Stát se leteckým návodčím Armády ČR

Foto: Předsutnuty letecký návodčí Armády ČR; ilustrační foto / MO ČR
Předsutnuty letecký návodčí Armády ČR; ilustrační foto / MO ČR

Ve čtvrtek 30. října bylo na 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou (22.zVrL) zahájeno výběrové řízení na obsazení systematizovaných míst předsunutých leteckých návodčí FAC (Forward Air Controller) v rámci struktur AČR. Z několika desítek došlých životopisů bylo vybráno několik uchazečů, kteří dostali pozvání.

Stát se předsunutým leteckým návodčím znamená přijmout obrovský kus zodpovědnosti. Nejen za sebe, ale především za ostatní, kteří na Vás spoléhají.

Každý FAC by měl mít několik schopností a znalostí, které jsou pro vykonávání této profese nepostradatelné. Předně se jedná o výbornou znalost anglického jazyka slovem i písmem, jelikož veškerý rádiový provoz se vede právě v tomto jazyce.

Požadována je i velmi dobrá fyzické kondice, schopnost práce ve vysoce stresovém prostředí, orientace v terénu, týmovost, rychlý úsudek a flexibilní reakce na vzniklou situaci. Všechny tyto atributy jsou během přijímacího řízení několikrát prověřeny a zaznamenány do profilu uchazeče.

Zájemci o práci FAC musí prokázat skvělou kondici. / army.cz

Podle odhadů spojeneckých vojsk nepřítel v asymetrickém konfliktu utrpí přibližně 10 % ztrát pěchotními zbraněmi, 30 % dělostřeleckou palbou a 60 % leteckými zbraněmi. Jediný předsunutý letecký návodčí je přitom schopen navádět leteckou i dělostřeleckou munici současně tak, aby neohrozil své vlastní jednotky a působil nepříteli fatální škody.

Úvodní slovo pro sedmičlennou skupinu vybraných účastníků výběrového řízení měl velitel základny plukovník Miroslav Svoboda a vrchní praporčík Miloš Hošek, donedávna dlouholetý člen jednotky FAC. „Hlavně to nevzdávejte při prvním nezdaru a bojujte až do konce,“ povzbudil kandidáty nadpraporčík Hošek. Hodně štěstí popřál i velitel letky podplukovník Aleš Cápal a pak už nastal čas pro kandidáty a přezkušující členy komise.

Dlouhý a náročný den pro vybrané kandidáty byl zahájen testem z anglického jazyka. Tento test nebyl posledním a na kandidáty čekalo ještě několik disciplín, při kterých byla jejich znalost anglického jazyka přezkoušena. Fyzické přezkoušení, které následovalo, bylo sestaveno podle modelu US Army a nároků výsadkové přípravy AČR.

Foto: Perfektní znalost angličtiny je základ. / army.cz

Uchazeče čekal přespolní běh i překážková dráha. Kandidáti postupně procházeli jednotlivé fáze výběrového řízení, při kterém byla přítomna i psycholožka Oddělení operační psychologie Vzdušných Sil, která po celou dobu zaznamenávala reakce uchazečů na nastalé situace.

Práce ve stresovém prostředí, talentové zkoušky nebo psychologická hra byly jen některé z mnoha strastí, kterými museli kandidáti projít. Z těchto dat byl na konci dne vyhotoven osobnostní profil uchazeče.

Společně s výsledky fyzických i jazykových testů byl k dispozici celkový obraz kandidáta, k posouzení jeho vhodnosti, na místo předsunutého leteckého návodčího.

Foto: Testována je všeobecná fyzická zdatnost zájemců. / army.cz

Ze sedmi kandidátů byl nakonec vybrán jediný. Tento uchazeč musí ještě projít zdravotními testy v Ústavu leteckého zdravotnictví a teprve poté je přiřazen k jednotce na základní výcvik.

Pokud další požadavky splní, čeká jej ještě zahraniční certifikační kurz a závěrečná kvalifikační část, kterou bude plnit již v rámci jednotky FAC a v případě, že je i v této části výcviku bude úspěšný, stane se dotyčný předsunutým leteckým návodčím.

Tento rok se jednalo o druhé a poslední výběrové řízení k jednotce. Další výběrové řízení je naplánováno na první polovinu roku 2015.

Autoři: npor. Bc. David Broum, kpt. Ing. Jana Skřivánková
Zdroj: 22.zVrL

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

Operace Moonrider prošla zkouškou CAX

Centrum simulačních a trenažérových technologií (CSSTT) se stalo v Brně místem, kde se v minulém ...

Průzkumný komplet LOV – Pz z produkce Vojenského technického ústavu

V řádu několika týdnů bude zařazeno do výzbroje 13. dělostřeleckého pluku Jince pět kusů lehkých ...

BRUS: Ostrá akce českého dronu v muničním skladu

Až do šestnáctého října letošního roku byl moderní bezpilotní rotorový univerzální systém (BRUS) ...

Výcvik aktivní zálohy a vojáků 102. průzkumného praporu

Ve dnech 15.10. – 24.10. 2014 proběhlo společné vojenské cvičení Aktivní zálohy (AZ) a vojáků 102. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Sickboy
  18:42 11.11.2014

  ToDe: Musím souhlasit s Yettim, to že jsou dnes na území např. afrických států drony využívány samostatně a v rámci Afghánistánu "jen" ve spolupráci s návodčím je dáno typem ...Zobrazit celý příspěvek

  ToDe:
  Musím souhlasit s Yettim, to že jsou dnes na území např. afrických států drony využívány samostatně a v rámci Afghánistánu "jen" ve spolupráci s návodčím je dáno typem konfliktu. V asymetrické válce, kde vybojujeme vzdušnou nadvládu si drony, F-16ky a návodčí mohou dělat téměř co chtějí. Ve chvíli, kdy se prostředí změní na non-permissive a taktika zteče letadla na "low level" to bez návodčího půjde jen velice obtížně.

  Hubňa:
  Je relativně malá :)Skrýt celý příspěvek

 • Yetti
  05:33 10.11.2014

  ToDe: FAC nemusí být využíváni pouze pro blízkou leteckou podporu. Jak už napovídá "předsunutý" v klasickém konfliktu mohou být využiti pro vyhledávání cílů a jejich ničení ...Zobrazit celý příspěvek

  ToDe: FAC nemusí být využíváni pouze pro blízkou leteckou podporu. Jak už napovídá "předsunutý" v klasickém konfliktu mohou být využiti pro vyhledávání cílů a jejich ničení samostatně. To že teď slouží hlavně při využívání let. podpory je věc typu konfliktu.Skrýt celý příspěvek

 • Hubňa
  17:13 09.11.2014

  Jak velká je vlastně ta naše jednotka leteckých návodčích?

  Jak velká je vlastně ta naše jednotka leteckých návodčích?

 • ToDe
  10:54 09.11.2014

  Teoreticky byste měl pravdu, kdyby ovšem drony byly v nějaké významné míře používány pro blízkou palebnou podporu. Nicméně dobře, zeptám se jinak. Jak velké "ztráty" byly ...Zobrazit celý příspěvek

  Teoreticky byste měl pravdu, kdyby ovšem drony byly v nějaké významné míře používány pro blízkou palebnou podporu.
  Nicméně dobře, zeptám se jinak. Jak velké "ztráty" byly nepříteli způsobeny leteckými údery bez účasti leteckých návodčích?Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  08:56 09.11.2014

  To není pravda. Drony jsou jen nosičem jinak stejných zbraní jako používají i pilotované stroje. Stejné zbraně, stejný způsob navedení. Tam, kde je vyžadován návodčí pro F-16, bude ...Zobrazit celý příspěvek

  To není pravda. Drony jsou jen nosičem jinak stejných zbraní jako používají i pilotované stroje. Stejné zbraně, stejný způsob navedení. Tam, kde je vyžadován návodčí pro F-16, bude potřeba i pro Predátora.Skrýt celý příspěvek

 • ToDe
  00:35 09.11.2014

  Mohu se zeptat, z jakého zdroje pocházejí čísla o účinnosti jednotlivých druhů zbraní? Pokud je to tajné, zeptal bych se alespoň, kolik procent "ztrát nepřítele" mají na svědomí ...Zobrazit celý příspěvek

  Mohu se zeptat, z jakého zdroje pocházejí čísla o účinnosti jednotlivých druhů zbraní?
  Pokud je to tajné, zeptal bych se alespoň, kolik procent "ztrát nepřítele" mají na svědomí drony typu Predator, které žádné návodčí nepotřebují a už nikdy potřebovat nebudou.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...