Spolupráce leteckých a dělostřeleckých návodčí

Přímá letecká podpora (Close Air Support – CAS)
Foto: Letecký návodční při navádění letadla na cíl. / nadpraporčík Bc. Miloš Hošek

Přímá letecká podpora (Close Air Support – CAS) a její role na moderním bojišti už není žádnou novinkou. Nicméně integrace dělostřelecké podpory na potlačení nepřátelské protiletadlové obrany (Supresion Enemy Air Defence – SEAD) ve spolupráci s pozemním velitelem a jeho manévrem včetně přímé letecké podpory, je již vrcholem koordinace.

Právě tato činnost byla nacvičována ve dnech 8. 7. – 10. 7. 2014 ve vojenském prostoru Boletice. Pro letecké návodčí (FAC) z 22. vrtulníkové základny a pro dělostřelecké návodčí (FO) ze 132. dělostřeleckého oddílu v Jincích bylo toto datum unikátní tím, že došlo k historicky prvnímu použití samohybné kanonové houfnice SHK 152 mm Dana s přímou leteckou podporou.V první fázi výcviku probíhal manévr pozemní jednotky na asymetrickém bojišti, kdy došlo k navedení letecké podpory a k potlačení prvků nepřítele. Další fází byly ostré střelby dělostřelectva na potlačení nepřátelské PVO (protivzdušné obrany) a zároveň došlo k ostrému odhozu munice z letounu L-159 ALCA.

 

Přímá letecká podpora (Close Air Support – CAS) Foto: Cíl splněn. / nadpraporčík Bc. Miloš Hošek 

Tato činnost vyžaduje detailní a dokonalé načasování vzhledem k bezpečnosti letounu a efektivní eliminaci cíle. Činnost byla zvládnuta dokonale jak z pohledu leteckých, tak i dělostřeleckých návodčích. V této fázi krátce navštívili cvičící jednotky vrchní praporčík základny a vrchní praporčík 225.LBZ, kteří ocenili profesionální přístup ze strany dělostřelců a jejich schopnosti.

Zvláště pak potěšil aktivní přístup příslušníků dělostřelecké brigády k zaměstnání a chuť rozvíjet spolupráci s leteckými návodčími. Nadstandardní přístup ze strany leteckých návodčích je již tradicí, nicméně v jejích řadách je poměrně dost nováčku a jak říká šéf instruktor nadpraporčíku P. E. „ Stále je co zlepšovat a stále jsou zde výzvy k dalším dovednostem", dodává.

Foto: Výcvik dělostřelců za účasti dělostřeleckých návodčí (2013); ilustrační video. / YouTubeNepřetržitý vojenský výcvik byl završen navedením munice na cíl za pomoci laserového ozařovače cílů. Kvalifikace pro letecké návodčí, která je nezbytně nutná k případnému nasazení v zahraniční operaci je tak neustále zvyšována. Během cvičení bylo provedeno celkem 18 integrovaných odhozů letecké munice.Obě jednotky se těší na další spolupráci.  Započaty byly přípravy na plánované cvičení Ample Strike 2014, kde bude tato činnost ještě intenzivnější a zase posune úroveň FAC a FO o něco výše.

Zdroj: 22.zVrL

Redakčně upraveno
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čáslavští „tygři“ a NATO Tiger Meet 2014

Již jsme Vás informovali, že minulé pondělí 16. června opustila čáslavskou základnu čtveřice letounů ...

81mm minomety pro Armádu ČR

Ministerstvo obrany ČR nedávno ohlásilo zájem nakoupit 19 nových minometů v ráži 81 mm. Jedná se o ...

Aero a Draken: Nová šance pro L-159 ALCA

Firmy AERO Vodochody a americká Draken International před pár dny podepsaly dohodu o široké ...

REPORTÁŽ: Vrtulníkový guru LOM PRAHA s.p.

LOM PRAHA,s.p., je významný český státní podnik zajišťující kompletní technickou podporu životního ...