Společnost CSG USA uspěla s radarem ReTwis 5 v soutěži moderních technologií MoSAIC Challenge 2022

Společnost CSG USA uspěla s radarem ReTwis 5 v soutěži moderních technologií MoSAIC Challenge 2022
ReTwis / CZECHOSLOVAK GROUP (Zvětšit)

Soutěž MoSAIC Challenge 2022, kterou zorganizovalo Ministerstvo obrany Spojených států amerických, Ministerstvo obrany Izraele a Merage Insitute, zná své vítěze. V kategorii Human Detection Presence (Detekce lidské přítomnosti) se vítězem stala společnost CSG USA s radarem ReTwis 5 (americké označení POLR-1).

Dne 7. dubna se v izraelském hlavním městě Tel Aviv uskutečnila závěrečná konference a slavnostní vyhodnocení letošního ročníku soutěže MoSAIC Challenge. Soutěž organizoval Merage Institute, který podporuje ekonomickou spolupráci USA a Izraele, ve spolupráci s americkým a izraelským ministerstvem obrany. Celkově se na akci MoSAIC Challenge představilo 39 firem a institucí z celého světa, které soutěžili v pěti tematických disciplínách: taktické robotické systémy, detekce lidské přítomnosti, navigace v interiéru, mapování místnosti a označování člověka/objektu. Účelem soutěže, která se zaměřuje na využití nejnovějších technologií, bylo najít vhodné systémy pro zlepšení autonomního manévrování v rámci misí a operací ve vnitřních a uzavřených prostorách.

Systémy všech účastníků byly v rámci tematických scénářů testovány několik dní ve městě Jerucham, kde bylo pro účely MoSAIC Challenge postaveno kryté „budoucí bojiště“. V rámci testování se firmy musely popasovat s různými úkoly, jako například s označováním lidí a objektů, strukturním mapováním, detekcí člověka přes zeď nebo také s nástrahami plynoucími z fyzických překážek v zastavěných oblastech.


ReTwis; větší foto / CZECHOSLOVAK GROUP

Na základě hodnocení odborné poroty se v kategorii „detekce lidské přítomnosti“ na prvním místě umístila společnost CSG USA se svým přenosným radarem ReTwis 5 (v USA označován jako POLR-1). Jakožto vítěz své kategorie obdržela společnost CSG USA finanční výhru 75 000 amerických dolarů. Kromě peněžní výhry se společnost CSG USA, společně s vítězi a finalisty všech 5 výzev, bude moci zapojit do start-up workshopů Merage Institutu v Kalifornii. Poté, co se přenosný radar ReTwis 5 osvědčil u policejních jednotek v USA, je vítězství v jedné z tematických oblastí v soutěži MoSAIC Challenge 2022 dalším důkazem toho, jak kvalitním produktem ReTwis 5 je. Zároveň se úspěchem v této mezinárodní soutěži otevírají další příležitosti pro rozvoj této technologie.

Systém ReTwis 5 (Retia Through-Wall Imaging System) je unikátní malý přenosný radar, který je schopen detekovat a sledovat osoby a živé bytosti za nekovovými překážkami a to jak v pohybu, tak v klidu. Radar ReTwis 5 využívá ultraširokopásmovou (UWB – UltraWideBand) radiolokační technologii, která je specifická vysokou rozlišovací schopností, obtížnou rušitelností a prakticky neovlivňuje ostatní rádiové systémy. Další výhodou radaru ReTwis 5 je jeho malá hmotnost, díky které je radar vysoce mobilní a do 20 sekund je připraven k použití. Dosah radaru je 40 metrů a lze jej umístit až 20 m od překážky, za níž se nacházejí hledané osoby. Díky svým výkonným bateriím dokáže radar fungovat nepřetržitě až 5 hodin. Systém ReTwis 5 má mnohostranné využití a může se uplatnit u bezpečnostních a ozbrojených složek. Společnost Retia zároveň pokračuje v další modernizaci systému, která umožní bližší identifikaci živých objektů a jejich detekci nejen za zdí či jinou pevnou překážkou, ale i přes strop či podlahu. Díky této modernizaci se možnosti taktického využití systému ReTwis 5 významně rozšíří.

O holdingu CZECHOSLOVAK GROUP

CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu. Podporuje rozvoj tradičních českých a slovenských společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. V podnicích začleněných do holdingu CSG, které vygenerovaly v roce 2020 tržby v hodnotě 25,7 mld. Kč, pracuje více než 8200 zaměstnanců. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet jeho zákazníků se stále rozrůstá.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Radar ReVISOR u 25.protiletadlového raketového pluku

Pluk protiletadlové obrany ve Strakonicích převzal do svého užívání radar ReVISOR pro protivzdušnou ...

RETIA dodala Armádě ČR již šestý radar ReVISOR

Ve čtvrtek 29. června byl završen další z úspěšných projektů pardubické společnosti RETIA, předního ...

ReTWis 5 – nejnovější verze radaru detekující osoby za pevnými překážkami

Pardubický podnik RETIA je předním českým výrobcem radarové techniky a speciální elektroniky, který ...

ReTWIs 5 – unikátní český radar, který vidí skrz zeď

Pardubická RETIA je česká firma založená v roce 1993 takřka „na zelené louce“. Dnes patří mezi ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...