Spojené státy vyvíjejí nástupce jaderné střely Minuteman III

Foto: Noční testovací start střely LGM-30G Minuteman-III. / USAF
LGM-30G Minuteman-III / USAF

Životnost současných amerických mezikontinentálních balistických střel ICBM (InterContinental Ballistic Missile) Minuteman III končí v roce 2030. Americké letectvo již začalo hledat nástupce, který nahradí střely Minuteman III v americké jaderné triádě.

Mezikontinentální balistické rakety LGM-30 Minuteman slouží v americkém letectvu od roku 1962. Poslední a jediná zavedená verze LGM-30G Minuteman-III pak od roku 1970.

Minuteman-III společně se střelami Trident v ponorkách Ohio a dalekonosnými bombardéry B-2 a B-52 (bomby B61, B83 a střely AGM-86 ALCM) tvoří jadernou triádu Spojených států. Americko-ruská smlouva New START (New Strategic Arms Reduction Treaty) omezuje počet střel Minuteman-III na 400 kusů (50 neozbrojených v rezervě).

Podle smlouvy START II mohou jaderné střely Minuteman-III nést pouze jednu bojovou hlavici (W78, W87). Každá hlavice je schopná doručit na cíl nálož o síle 335 až 475 kt. Dosah střely je odhadován na 13 000 km – přesná hodnota je tajná.

Animace konce světa.

Střely LGM-30G Minuteman-III procházejí postupnými opravami a modernizacemi (naváděcí systém, pohonná jednotka). Americké letectvo také pravidelně provádí testy. V květnu letectvo odpálilo tři střely Minuteman-III ze základen v Kalifornii a Montaně směrem do Tichého oceánu.

I když střely procházejí postupnou modernizací (naváděcí systém, pohon), konec technické životnosti se nezadržitelné blíží. Životnost střel lze prodloužit maximálně do roku 2030.

Americké letectvo proto začalo s vývojem nové střely schopné doručit na druhý kontinent jadernou nálož. Podle firmy Boeing, jakožto výrobce střel Minuteman, lze nové střely zavést do výzbroje již v roce 2027.

Noční test střely LGM-30G Minuteman-III.

Pentagon v lednu letošního roku vystavil žádost o informace RFI (Request For Information), ve které vyzývá potenciální výrobce k zaslání informací o nových amerických jaderných střelách. Program vývoje a pořízení nových střel se označuje jako Pozemní strategický odstrašující prostředek GBSD (Ground Based Strategic Deterrent).

Technické detaily nových střel nejsou k dispozici. V současné době americké letectvo na základě odpovědí výrobců (vývojové a výrobní možnosti) upřesňuje své technické požadavky.

Američané neplánují modernizovat pouze střely Minuteman-III, ale celou jadernou triádu. Připravuje se nástupce bombardérů B-52H Stratofortess, jaderných střel vzduch-země AGM-68 a ponorek Ohio. Modernizace jaderného arzenálu mezi roky 2021 až 2035 přijde americké daňové poplatníky na 270 miliard dolarů.

Zdroj: Air Force Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bývalý guvernér Tokia - Japonsko musí získat jaderné zbraně

Před několika dny vyvolal poprask bývalý guvernér Tokia, známý buřič a možný budoucí nastolitel ...

Severní Korea chystá další jaderný test a vyhrožuje útokem na USA

Severní Korea chystá provést již třetí jaderný test a vedle toho hodlá dále vypouštět (rozuměj ...

Raketa K-15 Sagarika – jaderná pěst Indie

Indie pokračuje v úspěšném budování svého jaderného arzenálu. Před několika dny odpálila z ponořené ...

Obrana před asteroidy: jaderný útok na asteroid

Exploze bolidu poblíž Čeljabinsku v Rusku a škody způsobené rázovou vlnou opět rozvířily diskuse o ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Torong
  09:01 25.07.2015

  Muž co zírá na kozy: Panama rozhodně není analogie: Noriega vyhlásil USA válku (o podobném kroku Ukrajiny nevím, ale možná mě ardz poučí), Občané USA byli na rozdíl od Rusů na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Muž co zírá na kozy: Panama rozhodně není analogie: Noriega vyhlásil USA válku (o podobném kroku Ukrajiny nevím, ale možná mě ardz poučí), Občané USA byli na rozdíl od Rusů na Krymu skutečně ohroženi, protože došlo k zabití jednoho mariňáka a pronásledování několika občanů PŘED invazí, Noriega byl drogový boss, což ho dělalo nebezpečným nejen USA, ale i ostatním okolním zemím - s rizikem podobného vývoje v těchto zemích. Další VELMI DŮLEŽITÝ rozdíl je ten, že armáda USA se z Panamy stáhla a Panama je dál suverénní zemí. Za akci jako byla Panama bych Rusku tleskal.
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  21:43 15.07.2015

  Životnost stávajících lze prodloužit "maximálně" do roku 2030 a nové lze zavést do výzbroje "již" v roce 2027 ?? To aby se dali na modlení, že to tak skutečně vyjde.

  No ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Životnost stávajících lze prodloužit "maximálně" do roku 2030 a nové lze zavést do výzbroje "již" v roce 2027 ?? To aby se dali na modlení, že to tak skutečně vyjde.

  No ale hlavně, že budou mít Zumwalty a podobné prudce moderní vymoženosti v počtech několika kusů.

  Hlavouni z Pentagonu by potřebovali pořádně proplesknout.
  Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  17:45 15.07.2015

  Vrata asi ste ešte nehľadal odpoveď na otázku prečo rusko anektovalo krym po štátnom puči na ukrajine a nie kedykoľvek predtým ak veríte že to bolo snáď plánované. Z hľadiska ruska ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vrata asi ste ešte nehľadal odpoveď na otázku prečo rusko anektovalo krym po štátnom puči na ukrajine a nie kedykoľvek predtým ak veríte že to bolo snáď plánované. Z hľadiska ruska by bolo najlepšie keby nemuseli krym anektovať. Im stačilo mať túto geostrategickú oblasť pod svojou vojenskou kontrolou.
  Na Kryme žije väčšina rusov, v iraku žijú američania? Išli tam koho chrániť? V paname hovorili že idú chrániť amerických občanov a v iraku koho? Väčšina krymčanov nechcela sa stať súčasťou ruska? Západná propaganda hovorí o okupácii. Keď niekde prídu USA zbombardujú danú krajinu, rozvrátia, množstvo mŕtvych. Na kryme nič také nebolo ale strašná okupácia. Zaujíma vás vôbec čo chcú obyvatelia krymu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Muž, co zírá na kozy
  15:47 15.07.2015

  Vrata: Jestli hledáte analogii, tak obsazení Krymu je velice podobné obsazení Panamy američany v roce 89, včetně hraní na nacionalistickou strunu ohledně ochrany krajanů v této ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vrata: Jestli hledáte analogii, tak obsazení Krymu je velice podobné obsazení Panamy američany v roce 89, včetně hraní na nacionalistickou strunu ohledně ochrany krajanů v této zemi, jako zástupného zdůvodnění invaze. Sice Panamu formálně nepřipojili, ale dosazením vazalské vlády ji mají neustále pod kontrolou. A kdyby se vymkla kontrole obsadili by ji bez váhání znovu.
  To ale není odsudek američanů, jen náhled do toho, jak si velmoc hlídá svoji geopolitickou strategickou nadřazenost.
  Jak řekl profesor Robejšek, EU předvedla amatérizmus nejvyššího kalibru, když bez politických analýz nakráčela na Ukrajinu v naivní domněnce že se Rusko bude opět jen dívat jak ztrácí Krym, který je pro něj nesmírně důležitý jak historicky, tak především strategicky, protože je bránou na Kavkaz.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:19 15.07.2015

  Oni ale jsou Amíci na mnoha základnách po celém světě (koukněte se kolik jich třeba mají i v bývalých svazových republikách). Dlouhodobě Rusy obkličují. Jestli chtějí hned válku, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Oni ale jsou Amíci na mnoha základnách po celém světě (koukněte se kolik jich třeba mají i v bývalých svazových republikách). Dlouhodobě Rusy obkličují. Jestli chtějí hned válku, těžko říci, ale určitě chtějí Rusko oslabit a přejí si změnu vlády.

  Z US základen jsou nejkřiklavější Camp Bondsteel v Kosovu a Guantanamo na Kubě. Vedle těchto v podstatě násilně držených, je hlasování parlamentu autonomní republiky Krym o připojení k Rusku z hlediska mezinárodního práva dost košer. A to také historicky. Co mají například Američané historicky společného s Uzbekistánem nebo Kirgizstánem?
  Jinak já jsem US základnu v Brdech nikdy nechtěl. Jednak z právních důvodů, jednak proto, že s naší ochranou neměla nic společného. Kdo vidí v USA spasitele, tak to mohl vnímat jinak. I když by nás ty rakety technicky nechránily, někteří vidí bezpečí v možné US přítomnosti. Já to tak necítím, ale došel jsem k tomu sám, bez nějakých kampaní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jezevec
  14:14 15.07.2015

  Vrata: Nejsou teď v Iráku vojenští instruktoři?

  Dovolím si menší všeobecný offtopic.
  Nejlepší obrana na trolly v takové diskuzi je nevšímat si jich. Nechat je vyhnít. Oni s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vrata: Nejsou teď v Iráku vojenští instruktoři?

  Dovolím si menší všeobecný offtopic.
  Nejlepší obrana na trolly v takové diskuzi je nevšímat si jich. Nechat je vyhnít. Oni s vámi nechtějí diskutovat na stejné rovině. Nepřipouští vaše argumenty. Jen chrlí svoje. Řeknete A oni odpoví B. Argumentujete na B oni odpoví C. Když se necháte strhnout, mají vás. Admin s tím nic moc dělat nemůže. Ale nezájem ostatních, je to, co jim bere vítr z plachet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  13:38 15.07.2015
  Oblíbený příspěvek

  ardz: me ty rozpravky vubec neprijdou smesne. Pred rokem a par mesici Rusko obsadilo Krym a pripojilo ho ke svemu uzemi.
  USA sice svrhly Saddama, ale Irak nebyl pripojen k USA a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ardz: me ty rozpravky vubec neprijdou smesne. Pred rokem a par mesici Rusko obsadilo Krym a pripojilo ho ke svemu uzemi.
  USA sice svrhly Saddama, ale Irak nebyl pripojen k USA a na jeho uzemi, na rozdil od Ruskych jednotek na Krymu, zadne US jednotky (pokud vim) dnes jiz nejsou.
  Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  12:39 15.07.2015

  čo je na tom smiešne? Tie rozprávky ktoré tu niektorí vypisujete že rusko chce útočiť na toho a na toho tie sú smiešne

  čo je na tom smiešne? Tie rozprávky ktoré tu niektorí vypisujete že rusko chce útočiť na toho a na toho tie sú smiešne

 • Shania
  12:19 15.07.2015

  Stav US protiraketové obrany pár let zpět

  https://www.youtube.com/watch?...

  Stav US protiraketové obrany pár let zpět

  https://www.youtube.com/watch?...

 • oranžová opice
  12:11 15.07.2015

  KOLT:

  V zásadě souhlas, nicméně počátky americké jaderné doktríny (viz hromadná odveta - 50. léta) teoreticky počítaly též s jaderným holokaustem a obětováním (nejen) spojenců v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:

  V zásadě souhlas, nicméně počátky americké jaderné doktríny (viz hromadná odveta - 50. léta) teoreticky počítaly též s jaderným holokaustem a obětováním (nejen) spojenců v případě jakékoli konfrontace - tedy i třeba hraničního sporu. Nic se nesmí brát černobíle. Jinak není důvod sčítat ruské a čínské hlavice, zatímco v rámci NATO to má určité opodstatnění. Ne, že by těch cca 400 hlavic něco měnilo...

  ardz:

  No asi nemá cenu vést s vámi nějakou seriózní debatu, ale vždycky mě zajímalo, jestli jsou podobné názory myšleny vážně nebo jsou motivovány jinak.
  Skrýt celý příspěvek

 • misanex
  11:23 15.07.2015

  Ardz díky za zpestření dne, jediná nevýhoda je, že jsem si poprskal klávesnici jak jsem se smál...

  Ardz díky za zpestření dne, jediná nevýhoda je, že jsem si poprskal klávesnici jak jsem se smál...

 • ardz
  11:06 15.07.2015
  • (10)

  kolt čo by z toho mali? Likvidáciu konkurenta, ktorý ich odmieta poslúchať - keď prestali poslúchať americké elity husajn a kaddáfí tak ich zabili - ide proti ich záujmom potom by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kolt čo by z toho mali? Likvidáciu konkurenta, ktorý ich odmieta poslúchať - keď prestali poslúchať americké elity husajn a kaddáfí tak ich zabili - ide proti ich záujmom potom by už zostala len čína, ktorú sa snažia taktiež oslabovať a obrovské suroviny ruska. To by si západné koncerny pošmákli.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:08 15.07.2015
  Oblíbený příspěvek

  Petr M: A ty počty mají nějaký význam? Rozdíl 10 % nehraje v tom množství velkou roli, zvlášť, když se jedná jen o počty, neznáme "tonáž". Proč navíc sčítáte USA, Fr a VB a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petr M: A ty počty mají nějaký význam? Rozdíl 10 % nehraje v tom množství velkou roli, zvlášť, když se jedná jen o počty, neznáme "tonáž". Proč navíc sčítáte USA, Fr a VB a nesčítáte R a Č?

  Musím se smát, když si někdo myslí, že JZ jsou jediný důvod, proč USA ještě nezaútočily na SSSR/Rusko. Co by z toho jako měly? Navíc to nebyly USA ani NATO, kdo připravovaly plány pro masivní ofenzivu na území protivníka. Na rozdíl od SSSR a VS, aneb za čtrnáct dní na Rýně i za cenu jaderného zničení Československa, o jeho armádě nemluvě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:42 15.07.2015

  Taty je vidět kdo kdy měl kolik hlavic

  http://imgur.com/FhLpI4O...

  Taty je vidět kdo kdy měl kolik hlavic

  http://imgur.com/FhLpI4O...

 • Ledna
  08:26 15.07.2015

  Petr M, tak NATO by melo o par set hlavic vic nez ma rus, ale ono to je asi jedno...jestli na teb miri2000, 2500 nebo 10000 hlavic, vysledek je stejnej. Navic historicky se ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petr M, tak NATO by melo o par set hlavic vic nez ma rus, ale ono to je asi jedno...jestli na teb miri2000, 2500 nebo 10000 hlavic, vysledek je stejnej. Navic historicky se ve vedeni v pctu hlavic usa a sssr stridali a to byly jina cisla!
  https://en.m.wikipedia.org/wik...
  Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  08:12 15.07.2015

  ledna prečítaj si svoj comment a zamysli sa nad ním. A radšej napíš niečo k veci

  ledna prečítaj si svoj comment a zamysli sa nad ním. A radšej napíš niečo k veci

 • Petr M
  22:29 14.07.2015

  Aby v blízké budoucnosti dohody start nebyly zrušeny a nezačalo nové masivní jaderné zbrojení, nejen Rusko a USA ale i další jaderné mocnosti. USA před pár dny zkoušeli test ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aby v blízké budoucnosti dohody start nebyly zrušeny a nezačalo nové masivní jaderné zbrojení, nejen Rusko a USA ale i další jaderné mocnosti. USA před pár dny zkoušeli test B61-12 odpálené ze stíhačky F-15E, Rusové to berou jako provokaci. tím, jak Nato postupuje čím dál více k Ruským hranicím, Rusko má jedinou kartu, kterou může použít proti Nato a to jsou pravě jaderné zbraně, faktem zůstává, USA spolu s VB a Francií mají v počtu jaderných zbraní nad Ruskem převahu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ledna
  21:58 14.07.2015

  ardz: prosím, přečti si svůj comment a zamysli se nad ním. A radši napiš něco k věci...

  ardz: prosím, přečti si svůj comment a zamysli se nad ním. A radši napiš něco k věci...

 • ardz
  19:59 14.07.2015
  • (10)

  todo keby rusko nemalo aspoň takú vojenskú silu akú má tak s veľkou pravdepodobnosťou by dopadlo ako líbya či irak. Ich vojenská sila ich chráni pred útokom USA.

  todo keby rusko nemalo aspoň takú vojenskú silu akú má tak s veľkou pravdepodobnosťou by dopadlo ako líbya či irak. Ich vojenská sila ich chráni pred útokom USA.

 • Ledna
  19:00 14.07.2015

  Todomatch: tak co si budeme povidat, nejlepsi protiraketovou obranu maji Izraelci a to na vsech urovnich, od tech malejch az po ty nejvetsi. A rozhodne se neda rict, ze by meli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch: tak co si budeme povidat, nejlepsi protiraketovou obranu maji Izraelci a to na vsech urovnich, od tech malejch az po ty nejvetsi. A rozhodne se neda rict, ze by meli 100% uspesnost, naposledy pri ty kratky razii v pasmu gazy meli uspesnost kolem 95%, to je super, ale kdyz pronikne 5nuku ze 100, tak to je porad bida. A tohle nebyly nejaky navratovy hlavice, co letej M25..ale spis lesenovy trubky s hnaci smesi od ohnostroju. Navic Izrael je velkej asi jako Morava a navic takovej nudlovitej, kazdopadne to umoznuje lepsi koncentraci obrannych prostredku. To ubranit 9,5mil km2 USA proti odpalenejm 2000hlavicim at uz ze zeme, ci z more, to chce system jak ze StarTreku... Ale jeden nikdy nevi co maj. Ani nevim jestli USA maji klasickou AA obranu jako maji rusaci kolem vetsich mest. Je pravda, nez neco do USA doleti, tak to asi dost dopredu zmercej a vyslou proti tomu nejaky ero.
  Skrýt celý příspěvek

 • zim-as
  18:26 14.07.2015

  ,,Uchvatit a napadnout " Rusko. To sa ako da? Rad by som mal nejaku predstavu od diskutujucich.Hlavne po ,,vitaznej" vojne.

  ,,Uchvatit a napadnout " Rusko. To sa ako da? Rad by som mal nejaku predstavu od diskutujucich.Hlavne po ,,vitaznej" vojne.

 • karloscz
  17:14 14.07.2015

  Díky za vysvětlení, považuji se nyní za opět o fous chytřejšího:-D A šup z5 ke Clancymu:-D.
  Ale k věci - tady je jasně vidět, jak se dá s lidmi cvičit a manipulovat. Nakonec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Díky za vysvětlení, považuji se nyní za opět o fous chytřejšího:-D A šup z5 ke Clancymu:-D.
  Ale k věci - tady je jasně vidět, jak se dá s lidmi cvičit a manipulovat. Nakonec chodí za mrkví jak ten klasikův osel. Nejde mi z mysli představa, jak se ta skupinka führerů na obou stranách musí řehtat až do slz, když dostávají svodky z průzkumů veřejného mínění na tato témata. Drtivá většina populace je za pitomce v chomoutu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  16:58 14.07.2015

  to ardz: Ono není co najít. O modernizaci mluví vytrvale jen Rusko, už v roce 2012 se nechal V. Putin slyšet, že na plánovaný protiraketový štít v Evropě nebude Rusko reagovat (jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to ardz: Ono není co najít. O modernizaci mluví vytrvale jen Rusko, už v roce 2012 se nechal V. Putin slyšet, že na plánovaný protiraketový štít v Evropě nebude Rusko reagovat (jak by bylo logické) vybudováním vlastního protiraketového deštníku, ale naopak vyhlásil asymetrickou odpověď Ruska a sice modernizaci ruských raket a vývoj nových. Zmínil rakety Topol-M a Jars a výslovně uvedl "Tady jsme trochu předstihli naše americké partnery, kteří mají modernizaci svého jaderného potenciálu teprve před sebou" poté mluvil o vysoce přesných prostředcích napadení (myslel jistě mírové napadení!) "Ale i tady usilovně pracujeme, máme tu dobrou perspektivu, dokonce možná zajímavější než naši američtí partneři" Uvedená slova pronesl Putin, ještě jako premiér v roce 2012 na velitelském shromáždění ruské armády v Alabinu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ledna
  16:56 14.07.2015

  Kaloscz: ahoj, pisu z mobilu. Zrovna ctu Kardinala z Kremlu a tam se to toci kolem SDI a laserovymi obrannymi prostredky. Ted budu prezentovat pouze svuj nazor na zaklade toho co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kaloscz: ahoj, pisu z mobilu. Zrovna ctu Kardinala z Kremlu a tam se to toci kolem SDI a laserovymi obrannymi prostredky. Ted budu prezentovat pouze svuj nazor na zaklade toho co jsem nacetl na wiki atp.
  Rusove jak ted vehementne prezbrojuji na novy rakety (jars, bulava, driv topol-m) a vlastne kazdejchnpar let prichazeji s novou lepsi rachejtli, tak mam pocit ze pouze dohaneji technologicky USA. Kdyz se podivas na technicka data o minuteman3, coz je raketa ze sedmdesatejch a trident 2 z osmdesatejch let, tak zjistis, ze jsou vykonove na tom pomalu lepe, prinejhorsim vsak stejne, nez to nejlepsi, co rus ma v zatim malejch poctech, v roce 2030 bude minutemanovi 60let, takze asi fakt podarenej kousek technologie. Ono vsak za studeny valky slo do zbrojeni poradnej balik a jestlize usa maji top bombardery b1 a b2, minutemany, letadlovy lode a pnorky a ve vsem se je snazi Rus dohnat technologicky (ne v poctech) az ted, kdy tomu US zelezu uz bude 40-50 let mno, nechce se mi verit, Usa by spolehalo co se tyce obrany jen na patrioty atp. Tady ale necham fantazii uniknout mezi stranky knizky od Clancyho :)
  Skrýt celý příspěvek

 • oranžová opice
  16:35 14.07.2015

  Tak to by mě po pravdě taky zajímalo :) Ono mnoho ruských, zdánlivě vojenských opatření je podloženo spíše politickou propagandou, než čímkoli jiným. Právě ruská reakce na výstavbu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak to by mě po pravdě taky zajímalo :) Ono mnoho ruských, zdánlivě vojenských opatření je podloženo spíše politickou propagandou, než čímkoli jiným. Právě ruská reakce na výstavbu komponentů americké ABM obrany - tedy té původní s interceptory v Polsku a radarem u nás je typickým příkladem. Tato hraná hysterie ze strany Rusů byla totiž jasně nesmyslná, oněch plánovaných 10 interceptorů nemohlo nijak ohrozit koncept ruského odstrašování, ani nijak ovlivnit strategickou rovnováhu. A všechny strany to věděly (tedy ty příčetné...). Nicméně právě toto byla záminka pro vývoj (?) nebo spíše pro samotné zavedení této technologie. A ano, tyto prostředky mohly být použity účelněji pro ruské ozbrojené síly.
  Skrýt celý příspěvek

 • karloscz
  16:19 14.07.2015

  Aha, jasné. Musím omezit Clancyho a číst spíš faktografii:-D OK, zbývá pak nasnadě jasná otázka - proč se Rusové snaží manévrující RV zavádět už teď? Při ekonomické a vojenské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aha, jasné. Musím omezit Clancyho a číst spíš faktografii:-D OK, zbývá pak nasnadě jasná otázka - proč se Rusové snaží manévrující RV zavádět už teď? Při ekonomické a vojenské převaze NATO je to přece zbytečný luxus a v podstatě jde o vyhozené peníze, které mohla jejich armáda využít jinde efektivněji - namátkou tragické námořnictvo, bůhvíjak zdržené programy bmp, armata, atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • oranžová opice
  15:46 14.07.2015

  karloscz:

  Myšleno je to tak, že při současných technologiích není možná spolehlivá intercepce ani nemanévrujících RV v případě mezikontinentálních střel. Je nutné si uvědomit, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  karloscz:

  Myšleno je to tak, že při současných technologiích není možná spolehlivá intercepce ani nemanévrujících RV v případě mezikontinentálních střel. Je nutné si uvědomit, že rychlost RV na začátku terminální fáze (tedy opětovného vstupu do atmosféry, neboli ono re-entry) přesahuje M25. I přes fakt, že je postupně zpomaleno na supersonickou rychlost je právě toto zásadní problém pro úspěšnou intercepci - už jen problém problém s časem je značný (máte max. 2 minuty), nehledě na spolehlivou detekci a sledování a samotný "hit".
  V současné době je technologicky možné napadnout ICBM pouze ve vzestupné fázi, což však přináší jiné problémy.
  Pokrok v ABM obraně je v poslední době značný, ale toto se týká výhradně systémů kratšího dosahu. Spolehlivá obrana proti (soustředěnému) úderu pomocí ICBMs je otázkou přinejlepším několika desetiletí. Určitou naději sice skýtají DEW (tedy lasery), ale výzkum je stále v počátcích.
  Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  15:15 14.07.2015

  todo info o tom prebehlo len keď USA to vyhlásili tak neboli titulky v mainstreame - VYHRÁŽAJÚ. Nechce sa mi to teraz hľadať. Ak chceš dohľadaj si to sám.

  todo info o tom prebehlo len keď USA to vyhlásili tak neboli titulky v mainstreame - VYHRÁŽAJÚ. Nechce sa mi to teraz hľadať. Ak chceš dohľadaj si to sám.

 • Todomatch
  15:09 14.07.2015

  Vestly, Rusko tedy má kvantitaivní i kvantitaivní převahu v jaderných zbraních nad západem?

  Vestly, Rusko tedy má kvantitaivní i kvantitaivní převahu v jaderných zbraních nad západem?

 • Todomatch
  15:02 14.07.2015

  ardz: Určitě to víš přesně, doplň tedy prosím data a odkaz, kdy to vyhlásili Američani a kdy Rusko, ať si to můžeme srovnat, kdo na koho reagoval.

  ardz: Určitě to víš přesně, doplň tedy prosím data a odkaz, kdy to vyhlásili Američani a kdy Rusko, ať si to můžeme srovnat, kdo na koho reagoval.

 • karloscz
  15:02 14.07.2015

  ...pro průnik případnou ABM obranou při současných technologiích toto stejně nemá vliv...
  tomu přiznám se nerozumím. Není na ruské straně vývoj manévrujících hlavic právě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...pro průnik případnou ABM obranou při současných technologiích toto stejně nemá vliv...
  tomu přiznám se nerozumím. Není na ruské straně vývoj manévrujících hlavic právě důsledkem pokroku v protiraketové obraně? Jinak díky za odpověď!
  Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  14:45 14.07.2015

  todo- zeby to bolo tym, že Rusko ma slabsiu konvencnu armadu? Dokym ju nebude mat na urovni USA, jedina garancia, že ich USA nenapadne su prave jadrove zbrane.

  Niekedy mam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  todo- zeby to bolo tym, že Rusko ma slabsiu konvencnu armadu? Dokym ju nebude mat na urovni USA, jedina garancia, že ich USA nenapadne su prave jadrove zbrane.

  Niekedy mam pocit, že ta za tieto keci platia.
  Skrýt celý příspěvek

 • ardz
  13:52 14.07.2015

  todo keď rusko vyhlásilo, že ide modernizovať jadrový arzenál, tak mainstream priniesol titulky - Rusko sa VYHRÁŽA modernizovaním atď. Na ľahko manipulovateľných jedincov ...
  Zobrazit celý příspěvek

  todo keď rusko vyhlásilo, že ide modernizovať jadrový arzenál, tak mainstream priniesol titulky - Rusko sa VYHRÁŽA modernizovaním atď. Na ľahko manipulovateľných jedincov propaganda pôsobí.
  Keď pár dní pred tým vyhlásili USA že idú modernizovať jadrový arzenál presstitúti z mainstreamu nepriniesli titulky - USA sa VYHRÁŽAJÚ ... Rusko reagovalo na vyhlásenie USA o modernizácii tým že aj oni budú modernizovať
  Skrýt celý příspěvek

 • oranžová opice
  13:45 14.07.2015

  karloscz:

  Po vyřazení Peacekeeperů zůstávají v rámci americké strategické triády MIRV pouze na Tridentech (ostatně Američané vždy SLBM upřednostňovali před pozemními systémy). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  karloscz:

  Po vyřazení Peacekeeperů zůstávají v rámci americké strategické triády MIRV pouze na Tridentech (ostatně Američané vždy SLBM upřednostňovali před pozemními systémy). "Manévrujícími" RV u strategických systémů se nemá cenu příliš zabývat, protože se nepředpokládá změna (polohy) cíle během letu a pro průnik případnou ABM obranou při současných technologiích toto stejně nemá vliv. Jinak se prováděli určité pokusy právě u RV pro Minuteman, a to včetně prototypů. Dnes se manévrující RV využívá především u protilodních střel popř. některých taktických systémů.

  AMaRV:
  http://www.dtic.mil/dtic/tr/fu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  13:31 14.07.2015

  Zajímavé jak má země jež chce od nepaměti napadnut a uchváti Rusko a celý svět omezené množství zastaralých až archaických raketové nosičů jaderných hlavic a jak má Rusko, země ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé jak má země jež chce od nepaměti napadnut a uchváti Rusko a celý svět omezené množství zastaralých až archaických raketové nosičů jaderných hlavic a jak má Rusko, země jež nikoho nechce ohrožovat ani napad moderní a stále modernizované a zcela nové jaderné střely.
  Skrýt celý příspěvek

 • MacGyver
  13:08 14.07.2015

  A 10 lítá na Březinu, kde probíhá cvičení http://www.vojujezd-brezina.cz...

  A 10 lítá na Březinu, kde probíhá cvičení http://www.vojujezd-brezina.cz...

 • karloscz
  12:44 14.07.2015

  Mají ve vývoji nějaké manévrující jako Rusové? Taky jsem nevděl, že Minutemani nejsou MIRV. Zajímavé.

  PS dnes dopoledne jsem na severozápadě okresu Prostějov viděl nejméně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mají ve vývoji nějaké manévrující jako Rusové? Taky jsem nevděl, že Minutemani nejsou MIRV. Zajímavé.

  PS dnes dopoledne jsem na severozápadě okresu Prostějov viděl nejméně jednu A-10 (4 poměrně nízké přelety nad Čunínem). Nevíte někdo odkud a kam to prasátko lítalo?
  Skrýt celý příspěvek