Společné operace dronů a stíhaček na letadlových lodích

Foto: X-47B a F/A-18E společně na palubě letadlové lodi  USS Theodore Roosevelt. / US Navy
X-47B a F/A-18F společně na palubě letadlové lodi USS Theodore Roosevelt; Větší obrázek / US Navy

Americké námořnictvo US Navy poprvé vyzkoušelo společné operace bezpilotních a pilotovaných letadel. Z paluby letadlové lodi USS Theodore Roosevelt (CVN 71) společně operoval bezpilotní letoun X-47B a námořní stíhačka F/A-18F Super Hornet.

„Dnes jsme ukázali, že X-47B umí vzlétnout, přistát a létat z letadlové lodě s letadly s posádkou, při zachování normálního palubního provozu," říká kapitán Beau Duarte, programový manažer programu bezpilotních letadel amerického námořnictva. Cílem testů je ověřit, zda se bezpilotní letouny dokáží začlenit do běžného provozu na palubách letadlových lodí.

K testu došlo ve východním Atlantiku. Během testu se v rychlém sledu dostal do vzduchu F/A-18 a následně X-47B. Po osmi minutách letu X-47B přistál zpět na palubu. Po přistání složil automaticky křídla a operátoři na palubě pomocí dálkového ovládání „uklidili" dron na stojánku. Hned poté přistál na palubu F/A-18.

Americké námořnictvo plánuje do konce srpna provést řadu podobných testů. „V tomto testovacím období se zaměříme na integraci (dronů – pozn. redakce) s pilotovanými letadly," vysvětluje korvetní kapitán Brian Hall, vedoucí zkušebních letů X-47B. „Zpětným inženýrstvím navrhujeme vylepšení zasunování přistávacího háku a aktualizujeme operační software kvůli rychlejšímu skládání křídel při přesunu, vše abychom po přistání snížili dobu na přistávací ploše."

Veškeré testy s X-47B slouží k získávaní know-how o operacích bezpilotních letadel na palubách letadlových lodí. Experimentální letoun X-47B (technologický demonstrátor) a jeho testování umožní americkému námořnictvu lépe specifikovat technické parametry budoucího bojového a průzkumného bezpilotní stroje UCLASS (Unmanned Carrier Launched Airborne Surveillance and Strike).

V minulém roce firmy Boeing, General Atomics, Lockheed Martin a Northrop Grumman získaly každá 15 milionů dolaru na vypracování předběžného návrhu bezpilotního letadla UCLASS. Oficiální žádost o předložení návrhu RFP (Request For a Proposal) dostanou zmiňování výrobci během následujících týdnů.

Letoun UCLASS je navrhován jako podzvukový. Klíčovým požadavkem amerických námořníků je nosnost minimálně 1361 kg (3000 liber) - 1/3 nosnosti je vyhrazená pro munici (např. 2× JDAM 225 kg), zbytek zaberou zpravodajské, průzkumné a sledovací systémy ISR (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance). 

Zdroj: Defense Tech

Nahlásit chybu v článku


Související články

US Navy představilo veřejnosti elektromagnetické dělo

Americké námořnictvo US Navy na palubě lodě USS Millinocket zakotvené na námořní základně San Diego ...

Kapesní průzkumná bezpilotní letadla nastupují

Americká armáda v rámci programu CP-ISR (Cargo Pocket Intelligence, Surveillance and Reconnaissance) ...

Mariňáci testují roboty na Havajských ostrovech

Válečné laboratoře americké námořní pěchoty MCWL (Marine Corps Warfighting Lab) testovaly v červenci ...

Americká námořní pěchota nasazuje lasery proti dronům

Americká námořní pěchota US Marine Corps vyvíjí mobilní laserový systém GBAD (Ground-Based Air ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...