení F16 Izraele Syrskou PVO.
  ...Pak podivný extrémně účinný útok Usa se 70ti Tomahavky na jeden barák... :-)
  ...dále instalace neúčinné PVO v září a Izraelci už nelítaj...
  ...a dneska Amci vyhráli a jedou domu...

  Co si tak Rusofobové nalít čistého vína?

  • Czertik
   18:42 22.12.2018

   1. onu f16 sestrelili syrane, ne rusove...a jako odmenu dostali syranbi darek v podobe nekolika desitek raket na jejich zaklady ktere zpusobili nasobne vetsi skody nez ztrata one f16 izraelcum.
   2. ten barak byl zcela znicen - co se ti nelibi ? byt jo, na fotkach slo poznat par zasahu mimo :).
   3. Izraelci stale litaji, nevim z kama mas ten nesmysl.
   4. A co ze jedou dom, kdyz vyhrali ? To by meli tam zustan "docasne, a ze by se to protahlo na 20 let", tak jako to udelali rusove v 68 nam ?

 • liberal shark
  17:47 21.12.2018

  Myslim, ze tim DT hodla zamestnat Rusy a odcerpat jejich kapacitu.

  • flanker.jirka
   11:03 22.12.2018

   Takové odčerpání kapacity by mohlo být i kontraproduktivní, pokud by tam rusko uspělo, tak by stažení USA vypadalo trapně jako projev slabosti. Jen čas ukáže na kolik se situace v Sýrii lepší, stále je možné, že budou Kurdy podporovat materiálně nebo finančně. Na to máme dnes stále málo informací.

 • theo
  17:20 21.12.2018

  Nechcem byť paranoidný , ale nechcú sa koncentrovať na iný
  konflikt , keď chcú sťahovať aj avganistan.

 • D.i.p
  14:21 21.12.2018
  Oblíbený příspěvek

  Se američanům nedivím, ať se taky o něco postarají "velmoci" v Evropě. Kdo si pamatuje, tak ví, odkuv v případě Sýrie a Libye vítr vál. Ať si to zejména žabožrouti pořádně užijou.

 • flanker.jirka
  12:14 21.12.2018

  Snad se z toho kurdové nějak dostanou. Spíše si vzpomenou na slova H. Kissingera: „je nebezpečné být nepřítelem Ameriky, ale být jejím přítelem je smrtící“

  • GlobeElement
   12:24 21.12.2018

   A kteří Kurdové? Oni totiž tvoří několik skupin, které se navzájem zrovna moc nemusí. Právě animozita mezi různými směry vedla k rychlému pádu vyhlášeného nezávislého Kurdistánu v Iráku.
   A nevím o tom, že by komunisti z PKK byli někdy nakloněni USA. Využívali pomoc (přes YPG), ale jinak jsou jasně na druhé straně ideologické barikády.

   • flanker.jirka
    00:05 22.12.2018

    PKK nejsou na straně Asada, vznikly jako uskupení, které chce nezávislost Kurdů. Politicky jsou extrémně vlevo, ale myšlenka na samostanost Kurdů je spojuje s ostaními Kurdy.
    Záleží co budete brát jako ideologii v tomto případě, zda politický náhled na řešení života a nebo to za co bojují.
    To co nazýváte animozitou existuje skoro ve všech státech, stačí se podívat na český politický dvorek, každý má nějaké zájmy, ale společně chtějí stále být v Česku.

    • 19:27 22.12.2018

     Ale u Kurdů to je skoro nenávist. Myslím, že o tom byl článek i tady. Když Kurdistán vyhlásil nezávislost na Iráku, byla to vzdoroakce Kurdského prezidenta, který se bál o znovuzvolení. Jenomže Kurdské milice byly na opačné straně a tak se irácké armádě vůbec nebránily ta převzala Mosul za jeden den, bez boje. Turečtí a iráčtí Kurdové by se navzájem sežrali. Není to tak krásně černobílé, jak by si lidi i TV přáli.

  • Tesil
   20:06 21.12.2018

   Kurdská realita je však často výrazně složitější. Třeba v dnešním Turecku žije řada Kurdů, kteří jsou loajální tureckému režimu a dlouhodobě podporují prezidenta Erdogana. Podobné je to s částmi kurdské populace na území dalších států, kde zdaleka ne všichni mají zájem o kurdský separatismus. Kurdové – hlavně pak syrští a iráčtí – mají skutečně velké zásluhy v boji proti IS, což ale neznamená, že by naprostá většina z nich nebyli muslimové. Je pravda, že kurdské pojetí islámu je obecně sekulárnější, než jak ho chápe například mnoho Arabů. To ale neznamená, že by i mezi Kurdy nebyli islamisté, či dokonce radikální islamisté. Malá část kurdských radikálních islamistů se dokonce připojila k IS.
   Takže pohled na Kurdy nelze vnímat černobíle.

   • 19:31 22.12.2018

    Přesně tak. Že je někdo Kurd neznamená, že je to sekulární prozápadní demokrat. V určité chvíli s nimi může mít západ společný cíl, nebo spíše společného nepřítele, ale nikdy to nemá dlouhého trvání.
    Nevidím žádný rozumný důvod pro to, aby si USA nebo nějaká jiná západní země přála vznik nezávislého Kurdistánu na části území Turecka, Sýrie a Iráku. To by nebyl sekulární demokratický prozápadní stát. Všechny dotřené země by to nahnalo do jednotné fronty proti západu. K čemu by to bylo dobré?

 • strikehawk
  11:59 21.12.2018

  Trpky osud Kurdu by měl být mementem pro všechny nekriticke zastánce jednostranné bezpecnostni orientace na USA a NATO.
  Jak rychle se z klíčových spojenců stali pritezi a jak lehce a bez sentimentu je USA hodili přes palubu a nechali napospas Turkum.

  Takhle můžou dopadnout všichni spojenci kteří ztratí pro USA vyznam....- CR

  • flanker.jirka
   12:15 21.12.2018

   V podstatě se to, co píšete, týká všech velmocí, nejen USA.

   • 13:30 21.12.2018

    No, nepausalizoval bych v tomto. USA se to týká predevsim

  • GlobeElement
   12:32 21.12.2018

   Naivní obdiv ke Kurdům je pochopitelný u Karla Maye, ale ve 21. století, když si můžeme zjistit, co jsou zač, je podivný.
   Jak to, že si lidé neuvědomují, že Kurdové, o které se tolik zasazují v debatách o Sýrii a Iráku jsou ti samí Kurdové (většinou ovšem označováni jako Turci), kteří dělají problémy v Německu a jinde?

   • 13:33 21.12.2018

    Nikdo Kurdy neobdivoval ale když byli dobří jako spolubojovnici proti IS nějaké morální závazky k nim prostě jsou a jednání USA je prostě k zbliti.
    Mattis jako voják to samozřejmě nemohl přenést.... Tohle se se spojenci nedela

  • GlobeElement
   14:49 21.12.2018

   ISIS nenapadl USA, nýbrž ty Kurdy. Není to tak, že by Kurdové pomohli USA, to USA pomohlo těm Kurdům. Nemají žádnou povinnost pomáhat jim v boji proti vládě v Sýrii nebo Turecku.

   • flanker.jirka
    11:08 22.12.2018

    ISIS napadal USA neustále po svém vzniku v Iráku, kde ho také museli společně s iráckou armádou přemoci. Akce v Sýrii pak jsou pouze pokračováním boje proti ISIS.

  • Superme
   18:40 21.12.2018

   Zatímco okupace území cizích států a nárokování si dalších by měl být mementem pro všechny ty, kteří si myslí, že Rusko a Čína by byli lepší volbou pro naši bezpečnost než naše orientace na NATO nebo USA. A teď nezapomeň na tu větu, že bychom meli být nezávislá země... :)

 • Tesil
  10:16 21.12.2018

  No sláva,ještě zbývá Izrael.

  • PavolR
   10:24 21.12.2018

   A Turci ostať môžu? :-) nad územiami okupovanými Tureckom a Izraelom už Sýrčania kontrolu zrejme nikdy nezískajú.
   Mimochodom - stále sú tam ešte napr. Francúzi: https://svet.sme.sk/c/22013366...

   • Tesil
    18:27 21.12.2018

    A Britové,ale i oni se svižně odsunou,pokud opravdu Američani odejdou.
    Erdogan prohlásil,že bude respektovat výsledky voleb a případně spolupracovat s Asadem.

    • Czertik
     18:34 22.12.2018

     Ten samy erogan, co nedavno rikal, ze spousta turku zijici za hranicema turecka - a v blizkosti jeho hranic - si preji, aby se uzemi kde ziji stalo uzemim turecka ?

 • PavolR
  09:56 21.12.2018

  Afganistan detto. Chápem, že sa v nasledujúcich voľbách chce prezentovať ako ten, čo "doviezol chlapcov domov", no niekto by mu mal vysvetliť, že USA neurobia "znova veľkou" ústupy ale víťazstvá. :-)

  Každopádne urobil Erdogan s tými Patriotmi bombový obchod. Za pár miliard môže teraz okupovať a niekedy v budúcnosti pripojiť k Turecku značnú časť územia Sýrie.

  • infi
   10:10 21.12.2018

   Obchod v praxi...osud "spojeneckych" kurdu vymeneny za zbrojarsky kseft. Jak demokraticke :)

   • 10:35 21.12.2018

    A co by měl podle tebe udělat? Vytvořit protektorát na územích obývaných Kurdy, odtrhnout část území Iráku a Sýrie?
    USA do Sýrie nikdy nechtěly, skutečně jediným důvodem byl Islámský stát, který se tam stáhl z Iráku. USA nemají právo a ani zájem bojovat proti Asádovi.
    Z války proti ISIS se pomalu stává válka za nezávislý Kurdistán a to téhle se USA nechtějí nechat zatáhnout - což je logické, proč by to dělaly? Kurdové nejsou ideovými spojenci USA, politicky to jsou komunisti, jediné, co je spojovalo, byl právě společný nepřítel.

    • flanker.jirka
     00:14 22.12.2018

     Ani se nedivím, že jste se pod svá slova nepodepsal. Na toto jste přišel jak? "USA do Sýrie nikdy nechtěly" a "USA nemají právo a ani zájem bojovat proti Asadovi."

     • 19:35 22.12.2018

      No a kdy tam USA chtěly? USA mají zájem na udržení proamerické irácké vlády. ISIS vznikl jako opozice proti irácké šíitské vládě a proto USA pomohly ISIS porazit, ale proč by měly bojovat proti Asadovi?
      A proč by měly chtít, aby Kurdové odtrhli kus Iráku?

      Mimochodem, není moje vina, že se u příspěvků neobjevuje jméno, někdy tam není ani tlačítko pro reakci.

    • Czertik
     18:31 22.12.2018

     A co by bylo spatne na nezavislem kurdistanu ? Radsi ho, nez aby uzemi syrie okupovaly turci a casem ho pripojili k novoosmanske risi.

     • 19:36 22.12.2018

      A co by na něm bylo dobrého?

      Turecko je členem NATO, Irák je v současné době proamerický, jaký zájem může mít USA na vzniku Kurdistánu, s komunistickou vládou?

     • Czertik
      21:41 23.12.2018

      Turecko je soucasi nato uz jen papirove - erogan provadi politiku vylozene nepratelskou vuci evrope/usa. Takze jakakoliv ztrata pro turecko by me skutecne nevadila.
      A co se tyka komunistcke vlady v kurdistanu - a co jako ? Staci se podivat na to, jakou soucasnou politiku provadi eu - sssr/rvhp by se mohlo od jejich socialismu/komunismu ucit.

  • GlobeElement
   10:57 21.12.2018

   Ten Afghánistán je podle mne chyba. Bez americké armády se vláda možná neudrží a rozhodně stažení Američanů podnítí Taliban k ofenzívě.

   • 13:18 21.12.2018

    Jakej Afganistan tento článek je o Sýrii

    • PavolR
     16:35 21.12.2018
    • 19:37 22.12.2018

     Ono se to prolíná, Trump ohlásil i stahování z Afghánistánu a v reakcích zde na chatu se to taky objevilo.

   • liberal shark
    17:50 21.12.2018

    Myslim, ze to DT dobre vi. Kam to maji Talibanci nejbliz ?

    • 19:37 22.12.2018

     Taliban je Paštunské hnutí, jeho rajónem je Pákistán a Afghánistán, jinam nepůjde.

  • Kozlus
   15:52 21.12.2018

   10:35 21.12.2018
   Takovouhle snusku nesmyslu jsem tady uz dlouho nevidel.