Společnost EXCALIBUR ARMY podepsala dohodu o výrobě raketometů na podvozcích Tatra v Indonésii

Společnost EXCALIBUR ARMY podepsala dohodu o výrobě raketometů na podvozcích Tatra v Indonésii
RM-70 Vampire / EXCALIBUR ARMY (Zvětšit)

V pondělí 22. února podepsala společnost EXCALIBUR ARMY společně s indonéskou firmou PT REPUBLIK DEFENSINDO smlouvu o společné výrobě raketometů RM-70 Vampire v Indonésii. Produkce raketometů začne již v tomto roce. Projekt je pokračováním spolupráce obou firem a navazuje na dodávku českých raketometů RM-70 Vampire pro indonéské ozbrojené síly v minulých letech.

{reklama

V rámci veletrhu IDEX 2021 se 22. února ve výstavní expozici firem holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) uskutečnil podpis smlouvy mezi společnostmi EXCALIBUR ARMY a PT REPUBLIK DEFENSINDO (PT. RDI) o společné produkci raketometných systémů RM-70 Vampire ráže 122 mm na podvozcích Tatra v Indonésii a přesunu potřebných technologií. Produkce raketometů s podvozky v konfiguraci 4x4, 6x6 a 8x8 ve městě Batam a jejich dodávky indonéským ozbrojeným silám začnou již v roce 2021. Smlouva vytváří potenciál pro exportní zakázky a spolupráci v řádech desítek milionů dolarů.

Společnost EXCALIBUR ARMY již v roce 2016 dodala do Indonésie první baterie raketometů RM-70 Vampire, včetně speciálních podpůrných a velitelských vozidel, které byly vyrobeny a sestaveny ve spolupráci českých a slovenských podniků. Společnost EXCALIBUR ARMY také zajistila zaškolení a výcvik osádek a obsluh raketometů. EXCALIBUR ARMY se svými partnery navíc dodala v posledních letech do Indonésie obojživelná mostní vozidla nebo obrněná vozidla Pandur II 8x8.


RM-70 Vampire; větší foto / EXCALIBUR ARMY

O holdingu CZECHOSLOVAK GROUP

CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu. Podporuje rozvoj tradičních českých a slovenských společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. V podnicích začleněných do holdingu CSG, které vygenerovaly v roce 2019 tržby v hodnotě více jak 28,5 mld. Kč, pracuje více než 8200 zaměstnanců. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet jeho zákazníků se stále rozrůstá. 


RM-70 Vampire; větší foto / EXCALIBUR ARMY

O EXCALIBUR ARMY

Společnost EXCALIBUR ARMY patřící do holdingu CZECHOSLOVAK GROUP, je českým výrobcem a prodejcem těžkých vojenských vozidel, náhradních dílů, zbraní, munice a dalšího vojenského vybavení. Zaměřuje se na vývoj, výrobu moderních vozidel, servis, repase a modernizace včetně zásadních upgradů převážně pozemní vojenské techniky. Firma má zákazníky po celém světě a spolupracuje s renomovanými světovými producenty bezpečnostních technologií.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vampir, Aligator, Tatrapan: Československá technika v Indonésii

Indonéská armáda v posledních dnech převzala osm českých raketometů RM-70 Vampir od společnosti ...

EXCALIBUR ARMY dodala Indonésii moderní raketomety Vampir na podvozcích Tatra

Společnost EXCALIBUR ARMY, která je součástí holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), dodala v minulých ...

Češi dodají do Indonésie Pandury a Tatry

Významným úspěchem skončila účast holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) na sedmém ročníku mezinárodního ...

České firmy dodají obrněná bojová vozidla Pandur II do Indonésie

Společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) v krátké době získaly další významnou zakázku pro ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • ARES
  17:18 25.02.2021

  Zadařilo by se více, kdyby k RM se dodávaly i raketové náboje. Jeden RM má cenu kolem 200 kusů raketových nábojů., tj. 5 salv.

  Zadařilo by se více, kdyby k RM se dodávaly i raketové náboje. Jeden RM má cenu kolem 200 kusů raketových nábojů., tj. 5 salv.

 • wlko
  12:23 25.02.2021

  Dobrý deň V prvom rade treba zagratulovať CSG k obchodu. Je fajn vidieť že výrobky obranného priemyslu z nášho regiónu sa dostávajú do sveta. V druhom rade by som chcel ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý deň

  V prvom rade treba zagratulovať CSG k obchodu. Je fajn vidieť že výrobky obranného priemyslu z nášho regiónu sa dostávajú do sveta.

  V druhom rade by som chcel vyjadriť poľutovanie nad úrovňou tunajšej diskusie - podpichovanie tu vždy bolo ale posledný rok je to fakt grc. To že niektorí pri hodnotení zbraňového systému vydávajú svoje domnienky za fakty je naozaj na plač.

  A ono to CSG by som zatiaľ čo sa týka možnosti ich vlastného výskumu a výroby nejak nepreceňoval - ono vyrobiť podvozok je super vec na to sú v Tatre experti. Ale okrem toho sa na veľa subdodávkach podieľajú aj spoločnosti mimo holdingu - či už ide hlavne o technologie alebo aj kompletné konštrukčné uzly.
  Mňa by napríklad zaujímalo či k tej prvej dávke bol dodaný aj nejaký systém radenia paľby, či tie dany-M majú niečo spoločné s Modan etc.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:59 25.02.2021

  Gratulace, pěkná zakázka. Strnad opět prokázal dobrý čich:-) Musím říct, že mě příběh CSG a Jaroslava Strnada nesmírně baví. Vlastně je to takové ztělesnění amerického snu se vší ...Zobrazit celý příspěvek

  Gratulace, pěkná zakázka. Strnad opět prokázal dobrý čich:-)
  Musím říct, že mě příběh CSG a Jaroslava Strnada nesmírně baví. Vlastně je to takové ztělesnění amerického snu se vší parádou. Kluk stěží s učňákem, co pracoval v krachujícím podniku se s elánem pustí do "podnikání", přesněji řečeno do sbírání železného šrotu. Pak se přes recyklaci vyřazených vojenských trenýrek a rozprodej uniforem dostane k tomu, že když už se ty motory do vejtřasek a tanků musejí před sešrotováním rozebírat, že by se možná dalo víc vydělat na prodeji náhradních dílů, než na tom šrotu. No a možná, že občas by stálo za to, některé díly taky vyrobit.
  Po pár letech tady máme strojírenské impérium, které zaměstnává pár tisíc lidí a je schopné prosadit se s novými výrobky na zahraničních trzích. Myslím, že to je docela slušný námět na film:-)Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   20:59 25.02.2021

   ... Czech Made Man?

   ... Czech Made Man?

 • flanker.jirka
  22:18 24.02.2021

  Trochu jiná zbraň, ale aktuální video.
  https://www.youtube.com/watch?...

  Trochu jiná zbraň, ale aktuální video.
  https://www.youtube.com/watch?...

  • danny
   23:37 24.02.2021

   Pěkně natočené.

   Pěkně natočené.

 • Coldvel
  20:54 24.02.2021

  Skvělý úspěch...pokud sledujete náměstka Kopečného, nebo AOBP tak víte, že se nejedná o jediný... Co se týče raketometů od EA určitě tu je velký potenciál při spolupráci se ...Zobrazit celý příspěvek

  Skvělý úspěch...pokud sledujete náměstka Kopečného, nebo AOBP tak víte, že se nejedná o jediný...

  Co se týče raketometů od EA určitě tu je velký potenciál při spolupráci se Srby, Ukrajinci nebo Izraelci.

  Určitě nemá smysl kupovat M-142, by s náma vyjebaly jako s Polákama.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  18:55 24.02.2021

  Gratuluje... Jestem ciekaw kto dostarczy System Kierowania Ogniem. I czym RM Vampir różni się od oryginału. Co do możliwości - zwykłe, niekierowane rakiety 122 o zasięgu 40 km ...Zobrazit celý příspěvek

  Gratuluje...
  Jestem ciekaw kto dostarczy System Kierowania Ogniem.
  I czym RM Vampir różni się od oryginału.

  Co do możliwości - zwykłe, niekierowane rakiety 122 o zasięgu 40 km produkowane są w Rosji, Polsce, Izraelu, Serbii
  To nie problem...
  Nie trzeba tutaj (jeszcze) specjalnie rozbudowanego systemu (CEP rakiet to 0.95% na 40 km)


  Co do RM Vampire i Himars - jest kilka spraw:
  1. Amerykański system kierowania ogniem jest...
  Nieciekawy...
  A jeśli RM Vampire i Himars mieliby współpracować to muszą mieć jeden system - amerykański.

  2. Amerykanie nie pozwolą na integracje M-142 z Tatrą.
  Dlaczego? - bo mogą. (Przetestowane w PL)

  Tak więc bardzo mało prawdopodobne jest aby udało się stworzyć kompatybilny batalion rakietowy z bateriami M-142 i RM Vampire


  Niemniej MSM Group kupiła serbskie zakłady 14. Oktobar z Kruševaca

  Więc teoretycznie ma "kim" zrobić coś "własnego"Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  14:51 24.02.2021

  Konečně naše firmy začínají šlapat jen tak dál. Jak v těžkém segmentu tak i v lehkém bravo jen tak dál.

  Konečně naše firmy začínají šlapat jen tak dál. Jak v těžkém segmentu tak i v lehkém bravo jen tak dál.

 • faraonamumu
  11:58 24.02.2021

  Snad se dočkáme RM-70 Vampiru i v ČR ideálně v kombinace s HIMARS. Vyřazení raketometů v AČR byla chyba a to mimo jiné z toho důvodu, že je dokážeme u nás nejen produkovat, ale i ...Zobrazit celý příspěvek

  Snad se dočkáme RM-70 Vampiru i v ČR ideálně v kombinace s HIMARS. Vyřazení raketometů v AČR byla chyba a to mimo jiné z toho důvodu, že je dokážeme u nás nejen produkovat, ale i úspěšně exportovat. I když se budu opakovat, tak mám obrovský obdiv k CSG která dokáže i velice sofistikované produkty prodávat bez zavedení ve vlastní armádě a podpory státu. Tady je vidět, že když se chce, tak všechno jde. Jen tak dál!Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   12:32 24.02.2021

   Líbilo by se mi univerzální vozidlo, na které by šlo umístit výměnné kontejnery pro odpalování různých dělostřeleckých raket.

   Líbilo by se mi univerzální vozidlo, na které by šlo umístit výměnné kontejnery pro odpalování různých dělostřeleckých raket.

   • Miroslav
    12:42 24.02.2021

    A také vozidlo sa volá Modular...

    A také vozidlo sa volá Modular...

    • Jura99
     13:17 24.02.2021

     Modular veze polovinu raket než podobná modulární konkurence např. čínský SR5, to asi není v dnešní době nejmodernější řešení.

     Modular veze polovinu raket než podobná modulární konkurence např. čínský SR5, to asi není v dnešní době nejmodernější řešení.

     • Miroslav
      13:23 24.02.2021

      Neboj, taký pocit budeš mať len do chvíle kým to EA neokopčí ako DITU. Potom s tým už problém mať nebudeš. Mimochodom, Modular bolo prvé vozidlo v rámci NATO ktoré dokázalo ...Zobrazit celý příspěvek

      Neboj, taký pocit budeš mať len do chvíle kým to EA neokopčí ako DITU. Potom s tým už problém mať nebudeš.

      Mimochodom, Modular bolo prvé vozidlo v rámci NATO ktoré dokázalo strieľať 122mm muníciou ako aj 227mm.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:42 24.02.2021

      ten čínský SR5 má víc raket a ještě je 6x6. S tím prvním vozidlem v NATO, jak ti to říct, na západ od Aše asi nikdo střílet sovětskými 122mm nechtěl a na východ od Aše je ...Zobrazit celý příspěvek

      ten čínský SR5 má víc raket a ještě je 6x6. S tím prvním vozidlem v NATO, jak ti to říct, na západ od Aše asi nikdo střílet sovětskými 122mm nechtěl a na východ od Aše je přezbrojení armád kapitola sama pro sebe, např. jak známo AČR zrušila raketomety úplně. Proti Modularu ale nemám vůbec nic, pokud je to unikát, určitě musí mít o zájem zákazníků postaráno.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:02 24.02.2021

      Zas sa hraješ na mentálne retardovaného jedinca?

      Zas sa hraješ na mentálne retardovaného jedinca?

     • Jura99
      14:44 24.02.2021

      ano zkouším se ti přiblížit, abych přišel na kloub tomu, jak se těch 15mil občanů ČSSR mohlo složit na výrobu Vampirů v Indonésii.

      ano zkouším se ti přiblížit, abych přišel na kloub tomu, jak se těch 15mil občanů ČSSR mohlo složit na výrobu Vampirů v Indonésii.

     • Miroslav
      15:18 24.02.2021

      Minule si sa tu roztekal ako lacno to výjde tá modernizovaná Dana. No výjde to lacno preto, že EA kúpi funkčnú zbraň za zostatkovú, teda minimálnu cenu, urobí na tom modernizáciu a ...Zobrazit celý příspěvek

      Minule si sa tu roztekal ako lacno to výjde tá modernizovaná Dana. No výjde to lacno preto, že EA kúpi funkčnú zbraň za zostatkovú, teda minimálnu cenu, urobí na tom modernizáciu a predá. Samozrejme nová zbraň nikdy nemôže cenovo konkurovať tej repasovanej. Taký biznis je možný len vďaka tomu, že ten rozdiel zaplatili daňoví poplatníci, ktorí tú zbraň kúpili ako novú a štát ju predal za drobné. Počkaj, neubehne veľa vody vo Vltave a Strnad bude predávať vaše repasované Pandúry a vy sa budete zase skladať na nové.Skrýt celý příspěvek

     • faraonamumu
      15:50 24.02.2021

      Miroslave, to budete až do konce světa nadávat na strašné Čechy, že nekoupili předražené dělo, který se vyrábí kusovou výrobou? Je to úplně stejné jako s T-72M4CZ protože se jedná ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslave, to budete až do konce světa nadávat na strašné Čechy, že nekoupili předražené dělo, který se vyrábí kusovou výrobou? Je to úplně stejné jako s T-72M4CZ protože se jedná o docela ucházející techniku, ale je smontovaná z mnoha zahraničních komponentů, kdy si výrobci nebudou komponenty držet na skladě kvůli pár desítkám kusů. Kdyby se Zuzana vyráběla ve velkých sériích, kdyby měla víc zákazníků kteří jsou s ní spokojení, kdyby jste šli s cenou trochu níž, kdyby bylo zajištěné, že díly od externích dodavatelů budou k sehnání i za 10, 15 let tak asi ok, ale to je jen kdyby... Uú se s tím ale PROSÍM smiřte že Zuzka v AČR nebude.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      15:58 24.02.2021

      faraonamumu: Plačeš na nesprávnom hrobe. Ja som nič nepísal o tom, že ste nekúpili Zuzanu. To je tvoja konštrukcia ktorú si sám vymyslel aby si mal tému. Ja som narážal na to, že ...Zobrazit celý příspěvek

      faraonamumu: Plačeš na nesprávnom hrobe. Ja som nič nepísal o tom, že ste nekúpili Zuzanu. To je tvoja konštrukcia ktorú si sám vymyslel aby si mal tému.

      Ja som narážal na to, že vy ako daňoví poplatníci v podstate dotujete súkromnú firmu ktorá si robí meno a zisk na tom, čo ste jej za svoje v podstate darovali (vyradené Dany, RM-70). Ak ti to nevadí, tak kľudne môžeš zadotovať aj mňa, ja ti svoj IBAN s radosťou pošlem. Alebo ak má ČR nejaký prebytočný majetok ktorý si budem môcť odkúpiť pod cenu, ja sa rád zastavím.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:11 24.02.2021

      Miroslav: seš si jistý, že ty Dany a RM-70 nemá Excalibur mimo jiné i od OSSR ? To nic ale nemění na tom, že tvoje myšlenka je úplně chybná, Dan vz 77 má AČR dost, dokonce neuspěl ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: seš si jistý, že ty Dany a RM-70 nemá Excalibur mimo jiné i od OSSR ? To nic ale nemění na tom, že tvoje myšlenka je úplně chybná, Dan vz 77 má AČR dost, dokonce neuspěl záměr je modernizovat (což by za údajnou ukrajinskou cenu 1milUSD/ks mohla být spíš škoda) a jejich hodnota v jejich stavu je poměrně malá, blízká tomu šrotu (srovnej s repasovanou krasavicí M2 za 1milUSD).Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      16:17 24.02.2021

      Samozrejme, že časť RM-70 je pravdepodobne aj zo Slovenska. Preto píšem, že sa na úspech EA poskladalo 15 miliónov ľudí. Áno, štve ma to, že vždy keď si súkromná firma robí biznis ...Zobrazit celý příspěvek

      Samozrejme, že časť RM-70 je pravdepodobne aj zo Slovenska. Preto píšem, že sa na úspech EA poskladalo 15 miliónov ľudí. Áno, štve ma to, že vždy keď si súkromná firma robí biznis na štátnom. Deformuje to trh a v postate podkopáva nohy tým, ktorí by chceli robiť seriózny vývoj nových produktov (Tým nemyslím nikoho konkrétneho).Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:05 24.02.2021

      Miroslav Ve výsledku je jedno, zda je to ze Slovenska nebo z Čech, podívejte se do historie, jak se tento průmysl dostal na Slovensko. Problém je v tom, že politici dlouhá léta ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Ve výsledku je jedno, zda je to ze Slovenska nebo z Čech, podívejte se do historie, jak se tento průmysl dostal na Slovensko.
      Problém je v tom, že politici dlouhá léta viděli pouze zahraniční mise bez účasti vlastního dělostřelectva tak, že je netrápilo, to že dělostřelectvo, včetně MLRS, nemají a vojáci musí spoléhat na podporu zbraní spojenců. Jedině polské Dany si škrtly v rámci mise NATO.
      Diletanti v AČR hledají celou dobu dělostřelecké zbraně s dostřelem alespoň 40 km a absolutně ignorovali to, že stačilo RM 70 vybavit jinými raketami, včetně vedených inreciálním systémem a GPS z Izraele. Tak že ve výsledku mají na půl rozbité Dany a nic víc.
      V případě CSG nezapomínejme ani na to, že mají své aktivity i jinde ve světě, klidně se může stát, že na Tatru začnou dávat rakety větší ráže například ze Srbska.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      18:35 24.02.2021

      flanker.jirka: Ja neviem prečo mi tu stále niekto podsúva, že tu riešim nejaké ČR vs SR alebo, že tu riešim nejaký komplex z toho, že AČR nekúpila Zuzany. Ja píšem stále o tom ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka: Ja neviem prečo mi tu stále niekto podsúva, že tu riešim nejaké ČR vs SR alebo, že tu riešim nejaký komplex z toho, že AČR nekúpila Zuzany. Ja píšem stále o tom istom, že súkromná firma si s pomocou štátu urobila monopol ktorý deformuje trh a tak v podstate likvidujú konkurenciu. Nič viac, nič menej.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:03 24.02.2021

      Miroslav To jak naložilo ministerstvo obrany s tím co nazvalo "nepotřebnou technikou" byl jeden velký tunel a krádež. Prsty v tom má ještě tehdejší ekonomický náměstek ministra, ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      To jak naložilo ministerstvo obrany s tím co nazvalo "nepotřebnou technikou" byl jeden velký tunel a krádež. Prsty v tom má ještě tehdejší ekonomický náměstek ministra, Kalousek. I tehdy měly ty zbraně v původním stavu většinou větší cenu na trhu než za co to dostávali lidé jako Strnad. Občas to bylo takové, že technika byla bojeschopná a jízdyschopná a stejně ji dostali někteří za cenu šrotu a to dokonce za cenu, která byla třetinová oproti výkupní ceně. Z těchto kšeftů vyrostlo hodně vil a politiků a také nemalá část CSG. Nyní už na armádě parazitují předraženou servisní činností techniky, kterou AČR pořídila.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      19:11 24.02.2021

      A presne o tom celý čas hovorím...

      A presne o tom celý čas hovorím...

     • Jura99
      19:19 24.02.2021

      Miroslav: fascinuje mě ta schopnost vždycky vynalézt nějakou nejapnou výhovorku, proč je někdo jiný lepší. Pokud si pamatuju, Poláci potřebovali generálkovat své Dany a chvíli to ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: fascinuje mě ta schopnost vždycky vynalézt nějakou nejapnou výhovorku, proč je někdo jiný lepší. Pokud si pamatuju, Poláci potřebovali generálkovat své Dany a chvíli to vypadalo, že to udělá Slovensko a na oplátku zase koupí nějaké Rosomáky. Tu generálku nakonec dělala, pokud se nepletu, STV Group. Při troše vyjednávacího umu byste měli zakázku pro houfnice, Rosomáky a vaše zbrojní výroba by se mohla pohnout z místa. Ale dopadlo to jako vždycky.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      19:32 24.02.2021

      Jura: Ako vždy si mimo tému lebo mňa poľské Dany v podstate nezaujímajú. To je len nejaká tvoja obsesia, že nemyslím na nič iné ako na Konstruktu Trenčín, DMD a ZŤS.

      Jura: Ako vždy si mimo tému lebo mňa poľské Dany v podstate nezaujímajú. To je len nejaká tvoja obsesia, že nemyslím na nič iné ako na Konstruktu Trenčín, DMD a ZŤS.

     • Ján Paliga
      22:53 24.02.2021

      ... a vraj nemá ani záložné mechanické mieridlá...

      ... a vraj nemá ani záložné mechanické mieridlá...

     • Double
      02:52 25.02.2021

      Miroslav:
      Podla mna tu retardaciu nehra.

      Miroslav:
      Podla mna tu retardaciu nehra.

     • Al Capone
      08:43 25.02.2021

      Miroslav:
      "Neboj, taký pocit budeš mať len do chvíle kým to EA neokopčí ako DITU. Potom s tým už problém mať nebudeš."

      Prosím pěkně, co konkrétního je na DITě okopčenýho?

      Miroslav:
      "Neboj, taký pocit budeš mať len do chvíle kým to EA neokopčí ako DITU. Potom s tým už problém mať nebudeš."

      Prosím pěkně, co konkrétního je na DITě okopčenýho?

     • Jura99
      08:54 26.02.2021

      wlko: pár domněnek přidám :-). ty práce na Danách probíhaly z větší či menší části v MSM Martin a MSM je také papírově vyvážela, zřejmě kvůli nějaké snadnější cestě při exportu ...Zobrazit celý příspěvek

      wlko: pár domněnek přidám :-). ty práce na Danách probíhaly z větší či menší části v MSM Martin a MSM je také papírově vyvážela, zřejmě kvůli nějaké snadnější cestě při exportu vojenského materiálu do této oblasti světa. DITA má ale na kapotě značku EA, nikoliv MSM, takže to je prezentované jako produkt české části holdingu, přestože výroba může nakonec probíhat kdekoliv. Nicméně domácí adresu má EA ve Šternberku, kde je také velký výrobní a opravárenský areál.Skrýt celý příspěvek

     • wlko
      13:53 26.02.2021

      Reagujete v zlom vlákne Ja mám zas informácie že to nebol Martin ale Trenčín, tiež bývalý VOP. V Šternberku sa údajne repasoval podvozok. Ono viac svetla do našej polemiky by ...Zobrazit celý příspěvek

      Reagujete v zlom vlákne

      Ja mám zas informácie že to nebol Martin ale Trenčín, tiež bývalý VOP. V Šternberku sa údajne repasoval podvozok. Ono viac svetla do našej polemiky by vniesli presné informácie ako prebieha "výroba" Dan pre Ukrajinu - hlavne čo sa týka veží.
      A čo má ako byť? EA je predsa vlajkovou loďou Strnadovho holdingu - to nevylučuje že by komplet vývoj, stavba demonštrátoru, a prípadná sériová výroba prebiehala iba v Šternberku. Ved aj ako výrobca Zuzany je uvedená tuším Konštrukta a pri tom ako rád pripomínate ju kompletne nevyrába.Skrýt celý příspěvek

    • Pepin Nešpor
     14:48 24.02.2021

     Miroslav musím se smát Excalibur Army okopcil DITU jste směšný nezapomeňte nebýt nás tak tam na Slovensku nemáte Dubnici nad Váhom i jiné nezapomeňte, že jsme to tam vám vystavěli ...Zobrazit celý příspěvek

     Miroslav musím se smát Excalibur Army okopcil DITU jste směšný nezapomeňte nebýt nás tak tam na Slovensku nemáte Dubnici nad Váhom i jiné nezapomeňte, že jsme to tam vám vystavěli a prestehovali! Škoda lituji toho pač by jste se už v ničem nemohl takhle vytahovat! Jinak DITA není okopirovana! Má větší potenciál jako Zuzana jen chybí delší ráže hlavně. Obsluha jen dvou lidí či možné umístění na různé platformy je prostě....... Věřte, že DITA bude mít větší úspěch jako ZUZANA.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:51 24.02.2021

      Potom by sa už ale zasekával v T križovatkách

      Potom by sa už ale zasekával v T križovatkách

     • Miroslav
      14:55 24.02.2021

      Podnik čo doteraz robil repas Dany odrazu vyvinul od nuly niečo úplne iného ako je Dana?

      Podnik čo doteraz robil repas Dany odrazu vyvinul od nuly niečo úplne iného ako je Dana?

     • Torong
      14:58 24.02.2021

      Ne, spíš poskládal komponenty do funkčního celku. Netřeba vymýšlet kolo...

      Ne, spíš poskládal komponenty do funkčního celku. Netřeba vymýšlet kolo...

     • Jura99
      15:09 24.02.2021

      Miroslav: On podnik, který původně dělal Dany, už také neexistuje, lidé jsou pryč a Zuzany jsou sestavovány subdodavatelsky, např. věž svařoval Matador Púchov, ten asi s původní ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: On podnik, který původně dělal Dany, už také neexistuje, lidé jsou pryč a Zuzany jsou sestavovány subdodavatelsky, např. věž svařoval Matador Púchov, ten asi s původní ZŤS Dubnica nemá pranic společného. Prostě obrazně řečeno zbyl šanon s projektem, tak se po dvaceti letech sfoukl ze šanonu prach a našel se výběrkem podnik, který to podle toho vyrobí. Proti tomu Excalibur už ty Dany repasuje do šroubku nějaký ten pátek, má za sebou prodej zákazníkovi, vyrábí svůj podvozek, má v rámci holdingu svou společnost na elektroniku, takže má velmi pravděpodobně nejširší know-how na území bývalé ČSSR.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      15:24 24.02.2021

      Subdodávateľský systém je problém? Ja tiež nemám vlastnú výrobu... Načo aj, keď na Slovensku sú stovky firiem ktoré sa len trasú aby mi mohli niečo vyrobiť? Ja nemám s ničím ...Zobrazit celý příspěvek

      Subdodávateľský systém je problém? Ja tiež nemám vlastnú výrobu... Načo aj, keď na Slovensku sú stovky firiem ktoré sa len trasú aby mi mohli niečo vyrobiť? Ja nemám s ničím starosti, nemám zbytočné náklady a hlavne všetko vybavím z pohodlia svojho kreslaSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:52 24.02.2021

      Mě se totiž zdálo, že bagatelizuješ schopnosti podniku, který dělá jen repas vůči tradičnímu výrobci ZŤS s tradicí 50let. Ovšem ten tradiční výrobce je imaginární, dnes je to ...Zobrazit celý příspěvek

      Mě se totiž zdálo, že bagatelizuješ schopnosti podniku, který dělá jen repas vůči tradičnímu výrobci ZŤS s tradicí 50let. Ovšem ten tradiční výrobce je imaginární, dnes je to řetězec novodobých subdodavatelských firem zčásti ad hoc vybraných výběrovým řízením, bez propojení s tou tradicí a patrně tam ani nebude moc pamětníků zašlé slávy, jestli nějaký, dnes jsou v důchodovém věku nebo v pánu. Proti tomu Excalibur by už mohl mít stabilní tým lidí, kteří na houfnicích dělají a budou dělat.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      16:09 24.02.2021

      Vidím, že ty vôbec celý čas ani netušíš, o čom je reč. Ja nič nebagatelizujem. Ja len tvrdím, že sa v podstate potvrdilo to, čo som písal už roky predtým, že EA repasuje tie mašiny ...Zobrazit celý příspěvek

      Vidím, že ty vôbec celý čas ani netušíš, o čom je reč. Ja nič nebagatelizujem. Ja len tvrdím, že sa v podstate potvrdilo to, čo som písal už roky predtým, že EA repasuje tie mašiny za účelom získania Know-how pre budúcu výrobu, hoci vo vlastnom zázemí.

      Keď budem u seba na firme repasovať povedzme T 815 8x8 a budem ju donekonečna rozoberať, skladať a premeriavať, tak mi nič nestojí v ceste aby som o pár rokov vyrobil vlastnú Tatru. Budem tomu hovoriť vývoj a podľa tvojich kritérií to bude nieco celkom iné ako Tatra aj keď to bude vyzerať ako tatra a aj tak bude jazdiť.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:22 24.02.2021

      Miroslav: když se to stane za situace, že ti v tom nebude bránit patentová ochrana a když původní výrobce bude zaniklý, jeho nástupce obchodně neúspěšný, v technice vývojově ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: když se to stane za situace, že ti v tom nebude bránit patentová ochrana a když původní výrobce bude zaniklý, jeho nástupce obchodně neúspěšný, v technice vývojově zamrzlý před 20lety, a ty představíš nějaký pěkný kousek, tak ti jedině popřeju hodně úspěchů.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      16:33 24.02.2021

      Ty máš posunuté právne vedomie lebo právo stojí na strane toho, kto vlastní originálnu dokumentáciu a know-how. Rozhodne by si na žiadnom súde nevyhral tým, že máš viac obchodných ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty máš posunuté právne vedomie lebo právo stojí na strane toho, kto vlastní originálnu dokumentáciu a know-how. Rozhodne by si na žiadnom súde nevyhral tým, že máš viac obchodných úspechov alebo, že si pôvodný produkt modernizoval na nejakú úroveň.

      Ja už som pre jednu nemenovanú spoločnosť robil kópiu pôvodného strojárskeho výrobku. A aj keď sa urobila rada zmien a vylepšení pôvodne českej konštrukcie, ten novovýrobca to nakoniec vzdal a kapituloval. Keby som bol vedel, tak mu poradím aby si za obhajcu zobral teba, ty by si to vyargumentoval na tom súde raz-dva :DSkrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:37 24.02.2021

      Miroslav: možná proto jsem hned v první větě psal o patentové ochraně. Ale jelikož má Dita přinejmenším dělovou hlaveň zjevně z ZTS, asi tam bude nějaká nekonfliktní vazba, o které ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: možná proto jsem hned v první větě psal o patentové ochraně. Ale jelikož má Dita přinejmenším dělovou hlaveň zjevně z ZTS, asi tam bude nějaká nekonfliktní vazba, o které nevíme.Skrýt celý příspěvek

     • wlko
      15:38 25.02.2021

      DITA pravdepodobne nieje kompletná "kopia" ani "vývoj" CSG. CSG je pomerne dosť veľká skupina so širokým portfoliom a silnými väzbami s inými zbrojárskymi podnikmi. Príkladom môže ...Zobrazit celý příspěvek

      DITA pravdepodobne nieje kompletná "kopia" ani "vývoj" CSG.

      CSG je pomerne dosť veľká skupina so širokým portfoliom a silnými väzbami s inými zbrojárskymi podnikmi. Príkladom môže byť ponuka húfnice EVA pre Ukrajinu - ponúkal ju ZVS holding v ktorom má podiel aj CSG.
      Takže najskôr to bude tak že základ zbraňovej stanice (kanón, nabíjací mechanizmus) pochádza zo Slovenska - nechápem na čo by to CSG vyvíjalo na vlastnú päsť, oveľa výhodnejšie je predsa použiť dostupné know-how. Ako sa dohodnú ďalej na prípadnej produkcii týchto komponentov je na nich - ale najpravdepodobnejšie je že sa to bude riešiť formou subdodávky.

      A ono aj s tými repasmi/modernizáciami húfnic DANA (napr. pre Azerbajdžan) je to asi tiež trocha komplikovanejšie - áno robilo to CSG ale určite nie komplet v čr :)Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:32 25.02.2021

      wlko: nahoře jste si posteskl, že diskutující prezentují svoje domněnky, tak bych čekal, že sem sám dáte ověřená fakta a domněnky žádné, ale ejhle. Nakonec jste tam kde vaši ...Zobrazit celý příspěvek

      wlko: nahoře jste si posteskl, že diskutující prezentují svoje domněnky, tak bych čekal, že sem sám dáte ověřená fakta a domněnky žádné, ale ejhle. Nakonec jste tam kde vaši kolegové, zjevně hledáte na DITĚ slovenskou stopu. Ona tam určitě nějaká je, ale nezní moc pravděpodobně, aby Konštrukta sama produkovala ošklivku Z2 s osádkovou věží a nižším stupněm automatizace a současně do CSG nadělila projekt DITY o generaci modernější. Takže když také nevíte nic určitého, jen domněnky, tak bych zůstal u takové obecné pravdy, že holding s tržbami 30mld. Kč a růstem 20% ročně nemusí být závislý vůbec na nikom, když nebude chtít.Skrýt celý příspěvek

     • wlko
      19:00 25.02.2021

      Jura, asi ste si nevšimol to čarovné slovíčko "pravdepodobne" ihneď na začiatku ospravedlňujem sa za zavádzanie :) Ale ak viete niečo viac, ja sa rád nechám poučiť ... "obecná ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura, asi ste si nevšimol to čarovné slovíčko "pravdepodobne" ihneď na začiatku ospravedlňujem sa za zavádzanie :) Ale ak viete niečo viac, ja sa rád nechám poučiť ... "obecná pravda" je fajn ale myslím že to zostane skôr vaším želaním :)

      Ked čiastočne Strnadova firma môže ponúkať EVU v zahraničí, tak myslím že dohodnúť sa na spolupráci nebol problém. CSG a DMD proste spolupracujú.
      Taktiež veľká časť aktivít CSG prebieha na Slovensku, napr. aj tie chýrne Dany-M čo sa vyviezli do Azerbajdžanu mali zbraňovú časť modernizovanú údajne na Slovensku, tak by som bol zvedavý ako by sa to riešilo v prípade produkcie DITY. V tom že CSG má svoju silu máte pravdu, ale tú má vdaka tomu že Strnad chce zarábať nie hladkať vašu ubolenú dušu.Skrýt celý příspěvek

     • wlko
      19:04 25.02.2021

      P.S
      Proti domnienkam nemám samozrejme nič, problém je keď ju niekto prezentuje ako "obecnú pravdu".

      P.S
      Proti domnienkam nemám samozrejme nič, problém je keď ju niekto prezentuje ako "obecnú pravdu".

     • Ján Paliga
      21:02 25.02.2021

      @ wlko

      Všetci vedia, že Dany sa vyviezli do Izraela .... ;-

      @ wlko

      Všetci vedia, že Dany sa vyviezli do Izraela .... ;-

  • Miroslav
   12:56 24.02.2021

   Ono ten úspech je z veľkej časti založený na tom, že pán Strnad za v podstate cenu šrotu nakúpil funkčnú techniku na ktorú sa mu poskladalo 15 miliónov obyvateľov ČSSR. Na tejto ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono ten úspech je z veľkej časti založený na tom, že pán Strnad za v podstate cenu šrotu nakúpil funkčnú techniku na ktorú sa mu poskladalo 15 miliónov obyvateľov ČSSR. Na tejto technike prevedie čiastkové úpravy a potom to predáva v podstate za dambingovú cenu, čim de facto deformuje trhSkrýt celý příspěvek

   • Jura99
    13:04 24.02.2021

    Ten úspěch je založený na kvalitním marketingu a citu pro poptávku trhu. Tento Vampire je novostavba, modernizované RM-70 šly do Azerjbajdžánu.

    Ten úspěch je založený na kvalitním marketingu a citu pro poptávku trhu. Tento Vampire je novostavba, modernizované RM-70 šly do Azerjbajdžánu.

    • Avtomat
     14:19 24.02.2021

     A tá dodávka do Azerbajdžanu mu nepomohla získať kapitál ktorý by inak nemal?

     A tá dodávka do Azerbajdžanu mu nepomohla získať kapitál ktorý by inak nemal?

     • Jura99
      14:42 24.02.2021

      ne to si nemyslím, že by koncern s ročními tržbami 30mld. Kč nějak zvlášť vytrhl prodej pár desítek repasovaných RM-70. Ale určitě se jednalo o referenční zakázku, podobně jako ...Zobrazit celý příspěvek

      ne to si nemyslím, že by koncern s ročními tržbami 30mld. Kč nějak zvlášť vytrhl prodej pár desítek repasovaných RM-70. Ale určitě se jednalo o referenční zakázku, podobně jako Indonésie před časem koupila pár kusů Vampiru a nyní je chce rovnou vyrábět. Ale souhlasím, před nějakými 15-20lety dělal Excaliburu obchod se šrotem asi významný zdroj peněz. Každý nějak začínal.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:10 24.02.2021

      Avtomat
      Asi máte na mysli dodávku do Izraele :-D o Azerbajdžánu nemá CSG přece ani tušení :-D

      Avtomat
      Asi máte na mysli dodávku do Izraele :-D o Azerbajdžánu nemá CSG přece ani tušení :-D

    • faraonamumu
     15:44 24.02.2021

     Na marketingu by měli Slováci rozhodně zapracovat. Určitě by udělali líp, než tady brečet, že někdo okopíroval jejich Danu, teda vlastně Zuzanu :D

     Na marketingu by měli Slováci rozhodně zapracovat. Určitě by udělali líp, než tady brečet, že někdo okopíroval jejich Danu, teda vlastně Zuzanu :D

     • Miroslav
      15:59 24.02.2021

      Česi nikdy Zuzanu nemali, teda ani nemali čo okopírovať. Ak tu niekto "brečí", tak si to ty

      Česi nikdy Zuzanu nemali, teda ani nemali čo okopírovať. Ak tu niekto "brečí", tak si to ty

     • skelet
      16:07 24.02.2021

      jediný kdo tady brečí jsi ty Miroslave.

      jediný kdo tady brečí jsi ty Miroslave.

     • Miroslav
      16:21 24.02.2021

      Mňa tu stále niekto obviňuje, že "brečim" lebo Zuzany... Pritom ja o Zuzane vôbec nikde nepíšem (teda okrem vás) a ani som to nemal v pláne. Musíš si nájsť na mňa niečo iného, ...Zobrazit celý příspěvek

      Mňa tu stále niekto obviňuje, že "brečim" lebo Zuzany... Pritom ja o Zuzane vôbec nikde nepíšem (teda okrem vás) a ani som to nemal v pláne. Musíš si nájsť na mňa niečo iného, niečo čo podložíš aj niečím iným ako len vlastným klamstvomSkrýt celý příspěvek

     • skelet
      16:24 24.02.2021

      "Neboj, taký pocit budeš mať len do chvíle kým to EA neokopčí ako DITU"

      brek jako prase

      "Neboj, taký pocit budeš mať len do chvíle kým to EA neokopčí ako DITU"

      brek jako prase

     • Miroslav
      16:39 24.02.2021

      Prasa si tu jedine ty lebo ja som narážal na konkrétne tvrdenie Juru z úplne inej diskusie (on vie). V podstate si sa votrel do cudzej komunikácie

      Prasa si tu jedine ty lebo ja som narážal na konkrétne tvrdenie Juru z úplne inej diskusie (on vie). V podstate si sa votrel do cudzej komunikácie

     • skelet
      18:11 24.02.2021

      uklidni se, vyskakuješ tu fakt jako malé děcko.

      uklidni se, vyskakuješ tu fakt jako malé děcko.

     • Jura99
      18:11 24.02.2021

      skelet: jelikož jsem kritizoval parametry Z2, tak Miroslav čeká na chvíli, kdy ty samé parametry pochválím u DITY. Dost možná si myslí, že už se tak stalo. To se ale bohužel ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet: jelikož jsem kritizoval parametry Z2, tak Miroslav čeká na chvíli, kdy ty samé parametry pochválím u DITY. Dost možná si myslí, že už se tak stalo. To se ale bohužel nestalo, protože parametry, které jsem kritizoval u Z2, DITA zatím nemá, nebo nevíme, jestli je má. Jsou to především cena, u Dity zatím neznámá, čas k přebíjení zásobníku, u DITY má být řešeno automatizovaným doplňováním, délka hlavně před kabinou, u DITy zatím verze L55 není, škaredý dizajn Z2, u DITY tedy podstatně lepší nadprůměrný dizajn s citem pro detail. A tak bych mohl pokračovat. Když dva dělají totéž není to totéž. Ale i tak fandím Caesarovi, nečekám nějakou změnu.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:21 24.02.2021

      však dyť říkám, že brečí.
      Změnu v AČR nečekám, ale na přebíjecí vůz Dity jsem zvědav. Vypadá to, že se bude měnit celý zásobník. Uvidíme.

      však dyť říkám, že brečí.
      Změnu v AČR nečekám, ale na přebíjecí vůz Dity jsem zvědav. Vypadá to, že se bude měnit celý zásobník. Uvidíme.

     • Miroslav
      18:38 24.02.2021

      Vy dvaja by ste to mali skúsiť spolu. Fakt si rozumiete a u vás je to vraj aj povolené.

      Vy dvaja by ste to mali skúsiť spolu. Fakt si rozumiete a u vás je to vraj aj povolené.

     • Jura99
      18:41 24.02.2021

      jojo, to byl tvůj nápad, měnit celý střeva, mě přišlo lepší připojit sofistikovaný dopravník granátů a sypat tam jenom granáty, vlastně obráceně než při střelbě. Ale asi to v EA ...Zobrazit celý příspěvek

      jojo, to byl tvůj nápad, měnit celý střeva, mě přišlo lepší připojit sofistikovaný dopravník granátů a sypat tam jenom granáty, vlastně obráceně než při střelbě. Ale asi to v EA promysleli.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      18:44 24.02.2021

      Jura99: Ty si pred Ditou tvrdil, že celý koncept kolesovej húfnice je zlý lebo je to zastarané a prekonané riešenie. V čom je DITA iná, že to nespomenieš? A ten argument o kráse ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: Ty si pred Ditou tvrdil, že celý koncept kolesovej húfnice je zlý lebo je to zastarané a prekonané riešenie. V čom je DITA iná, že to nespomenieš? A ten argument o kráse kabíny, no tak to je teda fakt ako zo škôlky. Mne sa napríklad MiG-29 páči viac dizajnovo ako F-16 ale to neznamená, že sú lepšieSkrýt celý příspěvek

     • faraonamumu
      18:45 24.02.2021

      Miroslave jste opravdu ubohý, že se tady do ostatních diskutujících slovně navážíte. Češi ale za Vaše mindráky nemůžou. Zkuste raději věcně argumentovat, protože ty vaše argumenty ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslave jste opravdu ubohý, že se tady do ostatních diskutujících slovně navážíte. Češi ale za Vaše mindráky nemůžou. Zkuste raději věcně argumentovat, protože ty vaše argumenty jsou jako od trolla.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:47 24.02.2021

      Miroslav: jestli tohle byla reakce emočně dospělého chlapa, tak teda nevím. Jura: tak automatické přebíjení po jednom granátu se nabízelo nejsnáze. Přeci jen už něco takového ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: jestli tohle byla reakce emočně dospělého chlapa, tak teda nevím.
      Jura: tak automatické přebíjení po jednom granátu se nabízelo nejsnáze. Přeci jen už něco takového používají Korejci. Ale přebíjení celého zásobníku vypadá na dost velké sousto. Jsem zvědav na koho CSG cílí, jestli na Indonézii nebo na Řecko (Kypr).Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      18:49 24.02.2021

      Veď som vecne argumentoval. Ak Jura vyhlási, že obrnená kolesová húfnica je už z podstaty zlý koncept, tak prečo svoj postoj zmení keď s takou húfnicou príde EA? Mne to hlava ...Zobrazit celý příspěvek

      Veď som vecne argumentoval. Ak Jura vyhlási, že obrnená kolesová húfnica je už z podstaty zlý koncept, tak prečo svoj postoj zmení keď s takou húfnicou príde EA? Mne to hlava neberie... proste ja si neviem vážiť človeka ktorý si nestojí za svojim názorom.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:09 24.02.2021

      Miroslav: pro těžkou brigádu bych houfnici na pásech viděl jako logické řešení, také jsem za to chválil Maďary a pro lehkou brigádu zase bezvěžovou houfnici s otevřenou ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: pro těžkou brigádu bych houfnici na pásech viděl jako logické řešení, také jsem za to chválil Maďary a pro lehkou brigádu zase bezvěžovou houfnici s otevřenou "architekturou" jako Atmos nebo Caesar, snadno přepravitelné vzduchem. Takže ano, Dita či Z2 na kolech mezi pásovou brigádou, navíc ještě smíchanou ze zastaralých T-72 a nových BVP, to mi přijde jako mnohem horší stav než u Maďarů, kde mají od jednoho výrobce celou brigádu a všechno na pásech. Faktem ale také je, že v AČR je dělostřelectvo organizačně mimo brigádu (teda pokud se nesestaví společné úkolové uskupení) a s dostřelem 40km nemusí nutně působit po boku brigády, tam by se hodil třeba minomet.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:16 24.02.2021

      skelet Při hmotnosti střely 45 kg může mít rám se 40 granáty něco málo přes 2000 kg, což pro manipulaci není problém. Více by mně zajímalo, zda řeší takové věci jako možnost ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet
      Při hmotnosti střely 45 kg může mít rám se 40 granáty něco málo přes 2000 kg, což pro manipulaci není problém.
      Více by mně zajímalo, zda řeší takové věci jako možnost programování GPS navádné munice v zásobniku, jako je Excalibur nebo sady PGK.
      Rozhodně je to jiný přístup než to co musí předvádět obsluha Caesaru.Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      11:45 25.02.2021

      No okopiroval ako okopiroval. Danu sice skontruovali v Konstrukte, ale koncepcia (tj zadanie pre vyvojara) pochadza z ceskej casti CSSR. Ostane rovnako ako Tatrapan (vratane ...Zobrazit celý příspěvek

      No okopiroval ako okopiroval. Danu sice skontruovali v Konstrukte, ale koncepcia (tj zadanie pre vyvojara) pochadza z ceskej casti CSSR. Ostane rovnako ako Tatrapan (vratane prototypov), Prám a vlastne skoro vsetko. Jedine o com viem ze sa vymyslelo, skonstruovalo a vyrobilo na SK je DDTPCHL (DD-CWA) povodca VLTSU, dnes sukromna firma co tento produkt dalej rozvija. Mozno aj povodny Aligator, ale tym som si nie isty, ci poziadavky na taketo vozidlo neprisli este za federalnej armady.
      S marketingom suhlas, dlho hovorim ze marketingove oddelenie aj s vedenim podniku je zrele na vymenu. To iste plati aj pre Vampir, Modular - nik konstrukte, ZTS nebrani ich ponukat a modernizovat...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...