Srbské transportéry Larar II pro Pákistán

Srđan Popović
Lazar 8x8; větší foto / Srđan Popović; CC BY-SA 4.0

Podle informací zpravodajského portálu defence-blog.com prodalo Srbsko 12 transportérů Lazar II domácí konstrukce neznámému kupci. Nicméně se dá předpokládat, že zákazníkem je Pákistán, který o stroje Lazar II projevil zájem již dříve.

Skvělý poměr výkon/cena

Pákistán se o vozidla Lazar II zajímá od roku 2014, kdy objednal tři stroje na testování. Tyto vozidla byla dodána v prosinci loňského roku a dá se předpokládat, že prošla armádními zkouškami.

Podle dostupných informací plánoval Pákistán nakoupit vozidla Lazar II pro policii a armádu. Objevily se také informace naznačující, že Islamabád by v případě úspěšných vojskových zkoušek usiloval o  licenční výrobu v Pákistánu.

Pro zavedení vozidel Lazar II do pákistánské armády mluví zejména příznivý poměr ceny a výkonu. Lazar II je zhruba o polovinu až dvě třetiny levnější než podobné západní typy.  

Obrněná vozidla Lazar II vyrábí srbská zbrojovka Yugoimport SDPR ve své pobočce ve městě Velika Plana. První prototyp vozidla byl představen poprvé v roce 2013 na vojenské výstavě v Bělehradě.

Lazar II

Ideově Lazar II vychází ze svého předchůdce vozidla Lazar, který spadá do kategorie MRAP (Mine Resistant Ambush Protected Vehicle). Nové osmikolové vozidlo Lazar II v sobě spojuje prvky ze strojů MRAP a MRAV (Multirole Armoured Vehicle), tedy klasických obrněných transportérů jako jsou finská Patria, rakouský Pandur II nebo švýcarská Piranha.

Lazar II lze upravit jako velitelské vozidlo, ambulance, vyprošťovací a dílenské vozidlo, nosič minometu, protitankových střel, jako platforma pro systémy protivzdušné obrany, atd.

Vozidla pojme desetičlenný výsadek a základní obsluhu tvoří dvoučlenná posádka ve složení velitel a řidič. V případě instalace větší věže je posádka rozšířená o střelce a počet členů výsadku klesne na devět.

Výsadek do vozidla vstupuje přes zadní sklápěcí rampu, ve které jsou instalovány dvoje dveře pro případ nouzového opuštění vozidla. Posádka má k dispozici poklopy ve střeše vozidla a jedny dveře v levé přední části stroje. Další dva poklopy jsou ve střeše nad prostorem výsadku.

Motor je umístěn v pravé přední části. Na každé straně vozidla je také pět okének krytých neprůstřelným sklem a stejný počet střílen, které umožňují vést výsadku palbu z vozidla vlastními zbraněmi. Dvě okýnka a střílny jsou také v zadní rampě.

Balistická ochrana

Čelní balistická ochrana vozidla v základu odolá munici ráže 12,7×99 mm. Boky, střecha a záď vozidla mají odolnost STANAG Level III (odolnost proti munici ráže 7,62×54 mm na vzdálenost 30 m).

Na přání zákazníka je možné balistickou ochranu zvýšit pomocí přídavného pancéřování až na úroveň STANAG Level V (odolnost proti munici ráže 25 mm APDS-T na vzdálenost 500m) v přední části vozidla  a Level IV (odolnost proti munici ráže 14,5×114 mm na vzdálenost 200 m) na zbylých částech stroje.

Na vozidlo je také možné instalovat mříže SLAT, které chrání před kumulativními hlavicemi z pancéřovek.

Lazar II má dvouvrstvou spodní část korby tvarovanou do písmene V, což zlepšuje odolnost vozidla proti výbuchům min a nástražným výbušným systémům (IED). Dodatečné pancéřování je také pod sedačkami osádky a výsadku, které jsou uchycené u stropu, aby snížily následky výbuchu pod vozidlem.

Foto: Balistická okna sice oslabují boční ochranu, ale naopak výrazně posílují situační povědomí posádky; větší foto /Srđan Popović; CC BY-SA 3.0
Balistická okna sice oslabují boční ochranu, ale výrazně posílují situační povědomí posádky; větší foto /Srđan Popović; CC BY-SA 3.0

Vozidlo má protiminovou ochranu na úrovni NATO STANAG 4569 Level IIA v případě výbuchu pod kolem vozidla a Level IIB pod korbou (což odpovídá výbuchu miny o hmotnosti 6 kg). Protiminovou ochranu ale lze zvýšit až na Level III (ekvivalent výbuchu miny o hmotnosti 8 kg pod kolem anebo trupem vozidla).

Vozidlo pohánění šestiválcový turbodieselový motor Cummins ISM500 o výkonu 370 kW (500 koňských sil). Maximální rychlost je 100 km/h a dojezd 800 km. Lazar II má délku 7,82 m, šířku 2,85 m a výšku 2,32 m. Hmotnost dosahuje 28 tun.  

Ruská stopa

Zajímavostí je, že Lazar 2 využívá poměrně hodně součástek z ruských nákladních automobilů KamAZ, zatímco Lazar 1 využíval zase součástky jugoslávského nákladního automobilu TAM-150.

Mezi další výbavu vozidla patří pneumatiky "runflat", systém centrálního huštění pneumatik, filtroventilační systém zajišťující ochranu před zbraněmi hromadného ničení, laserový dálkoměr, denní a noční pozorovací přístroje a kamery snímající okolí vozidla v rozsahu 360°.

Výzbroj vozidla se liší podle verze. Dosud bylo vozidlo viděno s dálkově ovládanou zbraňovou stanicí s kulometem ráže 7,62 mm nebo věží s rychloplaným kanónem.

Výzbroj této věže tvoří kulomet ráže 7,62 mm, automatický kanón Zastava M86 ráže 30 mm s kadencí 550-650 za minutu a modernizované protitankové střely 9M14-2 Maljutka 2 (v kódu NATO AT-3D Sagger D) ve verzích 2T a 2F. Na věži jsou instalovány také výmetnice dýmových granátů.

Zdroj: Defence Blog

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vozidla Corsac 8x8 pro slovenskou armádu?

Slovenská společnost MSM Group představila na letošní výstavě IDEB (International Defence Exhibition ...

Německý 130mm kanón proti ruskému tanku T-14 Armata

Nový ruský tank T-14 Armata probudil západní země z “tankové” letargie. Například Německo a Francie ...

Centauro II: Italský tank na kolech

Italská firma Iveco-Oto Melara představila na pařížské výstavě EUROSATORY 2016 novou generaci ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • stirling
  10:50 27.06.2016

  Srbové to mají podobně jako Rusové, hodně chtějí zbrojit, ale narozdíl od RF na to nemají skoro žádné peníze tak něco dělají, ale je to nedomyšlené, viz slabá protiminová ochrana v ...Zobrazit celý příspěvek

  Srbové to mají podobně jako Rusové, hodně chtějí zbrojit, ale narozdíl od RF na to nemají skoro žádné peníze tak něco dělají, ale je to nedomyšlené, viz slabá protiminová ochrana v základu v době kdy každý se snaží v této oblasti. Okénka a dveře po stranách spíše ukazují na nějaký mrap či policejní vozidlo u moderních ot to praticky nenajdete. A podvozek je klasika žebřík náklaďák viz jak mu tam zůstane viset to kolo ve vzduchu, myslím, že když vezmu takový titus tak možná nevypadá jako ot, ale užitou hodnotu bude mít lepší...
  Zepředu to ale vypadá pěkně.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  09:21 26.06.2016

  Nejsem odborník na pozemní techniku. Z mých osobních zkušeností a poznatků si dovolím napsat, že nejblíže je pravdě "černí díra" (situaci na Balkáně znám poměrně dobře) Lazar ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejsem odborník na pozemní techniku. Z mých osobních zkušeností a poznatků
  si dovolím napsat, že nejblíže je pravdě "černí díra" (situaci na Balkáně znám poměrně dobře)
  Lazar 2 si najde své místo na zbrojním trhu ve světě. A teď si představte, že by se spojili ve vývoji a výrobě třeba se SVOS Přelouč.
  Vyvýjet speciální armádní systémy a komponenty si může dovolit z ekonomických důvodů jen pár států ve světě.
  Zrovna mám na stole na testování jakýsi black box firmy Flex radio. není to nic jiného než radiostanice původně vyvinutá pro US army signal corps.
  Lze to koupit na trhu, jako brandované pro jistou firmu ovšem si jiným SW..
  Systémy armádního ŘLP jsou HW systémy naprosto shodné jako civilní. v AČR nazvané Sektor v civilu Letvis. jedna firma. rozdíl je v SW.
  Vozidlo Land Rover nebo Tatra 810 si můžete také koupit, ale bez některých speciálních nástaveb.
  ---------------
  Vždy to je o tom, kdo a kolik vývoj a výrobu spec. systémů pro armády zaplatí.Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  15:57 25.06.2016

  preco rozdychat, nech sa im dari. Podobne vozidlo sme uz vyvinuli > OT-64. Zvacsili BOV , nastokli to na rusky podvozok a dali tam vezicku a civilne bezpecnostne kamery. To iste ...Zobrazit celý příspěvek

  preco rozdychat, nech sa im dari. Podobne vozidlo sme uz vyvinuli > OT-64.
  Zvacsili BOV , nastokli to na rusky podvozok a dali tam vezicku a civilne bezpecnostne kamery. To iste by sa dalo spravit s OT-64 a mas rovnaky vysledok. Ale vo vysledku je to nanic, a srbi maju pred sebou este dlhu cestu.
  Z tohoto vozidla dycha amaterizmus podobne ako z sakala a turry 30, Windows vo vezicke, bezpecnostne kamery pouzite na vozidle, nezmyselne konstrukcne riesenia zbytocne znizujuce hodnotu stroja.... presne ako u nas.Skrýt celý příspěvek

 • black hole
  09:29 25.06.2016

  hurvo: Srbi ktorí majú mnohonásobne nižšie HDP ako Slovensko a Česká republika majú vehikel s ktorým trocha prerazili do sveta. a ty to pomaly nemôžeš rozdýchať mne osobne sa to ...Zobrazit celý příspěvek

  hurvo: Srbi ktorí majú mnohonásobne nižšie HDP ako Slovensko a Česká republika majú vehikel s ktorým trocha prerazili do sveta. a ty to pomaly nemôžeš rozdýchať mne osobne sa to vozidlo páči a bol by som rád keby sa aj u nás niečo také vyvinulo.Nehľadiac na klady a zápory tejto konštrukcie. Stačí mi aký je stav techniky v našej armáde.Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  17:51 24.06.2016

  Tento týden přibylo nějak málo článků asi se ve světě toho moc neděje.

  Tento týden přibylo nějak málo článků asi se ve světě toho moc neděje.

 • hurvo
  13:36 24.06.2016

  lazar mi pridada ze podobne ako sakal alebo bren , nahradza kvalitu efektnym dizajnom ako filmova kulisa. tie dvierka na cele vozidla, u vodica, lamely na pravej strane na ...Zobrazit celý příspěvek

  lazar mi pridada ze podobne ako sakal alebo bren , nahradza kvalitu efektnym dizajnom ako filmova kulisa.
  tie dvierka na cele vozidla, u vodica, lamely na pravej strane na vyfuku, vsak to je nezmysel, rovnako ako maljutky a ta nadrz medzi kolesami.

  Dobry pokus, mozno lazar IV alebo V.


  zimbio co keby si sa vratil naspat do kremla a nastokol sa namiesto cervenej hviezdy na tu cibulu na vezi,Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  11:10 24.06.2016

  Arassuil: odolnost proti 30 mm je podle STANAG 4569 už level 6 a to má málo ot, vlastně nevím o žádném kolovém co by to měl v základu. a bude jich i málo co se snadno takto ...Zobrazit celý příspěvek

  Arassuil: odolnost proti 30 mm je podle STANAG 4569 už level 6 a to má málo ot, vlastně nevím o žádném kolovém co by to měl v základu. a bude jich i málo co se snadno takto rozšíří...Skrýt celý příspěvek

 • KYRYS
  17:23 23.06.2016

  KóĎA - Áno, stovky takých ako píšete vy a desiatky takých ako píšem ja.

  KóĎA - Áno, stovky takých ako píšete vy a desiatky takých ako píšem ja.

 • KYRYS
  17:22 23.06.2016

  gaunt :-)

  gaunt :-)

 • gaunt
  15:20 23.06.2016

  KYRYS: "Predstavte si Jamesa Camerona, ako vyjadruje uznanie anglickým hooligans za mlátenie ľudí pred zápasom!?" - Myslíte toho režiséra? Proč by to dělal. On není Angličan.

  KYRYS: "Predstavte si Jamesa Camerona, ako vyjadruje uznanie anglickým hooligans za mlátenie ľudí pred zápasom!?" - Myslíte toho režiséra? Proč by to dělal. On není Angličan.

 • KóĎA
  15:14 23.06.2016

  Karys: s temi vojaky a policisty v civilu jste myslim vedle. Rusti chuligani maji do vypitych muziku povetsinou daleko. Casto sveho "konicka" vnimaji jako zdravy zivotni styl (kdyz ...Zobrazit celý příspěvek

  Karys: s temi vojaky a policisty v civilu jste myslim vedle. Rusti chuligani maji do vypitych muziku povetsinou daleko. Casto sveho "konicka" vnimaji jako zdravy zivotni styl (kdyz primhourime oci nad uzivanim anabolik) - posilovna, bojove sporty atd. A ze to bylo z jejich strany organizovane? Maji v tom velkou praxi, internet je plny jejich dostavenicek.Skrýt celý příspěvek

 • KYRYS
  14:42 23.06.2016

  Šak pre takých ako zimbio bolo vystúpenie desiatok starostlivo vybraných ruských fízlov a vojakov v civile (vyšportovaní a celý deň triezvi) proti anglickým fanúšikom (tuční a ...Zobrazit celý příspěvek

  Šak pre takých ako zimbio bolo vystúpenie desiatok starostlivo vybraných ruských fízlov a vojakov v civile (vyšportovaní a celý deň triezvi) proti anglickým fanúšikom (tuční a ožratí ako prasce) určené. Vyvolať na západe strach a dojem prevahy "ruského človeka"!

  Keď to Francúzom došlo, vybrali ich priam v hoteli a v autobusoch a odlifrovali z ľudskej spoločnosti späť k životu vo voľnej prírode. Proti francúzskej policii - rovný s rovným - už iba plakali a sťažovali sa do Moskvy a Putin a Lavrov hrozili päsťami a vyjadrovali im podporu. Predstavte si Jamesa Camerona, ako vyjadruje uznanie anglickým hooligans za mlátenie ľudí pred zápasom!?Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  14:07 23.06.2016

  Ta cena není problém, udělá se nástavba na podvozek nákladního auta, bude to cca o 0.5m vyšší, ale cena bude někde jinde. Balistická ochrana je v základu větší než u našeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Ta cena není problém, udělá se nástavba na podvozek nákladního auta, bude to cca o 0.5m vyšší, ale cena bude někde jinde.


  Balistická ochrana je v základu větší než u našeho Panduru, takže spíš nadstandard.Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  13:38 23.06.2016

  to Arassuil: jo díky, asi máte pravdu, je to hlavně v té elektronice a tak, což toto asi nebude mít tak vymakané jako jiné západní stroje. A s tím pancířem taky nevím přesně jaké ...Zobrazit celý příspěvek

  to Arassuil: jo díky, asi máte pravdu, je to hlavně v té elektronice a tak, což toto asi nebude mít tak vymakané jako jiné západní stroje. A s tím pancířem taky nevím přesně jaké jsou standarty takže díky za informaci.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:27 23.06.2016

  Mě docela překvapilo, že někdo dnes řeší evoluci Maljutky....nebo je to nějaký modernizační kit pro 50 let staré zásoby?

  Mě docela překvapilo, že někdo dnes řeší evoluci Maljutky....nebo je to nějaký modernizační kit pro 50 let staré zásoby?

 • Arassuil
  13:18 23.06.2016

  Strategist: s tím tvrzením, že to umí skoro to samé, co západní stroje, bych byl opatrný. Stačí se podívat na balistickou ochranu. Na západě již je pomalu standardem u podobných ...Zobrazit celý příspěvek

  Strategist: s tím tvrzením, že to umí skoro to samé, co západní stroje, bych byl opatrný. Stačí se podívat na balistickou ochranu. Na západě již je pomalu standardem u podobných strojů odolnost vůči 14,5 mm na bocích a 30 mm zepředu. Tohle dá zepředu 12,7 mm a ani po navěšení přídavného pancéřování se na 30 mm nedostane. Navíc navěšení přídavného pancíře se musí podepsat na výkonech, zrychlení, manévrovatelnosti... Koncept střílen a průzorů je už na západě také víceméně překonán - zbytečně a výrazně to oslabuje strukturální odolnost konstrukce.

  V článku navíc chybí jakákoliv zmínka o automatickém hasebním systému v prostoru motoru a výsadku.

  Navíc velkou část ceny dnešních strojů tvoří především vnitřní vybavení. Řekněme, že cena železa je všude víceméně stejná a při tvorbě podobně velkých strojů je cena za korbu pořád stejně velká - právě elektronika pak tvoří rozdíly v ceně. Jakou asi tohle může mít vnitřní výbavu? Pokud by to někdo koupil, musel by nejspíše vozidlo řádně dovybavit, což by cenu dost zvedlo.Skrýt celý příspěvek

 • zimbio
  13:15 23.06.2016

  Víte,nechcem být zlomyslný nebo provokatione,ale jak se kuknete na jakýkoliv konflikt na planetě,tak v záberoch vidíte len 30-40 let starý ruský šrot,obložený pytli s pískem,kopama ...Zobrazit celý příspěvek

  Víte,nechcem být zlomyslný nebo provokatione,ale jak se kuknete na jakýkoliv konflikt na planetě,tak v záberoch vidíte len 30-40 let starý ruský šrot,obložený pytli s pískem,kopama kameňov,prívarkami čo kasárně dali-prosto samé improvizace!V tých plechovicích už dávno žádné lajzery a podobné úžasné scifi veci nefungují a jsou roztřískané po prvním útoku!
  Ono to všetko fantasticky funguje a vypadá v amerických filmoch a na cvičeních kde sa strílá slepýma a kde nejvíc času zabere príprava na šou-manikúry,umelecké zastrihávanie fúzikov a bradiek,viz nás teplouš pavel,aby dobre vypadali na kamerách pre "politické špičky"!
  V reálu to dopadá tak,že 15 nasraných ruských fanúšikof rozežene 1000 britských rovdíz!
  Tož takí sme my bojovnící!Na hubu!Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  12:47 23.06.2016

  Přijde mi to nějak moc hezké než, aby to byla pravda, umí skoro to co zbytek západních vozidel, ale za třetinu ceny? To mi přijde nějaké podezřelé.

  Přijde mi to nějak moc hezké než, aby to byla pravda, umí skoro to co zbytek západních vozidel, ale za třetinu ceny? To mi přijde nějaké podezřelé.

 • Roko
  12:14 23.06.2016

  cize v com je problem pre europu? ruske sankcie kvoli suciastkam? alebo je lazar jednoducho papierovo vynikajuci, ale v skutocnosti je to inak? dalsia vec je cena, ale ta je silne ...Zobrazit celý příspěvek

  cize v com je problem pre europu? ruske sankcie kvoli suciastkam? alebo je lazar jednoducho papierovo vynikajuci, ale v skutocnosti je to inak? dalsia vec je cena, ale ta je silne ovplyvnena kurzom a produkcnymi kapacitami yuhosky?Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  10:58 23.06.2016

  Co jsem četl já, tak původní kontrakt s "Pákistánem" skončil pro Srby neúspěchem. Neobjednával totiž ani Pákistán, ani pákistánská armáda, ale provinční vláda. Tj. cosi jako kdyby ...Zobrazit celý příspěvek

  Co jsem četl já, tak původní kontrakt s "Pákistánem" skončil pro Srby neúspěchem. Neobjednával totiž ani Pákistán, ani pákistánská armáda, ale provinční vláda. Tj. cosi jako kdyby si pan hejtman Hašek objednal z Ruska párek tanků T-80 bez souhlasu vlády a MO.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2