Stát Izrael musí zbrojit i jednat o míru

Stát Izrael musí zbrojit i jednat o míru
Příslušníci izraelské elitní 89th "Oz" Brigade (2016) / Flickr Israel Defense Forces (Zvětšit)

V těchto dnech uplynulo přesně 72 let od vzniku nezávislého státu Izrael. Stalo se tak 14. května 1948, kdy ústy svého prvního premiéra Davida Ben Gurion v Tel Avivu vyhlásila země svou nezávislost. Během následujících necelých čtyřiadvaceti hodin pravidelné armády Egypta, Sýrie, Jordánska, Libanonu a Iráku napadly nově vzniklý stát a donutily Izrael doslova několik hodin po svém vzniku bránit svou suverenitu, kterou ve své historické domovině znovu získal.

Konflikt vstoupil do dějin pod názvem Válka o nezávislost. Narychlo zformované a špatně vyzbrojené Izraelské obranné síly (Israel Defense Forces - IDF) v něm během tvrdých bojů odrazily útoky armád výše uvedených zemí. Boje, které trvaly déle než jeden rok, si vyžádaly více než 6000 životů izraelských občanů. Vzhledem k tomu, že na tomto území bylo tehdy kolem 600 000 občanů židovské národnosti, představovaly ztráty jedno procento obyvatel. 

Rodilý Brňan Hugo Marom bojoval za svobodu Izraele 

V roce 1939 byly z Prahy vypravovány vlaky dětí z židovských rodin, které mířily do Velké Británie. Zde se těchto dětí ujímali adoptivní rodiče. Vlakové transporty zajišťoval anglický humanitární pracovník Nicholas Winton, který zachránil více než 600 židovských dětí z již okupovaného Československa. Mezi zachráněnými byl i Brňan Hugo Marom se svým bratrem Rudym, kteří nasedli do posledního Wintonova „kindertransportu“ a odjeli v zapečetěném vlaku přes Hitlerovo Německo do Anglie. Ve Spojeném království se Hugo Marom jako kadet dostal k RAF. Po porážce Třetí říše prošel jako pilot v Československu tajným výcvikem, jehož cílem bylo vojensky pomoci vznikajícímu státu Izrael. 

S brněnským rodákem Hugo Maronem jsem se setkal v  říjnu 2017 během vernisáže výstavy Rytíři nebes instalované v areálu Brněnských veletrhů a výstav. Setrvali jsme spolu v půlhodinovém rozhovoru a jeho pokračování jsme si předběžně domluvili přímo v Izraeli, kam jsem se chystal. Bohužel jsem to již nestihl. Bývalý příslušník RAF, bojovník za svobodu Izraele, zemřel ve svých 89 letech o čtyři měsíce později, v lednu 2018 v  Tel Avivu.


Společný výcvik české 601. skss a izraelských speciálních sil

Československé zbraně a instruktoři zachránili mladý stát

Ředitel brněnského Muzea českého a slovenského exilu Jan Kratochvil potvrdil, že řada pilotů RAF po skončení války odešla z armády a hledala uplatnění v civilním životě. Někteří z nich ho společně s mnoha dobrovolníky z dalších zemí našli v řadách vojenského letectva nově vznikajícího státu na středním východě – Izraele. Československo se aktivně podílelo na jeho zrodu. Jedním z výrazných podporovatelů byl i ministr zahraničních věcí Jan Masaryk. K  hlavním problémům vznikajícího státu patřil absolutní nedostatek zbraní. Přes vyhlášené embargo se je někteří snažili získat v zahraničí. Velmi úspěšný v těchto aktivitách byl například Ehud Avriel (Überall), který přijel do Československa s úkolem nakoupit zbrojní materiál. V první fázi se mu podařilo 

zajistit životně důležité dodávky pěchotních pušek Mauser Kar 98k s českým označením P-18 a kulometů MG-34, přezdívaných magled. Jako prostředek k dodání zbraní poskytla československá strana na jaře roku 1948 Izraeli jedno ze svých dvou letišť s asfaltovou ranvejí – Žatec-Staňkovice. Ehud Avriel se později stal prvním velvyslancem Izraele v ČSR.

Jakýmsi vyvrcholením československo-izraelské vojenské spolupráce bylo vytvoření celé dobrovolnické brigády, která byla cvičena československou armádou ve vojenském prostoru Libavá u Olomouce. Její jádro tvořili bývalí příslušníci 1. československého armádního sboru v SSSR. Původním plánem československé komunistické garnitury bylo, že se tato samostatná vojenská jednotka zasadí o tzv. lidově demokratické směřování Izraele. K tomu však naštěstí nedošlo.

Po příjezdu v roce 1949 byli její členové přiděleni do různých vojenských útvarů, v nichž pak v řadě případů tvořili specializovanou páteř. Tím došlo k minimalizaci už tak velice nízkého komunistického vlivu. Výcviku brigády v Libavé velel hrdina Sovětského svazu mjr. Antonín Sochor, který pak v rámci tajné mise Izrael dokonce navštívil. Stalo se tak po ukončení výcviku v létě 1949. 

Spolupráce Československa se státem Izrael byla zprvu našimi vládnoucími kruhy vítaná, a to i díky podpoře Sovětského svazu, později však dochází k ochlazení vztahů. Vše vyvrcholilo soudním procesem s tzv. „vedením protistátního spikleneckého centra“ v čele s Rudolfem Slánským, kdy byl obviněným přičítán k tíži také jejich židovský původ, respektive údajná účast v sionistickém spiknutí. Souviselo to s tím, že většina z nich se i vzhledem k zastávaným funkcím nějakým způsobem podílela na československé pomoci pro Izrael. Jedenáct ze čtrnácti obžalovaných bylo počátkem prosince 1952 popraveno.


Fanatický komunistický prokurátor a vrah Josef Urválek v politickém procesu s Rudolfem Slánským.

Od vojenské pomoci k vyloženému nepřátelství

Vzájemné vztahy bylo nejprve možno charakterizovat jako pomoc a spolupráci, později se změnily v nepřátelství. Co zničilo přátelství Československa s Izraelem? Faktorů bylo určitě více. Veronika Havlíčková ze Západočeské univerzity v Plzni ve své bakalářské práci Vznik Izraele a Československo (2013) na str. 39 uvádí:  „Začalo to nejspíše prohranými parlamentními volbami Komunistické strany Izraele“. Izraelští soudruzi totiž získali jen něco přes tři procenta hlasů. Volby tehdy vyhrála pravicově orientovaná socialistická strana Mapaj v čele s Davidem Ben Gurionem.   

Havlíčková uvádí, že ani dosud nejsou příliš jasné přesné příčiny Stalinova nepřátelství vůči Izraeli. U nás se situace vyvíjela tak, že ministerstvo financí mělo zájem na udržení vzájemných vztahů, protože stát Izrael platil za zboží v dolarech a v librách. Prostřednictvím Izraele získávala vláda rovněž zboží, které by jinak těžko nakoupila. Stejný názor však nesdílelo ministerstvo zahraničního obchodu, které považovalo tento druh obchodu za „pokrytecký“. Ministerstvo samotné nebylo ve svém postoji jednotné a rovněž izraelská politika nebyla přímočará.

Na jedné straně se Izraelci snažili zachovat plné diplomatické a hospodářské styky s Československou republikou a na straně druhé si nechtěli nechat líbit rozvíjející se politiku nepřátelství. Stalinovy naděje, že se z Izraele stane další komunistická země a sovětský spojenec proti Velké Británii a USA, se rozplynuly. Počátkem 50. let tak dochází ke ztrátě zájmu Sovětů a celého východního bloku o tento stát. Po šestidenní válce v roce 1967 pak ČSSR na přímý pokyn Brežněvova vedení diplomatické vztahy s Izraelem dokonce přerušila. Plné diplomatické styky a vzájemná spolupráce v různých oblastech mezi naší republikou a státem Izrael byly obnoveny až po pádu totality v Československu. 


V izraelské armádě slouží ženy především na podpůrně-bojových pozicích. Přímo v bojových pozicích (pěchota, tankisté, dělostřelci, stíhací piloti) slouží zhruba 4 % žen.

Izraelské ženy jsou i v bojových jednotkách

Stát Izrael patří mezi několik málo zemí světa, kde je vojenská služba povinná i pro ženy. Během svých dvou návštěv Izraele jsem se mohl osobně přesvědčit, že místní vojačky se rády fotografuji, třeba s americkými automatickými puškami M 16, kterými jsou vyzbrojeny. Izraelské obranné síly patří mezi nejlépe vycvičené armády světa. Na rozdíl od zahraničních ozbrojených sil jsou ženy i součástí bojových jednotek. Podle oficiálních informací bylo mezi lety 1962 až 2016 v bojových operacích zabito 535 izraelských žen. 

Povinná služba žen v Izraelských obranných silách v současné době trvá 24 měsíců, muži slouží v ozbrojených silách 32 měsíců. Ještě v roce 2015 chodili izraelští muži na vojnu na celé tři roky. Vojenskou službu lze odmítnout z náboženských důvodů a výjimky tvoří i vdané ženy a matky. Branná povinnost se zpravidla netýká žen, které přišly do Izraele ve věku 17 a více let. Ty ale mohou narukovat dobrovolně. 

Ve státě  Izrael, který vynakládá obrovské finance na svou obranu, v nynější době žije více než devět milionů obyvatel. Tato země dokáže vyrobit kvalitní bezpilotní letouny, radary, systémy protivzdušné obrany. Již dříve se Izrael ve světě proslavil svými samopaly Uzi či tanky Merkava. Když jsem ale na téma obrana izraelské nezávislosti hovořil s místními lidmi, v  podstatě všichni se shodli na tom, že sebelepší zbraně nemohou nahradit odhodlání drtivé většiny Izraelců bránit v krvavých konfliktech svou těžce vybojovanou samostatnost a suverenitu. Zároveň je ale také potřeba být stále připraven usilovat spolu se svými sousedy o mír v této tradičně neklidné oblasti.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izraelská armáda nakupuje nová samohybná děla

Izraelské obrané síly IDF se rozhodly přikročit k zásadní modernizaci svého dělostřelectva. ...

CAMEL: Demonstrátor budoucího obrněného vozidla

Americká armáda (U.S. Army) na výstavě Labs Day 2015 představila veřejnosti více než 100 ...

Izraelský tank Merkava Mk 4 Barak s umělou inteligencí

Izraelský průmysl vyvinul nejnovější verzi tanku Merkava Mk 4 označovanou jako „Barak“. Hlavní ...

Izraelské bojové vozidlo Eitan vstupuje do výroby

Izraelské ministerstvo obrany v neděli oznámilo zahájení sériové výroby kolového bojového vozidla ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  22:37 01.06.2020

  Ohľadne chystanej anexie časti palestínskych území : https://svet.sme.sk/c/22417012... ... zaujímavý je posledný odsek, ...Zobrazit celý příspěvek

  Ohľadne chystanej anexie časti palestínskych území : https://svet.sme.sk/c/22417012... ... zaujímavý je posledný odsek, aj keď je ako zdroj uvedený "nemenovaný" egyptský predstaviteľ.Skrýt celý příspěvek

 • ImreSVK
  14:11 26.05.2020

  Padlo tu viacero komentárov ohľadom osád v Izraeli. Preskenoval som článok s názvom "Dostaveníčko se zlodějem půdy" v pdf formáte, ktorý o tom trochu pojednáva. Nie je bežne ...Zobrazit celý příspěvek

  Padlo tu viacero komentárov ohľadom osád v Izraeli. Preskenoval som článok s názvom "Dostaveníčko se zlodějem půdy" v pdf formáte, ktorý o tom trochu pojednáva. Nie je bežne dostupný v médiách, takže dostať sa k takýmto informáciám, ak sa nemýlim, tak nie je ľahké.

  link na stiahnutie: https://uloz.to/file/CSKitcLoo...

  Názor nech si urobí každý sám. Poprosím prípadných diskutujúcich aby sa zdržali komentárov typu "poloblázni" atď. Tolerančný patent bol vydaný tuším už v 18. storočí :-).Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   13:21 29.05.2020

   To bolo mne : ) Nie je to o netolerancii k náboženstvu. Je to o ľuďoch čo fanaticky pretláčajú svoje videnie sveta, ktorý sú okrajovou militantnou menšinou v každej spoločnosti. ...Zobrazit celý příspěvek

   To bolo mne : )

   Nie je to o netolerancii k náboženstvu. Je to o ľuďoch čo fanaticky pretláčajú svoje videnie sveta, ktorý sú okrajovou militantnou menšinou v každej spoločnosti.
   Ale na tých "polobláznoch" trvám ... to sú ľudia, čo povyšujú svoju vieru nad všetkým a idú cez mŕtvoly. Nakoniec jeden z nich zabil jediného zavraždeného židovského premiéra ... a nebol to žiadny arab ani moslim ....

   A nie je to náhoda. Izrael má volebný systém, ktorý umožňuje aby sa do parlamentu dostal i zástupca okrajovej spoločnosti, resp. sekty - nemajú tam žiadnu hranicu na vstup do parlamentu.Skrýt celý příspěvek

   • ImreSVK
    08:41 30.05.2020

    "Nakoniec jeden z nich zabil jediného zavraždeného židovského premiéra ..." Jeden extrémistický Izraelčan spáchal atentát na Jicchaka Rabina. Smutný paradox je, že kvôli podobnej ...Zobrazit celý příspěvek

    "Nakoniec jeden z nich zabil jediného zavraždeného židovského premiéra ..."

    Jeden extrémistický Izraelčan spáchal atentát na Jicchaka Rabina. Smutný paradox je, že kvôli podobnej veci (nejaká forma mieru), za ktorú usiloval Jicchak Rabin zomrel aj egyptský prezident Anvar as-Sádát.
    Pokiaľ viem, tak atentát na Anvara as-Sádáta nespáchal žiaden Izraelčan ani kresťan... Preto mi vŕta v hlave, čo si týmto postom chcel vyjadriť? Fundamentalistov/extrémistov bohužiaľ nájdeš na obidvoch stranách barikády...

    "A nie je to náhoda. Izrael má volebný systém, ktorý umožňuje aby sa do parlamentu dostal i zástupca okrajovej spoločnosti, resp. sekty - nemajú tam žiadnu hranicu na vstup do parlamentu."

    1. O akú sektu ide? Nejaká strana, ktorá zastupuje ultraortodoxných alebo ortodoxných židov? Nie je od veci byť konkrétny. Pokiaľ viem, tak aj pre nich platia Izraelské zákony. Majú nejaké výnimky čo sa týka služby v armáde, ale aj tie sa postupne upravujú atď.
    2. Ohľadom hraníc na vstup do parlamentu by sme my na Slovensku mohli polemizovať. Viď. diskutabilný príklad našej ĽSNS...Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:39 23.05.2020

  Možno by sa malo propomenúť a čo je najväčší spor -o osady na palestínskych územiach. A ako vznikajú. Začínajú tak, že tí najväčší židovskí fanatici sa niekde nasťahujú a ...Zobrazit celý příspěvek

  Možno by sa malo propomenúť a čo je najväčší spor -o osady na palestínskych územiach.

  A ako vznikajú.

  Začínajú tak, že tí najväčší židovskí fanatici sa niekde nasťahujú a založia nelegálnu osadu ( i z pohľadu Izraela). Následne provokujú konflikty s miestnymi Palestínčanmi a skôr či neskôr ich "musí" chrániť židovská armáda ... ktorá z toho mimochodom často nemá veľkú radosť. Následne, keď je osada "bezpečná" sa stane "náhodou" miestom oficiálnej výstavby židovského štátu. Sem sa však zväčša nesťahujú chudáci miestni chudobní Źidia, ktorí nemajú kde hlavu skloniť, ale s masívnou podporou štátu prisťahovalci ... dosť často napr. z Ruska. Tí sú samozrejme vďační za nové bývanie a sú politickou oporou tých čo im umožnili nový život.

  V minulosti sa naozaj propagačne zlikvidovalo pár osád na palestínskych územiach - čo sa propagovalo pred celým svetom. Ale bol to len cirkus, lebo išlo iba o tie nelegálne "predosady" náboženských polobláznov, z hľadiska oficiálnej židovskej politiky neurobil Izrael ani raz reálny ústupok.

  A každému kto vie narátať do päť musí byť jasné, že zastavenie šírenie osadníctva (to je jeho zmrazenie) je elementárnou podmienkou mierového procesu.

  A čo sa týka "terorizmu". Mnohí je samozrejme priamo nevyprovokovaný, ale často agresívni židovskí novousadlíci napádajú svojich palestínkych susedov a to často i fyzicky. Ak náhodu niektorí z židovských polobláznov pri tom dostane "nakladačku" tak často ide jeho "boliestky" poriešiť židovská polícia, resp. armáda a prenasleduje "teroristov" ....

  Pred časom bol zaujímavý súd v Izraeli, ktorý jasne dokazoval paradoxy miestneho života. Súd odsúdil "cvičné" prepady židovských ozbrojených síl na Palestíčanov ..... čiže bezdôvodné, v podstate šikonovanie. Na jednej strane to potvrdzuje právnu vyspelosť štátu, ktorý vie aspoň čiastočne chrániť pred oficiálnou mocou, ale jasne potvrdil, že vládna moc zneužíva svoju silu proti "nepohodlným" ...Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
   09:59 25.05.2020

   Dusan, rozdiel medzi Izraelskou a palestinskou spravou je prave ten, ze izraelske urady za taketo preciny pachatelov aj sudia, zatial co tie palestinske "svojich pachatelov" ...Zobrazit celý příspěvek

   Dusan, rozdiel medzi Izraelskou a palestinskou spravou je prave ten, ze izraelske urady za taketo preciny pachatelov aj sudia, zatial co tie palestinske "svojich pachatelov" oslavuju ako hrdinov.

   osobne si myslim, ze tam pokoj nikdy nebude a mame stastie, ze o tom mozeme viest vzletne filozoficke debaty z bezpecia a pohodlia strednej europy, bez toho aby so to nejako realne dotykalo nasho kazdodenneho zivota.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    00:16 28.05.2020

    Reálna "palestínska správa" neexistuje. Je to stále okupované územie, kde Izrael čosi dovolí robiť samotným obyvateľom. Takže áno, nefungujú úrady .... ale ani reálne nemôžu. To ...Zobrazit celý příspěvek

    Reálna "palestínska správa" neexistuje. Je to stále okupované územie, kde Izrael čosi dovolí robiť samotným obyvateľom.

    Takže áno, nefungujú úrady .... ale ani reálne nemôžu. To je taká istá "voľnosť" ako vo vašom Protektoráte za 2.SV ..... však ste mali políciu, dokonca i armádu .... ale reálny život diktovali okupanti.

    Pokoj tam môže byť .... ale to musia obe strany chcieť ... hlavne tá silnejšia ... lebo len ona dokáže reálne presadiť hocijaké riešenie, nie tí čo nemajú kľúče od miešačky ...

    Inak celkovo musím súhlasiť s jedným arabistom, že konflikt Izrael - Palestína je "atrektívny" hlavne preto, že je dobre spravodajsky pokrytý .... a je zo zaujímavej destinácie. Nejaké vojny v Afrike u nás málokoho zaujímajú ...Skrýt celý příspěvek

    • lorgarius
     08:36 28.05.2020

     Dusan, samosprava v pasme gazy a na zapadnom brehu funguje. nakoniec financujeme ju aj my. maju svoju vladu aj prezidenta, ten posledny chodi ako picino uz 15rokov po svete a ...Zobrazit celý příspěvek

     Dusan,

     samosprava v pasme gazy a na zapadnom brehu funguje. nakoniec financujeme ju aj my. maju svoju vladu aj prezidenta, ten posledny chodi ako picino uz 15rokov po svete a vyplakava aky su ti zidia hrozny. ale posun v mierovom procese nie je ziadny.
     inak to myslis vazne, prirovnavat izrael k nacistom? niekde som pocul nieco v style
     Terrorists aren't bad, they are misunderstood.


     s tym arabistom kludne suhlas. podla mna zaujem o situaciu je skor vdaka tomu, ze v izraeli sidlia high tech firmy, vplyvne financne isntitucie, vyskumne centra ci spickovy vedci, ktore su poprepajane s celym svetom.
     ked podobne institucie s celosvetovym napojenim budu sidlit trebars v Burundi, tak bude vacsi zaujem pokryt situaciu v Burundi.Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      13:30 29.05.2020

      Neprirovnávam Židov k nacizmu, ale k tej "samospráve" .... Izrael kontroluje vonkajšie hranice, takže Hamas skôr robí takých "kápov" v uzavretom systéme. Je skorumpovaný - to je ...Zobrazit celý příspěvek

      Neprirovnávam Židov k nacizmu, ale k tej "samospráve" ....

      Izrael kontroluje vonkajšie hranice, takže Hamas skôr robí takých "kápov" v uzavretom systéme. Je skorumpovaný - to je fakt, ale ani v Izraeli to nie je "ideálne" a zrovna Netanjahu premiér má obrovské problémy s korupciou, čo chce prekryť politikou voči Palestínčanom.

      https://www.seznamzpravy.cz/cl...

      No možno by i v Palestíne čosi vyspelejšie bolo .. ale to by Izrael nemohol pravidelne pod tou či onou zámienkou ničiť hospodársku infraštruktúru.

      Bol celkom zaujímavý dokument o pašovaní do Gazy cez tunely. Isto sa tam pašujú i zbrane, ale väčšina "kontrabantu" tvoria potraviny či stavebný materiál, ktorých dodávky Izrael obmedzuje ...Skrýt celý příspěvek

     • ImreSVK
      07:56 30.05.2020

      to dusan 13:30 29.05.2020: "https://www.seznamzpravy.cz/cl... " Odvolávajú sa tam na: "... článek tří českých ministrů zahraničí, který podepsal současný šéf Černínského paláce ...Zobrazit celý příspěvek

      to dusan 13:30 29.05.2020:

      "https://www.seznamzpravy.cz/cl... "

      Odvolávajú sa tam na:
      "... článek tří českých ministrů zahraničí, který podepsal současný šéf Černínského paláce Tomáš Petříček i jeho dva předchůdci Karel Schwarzenberg a Lubomír Zaorálek."

      Pár bodov z inej strany barikády (zdroj: https://www.israel.cz/lang_cs/... ) na tento článok, na ktorý sa odvolávajú aj "Seznam Správy":

      1. "Pokud jde o věcnou argumentaci, text má vážné chyby. Je jistě nepřípustné, aby agresor nabýval území silou, což však evidentně není případ Izraele, který byl v roce 1967 napaden. Izrael navíc v souladu s rezolucemi RB OSN vrátil část území získaného v obranné válce těm státům, které s ním byly ochotny uzavřít mír. Zaměňování příčiny a následku se sice k obviňování Izraele leckdy používá, ale autorům se těžko dá věřit, že jim tento logický lapsus unikl."

      2. "Ještě větší rozpaky vzbuzuje papouškování termínu „okupovaná palestinská území“, jenž nemá žádnou oporu ani v historii ani v mezinárodním právu. Je třeba stále znovu připomínat, že pojem „Palestina“ zavedli Římané jako výsměšnou náhradu historického Judska. Žádná suverénní Palestina ovládaná Araby nikdy neexistovala, a proto nelze mluvit o její okupaci."

      3. "Zcela chybí jakákoli analýza, proč se za posledních třicet let dvoustátní řešení nepodařilo prosadit. Místo opakování mantry o dvou státech by měli autoři vysvětlit, jak může podle nich v praxi fungovat mírové soužití se státem, jehož prioritní politikou je financování terorismu a výchova vlastní mládeže k nenávisti."

      4. "Text se dále zabývá „lidskoprávními aspekty anexe“. Je mimochodem dojemné, jak se autoři starají o práva Palestinců v okamžiku, kdy by jim měli vládnout Židé, ale vůbec je nezajímají práva Palestinců v současnosti, kdy jim vládnou Palestinci. Případná anexe by se týkala převážně Židů, kteří na daném území žijí v souvislých blocích osídlení. Pokud by se dotkla v menší míře místních Arabů, lze předpokládat, že by jim bylo nabídnuto izraelské občanství. Jaká občanská, politická a další práva mají arabští občané Izraele, to autoři dopisu jistě dobře vědí. Je nepochopitelné, co myslí „občany druhé kategorie“."
      +
      "Podle izraelského plánu anexe, který byl předběžně schválen USA, zůstávají arabská města v Judeji a Samaří pod kontrolou Palestinské samosprávy." Zdroj: https://www.israel.cz/lang_cs/... Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      22:33 30.05.2020

      ImreSVK
      Válku v r. 1967 jednoznačně rozpoutal Izrael.

      ImreSVK
      Válku v r. 1967 jednoznačně rozpoutal Izrael.

     • ImreSVK
      23:04 30.05.2020

      to Tesil 22:33 30.05.2020 Isto? Alebo to bola reakcia na pripravované zámery arabských krajín? "Egyptský prezident Gamál Abd an-Násir sa postupne pokúšal vytvoriť ešte širšiu ...Zobrazit celý příspěvek

      to Tesil 22:33 30.05.2020

      Isto? Alebo to bola reakcia na pripravované zámery arabských krajín?

      "Egyptský prezident Gamál Abd an-Násir sa postupne pokúšal vytvoriť ešte širšiu panarabskú ligu, či ešte lepšie panarabský štát a urputne zbrojil. V druhej polovici 60. rokov jeho aktivity dosiahli vrchol. 17. mája 1967 požiadal OSN, aby stiahlo svoje jednotky strážiace hranice medzi Izraelom a Egyptom. Generálny tajomník OSN U Thant žiadosti vyhovel. Ten najprv navrhoval, aby sa sily presunuli na územie Izraela, čo však bolo zamietnuté, pretože opustenie hraníc jednotkami OSN v Izraeli považovali za porušenie dohody o prímerí a nechceli sa na ňom podieľať. Násir rozmiestnil na hraniciach značné vojenské sily a o to isté požiadal svojho sýrskeho spojenca.
      ...
      Gamál Abd an-Násir plánoval bojovať a Izrael zničiť, hoci z propagandistických dôvodov dúfal, že Izrael zaútočí prvý. Keď drobné ani väčšie pohraničné incidenty ani zvýšená koncentrácia vojsk na hraniciach nepriviedli židovský štát k preventívnemu úderu, rozhodol sa celú záležitosť ešte vyostriť. 23. máj 1967 rozmiestnil Egypt delostrelecké batérie na juhovýchodnej časti Sinaja a pod hrozbou potopenia zakázal izraelským lodiam preplávať Tiranskou úžinou do Akabského zálivu, kde je izraelský prístav Ejlat. 29. mája Násir vyhlásil: „Naším prvotným cieľom bude deštrukcia Izraela. Arabský ľud chce bojovať.“ [2]
      ...
      Niektorí ministri izraelskej vlády v reakcii na uzatvorenie Tiranskej úžiny pre izraelské lode síce navrhovali, aby bola do prielivu najskôr poslaná vojenská loď a preverila skutočnú ochotu Egypta začať boj, ale zvyšok vlády na čele s Moše Dajanom to odmietol s tým, že každé zdržanie zvyšuje straty, ktoré izraelské sily utrpia. Uzatvorenie úžiny predstavovalo podľa Izraela natoľko hrubé porušenie medzinárodného práva, že ho bolo možné považovať za vojnový akt a izraelská vláda sa ho teda rozhodla použiť ako casus belli. Z tohto dôvodu je podľa medzinárodného práva považovaný za agresora Egypt, napriek tomu, že boj začal Izrael (podľa Konferencie Spojených národov o námornom práve, Ženeva: UN Publications 1958, pp. 132 – 134)."

      zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      16:37 31.05.2020

      ImreSVK Egypt dosáhl stažením vojsk OSN svého. Blokáda Tiranské úžiny je ovšem naštěstí už událost, která je dnes zmapována z obou stran podrobně, a tak lze například tvrzení, že ...Zobrazit celý příspěvek

      ImreSVK
      Egypt dosáhl stažením vojsk OSN svého.
      Blokáda Tiranské úžiny je ovšem naštěstí už událost, která je dnes zmapována z obou stran podrobně, a tak lze například tvrzení, že Egypt chtěl Izrael vyhladovět, snadno vyvrátit. Blokáda se týkala pouze strategického materiálu, tedy zejména ropy dovážené tehdy z Íránu, nikoliv potravin. A o tom, že šlo o akt především demonstrační, vypovídá skutečnost, že Egypt nabídl Izraeli kompromisní propouštění lodí, které při vplutí do úžiny vyvěsí neutrální vlajku, tedy znovuzavedení modelu, který fungoval celou první polovinu 50. let -- což izraelská reprezentace odmítla.
      . Generál Peled již v roce 1972 pro deník Ha´aretz přiznal: „Tvrzení, že v červnu 1967 nad námi viselo nebezpečí genocidy a že Izrael bojoval za svou fyzickou existenci, je bluf, který se zrodil až po válce.“
      Dokonce i militantní Menachem Begin, tehdejší vůdčí postava opozice, připustil, že pohyb egyptských vojsk na Sinaji vůbec nepotvrzoval Násirův úmysl zaútočit na Izrael. Na vysoké škole národní obrany se Begin vyjádřil jasně: „Musíme si to upřímně přiznat. To my se rozhodli na něj zaútočit.“
      Jicchak Rabin, přistupoval k Násirově vojenské mobilizaci s despektem, když prohlásil: „Dvě divize, které poslal 14. května na Sinaj, by nebyly schopny vést ofenzívu proti Izraeli. Byl si toho vědom, a věděli jsme to i my.“ Při jiné příležitosti nazval Rabin shromažďování egyptských sil „demonstrativním krokem“.
      Mimochodem obsazení Golan bylo dlouhodobým cílem sionistů.Projednávalo se na jednom starším sionistickém kongresu.Skrýt celý příspěvek

     • ImreSVK
      23:17 31.05.2020

      to Tesil 16:37 31.05.2020 Nebolo by od veci uviesť zdroj z kadiaľ čerpáte. Väčšina Vášho postu sú citácie iných autorov... Ak sa nemýlim, tak informácie pochádzajú z tohto článku ...Zobrazit celý příspěvek

      to Tesil 16:37 31.05.2020
      Nebolo by od veci uviesť zdroj z kadiaľ čerpáte. Väčšina Vášho postu sú citácie iných autorov... Ak sa nemýlim, tak informácie pochádzajú z tohto článku https://denikreferendum.cz/cla... od pána Zdenka Jehličky z českej ISM a Petra Jedlička redaktora Deník Referendum (DR).

      Dajú sa tam nájsť celkom zaujímavé informácie a pohľad z inej perspektívy na šesťdňovú vojnu v 1967.
      Pri niektorých zdrojoch pána Jehličky z ISM som zbystril pozornosť. Najmä pri tých, ktoré prirovnávajú a popisujú, že v Izraeli vládne apartheid na spôsob Juhoafrickej republiky. Z môjho subjektívneho pohľadu ide o „dobrý joke“... Niečo podobné som tuším zahliadol aj v časopise Zem a Vek, kde teraz čelí šéfredaktor Tibor Eliot Rostas obžalobe z antisemitizmu za iný uverejnený článok z 2017...

      Citácia ohľadom blokády Tiranskej úžiny Egyptom a jeho zámeru nevyhladovať Izrael pochádza od pána redaktora DR ako reakcia na post od Josefa Poláčka z 13.06.2017 o 13:55, ktorý reagoval na uverejnený článok pána Jehličky z ISM, znie:

      „...
      Nemá cenu vyvracet autorovy pseudoargumenty jeden po druhém; je zcela evidentní, že on naprosto nic nechce vědět, že v době Šestidenní války bylo "zahnání Židů do moře" stále ještě platným heslem prakticky všech jeho arabských sousedů. A naprosto nic nechce vědět o tom, že útok Izraele byl s k u t e č n ě preventivní: že on tím totiž musel předejít situaci, kdy by egyptskou námořní blokádou zůstal odříznut od životně důležitých zdrojů. Ano, jak sám autor uvádí, Násir chtěl "vítězství bez války"; on by se spokojil prostě s tím, Izrael vyhladovět.“

      Potom nasleduje vyjadrenie Vami citovaného redaktora DR z 13.06.2017 o 17:33, kde neuviedol žiaden zdroj z kadiaľ čerpá informácie ohľadom blokády atď. Do následnej diskusie sa zapojil aj autor článku pán Jehlička z ISM a iný. Mňa osobne zaujal komentár pána Iva Horáka z 16.06.2017 o 15:29:

      "...
      Propalestinský článek Zdeňka Jehličky je celkem sofistikovaným pokusem o historický revizionismus. Nikterak mě nepobuřuje a možná bych se vydal podobnou cestou, kdybych si vytkl za úkol totéž, co autor. Jenže já bych si takovou úlohu nezadal a od nikoho ji ani nepřijal. Z jednoduchého důvodu: Osud Izraele mi není lhostejný. Každý národ schopný téhož výkonu jako Židé v Izraeli by ve stejných podmínkách využil svou schopnost k podobnému, ba tvrdšímu zjednání si mezí!
      Na každou válku se musíme umět podívat prizmatem obou (všech) zúčastněných stran. Samozřejmě, že se snažím rozumět traumatu (a "smůle") místních muslimů. Srovnám-li však situační proporce, tedy čím je území o rozloze dvou českých krajů (přitom z poloviny pouště) pro nějakých 15 milionů Židů a čím je pro 450 milionů Arabů (o všech muslimech ani nemluvě), musím dojít k jasnému přesvědčení, kdo hrál o všechno a kdo o popularitu a z ní plynoucí profit. Pro Židy byla Šestidenní válka dalším bojem za přežití, po tom prvním, který skoro 6 milionů osudově a zcela bytostně prohrálo. Zápas byl vybojován vítězně i pro moment překvapení a z dalších důvodů, ale předně pro velké odhodlání a nasazení těch, jimž šlo o bytí, či nebytí. (A nejinak tomu bylo i o 6 let později.)"

      Nech si skúsi každý urobiť závery sám :-).Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      17:56 01.06.2020

      ImreSVK Termín apartheid v OSN ve spojitosti s izraelskou politikou vůči Palestincům oficiálně užit prvně, jiní kritici tak již učinili dávno předtím. Například John Dugard, ...Zobrazit celý příspěvek

      ImreSVK
      Termín apartheid v OSN ve spojitosti s izraelskou politikou vůči Palestincům oficiálně užit prvně, jiní kritici tak již učinili dávno předtím. Například John Dugard, jihoafrický profesor práv v roce 2007 řekl, že „izraelské zákony a postupy na okupovaných územích se rozhodně podobají některým aspektům apartheidu.“

      Ano jsou názory propalestinské a proizraelské. Nejsem propalestinsky proarabsky orientován,ale mohu doložit desítky protiarabských výroků izraelských představitelů.
      Tyto výroky korespondují s tím co jsem uvedl.Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  07:57 23.05.2020

  Dalo by sa dlho polemizovať o tom kto je dobrý a kto zlý. Faktom ale je že Palestíncov svet nepotrebuje,Židov áno. Ľudstvo čakajú veľké výzvy. Sanácia zničenej Zeme,jadrová fúzia, ...Zobrazit celý příspěvek

  Dalo by sa dlho polemizovať o tom kto je dobrý a kto zlý. Faktom ale je že Palestíncov svet nepotrebuje,Židov áno. Ľudstvo čakajú veľké výzvy. Sanácia zničenej Zeme,jadrová fúzia, AI, kvantový počitač,vymýtenie chorôb ako je AIDS, cesta na Mars, preklenutie medzihviezdnych a medzigalaktických vzdialeností a kolonizacia galaxie...bez Židov sa to ale nepodarí, naopak Arabi k tomu nijako neprispejú. Preto si musíme zvoliť stranu a " nepozerať koňovi na zuby "Skrýt celý příspěvek

  • stronger.p
   09:53 23.05.2020

   "Faktom ale je že Palestíncov svet nepotrebuje.............." O tom rozhodl kdo? Za chvíli přijde nadřazená rasa nebo národ? Kam na ten hnůj chodíte? Tyto myšlenky většinou končí ...Zobrazit celý příspěvek

   "Faktom ale je že Palestíncov svet nepotrebuje.............."

   O tom rozhodl kdo? Za chvíli přijde nadřazená rasa nebo národ? Kam na ten hnůj chodíte? Tyto myšlenky většinou končí genocidou a holokaustem.Skrýt celý příspěvek

   • UnionPacific
    10:23 23.05.2020

    Či sa Vám to páči alebo nie tak vojny a genocídy budú. Našu Zem likvidujeme veľmi rýchlo , ľudia pribúdajú tiež rýchlo a globálne problémy (ne)riešime pomaly...zistite si do akej ...Zobrazit celý příspěvek

    Či sa Vám to páči alebo nie tak vojny a genocídy budú. Našu Zem likvidujeme veľmi rýchlo , ľudia pribúdajú tiež rýchlo a globálne problémy (ne)riešime pomaly...zistite si do akej miery sa na vojne v Syrii podieľalo sucho ktoré nespokojných farmárov dostalo do miest kde sa zgrupovali s demonštrantmi. Prvá vlaštovka a bude hůř.Skrýt celý příspěvek

  • satai
   12:31 23.05.2020

   Neblábol.

   Neblábol.

 • Danik
  17:37 22.05.2020

  Zeptám se zdejších komentujících, existuje něco jako Palestinský národ nebo národní identita? Protože z toho co jsem si o tématu zjišťoval (část i od Arabských historiků) tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Zeptám se zdejších komentujících, existuje něco jako Palestinský národ nebo národní identita?
  Protože z toho co jsem si o tématu zjišťoval (část i od Arabských historiků) tak Palestinci byli (a jsou) obyvatelé Palestiny, tedy jak šla historie Křesťané, Židé i Arabové. Reálně však nic jako Palestinský národ neexistuje. Nyní to jsou primárně jižní Libanonci, Egypťané, Saudové a také Jordánci. Co jsem četl tak když po 2 sv. v. válce začali Židé do oblasti přicházet tak Jordánské království začalo podporovat migraci Jordánců do regionu. V historických záznamech se o Palestincích moc nedočteme. Jediné co jsem našel je zaniklá kultura, která sídlila na jednom z Řeckých ostrovů pokud mě paměť neklame.

  Jen aby bylo jasno nejsem čistě proizraelský, jen mě zajímá jestli někdo z vás někde četl něco bližšího.Skrýt celý příspěvek

  • balm
   18:10 22.05.2020

   Jsou to jen teroristé, bez ohledu na věk a pohlaví. Od mala jsou vedeni k nenávisti a nikdo tu sebranku nechce. Jen světová média "Vymaštěné sluníčko Post, Sluníčko Times, ..." ...Zobrazit celý příspěvek

   Jsou to jen teroristé, bez ohledu na věk a pohlaví. Od mala jsou vedeni k nenávisti a nikdo tu sebranku nechce. Jen světová média "Vymaštěné sluníčko Post, Sluníčko Times, ..." vidí v 15 roční teroristce ideální osobu na rozhovor, jak se od 5 let učila házet kameny na vojáky, jak házet zápalnou láhev ... před několika lety vyfasovala ránu pažbou a celu. Při posledních protestech si koupila pár včeliček 5.56 mm. Francouzští novináři se zase jedou podívat, jak pálí rachejtle přes hranice ....

   Izrael dokázal ve stejných podmínkách něco vybudovat a nadále to něco rozvíjet a budovat základy. U sousedů, kam se "humanitární" miliardy je stále stejná poušť a zapálené pneumatiky.
   Líbí se mi na nich jejich ochota bez servítek hájit svou zem a likvidovat nepřátele státu. Kdekoliv. Ať si tajemníci Organizace pro vyvolávání nepokojů (OSN) peskují jak chtějí, terorista sejmutý těsně před útokem a na místě doražený, není prostě vražda (... a peskoval i ten náš).

   P.S.: Pokud nabýváte dojmu, že nenávidím muslimy, tak nemýlíte. Upřímná nenávist a nic na světě by mne nedonutí, abych změnil názor. Už ne, užil jsem si těmi prasaty své a nikdy více.Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    19:33 22.05.2020

    balm Část tvého tvrzení není úplně pravdivá.Ti Arabové hospodařili takovým způsobem,aby uživili sebe,své potomky a případně platili za pronájem. Řada usedlostí měla studny a tyto ...Zobrazit celý příspěvek

    balm
    Část tvého tvrzení není úplně pravdivá.Ti Arabové hospodařili takovým způsobem,aby uživili sebe,své potomky a případně platili za pronájem.
    Řada usedlostí měla studny a tyto farmy byly na seznamu org. Lechi a Irgun a byly přednostně zabírány.
    Čili, židi určitě nezačali hospodařit na holé poušti.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    20:18 23.05.2020

    Aj Izrael začínal terorizmom .... vraždil a vyhadzoval rovnako ako to robia dnes mnohí palestínsky teroristi ....v rátane žien i detí ... a i Židov ... Dnes má už samozrejme ...Zobrazit celý příspěvek

    Aj Izrael začínal terorizmom .... vraždil a vyhadzoval rovnako ako to robia dnes mnohí palestínsky teroristi ....v rátane žien i detí ... a i Židov ...

    Dnes má už samozrejme armádu a iné prostriedky. Ale i tak využíva dodnes tajné služby. Zavraždenie vedca niekde v Iráne je terorizmus .... preto sa k nemu Izrael otvorene nehlási, i keď každému je jasné kto za tým stojí.

    Mimochodom práve Izrael cvičil "vyšetrovateľov" napr. juholibanonských milícii či smutne preslávenej iránskej tajnej služby SAVAK .... v mučení samozrejme ...

    Inak je to dosť úsmevná zmena ....

    Ak niekto masovo vraždil v histórii Židov, tak to určite neboli Arabi ... ale "vyspelí" kresťania .....vyvrcholilo to počas 2.SV, ale antisemitizmus trvá dodnes ... a je pomerne silný i ke´d tých Židov tu už veľa nemáme ....

    Ale zrazu sa mnohí v tej Európe "spamätali" a idú "zachraňovať" Židov .... ale na úkor Arabov ....

    A čo sa týka "svojej zeme" ... tak tú nech si Židia chránia .. ale nech nelezú k susedom s nelegálnym osídlením. Mimochodom vôbec to nepotrebujú .... ale chcú okupovať a rozširovať sa na palestínske územia, kde sťahujú hlavne nových prisťahovalcov a tí sú samozrejme najväčšími podporovateľmi radikálov a odporcovia mierového procesu.

    Izrael je moderný štát, ktorý nie je odkázaný na palestínsku pôdu, on ju CHCE okupovať. A to blokuje mierový proces.

    Nasťahujem sa k Vám do bytu a keď sa budete brániť, tak Vás ako "teroristu" zlikvidujem : )Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     12:17 24.05.2020

     To tak úplně není pravda. Zaprvé jste vynechal poslední půl století Izraelsko-Arabských vztahů, které jsou pro dnešní situaci klíčové (byla to Arabská strana, která chtěla vše a ...Zobrazit celý příspěvek

     To tak úplně není pravda. Zaprvé jste vynechal poslední půl století Izraelsko-Arabských vztahů, které jsou pro dnešní situaci klíčové (byla to Arabská strana, která chtěla vše a rozpoutala válku). A za druhé věřím, že jste seznámen s pojmem nárazníkového pásma, tudíž tvrdit, že Izraelci území nepotřebují není úplně pravdivé. Mírová cesta povede kompromisem obou stran. Nutno si, ale přiznat, že samotný Hamás nemá úplně zájem na míru, protože v tomhle případě by se pak pravděpodobně museli nějakou dobou starat o suverénní oblast a už by nebylo na koho svádět všechny problémy. Do konfliktu jsou také kromě západu zapojené Arabské státy, které nemohou překousnout, že mají židy takhle blízko a ještě, že je vojensky několikrát porazili.Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      00:25 28.05.2020

      To je do značnej miery mýtus .... Najväčší súper v regióne pre Izrael je Irán ... a to nie je arabský štát. Taký Egypt s Izraelom celkom dobre spolupracuje. Skrátka arabské ...Zobrazit celý příspěvek

      To je do značnej miery mýtus ....

      Najväčší súper v regióne pre Izrael je Irán ... a to nie je arabský štát.

      Taký Egypt s Izraelom celkom dobre spolupracuje. Skrátka arabské reprezentácie už nejaké porážky neriešia..... i preto, že mnohé porážky označujú za víťaztvá : ) ... napr. pre Egypt je vojna v roku 1973 vyhratou vojnou, takže nie je čo riešiť .....

      Hamasu isto konliikt vyhovuje, tak isto ako skurumpovanej palestnísnkej obmedzenej samospráve. Ale pokým Izrael zabíja "nechtiac" plno civilov, tak má Hamás o ľudí postarané ....

      Mimochodom Izrael často pri "protiteroristických operáciách" ničí palestnísku ekonomiku a následne mnoho "uvoľnených" ľudí nastupuje do "práce" u Hamasu. Nevidím v tom žiadnu logiku, ale tak to je ....Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   20:00 23.05.2020

   Toto by som radšej nerozobral .... Už som videl pamflet, že neexistuje český národ .... sú to len inak hovoriaci Slováci : ) Národnosť je vec subjektívna .... každý sa môže ...Zobrazit celý příspěvek

   Toto by som radšej nerozobral ....

   Už som videl pamflet, že neexistuje český národ .... sú to len inak hovoriaci Slováci : )

   Národnosť je vec subjektívna .... každý sa môže prihlásiť k čomu chce a nik nemá dôvod skúmať či je to správne alebo nie ...


   PS Kto vie, že Chrušcov bol etnický Rus a neskôr sa prihlásil za Ukrajinca a dodnes je za neho považovaný ?Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    12:23 24.05.2020

    Tak pokud jsou Palestinci jen čistý výtvor k válce se Židy, tak by se pak možná mělo o Palestincích přestat mluvit jako o utiskovaném národě, ale jako o utiskované etnické menšině. ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak pokud jsou Palestinci jen čistý výtvor k válce se Židy, tak by se pak možná mělo o Palestincích přestat mluvit jako o utiskovaném národě, ale jako o utiskované etnické menšině. Situaci by to pak mohlo usnadnit ve smyslu, že by si je Arabské státy mohli vzít (což z nějakého záhadného důvodu nechtějí, zřejmě proto, že jim současná situace vyhovuje) nebo udělat čáru a část sporného území nechat oficiálně Izraeli a část Arabským sousedům.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     08:14 26.05.2020

     Jordánský král to jednou zkusil, a málem přišel o své království.

     Jordánský král to jednou zkusil, a málem přišel o své království.

     • ImreSVK
      13:21 26.05.2020

      Vyzerá, že súčasný stav Jordánskému kráľovi viacmenej vyhovuje. Viď. článok „Jordánský král nechce žádný palestinský stát v Judeji a Samaří“ zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

      Vyzerá, že súčasný stav Jordánskému kráľovi viacmenej vyhovuje.

      Viď. článok „Jordánský král nechce žádný palestinský stát v Judeji a Samaří“
      zdroj: https://www.israel.cz/lang_cs/... Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
   12:14 25.05.2020

   Palestincanmi boli oznacovany vsetci obyvatelia britskeho mandatneho uzemia Palestina, teda aj zidia aj moslimovia-arabi, aj greci aj druzovia atd . do dnes Izrael pouziva ...Zobrazit celý příspěvek

   Palestincanmi boli oznacovany vsetci obyvatelia britskeho mandatneho uzemia Palestina, teda aj zidia aj moslimovia-arabi, aj greci aj druzovia atd . do dnes Izrael pouziva oznacenie arabi, ciastocne aj preto aby nevyvolavali pocit, ze "moslimsky palestincania" maju nejake historicke naroky na uzemie/statnost.
   Ak sa dobre pamatam Palestina je tak trocha posmesny nazov ktory zaviedli rimania po potlaceni zidovskych vzbur - a je nejako odvodeny od latinskeho nazvu pre filistincov.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:15 26.05.2020

    Tak tak, historický název oblasti je Judea (tak se jmenovala i příslušná provincie Říma) a Samaří (od kmene Samaritánů ?).

    Tak tak, historický název oblasti je Judea (tak se jmenovala i příslušná provincie Říma) a Samaří (od kmene Samaritánů ?).

    • ImreSVK
     14:53 26.05.2020

     Názov rímskej provincie Judea pred posledným židovským povstaním neviem, či nevychádza z južného kráľovstva (Judsko), ktoré vzniklo po smrti kráľa Šalamúna (970-931 pred ...Zobrazit celý příspěvek

     Názov rímskej provincie Judea pred posledným židovským povstaním neviem, či nevychádza z južného kráľovstva (Judsko), ktoré vzniklo po smrti kráľa Šalamúna (970-931 pred Kr.).
     Severné kráľovstvo sa nazývalo Izrael, ktoré si potom tuším podmanila Asýria. Ak sa mýlim, tak ma opravte.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  19:55 21.05.2020

  ...obvyklý obrázek, když jde o Izrael - jak si tu v diskuzi krásně přitakají EU-modrásci a rudí komanči... nepřekvapivé a obvyklé.

  ...obvyklý obrázek, když jde o Izrael - jak si tu v diskuzi krásně přitakají EU-modrásci a rudí komanči... nepřekvapivé a obvyklé.

  • shal
   20:07 21.05.2020

   Dost pochybuju že komanči. Ale Izrael by vždy náš přirozený spojenec. Už od svého založení. A vlastně ještě předtím.

   Dost pochybuju že komanči. Ale Izrael by vždy náš přirozený spojenec. Už od svého založení. A vlastně ještě předtím.

  • cejkis
   00:02 22.05.2020

   Standardní škatulky došly tak tápete?

   Standardní škatulky došly tak tápete?

  • PetrTechnik
   13:44 22.05.2020

   Zase pánovi vystačí dvě škatulky na celý život.

   Zase pánovi vystačí dvě škatulky na celý život.

   • RiMr71
    13:58 22.05.2020

    Petře, vy toho o mě tolik víte...!
    Jinak cokoliv o škatulkách z vašich úst vytváří ukázkové chucpe.

    Petře, vy toho o mě tolik víte...!
    Jinak cokoliv o škatulkách z vašich úst vytváří ukázkové chucpe.

    • PetrTechnik
     16:58 22.05.2020

     RiMr71 Mně je putýnka do jaké škatulky komu pasuju. Za celý svůj život jsem dostal tolik nálepek, že jsem jak ten pověstný cestovní kufr - jen obsah se moc nemění. Jinak ten Váš ...Zobrazit celý příspěvek

     RiMr71
     Mně je putýnka do jaké škatulky komu pasuju. Za celý svůj život jsem dostal tolik nálepek, že jsem jak ten pověstný cestovní kufr - jen obsah se moc nemění.
     Jinak ten Váš příspěvek byl natolik absurdní, že si chucpe zaslouží.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:17 26.05.2020

    Ve skutečnosti je to jedna a ta samá škatulka - levicoví extrémisté fašistického ražení.

    Ve skutečnosti je to jedna a ta samá škatulka - levicoví extrémisté fašistického ražení.

 • demagog
  17:44 21.05.2020

  Dost ma zaujala telesna stavba prislusnikov na titulnej fotografii, na pohlad sa dost odlisuje od sucasneho priemeru. Dokonca som si najprv myslel ci to nebudu branci. Tak ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Dost ma zaujala telesna stavba prislusnikov na titulnej fotografii, na pohlad sa dost odlisuje od sucasneho priemeru. Dokonca som si najprv myslel ci to nebudu branci. Tak ale nieco mohla spravit aj pouzita sosovka...Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  14:22 21.05.2020

  Vztah obou zemí je přinejmenším zvláštní či spíše schizofrení. ČR nemá a nikdy v Izraeli neměla zájmy. Je to všeobecné přátelství, které slovy jednoho starého pána z Izraele ...Zobrazit celý příspěvek

  Vztah obou zemí je přinejmenším zvláštní či spíše schizofrení. ČR nemá a nikdy v Izraeli neměla zájmy. Je to všeobecné přátelství, které slovy jednoho starého pána z Izraele pramení ze stavu, že současní Češi nesnáší Araby. Ještě větší bizardnost je, že ČR má z období socialismu historicky dobré vztahy s arabskými zeměmi, nepřáteli Izraele. Současná ČR má schizofrení politiku i ve vztahu k EU. Nejen, že jsme si nevybrali zda více Berlín či více Washington. My podporujeme Izrael a současně na půdě EU posíláme peníze Hamásu na stavbu raket. Pardon, oficiálně humanitární pomoc Palestině. Pokud na zamini budou sedět Bruselští aktivisté typu Petříček, jejichž jedinou starostí je, zda po skončení mandátu se uchytí v Bruselu za půl mega měsíčně, tak to nebude jiné.

  Lze toho dobře využívat při obchodování. Prostě dva pasy. Jeden na razítka v Izraeli a druhý k Arabům :-)Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   16:18 21.05.2020

   Spíše Češi projektují ČR na pozici Izraele. Malý národ obklopen nepřáteli, který se ubránil a jede si podle svého. To je pro spoustu Čechů velmi lákavý narativ a příklad hodný ...Zobrazit celý příspěvek

   Spíše Češi projektují ČR na pozici Izraele. Malý národ obklopen nepřáteli, který se ubránil a jede si podle svého. To je pro spoustu Čechů velmi lákavý narativ a příklad hodný následování.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    16:49 21.05.2020

    Jan Grohmann - máte pravdu...a aj keď osobne veľmi obdivujem izraelcov ako sa po vojne schopili a doteraz držia vysoký stupeň pripravenosti a súdržnosti,tak je jasné,že bez podpori ...Zobrazit celý příspěvek

    Jan Grohmann - máte pravdu...a aj keď osobne veľmi obdivujem izraelcov ako sa po vojne schopili a doteraz držia vysoký stupeň pripravenosti a súdržnosti,tak je jasné,že bez podpori usa by to bolo veľmi ťažké,možno až nemožné...Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
     17:11 21.05.2020

     Protože jejich společenský systém podporuje ty nejlepší z nich. Uvedu příklad ve třídě je 30 dětí , z toho je 10 silně podprůměrných 15 průměrných a 5 výrazně nadprůměrných. Naše ...Zobrazit celý příspěvek

     Protože jejich společenský systém podporuje ty nejlepší z nich. Uvedu příklad ve třídě je 30 dětí , z toho je 10 silně podprůměrných 15 průměrných a 5 výrazně nadprůměrných. Naše školství se je bude snažit srovnat do jedné vzdělanostní úrovně , která ve výsledku zadusí talent těch pěti chytrých. V Izraeli se těm nadprůměrným dětem dostane zvláštní pozornosti a lepšího vzdělání. Proto mají tolik nositelů různých cen (nejen Nobelových) a kvalitní tajné služby. U nás něco takového zavést, by si vysloužilo řev pijavic-neziskovkářů o diskriminaci.Skrýt celý příspěvek

     • Takeda
      08:05 22.05.2020

      No plošně to zavedené nemáme, ale ve škole kde učím máme třeba skupinu talentovaných dětí na AJ a žádný problém. Nějak nevím, že bych někde někoho zadušoval. Ale to je offtopic... Zobrazit celý příspěvek

      No plošně to zavedené nemáme, ale ve škole kde učím máme třeba skupinu talentovaných dětí na AJ a žádný problém. Nějak nevím, že bych někde někoho zadušoval. Ale to je offtopic...Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      17:06 22.05.2020

      Takeda: Budiž Vám to přičteno k dobru, ale já to myslel tak ,že nadané děti mají možnost kvalitativně komplexnějšího vzdělání ,bez ohledu na sociální status rodičů. Stát sám ...Zobrazit celý příspěvek

      Takeda:
      Budiž Vám to přičteno k dobru, ale já to myslel tak ,že nadané děti mají možnost kvalitativně komplexnějšího vzdělání ,bez ohledu na sociální status rodičů. Stát sám vytváří pro ně podmínky rozvoje osobnosti. Off topic to není.
      Neberte si to osobně, není to myšleno proti kantorům.Skrýt celý příspěvek

   • PetrTechnik
    17:16 21.05.2020

    Já bych jen doplnil ,že je to pocit části (té větší)Čechů. Na rozdíl od Izraele nejde o obecně přijatý společenský koncensus, je to vidět na rozdělení české společnosti. Proto 30% ...Zobrazit celý příspěvek

    Já bych jen doplnil ,že je to pocit části (té větší)Čechů. Na rozdíl od Izraele nejde o obecně přijatý společenský koncensus, je to vidět na rozdělení české společnosti. Proto 30% volba Babiše, kdy on se staví do role ochránce …..Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    17:18 21.05.2020

    Ano Izrael je obklopen nepřáteli,které si ovšem sám vytvořil.Arabský nacionalismus se projevil až nástupem sionismu. Do té doby byly arabsko-židovské vztahy na lepší úrovni než ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano Izrael je obklopen nepřáteli,které si ovšem sám vytvořil.Arabský nacionalismus se projevil až nástupem sionismu.
    Do té doby byly arabsko-židovské vztahy na lepší úrovni než poměry v Evropě.Skrýt celý příspěvek

    • dusan
     17:29 21.05.2020

     Prisťahovalectvo vždy prináša napätie. Tak to je dnes a tak to bolo od konca 19.storočia v Palestíne .... Angláni vytvorili "sud s pušným prachom" v Palestíne a ten musel ...Zobrazit celý příspěvek

     Prisťahovalectvo vždy prináša napätie. Tak to je dnes a tak to bolo od konca 19.storočia v Palestíne .... Angláni vytvorili "sud s pušným prachom" v Palestíne a ten musel "vybuchnúť" .... keby sme i dnes vrátili hist´órii späť tak by sme nenašli ideálne riešenie pre všetkých. To nebolo možné. Židia mali okrem svojej veľkej usilovnosti a schopnostiam i obrovské šťastie, že prešli "okom ihly" v rámci medzinárodných vzťahov do svojho štátu. To sme mali i my Slováci. Palestínčania či Kurdi sú tí čo to šťastie nemali .... a ideálne riešenie pre nich už neexistuje ... len najmenej zlé.Skrýt celý příspěvek

    • ImreSVK
     05:08 22.05.2020

     to Tesil 17:18 21.05.2020: "Ano Izrael je obklopen nepřáteli,které si ovšem sám vytvořil. Arabský nacionalismus se projevil až nástupem sionismu. Do té doby byly arabsko-židovské ...Zobrazit celý příspěvek

     to Tesil 17:18 21.05.2020:

     "Ano Izrael je obklopen nepřáteli,které si ovšem sám vytvořil. Arabský nacionalismus se projevil až nástupem sionismu.
     Do té doby byly arabsko-židovské vztahy na lepší úrovni než poměry v Evropě."

     Nie som si tým celkom istý. Pogromy voči židovskej časti obyvateľstva boli už aj za čias Osmanskej ríše, kedy o nejakom sionizme nebolo veľmi ani chýru ani slychu.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      19:52 22.05.2020

      ImreSVK Předně nevím zda Osmani byli Arabové. Za další 1517-1917 osm.nadvláda-nástup sionismu zhruba polovina 19.století.Takže v době nadvlády Osmanů již sionismus dávno existoval. Zobrazit celý příspěvek

      ImreSVK
      Předně nevím zda Osmani byli Arabové.
      Za další 1517-1917 osm.nadvláda-nástup sionismu zhruba polovina 19.století.Takže v době nadvlády Osmanů již sionismus dávno existoval.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    17:24 21.05.2020

    Je zaujímavé, že väčšina národov sa vo vlastnej histórii zväčša stále bráni : ) Je to samozrejme nezmysel a každý sa len vykresľuje z tej lepšej stránky. Izrael nie je výnimkou a ...Zobrazit celý příspěvek

    Je zaujímavé, že väčšina národov sa vo vlastnej histórii zväčša stále bráni : )

    Je to samozrejme nezmysel a každý sa len vykresľuje z tej lepšej stránky. Izrael nie je výnimkou a ako každý i on má svoje "temné" stránky. Napriek tomu, že je izraelská spoločnosť na miestne "divoké" pomery vyspelá, stále sa nedokáže vyrovnať s niektorými udalosťami zo svojej nedávnej minulosti. Odmieta priznať etnické čistky Palestínčanov z roku 1948, či neustále fabuluje, že v roku 1967 sa "len bránili" resp. "vlastne vojna len pokračovala" .... a to netvrdia len mnohí domáci, ale i napr. naši občania s židovskými koreňmi na prednáškach.

    Skrátka "každá líška si svoj chvost chváli" ....Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
     20:21 21.05.2020

     dusan: Pokud vznikne někde nějaká skupina lidí mají společný zájem, vytváří konkurenční prostředí , dělá si nárok na území, zdroje, atd... Dříve nebo později dojde ke konfliktu. ...Zobrazit celý příspěvek

     dusan:

     Pokud vznikne někde nějaká skupina lidí mají společný zájem, vytváří konkurenční prostředí , dělá si nárok na území, zdroje, atd... Dříve nebo později dojde ke konfliktu. Když ovládáte skvěle bojové umění, máte 70kg i s postelí a víte ,že se na vás chystají zaútočit 3 velcí chlapy, máte jedinou možnost ,sundat jednoho tak ,že se zbývající zaleknou. To samé udělal a nadále Izrael v podstatě provádí, preventivní údery, což eliminuje škody na životech a majetku na území Izraele. Velikost území a počet možných obránců je silně omezen a technika bez vojáků je k ničemu.
     Je to výsostně pragmatická činnost, se kterou asi mnozí nesouhlasí, leč těm nesouhlasícím o existenci nejde.Skrýt celý příspěvek

    • J.Vraja
     23:15 21.05.2020

     Ale byl Izrael schopen na rozdíl od palestinců vybudovat na poušti prosperující a ekonomický silný stát a zároveň se postarat o všechny židy,kteří po skončení2.svět.války se neměli ...Zobrazit celý příspěvek

     Ale byl Izrael schopen na rozdíl od palestinců vybudovat na poušti prosperující a ekonomický silný stát a zároveň se postarat o všechny židy,kteří po skončení2.svět.války se neměli kde vrátit.Proč se bohaté arabské státy nejsou schopny postarat o Palestince??Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      00:28 28.05.2020

      Nevybudoval ho na "púšťi" .... zas zázraky sa nekonajú ....

      Ale na pôde odkúpenej od arabov .. neskôr i na pôde z ktorej arabov židia vyhnali ...

      Nevybudoval ho na "púšťi" .... zas zázraky sa nekonajú ....

      Ale na pôde odkúpenej od arabov .. neskôr i na pôde z ktorej arabov židia vyhnali ...

  • PetrTechnik
   22:33 21.05.2020

   ČR podporovala arabské teroristy, pokud se to hodilo Moskvě nebo komunisti potřebovali dolary,aby mohli nakoupit na Mikuláše a vánoční svátky , slušné banány a mandarinky pro ...Zobrazit celý příspěvek

   ČR podporovala arabské teroristy, pokud se to hodilo Moskvě nebo komunisti potřebovali dolary,aby mohli nakoupit na Mikuláše a vánoční svátky , slušné banány a mandarinky pro nespokojené obyvatelstvo. Vnucená politika nebo prachy. Bohužel jsme vlezli do spolku který se jmenuje EU a v té euforii jsme se nevšimli, že začíná pěkně zahnívat. Pak to vypadá tak, že na jednu stranu máme celkem nadstandartní vztahy s Izraelem a na druhou stranu jsme nucení rudozelenou hlasovací mašinkou EU podporovat teroristická hnutí a spolky , usilující o zničení židovského státu. Taková dobrovolně získaná schizofrenie.
   Co taková zkorumpovaná OSN, která zastává zcela protiizraelské postoje a obhajuje zločince.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:21 26.05.2020

   Československá první republika byla pro sionisty velkým příkladem. Málokdo dneska ví, že Izraelské kibucy byly inspirovány československým družstevním hnutím, samozřejmě v jeho ...Zobrazit celý příspěvek

   Československá první republika byla pro sionisty velkým příkladem. Málokdo dneska ví, že Izraelské kibucy byly inspirovány československým družstevním hnutím, samozřejmě v jeho původní předválečné podobě, ne té deformované komunistické. Proto také sovětští a českoslovenští komunističtí diktátoři po válce omylem považovali Izrael za budoucího člena tábora míru a socialismu :-).Skrýt celý příspěvek

 • ImreSVK
  08:48 21.05.2020

  Dovolím si odporúčať historický román Exodus (ISBN: 8073419319). Ak si odmyslím jednu "love story" zápletku, tak sa tam dá nájsť pár zaujímavých informácii :-). Nie všetko v ...Zobrazit celý příspěvek

  Dovolím si odporúčať historický román Exodus (ISBN: 8073419319). Ak si odmyslím jednu "love story" zápletku, tak sa tam dá nájsť pár zaujímavých informácii :-).
  Nie všetko v Izraeli je biele a čierne, ja tam veľa odtieňov sivej ;-).Skrýt celý příspěvek

  • PetrTechnik
   10:30 21.05.2020

   Doporučuji Izrael navštívit a mít oči otevřené. Pokud se chcete vyfotit s vojandama , tak se předem zeptat. Holka která velí skupině (3 Merkavy a 5 transportérů) si respekt umí ...Zobrazit celý příspěvek

   Doporučuji Izrael navštívit a mít oči otevřené. Pokud se chcete vyfotit s vojandama , tak se předem zeptat. Holka která velí skupině (3 Merkavy a 5 transportérů) si respekt umí zjednat :-). Skvělé jsou arabské kafeterie, v podstatě maličké kavárny, kde lze dostat i něco k snědku a vynikající kávu. V Izraeli pracuje spousta Arabů , v podstatě jsem netušil , když jsem tam byl pracovně, že kolega mechanik, je Palestinec co jezdí denně do práce přes hranice.:-)
   To co se tu dole v diskusi píše o našich kulišárnách s prodejem zbraní, je fakt hluboká historie. Spíš než nějaké zbraně , židé oceňují to, jak hrdinsky se chovali Češi za války vůči Židům. Úplně obyčejní lidé jim tady pomáhali s útěkem, skrývali je. Na rozdíl od Poláků, Ukrajinců, Rakušáků, Francouzů ,ˇŠvýcarů, Židy neudávali pro peníze. Obzvláště v Polsku na to byli experti.
   Dneska se do historie montuje kdekdo, ale tyhle naše malý hrdinství (byla za to oprátka), jako by u nás nebyla. To nám v Izraeli vytváří obrovský respekt.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    12:37 21.05.2020

    Jojo, to je přesný. Fajn zážitek je třeba taková návštěva Betléma. A ideálně tam zůstat aspoň jednu noc, pokecat s místními. Dát si párkrát přechod mezi zónami, strávit nějaký čas ...Zobrazit celý příspěvek

    Jojo, to je přesný. Fajn zážitek je třeba taková návštěva Betléma. A ideálně tam zůstat aspoň jednu noc, pokecat s místními. Dát si párkrát přechod mezi zónami, strávit nějaký čas s židovskými komunitami z různých vln a kontinentů, se sekulárními, ortodoxními. To má pak člověk teprve bordel v hlavě:-DSkrýt celý příspěvek

   • ImreSVK
    14:06 21.05.2020

    to PetrTechnik 10:30 21.05.2020 "Doporučuji Izrael navštívit a mít oči otevřené. ..." Ak Pán dá, tak sa stretneme budúci rok v Jeruzaleme :-). V Izraeli som ešte nebol, chcel by ...Zobrazit celý příspěvek

    to PetrTechnik 10:30 21.05.2020

    "Doporučuji Izrael navštívit a mít oči otevřené. ..."

    Ak Pán dá, tak sa stretneme budúci rok v Jeruzaleme :-). V Izraeli som ešte nebol, chcel by som vidieť Masadu, Jad vašem a iné ^^.Skrýt celý příspěvek

    • HEKTOR
     17:02 21.05.2020

     ImreSVK - len sa pripravte že viac ako s angličtinou tam asi uspejete s ruštinou,osobná skúsenosť... :) a je paradox,ako sa prezentuje izraelsko-arabské nepriateľstvo,tak napr. v ...Zobrazit celý příspěvek

     ImreSVK - len sa pripravte že viac ako s angličtinou tam asi uspejete s ruštinou,osobná skúsenosť... :)
     a je paradox,ako sa prezentuje izraelsko-arabské nepriateľstvo,tak napr. v jeruzaleme žijú a obchodujú všetci pospolu a bez nejakých problémov...
     a ceľkom vtipné bolo pri prechode sýrsko/izraelského prechodu,keď na sýrskom území po príchode z izraela, syrský vojak začal naše auto oplachovať od izraelského "bordelu"-povinný úkon+kontrola či nevezieme predmety s hebrejčinou a davidovou hviezdou ...len škoda že oveľa čistejšie to je v izraeli...Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
     17:18 21.05.2020

     To nevím jestli se to podaří, ale přeji Vám , aby jste si dovolenou v Izraeli užil. Pozor na kapsáře....

     To nevím jestli se to podaří, ale přeji Vám , aby jste si dovolenou v Izraeli užil. Pozor na kapsáře....

   • Tesil
    18:51 21.05.2020

    PetrTechnik Češi neměli židy v oblibě,protože mluvili německy,měli německá jména a do určité doby se k Němcům hlásili.Což jim na popularitě během války jistě nepřidalo. Asi máš na ...Zobrazit celý příspěvek

    PetrTechnik
    Češi neměli židy v oblibě,protože mluvili německy,měli německá jména a do určité doby se k Němcům hlásili.Což jim na popularitě během války jistě nepřidalo.
    Asi máš na mysli film Musíme si pomáhat.Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
     20:27 21.05.2020

     Nemám na mysli žádný film, ale vycházím jednak z historických pramenů, bohužel k tomu neexistuje nic komplexně zpracovaného. Dále hlavně z vyprávění lidí, kteří takto válku ...Zobrazit celý příspěvek

     Nemám na mysli žádný film, ale vycházím jednak z historických pramenů, bohužel k tomu neexistuje nic komplexně zpracovaného. Dále hlavně z vyprávění lidí, kteří takto válku přežili.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      20:04 22.05.2020

      PetrTechnik Řada židů byla z důvodů,které uvádím odsunuta po návratu z koncentračních táborů. V soupisu osob z r. 1930 se hlásili k národnosti německé. Pochybuji,že si tímto ...Zobrazit celý příspěvek

      PetrTechnik
      Řada židů byla z důvodů,které uvádím odsunuta po návratu z koncentračních táborů.
      V soupisu osob z r. 1930 se hlásili k národnosti německé.
      Pochybuji,že si tímto získali sympatie Čechů.Takže bych rád znal nějaký ten historický pramen.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:25 26.05.2020

    Mohu jen potvrdit.

    Mohu jen potvrdit.

 • PavolR
  07:30 21.05.2020

  Trocha ma mrzí, že sa s popisom vývoja vzťahov s Izraelom seklo s pádom totality. To už v nasledujúcich troch desaťročiach nebolo nič, čo by stálo za zmienku?

  Trocha ma mrzí, že sa s popisom vývoja vzťahov s Izraelom seklo s pádom totality. To už v nasledujúcich troch desaťročiach nebolo nič, čo by stálo za zmienku?

  • PetrTechnik
   08:58 21.05.2020

   Jako člověk mající půl příbuzných v Izraeli, mohu popsat vztah mezi ČR a Izraelem asi jako vztah mezi ČR a SR, v podstatně menším rozsahu samozřejmě. Relativně dost lidí z ČR tam ...Zobrazit celý příspěvek

   Jako člověk mající půl příbuzných v Izraeli, mohu popsat vztah mezi ČR a Izraelem asi jako vztah mezi ČR a SR, v podstatně menším rozsahu samozřejmě. Relativně dost lidí z ČR tam má příbuzné a přátele. Co se týká politiků, tak neokomunistické partaje, jako jsou Piráti, nebo náboženské KDU-ČSL, s nimi moc nekamarádí, za to třeba Miloš Zeman ano. Politici obecně dost mlží o svém vztahu k Izraeli, bojí je papalášů z EU. Zajímavé je ,že třeba Německo platí stále jakousi reparaci v podobě cen pro Izrael. Je běžné ,že se tam prodá cnc frézka za 200tis eur, když normální cena je třeba 300tis, rozdíl subvencuje spolková vláda. Jinak osobně mám pocit, že kdyby v ČR lezly tlustý do tenkých, tak Izrael by se k nám zády neotočil. Třeba by nám konečně řekli, kam rabbi Loew ukryl Goléma… :-)Skrýt celý příspěvek

   • lorgarius
    09:52 21.05.2020

    hm myslim, ze to ma nieco spolocne s dohodou o reparaciach. nakoniec aj znacnu cast budgetu izraelskeho namornictva "financuju" nemci.

    hm myslim, ze to ma nieco spolocne s dohodou o reparaciach. nakoniec aj znacnu cast budgetu izraelskeho namornictva "financuju" nemci.

    • liberal shark
     10:42 21.05.2020

     Německo už léta prodává Izraeli ponorky s pohonem AIP a schopností odpalovat ŘSPDL za velice příznivé ceny :-). Ve spojení s Izraelským jaderným programem vytváří jejich ...Zobrazit celý příspěvek

     Německo už léta prodává Izraeli ponorky s pohonem AIP a schopností odpalovat ŘSPDL za velice příznivé ceny :-). Ve spojení s Izraelským jaderným programem vytváří jejich strategickou odstrašovací schopnost.Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    14:24 21.05.2020

    V Izraeli má příbuzné celý svět, Čechy nevyjímaje. Z logiky věci, jak stát vznikl to nemůže být ani jiné.

    V Izraeli má příbuzné celý svět, Čechy nevyjímaje. Z logiky věci, jak stát vznikl to nemůže být ani jiné.

  • Tesil
   19:30 21.05.2020

   PavolR
   Vedeme si skvěle,třeba B.Sobotka sázel stromy pro Židovský národní fond ovšem na území původně palestinském.

   PavolR
   Vedeme si skvěle,třeba B.Sobotka sázel stromy pro Židovský národní fond ovšem na území původně palestinském.

 • UnionPacific
  04:39 21.05.2020

  Skoro každý štát získal svoje územie tak že odtiaľ vyhnal kohosi iného. Že sa palestíncom stala krivda ? No dajme tomu že áno. Ale Židia zásadným spôsobom ovplyvnili svetovú vedu a ...Zobrazit celý příspěvek

  Skoro každý štát získal svoje územie tak že odtiaľ vyhnal kohosi iného. Že sa palestíncom stala krivda ? No dajme tomu že áno. Ale Židia zásadným spôsobom ovplyvnili svetovú vedu a kultúru, nebyť ich tak tu lezieme po stromoch. A za to nechcú nič než to aby svet trochu prižmúril oči. Myslím že svet im je to dlžný. Keď nekritizujeme spôsob akým získali svoje územia Briti či Američania, tak prečo tak vadí Izrael ?Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   07:36 21.05.2020

   Keby zidia zostali v Palestine tak su rovnaki mumaci ako ich arabski bratranci. Nas dnesny pohlad na zidov je deformovany holocaustom v dobrom aj zlom. Niektori hlasaju to co tu ...Zobrazit celý příspěvek

   Keby zidia zostali v Palestine tak su rovnaki mumaci ako ich arabski bratranci. Nas dnesny pohlad na zidov je deformovany holocaustom v dobrom aj zlom. Niektori hlasaju to co tu pises a druhy vinia zo vsetkeho zleho zidov. Fakt je ten, ze zidia ziadne dejiny sveta netvorili. A kulturu a vedu uz vobec nie. Pismo, papier, divadlo, dejepis, vytvarne umenie a architekturu, techniku nevymysleli zidia. Tie robili Greci, Rimania, Arabi, Cinania,len jedna mala skupina zidov nam zhodou nahod naockovala jedno vadne netoleratne celosvetove nabozenstvo.Skrýt celý příspěvek

   • karloscz
    12:13 21.05.2020

    To má být nějaká rádobyvtipná provokace nebo jsi vážně tak omezený? Bez židovských vědců za posledních 150 let bychom byli technologicky o 50 let pozadu. Nebudu se tady vypisovat ...Zobrazit celý příspěvek

    To má být nějaká rádobyvtipná provokace nebo jsi vážně tak omezený? Bez židovských vědců za posledních 150 let bychom byli technologicky o 50 let pozadu. Nebudu se tady vypisovat důkazy. Jen si projdi linky níž a pak si nafackuj v koutě. A během fackování můžeš přemýšlet, jaké je zastoupení muslimů (všech dvou v přírodních vědách, s výjimkou obskurní literatury nebo tzv. ceny "míru"). A to procento židů (20 % Nobelových cen) porovnávej s tím, kolik jich je (0,2 %) proti skoro 7 miliardám zbytku lidstva.

    https://commons.wikimedia.org/... Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
     12:52 21.05.2020

     Keby sa bol Einstein narodil v Halici, bol by vymyslel vacsi urok pre ukrajinskeho sediaka. To ze dal dohromady spickovu vedu nebolo zidovstvom, ale preto lebo zil v industrialnom ...Zobrazit celý příspěvek

     Keby sa bol Einstein narodil v Halici, bol by vymyslel vacsi urok pre ukrajinskeho sediaka. To ze dal dohromady spickovu vedu nebolo zidovstvom, ale preto lebo zil v industrialnom Nedmecku a sporiadanom Svajciarsku a mal tolerantne a bohate okolie.
     Ked budes dnes profesorom na Harvarde tak budes v prostredi kde sa robi veda a tak skor dostanes Nobelovku a mozes byt aj Mongol. Ale v kibuci na okraji Negevu nic nevymyslis z coho by isiel svet do kolien a mozes rodokmen od krala Davida.
     Niektori schopni a talentovani zidia sa jednoducho presadia, tak ako aj prislusnici inych narodov pri vhodnych podmienkach. Ale existuju antisemiti a sionisti co nad tym rasisticky mudruju. To je ako v tom starom dobrom vtipe: Sef leningradskej filharmonie vravi sefovi bostonskej: My nie sme antisemiti, v orchastry mame 6 zidov. A vy kolko mate? Amik mu vravi: Neviem, my to nesledujeme.Skrýt celý příspěvek

     • karloscz
      13:14 21.05.2020

      To je rozkošně tautologické. Takže Židé nejsou ničím výjimeční, a na jejich místě v útulném lůně hostitelských zemí, které tajně vysávají na kost za temného chechotu při ...Zobrazit celý příspěvek

      To je rozkošně tautologické. Takže Židé nejsou ničím výjimeční, a na jejich místě v útulném lůně hostitelských zemí, které tajně vysávají na kost za temného chechotu při démonických rituálech, by měl šanci každý. Inu, přesto je šance, že Žid dostane Nobelovu cenu, cca 100 krát vyšší, než průměrný člověk zbytku světa. Hmmm, tak jak to, že se v míře ani zdaleka se nepřibližující (20 % cen, 0,2 % populace) neprosazují rodilí občané zemí, kde sídlí ty bohaté Harvardy, MIT, Sorbonny atd?Skrýt celý příspěvek

     • karloscz
      13:21 21.05.2020

      Jinak přiznávám bias. Já Izrael obdivuju, obdivuju tu jejich nezdolnost, odhodlanost bránit se proti všem za každou cenu. Současně také to, jak v trvale válečném stavu dokáží žít ...Zobrazit celý příspěvek

      Jinak přiznávám bias. Já Izrael obdivuju, obdivuju tu jejich nezdolnost, odhodlanost bránit se proti všem za každou cenu. Současně také to, jak v trvale válečném stavu dokáží žít civilní život včetně špičkové vědy a výzkumu. Včetně toho, jak se vyrovnávají s neustálým rizikem smrti při útocích té arabské špíny. Války o nezávislost, Arafat, Hizballáh, Írán - jak bychom v takové konfrontaci obstáli my Češi? A jak by se Izraelci zachovali v našich reáliích?
      Stačí se podívat na nedávnou historii 30. a 40. let aby byla odpověď na tuto otázku hořce zřejmá.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      14:18 21.05.2020

      Zidia naozaj nie su geneticky predurceni dostavat Nobelove ceny za fyziku. Nakonie ludi treba posudzovat komplexne a ked si niekto vyberie len jeden parameter dostane pochybne ...Zobrazit celý příspěvek

      Zidia naozaj nie su geneticky predurceni dostavat Nobelove ceny za fyziku. Nakonie ludi treba posudzovat komplexne a ked si niekto vyberie len jeden parameter dostane pochybne vysledky a je len otrazkou ako ich pouzije, alebo zneuzije. Ked zoberieme ako meradlo vlastny stat a zvrchovane uzemie, tak zidia 2000 rokov zlihavali. Stat Izrael je uspesny projekt, ale nie preto ze naplnil zidovstvo, ale ze sa mnoheho zbavili a ze zidia prevzali europsku civilizovanost a organizovanost a v dosledku zahuby zidovstva v Europe sa zvysky zidov uspesne uplatnili v specifickom prostredi v ktorom su pociatky ich spolocenstva. Na Madagaskare, alebo za Uralom, kam ich Hitler chcel presidlit by to tak nebolo.
      Ja vo svojom okoli nerozoznam a ani o nesnazim vediet kto je zid, vidim ich len ked dojdu veriaci zidia do Bratislavy navstivit hrob Chatama Sofera, lebo su tradicne odeti.Skrýt celý příspěvek

     • satai
      16:20 21.05.2020

      The Atomic Bomb Considered As Hungarian High School Science Fair ...Zobrazit celý příspěvek

      The Atomic Bomb Considered As Hungarian High School Science Fair Project

      https://www.lesswrong.com/post... Skrýt celý příspěvek

     • strikehawk
      21:44 21.05.2020

      karlocz Tvoje zmiňovaná nezdolnost je ovšem právě výsledkem zkušenosti z 2.světové a hesla "už nikdy jako ovce" symbolizující odevzdanost s jakou šli Židi do plynu a nikoliv ...Zobrazit celý příspěvek

      karlocz
      Tvoje zmiňovaná nezdolnost je ovšem právě výsledkem zkušenosti z 2.světové a hesla "už nikdy jako ovce" symbolizující odevzdanost s jakou šli Židi do plynu a nikoliv přirozenou mentalitou Židů. Tím je samozřejmě myšleno stádní chování při transportech do koncentračních táborů nikoliv již poslední nástup na akt samotného masového vyvražďování. Zůstává nezodpovězenou historickou otázkou jestli by se Němcům podařilo zplynovat 6 mil Židů pokud by tito kladli aktivní odpor a s vysokou pravděpodobností strhli i část nežidovského obyvatelstva k aktivní pomoci které by ve výsledku mělo dramaticky nepříznivý vliv na klid v okupovaných zemích a narušení zbrojní výroby.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      08:28 26.05.2020

      Ve středověké Evropě měli Židé vesměs zakázáno zabývat se řemeslem nebo zemědělstvím. Tak co jim zbývalo jiného než se živit obchodem a financemi ?

      Ve středověké Evropě měli Židé vesměs zakázáno zabývat se řemeslem nebo zemědělstvím. Tak co jim zbývalo jiného než se živit obchodem a financemi ?

    • palo satko
     19:17 21.05.2020

     satai, židia v Uhorsku, kde prevladala slovanska populacia a učelne rozhodli spojit s Madarmi a naozaj sa stali vrstvou ovladajucou finančnictvo a slobodne povolania. Bol na to ...Zobrazit celý příspěvek

     satai, židia v Uhorsku, kde prevladala slovanska populacia a učelne rozhodli spojit s Madarmi a naozaj sa stali vrstvou ovladajucou finančnictvo a slobodne povolania. Bol na to jednoduchy nacionalisticky recept, ked Slovania, ktori neboli ochotni sa vzdat svojho narodneho povedomia, boli z tychto oblasti vylučovani. Najviac samozrejme Slovaci, ktori nemali na Rozdiel od Chorvatov, Slovincov a Srbov žiadnu štatnu historiu.
     Je celkom možne, že vtedajšie budapeštianske gymnazia boli vysoko kvalitne. Budapest bola kozmopolitnym a bohatym mestom. Ale vyvodzovat zo zopar elitnych jedincov, kvalitu celej populacie je dosť ošemetne. Najmä ked vieme ako neprezieravo sa budapeštianski židia spravali pri holocauste a aku krutu sebeckost budapeštianska židovska elita pri svojej zachrane prejavila.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:09 21.05.2020

   Ano, i Židé kdysi v biblických dobách vyhnali původní obyvatele Judeje a Samaří. Po nezdařeném povstání proti Římu byli rozehnáni do celého světa. V sedmém století začala invaze ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano, i Židé kdysi v biblických dobách vyhnali původní obyvatele Judeje a Samaří. Po nezdařeném povstání proti Římu byli rozehnáni do celého světa. V sedmém století začala invaze muslimských Arabů do Středomoří i do Asie. Nic z toho ovšem nedělá z "Palestinců" původní obyvatelstvo a z Izraelců okupanty.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    09:37 21.05.2020

    To, že sa dnešní Palestínčania hlásia k Arabom ešte neznamená, že nemajú predarabský pôvod. Je to skôr taký mix pôvodného arabského a pôvodného palestínskeho obyvateľstva, ktoré sa ...Zobrazit celý příspěvek

    To, že sa dnešní Palestínčania hlásia k Arabom ešte neznamená, že nemajú predarabský pôvod. Je to skôr taký mix pôvodného arabského a pôvodného palestínskeho obyvateľstva, ktoré sa postupne arabizovalo, ale napr. čiastočne pretrvalo medzi nimi kresťanstvo: https://poleblog.sk/pozname-pr...

    Na druhej strane tiež treba povedať, že židovskí prisťahovalci nadobudli ešte pred vyhlásením Izraela obrovské pozemkové vlastníctvo legálnym skupovaním pôdy od Palestíncov a samotná existencia štátu Izrael bola legalizovaná OSN. Následne robili Palestíncom to, čo my Nemcom ... a už to frčí ...
    Nuž a územia ovládané Izaelom, ktoré nespadajú medzi tie, ktoré sú im medzinárodne uznané, platia samozrejme za okupované.Skrýt celý příspěvek

    • danny
     12:02 21.05.2020

     Hodně mě baví komplexní pohled který dáváš speciálně do komentářů týkajících se převážně Blízkého/Středního východu. Teda možná to děláš i jinde, ale v této tematice, která se tak ...Zobrazit celý příspěvek

     Hodně mě baví komplexní pohled který dáváš speciálně do komentářů týkajících se převážně Blízkého/Středního východu. Teda možná to děláš i jinde, ale v této tematice, která se tak často ubírá schematem hodný x zlý nebo vytržením jednotlivostí z kontextu, to hodně vynikne. Respekt.Skrýt celý příspěvek

  • Carter
   08:22 21.05.2020

   Union nepíšeš zle, len podľa mňa je to trocha hlbší problém. Píšeš, aby svet prižmúril oči. Kto je svet? Je svet aj Rusko? ak áno tak si potom myslím, že by to bolo trocha ...Zobrazit celý příspěvek

   Union nepíšeš zle, len podľa mňa je to trocha hlbší problém. Píšeš, aby svet prižmúril oči. Kto je svet? Je svet aj Rusko? ak áno tak si potom myslím, že by to bolo trocha nespravodlivé ohľadne Krymu a sankcií a podobné veci... Je svet Čína? Tak im vysvetli, nech nemajú Tibet alebo Hong Kong a nech prižmúria oči nad Izeraelom. Je svet Aregentína? Čo potom Falklandy? Je svet Austrália? Vysvetli tučniakom v Antarktíde, že sa budu musieť vysťahovať na severný pol pretože na južnom sa zakladá nový štát. Nebude sa im to páčiť pre ľadové medvede. Svet nemôže privierať oči. Vždy musí prísť k dohode inač je to zárodok nepokojov a vojen. Aspoň bude o čom písať :)Skrýt celý příspěvek

 • SofF
  00:18 21.05.2020

  další hodně ožehavé téma. Výchova a liberální tradice velí mnohým sympatizovat s tímto pronásledovaným národem. Další už jsou ostražitější. Zvláštní je už že jako jedno ze dvou ...Zobrazit celý příspěvek

  další hodně ožehavé téma. Výchova a liberální tradice velí mnohým sympatizovat s tímto pronásledovaným národem. Další už jsou ostražitější. Zvláštní je už že jako jedno ze dvou etnik si dokázalo znepřátelit evropské křesťanské obyvatelstvo od Gibraltaru po Ural a to už stojí za povšimnutí. Podobně negativně už byli přijímáni pouze cikáni. Někde se říká že to bylo kvůli obchodnímu umu a majetku který budil závist, jiní zase o temnějších rituálech a touze po moci nad hostitelskými zeměmi.
  Také bych izraelce nazval asi nejvíc rozpolceným národem, část chce v klidu žít ve své domovině, ale pak jsou tu fanatiční ortodoxní kteří mají nemalý vliv na význačné politiky kteří se oddávají uplně jiným ideálům a věří ve své "svaté knihy" a svoji "vyvolenost". Další rozdělení je na sionisty a chazary - ty z vých. Evropy. Na malý národ poměrně velké třenice a rozdíly.
  Ani po založení svého státu se mnozí nevrátili a radějí tyjí z hostitelských zemí, nejvíc to je vidět na USA ale i ve východní Evropě mají obrovskou moc ať už o sobě prohlašují cokoliv, jen třeba na Ukrajině mají dominantní vliv a i funkci prezidenta, byť se formálně od židovství distancoval.Skrýt celý příspěvek

  • karloscz
   12:18 21.05.2020

   No, spíš bych řekl, že ty "hostitelské" země "tyjí" z těch svých židů než naopak. A dávat za příklad USA, kde se potkaly kultury a rasy z celého světa od křesˇťanů přes židy, ...Zobrazit celý příspěvek

   No, spíš bych řekl, že ty "hostitelské" země "tyjí" z těch svých židů než naopak. A dávat za příklad USA, kde se potkaly kultury a rasy z celého světa od křesˇťanů přes židy, muslimy, hinduisty až k džinistům, aby svorně ruku v ruce vyvraždili Indiány:-) to je fakt krutopřísná zkratka.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   17:47 21.05.2020

   SofF
   Nazvat ortodoxní židy fanatiky značí neznalost nebo ignoranství.

   SofF
   Nazvat ortodoxní židy fanatiky značí neznalost nebo ignoranství.

 • palo satko
  22:27 20.05.2020

  Myslim, ze otazka zbrani je druhorada, to najdolezitejsie je, ze mladi zidia v roku 1946 boli uplne ini nez vsetky generacie zidov od cias povstania Simona bar Kokhbu. Pytal som ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslim, ze otazka zbrani je druhorada, to najdolezitejsie je, ze mladi zidia v roku 1946 boli uplne ini nez vsetky generacie zidov od cias povstania Simona bar Kokhbu.
  Pytal som sa mamy, ci niekto zo zidov, ktori byvali v dome oproti babke, prezil. Vravela ze jeden mlady zid. Zobral si cennosti co jeho otec si ukryl u znamych a odisiel do Palestiny. Aj ked je to sice trochu cudne prirovnanie, malo to podobny efekt ako odist do Cudzineckej legie. Zahodenie byvalych mizerii, zavazkov, strachu o najblizsich, ktore limituje bojovnost a priniest si do Palestiny europsky sposob zivota a nasledny vycvik ich urobil daleko lepsich bojovnikov nez boli okoliti rolnici, kseftari a pastieri. A trva to dodnes.Skrýt celý příspěvek

 • Jiří Vojáček
  20:59 20.05.2020

  Když se mluví o vojenské pomoci Izraeli, často se vypráví zažitá pohádka o tom, jak nezištní Čechoslováci zachránili izraelský lid v hodině dvanácté. Symbolem naší pomoci ...Zobrazit celý příspěvek

  Když se mluví o vojenské pomoci Izraeli, často se vypráví zažitá pohádka o tom, jak nezištní Čechoslováci zachránili izraelský lid v hodině dvanácté.

  Symbolem naší pomoci Izraeli se staly letouny Avia S-199. Tyto zastaralé a nevhodně přestavěné německé stíhačky Messerschmitt Bf-109, prodalo československé Ministerstvo národní obrany mladému židovskému státu za více než desetinásobek ceny, za které se na tehdejším zbrojním trhu prodávaly použité, ale o generaci mladší, výkonné americké bojové letouny P-51 Mustang.

  I proto někteří izraelští pamětníci dodnes vzpomínají, že pro Československo šlo zejména o výhodný obchod. Když po nás později zoufalí Izraelci chtěli dodat také tanky LT-38, přišla z Prahy nabídka ještě mnohem nehoráznější. Tak nehorázná, že na ni dokonce i národ, stojící v hodině dvanácté tváří v tvář svému zániku odmítl přistoupit a o další pomoc se raději obrátil jinam.

  Bylo by však dobré kromě toho pozitivního říci také tu druhou, o dost hanebnější část, alespoň od média, které samo sebe rádo označuje za konzervativní, neřku-li odborné, bych to očekával.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   21:22 20.05.2020

   A cim jsme je tak zaujali, ze koupili 24 spatnych mezku misto 240 mustangu ?

   A cim jsme je tak zaujali, ze koupili 24 spatnych mezku misto 240 mustangu ?

   • satai
    21:29 20.05.2020

    Prodali jsme.

    Prodali jsme.

    • Jura99
     06:42 21.05.2020

     Já to samozřejmě vím, akorát mě překvapilo, že pan kolega Vojáček, který vojenskou tématiku publikuje, to takto porovná s mustangy, které prostě pro Izrael nebyly od nikoho k ...Zobrazit celý příspěvek

     Já to samozřejmě vím, akorát mě překvapilo, že pan kolega Vojáček, který vojenskou tématiku publikuje, to takto porovná s mustangy, které prostě pro Izrael nebyly od nikoho k dispozici. Kdyby byly, nepochybně by Izrael Čechům jen zdvořile poděkoval. Naše S-199 měly pro Izraelce cenu zlata přes všechny své neduhy právě proto, že to byly jediné stíhačky, které jim byl kdo ochoten vůbec dodat a navíc včetně kompletní výzbroje, náhradních dílů, munice, leteckého výcviku, prostě s tím, čemu se dnes říká "zázemí". Takto organizovaná a profesionální pomoc byla o řád něco jiného, než někde na černém trhu koupit nekompletní letadlo a o kus dál zase jiné, jinde zas nějakou tu bombu a takto splácat letectvo. Možná není úplně známo, že Izrael bojoval i s Velkou Británií, která stála za Egyptem a dalšími arabskými státy. Izraelci s našimi S-199 zastavili útok Egypťanů na Tel-Aviv, jen pár kilometrů od města, takže se skutečně dá mluvit o klíčové pomoci ČSR. Naši dodali do Izraele nejen leteckou techniku, ale i množství pěchotních zbraní. Zadarmo to nebylo, ale byla to jediná profesionální pomoc od nějakého státu. Otázka také, proč by to mělo být zadarmo ? Všechno se samozřejmě změnilo, když SSSR otočil kormidlem a přátelé byli najednou arabové. Těm jsme později pro změnu dodali například kořistní Pz-IV, které ještě v 60.letech Sýrie použila na Golanských výšinách a dodnes se jejich vraky válí v místech bojů.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      12:31 21.05.2020

      Juraˇ99: Když narazíš v poušti na cestovatele, kterým došel benzín a voda, nejsou na signálu, můžeš jim prodat kanystr benzínu a petku s vodou za sto tisíc. Pak se v doutníkovém ...Zobrazit celý příspěvek

      Juraˇ99: Když narazíš v poušti na cestovatele, kterým došel benzín a voda, nejsou na signálu, můžeš jim prodat kanystr benzínu a petku s vodou za sto tisíc. Pak se v doutníkovém klubu můžeš chlubit kamarádům z businessu, jak ti tenhle kšeftík zaplatil celou dovolenou a oni tě možná poplácají po ramenou.
      Pokud ale za pár let budeš dojímat vnoučata příběhem, jak jsi umírajícím v poušti zachránil život, tak jsi špína. Bez ohledu na to, že jim ta láhev s vodou a benzín život možná opravdu zachránily.Skrýt celý příspěvek

     • Jiří Vojáček
      15:20 21.05.2020

      Máte pravdu, ale jako většina laiků před vámi ji říkáte jen napůl. Tak nikdy nedostanete plastický obraz tehdejších událostí. Stačí vaši argumentaci odvyprávět z druhého konce: Byl ...Zobrazit celý příspěvek

      Máte pravdu, ale jako většina laiků před vámi ji říkáte jen napůl. Tak nikdy nedostanete plastický obraz tehdejších událostí. Stačí vaši argumentaci odvyprávět z druhého konce: Byl tu nově vzniklý národ, který nutně potřeboval uchránit od sousedů. Přišla československá diplomacie s nezištnou nabídkou pomoci, která by byla skutečným projevem přátelství? Nepřišla. Až když se na ni obrátili židovští zprostředkovatelé, zavětřila kromobyčejně vysoký zisk a za lichvářské ceny prodala co mohla.

      Mimochodem ty vámi zmiňované "nedostupné" mustangy se do Izraele dostaly ještě před koncem války za nezávislost. Za cenu, světe div se, na zbrojním trhu obvyklou.

      Dejte si tu práci a najděte si na iVysílání dokument o operaci Zebra. Jestli si správně vzpomínám, byl to právě zmíněný Hugo Marom, který tam jasně deklaruje, že u Izraelců sice byl cítit vděk, ale že si zároveň všichni dobře uvědomovali, že je to pro Čechoslováky primárně fantastický byznys.

      Tvrdit cokoli jiného je ahistorismus a lhaní si do kapsy.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:06 21.05.2020

      danny: ten tvůj příběh o poušti se ale takto samozřejmě nestal, chybí ti tam podstatná věc. KOlem umírajícího v poušti prošlo zhruba padesát frajerů s dostatkem vody a nikdo mu ...Zobrazit celý příspěvek

      danny: ten tvůj příběh o poušti se ale takto samozřejmě nestal, chybí ti tam podstatná věc. KOlem umírajícího v poušti prošlo zhruba padesát frajerů s dostatkem vody a nikdo mu vodu nedal ani zadarmo, ani za peníze někdo do něj dokonce kopnul. Mnozí z nich dokonce vyhlásili, že kdo dá nebo prodá tomu umírajícímu vodu, ten si to odskáče. Ale jeden z padesáti se přece jen našel, vodu mu tajně prodal a ještě mu láhev podržel, utřel bradu a poradil kudy vyrazit ven z pouště. Takže kdo je větší špína, těch zbylých padesát nebo ten jeden, hm ?Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:09 21.05.2020

      Jiří Vojáček: Izraelce bych podezříval z kdečeho (i když je mám rád) ale určitě ne z toho, že by byli špatnými obchodníky. Pokud od nás mezky a věci okolo koupili, určitě věděli ...Zobrazit celý příspěvek

      Jiří Vojáček: Izraelce bych podezříval z kdečeho (i když je mám rád) ale určitě ne z toho, že by byli špatnými obchodníky. Pokud od nás mezky a věci okolo koupili, určitě věděli proč to dělají a určitě je nikdo nenutil. Cena zbraní z válečných přebytků je věc ošemetná, ty zbraně jsou velmi často za hubičku, ale klidně ze dne na den dojdou a nejsou. Amíci určitě dávali množství zbraní z WWII skoro zadarmo, ale to neznamená, že ten kdo prodává za výrobní cenu + marži je zloděj.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      17:24 21.05.2020

      Jura99 - aj váš príbeh je zaujímavý,ale tiež vám tam chýba jeden podstatný detail...to fakt tomu veríte,že ten "náš" predaj nebol s tichou podporou mocností.??lebo až taký romantik ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - aj váš príbeh je zaujímavý,ale tiež vám tam chýba jeden podstatný detail...to fakt tomu veríte,že ten "náš" predaj nebol s tichou podporou mocností.??lebo až taký romantik byť nemôžete...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:57 21.05.2020

      HEKTOR
      Byl s tichou podporou SSSR.

      HEKTOR
      Byl s tichou podporou SSSR.

     • HEKTOR
      22:32 21.05.2020

      Scotty - a to len minimálne sssr...všetky mocnosti to museli vedieť a keby aj chceli,tak to prekazia...veď to išlo cez polku sveta...

      Scotty - a to len minimálne sssr...všetky mocnosti to museli vedieť a keby aj chceli,tak to prekazia...veď to išlo cez polku sveta...

  • Scotty
   21:36 20.05.2020

   A co těch 61 moderních Spitfirů Mk. IX? Navíc v té době si Izraelci nemohli moc vybírat. Jelikož platilo embargo na dovoz zbraní.

   A co těch 61 moderních Spitfirů Mk. IX? Navíc v té době si Izraelci nemohli moc vybírat. Jelikož platilo embargo na dovoz zbraní.

   • Jiří Vojáček
    23:20 20.05.2020

    Jestli se nemýlím, Spitfiry nebyly součástí té první dodávky, ty přišly až později, když už Izraelci nakupovali (právě kvůli nehorázným cenám, které Československé MNO nasadilo) ...Zobrazit celý příspěvek

    Jestli se nemýlím, Spitfiry nebyly součástí té první dodávky, ty přišly až později, když už Izraelci nakupovali (právě kvůli nehorázným cenám, které Československé MNO nasadilo) také v jiných zemích. V první fázi války za nezávislost měl Izrael jediné stíhací letouny - Avia S-199.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:43 20.05.2020

     První Spitfiry byly dodány v říjnu 1948 a další odešly v následujících měsících. Tedy ještě do první arabsko-izraelské války zasáhly. Doporučuji přečíst tenhle ...Zobrazit celý příspěvek

     První Spitfiry byly dodány v říjnu 1948 a další odešly v následujících měsících. Tedy ještě do první arabsko-izraelské války zasáhly.
     Doporučuji přečíst tenhle článek.
     https://www.valka.cz/14242-Ces...
     Navíc se v Československu cvičili piloti a pozemní personál. Dále třeba tankisti nebo to co by jsme dnes označili jako speciální síly. Dále se dodávali například pěchotní zbraně.Skrýt celý příspěvek

     • technik
      06:01 21.05.2020

      V roce 1948 mluvit o Spitfiru jako o moderním letadle no nevím nevím. Možná tak meteor, mig 15 ale Spitfire s pístovým motorem asi už ne. V těch letech díky válce byl progres ...Zobrazit celý příspěvek

      V roce 1948 mluvit o Spitfiru jako o moderním letadle no nevím nevím. Možná tak meteor, mig 15 ale Spitfire s pístovým motorem asi už ne. V těch letech díky válce byl progres leteckého konstrukterstvi natolik rychlý že 4 roky starý letoun byl už zastaralý.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      06:45 21.05.2020

      technik: kde by Arabové v té době vzali meteory nebo Mig-15 ??

      technik: kde by Arabové v té době vzali meteory nebo Mig-15 ??

     • Scotty
      09:05 21.05.2020

      technik
      Vzhledem k tomu že se Spitfire vyráběl až do roku 1948 tak to v té době bylo stále v celku moderní letadlo. Mustangy se používali ještě za války v Koreji.

      technik
      Vzhledem k tomu že se Spitfire vyráběl až do roku 1948 tak to v té době bylo stále v celku moderní letadlo. Mustangy se používali ještě za války v Koreji.

     • Jiří Vojáček
      15:38 21.05.2020

      Já nikdy netvrdil, že spitfiry do války za nezávislost nezasáhly, naopak. Ale přišly až později, S-199 byly součástí první dodávky už na jaře, jsou známé bojové záznamy už z května ...Zobrazit celý příspěvek

      Já nikdy netvrdil, že spitfiry do války za nezávislost nezasáhly, naopak. Ale přišly až později, S-199 byly součástí první dodávky už na jaře, jsou známé bojové záznamy už z května 1948.

      Spitfiry přicházely až v době, kdy už Izrael jinde nakupoval mustangy nebo mosquita.

      Opakuji: V první fázi války za nezávislost měl Izrael pouze JEDEN stíhací typ a to Avii S-199.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:20 21.05.2020

      Nebyl v roce 1948 Mig-15, tak trošku scifi?

      Nebyl v roce 1948 Mig-15, tak trošku scifi?

     • technik
      17:59 21.05.2020

      Scifi je nazývat vrtulový křáp moderním letounem a to Spitfire miluji. V roce 1948 bylo zařazováno do výzbroje USA F86 Sabre a to bylo moderní letadlo, meteory co lítaly od roku ...Zobrazit celý příspěvek

      Scifi je nazývat vrtulový křáp moderním letounem a to Spitfire miluji. V roce 1948 bylo zařazováno do výzbroje USA F86 Sabre a to bylo moderní letadlo, meteory co lítaly od roku 1945 byly moderní letadla ale Spitfire byl možná tak jeden z nejlepších vrtulových letounu ale nikoliv moderní. Mig 15 se v té době zalétával a procházel zkouškami.
      Někdy po roce 1950 vlastně po skončení izraelskoarabske války nakupovali první MODERNI francouzské letouny, takže ty vrtule byla pouze znouze cnost na obranu nově vzniknuteho státu.
      A ano vrtule jako mustangy a corsairy lítaly do 70 let ale to neznamená že byly moderní, jen to byly nejrychlejší vrtule které plnily velmi specifické úkoly nebo pilotní výcvik.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:10 21.05.2020

      technik Tak vzhledem k tomu čím disponovali ostatní arabské státy byl Spitfire moderní a rovnocený stroj. V letech 1948-1949 proudové motory teprve nastupovaly. Ostatně na 17 ...Zobrazit celý příspěvek

      technik
      Tak vzhledem k tomu čím disponovali ostatní arabské státy byl Spitfire moderní a rovnocený stroj. V letech 1948-1949 proudové motory teprve nastupovaly.
      Ostatně na 17 Spitfirů které zasáhli do války se uvádí 15 sestřelů.Skrýt celý příspěvek

     • technik
      05:52 22.05.2020

      To Scotty A čím disponovaly? Scotty sakra nastuduje si o tom něco, egyptské letectvo vlastnilo také Spitfire, už v roce 1949 dostali první meteor F4 a potom Vampira. Tohle byly ...Zobrazit celý příspěvek

      To Scotty
      A čím disponovaly? Scotty sakra nastuduje si o tom něco, egyptské letectvo vlastnilo také Spitfire, už v roce 1949 dostali první meteor F4 a potom Vampira. Tohle byly moderni letouny, proto se Spitfire válečné mocnosti zbavovali protože věděli že budoucnost je v proudovém motoru. Irák vlastnil Hawker Furry což byl zmodernizovaný Tempest a vynikající letoun srovnatelný se Spifire, takže ano arabači měli srovnatelné letouny jako Izrael ale nikoliv moderní.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:41 22.05.2020

      technik Zasáhla nějaká proudová stíhačka do první arabesko-izraelské války? Ne. Nepřátelé Izraelců disponovali stejnými nebo horšími stroji.Možná je moderní silné slovo, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      technik
      Zasáhla nějaká proudová stíhačka do první arabesko-izraelské války? Ne. Nepřátelé Izraelců disponovali stejnými nebo horšími stroji.Možná je moderní silné slovo, ale řekněme soudobé. Například v československém letectvu sloužili vrtulové S-199 až do holuby padesátých let. Reálně se začalo přezbrojovat na Mig-15 až po roce 1952.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   21:39 20.05.2020

   Jiří Vojáček - niečo podobné sa udialo aj v prvej vojne zálive,ak sa nemýlim...vtedy sa odpredala komplet výstroj a výzbroj použitá našou protichemickou jednotkou tuším saudom ...Zobrazit celý příspěvek

   Jiří Vojáček - niečo podobné sa udialo aj v prvej vojne zálive,ak sa nemýlim...vtedy sa odpredala komplet výstroj a výzbroj použitá našou protichemickou jednotkou tuším saudom ktorí to financovali...ceny napr. za video,konzervy a podobne,boli fakt premrštené...Skrýt celý příspěvek

   • Jiří Vojáček
    23:15 20.05.2020

    Máte naprostou pravdu a velmi dobrého pamatováka. Nejhorší tehdy nebyla ani tak přemrštěná cena, na tu jsou Saúdové zvyklí. Dodnes si pamatuji na fotky úplně prorezivělých filtrů ...Zobrazit celý příspěvek

    Máte naprostou pravdu a velmi dobrého pamatováka. Nejhorší tehdy nebyla ani tak přemrštěná cena, na tu jsou Saúdové zvyklí. Dodnes si pamatuji na fotky úplně prorezivělých filtrů na masky M10, které jsme tam tehdy dodali za obrovské peníze ze starých socialistických zásob a mezinárodní ostuda, kterou to vyvolalo.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     06:48 21.05.2020

     Dosud jsem si myslel, že maska M10 má nekovové filtry (filtrační vložky) balené v nerezavějící hliníkové fólii.

     Dosud jsem si myslel, že maska M10 má nekovové filtry (filtrační vložky) balené v nerezavějící hliníkové fólii.

     • Jiří Vojáček
      15:27 21.05.2020

      Maska M10 má po stranách plastový šroubovací mechanismus, na který lze přišroubovat externí filtry s nádobou.

      Maska M10 má po stranách plastový šroubovací mechanismus, na který lze přišroubovat externí filtry s nádobou.

     • HEKTOR
      16:42 21.05.2020

      maska om-10 má síce nekovové filtre+vložky,ale priezvučná/průzvučná vložka je kovová časť...čiže je to súčiastka,ktorá by mohla po dlhom používaní a neoštrovaní niesť stopy ...Zobrazit celý příspěvek

      maska om-10 má síce nekovové filtre+vložky,ale priezvučná/průzvučná vložka je kovová časť...čiže je to súčiastka,ktorá by mohla po dlhom používaní a neoštrovaní niesť stopy korózie...Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:13 21.05.2020

      Jiří Vojáček: tak to slyším úplně poprvé, nevím o tom, že by M10 měla po stranách externí filtr, naopak její nevýhoda je, že filtr vyměnit v zamořeném prostoru nejde bez sundání ...Zobrazit celý příspěvek

      Jiří Vojáček: tak to slyším úplně poprvé, nevím o tom, že by M10 měla po stranách externí filtr, naopak její nevýhoda je, že filtr vyměnit v zamořeném prostoru nejde bez sundání masky.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:10 20.05.2020

  Typický přiklad toho, že mezinárodní právo a nepsané pravidla neplatí pro ty, kteří mají silnou armádu. Nikdo z vojensky silné země nedokáže překročit svůj vlastní stín a uznat i ...Zobrazit celý příspěvek

  Typický přiklad toho, že mezinárodní právo a nepsané pravidla neplatí pro ty, kteří mají silnou armádu. Nikdo z vojensky silné země nedokáže překročit svůj vlastní stín a uznat i mezinárodně uznané právo slabších stran.
  Ve střední Evropě to pochopilo pouze Polsko.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:12 21.05.2020

   Přesně tak, mít právo na své straně je dobré, ale pořádný klacek v ruce také.

   Přesně tak, mít právo na své straně je dobré, ale pořádný klacek v ruce také.

 • liberal shark
  20:06 20.05.2020

  Co to znamená "pravicově orientovaná socialistická strana Mapaj" ????

  Co to znamená "pravicově orientovaná socialistická strana Mapaj" ????

  • lorgarius
   08:29 21.05.2020

   No Mapaj /strana izraelskych pracujucich/ boli vpodstate sionisticky socialisti - ekonomicky socialisit, politicky nacionalisti.

   No Mapaj /strana izraelskych pracujucich/ boli vpodstate sionisticky socialisti - ekonomicky socialisit, politicky nacionalisti.

   • liberal shark
    10:46 21.05.2020

    Takže levice, že ano ? Nacionalismus není atribut pravicovosti :-). Takový Hugo Chávez nebo Pol-Pot byli nacionalisti jak poleno, ale určitě to nebyli pravičáci :-).

    Takže levice, že ano ? Nacionalismus není atribut pravicovosti :-). Takový Hugo Chávez nebo Pol-Pot byli nacionalisti jak poleno, ale určitě to nebyli pravičáci :-).

 • UnionPacific
  19:59 20.05.2020

  Taká otazka: Ako by reagovala Čína/Rusko/Usa keby z územia Laosu/Mongolska/Mexika každý deň prilietavali rakety ? Odpoveď je jednoduchá, zrovnali by tie štáty zo zemou. Izrael je ...Zobrazit celý příspěvek

  Taká otazka: Ako by reagovala Čína/Rusko/Usa keby z územia Laosu/Mongolska/Mexika každý deň prilietavali rakety ? Odpoveď je jednoduchá, zrovnali by tie štáty zo zemou. Izrael je napriek tomu natoľko milosrdný a humánny že nevybije všetkých Palestíncov, tak ako súdny človek nevybije všetkých tigrov alebo iné vzácne druhy keď mu zožerú kozu.
  Izrael má morálne právo všetkých Palestíncov vybiť alebo vyhnať ale neurobí to, aj keď je neustále v ohrození, prečíslený a bez operačnej hĺbky ako napr. Rusko. Už toto je najlepší dôkaz toho ze Židia sú výnimočny národ, ktorý má ako jediný oprávnenie viesť celý svet vpred. Ako zarytý sionista verím a snáď sa dožijem toho, že vznikne Veľký Izrael medzi Nílom a Eufratom, teda na územiach na ktoré majú právo, či už historické alebo právo od Boha.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:11 20.05.2020

   To jako vážně?
   "Izrael má morálne právo všetkých Palestíncov vybiť alebo vyhnať "

   To jako vážně?
   "Izrael má morálne právo všetkých Palestíncov vybiť alebo vyhnať "

   • Luky
    20:15 20.05.2020

    ještě strašidelnější, než jsme doufali...

    ještě strašidelnější, než jsme doufali...

   • UnionPacific
    20:27 20.05.2020

    Dokiaľ budú strieľať rakety tak má právo na nemilosrdnú vojenskú odpoveď, tak ako mali Usa právo spaliť Hirošimu a Nagasaki...

    Dokiaľ budú strieľať rakety tak má právo na nemilosrdnú vojenskú odpoveď, tak ako mali Usa právo spaliť Hirošimu a Nagasaki...

    • flanker.jirka
     20:54 20.05.2020

     poněkud přehlížíte fakt, že právo na stát má i Palestina, jejíž území je z části okupováno a postupně anektováno. Máte ještě v paměti Vaše komentáře na anexi krymu nebo Ukrajinu, ...Zobrazit celý příspěvek

     poněkud přehlížíte fakt, že právo na stát má i Palestina, jejíž území je z části okupováno a postupně anektováno. Máte ještě v paměti Vaše komentáře na anexi krymu nebo Ukrajinu, nebo Gruzii a můžeme pokračovat klidně Kosovem. Dokud jim uznané území neokupovali, rakety nelétaly.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      21:08 20.05.2020

      Ale no táák... 14.5.1948 měly vzniknout státy dva. Izrael a Palestina. Palestinci svůj stát odmítli, protože uvěřili Arabským státům, že Izrael zničí a území dostanou Palestinci ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale no táák... 14.5.1948 měly vzniknout státy dva. Izrael a Palestina. Palestinci svůj stát odmítli, protože uvěřili Arabským státům, že Izrael zničí a území dostanou Palestinci celé. Za celých 70 let pak neudělali nic, aby dosáhli vlastního státu. Dále je třeba připomenout, že Palestině na svém území nikdo nechce. Chovají se totiž jako jistá nepřizpůsobivá menšina, jen jsou více agresivní. No další co je potřeba dodat je, že ti Palestinci, kteří zůstali v Izraeli tam žijí naprosto v klidu a mají i své zastoupení v knesetu...Skrýt celý příspěvek

     • UnionPacific
      21:15 20.05.2020

      Palestínčania sú umelo vytvorený narod. Hypoteticky, ak by ich Izrael vyhnal, stále môžu ísť k svojim bohatým bratom. Keď im prispejú na Rpg , tak môžu aj na mestá na svojom ...Zobrazit celý příspěvek

      Palestínčania sú umelo vytvorený narod. Hypoteticky, ak by ich Izrael vyhnal, stále môžu ísť k svojim bohatým bratom. Keď im prispejú na Rpg , tak môžu aj na mestá na svojom území. Ale Židia nemajú kam ísť, majú len ten svoj malý kus púšte.
      Mimochodom, vyhnanie Sudetských Nemcov tiež nebolo úplne košér, ale bola to tá najlepšia alternatíva. Nenavisť, pomsta a nasilie by nemali konca kraja, tak sa to vyriešilo najmenej zlým riešením. Sudeťaci podporovali Hitlera a odsun bola odveta. Iste, doplatili na to aj nevinní, ale nevinní boli aj v Berlíne, Dražďanoch, Hirošime...nevinní sú aj občania Izraela zabití pri útokoch rakiet či nožmi. Každá vojna je zlá, ale treba povedať kto vojnu začal a kto oheň vojny udržuje.Nenavisť proti Židom nikdy neustane. Nikdy. Aj ti Palestínci, ktorých hájite by Vám podrezali krk a vašu manželku by ponížili na úroveň ťavy len preto že si nebúchate 5x denne hlavu o zem.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      22:32 20.05.2020

      Navíc Izrael porušují Ženevské a Haagské konvence svým působením na okupovaných územích.

      Navíc Izrael porušují Ženevské a Haagské konvence svým působením na okupovaných územích.

     • gangut
      22:50 20.05.2020

      Up
      Ak su palestincania umelo vytvoreny narod tak zidia niesu ziadny narod. Je to nabozenska sekta.

      Up
      Ak su palestincania umelo vytvoreny narod tak zidia niesu ziadny narod. Je to nabozenska sekta.

     • liberal shark
      08:13 21.05.2020

      Arabové svůj stát dávno mají - jmenuje se Jordánské království. A do současné svízelné situace se dostali pouze a jedině svou vlastí vinou.

      Arabové svůj stát dávno mají - jmenuje se Jordánské království. A do současné svízelné situace se dostali pouze a jedině svou vlastí vinou.

     • liberal shark
      08:13 21.05.2020

      Arabové svůj stát dávno mají - jmenuje se Jordánské království. A do současné svízelné situace se dostali pouze a jedině svou vlastí vinou.

      Arabové svůj stát dávno mají - jmenuje se Jordánské království. A do současné svízelné situace se dostali pouze a jedině svou vlastí vinou.

     • liberal shark
      10:48 21.05.2020

      To není pravda, útoky na Izrael začaly před jakoukoli "okupací" a od té doby trvají stále. I když Izrael ukončil okupaci pásma Gazy, na střílení raket se nezměnilo vůbec nic.

      To není pravda, útoky na Izrael začaly před jakoukoli "okupací" a od té doby trvají stále. I když Izrael ukončil okupaci pásma Gazy, na střílení raket se nezměnilo vůbec nic.

     • flanker.jirka
      18:27 21.05.2020

      UnionPacific Trochu mícháte pojmy spojené s náboženstvím a národy. a znáte příběh o vzniku slováků, kterým se v čechách bavíme? :-) S němci po válku, není pravda, že museli ...Zobrazit celý příspěvek

      UnionPacific
      Trochu mícháte pojmy spojené s náboženstvím a národy.
      a znáte příběh o vzniku slováků, kterým se v čechách bavíme? :-)
      S němci po válku, není pravda, že museli všichni pryč, ti co nebyli členy žádné nacistické strany mohli zůstat, ovšem, ti si po 48. roce potom rvali vlasy, když viděli co tu komunisti začali páchat.
      Xenofobie se ve světě projevuje napříč náboženstvími. Jestliže tu v historii docházelo k častým pogromům, tak je otázkou v čem to spočívalo? Byli naši předci opravdu tak špatní a židé svatí?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:29 21.05.2020

      liberal shark Izrael na jedné straně ukončil okupaci jedné části území, ale na jiných protiprávně celou dobu provádí nelegální výstavbu osad, svádí hlubokými vrty podzemní vodu ...Zobrazit celý příspěvek

      liberal shark
      Izrael na jedné straně ukončil okupaci jedné části území, ale na jiných protiprávně celou dobu provádí nelegální výstavbu osad, svádí hlubokými vrty podzemní vodu palestincům. To dvakrát nikoho z Palestinců nepotěší.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   20:24 20.05.2020

   Ako by reagovala Čína, Rusko, USA, keby sa k nim nasťahovala komunita a vyhlásila vlastný štát ?

   To je analógia ....samozrejme veľmi zjednodušená ....

   Ako by reagovala Čína, Rusko, USA, keby sa k nim nasťahovala komunita a vyhlásila vlastný štát ?

   To je analógia ....samozrejme veľmi zjednodušená ....

   • flanker.jirka
    20:57 20.05.2020

    tyto analogie tu jsou, krym, ukrajina gruzie, taiwan, tibet, kosovo

    tyto analogie tu jsou, krym, ukrajina gruzie, taiwan, tibet, kosovo

  • Tesil
   21:35 20.05.2020

   UnionPacific
   Jako zarytý sionista tedy sekulárně zaměřený člověk se odvoláváš na Boha?
   To ti nepřipadá ani trochu divné?

   UnionPacific
   Jako zarytý sionista tedy sekulárně zaměřený člověk se odvoláváš na Boha?
   To ti nepřipadá ani trochu divné?

  • Carter
   08:24 21.05.2020

   A čo cigáni? Najväčší národ bez štátu. Kde by sme ho mohli vytýčiť?

   A čo cigáni? Najväčší národ bez štátu. Kde by sme ho mohli vytýčiť?

 • strikehawk
  19:34 20.05.2020

  Kšeft kdy jsme Izraeli prodali předražený Mezky tzn Avia S-199 ( Me-109 s motorem Jumo 211 ), které byli letovými vlastnostmi nebezpečnější vlastním pilotů než nepříteli, byl ...Zobrazit celý příspěvek

  Kšeft kdy jsme Izraeli prodali předražený Mezky tzn Avia S-199 ( Me-109 s motorem Jumo 211 ), které byli letovými vlastnostmi nebezpečnější vlastním pilotů než nepříteli, byl poslední dobrej obchod na kterým jsme vydělali.
  Od té doby nás Izraelci vždycky vyfakovali, protože jsou mnohem lepší obchodníci : počínaje garážovou firmou NIMDA a jejím powerpackem Condor pro T-72M4 ( Perkins + převodovka Allison ) toto prosím dokázali prodat nám s naší automobilovou tradicí a automobilovými výrobci.....jako kdyby tady nikdo neuměl spojit motor s převodovkou a jejich bezvěžovým krámem na Pandur II konče, který v testech střílí méně přesněji (ve dne) než 35 let starý BVP-2.

  K jejich soužití s Palestinci říkám toto : Izrael dělá špatnou, neprozíravou politiku a doplatí na to. Pro nás se nabízí historická paralela s naším soužitím s Němci a byli to právě Češi kdo byl v postavení občanů druhé kategorie. Ale byli to čeští Němci kteří odmítali návrhy císaře na vyrovnání a pak přišla válka a najednou už byli neprivilegovanými občany v ČSR. A pak přišla další válka a museli se stěhovat. A takhle to, bohužel, dopadne i s Izraelem. Tedy pokud si zavčas neuvědomí, že zvoní budíček......Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   21:09 20.05.2020

   Klolik u nás máme výrobců kteří dokáží/dokázali vyrobit tankový motor nebo vhodnou převodovku? Kolik firem u nás mělo zkušenosti s návrhem powerpacku? /který v testech střílí méně ...Zobrazit celý příspěvek

   Klolik u nás máme výrobců kteří dokáží/dokázali vyrobit tankový motor nebo vhodnou převodovku? Kolik firem u nás mělo zkušenosti s návrhem powerpacku?
   /který v testech střílí méně přesněji (ve dne) než 35 let starý BVP-2./
   Psali na Sputniku?Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:22 20.05.2020

  Len treba stručne ozrejmiť ako vnikol Izrael. Antisemitizmus vyháňal Źidov z mnohých štátov (v 19.storočí hlavne z východnej Európy) a tí si museli hľadať nový domov. Tak vznikol ...Zobrazit celý příspěvek

  Len treba stručne ozrejmiť ako vnikol Izrael. Antisemitizmus vyháňal Źidov z mnohých štátov (v 19.storočí hlavne z východnej Európy) a tí si museli hľadať nový domov. Tak vznikol sionizmus, ktorý hľadal novú domovinu a zhodou okolností sa jedným z najväčším kandidátov stala anglická Palestína, ktorá je historicky spätá zo židovstvom. Primárne však bolo to (čo dnes málokto spomína), že Židov doma nik nechcel !!!!

  Ani dnes prožidovské USA a už vôbec nie Angláni. Tak sa našlo našlo ideálne "skladisko" pre Źidov - Palestína. Ako okupovaná krajina sa samozrejme vyjadriť nemohla a tak Źidia sem viac či menej dobrovoľne putovali aby sa ich ich kresťanskí "bratia" zbavili ...

  Źidia sa uchytili a "nasávali" nových židovských prisťahovalcov čo samozrejme postupne destabilizovalo celú oblasť (niečo podobné ako dnes pri prisťahovalectve do EÚ). Vznikalo napätie a konflikty, v rátane židovského terorizmu proti anglickej okupácii a tak sa Angláni veľmi radi zbavili svojho problému v roku 1948 vytvorením Izraela a Palestíny. Od začiatku to však bolo mŕtvo narodené dvojča (čo sa týka Pelestíny). Arabské štáty okamžite zaútočili, čo je známy fakt, už menej sa spomína to, že zároveň "utlačovaní" ´´ˇŽidia etnicky vyčistili od Palestínčanov značnú časť svojho nového štátu. Dodnes túto čiernu škrvnu svojej histórie nechce Izrael priznať a dokonca pod hrozbou zákona ju zakazuje Palestínčanom pripomínať ....čo je dosť ironické pri jeho snahe bojovať s popieračmi holocaustu.

  Historicky sa Izrael trafil a pomohlo mu hlavne komunistické Československo a keď city Stalina vychladli, už bol Izrael konsolidovaný. Ostatní síce cítili, že to všetko nie je "s kostolným poriadkom" hlavne vo vzťahu k Palestínčanom, ale zvíťazilo "odškodnenie" Źidov za to, že ich mnohí "statoční kresťania" z Európy poslali na smrť ....Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   19:26 20.05.2020

   Na některé izraelské zákony jsou i komunisti krátcí. Např.Zákon o majetku nepřítomných-pokud k určitému datu nebyli Arabové na svých pozemcích nebo ve svých domech přišli o vše bez ...Zobrazit celý příspěvek

   Na některé izraelské zákony jsou i komunisti krátcí.
   Např.Zákon o majetku nepřítomných-pokud k určitému datu nebyli Arabové na svých pozemcích nebo ve svých domech přišli o vše bez náhrady,Přitom byli vyhnáni fyzickým či psychickým terorem.
   Takto židé získali statisíce hektarů půdy a tisíce domů.
   Tak celkem pochopitelně Arabové nějak reagovali.Skrýt celý příspěvek

   • ImreSVK
    09:28 21.05.2020

    to Tesil 19:26 20.05.2020: V jednom periodiku som sa dočítal, že v Izraeli existuje jedna organizácia (firma?), ktorá skúma staré kartografické/pozemkové mapy z čias Osmanskej ...Zobrazit celý příspěvek

    to Tesil 19:26 20.05.2020:

    V jednom periodiku som sa dočítal, že v Izraeli existuje jedna organizácia (firma?), ktorá skúma staré kartografické/pozemkové mapy z čias Osmanskej ríše. Obsah článku si už veľmi nepamätám (nedarí sa mi ho zatiaľ nájsť). Hlavná myšlienka bola tuším, že na základe zistení sa potom táto organizácia snaží odkúpiť, vymeniť alebo navrátiť príslušné pozemky svojim majiteľom, či sa už jedná o Araba alebo Žida.
    Keď sa k nemu dopátram, tak uvediem zahraničný zdroj článku z ktorého čerpal.Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     18:23 21.05.2020

     ImreSVK
     Osobně tomu moc nevěřím,třeba proto že si židé nárokují na základě archeologických vykopávek území za hranicemi státu.

     ImreSVK
     Osobně tomu moc nevěřím,třeba proto že si židé nárokují na základě archeologických vykopávek území za hranicemi státu.

     • ImreSVK
      14:20 26.05.2020

      Ohľadom hraníc štátov na Blízkom východe by sa mohli písať knihy. Ako si to Spojené kráľovstvo a Francúzsko rozkúskovali po 1. svetovej a potom ďalej riešilo po 2. svetovej je už ...Zobrazit celý příspěvek

      Ohľadom hraníc štátov na Blízkom východe by sa mohli písať knihy. Ako si to Spojené kráľovstvo a Francúzsko rozkúskovali po 1. svetovej a potom ďalej riešilo po 2. svetovej je už iné "kafe". Ak ma pamäť neklame, tak budúci Izraelský štát mal mať väčšiu rozlohu než v súčasnosti. Na protest arabov sa urobil kompromis a mnohé územia pribudli súčasnému Jordánsku a asi aj Libanonu.

      Čo sa týka toho spomínaného článku, tak som ho dal do nového príspevku, nech nie je niekde "zabetónovaný" v xyz podvláknu. Podarilo sa mi nakoniec nájsť dané periodikum a preskenovať ho. Hlavnú myšlienku som si cca zapamätal dobre. Je tam rozhovor Izraelského makléra pôvodom tuším z Maroka, ktorý žije v Hebrone ak sa nemýlim.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   20:10 20.05.2020

   Araby z Izraele vyhnali jejich arabští vůdci v rámci příprav na válku. A ti samí vyhnali Židy z arabských území. Těch vyhnaných Židů bylo více než vyhnaných Arabů.

   Araby z Izraele vyhnali jejich arabští vůdci v rámci příprav na válku. A ti samí vyhnali Židy z arabských území. Těch vyhnaných Židů bylo více než vyhnaných Arabů.

   • dusan
    20:22 20.05.2020

    Prvá časť je nezmysel.....

    Druhá časť je pravda, vyháňalo sa z oboch strán ....

    Prvá časť je nezmysel.....

    Druhá časť je pravda, vyháňalo sa z oboch strán ....

    • liberal shark
     08:20 21.05.2020

     Izraelci nikoho ze svého území, přiděleného rezolucí OSN č. 181, nikoho nevyháněli. Arabové odešli sami pod vlivem propagandy svých vlastních arabských vůdců. Ti Arabové, kteří ...Zobrazit celý příspěvek

     Izraelci nikoho ze svého území, přiděleného rezolucí OSN č. 181, nikoho nevyháněli. Arabové odešli sami pod vlivem propagandy svých vlastních arabských vůdců. Ti Arabové, kteří zůstali, nemají problém.
     https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      17:59 21.05.2020

      To sú smiešne fabulácie ... mimochodom v histórii x-krát použité ... "odišli sami" ... "my sme ich nevyháňali" .... Źidovská armáda poctivo etnicky vyčistila mnohé časti dnešného ...Zobrazit celý příspěvek

      To sú smiešne fabulácie ... mimochodom v histórii x-krát použité ... "odišli sami" ... "my sme ich nevyháňali" ....

      Źidovská armáda poctivo etnicky vyčistila mnohé časti dnešného Izraela a dodnes sú na území Izraela opustené arabské sídla. Dnes to už priznávajú i niektorí "čističi". Oficiálne Arabi "odišli sami" ... asi tak "dobrovoľne" ako naši slovenskí Židia na smrť ....

      Najrozšírenejšia fabulácia je, že Palestínčanov vyzývalo na odchod nejaké arabské rádio. Historici to už vyvrátili .... nič také sa nedialo.

      A o "ľudomilnosti" Židov k arabskej populácii v roku 1948 svedčí i polooficiálna história židovských tajných služieb (oficiálne ju úrady udobrili) "Izraelské tajné války" od židovských autorov Ian Black a Benny Morris. Priznávajú, že v roku 1948 prišiel Izrael o všetkých svojich arabských agentov ... dôvod. Všetkých pri pokuse o spojenie so svojimi židovskými kolegami Źidia "omylom" zastrelili ....
      A ak židovská armáda "úspešne" zlikvidovala svojich arabských agentov pre horlivosť svojich vojakov a tí sa určite snažili dostať na druhú stranu pokojne .... tak je jasné, že sa židovská armáda "nemaznala" s Arabmi a likvidovala všetko čo sa hýbalo ...

      Ešte jeden názor síce z "opačnej strany", ale myslím, celkom triezvy:
      https://kandalaft.blog.pravda.... Skrýt celý příspěvek

    • ImreSVK
     09:08 21.05.2020

     to dusan 20:22 20.05.2020: "Prvá časť je nezmysel..." Týmto tvrdením by som si nebol celkom istý. Na túto tému sa tuším vyjadril aj jeden zo synov zakladateľa politického krídla ...Zobrazit celý příspěvek

     to dusan 20:22 20.05.2020:

     "Prvá časť je nezmysel..."

     Týmto tvrdením by som si nebol celkom istý. Na túto tému sa tuším vyjadril aj jeden zo synov zakladateľa politického krídla Hamásu.
     Viď. "Syn Hamásu" (ISBN: 9788090541870)Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    22:08 20.05.2020

    liberal shark
    Podle oficiálních údajů UNRWA bylo do r.1950 vyhnáno 914 000 Arabů.

    liberal shark
    Podle oficiálních údajů UNRWA bylo do r.1950 vyhnáno 914 000 Arabů.

  • Torong
   21:36 20.05.2020

   Silně zjednodušené a přizpůsobené vlastnímu pohledu na svět...

   Silně zjednodušené a přizpůsobené vlastnímu pohledu na svět...

   • liberal shark
    08:17 21.05.2020

    Pěkné, a jaké jsou tedy vaše argumenty a jakými fakty jsou podloženy ?

    Pěkné, a jaké jsou tedy vaše argumenty a jakými fakty jsou podloženy ?

 • Miroslav
  17:01 20.05.2020

  1/ Pravda je taká, že existuje možnosť prímeria ale nie mieru. Ten problém je omnoho zložitejší ako si mnohí myslia a často dôsledok pokladajú za príčinu. Skutočným bodom sváru je ...Zobrazit celý příspěvek

  1/ Pravda je taká, že existuje možnosť prímeria ale nie mieru. Ten problém je omnoho zložitejší ako si mnohí myslia a často dôsledok pokladajú za príčinu. Skutočným bodom sváru je Jeruzalem, konkrétne Chrámová hora ktorá je posvätným miestom pre judaizmus, islam a čiastočne aj kresťanstvo. Izrael zároveň uznáva Jeruzalem ako svoje hlavné mesto, zatiaľčo svet uznáva za hlavné mesto Tel Aviv. Pokiaľ jedna strana neustúpi, tak definitívny mier nebude a to si fakt nemyslím, že je to reálny scenár.

  2/ Vytvorenie štátu Izrael bolo správne, aj keď nie spravodlivé.

  3/ Arabské krajiny v oblasti sa už zrejme nebudú snažiť za každú cenu dobyť Izrael hneď. Stačí si len počkať. Reálna existencia samostatného Izraela závisí na tom, ako dlho sa USA udržia na pozícii svetového hegemóna. Bez logistickej, spravodajskej, materiálnej a finančnej podpory USA nedokáže Izrael existovať tak, ako je tomu teraz. Buď by sa uzbrojili a ekonomicky skolabovali alebo by boli zničení. A ani Rím nebol večný, a nebude ani USA...

  4/ Rád by som všetkých židobijcov a spochybňovačov samostatného Izraela upozornil, že židia žijú na danom území podstatne dlhšie ako naši predkovia na tomto územíSkrýt celý příspěvek

  • dusan
   18:07 20.05.2020

   1. Existuje i možnosť mieru .... ťažká, ale existuje. Ale problém je, že ju židovský štát nechce. Pokým stavia svoje nové osady na okupovaných územiach tak mier nemôže byť. Nie, ...Zobrazit celý příspěvek

   1. Existuje i možnosť mieru .... ťažká, ale existuje.

   Ale problém je, že ju židovský štát nechce. Pokým stavia svoje nové osady na okupovaných územiach tak mier nemôže byť. Nie, že by tam neboli i iní aktéri čo nechcú mier, ale ak nevyhovuje vláde v Izraeli tak sú nepodstatní.

   2. Súhlas.

   3. To je mýtus. Arabskí susedia a Irán (nie je arabský) neboli nikdy jednotní a nikdy ani nebudú. Izrael je dosť silný na to aby zvládol vojenské hrozby (je to jadrová veľmoc) a je dosť pragmatický (či cynický) aby si našiel i iných spojencov - čo už pár krát v his´tórii urobil.

   4. To je totálny mýtus. ˇOdvolávanie sa na minulosť tisíce rokov dozadu je síce super pre budovanie národného povedomia a hrdosť na svoju históriu, ale v medzinárodných vzťahoch treba narábať s faktami a nie známou históriu (kde často poznáme len malé "čriepky"), alebo rovno rozprávkami .... ako sú naši slovenskí ",králi" ....alebo "ruský Krym" .... atď.

   Mimochodom i v Izraeli sú vedci čo odmietajú historický "židovský národ" ako vedecký nezmysel. Je to dôkaz, že Izrael je dosť slobodný na takéto názory, ktoré samozrejme nemajú žiadnu politickú podporu a "žiadúce" je hľadať hlavne dôkazy pôsobenia židovskej entity na pôde Izraela a okupovaných území v duchu "našich predkov" ....

   Národ je nový "vynález" a tak ako neexistovali "Slováci" tak neexistovali "Źidia" ako národ. Skrátka nič také neexistovalo a kmene spájala viera, kultúra a kmeňové zväzky.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:22 21.05.2020

    Problém není v osadách, ale trvalé agresi ze strany Arabů. Nikdy nezměnili svůj úmysl Izrael úplně zničit a zahnat Židy do moře. To oni sabotují všechny pokusy o mír. Osady jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    Problém není v osadách, ale trvalé agresi ze strany Arabů. Nikdy nezměnili svůj úmysl Izrael úplně zničit a zahnat Židy do moře. To oni sabotují všechny pokusy o mír. Osady jsou jen další z mnoha zástupných témat.Skrýt celý příspěvek

    • dusan
     18:12 21.05.2020

     Osady sú základná téma. Nik nechce od Izraela aby sa vzdal dnešných ...len aby zastavil expanziu nových nelegálnych osád ....on to odmieta. A je logické, že na to nemôžu ...Zobrazit celý příspěvek

     Osady sú základná téma.

     Nik nechce od Izraela aby sa vzdal dnešných ...len aby zastavil expanziu nových nelegálnych osád ....on to odmieta.

     A je logické, že na to nemôžu Palestínčanie pristúpiť ... tak nefabulujte bájky o "travalej agresi Arabov" , keď Izrael expanduje na ich historických územiach ....Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   20:13 20.05.2020

   Podle mne žádná možnost miru neexistuje a tudíž nemá smysl se o něj pokoušet. Izrael jednoduše okupovaná území anektuje a za konfliktem, který Arabové rozpoutali udělá tečku.

   Podle mne žádná možnost miru neexistuje a tudíž nemá smysl se o něj pokoušet. Izrael jednoduše okupovaná území anektuje a za konfliktem, který Arabové rozpoutali udělá tečku.

  • ImreSVK
   08:54 21.05.2020

   to Miroslav 17:01 20.05.2020:

   "2/ ... , aj keď nie spravodlivé."

   Ak by to bolo možné, tak by som poprosil tento názor trochu rozviesť. Nespravodlivé voči komu, atď.?

   to Miroslav 17:01 20.05.2020:

   "2/ ... , aj keď nie spravodlivé."

   Ak by to bolo možné, tak by som poprosil tento názor trochu rozviesť. Nespravodlivé voči komu, atď.?

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2