Spojené státy se stahují ze Sýrie

Spojené státy se stahují ze Sýrie
Americko-turecká hlídka v severní Sýrii (8. listopad 2018) / Public domain (Zvětšit)

Spojené státy začaly ve středu 19. prosince stahovat své jednotky ze Sýrie. Dle tweetu prezidenta Donalda Trumpa USA totiž „porazily ISIS (Islámský stát ) v Sýrii, jediný důvod pro to zde zůstávat.“ Zároveň několik vládních zdrojů uvedlo možnost stažení veškerých jednotek působících v Sýrii. Přestože se jedná o dosud oficiálně nepotvrzené informace, potenciální úplné stažení vyvolalo vlnu kritiky i v řadách Trumpových politických stoupenců.

 Mluvčí Bílého domu Sarah Sanders odůvodnila tento krok „vstupem do další fáze kampaně,“ ačkoliv nespecifikovala, co si lze pod dalším angažmá Spojených států v Sýrii představit. Z jejího oficiálního vyjádření není zdaleka zřejmé, zda Washington stáhne všech přibližně 2000 vojáků působících v Sýrii (přesný počet podléhá utajení), ani v jakém časovém horizontu by k tomuto kroku mělo dojít.

Jeden ze zdrojů pod podmínkou anonymity uvedl pro agenturu Reuters, že všechen vojenský personál opustí Sýrii v období mezi 60 až 100 dny. V posledních 24 hodinách pak došlo k evakuaci zaměstnanců amerického ministerstva zahraničí (Department of State) ze země. Stahování se však nikterak nedotýká přibližně 5000 amerických vojáků působících v sousedním Iráku, které v případě potřeby mohou zasahovat v Sýrii.

Záměr opustit Sýrii prezident Trump deklaroval již několikrát. Kromě kritických hlasů z „vlastní“ partaje se proti rozhodnutí postavili také někteří zástupci Pentagonu, včetně ministra obrany Jima Mattise. Ten, nejen z důvodu nesouhlasného postoje ohledně přítomnosti amerických vojáků v Sýrii, podal následující den demisi.

Dle The Wall Street Journal začal Washington o svém rozhodnutí informovat partnery na severovýchodě Sýrie, zejména pak kurdské a arabské milice, které se sdružují do Syrských demokratických sil SDF (Syrian Democratic Forces). Právě ty jsou Spojenými státy dlouhodobě podporovány nejen finančně a vojenským materiálem, ale také personálně v boji proti samozvanému Islámskému státu.

SDF se minulý týden podařilo dobýt město Hajin ve východní provincii Dajr az-Zaur, poslední baštu Islámského státu. Tento úspěch se stal základem Trumpova prohlášení o „poražení Islámského státu“ a zbytečnosti dalšího působení amerických jednotek v zemi. Přestože je pravdou, že ISIS ovládá přibližně 1 % teritoria v porovnání s jeho vrcholnou expanzí v roce 2014, bezpečnostní experti varují před předčasnými závěry.


Američtí vojáci v Sýrii; ilustrační video

Stažení amerických jednotek pak ohrožuje právě SDF. Hlavní složkou SDF jsou totiž kurdské Lidové obranné jednotky (YPG), které jsou Tureckem považované za teroristickou organizaci a za odnož Kurdské strany pracujících (PKK). Zvláště poté, co Turecko a jím podporované milice dobyly Afrín (do té doby obývaný Kurdy), se Spojené státy navíc staly určitou zárukou bezpečnosti SDF.

Trumpovo rozhodnutí přišlo mimo jiné po tom, co turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan oznámil novou přeshraniční vojenskou ofenzívu v oblasti východního břehu Eufratu na severu Sýrie. Deklarovaným cílem této nadcházející operace je pak boj proti terorismu, tedy dle vnímání Erdogana boj proti jednotkám YPG, kterých se v oblasti nachází mezi 30 až 40 tisíci.  

Ve spojení s úplným opuštěním Sýrie vyvstávají další obavy z možného bezpečnostního vakua, které v důsledku odchodu amerických jednotek vznikne a z toho, kdo toto vakuum zaplní. Jednou z možností nadále zůstává ISIS, který ačkoliv nyní „poražený“, by získal prostor pro svou případnou obnovu. Šance nepochybně využije také Rusko a Írán pro rozšíření svého vlivu nejen v Sýrii, ale například také v Libanonu skrze šíitský Hizballáh. V neposlední řadě získá syrský prezident Bašár Asad, kterak ze země odchází aktér oponující jeho vládě.


Zdroje: Reuters, TWSJ, Al-Monitor

Nahlásit chybu v článku


Související články

Proč Turecko vstoupilo do Sýrie?

Situace v Sýrii je po středě 24. srpna zase o něco komplikovanější. Turecko vojensky podpořilo výpad ...

Bitva o Aleppo: Porcování syrského medvěda

Zvenčí to může vypadat i takhle: Bašár al-Asad společně s Rusy bombardují opozici, která bojuje ...

Izraelská letadla zničila pozice syrské protivzdušné obrany

Podle webu The Jerusalem Post izraelská letadla v odvetě zničila pozice syrské protivzdušné obrany ...

Zastaví izraelské útoky dodávky ruských systémů S-300 do Sýrie?

Izraelské letectvo v posledních letech opakovaně útočilo na cíle v Sýrii. Zaměřovalo se především na ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • xstandis
  18:02 13.02.2020

  Jediná mocnost, která dokázala toto území (potažmo celý Blízký východ) stabilizovat po dobu téměř 1000 let byla Osmanská říše. Když tam přišli Evropani, tak je tam od té doby jenom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jediná mocnost, která dokázala toto území (potažmo celý Blízký východ) stabilizovat po dobu téměř 1000 let byla Osmanská říše. Když tam přišli Evropani, tak je tam od té doby jenom b....Taková Sýrie - Francouzi favorizovali během kolonialismu Alavity, kteří byli menšina, aby mohli ovládat většinové sunnitské Araby, kteří Francouze měli za okupanty. Po odchodu Francouzů vlastně Alavite drží brutální silou svou nadvládu nad Sýrii. Nyní Assad a předtím jeho tatíček - dá se říct že to jsou jen řezníci. No a co tam předvádí Rusové, tak jejich piloti si můžou směle podat ruce s piloty Luftwaffe, když bombardovali třeba Leningrad. Jakkoli je mi Kurdů líto, tak musím fandit Turecku - kdyby mělo nad danou oblasti větší vliv, tak se místním daří rozhodně lépe.
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   19:17 13.02.2020

   Označiť 402 rokov (1516-1918) za takmer 1000 chce riadnu dávku benevolencie. ;-p
   Umajovci a Abbasovci udržiavali stabilitu po skoro rovnaký čas (išlo fakticky o zlatý vek), kým ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Označiť 402 rokov (1516-1918) za takmer 1000 chce riadnu dávku benevolencie. ;-p
   Umajovci a Abbasovci udržiavali stabilitu po skoro rovnaký čas (išlo fakticky o zlatý vek), kým nenabehli Seldžukovia, križiaci a Mongoli.
   Rimania a následne Byzantínci (fakticky tiež Európania) to tie vcelku zvládali po celé storočia ...

   Erdoganovské Turecko je absolútne neschopné stabilizovať región, lebo je samo zo svojej autokratickej a expanzívnej, konfrontačnej povahy nestabilné.
   Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:05 01.12.2019

  https://southfront.org/wp-cont...

  Podle všeho se žádné stahování ani napodruhé nekoná. Spíš se jednalo o přeskupení sil do oblastí nejbohatších ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://southfront.org/wp-cont...

  Podle všeho se žádné stahování ani napodruhé nekoná. Spíš se jednalo o přeskupení sil do oblastí nejbohatších ropných polí a pak stále ještě drží základnu u přechodu Al-Tanf.
  Američané údajně posílili o těžkou techniku a ropná pole má hlídat prapor Abramsů (vozidla M2 Bradley se přeskupovaly už dříve ze severu).
  Skrýt celý příspěvek

 • ALCR
  17:29 25.11.2019

  ‚Zabíjejí jako zvířata!‘ Křesťané ze severu Sýrie prchají před islamisty, podporovanými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ‚Zabíjejí jako zvířata!‘ Křesťané ze severu Sýrie prchají před islamisty, podporovanými Tureckem.
  https://www.irozhlas.cz/zpravy...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:07 05.10.2019

  Erdogan sa nadrapuje, ako keby bol pripravený spustiť zábor ďalšieho územia Sýrie už tento mesiac: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Erdogan sa nadrapuje, ako keby bol pripravený spustiť zábor ďalšieho územia Sýrie už tento mesiac: https://svet.sme.sk/c/22229404...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:51 28.09.2019

  "Kdo u nás operuje bez svolení, je okupant." Sýrie žádá stažení cizích vojsk ze země (zejména americká a turecká vojska ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Kdo u nás operuje bez svolení, je okupant." Sýrie žádá stažení cizích vojsk ze země (zejména americká a turecká vojska ze severu):

  https://zpravy.aktualne.cz/zah...

  Při sledování syrského konfliktu nelze nevzpomenout, jak se nadávno česká média kriticky obouvala do prezidenta Zemana s tím, že kvalita státních představitelů Kosova nemá co dělat s jeho legitimitou. Musím říci, že z některých výroků jsem po 30ti letech sledování různých intervencí vážně vyprsknul....asi nás bylo víc, protože články na Aktuálně byly později upraveny.
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   23:26 28.09.2019

   Nie je to porovnateľné :
   Na severe Sýrie dôjde na hatayský scenár a celý niekdajší Aleppský ejálet bude relatívne rýchlo začlenený do Turecka, pravdepodobne aj so všetkými ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nie je to porovnateľné :
   Na severe Sýrie dôjde na hatayský scenár a celý niekdajší Aleppský ejálet bude relatívne rýchlo začlenený do Turecka, pravdepodobne aj so všetkými potrebnými "listmi vlastníctva", ktoré hlúpučkým Rusom v prípade Krymu chýbajú, k čomu ešte pred vypracovaním novej sýrskej ústavy bude musieť vypuknúť otvorená vojna medzi Tureckom a Sýriou.
   V prípade Kosova naproti tomu neprichádza pričlenenie k inému štátu do úvahy a to aj navzdory neraz skloňovanému zlúčeniu s Albánskom. To by zablokovalo európsku integráciu Albánska zo strany štátov EU, ktoré nezávislosť Kosova neuznávajú a kosovskí "štátnici" by prišli o vlastné pieskovisko, čo je pre nich iste dosť demotivujúce.
   Čo sa kritiky Zemana týka, je úplne zrejme, že keď už Česko Kosovo uznalo, tak je legitimita kosovských predstaviteľov na jeho území nespochybniteľná.
   Skrýt celý příspěvek

   • Luky
    11:14 29.09.2019

    Nevím, co všechno obsahuje zmíněný "Aleppský ejálet" (..možná co mají obsazeno Turci?), ale asi nemyslíš celou provincii Alepo včetně města? Město mají Syřané už dlouho pod ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nevím, co všechno obsahuje zmíněný "Aleppský ejálet" (..možná co mají obsazeno Turci?), ale asi nemyslíš celou provincii Alepo včetně města? Město mají Syřané už dlouho pod kontrolou, kolem ruské palposty.
    Etnicky je to pro Turky v oblasti dost bída. Těch pár Turkmenů v příhraniční oblasti je dost převáženo množstvím jiných etnik, zejména Araby a Kurdy při hranicích. A Kurdové jsou hlavně na druhé, turecké straně hranice.
    Při pohledu na etnickou mapu je jasné, že syřané chtějí zpátky i nejbohatší ropná pole v povodí Eufratu, které jsou obsazena Kurdy s podporou USA navzdory tomu, že je tam arabské a křesťansko-arabské obyvatelstvo (Kurdi až daleko na severu).
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     12:54 29.09.2019

     Ale áno, vrátane Aleppa, bez ktorého by to celé nemalo zmysel. Nehovoriac o odvete za poníženie, ktoré Erdogan utrpel pri jeho obsadení asadovcami. Turecko je už aj teraz ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ale áno, vrátane Aleppa, bez ktorého by to celé nemalo zmysel. Nehovoriac o odvete za poníženie, ktoré Erdogan utrpel pri jeho obsadení asadovcami. Turecko je už aj teraz mnohoetnický štát, etnická skladba severu Sýrie Erdogana rozhodne trápiť nebude, ide mu o územnú revíziu. Rusi si môžu vybrať, či si strčia do zadku svoje palposty, alebo stíhačky, ktoré by si od nich ešte Turci mohli kúpiť. Nie je ťažké domyslieť si, čo si vyberú.
     Už po x-tý krát vkladám tento odkaz: https://foreignpolicy.com/2016...
     Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      13:09 29.09.2019

      A tys janičárský potomek, že to bereš za hotové?

      Já zde za ty roky zažil různé jasné a dané prognózy - Asad už měl být dávno od válu a Rusko rozparcelované. U Shanii s jeho blond ...
      Zobrazit celý příspěvek

      A tys janičárský potomek, že to bereš za hotové?

      Já zde za ty roky zažil různé jasné a dané prognózy - Asad už měl být dávno od válu a Rusko rozparcelované. U Shanii s jeho blond vousem jsem to ještě bral, protože vypadá jak plavý džihád a odstěhoval se do Švédska, ale vzdělaný syn Slovenska/Maďarska?
      Určitě si odkaz pozorně přečtu, až bude čas....jsem zvědavý, co píšou o dobytí severní půlky Iráku a Iránské pasivitě.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      13:25 29.09.2019

      V prvom rade považujem Erdogana za dosť veľkého a nebezpečného cvoka na to, aby sa pokúsil aspoň o čiastkovú realizáciu toho plánu. Taktieš si trúfam formulovať podozrenie, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      V prvom rade považujem Erdogana za dosť veľkého a nebezpečného cvoka na to, aby sa pokúsil aspoň o čiastkovú realizáciu toho plánu. Taktieš si trúfam formulovať podozrenie, že turecká podpora ISIS mohla sledovať práve uľahčenie jeho expanzívnych snách. Američanov i Rusov používa ako páky proti sebe navzájom a EU nehorázne vydiera pustením migrantov. Má teda v rukách celkom dobré karty, časť severu Sýrie už fakticky obsadenú a na severe Iraku cvičí Kurdov. Irán mu odpracú z cesty Američania.
      Ke´d však obráti pozornosť opačných smerom, na grécke ostrovy a priľahlú časť Bulharska, náhle sa to začne bytostne týkať aj nás, lebo sú to naši spojenci a členovia EU. Ale úplne najväčšia "sranda" bude, ak ho medzitým jeho miestny spojenec Orbán vpustí do Karpatskej kotliny a bude nás môcť aj takto držať v šachu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      13:59 29.09.2019

      Abych si asi šel nabrousit svoji Rakousko-Uherskou šavli, která mi visí v kanclu...

      Abych si asi šel nabrousit svoji Rakousko-Uherskou šavli, která mi visí v kanclu...

  • Scotty
   00:15 29.09.2019

   Asad se zřejmě chystá na konečné řešení kurdské otázky. Jinak by mu přítomnost vojáků SOCOM na kurdských územích nemohla vadit.

   Asad se zřejmě chystá na konečné řešení kurdské otázky. Jinak by mu přítomnost vojáků SOCOM na kurdských územích nemohla vadit.

   • PavolR
    09:48 29.09.2019

    No tak Kurdi a Asad sú, navzdory rozdielnym predstavám o budúcom štátoprávnom usporiadaní, zatiaľ skôr príležitostnými spojencami na báze "nepriateľ môjho nepriateľa" než ...
    Zobrazit celý příspěvek

    No tak Kurdi a Asad sú, navzdory rozdielnym predstavám o budúcom štátoprávnom usporiadaní, zatiaľ skôr príležitostnými spojencami na báze "nepriateľ môjho nepriateľa" než otvorenými nepriateľmi. Ak bude Asad taký sprostý, aby sa s Turkami za chrbtom pustil do Kurdov, tak si stratu území, o ktoré ho následne pripraví Erdogan, plne zaslúži.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     12:27 29.09.2019

     Asad a Rusové se teď soustředí na povstalce kteří pro ně představují větší problém než Kurdové. To ovšem nic nemění na tom že Asad usiluje o obnovu předválečného uspořádání Sýrie a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Asad a Rusové se teď soustředí na povstalce kteří pro ně představují větší problém než Kurdové. To ovšem nic nemění na tom že Asad usiluje o obnovu předválečného uspořádání Sýrie a v tom nezávislé kurdské území nemá místo. Pak jsou tu taky Turci kteří by si to s Kurdy chtěli vyřídit ještě raději než Asad. Ovšem všem v jejich plánech překáží právě přítomnost Američanů.
     Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      07:28 30.09.2019

      Pri povstalcoch ale asadovci nevyhnutne narazia na Turkov a myšlienka predvojnového usporiadania bude definitívne pochovaná. A čisto hypoteticky - ak by sa Ergoganovi podarilo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pri povstalcoch ale asadovci nevyhnutne narazia na Turkov a myšlienka predvojnového usporiadania bude definitívne pochovaná. A čisto hypoteticky - ak by sa Ergoganovi podarilo skrze ozbrojenú konfrontáciu s SAA dostať do pozície, že by porazená Sýria bola nútená vzdať sa nejakých území, mohol by dosiahnuť aj aby sa oficiálne vzdala Golan a to následne vymeniť s Američanmi za kurdské územia (Trump by to urobil s radosťou, aby poistil nároky Izraela).
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:30 30.09.2019

      Do toho ovšem vstupuje to že SOCOM evidentně nechce Kurdy opustit. Kdyby to bylo jen na Trumpovy byli by pryč už dávno. Jaká je jejich motivace můžeme jen hádat, ovšem zatím si ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Do toho ovšem vstupuje to že SOCOM evidentně nechce Kurdy opustit. Kdyby to bylo jen na Trumpovy byli by pryč už dávno. Jaká je jejich motivace můžeme jen hádat, ovšem zatím si pokračování svojí přítomnosti vždy prosadili.
      Navíc pochybuji že se Asad vzdá Golan, to je místo které vyvolává napětí v regionu a Asadovi íránští sponzoři přesně tohle potřebují. To poslední o co Írán stojí je klid na Izraelsko-Syrské hranici.
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      16:28 30.09.2019

      keby sa Asad dostal do klieští z troch strán, mohlo by ho to pohnúť k pusteniu niektorých území. na Irán budú teraz intenzívne dotierať USA a aj na Sýrsko-libanonsko-izraelskej ...
      Zobrazit celý příspěvek

      keby sa Asad dostal do klieští z troch strán, mohlo by ho to pohnúť k pusteniu niektorých území. na Irán budú teraz intenzívne dotierať USA a aj na Sýrsko-libanonsko-izraelskej línii to vyzerá rôzne. Na severe čaká Erdogan na možnosť rozšíriť intervenciu a nezabúdajme na členov ISIS, ktorých čo nevidieť plánujú USA prepustiť. Trump hrozí, že tak učiní pri hraniciach EU, ale rovnako to môže urobiť kdekoľvek. Osobne som toho názoru, že Palmýra ešte raz padne a oslobodzovať ju už nebudú asadove sily.
      Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      23:43 30.09.2019

      Takže povídání o iránské síle a hrozbě rozpínavosti považuješ za báchorku.
      Tureckou armádu, která měla problém dojet kamsi nad Idlib považuješ za poučenou a připravenou dobýt Sýrii ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Takže povídání o iránské síle a hrozbě rozpínavosti považuješ za báchorku.
      Tureckou armádu, která měla problém dojet kamsi nad Idlib považuješ za poučenou a připravenou dobýt Sýrii a Irák. Iráčani jsou předurčeni k pasivitě. Kurdy vidíš jako prodlouženou ruku sultána.
      Syrská armáda je pro tebe jen tlupa unavených trhanů....hmm a to se učí na Slovensku kde?
      Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      08:53 01.10.2019

      Ale, ale ... afrinskych Kurdov Turci udolali za dva mesiace. SAA by som v podobnej situácii sotva dal viac ako dva týždne a Iračanom asi tak dve hodiny. Lebo zhruba takto vidím ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ale, ale ... afrinskych Kurdov Turci udolali za dva mesiace. SAA by som v podobnej situácii sotva dal viac ako dva týždne a Iračanom asi tak dve hodiny. Lebo zhruba takto vidím odstupňovanie kvalitatívnych a morálnych rozdielov tých ozbrojených zložiek.
      Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:54 23.08.2019

  Článek o zajímavé události z posledních dní.
  Po útoku syrského letectva na turecký vojenský konvoj (údajně neúspěšný) prý do oblasti letěly turecké F-16, které byly zahnány ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Článek o zajímavé události z posledních dní.
  Po útoku syrského letectva na turecký vojenský konvoj (údajně neúspěšný) prý do oblasti letěly turecké F-16, které byly zahnány ruskými SU-35:

  https://southfront.org/russian...

  https://www.debka.com/russian-...

  Je pěkné, že syrská armáda v nedávné době dobyla významná města, která byla v držení teroristů.
  Turecký vojenský konvoj jel údajně podpořit tyto opěrné body, ale zjevně selhal. Nevím, jak se k takto otevřené akci na syrském území staví naši politici. NATO by ale dle mého názoru mělo zaujmout nějaké stanovisko.
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   19:21 23.08.2019

   Konvoj oficiálne smeroval na turecké stanovište zriadené na základe dohody s Ruskom, čiže navrhujem tie posledné dve vety zopakovať až keď dôjde na "Gliwice" - lebo Rusi pri ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Konvoj oficiálne smeroval na turecké stanovište zriadené na základe dohody s Ruskom, čiže navrhujem tie posledné dve vety zopakovať až keď dôjde na "Gliwice" - lebo Rusi pri najlepšej vôli príliš dlho brániť otvorenej Turecko-Sýrskej konfrontácii nedokážu ... : https://svet.sme.sk/c/22196399...
   Erdogan sa totiž plánov na získanie Aleppa celkom iste nevzdal.
   Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:57 25.04.2019

  Ale ty to nečti, mohlo by to narušit tvůj nezpochybnitelný a správný směr uvažování (vím že nemohlo :).

  Ale ty to nečti, mohlo by to narušit tvůj nezpochybnitelný a správný směr uvažování (vím že nemohlo :).

 • Luky
  14:11 24.04.2019

  články, které určitě stojí za přečtení:
  https://www.voltairenet.org/ar...
  "The United States will not allow the export of hydrocarbons from Iran, Venezuela and Syria ...
  Zobrazit celý příspěvek

  články, které určitě stojí za přečtení:
  https://www.voltairenet.org/ar...
  "The United States will not allow the export of hydrocarbons from Iran, Venezuela and Syria until 2023 or 2024,....."

  https://www.voltairenet.org/ar...
  "The Syrians, who have just won an eight-year military war against NATO’s mercenaries, are destabilised by this economic war, which imposes strict rationing of electricity, gas and oil, and provokes the closing of factories which had only just been reopened. At best, they can be relieved that the Empire did not inflict these two forms of war at the same time."

  https://www.voltairenet.org/ar...
  "Many people think that the United States is very active, but does not succeed in much. For example, it is said that its wars in the Greater Middle East are a succession of failures. But for Thierry Meyssan, the USA has a coherent military, commercial and diplomatic strategy. According to its own objectives, it advances patiently, and is crowned with success."
  Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   10:44 25.04.2019

   Nestojí. Máme dost článků českých komunistů, nemusíme číst francouzské.

   Nestojí. Máme dost článků českých komunistů, nemusíme číst francouzské.

   • Luky
    10:58 25.04.2019

    Ale ty to nečti, mohlo by to narušit tvůj nezpochybnitelný a správný směr uvažování (vím že nemohlo :).

    Ale ty to nečti, mohlo by to narušit tvůj nezpochybnitelný a správný směr uvažování (vím že nemohlo :).

    • GlobeElement
     11:08 25.04.2019

     Nemohlo. Mám tréning díky Rudému Právu.

     Nemohlo. Mám tréning díky Rudému Právu.

 • PavolR
  12:28 22.02.2019

  Ako sa dalo čakať, odchádzajú tak, že neodchádzajú: https://svet.sme.sk/c/22059081...
  Stačilo, aby sa v USA dostali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ako sa dalo čakať, odchádzajú tak, že neodchádzajú: https://svet.sme.sk/c/22059081...
  Stačilo, aby sa v USA dostali do popredia iné vnútropolitické témy, na ktorých sa môže Trump voziť.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:32 29.12.2018

  Tak sa zdá, že Turci vymohli od Rusov presne to, čo chceli - podobne gumenú dohodu pre pozemné operácie v Sýrii, ako majú Izraelci pre vzdušné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak sa zdá, že Turci vymohli od Rusov presne to, čo chceli - podobne gumenú dohodu pre pozemné operácie v Sýrii, ako majú Izraelci pre vzdušné údery:
  https://svet.sme.sk/c/22017826...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:32 28.12.2018

  PavolR

  "semtam: Jednotky SAA, čo prišli Kurdom na pomoc."

  To máš trochu popletený, v Manbidž se stahuje i YPG, oni předali Manbidž pod správu Sýrie.

  PavolR

  "semtam: Jednotky SAA, čo prišli Kurdom na pomoc."

  To máš trochu popletený, v Manbidž se stahuje i YPG, oni předali Manbidž pod správu Sýrie.

  • PavolR
   09:05 29.12.2018

   A tým, že sa postavili medzi Kurdov a Turkov, Kurdom pomohli - za týmto účelom ich tam Kurdi vpustili.

   A tým, že sa postavili medzi Kurdov a Turkov, Kurdom pomohli - za týmto účelom ich tam Kurdi vpustili.

   • semtam
    09:54 29.12.2018

    Samozřejmě a pokud Turecko na ně nezaútočí, tak pomůžou i sami sobě. Vtip je v tom, že Turecko prohlašuje, že obsadí syrské pohraničí, aby zabránilo fungování YPG v tomto regionu. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Samozřejmě a pokud Turecko na ně nezaútočí, tak pomůžou i sami sobě. Vtip je v tom, že Turecko prohlašuje, že obsadí syrské pohraničí, aby zabránilo fungování YPG v tomto regionu. A říká, že to udělá i v tom případě pokud bude operovat SAA společně s YPG. Nakonec dodává, že pokud v těchto oblastech nebude YPG, tak tam Turecko nemá již co dělat... YPG ovšem vydalo prohlášení, že se stahuje za Eufrat.

    Doslova a do písmene:
    Kvůli hrozící invazi tureckého státu, jako když napadl severní Sýrii a přemístil své lidi podobně jako u al-Bab, Jarablus a Afrin, my jako jednotky ochrany lidu jsme po stažení našich sil z Manbije oznámili, že naše síly se soustředí na boj proti ISIS na všech frontách na východě Eufratu.
    V souvislosti s tím vyzýváme syrské vládní síly, které jsou povinny chránit stejnou zemi, zemi a hranice, aby prosadily kontrolu nad oblastmi, z nichž se naše síly stáhly, zvláště Manbij a chránily tyto oblasti před tureckou invazí.

    http://www.ypgrojava.org/Our-f...
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     13:09 29.12.2018

     Erdogan to zatiaľ celé spochybňuje a označuje iba za "psychologickú hru", odvolávajúc sa na to, že sýrske jednotky sú rozmiestnené iba na línii kontaktu - čiže si necháva otvorenú ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Erdogan to zatiaľ celé spochybňuje a označuje iba za "psychologickú hru", odvolávajúc sa na to, že sýrske jednotky sú rozmiestnené iba na línii kontaktu - čiže si necháva otvorenú možnosť útoku.
     Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     13:36 29.12.2018

     Američania (ktorí sú ešte v Manbiji stále prítomní) nahrali do karát Erdoganovi a údajne popreli informácie o tom, že by došlo v meste k akejkoľvek mocenskej ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Američania (ktorí sú ešte v Manbiji stále prítomní) nahrali do karát Erdoganovi a údajne popreli informácie o tom, že by došlo v meste k akejkoľvek mocenskej zmene:
     http://www.hurriyetdailynews.c...
     Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      14:08 29.12.2018

      To říkal Erdogan před tím, než vyšlo ve známost, že YPG se stahuje, do té doby bylo známé jen to, že SAA obdržela pozvánku a ji vyslyšela.

      Je jedno zda tam byli včera či dnes, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To říkal Erdogan před tím, než vyšlo ve známost, že YPG se stahuje, do té doby bylo známé jen to, že SAA obdržela pozvánku a ji vyslyšela.

      Je jedno zda tam byli včera či dnes, nebo tam budou zítra či pozítří. Nyní se jedná v Moskvě (nebo v Soči) o tom jak to bude dál. Americká strana, která je stále přítomna na tom nic nezmění.
      Podstatné je to, že nyní má být Manbidž pod správou Sýrie a přes noc to takhle rychle nejde, když navíc tam stále působí síly USA.
      Nyní je jen otázka zda Turecko zaútočí na SAA. Dnešní americké prohlášení je bezvýznamné, protože k dnešnímu dni nemohou být staženy ani síly USA a ani síly YPG. A ani nemohou všude působit a převzít plně kontrolu síly SAA.
      Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  18:11 28.12.2018

  PavolR

  Protože u tvého komentu chybí možnost reagovat, budu reagovat postaru, což asi ani není na škodu v rámci prasáckého větvení diskuze.

  Zapomeň na to, že Turecko si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Protože u tvého komentu chybí možnost reagovat, budu reagovat postaru, což asi ani není na škodu v rámci prasáckého větvení diskuze.

  Zapomeň na to, že Turecko si ostatní země musí předcházet. Takto to není a kdyby bylo, tak Rusko ze Sýrie dávno odtáhne a vlastně by tam ani nešlo, kdyby šli bezmezně na ruku Turecku. Tak to to nefunguje.

  Pokud se Erdogan rozhodne zaútočit i na SAA, tak se vystavuje riziku kvalitního soupeře. Tím nechci říct, že SAA je symbolem kvality, je ale bojeschopnější paradoxně nyní, než před válkou a dokonce o několik tříd výš se ji posunula PVO. Turecko nemá jen snadnou zkušenost z Afrínu, kde špatně organizovaná YPG předala tuto oblast vlastně bez boje, ale má i horší zkušenost s IS u města Al-Báb, kdy tehdy již skomírající IS dost Turecko potrápil.

  Za další, pro SAA se "fronty" již dost zmenšili, prakticky je nasazená jen u Idlíbu. Navíc pokud by Turecko napadlo SAA v oblastech Kurdistánu, tak by SAA mohla napadnout Idlíb a to si Turecko také nepřeje. Spíš vyvstává otázka, zda Turecko by dokázalo udržet Idlíb a Kurdistán najednou. Do tohoto konfliktu by se také s velkou pravděpodobností mohl zapojit irácký Kurdistán a Irák jako takový o působení Íránu není třeba pochybovat. Protože všichni ti jsou v tomto regionu na jídelníčku Turecka.

  Nechci Turecko podceňovat, ale Aleppo by nyní vojensky nezvládli a pokud ano, tak na úkor velkého úsilí a ztrát. Navíc pokud by o něj stáli, tak by neoslabili obranu radikálů tím, že zaplatili několika jednotkám, aby s nimi šli bojovat k Al-Bábu, tím se znovudobití Aleppa dost usnadnilo. Turecko s jistou nadsázkou usnadnilo dobít Aleppo pro Sýrii.
  Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   18:51 28.12.2018

   V Idlibe išli Rusi na ruku Turkom a nenechali SAA aby tam vpadla. Medzitým Turci Idlib po zuby vyzbrojili a na front si doviedli desiatky tisíc v Turecku vycvičených a vyzbrojených ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V Idlibe išli Rusi na ruku Turkom a nenechali SAA aby tam vpadla. Medzitým Turci Idlib po zuby vyzbrojili a na front si doviedli desiatky tisíc v Turecku vycvičených a vyzbrojených povstalcov. A okrem toho:
   1.- keby Turci po počiatočnom nápore na Manbidž stočili na Aleppo, Kurdi by boli radi, že sú radi, lebo ani Asad pre nich nie je úpln prijateľná alternatíva.
   2.- Až do volieb bude izraelské letectvo (minimálne letectvo!) dotierať na juhu, aby Bibi mohol položiť na stôl nejaké výsledky (tu podotýkam, že Rusom by sa hodilo, keby Bibi voľby vyhral).
   3.- Keď budú všetci viazaní inde, ISIS sa môže pozbierať a povedzme znova obsadiť Palmýru
   4.- Okamžite po rozhorení bojov by sa ich Rusi horlivo pokúsili utíšiť (dovoľujem si trocha pochybovať, že SAA vošla do Manbidžu s ruským povolením) a keďže majú najväčší vplyv na Syrčanov, pod najväčším ruským tlakom by sa ocitli práve oni. Ak by Turci dosiahli, aby Syrčania na ruský nátlak stiahli vojská na líniu južne od Aleppa, mesto samotné by už ani nemuseli dobýjať.
   Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    19:13 28.12.2018

    Ještě chybí bod číslo 5 a to invaze mimozemšťanů.
    Odpusť, ale mácháš s teoriemi, jako Adolf s neexistujícími divizemi.
    Pokud tě dobře chápu, tak si myslíš, že Manbidž je pro tebe ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ještě chybí bod číslo 5 a to invaze mimozemšťanů.
    Odpusť, ale mácháš s teoriemi, jako Adolf s neexistujícími divizemi.
    Pokud tě dobře chápu, tak si myslíš, že Manbidž je pro tebe brána Turecka do Aleppa? Tu oni ale maj již ze západu, podívej se na mapu a navíc jak jsem již psal Aleppo oslabili stažením části radikálů k Al-Báb, kde se obávali propojení kurdských regionů. To, že by chtěli Aleppo, je zřejmé, ale daleko snadnější kořist se nabízí v podobě severní Sýrie obývané tolik nenáviděnými Kurdy.
    Izrael působí proti Íránským cílům aby pokud možno neposílil Hizballah.
    Kde by se ISIS vzal u Palmýry??? Sorry, ale to je halucinace.

    A naopak Rusko uvítalo to, že SAA přijala pozvánku do Manbidže a vnímá to jako prvek pro klid v této oblasti. Rusko-Turecké jednání bude nejspíš v sobotu, poté se uvidí, jak vše dopadne. Je tu šance na mír, protože Rusko-Turecké vztahy jsou poměrně dobré a navíc Turecko je i zavázáno Rusku, že SAA nešla do Idlíbu. Jinak Idlíb se často řeže sám mezi sebou.
    Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     19:38 28.12.2018

     Turecko nepotrebuje bránu, ale zámienku. Kurdský sever bude rovnako ľahkou korisťou aj inokedy.
     Budúci týždeň bude jasnejšie, ako sú rozdané karty, každopádne neviem, čím by Rusi ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Turecko nepotrebuje bránu, ale zámienku. Kurdský sever bude rovnako ľahkou korisťou aj inokedy.
     Budúci týždeň bude jasnejšie, ako sú rozdané karty, každopádne neviem, čím by Rusi dokázali odhovoriť Turkov od útoku, však by sa tí už doma znemožnili. Na rozdiel od Američanov, ktorí majú Gulena, F-35, Patrioty, nemajú už Rusi veľmi čo poskytnúť ako výmenu.
     Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      19:45 28.12.2018

      Nechápu, jako záminka na Aleppo mají být Kurdové :D
      Víš co, kašlem na to.

      Nechápu, jako záminka na Aleppo mají být Kurdové :D
      Víš co, kašlem na to.

     • PavolR
      19:59 28.12.2018

      semtam: Jednotky SAA, čo prišli Kurdom na pomoc.

      semtam: Jednotky SAA, čo prišli Kurdom na pomoc.

  • PavolR
   18:57 28.12.2018

   Ešte dodatok - o pád Aleppa sa zaslúžili v prvom rade Kurdi z Afrínu, ktorí preťali zásobovaciu cestu vedúcu z Turecka. Od toho okamihu sa nedalo nič robiť a Turci už iba vlastnou ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ešte dodatok - o pád Aleppa sa zaslúžili v prvom rade Kurdi z Afrínu, ktorí preťali zásobovaciu cestu vedúcu z Turecka. Od toho okamihu sa nedalo nič robiť a Turci už iba vlastnou intervenciou na al-Bab (na 500. výročie začiatku ťaženia Selima I.) kompenzovali stratu.
   Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    19:16 28.12.2018

    Blbost, zásobovací cesta míjela Afrín

    Blbost, zásobovací cesta míjela Afrín

    • PavolR
     19:57 28.12.2018

     Kurdi zaútočili na územie, ktorým prechádzala. Niečo na osvieženie (selektívnej?) pamäte: ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Kurdi zaútočili na územie, ktorým prechádzala. Niečo na osvieženie (selektívnej?) pamäte: https://zpravy.idnes.cz/odrizn...
     Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      21:29 28.12.2018

      Pavole nějak mi tam chybí to co píšeš. Zásobovací trasu ze severu přeťala SAA a hlavně v klíčových momentech bitvy existovala stále východní cesta. Kurdové z Afrínu se poté natáhli ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pavole nějak mi tam chybí to co píšeš. Zásobovací trasu ze severu přeťala SAA a hlavně v klíčových momentech bitvy existovala stále východní cesta. Kurdové z Afrínu se poté natáhli nad území ovládané SAA, které paradoxně nyní je pod jejich "kontrolou" na rozdíl od Afrínu.

      Operace Turecka proti IS začala v době, kdy o bitvě o Aleppo nebylo vůbec rozhodnuto. Místo marného dobývání Al-Báb mohli podniknout cokoliv pro udržení se Aleppa, neudělali nic ba naopak stáhli jim loajální a placené síly k Al-Báb.
      Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:58 28.12.2018

  Tak, teraz už môže Erdogan s kľudným srdcom spustiť ofenzívu na Manbídž:
  https://svet.sme.sk/c/22017266...

  Tak, teraz už môže Erdogan s kľudným srdcom spustiť ofenzívu na Manbídž:
  https://svet.sme.sk/c/22017266...

  • semtam
   13:50 28.12.2018

   Můžeš mi prosím vysvětlit to slovní spojení "teraz už môže s kľudným srdcom spustiť ofenzívu"?
   Sorry, ale to nemá hlavu ani patu. Turecko nemá žádný válečný stav ze Sýrií či ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Můžeš mi prosím vysvětlit to slovní spojení "teraz už môže s kľudným srdcom spustiť ofenzívu"?
   Sorry, ale to nemá hlavu ani patu. Turecko nemá žádný válečný stav ze Sýrií či potažmo s vládou Asada.
   Turecko má ambice zjednodušeně řečeno obnovit původní velikost a vliv Osmanské říše. Čas od času se v turecké televizi objevují mapy Turecka jež zahrnují i části severní Sýrie a Iráku. V rámci Sýrie je samozřejmě překážkou syrská vláda a Kurdové obývající tuto část, jež paradoxně slouží jako záminka pro tureckou okupaci (již nyní okupuje část Sýrie).

   Kurdům nic jiného nezbývá, než se v rámci zachování své existence připojit na stranu Asada. Jiná z alternativ tu není. Jako samostatný celek nemohou dlouho fungovat, protože Turecko by je při první příležitosti (jak nyní i vidíme) eliminovalo. Krátkodobá podpora ze strany USA byla spíše jen symbolická, aby se nějakým způsobem řešil IS a lid už poté nemohl klást otázky, proč IS beztrestně likviduje každého, kdo mu nesedí.
   A doufám, že nikoho nenapadne spojenectví z legendární FSA, jež nikdy technicky neexistovala a nyní pod její vlajkou jež má mediální charakter působí proxy armáda Turecka.
   Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    14:56 28.12.2018

    Však si si na to z veľkej časti odpovedal sám, poukážuc aj na hlavu, aj na pätu. ;-)
    Áno, Erdoganovy ide o sever Sýrie, ktorého absolútne kľúčový bod - Aleppo - je však v rukách ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Však si si na to z veľkej časti odpovedal sám, poukážuc aj na hlavu, aj na pätu. ;-)
    Áno, Erdoganovy ide o sever Sýrie, ktorého absolútne kľúčový bod - Aleppo - je však v rukách sýrskeho režimu. Získať ho od neho môže iba cestou konfliktu s SAA. Pri Idlibe to už už vyzeralo, že Turci "budú nútení" z humanitárnych dôvodov zasiahnuť, no Rusi to zmrazili. Teraz sa natíska príležitosť na konflikt s SAA pod zámienkou toho, že "ochraňujú teroristov" a keď dôjde ku konfrontácii pri Manbíďži, budú Turci "nútení" obsadiť aj Aleppo, aby im SAA nemohla odtiaľ vpadnúť do tyla. V tom okamihu bude mať Erdogan v rukách prakticky všetko, čo potrebuje na revíziu lausannských hraníc v Sýrii.
    Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     17:02 28.12.2018

     Spíš jsem měl na mysli to, že pro Turecko by bylo nejvýhodnější kdyby Sýrie nevyslyšela prosby Kurdů o pomoc či převzetí území pod správu Sýrie. A šlo by to po másle jako v Afrínu. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Spíš jsem měl na mysli to, že pro Turecko by bylo nejvýhodnější kdyby Sýrie nevyslyšela prosby Kurdů o pomoc či převzetí území pod správu Sýrie. A šlo by to po másle jako v Afrínu. Ještě co nechápu je ta ofenzíva, to už nemá hlavu ani patu nebo jedině má, pokud považuješ IS za spojence Turecka... Ale to asi ne.
     Nyní, když se do hry zapojila Sýrie, tak pro Turecko je to špatná zpráva. Protože Sýrie má spojence v podobě Ruska a Íránu a z prvním z nich si to Turci nechtějí moc rozhádat.
     Nějaká invaze do Aleppa také nepřipadá v nejbližší době v úvahu, protože tím by mohli odstartovat konflikt velkého rázu a pochybuji, že by to nechalo svět chladným. A nikde není zaručeno, že tato vojenská intervence bude úspěšná.
     Turecko také potřebuje mít "spojence" v Evropě a USA a invazí by jim způsobili nelehkou situaci jak nadále vysvětlovat sankce vůči Rusku, když člen NATO dělá 100x horší věci. Už teď jsou rádi, že okupace Afrínu si prakticky nikdo nevšimnul a my můžeme nadále brojit proti Rusku.
     Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      17:39 28.12.2018

      Turecko je v pozícii, kedy sa nemusí starať, či si niekoho pohnevá, lebo si nikto nechce pohnevať Turecko. A to platí aj pre Rusko aj pre USA. Turci majú v hrsti RF, USA aj ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Turecko je v pozícii, kedy sa nemusí starať, či si niekoho pohnevá, lebo si nikto nechce pohnevať Turecko. A to platí aj pre Rusko aj pre USA. Turci majú v hrsti RF, USA aj EU.
      Sýria sa obmedzene snažila intervenovať aj v Afrine - nechali prechádzať kurdské posily a vysielali aj vlastné milície, no Turkov to nezaujímalo, pálili po každom.
      Aleppo Erdogan potrebuje, voči tomu niet alternatívy - ale nemôže tam nabehnúť bez zámienky.

      Mimo to myslím, že ani Sýria by nedbala, keby došlo na konflikt s Tureckom, lebo už môže sústrediť všetky sily na jeden front a naivne si myslia, že by im Rusi pomohli. Už aj v prípade Idlibu si veľmi verili, no Rusi to zatrhli, aby konflikt neeskaloval. V tom im teraz Američania urobili škrt cez rozpočet, keď svojím stiahnutím sa vytvorili novú konfliktnú zónu medzi Tureckom a Sýriou.
      Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  09:41 26.12.2018

  Tak Izrael včera zase včera útočil na Sýrii. Jeho letadla odpálila 22 raket na cíle v okolí Damašku. Jedním z cílů měli být skupina vysokých představitelů Hizbaláhu, kteřá přes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak Izrael včera zase včera útočil na Sýrii. Jeho letadla odpálila 22 raket na cíle v okolí Damašku. Jedním z cílů měli být skupina vysokých představitelů Hizbaláhu, kteřá přes Sýrii cestovali do Íránu.

  Další cíle:
  - sklady zbraní proíránských milicí v Damašku
  - pozice proíránských milicí na předměstí Damašku
  - velitelství a protivzdušná obrana 68. a 137. brigády Syrské armády
  - velitelství 4. divize Syrské armády v Al-Muna jednotky 10 v Qataně

  Muselo toho být hodně, na netu už je plno videí dopadajících raket a hořících cílů. A i syrská tisková agentura SANA přiznává zásahy.
  Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   11:54 28.12.2018

   Ze se nestydis sirit tady takove lzi, vsichni tu prece vime, ze syrska obrana tvrena par kusy s-300 je neprekonatelna a izraelci utoky na lety nad syrii odtroubily.

   Ze se nestydis sirit tady takove lzi, vsichni tu prece vime, ze syrska obrana tvrena par kusy s-300 je neprekonatelna a izraelci utoky na lety nad syrii odtroubily.

 • Tesil
  16:27 25.12.2018

  Pane Grohmane, raději vyřešte možnost reagovat bez přihlášení,dále k čemu je info o nových příspěvcích,když musím prohledat celou diskuzi abych si je přečetl.A opravdu mají články ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane Grohmane, raději vyřešte možnost reagovat bez přihlášení,dále k čemu je info o nových příspěvcích,když musím prohledat celou diskuzi abych si je přečetl.A opravdu mají články tolik čtenářů?Co klik to náruživý čtenář.
  No prostě inovace jedna báseň.
  Skrýt celý příspěvek

  • Superme
   17:40 25.12.2018

   Nevím proč vše kritizovat. Z jakého důvodu by měli mít možnost reagovat i ti, kteří se neregistrovali? Díky tomu to tu ještě není jak na novinkách, protože ty trolly můžou majitelé ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nevím proč vše kritizovat. Z jakého důvodu by měli mít možnost reagovat i ti, kteří se neregistrovali? Díky tomu to tu ještě není jak na novinkách, protože ty trolly můžou majitelé stránky prostě zablokovat (ačkoli je to někdy těžší) a smazat příspěvky.

   Oceňuji také to, že se diskuzí nemusím proklikávat a obnovovat tak neustále stránku. Možnost reagování nebo způsob označení oblíbeného příspěvku je taky super. Nevím jak ostatní, ale mě se ta stránka začala postupem času líbit.

   Co bych ocenil je to, aby každý uživatel viděl své příspěvky jinak barevně označené než ty ostatních. Pak by sis možná nestěžoval ani ty :) Jinak ale supr a i na to bílé pozadí sem si já osobně zvykl.
   Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    17:56 25.12.2018

    To jsi příteli špatně pochopil,právě možnost reagovat bez přihlášení kritizuji.
    Jinak výborná je rovněž vychytávka,která zeleně označuje komentáře za posledních 24h.
    Jenom zde je ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To jsi příteli špatně pochopil,právě možnost reagovat bez přihlášení kritizuji.
    Jinak výborná je rovněž vychytávka,která zeleně označuje komentáře za posledních 24h.
    Jenom zde je takto označen Czertik z 22.12.
    Pokud ovšem tuto finesu dobře chápu.
    Příjemné svátky.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     18:02 25.12.2018

     Lepší by bylo kdyby se zeleně označovali příspěvky které přibyli od poslední návštěvy článku konkrétním uživatelem.
     To že se dá na konkrétní příspěvky reagovat i bez přihlášení je ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Lepší by bylo kdyby se zeleně označovali příspěvky které přibyli od poslední návštěvy článku konkrétním uživatelem.
     To že se dá na konkrétní příspěvky reagovat i bez přihlášení je matoucí, člověk musí kontrolovat jestli je přihlášen nebo ne.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
     14:12 27.12.2018

     Reagovat bez přihlášení je programová chyba, kterou se budeme snažit co nejdříve odstranit.

     Reagovat bez přihlášení je programová chyba, kterou se budeme snažit co nejdříve odstranit.

  • Jan Grohmann
   14:09 27.12.2018

   Vyřešíme, jen co dostaneme programátory po Vánocích do práce. Čtenost je dána podle IP a vzhledm k tomu, že jsme navázali spolupráci se Seznam.cz, tak se návštěvnost zvedla ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Vyřešíme, jen co dostaneme programátory po Vánocích do práce. Čtenost je dána podle IP a vzhledm k tomu, že jsme navázali spolupráci se Seznam.cz, tak se návštěvnost zvedla trojnásobně.
   Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  10:37 25.12.2018

  Pánové, nepodporujte profesionální ruské trolly. Fakta má na AN asi již 300 nových registrací, včetně nových e-mailů a neustále mění IP, takže nejde zablokovat. Nezapomeňte, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, nepodporujte profesionální ruské trolly. Fakta má na AN asi již 300 nových registrací, včetně nových e-mailů a neustále mění IP, takže nejde zablokovat. Nezapomeňte, že jejich cílem není diskutovat, ale zničit diskuzi.
  Skrýt celý příspěvek

  • petrib
   13:12 25.12.2018

   No a co s tím něco dělat?
   Stav bezvadnosti diskusního fóra je takový, že po přihlášení nejdou ani opalcovat všechny vybrané příspěvky, neb u některých to hlásí, že je potřeba se ...
   Zobrazit celý příspěvek

   No a co s tím něco dělat?
   Stav bezvadnosti diskusního fóra je takový, že po přihlášení nejdou ani opalcovat všechny vybrané příspěvky, neb u některých to hlásí, že je potřeba se přihlásit.
   Jestli máte nějakou metodu na odlišení profesionálních trollů od užitečných id.otů, rád se s ní seznámím.
   Skrýt celý příspěvek

   • petrib
    13:24 25.12.2018

    Na některých diskusních fórech je možné zobrazit profil uživatele s délkou registrace. Alespoň nějaké vodítko.
    Další fičura zdejšího fóra je, že se tlačítko "Ragovat" nezobrazuje ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Na některých diskusních fórech je možné zobrazit profil uživatele s délkou registrace. Alespoň nějaké vodítko.
    Další fičura zdejšího fóra je, že se tlačítko "Ragovat" nezobrazuje u všech příspěvků.
    Skrýt celý příspěvek

  • Echo
   14:23 25.12.2018

   :D :D profesionalny rusky troll .... JG prosim Vas, takymto vyhlasenim diskreditujete akurat sam seba. Na jednej strane sa predklada ako ruska kyber armada ovplyvnuje volby, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   :D :D profesionalny rusky troll .... JG prosim Vas, takymto vyhlasenim diskreditujete akurat sam seba. Na jednej strane sa predklada ako ruska kyber armada ovplyvnuje volby, naburava kde ake organizacie atd. No a pre AN ostal len nejaky amater Fakta :)
   Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    21:23 27.12.2018

    Tak třeba ovlivňování Amerických voleb se dělo právě takovýmito Fakta profily. Žádné pronikání do FBI nebo CIA.

    Tak třeba ovlivňování Amerických voleb se dělo právě takovýmito Fakta profily. Žádné pronikání do FBI nebo CIA.

    • petrib
     18:01 30.12.2018

     V médiích šla zpráva, že za diskusemi zpochybňujícími očkování proti neštovicím v Itálii dohledali ruský institut pro "výzkum" internetu. Poklesla proočkovanost a několik tisíc ...
     Zobrazit celý příspěvek

     V médiích šla zpráva, že za diskusemi zpochybňujícími očkování proti neštovicím v Itálii dohledali ruský institut pro "výzkum" internetu. Poklesla proočkovanost a několik tisíc dětí onemocnělo touto téměř v západní a střední Evropě vymícenou nemocí. U nás běží na fórech podobné zpochybňování. V mf Dnes byl před Vánoci článek, že poklesla proočkovanost nemladších ročníků z nějakých 95% na 70% !!! Z jednoho případu onemocnění ročně jsou jich stovky! Akorát si u nás ještě nedal práci dohledat účty, ze kterých se šíří a přiživuje zpochybňování očkování.
     Nejedná se tedy o nějaké virtuální internetové trollení, ale je zde velice reálný přesah do životů a zdraví dětí v EU.
     Skrýt celý příspěvek

  • Jazzman
   20:03 26.12.2018

   Nešlo by o tom napsat delší článek, rozhodně by to téma profesionálního trolení a likvidace diskusí mohlo být zajímavé.

   Nešlo by o tom napsat delší článek, rozhodně by to téma profesionálního trolení a likvidace diskusí mohlo být zajímavé.

 • dusan
  20:18 24.12.2018

  Zdá sa, že to sťahovanie bude "zichrované" s americkými spojencami v Sýrii .... uvidíme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdá sa, že to sťahovanie bude "zichrované" s americkými spojencami v Sýrii .... uvidíme ...

  https://defence-blog.com/army/...
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  07:35 24.12.2018

  Mattis podepsal rozkaz ke stažení Američanů ze Sýrie. Proces může trvat měsíce
  Zdroj: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mattis podepsal rozkaz ke stažení Američanů ze Sýrie. Proces může trvat měsíce
  Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/ma...
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  05:38 24.12.2018

  Trump a Erdogan se dohodli na společném postupu v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trump a Erdogan se dohodli na společném postupu v Sýrii
  https://zpravy.aktualne.cz/zah...

  Prezident USA napsal na twitter...
  https://twitter.com/realDonald...
  I just had a long and productive call with President @RT_Erdogan of Turkey. We discussed ISIS, our mutual involvement in Syria, & the slow & highly coordinated pullout of U.S. troops from the area. After many years they are coming home. We also discussed heavily expanded Trade.

  https://twitter.com/realDonald...
  “It should not be the job of America to replace regimes around the world. This is what President Trump recognized in Iraq, that it was the biggest foreign policy disaster of the last several decades, and he’s right...The generals still don’t get the mistake.”


  USA plánují stáhnout 7 000 vojáků z Afghánistánu
  https://www.telegraph.co.uk/ne...
  Trump dlouho kritizoval 17letou válku v Afghánistánu , nejdelší vojenský konflikt v historii USA a cenu, která stála asi 2 300 amerických životů. .. náklady 126 mld USD...
  Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  19:03 23.12.2018

  Pánové když reagujete, dejte si prosím pozor jestli jste přihlášeni. Vidím že nejsem sám kdo s tím má problém.

  Pánové když reagujete, dejte si prosím pozor jestli jste přihlášeni. Vidím že nejsem sám kdo s tím má problém.

 • kocour
  11:49 23.12.2018

  Docela sranda je tady číst jak je Ruská PVO bezmocná a máme tady článek o modernizaci Sovětského systému Kub z 60tých let...

  Docela sranda je tady číst jak je Ruská PVO bezmocná a máme tady článek o modernizaci Sovětského systému Kub z 60tých let...

  • Czertik
   15:33 24.12.2018

   Jenze modernizace kubu sou naprosto vyhozene penize pro ceskou armadu, misto toho radeji mela modernizovat modernejsi systemy (ma je vubec ?) - ci radsi nakoupit nove.

   Jenze modernizace kubu sou naprosto vyhozene penize pro ceskou armadu, misto toho radeji mela modernizovat modernejsi systemy (ma je vubec ?) - ci radsi nakoupit nove.

 • givicz
  10:40 22.12.2018

  Americký ministr obrany rezignoval, spojenci mají obavy
  https://www.novinky.cz/zahrani...
  Poslední ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Americký ministr obrany rezignoval, spojenci mají obavy
  https://www.novinky.cz/zahrani...
  Poslední pomyslnou kapkou pro Mattise podle americké televize CNN bylo středeční oznámení Trumpa, že stáhne americké vojáky ze Sýrie s odůvodněním, že tam byl Islámský stát (IS) poražen.

  Že by začínalo také stahování z Afganistanu ????
  https://edition.cnn.com/2018/1...
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  09:08 22.12.2018

  Syrian War Report – Dec. 21, 2018: US Evacuates Base In Al-Tanf, Prepares To Halt Aerial Operation
  https://www.youtube.com/watch?...

  Syrian War Report – Dec. 21, 2018: US Evacuates Base In Al-Tanf, Prepares To Halt Aerial Operation
  https://www.youtube.com/watch?...

 • kocour
  23:39 21.12.2018

  kocour není obdivovatel Ruska, ale pouze realista...
  kolik účinných útoků s dobrými výsledky
  provedl ızrael po posílení Syrské PVO? A kdo dnes ovládá Sýrii?

  Fakta prosím...

  kocour není obdivovatel Ruska, ale pouze realista...
  kolik účinných útoků s dobrými výsledky
  provedl ızrael po posílení Syrské PVO? A kdo dnes ovládá Sýrii?

  Fakta prosím...

  • StandaBlabol
   09:27 22.12.2018

   Kocour ani tak není realista, jako spíš ignoruje informace, které se mu nehodí:

   29.11.: útok na Al-Kiswa, syrská obrana nejdříve nárokovala sestřel izraelské stíhačky (a k tomu ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kocour ani tak není realista, jako spíš ignoruje informace, které se mu nehodí:

   29.11.: útok na Al-Kiswa, syrská obrana nejdříve nárokovala sestřel izraelské stíhačky (a k tomu tří střel), pak ten nárok dementovala. Je k tomu i video.

   9.12.: syrská PVO vystřelila 3 rakety proti vzdušným cílům nad Damaškem, bez výsledku. Později to začali kamuflovat tvrzením, že šlo o falešný útok pomocí REB.

   Takže jsou minimálně náznaky toho, že Izrael dál (beze ztrát) působí proti íránským cílům v Sýrii. Jen tomu nedělají publicitu, aby Rusy moc nepopichovali. Možná testují F-35tky v akci:)

   Jo a jestli ten druhý incident byl vážně falešný útok, tak je to snad ještě zajímavější. Pokud dokáže Izrael podvrhnout syrské PVO v jejím vzdušném prostoru cíle s takovou věrohodností, že proti nim střílejí rakety, tak ten nový ruský integrovaný systém PVO, co Syřanům vybudovali, fakt funguje skvěle.
   Skrýt celý příspěvek

   • kocour
    10:57 22.12.2018

    Standíku, před vstupem Ruska do Sýrie si tam Izrealci létali jako doma. Po vstupu Rusů a částečné modernizaci původní PVO už měli dost omezené možnosti, nicméně občas ještě něco ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Standíku, před vstupem Ruska do Sýrie si tam Izrealci létali jako doma. Po vstupu Rusů a částečné modernizaci původní PVO už měli dost omezené možnosti, nicméně občas ještě něco zejména Iráncům od moře vystřelenými raketami trefili. Pak Rusko s S-300 překrylo celou Sýrii a od té doby nic = žádné škody = žádné zničené sklady zbraní atd... Možná nějaké dva marné pokusy bez výsledku jak píšeš...

    PS. Izralelci se chvástali jak budou dál ničit Iráncům zbraně, aby je nedostal Libanou atd. ALE SKUTEK UTEK!

    A Amíci utíkají jak spráskaní psi...Sorry kurdové, kašleme na vás, máte dva měsíce a budete zmasakrováni, nebo se domluvte s ASADEM...

    ..opravdu velké víěství západní koalice v Sýrii :-)
    Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     11:24 22.12.2018

     Ty máš nějakou statistiku frekvence vzdušných útoků Izraele v Sýrii a jejich úspěšnosti? Aby jsi doložil, že je jich méně a už nejsou účinné jako dřív? Nebo opět přání otcem ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ty máš nějakou statistiku frekvence vzdušných útoků Izraele v Sýrii a jejich úspěšnosti? Aby jsi doložil, že je jich méně a už nejsou účinné jako dřív? Nebo opět přání otcem myšlenky?

     Protože Izrael se celou dobu občanské války v Sýrii drží zpět a pouze podniká občasné útoky na cíle Hizbaláhu a Íránu. Případně podniká odvetné útoky na syrskou PVO. A jejich úspěšnost samozřejmě protivník popírá celou dobu. Teď stejně jako na začátku.

     Spíš to vypadá, že když se zhroutila celá ta konstrukce "proti S-300 už si Izrael nic podniknout netroufne", tak to teď fanoušci Ruska zachraňují upravenou verzí "útoků je míň a jsou neúspěšné". Jistě:)
     Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     11:39 22.12.2018

     Jinak ještě k té akci z 29.11. Dvě střely měly zasáhnout muniční sklad Hizbaláhu a íránských sil v Kiswehu. Izrael měl údajně dostat informaci, že tam dorazila čerstvá zásilka ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jinak ještě k té akci z 29.11. Dvě střely měly zasáhnout muniční sklad Hizbaláhu a íránských sil v Kiswehu. Izrael měl údajně dostat informaci, že tam dorazila čerstvá zásilka zbraní.

     Kromě toho muničního skladu měly být zasaženy jedna nebo dvě základny dvou syrských brigád, na kterých se nachází i Hizbaláh.

     Zasažených cílů mohlo být více, protože útok trval cca. hodinu.

     Sýria si následně na Izrael stěžovala v Radě bezpečnosti OSN, což taky neukazuje na nějaký marný neúspěšný pokus, který S-300 zarazila v zárodku...
     Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
     11:46 22.12.2018

     Jinak, co se dívám po internetu, tak Izrael útočil na cíle v Sýrii v únoru, dubnu a květnu. Pak až do září nic. Pak Syřani sestřelili Rusům ten Iljušin v září - po čtyřech ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jinak, co se dívám po internetu, tak Izrael útočil na cíle v Sýrii v únoru, dubnu a květnu. Pak až do září nic. Pak Syřani sestřelili Rusům ten Iljušin v září - po čtyřech měsících. Následně Rusové dodali S-300. Další útok přišel za dva měsíce. A v prosinci ještě jednou. Skoro to vypadá, že po instalaci S-300 se nic nezměnilo?
     Skrýt celý příspěvek

     • kocour
      12:00 22.12.2018

      Goebels by s tebe měl radost...

      Hrdinná vojska USA a IZRAELE zničila nepřítele, osvobodila Sýrii, vyhnala Rusy a Íránce a odešla slavit Vánoční svátky.

      Je to tak dobře?

      Goebels by s tebe měl radost...

      Hrdinná vojska USA a IZRAELE zničila nepřítele, osvobodila Sýrii, vyhnala Rusy a Íránce a odešla slavit Vánoční svátky.

      Je to tak dobře?

     • StandaBlabol
      12:32 22.12.2018

      Na "realistu", co po ostatních vyžaduje "Fakta prosím..." jsi dost rychle přešel od argumentů k urážkám. Že by to snad bylo tím, že žádné argumenty nemáš? Nějaká ta data dokazující ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Na "realistu", co po ostatních vyžaduje "Fakta prosím..." jsi dost rychle přešel od argumentů k urážkám. Že by to snad bylo tím, že žádné argumenty nemáš? Nějaká ta data dokazující snižující se frekvenci a úspěšnost izraelských útoků?
      Skrýt celý příspěvek

     • kocour
      13:26 22.12.2018

      njn co ti mám napsat když odmítáš realitu.
      V minulost byla videa útoků na sklady, mrtví vojáci atd., prostě dost informací z různých zdrojů. Teď už není nic. Tak najdi nějaké ...
      Zobrazit celý příspěvek

      njn co ti mám napsat když odmítáš realitu.
      V minulost byla videa útoků na sklady, mrtví vojáci atd., prostě dost informací z různých zdrojů. Teď už není nic. Tak najdi nějaké kvalitní informace o útocích co popisuješ. Všechno je jen jedna paní povídala. A to, že se Izrael už dávno nad Sýrii s letadly neodvažuje popřít nelze.

      Kvalitní PVO neznamená, že nic neprojde - není to přeci silové pole..., ale znamená že to neprojde na důležitá místa, nebo omezí účinnost útoků do takové míry, že se stanou bezvýznamnými...a právě to se teď děje. Howg
      Skrýt celý příspěvek

     • Superme
      13:46 22.12.2018

      "Israeli forces bombarded for an hour"
      https://www.telegraph.co.uk/ne...

      Takže si tam vlastně Izraelci ...
      Zobrazit celý příspěvek

      "Israeli forces bombarded for an hour"
      https://www.telegraph.co.uk/ne...

      Takže si tam vlastně Izraelci hodinu lítali a co se stalo? Nic! Jako narušovat někomu vzdušný prostor hodinu a pak si s prstem v nose odletět ukazuje jen na to, že Izrael si dělá furt co chce a evidentně i dělat bude, ty fakte :)
      Skrýt celý příspěvek

     • kocour
      16:13 22.12.2018

      Supreme, asi ti angličtina moc nejde no... To že hodinu lítaly rakety odněkud z Izraele, moře či vzdušného prostoru Libanonu a PVO je sestřelovala ukazuje na kvalitní PVO. Škody ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Supreme, asi ti angličtina moc nejde no... To že hodinu lítaly rakety odněkud z Izraele, moře či vzdušného prostoru Libanonu a PVO je sestřelovala ukazuje na kvalitní PVO. Škody nejsou, mrtví také ne, Izrael mlčí...asi se není čim chlubit. Fakt super úspěch Izraelců.
      Skrýt celý příspěvek

     • kocour
      16:15 22.12.2018

      blábole, hledat ti to nebudu, za to mi nestojíš.
      Mrkni na aktualnikonflikty.cz tam je to několik let zpětně.

      Dřív byly snímky před/po teď není nic, že by nebylo co zveřejňovat?

      blábole, hledat ti to nebudu, za to mi nestojíš.
      Mrkni na aktualnikonflikty.cz tam je to několik let zpětně.

      Dřív byly snímky před/po teď není nic, že by nebylo co zveřejňovat?

     • StandaBlabol
      16:56 22.12.2018

      Tak abych to shrnul:

      1) Izrael dál útočí na cíle v Sýrii, jako by se nechumelilo.
      2) Syrská PVO jako obvykle hlásí, že útok úspěšně odvrátila.
      3) Dokonce nějaká prý nějaká ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak abych to shrnul:

      1) Izrael dál útočí na cíle v Sýrii, jako by se nechumelilo.
      2) Syrská PVO jako obvykle hlásí, že útok úspěšně odvrátila.
      3) Dokonce nějaká prý nějaká letadla sestřelí, později to musí odvolat. Jako už tolikrát dřív...
      4) Jako po všech dřívějších náletech se do tisku dostanou konkrétní zasažená místa i jejich účel.
      5) Izrael se drží svého přístupu a nic nekomentuje.

      Ale "objektivním realistům" z toho vychází, že se situace nasazením S-300 zásadně změnila.

      Veselé Vánoce.:)
      Skrýt celý příspěvek

     • kocour
      17:13 22.12.2018

      Standiku, máš úplnou pravdu, Sýrie je samozřejmě pod plnou kontrolou Izralele a USA. Syřani, Rusové a Iránci jsou zahrabaní v zemlajnkách a bojí se vystrčit nos, aby jim ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Standiku, máš úplnou pravdu, Sýrie je samozřejmě pod plnou kontrolou Izralele a USA. Syřani, Rusové a Iránci jsou zahrabaní v zemlajnkách a bojí se vystrčit nos, aby jim neviditelné F35 neustřelili zádel...

      Veselé Vánoce milý Lojzo :-)
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      21:55 22.12.2018

      kocour: Rusové určitě ne. Po těch střílejí jen jejich spojenci.

      kocour: Rusové určitě ne. Po těch střílejí jen jejich spojenci.

   • 00:08 24.12.2018

    Výše uvádíte Asada co by diktátora. Rodina Asadovců vládne legálně v Sýrii od r.1971 a součstník byl legálně zvolen ve volbách 86% hlasů. Co by oční chirurg, vystudovaný a žijící v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Výše uvádíte Asada co by diktátora. Rodina Asadovců vládne legálně v Sýrii od r.1971 a součstník byl legálně zvolen ve volbách 86% hlasů. Co by oční chirurg, vystudovaný a žijící v Anglii. Žádná země na Středním Východě neměla ekonomickou a společenskou úroveň jako Sýrie, než tam někdo začal podporovat opozici a vyvolal občanskou válku s cílem získání pozic k budování ropovodů a plynovodů ke Středozemnímu moři přes jejich území. Několik spolupracovníků mého zaměstnavatele v této zemi pracovalo v 80-tých létéch a chtěli by mít životní úroveň jako Syřané za Asada, tak patrně si určitě vymýšleli.
    Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     21:28 27.12.2018

     Hm. a proč tedy ten Mírumilovný Assad, převtělení Karla IV udržoval 50 let vyjímečný stav?

     Hm. a proč tedy ten Mírumilovný Assad, převtělení Karla IV udržoval 50 let vyjímečný stav?

     • Czertik
      12:06 28.12.2018

      No ono vladnout nejak rozumne arabacum nejde :). Naposledky kdo to umel byl ataturk a po nem uz to slo u turku jen z kopce.
      A u jinych narodu to moc rozdilne neni. Holkt arabaci na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No ono vladnout nejak rozumne arabacum nejde :). Naposledky kdo to umel byl ataturk a po nem uz to slo u turku jen z kopce.
      A u jinych narodu to moc rozdilne neni. Holkt arabaci na demokracii nejsou.
      Vezmi si ze za "krvaveho psa" kadafiho byla lybie NEJVYSPELEJSI zeme z CELE afriky a stredniho vychodu. Zivotni uroven tam byla vyssi nez i v nekterych zemich evropy.
      A o tom, co je tam ted, skoda mluvit.
      Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  19:33 21.12.2018

  Konečně a že to trvalo. Trumpovo prohlášení je sice lživé, ale co jiného napsat domácímu publiku.

  USA nevyhráli nad ISIS. Naopak jej svou politikou podpořili a defakto vyrobili. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Konečně a že to trvalo. Trumpovo prohlášení je sice lživé, ale co jiného napsat domácímu publiku.

  USA nevyhráli nad ISIS. Naopak jej svou politikou podpořili a defakto vyrobili. O tom zda úmyslně či neúmyslně můžeme vést diskuzi. Letecká kampaň často bránila či zpomalovala postup SAA proti ISIS. Největším dodavatelem zbraní a lidí do ISIS byla západem a Saudy podporovaná FSA. Syrský konflikt končí - plynovod z Arabského poloostrova do EU nebude.

  Ještě by to chtělo ukončit Americkousaudskou genocidu v Jemenu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  19:06 21.12.2018

  Izraelce obdivuji a nespochybňuji jejich vojenskou sílu a vyspělost letectva, jen prostě reagují na jiné podmínky musí zvážit jinou situaci a jestli se jim vyplatí stráty ikdyž v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Izraelce obdivuji a nespochybňuji jejich vojenskou sílu a vyspělost letectva, jen prostě reagují na jiné podmínky musí zvážit jinou situaci a jestli se jim vyplatí stráty ikdyž v konečném důsledku jsou určitě schopni S300 umlčet , ale jsou otřískaní bojem umí posuzovat rizika a co mohou získat za jakou cenu, jinými slovy nejsou ideologičtí blázni jako někteří tady... poroučím se
  Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   18:45 22.12.2018

   Tu s300 muzou izuraelci umcet kdykoliv chcou, bez jkehokoliv rizika pro vlastni jednotky.
   Staci si precist times of israel a vyjadreni jejich vedoucich vojaku. A zadne vojenske ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Tu s300 muzou izuraelci umcet kdykoliv chcou, bez jkehokoliv rizika pro vlastni jednotky.
   Staci si precist times of israel a vyjadreni jejich vedoucich vojaku. A zadne vojenske operace nad izraelem neomezily.
   Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  18:39 21.12.2018

  Kocoure no tak zas tady zažehnete flame US versus RU, kdo to má pořád číst, ikdyž uznávám že s uzemněni izraelského letectva pyšnící se mojí neoblíbenou “všehoschopnou” F35 mám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kocoure no tak zas tady zažehnete flame US versus RU, kdo to má pořád číst, ikdyž uznávám že s uzemněni izraelského letectva pyšnící se mojí neoblíbenou “všehoschopnou” F35 mám taky trochu škodlibou radost... Shania mě zas vykostí:))
  Skrýt celý příspěvek

  • Superme
   18:47 21.12.2018

   Můžeš sem hodit nějaký odkaz na to, že je izraelské letectvo uzemněno? A ještě k tomu kvůli S-300? :D To mi totiž přijde strašně vtipný... oni si tam dělaj s každým co chtěj, S-300 ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Můžeš sem hodit nějaký odkaz na to, že je izraelské letectvo uzemněno? A ještě k tomu kvůli S-300? :D To mi totiž přijde strašně vtipný... oni si tam dělaj s každým co chtěj, S-300 mají díky spojencům prostudovaný od a do z... ale te´ď jim to uzemní celý letectvo :D
   Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   20:12 21.12.2018

   29.11. syrská tisková agentura ohlásila sestřelení izraelské stíhačky a čtyř raket při útoku nad Damaškem. Na Sputniku měli diskutující předčasné Vánoce. Pak ten sestřel stíhačky ...
   Zobrazit celý příspěvek

   29.11. syrská tisková agentura ohlásila sestřelení izraelské stíhačky a čtyř raket při útoku nad Damaškem. Na Sputniku měli diskutující předčasné Vánoce. Pak ten sestřel stíhačky dementovali a vlastně z toho zbyla zpráva, že Izrael si dál beztrestně dělá nad Sýrií, co chce.
   Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  18:39 21.12.2018

  Jan Grohmann
  Może warto otworzyć nowy wątek , odszedł Mattis .
  Osobiście ,zacząłem się bać ... temat bardzo szeroki ,jak dla nas . Pozdrawiam

  Jan Grohmann
  Może warto otworzyć nowy wątek , odszedł Mattis .
  Osobiście ,zacząłem się bać ... temat bardzo szeroki ,jak dla nas . Pozdrawiam

 • kocour
  18:15 21.12.2018

  Njn. od vstupu slabého Ruska do Sýrie se něco změnilo...
  ...Sestřelení F16 Izraele Syrskou PVO.
  ...Pak podivný extrémně účinný útok Usa se 70ti Tomahavky na jeden barák... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Njn. od vstupu slabého Ruska do Sýrie se něco změnilo...
  ...Sestřelení F16 Izraele Syrskou PVO.
  ...Pak podivný extrémně účinný útok Usa se 70ti Tomahavky na jeden barák... :-)
  ...dále instalace neúčinné PVO v září a Izraelci už nelítaj...
  ...a dneska Amci vyhráli a jedou domu...

  Co si tak Rusofobové nalít čistého vína?
  Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
   18:42 22.12.2018

   1. onu f16 sestrelili syrane, ne rusove...a jako odmenu dostali syranbi darek v podobe nekolika desitek raket na jejich zaklady ktere zpusobili nasobne vetsi skody nez ztrata one ...
   Zobrazit celý příspěvek

   1. onu f16 sestrelili syrane, ne rusove...a jako odmenu dostali syranbi darek v podobe nekolika desitek raket na jejich zaklady ktere zpusobili nasobne vetsi skody nez ztrata one f16 izraelcum.
   2. ten barak byl zcela znicen - co se ti nelibi ? byt jo, na fotkach slo poznat par zasahu mimo :).
   3. Izraelci stale litaji, nevim z kama mas ten nesmysl.
   4. A co ze jedou dom, kdyz vyhrali ? To by meli tam zustan "docasne, a ze by se to protahlo na 20 let", tak jako to udelali rusove v 68 nam ?
   Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  17:47 21.12.2018

  Myslim, ze tim DT hodla zamestnat Rusy a odcerpat jejich kapacitu.

  Myslim, ze tim DT hodla zamestnat Rusy a odcerpat jejich kapacitu.

  • flanker.jirka
   11:03 22.12.2018

   Takové odčerpání kapacity by mohlo být i kontraproduktivní, pokud by tam rusko uspělo, tak by stažení USA vypadalo trapně jako projev slabosti. Jen čas ukáže na kolik se situace v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Takové odčerpání kapacity by mohlo být i kontraproduktivní, pokud by tam rusko uspělo, tak by stažení USA vypadalo trapně jako projev slabosti. Jen čas ukáže na kolik se situace v Sýrii lepší, stále je možné, že budou Kurdy podporovat materiálně nebo finančně. Na to máme dnes stále málo informací.
   Skrýt celý příspěvek

 • theo
  17:20 21.12.2018

  Nechcem byť paranoidný , ale nechcú sa koncentrovať na iný
  konflikt , keď chcú sťahovať aj avganistan.

  Nechcem byť paranoidný , ale nechcú sa koncentrovať na iný
  konflikt , keď chcú sťahovať aj avganistan.

 • D.i.p
  14:21 21.12.2018

  Se američanům nedivím, ať se taky o něco postarají "velmoci" v Evropě. Kdo si pamatuje, tak ví, odkuv v případě Sýrie a Libye vítr vál. Ať si to zejména žabožrouti pořádně užijou.
  Zobrazit celý příspěvek

  Se američanům nedivím, ať se taky o něco postarají "velmoci" v Evropě. Kdo si pamatuje, tak ví, odkuv v případě Sýrie a Libye vítr vál. Ať si to zejména žabožrouti pořádně užijou.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  12:14 21.12.2018

  Snad se z toho kurdové nějak dostanou. Spíše si vzpomenou na slova H. Kissingera: „je nebezpečné být nepřítelem Ameriky, ale být jejím přítelem je smrtící“

  Snad se z toho kurdové nějak dostanou. Spíše si vzpomenou na slova H. Kissingera: „je nebezpečné být nepřítelem Ameriky, ale být jejím přítelem je smrtící“

  • GlobeElement
   12:24 21.12.2018

   A kteří Kurdové? Oni totiž tvoří několik skupin, které se navzájem zrovna moc nemusí. Právě animozita mezi různými směry vedla k rychlému pádu vyhlášeného nezávislého Kurdistánu v ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A kteří Kurdové? Oni totiž tvoří několik skupin, které se navzájem zrovna moc nemusí. Právě animozita mezi různými směry vedla k rychlému pádu vyhlášeného nezávislého Kurdistánu v Iráku.
   A nevím o tom, že by komunisti z PKK byli někdy nakloněni USA. Využívali pomoc (přes YPG), ale jinak jsou jasně na druhé straně ideologické barikády.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    00:05 22.12.2018

    PKK nejsou na straně Asada, vznikly jako uskupení, které chce nezávislost Kurdů. Politicky jsou extrémně vlevo, ale myšlenka na samostanost Kurdů je spojuje s ostaními ...
    Zobrazit celý příspěvek

    PKK nejsou na straně Asada, vznikly jako uskupení, které chce nezávislost Kurdů. Politicky jsou extrémně vlevo, ale myšlenka na samostanost Kurdů je spojuje s ostaními Kurdy.
    Záleží co budete brát jako ideologii v tomto případě, zda politický náhled na řešení života a nebo to za co bojují.
    To co nazýváte animozitou existuje skoro ve všech státech, stačí se podívat na český politický dvorek, každý má nějaké zájmy, ale společně chtějí stále být v Česku.
    Skrýt celý příspěvek

    • 19:27 22.12.2018

     Ale u Kurdů to je skoro nenávist. Myslím, že o tom byl článek i tady. Když Kurdistán vyhlásil nezávislost na Iráku, byla to vzdoroakce Kurdského prezidenta, který se bál o ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ale u Kurdů to je skoro nenávist. Myslím, že o tom byl článek i tady. Když Kurdistán vyhlásil nezávislost na Iráku, byla to vzdoroakce Kurdského prezidenta, který se bál o znovuzvolení. Jenomže Kurdské milice byly na opačné straně a tak se irácké armádě vůbec nebránily ta převzala Mosul za jeden den, bez boje. Turečtí a iráčtí Kurdové by se navzájem sežrali. Není to tak krásně černobílé, jak by si lidi i TV přáli.
     Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   20:06 21.12.2018

   Kurdská realita je však často výrazně složitější. Třeba v dnešním Turecku žije řada Kurdů, kteří jsou loajální tureckému režimu a dlouhodobě podporují prezidenta Erdogana. Podobné ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Kurdská realita je však často výrazně složitější. Třeba v dnešním Turecku žije řada Kurdů, kteří jsou loajální tureckému režimu a dlouhodobě podporují prezidenta Erdogana. Podobné je to s částmi kurdské populace na území dalších států, kde zdaleka ne všichni mají zájem o kurdský separatismus. Kurdové – hlavně pak syrští a iráčtí – mají skutečně velké zásluhy v boji proti IS, což ale neznamená, že by naprostá většina z nich nebyli muslimové. Je pravda, že kurdské pojetí islámu je obecně sekulárnější, než jak ho chápe například mnoho Arabů. To ale neznamená, že by i mezi Kurdy nebyli islamisté, či dokonce radikální islamisté. Malá část kurdských radikálních islamistů se dokonce připojila k IS.
   Takže pohled na Kurdy nelze vnímat černobíle.
   Skrýt celý příspěvek

   • 19:31 22.12.2018

    Přesně tak. Že je někdo Kurd neznamená, že je to sekulární prozápadní demokrat. V určité chvíli s nimi může mít západ společný cíl, nebo spíše společného nepřítele, ale nikdy to ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Přesně tak. Že je někdo Kurd neznamená, že je to sekulární prozápadní demokrat. V určité chvíli s nimi může mít západ společný cíl, nebo spíše společného nepřítele, ale nikdy to nemá dlouhého trvání.
    Nevidím žádný rozumný důvod pro to, aby si USA nebo nějaká jiná západní země přála vznik nezávislého Kurdistánu na části území Turecka, Sýrie a Iráku. To by nebyl sekulární demokratický prozápadní stát. Všechny dotřené země by to nahnalo do jednotné fronty proti západu. K čemu by to bylo dobré?
    Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  11:59 21.12.2018

  Trpky osud Kurdu by měl být mementem pro všechny nekriticke zastánce jednostranné bezpecnostni orientace na USA a NATO.
  Jak rychle se z klíčových spojenců stali pritezi a jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trpky osud Kurdu by měl být mementem pro všechny nekriticke zastánce jednostranné bezpecnostni orientace na USA a NATO.
  Jak rychle se z klíčových spojenců stali pritezi a jak lehce a bez sentimentu je USA hodili přes palubu a nechali napospas Turkum.

  Takhle můžou dopadnout všichni spojenci kteří ztratí pro USA vyznam....- CR
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   12:15 21.12.2018

   V podstatě se to, co píšete, týká všech velmocí, nejen USA.

   V podstatě se to, co píšete, týká všech velmocí, nejen USA.

   • 13:30 21.12.2018

    No, nepausalizoval bych v tomto. USA se to týká predevsim

    No, nepausalizoval bych v tomto. USA se to týká predevsim

  • GlobeElement
   12:32 21.12.2018

   Naivní obdiv ke Kurdům je pochopitelný u Karla Maye, ale ve 21. století, když si můžeme zjistit, co jsou zač, je podivný.
   Jak to, že si lidé neuvědomují, že Kurdové, o které se ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Naivní obdiv ke Kurdům je pochopitelný u Karla Maye, ale ve 21. století, když si můžeme zjistit, co jsou zač, je podivný.
   Jak to, že si lidé neuvědomují, že Kurdové, o které se tolik zasazují v debatách o Sýrii a Iráku jsou ti samí Kurdové (většinou ovšem označováni jako Turci), kteří dělají problémy v Německu a jinde?
   Skrýt celý příspěvek

   • 13:33 21.12.2018

    Nikdo Kurdy neobdivoval ale když byli dobří jako spolubojovnici proti IS nějaké morální závazky k nim prostě jsou a jednání USA je prostě k zbliti.
    Mattis jako voják to samozřejmě ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Nikdo Kurdy neobdivoval ale když byli dobří jako spolubojovnici proti IS nějaké morální závazky k nim prostě jsou a jednání USA je prostě k zbliti.
    Mattis jako voják to samozřejmě nemohl přenést.... Tohle se se spojenci nedela
    Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   14:49 21.12.2018

   ISIS nenapadl USA, nýbrž ty Kurdy. Není to tak, že by Kurdové pomohli USA, to USA pomohlo těm Kurdům. Nemají žádnou povinnost pomáhat jim v boji proti vládě v Sýrii nebo Turecku.

   ISIS nenapadl USA, nýbrž ty Kurdy. Není to tak, že by Kurdové pomohli USA, to USA pomohlo těm Kurdům. Nemají žádnou povinnost pomáhat jim v boji proti vládě v Sýrii nebo Turecku.

   • flanker.jirka
    11:08 22.12.2018

    ISIS napadal USA neustále po svém vzniku v Iráku, kde ho také museli společně s iráckou armádou přemoci. Akce v Sýrii pak jsou pouze pokračováním boje proti ISIS.

    ISIS napadal USA neustále po svém vzniku v Iráku, kde ho také museli společně s iráckou armádou přemoci. Akce v Sýrii pak jsou pouze pokračováním boje proti ISIS.

  • Superme
   18:40 21.12.2018

   Zatímco okupace území cizích států a nárokování si dalších by měl být mementem pro všechny ty, kteří si myslí, že Rusko a Čína by byli lepší volbou pro naši bezpečnost než naše ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Zatímco okupace území cizích států a nárokování si dalších by měl být mementem pro všechny ty, kteří si myslí, že Rusko a Čína by byli lepší volbou pro naši bezpečnost než naše orientace na NATO nebo USA. A teď nezapomeň na tu větu, že bychom meli být nezávislá země... :)
   Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  10:16 21.12.2018

  No sláva,ještě zbývá Izrael.

  No sláva,ještě zbývá Izrael.

  • PavolR
   10:24 21.12.2018

   A Turci ostať môžu? :-) nad územiami okupovanými Tureckom a Izraelom už Sýrčania kontrolu zrejme nikdy nezískajú.
   Mimochodom - stále sú tam ešte napr. Francúzi: ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A Turci ostať môžu? :-) nad územiami okupovanými Tureckom a Izraelom už Sýrčania kontrolu zrejme nikdy nezískajú.
   Mimochodom - stále sú tam ešte napr. Francúzi: https://svet.sme.sk/c/22013366...
   Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    18:27 21.12.2018

    A Britové,ale i oni se svižně odsunou,pokud opravdu Američani odejdou.
    Erdogan prohlásil,že bude respektovat výsledky voleb a případně spolupracovat s Asadem.

    A Britové,ale i oni se svižně odsunou,pokud opravdu Američani odejdou.
    Erdogan prohlásil,že bude respektovat výsledky voleb a případně spolupracovat s Asadem.

    • Czertik
     18:34 22.12.2018

     Ten samy erogan, co nedavno rikal, ze spousta turku zijici za hranicema turecka - a v blizkosti jeho hranic - si preji, aby se uzemi kde ziji stalo uzemim turecka ?

     Ten samy erogan, co nedavno rikal, ze spousta turku zijici za hranicema turecka - a v blizkosti jeho hranic - si preji, aby se uzemi kde ziji stalo uzemim turecka ?

 • PavolR
  09:56 21.12.2018

  Afganistan detto. Chápem, že sa v nasledujúcich voľbách chce prezentovať ako ten, čo "doviezol chlapcov domov", no niekto by mu mal vysvetliť, že USA neurobia "znova veľkou" ústupy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Afganistan detto. Chápem, že sa v nasledujúcich voľbách chce prezentovať ako ten, čo "doviezol chlapcov domov", no niekto by mu mal vysvetliť, že USA neurobia "znova veľkou" ústupy ale víťazstvá. :-)

  Každopádne urobil Erdogan s tými Patriotmi bombový obchod. Za pár miliard môže teraz okupovať a niekedy v budúcnosti pripojiť k Turecku značnú časť územia Sýrie.
  Skrýt celý příspěvek

  • infi
   10:10 21.12.2018

   Obchod v praxi...osud "spojeneckych" kurdu vymeneny za zbrojarsky kseft. Jak demokraticke :)

   Obchod v praxi...osud "spojeneckych" kurdu vymeneny za zbrojarsky kseft. Jak demokraticke :)

   • 10:35 21.12.2018

    A co by měl podle tebe udělat? Vytvořit protektorát na územích obývaných Kurdy, odtrhnout část území Iráku a Sýrie?
    USA do Sýrie nikdy nechtěly, skutečně jediným důvodem byl ...
    Zobrazit celý příspěvek

    A co by měl podle tebe udělat? Vytvořit protektorát na územích obývaných Kurdy, odtrhnout část území Iráku a Sýrie?
    USA do Sýrie nikdy nechtěly, skutečně jediným důvodem byl Islámský stát, který se tam stáhl z Iráku. USA nemají právo a ani zájem bojovat proti Asádovi.
    Z války proti ISIS se pomalu stává válka za nezávislý Kurdistán a to téhle se USA nechtějí nechat zatáhnout - což je logické, proč by to dělaly? Kurdové nejsou ideovými spojenci USA, politicky to jsou komunisti, jediné, co je spojovalo, byl právě společný nepřítel.
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     00:14 22.12.2018

     Ani se nedivím, že jste se pod svá slova nepodepsal. Na toto jste přišel jak? "USA do Sýrie nikdy nechtěly" a "USA nemají právo a ani zájem bojovat proti Asadovi."

     Ani se nedivím, že jste se pod svá slova nepodepsal. Na toto jste přišel jak? "USA do Sýrie nikdy nechtěly" a "USA nemají právo a ani zájem bojovat proti Asadovi."

     • 19:35 22.12.2018

      No a kdy tam USA chtěly? USA mají zájem na udržení proamerické irácké vlády. ISIS vznikl jako opozice proti irácké šíitské vládě a proto USA pomohly ISIS porazit, ale proč by měly ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No a kdy tam USA chtěly? USA mají zájem na udržení proamerické irácké vlády. ISIS vznikl jako opozice proti irácké šíitské vládě a proto USA pomohly ISIS porazit, ale proč by měly bojovat proti Asadovi?
      A proč by měly chtít, aby Kurdové odtrhli kus Iráku?

      Mimochodem, není moje vina, že se u příspěvků neobjevuje jméno, někdy tam není ani tlačítko pro reakci.
      Skrýt celý příspěvek

    • Czertik
     18:31 22.12.2018

     A co by bylo spatne na nezavislem kurdistanu ? Radsi ho, nez aby uzemi syrie okupovaly turci a casem ho pripojili k novoosmanske risi.

     A co by bylo spatne na nezavislem kurdistanu ? Radsi ho, nez aby uzemi syrie okupovaly turci a casem ho pripojili k novoosmanske risi.

     • 19:36 22.12.2018

      A co by na něm bylo dobrého?

      Turecko je členem NATO, Irák je v současné době proamerický, jaký zájem může mít USA na vzniku Kurdistánu, s komunistickou vládou?

      A co by na něm bylo dobrého?

      Turecko je členem NATO, Irák je v současné době proamerický, jaký zájem může mít USA na vzniku Kurdistánu, s komunistickou vládou?

     • Czertik
      21:41 23.12.2018

      Turecko je soucasi nato uz jen papirove - erogan provadi politiku vylozene nepratelskou vuci evrope/usa. Takze jakakoliv ztrata pro turecko by me skutecne nevadila.
      A co se tyka ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Turecko je soucasi nato uz jen papirove - erogan provadi politiku vylozene nepratelskou vuci evrope/usa. Takze jakakoliv ztrata pro turecko by me skutecne nevadila.
      A co se tyka komunistcke vlady v kurdistanu - a co jako ? Staci se podivat na to, jakou soucasnou politiku provadi eu - sssr/rvhp by se mohlo od jejich socialismu/komunismu ucit.
      Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   10:57 21.12.2018

   Ten Afghánistán je podle mne chyba. Bez americké armády se vláda možná neudrží a rozhodně stažení Američanů podnítí Taliban k ofenzívě.

   Ten Afghánistán je podle mne chyba. Bez americké armády se vláda možná neudrží a rozhodně stažení Američanů podnítí Taliban k ofenzívě.

   • 13:18 21.12.2018

    Jakej Afganistan tento článek je o Sýrii

    Jakej Afganistan tento článek je o Sýrii

   • liberal shark
    17:50 21.12.2018

    Myslim, ze to DT dobre vi. Kam to maji Talibanci nejbliz ?

    Myslim, ze to DT dobre vi. Kam to maji Talibanci nejbliz ?

    • 19:37 22.12.2018

     Taliban je Paštunské hnutí, jeho rajónem je Pákistán a Afghánistán, jinam nepůjde.

     Taliban je Paštunské hnutí, jeho rajónem je Pákistán a Afghánistán, jinam nepůjde.

  • Kozlus
   15:52 21.12.2018

   10:35 21.12.2018
   Takovouhle snusku nesmyslu jsem tady uz dlouho nevidel.

   10:35 21.12.2018
   Takovouhle snusku nesmyslu jsem tady uz dlouho nevidel.