Spojené státy zabránily prodeji izraelských stíhaček F-16 do Chorvatska

Spojené státy zabránily prodeji izraelských stíhaček F-16 do Chorvatska
Izraleská stíhačka F-16C (2013) / U.S. Air Force (Zvětšit)

Předběžnou smlouvu o pořízení 12 starších izraelských stíhaček F-16C/D Barak za 500 milionů dolarů uzavřelo Chorvatsko s Izraelem na začátku minulého roku. S prodejem však nesouhlasí Spojené státy, kterým se nelíbí „neférový“ izraelský prodej amerických technologií.

Chorvatsko-izraelská smlouva také pokrývala výcvik chorvatských pilotů v Izraeli, leteckou výzbroj, dva letecké simulátory a výstavbu provozní infrastruktury v Chorvatsku.

Jelikož se však prodej týká amerických technologií, pro dokončení transakce byl nutný americký souhlas. Spojeným státům se však nelíbilo, že společně s letouny Chorvatsko získá některé unikátní izraelské elektronické a radiolokační systémy. Právě kvůli těmto systémům se Chorvatsko rozhodlo pro izraelské F-16, místo stejných letounů z Řecka nebo USA.

Chorvatsko nakonec v pondělí oficiálně zrušilo předběžnou dohodu s Izraelem ze dne 29. března 2018 a současně parlamentní rada pro obranu doporučila chorvatské vládě, aby začala hledat jiné řešení. Předtím 11. ledna Izrael oficiálně informoval Chorvatsko, že nemůže podmínky USA splnit.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu osobně v této věci začátkem ledna v Brazílii urgoval amerického ministra zahraničí Mika Pompea, ale podle izraelských médií nedokázal změnit americkou pozici. Dodejme, že současné americko-izraelské vztahy jsou přitom na nejlepší úrovni za poslední roky.

Podle mínění webu Breaking Defense se Spojeným státům nelíbilo, že Izrael bude profitovat z prodeje letadel a systémů, které v minulosti získal díky štědré americké finanční podpoře. Podle izraelského deníku The Times of Israel Američané prodej odmítli údajně také proto, že izraelské systémy v stíhačkách F-16 (instalované za finanční podpory Spojených států) „neférově“ způsobily, že izraelské F-16 byly pro Chorvatsko atraktivnější než americké stroje.

Podle Chorvatska vina leží na Izraeli, který měl od Američanů získat veškeré souhlasy. „Udělali jsme vše, jak jsme měli. Chorvatská strana nenese žádnou odpovědnost,“ uvedl chorvatský premiér Andreje Plenkovič.


Chorvatský MiG-21 doprovází izraelskou F-16 na přistání na chorvatské základně Pleso.

„Bohužel podmínky nedozrály a my jsme nebyli schopni zajistit adekvátní [přenos technologií] a realizovat projekt v důsledku nepředvídaných okolností, které byly mimo naší kontrolu,“ komentoval neúspěch prodeje Udi Adam, generální ředitel izraelského ministerstva obrany s tím, že na Chorvatsku neleží žádná odpovědnost. 

Chorvatský premiér uvedl, že nejpravděpodobnější je nyní nákup starších nebo nových F-16 ze Spojených států. „Jedná se o jednu z možností [nákup amerických F-16], které jsme nejblíže, ale očekáváme také, že USA svému strategickému partnerovi Chorvatsku předloží neodmítnutelnou nabídku,“ uvedl Damir Krstičevič, chorvatský ministr obrany.

Ke zrušení prodeje se zatím nevyjádřilo americké ministerstvo zahraničí ani americké velvyslanectví v Záhřebu, protože kvůli rozpočtové nouzi, která sužuje americké federální úřady už od 22. prosince, americké úřady fungují jen v omezeném režimu.

Celý případ bude mít zřejmě vnitrochorvatskou politickou dohru, protože chorvatský deník Index.hr v této věci včera zveřejnil dopis z amerického velvyslanectví v Záhřebu pro chorvatské ministerstvo obrany. V dopise Američané varují Chorvatsko, že nedali souhlas Izraeli s prodejem F-16. Opozice již vyzvala Krstičeviče k rezignaci.


V dubnu se v izraelské F-16 proletěl první chorvatský pilot.

V chorvatském letectvu měly stíhačky F-16 nahradit 12 obstarožních sovětských stíhaček MiG-21bis-D a MiG-21UMD. Hlavním konkurentem izraelských F-16 byla švédská stíhačka JAS-39 Gripen. Švédové nabízeli Chorvatům stejný model pronájmu, jako v případě České republiky nebo Maďarska. Pro izraelskou nabídku ale nakonec rozhodla cena a také zmíněné unikátní vybavení izraelských F-16.

Za 12 nových stíhaček JAS-39 Gripen Švédsko požadovalo až 1,44 miliardy dolarů (8,75 miliardy kun), tedy téměř 3× více, než Izraelci. Také při předpokládané době životnosti 25 let má provoz 12 použitých F-16 stát pouze 149 milionů dolarů oproti 300 milionům dolarům v případě Gripenu.

V minulém roce chorvatské ministerstvo obrany získalo 4,8 miliardy kun (16 miliard Kč), což představuje 1,3 % chorvatského HDP. Chorvatsko přislíbilo postupně zvedat vojenské výdaje na slíbených 2 % HDP.

Zdroj: Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

Německé houfnice PzH 2000 pro Chorvatsko

Chorvatsko získá z Německa 12 samohybných houfnic PzH 2000. Dohodu 5. prosince potvrdil svým ...

Chorvatsko hledá nástupce stíhaček MiG-21

Chorvatské ministerstvo obrany zaslalo vládám pěti zemí žádost o nabídku RfP (Request for Proposal) ...

Izraelské stíhačky F-16 pro chorvatské letectvo?

Ve švýcarském Davosu diskutoval chorvatský premiér Andrej Plenković s izraelským premiérem ...

Chorvatsko koupí stíhačky F-16 z Izraele

Chorvatsko nakoupí 12 olétaných izraelských stíhaček F-16C/D Barak za 500 milionů dolarů. V ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  07:57 18.01.2020

  Chorvátsko spustilo nové výberové konanie. O ponuky na nové stroje požiadalo USA (F16) a Švédsko (Gripen), o ponuky olietaných strojov zasa Francúzko (Rafale), Taliansko ...Zobrazit celý příspěvek

  Chorvátsko spustilo nové výberové konanie. O ponuky na nové stroje požiadalo USA (F16) a Švédsko (Gripen), o ponuky olietaných strojov zasa Francúzko (Rafale), Taliansko (Eurofighter), Nórsko, Grécko a Izrael (F-16). Odpovede čakajú do mája a výsledok konania by mal byť známy v auguste.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:19 23.01.2019

  Hektor

  Dobře, tu tvojí Alku jsme vůbec nepochopili a ani jsme si neuvědomili jakej máš vytříbený humor. Spokojen?

  Hektor

  Dobře, tu tvojí Alku jsme vůbec nepochopili a ani jsme si neuvědomili jakej máš vytříbený humor. Spokojen?

 • krllo
  19:30 22.01.2019

  12 letadel nemá žádný vojenský význam. To je tak na výcvik a na přehlídku.

  12 letadel nemá žádný vojenský význam. To je tak na výcvik a na přehlídku.

 • semtam
  15:00 22.01.2019

  Hektor Pokud by opravdu nebyla pochopena pointa, tak by mi to bylo hned omláceno o hlavu. Pokud soudíš podle laiků, tak ty tady neznamenají nic. Dokonce i vadné příspěvky, které ...Zobrazit celý příspěvek

  Hektor

  Pokud by opravdu nebyla pochopena pointa, tak by mi to bylo hned omláceno o hlavu. Pokud soudíš podle laiků, tak ty tady neznamenají nic. Dokonce i vadné příspěvky, které mají nepřesné či vyloženě lživé informace mohou mít laiků klidně přes deset.
  Ohledně ochrany vzdušného prostoru, jste myslím již pochopil, že s podzvuky to nelze a počty jaké uvádíte, 3 kusy Sliač a 3 kusy Bratislava, atd. jsou úsměvné.
  Ohledně výměny Gripen C/D za verzi E/F ve Švédsku, stane se tak jen z části v dohledné době, protože Švédsko nakoupí cca 40-60 strojů E/F. Poslední Gripen C/D byl Švédsku dodán v roce 2015. Tak provoz verze C/D ve Švédsku bude ještě několik desítek let. Proto obava o update není na místě. Co se týká provozu v CZ a HU, tak samozřejmě tu existuje šance na "výměnu" za verzi E/F cca k roku 2030. Otázka je, zda budou prostředky na nákup nových letadel či pouze na odkup stávajících a také jak již budou stávající stroje olétané. Co je potřeba říci, je to, že přechod na verzi E/F není nutný, protože verze E/F se oproti verzi C/D liší hlavně v tom (pokud pomineme vnitřní vybavení, které se upgrady neustále vylepšuje), že má větší palivové nádrže a větší nosnost výzbroje. Což pro CZ a HU není důležité. Důležité to může mít pro země, které mají větší rozlohu a mají větší ambice, než jen zajišťovat Air policing.
  Ohledně bazaristy v podobě F-16 jsem již psal, to že má skvělou bazarovou kariéru na Balkáně nijak nemůže obhájit jeho labutí píseň v řadách NATO. Mimochodem, je možné, že Švédsko nabídne část svých použitých C/D také k prodeji. Samozřejmě, jak píšete, politický vliv je rozhodující při výběru letadel. Proto jsem také psal, že F-16 na Slovensko není z racionálních důvodů, ale z politických. Zprvu jste chtěli Gripen, protože to bylo racionální, ale zasáhla politika a máte F-16.
  A za další, nájem nabídnut nebyl, protože jste chtěli nakupovat. My jsme chtěli také nakupovat a pronájem nabídnut nebyl. Až po vyjednáváních se šlo formou pronájmu.

  PavolR

  Drama z toho děláš ty, já jsem jen poznamenal, že argument typu, že F-16 provozuje více zemí NATO není tak pádný argument, protože F-16 je a asi bude provozován ve více verzích, tak to sdílení bude dost omezené a paradoxně Gripen má v tomto výhodu.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   21:01 22.01.2019

   semtam - no jedno je isté,budúcnosť ukáže ktorý krok bol/nebol lepší...a verím že spolu túto debatu ešte tak za 10-20r zopakujeme... -labutí píseň v řadách NATO- to je ...Zobrazit celý příspěvek

   semtam - no jedno je isté,budúcnosť ukáže ktorý krok bol/nebol lepší...a verím že spolu túto debatu ešte tak za 10-20r zopakujeme...
   -labutí píseň v řadách NATO- to je pravda,nastala generačná výmena f-16 za f-35...
   -Zprvu jste chtěli Gripen- aj to je pravda,ale ak si dobre spomínam,riešil sa prenájom a nie nákup...racionálny krok bol v cca roku 2004,keď si gripeny zaobstaralo česko...dnes si to osobne nemyslím-verzia c/d pre svk na cca 30r...
   -Ohledně ochrany vzdušného prostoru- skúste si ešte 1x prečítať môj príspevok 12:26 20.01.2019 ,konkrétne druhý odstavec (iróniu/sarkazmus)....Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    22:10 22.01.2019

    Myslím, že nyní ti uniká pointa dost podstatně. Budoucnost nebudoucnost je irelevantní. Pokud stát ( velikosti A, CZ, HU, SK) vybírá letadlo na Air policing (cca 15 kusů), tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že nyní ti uniká pointa dost podstatně. Budoucnost nebudoucnost je irelevantní. Pokud stát ( velikosti A, CZ, HU, SK) vybírá letadlo na Air policing (cca 15 kusů), tak technické specifikace a zkušenosti z provozu jsou od soudobých zavedených letadel známé. Je jedno, zda obdobný typ zavede Bulharsko či Moldávie, to na provoz domácího letectva nemá z praxe žádný vliv. Jen se může teoretizovat, že jednou možná se spojí úsilí a něco se ušetří či se může sdílet. To je spíš takové zaříkávání a snaha zmírnit špatné rozhodnutí.
    Ohledně Gripenu v ČR si vzpomínáš hodně špatně. Mělo se nakupovat 24 kusů a výběr byl z Mirage 2000, Gripen, F-16, F-18 a dokonce padla nabídka na F-15. Ostatní odstoupili, protože už bylo jasné, že zvítězí Gripen. Poté ovšem sněmovna zamítla nákup a se Švédskem se vyjednal pronájem na 14 kusů.
    Nechápu, co vadí na verzi C/D??? Ale hlavou zeď očividně neprorazím.

    A dále jsem ti psal, že jsi pochopil, že podzvuk nemá smysl, zpočátku si s tím vážně nakládal a považoval ho vhodný pouze pro air policing.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     17:18 23.01.2019

     semtam - ohľadne gripenu si možno nespomínam až tak špatne,bolo tam -Zprvu jste chtěli Gripen- skopiroval som vašu vetu,čiže logický to asi je,že sa jednalo o gripeny pre ...Zobrazit celý příspěvek

     semtam - ohľadne gripenu si možno nespomínam až tak špatne,bolo tam -Zprvu jste chtěli Gripen- skopiroval som vašu vetu,čiže logický to asi je,že sa jednalo o gripeny pre slovensko...(čítanie s porozumením)...
     ohľadne toho podzvuku - musím vám to asi napísať priamo,lebo stále ste nepochopili...moj koment -9x alca na air policing som myslel ironický,to znamená-NEBOLO TO MYSLENÉ VÁŽNE...a nikde som nepísal,že podzvuk je vhodný IBA na air policing...
     vaša 100% zaslepenosť pre gripen c/d,je až fanatická...a človek sa s vami zhodne,len keď vám dá za pravdu...tak debatu asi ukončíme...
     hlavou zeď očividně neprorazím...Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      20:33 23.01.2019

      Tak tato diskuze mě nebaví. Když píšu Gripeny v ČR, tak myslím v ČR, když mluvím o Gripenu v SR, tak myslím v SR. Pokud to pleteš dohromady, tak to se nedivím, že máš v tom ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak tato diskuze mě nebaví.
      Když píšu Gripeny v ČR, tak myslím v ČR, když mluvím o Gripenu v SR, tak myslím v SR. Pokud to pleteš dohromady, tak to se nedivím, že máš v tom bordel.
      Mě ňáká ta tvoje Alca vůbec nezajímá. To, že si s tím přišel do diskuze a dostal si sprchu a vzápětí si psal, že jde o ironii je mi fuk, to je hlavně tvůj problém, pro mě to není důležité, protože jde o blbost. Tvoje chyba
      A prosím nepapouškuj moje slova, jako že hlavou zeď neprorazím. Dal jsem ti pádné argumenty a ty vlastně nic, jen si zkoušel nějaké argumenty zlehčit nebo znehodnotit. Bylo ti to prd platný a teď bečíš. Pokud se chceš bavit na tohle téma, tak musíš mít alespoň základní přehled. Pokud jdeš do diskuze, jen proto, že fandíš tomu či onomu, tak se jen ztrapníš.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:13 23.01.2019

      semtam - nepoznáme sa osobne,tak "změkčite" formu komunikácie... za klávesnicou je to iné,ale verím,že osobne by sme sa asi inak bavili... dával som odrážky,aby ste presne vedeli ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam - nepoznáme sa osobne,tak "změkčite" formu komunikácie... za klávesnicou je to iné,ale verím,že osobne by sme sa asi inak bavili...
      dával som odrážky,aby ste presne vedeli na čo reagujem...ale nepomohlo to...nepochopili ste...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:07 20.01.2019

  Semtam: S roztieštenosťou variantov F-16 to v krátkodobom horizonte prinajmenšom v európskej časti NATO až tak dramaticky nevidím, pretože prechodom na F-35 odpadne viacero ...Zobrazit celý příspěvek

  Semtam: S roztieštenosťou variantov F-16 to v krátkodobom horizonte prinajmenšom v európskej časti NATO až tak dramaticky nevidím, pretože prechodom na F-35 odpadne viacero starších variantov a krajiny, ktoré si práve teraz obstarávajú F-16 budú musieť aj olietané modernizovať na niektorý z posledných dostupných variantov, čím sa to zúži na bloky 70/72, 52+ (tieto budú skrze Poľsko a Grécko dominovať) prípadne 50 (ale toto je ž stále menej pravdepodobné).
  Vyradenie Izraelčanov z hry nateraz zabránilo ďalšiemu triešteniu. ;-)Skrýt celý příspěvek

 • Falko
  07:56 18.01.2019

  Akokoľvek sa mi zdá toto zablokovanie predaja USA chrapunske a infantilné. Pre chorvátsko sa nakoniec dobre stalo. F-16 z Izraela bolo to najlepšie čo si mohli vybrať z pohľadu ...Zobrazit celý příspěvek

  Akokoľvek sa mi zdá toto zablokovanie predaja USA chrapunske a infantilné.
  Pre chorvátsko sa nakoniec dobre stalo. F-16 z Izraela bolo to najlepšie čo si mohli vybrať z pohľadu sily systému a ceny.No z pár veľkým ale !

  A to so servisom originalnych izraelských uprav,väčším opotrebenim v prasnom prostredi ,väčšou vylietanostou a zistenou korupciou.Rokmi by na údržbe zaplatili to čo za nové stroje.

  Inak ten prenajom,ktorý im ponúkol Saab na C/D bol značne predražený.To tiež nebola cestaSkrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:19 18.01.2019

   Zrovna Izraelské firmy budou jednou z mála šancí, jak udržet F-16 na úrovni, až skončí podpora výrobce a nebudou modernizační balíčky (je možné, že Block 70/72 je poslední). Je ...Zobrazit celý příspěvek

   Zrovna Izraelské firmy budou jednou z mála šancí, jak udržet F-16 na úrovni, až skončí podpora výrobce a nebudou modernizační balíčky (je možné, že Block 70/72 je poslední). Je známo, že Izraelci dobře umí modernizovat kdeco, třeba Mig-21.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    11:26 18.01.2019

    Jura99: Jen pokud si k tomu nepoužijí USA technologie bez souhlasu...

    Jura99: Jen pokud si k tomu nepoužijí USA technologie bez souhlasu...

 • cejkis
  00:36 18.01.2019

  V Chorvatsku již pochopili, že velmoci nemají přátele. Mají jen vlastní zájmy. Milé Chorvatsko, americký secondhand si koupíte jen od Američanů. Na transfery letadel alá ...Zobrazit celý příspěvek

  V Chorvatsku již pochopili, že velmoci nemají přátele. Mají jen vlastní zájmy. Milé Chorvatsko, americký secondhand si koupíte jen od Američanů. Na transfery letadel alá Rumunsko/Belgie zapomeňte. Leda, že se jako Rumuni vykoupíte.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:26 17.01.2019

  Vzhledem k tomu, že tu zazněli jakési podněty na pádné argumenty pro letadla pokusím se snad v krátkosti vysvětlit problematiku vhodného typu pro letectvo. Abych nebudil různé ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k tomu, že tu zazněli jakési podněty na pádné argumenty pro letadla pokusím se snad v krátkosti vysvětlit problematiku vhodného typu pro letectvo. Abych nebudil různé asociace, apod. pokusím se uvést příklad fiktivní země, říkejme jí třeba Aurie, která chce pořídit nadzvuky.

  Aurie má 7 mil. obyvatel a rozkládá se na 60 000 km2. Její HDP na hlavu (nominální) činí 15 000 USD. Armádní rozpočet je cca 1-1,5% HDP. Vzhledem k její ekonomické síle si může dovolit pořídit jen něco kolem 12-14 letadel což je minimální limit, aby nadzvuky mělo vůbec smysl pořizovat a tento počet letadel chtě nechtě předurčuje co bude primárním úkolem těchto letounů a tím je air policing. Pro zemi jako je Aurie tudíž není podstatné jak velký má letadlo dolet (vzhledem k její rozloze) či kolik má závěsníků na výzbroj apod. Pro Aurii je důležité, aby bylo při tak nízkém počtu letadel jich co nejvíce provozuschopných a vzhledem k ekonomickým poměrům Aurie také aby letadlo zbytečně neodčerpávalo finance na jeho provoz či už i samotné pořízení.
  Dvoumotorová letadla může Aurie s klidným svědomím škrtnout, protože by nevyužila jejich schopnosti a také jednotková cena a provozní náklady jsou zpravidla vyšší než u jednomotorových letadel. A u jednomotorových letadel má v současné době jednoduchý výběr, protože všechny typy co se týká bojových výkonů ji bohatě postačují či spíše jsou pomalu naddimenzovány. Pro Aurii je proto rozhodující, jak již tu zaznělo co nejvyšší provozuschopnost letadel a také náklady za provoz. Taktické schopnosti jsou již druhořadé, protože všechna soudobá letadla plně splňují to k čemu je může Aurie v praxi využít.

  Proto dobrá TTD či provozní náklady, letuschopnost a jednotková cena nejsou pojmy univerzální, protože primární úkoly nadzvuků se liší letectvo od letectva.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   21:18 17.01.2019

   semtam - pekný príbeh...akurát mi unikla pointa,sa priznám...

   semtam - pekný príbeh...akurát mi unikla pointa,sa priznám...

   • semtam
    16:31 19.01.2019

    Zrovna ten, co mě motivoval sepsat tento příspěvek mu uniká pointa... Pointa je napsaná v posledním odstavci. Ale pokud není přesto pochopena, zkusím více rozvést. Při výběru ...Zobrazit celý příspěvek

    Zrovna ten, co mě motivoval sepsat tento příspěvek mu uniká pointa... Pointa je napsaná v posledním odstavci. Ale pokud není přesto pochopena, zkusím více rozvést. Při výběru nadzvuků je důležité si položit otázku k čemu budou využívány a jakým hrozbám budou nebo jsou schopny čelit (v rámci počtu letišť a strojů). Jednoduše vzato, některé státy využívají nadzvuky pro air policing, jiné je mají coby stroje pro vybojování vzdušné nadvlády a další je mají pro aktivní taktické operace a staví je k významné síle armády. S tím ruku v ruce se pojí i odstrašující síla letectva od min. po max.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     20:30 19.01.2019

     semtam- tak v prvom rade vám poďakujem,že ste si dali námahu s rozsiahlym príspevkom...váš príspevok (druhý) je vcelku logický,ale skúsim vám subjektívne "laicky" protiargumentovať ...Zobrazit celý příspěvek

     semtam- tak v prvom rade vám poďakujem,že ste si dali námahu s rozsiahlym príspevkom...váš príspevok (druhý) je vcelku logický,ale skúsim vám subjektívne "laicky" protiargumentovať ...
     -air policing- tento pojem je pre mňa osobne zvlášny...chápem princípu,ale zdá sa mi to také sebecké...momentalne sme v nato a príde mi to také ?nefér? voči iným krajinám ,napr. česku,si kúpiť lietadlá a povedať že ich máme len na vlastnú ochranu-air policing...sme predsa v nejakom pakte (nato/waršav.pakt) a jedná sa o kolektívnu obranu...mne je jasné že potencionálnych 14ks f-16 neodvráti prípadú ruskú inváziu do svk (ešte možno konflikt svk/hu)...
     možno bude f-16 na air policing veľký luxus (ale to je aj gripen),ale zase nerobme z f-16v pomaly už f-22...a keď má letectvo belgicko,polsko,maďarsko,tak môže/má mať aj slovensko ako člen nejakého paktu...letectvo ako druh zbrane má podľa mňa primárne vybojovať vzdušnú nadvládu,prípadne podporiť pozemné jednotky-air policing je až sekundárna úloha (aspoň podľa mňa)...a keby sa jednalo iba o air policing,tak kúpme napr. alcy a dáme po 3ks na letiská bratislava,sliač a košice a vybavené...
     štát ako slovensko sa nemôže (zase len podľa mňa) držať vášho vzorca pri výbere stroja...obrana ako taká neni moc populárna a tak je podfinancovaná...výber pre štát ako slovensko je veľmi jednoduchý..takže z výberu vylúčime f-35 a hneď aj dvojmotoráky a čo nám potom ostáva z nadzvukov.? len ten gripen a f-16...ako som tu už písal x-krát,gripen c/d budete asi meniť,takže (zase len podľa mňa) je hlúposť ho kupovať na cca 30r...bola by sranda,ak by gripen česko a maďarsko vymenili za niečo iné a slovensko by bolo jediný uživatel v európe...
     s čím s vami ale plne súhlasím je vaše delenie štátov na štáty -ktoré majú stroje na vyb. vzduš. nadvlády a štáty ktoré ich majú pre aktívne takt. operácie...slovensko je asi jasne ten prvý prípad (aj keď nejaká kolónia by sa asi zišla-pár kolónií síce máme hlavne na východnom slovensku,ale veľa nám nezarábajú) a preto kupujeme (veľkosť krajiny,ekonomiky) 14ks...ak by sme boli druhý príklad,tak si myslím,že by sme ich kúpili napr. cca 50ks...
     nemám rád pána prezidenta trumpa,ale v jednej veci má pravdu-prečo by sa mali niektoré krajiny v nato iba "viesť" a využívať iba prípadné výhody,keď ďalšie obetujú financie do obrany...obrana (rezort) ako taká nič nevytvára,tak investovanie do nej,je ako splachovať peniaze do hajzla...ale budme radi že obrana nemá "robotu"...Skrýt celý příspěvek

     • Kozlus
      22:14 19.01.2019

      L-159 dopravak nedozene, na to je potreba nadzvuk. Ale je pravda, ze pri rozmerech Slovenska, by bylo potreba poradnej dvoumotorak, aby se povedlo ten dopravak dohnat, nez ...Zobrazit celý příspěvek

      L-159 dopravak nedozene, na to je potreba nadzvuk. Ale je pravda, ze pri rozmerech Slovenska, by bylo potreba poradnej dvoumotorak, aby se povedlo ten dopravak dohnat, nez Slovensko preleti:)Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      08:53 20.01.2019

      Hektor Sice nevím, co je prvním příspěvku méně logické než v tom druhém, když druhý s prvním přímo souvisí a oba dva se z logiky věci doplňují, ale k věci. Air policing je odborný ...Zobrazit celý příspěvek

      Hektor

      Sice nevím, co je prvním příspěvku méně logické než v tom druhém, když druhý s prvním přímo souvisí a oba dva se z logiky věci doplňují, ale k věci.
      Air policing je odborný název pro střežení vzdušného prostoru. V praxi nejčastěji identifikace letadla a doprovod na letiště a také sice v míru málo časté zneškodnění hrozby. Vzhledem k závazkům NATO, je to plně dostačující, protože pokud by stát na nadzvuky rezignoval, musel by jeho vzdušný prostor hlídat některý ze spojenců, zpravidla ten nejbližší a to také není zadarmo. V rámci NATO pokud budou země opravdu spolupracovat tak zrovna letecká síla NATO nemá nejbližší konkurenci. Ano je to sice hlavně dáno letectvem USA, ale celkové počty jsou více než jasné.
      Mimochodem Air policing se provádí v Pobaltí (Baltic Air Policing) a v posledních letech se počet aktivních nadzvuků pohybuje kolem 8 letadel zpravidla ze dvou států. ČR absolvovala v Pobaltí již 2 mise. Počet vyslaných letadel si hned z hlavy nevybavim, ale mám tušení, že jsme v Pobaltí disponovali 4 kusy. Tím pádem 14 našich nadzvuků provádělo Air policing jak v ČR, tak v Pobaltí což samo o sobě je na samotné hranici vykonávání Air policing. Proč jsme tohle dokázali bylo dáno díky hodně dobré nasaditelnosti a časově nenáročným opravám letadel Gripen a zásluhy má samozřejmě švédská strana, která dává letadlům včasný servis.
      Podzvuková letadla jako L-159 nejsou vhodná pro Air policing z důvodů jejich podzvukové rychlosti. Dopravní letadlo má běžnou rychlost kolem 0.8 Machu (nebo lehce pod). Což je téměř u maximální rychlosti L-159 a ten by v mnoha případech nedokázal letadlo zachytit, protože by mu jednoduše uletělo...

      Nevím, kde se vzala fáma, že Gripen C/D se má nahrazovat Gripenem E/F? Otázka délky služby Gripenu v ČR je až po vypršení pronájmu v roce 2027 (lze prodloužit 2029). Nyní jsou otevřeny všechny možnosti. Prodloužení nájmu, odkup, náhrady jiným typem či i klidně rezignace (málo pravděpodobné). Dále je tu fáma, že verze C/D se již nelze modernizovat. Což také nevím, kde se vzalo, Gripen C/D lze modernizovat a v průběhu jeho služby se neustále modernizuje viz poslední modernizace viz. MS20.
      Zde je podstatná výhoda toho, že Gripeny v S, CZ, HU jsou v jedné verzi a tím pádem se netříští servis pro různé verze a sdílení jak je zde často prezentováno jako výhoda F-16. Což ale naráží nato, že budoucí uživatelé je budou provozovat možná v rozdílných verzích (dle modernizace) a proto jakési sdílení bude omezené. Navíc Slovensko bude jediným uživatelem (k dnešnímu dni), který bude disponovat novými F-16. Polské stroje mají nyní životnost do roku 2030 a asi bude modernizací prodloužena. Balkánské státy kupují stroje staré 20-30 let a plánují je provozovat dalších 30 let. K tomu dodám jen to, že jim přeji hodně štěstí a ať to moc nestojí, no koupili si pokladničku. Ostatní státy již F-16 vyřazují (včetně zmiňované Belgie) a očekávají F-35. Proto se může stát, že v budoucnu bude Slovensko jedním z mála uživatelů F-16 v rámci NATO. Jediná uklidňující zpráva je ta, že balkánské země budou shánět F-16 na "vrakáči" protože se jim budou F-16 v důsledku stáří sypat pod rukama.
      V současné době není výběr zas tak jednoduchý, jak se může zdát. myslím, že pro Slovensko by bylo nejrozumnější si pronajmout na 10 let Gripen C/D. F-16 již nemá v NATO perspektivu a státy v NATO aktivní je vyřazují. F-35 je stále málo dostupná a hlavně stále drahá. Pronájmem Gripen C/D by Slovensko získalo čas, než se situace v rámci letectev NATO více vyjasní. Třeba to, zda má smysl setrvat u verze C/D či přejít na E/F či více pustit žilou a jít do F-35. Výhoda Gripenu je i ta, že stroje by přišli dříve než F-16 a Slovensko by se tím pádem dříve zbavilo problémových MIG-29, kteří Air policing vykonávají již jen symbolicky.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      09:37 20.01.2019

      Semtam: Ani Gripeny prenajímané v rámci NATO nie sú v jednotnej verzii. Maďari majú verziu JAS 39 EBS HU, čo je prekopávka modelov A/B s výbavou čiastočne zodpovedajúcou švédskym ...Zobrazit celý příspěvek

      Semtam: Ani Gripeny prenajímané v rámci NATO nie sú v jednotnej verzii. Maďari majú verziu JAS 39 EBS HU, čo je prekopávka modelov A/B s výbavou čiastočne zodpovedajúcou švédskym C/D , čiastočne od nich odlišnou (v rámci ich natoizácie).Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      10:46 20.01.2019

      semtam - mám obavu že som nebol jediný,komu unikla pointa prvého príspevku...ale k veci... mne osobne je jasné,čo znamená air policing...ale môžu byť určité špecifiká podľa ...Zobrazit celý příspěvek

      semtam - mám obavu že som nebol jediný,komu unikla pointa prvého príspevku...ale k veci...
      mne osobne je jasné,čo znamená air policing...ale môžu byť určité špecifiká podľa krajín...ako ste písali-pobaltie,tam je "riziko" že rusko môže z času na čas testovať reakcie NATO na ich "zablúdené" voj.lietadlá...na slovensku je situácia trochu iná,tu "hrozia" zatiaľ fakt len nejaké dopraváky...
      alcu som spomenul zámerne,aj keď to bolo mylne pochopené...keď počúvam dialógy v mojom okolí,tak počúvam dve hlavné myšlienky ako uvažujú ľudia v civile.
      1-nech nám nebo strážia napr. česi/poliaci...(málo kto ale chápe,že aj to je treba platiť a lacné to nebude-ako ste písali aj vy)
      2-pre bežného "civila" v krčmovej debate,je všetko čo nemá vrtulu a má rakety,proste tryskáč...preto som spomenul alcu,lebo už som počul názor že veď aj tie albatrosy by stačili...preto som písal-kúpme alcy a dajme po 3ks-blava,sliač a košice...a vybavené a take slovenské...
      3-rozumiem že niektoré krajiny nemajú financie ma letectvo,ale myslím že slovensko má na 12-14ks strojov a to je rozdiel...nemať naozaj a povedať že nemáme,veď napr. česi majú tak môže lietať aj u nás a samozrejme zadarmo...
      tá fáma o výmene gripenov c/d za e/f sa nevzala nikde...to neni fáma,to je podľa mňa jedna z racionálnych možností obmeny letectva v česku a maďarsku...a myslím že švédi ich zamenia určite...a samozrejme že budú tvrdiť,že ešte x-rokov sa budú starať a modernizova´t verziu verziu c/d...ale subjektívne si myslím,že pokial už bude prevádzkovaná verzia e/f,tak updaty na c/d už nebudú to čo teraz-pri kusoch gripenov c/d vo svete...
      f-16v na svk môžu dopadnúť,presne tak ako píšete...ale zabudli ste ešte aj na bulharsko,ktoré ich zrejme kupuje...ako tu už bolo spomenuté,ďalej to môže byť pobaltie?,rakúsko?....česko?.. :) všetko je možné a nezabúdajte že zmluvy nepodpisuju vojaci,ale politici...a až čas ukáže,čo bol dobrý/zlý krok...
      osobne som zástancom f-16v,ale keď sa odosobním,súhlasím ako ste písali,že ani prenájom gripenu c/d by bol dobrý krok na dobu kým sa "veci" vyjasnia...ale je tam jedno veľké ale-prenájom vraj nebol ponúknuty...
      no a migy-29...zase x-krát spomenuté-výber f-16v nebol preto že je lepšia ako gripen c/d(a lepšia je) ,ale preto,že "chceme" platiť... :(


      Scotty - verím že som vám objasnil týmto príspevkom,prečo som spomenul alcu na air policing...Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     22:54 19.01.2019

     Kozlus - preto som písal,že by boli rozmiestnené po trase -blava,sliač,košice...a tým pádom by sme to mali podchytené z každého smeru... no a o rozmeroch píšete,ako keby malo čr ...Zobrazit celý příspěvek

     Kozlus - preto som písal,že by boli rozmiestnené po trase -blava,sliač,košice...a tým pádom by sme to mali podchytené z každého smeru...
     no a o rozmeroch píšete,ako keby malo čr rozmery polska... :)Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:49 19.01.2019

      Možná by se na pár sekund střeli a co potom? Na air policing je potřeba stroje který dohoní dopravák a je schopen se ho držet. Je dost směšné že někdo uvažuje s L-159 jako ...Zobrazit celý příspěvek

      Možná by se na pár sekund střeli a co potom? Na air policing je potřeba stroje který dohoní dopravák a je schopen se ho držet.
      Je dost směšné že někdo uvažuje s L-159 jako stíhačem. Přeložte si co znamená zkratka ALCA a potom se můžeme dál bavit.
      Je jedno jaké má území rozměry, L-159 se nemůže držet žádného dopraváku pokud poletí na své maximum.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      09:03 20.01.2019

      Takže více letišť, více strojů, více pilotů. Výsledek možná dostačující, možná ne ale stále s velkými rezervy. V tomto případě by nadzvuky byli asi i levnější :D a o efektivitě Air ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže více letišť, více strojů, více pilotů. Výsledek možná dostačující, možná ne ale stále s velkými rezervy. V tomto případě by nadzvuky byli asi i levnější :D a o efektivitě Air policing není řeč. Na druhou stranu by Slovensko bylo průkopníkem tohoto řešení a těšilo by se mnoha delegací, které by se přijížděli dívat, jak tento bizár funguje.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      09:56 20.01.2019

      PavolR Pointa je ta, že letadla jsou ve stejné modernizaci, rozuměj MS20. Maďarské EBS se liší od C/D velmi poskrovnu oproti roztříštěnosti verzí F-16 to nejde ani srovnat. Pokud ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR

      Pointa je ta, že letadla jsou ve stejné modernizaci, rozuměj MS20. Maďarské EBS se liší od C/D velmi poskrovnu oproti roztříštěnosti verzí F-16 to nejde ani srovnat. Pokud se nemýlím, tak oproti běžné verzi C/D se liší jen většími palivovými nádržemi, Linkem 16 a závěsníky dle NATO. Link 16 navíc s nástupem verze MS20 se nemůže počítat jako rozdíl. Protože MS20 má Link 16. Mimochodem Link 16 bude v Gripenu majetkem ČR, tudíž po vypršení nájmu nám zůstává a lze použít do jiných letadel.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      11:38 20.01.2019

      Vyslovene najefektívnejšie a najhospodárnejšie riešenie nadzvukových stíhacích lietadiel (nie podzvukov L-159, Hawk 200 či M-346 Master) by pre Vzdušné sily OSSR bolo join-venture ...Zobrazit celý příspěvek

      Vyslovene najefektívnejšie a najhospodárnejšie riešenie nadzvukových stíhacích lietadiel (nie podzvukov L-159, Hawk 200 či M-346 Master) by pre Vzdušné sily OSSR bolo join-venture Korea Aerospace Industries (KAI) & Lockheed Martin FA-50 Fighting Eagle Light Combat Multirole Fighter, ktorý napriek tomu že má mierne nižšie letové výkony a nižšiu kvalitu avioniky ako Gripen je neporovnateľne efektívnejší, pretože jeho cena je menej ako polovičná (rozdiel v cene 12 kusov je cca 400 mil US $) a o F-16V ani nehovoriac a zároveň hospodárnejší v nákladoch na letovú hodinu.
      Jednalo by sa o prechodné riešenie (2v1) Multirole Fighteru ako (Light Combat Multirole Fighter) pre budúci prechod na stíhacie lietadlá piatej generácie niekedy po roku 2030 kedy bude existovať na svetovom trhu väčšia konkurencia takýchto stíhačov 5 gen. na obstaranie aj pre Vzdušné sily OSSR a zároveň aj nadzvukových cvičný letún.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      12:01 20.01.2019

      Arthur - no laicky tu "riešime" či je lepšie mať f-16,alebo gripen a s ktorým strojom ostaneme možno v európe sami...ale bojím sa že ak pôjdeme kórejskou cestou,tak budeme sami v ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur - no laicky tu "riešime" či je lepšie mať f-16,alebo gripen a s ktorým strojom ostaneme možno v európe sami...ale bojím sa že ak pôjdeme kórejskou cestou,tak budeme sami v európe určite...ako ekonomický by to nebolo zlé,ale nie vždy je to lacnejšie lepšie...
      a ani pobaltie/balkán sa pre fa/50 nerozhodli...pre niečo to asi bude...Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      12:10 20.01.2019

      HEKTOR

      SVK nie je Balkán a ani Pobaltie a zároveň by to bolo riešenie z inej ligy ako "Vaše" L-159 Alca 3ks-blava,sliač a košice...

      HEKTOR

      SVK nie je Balkán a ani Pobaltie a zároveň by to bolo riešenie z inej ligy ako "Vaše" L-159 Alca 3ks-blava,sliač a košice...

     • HEKTOR
      12:26 20.01.2019

      Arthur - máte pravdu,slovensko nie je ako balkán,alebo pobaltie...tak budeme ako filipíny,alebo ktorá krajina si to tuším kúpila fa-50...kúpili fa-50 ešte iné krajiny.??. pýtam ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur - máte pravdu,slovensko nie je ako balkán,alebo pobaltie...tak budeme ako filipíny,alebo ktorá krajina si to tuším kúpila fa-50...kúpili fa-50 ešte iné krajiny.??. pýtam sa,neviem...

      a asi prestanem písať ironický,lebo zisťujem že poniektorí majú problém pochopiť iróniu/sarkazmus v mojich príspevkoch...viď-L-159 Alca 3ks-blava,sliač a košice... -moja chyba-Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      13:17 20.01.2019

      HEKTOR - Vzdušné sily Južnej Korei majú 60 ks FA-50 Fighting Eagle Light Combat Multirole Fighter Aircraft. • 103rd Fighter Squadron flying F/A-50 • 203rd Fighter Squadron flying ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR - Vzdušné sily Južnej Korei majú 60 ks FA-50 Fighting Eagle Light Combat Multirole Fighter Aircraft.

      • 103rd Fighter Squadron flying F/A-50
      • 203rd Fighter Squadron flying F/A-50
      • 202nd Fighter Squadron flying FA-50

      Filipíny majú 12 ks FA-50 Fighting Eagle Light Combat Multirole Fighter Aircraft pričom objednali ďalších 12 ks.

      P.S. je to už úplne jedno pretože Vzdušné sily OSSR (MOSR, Vláda) sa rozhodli pre 14 ks F-16 V Block 70/72 pre 22 pilotov za 1,6 miliardy EUR so servisom na 2 roky !!!, čo voči modernizačným plánom obsiahnutých dnes v už neaktuálnom (~500 mil EUR,) Dlhodobom pláne rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj OSSR s výhľadom do roku 2030, kde sa plánovalo na stíhačky 1,1 mld EUR !

      Zároveň k uvedenej sume je namieste prirátať náklady na prevádzku MIG-29 AS kde sa navrhuje predĺžiť tak abonent v podobe pobytu prokremelskej údržbársko-trojpísmenkovej jednotky na NATO základni Sliač, nakoľko sa objednali tie stíhačky, ktoré prídu čo najneskôr.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      13:37 20.01.2019

      Arthur -čakal so,že asi spomeniete južnú kóreu... myslím ale,že tam je situácia dosť rozdielna... 1-sú výrobcovia...podobne ako rusko/mig29/35 -chcú exportovať,musia "doma" ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur -čakal so,že asi spomeniete južnú kóreu...
      myslím ale,že tam je situácia dosť rozdielna...
      1-sú výrobcovia...podobne ako rusko/mig29/35 -chcú exportovať,musia "doma" používať...
      2-južná korea používa/používala -f-4,f15,f-16,f-35 ako nosný typ letectva...
      3-situácia v kórei je iná,rizikovejšia...f/a-50 je len ďalší typ v kvantite strojov ROKAF...
      váš argument na 2r servis,tu úž bol x-krát spomenutý ako nejasný...budúcnosť ukáže...
      s vašim posledným odstavcom súhlasím...Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      13:59 20.01.2019

      HEKTOR - ad. 1 oni okrem 60ks FA-50 majú aj 50ks T-50, 10ks T-50B a 22ks TA-50, takže Vaše hodnotenie postráda kauzalitu pretože a zároveň ad. 2 nosný typ letectva typ okrem ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR - ad. 1 oni okrem 60ks FA-50 majú aj 50ks T-50, 10ks T-50B a 22ks TA-50, takže Vaše hodnotenie postráda kauzalitu pretože a zároveň ad. 2 nosný typ letectva typ okrem f-4,f15,f-16,f-35 sú aj 60ks FA-50
      • 103rd Fighter Squadron flying F/A-50
      • 203rd Fighter Squadron flying F/A-50
      • 202nd Fighter Squadron flying FA-50
      ad. aj v Iraku je situácia kvantitatívne iná a preto majú 24 ks T-50IQ verziu FA-50 pre Iraqi Air Force.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   23:41 17.01.2019

   Moc pekny, ale nepochopil jsem jestli ma Aurie koupit F-35A nebo JAS-39 pripadne nejaky muzealni kousek jako F-16 ;).

   Moc pekny, ale nepochopil jsem jestli ma Aurie koupit F-35A nebo JAS-39 pripadne nejaky muzealni kousek jako F-16 ;).

  • Jirosi
   11:00 18.01.2019

   Nezapomněl si na jednu věc? A to situaci k jakému tipu se piloti Aurii vycvičují. Tedy zda její potencionální spojenci v blízkém či střední vzdálenosti disponují stejným tipem? To ...Zobrazit celý příspěvek

   Nezapomněl si na jednu věc?
   A to situaci k jakému tipu se piloti Aurii vycvičují. Tedy zda její potencionální spojenci v blízkém či střední vzdálenosti disponují stejným tipem?
   To by se totiž v případě konfliktu mohlo ukázat o dost podstatnější, než "pár" dolarů zaplacených v údržbě na víc, nebo jestli má letadlo o 1-2 závěsníky více nebo méně.

   Protože pokud se nepletu, tak žádný spojenec CR nevlastní letouny "Gripen". Tedy nikdo není schopen moct z jejich údržbou, nemohou na ničí základnu přelétnout, v případě krize atd.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    15:10 18.01.2019

    Jirosi
    No Maďaři jsou snad ještě spojenci, ne?

    Jirosi
    No Maďaři jsou snad ještě spojenci, ne?

   • semtam
    16:39 19.01.2019

    Jirosi Opět zde závisí na počtu letadel v letectvu. Pokud stát který má ambici využívat letectvo převážně pro air policing odpovídá tomu i počet letadel pohybující se do 15 kusů. ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi
    Opět zde závisí na počtu letadel v letectvu. Pokud stát který má ambici využívat letectvo převážně pro air policing odpovídá tomu i počet letadel pohybující se do 15 kusů. Tento stát pravděpodobně není přímo ohrožen vnějším nepřítelem, protože by jinak měl větší nároky na bezpečnost vzdušného prostoru.
    Nějaké operace v rámci spojenectví, kdy by tento stát vyslal část svých letadel do zahraničí je často kontraproduktivní, protože by se jednalo jen o pár kusů a utrpěla by ochrana vlastního vzdušného prostoru.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  18:56 17.01.2019

  Pěkný příklad jak s Vámi zamete spojenec když mu sáhnete na jeho hromádku..... vic znepokojivé ale je kontrola US nad prodanými stroji nevím nevím ale americká letadla na naší ...Zobrazit celý příspěvek

  Pěkný příklad jak s Vámi zamete spojenec když mu sáhnete na jeho hromádku..... vic znepokojivé ale je kontrola US nad prodanými stroji nevím nevím ale americká letadla na naší obloze nechci, Slovákům přeji hodně štěstí s Vipery:))Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:18 17.01.2019

   Pokud narážíte na Izrael, tak oni jim ty F-16 v podstatě zaplatili Američani. Je jasné že jim je nadali aby jim potom konkurovali v obchodech s F-16. Jiná situace by byla kdyby si ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud narážíte na Izrael, tak oni jim ty F-16 v podstatě zaplatili Američani. Je jasné že jim je nadali aby jim potom konkurovali v obchodech s F-16.
   Jiná situace by byla kdyby si je zaplatili z plnou cenu. Potom by do případného prodeje neměl výrobce mluvit. Navíc olétané F-16 se v minulosti několikrát prodávali a Američani nijak nezasahovali.Skrýt celý příspěvek

   • Jara
    19:39 17.01.2019

    USA Izrael masivně finančně podporuje to je pravda, žije s toho i jejich zbrojní průmysl jehož produktem je i Barak a tento průmysl teď začíná konkurovat americkému zbrojařství a ...Zobrazit celý příspěvek

    USA Izrael masivně finančně podporuje to je pravda, žije s toho i jejich zbrojní průmysl jehož produktem je i Barak a tento průmysl teď začíná konkurovat americkému zbrojařství a to je špatně a USA se budou bránit vším co je napadne, teď využily embargo na systémy pocházející z US příště uvalí embargo na celé zbrojní portfolio státu IzraelSkrýt celý příspěvek

    • Scotty
     20:30 17.01.2019

     Pokud chtějí dál s F-16 kšeftovat, tak ať si je nakupují za plnou cenu.

     Pokud chtějí dál s F-16 kšeftovat, tak ať si je nakupují za plnou cenu.

     • Jara
      12:46 18.01.2019

      Máte jednoduché argumenty, nevidíte hlavní problém/důvod a tím je vyřadit konkurenci nekalými praktikami .....

      Máte jednoduché argumenty, nevidíte hlavní problém/důvod a tím je vyřadit konkurenci nekalými praktikami .....

     • Jirosi
      13:24 18.01.2019

      Jara: Pokud by to byla nekalá praktika.
      Tak by ji asi Izrael ignoroval a ty letadla prodal. Je to přece suveréní stát.

      Jara: Pokud by to byla nekalá praktika.
      Tak by ji asi Izrael ignoroval a ty letadla prodal. Je to přece suveréní stát.

     • Jara
      13:36 18.01.2019

      Jirosi, ty americké komponenty v baraku jsou a podléhají souhlasu USA, Izrael je suveréní a také právní stát a proto musí rozhodnutí US respektovat. Jde o to že USA má vybudovaný ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi, ty americké komponenty v baraku jsou a podléhají souhlasu USA, Izrael je suveréní a také právní stát a proto musí rozhodnutí US respektovat. Jde o to že USA má vybudovaný monopol a chrání si ho nemám jim to za zlé jen by to mělo být varování pro ostatní Francouzi už na to také dojeli napříkladSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:03 20.01.2019

      Jara Já vás nechápu. Američani v podstatě dali F-16 Izraeli pro zajištění jejich bezpečnosti. Potud v pořádku. Jenže Izraelci začali konkurovat Americe v prodeji letadel protože ...Zobrazit celý příspěvek

      Jara
      Já vás nechápu. Američani v podstatě dali F-16 Izraeli pro zajištění jejich bezpečnosti. Potud v pořádku.
      Jenže Izraelci začali konkurovat Americe v prodeji letadel protože získali neférovou výhodu. Pochybuji že dostali své F-16 proto aby poráželi své sponzory v dávkách letadel třetím stranám. Takhle by ty letadla zaplatit americký daňový poplatník v podstatě dvakrát. Chápu proč se jim to nelíbí.
      Pokud by si je zaplatili plnou cenu byla by situace jiná, ale takhle to naprosto chápu.Skrýt celý příspěvek

  • tryskac
   19:32 17.01.2019

   ... A americky motor (v licencií) a americké rakety Vám nevadia? Ale v tomto prípade ide skôr o to, že prečo by mali Izraelci profitovať 6 niečoho, čo dostali darom v rámci ...Zobrazit celý příspěvek

   ... A americky motor (v licencií) a americké rakety Vám nevadia? Ale v tomto prípade ide skôr o to, že prečo by mali Izraelci profitovať 6 niečoho, čo dostali darom v rámci pomoci...Skrýt celý příspěvek

   • Jara
    19:34 17.01.2019

    Vadí, všichni ví že bych si přál EF nebo Rafale

    Vadí, všichni ví že bych si přál EF nebo Rafale

 • Josef14
  16:51 17.01.2019

  Tak tady to evidentně zaskřípalo mezi USA a Izraelem, ať už byly hlavní důvody jakékoliv. Jinak k diskusi níže k našemu letectvu a jeho budoucnosti, tak Gripen C/D v té době bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak tady to evidentně zaskřípalo mezi USA a Izraelem, ať už byly hlavní důvody jakékoliv.
  Jinak k diskusi níže k našemu letectvu a jeho budoucnosti, tak Gripen C/D v té době bude cca v polovině technické životnosti a Švédové v jeho upgradech pokračovat budou, zřejmě i kvůli sobě. Myslím, že si nakonec stejně nějaké ponechají, protože E/F tolik hned tak mít nebudou. Myslím, že k dosavadní službě Gripenů u nás nelze mít vítek a když plní vše co potřebujeme, tak proč nepokračovat a neodkoupit je. K tomu letku nových E/F + třetí letka 8x L-159T1-2 a 8 L-159A, u kterých se také zhruba v té době bude muset řešit co dál.
  Je hezké snít o F-35, ale budeme mít na to? Využijeme všech jejich schopností pro naše úkoly a náš prostor. Neodčerpají se zbytečně finance na další důležité projekty i v letectvu třeba...?Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   10:04 18.01.2019

   Naše C/D budou mít pře 25.let. Největší uživatel Švédské letectvo je bude mít vyřazené! Pokud je odkoupíme budeme mít ty problémy co mají ostatní, tedy peníze. Letadla přestanou ...Zobrazit celý příspěvek

   Naše C/D budou mít pře 25.let. Největší uživatel Švédské letectvo je bude mít vyřazené!
   Pokud je odkoupíme budeme mít ty problémy co mají ostatní, tedy peníze. Letadla přestanou být Švédská a stanou se naše. Tedy to co popisujete jako bez problémový provoz po tomto roce nebude.Skrýt celý příspěvek

 • Josef14
  16:51 17.01.2019

  Tak tady to evidentně zaskřípalo mezi USA a Izraelem, ať už byly hlavní důvody jakékoliv. Jinak k diskusi níže k našemu letectvu a jeho budoucnosti, tak Gripen C/D v té době bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak tady to evidentně zaskřípalo mezi USA a Izraelem, ať už byly hlavní důvody jakékoliv.
  Jinak k diskusi níže k našemu letectvu a jeho budoucnosti, tak Gripen C/D v té době bude cca v polovině technické životnosti a Švédové v jeho upgradech pokračovat budou, zřejmě i kvůli sobě. Myslím, že si nakonec stejně nějaké ponechají, protože E/F tolik hned tak mít nebudou. Myslím, že k dosavadní službě Gripenů u nás nelze mít vítek a když plní vše co potřebujeme, tak proč nepokračovat a neodkoupit je. K tomu letku nových E/F + třetí letka 8x L-159T1-2 a 8 L-159A, u kterých se také zhruba v té době bude muset řešit co dál.
  Je hezké snít o F-35, ale budeme mít na to? Využijeme všech jejich schopností pro naše úkoly a náš prostor. Neodčerpají se zbytečně finance na další důležité projekty i v letectvu třeba...?Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  11:03 17.01.2019

  Realne ma Chorvatsko jedineho geneticky priputaneho nepriatela - Srbsko. Rusi dodali Srbsku 6 repasovanych Migov 29 za 185 milionov eur takže teraz ich maju Srbi 10. Srbi si svoju ...Zobrazit celý příspěvek

  Realne ma Chorvatsko jedineho geneticky priputaneho nepriatela - Srbsko. Rusi dodali Srbsku 6 repasovanych Migov 29 za 185 milionov eur takže teraz ich maju Srbi 10. Srbi si svoju obranu ani nahodou nebudu robit na platformach NATO, preto aj maju zaujem o ruske vrtulniky a PVO.
  Je otazne či izrealske F-16 nemali určite špecificke prednosti pre boj s ruskymi strojmi a ruskou PVO a tiež aj pre boj s F-16C/D dočasne "spriateleneho" Egypta.Skrýt celý příspěvek

 • FantomasMan
  09:55 17.01.2019

  Škoda, že to Chorvátom nevyšlo. Bol som veľký "fanúšik" tohto biznisu. Podľa mňa dať 500 mil. za 12 ks F-16C/D Barak + komplet logistika super obchod. Aj preto to Američania ...Zobrazit celý příspěvek

  Škoda, že to Chorvátom nevyšlo. Bol som veľký "fanúšik" tohto biznisu. Podľa mňa dať 500 mil. za 12 ks F-16C/D Barak + komplet logistika super obchod. Aj preto to Američania zatrhli.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  08:12 17.01.2019

  To jest przykład jak brutalna jest walka lobbystów.

  To je jest jedyny przypadek gdy administracja USA "po cichu" blokuje czyjeś suwerenne decyzje...

  To jest przykład jak brutalna jest walka lobbystów.

  To je jest jedyny przypadek gdy administracja USA "po cichu" blokuje czyjeś suwerenne decyzje...

 • JiriR
  07:49 17.01.2019

  Supr článek o dalším výhledu a modernizacích Gripenu v ČR, dalším možném rozšíření/přezbrojení druhé letky na Jas, v souvislosti s možným „útlumem“ L 159 (var. ...Zobrazit celý příspěvek

  Supr článek o dalším výhledu a modernizacích Gripenu v ČR, dalším možném rozšíření/přezbrojení druhé letky na Jas, v souvislosti s možným „útlumem“ L 159 (var. 8A+8T)

  http://czechairforce.com/news/... Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   08:24 17.01.2019

   Hodně asi bude záležet, kolik by nás vyšlo odkoupení oněch 14 pronajatých Gripenů a kolik dalších 10 kousků. Přeci jen jde o výběhový letoun, který nebude sloužit ani ve švédském ...Zobrazit celý příspěvek

   Hodně asi bude záležet, kolik by nás vyšlo odkoupení oněch 14 pronajatých Gripenů a kolik dalších 10 kousků. Přeci jen jde o výběhový letoun, který nebude sloužit ani ve švédském letectvu tak těm řečem o podpoře do roku 2035-2040 spíš nevěřím. To 2050 beru jen jako plácnutí...
   Zatím máme čas, ale už by to chtělo pomalinku začít řešit co s letectvem dál. Momentálně má MO prioritu investovat do obnovy pozemních sil, tak létadla budou následovat až později. Stím ale jak se všechno odsouvá, to bude ještě zajímavé...Skrýt celý příspěvek

   • Matesaax
    08:48 17.01.2019

    Tak nedávno byl rozhovor s velitelem letectva, kde rikal, že nejlepší možnost je pokračovat v provozu Gripenu, jen je otázka v jakém počtu to bude.

    Tak nedávno byl rozhovor s velitelem letectva, kde rikal, že nejlepší možnost je pokračovat v provozu Gripenu, jen je otázka v jakém počtu to bude.

   • JiriR
    08:49 17.01.2019

    Jj, ..všechno má svůj čas. Zatím se Jas E sériově nevyrábí a tím pádem zatím nedochází k vyřazování Jas C/D ve Švédsku. Tohle IMHO vysvětluje současný přístup Švédů u výběrovek.. ...Zobrazit celý příspěvek

    Jj, ..všechno má svůj čas. Zatím se Jas E sériově nevyrábí a tím pádem zatím nedochází k vyřazování Jas C/D ve Švédsku. Tohle IMHO vysvětluje současný přístup Švédů u výběrovek.. Nutno si ale uvědomit, že pro Švédy upgrady ver. C, vzhledem k počtu cca 130 Jas C/D může být hodně zajímavý byznys.
    Jinak říká se že, jediná pravda je ta „zjevená“ a naše letectvo je dovolím si říci, nadšeno. Alespoň tak průběh služby Jas 39 hodnotí.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     14:16 18.01.2019

     Problém je, že po roce 2025(7). Dojde ke změně smlouvy. Z Z nadšení může být velice rychlé vystřízlivěni. Byznys to může být skvělí. Jen by je někomu musel prodat. A zatím je ...Zobrazit celý příspěvek

     Problém je, že po roce 2025(7). Dojde ke změně smlouvy. Z
     Z nadšení může být velice rychlé vystřízlivěni.

     Byznys to může být skvělí. Jen by je někomu musel prodat. A zatím je prodali dvěma státům a jeden polovinu uzemnil.
     Jen bych nepočítal s tím, že je budou prodávat jako mi "Alca".Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    13:59 17.01.2019

    Rase: Osobně mi to přijde jako chyba. Ty Gripeny co máme už budou mít 25.let, spíše v 30 v době náběhu nových letadel. Přitom není jasné, zda se bavíme o dokoupení Gripenů C/D, ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase: Osobně mi to přijde jako chyba. Ty Gripeny co máme už budou mít 25.let, spíše v 30 v době náběhu nových letadel.
    Přitom není jasné, zda se bavíme o dokoupení Gripenů C/D, nebo E/F. I když ty C/D už by se neměli vyrábět.
    A potom neřešit co budeme dělat v roce 2025-7, ale co budeme dělat v roce 2035. Kdy by se měli první C/D začít dolétavat. Pokud je odkoupíme. Ano, v případě přechodu na E/F to dává smysl. Jenže co když se vybere jiný letoun?Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     16:22 17.01.2019

     Však jo, já jsem spíš fanda nákupu něčeho jiného. Akorát co v té době bude k mání. Gripen E/F moc nemusím, F-16V tou dobou už nebude tak fajn jako dnes, Rafale a Typhoon pořád moc ...Zobrazit celý příspěvek

     Však jo, já jsem spíš fanda nákupu něčeho jiného. Akorát co v té době bude k mání. Gripen E/F moc nemusím, F-16V tou dobou už nebude tak fajn jako dnes, Rafale a Typhoon pořád moc drahý, nová generace ještě nebude a tak zbývá akorát F-35. Snad tou dobou už bude výrobní tempo vyšší a cena nižší :))Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   12:51 17.01.2019

   ...ježiš Gripeny už dál fakt ne... Jsou to éra která nám v danou dobu posloužila skvěle a mám je rád, ale C/D už dál fakt ne a E toho bez pochyby bude umět míň než F-35 (které bude ...Zobrazit celý příspěvek

   ...ježiš Gripeny už dál fakt ne... Jsou to éra která nám v danou dobu posloužila skvěle a mám je rád, ale C/D už dál fakt ne a E toho bez pochyby bude umět míň než F-35 (které bude zanedávno všude jak máku) ale na druhou stranu bude s největší pravděpodobností dražší... chtělo by to trochu zvednout hlavu a nemotat se pořád v kruzích hokynářů "poďme to trochu ojebat".Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    17:26 17.01.2019

    Pokud bych měl citovat z czechairforce.com tak: /Je potřeba si uvědomit, že ČR v současné době využívá stále ani ne 50% schopností platformy JAS-39C/D Gripen, neboť pro své stroje ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud bych měl citovat z czechairforce.com tak:
    /Je potřeba si uvědomit, že ČR v současné době využívá stále ani ne 50% schopností platformy JAS-39C/D Gripen, neboť pro své stroje doposud nenakoupila například nejmodernější protiletadlovou výzbroj v podobě střel IRIS-T a Meteor, protilodní střely RBS-15, protizemní střely AGM-65 Maverick, průzkumné kontejnery SPK-39, munici s GPS navedením, přílbové zaměřovače HMD Cobra/

    Není troch zbytečné uvažovat o F-35 když Vs AČR teď nevyužívá ani polovinu schopností Gripenu-C?Skrýt celý příspěvek

    • Josef14
     18:14 17.01.2019

     Přesně tak, Gripen C/D zcela splňuje naše současné požadavky a dosud nevyužíváme plně jeho potenciál. Před sebou má dalších minimálně 20-25 let v provozu s dalším vylepšováním. ...Zobrazit celý příspěvek

     Přesně tak, Gripen C/D zcela splňuje naše současné požadavky a dosud nevyužíváme plně jeho potenciál. Před sebou má dalších minimálně 20-25 let v provozu s dalším vylepšováním. Nevidím důvod jít do finančně velmi náročného řešení s novým typem.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:47 17.01.2019

      Už jenom nákup přilbových zaměřovačů + nových AA raket by schopnosti Gripenu posunulo o dost dopředu. Pokud Saab integruje do Gripenu-C i AESA radar tak může plnohodnotně složit ...Zobrazit celý příspěvek

      Už jenom nákup přilbových zaměřovačů + nových AA raket by schopnosti Gripenu posunulo o dost dopředu.
      Pokud Saab integruje do Gripenu-C i AESA radar tak může plnohodnotně složit ještě hodně let.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      19:45 17.01.2019

      Scotty: proč by to ale Saab dělal. Přeci jen my a Maďaři je máme jen pronajaté a zda je kolem roku 2027 budeme chtít i koupit je ve hvězdách. Integrace by nebyla hned a hlavně by ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty:
      proč by to ale Saab dělal. Přeci jen my a Maďaři je máme jen pronajaté a zda je kolem roku 2027 budeme chtít i koupit je ve hvězdách. Integrace by nebyla hned a hlavně by to stálo peníze. Zbývá tak Thajsko a JAR, kde jsou asi tak nějak rádi s tím co mají. I pokud by AESA šel osadit na C/D, což nevím, tak nejspíš nebude zájem takto překopávat výběhový model.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:48 17.01.2019

      Rase Přečti si článek který se dával JiriR: http://czechairforce.com/news/... Možná si Švédi ponechají ...Zobrazit celý příspěvek

      Rase
      Přečti si článek který se dával JiriR: http://czechairforce.com/news/...
      Možná si Švédi ponechají nějaké modernizované Gripeny-C ve výzbroji. Případně pokud budou chtít prodat olétané stroje jejich letectva, tak modernizace bude nezbytná.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:31 18.01.2019

      Josef14: V době odkupu se bude jednat o 25. let stará letadla. Tedy spíše 10-15. let dosluhy. Když 5. let bude trvat přechod na nový tip. Scotty: Nákup, nemáme letadla a budeme ...Zobrazit celý příspěvek

      Josef14: V době odkupu se bude jednat o 25. let stará letadla. Tedy spíše 10-15. let dosluhy. Když 5. let bude trvat přechod na nový tip.

      Scotty: Nákup, nemáme letadla a budeme pro ně kupovat vybaveni co nám zbyde?
      Článek si přečti ty. "Možná" = nejoptimističtejší vývoj.
      I pokud by prodávali stroje, tak modernizaci bude platit zákazník. Modernizaci co není ani vyvinutá! Věci z E/F se do C/D nevlezou je menší.
      Přitom by prodávali stroje ještě starší než máme my, teď.
      A stále bychom byli jediným uživatelem v Evropě, krom neutrálního Švédska.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:39 19.01.2019

      Jirosi V roce 2027 budou naše Gripeny zhruba v povlovně své životnosti. Pokud výrobce nabídne nějaký rozumný midlife upgrade není žádný důvod nepokračovat ještě dál s ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      V roce 2027 budou naše Gripeny zhruba v povlovně své životnosti. Pokud výrobce nabídne nějaký rozumný midlife upgrade není žádný důvod nepokračovat ještě dál s Gripeny.
      Vše je o dalším rozhodnutí, pokud zůstaneme u Gripenů je investice do přilbového zaměřovače nevyhnutelná.
      Výrobce tvrdí že další generace AESA radaru půjde do Gripenu-C zabudovat. Počkal bych do roku 2025 a bude jasné co bude pro upgrade Gripenu k dispozici.
      Maďarsko, Švýcarsko, Rakousko to jsou další potencionální uživatelé.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  07:48 17.01.2019

  Tak Chorvatský plán B je zahájit jednání s Američany o nákupu POUZE šesti F-16 blok 50/52 nebo blok 70/72. Osobně si myslím že nákup šesti stíhaček je asi tak úplně nejblbější ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak Chorvatský plán B je zahájit jednání s Američany o nákupu POUZE šesti F-16 blok 50/52 nebo blok 70/72. Osobně si myslím že nákup šesti stíhaček je asi tak úplně nejblbější možnost - zajímavé je i to, že Gripeny C/D se vůbec nezmiňují.

  https://www.facebook.com/Magaz... Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   08:17 17.01.2019

   Dost nerozumný plán "B"...

   Dost nerozumný plán "B"...

  • Clanek
   08:23 17.01.2019

   Pokud maji byt 3 letadla v pohotovosti, pak 6 stroju jednoduse nemuze stacit. 8 by bylo na hrane. Takze moc netusim co timhle chce Chorvatsko dosahnout.

   Pokud maji byt 3 letadla v pohotovosti, pak 6 stroju jednoduse nemuze stacit. 8 by bylo na hrane. Takze moc netusim co timhle chce Chorvatsko dosahnout.

   • Rase
    10:15 17.01.2019

    Traba si šest F-16 block 70/72 pořídí i Slovinsko a budou je provozovat společně - to už by bylo smysluplnější :-D. Myslím že jim pořád střeží vzdušný prostor Maďaři, ale nejspíš ...Zobrazit celý příspěvek

    Traba si šest F-16 block 70/72 pořídí i Slovinsko a budou je provozovat společně - to už by bylo smysluplnější :-D. Myslím že jim pořád střeží vzdušný prostor Maďaři, ale nejspíš je slovincům letectvo tak nějak šumák. Nic jiného mě nenapadá...Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   12:20 17.01.2019

   Tak oprava, bylo by to 6 letounů hned a dalších 6 někdy v budoucnu. U Bulharů je to vlastně obdobně, chtějí 8 nových nebo jetých letounů a dalších 8 dokoupí později. Úspora tam ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak oprava, bylo by to 6 letounů hned a dalších 6 někdy v budoucnu. U Bulharů je to vlastně obdobně, chtějí 8 nových nebo jetých letounů a dalších 8 dokoupí později. Úspora tam nebude, jelikož hromadná sleva zde není, ale pro rozpočet to není takový nářez. Osobně doufám že pokud něco koupí, tak to bude alespoň nová F-16V block 70/72. Přeci jen nový letoun déle vydrží a bojová hodnota je rovněž vyšší. Spíš bych měl ale obavu z toho, zda se ty další vůbec koupí...Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    13:27 17.01.2019

    No to ale na tu "omezenou" dobu furt dela problem s tim ze 6 stroju neni dost ani na zabespeceni pohotovosti. I kdyby se rovnou pocitalo ze treba za 5 let objednaji dalsi pultucet, ...Zobrazit celý příspěvek

    No to ale na tu "omezenou" dobu furt dela problem s tim ze 6 stroju neni dost ani na zabespeceni pohotovosti. I kdyby se rovnou pocitalo ze treba za 5 let objednaji dalsi pultucet, tak co budou delat tech prvnich 6 let? Doufat ze se nic nepokazi, nebo radeji necvicit? Doufam ze to napadne i mistni hlavouny a do tohoto nikdo nepujde.Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  22:52 16.01.2019

  Proslýchá se , že pravým důvodem stopky USA izraelským F16I Barack bylo to, že jejich avionika jede na izraelských přístupových kódech ke kterým nemá USA přístup. Což je ...Zobrazit celý příspěvek

  Proslýchá se , že pravým důvodem stopky USA izraelským F16I Barack bylo to, že jejich avionika jede na izraelských přístupových kódech ke kterým nemá USA přístup. Což je výhodné pro kupce z toho principu, že mohou USA pozlobit a američané je nedovedou vypnout jako stroje, které dodávají samy. Veškeré ostatní F16 které létají posílají své data o nasazení do USA. Stejný problém se jeví nyní u Turecka s S400, kdy taky nebudou moci zařízení "vypnout", zatímco případné Patrioty ano... je to pravda, není?? Kdo ví.
  Jinak se na velení vzušných sil AČR prý těší, až jim po skončení dvouletého bezplatného servisu F16 velitelé slovenského letectva řeknou, jaké mají skutečné letové náklady na F16 a kolik jim jich bude lítat. Co totiž nechápe nikdo je, že Slováci podepsali bezplatný servis jen na dva roky....
  A srovnání s Gripeny AČR- tady bych rád dodal, že Gripeny jsou servisovány do 48 hodin novými díly ze Švédska, na nic se nečeká, takže naši piloti opravdu létají a ty letadla mají nalétáno mnohem více, než samotní Švédové... a bez mimořádky, prosím!
  Pro ČR ideální volba..Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   23:08 16.01.2019

   !!! "Jinak se na velení vzušných sil AČR prý těší, až jim po skončení dvouletého bezplatného servisu F16 velitelé slovenského letectva řeknou, jaké mají skutečné letové náklady na ...Zobrazit celý příspěvek

   !!! "Jinak se na velení vzušných sil AČR prý těší, až jim po skončení dvouletého bezplatného servisu F16 velitelé slovenského letectva řeknou, jaké mají skutečné letové náklady na F16 a kolik jim jich bude lítat. Co totiž nechápe nikdo je, že Slováci podepsali bezplatný servis jen na dva roky...." !!!

   Ako Slovák to podpisujem všetkými desiatimi...Skrýt celý příspěvek

   • tryskac
    23:50 16.01.2019

    Vážení a vy si naozaj myslíte že Česi majú niečo zadarmo? Pokiaľ viem splácaju leasing svojich strojov, a Švédi dodávajú diely tak aby bol vykonatelny nálet x hodín. Ale nikde nie ...Zobrazit celý příspěvek

    Vážení a vy si naozaj myslíte že Česi majú niečo zadarmo? Pokiaľ viem splácaju leasing svojich strojov, a Švédi dodávajú diely tak aby bol vykonatelny nálet x hodín. Ale nikde nie je zmienka, žeby bolo niečo zadarmo. Co je horšie, tie stroje nie sú nasaditelne napríklad pri bombardovaní Lybie ci inej dzamahirije, keďže zmluva czk-swe je postavená na pôsobenie nás ČR. Pobaltie a Island idú nad rámec zmluvy - len som súhlasom swe. To znamená-platia ako keby to boli ČR stroje, ale nie sú to tak celkom ČR stroje. Ale nepochybujem že za pár rokov sa ich Švédi veľmi radi vzdajú, ved co by s nimi robili, vsakze..Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     01:08 17.01.2019

     To není pravda, Gripeny jsou nasaditelné do jakékoli akce NATO. Proč nebyli nasazeni například v Lybii je úplne jiný příběh.

     To není pravda, Gripeny jsou nasaditelné do jakékoli akce NATO. Proč nebyli nasazeni například v Lybii je úplne jiný příběh.

    • fenri
     07:50 17.01.2019

     Kritepane, jak dlouho se bude ještě objevovat ta lež, že na všechno musí být papír od Švédů. Jinak pokud je součástí slovenských imperiálních ambicí rozbombardovat nějaký ...Zobrazit celý příspěvek

     Kritepane, jak dlouho se bude ještě objevovat ta lež, že na všechno musí být papír od Švédů.
     Jinak pokud je součástí slovenských imperiálních ambicí rozbombardovat nějaký goatsfuckersstan, nechť - já jim to přeji, ale případné připrchlíky ať si pak berou k sobě domů.Skrýt celý příspěvek

    • otecko
     08:14 17.01.2019

     To, co píšete platilo pro první smlouvu z roku 2004, tehdy se nepožadovala možnost Gripenu útočit na pozemní cíle, ani tankování za letu. Nyní, u prodloužené smlouvy, už ...Zobrazit celý příspěvek

     To, co píšete platilo pro první smlouvu z roku 2004, tehdy se nepožadovala možnost Gripenu útočit na pozemní cíle, ani tankování za letu. Nyní, u prodloužené smlouvy, už Gripeny mají nový upgrade k pozemním operacím i možnost tankování za letu. Dále pro vaše info, na letadlech se průběžně upgraguje .
     K tomu náletu, víte, v ČR se už 15 let lítá, a naši piloti mají nalétáno to, co potřebují, je to srovantelné s ostatními piloty NATO, zato u vás, na Silači, se lítá maximálně se sekačkou po dráze a ještě minimálně 3 roky bude. tak nechápu co to tady motáte.
     A v ceně pronájmu je i servis, AČR platí jen pohonné hmoty + práci mechaniků.
     Ano, omezení je, a to v tom, že piloti nesmí bezdůvodně (v normální provozní situlaci) překročit krajní meze jak draku letadla tak výkonu.
     To vše za 19,6 mld korun na deset let. Já myslím, že to je ta nejlepší nabídka pro stát naší velikosti. Nestarat se, jen lítat.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      09:01 17.01.2019

      otecko - Nestarat se, jen lítat. -to čo píšete,je vlastne forma operatívneho leasingu...a ako všetko,tak aj toto má svoje plusy a mínusy...lebo inak by na česku asi švédi ...Zobrazit celý příspěvek

      otecko - Nestarat se, jen lítat. -to čo píšete,je vlastne forma operatívneho leasingu...a ako všetko,tak aj toto má svoje plusy a mínusy...lebo inak by na česku asi švédi prerábali...a tak hlúpi asi nebudú...

      a stále som tu nedostal odpoveď,prečo sme mali kúpiť tie c/d gripeny v čase,keď česko a maďarsko rieši prechod na e/f,prípadne f-35...

      ludia ako otecko,semtam a pod.,ste tak zaslepení,že proste neuznáte inú možnosť,ako je momentalne tá vaša...čiže ak mám gripen teraz ja,tak bude dobrý aj pre ďalšie krajiny na ďalších 30rokov...Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      11:13 17.01.2019

      Hektor- nikde, ani jednou jsem nenapsal, že máte pořídit Gripeny, nepodsouvejte něco, co není pravda. Ale "netárajte" že s nimi my nemůžeme do akcí NATO, že nám Švédové servis ...Zobrazit celý příspěvek

      Hektor- nikde, ani jednou jsem nenapsal, že máte pořídit Gripeny, nepodsouvejte něco, co není pravda. Ale "netárajte" že s nimi my nemůžeme do akcí NATO, že nám Švédové servis účtují navíc mimo pronájem, když to není pravda.
      Jinak, já jsem dříve napsal, že F16 Block 70 je dobrá volba, ovšem servisní smlouva OSSR po dvouletém bezplatném servisu finančně vyčerpá. Ty éra budete provozovat 40 let a to už rozpočet armády pozná, to si pište. V tom je ten nákup pitomý!
      Zaslepenci jste tady na fóru vy, naši piloti mají na čem lítat už dlouho a naopak, AČR není ve stresu, můžeme uvažovat čím za 4 roky pronájem nahradíme a přitom držet hotovost i pro zemičku pod Tatrami, jako to dosud rádi děláme :)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:19 17.01.2019

      "Nyní, u prodloužené smlouvy, už Gripeny mají nový upgrade k pozemním operacím i možnost tankování za letu. Dále pro vaše info, na letadlech se průběžně upgraguje ." Ty letadla ...Zobrazit celý příspěvek

      "Nyní, u prodloužené smlouvy, už Gripeny mají nový upgrade k pozemním operacím i možnost tankování za letu. Dále pro vaše info, na letadlech se průběžně upgraguje ."

      Ty letadla mají jen to co jsme si extra doplatily. Jinak by létaly jak přiletěli. A přitom se stále jedná o cizí stroje!Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:43 17.01.2019

      Jirosi
      Pokud vím tak se extra platila jen integrace Link-16. Přechod na MS-20 byl součástí nové smlouvy o pronájmu.

      Jirosi
      Pokud vím tak se extra platila jen integrace Link-16. Přechod na MS-20 byl součástí nové smlouvy o pronájmu.

     • HEKTOR
      17:39 17.01.2019

      otecko 11:13 17.01.2019 - sorry,možno to tak vyzerálo,ale tá otázka (na kúpu gripenov) nebola pre vás-preto som vynechal jeden riadok...a JA osobne som nikde nenapísal nič o ...Zobrazit celý příspěvek

      otecko 11:13 17.01.2019 - sorry,možno to tak vyzerálo,ale tá otázka (na kúpu gripenov) nebola pre vás-preto som vynechal jeden riadok...a JA osobne som nikde nenapísal nič o použitelnosti gripenov v akciách nato...
      bezplatný servis -ako tu písal napr. Clanek,je otázny -niekto to zaplatiť musí...no a neskoršie náklady,to ukáže čas...možno nás to vyčerpá a možno nie...a tento vás argument radi používali aj naši politici v minulosti-aby nás niečo v armáde "nevyčerpalo",tak radšej nekúpme nič...a tak to aj teraz vyzerá-nemáme nič a peniaze aj tak zmizli...píšete že ich budeme používať 40r,no možno aj 50r...takže sme mali kúpiť c-čkové gripeny,to by sme si asi veľmi nepomohli-ale aspoň to bude lacnejšie ako píšete...neviem ako vy,ale ja osobne si radšej priplatím za niečo kvalitnejšie,keď to už mám mať tak dlho...a či je,alebo neni pitomý,to ukáže budúcnosť...
      už som vám raz tu na AN písal,že pokial niekto píše-my,vy,naši,vaši-tak asi ten človek bude zaslapenec...proti vám osobne nič nemám,ale konkrétne vaše príspevky,mne osobne prídu zaslepené a máte problém sa odosobniť...
      to že český piloti majú na čom lietať,maju nalietané a majú asi medzi kolegami dobré meno je fajn a buďte iba rád...ako som už písal,naši politici špekulovali a preto naši piloti dopadli ako dopadli...a hlavne sa neporovnávajte-jednooký medzi slepými-to asi poznáte...
      a tá spomínaná hotovosť...neviem či už český piloti držali nad svk hotovosť...myslím že ešte nie-ak sa mýlim,opravte ma...ak to tak bolo,nebolo to zadarmo a sr čr platila...takže je to šikovnosť čr že si jej piloti mohli praxovať za slovenské peniaze...a je to úplne normálne,veď prečo by ste to robili zdarma...Skrýt celý příspěvek

    • strikehawk
     08:28 17.01.2019

     Za prvé žádný dodatečný papír pro nasazení nepotřebujeme Za druhé leasing i když má svoje nevýhody, představuje pro český bordelistán efektivní způsob jak udržet vysoký stupeň ...Zobrazit celý příspěvek

     Za prvé žádný dodatečný papír pro nasazení nepotřebujeme

     Za druhé leasing i když má svoje nevýhody, představuje pro český bordelistán efektivní způsob jak udržet vysoký stupeň bojeschopnosti a udržet náklady na předem dané a transparentní úrovni. Jestli je na Slovensku situace jiná a jejich aparát na MO je schopen efektivně zajistit provoz letadel ve vlastnictví nejsem úplně schopen objektivně posoudit. Rád si počkám na informace ohledně skutečných nákladů na provoz F-16, dodávky ND z USA apod.

     Za třetí nám stačí air policing a schopnosti v geografickém rámci EU. Nemáme ambice být supervelmocí jako Slovensko a bombardovat Lybii, Syrii a všechno v okolí až po Ural :-)Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   08:37 17.01.2019

   "Co totiž nechápe nikdo je, že Slováci podepsali bezplatný servis jen na dva roky.... " Bezplatny servis neexistuje, vzdy jej prodavajici zohledni v cene prodeje. Takze zaplatit ...Zobrazit celý příspěvek

   "Co totiž nechápe nikdo je, že Slováci podepsali bezplatný servis jen na dva roky.... "

   Bezplatny servis neexistuje, vzdy jej prodavajici zohledni v cene prodeje. Takze zaplatit si servis jen na 2 roky muze byt krok jak spatny, tak spravny nebo neutralni. Zalezi na tom co konkretne bylo na stole, a do toho nikdo z nas nevidi.

   Souhlas ale s tim ze bude zajimave videt nakolik provoz novych F-16 vyjde, pri jakem naletu, a zda ta cena, bude-li nehezka, bude mit na nalet dopad (doufam ze ne). Skoda jen ze nebude s cim porovnavat. ACR slovenska zkusenost zajimat muze, ale vlastni srovnani stejne nema, takze cokoliv si z toho veme bude stejne jen prvni cast rovnice.Skrýt celý příspěvek

   • strikehawk
    08:53 17.01.2019

    Samozřejmě nás z principu budou zajímat jejich náklady na údržbu a provozní zkušenosti. Pak můžeme srovnat jak výhodný v celkových nákladech nebo nevýhodný je náš pronájem a podle ...Zobrazit celý příspěvek

    Samozřejmě nás z principu budou zajímat jejich náklady na údržbu a provozní zkušenosti. Pak můžeme srovnat jak výhodný v celkových nákladech nebo nevýhodný je náš pronájem a podle toho řešit náhradu po 2027.Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     09:50 17.01.2019

     No a to srovnani nakupu s pronajmem je prave ta slozita cast. ACR nevi kolik ji stoji servis. Vi jaky ma nalet, vi kolik plati za pronajem, ale jaka cast z toho jde na servis? To ...Zobrazit celý příspěvek

     No a to srovnani nakupu s pronajmem je prave ta slozita cast. ACR nevi kolik ji stoji servis. Vi jaky ma nalet, vi kolik plati za pronajem, ale jaka cast z toho jde na servis? To je neznama. Takze se ACR dostane k cislu ze Slovenska (Polska a dalsich statu), ale krom toho se bude muset zajimat i o udaje z dalsich zemi, tech, ktere gripeny koupili.
     Ad co ACR bude nebo nebude chtit po 2027, nechci byt zlym prorokem, ale to ani trochu nezalezi na ACR. To zda bude dalsi prodlouzeni pronajmu nabidnuto, nebo bude-li nabidnuto komukoliv u gripenu E/F, je 1) ciste na rozhodnuti majitele tech letadel a 2) dnes ve hvezdach. Sam vidim ty sance kdyz dobre tak 50:50, spis se priklanim k tomu ze o dalsi pronajem nebudou mit svedove zajem a ACR tak nezustane nic jineho nez co dela 99% svetovych letectev, koupit (snad nove) stroje, na drevo.Skrýt celý příspěvek

     • strikehawk
      10:08 17.01.2019

      Myslím, že budeme mít čísla ze Slovenska která umožní kalkulaci TCO ( Total Cost of Ownerhip ) za určité období a ve srovnání s naším balíčkem za pronájem nám to dá určité ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslím, že budeme mít čísla ze Slovenska která umožní kalkulaci TCO ( Total Cost of Ownerhip ) za určité období a ve srovnání s naším balíčkem za pronájem nám to dá určité vodítko.
      Posoudit budeme moci i další věci co se týče dodávek a plynulosti ND atd.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      13:30 17.01.2019

      @strikehawk

      @strikehawk

     • Clanek
      13:35 17.01.2019

      Chyba se vloudila, tak jeste jednou... @strikehawk Ano, ACR bude mit kompletni pristup k cislum OSSR, tedy bude schopna dopocist TCO, u ceskych gripenu jej ale bude pouze odhadovat ...Zobrazit celý příspěvek

      Chyba se vloudila, tak jeste jednou...
      @strikehawk
      Ano, ACR bude mit kompletni pristup k cislum OSSR, tedy bude schopna dopocist TCO, u ceskych gripenu jej ale bude pouze odhadovat (dopocist bude umet mozna nektere dilci naklady). Srovnavat vlastneni s pronajmem je porovnavani jablek s hruskama.
      Souhlas s plnou schopnosti posoudit dodavatelsky / servisni retezec.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    09:06 17.01.2019

    Clanek 08:37 17.01.2019 - príklad objektívneho,nezaujatého príspevku kde sa autor nenechal uniesť emóciami...

    Clanek 08:37 17.01.2019 - príklad objektívneho,nezaujatého príspevku kde sa autor nenechal uniesť emóciami...

   • Jardo77
    14:07 18.01.2019

    mas zle info...po 2 rokoch prebera servis statna firma lot trencin...cize si ich uz servisujeme sami. tak celkom super kupa

    mas zle info...po 2 rokoch prebera servis statna firma lot trencin...cize si ich uz servisujeme sami. tak celkom super kupa

  • Karlos73
   10:17 17.01.2019

   Otecko, máte dosť skreslené informácie. Veď uvidíte v AČR, keď vám skončí operatívny leasing, aké budete mať skutočné náklady a možno predpokladať, že ďaľš podobný produkt ...Zobrazit celý příspěvek

   Otecko, máte dosť skreslené informácie. Veď uvidíte v AČR, keď vám skončí operatívny leasing, aké budete mať skutočné náklady a možno predpokladať, že ďaľš podobný produkt "operatívneho leasingu" už nedostanete, len odkúpenie (prikúpenie) a modernizačný balíček pre olietané stroje.
   Servis na F-16 je na dva roky v cene, s tým že v cene balíku máme aj náhradné motory, a iné komponenty. Je tu záväzok Američanov vybudovať servisné stredisko pre slovenské F-16 v LOT Trenčín ! https://domov.sme.sk/c/2089291...
   Samozrejme, že väčšie opravy, modernizácie sa budú robiť v USA, alebo v servisných centrách v EU (napríklad Poľsko sa snaži o vybudovanie takéhoto komplexného servisného centra) .
   Tak negativisticky ako sa na to pozeráte vy, by som to nevidel. Uvidíme obe strany , slovenká po roku 2026, aké budú náklady na prevádzku. Rovnako na českej strane, čo zvolí po roku 2027, či bude pokračovať v prevádzke Gripen C/D a na vlastné náklady ho modernizovať, alebo sa vydá inou cestou...Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    17:45 17.01.2019

    Zvlášť rozepsané motory neznamenají, že to jsou náhradní motory. Zkrátka a dobře jsou motory napsané zvlášť, zřejmě proto, že tam pasují jak GE tak P&W. Kupovat na sklad náhradní ...Zobrazit celý příspěvek

    Zvlášť rozepsané motory neznamenají, že to jsou náhradní motory. Zkrátka a dobře jsou motory napsané zvlášť, zřejmě proto, že tam pasují jak GE tak P&W. Kupovat na sklad náhradní sadu motorů, které mají životnost pár tisíc hodin by asi nedávalo smysl. Ale rád se nechám poučit :-)Skrýt celý příspěvek

    • Karlos73
     21:11 17.01.2019

     Jura99... Tie motory sú "kúpené" ako akvizícia do budúcnosti, to je ten celý balík 2,91 mld. US dolarov, ktorý nám schválil kongres USA, aj so schváleným vybavením, zbranami, ...Zobrazit celý příspěvek

     Jura99... Tie motory sú "kúpené" ako akvizícia do budúcnosti, to je ten celý balík 2,91 mld. US dolarov, ktorý nám schválil kongres USA, aj so schváleným vybavením, zbranami, atď.. Kde sú náhradné diely (motory, 1x náhradný rotačný kanón, atď), zbrane (rakety, kontajnery, bomby,atd.) Slovensko teraz platí 1,6 mld. za 14x F-16V, servis na 2 roky, výcvik pilotov a personálu a požadované vystrojenie stíhačiek, zbraní . Čiže bude na Slovensku kedy zvyšný balík 1,3 mld US dolarov vyčerpá... . Budúcnosť ukáže.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      23:49 17.01.2019

      Ted jsi to zamlzil. Takze motory koupene nejsou (nejsou placene) ale jsou schvalene? To je pozoruhodna logika, ze kdyz se rozbije motor, lze jej koupit jen kdyz je v seznamu ...Zobrazit celý příspěvek

      Ted jsi to zamlzil. Takze motory koupene nejsou (nejsou placene) ale jsou schvalene? To je pozoruhodna logika, ze kdyz se rozbije motor, lze jej koupit jen kdyz je v seznamu schvaleneho :).Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      08:03 18.01.2019

      @Jura99 Siroka verejnost nevi co presne je v te sume 1,6mld, protoze to proste nebylo komunikovano. Pokud vam to tak lezi na srdci, muzete se pomoci zakonu a volnem pristupu k ...Zobrazit celý příspěvek

      @Jura99
      Siroka verejnost nevi co presne je v te sume 1,6mld, protoze to proste nebylo komunikovano. Pokud vam to tak lezi na srdci, muzete se pomoci zakonu a volnem pristupu k informacim dotazovat na slovenske ministerstvo obrany a kdo vi, treba se dozvite jak se veci maji, je ale zrejme, ze Karlos prezentuje pouze svuj tip.
      Ad nakup motoru navic, ano, je to zcela bezna praxe. Staci se podivat na nejake dalsi priklady prodeje (schvalovani) americkeho kongresu a bezne je ke kazdemu tuctu davat o 1-2 motory vic. Ostatne stejne se nabizi / prodava i francouzky Rafale a dalsi stroje. Duvod je pak pomerne prosty: staci aby byl jiny servisni interval na motor vs. zbytek letadla a diky motoru navic mate "o letadlo vic", zatimco na motoru probiha GO zbytek letadla muze dal slouzit s jednim z "nahradnich motoru". To "nahradni" je trosku zavadejici, proste k treba 12 drakum rotujete a rozprostirate nalet na treba 14 motoru. Celkove vam pak letadla vydrzi dyl.
      Stejnym stylem se zvykne kupovat o radar(y) vic... zvysujete tim nasaditelnost. ;)Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:16 18.01.2019

      Clanek: jinými slovy víme, že nic nevíme, protože seznam skutečně koupených součástí je buď tajný nebo z něj nejde nic poznat. Já pouze tvrdím, že pokud je v seznamu schváleném ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek: jinými slovy víme, že nic nevíme, protože seznam skutečně koupených součástí je buď tajný nebo z něj nejde nic poznat. Já pouze tvrdím, že pokud je v seznamu schváleném DSCA nějaké množství motorů, je potřeba odečíst 14ks motorů, které budou od počátku instalovány v letounech a nejsou to náhradní motory.Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    21:43 17.01.2019

    Na zaklade info zo sme.sk - rozhovor s predstavitelom LM sa v LOTN maju robit aj modernizacie lietadiel.

    Na zaklade info zo sme.sk - rozhovor s predstavitelom LM sa v LOTN maju robit aj modernizacie lietadiel.

  • RiMr71
   13:03 17.01.2019

   "AIM-120C-5....cena jedné střely se vyčíslila částkou 20,298 milionů Kč a zaintegraci Céčkových Amraamů se Švédské straně navíc zaplatilo dalších 135,8 mil Kč." ...jj, to je ...Zobrazit celý příspěvek

   "AIM-120C-5....cena jedné střely se vyčíslila částkou 20,298 milionů Kč a zaintegraci Céčkových Amraamů se Švédské straně navíc zaplatilo dalších 135,8 mil Kč."

   ...jj, to je super, pronájem z amiliardy a ještě si musíme separe platit integraci zbraně se kterou, obrazně řečeno, ve světě lítají i vrány...Skrýt celý příspěvek

   • Luky
    15:36 17.01.2019

    Jednotkově možná stál Amraam cca 20+ mega, když se odečetly ty další dodávané věci, jinak dohromady to vycházelo 30+ mega za Amraam. Takže cena integrace do 14ti strojů za 3-6 ks ...Zobrazit celý příspěvek

    Jednotkově možná stál Amraam cca 20+ mega, když se odečetly ty další dodávané věci, jinak dohromady to vycházelo 30+ mega za Amraam.

    Takže cena integrace do 14ti strojů za 3-6 ks munice svědčí o tom, jak je Gripen úžasně modulární...nebo Švédi fajn...nebo smlouva a pak a tak.
    Každopádně pokud se pamatuju, umí MS 20 Meteor, kterýmu Amraam nesahá po kotníky. To by se Slováci nedoplatili, kdyby ho chtěli integrovat.
    ------
    Mimochodem vzpomínám si na jeden článek z L+K, kde psali, že v USA mají na rok 2019 a léta další ambiciozní plán, redukovat roztříštěnost subverzí MV-22 z asi sedumdesáti na 25! Takový jsou to matláci. Ani panely jim nesedí (natož elektronika)....
    A to už nemají jejich úřady ani na hajzlpapír.

    Fakt bych "chtěl" být zavislý na jejich dodávkách vojenského materiálu. PavolR píše wishfull nesmysly o provozu, ale zrovna Polsko ve středoevropským provozu psalo o raketách za servis F-16.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:37 16.01.2019

  Klasický příklad toho, že se musí státy co nejvíce spoléhat sami na sebe. Tato "strategie" je pouze pouhý byznys. Pokud by mělo jít o kvalitu a obranu, tak by se spíše museli ...Zobrazit celý příspěvek

  Klasický příklad toho, že se musí státy co nejvíce spoléhat sami na sebe. Tato "strategie" je pouze pouhý byznys.
  Pokud by mělo jít o kvalitu a obranu, tak by se spíše museli amíci zaradovat, že má někdo zájem posílit balkánské křídlo NATO kvalitní verzí F 16 z izraele a ne nějakým shitem z pouště v USA.
  Platí myšlenka pana Kissingera, amerika nemá přátele, má pouze zájmy.
  Smůlou pro Chorvatsko, je že aktuálně není jiná srovnatelná alternativa na výběr jednomotorových stíhaček, snad jen Gripen. A vše dvoumotorové je zbytečně drahé na provoz.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:29 16.01.2019

  Jirosi Tady si nikdo nepřišel kopnout, ale jasně poukazuje na situaci, jaká nastala. USA neuvádí důvod ten, že Izrael dostal F-16 v rámci pomoci (určitě ne všechny). USA ...Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi

  Tady si nikdo nepřišel kopnout, ale jasně poukazuje na situaci, jaká nastala.
  USA neuvádí důvod ten, že Izrael dostal F-16 v rámci pomoci (určitě ne všechny). USA uvádí, že výběrové řízení bylo podle nich "nespravedlivé" protože izraelská nabídka byla lepší hlavně z důvodu, že nabízeli F-16 C/D block 30 Barak a USA dali podmínku, že povolení na prodej dají, pokud letadla budou bez Barak. Což je pochopitelně pro Chorvatsko nepřípustné, protože u nich vyhrál Barak.
  Praktický důvod je ten, že Chorvatsko s F-16 Barak by po delší čas nemělo potřebu modernizace jejich F-16 a nedej bože by Izrael dokonce mohl provádět na nich v průběhu času upgrade a tím by americké firmy ostrouhali mrkvičku a museli by se spokojit s dodávkami náhradních dílů, které ovšem u 20-30 let starých strojů s výhledem na dalších 25 let (!!!) provozu budou hojně poptávány.

  S tím se váže také jistá skepse, která je v Chorvatsku v rámci pořizování "nových" letadel přítomna.
  Švédsko nabízelo Gripen C/D MS20, což je současná poslední modernizace verze C/D a používá ji zatím jen švédské a české letectvo. Asi není třeba poznamenávat, že tato verze je výrazně nadřazena i před verzí Barak. Navíc Gripeny byli nabízeny jako nové což do budoucna snižuje náklady na provoz oproti nabízeným F-16.
  Výhody Gripenu oproti F-16 jsou navíc ještě umocněny jejich schopnostmi. Třeba už jen pouhých 10 minut stačí aby se Gripen po dosednutí na zem opět dostal do vzduchu, samozřejmě i s kontrolou systémů, natankování, vyzbrojení. To vše zvládne jeden technik a 5 mechaniků.
  Dále výměna motoru trvá jen a pouze 1 hodinu. Zajímavá jsou data ohledně MTBF, u Gripenu 7,6 hodiny a F-16 block 52 4,2 hodiny. Dále délka oprav (MTPL) je u Gripenu 2,5 hodiny a u F-16 4,2 hodiny (vše uvedeno v průměru).
  Navíc provozní náklady jsou zhruba 2x vyšší u F-16. Navíc pokud jsou stroje staré 2-3 desítky let, tak je pravděpodobnost provozních nákladů ještě vyšší. Docela by mě zajímalo, odkud autor vzal to, že provoz nového Gripenu je 2x vyšší než u staré F-16, když provoz Gripenu je nižší než u nové F-16.

  Technicky a ekonomicky vzato, je Gripen oproti F-16 výhodnější. Chudší státy sice láká nabídka použitých F-16, jenže náklady na jejich provoz a modernizaci a celkovou délku životnosti jsou dlouhodobě ztrátové oproti novým letadlům. Je to vlastně to samé, jako když si koupíte ojetinu a pak do ní sypete prachy a jezdíte od servisu k servisu namísto nového či zánovního vozu, který jen využíváte a děláte nezbytnou údržbu.

  Gripen má smysl hlavně v letectvu, které chce převážně provozovat nízké počty letadel s ekonomickým provozem. Proto také si ho vybralo Thajsko, JAR, Brazílie a také Švýcarsko (tam ho v referendu zamítli) ČR a Maďarsko využili pronájem, protože nechtěli investovat do nákupu i když jednotková cena byla v té době nejnižší z konkurence. F-16 má smysl pořizovat pokud již F-16 v letectvu slouží. V současné době je protlačován ( i v minulosti v Polsku) hlavně díky lobbingu a také proto, že USA je významný hráč a jak je známo, tak pořizování nové techniky se často provádí tak, že se kupuje od zemí, kterým se chce udělat radost. Technické a ekonomické parametry jdou často stranou. Tak to již v tomto segmentu bývá.Skrýt celý příspěvek

  • Maco
   21:56 16.01.2019

   Vymena motoru za 1hod. Takze lietadlo odparkuje, dojdu pajdovia, odstroja panely, odpoja elektroniku, hydrauliku, pneumatiku, spustia motor, spravia to iste v opacnom garde, ...Zobrazit celý příspěvek

   Vymena motoru za 1hod. Takze lietadlo odparkuje, dojdu pajdovia, odstroja panely, odpoja elektroniku, hydrauliku, pneumatiku, spustia motor, spravia to iste v opacnom garde, spravia engine run a uzavru vymenu motora ako uspesne ukoncenu. Za 60min.... Oukej. To ich uz tam caka ako v F1 pitstope 20 kym lietadlo este nie je poriadne vypnute so vsetkym naradim a pripravkami v rukach?Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    22:10 16.01.2019

    Ach jo, to je tak těžké si v rychlosti třeba na google zjistit dobu výměny motoru u Gripenu než psát natvrdlé komentáře? Zkus napsat do vyhledávače: doba výměny motoru Gripen ...Zobrazit celý příspěvek

    Ach jo, to je tak těžké si v rychlosti třeba na google zjistit dobu výměny motoru u Gripenu než psát natvrdlé komentáře? Zkus napsat do vyhledávače: doba výměny motoru Gripen (slovensky taky budeš mít úspěch) a vyjede ti v rychlosti třeba tohle: https://www.idnes.cz/zpravy/na...

    A začíná tu být komedie od doby co Slovensko pořídilo F-16, slovenský bujaci leč nemající ani páru o schopnostech a nákladech F-16 natož Gripenu a jejich využití ve slovenském letectvu tu vehementně mínusují a prskají nad pádnými argumenty Gripen vs F-16. Mě už přijde, že i kdyby jste koupili Spitfire tak se na věci nic nezmění. To opravdu nikdo z vás nepoužívá rozum, prosím pokud to čte někdo rozumný ze Slovenska, ať dá vědět, jinak to tu vypadá dost méněceně. Poslední odstavec samozřejmě není mířen na přispěvatele Maco.Skrýt celý příspěvek

    • Maco
     22:20 16.01.2019

     Pozri, mne je uplne ukradnute porovnavanie F16 vs Gripen co si tu dal, jedine na co som reagoval a co ma zaujimalo je vymena motoru za hodinu. Za 60minut. Ten tvoj promo 17 rocny ...Zobrazit celý příspěvek

     Pozri, mne je uplne ukradnute porovnavanie F16 vs Gripen co si tu dal, jedine na co som reagoval a co ma zaujimalo je vymena motoru za hodinu. Za 60minut. Ten tvoj promo 17 rocny clanok som viac menej ignoroval ale nasiel som iny zdroj kde spominaju vymenu na cca 3hodiny 14timi mechanikmi.

     https://gripenblogs.com/Lists/...

     K padnym argumentom F16 vs Gripen. Najcastejsi argument ceskych diskuterov je zbytocna kupa vybehoveho modelu uz len s minimom moznosti updateu. Ktory ma sice vylepsene konstrukciu takze predlzenu zivotnost a je to overeny letun v bojovych operaciach. Druha moznost bol Gripen C/D ktory pravdepodobne nema uz ziaden vazny update pred sebou kedze nova verzia E/F je v reali uplne ine lietadlo s inym drakom a konstrukciou a za uplne inu cenu. Takze ten vyber nebol az taky zly. Skoda ze nebol transparentnejsi.

     Ale ako hovorim, nasrat na porovnavanie, mna zaujal len ten udaj o vymene motora za 60minut.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      22:37 16.01.2019

      Maco Bože, tento údaj najdeš i v současných zdrojích, jen jsem to dal za příklad, že je rychlejší najít čas výměny, než napsat výblitek do komentáře. Takovéto údaje se samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

      Maco

      Bože, tento údaj najdeš i v současných zdrojích, jen jsem to dal za příklad, že je rychlejší najít čas výměny, než napsat výblitek do komentáře. Takovéto údaje se samozřejmě uvádí v nejlepším možném čase. Motor můžeš měnit i den, když máš na to "vhodné" podmínky. Důležité je, že to není nějaká složitá činnost vyžadující kvalitní zázemí.

      Kde prosím bereš to, že Gripen C/D je nabízený jako výběhový model? A jak víš, že již nemá potenciál modernizace?Skrýt celý příspěvek

     • Maco
      22:47 16.01.2019

      Semtam citujem z tvojho clanku (informacia bude pravdepodobne rovnaka PR informacia co koluje dodnes) "kompletní výměna motoru trvá 60 minut v polních podmínkách prováděnou s ...Zobrazit celý příspěvek

      Semtam

      citujem z tvojho clanku (informacia bude pravdepodobne rovnaka PR informacia co koluje dodnes)
      "kompletní výměna motoru trvá 60 minut v polních podmínkách prováděnou s minimálním počtem lidí (velitel+5 techniků) a při minimální závislosti na pozemním vybavení"

      Realna skusenost Svedskeho letectva v polnych podmienkach:

      Trebalo vymenit motor, objednali motor, ten prisiel, zatial za ten cas opdkrytovali stary motor, vytiahli ho a pripravili na montaz. Dosiel motor, nahodili ho a skompletizovali lietadlo. Samotna vymena motora trvala 14tim mechanikom cca 3hodiny. Cela operacia 36 hodin bez engine runu. Takze vymena motoru za 60 minut v polnych podmienkach asi tazko. A takto ked logicky prejdes vsetky moznosti mozno budes prekvapeny, mna zarazil proste len ten udaj ze vymena motora za 60 min. No hate.

      Podla teba verzia ktora sa uz nebude vyrabat a nahradi ju nova verzia nie je vybehova? Takze v podstate Octavia I je stale aktualny model popri Octavii III?

      Aku vyraznejsiu modernizaciu do toho chces natrepat ked Saab pre to musel prekopat komplet konstrukciu? Oprasenu avioniku? Aktualnejsi Glass cockpit? Update softwareu?Skrýt celý příspěvek

    • Arthur
     22:25 16.01.2019

     S tým nič nespravíte, aj keď argumentujete je to ako bojovať s veternými mlynmi. Oni majú svoje HYPE ohľadne F-16V Block 70/72 a nič na tom nezmeníte čo tam po stovkách miliónoch, ...Zobrazit celý příspěvek

     S tým nič nespravíte, aj keď argumentujete je to ako bojovať s veternými mlynmi. Oni majú svoje HYPE ohľadne F-16V Block 70/72 a nič na tom nezmeníte čo tam po stovkách miliónoch, ktoré mohli byť využité efektívnejšie a hospodárnejšie nielen pre 22 pilotov, ale ako celku OSSR a teda aj SR.Skrýt celý příspěvek

     • Maco
      22:34 16.01.2019

      Arthur, otazka, kde zijes? Ozaj si myslis ze teraz by tych 486milionov zobrali a rozumne vyuzili v rezorte obrany? V tom rezorte obrany kde idu kupovat zbytocne zuzany, v tom ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur, otazka, kde zijes? Ozaj si myslis ze teraz by tych 486milionov zobrali a rozumne vyuzili v rezorte obrany? V tom rezorte obrany kde idu kupovat zbytocne zuzany, v tom rezorte kde objednavaju predrazene Vydry a este budeme riesit 4x4 a PVO?

      Som rad ze si nepouzil klasicky zvast ze preco sa to nepouzije do zdravotnictva a skolstva, to by som uz mal ozaj pochyby ci sledujes aktualne dianie v krajine Slovakistan.Skrýt celý příspěvek

     • tryskac
      22:47 16.01.2019

      Arthur:prave naopak. Je vhodne utratiť peniaze sa špičkový systém s veľkou palebnou silou, ktorý obsluhuje len relatívne málo pocetny personál - treba vziať do úvahy problém s ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur:prave naopak. Je vhodne utratiť peniaze sa špičkový systém s veľkou palebnou silou, ktorý obsluhuje len relatívne málo pocetny personál - treba vziať do úvahy problém s ľudskými zdrojmi. Keď skratka ľudské zdroje chýbajú, musí ich nahradiť letectvo, či delostrelectvo. Uvidíme ako sa bude vyvíjať akvizícia radarov, predpokladám ze PVO z nej bude následne vychádzať - je to celkom logicky postup.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      23:16 16.01.2019

      Arthur - a majú ho (HYPE) asi aj bulhari keď zmenili výber gripenu C/D za f-16...asi mali radšej počúvať vaše argumenty... za pána boha nepochopím obhajovanie stroja,ktorí susedné ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur - a majú ho (HYPE) asi aj bulhari keď zmenili výber gripenu C/D za f-16...asi mali radšej počúvať vaše argumenty...

      za pána boha nepochopím obhajovanie stroja,ktorí susedné krajiny idú nahrádzať...Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     23:08 16.01.2019

     semtam -ale veď tu nejde o nejaké minusovanie/plusovanie,alebo o porovnávanie si...stále to tu píšem,ja OSOBNE neporovnávam čo má teraz ČR a čo bude prípadne kupovať...ja sa len ...Zobrazit celý příspěvek

     semtam -ale veď tu nejde o nejaké minusovanie/plusovanie,alebo o porovnávanie si...stále to tu píšem,ja OSOBNE neporovnávam čo má teraz ČR a čo bude prípadne kupovať...ja sa len stále pýtam,prečo ma slovensko kupovať gripen C/D ..?..??tie gripeny ktoré možno čr o pár rokov vyradí...prečo vy napr. neberiete tie pádne argumenty pre f-16....?.

     ja osobne som za medzinárodne fóra,ale fakt sa asi bude treba preniesť nad to ČESKÉ a SLOVENSKÉ a treba sa tu vyjadrovať aspon trochu objektívne...Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      23:17 16.01.2019

      Jaké pádné argumenty jsou pro F-16 opravdu nevím.

      Jaké pádné argumenty jsou pro F-16 opravdu nevím.

     • Clanek
      07:38 17.01.2019

      @semtam
      Tak pokud vam unika ze je to v kazdem jednem ohledu lepsi letadlo nez Gripen C/D, krome te ceny, pak asi ani nema cenu nejak dele reagovat.

      @semtam
      Tak pokud vam unika ze je to v kazdem jednem ohledu lepsi letadlo nez Gripen C/D, krome te ceny, pak asi ani nema cenu nejak dele reagovat.

     • Clanek
      09:54 17.01.2019

      Tak me napadlo, ze jsem napsal hloupost. Gripen kdyz uz nic jineho ma jiste lepsi RCS, tedy to me "v kazdem jednem ohledu" neplati zcela, plati to temer.

      Tak me napadlo, ze jsem napsal hloupost. Gripen kdyz uz nic jineho ma jiste lepsi RCS, tedy to me "v kazdem jednem ohledu" neplati zcela, plati to temer.

  • PavolR
   22:09 16.01.2019

   Tie nízke prevádzkové náklady Gripenov C/D sa stále viac javia ako mýtus: - Švajčiari ich v referende odmietli pre vysoké prevádzkové náklady - Chorváti poukázali na dvojnásobné ...Zobrazit celý příspěvek

   Tie nízke prevádzkové náklady Gripenov C/D sa stále viac javia ako mýtus:
   - Švajčiari ich v referende odmietli pre vysoké prevádzkové náklady
   - Chorváti poukázali na dvojnásobné prevádzkové náklady oproti F-16 barak, hoci ich k tomu cena nenútila
   - na Slovensku vyšli prevádzkové náklady nových F-16 tiež nižšie, než GripenovSkrýt celý příspěvek

   • semtam
    22:21 16.01.2019

    Můžeš to nějak věcně dokázat, nebo čerpáš jen z "PR" článků.

    Můžeš to nějak věcně dokázat, nebo čerpáš jen z "PR" článků.

    • PavolR
     22:35 16.01.2019

     Prepáč, ale čo som vymenoval sú všetko oficiálne zdôvodnenia neúspechov Gripenov. Môžeš tvrdiť, že všetci klamú, ale bez prístupu k údajom, na základe ktorých sa rozhodovalo, to ...Zobrazit celý příspěvek

     Prepáč, ale čo som vymenoval sú všetko oficiálne zdôvodnenia neúspechov Gripenov. Môžeš tvrdiť, že všetci klamú, ale bez prístupu k údajom, na základe ktorých sa rozhodovalo, to nemáš ako vecne dokázať.
     Naopak, aký majú vlastne pôvod dookola medializované údaje, na základe, ktorých sa kdekade amatérsky porovnáva? Lebo v dvoch rôznych krajinách sa môžu prevádzkové náklady toho istého lietadla dosť líšiť, v závislosti od rozdielnych faktorov.Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      22:58 16.01.2019

      On je právě problém v tom, že kecáš ty. Švýcaři v referendu odmítli nákup Gripenů spolu se zavedením min. mzdy. Vůbec ale vůbec se v rámci referenda neřešili primárně náklady ...Zobrazit celý příspěvek

      On je právě problém v tom, že kecáš ty.
      Švýcaři v referendu odmítli nákup Gripenů spolu se zavedením min. mzdy. Vůbec ale vůbec se v rámci referenda neřešili primárně náklady provozu za Gripen, ale jen a pouze cena nákupu za nadzvuky. Ve výběrovém řízení vyhrál právě Gripen na základě nízkých provozních nákladů a díky lepší provozuschopnosti oproti konkurenci.

      Kde Chorvati poukázali na dvojnásobné provozní náklady oproti F-16? Píše to jen článek na AN a zdroj na který se odkazuje o tomto mlčí. Našel jsem na chorvatských stránkách pravý opak a dokonce i cenu provozu, která se liší od toho co píší AN.

      A co pustilo slovenské MO ven pro veřejnost je jen a pouze PR. Zajímavé, že je to v době, kdy USA tlačí na pilu ohledně prodeje své techniky. Tudíž si mi opět nedokázal zhola nic a navíc si zase kecal.Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      06:32 17.01.2019

      Juhoafricka republika 12 z 26 dodanych Gripenov uskladnila z dovodu vysokych prevazdkovych nakladov.
      V prepocte na dolare im letova hodina vysla na 13.350USD.

      Juhoafricka republika 12 z 26 dodanych Gripenov uskladnila z dovodu vysokych prevazdkovych nakladov.
      V prepocte na dolare im letova hodina vysla na 13.350USD.

     • Jura99
      18:04 17.01.2019

      Jihoafrická republika uskladnila část JAS-39 kvůli škrtům v rozpočtu, to je o trochu něco jiného, než vysoké provozní náklady.

      Jihoafrická republika uskladnila část JAS-39 kvůli škrtům v rozpočtu, to je o trochu něco jiného, než vysoké provozní náklady.

     • Gibon
      21:49 17.01.2019

      Ked myslis....

      Rozhodne im letova hodina nevysla na 4000$, ako (nielen) im tvrdili Svedi. Ved len rozdiel vo "vet cost" a "dry cost" bola 3000$.

      Ked myslis....

      Rozhodne im letova hodina nevysla na 4000$, ako (nielen) im tvrdili Svedi. Ved len rozdiel vo "vet cost" a "dry cost" bola 3000$.

   • fenri
    07:54 17.01.2019

    Nejsem si jistý, nakolik je švýcarská (řekněme) servírka kompetentní v posuzování servisních nákladů na bojové letadlo. Navíc, jak tu padlo, to referendum bylo z pohledu řadového ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejsem si jistý, nakolik je švýcarská (řekněme) servírka kompetentní v posuzování servisních nákladů na bojové letadlo. Navíc, jak tu padlo, to referendum bylo z pohledu řadového občana o něčem docela jiném.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     08:46 17.01.2019

     V poriadku, to je relevantná námietka - tak vynechajme Švajčiarsko a nahraďme ho Juhoafricou republikou, ktorá síce Gripeny nekúpila, časť uzemnila, argumentujúc prevádzkovými ...Zobrazit celý příspěvek

     V poriadku, to je relevantná námietka - tak vynechajme Švajčiarsko a nahraďme ho Juhoafricou republikou, ktorá síce Gripeny nekúpila, časť uzemnila, argumentujúc prevádzkovými nákladmi.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      09:33 17.01.2019

      PavolR - či je tá námietka relevantná,je tiež otázne...keď si vo švajci v referende zamiatli daňové úlavy,tak tiež tam hlasovala napr. aj servírka (možno aj mala ekonomické ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR - či je tá námietka relevantná,je tiež otázne...keď si vo švajci v referende zamiatli daňové úlavy,tak tiež tam hlasovala napr. aj servírka (možno aj mala ekonomické minimum)...takže žiadne referendum neni len pre odborníkov,ale skôr o tom ako to vláda občanom vysvetlí a aj o celkovej vyspelosti občanov...Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      10:48 17.01.2019

      HEKTOR: To je síce pravda, ale ja som to nebral až natoľko z pohľadu, kto hlasoval, ale aký mohol mať prístup k akým informáciám a z toho pohľadu to skutočne nie je možné dať do ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR: To je síce pravda, ale ja som to nebral až natoľko z pohľadu, kto hlasoval, ale aký mohol mať prístup k akým informáciám a z toho pohľadu to skutočne nie je možné dať do jednej roviny s rozhodnutiami, za ktorými stojí aj prístup k utajovaným údajom.Skrýt celý příspěvek

     • fenri
      12:14 17.01.2019

      Pavole, takže nám zbývá ta servírka a jihoafrický soudruh, ke kterému, s dovolením, přistupuji se jistou nedůvěrou. Jednak je to pro ně první moderní digitální letadlo, za druhé se ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavole, takže nám zbývá ta servírka a jihoafrický soudruh, ke kterému, s dovolením, přistupuji se jistou nedůvěrou. Jednak je to pro ně první moderní digitální letadlo, za druhé se potýkají s odlivem technicky zdatných lidí z armády i země (řekněme takový mírný "white flight"), takže si troufnu tvrdit, že obecně servisování moderní techniky je v JAR poněkud dražší, než u nás. Za další je otázka, jakou úroveň servisu po nich SAAB chtěl, aby prováděli. No a konečně si nemyslím, že zkušenosti JAR se servisními náklady jiných moderních letounů jsou nějak rozsáhlé.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      13:43 17.01.2019

      @fenri jen technicka, Pavol se vazne nesklonuje Pavole, ale normalne jako v cestine do Pavla, s Pavlom, Pavlovi atd. To stejne Marek a dalsi jmena, zadne Marekovi, to jsou strasne ...Zobrazit celý příspěvek

      @fenri
      jen technicka, Pavol se vazne nesklonuje Pavole, ale normalne jako v cestine do Pavla, s Pavlom, Pavlovi atd.
      To stejne Marek a dalsi jmena, zadne Marekovi, to jsou strasne patvary ktere uprimne nevim odkud se znovu a znovu berou, ale ani se slovenstinou ani s cestinou nemaji nic spolecne. ;)Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      21:57 17.01.2019

      Fenri: Toto uz je subjektivny konstrukt. Ak sa mi argument o drahej prevadzke Gripenov v JAR nehodi, tak tu pridam takuto nacisticku poznamku o white flight. Mily pane, oni s ...Zobrazit celý příspěvek

      Fenri:
      Toto uz je subjektivny konstrukt. Ak sa mi argument o drahej prevadzke Gripenov v JAR nehodi, tak tu pridam takuto nacisticku poznamku o white flight.
      Mily pane, oni s Gripenmi maju real skusenosti a tvrdo platia za vsetko. Z tohto hladiska je uplne irelevantna skusenost CR a MR kolko realne stoji prevadzka Gripenov.

      A ty vole - Pavole. Ako fakt neeee. :-DSkrýt celý příspěvek

    • Jura99
     23:55 17.01.2019

     Gibon: nechapu proc chces Cechum, kteri Gripen provozuji, vysvetlovat kolik jeho provoz stoji?

     Gibon: nechapu proc chces Cechum, kteri Gripen provozuji, vysvetlovat kolik jeho provoz stoji?

     • HEKTOR
      09:16 18.01.2019

      Jura99 - možne je/bude rozdiel v nákladoch na prevádzku keď to vlastním a keď to mám cez operatívny leasing...cez leasing to je drahšie,ale zase "bez" starosti používam...ale tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - možne je/bude rozdiel v nákladoch na prevádzku keď to vlastním a keď to mám cez operatívny leasing...cez leasing to je drahšie,ale zase "bez" starosti používam...ale tak to je napr. pri autách,u lietadiel to je možno iné...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2