Squad X Core Technologies: Najít, rozpoznat a zničit

-
11. 2. 2015
-
3 komentářů
-
Jan Grohmann
Americká DARPA v rámci programu SXCT (Squad X Core Technologies) připravuje technologii, která sesednuvším vojákům nebývalé rozšíří situační povědomí o svém okolí. Cílem je znásobit schopnost vojáků odhalit, rozeznat a zaměřit cíl.
„Vidět a nebýt viděn," je zlaté vojenské pravidlo, které rozhoduje o úspěchu nebo neúspěchu vojenské operace. Platí to jak pro vojáky, tak i pro nejrůznější vojenská vozidla, lodě nebo letadla.
Zatímco vojáci uvnitř vojenské techniky se dnes spoléhají na nejrůznější senzory (radary, infračervené senzory, kamery), které jím pomáhají odhalit protivníka, běžný voják na podobné možnosti může zapomenout.
Z jakého důvodu? Radary, kamery, a další senzory jsou jednoduše příliš těžká, objemná a po elektrické energii hladová technika. Současný voják se tak spoléhá na stejné „senzory" jako jeho předchůdci po tisíciletí – především na vlastní oči a uši.
DARPA v rámci programu SXCT plánuje toto zažité paradigma změnit. Cílem SXCT je zabudovat do výstroje vojáka takové senzory a zobrazovací techniku, která umožní odhalit, rozpoznat a zaměřit protivníka na mnohem větší vzdálenosti, rychleji a přesněji.
„SXCT si klade za cíl sesednuvším pěším četám získat hluboké povědomí o tom, co se děje kolem nich, detekovat hrozby na větší vzdálenost, a pokud je to nutné, vyřadit protivníka rychleji a přesněji, něž kdykoliv před tím," říká major Christopher Orlowski, manažer programu SXCT v agentuře DARPA. „Pracujeme na pokročilých funkcích, které umožní sesednuvším pěchotním četám být přizpůsobivější, bezpečnější a efektivnější."
O jaké technologie se může jednat? Jde například o zvukové senzory, které dokáží odhalit pozici střílejícího protivníka. V současné době již potřebná technologie existuje, je však drahá a stále příliš těžká a objemná.
Představa grafika o nasazení malých čet vybavených technologií SXCT v blízké budoucnosti. / DARPA
Navíc k úspěchu je třeba, aby více druhů senzorů vojáka spolupracovalo mezi sebou. Podle představ agentury DARPA zvukový senzor odhalí protivníka, infračervená kamera přesně určit pozici a laserový značkovač zanese pozici protivníka do digitální mapy, kterou mohou sdílet všichni členové družstva.
Jednou stranou mince je využít moderní senzory, druhou je záplavu dat logickým způsobem třídit, dát jim formu a zobrazovat je efektivně uživatelům. Samozřejmě zobrazovaná data a nesená technika nesmí v žádném případě zvyšovat kognitivní nebo fyzickou zátěž uživatele.
Jaké jsou tedy výkonnové mety programu SXCT? Voják blízké budoucnosti vybavený pokročilými senzory musí být schopen odhalit cíl na 1000 metrů a na tuto vzdálenost začít vést také efektivní boj (se současnými zbraňovými systémy). Vše musí probíhat v operačním tempu čety.
Dalšími vytyčenými metami je schopnost narušovat velitelské, řídící a komunikační systémy protivníka – například narušování rádiového vysíláni. Požadavkem je také znalost pozice spolubojovníků v prostředí, kdy není dostupný GPS signál – například v podzemí nebo budovách.
V ideální budoucnosti vojáci vybavení technologií SXCT získají trojrozměrný obrázek bojiště s vyznačenými pozicemi protivníka, vlastních jednotek ale i nezúčastněných osob. Všechny informace půjde sdílet mezi sebou navzájem, s velitelem i nadřazeným velitelským stupněm. Velitel čety pak může prakticky okamžitě přiřazovat úkoly jednotlivým členům čety.
Zdroj: Defense-Update
Související články
EXACTO: Manévrující puškové střely míří do armády
Američtí odstřelovači již zanedlouho mohou získat manévrující puškové střely EXACTO (EXtreme ...
-
13.01.2015
-
6 komentářů
-
Jan Grohmann
ATLAS: Robotická soutěž pokračuje
Americká vojenská agentura DARPA představila pro soutěž DARPA Robotics Challenge (DRC) nový model ...
-
23.01.2015
-
12 komentářů
-
Jan Grohmann
AC-130J Ghostrider s laserovými zbraněmi
Velení amerického letectva pro speciální operace AFSOC (Air Force Special Operations Command) ...
-
30.01.2015
-
7 komentářů
-
Jan Grohmann
Priority Pentagonu: Nové ponorky a bombardéry
Pentagon zveřejnil finanční výhled amerického obranného rozpočtu pro rok 2016. Na příští rok ...
-
03.02.2015
-
43 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Bitvu jsem pochopitelně nikdy nezažil ale ze všech knih na toto téma jsem pochopil že jejím základním aspektem je chaos. To se celkem logicky pokoušejí odstranit. Bohužel pořád ...Zobrazit celý příspěvek
Bitvu jsem pochopitelně nikdy nezažil ale ze všech knih na toto téma jsem pochopil že jejím základním aspektem je chaos. To se celkem logicky pokoušejí odstranit. Bohužel pořád budou narážet na fizickou neschopnost člověka zpracovat informace v dostatečné rychlosti. Zákonitě to povede buť k robotizaci, nebo ke kybernetickým vylepšením keré budou informace přenášet rovnou do mozku, nebo k obojímu. Už to není sci-fi ale další logický a nevyhnutelný krok vývoje blízké budoucnosti.Skrýt celý příspěvek
Takže vlastně takové "obyčejné věcičky" z vesmírů českého spisovatele SF
R. Fabiána :) Chlápek prej pracoval u armády, asi má přehled :)Takže vlastně takové "obyčejné věcičky" z vesmírů českého spisovatele SF
R. Fabiána :) Chlápek prej pracoval u armády, asi má přehled :)
Načítám diskuzi...