Čínské systémy protivzdušné obrany FK-3 pro Srbsko

-
6. 8. 2020
-
63 komentářů
-
Jan Grohmann
Srbsko pokračuje v nákupech moderní čínské výzbroje. Podle srbského portálu Balkanska bezbednosna mrež srbské ministerstvo obrany v Číně objednalo tři baterie raketové protivzdušné obrany (PVO) středního dosahu FK-3 (exportní varianta HQ-22). Potvrzuje to výroční zpráva srbského státního dovozce a vývozce zbraní Yugoimport-SDPR.
FK-3 v Srbsku
Podle zprávy Yugoimport-SDPR Srbsko v roce 2019 uzavřelo v zahraničí zbrojní zakázky za 620 milionů amerických dolarů. Mezi největší položky patří modernizace srbských stíhaček MiG-29, nákup čínských průzkumně-bojových dronů CH-92A, nákup francouzských prostředků PVO velmi krátkého dosahu Mistral 3 a akvizice zmíněných FK-3.
Srbsko se tak stává prvním zahraničním uživatelem FK-3. O prodeji FK-3 do Srbska se přitom začalo mluvit již před dvěma lety a ve stejném roce si Srbové prohlédli FK-3 přímo v Číně. V dubnu 2019, během schůzky mezi srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem a čínským Si Ťin-pchingem, došlo k finálnímu ujednání prodeje.
V Srbsku čínské FK-3 nahradí zejména zastaralé sovětské komplety S-125 Pečora. Tento komplet se proslavil v roce 1999 při letecké kampaní NATO, kdy společně s radiolokátorem P-18M (podle některých i díky informacím z československého pasivního radiolokátoru Tamara) sestřelil americké stealth letadlo F-117 Nighthawk.
Nákup tří baterií FK-3 je ale jen začátek. Srbsko potřebuje nahradit osm baterií S-125 a výhledově 12 baterií 2K12 Kub. Další nákupy FK-3 budou tedy nepochybně v průběhu let následovat. Významnou posilou srbské PVO se rovněž stane šest vozidel Pancir-S1 (dvě vozidla již Bělehrad převzal). Spekuluje se také o nákupu ruských kompletů S-400. V minulém roce během cvičení Slovenski štit 2019 Rusko na ukázku umístilo dva komplety S-400 na srbské letiště Batajnica.
Srbský Pancir-S1; větší foto / mod.gov.rs
V popředí srbský 2K12 Kub, v pozadí S-125 Pečora; větší foto / mod.gov.rs
HQ-22 ‒ páteř čínské PVO
HQ-22 (FK-3) v čínské armádě poslední čtyři roky nahrazuje zastaralé komplety HQ-2 (čínská verze sovětského S-75 Dvina), které jsou ve službě přes 50 let. HQ-2 donedávna představoval nejrozšířenější komplet PVO čínských pozemních sil. Čína nyní hodlá masově vyrábět levné HQ-22 a postavit na nich základ moderní čínské pozemní PVO.
Nyní čínská PVO sází především na domácí HQ-9 a ruské S-300PMU a S-400. Jde však o nedostatkové zbraňové systémy, které chrání nejvýznamnější objekty Číny. Čínské území je ale rozsáhlé, takže Peking potřebuje nasadit mnohem větší počet levnějších systémů PVO. Tohoto úkolu se zhostí právě HQ-22.
Ruský S-400 na srbském letišti Batajnica; větší foto / mod.gov.rs
Střela HQ-22 funguje na rádiové povelové navádění typu SARH (Semi-Active Radar Homing). Střela nese pouze pasivní radiolokátor, který v konečné fázi letu přijímá odražené radarové signály pozemního naváděcího radiolokátoru. Během střední fáze letu k cíli dostává střela přímo povely z pozemního radiolokátoru.
Podle dostupných pramenů střela exportní varianty FK-3 měří na délku 5,6 metru, má průměr 0,4 metru a váží 900 kg (bojová hlavice 100 kg). Raketový motor funguje na tuhé palivo. Maximální dosah FK-3 je 100 km a výškový 27 km.
V baterii FK-3 najdeme tři odpalovací vozidla (3×4 střel na baterii), velitelské stanoviště, dále naváděcí a přehledový radiolokátor. Radar baterie údajně dokáže sledovat 12 cílů najednou a navádět střely na šest z nich. Všechny prvky baterie jsou umístěny na podvozku Hanyang 6×6 (v případě Srbska ale budou zřejmě použity domácí vozidla FAP-2228). Střely na čínské verzi HQ-22 mají být ale větší, výkonnější a mít větší dolet.
Podle čínských vojenských portálů jsou výrobní náklady HQ-22 mnohem menší než výkonějších pozemních HQ-9 (exportní označení FD-2000) a námořního HQ-16. Společně HQ-22 a HQ-9 dokáží vytvořit provázanou integrovanou PVO. O FD-2000 se původně zajímalo Turecko. Z nákupu sešlo, ale Číně se podařilo FD-2000 prodat do Maroka, Alžírska, Turkmenistánu a Uzbekistánu. Dosah exportní verze FD-2000 je podle čínského portálu SOHU 125 km a dražší střely FD-2000 (nebo HQ-9) používají aktivní radiolokační navádění (střely mají vlastní aktivní radiolokátor).
HQ-9 v čase 1:05:30, HQ-22 v čase 1:05:45
HQ-9 a HQ-22 jsou konstrukčně odlišné systémy. HQ-9 má „studené“ vertikální vypouštění a působí všemi směry. Jednodušší střela HQ-22 má „horký“ start z nakloněné opalovací rampy.
HQ-22 je následovníkem HQ-12 a vyrábí ho společnost Jiangnan Space Industry Corporation, která je součástí čínské státní raketové a kosmické korporace CASIC (China Aerospace Science & Industry Corporation). Hlavním rozdílem HQ-22 oproti HQ-12 jsou zejména nové řízené střely země-vzduch kryté v odpalovacích kontejnerech. Pod CASIC spadá přes 145 000 zaměstnanců.
V Číně existují ale i další výrobci pokročilých systémů PVO. Zmíněné HQ-9 vyrábí China Changfeng Mechanics and Electronics od stejného koncernu CASIC. Námořní HQ-16 je pak výtvorem společnosti Shanghai Academy of Spaceflight Technology koncernu CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation). CASC zaměstnává 170 000 lidí.
V současné době všechny země střední a východní Evropy řeší nákup moderních systémů PVO. Každá ale postupuje jinak. V České republice proti sobě stojí především komplet NASAMS a SPYDER, ale ve hře je také britské řešení EMADS (Enhanced Modular Air Defence Solutions) se střelami CAMM (Common Anti-air Modular Missile).
Polsko nakupuje výkonné komplety Patriot a zdá se, že PVO krátkého a středního dosahu (program Narew) bude řešit vlastním vývojem. Maďarsko mělo zájem o komplety NASAMS, ale zdá se, že kvůli špatným norsko-maďarským vztahům z tohoto prodeje sejde.
Zdroj: mod.gov.rs, Balkanska bezbednosna mrež, MilMag, BMPD, sohu.com,2
Související články
CZECHOSLOVAK GROUP vstupuje do srbského podniku IMK 14. Oktobar
Skupina MSM GROUP, slovenská část holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), uspěla ve výběrovém řízení a ...
-
03.10.2017
-
3 komentářů
-
Tisková zpráva
Srbské vrtulníky H145M získají srbské zbraně
V roce 2016 Srbsko objednalo u Airbus Helicopters devět vrtulníků H145M s tím, že šest kusů získá ...
-
12.03.2020
-
15 komentářů
-
Michal Uher
Srbská armáda získá modernizované tanky M-84 AS1
Dne 8. června 2020 srbský ministr obrany Alexandr Vulin a náčelník generálního štábu srbských ...
-
17.06.2020
-
29 komentářů
-
Jan Grohmann
Čínské průzkumné a útočné drony CH-92A pro Srbsko
Začátkem července se přední představitelé srbské vlády a armády zúčastnili prezentace šesti nových ...
-
14.07.2020
-
35 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Starlight Děkuji, že jste mě podpořil. Ovšem uvádíte čtenáře v omyl. Na Čínu je uvaleno zbrojní embargo, ovšem jeho výklad se liší a EU nemá žádný společný postoj či ...Zobrazit celý příspěvek
Starlight
Děkuji, že jste mě podpořil.
Ovšem uvádíte čtenáře v omyl. Na Čínu je uvaleno zbrojní embargo, ovšem jeho výklad se liší a EU nemá žádný společný postoj či mechanismus co embargo vše obnáší a proto záleží na jednotlivých členských státech, aby interpretovaly embargo v kontextu svých vnitrostátních zákonů, předpisů a rozhodovacích procesů.
https://www.sipri.org/database...
Proto je také třeba Francie po Rusku druhým největším exportérem zbraní do Číny.
Embargo bylo navíc zavedeno ve smyslu vývozu zbraní do Číny (kvůli náměstí Nebeského klidu) a tím pádem pokud by nějaký členský stát EU nakoupil v Číně zbraně a jeho interpelace embarga bude jako čistě vývozní, tak s nákupem zbraní z Číny by neměl mít žádný právní problém. Francie a Británie si embargo také vykládá po svém a vyváží zbraně a vojenské technologie do Číny.
Prodeje zbraní VB do Číny.
https://aoav.org.uk/2018/uk-ar...
Tím pádem nelze argumentovat embargem EU z roku 1989, protože každý členský stát si interpelaci tohoto embarga dělá po svém.
To, aby se nenakupovali zbraně z Číny se neřeší po právní stránce, ale po stránce nátlakové, viz. opět Turecko, které není členem EU a jeho zájmem o čínský systém PVO HQ-9 (FD-2000), který byl po nátlaku USA (rádoby NATO) zrušen je dostatečně výřečný, jaké mechanismy se ve skutečnosti používají.Skrýt celý příspěvekJelikož jsi známý tím, že hážeš linky jen tak do placu, aniž by sis je četl, ale aby měly dodat důvěryhodnost, tak pro ostatní, přečtěte si je: Viz ...Zobrazit celý příspěvek
Jelikož jsi známý tím, že hážeš linky jen tak do placu, aniž by sis je četl, ale aby měly dodat důvěryhodnost, tak pro ostatní, přečtěte si je:
Viz uváděný:
https://aoav.org.uk/2018/uk-ar...
sice to zprvu vypadá, že Anglie valí ve velkém zbraně do Číny, ale není tomu tak. Ono totiž v angličtině, kterou asi sematam neovládá a ovládá google.translator není "weapon" jako "weapon". Na konci textu je tabulka, kde se dozvíme o co se skutečně jedná.
http://prntscr.com/twewy0... Skrýt celý příspěvekPoly Nech si své špinavé pomluvy a urážky na doma prosím. Jak sám vidíš, Británie dodává součástky britské výroby do zbraňových systémů. Co a jak je uvedeno v mém odkaze, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Poly
Nech si své špinavé pomluvy a urážky na doma prosím.
Jak sám vidíš, Británie dodává součástky britské výroby do zbraňových systémů. Co a jak je uvedeno v mém odkaze, ale dobrá a lživá snaha o překroucení mého příspěvku. "Kolegové" tě určitě poplácají po ramenou, jakýsi křivák.
Aby nedošlo díky tobě k omylům, Británie nedodává vojenské vybavení třeba jen dvojího určení, ale třeba radiolokátory Super Skyranger či ystřelovací sedačky typu Martin-Baker Mk.10L pro letadla F-7, atd.
Čína podobně jako Rusko (vyjma čínských nákupů v Rusku) nenakupuje v zahraničí zbraňové systémy, ale hlavně komponenty k nim (samozřejmě až na pár výjimek), protože v drtivé většině si vše potřebné vyrábí sami.
Jak jsem již zmínil výše, embargo EU na Čínu není v rámci EU sjednocené a proto každý členský stát EU si interpretuje embargo v kontextu svých vnitrostátních zákonů, předpisů a rozhodovacích procesů. Hotovo tečkaSkrýt celý příspěvekKlasika. Semtam je chycen "na švestkách", tak se vzteká, kope kolem sebe a uráží.
Klasika. Semtam je chycen "na švestkách", tak se vzteká, kope kolem sebe a uráží.
Opět Torong a jeho špinavá práce, žádné argumenty, jen napadání. Nekopu kolem sebe a nikoho neurážím. Naopak, jsem vysvětlil jak se přesně věci mají. Ale je krásně vidět v této ...Zobrazit celý příspěvek
Opět Torong a jeho špinavá práce, žádné argumenty, jen napadání.
Nekopu kolem sebe a nikoho neurážím. Naopak, jsem vysvětlil jak se přesně věci mají.
Ale je krásně vidět v této diskuzi, jak pracuje trolí farma. Ze začátku se snaží vytvořit iluzi toho, že v rámci nákupů zbraní neexistuje žádné omezení, viz. diskuze níže.
Až když jim Starlight (mezi nimi uznávaný) ukáže cestu, že je na Čínu uvaleno embargo z roku 1989, tak hned otáčí (viz. laiky a příspěvky).
Já děkuji Starlightovi, že svému cechu ukázal cestu a jeho komentář opravím, protože v jeho podání je zavádějící a nepřesný, protože kdyby bylo embargo absolutní, jak z jeho komentu vyplývá, tak by si nemohli ani vlastníci zbrojních průkazů pořídit zbraně z Číny...
Poté se snaží trolové hrubého zrna vytvořit iluzi tím, že faktická tvrzení překrucují, obviňují z urážek a nebo v extrémních případech se dožadují smazání pro ně nepříjemných komentů.
Strategie je vždy stejná, lhaní a nebo vytváření iluze o "jiné" realitě a snaha všemožně i nemožně dehonestovat toho, kdo píše faktické věci.Skrýt celý příspěvekVíš Semtame, tady u nás v Česku, máme takové přísloví: "zloděj křičí chyťte zloděje...". To je přesně to o co se tady snažíš ty. Jenže jak už jsem ti několikrát psal, děláš to ...Zobrazit celý příspěvek
Víš Semtame, tady u nás v Česku, máme takové přísloví: "zloděj křičí chyťte zloděje...". To je přesně to o co se tady snažíš ty. Jenže jak už jsem ti několikrát psal, děláš to příliš okatě. Začals to dělat pár měsíců zpátky a taky jsi dost přitvrdil. Nové noty? Poudravuj do Petrohradu.Skrýt celý příspěvek
Torong Tady je hlavně problém v tom, že řada diskutujících si nedokáže ověřit informace a nebo nechtějí... Proč jsme nedostali čoud v roce 2005? Tvl a proč jsme ho nedostali v ...Zobrazit celý příspěvek
Torong
Tady je hlavně problém v tom, že řada diskutujících si nedokáže ověřit informace a nebo nechtějí...
Proč jsme nedostali čoud v roce 2005? Tvl a proč jsme ho nedostali v roce 1988? Proč? Protože v té době byla absolutně jiná situace než dnes. To mám vám dokazovat, že svět se nějak vyvíjí, že není konstantní?Skrýt celý příspěvek
Aniž bych chtěl nějak zasahovat do vaší embargové debaty, dovoluji si uporoznit že používáte slovo interPELAce namísto správného interPRETAce. Interpelace je dotaz člena ...Zobrazit celý příspěvek
Aniž bych chtěl nějak zasahovat do vaší embargové debaty, dovoluji si uporoznit že používáte slovo interPELAce namísto správného interPRETAce.
Interpelace je dotaz člena parlamentu na člena vlády.
Interpretace znamená výklad (resp. porozumění a chápání) nějakého textu, myšlenky či jevu.Skrýt celý příspěvek
Dovolím si doporučit všem rádoby expertům na mezinárodní obchod se zbraněmi od klávesnice, že by se měli raději věnovat něčemu jinému. Na vojenskou spolupráci a obchod se ...Zobrazit celý příspěvek
Dovolím si doporučit všem rádoby expertům na mezinárodní obchod se zbraněmi od klávesnice, že by se měli raději věnovat něčemu jinému.
Na vojenskou spolupráci a obchod se zbraněmi s Čínskou lidovou republikou uvalila EU embargo už v červnu 1989! Je to už více než třicet let! https://www.sanctionsmap.eu/#/...
České republika se svobodně rozhodla stát se v roce 2004 členem EU. Tedy se svobodně rozhodla, že se zbraněmi s ČLR se obchodovat nebude.
Neznalost základů a zejména našich příslušných zákonů neomlouvá. Jakékoliv následné rozbory naší zahraničně-politické orientace pak vypadají neuvěřitelně naivně a hloupě. Komu se to nelíbí, tak si může svobodně stěžovat například tady: https://www.vlada.cz/cz/vlada/... Skrýt celý příspěvekNeznamenalo by to, že se snižuje šance Srbska vstoupit do EU?
Neznamenalo by to, že se snižuje šance Srbska vstoupit do EU?
Srbsko se nehodlá stát členem EU ani kandidovat na členství v EU. To je jejich oficiální vládní postoj, několikrát zopakovali. Mluvil jsem s řadou lidí z tamního obyvatelstva a ...Zobrazit celý příspěvek
Srbsko se nehodlá stát členem EU ani kandidovat na členství v EU.
To je jejich oficiální vládní postoj, několikrát zopakovali.
Mluvil jsem s řadou lidí z tamního obyvatelstva a vesměs mají negativní postoj, ani ne samotné EU, ale ke způsobu jejího ne-fungování.
Srbsko diverzifikuje zdroje a nehodlá se omezovat ve výběru zboží a zbraní.
Každý jim nabízí cokoliv. Jak řekl Šojgu před jednáním se Srbským ministrem obrany "jsem ochoten jednat o čemkoliv, kromě jaderných zbraní"
Srbské firmy budou mít jistě jeden úkol. Integrovat jejich systémy PVO Pantsir a HQ-22 tak, aby uměli pracovat s jednotnou RLI a přidělovat cíle.
S-75 Volchovy ani Dviny neměli z Číny. Byly to origo "Made in USSR" a vyřazeny ze služby před 30ti lety.
To co používají jsou modernizované stacionární S-125 Něva. Bohužel stacionární systémy, od kterých se ve světě ustupuje.
Politika Srbska je naprosto jednoznačná, viz výše. Běžně spolupracují s východem cvičení 63 výsadkové brigády i s NATO. Viz každoroční cvičení s Rumunskem "Air solution 2019" poslední. Bojové střelby PVO provádějí v Bulharsku na polygonu Shabla.
Srbská armáda se účastní misí s mandátem UN.
To je země, která má omezený vojenský rozpočet, který dokáže efektivně využívat. Vláda má o armádu zájem.
Armáda (Resort MO) už postavil několik COVIDOvých zařízení.
Holt mají to štěstí, že jejich ministři obrany nebyly astrologové, zpěvačky, účastnice LGBT pochodů hlavním městem, aristokrat který neměl o armádě ani ponětí podobné politické existence. Tam si CSG nebo Omnipol kapsy nemastí.
Kousek vedle v Albánii a Bulharsku zkusil ČEZ to, co tady. A jak je tamní obyvatelstvo hnalo.
Také na Balkáně veškeré aktivity ČEZu skončily.
To jenom zde se stále přikrmuje povědomí lidí, jak je to tam špatné a zaostalé.
http://www.vs.rs/en/news/51709...
A cvičil celý Balkán i se zeměmi NATO.
The main venue for the exercise is Sofia, Bulgaria, and apart from Serbia, other participating countries are as follows: Albania, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Greece, Romania, Northern Macedonia, Turkey and Montenegro.
P.S. Embargo je od toho, aby se porušovalo. Existuje něco jako re-export přes třetí, čtvrté, x-té země.
Mimochodem ČR a české umí také porušovat embargo a re-exportovat.Skrýt celý příspěvekLarry: Tak hned první věta je nehorázná lež: "Srbsko se nehodlá stát členem EU ani kandidovat na členství v EU" Přitom každý, kdo je obdařen schopností číst psaný text si lehce ...Zobrazit celý příspěvek
Larry: Tak hned první věta je nehorázná lež:
"Srbsko se nehodlá stát členem EU ani kandidovat na členství v EU"
Přitom každý, kdo je obdařen schopností číst psaný text si lehce najde tuto informaci:
"Srbsko podalo oficiálně kandidaturu na členství v EU dne 22. prosince 2009"Skrýt celý příspěvekCo bylo, to bylo. informace stará 11 let. Po diplomatických jednáních viz ...Zobrazit celý příspěvek
Co bylo, to bylo. informace stará 11 let. Po diplomatických jednáních viz zde:
https://zpravy.aktualne.cz/zah...
A kroky Srbska nesměřují ke členství v EU. viz nákupy Čína, Rusko.
navíc EU podmiňuje členství změnou srbské ústavy a legislativi a to v srbsku chápou jako záah do jejich svrchovanosti.
Ne všichni jsou takoví, jako v CZ, kde parlament 70% legislativy co přijme má původ v Bruselu.Skrýt celý příspěvek@ Larry
mohl jsi taky přiznat, že jsi se prostě seknul. Připomínám tvé tvrzení
"Srbsko nehodlá ... kandidovat na členství v EU"
Srbsko přitom kandiduje.@ Larry
mohl jsi taky přiznat, že jsi se prostě seknul. Připomínám tvé tvrzení
"Srbsko nehodlá ... kandidovat na členství v EU"
Srbsko přitom kandiduje.
Nepletiete si Nato a EU? Srbsko do Nato nikdy nevstupi - aspon tak to deklaruje. Ale hovori sa nikdy nehovor nikdy. Srbsko by velmi rado vstupilo do EU ale samozrejme hra (teda ...Zobrazit celý příspěvek
Nepletiete si Nato a EU? Srbsko do Nato nikdy nevstupi - aspon tak to deklaruje. Ale hovori sa nikdy nehovor nikdy. Srbsko by velmi rado vstupilo do EU ale samozrejme hra (teda vydiera) i kosovskou kartou. Nevymeni uznanie Kosova za clenstvo v EU. Kto im to ponuka? Nikto ich nepotrebuje, korupcie je v novych statoch EU dost aj bez nich.Skrýt celý příspěvek
Otázkou je, kdo koho potřebuje. Eu Srbsko nebo vice versa???
Otázkou je, kdo koho potřebuje. Eu Srbsko nebo vice versa???
Starlight pěkný přehled o sankčních seznamech, zřejmě se to po 30 letech s těmi sankcemi proti vývozu čínských zbraní míjí účinkem. Vyvážejí toho hodně, asi by to chtělo sankce ...Zobrazit celý příspěvek
Starlight
pěkný přehled o sankčních seznamech, zřejmě se to po 30 letech s těmi sankcemi proti vývozu čínských zbraní míjí účinkem. Vyvážejí toho hodně, asi by to chtělo sankce ustanovit i na odběratele, aby to mělo nějaký účinek.Skrýt celý příspěvekLarry: "Co bylo, to bylo. informace stará 11 let. Po diplomatických jednáních viz zde: https://zpravy.aktualne.cz/zah... A kroky Srbska nesměřují ke členství v EU. viz nákupy ...Zobrazit celý příspěvek
Larry:
"Co bylo, to bylo. informace stará 11 let. Po diplomatických jednáních viz zde:
https://zpravy.aktualne.cz/zah...
A kroky Srbska nesměřují ke členství v EU. viz nákupy Čína, Rusko.
navíc EU podmiňuje členství změnou srbské ústavy a legislativi a to v srbsku chápou jako záah do jejich svrchovanosti."
Larry, bohužel opět vedle. Článek na aktualne.cz, který sám linkuješ jsi zjevně sám ani nečetl. Přitom prezident Srbska ti v článku pár podstatných věcí zcela jasně popisuje. Ale pokud jsi v jedné jediné větě navíc ještě jako bonus schopen nasekat 5 hrubých chyb, tak vzdávám další argumentaci. Tak pro ostatní:
Srbsko sice hraje Kosovskou kartou, ale jak se zdá, tak hodnota této karty není moc vysoká. Reálně si nikdo nějakou formu návratu Kosova do svazku se Srbskem moc nepřeje. Jak by to asi dopadlo, když v Kosovu mají naprostou většinu Albánci - zhruba 92 procent. Kosovo sice bylo použito Ruskem jako modus operandi v případě Krymu, ale ke smůle Srbska toto téma postrádá třaskavost konfliktu Izrael - Palestina.
Srbsko má v současné době rostoucí demografický problém. Populace hlasuje "nohama".
Kdo tyto končiny někdy navštívil, tak zcela jasně rozpoznal, že se jedná o dva paralelní a zásadně odlišné světy. Přitom se jedná o pouhých několik hodin jízdy autem z Bělehradu na jih.
Paradoxně si k sobě velice rychle našlo cestu kosovské a srbské podsvětí, kterým tato situace velice vyhovuje.
A jak již to tak na Balkáně chodí, tak sousedé za nějaký společný provaz moc netáhnou. Bulharsko a Chorvatsko uznali Kosovo hned v roce 2008 a že by nějak usilovně podporovali vstup Srbska do EU se také říct nedá.
Další oblast je vúle nebo jistá váhavost zejména tzv. "Starých zemí EU" Srbsko do EU přijmout. Přeci jen EU není RVHP, kde by se "vše" vyřešilo vojenským obsazením země, která trochu zazlobila, postřílením určitého počtu civilistů, střelbou na Národní muzeum té země a "dočasném" dosazení okupační armády několik kilometrů od hlavního města.
Před pár měsíci jsem na DVTV viděl rozhovor s francouzským novinářem, který to rozbalil naplno. Nechcete být v EU? Není problém. Vystupte. EU je dobrovolná organizace a není to žádné RVHP.
Já tedy nevím, ale jsem rád, že mám český pas a moji předkové zde prokazatelně žili 538 let.Skrýt celý příspěvekNo, když se píše ze smartphone s 6,2" displejem a 3D brýlemi, není to žádná výhra, tolik k pravopisu. Nemusíte mne poučovat jak to vypadá v Srbsku, celkově na balkáně. Mám tam ...Zobrazit celý příspěvek
No, když se píše ze smartphone s 6,2" displejem a 3D brýlemi, není to žádná výhra, tolik k pravopisu.
Nemusíte mne poučovat jak to vypadá v Srbsku, celkově na balkáně. Mám tam dost přátel z dob, kdy jsem tam byl v misích. Jeden z nich je např. specialista na elektroniku a podílel se na modernizaci M84, S-125 Něva atd.... dobře vím co mají, tedy z toho co je prezentováno pro cizince. Jejich PVO je přecvičené dle standartů NATO, byl jsem jedním z jejich lektorů, v podstatě hodnotitel Taceval.
Když jste tak objektivní v případě Kosova, nezapomeňte se zmínit, že uznání Kosova anulovala - stáhla řada zemí např. i nevýznamná Ghana, které by to jinak mohlo být naprosto "volné"
Protože Kosovo z jistých důvodů neuzná nejen Rusko, ale i Čína atd... má to dopad ten, že Kosovo není člen zásadních mezinárodních organizací, namátkově ITU nebo ICAO.
Také se sluší napsat, proč Kosovo je stát s mladou generací a proti Srbsku nemusí řešit problém stárnoucího obyvatelstva.
Kosovo, stejně jako všechny zaostalé země s nepříliš vzdělaným obyvatelstvem prostě rodí děti. To je stejné u muslimů jako u romů.
Čím je obyvatelstvo vzdělanější, má vyšší životní úroveň ale bohužel málo dětí a národ stárne. To je celosvětový tred patrný i v ČR.
Kosovo, bylo za SFRJ nejzaostalejší částí země. Už maršál Tito tam začal pumpovat prachy ve velkém. Slovinsko a Srbsko bylo nejprůmyslovější a nejrozvinutější částí Jugoslávie s životní úrovní, která se vyrovnala Švédsku. V Chorvatsku nebylo nic, jenom turistický ruch a důsledky jsou letos skutečně vidět. srbové raději jezdí k moři do Řecka, které je také pravoslavné a prý se k nim chovají hezky a neokrádají turisty. Jeden z mých srbských přátel mne nabízel, že mi helpne zajistit dovolenou v Řecku a vyjedná cenu, která bude opravdu zajímavá.
Srbové se s Chorvaty fakt nemusí. Tito byl Chorvat, ale Srbové ho uznávali a vážili si ho. Zkuste si zjistit, kolik procent jugoslávských partyzánů bylo srbské národnosti.
Chorvaté tak max NDH a Jasenovac, z modernějších dějin Oluja. A je na problém zaděláno. V Bosně soudruh velký muftí za války se paktoval s Hitlerem.
No a přesto, když v 90tých letech bojovala Chorvatská armáda v Bosně, nechali je Srbové ustoupit přes vytvořený koridor přes Srbsko. Jinak by tam celá Chorvatská armáda rychle dobojovala a skapala.
Tohle celé svinstvo mohutně podporovalo sjednocené Německo. Jenom co jsme viděli výzbroje z bývalé a čerstvě rozpuštěné a zrušené NVA. Ještě to mělo přemalované znaky - kosočtverce. Fotil jsem to na kinofilm. Vím kdo mě udal a musel jsem předložit fotoaparát ke kontrole. Na místě mě byl film vytažen na světlo, další filmy zabaveny při prohlídce ubikace.
Na Balkáně najít objektivitu je fakt problém. Problém jsou muslimové a Kosovo. To je mafie, organizovaná distribuce drog do Evropy, To samé Bosna. Neskutečné množství fanatiků a příznivců ISIL. A nijak se tím netají. To jenom my je tady litujeme, baštíme jim jejich lži o Srebrenici. To je politicky účelové, protože čekají pomoc.Skrýt celý příspěvekJenom připomínka..životní úroveň v Srbsku nikdy nebyla jako ve Švédsku.To ,že odtamtud hodné lidí jezdilo do Švédska a Německa pracovat ještě neznamená , že by se životní úroveň ...Zobrazit celý příspěvek
Jenom připomínka..životní úroveň v Srbsku nikdy nebyla jako ve Švédsku.To ,že odtamtud hodné lidí jezdilo do Švédska a Německa pracovat ještě neznamená , že by se životní úroveň nějak výrazně vyrovnala.Slovinsko je trosku věc jiná ,ale i když se sami Slovinci trosku cítili jako skoro Rakušané ,tak si stejně moc vyskakovat nemohli.A stejně jako Srbové a ostatní brali chorvata Tita ,tak Chorvaté,Slovinci i další národy zase vcelku dobře snášeli vládu srbské dynastie Karadjordjevičů (protože se jim moc nepletli do života),která trvala bez nějakých excesů,(pokud nepočítáme atentát na krále Alexandra I. v Marseille 1934 a abdikaci Jiřího , nejstaršího syna krále Petara a následníka trůnu po velkém skandálu v roce 1921),od roku 1918 do roku 1941.V té době byla situace ještě komplikovaná italskými enklávami na chorvatském pobřeží.Asi největší byla v Zadaru a do italských škol tam chodila spousta chorvatských žáků ,z širokého okolí ,protože tyto školy vyplácely svým studentům za docházku vysoké školné.Z italského školného za jednoho žáka tak vyžila celá rozvětvená chorvatská rodina.Skrýt celý příspěvek
Jak se v tom Srbsko plácá ekonomicky a politicky, tak klobouk dolů před pragmatickým přístupem k armádním nákupům. Oni snad z té bidne pozice otloukanka mezi Západem a Východem ...Zobrazit celý příspěvek
Jak se v tom Srbsko plácá ekonomicky a politicky, tak klobouk dolů před pragmatickým přístupem k armádním nákupům. Oni snad z té bidne pozice otloukanka mezi Západem a Východem ještě něco vytěží:-)
Na článku mě nejvíc překvapila informace, že páteř čínské pvo tvoří S-75 Dvina made in China. To jsem čekal trochu jinou skladbu...
Jinak k diskusim o svobodě nákupu. Spojenectví nikdy nebylo zárukou. Ale hlavně nikdy nebylo zdarma. Buď se kupovalo za opulentní dary, nebo tribut, více méně daň z přátelství. Tak to prostě je, a i kdyby byla T-90 fajn řešení naší tankové bidy, politické a diplomatické náklady by násobně převýšily přínosy.
No a když jsem četl některé naivní dotazy níže, kdo jako že by ním mohl zabránit našemu suverénnímu nákupu nepreferovane techniky z nežádoucího zdroje? Ale no tak, pánové, kde žijete? Stačí se podívat na tanečky kolem Nord Stream a často velmi otevrenemu vyhrožování komukoli, kdo podpoří cokoli související. Využívání extrateritorialnich sankcí, zadržování zahraničních plateb (překvapivě skoro vše v mezinárodním obchodu musí protéct přes dolarový clearing v New Yorku) raketově roste. A navíc se začala striktně uplatňovat presumpce viny a důkazní břemeno je na zprostředkovateli transakce. Takže nástroje, vůle i precedensy jsou. http://casopisargument.cz/?p=3... Skrýt celý příspěvekdanny Není možné aby lidé, kteří sem pravidelně chodí a tím pádem by již měli mít základní přehled jak akvizice, apod. fungují se tváří jako že to neexistuje. Tyio lidé se spíše ...Zobrazit celý příspěvek
danny
Není možné aby lidé, kteří sem pravidelně chodí a tím pádem by již měli mít základní přehled jak akvizice, apod. fungují se tváří jako že to neexistuje.
Tyio lidé se spíše snaží navodit iluzi, že neexistují nějaké mantinely a prý si můžeme vybírat od koho chceme. Shit shit shit.Skrýt celý příspěvek
Tak o tom EMADS jsem nevěděl ..
https://www.mbda-systems.com/p...Tak o tom EMADS jsem nevěděl ..
https://www.mbda-systems.com/p......systémů je k dispozici hodně, jen si vybrat
https://www.lockheedmartin.com......systémů je k dispozici hodně, jen si vybrat
https://www.lockheedmartin.com...
Samozřejmě, je to blbost, ale kdybychom měli svobodnou volbu v rámci pořizování nové výzbroje, tak systém HQ-22 by určitě stál za úvahu. Vzhledem k tomu, že jeho cena bude velmi ...Zobrazit celý příspěvek
Samozřejmě, je to blbost, ale kdybychom měli svobodnou volbu v rámci pořizování nové výzbroje, tak systém HQ-22 by určitě stál za úvahu.
Vzhledem k tomu, že jeho cena bude velmi příznivá a systém je alespoň dle TTD poměrně výkonný, tak jako náhrada KUBu myslím v pohodě, osadit jím Tatrovku a hotovo.
Srbsko i přes malý armádní rozpočet poměrně efektivně modernizuje své ozbrojené síly. To, že nakupuje jak od členských států NATO, tak i z RF a Číny tak šikovně diverzifikuje své dodavatele a zároveň si může vybírat z celé škály zbraní co jsou na světovém trhu.Skrýt celý příspěvekP.S: samozřejmě vím, že čínská PVO by nešla nebo spíš by jí nebyla umožněna integrace do sítě NATO, ovšem je opravdu na zamyšlení jestli je pro českou PVO více integrace než výkony ...Zobrazit celý příspěvek
P.S: samozřejmě vím, že čínská PVO by nešla nebo spíš by jí nebyla umožněna integrace do sítě NATO, ovšem je opravdu na zamyšlení jestli je pro českou PVO více integrace než výkony PVO. Samozřejmě že nyní integrace, ovšem z praktického hlediska zas tak nutná není, ale to už jedno.Skrýt celý příspěvek
Neviem kde vznikol ten mýtus, že nemáme slobodu výberu. Samozrejme, je len na nás aké a od koho tie zbrane kúpime. Samozrejme, je vhodné kupovať zbrane od spojencov aby boli ...Zobrazit celý příspěvek
Neviem kde vznikol ten mýtus, že nemáme slobodu výberu. Samozrejme, je len na nás aké a od koho tie zbrane kúpime.
Samozrejme, je vhodné kupovať zbrane od spojencov aby boli kompatibilné a tiež, že ide o ekonomickú stránku veci. Ak sa však rozhodnete kupovať čínske či ruské zbrane, je to vaša vec.
Jediné čo sa vám môže stať, že nedostanete zľavu na nákup alebo by sa niektoré zbrane pre vás stanu nedostupné. Viď príklad Turecko ktoré nedostane F-35 z pochopiteľných dôvodov. LM a USA vláda rozhodne nechcú aby sa na jednom mieste stretli ich stealth lietadlá a ruské radary.
Čo sa týka zliav, tak USA by vás vyškrtli zo zoznamu programu ERIP. Je to grantový systém USA ktoré dávajú vybraným krajinám podporu za to, že kupujú zbrane u nich. Napríklad Slovensko dostalo 50 miliónov dolárov na nové vrtuľníky. Je to akýsi zľavový kupón.Skrýt celý příspěvekMinimálně u ruských nebo čínských systémů je téměř jisté že je nepůjdou zapojit do společné protivzdušné obrany.
Minimálně u ruských nebo čínských systémů je téměř jisté že je nepůjdou zapojit do společné protivzdušné obrany.
Miro, zeptejte se turků, jak svobodně si zprvu mohli vybrat PVO systémy. Amíci na ně dost naléhali, aby získali zakázku pro sebe. Turek se cítí silnější v kramflecích, tak si jede ...Zobrazit celý příspěvek
Miro, zeptejte se turků, jak svobodně si zprvu mohli vybrat PVO systémy. Amíci na ně dost naléhali, aby získali zakázku pro sebe. Turek se cítí silnější v kramflecích, tak si jede svou cestu, ale naši politici, ...???Skrýt celý příspěvek
ona nějaká reálná společná PVO existuje?
ona nějaká reálná společná PVO existuje?
Scotty Z NATINAMDS reálně společně funguje pouze air policing, který se opírá o pozemní radary a stíhací letadla, na nějaké propojené deštníky PVO systémů typu GBAD můžete v klidu ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Z NATINAMDS reálně společně funguje pouze air policing, který se opírá o pozemní radary a stíhací letadla, na nějaké propojené deštníky PVO systémů typu GBAD můžete v klidu zapomenout, každý stát si jede svou strukturu.Skrýt celý příspěvek
Miroslav Nejedná se o mýtus, ale o fakt. U spojenců nekupujeme proto aby zbraně byli kompatibilné jak píšeš, ale proto, že jinde nakupovat nemůžeme, jinak by jsme měli problémky. ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav
Nejedná se o mýtus, ale o fakt. U spojenců nekupujeme proto aby zbraně byli kompatibilné jak píšeš, ale proto, že jinde nakupovat nemůžeme, jinak by jsme měli problémky. Kdyby jsme třeba v rámci úspor koupili čínské dělo ala Caesar a osadili jím Tatru, tak je tu problém, i když by byla v ráži NATO a šla integrovat do nám dostupného SŘP.Skrýt celý příspěvekKonkrétne aké problémy? Rozpíš to viac lebo ja som nikdy také nič nezaznamenal, že by existovala nejaká forma trestu za nákup mimo krajín NATO.
Konkrétne aké problémy? Rozpíš to viac lebo ja som nikdy také nič nezaznamenal, že by existovala nejaká forma trestu za nákup mimo krajín NATO.
Miroslav Aké problémy? Ty se mě ptáš aké problémy? Ty vůbec, ale vůbec asi netušíš pod jaký tlak se dostalo Turecko, že se rozhodlo pořídit čínskou PVO. Poté tlaku podlehlo a ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav
Aké problémy? Ty se mě ptáš aké problémy?
Ty vůbec, ale vůbec asi netušíš pod jaký tlak se dostalo Turecko, že se rozhodlo pořídit čínskou PVO. Poté tlaku podlehlo a nákup zrušilo. Nakonec vybralo S-400 a bylo vyškrtnuto z programu F-35.
Neexistuje nějaký pevný trestní řád, protože na každý stát platí něco jiného, ale politické proklamace jsou jasné jako facka.
P.S: Já tady neříkám co je dobře a co není, jen jsem poznamenal, že my tu svobodu výběru nemáme na rozdíl třeba od Srbska, ale to jsem myslel, že to každý ví.Skrýt celý příspěvekO Turecku som písal ja, ale možno sa mýlim :D S-400 a F-35 sa proste nemôžu stretnúť na jednom mieste. Nie z nejakých ideologických či egoistických dôvodov. Proste Američania si ...Zobrazit celý příspěvek
O Turecku som písal ja, ale možno sa mýlim :D
S-400 a F-35 sa proste nemôžu stretnúť na jednom mieste. Nie z nejakých ideologických či egoistických dôvodov. Proste Američania si nemôžu dovoliť aby niekto testoval a ladil radar S-400 tak, aby F-35 stratil svoju výhodu. Ten stealth design stál miliardy dolárov ktoré by vyleteli von komínom. To je čisto prozaický dôvod prečo im F-35 nepredali. Turecko má právo sa rozhodnúť či S-400 alebo F-35, oboje ,,nelze". Turecko si vybralo S-400. USA si zase mohlo vybrať, či F-35 Turecku nepredá alebo predá s rizikom. USA si vybralo, že ich nepredá...
Ako premýšľam, tak premýšľam, Turecko aj USA rozhodli úplne slobodne a bez nátlaku.Skrýt celý příspěvekTo setkání S-400 vs F-35 už proběhlo v Syrii. Že tam Rusko nasadilo S-400 je známé a letové aktivity F-35 tam byly také. Navíc amíci přiznali, že Syrie je pro Rusy studnice ...Zobrazit celý příspěvek
To setkání S-400 vs F-35 už proběhlo v Syrii. Že tam Rusko nasadilo S-400 je známé a letové aktivity F-35 tam byly také. Navíc amíci přiznali, že Syrie je pro Rusy studnice poznatků a vědomostí. Co kdo má a nemá, co kdo zjistil, nikdo nepřizná.Skrýt celý příspěvek
Jasně úplně svobodně bez nátlaku, jako třeba v případě zrušení nákupu HQ-9, kdy NATO tlačilo Turecko, aby HQ-9 nenakupovalo. Tak hloupej přece nejseš, každý ví, že kdyby někdo ...Zobrazit celý příspěvek
Jasně úplně svobodně bez nátlaku, jako třeba v případě zrušení nákupu HQ-9, kdy NATO tlačilo Turecko, aby HQ-9 nenakupovalo.
Tak hloupej přece nejseš, každý ví, že kdyby někdo chtěl koupit z Ruska nebo Číny nějakou výzbroj, tak dotyčný politik dostane takovej čoud z NATO z USA, trolové budou mít poplach a opoziční politici budou volat po revoluci a média ho zdémonizují natolik, že než k nějakému obchodu dojde, tak bude již odstraněn.Skrýt celý příspěvekLarry: Rozhodne by som to neporovnával so situáciou, keď obe tieto systémy má v rukách jeden štát a môže si s tým robiť čo chce. Rusi si zo Sýrie spravili polygón. Jasné, že tam ...Zobrazit celý příspěvek
Larry: Rozhodne by som to neporovnával so situáciou, keď obe tieto systémy má v rukách jeden štát a môže si s tým robiť čo chce. Rusi si zo Sýrie spravili polygón. Jasné, že tam nie sú a neutrácajú milióny kvôli tomu, že im je Asad sympatický alebo majú proste nejaký morálny problém so situáciou v SýriiSkrýt celý příspěvek
Semtame, popiš mi ten děsný čoud, který jsme od toho zlého USA dostali, když jsme se rozhodli v rámci deblokace Ruského dluhu odebrat od Ruska zbraně, konkrétně vrtulníky. Jestli ...Zobrazit celý příspěvek
Semtame, popiš mi ten děsný čoud, který jsme od toho zlého USA dostali, když jsme se rozhodli v rámci deblokace Ruského dluhu odebrat od Ruska zbraně, konkrétně vrtulníky.
Jestli ovšem ten "čoud" je to, že nám zaplatili modernizaci Mi 171, tak to pak jo...Skrýt celý příspěvek
No, ne. Nejspíš by s toho nikdo radost neměl, ale není způsob jak by nám to mohl někdo zakázat.
No, ne. Nejspíš by s toho nikdo radost neměl, ale není způsob jak by nám to mohl někdo zakázat.
Scotty Že by nám tu koupi zakázali, to by asi nedokázali, ale za to, že by jsme to koupili, tak by nám nějak ublížili a proto raději koupíme jinde, protože nechceme, aby nám bylo ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Že by nám tu koupi zakázali, to by asi nedokázali, ale za to, že by jsme to koupili, tak by nám nějak ublížili a proto raději koupíme jinde, protože nechceme, aby nám bylo ublíženo a o problémy přece nestojíme.Skrýt celý příspěvekNo možná by nám neprodali své zbraně, ale v čem je problém??? My máme svobodu nakoupit, od koho chceme. Oni mají svobodu prodat své zbraně komu chtějí. Tvůj přístup je naprostá ...Zobrazit celý příspěvek
No možná by nám neprodali své zbraně, ale v čem je problém???
My máme svobodu nakoupit, od koho chceme.
Oni mají svobodu prodat své zbraně komu chtějí.
Tvůj přístup je naprostá klasika: pro sebe chceš absolutní svobodu, ale ostatním bys diktoval, co mohou a nemohou...Skrýt celý příspěvekV čem je problém? Proč by měl na Turecko někdo tlačit kvůli nákupu výzbroje?Pan Erdogan je plnoletý ,v politice se pohyboval již dost dlouho na to aby věděl ,že buď bude mít S 400 ...Zobrazit celý příspěvek
V čem je problém? Proč by měl na Turecko někdo tlačit kvůli nákupu výzbroje?Pan Erdogan je plnoletý ,v politice se pohyboval již dost dlouho na to aby věděl ,že buď bude mít S 400 nebo F35.Svobodně se on a jeho poradci rozhodlI pro S400 a moc dobře věděl, ze tím pádem pro Turecko F35 skončilo.Udělal to schválně pro to ,aby dostatečně ponižil turecké vojenské letectvo a turecký high-tech sektor ,který je většinově opoziční proti jeho vládě.Turecko je i po nákupu S400 stále v NATO,nevšiml jsem si že by mu někdo ubližoval.Skrýt celý příspěvek
semtam: Jo, to sem si všimnul, že se často neorientuješ v tom, o čem se mluví. :-)
Zkus si to přečíst ještě jednou, tentokrát to není tak složité a moh bys to dát.... :-)semtam: Jo, to sem si všimnul, že se často neorientuješ v tom, o čem se mluví. :-)
Zkus si to přečíst ještě jednou, tentokrát to není tak složité a moh bys to dát.... :-)
Nákup zbraní je VŽDY i politická otázka. Štát tým deklaruje kto mu je blízky. Čo má samozrejme i rozmer ekonomický, lebo také nákupy idú ruka v ruke s ekonomickou spoluprácou, či ...Zobrazit celý příspěvek
Nákup zbraní je VŽDY i politická otázka. Štát tým deklaruje kto mu je blízky. Čo má samozrejme i rozmer ekonomický, lebo také nákupy idú ruka v ruke s ekonomickou spoluprácou, či už priamou cez nejaké offsety, alebo nepriamou cez iné projekty.Skrýt celý příspěvek
Armáda naší velikosti , pokud má být vševojsková, a i země s geopolitickou polohou uprostřed Evropy, bude muset vždy spoléhat na kolektivní bezpečnost. Co nejužší vazba na ...Zobrazit celý příspěvek
Armáda naší velikosti , pokud má být vševojsková, a i země s geopolitickou polohou uprostřed Evropy, bude muset vždy spoléhat na kolektivní bezpečnost. Co nejužší vazba na spojenecké systémy je tedy velmi důležitá. Jsme členem NATO, armádu jsme zanedbávali 30 let, nakoupit nekompatibilní systém, jen proto ,že je levnější , navíc od budoucího nepřítele, prostě nelze. Každá svoboda je něčím nebo někým ohraničená a dobrovolně jsme s tím souhlasili vstupem do NATO.
Třeba ruské T90M by nám také stačily a a tam se nějaká výrazná integrace nepředpokládá, přesto koupíme něco z opačné světové strany.Skrýt celý příspěvekkolektivně to vypadalo i v 38. Realita byla jiná. A i dnes si troufám pochybovat o tom zda by naše případná obrana byla vůbec včas reailizována. Stačí se podívat co provádí turek ...Zobrazit celý příspěvek
kolektivně to vypadalo i v 38. Realita byla jiná. A i dnes si troufám pochybovat o tom zda by naše případná obrana byla vůbec včas reailizována. Stačí se podívat co provádí turek svému spojenci ve zbrani v podobě řecka.Skrýt celý příspěvek
Ale ani v tom 38 jsme od nepřítele nic nekupovali. Miluji lidí co přesně vědí co se v budoucnu, pokud ta budoucnost vůbec nastane, stane.
Ale ani v tom 38 jsme od nepřítele nic nekupovali. Miluji lidí co přesně vědí co se v budoucnu, pokud ta budoucnost vůbec nastane, stane.
V tomto případě si dovolím nesouhlasit.V čs predmnichovské armádě roku 1938 byla poměrně velká část výzbroje německého původu.Například u čs letectva byla minimálně polovina ...Zobrazit celý příspěvek
V tomto případě si dovolím nesouhlasit.V čs predmnichovské armádě roku 1938 byla poměrně velká část výzbroje německého původu.Například u čs letectva byla minimálně polovina palubních přístrojů,.optiky a dokonce i pum importovana z Německa.Skrýt celý příspěvek
Pokud bychom před rokem 1938 nakupovali např. letectvo a PVO od nepřítele, tak by žádný Mnichov být nemusel, protože bychom měli nejen silné dělostřelectvo a tankové vojsko, ale i ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud bychom před rokem 1938 nakupovali např. letectvo a PVO od nepřítele, tak by žádný Mnichov být nemusel, protože bychom měli nejen silné dělostřelectvo a tankové vojsko, ale i letectvo a Pvo a ne ty naše Avie, které by neměly nejmenší šanci proti Němcům a pak bychom měli reálnou šanci se ubránit. Nejlepší jak si zajistit mír je hospodářská spolupráce a ne vojenské smlouvy!Skrýt celý příspěvek
padre Pokud vím, tak se přístroje vyráběly tady, část dle německé licence, ale to je vedlejší. Pumy se vyráběly zcela jistě v ČSR. Faraonamumu To není úplně pravda. Země, které ...Zobrazit celý příspěvek
padre
Pokud vím, tak se přístroje vyráběly tady, část dle německé licence, ale to je vedlejší. Pumy se vyráběly zcela jistě v ČSR.
Faraonamumu
To není úplně pravda. Země, které stojí a padají s imperiálním snem, jako III. říše nebo Rusko (v jakémkoliv nátěru) uvažují zcela jinak.Skrýt celý příspěvekNesher nebavím se o tom co od koho nakupovat, bavím se o tom, co si myslím o kusu papíru obsahujícím kolektivní obranu. Protože než se pět různých politiků mezi sebou dohodne co, ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher
nebavím se o tom co od koho nakupovat, bavím se o tom, co si myslím o kusu papíru obsahujícím kolektivní obranu. Protože než se pět různých politiků mezi sebou dohodne co, kde a proč vlastně bránit, tak bude po válce.
Zbraně od nich sice nekupujeme, ale nechtějte vědět kolik elektronických komponent zbraní a počítačů pro systémý C4ISR má původ právě v Číně. A můžeme se bavit i dále o materiálech ze kterých se vyrábí a šije výstroj vojáků.Skrýt celý příspěvekPro příklad...čs. letectvo až do roku 1938 nakupovalo v Německu dynama,rozdělovače,zapalovací cívky,brzdy,palubní světlomety ,kromě zapalovacich svíček veškerou elektrickou ...Zobrazit celý příspěvek
Pro příklad...čs. letectvo až do roku 1938 nakupovalo v Německu dynama,rozdělovače,zapalovací cívky,brzdy,palubní světlomety ,kromě zapalovacich svíček veškerou elektrickou instalaci,bombardovací zaměřovače Göerz ....atd.Skrýt celý příspěvek
Pro zajímavost...na Šmolik Š 328, symbol letecké výroby v ČSR, se dovážely nosníky křídel a hliníkové profily z Francie,CrMo tenkostěnné trubky a ložiska SKF ze Švédska,bowdeny a ...Zobrazit celý příspěvek
Pro zajímavost...na Šmolik Š 328, symbol letecké výroby v ČSR, se dovážely nosníky křídel a hliníkové profily z Francie,CrMo tenkostěnné trubky a ložiska SKF ze Švédska,bowdeny a vyztuže z Anglie,elektrika kompletně z Německa.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...