Společnost Nexter vystaví na veletrhu IDET 2021 houfnici Caesar 8x8

Společnost Nexter vystaví na veletrhu IDET 2021 houfnici Caesar 8x8
TITUS / Foto: Nexter (Zvětšit)

Ve dnech 6. až 8. října na brněnském veletrhu IDET 2021 skupina Nexter představí část svého produktového portfolia. Stane se tak týden poté, kdy Ministerstvo obrany ČR podepsalo smlouvu na nákup 52 dělostřeleckých systémů Caesar 8x8. Největším lákadlem expozice skupiny Nexter na letošním veletrhu IDET v hale P na stánku 076 bude právě dělostřelecký systém Caesar 8x8, Nexter tam také vystaví širokou škálu dělostřelecké munice.

 

Český ministr obrany Lubomír Metnar podepsal 30. září za přítomnosti francouzské ministryně obrany Florence Parlyové a generálního ředitele skupiny Nexter Nicolase Chamussyho smlouvu na nákup 52 houfnic Caesar 8x8 pro českou armádu. Díky této objednávce se Česká republika stává třetím evropským zákazníkem a sedmým uživatelem systému Caesar na světě. S více než 350 kusy objednanými ozbrojenými silami Francie a dalších zemí se dělostřelecký systém Caesar stal etalonem na trhu dělostřeleckých systémů na kolových podvozcích. Houfnice Caesar 8x8, která bude vystavena na veletrhu IDET 2021, odpovídá verzi na podvozku Tatra, která byla dodána dánské armádě. Konečná konfigurace české verze je ještě předmětem jednání s koncovým uživatelem.

Spolu se systémem Caesar 8x8 nabízí skupina Nexter prostřednictvím své divize vyrábějící munici širokou škálu produktů s nejvyšší úrovní výkonu a spolehlivosti, která pokrývá z 80 procent typovou paletu střeliva používaného v NATO. Ve své expozici Nexter představí řadu konvenčního střeliva (dělostřelecké granáty, pojistky, modulární náplně munice) a inteligentní munice (typy Bonus a Katana) ráže 155 mm, stejně tak jako ochranné systémy, především reaktivní moduly aktivní ochrany. Kromě toho Nexter představí svou munici středního kalibru ráže od 20 mm do 30 mm a také munici typové řady 40 CT pro pozemní provedení dělostřeleckého systému RapidFire.

Na stánku Nexter budou navíc probíhat ukázky robota NERVA XX. Tento víceúčelový mikrorobot vyvinutý ve spolupráci s ECA Group se specializuje na odstraňování min a disponuje velkou autonomií při provozu s manipulačním ramenem. Díky adaptérům může využívat stejná zařízení jako robot typu NERVA LG. Na stánku partnerské společnosti Czechoslovak Group (CSG) skupina Nexter vystaví také novou variantu obrněného vozidla TITUS, konkrétně ženijní provedení. Další verze vozidla TITUS bude k vidění přímo na stánku Nexter, a to v podobě makety minometného vozidla se zbraní ráže 120 mm. Rozšířením typové řady vozidel TITUS chtějí Nexter a CSG společně zvýšit šance těchto obrněnců na trhu.


Caesar 8x8; větší foto / Foto: Nexter

O společnosti Nexter

Nexter, přední francouzský výrobce pozemní vojenské techniky a třetí evropský hráč v odvětví munice, je součástí KNDS Group. Předmětem její činnosti jsou také dodávky zbraňových systémů a střeliva pro letecké a námořní síly. Nexter také poskytuje systémy a řešení ochrany v oblasti vnitřní bezpečnosti. Skupina pokračuje v uplatňování své mezinárodní rozvojové politiky díky rozsáhlým objednávkám v roce 2020 určeným pro exportní trh. Ve Francii se společnost Nexter plně zavázala plnit cíle programu Scorpion, a to prostřednictvím modernizace tanků Leclerc a vývoje vozidel VBMR Griffon a EBRC Jaguar v rámci současné spolupráce mezi společnostmi Nexter, Thales a Arquus, jakož i lehkého vozidla VBMR Serval. Řada produktů skupiny zahrnuje také obrněná vozidla TITUS a VBCI, dělostřelecké systémy Caesar a 105LG1, inteligentní munici (Bonus), roboty, mnoho vybavení a také zákaznický servis, podporu a financování.

Obrat KNDS v roce 2020 dosáhl 2,4 miliardy EUR.

Více informací na www.nexter-group.fr

Nahlásit chybu v článku


Související články

DITA – nový český příspěvek do rodiny houfnic ráže 155 mm

Česká republika patří mezi průkopníky na poli moderních kolových samohybných houfnic (ShKH). Typ ...

Houfnice CAESAR a DITA: Odlišné přístupy, nikoli přímá konkurence

Na únorovém zbrojním veletrhu IDEX 2021 ve Spojených arabských emirátech byla oficiálně představena ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...