SPS-TEP: Nová generace osobní balistické ochrany

Kombinace balistického trička a nosiče plátů systému SPS-TES; větší foto / PEO Soldier

Americké armádní laboratoře Maneuver Battle a výzkumné centrum PEO Soldier vyvíjí v rámci programu SPS-TEP (Soldier Protection System - Torso and Extremity Protection) novou generaci balistické ochrany jednotlivce. Nová balistika poskytne stejnou nebo lepší ochranu, avšak při mnohem nižší hmotnosti a vyššímu komfortu nošení.

SPS-TES

Osobní balistickou ochranu vojáka lze zajistit pomocí těžkých balistických vest nebo lehčích nosičů plátů. Některé produkty ale rozdíly mezi vestami a nosiči plátů stírají - například Magnum TAC-1 poptávaný Armádou ČR.

Balistická vesta obsahuje měkkou balistickou tkaninu, která chrání pokud možno, co největší část těla vojáka před pistolovou municí a fragmenty z výbuchu. Životně důležité orgány před puškovým střelivem chrání vložené tvrdé balistické pláty.

Naopak nosič plátů je obvykle ušit z pevné tkaniny (např. Cordura) a slouží především k fixaci tvrdých balistických plátů na hrudní koš vojáka, případně na boky (Magnum TAC-1). Nosič sám o sobě neposkytuje (obvykle) balistickou ochranu.

U balistické ochrany vojáka se vždy jedná o kompromis mezi úrovni ochrany, komfortem nošení a mobilitou. V průběhu let se vesty/nosiče zdokonalují s cílem zachovat ochranu vojáka, ale také s cílem zvýšit jeho schopnost vést bojovou činnost.

Jednou z nových iniciativ je americký program SPS (Soldier Protection System). Vizí programu SPS je vytvořit modulární, rozšířitelnou a velikostně upravitelnou ochranu hlavy, životně důležitých orgánů, trupů, očí (tváře) a paží vojáka. V rámci programu SPS jsou vyvíjeny nové balistické přilby, vnitřní polstrování přilby, balistické pláty, ochrana očí (tváře), nové vesty a balistické oblečení a doplňky.

Vývoj unikátního balistického trička.

Jedním z podprogramů SPS je Ochrana trupu a končetin TES (Torso and Extremity Protection). TES nenahradí současné těžké americké balistické vesty IOTV (Improved Outer Tactical Vest), ale nabídne lehčí a flexibilnější ochranu pro nejrůznější mise.

Klíčovou výhodou TES je hmotnost - IOTV s balistickými pláty (zadní, přední, boční) má hmotnost 15 kg (střední velikost). Podle magazínu Army Times nová balistická ochrana TES má při podobné odolnosti jako IOTV hmotnost pouze 10,5 kg.

Modulární balistická ochrana trupu TES s skládá z následujících položek - bojové balistické tričko (Ballistic Combat Shirt), modulární vesta (Modular Scalable Vest), ochrana pánve (Blast Pelvic Protector), nosný systém (Load Distribution System) a balistické pláty (Plates).

Balistické tričko s měkkou balistikou v horní části těla a paží; větší foto / PEO Soldier

Bojové tričko

Nejvíce inovačním produktem je nové bojové tričko oblékané pod vestu nebo nosič plátů. Tričko je vyrobeno z funkčního materiálu pro rychlý odvod potu, ale horní část je ušitá z měkké balistické tkaniny - ta chrání horní část hrudi/zad, spodní část krku a horní část paží před pistolovou municí a fragmenty z explozí.

Odpadá tak nutnost použití přídavnou balistickou ochranu paží DAP (Deltoid Auxiliary Protector), která je podle vojáků objemná a nepohodlná.

“Vojáci mají opravdu rádi bojové balistické tričko, protože mají plnou volnost pohybu při zaujetí střeleckého postoje a také volnost umístění zbraně do oblasti ramen," říká podplukovnice Kathy Brown, programová manažérka programu SPS v PEO Soldier. “Největší revoluční změna u bojových balistických triček je to, že zajišťují stejnou úroveň ochrany jako DAP a balistický límec na IOTV.”

Podle Brownové je u vojáků až 95% pozitivní odezva na používání balistického trička.

Nosič plátů SPS-TES; větší foto / PEO Soldier

Modulární vesta

Nová vesta je velmi podobná současnému nosiči plátu SPSC (Soldier Plate Carrier System). SPSC byl vyvinut během operací v Afghánistánu a Iráku jako lehčí alternativa k IOV.

Podle Brownové je samotná vesta (bez tvrdých plátů) lehčí než SPSC, ale nabízí stejnou nebo vyšší úroveň ochrany. Důležité je, že technická práva na novou vestu vlastní přímo Pentagon. Díky tomu lze vesty snadněji modernizovat a následně rychleji zavádět do výzbroje.

Nová vesta rovněž vyniká snadnějším systémem rychlého odhození a následného složení.

Ochrana pánve

Při výbuchu protipěchotní miny nebo IED exploze vrhne velké množství šrapnelů, zeminy a kamení do pánevní oblasti vojáka. U IOTV tuto část těla chrání přídavný pánevní štít z měkké balistiky.

Součástí TES je speciální balistické prádlo, které si voják obléká přes uniformu. Prádlo chrání nejen pánev, ale především tepny vedoucí ze stehen do trupu. Porušení tepen v pánevní oblasti je jen velmi těžko zastavitelné - nedá se použít klasické škrtidlo, ale pouze složité mechanické lékařské nástroje.


Balistická ochrana rozkroku a třísel; větší foto / PEO Soldier

Nosný systém

Nový nosný systém se skládá z bojového opasku a ze speciální tuhé podpory páteře, díky které je tíha nákladu přenášená spíše na pás, než na ramena. Celková hmotnost nákladu se proto lépe rozkládá na celé tělo vojáka.

Pláty

Armáda pracuje na nových balistických plátech, které mají byt o 7 % lehčí než současné pláty, jako jsou ESAPI (Enhanced Small Arms Protective Insert) a XSAPI (X-Threat Small Arms Protective). Vzniknou také vhodně tvarované pláty pro ženy.

Brownová neuvedla odolnost nových plátů, pouze to, že chrání vojáka před většinou hrozeb na bojišti a poskytují stejné nebo lepší vlastnosti jako ESAPI/XSAPI.

Dovětek

Nová balistická ochrana jednotlivce má být dostupná pro vojáky od roku 2019. Zejména balistické tričko je velmi zajímavý doplněk osobní ochrany jednotlivce.

Pokud například Armáda ČR nakoupí americké vesty Magnum TAC-1, tak doplněním balistických triček může snadno (pravděpodobně ale, ne levně) významně posílit ochranu vojáků až k úrovni klasických balistických vest.

Zdroj: ArmyTimes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nové balistické vesty pro Armádu ČR

Armáda České republiky nakoupí pro své vojáky 2291 balistických vest CZ Combat za cenu 68 milionů ...

RECENZE: Balistická vesta Warrior Raptor

Bývaly doby, kdy se ochrana vojáka neřešila. Postupem času se ale ukázalo, že výcvik vojáka je dosti ...

TEST: Nové vesty VOM pro Armádu ČR

Firma Hard Task před několika dny zveřejnila video z testování balistické vesty VOM (Vesta Ochranná ...

Nosič balistických plátů Magnum TAC-1 pro Armádu ČR

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) se rozhodlo řešit dlouhodobý nedostatek adekvátní osobní balistické ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Skyhunter
  11:36 09.04.2017

  Ještě jeden dodatek, nové balistické pláty které mají sníženou hmotnost, je bohužel dáno snížením obsahu materiálu a to jak kompozitu pod keramikou tak samotnou keramikou. ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě jeden dodatek, nové balistické pláty které mají sníženou hmotnost, je bohužel dáno snížením obsahu materiálu a to jak kompozitu pod keramikou tak samotnou keramikou. Neudělali totiž nic jiného, než to, že u původních plátů, které měli průtisk poměrně velmi nízký s ohledem na přípustnou hodnotu danou příslušnou normou, dopočítali si, že když ochudí plát o oba dva materiály tak bude průtisk vyšší, ale stále dle normy přijatelný, ale hmotnost se tím sníží, takže na úkor bezpečnosti snížili hmotnost a to se mi s ohledem na konečný výsledek hmotnosti nezdá jako efektivní.
  Běžný balistický plát s keramikou B4C má okolo 2,4kg takže výsledek je cca. 170 gramů úspory a to podle mne není nic podstatného.Skrýt celý příspěvek

 • Skyhunter
  11:28 09.04.2017

  Jen bych chtěl podotknout, že obdobné tričko od Českého výrobce, se již v roce 2012 testovalo u AČR a bylo konstatováno, že v nich bylo velké horko a přestože byl použitý velmi ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen bych chtěl podotknout, že obdobné tričko od Českého výrobce, se již v roce 2012 testovalo u AČR a bylo konstatováno, že v nich bylo velké horko a přestože byl použitý velmi dobrý funkční materiál, uživatelé se v tom opravdu hodně potili. To tzv. integrované řešení není vůbec nic nového, dokonce to bylo integrováno i do bojových kalhot, ochrana stehem a právě také oblasti hýždí, opět se to moc neosvědčilo, protože ta ventilace se nedá zajistit pro dlouhodobé použití.
  Například kombinace s materiálem Outlast měla solidní výsledky, ale po 4,5h již teplota vystoupala na nepřijatelnou úroveň a materiál vlastně přestal plnit svou funkci.
  Ale to asi autor článku nemohl vědět.Skrýt celý příspěvek

 • damik
  14:57 13.01.2017

  >> Prádlo chrání nejen pánev, ale především tepny vedoucí ze stehen do trupu. Uz jsem si dlouho rikal jak ty neprustrelne vesty ignoruji ochranu toho nejdulezitejsiho co kazdej ...Zobrazit celý příspěvek

  >> Prádlo chrání nejen pánev, ale především tepny vedoucí ze stehen do trupu.

  Uz jsem si dlouho rikal jak ty neprustrelne vesty ignoruji ochranu toho nejdulezitejsiho co kazdej chlap nosi s dvema zasobniky mezi nohama ...Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  14:57 13.01.2017

  pokud je cena takova, tak se to při ceně a hlavně možností doplnování znicenych strojů de facto nutnost i kdyby to chránilo jen proti z částí..pokud by to eliminovalo ruční ptřs, ...Zobrazit celý příspěvek

  pokud je cena takova, tak se to při ceně a hlavně možností doplnování znicenych strojů de facto nutnost i kdyby to chránilo jen proti z částí..pokud by to eliminovalo ruční ptřs, tak by to byla velká pomoc..jestli to nezvládne střely typu hellfire nebo přímý zásah od nepřátelského tanku..to už by tak nevadilo.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:12 13.01.2017

  Nazdar ) Tak samozřejmě, Iron Fist je poněkud jinde, ale taky to je nejlepší systém na světě. Toho snad dožene nějaká budoucí AO-III, ale tou dobou už budou mít Izraelci zase něco ...Zobrazit celý příspěvek

  Nazdar )
  Tak samozřejmě, Iron Fist je poněkud jinde, ale taky to je nejlepší systém na světě. Toho snad dožene nějaká budoucí AO-III, ale tou dobou už budou mít Izraelci zase něco lepšího. Co se ale budeme povídat, je taky velice drahý. Pokud by cena AO-II byla zmíněných 5 mil.Kč, jak tvrdí, tak pro cca 200 Pandurů II a 200 nových BVP by to vyšlo dohromady na 2 miliardy, což mi nepřijde moc. Samozřejmě to neřeší všechny hrozby. Jinak to na fotkách by měla být původní AO, AO-II má být trochu kompaktnější - moc rozdíl bych ale nečekal. Hodil by se ale i nějaký systém pro ochranu stropu...Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  12:42 13.01.2017

  Ahoj Rejsi, OA jak pravíš verze I,: no výbuch děl. projektilu 152 mm poblíž, možnost zachycení o něco při pohybu atd…možností je hodně by s touhle OA udělal pěknou paseku. OA II ...Zobrazit celý příspěvek

  Ahoj Rejsi,
  OA jak pravíš verze I,: no výbuch děl. projektilu 152 mm poblíž, možnost zachycení o něco při pohybu atd…možností je hodně by s touhle OA udělal pěknou paseku. OA II proto předpokládám bude menší a hustěji rozptýlená a myslím že i samotná OA by měla být „nějak“ chráněna. Jinak max. přínos OA by měl být i v ochraně proti APDS munici, kterou by výbuchem odklonila, či poškodila tak aby nesplnila účel. Systém Iron First, oproti Trophy. Česká OA se ale vyznačuje směrovým výbuchem z pozice bráněného stroje, oproti Iron F. který odpaluje projektil a nechá jej explodovat. Proto si myslím, že proti APDS letící vys. rychlostí česká OA II účinná nebude.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  11:56 13.01.2017

  To tricko me dost zaujalo. Kdypak to bude v prodeji? :)

  To tricko me dost zaujalo. Kdypak to bude v prodeji? :)

 • Rase
  10:51 13.01.2017

  Dost mě zaujal ten dovětek. Přeci jen AČR už má 500 nosičů plátů Magnum TAC-1 od US-SPCS, ty jsou určené na mise. Dalších 1000 se nakupuje pro vojáky v tuzemsku. Kdyby se tedy ...Zobrazit celý příspěvek

  Dost mě zaujal ten dovětek.
  Přeci jen AČR už má 500 nosičů plátů Magnum TAC-1 od US-SPCS, ty jsou určené na mise. Dalších 1000 se nakupuje pro vojáky v tuzemsku. Kdyby se tedy tyto nosiče plátů nakoupily pro všechny pěšáky + AZ, asi by se nejednalo o nějak závratný počet. Přeci jen 5500 klasických vest, se má nakoupit od královohradecké ARGUN, možná že jsou lepší než zmíněné nosiče plátů TAC-1, ale u nich se mi hodně líbí ona modulárnost s bal.tričkem, které je posouvá na jinou úroveň a hlavně budou výrazně pohodlnější pro nositele než plnohodnotná balistická vesta.
  Myslím že i cena TAC-1 je celkem v pohodě. 1000 nosičů plátů TAC-1 má vyjít MO na cca 52 mil. Kč (2 mil.USD) + DPH, clo atd. I pokud by ta trička vyšly stejně, tak to pořád není nijak horentní částka. Přeci jen těch vojáků tolik nemáme...Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  10:36 13.01.2017

  Argonaut.CZ : tady je prave videt že nikdy nebudou všichni spokojení..na nových pandurech budou instalovány prvky, které se VVU vyvinul, a některým lidem to vadí a mají pocit že se ...Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ : tady je prave videt že nikdy nebudou všichni spokojení..na nových pandurech budou instalovány prvky, které se VVU vyvinul, a některým lidem to vadí a mají pocit že se radši mají brát osvědčené věci ze zahraničí..
  Tahle balistika podle mě nebude ani tak draha..a byla by ideální aby ji mela většina vojáků...kdyby to koupili napřímo pro celou AČR, tak to vyřeší spoustu zdlouhavých hledání a výběrek.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:33 13.01.2017

  Pár projektů jsem si z jejich stránek vytahal a poskládal je tady:
  http://palba.cz/viewtopic.php?...

  Pár projektů jsem si z jejich stránek vytahal a poskládal je tady:
  http://palba.cz/viewtopic.php?...

 • Rase
  09:31 13.01.2017

  Argonaut.CZ: Na VVU Brno se pracuje i nové balistické ochraně jednotlivce a dalších vychytávkách, akorát vývoj často financuje European Defence Agency (EDA), nebo se jedná o ...Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ:
  Na VVU Brno se pracuje i nové balistické ochraně jednotlivce a dalších vychytávkách, akorát vývoj často financuje European Defence Agency (EDA), nebo se jedná o součást větších evropských projektů. Tuzemští vědci jsou docela hodně daleko, rozhodně na Evropské úrovni, jen se o tom nemluví. přeci jen pro "novinky.cz" ty nové keramické pancíře, AO-II a neprůstřelná skla, nejsou dost atraktivní téma (vlastně ani tady), tak si musíš hledat sám. Stačí prošmejdit projekty na webu VVU...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:14 13.01.2017

  pro Argonaut.CZ: Oni podporují kde co, smysluplnými inovacemi se to ovšem dá nazvat jen výjimečně :-(


  Děkuji redakci za odpověď!

  pro Argonaut.CZ: Oni podporují kde co, smysluplnými inovacemi se to ovšem dá nazvat jen výjimečně :-(


  Děkuji redakci za odpověď!

 • Argonaut.CZ
  02:47 13.01.2017

  Takhle nejak si predstavuji smysluplne inovace. Jenom by me zajimalo, zda nejake aktivity inovacniho charakteru probihaji i u nas. Z pohledu z venku mi totiz MO prijde mimoradne ...Zobrazit celý příspěvek

  Takhle nejak si predstavuji smysluplne inovace. Jenom by me zajimalo, zda nejake aktivity inovacniho charakteru probihaji i u nas. Z pohledu z venku mi totiz MO prijde mimoradne neschopne cokoli domaciho podporit.Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  00:54 13.01.2017

  Přidávám se ke KOLTovi, zrovna jsem to sem chtěl napsat, kde jakože ty dva příspěvky jsou.Bojujeme několik měsíců s jedním proruským trollem, a snažíme se najít způsob, jak se ho ...Zobrazit celý příspěvek

  Přidávám se ke KOLTovi, zrovna jsem to sem chtěl napsat, kde jakože ty dva příspěvky jsou.Bojujeme několik měsíců s jedním proruským trollem, a snažíme se najít způsob, jak se ho zbavit. Mění neustále IP adresy. Tohle je jedna z cest, jak jsme ho odstranili z diskuze. Ale není to zatím dokonalé. Admin.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:25 12.01.2017

  Dotaz na redakci: Poslední dobou se mi stává, že je pod nadpisem článku uveden větší počet příspěvků v diskusi, než jich ve skutečnosti je. Kupříkladu u tohoto článku by měly být ...Zobrazit celý příspěvek

  Dotaz na redakci: Poslední dobou se mi stává, že je pod nadpisem článku uveden větší počet příspěvků v diskusi, než jich ve skutečnosti je. Kupříkladu u tohoto článku by měly být dva příspěvky, není ani jeden. Je to problém na straně RS nebo na straně přijímače? :-)Skrýt celý příspěvek

 • akimAlí
  18:15 12.01.2017

  Asi nemáte co říct! Co tak požádat nějakého právníka o vysvětlení problému? Moc prosím! Když se nedočkám odpovědi, tak Vás spomenu na všech diskusích na kterých to jen půjde, s ...Zobrazit celý příspěvek

  Asi nemáte co říct!
  Co tak požádat nějakého právníka o vysvětlení problému?
  Moc prosím! Když se nedočkám odpovědi, tak Vás spomenu na všech diskusích na kterých to jen půjde, s patřičným komentářem! A nebudu sám, to mi věřte.Skrýt celý příspěvek

 • akimAlí
  18:10 12.01.2017

  Už poněkolikráte Vás pane Grohmanne vyzývám-uveďte, prosím jak bylo PORUŠENO MEZINÁRODNÍ PRÁVO a ÚSTAVA ukrajiny ve Vámi neustále propagované ANEXI Krymu!!! Vysvětlete, prosím ...Zobrazit celý příspěvek

  Už poněkolikráte Vás pane Grohmanne vyzývám-uveďte, prosím jak bylo PORUŠENO MEZINÁRODNÍ PRÁVO a ÚSTAVA ukrajiny ve Vámi neustále propagované ANEXI Krymu!!!
  Vysvětlete, prosím Vašim čtenářům co znamená slovo ANEXE! A jakým způsobem ANEXE Krymu RUSKEM proběhla!
  TO CHCI TAK MOC???Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...