Srbové v Kosovu se bouří a hromadně rezignují na své pozice

Srbové v Kosovu se bouří a hromadně rezignují na své pozice
Fotka ze srbské demonstrace (2019) na výročí bombardování Srbska NATO. / depositphotos.com (Zvětšit)

Kosovo začalo minulý týden realizovat plán postupného vyřazování starých poznávacích značek vydaných Srbskem, na což místní Srbové zareagovali vlnou rezignací a demonstracemi. Během sobotního setkání ve městě Zvečan zástupci srbské menšiny v rámci koordinovaného protestu hromadně odstoupili z funkcí poslanců, starostů, soudních úředníků a policistů. O den později se v Severní Mitrovici, správním středisku většinově srbského severu Kosova, shromáždily stovky demonstrantů.

„Dnes jsme se sešli, abychom vyslali silný vzkaz Prištině stejně jako mezinárodnímu společenství a vyzvali k ukončení podmaňování a pronásledování Srbů,“ burcoval dav v průběhu demonstrace Goran Rakić, vůdce hlavní etnicky srbské strany v Kosovu Srpska lista. Rakić sám rezignoval na post ministra pro menšiny. Priština podle něj musí ustoupit od rozhodnutí, podle něhož jsou místní srbští řidiči povinni umístit na svá vozidla kosovské poznávací značky.

Etničtí Srbové na severu Kosova používají od konce války v roce 1999 automobilové značky vydané srbskými institucemi se zkratkami kosovských měst, například KM (Kosovská Mitrovica), PR (Priština) nebo UR (Uroševac). Kosovská vláda považuje tyto značky za nelegální, dosud je ale tolerovala ve čtyřech severních opštinách (územních samosprávách) se srbskou většinou. Na základě dohod zprostředkovaných Evropskou unií v minulém desetiletí se Bělehrad a Kosovo zavázaly otázku poznávacích značek v budoucnu společně řešit.

Priština trvá na výměně srbských poznávacích značek za kosovské i za cenu použití síly. Od 1. do 21. listopadu letošního roku bude kosovská policie řidiče se srbskými značkami varovat a doporučovat jim, aby si je vyměnili za kosovské. Od 21. listopadu do 21. ledna budou majitelé aut pokutováni částkou 150 eur (oficiální kosovská měna) a na další tři měsíce jim budou přidělovány dočasné registrační značky. Od 21. dubna příštího roku bude platit zákaz vjezdu automobilům se srbskými poznávacími značkami do Kosova. Vozidlům již nacházejícím se na kosovském území bude v případě nezaplacení pokut hrozit zabavení.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Čínské průzkumné a útočné drony CH-92A pro Srbsko

Začátkem července se přední představitelé srbské vlády a armády zúčastnili prezentace šesti nových ...

Čínské systémy protivzdušné obrany FK-3 pro Srbsko

Srbsko pokračuje v nákupech moderní čínské výzbroje. Podle srbského portálu Balkanska bezbednosna ...

Čínská armáda zabrání útoku na Srbsko

Čínský ministr obrany Wej Feng-che před týdnem navštívil Bělehrad. „Lidová osvobozenecká armáda ...

PREMIUM Srbsko vyjednává o nákupu francouzských stíhaček Rafale

Srbsko začíná přemýšlet o nástupci stíhačky MiG-29. Překvapivě, což otevřeně naznačují slova ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.