Srbsko získá ruské tanky T-72B3 a transportéry BRDM-2MS. Rumunsko dodávky blokuje

Srbsko získá ruské tanky T-72B3 a transportéry BRDM-2MS. Rumunsko dodávky blokuje
Modernizované BRDM-2 na základně „Mija Stanimirović“ / mov.gov.rs (Zvětšit)

29. července 2019 na základně srbské armády „Mija Stanimirović“ se konala prezentace deseti modernizovaných průzkumných a hlídkovacích obrněných vozidel BRDM-2MS. Po Dunaji se do Srbska údajně přesouvá dalších 30 tanků T-72B3 a 20 BRDM-2. Transport techniky ale blokuje Rumunsko, a to na základě protiruských sankcí z roku 2014.

Technika

Podle rusko-srbské dohody z roku 2016 v rámci vojenské pomoci Rusko zdarma poskytne Srbsku 30 modernizovaných tanků T-72B3 a stejný počet modernizovaných obrněných transportérů (OT) BRDM-2MS. Podle stejné dohody Srbsko z Ruské federace již získalo, opět zdarma, šest frontových stíhaček MiG-29 (z toho dvě dvoumístné MiG-29UB) vyrobené v letech 1989 až 1991 a repasované v letech 2010 až 2014.

Nyní probíhá dodávka zmíněných tanků a OT. Prvních deset BRDM-2MS přepravilo ruské vojenské dopravní letadlo na srbské letiště Batajnica. „Jsme hrdí na to, co vidíme v těchto deseti modernizovaných BRDM, které jsme obdrželi z Ruské federace. Chci poděkovat prezidentu Putinovi, ministru obrany Šojgu a [ruskému] velvyslanci Bocan-Charčenkadaru. Tato plně modernizovaná vozidla jsme obdrželi jako dar od Ruské federace, takže jsme za modernizaci neplatili, všechno hradili Rusové,“ uvedl při slavnostním předání srbský prezident Aleksandar Vučić s tím, že brzy budou následovat dodávky transportních vrtulníků Mi-17V-5 a bojových Mi-35.


BRDM-2MS s jasně patrnými balistickými pláty; větší foto / MOD.gov.rs


BRDM-2MS s velitelskými panoramatickými senzory; větší foto / MOD.gov.rs

V roce 2016 Srbsko získalo první dva vrtulníky Mi-17V-5 a na začátku letošního roku objednalo tři další. Letos srbská armáda převezme čtyři bojové Mi-35 ze sedmi objednaných.

Srbský prezident také při předávání zdůraznil kvality nově zaváděných srbských raketometů M-77 Oganj ráže 128 mm. V letošním roce srbská armáda převezme pět raketometů.

Ruský velvyslanec v Srbsku, Aleksandr Bocan-Charčenko, při slavnostním předání zdůraznil, že dodávky zbraní potvrzují rozvoj „vojensko-technické spolupráce“ mezi oběma zeměmi a že Rusko a Srbsko mají zájem na „rozvoji spolupráce v této oblasti, která má technický, vojensko-politický i politický rozměr.“

„Prezident Putin věří, že posilování armády má velký význam pro suverenitu země. Chtěl bych zdůraznit, že tato spolupráce pomůže posílit obranné schopnosti Srbska a posílit bezpečnost v regionu,“ zdůraznil velvyslanec Ruské federace v Bělehradě.

Srbská armáda vozidla BRDM-2MS nasadí u průzkumných jednotek. Vozidla jsou nově vybavená moderními elektro-optickými senzory, zlepšila se mobilita, balistická ochrana a palebná síla.

Podle Vladěta Baltića, zástupce velitele srbské armády, i když na první pohled se BRDM-2MS podobají původním modelům, rozdíly jsou obrovské. Balistická ochrana dosahuje úrovně „3A“ (podle NATO normy STANAG?) a vozidlo získalo nový dieselový motor o výkonu 112 kW (díky nižší spotřebě se dvakrát prodloužil dojezd). Nový systém řízení palby se stabilizací ve dvou rovinách navíc umožňuje vést palbu i za pohybu.


M-77 Oganj ; větší foto / MOD.gov.rs

Balistická ochrana byla posílena formou připevnění 6 mm tlustých balistických plátů, což v kombinaci se základním pancířem poskytuje ochranu proti střelám ráže 7,62 a 12,7 mm ze všech stran. Pokud platí NATO norma 3A, mělo by také jít o průbojné střely ráže 7,62 mm s wolframovým jádrem. Přední část pancíře (14 mm tlustý základní pancíř + 6mm plát) zastaví střely ráže 14,5 mm vypálené z 300 m. Vojáky před výbuchem miny pomohou ochránit i nové balistické koberce.

Výzbroj BRDM-2MS tvoří kulomet KPVT ráže 14,5 mm a spřažený kulomet PKT ráže 7,62 mm. Systém řízení palby hlídá stabilizaci zbraní a zaměřovačů během střelby, automaticky srovnává osu zbraně se zaměřovačem, blokuje spínač palby, pokud je zbraň v nebezpečné poloze a automaticky uvede zbraň do pozice pro přebití. 

Velitel má k dispozici tříkanálový panoramatický stabilizovaný senzor, který odhalí cíl (velikosti vozidla, tanku?) na vzdálenost 5 km a v noci na 3,5 km. Senzor rozpozná cíl (nákladní automobil, tank, BVP, atd.) na vzdálenost 2,7 km ve dne a 1,5 km v noci. Velitelský senzor je napojen na ovládání zbraní. Kromě toho má vozidlo také šest TV kamer, které umožňují členům posádky sledovat okolí vozidla během dne. Záběry z kamer jsou zobrazovány na čtyřech multifunkčních černobílých displejích.

Posádka BRDM-2MS se skládá z pěti lidí ‒ velitel, řidič, střelec a dva průzkumníci. Stroj překonává stoupání 30° a boční sklon 25°. Maximální rychlost na silnici je 90 až 100 km/h, na polních cestách 40 až 50 km/h. Dojezd je 1500 km.


Ruské MiGy-29 darováne do Srbska v roce 2017

Politika

Toliko technická stránka věci, nyní ta politická. Rumunské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zablokovalo transport ruské vojenské techniky přes rumunskou část Dunaje. Ruská strana ale rumunské obvinění odmítá a tvrdí, že veškerý transport ruské vojenské techniky je prováděn letecky.

Srbská strana ale již 26. července obvinila Rumunsko z porušování Úmluvy o režimu plavby na Dunaji (1998), podle které je Dunaj mezinárodním dopravním koridorem. Článek 27 úmluvy stanoví, že stát sice může kontrolovat náklad přepravovaný přes Dunaj ale nemůže zabránit jeho průchodu. Podle Miroslava Lazanskeho, který byl nedávno velvyslancem Srbska v Rusku, dunajská úmluva neobsahuje ustanovení zakazující zákonnou a dohodnutou přepravu vojenského materiálu podél Dunaje.

Rumunská strana ale tvrdí, že její kroky jsou v souladu se sankcemi uvalenými v roce 2014 na Ruskou federaci po anexi Krymu.

K podobným problémům došlo v roce 2017, kdy Rumunsko a Bulharsko zakázaly přelet zmíněných stíhaček MiG-29 z Ruska do Srbska. Letouny nakonec v říjnu 2017 do Srbska v rozloženém stavu dopravily obří dopravní letouny An-124-100 (každý letoun pojmul dva migy).

Otázkou je důvod takového konání, protože Rumunsko se Srbskem mají normální politické vztahy. Jedinou osou konfliktu může být otázka rumunské menšiny v Srbsku, která byla vznesena v Bukurešti v roce 2012, kdy byla řešena otázka udělení EU statusu kandidátské země Srbsku. Rumunsko je sice v NATO a Srbsko spolupracuje ve vojenské oblasti s Ruskem, zároveň si ale Srbsko vyhrazuje možnost vstoupit do NATO a EU.

Možná jde o klasický boj o kontrolu strategických toků zboží, technologií, lidí a kapitálu a o to, kdo tyto toky (a proti komu) kontroluje. V tomto případě jde o strategický dopravní koridor Dunaj a o zamezení volnosti pohybu ruskému zboží. Uvědome si, že jednotlivé lodě nebo široké říční čluny přepraví najednou po Dunaji stovky nebo tisíce tun nákladu, od lodních kontejnerů, přes vozidla až po palivo.

Jen pro zajímavost, stejný problém se týka ČR, která musí vždy složitě domlouvat transfér exportované vojenské techniky přes okolní země. Pokud by ČR měla přístup k moři (nebo Dunaji), objemy exportu vojenské techniky z ČR by byly mnohem větší.

Boj o ovládnutí strategických dopravních koridorů vidíme především, v mnohem větším a vyhrocenějším měřítku, v Perském zálivu nebo Jihočínském moři. Strategické toky v Perském zálivu chce kontrolovat Írán, v Jihočínském moři Čína ‒ v obou případech na úkor Spojených států, které dosud v těchto místech zajišťovaly (pro spojence) volnost plavby.

Zdroj: DST, ibna, MOD.gov.rs, Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polská armáda hledá náhradu za BRDM-2

Německá firma Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) a polská Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) ...

Rusko daruje Srbsku stíhačky a tanky

Srbsko získá od Ruska darem stíhačky MiG-29 a tanky T-72. Výměnou se pak ruské firmy budou podílet ...

MSM Group z holdingu CZECHOSLOVAK GROUP zachraňuje srbskou firmu IMK 14. Oktobar

Holding CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) plánuje rozšíření svých aktivit mimo území bývalého Československa. ...

První transportéry Lazar 3 pro srbskou armádu

Srbská armáda získala prvních šest obrněných transportérů 8×8 Lazar 3 od domácí firmy ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Janko Paliga
   14:34 25.02.2020
   • Larry
    18:19 25.02.2020

    Srbský premiér Vučić jasně deklaroval a několikrát veřejně zopakoval, že se země nechystá ke vstupu do EU. To je naprosto logické, že nepolezu do řiti někomu, kdo mě bombardoval ...Zobrazit celý příspěvek

    Srbský premiér Vučić jasně deklaroval a několikrát veřejně zopakoval, že se země nechystá ke vstupu do EU. To je naprosto logické, že nepolezu do řiti někomu, kdo mě bombardoval před 21 lety a válčil se mnou. Takto dokázali ohnout hřbety jen Slováci před Hitlerem a společně s Čechy před komunisty. A následně před VS v r.68.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
     20:00 25.02.2020

     Plandáte dohromady NATO a EU...

     Plandáte dohromady NATO a EU...

    • Janko Paliga
     22:40 25.02.2020

     Vučič deklaroval, rokovania s EÚ sa vedú naďalej a Brnabičová lezie do Eurázijského spolku.... schizofrénia ako vyšitá, bájka sedí tiež.... A srbský robotník chodí na Slovensko ...Zobrazit celý příspěvek

     Vučič deklaroval, rokovania s EÚ sa vedú naďalej a Brnabičová lezie do Eurázijského spolku.... schizofrénia ako vyšitá, bájka sedí tiež.... A srbský robotník chodí na Slovensko pracovať za almužnu a Slovák ho tu nechce.... Svojho brata.... veď je imigrant....Skrýt celý příspěvek

     • niko
      10:13 26.02.2020

      Od kedy su Balkanci bratia Slovakov ? Podla tvojej logiky su Svedi bratia Rakusanov. :-)

      Od kedy su Balkanci bratia Slovakov ? Podla tvojej logiky su Svedi bratia Rakusanov. :-)

 • Pauli
  18:45 04.08.2019

  Používá nějaké ty BRDM2 MS i Rusko? Nebo to byla jen nějaká maličká serie speciálně pro Srby ?

  Používá nějaké ty BRDM2 MS i Rusko? Nebo to byla jen nějaká maličká serie speciálně pro Srby ?

  • semtam
   17:46 07.08.2019

   Pauli Zda BRDM-2MS užívá Rusko mi není známo, ale BRDM-2MS byl nedávno dodán také do Laosu spolu s tanky T-72 a JAK-130. Modernizace je to poměrně nová a tak není vyloučeno, že se ...Zobrazit celý příspěvek

   Pauli

   Zda BRDM-2MS užívá Rusko mi není známo, ale BRDM-2MS byl nedávno dodán také do Laosu spolu s tanky T-72 a JAK-130. Modernizace je to poměrně nová a tak není vyloučeno, že se také objeví v ruské armádě. Typuji, že jen v omezených počtech.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  21:08 03.08.2019

  Srbsko se účastní Armádních her 2019, které byly dnes zahájeny v parku Patriot v Moskvě... je zajímavé, že každý rok se účastní více zemí v letošním ročníku je to 39 států z toho ...Zobrazit celý příspěvek

  Srbsko se účastní Armádních her 2019, které byly dnes zahájeny v parku Patriot v Moskvě... je zajímavé, že každý rok se účastní více zemí v letošním ročníku je to 39 států z toho jeden stát z NATO Řecko... soutěž bude probíhat v 10 zemích... namátkou Čína, Indie, Bělorusko, Irán...
  https://www.youtube.com/watch?...

  Odkazy ze stránek ministerstva obrany Srbska:
  http://www.mod.gov.rs/cir/1425...
  Otevřeny mezinárodní vojenské hry
  2019 Mezinárodní vojenské hry, jedna z největších vojenských sportovních soutěží, se dnes otevřely v Patriot Parku, nedaleko Moskvy v Ruské federaci. Dnešní ceremonie, kterou zahájil ministr obrany Ruské federace, generál armády Sergei Shoigu, se zúčastnil náčelník generálního štábu srbských ozbrojených sil, generál Milan Mojsilovic. Barvy srbské vlajky na letošních mezinárodních vojenských hrách, které se budou konat ve dnech 3. až 17. srpna, budou hájit členové srbských ozbrojených sil ve třech disciplínách - tankovém biatlonu, vojenské rally a ostřelovačů.

  V disciplíně „Tank Biatlon“ na výcvikovém hřišti Alabino jsou čtyři nejlepší týmy srbských tankistů - tři konkurenční a jedna rezerva, tj. 21 členů srbské armády. Členové srbských ozbrojených sil se od roku 2014 účastní nejatraktivnější disciplíny mezinárodních vojenských her a nejlepšího výsledku dosáhli v roce 2015, když skončili na třetím místě.

  http://www.mod.gov.rs/cir/1425...
  Náčelník generálního štábu srbských ozbrojených sil, generál Milan Mojsilovic, uskutečnil oficiální návštěvu Ruské federace, během níž se setkal s náčelníkem štábu ozbrojených sil hostitelské země, generálem armády Valery Gerasimov, a zúčastnil se zahájení „Mezinárodních vojenských her 2019“.
  Během setkání s generálem Gerasimovem diskutovali o současné politické a bezpečnostní situaci v regionu a ve světě a o dalším zlepšení vojenské spolupráce mezi Republikou Srbsko a Ruskou federací. Při této příležitosti byla znovu potvrzena připravenost pokračovat v komplexní spolupráci v oblastech společného zájmu.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
   21:14 03.08.2019

   Tankového biatlonu se budou účastnit i ženské posádky na tancích T-80.

   https://bmpd.livejournal.com/3...

   Tankového biatlonu se budou účastnit i ženské posádky na tancích T-80.

   https://bmpd.livejournal.com/3...

   • givicz
    23:56 03.08.2019

    semtam poprvé v historii závod žen na tankovém biatlonu již proběhl hned první den... nicméně jednalo se o závody mimo soutěž ... Ženské týmy předvedly své dovednosti na „Tankovém ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam poprvé v historii závod žen na tankovém biatlonu již proběhl hned první den... nicméně jednalo se o závody mimo soutěž ...

    Ženské týmy předvedly své dovednosti na „Tankovém biatlonu“
    https://tvzvezda.ru/news/force...
    Závody tankového biatlonu na cvičišti Alabino začaly představením ženských týmů. Dívky nesloužily v tankových silách. Většina z nich byli lékaři, poté absolvovali speciální výcvik. Závod žen byl indikativní, byl mimo soutěžní program, přesto se stal hlavním překvapením prvního dne soutěže.

    Tady je rozpis tankového biatlonu ... v první etapě vyhrál team Číny, druzí Bělorusové, třetí Ázerbájdžán a až čtvrtý Srbský team..
    https://tvzvezda.ru/news/vstra...
    https://tvzvezda.ru/news/force...

    V rámci zahájení soutěže Tank Biatlon v Armi-2019, která se koná na cvičišti Alabino, byla divákům ukázána neobvyklá podívaná - Tankový balet
    https://tvzvezda.ru/news/force...

    Dokument Army international games:
    https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

    • givicz
     00:35 04.08.2019

     Ještě doplním, že Číňané jsou velcí favorité celé soutěže, kdy si do Moskvy dovezli své vlastní nabušené tanky .... cesta vlakem z Číny měřila 5000 km.... " Tankisté Čínské lidové ...Zobrazit celý příspěvek

     Ještě doplním, že Číňané jsou velcí favorité celé soutěže, kdy si do Moskvy dovezli své vlastní nabušené tanky .... cesta vlakem z Číny měřila 5000 km....

     " Tankisté Čínské lidové osvobozenecké armády dorazil do Alabino poblíž Moskvy a přijel s jejich tanky. Členové čínského týmu sem přivezli čtyři pokročilé tanky typu 96B. Zpráva o vojenském vydání kanálu CCTV o výcviku posádek tanků, kteří přijeli do Ruska, aby se zúčastnili „tankového biatlonu-2019“.
     https://www.youtube.com/watch?...

     Zahájení her v Číně:
     https://www.youtube.com/watch?...

     Pro zajímavost losování do skupin tankového biatlonu...
     https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   21:29 03.08.2019

   No tak to budú mať možnosť doviesť si domov prinajmenšom časť ruských tankov s tým, že sa s nimi vracajú z tankového biatlonu. :-D

   No tak to budú mať možnosť doviesť si domov prinajmenšom časť ruských tankov s tým, že sa s nimi vracajú z tankového biatlonu. :-D

  • Dovi
   09:49 04.08.2019

   Givi ty by jsi to mohl vědět... funguje u posádek ruských tanků běžný dopingový program jako u zimních biatlonistů, nebo mají něco víc extra? Předpokládám že armáda bude v tomhle ...Zobrazit celý příspěvek

   Givi ty by jsi to mohl vědět... funguje u posádek ruských tanků běžný dopingový program jako u zimních biatlonistů, nebo mají něco víc extra? Předpokládám že armáda bude v tomhle mnohem dál a předvedou se v tom nejlepším světle...Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    15:03 04.08.2019

    Stačí odstranit omezovače, a po akci poslat tank do šrotu, na generálku.

    Stačí odstranit omezovače, a po akci poslat tank do šrotu, na generálku.

   • givicz
    21:05 04.08.2019

    Dovi těžko říci ... :) :) nicméně Ruský team dnes na tankovém biatlonu vytvořil nový rekord trati ... s Čínou a jejich technikou to bude ještě zajímavé ...Zobrazit celý příspěvek

    Dovi těžko říci ... :) :) nicméně Ruský team dnes na tankovém biatlonu vytvořil nový rekord trati ... s Čínou a jejich technikou to bude ještě zajímavé ..

    https://tvzvezda.ru/news/force...
    Ruský tým vytvořil rekord v Tank Biathlonu a zvládl pět kol za 18 minut 55 sekund.

    Nicméně mám pro tebe 7 dní starou zprávu, myslím, že se ti to bude moooc líbit :

    Ruský národní tým bude cestovat do Tokia pod vlastní vlajkou
    https://nevasport.ru/85710-sbo...
    Ruský tým půjde na letní olympijské hry v Tokiu pod vlastní vlajkou. ROC dnes obdržela oficiální pozvání od Mezinárodního výboru. Dokument podepsal Thomas Bach.

    "Ruský olympijský výbor dostal příležitost, na rozdíl od předchozích her v Pchjongčchangu , vytvořit plnohodnotný olympijský tým Ruska, který bude vystupovat v hlavním městě Japonska pod vlastní vlajkou a bez jakýchkoli omezení či dalších podmínek," uvedl výbor.Skrýt celý příspěvek

    • Dovi
     21:55 04.08.2019

     Ano mám radost. Sporovci kteří jsou "čistí", mají právo na olympiadu. Nikdo nemůže za to, kde se narodil. Mě slušní rusové opravdu nevadí. Do toho ovšem Putina a jeho sebranku ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano mám radost. Sporovci kteří jsou "čistí", mají právo na olympiadu. Nikdo nemůže za to, kde se narodil. Mě slušní rusové opravdu nevadí. Do toho ovšem Putina a jeho sebranku vážně nepočítám..Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     07:20 05.08.2019

     A´t jim to dlouho vydrží!

     A´t jim to dlouho vydrží!

 • semtam
  16:43 03.08.2019

  Politický postoj Rumunska vůči Srbsku v tomto případě má možná větší rozměr, než nějaká bezvýznamná srbská menšina v Rumunsku. Rumunsku byla spíš tato akce doporučena, aby se ...Zobrazit celý příspěvek

  Politický postoj Rumunska vůči Srbsku v tomto případě má možná větší rozměr, než nějaká bezvýznamná srbská menšina v Rumunsku.

  Rumunsku byla spíš tato akce doporučena, aby se zachovali takto nepřátelsky i když tímto porušují smlouvu ohledně Dunaje. Navíc mezinárodní úmluva má větší váhu, než sankce vyhlášené pár státy.

  Politický rozměr má za cíl přetrhat vazby Srbsko-Rusko a zároveň dává Srbsku signál, že pokud bude v budoucnu kupovat ruskou techniku, tak touto nejbližší cestou to nepůjde.
  Zda je dobré řešení je otázka. Už samotná akce NATO v roce 1999 je v Srbsku doposud známá jako agrese NATO a nečekám, že "silou" si vynutí od Srbska poslušnost či slepou oddanost.

  Rumunský postoj je spíše Rumunsku vnucen a zároveň Rumunsku to posílí sebevědomí, protože takto se na chvíli stane "významným" hráčem na světové scéně.

  Pokud by Rusko posílalo přes Dunaj náhradní díly či třeba i výzbroj pro slovenské MIGy, tak se myslím žádná kauza nekoná a o sankcích není ani slovo.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   17:02 03.08.2019

   Tak ono by úplne stačilo, keby niečo kúpili povedzme Bielorusi a z druhej ruky to predali Srbom. Čistá karta. Mimochodom, aj súčiastky do našich Migov dostávame cez ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak ono by úplne stačilo, keby niečo kúpili povedzme Bielorusi a z druhej ruky to predali Srbom. Čistá karta. Mimochodom, aj súčiastky do našich Migov dostávame cez sprostredkovateľa (a ide to riadne do ceny).
   Toto je proste útok na medzinárodnú prestíž Ruska - a just to nebude schopné dodať! Lebo účelom sankcií ja sankcionovaného dovtedy poškodzovať hospodársky alebo morálne, kým neustúpi.Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    18:59 03.08.2019

    PavolR

    Mě tohle okopávání kotníků přijde spíše kontraproduktivní. O celém případu je o to více slyšet a kdo je v roli padoucha není těžké domyslet.

    PavolR

    Mě tohle okopávání kotníků přijde spíše kontraproduktivní. O celém případu je o to více slyšet a kdo je v roli padoucha není těžké domyslet.

    • PavolR
     19:28 03.08.2019

     Toto predstavenie je určené pre hlavne ruské obyvateľstvo, v ktorého očiach sme aj tak zlí permanentne, tak prečo to nevyužiť a nepokúsiť sa diskreditovať ich vládu tým, ako si s ...Zobrazit celý příspěvek

     Toto predstavenie je určené pre hlavne ruské obyvateľstvo, v ktorého očiach sme aj tak zlí permanentne, tak prečo to nevyužiť a nepokúsiť sa diskreditovať ich vládu tým, ako si s nami nevie rady - dostať tam tanky bude pre nich totiž neporovnateľne väčší oriešok, keď už bola odhalená ich metóda i potenciálny kolaboranti.
     Ale ani o naše medzinárodné renomé by som sa neobával, veď stačí vysloviť zázračné slovo KRYM. ;-)Skrýt celý příspěvek

     • semtam
      20:05 03.08.2019

      No nevim....

      No nevim....

 • Arthur
  14:52 03.08.2019

  Zaujímavý precedens ak je vojenská technika bola na palube civilného lietadla... Rusi poslali cez Slovensko zbrane, úradom to vraj zatajili zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímavý precedens ak je vojenská technika bola na palube civilného lietadla...

  Rusi poslali cez Slovensko zbrane, úradom to vraj zatajili
  zdroj: https://domov.sme.sk/c/2218119...


  Ruská technika nešla z EÚ ani do nej, Slovensko neporušilo embargo
  zdroj: https://domov.sme.sk/c/2218092... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   15:05 03.08.2019

   Riešenie je jednoduché - nepovoliť lietadlám, schopným prevozu tankov, prelet bez medzipristátia v spoľahlivej krajine (teda rozhodne nie v Maďarsku a hádam ani na Slovensku) a ...Zobrazit celý příspěvek

   Riešenie je jednoduché - nepovoliť lietadlám, schopným prevozu tankov, prelet bez medzipristátia v spoľahlivej krajine (teda rozhodne nie v Maďarsku a hádam ani na Slovensku) a Rusi sú nahraní.Skrýt celý příspěvek

   • gangut
    00:09 05.08.2019

    Aha takze smahom ruky zrusit vsetky pravidla, ktore v civilnej doprave platia. A kvoli comu? Skutocne idiotska idea.

    Aha takze smahom ruky zrusit vsetky pravidla, ktore v civilnej doprave platia. A kvoli comu? Skutocne idiotska idea.

    • GlobeElement
     07:40 05.08.2019

     Kvůli tomu, že je Rusko porušuje.

     Kvůli tomu, že je Rusko porušuje.

    • PavolR
     07:43 05.08.2019

     Neexistuje pravidlo dovoľujúce prevoz zakázaného kontrabantu. V prípade záujmovej osoby, letiacej v lietadle, môže tá ktorá krajina aj poslať stíhačky, prinútiť vo svojom vzdušnom ...Zobrazit celý příspěvek

     Neexistuje pravidlo dovoľujúce prevoz zakázaného kontrabantu.
     V prípade záujmovej osoby, letiacej v lietadle, môže tá ktorá krajina aj poslať stíhačky, prinútiť vo svojom vzdušnom priestore lietadlo pristáť a danú osobu následne zadržať.Skrýt celý příspěvek

  • gangut
   00:14 05.08.2019

   Nie je to ziadny precedens. Je to uplne normalna vec. Tak su postavene dohody na ktorych letecka preprava funguje. Inak by sa lahko mohlo stat ze trebars Rusko bude na tratiach z ...Zobrazit celý příspěvek

   Nie je to ziadny precedens. Je to uplne normalna vec. Tak su postavene dohody na ktorych letecka preprava funguje. Inak by sa lahko mohlo stat ze trebars Rusko bude na tratiach z Europy do Azie povolovat prelety podla zoznamu pasazierov napriklad. Nejaky rusofobny aktivista? Stopka.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    07:41 05.08.2019

    Ano, a ty dohody jsou založeny i na tom, že provozovatel letadla o jeho nákladu nelže.

    Ano, a ty dohody jsou založeny i na tom, že provozovatel letadla o jeho nákladu nelže.

    • Jirosi
     11:55 05.08.2019

     Rusko nemusí říkat pravdu, má přece právo na svůj výklad událostí a věcí :) Je přece nesmysl, aby ho západ za takové věci stále šikanovat. Když řeknou, že tam tanky nejsou. Tak ...Zobrazit celý příspěvek

     Rusko nemusí říkat pravdu, má přece právo na svůj výklad událostí a věcí :)
     Je přece nesmysl, aby ho západ za takové věci stále šikanovat.

     Když řeknou, že tam tanky nejsou. Tak tam prostě nejsou i kdyby se tam náhodou našly.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  07:59 03.08.2019

  Hezký článek, vzpomínám na nedávnou debatu o tom jak nám Německo nemůže nikdy zabránit v dodávkách dílů po "moři>Laby". Jo, doprava vojenské techniky ze zahraničí bez volného ...Zobrazit celý příspěvek

  Hezký článek, vzpomínám na nedávnou debatu o tom jak nám Německo nemůže nikdy zabránit v dodávkách dílů po "moři>Laby".

  Jo, doprava vojenské techniky ze zahraničí bez volného přístupu k moři je vždy problém.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  17:28 02.08.2019

  Tak dnes největší vojenské letiště v Srbsku přejmenováno jak bylo avizováno níže ... odkaz na stránky ministerstva obrany Srbska .. část článku ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak dnes největší vojenské letiště v Srbsku přejmenováno jak bylo avizováno níže ... odkaz na stránky ministerstva obrany Srbska .. část článku ...
  02.08.2019
  http://www.mod.gov.rs/cir/1424...

  Jménem rodiny Pavlovic oslovila Nemanja Pavlovic, syn pilota, a zdůraznila, že z tohoto letiště jeho otec neletěl na jednoduchou bojovou misi, ale na historii, legendu a příběh. Létal, aby chránil nemocné, rodnou zemi, rodnou hroudu, bojoval s těmi, kteří nevěděli o historii, o kořenech, slávě, cti ani lidské důstojnosti. Nebyl to útěk k smrti, protože hrdinství je nesmrtelné. Po celá ta léta jsme s bratrem a mnou spolu s matkou a babičkou pečovali o vzpomínce na povahu a práci našeho otce. Jeho hrdinství a výkon nás vždy vede životem. Dnes, o dvacet let později, na velkém pravoslavném svátku sv. Eliáše, jsme jako rodina s vámi na stejném letišti, které nese jeho jméno. Je pro nás velkou ctí, že jako rodina, že největší vojenské letiště v zemi nese jméno našeho otce...

  Poté, co odhalil pamětní desku, ministr Vulin připomněl, že od agrese NATO uplynulo 20 let, které zanechaly hrozné a hluboké stopy, zdevastovanou zemi a téměř zdevastované letectvo a vzdušnou obranu.

  Před dvaceti lety zabili plukovníka Pavloviče, ale nezabili jeho ducha, jeho Srbsko, Srbsko, pro které existoval a proč žil.

  Podle generála Biliče, plukovník Milenko Pavlovic, velitel 204. stíhacího pluku 4. května 1999, letounem MiG-29, zahájil bojový let, aby čelil mnohonásobně nadřazenému nepříteli, agresorovi NATO.

  - Bohužel v této bojové misi je zasažen letectvem NATO a přináší na oltář své vlasti něco nejcennějšího, co může člověk dát - svůj život. Pravý patriot a patriot se stal nesmrtelným.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   18:56 02.08.2019

   "SRJ prováděly etnické čistky v Kosovu a vyvolaly tam humanitární katastrofu."

   Za takové Srbsko položil pan Plukovník život.

   "SRJ prováděly etnické čistky v Kosovu a vyvolaly tam humanitární katastrofu."

   Za takové Srbsko položil pan Plukovník život.

   • psovod
    21:56 02.08.2019

    co to tady plácáte? byl jste někdy v kosovu? nebo znáte někoho místního? aby byla záminka pro zásah nato,albánská teroristická organizace uck začala útočit na policisty a vojáky ...Zobrazit celý příspěvek

    co to tady plácáte? byl jste někdy v kosovu? nebo znáte někoho místního? aby byla záminka pro zásah nato,albánská teroristická organizace uck začala útočit na policisty a vojáky srbska,následovala reakce ze strany vlády-vyklizení horských vesnic,tak aby terotisté ztratily zázemí,žádné hromadné vyvraždování místního muslimského obyvatelstva se nestalo,žádné masové hroby se nikdy nenašly,na polích jsou dnes pouze památníky těm teroristům,kteří byly zabiti v bojích se zbraní v ruce proti regulérnímu vládnímu vojsku a policii,strávil jsem tam půl roku,mluvili jsme se spoustou místních lidí-jak srby tak albánci a nikdo o žádných etnických čistkách neřekl ani slovo,samozřejmě,že místě došlo z jistým válečným zločinům-ale na obou stranách,takže vražděni byly i srbští občané,ostatně asi před týdnem odstoupil kosovský premiér kvůli účasti na válečných zločinech proti srbům,mezi které patřilo mimo jiné vraždění srbů a prodej jejich těl na orgány,takže než začnete plácat svoje hlouposti zjistěte si fakta a nejlépe na místě a od obou stran,doporučuji třeba navštívit srbský kostel a hřbitov u města podujevo,kde ještě dnes najdete zdevastované a zhanobené hroby,občas i nějakou tu fotografii z náhrobků,kosti už ne,to už je uklizeno,protože první co albánci udělali, bylo zničení veškerých křestanských památek a hrobů včetně vyházení pozůstatků mrtvýchSkrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     08:10 03.08.2019

     Takže, zastavení té války byl legitimní cíl....

     Takže, zastavení té války byl legitimní cíl....

     • psovod
      09:49 03.08.2019

      jediným cílem albánců bylo získat na srbech území,které bylo součástí srbska a vyhlásit tam samostatný stát,amerika toho využila k tomu,aby bez souhlasu osn začalo bombardovat a ...Zobrazit celý příspěvek

      jediným cílem albánců bylo získat na srbech území,které bylo součástí srbska a vyhlásit tam samostatný stát,amerika toho využila k tomu,aby bez souhlasu osn začalo bombardovat a hlavně následně vybudovat velkou základnu pro svoji armádu v této oblasti,která je tady dodnes,do té doby tady totiž svoje vojáky neměli a bylo potřeba postavit další základnu co nejblíže rusku a jejich spojenci srbsku,takže ještě jednou-celé bombardování bylo bez souhlasu osn a také naše ministerstvo zahraničí nedávno přiznalo,že uznání samostatnosti kosova byla chyba,mimochodem třeba slovensko je nikdy neuznalo a ví dobře proč-podobně by potom mohli začít totéž požadovat madaři atd,takže ve španělsku se žádné trhání státu dělat nebude,ale v kosovu ano,španělsko je totiž daleko od hranic s ruskem a není tam třeba stavět nové základnySkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:02 03.08.2019

      Možná, nebo si v USA pamatují jakou strašnou válku rozpoutali na Balkáně předposledně(WW1). Ale chápu, že to je opět dávná historie a mír v Evropě je normální stav.¨ Případně k ...Zobrazit celý příspěvek

      Možná, nebo si v USA pamatují jakou strašnou válku rozpoutali na Balkáně předposledně(WW1). Ale chápu, že to je opět dávná historie a mír v Evropě je normální stav.¨
      Případně k němu nejsou potřeba USA vojáci.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      07:43 05.08.2019

      Akorát že válka v bývalé Jugoslávii začala už v roce 1991 nasazením tehdy ještě jugoslávské armády proti Slovinsku.

      Akce v Kosovu nespadla z nebe. Už toho jednoduše bylo dost.

      Akorát že válka v bývalé Jugoslávii začala už v roce 1991 nasazením tehdy ještě jugoslávské armády proti Slovinsku.

      Akce v Kosovu nespadla z nebe. Už toho jednoduše bylo dost.

    • Jan Padesátýpátý
     02:24 04.08.2019

     já jsem nebyl ani v Kosovu ani v Srebrenici. A ani na Měsíci když tam přistáli Američani.
     Znamená to, že na ty věci nemůžu mít názor?

     já jsem nebyl ani v Kosovu ani v Srebrenici. A ani na Měsíci když tam přistáli Američani.
     Znamená to, že na ty věci nemůžu mít názor?

  • Jirosi
   18:59 02.08.2019

   "Obléhání Sarajeva bylo klíčovou součástí války v Bosně a Hercegovině. Vojska Republiky srbské (VRS) obléhala město, které držely bosenské síly. S délkou trvání 1429 dní (od noci ...Zobrazit celý příspěvek

   "Obléhání Sarajeva bylo klíčovou součástí války v Bosně a Hercegovině. Vojska Republiky srbské (VRS) obléhala město, které držely bosenské síly. S délkou trvání 1429 dní (od noci na 5. dubna 1992 do 29. února 1996) se ve své době jednalo o nejdelší obléhání v dějinách moderního válečnictví.

   Na město dopadalo denně kolem tří set granátů, nejvíce 22. července 1993 – to bylo dokonce 3 777. Vznikly ohromné materiální škody; zničeno bylo velké množství (až 35 tisíc) budov. Ještě deset let po válce byly stopy obléhání patrné, a rekonstrukce města v následujících letech stála BiH i mezinárodní společenství nemalé prostředky. Boje si vyžádaly cca 11 000 lidských životů (mezi nimi bylo 1601 dětí), dalších 50 000 lidí bylo raněno."Skrýt celý příspěvek

   • technik
    20:54 02.08.2019

    Jirosi pro tebe opravdu nemam slov. Ty si takový zdejší vseznalek. Já sloužil v Bosně i v Kosovu. Vozil jsem humanitarku jak Srbům tak bosnanum a znám pravdu, tu pravdu co ti ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi pro tebe opravdu nemam slov. Ty si takový zdejší vseznalek. Já sloužil v Bosně i v Kosovu. Vozil jsem humanitarku jak Srbům tak bosnanum a znám pravdu, tu pravdu co ti řeknou Srbové žijící ruinách svých vypálených baráku kde tě vždycky rádi přivítali, být neměli z čeho tak pohostili a chovali se k tobě jako k bratrovi slovanovi. Zato Chorvati a Bosňané to byla jiná káva, pokud si nepřivezl jogurt danone tak český jogurty po tobě házeli, od Evropské komise dostávali dostane na baráky, 10 tisíc Marek na jedno patro, proto ty mohyly v Bosně, jejich armáda vyzbrojena M16,vojáci v amerických maskacich, byly to hrozný chudinky které jak říkáš Srbové hrozně utlačovali ale až do jednoho soudného dne a tím byl 11. Září kdy proběhly útoky na věže. V ten den a díky bohu za něj Američané a všichni poznali koho celou dobu podporovali. Byli to právě Bosňané kteří oslavovali, stříleli do vzduchu, a když jsme ve zvýšené hotovosti projížděli městy ukazovali nám rozpaženýma rukama vybuchující letadla. Tak tohle je zase moje pravda a dokud to nezazijes budeš žít s klapkama na očích jako dnes.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     21:20 02.08.2019

     Nic proti ale ten komentář jen uváděla jak hrdinský způsob boje Srbská armáda vedla během válek na Balkáně za cílem udržet si vládu nad ostatními svazovými republikami.

     Nic proti ale ten komentář jen uváděla jak hrdinský způsob boje Srbská armáda vedla během válek na Balkáně za cílem udržet si vládu nad ostatními svazovými republikami.

    • Scotty
     21:31 02.08.2019

     Jasně chudáčci Srbové. V občanské válce nejsou dobří a špatní. Ostatně po různou objevené masové hroby hovoří za vše.
     Techniku, je vůbec něco u čeho jste nebyl?

     Jasně chudáčci Srbové. V občanské válce nejsou dobří a špatní. Ostatně po různou objevené masové hroby hovoří za vše.
     Techniku, je vůbec něco u čeho jste nebyl?

     • technik
      21:42 02.08.2019

      Já netvrdím že Srbové nedělali prasárny ale nemám rád když se ukazuje jen na Srby a ještě tímto zpusobem. Je hodně věcí u kterých sem nebyl ale je pravda že posledních 25 let jsem ...Zobrazit celý příspěvek

      Já netvrdím že Srbové nedělali prasárny ale nemám rád když se ukazuje jen na Srby a ještě tímto zpusobem. Je hodně věcí u kterých sem nebyl ale je pravda že posledních 25 let jsem nesedel u klávesnice a nedělal chytryho. Nehledě jestli se nepletu prispivam z 90% k tématum o technice zejména české, ruské se kterou mám dlouholeté zkušenosti na rozdíl od teoretiku.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:07 02.08.2019

      Já zase nemám rád když se ze Srbů dělají nevinné oběti. Ostatně oni občanskou válku v Jugoslávii v podstatě začali útokem na Slovinsko, které nechtělo nic jiného než politickou ...Zobrazit celý příspěvek

      Já zase nemám rád když se ze Srbů dělají nevinné oběti. Ostatně oni občanskou válku v Jugoslávii v podstatě začali útokem na Slovinsko, které nechtělo nic jiného než politickou nezávislost. Nacionální radikalismus Srbů přispěl k válce stejně jako radikalizmus Chorvatů a Bosňáků. Ostatně národ který se nechá zblbnout někým jako Miloševič má u mě nulové sympatie.Skrýt celý příspěvek

     • technik
      07:38 03.08.2019

      Scotty a co dělali Češi když sem vjížděli vojska wermachtu? Podívejte se na záběry z Prahy, jak mávali vlajeckama,jaky měli Češi strach mezi sebou to stejný za totace takže my se ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty a co dělali Češi když sem vjížděli vojska wermachtu? Podívejte se na záběry z Prahy, jak mávali vlajeckama,jaky měli Češi strach mezi sebou to stejný za totace takže my se od Srbů máme co učit a Češi se nechali zblbnout v každé dekádě. Jinak jediný Srbové přišli o svoje území, vám kdyby romove zabrali váš dům a evropské státy to podporily vám by se to líbilo?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      07:55 03.08.2019

      "Já netvrdím že Srbové nedělali prasárny" Givicz tu nakopíroval odkazy kde glorifikují Srbského pilota, v boji proti NATO. Přitom poukazoval na oběti letecké kampaně NATO. Ani, ...Zobrazit celý příspěvek

      "Já netvrdím že Srbové nedělali prasárny"

      Givicz tu nakopíroval odkazy kde glorifikují Srbského pilota, v boji proti NATO.
      Přitom poukazoval na oběti letecké kampaně NATO.
      Ani, slovo o tom jakým způsobem vedli válku Srbové a čemu se snažilo NATO zabránit. Důsledkem toho bylo i vaše nasazení Techniku a rozdávání pomoci.

      Ti Češi co mávali vlaječkama byli Němci! Ale to by chtělo krapet studovat historii a složení obyvatelstva CSR před WW2 :)

      Ano, jediní Srbové přišli o své území. Ale oni si nárokovali vládu nad celou Jugoslávií. Kdyby na začátku 90. neposílali kluky do války o udržení Jugoslávie, mohli se věnovat domácím problémům. Třeba migraci Albánců do Kosova.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:06 03.08.2019

      technik: nelži, žádní Češi nemávali wehrmachtu vlaječkama. Vítali je pouze místní Němci.

      technik: nelži, žádní Češi nemávali wehrmachtu vlaječkama. Vítali je pouze místní Němci.

     • Scotty
      08:34 03.08.2019

      technik Nevšiml jsem si že by Češi za okupace začali dělat etnické čistky. Ani nezačali zabíjet české židy. Na druhou stranu národy bývalé Jugoslávie se začali navzájem vraždit ...Zobrazit celý příspěvek

      technik
      Nevšiml jsem si že by Češi za okupace začali dělat etnické čistky. Ani nezačali zabíjet české židy. Na druhou stranu národy bývalé Jugoslávie se začali navzájem vraždit podle rasového nebo náboženského původu ihned jak k tomu dostali příležitost. Na čemž Srbové nesou nezpochybnitelnou spoluvinu.
      Srbové by se měli spíš od Čechu a Slováků vzít příklad jak se dá pokojně rozdělit společný stát.
      Kdyby se Srbové nepodíleli na etnických čistkách v prvních válkách při rozpadu Jugoslívie možná by měli Kosovo do dnes.Skrýt celý příspěvek

     • technik
      09:19 03.08.2019

      Scoty ano dělali a po válce což bylo ještě horší a byly to převážně německý ženy,děti starci. Je to i zdokumentováno ale nemluví se o tom. Jasně žijte si dal svoji naivní představu ...Zobrazit celý příspěvek

      Scoty ano dělali a po válce což bylo ještě horší a byly to převážně německý ženy,děti starci. Je to i zdokumentováno ale nemluví se o tom. Jasně žijte si dal svoji naivní představu pánové, zamyslete se jak se Češi chovali k Čechům za totace, nejhorší pracovníci gestapa kolaboranti opět Češi.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:00 03.08.2019

      Vy si zase žijte svojí představu jací jsou Srbové naši slovanští bratři. Já je vidím jen jako spoluviníky všeho co se v bývalé Jugoslávii stalo. Masakry se u nás po válce stali to ...Zobrazit celý příspěvek

      Vy si zase žijte svojí představu jací jsou Srbové naši slovanští bratři. Já je vidím jen jako spoluviníky všeho co se v bývalé Jugoslávii stalo.
      Masakry se u nás po válce stali to je pravda. Nebyli ovšem organizované státem a masové jako například v Srebrenici.
      S tou lží jací byli Češi kolaboranti a udavači jděte do háje. V Protektorátu to bylo s kolaborantstvím stejné jako v jiných okupovaných územích.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      19:26 03.08.2019

      Scotty Tady máš důkaz,že i náš stát legalizoval násilí. Jedná se o zákon z 8.5.1946. Kontroverzní zákon jímž byla na období od 30. 10. 1938 do 28. 10. 1945 vztažena beztrestnost na ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Tady máš důkaz,že i náš stát legalizoval násilí.
      Jedná se o zákon z 8.5.1946.
      Kontroverzní zákon jímž byla na období od 30. 10. 1938 do 28. 10. 1945 vztažena beztrestnost na činy vedoucí k osvobození země za okupace a druhé světové války, ale i na činy vedené touhou po „spravedlivé odplatě“ po osvobození Československa. Též měl legalizovat obnovování československé státní moci nad pohraničními územími osobami, které nebyly řádně ustavenými činiteli správních orgánů republiky. Na základě tohoto zákona došlo k vyvinění zvěrstev páchaných Čechy a Slováky na Němcích, Maďarech a předpokládaných kolaborantech. Tím bylo zamezeno důsledné vyšetření a potrestání mnohých svévolných aktů, ke kterým po osvobození došlo, nebo byly potrestány sníženou sazbou.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      07:11 04.08.2019

      Tesil: ten zákon o amnestii nelegalizoval násilí, ale legalizoval odbojovou činnost, odpor proti Němcům během války a krátce po ní. Sám píšeš, že účinnost byla od 30.10.1938. ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil: ten zákon o amnestii nelegalizoval násilí, ale legalizoval odbojovou činnost, odpor proti Němcům během války a krátce po ní. Sám píšeš, že účinnost byla od 30.10.1938. Jelikož se ČSR nacházela ve zvláštním právním postavení, na jednu stranu sice existovala exilová vláda, zpětně uznaná Spojenci, na druhou stranu se však ČSR podvolila Němcům, takže by se při určitém výkladu dalo tvrdit, že odbojáři dělali škody na majetku a případně vraždy na Němcích i během války, např. během povstání nelegálně. Mimochodem vraždy na Švédských šancích se odehrály v červnu 45, takže by časově spadaly do té amnestie a přesto byl pachatel K. Pazúr odsouzen, to jen pro ilustraci, že ta amnestie nelegalizovala zločiny.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      18:51 04.08.2019

      Scooty Ten zákon,pokud by měl legalizovat odboj,tak by logicky zahrnoval období do ukončení války. Platnost byla prodloužena proto,aby obsáhla i divoký odsun sudetských Němců a ...Zobrazit celý příspěvek

      Scooty
      Ten zákon,pokud by měl legalizovat odboj,tak by logicky zahrnoval období do ukončení války.
      Platnost byla prodloužena proto,aby obsáhla i divoký odsun sudetských Němců a zvěrstva s tím spojená.
      Pazúr patří mezi křiklavé případy a byl odsouzen právě proto.Zatím co zločiny tkz.odbojářů a partizánů tento zákon legalizoval.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      19:25 04.08.2019

      Pardon,to mělo směřovat na Jura99.

      Pardon,to mělo směřovat na Jura99.

     • GlobeElement
      07:58 05.08.2019

      Jura - ten zákon o amnestii měl legalizovat etnické čistky na Němcích a je to patrně jediný zákona na světě, který v době míru přijala údajně demokratická země, aby amnestovala ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura - ten zákon o amnestii měl legalizovat etnické čistky na Němcích a je to patrně jediný zákona na světě, který v době míru přijala údajně demokratická země, aby amnestovala vrahy a násilníky, kteří okradli, znásilnili a zavraždili tisíce bezbranných lidí na základě národnostního klíče.
      Mimochodem, takový zákone nemělo ani nacistické Německo. To sice samozřejmě mělo rasové zákony a systematicky vraždilo Židy, ale běžný občan Německa nic takového legálně dovoleno neměl.

      Co se Srbska týče, souhlasím s tím, že válku začalo ono nasazením armády proti Slovinsku a další průběh války především v Bosně, kde probíhaly zločiny srovnatelné s těmi nacistickými, včetně systematického znásilňování, vraždění a stavbou koncentračních táborů použití síly proti Srbsku naprosto ospravedlňoval. Nebýt srbského nacionalismu, bylo by Kosovo dodnes součástí Srbska, i když nevím, jestli by to pro Srbsko byla taková výhra.

      Ano, Srbsko přišlo o území, ale původně chtělo území, které mu ani historicky nepatřilo, například v Chorvatsku - na Republiku Srbská Krajina jste zapomněli?

      V Jugoslávii se bohužel střetlo několik silně nacionálních stran, zejména Srbové, Chorvati a Albánci a skočilo to etnickými čistkami na všech stranách. Výsledný stav je takový, jaký je a lepší nebude, s tím by se měly všechny zúčastněné strany smířit. Úplně spokojen není nikdo a nikdo nebyl úplně poražen a zničen.

      Ovšem když se zajedete podívat no našeho pohraničí, do Jeseníků, kde jsou dodnes v některých německých barácích okna zatlučená prkny, do západních Čech, kde v pohraničních městečkách najdete více Vietnamců a Romů, než Čechů nebo na Šumavu, kde z německých vesnic nezbylo vůbec nic, jel louky a kříže na místě hřbitovů, uvědomíte si, že etnická čistka se nijak zvlášť nevyplatila ani nám.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:09 05.08.2019

      "Jura - ten zákon o amnestii měl legalizovat etnické čistky na Němcích a je to patrně jediný zákona na světě, který v době míru přijala údajně demokratická země, aby amnestovala ...Zobrazit celý příspěvek

      "Jura - ten zákon o amnestii měl legalizovat etnické čistky na Němcích a je to patrně jediný zákona na světě, který v době míru přijala údajně demokratická země, aby amnestovala vrahy a násilníky, kteří okradli, znásilnili a zavraždili tisíce bezbranných lidí na základě národnostního klíče. "

      Jo, i rodinu Heidricha bychom bez něj museli odškodnit...

      K tomu poslednímu odstavci.
      Většina Němců nebyla zavražděna ani lynčována. To byli převážně místní excesy, nikoliv státními strukturami organizované akce.
      Vysídlení vesnic šlo za Benešovými dekrety, případně následně byli místa pro veřejnost uzavřena z důvodů "západní" hranice. Většinově se jednalo o zabavení majetku za protistátní činnost!
      Celkem by mě zajímalo jaký by byl vnitřní vývoj pokud bychom je tu nechali. Nezatoužily by v 90. letech opět po Německu...Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      12:32 05.08.2019

      Jirosi: "Většinově se jednalo o zabavení majetku za protistátní činnost! " GE - to není pravda. Byla to etnická čistka a jediným zločinem byla národnost. A zákon 115, který ty ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: "Většinově se jednalo o zabavení majetku za protistátní činnost! "

      GE - to není pravda. Byla to etnická čistka a jediným zločinem byla národnost. A zákon 115, který ty zločiny amnestoval, se ani neptal, na kom byly spáchány.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:03 05.08.2019

      GE- Ten zákon sám o sobě tohle nezakládal. To až jeho výklad nad rámce zákonem stanoveným. "Až potud se jednalo o standardní praxi aplikovanou v celé řadě států (např. Itálie, ...Zobrazit celý příspěvek

      GE- Ten zákon sám o sobě tohle nezakládal.
      To až jeho výklad nad rámce zákonem stanoveným.

      "Až potud se jednalo o standardní praxi aplikovanou v celé řadě států (např. Itálie, Francie)."
      https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     08:15 03.08.2019

     technik: tak "pravdu" ti určitě neřeknou. O pravdě si můžeš udělat pouze obrázek sám, pokud máš všech pět pohromadě. Fakt je pouze ten, že národy SFRJ mimo Srbů, chtěly opustit ...Zobrazit celý příspěvek

     technik: tak "pravdu" ti určitě neřeknou. O pravdě si můžeš udělat pouze obrázek sám, pokud máš všech pět pohromadě. Fakt je pouze ten, že národy SFRJ mimo Srbů, chtěly opustit federaci, podobně jako to chtěli Slováci v ČSSR. Srbové si ovšem mysleli, že jim silou zbraní federální armády vysvětlí, aby ve federaci zůstali. Toť fakt. Vše ostatní jsou pouze následky a akce-reakce. Použití zbraní proti vlastním obyvatelům je vždy problém (viz. severní Irsko), ale Srbové se pustili do zvěstev, genocidy a střílení civilů snajpry (Sarajevo). Takových mi vůbec není líto a "pravdu" od nich slyšet nechci. Nicméně beru, že Srb jako člověk jednotlivec je pohostinný a srdečný, asi jako Rus. Ovšem ve skupině a se zbraní v ruce se chovají jako zvěř. Srbové měli udělat pouze jedno, říct separatistům "ať si jdou", podobně jako to udělali Češi v ČSFR. Dnes je Srbsko nejchudší zemí v Evropě a neubránili vůbec nic, stálo jim to "hrdinství" za to ?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:35 03.08.2019

      Měli si z pozice síly říct co si nárokují jako Srbsko, pokud ostatní uznají nechají je jít. A to si pak bránit, přesídlit obyvatele.
      A byl by klid...

      Měli si z pozice síly říct co si nárokují jako Srbsko, pokud ostatní uznají nechají je jít. A to si pak bránit, přesídlit obyvatele.
      A byl by klid...

     • technik
      09:36 03.08.2019

      To se dělo na všech stranách, od druhé války se Srbové s fašizujícími Chorvaty nenáviděli, jejich náboženství vs islám taky nešel dohromady to vše držel Tito pohromadě. Nemusíte mi ...Zobrazit celý příspěvek

      To se dělo na všech stranách, od druhé války se Srbové s fašizujícími Chorvaty nenáviděli, jejich náboženství vs islám taky nešel dohromady to vše držel Tito pohromadě. Nemusíte mi vysvětlovat co jaká strana dělala, já tam byl a viděl to a neomlouvam ani jednu stranu. Češi a Slováci jsou rozdíl, máme stejnou řeč máme stejný náboženství ale i tak se mnohý nenáviděli. Pochopte že obrovská podpora Albáncům a bosnanum byla 11. září pochopena jako velká křivda Srbům protože tyhle národy se obrátili proti lidem kteří se jim snažili pomoct.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:33 03.08.2019

      "Češi a Slováci jsou rozdíl, máme stejnou řeč máme stejný náboženství" Češi a Slováci mají jakou společnou řeč? "já tam byl a viděl to a neomlouvam ani jednu stranu." Proč potom ...Zobrazit celý příspěvek

      "Češi a Slováci jsou rozdíl, máme stejnou řeč máme stejný náboženství"

      Češi a Slováci mají jakou společnou řeč?

      "já tam byl a viděl to a neomlouvam ani jednu stranu."

      Proč potom píšete, že jsou vám(nám) Srbové bližší.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      07:13 04.08.2019

      technik: Češi a Slováci nemají společné náboženství (Češi jsou většinově ateisti) a ani stejnou řeč (určitě ne stejnější než srbština a chorvatština) a dokonce nemáme ani stejnou ...Zobrazit celý příspěvek

      technik: Češi a Slováci nemají společné náboženství (Češi jsou většinově ateisti) a ani stejnou řeč (určitě ne stejnější než srbština a chorvatština) a dokonce nemáme ani stejnou historii předchozích 1000let.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:27 03.08.2019

   Akce NATO proti Srbsku byla opožděná, měla přijít o pár let dříve. Srbové prostě neunesli touhu ostatních národů opustit SFRJ a hodlali to zvrátit silou. Ovšem od pravidel války ...Zobrazit celý příspěvek

   Akce NATO proti Srbsku byla opožděná, měla přijít o pár let dříve. Srbové prostě neunesli touhu ostatních národů opustit SFRJ a hodlali to zvrátit silou. Ovšem od pravidel války sklouzli ke zvěrstvům, genocidě a střílení civilistů snajpry. OSN a Evropa se na to jen bezradně dívaly několik let (viz. nizozemské máslo na hlavě ve Srebrenici), až to zastavili Američani a nálety NATO.
   Co se týká pilota Pavloviče, měl smůlu, že letěl na horším sovětském stroji, pojmenovat po něm letiště klidně mohou, asi tak jako Bundesluftwaffe pojmenovává letky po svých pilotech z 1. a 2. sv. války (Boelcke, Immelmann, Steinhof).Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    08:27 05.08.2019

    Až na to, že Kosovská osvobozenecká armáda (UCK) byla až do dne útoku na americké listině teroristických organizací. Asi vědeli, proč ji tam píšou, ne? A po útoku NATO došlo ke ...Zobrazit celý příspěvek

    Až na to, že Kosovská osvobozenecká armáda (UCK) byla až do dne útoku na americké listině teroristických organizací. Asi vědeli, proč ji tam píšou, ne? A po útoku NATO došlo ke změně. Není to divné?
    Jinak, proč Carla Del Ponte chtěla pro genocidu a obchodování s lidskými orgány žalovat celé vedení UCK a nebylo jí to umožněno, tak se na to nakonec vykašlala?
    Občaskou válku v Jugoslávili v počátcích podporovlay mnohé evropské státy, namátkou- první výzbroj a výstroj Chorvatů tvořily zbraně ze skladů zrušené Lidové armády NDR.
    I u nás se s přebytky ze skladů ČSLA obchodovalo. Trasa byla do Komárna na loď a tradá, po Dunaji do Srbska. I přes záklaz vývozu zbraní. (perlička, pontonové TATRY se přetíraly na modro, aby nebyly "vojenské, ponotny samotné šly vždy jinou lodí)
    Nebyla jen jedna strana špatná a ty druhé dobré, nebyl jen západ v pozici mírové holubice, byť si to nyní tak namlouváme. Kšeft, vždy to byl dobrý kšeft! Škoda, že až se archivyza 100let otevřou, my už si v nich nepočteme, co se vlastně kdy a kým dohodlo.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     12:12 05.08.2019

     Archivy se otevírají po 50.letech...

     Archivy se otevírají po 50.letech...

     • otecko
      09:34 06.08.2019

      To neplatí všeobecně, teptve nedávno VB zpřístupnila části archivu o I .světové válce. A další bude následovat až za 50 let. Podobné je to i u dalších států. Státní zájmy se ...Zobrazit celý příspěvek

      To neplatí všeobecně, teptve nedávno VB zpřístupnila části archivu o I .světové válce. A další bude následovat až za 50 let. Podobné je to i u dalších států. Státní zájmy se chrání i 200 let před zveřejněním.Sich je sichr!Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      23:38 06.08.2019

      Standartních je 50.let, pak se dělají vyjímky(delší). Případně speciální opatření, jako že musíte mít Ruské občanství, atd. :)))

      Standartních je 50.let, pak se dělají vyjímky(delší). Případně speciální opatření, jako že musíte mít Ruské občanství, atd. :)))

    • GlobeElement
     12:33 05.08.2019

     Lidé mají zjevně hodně naivní představu o transplantaci orgánů.

     Lidé mají zjevně hodně naivní představu o transplantaci orgánů.

     • otecko
      09:31 06.08.2019

      GE- ano, jasně vše jde relativizovat když vám to nevyhovuje, ale proč je tedy její kniha jak v Evropě tak v USA na indexu? ...Zobrazit celý příspěvek

      GE- ano, jasně vše jde relativizovat když vám to nevyhovuje, ale proč je tedy její kniha jak v Evropě tak v USA na indexu?
      https://finweb.hnonline.sk/kom...
      ..vůbec si nelyslím, že ta paní lže, to, že Kosovo je ráj pro pašování drog, a obchod s bílým masem je fakt i idyž ho vy budete popírat. To, že paní DelPonte má důkazy je také fakt. Jen o ně nikdo z "demokratického světa" nemá zájem, což já považuji za smutnou věc.Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  17:02 02.08.2019

  to. rabl no jasně že to byly staré herky jako skoro veškerá technika co byla u útvaru, když se písknul ,,velký,, poplach s kompletním výjezdem tak se polovina techniky vracela ...Zobrazit celý příspěvek

  to. rabl
  no jasně že to byly staré herky jako skoro veškerá technika co byla u útvaru, když se písknul ,,velký,, poplach s kompletním výjezdem tak se polovina techniky vracela běžně na tyči ale zase na druhou stranu se o mašinky dost pečovalo ale vše vázlo na nedostatku dílů a vybavení, dobrých mechaniků bylo (alespoň u nás) dost a kluky to i bavilo.
  Co se T55 týče, u nás nebyly ale nejen že jsem v něm seděl ale i jsem ho řídil, využívám různých komerčních nabídek (placených) a rád si vyzkouším nejen vojenskou techniku ale i jiné věci. už sem se třeba (jako pasažér) proletěl vrtulníkem, bitevníkem a MIG 29 mě utekl jen o fous, už sem to měl zaplaceno ( zálohu) ale porucha na letadle vše zhatila. ten MIG tedy nebyl u nás ale v Rusku, to jen pro pořádek aby se zase nikdo nedivil. v Rusku se dají tyto atrakce pořídit poměrně levně a tak to využívám vždy když to jde a zbydou mě nějaké korunky. DDSkrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   18:43 02.08.2019

   "tak se polovina techniky vracela běžně na tyči"

   Simulace bojových ztrát.
   Ale sem rád, že někdo se nebojí přiznat jak to bylo ze skvělou funkčností "jednoduché" techniky.

   "tak se polovina techniky vracela běžně na tyči"

   Simulace bojových ztrát.
   Ale sem rád, že někdo se nebojí přiznat jak to bylo ze skvělou funkčností "jednoduché" techniky.

 • Jiří Vojáček
  11:23 02.08.2019

  Nějak jsem nepochopil větu "Pokud by ČR měla přístup k moři (nebo Dunaji), objemy exportu vojenské techniky z ČR by byly mnohem větší." Já vždycky myslel, že objem exportu určuje ...Zobrazit celý příspěvek

  Nějak jsem nepochopil větu "Pokud by ČR měla přístup k moři (nebo Dunaji), objemy exportu vojenské techniky z ČR by byly mnohem větší." Já vždycky myslel, že objem exportu určuje zájem zákazníků, ne to, kdo má přístup k moři?Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   11:37 02.08.2019

   Často sa tu rieši odkiaľ sa kúpia nové tanky. Je tu dosť prívržencov kórejských K2. A teraz si predstav, že AČR kúpi stovku týchto tankov. Ako ich do ČR dostať? Lietadlom? Alebo ...Zobrazit celý příspěvek

   Často sa tu rieši odkiaľ sa kúpia nové tanky. Je tu dosť prívržencov kórejských K2. A teraz si predstav, že AČR kúpi stovku týchto tankov. Ako ich do ČR dostať? Lietadlom? Alebo vlakom cez pol sveta? By to bolo veľmi logisticky náročné a všetko stojí peniaze. Prístup k moru alebo aspoň veľkej rieke je samozrejme veľkou výhodou. Samozrejme, čím väčší objem, tým viac stúpajú náklady na dopravuSkrýt celý příspěvek

   • PavolR
    12:21 02.08.2019

    Lenže v tomto prípade je reč o exporte, číže vývoze českej vojenskej techniky do zahraničia. ;-) Každopádne prístup k moru predsa aktuálne máte v Hamburgu ( ...Zobrazit celý příspěvek

    Lenže v tomto prípade je reč o exporte, číže vývoze českej vojenskej techniky do zahraničia. ;-)

    Každopádne prístup k moru predsa aktuálne máte v Hamburgu ( http://www.rvccr.cz/pristavy-a... ) a za ČSR sa ešte aj vcelku aktívne využíval. Maďari si napríklad akurát minulý mesiac, práve za údajným účelom podpory domáceho exportu kúpili, na 60 rokov 300 metrov prístavu v Terste za 31M EUR (a za ďalších 100M EUR tam má byť vybudované logistické centrum): https://444.hu/2019/07/26/ugy-... Ale samozrejme je dosť možné, že to mimo dohodenia kšeftu Salvínimu blízkym ľuďom iný účel veľmi nemá.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   14:22 02.08.2019

   Co je na tom nepochopitelne. Tie stare taky a BVP by sa oplachli trochu zrepasovali a lacno vyviezli. Ale nemôžeš lacno predat T-72 ked ju musis viest do Nigerie Ruslanom.

   Co je na tom nepochopitelne. Tie stare taky a BVP by sa oplachli trochu zrepasovali a lacno vyviezli. Ale nemôžeš lacno predat T-72 ked ju musis viest do Nigerie Ruslanom.

 • danny
  10:13 02.08.2019

  Původně mě dodávka BRDM-2MS a vlny kolem toho rozesmály, ale na druhou stranu při fakt chudičké výbavě srbské armády těch pár kousků, pokud budou ještě ke všemu fungovat a pokud to ...Zobrazit celý příspěvek

  Původně mě dodávka BRDM-2MS a vlny kolem toho rozesmály, ale na druhou stranu při fakt chudičké výbavě srbské armády těch pár kousků, pokud budou ještě ke všemu fungovat a pokud to dostalo nějaké základní senzory, stabilizaci atd... znamená významný pokrok v bojeschopnosti.
  Na strašení na kosovské hranici asi dobrý.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  09:52 02.08.2019

  Letiště v Srbsku bude přejmenováno na počest pilota, který zemřel v bitvě s NATO https://ria.ru/20190801/155708... BELGRADE, 1. srpna - RIA Novosti. Největší srbské ...Zobrazit celý příspěvek

  Letiště v Srbsku bude přejmenováno na počest pilota, který zemřel v bitvě s NATO
  https://ria.ru/20190801/155708...
  BELGRADE, 1. srpna - RIA Novosti. Největší srbské vojenské letiště v Batajnici poblíž Bělehradu bude oficiálně pojmenováno po hrdinsky zabitém plukovníkovi srbského letectva Milenko Pavlovič, který hrdinsky zemřel v bitvě s letadly NATO v roce 1999, informovalo ministerstvo obrany země.
  Velitel 204. leteckého stíhacího pluku Svazové republiky Jugoslávie, plukovník Milenko Pavlovich zemřel 4. května 1999 během odporu letecké operace NATO.
  Rozhodnutí o přejmenování největšího vojenského letiště Batainitsa, které bylo v roce 1999 desetkrát vystaveno leteckým útokům NATO, přijal srbský generální štáb koncem června, oficiální ceremoniál se bude konat v pátek.
  "V rámci oslav letního dne (2. srpna - přibl. Vyd.) Se ministr obrany Alexander Vulin, velitel 204. brigády letectva a protivzdušné obrany brigádní generál Zelko Bilic a členové rodiny Pavlovichů zúčastní otevření nápisu s novým jménem letiště - plukovník-pilot Milenko Pavlovich, "- řekl ministerstvo obrany.

  https://ru.wikipedia.org/wiki/...
  Milenko Pavlovich ( Srb. Milenko Pavlovich narodil se 5. října 1959 - zemřel 4. května 1999 ) - plukovník letectva Jugoslávie . Účastník války NATO proti Jugoslávii

  Letadla NATO 24. března 1999 začalo bombardovat území Jugoslávské federální republiky. Vojenská operace aliance byla prováděna bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN a na základě souhlasu západních zemí, že úřady SRJ prováděly etnické čistky v Kosovu a vyvolaly tam humanitární katastrofu.
  Při útocích proti vojenským cílům NATO aktivně používalo ochuzenou uranovou munici. Š

  Většinou oběťmi agrese byli civilisté. Za 78 dnů leteckých úderů zemřelo podle různých zdrojů, včetně 89 dětí, 2,5 až 3,5 tisíce lidí. Bylo zraněno 12,5 tisíc lidí. Včetně zabitých 1031 lidí z řad vojenských a policejních důstojníků bylo zraněno více než pět tisíc lidí.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   10:11 02.08.2019

   Uznávám, že už jsme ze školy dlouho, ale ty počty jsou divné "Za 78 dnů leteckých úderů zemřelo podle různých zdrojů, včetně 89 dětí..." ty děti patří mezi ty zdroje, nebo mezi ...Zobrazit celý příspěvek

   Uznávám, že už jsme ze školy dlouho, ale ty počty jsou divné

   "Za 78 dnů leteckých úderů zemřelo podle různých zdrojů, včetně 89 dětí..." ty děti patří mezi ty zdroje, nebo mezi oběti?

   "Bylo zraněno 12,5 tisíc lidí. Včetně zabitých 1031 lidí z řad vojenských a policejních důstojníků bylo zraněno více než pět tisíc lidí." - pokud bylo zraněno 12,5 tisíce lidí, pak by to včetně vojáků a důstojníků mělo být více, než původních 12,5 tisíce, nikoli méně, tedy uváděných více než 5000.

   Nechceš si to radši ještě přepočítat?Skrýt celý příspěvek

  • achi67
   17:28 02.08.2019

   ...oficiálně pojmenováno po hrdinsky zabitém plukovníkovi srbského letectva Milenko Pavlovič, který hrdinsky zemřel ... Ach ta čeština, ta dokáže natropit pěkné naschvály. Neznáte ...Zobrazit celý příspěvek

   ...oficiálně pojmenováno po hrdinsky zabitém plukovníkovi srbského letectva Milenko Pavlovič, který hrdinsky zemřel ... Ach ta čeština, ta dokáže natropit pěkné naschvály. Neznáte vás, tak nevím komu teda fandíte Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  06:36 02.08.2019

  Ať si tu muzejní techniku tam dopraví jak chcou vždyť je to jedno takové krámy

  Ať si tu muzejní techniku tam dopraví jak chcou vždyť je to jedno takové krámy

  • givicz
   10:00 02.08.2019

   Ty kráme ... zrovna tyto BRDM mají z Ruska zadarmo :) dostanou/již dostali Mi 35M, Mi 17, Mig 29, T-72B3 a já nevím co ještě .. schválně se podívej na nedávnou vojenskou ...Zobrazit celý příspěvek

   Ty kráme ... zrovna tyto BRDM mají z Ruska zadarmo :) dostanou/již dostali Mi 35M, Mi 17, Mig 29, T-72B3 a já nevím co ještě .. schválně se podívej na nedávnou vojenskou přehlídku v Srbsku a potom to porovnej s tím co pepíci předváděli nedávno v Praze ... :)

   https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

   • Pepin Nešpor
    10:14 02.08.2019

    Jsou to krámy ze 60-70 let . Mi jsme dostali téže mi-35 neboli vyvozku okamžitě jsme je museli překopat na standart Nato a následně zmodernizovat. Pěkně stroje,ale furt staré.

    Jsou to krámy ze 60-70 let . Mi jsme dostali téže mi-35 neboli vyvozku okamžitě jsme je museli překopat na standart Nato a následně zmodernizovat. Pěkně stroje,ale furt staré.

    • gangut
     10:26 02.08.2019

     Tým strojom nič nechýba, to že sa v česku "modernizovali" tak aby boli kompatibilné so štandardami nato nijako nezvýšilo ich bojovú hodnotu.

     Tým strojom nič nechýba, to že sa v česku "modernizovali" tak aby boli kompatibilné so štandardami nato nijako nezvýšilo ich bojovú hodnotu.

     • Pepin Nešpor
      12:14 02.08.2019

      Gangut tak to jsi úplně na omylu!

      Gangut tak to jsi úplně na omylu!

     • Pepin Nešpor
      12:21 02.08.2019

      Gangut ikdyz to byl údajně nový vrtulník museli se modernizovat veškeré navigační systémy, komunikační systémy, noční systémy vrtulníky nebylo možné použít v nočním bojovým úkolům ...Zobrazit celý příspěvek

      Gangut ikdyz to byl údajně nový vrtulník museli se modernizovat veškeré navigační systémy, komunikační systémy, noční systémy vrtulníky nebylo možné použít v nočním bojovým úkolům a špatným povětrnostním podmínek a systémy vlastní ochrany! A teprve pak byla kompatibilita s nato! Jo a neměli moderní výzbroj!! Prostě hrůza.Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      12:30 02.08.2019

      Tak akúže to získali modernú výzbroj a vybavenie po tej modernizácii? Ak považujete výmenu RSBN za TACAN, ruskej rádiostanice a odpovedača za americké a inštaláciu nočného ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak akúže to získali modernú výzbroj a vybavenie po tej modernizácii?
      Ak považujete výmenu RSBN za TACAN, ruskej rádiostanice a odpovedača za americké a inštaláciu nočného vybavenia(?) - čo spočíva vo úprave kontroliek a osvetlenia kabíny tak aby neoslepovala okuliare nočného videnia za modernizáciu, tak ok, máte pravdu.Skrýt celý příspěvek

     • Pepin Nešpor
      14:01 02.08.2019

      Myslíš se . Až někdy budeš mluvit s pilotem mi-24V z AČR tak se zeptej já to tak udělal byl z nesi vesnice v té době lital i ze starými i stemi údajně novými co rusy nám kecaly. A ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslíš se . Až někdy budeš mluvit s pilotem mi-24V z AČR tak se zeptej já to tak udělal byl z nesi vesnice v té době lital i ze starými i stemi údajně novými co rusy nám kecaly. A bylo mi ctí se potkat i z jeho známým co si koupil do osobního vlastnictví Ah-1 Cobru. Povídal že co jim cpaly za komousu do hlavy tak by se z Cobrou nechtěl potkat v boji aby letěl ve starým hindem rychlost,hbytost jako zrychlení, manévrování stoupání vše lepší na cobre zajímavé postřehy ze života. Ale to jen mimo téma.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  22:12 01.08.2019

  "Tanky dorazí brzy". Putin a Vučič prorážejí blokádu NATO https://www.politnavigator.net... Přestože Rumunsko a ...Zobrazit celý příspěvek

  "Tanky dorazí brzy". Putin a Vučič prorážejí blokádu NATO
  https://www.politnavigator.net...

  Přestože Rumunsko a Bulharsko na žádost NATO vydaly zákaz na přepravu ruských tanků a obrněných vozidel do Srbska po Dunaji, Bělehrad a Moskva přesto našly způsob, jak obrněnou techniku do země dopravit. Prvních 10 BRDM-2 tak bylo úspěšně do Srbska dodáno. Zdroj Informera v odpovědi na otázku, jak obrněná vozidla dorazila do Srbska, uvedl: "Napište, že spadla z nebe! Pamatujete, že stejným způsobem se v roce 2017 pokusili zabránit, abychom v Srbsku obdrželi MIG-29. Oni se stále ještě snaží blokovat naši spolupráci s Moskvou, ale jak vidíte, tak se jim to nedaří. Nejprve přišly letouny MIG a nyní obrněná vozy pěchoty. Tanky dorazí brzy".Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   22:47 01.08.2019

   Ty si nepochopil jednu zásadnú vec. Každému je jasné, že tam tie stroje nakoniec dostanú ale dostanú ich tam ťažšie. To znamená vysoké náklady navyše. A to je ten dôvod. Myslím, že ...Zobrazit celý příspěvek

   Ty si nepochopil jednu zásadnú vec. Každému je jasné, že tam tie stroje nakoniec dostanú ale dostanú ich tam ťažšie. To znamená vysoké náklady navyše. A to je ten dôvod. Myslím, že aj tebe musí byť jasné, že poslať 10 BVP na lodi je ďaleko lacnejšie ako 5x otočiť Il-76 alebo AN-124 ktoré navyše musia letieť nie práve najkratšou trasou.Skrýt celý příspěvek

   • givicz
    06:56 02.08.2019

    Miroslav .... dopravit systém PVO S 400 do Turecka by bylo také levnější po moři než 30 obřích letadel za pouhých 14 dní... navíc ještě si živě pamatuji jak u nás v Mošnově ...Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav .... dopravit systém PVO S 400 do Turecka by bylo také levnější po moři než 30 obřích letadel za pouhých 14 dní... navíc ještě si živě pamatuji jak u nás v Mošnově ládovali tanky T 72 do AN-225 :) :)Skrýt celý příspěvek

    • rabl
     08:00 02.08.2019

     pišete o té dodávce t72 do nigérie ?

     pišete o té dodávce t72 do nigérie ?

     • givicz
      09:30 02.08.2019

      rabl jo hovořím o tom údajném exportu tanků T72 do Afriky ...

      rabl jo hovořím o tom údajném exportu tanků T72 do Afriky ...

     • rabl
      09:39 02.08.2019

      proč údajném kam údajně podle vás ty tanky šly?

      proč údajném kam údajně podle vás ty tanky šly?

  • PavolR
   23:01 01.08.2019

   Pomohli im to tam dopraviť, aké to prekvapenie, Maďari: https://444.hu/2019/07/29/roma...

   Pomohli im to tam dopraviť, aké to prekvapenie, Maďari: https://444.hu/2019/07/29/roma...

   • gangut
    08:20 02.08.2019

    Ako im pomohli? Že povolili prelet civilnému nákladnému lietadlu? Ale stačí sa pozrieť do mapy a zistíte, že potom im to museli "pomoct" prepraviť aj ukrajinci, alebo bielorusi, ...Zobrazit celý příspěvek

    Ako im pomohli? Že povolili prelet civilnému nákladnému lietadlu? Ale stačí sa pozrieť do mapy a zistíte, že potom im to museli "pomoct" prepraviť aj ukrajinci, alebo bielorusi, poliaci a slováci.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     10:54 02.08.2019

     To záleží od toho, v ktorej fáze prepravy bolo v papieroch čo označené ako prepravovaný tovar a čo ako cieľová stanica. Maďari sú známi tým, že kopú za Rusov a nie za svojich ...Zobrazit celý příspěvek

     To záleží od toho, v ktorej fáze prepravy bolo v papieroch čo označené ako prepravovaný tovar a čo ako cieľová stanica. Maďari sú známi tým, že kopú za Rusov a nie za svojich spojencov. Počkajme si, možno bude iba otázkou času, kým sa v redakcii niektorých novín objavia materiály s dokumentáciou celého presunu, podobne ako keď na diplomatických autách prepašovali proruského macedóskeho expremiera Gruevského, utekajúceho pred nástupom na výkon trestu, do Maďarska, kde mu následne v rozpore s vlastnými imigračnými zákonmi poskytli azyl. Takmer okamžite sa vtedy v redakcii jedných nemeckých novín objavila kompletná foto a videodokumentácia, ako to celé prebiehalo a aké autá boli použité. :-)Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      12:19 02.08.2019

      Vidno, že máte prehľad. Prelet civilného lietadla sa povoľuje bez ohľadu na to čo alebo koho preváža a lietadlo neletí na "fázy". Prelet sa povoľuje z boda A do bodu B a tak si ho ...Zobrazit celý příspěvek

      Vidno, že máte prehľad.
      Prelet civilného lietadla sa povoľuje bez ohľadu na to čo alebo koho preváža a lietadlo neletí na "fázy". Prelet sa povoľuje z boda A do bodu B a tak si ho preberajú príslušné uzly riadenia letovej prevádzky.
      A s tým proruským premiérom Macedónska ste už úplne mimo. Prozápadný premiér sa preslávil svojim bojom proti proruskému prezidentovi Dodonovi a krádežou miliardy dolárov zo štátnej banky...Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      13:13 02.08.2019

      Píšem snáď, že tam letelo bez medzipristátia? Mám nateraz podozrenie na podobnú schému, akou sa dostali české Dany a Vampiry do Azerbajžanu, ale však uvidíme, ako to naozaj ...Zobrazit celý příspěvek

      Píšem snáď, že tam letelo bez medzipristátia? Mám nateraz podozrenie na podobnú schému, akou sa dostali české Dany a Vampiry do Azerbajžanu, ale však uvidíme, ako to naozaj bolo.

      Ale máme tu historický okamih, kedy gangut označil jedného z Putinovych priateľov a spojencov za zlodeja :-) : https://hungarianspectrum.org/... Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      13:23 02.08.2019

      ... a pre budúcnosť - Dodon je prezidentom Moldavska ... :-p
      V čase Vlády Gruevského bol prezidentom "Macedónska" Gjorge Ivanov.

      ... a pre budúcnosť - Dodon je prezidentom Moldavska ... :-p
      V čase Vlády Gruevského bol prezidentom "Macedónska" Gjorge Ivanov.

     • gangut
      13:27 02.08.2019

      Česko žiadnu techniku do Azerbajdžanu nedodávalo. Tecniku predalo izraelskej firme a tá ho predala azerbajdžanskej vláde. A ten odkaz, to bude nejaký maďarský Dennik N nie? ...Zobrazit celý příspěvek

      Česko žiadnu techniku do Azerbajdžanu nedodávalo. Tecniku predalo izraelskej firme a tá ho predala azerbajdžanskej vláde.
      A ten odkaz, to bude nejaký maďarský Dennik N nie? https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      13:29 02.08.2019

      A ako sa Dodon stal prezidentom?

      A ako sa Dodon stal prezidentom?

     • gangut
      13:31 02.08.2019

      Ok ja o voze...

      Ok ja o voze...

     • PavolR
      13:42 02.08.2019

      Neaktuálne a neúplné informácie - za Gruevského sa orientácia tej strany zmenila: https://en.wikipedia.org/wiki/...

      Neaktuálne a neúplné informácie - za Gruevského sa orientácia tej strany zmenila: https://en.wikipedia.org/wiki/...

  • GlobeElement
   07:58 02.08.2019

   Srbsko v žádné blokádě není. Sankce jsou uvaleny na Rusko, ne na Srbsko. Účelem je pokutovat Rusko na agresi na Ukrajině, což se evidentně daří.

   Srbsko v žádné blokádě není. Sankce jsou uvaleny na Rusko, ne na Srbsko. Účelem je pokutovat Rusko na agresi na Ukrajině, což se evidentně daří.

   • gangut
    08:20 02.08.2019

    Tak preco rumuni blokujú prepravu srbského nákladu ?

    Tak preco rumuni blokujú prepravu srbského nákladu ?

    • apache
     09:02 02.08.2019

     ...takže kdyby USA dodávaly Ukrajině od roku 2014 jakékoliv zbraně, třeba tanky Abrams, bylo by to z ruské strany absolutně nenapadnutelné, neboť by nešlo o americké zbraně ...Zobrazit celý příspěvek

     ...takže kdyby USA dodávaly Ukrajině od roku 2014 jakékoliv zbraně, třeba tanky Abrams, bylo by to z ruské strany absolutně nenapadnutelné, neboť by nešlo o americké zbraně posílané na Ukrajinu, ale o ukrajinské zbraně dodávané na Ukrajinu. Vy rusofilové umíte být neskuteční myslitelé...

     Povězte mi prosím tedy, když Rusko zakázalo dovoz ovoce a třeba sýrů ze Západu, nesměly se tam posílat polská jablka a francouzské sýry. Podle vaší logiky ale nešlo o polská jablka a francouzské sýry, ale již o ruská jablka a ruské sýry, není-liž pravda? Hmm?Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      09:27 02.08.2019

      Zato vám rusofóbom základné logické uvažovanie prekrýva propaganda. Keby USA dodávalo Ukrajine akékolvek zbrane akože tam zbrane normálne dodávajú, tak je to z ruskej strany ...Zobrazit celý příspěvek

      Zato vám rusofóbom základné logické uvažovanie prekrýva propaganda. Keby USA dodávalo Ukrajine akékolvek zbrane akože tam zbrane normálne dodávajú, tak je to z ruskej strany absolútne nenapadnutelné pretože je to záležitosť tých dvoch štátov. A neviem o tom, že by to Rusko akokolvek napadalo.
      Keď Rusko zakáže na svojom území predaj nejakých výrobkov, tak je to čiste záležitosť ruských zákonov.
      Keď si Srbsko nakúpi, alebo dostane zbrane, stanú sa jeho majetkom. Na základe čoho može Rumunsko obmedzovať ich prepravu po Dunaji, keď platí právo volnej plavby pre všetkých členov Dunajskej komisie? Proti komu bol tento krok zameraný? Proti Rusku, alebo proti Srbsku?Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      09:40 02.08.2019

      Z Ruské strany to napadnutelné je. Jenomže ruská pozice na mezinárodním trhu není taková, aby mohlo vyskakovat s nějakými sankcemi, speciálně proti USA. Ovšem otázka zůstala ...Zobrazit celý příspěvek

      Z Ruské strany to napadnutelné je. Jenomže ruská pozice na mezinárodním trhu není taková, aby mohlo vyskakovat s nějakými sankcemi, speciálně proti USA.

      Ovšem otázka zůstala nezodpovězena - když USA darují Ukrajině zbraně, jedná se o americké, nebo ukrajinské zbraně?Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      10:28 02.08.2019

      To je zase blbosť. A z akého dovodu by mali zavádzať nejaké sankcie?

      To je zase blbosť. A z akého dovodu by mali zavádzať nejaké sankcie?

     • gangut
      10:30 02.08.2019

      A samozrejme, keď ich ukrajinská armáda preberie, tak sú to ukrajinské zbrane. Alebo snáď na Slovensku lietajú ruské Migy-29 a v česku ruské Mi-171?

      A samozrejme, keď ich ukrajinská armáda preberie, tak sú to ukrajinské zbrane. Alebo snáď na Slovensku lietajú ruské Migy-29 a v česku ruské Mi-171?

     • GlobeElement
      13:20 02.08.2019

      Co se týče země původu, tak ano.

      Co se týče země původu, tak ano.

 • PavolR
  18:54 01.08.2019

  Tie balistické pláty mi pripomínajú stavebnicu MERKUR. Ako keby nakoniec ostali už iba diely jedného typu. ;-) Vie sa aký to má vplyv na plavbyschopnosť?

  Tie balistické pláty mi pripomínajú stavebnicu MERKUR. Ako keby nakoniec ostali už iba diely jedného typu. ;-) Vie sa aký to má vplyv na plavbyschopnosť?

  • rabl
   19:59 01.08.2019

   plave jako zednická tříska - po dunaji jim to zřejmě nedoplavalo :)))

   plave jako zednická tříska - po dunaji jim to zřejmě nedoplavalo :)))

  • fotr
   20:23 01.08.2019

   Měli jsme jich u útvaru spoustu (BRDM2 RCH) a bez speciálních úprav nemohl plavat ani jeden, do všech teklo, mizerné sváry. stejně tak nešel používat ohřívač motoru nevhodně ...Zobrazit celý příspěvek

   Měli jsme jich u útvaru spoustu (BRDM2 RCH) a bez speciálních úprav nemohl plavat ani jeden, do všech teklo, mizerné sváry. stejně tak nešel používat ohřívač motoru nevhodně umístěný, pravidelně docházelo k zahoření v motorovém prostoru a tak bylo používání zakázáno. Mašinka to byla docela hbitá a při váze necelých 7 tun jela slušně, to přídavné pancéřování to asi dost zhorší. Další slabinou byly brzdy, při sjíždění delšího klesání vadnuly a docházelo k tomu že začala hořet barva na disku od kterého mohla zahořet i pneumatika, jeden stroj nám takto kompletně vyhořel cestou z SCHC Tisá do ÚL . Také z toho byl hodně mizerný výhled do stran a z toho bylo hodně bouraček na křižovatkách. Na silnici v tom ale bylo docela pohodlíčko na rozdíl od další techniky. Ve většině také bylo velice mizerné řazení, řidič se dost nadřel.Skrýt celý příspěvek

   • technik
    07:54 02.08.2019

    fotr co to tady šíříte za blbosti? Vyjmenujte mi speciální úpravy pro plavání? U tohoto vozidla stačilo uzavřít dvě zátky v korbě a bylo schopný plavby a že plavalo výborně. Co se ...Zobrazit celý příspěvek

    fotr co to tady šíříte za blbosti? Vyjmenujte mi speciální úpravy pro plavání? U tohoto vozidla stačilo uzavřít dvě zátky v korbě a bylo schopný plavby a že plavalo výborně. Co se týká prasklin v korbách ty byly proto že s tím záklaďáci jezdili jak prasata a zkoušeli co to dá. Brzdy to mělo ve vodotěsných bubnech, takže naprosto bezúdržbový a vynikající brzdy s velkým účinkem a ano hřáli se proto měl řidič na dlouhodobé brzdění využít nižší převodový stupeň.
    Bufík stál za starou bačkoru, ale pro funkci stroje nebyl důležitý. Co se týká výhledu, ten byl luxusní jak na silnici tak do terénu, neznám žádné jiné vozidlo kromě BTR z té doby, které by mělo takový výhled a to že na pozemní komunikaci Váš velitel vozu dřepěl dole, místo toho aby řidiče naváděl, to je blbost Vaše ne toho auta.
    A řazení to má opět luxusní, nadře se řidič T-55 ale rozhodně ne řidič BRDM, takže to že ste je měli na útvaru sice fajn ale pochybuji že ste s tím vůbec někdy jel.Skrýt celý příspěvek

    • rabl
     09:17 02.08.2019

     technik co se zase čertíte : fotr tady popisuje zkušenosti jeho vlastní s jedním konkrétním křápem ve kterým jste vy nikdy neseděl a možná by jste se divil jak ten fotrův ...Zobrazit celý příspěvek

     technik co se zase čertíte : fotr tady popisuje zkušenosti jeho vlastní s jedním konkrétním křápem ve kterým jste vy nikdy neseděl a možná by jste se divil jak ten fotrův vymazlenej BRDM drandil , řadil, brzdil a plaval ps: to že velitel vozidla nedělal to co měl není vina fotra on asi těžko mohl přikazovat vyšší hodnosti co má dělat pokud to nebyl jeho kámoš :(Skrýt celý příspěvek

     • technik
      10:42 02.08.2019

      Necertim to vůbec. Ale on v tom nikdy nesedel protože říct že v brdm se řidič nádrže s řazením je ultra blbost stejně jako brdm měl nejkratší přípravu před plavbou ze všech ...Zobrazit celý příspěvek

      Necertim to vůbec. Ale on v tom nikdy nesedel protože říct že v brdm se řidič nádrže s řazením je ultra blbost stejně jako brdm měl nejkratší přípravu před plavbou ze všech plavacich vozidelSkrýt celý příspěvek

     • rabl
      11:40 02.08.2019

      no ale právě o tom to je vy ani já nevíme v čem fotr seděl a jak už jste sám psal tak to mohla totálně vylítaná herka před koncem životnosti ps: armáda za socíků vypadala úplně ...Zobrazit celý příspěvek

      no ale právě o tom to je vy ani já nevíme v čem fotr seděl a jak už jste sám psal tak to mohla totálně vylítaná herka před koncem životnosti ps: armáda za socíků vypadala úplně jinak a měla úplně jiné počty techniky , ale bohužel ta technika nebyla vždy ukázková a výstavní mám vlastní zkušenosti ale v BRDM jsem nikdy neseděl a vy porovnáváte řízení a výhled BRDM s T 55 ale fotr v té době třeba se 105 nebo s vaz 2101 protože v T55 nikdy neseděl chápete?Skrýt celý příspěvek

    • fotr
     16:38 02.08.2019

     Píchla vás vosa člověče? Já tu nešířím žádné blbosti ale hovořím o reálné zkušenosti z útvaru kde jsem sloužil, měli jsme cca 20 provozních a cca 30 uloženek, hovořím samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

     Píchla vás vosa člověče? Já tu nešířím žádné blbosti ale hovořím o reálné zkušenosti z útvaru kde jsem sloužil, měli jsme cca 20 provozních a cca 30 uloženek, hovořím samozřejmě jen o těch provozních, z těch byl pouze jeden schopný plaveb a to ještě po převaření svárů a dalších dodělávkách které si po tolika letech (39 let po vojně) samozřejmě nepamatuji, řazení rozhodně luxusní nebylo, ani omylem, tedy ve většině i když netuším co znamená ve vašem případě ,,luxusní,, ale občas pomáhal řadit řidiči i velitel vozu, co se týče těch brzd tak asi nevíte že za horka (léto) se vám při sjíždění kopců malou rychlostí a brzdění motorem tento dost ohřál a pak vám tepelná pojistka vypnula přívod paliva, tudíž vaše skvělá rada není (nebyla) reálně použitelná.
     Dále, co se toho rozhledu týče, když byl přesun v bojovém režimu tak velitel vozu opravdu nemohl trčet z poklopu a řidiče navádět jak se to dělo při běžných přesunech ale to se divím že to neznáte když tu rozhazujete vědomosti lopatou. zřejmě tedy ani nevíte jak mizerné bylo tehdy noční vidění které neuvěřitelně zkreslovalo vzdálenost a navíc ,,žehlilo,, terén. Víte já jsem v těhle mašinách strávil hodně času a kilometrů takže fakt nepotřebuji aby mě někdo poučoval. Škoda že nepíšete kolik km jste v tom nadrandil vy a jakém to bylo roce?Skrýt celý příspěvek

     • technik
      21:07 02.08.2019

      Já poměrně dost nejen že jsem je 6 let servisoval ale jednoho sem 10 let vlastnil na soukromo. Tepelnou pojistku brdm nemá a nikdy neměl. Při sjíždění kopců se radil nižší ...Zobrazit celý příspěvek

      Já poměrně dost nejen že jsem je 6 let servisoval ale jednoho sem 10 let vlastnil na soukromo. Tepelnou pojistku brdm nemá a nikdy neměl. Při sjíždění kopců se radil nižší převodový stupeň který nejen vozidlo zbrzdil ale vyšší otáčky zabezpečily že náhon ventilátoru se dostatečně točil a chladil a právě proto že řidič neslapal na plynový pedál byl difuzor v dvoukomorovému karburátoru zavřen, palivo bylo do motoru strháváno pouze přes volnobeznou trysku a motor se krásně chladil protože kromě pohybu " na prázdno" v něm neprobíhal žádný spalovací proces. Tak mi tady netvrdte nesmysly. Brdm se uhrál jen proto že zakladaci zapomněli otevírat žaluzie.
      Podle toho jak mluvíte stě spíš jezdil s maďarskou fuginou než s brdm.Skrýt celý příspěvek

     • fotr
      16:57 03.08.2019

      pro technika takže pojistka která uzavírala přívod paliva do karbecu tam byla tutově, o tom nebudu vůbec diskutovat, pokud nějaké novější verze toto neměli se nepřu ale mohu to ...Zobrazit celý příspěvek

      pro technika
      takže pojistka která uzavírala přívod paliva do karbecu tam byla tutově, o tom nebudu vůbec diskutovat, pokud nějaké novější verze toto neměli se nepřu ale mohu to samozřejmě zjistit, kamarád tyhle mašiny servisuje dodnes, i ty 2 přestavěné křápy co má v Praze policie, soukromý také vlastní a oba nás můžete dost často potkat v Milovicích, je tam parta co se kolem Brdů točí od vojny.
      že by někdo jezdil a měl v létě zavřené žaluzie nemohu vyloučit ale běžné to jistě nebylo.
      ještě by mě zajímalo s jakou verzí, respektivě rokem výroby máte vy zkušenosti, co jsme měli my byly mašiny vyrobené v roce 1967-68, ještě se starým typem převodovky a pouze s kulometem 7,62. tato verze se dala snadno poznat i podle tvaru přetlakových pojistek na nádržích, měla je stejné jako BRDM1Skrýt celý příspěvek

     • technik
      18:30 03.08.2019

      Jeden o voze druhý o koze. Celý tohle téma se točí o modernizaci brdm-2 a vy tady vytasite brdm-1 což je absolutně jiný vozidlo. Přirovnání škoda 100 vs škoda 120. Až bude diskuze ...Zobrazit celý příspěvek

      Jeden o voze druhý o koze. Celý tohle téma se točí o modernizaci brdm-2 a vy tady vytasite brdm-1 což je absolutně jiný vozidlo. Přirovnání škoda 100 vs škoda 120. Až bude diskuze o t72 taky je blbost mluvit o t55. Nebyl jsem daleko od pravdy když jsem mluvil o OT65 Fuga což je kopie brdm-1 se vším co rusové podělali, pak s vama souhlasim protože brzdy byly opravdu velmi špatne ale věřte že a brdm 2 to nemá vůbec nic společného až na portál náprav a možná samosvorný diferencial je to od motoru po převodovku a brzdy jiné vozidlo. Příště uveďte že jste na vojně 15 let po válce jezdil s Brdm-1 ušetříme si spoustu zbytečných vět a nebudete mistifikovat zdejší publikum :))Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:58 04.08.2019

      Technik: "A řazení to má opět luxusní, nadře se řidič T-55 ale rozhodně ne řidič BRDM, takže to že ste je měli na útvaru sice fajn ale pochybuji že ste s tím vůbec někdy jel." "Až ...Zobrazit celý příspěvek

      Technik: "A řazení to má opět luxusní, nadře se řidič T-55 ale rozhodně ne řidič BRDM, takže to že ste je měli na útvaru sice fajn ale pochybuji že ste s tím vůbec někdy jel."

      "Až bude diskuze o t72 taky je blbost mluvit o t55."Skrýt celý příspěvek

     • fotr
      12:07 04.08.2019

      pro technik tak teď vám skutečně nerozumím, já přeci celou dobu píšu o BRDM2! jednička se vyráběla jen do roku 1966 a jelikož jsem jasně napsal že naše mašinky byly z roku 67-68, ...Zobrazit celý příspěvek

      pro technik
      tak teď vám skutečně nerozumím, já přeci celou dobu píšu o BRDM2! jednička se vyráběla jen do roku 1966 a jelikož jsem jasně napsal že naše mašinky byly z roku 67-68, tak se jasně nemohlo jednat o jedničku! je sice fakt že se obě verze vyráběly nějakou dobu v souběhu a do prvních dvojek se pak nějakou dobu dávaly i komponenty z jedniček kterých zřejmě měli velké zásoby, to se týkalo třeba i těch převodovek nebo již zmíněných odfuků z nádrží. ty měly mimochodem jednu skvělou vlastnost, při plné nádrži a prudkém stoupání odfukovaly spršky benzínu přímo za sebe. pozdější verze už to měly upravené a údajně k tomu již nedocházelo. faktem je že dnes plné nádrže ,,po okraj,, u soukromé mašiny člověk moc neuvidí, nevím zda si to pamatuji správně ale obsah byl 2x 175 litrů (?), vzpomínám si také že náš tehdejší benzín motorům moc nechutnal a muselo se do něj cosi přidávat. ještě dodám jednu zajímavost, s jedním brdem jsem za ZVS absolvoval cestu z Čierne nad Tisou do Jaroměře a to ještě přes Liberec, velice ,,dobrodružný,, zážitekSkrýt celý příspěvek

     • technik
      19:55 04.08.2019

      To fotr Dolozte mi fotografií nebo důvěryhodným zdrojem že Brdm-2 chem sloužil v csl dřív před rokem 1972. Sice si to nepamatuju osobně ale první dodávky dvojek byly po roce 1972. ...Zobrazit celý příspěvek

      To fotr
      Dolozte mi fotografií nebo důvěryhodným zdrojem že Brdm-2 chem sloužil v csl dřív před rokem 1972. Sice si to nepamatuju osobně ale první dodávky dvojek byly po roce 1972. Takže buď jsem blbej já nebo vySkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      23:23 04.08.2019

      Ale on píše, že je 39 let po vojně(2019-39 = 1980).
      Rok výroby a rok přivezení do Republiky nemusí být stejný...

      Ale on píše, že je 39 let po vojně(2019-39 = 1980).
      Rok výroby a rok přivezení do Republiky nemusí být stejný...

     • Janko Paliga
      23:25 04.08.2019

      To Technik: Fotr ale píše, že je 39 rokov po vojne... je to teda po roku 1972, keď prišli prvé RCH, nie? On netrvdil, že vozidlá slúžili pred rokom 1972.... Češtine ešte hádam ...Zobrazit celý příspěvek

      To Technik:

      Fotr ale píše, že je 39 rokov po vojne... je to teda po roku 1972, keď prišli prvé RCH, nie?

      On netrvdil, že vozidlá slúžili pred rokom 1972.... Češtine ešte hádam rozumiem, či?
      A podvozok mohol byť kľudne vyrobený v tom období, čo píše. Nadstavba sa naň mohla spraviť kľudne neskôr.... Pripomína mi to moju Máňu - 1RL128DM1.... čo kus, to originál ..... hahahahahaSkrýt celý příspěvek

     • technik
      11:27 05.08.2019

      Tak pokud píšete opravdu o BRDM2 tak platí co jsem psal že začátku. A co se týká tepelné pojistky na přívodu paliva, zeptejte se odborníků z Milovic určitě vám potvrdí že tam žádná ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak pokud píšete opravdu o BRDM2 tak platí co jsem psal že začátku. A co se týká tepelné pojistky na přívodu paliva, zeptejte se odborníků z Milovic určitě vám potvrdí že tam žádná není. Jediný co mě napadá že si to pletete s podtlakovým omezovačem otáček který fungoval tak že přívod paliva uzavíral ale ten tam byl úplně z jiného důvodu. A jestli stě poznal vozidlo které se za jízdy při brzdění motorem prehrivalo tak to byl zázrak techniky popírající fyzikální zákony. Ale jistě se v tomhle případě jednalo o volbě klínové řemeny pohánějící dvojici chladících vrtulí, ty totiž mají při vysokých otáčkách ( jízda z kopce se zarazenym stupněm) veliký odpor a pokud jsou horší řemeny dochází k jejich prokluzování a tím k volnému unášeni ventilátoru a zhoršení chlazení, za to ale nemůže auto ale debil řidič stejně jako za hořící brzdy nebo za to že neumí radit s meziplynem.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      12:14 05.08.2019

      Technik: Vozidlo bylo dokonalé, jen ty řidiči né, a né se ho naučit řídit...

      Technik: Vozidlo bylo dokonalé, jen ty řidiči né, a né se ho naučit řídit...

     • technik
      16:46 05.08.2019

      Kolik zakladaku si odchoval jako řidičů? Nebo si myslíš že rus byl takovej blbec že udělal motor který se přehříval při jízdě z kopce?? Pořád dokola, tohle téma nemá dál cenu již ...Zobrazit celý příspěvek

      Kolik zakladaku si odchoval jako řidičů? Nebo si myslíš že rus byl takovej blbec že udělal motor který se přehříval při jízdě z kopce?? Pořád dokola, tohle téma nemá dál cenu již rozebiratSkrýt celý příspěvek

   • fotr
    20:09 05.08.2019

    Popsal jsem poctivě a pravdivě situaci tak jak si ji pamatuji (a senilní zatím nejsem) ze své ZVS, jak to fungovalo a jak to bylo. Podle technika jsme ale všichni kdo s ním ...Zobrazit celý příspěvek

    Popsal jsem poctivě a pravdivě situaci tak jak si ji pamatuji (a senilní zatím nejsem) ze své ZVS, jak to fungovalo a jak to bylo. Podle technika jsme ale všichni kdo s ním nesouhlasí asi blbci. Sám ovšem překrucuje co jsem napsal (nebo nečte pozorně na co odpovídá) dodnes ale neodpověděl na to z kterého roku má tu vlastní zkušenost i když jsem ho opakovaně požádal, je to totiž dost zásadní protože pokud byl na vojně tak cca 10 let po mě, zažil už asi ,,druhou generaci,, BRDM2 a tam se dost věcí změnilo.
    Debata s ním mě popravdě už nebaví, není konstruktivní a na můj vkus je i příliš konfrontační jedním směrem. Já jsem si svoje tvrzení samozřejmě i ověřil protože nemám patent na rozum, obvolal jsem bývalé ,,spolubojovníky,, kamarády od ,,brdů,, a potvrdil si že až na nepatrné detaily si vše pamatuji dobře i když jsme blbci co s tím neuměli jezdit, neuměli to udržovat a vlastně všechno dělali špatně.Skrýt celý příspěvek

    • technik
     21:45 05.08.2019

     Nic nepřekrucuji, to že sem nepochopil vaši dobu služby nemá nic společného s vašim tvrzením ohledně technických vlastností vozidla. O to mi jde, ne o to kdy jste sloužil nebo kdy ...Zobrazit celý příspěvek

     Nic nepřekrucuji, to že sem nepochopil vaši dobu služby nemá nic společného s vašim tvrzením ohledně technických vlastností vozidla. O to mi jde, ne o to kdy jste sloužil nebo kdy jsem sloužil já, protože mě za 25 let prošlo tolik BRDM pod rukama ať vojenských či civilních že je nepodstatné jaké roky výroby ty BRDM byly a to z toho důvodu, že tepelná pojistka přívodu paliva tam prostě nebyla, stejně jako vadné řazení nebo plavbyneschopnost. Zvláštní je že právě moji i vaši kolegové z Milovic a věřte že jich není málo dodnes provozují BRDM bez větších problémů a to na rozdíl od vašich dob s minimem náhradních dílů.
     Pokud si pořád stojíte za svým, jistě vám vaši kolegové poskytnou příručku vozidla a pro objektivitu sem naskenujete pasáž která v manuálu říká něco o tepelné pojistce, pokud to uděláte posypu si hlavu popelem a s respektem se vám omluvím, pokud ne pak přiznejte že jste možná nějaké vraky zažil ale trošku jste si to přibarvil. Všichni víme že bylo nemožné aby v té době kdy jste sloužil byla většina BRDM plavby neschopná kor u jednotky jako chemici. Beru když z praporu to bude 10% ale jak popisujete většina je prostě hoooodně přibarvený. Blbec rozhodně nejste ale v tomhle případě vaše tvrzení není pravdivé a zakládá se na vašich zkušenostech 20 letého mladíka před 30 lety, kdy jste svět viděl trochu jinak. Tohle bych sem nepsal kdybych neměl zkušenost se VZS jako řidiči kdy mi jako technikovi říkali jak co nejde, jak co nefunguje a z 70 % to bylo ale jejich obsluhou a nedostatečnýma zkušenostma.
     Jinak druhou generaci sem nezažil protože neexistovala, existovala pouze modernizovaná verze prováděná v VOP která se týkal zejména osvětlení a zástavby modernějších komunikačních prvků.Skrýt celý příspěvek

  • givicz
   22:08 01.08.2019

   PavolR již jsi našel tu zadrženou techniku v Rumunsku nebo ještě stále hledáš ... já jenom, že nedávno jsi zde šířil FAKE NEWS .... : )

   PavolR již jsi našel tu zadrženou techniku v Rumunsku nebo ještě stále hledáš ... já jenom, že nedávno jsi zde šířil FAKE NEWS .... : )

   • PavolR
    22:59 01.08.2019

    Ty si už našiel tú techniku, o ktorej si tvrdil, že bola už všetka dodaná Srbsku? Staviaš na vyjadreniach klamárov.

    Ty si už našiel tú techniku, o ktorej si tvrdil, že bola už všetka dodaná Srbsku? Staviaš na vyjadreniach klamárov.

    • givicz
     06:24 02.08.2019

     PavolR napsal: " ... a keď už nie je embargo na Srbsko, sú sankcie na jeho potenciálna dominantného dodávateľa - akurát Rumuni zadržali na Dunaji ruskú dodávku obrnenej techniky ...Zobrazit celý příspěvek

     PavolR napsal:
     " ... a keď už nie je embargo na Srbsko, sú sankcie na jeho potenciálna dominantného dodávateľa - akurát Rumuni zadržali na Dunaji ruskú dodávku obrnenej techniky pre Srbsko. "

     Givicz odpověděl:
     " Ministerstvo obrany odmítlo údaje o zadržování vojenského vybavení Ruské federace v Rumunsku "

     PavolR napsal:
     " Nikto predsa netvrdí, že ide o vojenské vybavenie RF alebo, že s tým má niečo ruské ministerstvo obrany. To sa im potom ľahko odmieta. :-D "

     Givicz odpověděl:
     " Ministerstvo obrany popírá zprávy o zadržování rumunského vojenského nákladu z Ruska"

     PavolR napsal:
     " V kontexte toho, že Srbi protestujú proti zadržaniu toho vojenského materiálu a obviňujú Rumunov z porušovania medzinárodného práva je úplne irelevantné, čo ruské ministerstvo obrany popiera alebo nepopiera "

     PavolR napsal:
     Každopádne, pokiaľ Rusi dávajú od tej zásielky ruky preč a Srbom zapchajú ústa urýchlenou leteckou dodávkou obdobného počtu techniky, tak Rumunom ostane zadarmo 30 ks T72B3 a rovnaký počet BRDM2. :-)

     Givicz odpověděl:
     " Rumunské ministerstvo zahraničí potvrdilo zákaz tranzitu vojenské techniky z Ruska do Srbska podél Dunaje
     Srbské ministerstvo obrany dostává dádávku obrněného BRDM-2 z Ruska
     Dohoda mezi Srbskem a Ruskem se provádí přesně a v souladu s dohodnutými lhůtami "Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      07:29 02.08.2019

      A teraz čo givicz z tej diskusie radšej zamlčal: givicz 16:35 27.07.2019 ... Ministerstvo obrany uvedlo, že vojenské produkty Ruska již byly dodány Srbsku v souladu s podmínkami ...Zobrazit celý příspěvek

      A teraz čo givicz z tej diskusie radšej zamlčal:

      givicz 16:35 27.07.2019
      ... Ministerstvo obrany uvedlo, že vojenské produkty Ruska již byly dodány Srbsku v souladu s podmínkami stanovenými ve smlouvě. "Všechny dodávky byly provedeny v přísném souladu s podmínkami smlouvy a v čase dohodnutém stranami", - uvedeno v departementu. ...


      givicz 18:13 27.07.2019
      ... Rumunský televizní kanál Antena 3 zároveň tvrdí, že Rumunsko nevydalo přepravní licenci, a proto zařízení nebylo zasláno podél Dunaje. Podle kanálu byly tanky a obrněné transportéry transportovány do Bělehradu dopravními letadly na začátku týdne. ...

      ... Dávka modernizovaných BRDM-2 ve třiceti kusech byla konečně dodána do Bělehradu. Obrněná auta byla letecky doručena na letiště v Bělehradě, kde byla přijata zástupci srbského vojenského oddělení. ...

      Raz darmo, milý givicz, aj iní vedia použivať CTRL C a CTRL V ;-)Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      08:14 02.08.2019

      PavolR A tam sa niečo vylučuje? ... Ministerstvo obrany uvedlo, že vojenské produkty Ruska již byly dodány Srbsku v souladu s podmínkami stanovenými ve smlouvě.... Vy viete, čo ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR
      A tam sa niečo vylučuje?
      ... Ministerstvo obrany uvedlo, že vojenské produkty Ruska již byly dodány Srbsku v souladu s podmínkami stanovenými ve smlouvě.... Vy viete, čo bolo obsahom zmluvy? Nebol tam miestom dodania určený trebárs prístav v Rostove alebo v Novorossijsku? T.j. že prepravu srbského materiálu zabezpečovalo Srbsko? T.j. že rumuni zabraňujú preprave srbského nákladu?Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      08:58 02.08.2019

      No veď to, že nevylučuje. Fakt, že Rusi včas letecky dopravili tých desať BRDM-2 nič nevylučuje, ani nepotvrdzuje. A prehlásenia Rusov samotných už vôbec nie. Na druhej stane tam ...Zobrazit celý příspěvek

      No veď to, že nevylučuje. Fakt, že Rusi včas letecky dopravili tých desať BRDM-2 nič nevylučuje, ani nepotvrdzuje. A prehlásenia Rusov samotných už vôbec nie. Na druhej stane tam ale givicz operuje s preukázateľne mylnými počtami už dodanej techniky a potom ešte iných obviňuje zo šírenia fake news ... :-)Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      09:43 02.08.2019

      Není nad to načapat " demokrata " při lži a šíření fake news a sledovat jako zatlouká a zatlouká :) ty jsi tady blábolil, že Rumuni zadržují na Dunaji ruskou obrněnou techniku a ...Zobrazit celý příspěvek

      Není nad to načapat " demokrata " při lži a šíření fake news a sledovat jako zatlouká a zatlouká :) ty jsi tady blábolil, že Rumuni zadržují na Dunaji ruskou obrněnou techniku a zadrželi tak kulové a cosi o tom, že Rumunům zůstane 30 T72B3 a rovnaký počet BRDM2 :) :) :)

      Je to přesně jak píše gangut dodávky jedou podle předem dohodnutého plánu....Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      10:41 02.08.2019

      Nikoho si na ničom nenachytal. Postavil si iba tvrdenie proti tvrdeniu.

      Nikoho si na ničom nenachytal. Postavil si iba tvrdenie proti tvrdeniu.

     • rabl
      11:01 02.08.2019

      givicz vy se držíte úplně toho samého co PavolR Rumunsko napsalo že zadrželi a Rusko napsalo že nezadrželo jenomže Rusko také psalo že na Ukrajině nemá žádné vojáky ani nedodává ...Zobrazit celý příspěvek

      givicz vy se držíte úplně toho samého co PavolR Rumunsko napsalo že zadrželi a Rusko napsalo že nezadrželo jenomže Rusko také psalo že na Ukrajině nemá žádné vojáky ani nedodává zbraně a pak ejhle vojáci na dovolené i s technikou žé? tady jste v Česku tady můžete hájit Rusko jak chcete stejně to bude k hovnu máme vlastní zkušenosti ps: tím nechci hájit Trampa a ani tu vyhlášenou us demokracii bych tady také nechtěl ale o to mín tu Ruskou :(Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  17:31 01.08.2019

  Dle mého názoru je nejpodstatnější fakt poukazující na to, že i my jsme snadno vydíratelní. Jsme pouze tranzitní země, ale pokud bychom jednou vystoupili z EU, tak nám přesně tohle ...Zobrazit celý příspěvek

  Dle mého názoru je nejpodstatnější fakt poukazující na to, že i my jsme snadno vydíratelní. Jsme pouze tranzitní země, ale pokud bychom jednou vystoupili z EU, tak nám přesně tohle udělají všechny okolní státy.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   19:24 01.08.2019

   Němci nám to dělají každou chvíli. Unie sem, unie tam :-(.

   Němci nám to dělají každou chvíli. Unie sem, unie tam :-(.

  • SofF
   22:16 01.08.2019

   ve světle toho co se stalo u Gibraltaru nijak překvapivé, veškeré desetiletí respektované základní dohody se hroutí, začíná platit právo silnějšího. Nejhůř jsou na tom země ...Zobrazit celý příspěvek

   ve světle toho co se stalo u Gibraltaru nijak překvapivé, veškeré desetiletí respektované základní dohody se hroutí, začíná platit právo silnějšího. Nejhůř jsou na tom země obklopené státy proamerických aliancí či závisející na námořní dopravě. Jak je vidět nikdo na západě si nedělá moc vrásky ze zastavování cizích lodí na volném moři či mezinárodní říční dopravní tepně.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    08:05 02.08.2019

    Každý stát má podle námořního práva zadržet loď podezřelou z převážení zakázaného nákladu - akorát ji nesmí zadržovat zbytečně dlouho a když žádný kontraband nenajde, musí ji ...Zobrazit celý příspěvek

    Každý stát má podle námořního práva zadržet loď podezřelou z převážení zakázaného nákladu - akorát ji nesmí zadržovat zbytečně dlouho a když žádný kontraband nenajde, musí ji pustit.

    Na moři není nějaká mezinárodní policie, proto to dělají všechny státy co tam mají námořnictvo.Skrýt celý příspěvek

    • gangut
     08:23 02.08.2019

     To je samozrejme blbosť.

     To je samozrejme blbosť.

     • GlobeElement
      09:12 02.08.2019

      To je samozřejmě pravda. Námořní přeprava je řízena řadou úmluv, například Úmluvou OSN a mořském právu. V ní je definováno, za jakých podmínek může stát ve svých pobřežních vodách ...Zobrazit celý příspěvek

      To je samozřejmě pravda.
      Námořní přeprava je řízena řadou úmluv, například Úmluvou OSN a mořském právu. V ní je definováno, za jakých podmínek může stát ve svých pobřežních vodách zadržet cizí plavidlo a za jakých podmínek to může udělat ve vodách mezinárodních (tzv. volné moře).

      Zadržení vodě vezoucí Iránskou ropu se stalo v pobřežních vodách Británie (tedy ten první případ). A opačně, zadržení britské lodě v Hormuzském průplavu Irán odůvodňoval srážkou s rybářskou lodí, což je také popsáno v té samé úmluvě.Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      09:47 02.08.2019

      No tak si tú úmluvu preštudujte. https://cs.wikisource.org/wiki...

      No tak si tú úmluvu preštudujte. https://cs.wikisource.org/wiki...

     • danny
      10:05 02.08.2019

      GE: Gibraltar je britské zámořské teritorium a nikdy nebylo součástí Britského království. Používá se také označení korunní kolonie. Má vlastního guvernéra atd... Británie si ...Zobrazit celý příspěvek

      GE: Gibraltar je britské zámořské teritorium a nikdy nebylo součástí Britského království. Používá se také označení korunní kolonie. Má vlastního guvernéra atd...
      Británie si nárokuje prostor 3 míle kolem pobřeží, proti čemuž Španělsko protestuje a odvolává se na Utrechtskou smlouvu z r. 1713, která výslovně zmiňuje pouze město, pevnost Gibraltar, přístav a opevnění. Okolní námořní prostor neřeší. Británie svou argumentaci zakládá na tvrzení, že v době, kdy se smlouva podepisovala, pojem výsostné vody neexistoval, tudíž podpisem konvence OSN nárok na jejich vznik přichází samo sebou.
      Spor tedy vůbec není tak jednoduchý, počínaje nejasnou pozicí místa, kde byl tanker zadržen, působením britských jednotek, nikoli gibraltarské pobřežní stráže a celkově více než sporným nárokem na pobřežní vody.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      10:25 02.08.2019

      Já si tu úmluvu přečetl, taky Hamburskou úmluvu o námořní plavbě, těch různých úmluv je docela dost. A jsou hodně obsáhlé, pochybuju, že sis to přečet za těch deset minut. danny - ...Zobrazit celý příspěvek

      Já si tu úmluvu přečetl, taky Hamburskou úmluvu o námořní plavbě, těch různých úmluv je docela dost. A jsou hodně obsáhlé, pochybuju, že sis to přečet za těch deset minut.

      danny - Gibraltar je britské území. Že se to Španělsku nelíbí, to je pravda, ale to na britském vlastnictví Gibraltaru nic nemění. Proto tam pochopitelně působí britské námořnictvo, která tam má i základnu Gibdock.

      Nárok na pobřežní vody je v oné úmluvě OSN popsán velmi jasně. Je to 12 mil od čáry odlivu. Británie nárokuje méně, protože se tak dohodla se Španělskem (samo Španělsko si ovšem kolem Ceuty nárokuje celých 12 mil, ať si Maroko říká, co chce).

      Já samozřejmě netuším, co ten tanker vezl a kam. Jen říkám, že státy mají na zadržení cizí lodě právo, popsané v úmluvě, a že tuto loď musí neprodleně propustit, pokud nic neporušila.Skrýt celý příspěvek

    • SofF
     11:25 02.08.2019

     jenže vaše teze o x-mílovém pásmu se sice dají akceptovat ve volném prostoru ale nikoli na docela úzký průliv který je důležitý pro mezinárodní dopravu. A vážně se dá pochybovat že ...Zobrazit celý příspěvek

     jenže vaše teze o x-mílovém pásmu se sice dají akceptovat ve volném prostoru ale nikoli na docela úzký průliv který je důležitý pro mezinárodní dopravu. A vážně se dá pochybovat že by se zmíněný tanker ploužil těsně kolem britské pevnosti. Často se američani i britové zaklínají právem na "svobodnou plavbu", ale když dojde na lámání chleba tak proplout kolem i s obyčejným tankerem je dost rizikové. Stejně tak Dunaj není majetkem Rumunska aby zakazovalo kdo tam může plout a kdo ne. Nakonec to dopadne tak že budou konvoje s ozbrojenými eskortami, vracíme se zpět do 18/19 století...Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      11:59 02.08.2019

      Mnou uváděné právo platí i v případě úzkých průlivů, což je například Hormuzský průliv. V některých případech se proto uzavírají speciální dohody týkající se konkrétní ...Zobrazit celý příspěvek

      Mnou uváděné právo platí i v případě úzkých průlivů, což je například Hormuzský průliv. V některých případech se proto uzavírají speciální dohody týkající se konkrétní oblasti.

      Kudy se pohyboval tanker nevím, ale patrně se jednalo o plavební koridor, který se ve zúžených místech někdy určuje, zejména právě pro velké lodě.Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      12:40 02.08.2019

      To samozrejme neplatí, pre plavbu v prielivoch platí pravidlo o križovaní príbrežných vod ktoré si USA v osemdesiatych rokoch nechali schváliť Valným zhromaždením OSN a ktoré sa ...Zobrazit celý příspěvek

      To samozrejme neplatí, pre plavbu v prielivoch platí pravidlo o križovaní príbrežných vod ktoré si USA v osemdesiatych rokoch nechali schváliť Valným zhromaždením OSN a ktoré sa následne snažili uplatniť pri pobreži Krymu - https://en.wikipedia.org/wiki/... V akých prípadoch je možne zadržať plavidlo je exaktne dané. Iránsky tanker bol zadržaný protiprávne.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      12:54 02.08.2019

      Patrně si to pleteš s pravidlem o křížících se kurzech lodí.

      Pobřežní vody se nekříží.

      Patrně si to pleteš s pravidlem o křížících se kurzech lodí.

      Pobřežní vody se nekříží.

     • gangut
      13:42 02.08.2019

      Nie, pobrežné vody sa križujú. Je to oddiel 3 úmluvy OSN o morskom práve. Pri tom incidente si to američania vysvetlili tak, že plávajú z bodu A do bodu B a pri tom križovali ...Zobrazit celý příspěvek

      Nie, pobrežné vody sa križujú. Je to oddiel 3 úmluvy OSN o morskom práve. Pri tom incidente si to američania vysvetlili tak, že plávajú z bodu A do bodu B a pri tom križovali výsostné vody ZSSR pri pobreží Krymu...Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:54 02.08.2019

      Jo tak, myslíš právo pokojného proplutí teritoriálními vodami. Jistě, ta úmluva toto řeší - ale právě během pobytu v oněch teritoriálních vodách může být loď zadržena, pokud je zde ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo tak, myslíš právo pokojného proplutí teritoriálními vodami. Jistě, ta úmluva toto řeší - ale právě během pobytu v oněch teritoriálních vodách může být loď zadržena, pokud je zde podezření na porušení zákonů či jiných právních předpisů daného státu. Ovšem pokud nic neporušila, musí být propuštěna.

      Právo na proplutí neznamená nedotknutelnost.Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      14:18 02.08.2019

      A z akého dovodu je možné tranzitujúcu loď zadržať? Je to časť 3 oddiel 2...

      A z akého dovodu je možné tranzitujúcu loď zadržať? Je to časť 3 oddiel 2...

     • GlobeElement
      14:52 02.08.2019

      Porušení právních předpisů. V tomto případě embargo na dovoz ropy do Sýrie. Zajímalo by mne, jak bude Irán zdůvodňovat zadržení britské lodě, která se navíc měla pohybovat v ...Zobrazit celý příspěvek

      Porušení právních předpisů. V tomto případě embargo na dovoz ropy do Sýrie.

      Zajímalo by mne, jak bude Irán zdůvodňovat zadržení britské lodě, která se navíc měla pohybovat v ománských vodách a ne iránských.Skrýt celý příspěvek

     • SofF
      15:35 02.08.2019

      heh embargo, jako to znamená že si ho chtějí vynucovat na třetích stranách co s EU nemají nic společného? ˇÍrán ani Sýrie nemají ve vzájemném obchodě s EU nic společného, stejně ...Zobrazit celý příspěvek

      heh embargo, jako to znamená že si ho chtějí vynucovat na třetích stranách co s EU nemají nic společného? ˇÍrán ani Sýrie nemají ve vzájemném obchodě s EU nic společného, stejně jako Rusko se Srbskem, je to bilaterální záležitost suverénních států.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      08:06 05.08.2019

      SofF - ano, embargo si chtějí vynucovat i na třetích stranách, protože embargo má právní sílu zákona a tedy se v případě porušení embarga jedná o porušení právních předpisů dané ...Zobrazit celý příspěvek

      SofF - ano, embargo si chtějí vynucovat i na třetích stranách, protože embargo má právní sílu zákona a tedy se v případě porušení embarga jedná o porušení právních předpisů dané země.Skrýt celý příspěvek

   • apache
    09:12 02.08.2019

    Řekl bych, že státy sousedící s Ruskem jsou na tom hůře, těm se děje to, že jim na jejich území přiběhne ruskej mužik s kalašnikovem a ejhle, území které do té doby patřilo danému ...Zobrazit celý příspěvek

    Řekl bych, že státy sousedící s Ruskem jsou na tom hůře, těm se děje to, že jim na jejich území přiběhne ruskej mužik s kalašnikovem a ejhle, území které do té doby patřilo danému státu najednou už není jejich. V porovnání s tím je zadržení nějakého tankeru jen tichý pšouk do větru...

    Ale to vám, rusofilům, asi nevadí...Skrýt celý příspěvek

    • gangut
     09:50 02.08.2019

     Neviem, či je to pšouk. Porušenie práva je porušenie práva.

     Neviem, či je to pšouk. Porušenie práva je porušenie práva.

 • apache
  16:12 01.08.2019

  Žádnou vojenskou techniku po Dunaji neposíláme a ty počty taky nesouhlasí.

  Klasicky ulhaní rusové...

  Žádnou vojenskou techniku po Dunaji neposíláme a ty počty taky nesouhlasí.

  Klasicky ulhaní rusové...

  • rabl
   20:03 01.08.2019

   Rusové to neposlali tudíž to Srbové nemohli očekávat takže je to Rumunů našli to jako první :)

   Rusové to neposlali tudíž to Srbové nemohli očekávat takže je to Rumunů našli to jako první :)

   • gangut
    07:32 02.08.2019

    A nebude to tým, že im rusi nič neposlali? T.j že si to srbi naložili na svoju loď a odviezli sami? T.j. že rumuni zadržali srbskú loď so srbským nákladom? T.j. že zo zmlúv ...Zobrazit celý příspěvek

    A nebude to tým, že im rusi nič neposlali? T.j že si to srbi naložili na svoju loď a odviezli sami? T.j. že rumuni zadržali srbskú loď so srbským nákladom? T.j. že zo zmlúv podpísaných vrámci Dunajskej komisie spravili trhací kalendár?
    Obdobne tu mnohý tlieskali hrdinnej ukrajinskej SBU, keď zkonfiškovala tanker, ktorý rusi použili na zablokovanie Kerčského prielivu. A v čase, keď sa jedná o prepustení zadržaných námornikov. Akosi zostalo ticho po "plešine". Oni ho totiž protiprávne zkonfiškovali súkromnej firme a to úplne inej, ako ho vlastnila v čase incidentu. Čiže teraz može príbeh pokračovať. Súkromná firma sa obráti na súd, a ten može nariadiť exekvovať majetok ukrajinského štátu. T.j. orgány výkonnej moci RF možu napríklad v Kerči zadržať loď prevážajúcu ukrajinský náklad a zhabať ho. Naše médíá budú zase referovať o ruskom "flagrantnom porušení medzinárodného práva" a karavána ide ďalej.
    Otázka ale je, komu takéto okopávanie lýtok vyhovuje...Skrýt celý příspěvek

    • otecko
     08:59 02.08.2019

     Komu? Je to asi tak, když si sousedé přes plot přehazují odpady, Oběma to smrdí a ví, že jediné řešení je s tím na obou stranách přestat, ale v hospodě štamgasti obou stran stále ...Zobrazit celý příspěvek

     Komu? Je to asi tak, když si sousedé přes plot přehazují odpady, Oběma to smrdí a ví, že jediné řešení je s tím na obou stranách přestat, ale v hospodě štamgasti obou stran stále popichují ve stylu "nenech si to líbit" či "nebuď měkký". Jim to totiž na dvorku nesmrdí, jen se dobře baví. Podobné je to přeshraničních sporech.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     09:13 02.08.2019

     Sankce se týkají ruského zboží. Kde že byly vyrobeny ty tanky? Odkud že je vezli?

     Sankce se týkají ruského zboží. Kde že byly vyrobeny ty tanky? Odkud že je vezli?

     • gangut
      09:57 02.08.2019

      Ste mimo. Aké sankcie sa týkajú ruského zboží? Srbsko podľa sankcií EU nesmie nakupovať ruské výrobky? A ako potom štáty EU ako Bulharsko, Rumunsko, Slovensko alebo Poľsko nakupujú ...Zobrazit celý příspěvek

      Ste mimo. Aké sankcie sa týkajú ruského zboží? Srbsko podľa sankcií EU nesmie nakupovať ruské výrobky? A ako potom štáty EU ako Bulharsko, Rumunsko, Slovensko alebo Poľsko nakupujú napr. náhradné diely pre svoju sovietsku techniku?Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      10:26 02.08.2019

      Přesně tak, podle sankcí nikdo nesmí nakupovat určité ruské výrobky. Překvapen?

      Přesně tak, podle sankcí nikdo nesmí nakupovat určité ruské výrobky. Překvapen?

     • gangut
      12:45 02.08.2019

      Nie, od vás ma podobné tvrdenie neprekvapuje. https://europa.eu/newsroom/hig...

      Nie, od vás ma podobné tvrdenie neprekvapuje. https://europa.eu/newsroom/hig...

     • GlobeElement
      12:56 02.08.2019

      Co kdyby sis přečetl, co tady vlastně postuješ? V tom tvém odkazu je mimo jiné toto: Embargo on the import and export of arms and related material from/to Russia, covering all ...Zobrazit celý příspěvek

      Co kdyby sis přečetl, co tady vlastně postuješ? V tom tvém odkazu je mimo jiné toto:

      Embargo on the import and export of arms and related material from/to Russia, covering all items on the EU common military list, with some exceptions.

      takže kdo měl pravdu? Já. Kdo si naběhl na vlastní vidle? Gangut.Skrýt celý příspěvek

     • gangut
      13:44 02.08.2019

      Ale Srbsko nieje v EU. Je tam niečo o embargovaní tretej strany?

      Ale Srbsko nieje v EU. Je tam niečo o embargovaní tretej strany?

     • GlobeElement
      14:16 02.08.2019

      Tak proč sem dáváš odkaz na sankce EU, když se této kauzy podle tebe netýkají? Ale já ti to prozradím. Rumunsko v EU je a navíc má Srbsko s EU podepsanou preferenční obchodní ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak proč sem dáváš odkaz na sankce EU, když se této kauzy podle tebe netýkají?

      Ale já ti to prozradím. Rumunsko v EU je a navíc má Srbsko s EU podepsanou preferenční obchodní dohodu.Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   20:44 01.08.2019

   Dunaj je mezi Srbskem a Rumunskem hraniční řeka, takže dle mne polovina toku, ta pravá patří do Srbska a levá Rumunsku. A Dunaj je tam široký přes 2 km, nevím, jestli ho mohou ...Zobrazit celý příspěvek

   Dunaj je mezi Srbskem a Rumunskem hraniční řeka, takže dle mne polovina toku, ta pravá patří do Srbska a levá Rumunsku. A Dunaj je tam široký přes 2 km, nevím, jestli ho mohou Rumuni celý zablokovat. A mimochdem, to údolí je kde teče je nádherné!Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    23:08 01.08.2019

    Aby ste sa ale dostali hore prúdom na na Srbsko-Rumunský úsek, musíte prejsť najskôr Rumunsko-Ukrajinským (v tom priestore bol zhabaný nedávno "kerčský" tanker), čisto Rumunským a ...Zobrazit celý příspěvek

    Aby ste sa ale dostali hore prúdom na na Srbsko-Rumunský úsek, musíte prejsť najskôr Rumunsko-Ukrajinským (v tom priestore bol zhabaný nedávno "kerčský" tanker), čisto Rumunským a následne Rumunsko-Bulharským úsekom. ;-)Skrýt celý příspěvek

    • otecko
     08:52 02.08.2019

     Takže, kdyby plavali po ukrajinské straně, bylo by to OK? I když, tady by jim to možná zkasírovali Ukrajinci. Leda by už to bylo Srby zaplacené zboží.

     Takže, kdyby plavali po ukrajinské straně, bylo by to OK? I když, tady by jim to možná zkasírovali Ukrajinci. Leda by už to bylo Srby zaplacené zboží.

     • PavolR
      11:14 02.08.2019

      Pozrite sa prosím na mapu: https://www.planet-wissen.de/n... Srbom to logicky patrí až od okamihu, kedy im to ...Zobrazit celý příspěvek

      Pozrite sa prosím na mapu: https://www.planet-wissen.de/n...

      Srbom to logicky patrí až od okamihu, kedy im to bude dovezené, bez ohľadu na to, kedy za to zaplatili. Keď si kúpite nábytok spolu s prepravou a prepravujúce vozidlo cestou vyhorí, tak zhorí nábytok, ktorý je ešte ich a Vám musia poslať náhradu, alebo vrátiť peniaze. Iné by bolo, keby ste v obchode prevzali ten nábytok s tým, že si ho vložíte do vlastného auta a sám prepravíte - to už by bola vaša škoda.Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      13:36 02.08.2019

      Takže chcete říct, že je zadrželi už z kraje.

      Takže chcete říct, že je zadrželi už z kraje.

     • PavolR
      14:40 02.08.2019

      Iba poukazujem, že až po srbské hranice je bezpočet príležitostí.

      Iba poukazujem, že až po srbské hranice je bezpočet príležitostí.

 • Miroslav
  15:51 01.08.2019

  Srbsko zatiaľ nevstupilo do EÚ. Podľa vyjadrení predstaviteľov únie sa tak ani skôr ako v roku 2025 nestane. Teda ak vôbec niekedy. Chorvátsko a Slovinsko totiž tieto snahy budú ...Zobrazit celý příspěvek

  Srbsko zatiaľ nevstupilo do EÚ. Podľa vyjadrení predstaviteľov únie sa tak ani skôr ako v roku 2025 nestane. Teda ak vôbec niekedy. Chorvátsko a Slovinsko totiž tieto snahy budú iste ešte viac brzdiť. To je samozrejme príležitosť pre Rusko ktoré si dodávkami vyradených zbraní buduje na Balkáne svoju novú kolóniu prostredníctvom ktorej bude chcieť ďalej rozširovať svoj vplyv do strednej Európy. Rusko sa trpezlivo a postupnými krokmi salámovou metódou snaží obnoviť vládu vo svojích bývalých satelitoch. 74 rokov po vojne sa tu niekto snaží o návrat do povojnového usporiadania sveta. Ako sa hovorí, že ani kura zadarmo nehrabe, tak ani Rusko len tak nehladká srbské ego pre dobrý pocit.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   08:25 02.08.2019

   Jugoslávie ovšem sovětským satelitem nebyla. Byla to sice socialistická země, ale nebyla ani ve Varšavské smlouvě a v RVHP byla jen jako přidružený člen. Pochybuji, že by se Srbové ...Zobrazit celý příspěvek

   Jugoslávie ovšem sovětským satelitem nebyla. Byla to sice socialistická země, ale nebyla ani ve Varšavské smlouvě a v RVHP byla jen jako přidružený člen.
   Pochybuji, že by se Srbové nechali Ruskem ochočit, spíše využívají ruské potřeby mít nějaký vliv na Balkáně.Skrýt celý příspěvek

   • gangut
    10:03 02.08.2019

    Prečo by sa mali nechať ochočit? Srbi si veľmi dobre pamatajú, že rusom vďačia za svoju existenciu. Pamatajú si, kdo ich dostal, rovnako ako Bulharov a Grékov z pod tureckého ...Zobrazit celý příspěvek

    Prečo by sa mali nechať ochočit? Srbi si veľmi dobre pamatajú, že rusom vďačia za svoju existenciu. Pamatajú si, kdo ich dostal, rovnako ako Bulharov a Grékov z pod tureckého jarma, kdo ich podporil v prevej a oslobodil v druhej svetovej vojne a ako sa Rusko zachovalo v otázke Kosova...Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     10:38 02.08.2019

     Srbové měli co dělat, aby po druhé světové válce nedopadli jako Maďarsko nebo ČSSR. Sovětský svaz by je nejradši převálcoval, pamatuju si ta hesla: Bude bit jak žito, krvavý pes ...Zobrazit celý příspěvek

     Srbové měli co dělat, aby po druhé světové válce nedopadli jako Maďarsko nebo ČSSR. Sovětský svaz by je nejradši převálcoval, pamatuju si ta hesla: Bude bit jak žito, krvavý pes Tito.
     Vztahy mezi Jugoslávií a Ruskem nebyly nijak vřelé.

     A co se týče nezávislosti Srbska na Osmanech, tady Srbsku hodně pomohlo Rakousko. Ruská podpora byla dost kolísavá - Rusko, jako vždy, sledovalo vlastní zájmy.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:35 01.08.2019

  Samozrejme nič nie je "zadarmo" .... ale Rusko tým sleduje posilnenie vplyvu v regióne, kde vstupom Čiernej Hory do NATO utrpelo (z pohľadu Ruska) ťažkú ranu ....

  Samozrejme nič nie je "zadarmo" .... ale Rusko tým sleduje posilnenie vplyvu v regióne, kde vstupom Čiernej Hory do NATO utrpelo (z pohľadu Ruska) ťažkú ranu ....

 • Rase
  15:30 01.08.2019

  Podle jiného zdroje jde o tanky T-72B1MS "Bílý Orel". Tato verze je prý hodně srovnatelná s domácím M-84D, ale zajímavá hlavně přídavným reaktivním pancéřováním, které ale patrně ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle jiného zdroje jde o tanky T-72B1MS "Bílý Orel". Tato verze je prý hodně srovnatelná s domácím M-84D, ale zajímavá hlavně přídavným reaktivním pancéřováním, které ale patrně nezvyšuje ochranu tanku proti moderní tankové průbojné munici. není tak kvalitní jako u T-72B3 a T-90A. M-84A mají vyšší pohyblivost díky motoru o výkonu 1000 k (T-72B1MS má jen 840 k). Oproti srbskému tanku má moderní termovizi pro velitele a střelce. V textu zmiňují, že srbská vláda se očividně rozhodla rezignovat na vlastní vývoj a nákup M-84AS. Od rozpadu Jugoslávie již Srbsko nemá kapacity pro výrobu nových tanků M-84, jelikož se na výrobě podílely podniky po celé zemi. Další věcí je, že tyto nové tanky srbové nedostanou darem, ale koupili je. Jde o třetího provozovatele této varianty T-72B1MS, spolu s Nikaraguou a Laosem.

  https://www.overtdefense.com/2... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   18:59 01.08.2019

   Nedali by sa tie Srbské kapacity kompletizovať povedzme náhradou z iných krajín? Ako by napríklad vyrábali tank M-20 UP1?

   Nedali by sa tie Srbské kapacity kompletizovať povedzme náhradou z iných krajín? Ako by napríklad vyrábali tank M-20 UP1?

   • Rase
    22:58 05.08.2019

    zdá se, že to byl jen takový designový úlet, nic víc. Což je docela škoda. Pokud jde o výrobu tanků, tak se zdá, že je to opravdu velký problém. Nákup dílů, potřebného zařízení a ...Zobrazit celý příspěvek

    zdá se, že to byl jen takový designový úlet, nic víc. Což je docela škoda. Pokud jde o výrobu tanků, tak se zdá, že je to opravdu velký problém. Nákup dílů, potřebného zařízení a vlastně i samotné rozhodnutí něco řešit, by bylo asi drahé, peníze ale nejsou. Reálně mají akorát na nákup levné techniky domácí výroby (kolová technika) v kusových počtech a jsou rádi když něco dostanou dárkem (něco z vybavení dostali už dřív i od Číňanů a USA).Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...