HSVTOL: Vysokorychlostního stroj s kolmým vzletem a přistáním

HSVTOL: Vysokorychlostní stroj s kolmým vzletem a přistáním od Bell Textron a Sierra Nevada Corporation
HSVTOL / Bell Textron (Zvětšit)

Společnost Bell Textron Inc., dceřiná firma Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že uzavřela dohodu o spolupráci se Sierra Nevada Corporation (SNC), globální společností působící v oblasti letectví a národní bezpečnosti. Spolupráce se týká projektu vysokorychlostního stroje s kolmým vzletem a přistáním (HSVTOL), kde SNC pracuje na návrzích a vývoji systémů misí pro varianty HSVTOL. 

Bell tak pokračuje v inovaci nové generace strojů s kolmým vzletem. Technologie HSVTOL v sobě spojuje schopnost vrtulníků vznášet se s rychlostí a doletem stíhacího letoun. Koncept HSVTOL zahrnuje i schopnost viset s nízkým vzdušným proudem generovaným hlavním rotorem vrtulníku, skutečnou nezávislost na vzletové a přistávací dráze a možnost variabilní úpravy pro širokou řadu misí od vyprošťování osob po taktickou mobilitu. Řada škálovatelných koncepcí stroje je určena k plnění úkolů USAF a USSOCOM v celém spektru konfliktních a politických scénářů.

„V současném okamžiku je naší hlavní snahou dosáhnout rychle vyšší technické vyspělosti a poskytnout tak bojovým jednotkám schopnosti HSVTOL. Proto sestavujeme v Bellu tým předních partnerů v oboru a velmi nás těší, že mezi nimi můžeme přivítat společnost SNC,“ sdělil Jason Hurst, viceprezident pro inovace společnosti Bell a dále dodal: „Ve vývoji technologie HSVTOL se nám v roce 2022 podařilo dosáhnout výrazného pokroku a pevně věříme, že i v nadcházejícím roce budeme úspěšně pokračovat.“

„Za SNC mohu říct, že jsme nesmírně poctěni, že se můžeme připojit k vývojovému týmu HSVTOL společnosti Bell. Momentálně usilovně pracujeme na dodávkách vizionářských systémů pro vysoce komplexní a inovativní projekty Bellu,“ uvedl Derek Hess, viceprezident pro rozvoj strategických programů ve společnosti SNC a dodal: „Bojové jednotky americké armády budou významně těžit z průlomových operačních schopností programu HSVTOL.“

Podobně jako společnost Bell v oblasti vývoje inovací, i SNC využívá svých odborných znalostí v oblasti systémů pro mise a zkoumá nové dynamické příležitosti. Společnost SNC rovněž s Bellem spolupracuje na vývoji letounu Bell 360 Invictus pro program americké armády Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA). 

Bell pracuje na snížení rizik spojených s projektem HSVTOL a účastní se výzvy AFWERX HSVTOL Concept Challenge, crowdsourcingu pro Letectvo Spojených států (USAF) a Velitelství speciálních operací Spojených států (USSOCOM). Je rovněž jednou z 11 společností, které byly vybrány z více než 200 účastníků výzvy, aby získaly investice do průzkumu trhu zaměřeného na rozvoj technologie HSVTOL.


HSVTOL; větší foto / Bell Textron

Nahlásit chybu v článku


Související články

Proč Armáda ČR vybrala vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom?

Armáda ČR získá útočné vrtulníky AH-1Z Viper a víceúčelové UH-1Y Venom. Jedním ze zvažovaných strojů ...

Námořní pěchota vyřadí pětinu vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom

Podle amerického portálu The Drive:War Zone americká námořní pěchota (USMC) v rámci reformy Force ...

AH-1Z Viper a UH-1Y Venom: Unikátní schopnosti pro Armádu ČR

V roce 2023 Armáda České republiky získá první bojové vrtulníky AH-1Z Viper (Zulu) a víceúčelové ...

Systém elektronického boje pro vrtulníky Venom a Viper

Armáda ČR již příští rok získá první víceúčelové vrtulníky UH-1Y Venom a bojové AH-1Z Viper. Oba ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Technista
    23:53 05.10.2022

    V seznamu souvisejících článků chybí ten nejdůležitější: https://www.armadninoviny.cz/h... Je vynikající, že ...Zobrazit celý příspěvek

    V seznamu souvisejících článků chybí ten nejdůležitější: https://www.armadninoviny.cz/h...
    Je vynikající, že projekt nezůstává jen jako skica, ale vážně se rozvíjí. Škoda jen, že pro výsadkové divize a podobné jednotky US Army nakoupí MPF (Mobile Protected Firepower) od GDLS (General Dynamics Land Systems), tedy rozměrné a hlavně o hmotnosti 38 t. To neunese HSVTOL ani v nejtěžší variantě. Na rozdíl od nevybraného konkurenta MPF M8 od BAE Systems s hmotností 17,6 t při pancéřování Level 1, tedy bez přídavného (s Level 3 měl 23,6 t).Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
    11:08 04.10.2022

    Pekný stroj. Mali ukázať Cameronovi, možno by ho použil v novom Avatarovi.

    Pekný stroj. Mali ukázať Cameronovi, možno by ho použil v novom Avatarovi.

  • Poly
    12:54 03.10.2022

    VTOL je supr věc hlavně pro ty země, které mají málo letišť a útočník je schopný je zničit. Co mi ale vadí je fakt, že to bude hodně drahá záležitost a ještě k tomu plná moderních ...Zobrazit celý příspěvek

    VTOL je supr věc hlavně pro ty země, které mají málo letišť a útočník je schopný je zničit. Co mi ale vadí je fakt, že to bude hodně drahá záležitost a ještě k tomu plná moderních technologií. Taková kombinace například vedla US k tomu, že nechtějí dodat MQ-1C na UA.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...