Profackování realitou: Izrael nedokáže zničit kořeny Hamásu

Profackování realitou: Izrael nedokáže zničit kořeny Hamásu
Izraelští vojáci v Gaze / IDF (Zvětšit)

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlašuje, že cílem izraelských obranných sil (IDF) je „zcela porazit vražedného nepřítele a zajistit naši existenci“ a dovést Izrael k „drtivému vítězství“ . Jenže začíná být zřejmé, že Hamás bude téměř nemožné zničit i s kořeny a situace nabírá směr status quo ante.

„Chci vědět, jak to skončí.“ Takto se v roce 2003 slavně vyjádřil David Petraeus, tehdejší velitel 101. výsadkové divize. Bylo to po skončení počáteční fáze války v Iráku, kdy drtivá převaha koalice vedené Spojenými státy přeorala[2] iráckou poušť a vymazala jakákoliv ohniska státem organizovaného odporu z povrchu zemského. Ale po ukončení této fáze se země začala propadat do sektářského krveprolití, stala se magnetem pro džihádisty z celého světa a odpor proti invazi se přelil do guerillové fáze.

A podobně jako předtím USA ve válkách v Iráku a Afghánistánu je nyní Izrael odhodlán porazit své protivníky silou zbraní. Cíle USA byly na počátku podobně jasné a měřitelné – zničit Al-Káidu a svrhnout režim Talibanu – jen aby USA následně sklouzly k herkulovskému úkolu vybudovat afghánský stát od základů a transformovat Irák ve fungující otevřenou společnost. Vzhledem k tomu, že izraelská operace v Gaze pomalu přechází právě do fáze nízké intenzity, mají izraelští politici povinnost položit si stejné otázky, jaké si před více než dvaceti lety zjevně nepoložili politici USA. Zdá se však, že stejně jako Američané před nimi, to nejsou ochotni nebo schopni udělat.[3]

Ukončení operace IDF „Železné meče“, ať už nastane kdykoli, nebude znamenat konec bojů v Gaze. Pokud nebude brzy vytvořen plán zaplňující prázdné místo ve správě Gazy po skončení bojů vysoké intenzity, převezmou vládu síly chaosu, stejně jako tomu bylo v Iráku. A čas se krátí.

Izraelská vláda bude jistě tvrdit, že rekonstrukci kvazi-státu v Gaze půjde provést rychle a relativně bezbolestně, ale Amerika ztratila v Iráku mnohem více vojáků v letech po ukončení hlavních bojových operací než za krátkou dobu, kterou trvalo dosáhnout změny režimu. Izrael bude i k dočasné okupaci Gazy potřebovat alespoň 80 000 vojáků, přičemž k datu psaní článku činí ztráty IDF asi 550 příslušníků. Mezitím povstalecká matematika z Iráku říká: Každý zabitý nevinný vytváří i deset nových povstalců. To nezní jako recept na funkční systém – a to nejen v Gaze – okupace může dřív nebo později otevřít další fronty konfliktu, nejakutněji[4] na hranicích s Libanonem, kde vládne Hizballáh.

Jelikož IDF získává účinnou kontrolu nad velkou částí Gazy, ale Hamás není a ještě dlouho nebude zcela zničen, stává se absence plánu na „den poté“ stále naléhavějším problémem. K likvidaci vládních a vojenských kapacit Hamásu, což je izraelským vojenským cílem, plánuje Izrael dobýt celé pásmo Gazy a zřejmě ho nějakou dobu okupovat. Po dosažení této fáze si chce izraelská vláda udržet trvalou vojenskou kontrolu nad Gazou, aniž by se zabývala občanským životem Gazanů, což je ale v principu prakticky nemožné.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Palestinské teroristické hnutí Hamás: Původ, financování, vláda v Gaze, selhání Netanjahua

Před několika dny palestinské teroristické hnutí Hamás podniklo masivní překvapivý útok skrz ...

Městské bojiště Gaza: Hamás se na izraelský útok připravoval deset let

Izrael, toho času ve válečném stavu, právě provádí to, co umí jen málokterá země na světě. ...

Jakub Szántó: Izrael proti vedení Hamásu aktivoval legendární jednotku „odplaty“ Kidon

„Po Hamásu, a to včetně jeho zahraničního vedení, které je v exilu v Libanonu, v Turecku a Kataru, ...

PREMIUM Teorie vítězství Izraele. Zničit Hamás. Ale co dál?  

Po ukončení dočasného příměří se Izrael vrátil ke svému vyhlášenému cíli zničit teroristickou ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.