Starshield: Vojenský Starlink od SpaceX

Starshield: Vojenský Starlink od SpaceX
Na oběžné draze vznikne celá konstelace tisíců vojenských satelitů. / depositphotos.com (Zvětšit)

Firma SpaceX na platformě Starlink (Starlink v2.0) nabízí vojenským a vládním zákazníkům průzkumně-komunikační satelitní konstelaci Starshield. Konstelace potenciálně umožní sledovat jakékoliv místo na planetě Zemi téměř v reálném čase.

O satelitní síti Starlink jsme napsali řadu článků. Zopakujme pouze, že jde již o funkční konstelaci tisíců komunikačních satelitů obíhající Zemi po nízkých oběžných drahách LEO (Low Earth Orbits). Satelity umožňují globální vysokorychlostní obousměrné spojení prakticky s jakýmikoliv stojícím nebo pohybujícím se objektem na zemi, moři nebo ve vzduchu.

To přináší ve vojenství skutečnou revoluci. Například v případě ukrajinské armády je až po úroveň praporu hlavním komunikačním nástrojem Starlink. Zcela bezpečně lze tak říct, že Ukrajinci mají pokročilejší komunikaci než Rusové. Stejně tak Ukrajinci Starlink využívají při nasazení bezosádkových „kamikadze člunů“ a velmi pravděpodobně i u vyvíjených kamikadze dronů s doletem 1000 kilometrů.

Z technického hlediska právě Starlink, a informace poskytované Ukrajincům z desítek západních průzkumných satelitů, umožňují slabší ukrajinské armádě vítězit nad ruskou armádou.

SpaceX systém Starlink neustále vylepšuje. Od roku 2021 nasazované satelity Starlink v1.5 mají schopnost mezi sebou komunikovat pomocí laserů – tím výrazně klesá závislost na speciálních pozemních stanicích (komunikační brány) na Zemi, které napojují jednotlivé satelity Starlink na internetovou síť.

Například střední Evropu obsluhují dvě brány v Německu a jedna v Polsku. Každá brána dokáže zachytit satelit Starlink letící ve výšce 400 kilometrů až na horizontální vzdálenost 800 kilometrů. Ten samý satelit Starlink ale může komunikovat s uživatelským terminálem nacházejícím se další stovky kilometrů daleko. Polská brána Starlink tedy obslouží prakticky celou Ukrajinu. Existují také plány na vybudování podobné stanice na Ukrajině.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Starlink War: Satelity Elona Muska navádějí ukrajinské dělostřelectvo

Satelitní síť Starlink společnosti SpaceX tvoří páteř velení a řízení ukrajinských ozbrojených sil. ...

Americké letectvo kupuje službu Starlink

Americké letectvo (USAF) začne od příštího roku oficiálně využívat satelitní konstelaci Starlink od ...

PREMIUM Íránská opozice potřebuje americký Starlink

Teheránská vláda po smrti dvaadvacetileté Mahsy Aminiové omezila v reakci na protesty přístup ...

Útok dálkově ovládaných člunů na Černomořskou flotilu umožnil Starlink

Ukrajina provedla pomocí dálkově ovládaných „kamikadze“ člunů útok na lodě ruské Černomořské ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.