Stanislav Vítek

Stanislav Vítek je analytik mezinárodních vztahů, pracuje pro technologické firmy z Jihovýchodní Asie a USA. Vystudoval obor International Security Studies na Karlově Univerzitě v Praze. Věnuje se mezinárodním vztahům a bezpečnostní problematice zejména na ose Západ–Východ.

Stránka 3 z 3

PREMIUM Teorie vítězství Izraele. Zničit Hamás. Ale co dál?  

Po ukončení dočasného příměří se Izrael vrátil ke svému vyhlášenému cíli zničit teroristickou skupinu Hamás ovládající pásmo Gazy jednou provždy. Otázkou není jen to, zda se mu to podaří, ale i to, ...

PREMIUM Hrozí válka, jakou svět neviděl. Spojeny státy a Čína jsou na kolizním kurzu

Prezident Biden a čínský vůdce Si Ťin-pching se setkali v Silicon Valley, aby snížili napětí v nejdůležitějším bilaterálním vztahu na světě. Většina otázek však zůstává nezodpovězena a s ohledem na chování Číny v Jihočínském moři lze trajektorii vztahů označit za kolizní.

PREMIUM Izrael, Gaza: Dobré možnosti neexistují. Dopadne to špatně

Překvapivý útok Hamásu na izraelské civilisty mění dosavadní pravidla hry nastavená mezi Hamásem a Izraelem a může mít ve výsledku dalekosáhlé důsledky. A to nejen na Blízkém východě.

PREMIUM Rusko těží z chaosu na Blízkém východě. Ale je druhořadý hráč

Rusko má dlouhodobé politické vztahy[1] s Hamásem a angažovanost Ruska v izraelsko-palestinské záležitosti sahá do dávných dob Sovětského svazu. Nicméně Rusko není v konfliktu významným diplomatickým ...

PREMIUM Zemřel symbol neuskutečněných čínských reforem

Bývalý čínský premiér Li Kche-čchiang byl oslavován jako reformátor, ale skutečná změna nikdy nepřišla. Si Ťin-pching jej politicky odstavil už za života a zastínil jej i v hodině jeho smrti.

PREMIUM Rusko nemá munici. Záchranu našlo v Severní Koreji

Před měsícem se Kim Čong-un v Rusku setkal s prezidentem Putinem. Dojednal s ním vojenské dodávky pro ruskou válku na Ukrajině a další vojenskou spolupráci. Nyní přichází zprávy o velkých dodávkách ...

Městské bojiště Gaza: Hamás se na izraelský útok připravoval deset let

Izrael, toho času ve válečném stavu, právě provádí to, co umí jen málokterá země na světě. Mobilizovat 300 000 lidí během několika dní. Z velké části navíc bez doručení povolávacího rozkazu záložníkům. Když malý stát jako Izrael zmobilizuje 300 000 záložníků, což masivně poškodí ekonomiku, znamená to jediné. Chystá se rozsáhlá pozemní kampaň.

Palestinské teroristické hnutí Hamás: Původ, financování, vláda v Gaze, selhání Netanjahua

Před několika dny palestinské teroristické hnutí Hamás podniklo masivní překvapivý útok skrz „železnou bariéru“[1] oddělující pásmo Gazy a jižní Izrael, při kterém jeho ozbrojenci zmasakrovali více než tisíc civilistů a vojáků. Víc jak stovku dalších odvlekli do Gazy jako rukojmí. Izrael v reakci na to vyhlásil válečný stav, začal Gazu masivně bombardovat a zvažuje nahlas re-okupaci Gazy s deklarovaným cílem porazit Hamás vojensky a kompletně zničit jeho infrastrukturu.

Repete: Německý zelený fanatismus zabije statisíce lidí

Japonsko ve čtvrtek zahájilo druhou fázi vypouštění kontaminované vody uskladněné v elektrárně Fukušima I, kterou před dvanácti lety vážně poškodila přílivová vlna tsunami následkem velice silného ...

Stránka 3 z 3