Společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP a TATRA TRUCKS se představí na prestižním veletrhu Eurosatory 2022 v Paříži

Společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP a TATRA TRUCKS se představí na prestižním veletrhu Eurosatory 2022 v Paříži
Dělostřelecké granáty ráže 155 mm produkce MSM Group / MSM Group (Zvětšit)

Ve dnech 13. – 17. června se v Paříži po šestileté přestávce uskuteční mezinárodní veletrh obranných technologií a vojenské techniky Eurosatory 2022. Své produkty tam bude vystavovat na 1800 výrobců i prodejců speciální techniky z více než šesti desítek zemí a chybět mezi nimi nebudou ani společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP a automobilka TATRA TRUCKS, které jsou tradičními účastníky na tomto veletrhu.

Společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) a TATRA TRUCKS budou reprezentovat český a slovenský obranný průmysl na stánku K528 v hale 5A, kde představí novinky a produkty ze svého portfolia. Letošní společná expozice CSG a TATRA TRUCKS je největším českým stánkem na tomto prestižním veletrhu. Mezi vystavovateli budou konkrétně společnosti EXCALIBUR ARMY, TATRA TRUCKS, ELDIS, RETIA, MSM GROUP a EXCALIBUR INTERNATIONAL. Letošní ročník Eurosatory bude zvláště pro společnost EXCALIBUR ARMY velmi výjimečný, firma totiž představí hned dvě novinky ve světové premiéře.

V prvním případě jde o prototyp nové samohybné kolové houfnice MORANA nové koncepce. Tento moderní dělostřelecký systém na podvozku Tatra Force 8x8 disponuje dělem ráže 155 mm s délkou hlavně 52 ráží umístěným v pancéřované otočné věži. Jde o plně automatizovaný dělostřelecký systém, který je plně kompatibilní se standardy NATO a dokáže vést vysoce efektivní palbu na cíl díky moderním elektronickým systémům a výkonům zbraně. Nová houfnice má modulární řešení, přičemž nástavba se zbraní i vezenou municí může být instalována na různé podvozky včetně pásových.

Další světovou premiérou z produkce EXCALIBUR ARMY bude taktický vyprošťovací a odsunový automobil TREVA-30 postavený rovněž na podvozku Tatra Force 8x8. Koncepčně a generačně jde o zcela nový vyprošťovací prostředek české provenience. Vozidlo je vybaveno navijákem o základním tahu 25 tun a dvounavijáovým jeřábem o nosnosti 30 tun. K odsunu automobilů, obrněných kolových vozidel a jiné techniky využívá instalovanou hydraulickou vidlici v zádi vozidla. Automobil je vybaven pancéřovanou čtyřdveřovou kabinou, která pojme kromě řidiče a operátora i osádku odtahovaného vozidla. Novinkou v expozici EXCALIBUR ARMY bude i lafetovací systém Karancho určený pro těžký kulomet KPVT ráže 14,5 mm.

Další vozidlo ve společné expozici CSG přestaví i automobilka TATRA TRUCKS. Půjde rovněž o světovou premiéru, a to v podobě typu Tatra Phoenix 8x8 s novou pancéřovanou kabinou z produkce TATRA DEFENCE VEHICLE. Kabina vychází z projektu obrněných automobilů řady DAF CF na podvozku Tatra pro belgickou armádu. Nová kabina poskytuje vysokou balistickou i protiminovou ochranu osádky až do úrovně 3 dle norem STANAG.

Společnost ELDIS na veletrhu Eurostary vystaví modely svých stěžejních produktů v oblasti letištních radarů. Půjde například o primární přehledový radar RL-2000 a monopulsní sekundární přehledový radar MSSR-1, ale také o kombinaci těchto dvou radarů RL-2000/MSSR-1. Dalším významným produktem firmy ELDIS je i osvědčený a komerčně úspěšný přesný přibližovací radar PAR-E. Se svými výrobky společnost v poslední době uspěla například v Česku, na Slovensku, v Německu, Polsku, Indii, Indonésii, Číně, Pákistánu či Malajsii.

Na veletrhu nebude chybět ani firma RETIA, která představí maketu víceúčelového 3D radaru ReGuard. Tento pulsně-dopplerovský radar je určen pro detekci a současné sledování pozemních cílů a pomalých nízkoletících objektů s malou odraznou plochou. Radar umožňuje současné sledování pozemních i vzdušných cílů a dokáže zachytit široké spektrum objektů. Je tedy vhodný například k ochraně bodových cílů nebo důležité infrastruktury, uplatní se dobře také v antidronových systémech např. při střežení letišť, ale i v systémech protivzdušné obrany.

RETIA bude vedle radaru ReGuard vystavovat i unikátní radar ReTwis 5. Tento lehký a přenosný radar dokáže detekovat a sledovat živé osoby i zvířata, které se nacházejí za zdí nebo za jinou nekovovou překážkou. ReTwis 5 se díky svým vlastnostem i schopnostem řadí na špičku ve své oblasti, o čemž svědčí i to, že získal zakázky u bezpečnostních sborů v Česku a dalších zemích, jako jsou například USA.

V Paříži budou společnosti patřící do MSM GROUP vystavovat celou škálu velkorážové munice. Půjde o různé typy dělostřelecké munice ráže 155 mm vyráběné společností ZVS, včetně cvičné, a dále komponenty pro dělostřeleckou munici. Vedle toho představí Fábrica de Municiones de Granada (FMG) patřící rovněž do MSM GROUP dělostřeleckou munici ráže 105 mm a také tankovou munici ráže 120 mm a 105 mm, které splňují všechny standardy NATO.

Své zástupce bude mít na letošním ročníku Eurosatory i společnost EXCALIBUR INTERNATIONAL, která působí jako exportní agentura zastupující firmy průmyslového holdingu CSG na mezinárodním trhu. Firma potenciálním partnerům a zákazníkům přiblíží své služby a projekty v rámci audiovizuálních prezentací a jednání. Ve spolupráci s firmou RETIA pak představí systém protivzdušné obrany MRAD.

O CZECHOSLOVAK GROUP

CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu. Podporuje rozvoj tradičních českých a slovenských společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. V podnicích začleněných do holdingu CSG a v propojených firmách pracuje více než 8200 zaměstnanců. V roce 2021 dosáhly konsolidované tržby holdingu hodnoty 14,4 mld. korun. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet zákazníků holdingu se stále rozrůstá.

O TATRA TRUCKS

Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou značku a kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Velmi důležité jsou domácí trhy v Česku a na Slovensku, velká část produkce automobilky je určena také na export do desítek zemí světa. Automobilka Tatra Trucks a.s. zaměstnává více než 1200 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie a.s. zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.

Nahlásit chybu v článku


Související články

TREVA-15 – nový taktický vyprošťovací a odsunový automobil od Excalibur Army

Na letošním veletrhu IDET české podniky představily několik zajímavých novinek. Jednou z nich je i ...

DITA – nový český příspěvek do rodiny houfnic ráže 155 mm

Česká republika patří mezi průkopníky na poli moderních kolových samohybných houfnic (ShKH). Typ ...

CF Military: Nákladní vozidla Tatra pro belgickou armádu

Belgické ministerstvo obrany objednalo nákladní automobily CF Military na tatrováckých ...

Houfnice CAESAR a DITA: Odlišné přístupy, nikoli přímá konkurence

Na únorovém zbrojním veletrhu IDEX 2021 ve Spojených arabských emirátech byla oficiálně představena ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jura99
  17:17 07.06.2022

  s těmi poskytnutými houfnicemi se začíná roztrhávat pytel. Kdo první dává, dvakrát dává, ale samozřejmě ČR nemůže držet krok a dodávka pár kusů nebo nižších desítek DAN bude časem ...Zobrazit celý příspěvek

  s těmi poskytnutými houfnicemi se začíná roztrhávat pytel. Kdo první dává, dvakrát dává, ale samozřejmě ČR nemůže držet krok a dodávka pár kusů nebo nižších desítek DAN bude časem upozaděna o symbolickém počtu T-72 nemluvě. Totéž asi SR, 8ks Z2 se zřejmě ani nepozná mezi ostatními. Ještě nějaký ten pátek nebude UA hledět na typ a vlastnosti a bude brát co se bude nabízet. Co se později stane standardní houfnicí v UA výzbroji bude zajímavé sledovat. Tipuji kolové Caesar a pásové Krab.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   17:51 07.06.2022

   Caesar ma dobre nakroceno, protoze je levny a na tatre, kterou uz Ukrajinci znaji. Na druhou stranu si myslim ze pokud neco, bude nasledovat standardizace na ose UA-PL-US a o UA ...Zobrazit celý příspěvek

   Caesar ma dobre nakroceno, protoze je levny a na tatre, kterou uz Ukrajinci znaji. Na druhou stranu si myslim ze pokud neco, bude nasledovat standardizace na ose UA-PL-US a o UA delostrelectvo se komplet postaraji v nejakem spolecnem podniku s PL.

   Jinak pokud jde o Zuzanu, tu si UA musela koupit. Dokud se ji bude darit dostavat jine houfnice zdarma, nebo za levno pouzite, pak po dalsich Zuzanach tipuju nesahne. Na druhou stranu kdyby to neplatila UA primo a za plnou cenu, ale treba to z poloviny zaplatila EU, pak budou brat co bude Konstrukta stihat vyrabet (snad jeste letos dalsich 8ks).Skrýt celý příspěvek

   • Hevonen
    10:10 09.06.2022

    Tým, že Zuza je jediná húfnica ktorú si zakúpili, prejavili tak veľký rešpekt k jej vlastnostiam. Aktuálne patrí medzi top kolesové húfnice, ak nie je vo všeobecnosti najlepšia ...Zobrazit celý příspěvek

    Tým, že Zuza je jediná húfnica ktorú si zakúpili, prejavili tak veľký rešpekt k jej vlastnostiam.

    Aktuálne patrí medzi top kolesové húfnice, ak nie je vo všeobecnosti najlepšia zavedená kolesová húfnica.Skrýt celý příspěvek

    • The Pale Emperor
     10:36 09.06.2022

     Není jediná. A rozhodně to není proto, že by ji "vyjadřovali respekt", ale protože sami máte málo a zdarma ji určitě dávat nebudete. Ukrajina potřebuje cokoliv, co střílí 155mm ...Zobrazit celý příspěvek

     Není jediná. A rozhodně to není proto, že by ji "vyjadřovali respekt", ale protože sami máte málo a zdarma ji určitě dávat nebudete. Ukrajina potřebuje cokoliv, co střílí 155mm munici, a bere a kupuje vše, co se dá.

     On schopnostech Zuzany samozřejmě nepochybuju.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      21:21 09.06.2022

      Schopnosti sú jedna vec, dôležité bude, ako sa jej bude dariť v boji. A či bude mať technické problémy pri bojovej činnosti a ako sa budú dať tie problémy odstraňovať. Len bojová ...Zobrazit celý příspěvek

      Schopnosti sú jedna vec, dôležité bude, ako sa jej bude dariť v boji. A či bude mať technické problémy pri bojovej činnosti a ako sa budú dať tie problémy odstraňovať. Len bojová činnosť najlepšie preverí konštrukciu. Ukrajine prajem čo najmenej problémov.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     10:55 09.06.2022

     "každá liška si svoj chvost chválí" :-)

     "každá liška si svoj chvost chválí" :-)

    • PavolR
     13:29 09.06.2022

     Jediná kolesová, ... ale inak nakúpili aj celkom dosť poľských Krabov. Ono je to aj o tom, kto je im vôbec ochotný dodávať novovyrobenú techniku.

     Jediná kolesová, ... ale inak nakúpili aj celkom dosť poľských Krabov. Ono je to aj o tom, kto je im vôbec ochotný dodávať novovyrobenú techniku.

    • Sergej7490
     08:09 15.06.2022

     Skor bola k dispozicii relativne rychlo.

     Skor bola k dispozicii relativne rychlo.

 • drohh
  15:45 07.06.2022

  Tuší někdo co se stalo s ukrajnským raketovým komplexem HROM-2? Bylo tady o něm několik článků, s různýma typama raket váhově odpovídal MLRS/HIMARS/ISKANDER a vypadalo to že jsou ...Zobrazit celý příspěvek

  Tuší někdo co se stalo s ukrajnským raketovým komplexem HROM-2?
  Bylo tady o něm několik článků, s různýma typama raket váhově odpovídal MLRS/HIMARS/ISKANDER a vypadalo to že jsou s ním výrazně dál než s Neptunem (tenhle rok měli začít dodávat do SA. Přesto o něm není vůbec slyšet (viděl jsem nasazené pouze staré raketomety.
  Omlouvám se za offtopic, ale nevím kam jinam to napsat.Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   17:20 08.06.2022

   No, nemyslím si že budou až tak potřebovat theatre ballistic rakety, to bude asi zcela ojedinělé kdy budou potřebovat takový dostřel, a nebude to zrovna levné... Osobně z vlastních ...Zobrazit celý příspěvek

   No, nemyslím si že budou až tak potřebovat theatre ballistic rakety, to bude asi zcela ojedinělé kdy budou potřebovat takový dostřel, a nebude to zrovna levné... Osobně z vlastních Ukrajinských projektů mi příjde (kromě absolutní klasiky Grad/Uragan) slibný Vilcha-M, jsou to rakety systému 300mm Smerch, ovšem naváděné, s dostřelem 70-120km...
   Tedy pokud je to ještě kde vyrábět. Pokud není, zkusil bych s nima dohodnout výrobu u nás v licenci, kterou bych "splatil" výrobou prvních X (100? 300?) kusů zdarma pro ně...Skrýt celý příspěvek

 • Maximus
  16:23 06.06.2022

  Osobně fandím MORANĚ, ale prioritou by pro naši armádu měly být nové raketomety - HIMARS na podvozku Tatra 6x6 - snad ani není pro nás jiné alternativy. Lokalizace výroby alespoň ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobně fandím MORANĚ, ale prioritou by pro naši armádu měly být nové raketomety - HIMARS na podvozku Tatra 6x6 - snad ani není pro nás jiné alternativy. Lokalizace výroby alespoň základní munice pro tento raketomet by měla být i jen z hlediska zásobování ukrajinského bojiště prioritou.

  Rovněž čekám na dokončení vývoje slovenského samohybneho minometu, který má být důstojným pokračovatelem fenomenálního PRAM-S.

  To by byla ta správná cesta pro čs. spolupráci a favorit pro zavedení samohybneho minometu na podvozcích nových BVP v obou armádách.Skrýt celý příspěvek

  • havlluk
   17:13 06.06.2022

   na minometu pracuje konstrukta?

   na minometu pracuje konstrukta?

   • Flader
    17:27 06.06.2022

    Áno.

    Áno.

   • faraonamumu
    20:33 06.06.2022

    Rozhodně minomet ze Slovenska nebrat. Ať si OSSR vychytá samo dětské nemoci. Raději by měli koupit už nějaký ověřený evropský minomet.

    Rozhodně minomet ze Slovenska nebrat. Ať si OSSR vychytá samo dětské nemoci. Raději by měli koupit už nějaký ověřený evropský minomet.

    • Maximus
     21:27 06.06.2022

     Od čeho jsou vojskove zkousky, treba se s novym nacelnikem GŠ zruší parodie ala "predvadeci dny" a nově zavadene zbranove systemy budou procházet adekvatnim testovanim. Navic ...Zobrazit celý příspěvek

     Od čeho jsou vojskove zkousky, treba se s novym nacelnikem GŠ zruší parodie ala "predvadeci dny" a nově zavadene zbranove systemy budou procházet adekvatnim testovanim. Navic počítám , že OSSR budou předskokani, protože na rozdil od nás uz si stihli vybrat nové BVP.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      02:17 07.06.2022

      Ty se dělají až před zavedením do výzbroje.

      Ty se dělají až před zavedením do výzbroje.

     • Maximus
      05:24 07.06.2022

      Máš samozřejmě pravdu, ale pokud se daný produkt vybere ve výběrovém řízení, jehož součástí bude reálné porovnání 2 až 3 nejlepších kandidatů. Nový zbranovy systém pak musí zcela ...Zobrazit celý příspěvek

      Máš samozřejmě pravdu, ale pokud se daný produkt vybere ve výběrovém řízení, jehož součástí bude reálné porovnání 2 až 3 nejlepších kandidatů. Nový zbranovy systém pak musí zcela splnit deklarováné požadavky za daných podmínek v rámci vojskovych zkoušek. Jaké je potom riziko, ze se dostane do výzbroje systém trpící dětskými nemocemi? Tedy za předpokladu, ze zkoušky provádí odborníci a korupčníci sedí v na patřičných místech, tj. ve vězení.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      17:27 08.06.2022

      No, ono když budeme čekat až bude vychytaná minometná věž slovenské výroby tak to můžeme objednat tak nejdřív za 5 let... dodání tak někdy v roce 2030... to mi připadá jako poněkud ...Zobrazit celý příspěvek

      No, ono když budeme čekat až bude vychytaná minometná věž slovenské výroby tak to můžeme objednat tak nejdřív za 5 let... dodání tak někdy v roce 2030... to mi připadá jako poněkud dlouho.
      Kdyby trval mír, asi by to nebyla špatná varianta, ale takhle... bych se přimlouval za Mjolnir na CV-90Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      07:44 09.06.2022

      SYN_
      Pri "rýchlosti" výberového procesu nového IFV v ČR by ste to mohli do tých 5 rokov stihnúť. :-)

      SYN_
      Pri "rýchlosti" výberového procesu nového IFV v ČR by ste to mohli do tých 5 rokov stihnúť. :-)

     • SYN_
      10:44 09.06.2022

      _mikojan: no tak předpokládám že se přecejen popožene doposud letargický postup "díky" válce... ostatně si máme co vyčítat že :)

      _mikojan: no tak předpokládám že se přecejen popožene doposud letargický postup "díky" válce... ostatně si máme co vyčítat že :)

     • mikojan29
      18:00 09.06.2022

      SYN_
      Neviem či je môj príspevok výčitka, skôr šťuchanec. Najprv treba pozerať do svojho taniera, až potom do susedovho. :-)

      SYN_
      Neviem či je môj príspevok výčitka, skôr šťuchanec. Najprv treba pozerať do svojho taniera, až potom do susedovho. :-)

     • Hyena
      09:30 14.06.2022

      SYN - hadaj odkial maju Mjolniry kanony? No predsa od nas :)

      SYN - hadaj odkial maju Mjolniry kanony? No predsa od nas :)

  • Nesher
   18:10 06.06.2022

   Himars na Tatře, krásný sen, bohužel jen sen. Američané nechtějí měnit konstrukci, uvidíme co si dokáží vyjednat Poláci, pokud skutečně koupí stovky kusů, tak si možná vlastní ...Zobrazit celý příspěvek

   Himars na Tatře, krásný sen, bohužel jen sen.
   Američané nechtějí měnit konstrukci, uvidíme co si dokáží vyjednat Poláci, pokud skutečně koupí stovky kusů, tak si možná vlastní podvozek prosadí.
   Nicméně to pro nás nic neřeší, pokud by jediná možnost byl Himars, tak bych preferoval americký podvozek založený na FMTV před Jelcz.
   Osobně se domnívám, že pokud na raketomet dojde (zatím v plánech nejsou), tak bude AČR požadovat Tatru a v tom případě bude asi favoritem izraelský Lynx. Další možností je "second hand" M 270.
   Kvůli naší objednávce (odhadem dvě baterie) Američané rozhodně nic předělávat nebudou.
   U minometů bude důležité jaký podvozek se zvolí. Osobně vše domnívám, že to bude Titus (je to společná platforma pro obě brigády), v tom případě to bude skříňový minomet (vzhledem ke spolupráci s Nexter možná ten nový francouzský).
   Pokud se zvolí věžové řešení na Panduru/novém BVP, tak má slovenské řešení šanci (pokud nebude moc těžké na Pandur, to je třeba problém polského Raka), byť se proslýchá, že vojáci by nejraději finský systém.Skrýt celý příspěvek

   • tomas.kotnour
    18:37 06.06.2022

    Tři metry široký podvozek s centrální nosnou troubou, který už druhým rokem podstupuje životnostní zkoušky, je vážně skvělá věc. Lze na něj například umístit nástavby, které jinak ...Zobrazit celý příspěvek

    Tři metry široký podvozek s centrální nosnou troubou, který už druhým rokem podstupuje životnostní zkoušky, je vážně skvělá věc. Lze na něj například umístit nástavby, které jinak vozí pásové podvozky, například takové, které má v nabídce KNDS. Myslím, že ho má KMW zalistovaný pod názvem MARS II.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     19:43 06.06.2022

     To je zajímavé, můžete sdílet více informací? Mars je německá verze M 270, Mars II pak modernizovaná verze, tedy pokud mě paměť neklame. Kolová verze něčeho takového musí být ...Zobrazit celý příspěvek

     To je zajímavé, můžete sdílet více informací?
     Mars je německá verze M 270, Mars II pak modernizovaná verze, tedy pokud mě paměť neklame.
     Kolová verze něčeho takového musí být impozantní.Skrýt celý příspěvek

     • Coldvel
      20:26 06.06.2022

      Tady k Marsu 2: https://twitter.com/bttr014388... Jinak, ukrajinci mají know-how...nebo alespoň měli... ovšem doufat, že by vzniknul projekt na společný ...Zobrazit celý příspěvek

      Tady k Marsu 2: https://twitter.com/bttr014388...

      Jinak, ukrajinci mají know-how...nebo alespoň měli... ovšem doufat, že by vzniknul projekt na společný modulární raketomet polsko-česko-ukrajina je nerealistické.

      Škoda no, státy východní evropy, by byly schopné dát do kupy konkurence schopné produkty..Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      23:18 06.06.2022

      Ten nástupce MARS 2 (to na grafice není MARS 2) vypadá jako PULS, jinak souhlas, potenciál tu je.

      Ten nástupce MARS 2 (to na grafice není MARS 2) vypadá jako PULS, jinak souhlas, potenciál tu je.

     • tomas.kotnour
      00:13 07.06.2022

      Jak jsem zmiňoval, Tatra je zatím ve fázi testování a zkoušek tohoto provedení podvozku. Pokud bude úspěšné, přijdou na řadu možnosti jeho využití. Snaha o umístění plnohodnotného ...Zobrazit celý příspěvek

      Jak jsem zmiňoval, Tatra je zatím ve fázi testování a zkoušek tohoto provedení podvozku. Pokud bude úspěšné, přijdou na řadu možnosti jeho využití. Snaha o umístění plnohodnotného MLRS na kolový podvozek tu je už delší dobu a zatím jediní úspěšní byly Jihokorejci s K239 Chunmoo. Na tatře by pak mohla být celá nástavba umístěna níže díky využití jeřábového podvozku a to i s pneumatikami o rozměru 16 R20, což znamená větší průchodnost terénem, lepší stabilitu a další věci z prospektů...Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     05:53 07.06.2022

     Doufám, ze v případě salvovych raketometu se nepůjde izraelskou cestou, ale zůstane se u standardní ráže NATO. Zrovna u MLRS je zasadni dostatek munice a musí být cesta jak ji ...Zobrazit celý příspěvek

     Doufám, ze v případě salvovych raketometu se nepůjde izraelskou cestou, ale zůstane se u standardní ráže NATO. Zrovna u MLRS je zasadni dostatek munice a musí být cesta jak ji průběžně doplňovat.

     Pokud pominu postoj Izraele v rusko-ukrajinském konfliktu, tak prave tento konflikt ukazuje, jak je důležité mít kompatibilní ráži se spojenci, kteří při troše vůle aspoň nějakou munici ze skladu jsou schopni a ochotní poslat.

     V případě naši netypicke ráže raketometu by jsme byli odkázáni na dodávky celých systému, což je jistě mnohem komplikovanější a méně pravděpodobné.

     Z Izraele si dokazi představit dodávku kontejneru se stovkou náhradních raket pro PLRS Spyder, ale pro MLRS Lynx by muselo jít o tisíce a tisíce raket v úplně jiném objemu a hmotnosti.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      17:44 08.06.2022

      Lynx (a neprostá většina moderních salvových raketometů) jsou univerzální kontejnerové, a rakety do nich vyrábí kdekdo, zejména v "základní" ráži 122mm (Grad). Samozřejmě že by ...Zobrazit celý příspěvek

      Lynx (a neprostá většina moderních salvových raketometů) jsou univerzální kontejnerové, a rakety do nich vyrábí kdekdo, zejména v "základní" ráži 122mm (Grad). Samozřejmě že by byla nutnou podmínkou obnovení domácí výroby minimálně 122mm HE verze.
      Verze na kolové Tatře by měla být v pohodě, na těchto systémech nic zvláštního není, celá věda se soustředí do používaných raket. Neměl by být problém z nich odpalovat i GMLRS(ER), aby v případě krize bylo možno získávat munici od spojenců...Skrýt celý příspěvek

    • stirling
     08:10 07.06.2022

     Vůbec jsem netušil, že to existuje. Tak Pandur III už bude na tatrováckém podvozku.:) Děkuji za velice zajímavé info.

     Vůbec jsem netušil, že to existuje. Tak Pandur III už bude na tatrováckém podvozku.:) Děkuji za velice zajímavé info.

     • tomas.kotnour
      14:49 07.06.2022

      Předloni jsem dodatečně dával link do článku, kde jsme se o problematice OT na tatrováckém podvozku ...Zobrazit celý příspěvek

      Předloni jsem dodatečně dával link do článku, kde jsme se o problematice OT na tatrováckém podvozku bavili.
      https://www.facebook.com/photo... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:29 07.06.2022

      tomas.kotnour Není hlavní problém OT postavených na podvozku Tatry to že budou hodně vysoké? Na tohle je řešení zavěšení kol například Panduru ...Zobrazit celý příspěvek

      tomas.kotnour
      Není hlavní problém OT postavených na podvozku Tatry to že budou hodně vysoké? Na tohle je řešení zavěšení kol například Panduru výhodnější.
      https://world-defense.com/atta... Skrýt celý příspěvek

     • stirling
      16:23 07.06.2022

      Díky to vypadá super - mimochodem viz debata vedle tohle je přesně ten koncept co je pěkný (někdy méně znamená lépe), když máš užší kabinu než rozchod. Víš o tom podvozku něco ...Zobrazit celý příspěvek

      Díky to vypadá super - mimochodem viz debata vedle tohle je přesně ten koncept co je pěkný (někdy méně znamená lépe), když máš užší kabinu než rozchod.
      Víš o tom podvozku něco více? Jestli je to fail nebo to vypadá dobře či co s ním Tatra plánuje?Skrýt celý příspěvek

     • Coldvel
      17:42 07.06.2022

      U jakého článku byla ta debata, rád bych se na to mrknul....

      U jakého článku byla ta debata, rád bych se na to mrknul....

     • tomas.kotnour
      21:33 07.06.2022

      @Coldvet: já to tady shrnu. @Scotty: Všechna obrněná vozidla, co kdy na tatře vznikla, mají jedno společné, roj sedí nad koly. Takže i odkazovaný Al-Mared je prakticky osmikolový ...Zobrazit celý příspěvek

      @Coldvet: já to tady shrnu.
      @Scotty: Všechna obrněná vozidla, co kdy na tatře vznikla, mají jedno společné, roj sedí nad koly. Takže i odkazovaný Al-Mared je prakticky osmikolový TITUS. Aby bylo možné sedět podélně ve dvou řadách mezi koly, musí mít korba šířku cca 180 cm, jenomže běžná 2,5 metru široká tatra na 16 R20 má mezi koly pouze 150 cm volného místa. Když budeme chtít nějakou balistickou ochranu, tak s vlastní konstrukcí korby se dostaneme na 200 cm volného prostoru mezi koly. V případě našeho Panduru II má korba mezi koly vnější šířku 180 cm. Kvůli přepravitelnosti letounem C-130 byl u Panduru použit podvozek s klikovou nápravou na zadních kolech, která pruží bez změny rozchodu kol, takže bylo možné maximálně využít dostupnou šířku podlahy C-130 pro šířku pneumatiky. Další výhodou tohoto řešení je, že diferenciál je mimo osu nápravy, takže může být kompaktnější. Při bojové hmotnosti 21 tun je u Panduru podlaha prostoru roje ve výšce cca 270 mm nad osou kola a vnitřní výška činí 1 350 mm. Boxer a AMV používají na zadních kolech nezávislé zavěšení s lichoběžníkovými rameny, kde je diferenciál v ose nápravy i nábojů kol, což je řešení, které je objemnější i s přihlédnutím k vyšší nosnosti nápravy. Důsledkem toho je, že Boxer má podlahu bojového prostoru o cca 10 cm výše vůči středu kola, než náš Pandur, na čemž se negativně projevuje i koncepce výměnných modulů. Samotná vnitřní výška korby se pak liší jenom v řádu centimetrů. Když se podíváme na tatru a její jeřábové podvozky https://images4.imagebam.com/f... tak je možné umístit dno korby už 275 mm nad středem náboje kola (když se se trochu zkulturní ty rozvody) a v takovém případě už se podvozek moc neliší od AMV
      https://archiwum-cswlpoznan.wp... https://archiwum-cswlpoznan.wp...
      s trochu zajímavějšími možnostmi https://www.valka.cz/files/wil... Skrýt celý příspěvek

     • Coldvel
      00:25 08.06.2022

      tomas.kotnour Nejsem expert na vozidla tákže pokud jsem to pochopil správně: Pokud na tatrováckej podvozek dáme pancéřovanou nástavbu pro přepravu pěchoty, tak buďto ji budeme ...Zobrazit celý příspěvek

      tomas.kotnour

      Nejsem expert na vozidla tákže pokud jsem to pochopil správně:

      Pokud na tatrováckej podvozek dáme pancéřovanou nástavbu pro přepravu pěchoty, tak buďto ji budeme chtít dát co nejníž a ty lidi tam nebudou mít místo, nebo ji dáme výš nad kola a budou mít víc místa, ale bude to hodně vysoké a mít špatnou boční stabilitu, zvláště pokud na to dáme větší věž? Tákže tím částečně negujeme výhodné charakteristiky tatrováckého podvozku (nemůžeme v terénu jezdit jak blázni :)? Ten podvozek v testování by tedy byl mnohem lepší?Skrýt celý příspěvek

     • tomas.kotnour
      15:45 08.06.2022

      Přesně tak, prakticky ta vozidla musí být 2,5 metru široká a 3 metry vysoká, nebo naopak.

      Přesně tak, prakticky ta vozidla musí být 2,5 metru široká a 3 metry vysoká, nebo naopak.

   • Maximus
    20:31 06.06.2022

    Je otazka, zda válka ma Ukrajině a spojenectví USA s nasim regionem nepovede k urcitym zmenam "definitivnich postojů". Zavisi samozřejmě na poctu nami případně objednanych kusů.

    Je otazka, zda válka ma Ukrajině a spojenectví USA s nasim regionem nepovede k urcitym zmenam "definitivnich postojů". Zavisi samozřejmě na poctu nami případně objednanych kusů.

    • Nesher
     22:27 06.06.2022

     Rozhodně to nepovede k tomu, že nám upraví Himars na Tatru abychom jich koupili 16, což je naše maximum.

     Rozhodně to nepovede k tomu, že nám upraví Himars na Tatru abychom jich koupili 16, což je naše maximum.

     • liberal shark
      22:54 06.06.2022

      Musel by to být projekt i pro Ukrajinu, Slovensko a nás, aby se to vyplatilo.

      Musel by to být projekt i pro Ukrajinu, Slovensko a nás, aby se to vyplatilo.

     • Nesher
      23:05 06.06.2022

      Liberal Kde máš jistotu, že by o to SK vůbec stálo, ti mají ten Modular. A UA by o to asi stála, ale ještě dlouho na to nebude mít peníze. A Amíci vážně nejsou pitomí, aby UA ...Zobrazit celý příspěvek

      Liberal
      Kde máš jistotu, že by o to SK vůbec stálo, ti mají ten Modular.
      A UA by o to asi stála, ale ještě dlouho na to nebude mít peníze. A Amíci vážně nejsou pitomí, aby UA zaplatili nejen raketomet, ale ještě integraci na český podvozek.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      05:31 07.06.2022

      Tatra je už nějaký čas standardní podvozek pro ukrajinské speciální nástavby - tedy z hlediska Ukrajiny nic nesystemoveho. Pokud se “svezeme” s Ukrajinou, tak se dostaneme na ...Zobrazit celý příspěvek

      Tatra je už nějaký čas standardní podvozek pro ukrajinské speciální nástavby - tedy z hlediska Ukrajiny nic nesystemoveho. Pokud se “svezeme” s Ukrajinou, tak se dostaneme na zajímavé pocty jako Poláci.

      Naopak je logický tlak na unifikaci podvozkových platforem. Pokud novodobý L-L není jen proklamace, tak finančně by to neměl být zas takový problém. Na české straně by bylo technické řešení a výroba podvozku a případně i montáž pro Ukrajinu, pokud by neměli kapacity.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      09:52 07.06.2022

      Maximus L-L, pokud se rozběhne, bude jen po dobu války. Rozhodně nebude fungovat na vždy. A i v rámci toho L-L dostanou Ukrajinci jen to co jim USA budou chtít dodat, což vzhledem ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      L-L, pokud se rozběhne, bude jen po dobu války.
      Rozhodně nebude fungovat na vždy.
      A i v rámci toho L-L dostanou Ukrajinci jen to co jim USA budou chtít dodat, což vzhledem k tomu, že to bude platit americký erár zcela jistě budou systémy s maximálním podílem US produkce. Protože když už to platím, chci z toho taky něco mít.
      Takže to, že je Tatra standardem UA armády (zatím jen papírově) je něco co US vůbec nebude zajímat. Prostě chcete raketomety? Tady jsou, ale podmínky určujeme my, když to platíme.
      A po válce to bude ještě horší, na nové systémy nebude mít UA peníze, takže bude muset nějak vydržet s tím co má, případně co jim kdo bude ochoten dodat a doufat, že se časem zmátoří natolik, že budou schopni obnovit vlastní produkci.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      18:39 08.06.2022

      Valka na Ukrajině bude trvat roky. Ukrajincum staci na okupovanych uzemich udrzovat stabilní prisun zbraní pro partyzansky odboj a systematicky likvidovat rusacké okupanty a ...Zobrazit celý příspěvek

      Valka na Ukrajině bude trvat roky. Ukrajincum staci na okupovanych uzemich udrzovat stabilní prisun zbraní pro partyzansky odboj a systematicky likvidovat rusacké okupanty a kolaboranty.

      Navic rusacko nebude mit penize na obnovu jimi znicenych území a plošný teror nemohou vest z principu ziskani srdci obyvatel. Skončí úplně stejně jako v Afganistanu a RF jako SSSR. Ruský nacismus si nic jineho nezaslouží.Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   21:19 06.06.2022

   Alternativou na Tatře by mohl být PULS od Elbitu.

   https://elbitsystems.com/produ...

   Alternativou na Tatře by mohl být PULS od Elbitu.

   https://elbitsystems.com/produ...

   • faraonamumu
    21:26 06.06.2022

    Myslím, že Izraelci svoji spolehlivost v nedávné době prokázali. Takže stojí za uvážení, jestli je dobrý nápad od nich kupovat zbraně.

    Myslím, že Izraelci svoji spolehlivost v nedávné době prokázali. Takže stojí za uvážení, jestli je dobrý nápad od nich kupovat zbraně.

    • Danik
     21:28 06.06.2022

     Tak to aby jsme stopli akvizici KOT, tanků, PVO a houfnic ne? A taky vrátili MADR a řekli, že těch zbylých 7 nechceme, jo a vrátili PTŘS...

     Tak to aby jsme stopli akvizici KOT, tanků, PVO a houfnic ne? A taky vrátili MADR a řekli, že těch zbylých 7 nechceme, jo a vrátili PTŘS...

     • Jura99
      06:11 07.06.2022

      vratit to nejde, ale poucit se a kupovat nadale jen USA, VB.

      vratit to nejde, ale poucit se a kupovat nadale jen USA, VB.

     • Clanek
      10:46 07.06.2022

      @Jura
      Ja bych tam klidne pridal i Svedy, ti taky (i kdyz vubec nemuseli) dali jasne najevo na ktere strane stoji.

      @Jura
      Ja bych tam klidne pridal i Svedy, ti taky (i kdyz vubec nemuseli) dali jasne najevo na ktere strane stoji.

     • Danik
      15:30 07.06.2022

      Myslím, že o pozici Izraele už tady toho bylo vypsáno dost.

      Myslím, že o pozici Izraele už tady toho bylo vypsáno dost.

     • Jura99
      17:08 07.06.2022

      Clanek: Švédi možná ano možná ne, nás třeba obalamutili s ofsetama a nyní jsou docela na řadě, takže by byl div, kdyby nepodporovali UA. My se ale nemůžeme orientovat podle jedné ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek: Švédi možná ano možná ne, nás třeba obalamutili s ofsetama a nyní jsou docela na řadě, takže by byl div, kdyby nepodporovali UA. My se ale nemůžeme orientovat podle jedné války, kde samozřejmě bude třeba Pobaltí více aktivní než Portugalsko, kterému o krk nejde.
      Danik: pozice-nepozice, mám raději principiální chování, zkrátka když je nějaké zlo, tak se podle toho chovat a nespekulovat pro a proti.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      18:51 07.06.2022

      To respektuju, ale když odstoupíme od tohohle idealistického přístupu a vrátíme se k pragmatické realpolitik, která bohužel/bohudík dominuje. Zkusme situaci otočit a hodit do ...Zobrazit celý příspěvek

      To respektuju, ale když odstoupíme od tohohle idealistického přístupu a vrátíme se k pragmatické realpolitik, která bohužel/bohudík dominuje. Zkusme situaci otočit a hodit do podobných parametrů. UA a Izrael nemají de facto žádné svazky.

      Řekněme, že Indie napadne třeba Thajsko a rozjede tam to co RF na Ukrajině, zatímco u nás to bude vypadat, že se blížíme do střetu s Ruskem a ještě Maďarsko se chová nějak divně, nebo to klidně hoďme blíže, Řekové napadnou Turecko, naše zájmy, ale v dané chvíli nejsou na jihu no a do toho Řekové budou mít vliv právě třeba na to Maďarsko a situaci ve střední Evropě (v téhle modelovce není NATO a s Řeckem ani Tureckem tudíž nejsme spojenci). Otázka, bude ČR posílat zbraně o sto šest, i když nebudeme mít s Tureckem žádné smlouvy, ani žádné zbrojní zakázky a bude hrozit, že naše technologie padnou do rukou Řekům, kteří je využijí bůhví jak, včetně toho, že je třeba pošlou svým kamarádům Maďarům kvůli tomu, že jsme si dovolili dát zbraně Turkům?

      Asi se zrovna nepřetrhneme že. Nedělejme si iluze, pokud by pro naši republiku nebyla RF takováto bezpečnostní hrozba a válka nebyla takto blízko, nepošleme pravděpodobně nic kromě lékárniček (Izraelci snad dokonce poslali polní nemocnici). Stačí se podívat jaký je přístup ČR při konfliktech v JV Asii, Africe nebo Blízkém východě, maximálně tam jdeme v rámci nějaké alianční mise, ale jinak co. Zlo nezlo, we dont give a shit.

      Izraelci mají rostoucí problémy s Palestinou a Hamásem, dále je tu Turecko (jak se sultán zítra vyspí?), sílící severní Afrika, pak další arabské státy, které by židy nejradši zahnali do moře a utopili jako koťata no a pak samozřejmě Írán, který je napojený právě na tu zemi jež napadla UA. S Ukrajinou Izrael nemá žádné vážné vztahy nebo smlouvy. Pokud by Ukrajina využívala izraelské zbraně je to jiná, ale takto?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:19 08.06.2022

      Danik Rozhodně existují náhrady, které dávají větší smysl. Stačí se podívat na Ukrajinu jak je důležité mít co nejvíce společné techniky a zbraňových systémů. A čím dražší, tím ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik
      Rozhodně existují náhrady, které dávají větší smysl. Stačí se podívat na Ukrajinu jak je důležité mít co nejvíce společné techniky a zbraňových systémů. A čím dražší, tím důležitější je mít to stejné s přímými spojenci.
      PVO je u nás odsouzeno téměř ke 100% závislosti na zemi z jiného kontinentu se kterou nemáme jiné než letecké spojení, to nebyl dobrý nápad.Skrýt celý příspěvek

 • havlluk
  12:52 06.06.2022

  čím dál více mne mrzí, že sme koupili Caesary :-D

  čím dál více mne mrzí, že sme koupili Caesary :-D

  • liberal shark
   14:06 06.06.2022

   Berte to jako náhradu za tažená děla, třeba D-30, a hned vám bude líp :-).

   Berte to jako náhradu za tažená děla, třeba D-30, a hned vám bude líp :-).

  • Jura99
   14:31 06.06.2022

   nebylo moc na vyber a Morana asi neni v produkcni fazi vyvoje ani dosud. 52ks by stejne nemel byt konecny pocet.

   nebylo moc na vyber a Morana asi neni v produkcni fazi vyvoje ani dosud. 52ks by stejne nemel byt konecny pocet.

   • flanker.jirka
    14:44 06.06.2022

    Výběr byl omezen podmínkami, které si MO samo stanovilo.

    Výběr byl omezen podmínkami, které si MO samo stanovilo.

  • Poly
   15:27 06.06.2022

   Zase tak moc jsme jich nekoupili. Evidentně bude stejně potřeba větší množství děl, takže další samohybné houfnice stejně budeme muset pořídit. Pro tentokrát třeba tuzemskou ...Zobrazit celý příspěvek

   Zase tak moc jsme jich nekoupili. Evidentně bude stejně potřeba větší množství děl, takže další samohybné houfnice stejně budeme muset pořídit. Pro tentokrát třeba tuzemskou novinku pokud bude co k čem.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    17:12 06.06.2022

    Koupilo se jich přesně tolik kolik armáda požaduje. Zatím nejsou žádné jiné jednotky pro které by se měli další houfnice kupovat.

    Koupilo se jich přesně tolik kolik armáda požaduje. Zatím nejsou žádné jiné jednotky pro které by se měli další houfnice kupovat.

   • flanker.jirka
    18:19 06.06.2022

    Počet byl odpovídající době před 24.2.2022. Problém vidím v tom, že se neustále měnily priority. Poprvé se nové houfnice měly pořizovat společně s radary Arthur, které má armáda ...Zobrazit celý příspěvek

    Počet byl odpovídající době před 24.2.2022. Problém vidím v tom, že se neustále měnily priority. Poprvé se nové houfnice měly pořizovat společně s radary Arthur, které má armáda cca 15 let.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     18:39 06.06.2022

     Fajn, koupíme jich víc a jiného typu. Kdo to bude obsluhovat. Já chápu, že v sociální bublině zvané "military fanda" to tak nevypadá, ale většina mladých občanů ČR vážně do armády ...Zobrazit celý příspěvek

     Fajn, koupíme jich víc a jiného typu. Kdo to bude obsluhovat.
     Já chápu, že v sociální bublině zvané "military fanda" to tak nevypadá, ale většina mladých občanů ČR vážně do armády ani do AZ vstoupit nechce. Takže koupíme jiný systém a strčíme ho do skladu?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:47 06.06.2022

      Ano, do brdských lesů se vám zájemci nepohrnou :-) ....došlo na má slova, když se rušily Pardubice. Já bych šel finskou nebo švédskou cestou. Finové mají stále prezenční službu, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, do brdských lesů se vám zájemci nepohrnou :-) ....došlo na má slova, když se rušily Pardubice.
      Já bych šel finskou nebo švédskou cestou. Finové mají stále prezenční službu, švédové se k ní z části vrátili v roce 2018.
      Scotty zde nedávno sdílel rozhovor s Karlem Řehkou někde z roku 2017 z čt, ...Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      20:23 06.06.2022

      Flanker
      ZVS je zcela neprůchozí, kdo tohle navrhne, prohraje volby.
      Brdy, nebrdy. I kdyby to bylo v Pardubicích, tak prostě počet lidí s vojenskou ambicí je omezen.

      Flanker
      ZVS je zcela neprůchozí, kdo tohle navrhne, prohraje volby.
      Brdy, nebrdy. I kdyby to bylo v Pardubicích, tak prostě počet lidí s vojenskou ambicí je omezen.

     • Poly
      20:43 06.06.2022

      Takže jakože navždy Caesar a už nikdy nic jiného? Je úplně normální, že armáda má 2 systémy a nebo i víc. Co víc, když jeden z nich není úplně ideální. Argument s lidma je total ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže jakože navždy Caesar a už nikdy nic jiného? Je úplně normální, že armáda má 2 systémy a nebo i víc. Co víc, když jeden z nich není úplně ideální.
      Argument s lidma je total mimo. Je to Caesar, který musí živit ideálně 6 lidí, je to Caesar kde se obsluha tahá s těžkými granáty a do třetice taky musí bejt venku nekrytí. Děkuji pěkně, tohle bych fakt nedělal.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      21:38 06.06.2022

      Také je možné cast Ceasaru casem převést do mobilizacnich záloh. Vzhledem k předpokládané délce konfliktu na Ukrajině většina DAN i s municí tam stejně skončí. Dělostřelecké ...Zobrazit celý příspěvek

      Také je možné cast Ceasaru casem převést do mobilizacnich záloh. Vzhledem k předpokládané délce konfliktu na Ukrajině většina DAN i s municí tam stejně skončí. Dělostřelecké systemy raze 152 mm nema zadny smysl davat do NZ.

      Pak bude otazka, cim doplnit Rančířov a Caesar v poctu 25 ks si tam misto pro horší časy najde. Ty pak může u jednotek nahradit MORANA, ktera bude parametrově o notny kus dál.

      Diky Caesarum nemusi armada tlacit na rychlost vyvoje Morany a bude na CSG nabidnout domácí armádě natolik zajímavou "referenční" cenu za kvalitní produkt, aby se o tomto scenari dalo uvažovat.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      22:21 06.06.2022

      Poly, Maximus Kolik západních armád naší velikosti provozuje dva typy nových samohybných houfnic ráže 155/52? Odpovím si sám, žádná. Nedává to totiž smysl. Ceasar je tu na ...Zobrazit celý příspěvek

      Poly, Maximus
      Kolik západních armád naší velikosti provozuje dva typy nových samohybných houfnic ráže 155/52?
      Odpovím si sám, žádná.
      Nedává to totiž smysl.
      Ceasar je tu na dalších 25 let, minimálně.
      A rozhodně AČR potřebuje co se týče dělostřelectva ShM a časem snad i kvalitní raketomety, ne další typ samohybných houfnic.Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      22:46 06.06.2022

      Tak jelikož máme Caesar, tak se mrkneme přímo na stát, odkud pochází. A ejhle používají Caesar a AMX-30. K tomu docela moderní tažené houfnice TRF1. Takže mají hned 3 aktivní ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak jelikož máme Caesar, tak se mrkneme přímo na stát, odkud pochází. A ejhle používají Caesar a AMX-30. K tomu docela moderní tažené houfnice TRF1. Takže mají hned 3 aktivní systémy a to i přes fakt, že dále mají ještě MLRS.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      23:13 06.06.2022

      Poly Jedna z největších výhod francouzských zbraní je to, že Francouzi se v obchodě se zbraněmi moc neřídí "morálními principy", prostě když platíš, tak se moc neptají a prodají. A ...Zobrazit celý příspěvek

      Poly
      Jedna z největších výhod francouzských zbraní je to, že Francouzi se v obchodě se zbraněmi moc neřídí "morálními principy", prostě když platíš, tak se moc neptají a prodají.
      A jak ukazuje UA dají i když neplatíš. UA kromě PTŘS Milan, PLŘS Mistral, ručních zbraní a dalšího materiálu, předali i 16 SmH z výzbroje vlastní armády, což reprezentuje 23% jejich současných kapacit.
      Takže, z toho, že by nám zrovna Frantíci nedodali ND, vážně strach nemám.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:15 07.06.2022

      flanker.jirka Pokud by se měl stavět děl. oddíl u každé brigády znamená to pořídit dalších minimálně 52 houfnic, zajistit logistiku, sehnat vojáky, postavit kasárna, .... To už ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Pokud by se měl stavět děl. oddíl u každé brigády znamená to pořídit dalších minimálně 52 houfnic, zajistit logistiku, sehnat vojáky, postavit kasárna, ....
      To už spíš věřím že se koupí oddíl raketometů.
      Navíc Jince nejsou zase tak zoufalá destinace. Středočeský kraj a v dojezdové vzdálenosti od Prahy. Jsou posádky kde je to daleko horší.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:22 07.06.2022

      Poly Caesar bude mít čtyřčlennou obsluhu. To je u houfnic celkem obvyklý počet. A ano bude to s největší pravdělodobností jediná houfnice AČR. AMX-30 AuF1 bude v dohledné době ...Zobrazit celý příspěvek

      Poly
      Caesar bude mít čtyřčlennou obsluhu. To je u houfnic celkem obvyklý počet. A ano bude to s největší pravdělodobností jediná houfnice AČR.
      AMX-30 AuF1 bude v dohledné době vyřazen a nahrazen právě Caesarem 8x8.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      00:53 07.06.2022

      Maximus
      V podstatě nový dělostřelecký systém určitě nikdo do skladu nepotřebného materiálu nestrčí. Kdyby se to dozvědeli například novináři tak vedení obrany ukřižují.

      Maximus
      V podstatě nový dělostřelecký systém určitě nikdo do skladu nepotřebného materiálu nestrčí. Kdyby se to dozvědeli například novináři tak vedení obrany ukřižují.

     • Poly
      01:05 07.06.2022

      Scotty
      Nevím o zdroji o výměně, možné to je u Auf1, ale dost pochybuju, že by se zbavili Auf2. Přišli by o pásy, rychlost palby, krytí,...

      Scotty
      Nevím o zdroji o výměně, možné to je u Auf1, ale dost pochybuju, že by se zbavili Auf2. Přišli by o pásy, rychlost palby, krytí,...

     • Scotty
      02:32 07.06.2022

      V současné době mají 32 kusů v aktivní službě a budou podle nejnovější informací nahrazeny Caesarem Mark II 6x6. /Dodatečná dodávka děl Caesar měla nahradit obrněná samohybná děla ...Zobrazit celý příspěvek

      V současné době mají 32 kusů v aktivní službě a budou podle nejnovější informací nahrazeny Caesarem Mark II 6x6.
      /Dodatečná dodávka děl Caesar měla nahradit obrněná samohybná děla AUF1, která mají být postupně vyřazována z provozu. V současnosti je na podvozku tanku AMX30 namontováno 32 samohybných děl AuF1 155 mm./
      http://lignesdedefense.blogs.o... Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      07:20 07.06.2022

      Pri vší úctě, tak Caesar je jen dobře "přibastlená" tažená kanonova houfnice na korbu naklaďáku. Proti technologickemu řešení u ShKH vz. 77 jde jednoznacne "downgrade" (neresim ...Zobrazit celý příspěvek

      Pri vší úctě, tak Caesar je jen dobře "přibastlená" tažená kanonova houfnice na korbu naklaďáku. Proti technologickemu řešení u ShKH vz. 77 jde jednoznacne "downgrade" (neresim TTD daná jinou ráži a delkou hlavně).

      Pri příchodu moderní samohybne houfnice domácí konstrukce nebude až tak "mediální" problem po deseti letech presunout část Caesaru do NZ na ukor casti novych hi-tech houfnic.

      V soucaanosti, kdy mame v NZ stále DANY se z hlediska uložení relativně nových systému Caesar uvažuje těžce , ale ty DANY po prichodu Caesaru do vyzbroje by mely až na muzealni kusy zmizet.

      Jejich jedina hodnota a smysl je na ukrajinskem bojisti teď ci v nejblizsich letech.

      Stejnou hodnotu má téměř jakákoliv technika z dob Varšavské smlouvy. Poslat postupně vse směr Ukrajina.

      Ty sklady budou, resp. by měly být zcela vymetené, ale něco tam být musí. Takže si řekneme, co by za těžší zbraně melo byt v mobilizacnich skladech?
      Proc by tam nemela být zakonzervovana casem cast Caesaru, resp. co jiného?

      Navic alfou a omegou pro podobné úvahy bude bezpečnostní situace v Evropě za deset let.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      10:00 07.06.2022

      Maximus AČR dva prakticky totožné systémy provozovat nebude, Caesar je pro použití typ "udeř a zmiz" (v moderní válce asi nejrozumnější způsobem vedení palby) více než dostačující, ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      AČR dva prakticky totožné systémy provozovat nebude, Caesar je pro použití typ "udeř a zmiz" (v moderní válce asi nejrozumnější způsobem vedení palby) více než dostačující, má slušný dostřel, rychlost palby i mobilitu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:01 07.06.2022

      /V soucaanosti, kdy mame v NZ stále DANY/ Těm pár kusům které spíš čekaly na odprodej bych neříkal NZ. /Proc by tam nemela být zakonzervovana casem cast Caesaru, resp. co ...Zobrazit celý příspěvek

      /V soucaanosti, kdy mame v NZ stále DANY/
      Těm pár kusům které spíš čekaly na odprodej bych neříkal NZ.
      /Proc by tam nemela být zakonzervovana casem cast Caesaru, resp. co jiného?/
      Nic? Takovýhle systém se na 10 let aktivní služby nekupuje.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      18:44 07.06.2022

      Běžné je, že v mobilizačních skladech nějaké zbraně jsou a to i těžké. Pro nás nemá již žádný smysl držet starou techniku z dob VS. Už teď jsou to muzeální kusy a za dekadu budou ...Zobrazit celý příspěvek

      Běžné je, že v mobilizačních skladech nějaké zbraně jsou a to i těžké. Pro nás nemá již žádný smysl držet starou techniku z dob VS. Už teď jsou to muzeální kusy a za dekadu budou mít hodnotu spíše už zápornou, protože likvidace šrotu.

      Něco v NZ však být musí a to nejen ruční zbraně, ale i nějaká těžší technika.
      Caesar není žádná hi-tech technika - prostě tažená houfnice na korbě náklaďáku. Špatná není, ale při srovnání s rodinou DANA/ZUZANA/DITA/MORANA je to jen dělo vystavující posádku nepříznivým klimatickým vlivům, odvetné palbě a případnému působení ZHN.

      Psal jsem ale, že je to otázka nabídky a poptávky, cenové kalkulace, bezpečnostní situace a samozřejmě i vůle.

      CSG muže nasadit vysokou cenu, která by případnou výměnu v žádném případě neodůvodnila - pak se není o čem bavit. Naopak CSG v rámci získání referencí bude ochotná 25 strojů dodat AČR za nadstandartních podmínek a bezpečnostní situace bude v Evropě bude nadále problematická a nákup 25 kusů nové moderní houfnice bude dávat smysl a 25 zánovních Caesarů bude vyčleněno pro rezervisty.

      Nemám rád když se říká striktní ne v situaci, když ani nevíme, jak bude vypadat Evropa příští jaro.

      Pro AČR je samozřejmě nyní mnohem důležitější doplnit dělostřelectvo o MLRS s dosahem 70 km+ a pokud možno kompatibilní se spojenci. Zde prostě cesta pro izraelský Lynx není.Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      21:27 07.06.2022

      Scotty Holt to jsou ty wikipediové informace. Logická úvaha - proč mají Auf1 a moderní Auf2 ne? Logická odpověď - zdroje informací jsou špatné. Aktuálně používají pravděpodobně ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Holt to jsou ty wikipediové informace. Logická úvaha - proč mají Auf1 a moderní Auf2 ne? Logická odpověď - zdroje informací jsou špatné. Aktuálně používají pravděpodobně pouze Auf2 a to v počtu kolem 70 ks.
      A logická úvaha proč se chtěli zbavit houfnice s rychlým automatem, mnohem delší hlavní s lepším dostřelem a místo toho koupit slabou náhražku resp budget řešení? No protože nechtějí.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:55 07.06.2022

      Nesher
      Návrh ZVS nikomu volby neprohraje.

      Nesher
      Návrh ZVS nikomu volby neprohraje.

     • flanker.jirka
      22:02 07.06.2022

      Nesher Lidí s vojenskou ambicí je omezený počet, ale ještě omezenější je počet s vojenskými ambicemi v brdských lesích a i jinde. Zkuste říct elektrotechnickým specialistům, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Lidí s vojenskou ambicí je omezený počet, ale ještě omezenější je počet s vojenskými ambicemi v brdských lesích a i jinde.
      Zkuste říct elektrotechnickým specialistům, že pro ně máté místo ve Strakonicích, Opavě nebo Lipníku, to nejsou žádné lákavé dislokace, tam Vám nikdo nadšeně sloužit nepůjde.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      22:50 07.06.2022

      Flanker A proto všechny průzkumy veřejného mínění, které kdy byly na toto téma udělány ukazují, že většina voličů si návrat ZVS nepřeje? U těch, kterých by se to týkalo (mladých ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker
      A proto všechny průzkumy veřejného mínění, které kdy byly na toto téma udělány ukazují, že většina voličů si návrat ZVS nepřeje? U těch, kterých by se to týkalo (mladých lidí) dokonce přes 90% ?
      A víš ve které skupině má ZVS největší podporu? U starých mužů, kteří to to podporují proto, že oni museli a ostatní už ne. A samozřejmě také ty negativní
      věci dávno vytěsnili.
      Jinak k těm Jincům, takový elektrotechnik si v těch Pardubicích najde snadno dobře placenou práci, od-do. Obecně platí, čím větší a bohatší region, tím méně rekrutů.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      13:00 08.06.2022

      flanker.jirka Pravdou je, že ZVS je u nás neprůchozí a neekonomický podnik, který dané vládě zničí preference a položí modernizaci AČR, jsou jiné možnosti. ..... Co se zájemců o ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka

      Pravdou je, že ZVS je u nás neprůchozí a neekonomický podnik, který dané vládě zničí preference a položí modernizaci AČR, jsou jiné možnosti.

      .....

      Co se zájemců o službu v AČR týče. Je tam mnoho faktorů, jeden z nich je například míra patriotismu, ta se ale nezvedá tak, že jen budeme hustit něco o historii do dětí, ale že náš stát bude fungovat tak, aby člověk měl důvod být hrdý.

      Další věc je jméno AČR u veřejnosti, to se naštěstí stále zlepšuje a důvěra v AČR je rekordní, uvidíme jaké výsledky přinese POKOS až dorostou děti jež se to týkalo. Dále také PR armády, které se taktéž zlepšuje.

      Co se ČR týče, jsme takový unikát v tom, že nejlepší čísla náborů AČR má v době ekonomického růstu a ne ekonomického úpadku jako je tomu jinde ve světě. Lidé bohužel nezřídka jdou i kvůli tomu, aby se naučili nějakou novou schopnost za státní peníze, třeba řízení nákladního vozidla a pak jdou za pár let pryč. AČR by se měla snažit snížit fluktuaci osob, která se negativně odráží na zkušenostech personálu.

      Obecně platí, že největší hodnotu má voják co jde do OS kvůli přesvědčení a ne životní nebo finanční nouzi, AČR by se měla snažit společně s vládou zvětšovat tento segment populace a lákat ho do svých řad. To jde jak jsem psal patriotismem, zlepšováním jména armády jakožto elitní společenské instituce a nabídnout kariéru v AČR jakožto dlouhodobou perspektivní záležitost nejen pro bojaře, ale i např. pro IT či jiné specializace. Další skutečně dobrá věc je, když bude platit a bude známo, že si vojáci nebudou muset sami dokupovat výstrojní součástky a nebudou muset jezdit na šrotech ze sovětské éry. Pro příklad vím minimálně o 5 lidech, kteří do by k armádě chtěli, ale nechce se jim sloužit s předpotopní technikou a bojí se těch zpráv o vyhazovu před výsluhou.

      Ad Maximus

      Ono tohle vlastně není úplně špatný nápad. Mobilizační sklady budou kromě T-72M4CZ a BVP-2 (plus ručních zbraní) prakticky neexistující a Caesar nám dá čas doladit DITU nebo Moranu.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      15:11 08.06.2022

      Pánové, mnozí staví vzdušné zámky. Nápady jsou to sice hezké a zajímavé, ale vraťme se zpět nohama na zem. AČR je v tuto chvíli poměrně malá armáda, která je organizačně poskládaná ...Zobrazit celý příspěvek

      Pánové, mnozí staví vzdušné zámky. Nápady jsou to sice hezké a zajímavé, ale vraťme se zpět nohama na zem.
      AČR je v tuto chvíli poměrně malá armáda, která je organizačně poskládaná na základě 3 manévrových prvků + samostatné podpůrné jednotky + další jednotky.
      Takže dokud nedojde k rapidnímu navýšení AČR jako celku a na to navazující organizační reorganizaci, tak zapomeňte na nějaké ZVS, houfnicích na pásech nebo dokonce provoz dvou typů houfnic na kolech.
      A početní a organizační navýšení neuděláte za rok. To je práce na min. 10 let ne-li více a hlavně to nebude nic levného. To to navýšení o cca 22. miliard letos by nestačilo i kdyby to bylo každoročně. To by se rozpočet AČR musel navýšit o cca 50 miliard každý rok. Stačí se jen podívat jak dlouho trvá přechod 43. výsadkového praporu na pluk. CCA 6 let nebo kolik.
      Co se týče houfnic DITA a MORANA, tak AČR momentálně nepotřebuje snít o nějakých superlativních houfnicích, ale prostě potřebuje něco hmatatelného. Zatím jsou stále houfnice DITA a MORANA prostě a jen soukromý projekt CSG, který snad nebyl AČR ani nabídnut, neexistují v sériové podobě a jsou to "pouze" koncepty či prototypy. A dokazuje to, že velká část laické veřejnosti ještě před rokem chtěla jen a jen DITU. Nyní CSG začalo informovat o houfnici MORANA a najednou všichni chtějí MORANU. Za rok může CSG přijít zase s jiným nápadem a všichni budou chtít ten nový nápad.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      17:17 08.06.2022

      Klimesov Realistický pohled. Souhlasím. ZVS by byla tak nákladná záležitost, že by ani 2,5% vzhledem k potřebám modernizace profi části AČR nestačily. Teď je třeba doklepat ty ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov

      Realistický pohled. Souhlasím. ZVS by byla tak nákladná záležitost, že by ani 2,5% vzhledem k potřebám modernizace profi části AČR nestačily.

      Teď je třeba doklepat ty BVP a tanky. Rýsuje se rozšíření transportní flotily VzS o KC-390. Máme tu další kusy H-1. Vybírá se LÚV (to máme dalších pár miliard), vybírají se drony, dokupují se další zbraně od CZUB a kulomety. Další Pandury a Tatry, přijdou Titusy a už se začínáme bavit i o stíhacím letectvu. Huh, rozpočet na příští rok se má navýšit o 22 mld. Jenže inflace část ukousne a stejně to není dost na nákup dalších houfnic. Caesary svoji službu udělají (je škoda, že CSG nebyla s DITOU rychlejší, ale tohle je teď zkrátka pryč).

      V brzké době to na budování 4-tého manévrovacího prvku není. 13. Děl. pluk by se teoreticky mohl rozšířit na brigádu, aby lépe pokryl potřeby ÚU, ale to se dokoupí Césary, to samé Strakonice se SPYDERY, ale pochybuji... Můžeme se bavit i o logistice. Opět nepravděpodobné.

      Co je ovšem zajímavé je 4 BRN, která má nyní pouze 3 prapory a svou velikostí by se v některých armádách charakterizovala spíše jako pluk. Dnešní prapor podpory nasaditelných sil v Rakovníku je fajn nová jednotka, ovšem původně měl v Rakovníku vzniknout 45. mechanizovaný prapor (alespoň tedy už se dávalo dohromady jeho organizační jádro). Tedy v blízké budoucnosti když už vznik nové jednotky tak něco takového. Také jsem zvědavý co se nakonec vyklube z 44 lmopr.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      23:22 08.06.2022

      Ke zmínkám o ZVS - ono je to příšerně neefektivní, když budete povinně někoho učit něco "fajnovějšího" (nějakou náročnější specializaci) tak na to s gustem zapomene v okamžiku když ...Zobrazit celý příspěvek

      Ke zmínkám o ZVS - ono je to příšerně neefektivní, když budete povinně někoho učit něco "fajnovějšího" (nějakou náročnější specializaci) tak na to s gustem zapomene v okamžiku když vkročí do civilu... a skoro každý si to uvědomje. Právě proto by ZVS byla velice nepopulární, průchozí jako povinný by mohl být tak maximálně měsíční "přijímač" s tím že ke specializaci už by pokračovali jen dobrovolníci...
      Ono třeba v logistice je docela dost místa pro "pouhé" poučené civily s řidičákem...Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     01:01 07.06.2022

     Nesher
     Já to samozřejmě ani nerozporuji. Nepsal jsem, že by měl být nějaký problém.

     Nesher
     Já to samozřejmě ani nerozporuji. Nepsal jsem, že by měl být nějaký problém.

  • Scotty
   17:11 06.06.2022

   Ať už bude Morana cokoli je to zase jen předprodukční prototyp. Než bude reálně k dispozici bude to ještě nějakou dobu trvat. Zkrátka CSG se svými houfnicemi tak o pět let zaspalo. Zobrazit celý příspěvek

   Ať už bude Morana cokoli je to zase jen předprodukční prototyp. Než bude reálně k dispozici bude to ještě nějakou dobu trvat. Zkrátka CSG se svými houfnicemi tak o pět let zaspalo.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:20 06.06.2022

    Armáda s houfnicemi zaspala 15 let!

    Armáda s houfnicemi zaspala 15 let!

    • Scotty
     00:53 07.06.2022

     V tom případě CSG zaspalo o 20 let.

     V tom případě CSG zaspalo o 20 let.

     • flanker.jirka
      21:54 07.06.2022

      Vážně? CSG dělá na houfnicích absolutně bez podpory domácího ministerstva obrany. Přijde Vám to normální napsat, že jsou 20 let pozadu? Něco takového napsat, snad jen v případě, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Vážně? CSG dělá na houfnicích absolutně bez podpory domácího ministerstva obrany. Přijde Vám to normální napsat, že jsou 20 let pozadu? Něco takového napsat, snad jen v případě, že by do vývoje jejich houfnice stát sypal peníze a výsledek by byl nulový.
      Na druhé straně AČR chtěla původně houfnice měnit už v první fázi reformy a trvá ji to dodnes!Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:40 07.06.2022

      Pokud chtěli dodávat armádě tak to tak prostě je. Teď vyrobí houfnici, ale "doma" mít referenčního zakazníka nebudou. Místo toho se snažlili prolobovat Danu M1/2 o kterou nikdo v ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud chtěli dodávat armádě tak to tak prostě je. Teď vyrobí houfnici, ale "doma" mít referenčního zakazníka nebudou.
      Místo toho se snažlili prolobovat Danu M1/2 o kterou nikdo v armádě příliš nestál.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   20:37 06.06.2022

   Neni duvod, volba padla, kupuje se overeny system v dostatecnem pocte. To nejhorsi co by se ted mohlo stat je pro podporu domaciho soukromnika koupit detskych nemoci plny prototyp, ...Zobrazit celý příspěvek

   Neni duvod, volba padla, kupuje se overeny system v dostatecnem pocte. To nejhorsi co by se ted mohlo stat je pro podporu domaciho soukromnika koupit detskych nemoci plny prototyp, v smesnem poctu, tristit logistiku, vycvik...
   O caesaru si myslim sve, ale tohle se uz rozhodlo, tak se posunme dal.Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    22:16 06.06.2022

    Zrovna válka na Ukrajině ukazuje, jak je dulezity domácí prumysl schopný plnit akutní potreby armády, protoze v případě rizika jakehokoliv vetsiho konfliktu pojedou vsechny ...Zobrazit celý příspěvek

    Zrovna válka na Ukrajině ukazuje, jak je dulezity domácí prumysl schopný plnit akutní potreby armády, protoze v případě rizika jakehokoliv vetsiho konfliktu pojedou vsechny dostupné zbrojovky na plný vykon a budou primárně řešit jejich domácí potřeby.

    Stíhačky si samozřejmě sami uz asi nikdy nevyrobime, ale rucni zbraně, pancerovky, minomety, delostrelecke systemy v kooperaci s SK, drony a predevsim munici různých typu prostě mame kapacitu zvladnout.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     23:16 06.06.2022

     Pokud bude válka s Ruskem, tak z SK a PL nedostaneme ani šroubek. Jejich kapacity dopadnou stejně jako ty na UA. Ono se obecně v zemi jež se stala bojištěm moc vyrábět nedá.

     Pokud bude válka s Ruskem, tak z SK a PL nedostaneme ani šroubek. Jejich kapacity dopadnou stejně jako ty na UA. Ono se obecně v zemi jež se stala bojištěm moc vyrábět nedá.

     • Maximus
      07:25 07.06.2022

      Nemusime byt primo válčiště, aby evropske zbrojovky byly zavaleny zakázkami. Pokud by byl nejaky zbranovy system v ramci stredoevropske spoluprace, tak na nem budou pravděpodobně ...Zobrazit celý příspěvek

      Nemusime byt primo válčiště, aby evropske zbrojovky byly zavaleny zakázkami.

      Pokud by byl nejaky zbranovy system v ramci stredoevropske spoluprace, tak na nem budou pravděpodobně vsechny strany dale participovat a o vysledek se podělí.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      10:05 07.06.2022

      Maximus Jenže to je spíše přání, nikoliv realita. Jak někdo ve vlákně o UA poznamenal, naše státy nehledají partnery, hledají zákazníky. Jinak my bojištěm nebudeme, PL a SK ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      Jenže to je spíše přání, nikoliv realita.
      Jak někdo ve vlákně o UA poznamenal, naše státy nehledají partnery, hledají zákazníky.
      Jinak my bojištěm nebudeme, PL a SK potencionálně ano. I kdyby se v rámci nějaké kooperace třeba na SK vyráběla jen část komponentů, v momentě kdy padne první výstřel, nedostaneme nic. Ze zemí na západ od nás nějaká šance bude, že zemí na východ ani šroubek.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      11:01 07.06.2022

      Napriklad v ramci majetku CSG jsou fabriky po celé Evropě, firma by ovšem v případě ohrožení nasich zemi primárně řešila naše země uz z principu. Nevidim duvod, proc by v ...Zobrazit celý příspěvek

      Napriklad v ramci majetku CSG jsou fabriky po celé Evropě, firma by ovšem v případě ohrožení nasich zemi primárně řešila naše země uz z principu.

      Nevidim duvod, proc by v případě dopadu nekolika konvencnich strel s plochou drahou letu na Slovensko k nam nedodali ani šroubek?

      Tento scénář je mozny jen v případě rozsahlych a dlouhodobych blackoutů.

      Ukrajina dosud vyváží nektere své strojirenske vyrobky a náhradní dily, pokud nejsou na okupovanych uzemich nebo firmy nebyly vážně zasazeny.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      12:15 07.06.2022

      Protože vidět nechceš. SK kapacity nejsou nijak velké a těch pár raket na pár vybraných fabrik už udělá pěknou paseku. Dnešní výrobní stroje plné elektroniky jsou o dost ...Zobrazit celý příspěvek

      Protože vidět nechceš.
      SK kapacity nejsou nijak velké a těch pár raket na pár vybraných fabrik už udělá pěknou paseku. Dnešní výrobní stroje plné elektroniky jsou o dost choulostivější než před 50 a více lety. Tehdy byl soustruh bytelným kusem železa, dnešní CNC stroje potřebují podstatně citlivější zacházení.
      Takže výše zmíněné státy o část kapacit přijdou hned zpočátku a to co jim zbyde bude sloužit k uspokojení jejich potřeb. A je fuk kdo to bude vlastnit, je válka stát přebírá kontrolu.
      Takže spíš dostaneme ND z Francie než že Slovenska.
      Navíc AČR opravdu nebude provozovat dva typy obdobných systémů jen kvůli tomu, že se ti to líbí.Skrýt celý příspěvek

     • Miro
      18:45 07.06.2022

      Nesher viem, že doteraz fungujú určité výrobné/ opravárenské kapacity, ktoré sú pod zemou takže len tak ich nejaký raketový zásah nezničí. Ak dobre pamätám tak pri Martine kde sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher viem, že doteraz fungujú určité výrobné/ opravárenské kapacity, ktoré sú pod zemou takže len tak ich nejaký raketový zásah nezničí. Ak dobre pamätám tak pri Martine kde sa robili aj tanky....Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      19:08 07.06.2022

      Miro Ano, správně používáš ten minulý čas, z tankogradu nic nezbylo. Pokud jde o děla, máte jen Konštruktu, tedy malou fabriku, kterou bude snadné trefit a jejíž výrobní kapacita ...Zobrazit celý příspěvek

      Miro
      Ano, správně používáš ten minulý čas, z tankogradu nic nezbylo.
      Pokud jde o děla, máte jen Konštruktu, tedy malou fabriku, kterou bude snadné trefit a jejíž výrobní kapacita bude stačit s bídou pro OSSR.
      Jako sorry, ale spoléhat se v případě války na dodávky ze státu, který bude bojiště a možná i (alespoň částečně) okupován, není moudré. Je daleko pravděpodobnější, že budeme zásobovat (pochopitelně omezeně, AČR bude mít v takovém případě přednost) my vás, než naopak
      Představ si, že by taková kooperace fungovala na úrovni SK-UA, teď byste stáli protože díly z UA by přestaly chodit.
      Z hlediska ČR je SK a PL to samé co pro vás a Poláky Ukrajina, nárazníkové pásmo. Pokud vám máme pomoci, musíme mít čím. Takže buď co si vyrobíme sami, zbytek ze zemí na západ od Aše.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     19:05 07.06.2022

     Není to o tom, co se mi líbí nebo nelíbí, ale jaká bude realita v Evropě za 5 či 10 let. Momentálně si nikdo nevsadí ani na to, jak bude vypadat politická a geopolitická situace ...Zobrazit celý příspěvek

     Není to o tom, co se mi líbí nebo nelíbí, ale jaká bude realita v Evropě za 5 či 10 let. Momentálně si nikdo nevsadí ani na to, jak bude vypadat politická a geopolitická situace příští jaro.

     Je možné, že situace bude ještě mnohem horší a budou se hledat všechny dostupné zbraňové systémy, protože sklady budou prázdné.

     Kde by asi bylo nejrychlejší sehnat další dělostřelecké systémy, kde jsou kapacity pro výrobu a opravu poškozených dělostřeleckých systémů?

     Jaké hrozby budou trápit západní Evropu za 15 až 20 let, jak se přinesou tamní demografické změny do socio-ekonomického vývoje, jak válečné konflikty a klimatické změny ve světě ovlivní migraci do a z Evropy, příjde nějaká další pandemie (Covid-19 bylo jen DEMO), ...

     Byl bych opatrný se striktními soudy a nemaloval bych si svět na růžovo.

     Jinak současné CNS centra jsou naopak velmi flexibilní a co dřív muselo být vyráběno xy technologickými postupy za pomocí složitých přípravků, tak 5 osé CNC centrum to zvládne vyrobit mnohem rychleji. Stačí potřebný materiál a SW.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      22:59 07.06.2022

      Ano rychleji, ale ten stroj je velmi choulostivý. Takže dvě střely a tam kde u starého soustruhu stačilo zamést, budeš mít u moderního obráběcího centra problém. Co bude za 10-15 ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano rychleji, ale ten stroj je velmi choulostivý. Takže dvě střely a tam kde u starého soustruhu stačilo zamést, budeš mít u moderního obráběcího centra problém.
      Co bude za 10-15 let nevím, ale na rozdíl od tebe nenavrhuji vsadit vše na jednu kartu. Já na nějaký východě evropský blok chudých a ublížených nevěřím. Už proto, že my jsme historicky Západ, České země, Rakousko a Kraňsko (dnešní Slovinsko) vždy byly hranicí kde končil Západ, Polsko-Litevská unie a Uhry byly takovým přechodovým pásmem a dál už byl jen Východ a Balkán.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
     18:08 08.06.2022

     No zrovna právě válka na Ukrajině ukazuje že vlastní domácí produkci vám skřeti rozbombardují a je třeba především mít lidi a spojence...

     No zrovna právě válka na Ukrajině ukazuje že vlastní domácí produkci vám skřeti rozbombardují a je třeba především mít lidi a spojence...

 • Jan Grohmann
  11:30 06.06.2022

  Co se týče houfnice Morana. Jen zdůrazním, že nemám žádné vnitřní info, je to jen můj odhad z otevřených zdrojů: Podle mě to bude Tatra Force 8x8 s pancéřovou čtyřmístnou kabinou. ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se týče houfnice Morana.
  Jen zdůrazním, že nemám žádné vnitřní info, je to jen můj odhad z otevřených zdrojů:

  Podle mě to bude Tatra Force 8x8 s pancéřovou čtyřmístnou kabinou. Dvě místa pro houfnici je podle mě málo.
  Ale kabina bude mít na střeše prolnutí:
  Nějaké info tady: http://tatradv-nove.myebrana.c...
  Citace TDV: "Liší se zejména provedením střechy (zcela plochá nebo s prolisem pro samohybné houfnice)...."
  Tady dokonce nějaké prolnutí jde vidět: http://tatradv-nove.myebrana.c...

  Co se týče modulu, tak ten bude určitě postaven kolem konceptu nabíjecího automatu DANA/ZUZANA/DITA. Otázka je, zda se použije například modul z DITY, ale asi se dají čekat nějaké vylepšení na základě testů a možná jiné "plechování".

  Plus, určitě bude třeba houfnici dat čtyři hydraulické podpěry.Skrýt celý příspěvek

  • stirling
   11:49 06.06.2022

   Ta kabina je už nějaký pátek ve výrobě a houfnice je tam podle mě zmíněna hlavně kvůli tomu, že existuje s touto kabinou Eva. Navíc na tatra foru, je i obrázek nové kabiny: ...Zobrazit celý příspěvek

   Ta kabina je už nějaký pátek ve výrobě a houfnice je tam podle mě zmíněna hlavně kvůli tomu, že existuje s touto kabinou Eva.
   Navíc na tatra foru, je i obrázek nové kabiny: https://postlmg.cc/q6cHsnfW...
   Můj tip je, že se bude jednat o další evoluci konceptu Dita. Třeba předvedou i nějaké automatizované nabíjení. A možná počítají, že do AČR to propašují na nové podvozku bvp aspoň v nějakých 24-26 ks.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    12:39 06.06.2022

    Nebyl by podvozek BVP pro SHD 155/52 příliš lehký a subtilní ?

    Nebyl by podvozek BVP pro SHD 155/52 příliš lehký a subtilní ?

    • Nesher
     12:47 06.06.2022

     Nebyl, poslední verze M109 má podvozek odvozený od Bradley, K9 a Krab zase od K21.

     Nebyl, poslední verze M109 má podvozek odvozený od Bradley, K9 a Krab zase od K21.

     • flanker.jirka
      13:27 06.06.2022

      Přesně, Němci mají moduly i na boxeru nebo na upraveném podvozku ascod.

      Přesně, Němci mají moduly i na boxeru nebo na upraveném podvozku ascod.

     • Tecka
      14:57 06.06.2022

      Projekt armatohaubicy rozpoczął się ponad dekadę w wcześniej od IFV k21 , to dwie różne konstrukcje nie mające nic wspólnego ze sobą .

      Projekt armatohaubicy rozpoczął się ponad dekadę w wcześniej od IFV k21 , to dwie różne konstrukcje nie mające nic wspólnego ze sobą .

   • Jura99
    13:12 06.06.2022

    tento podvozek s kabinou byl pro UA, tusim pro Neptuny. Ale to samozrejme neznamena, ze se nepouzije pro TMH

    tento podvozek s kabinou byl pro UA, tusim pro Neptuny. Ale to samozrejme neznamena, ze se nepouzije pro TMH

   • stirling
    15:20 08.06.2022

    Tady maj tu novou kab.
    https://twitter.com/GirkinGirk...

    Tady maj tu novou kab.
    https://twitter.com/GirkinGirk...

 • Jura99
  09:10 06.06.2022

  nová houfnice by bylo zajímavé téma k diskusi do pranice :-), škoda že na to není dobrá doba. Vařím z vody, ale pokud má být věž instalovatelná na různé podvozky, zřejmě bude věž ...Zobrazit celý příspěvek

  nová houfnice by bylo zajímavé téma k diskusi do pranice :-), škoda že na to není dobrá doba. Vařím z vody, ale pokud má být věž instalovatelná na různé podvozky, zřejmě bude věž vyšší, takže hlaveň půjde i přes standardně vysokou kabinu ?Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   09:33 06.06.2022

   Napadlo mně něco jako ta věž PzH 2000 na podvozku Boxer. Ta je taky dost vysoká.

   Napadlo mně něco jako ta věž PzH 2000 na podvozku Boxer. Ta je taky dost vysoká.

  • otecko
   10:11 06.06.2022

   Nevíte jak ta MORANA má vypadat? Bude posunutá více dozadu ,nebo se jedná o upgrade DITy?

   Nevíte jak ta MORANA má vypadat? Bude posunutá více dozadu ,nebo se jedná o upgrade DITy?

Načítám diskuzi...