Stealth - chiméra nebo strategická výhoda?

F-22A Raptor; větší foto / U.S. Air Force

Před několika dny ruský generálplukovník Igor Maltsev, bývalý náčelník štábu ruské protivzdušné obrany (PVO), označil technologii stealth jako “papírovou chiméru.” Rusko však investuje miliardy dolarů do vývoje stealth stíhačky T-50 a stealth bombardéru PAK-DA. Jak je to tedy s technologii "stealth"?

Mediální přestřelky

V současné době řada zemí vývíjí nejen stealth letadel, ale i "neviditelné" střely. Američané zavádějí stíhačku F-35 a připravují vývoj bombardéru B-21. Čína pracuje hned na dvojici stealth stíhaček - Chengdu J-20 a menší Shenyang J-31.

Rusko zase vyvíjí stíhačku Suchoj T-50, strategický bombardér PAK-DA a zavedlo do výzbroje stealth rakety vzduch-země Ch-101/102.

Přesto ruská média pravidelně informují o zbytečnosti technologie stealth, resp. o zranitelnosti stealth letadel vůči ruským systémům PVO. Naopak podle amerických médií stealth výrazně zvyšuje šance v boji proti PVO protivníka.

Například podle magazínu National Interest současné ruské komplety S-300 i S-400 nemají dostatečnou přesnost, aby dokázaly efektivně bojovat proti stíhačkám F-22A Raptor a F-35 Lightning II. Jinak řečeno - dle amerických médií ztráty ruské PVO budou vyšší, než ztráty mezi americkými letadly.

“Ani dnes ruské nebo čínské systémy neřeší tento problém (zaměření stealth letadel - pozn. red.). Je ale jasné, že v průběhu doby technologie stealth přestává být výhodou,” dočteme se v inkrimovaném článku na National Interest.

Na druhé straně ruská Gazeta.ru oslovila v reakci na americký článek bývalé velitele ruské PVO. Podle generálplukovníka Vladímira Litvinova v záloze, bývalého zástupce šéfa ruské PVO, jsou závěry amerických autorů “amatérské a politicky motivované.”

Připomeňme, že cílem stealth je zmást zaměřovací radar proleteckých raket PVO. Zaměřovací radary (pracující v určirém kmitočtovém pásmu) mají velkou přesnost, ale malý dosah. Naopak přehledové radary dokáží stealth letoun odhalit, ale nemají dostatečnou přesnost - nedokáží na letadlo navést raketu.

“Autoři zřejmě neznají principy přiblížení rakety k cíli. Raketa má dálkové povelové navádění, plus infračervené, optické a další systémy navedení. Možná je signál slabý, ale raketa se stále točí správným směrem (proti letounu - pozn. red.) - reaguje na teplo,” vysvětluje Litvinov. “Raketa nezasáhne cíl přímo. Bojová hlavice v přesné vzdálenosti exploduje - rovnoměrně rozptýlený mrak fragmentů je poté vržen proti cíli.”

“Je to politika, která nás má oslabit a ovlivnit trh se zbraněmi. Podobné články mohou ovlivnit zahraniční armády. Tyto články nejsou určeny nám, ale těm, kteří kupují zbraně z Ruska,” myslí si zase generálplukovník Maltsev

Rusko:”Stealth je k ničemu. Máme stealth stíhačku T-50.”

Podle Dave Majumdara z National Interest je navádění na dálku rakety poměrně běžné, ale v současné době žádná raketa kompletů S-300 nebo S-400 nemá optický nebo infračervený zaměřovací senzor. Rakety S-300/S-400 se navádějí výhradně pomocí vlastních aktivních radarů nebo pomocí dálkového povelového navádění (raketa je řízená povely ze země).

Je samozřejmě možné raketu kombinující radar a infračervený senzor vyvinout - to si ale mimo jiné vyžádá značné finance a také nesnadné testování (je nutno otestovat, že raketa skutečně dokáže zaměřit teplo F-22 a F-35). Infračervené a optické senzory mají navíc omezený dosah a lze je pasivně i aktivně rušit.

Nicméně i podle některých západních expertů, jako plukovníka Michaela Pietrucha, bývalého instruktora elektronického boje v americkém letectvu, lze stealth letouny zaměřit novou generací radarů s dlouhým dosahem.

Majumdara oslovil několik nejmenovaných expertů z amerického letectva. Podle nich stealth letouny mají jednoduše převahu nad současnými prostředky PVO. Na druhou stranu přiznávají, že vývoj nové generace radarů není vyloučen - vše to je ale o taktice nasazení, která má zásadní vliv na výsledek boje.

Při zvažování úspěšnosti ruské PVO vůči stealth letounům nelze přemýšlet šablonovitě - do hry vstoupí cela řada dalších systémů, např. letouny a prostředky elektronického boje (EA-18G Growler), nebo letadla určená pro boj s PVO (F-16CJ/DJ).

Na konec se vtírá opět otázka: "Proč tedy Rusové a Číňané vyvíjejí vlastní stealth letadla a rakety, pokud je stealth k ničemu?" Nebo snad opravdu platí závěr ruského autora Alexandra Sardurioho, že vývoj stíhačky T-50 (ale i F-22) je pouze mrhání penězi?

Zdroj: Gazeta.ru, National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dokáže americké námořnictvo bojovat s ruskými ponorkami?

V nedávném článku jsme si představili novou ruskou útočnou ponorku K-560 Severodvinsk s jaderným ...

Hypersonické zbraně - nová éra válčení je zde

Čína, Rusko, Spojené státy i Indie intenzivně pracují na přesných zbraních schopných dosáhnout ...

Ruská hrozba: Protivzdušná obrana a raketové systémy

Zatímco NATO se posledních 15 let soustředilo na bojové operace proti povstalcům, Rusko využilo ...

Dron MQ-25 Stingray: Klíč v boji proti ponorkám

Americké námořnictvo (US Navy) přiznává ztrátu schopností vést efektivní boj proti ponorkám, tzv. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Shania
  13:52 29.08.2016

  Paradni 360 video z P-51ve formaci s F-35A https://www.youtube.com/watch?... Koho pak zajíma, tak MD napsal pár nových poznámek k F-117 (lítal s ...Zobrazit celý příspěvek

  Paradni 360 video z P-51ve formaci s F-35A

  https://www.youtube.com/watch?...

  Koho pak zajíma, tak MD napsal pár nových poznámek k F-117 (lítal s ní)

  http://www.f-16.net/forum/view... Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  10:52 29.08.2016

  Rusové rozporují význam stealth, respektivě ho bagatelizují, no ani se nedivím ale nějak se zapomíná na čem je založeno vítězství v případném boji. Vždy rozhoduje soubor mnoha ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusové rozporují význam stealth, respektivě ho bagatelizují, no ani se nedivím ale nějak se zapomíná na čem je založeno vítězství v případném boji. Vždy rozhoduje soubor mnoha faktorů. V čím větším množství těchto faktorů získám převahu, tím mám větší šance vyhrát a stealth schopnost je jedním z těchto faktorů. Vždy jde přeci o to, mít něco navíc, nějakou výhodu, která v konečném účtování převáží misku vah na moji stranu.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:58 29.08.2016

  jarpe: možná, na druhou stranu lepší zdroj informací mít ještě hodně dlouho mít nebudeme. Příběh byl o tom, jak koalice dala ultimatum SyAF, aby neutočila na pozice jejich ...Zobrazit celý příspěvek

  jarpe: možná, na druhou stranu lepší zdroj informací mít ještě hodně dlouho mít nebudeme.

  Příběh byl o tom, jak koalice dala ultimatum SyAF, aby neutočila na pozice jejich speciálních sil... asi perfektně uvěřitelná historka, raptor už je tam jen jako bonus. A pořád je to něco, co se stát mohlo a není na tom nic neuvěřitelného.

  Nicméně argumentace Martyho a pár ostatních lidí proč se to takhle stát nemohlo byli naprosto mimo. Vůbec si neuvědomují, jak málo piloti o situaci okolo nich ví, i s podporou datalinku a podpůrných prostředku.

  Celá historie leteckých soubojů není o tom jak si to dvě letadla manevrují, ale o tom jak se někdo nepozorovaně přiblížil a sestřelil nic netušící cíl. A i okolo 5 gen boje se točí okolo toho mít víc informací než nepřítel (dobré senzory, sensor fusion, pokročilé datalinky a sítě) a omezit informace nepříteli (stealth, taktika, lpi)
  -------------------------
  tady je zdroj k tem blizkým setkáním s ruskymi letadly o čem jsem psal dříve. Velmi blízko tady asi nebude 600m

  http://www.airforcemag.com/Mag...

  "Russian and Syrian pilots are 'interested' in the F-22, and may have tried maneuvering close by to see how the jet operates, but 'because of our sophisticated avionics and…stealth and…supercruise and maneuverability,' there’s 'not a time where we allow Syrians or Russians to see us or influence us in any way without us choosing for them to do that,' Anhalt explained. He said there were 'some incidents…early on' in which F-22s had to steer coalition air packages away from the Syrian or Russian jets and 'we were very close to them and they never realized it'." [emphasis added]Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  08:51 29.08.2016

  Marthy měl pravdu v jednom. Že si necháte nabulíkovat cokoli, když to pochází z politicky korektního zdroje.

  Marthy měl pravdu v jednom. Že si necháte nabulíkovat cokoli, když to pochází z politicky korektního zdroje.

 • JirkaM
  22:06 28.08.2016

  Stealth letadla jsou drahá, nesmírně náročná na údržbu a je možné, že nakonec budou docela dobře zranitelná. A přitom je stojí zato mít. Už jen malý počet T-50 donutí američany ...Zobrazit celý příspěvek

  Stealth letadla jsou drahá, nesmírně náročná na údržbu a je možné, že nakonec budou docela dobře zranitelná.

  A přitom je stojí zato mít. Už jen malý počet T-50 donutí američany reagovat - budou muset přizpůsobit všechno od radarů, přes taktiku až po řízené střely, což bude stát neskutečné peníze a bude se to muset udělat kvůli desti T-50kám úplně stejně jako kvůli tisícovce. A pokud se nakonec ukáže, že se Rusové pletou a že stealth je úžasná výhoda, prostě se těch T-50 vyrobí víc.

  Na druhou stranu, mít všechna letadla stealth může nakonec být hrozný průšvih, pokud se ukáže, že stealth je k ničemu.Skrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  22:04 28.08.2016

  Marthy: Pokud máte potřebu ostatním diskutujícím,byť s jejich názorem nesouhlasíte, vulgárně nadávat, doporučuji změnu diskuzního fóra. Třeba takové novinky.cz by Vám jistě ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: Pokud máte potřebu ostatním diskutujícím,byť s jejich názorem nesouhlasíte, vulgárně nadávat, doporučuji změnu diskuzního fóra. Třeba takové novinky.cz by Vám jistě vyhovovaly lépe.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:11 28.08.2016

  Ještě k těm "magickým satelitům": Jestli si někdo představuje satelit, který "fotí celou sýrii" a sleduje siluetu F22 - teda má rozlišení alespoň v řádech pixel na desítky ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě k těm "magickým satelitům":

  Jestli si někdo představuje satelit, který "fotí celou sýrii" a sleduje siluetu F22 - teda má rozlišení alespoň v řádech pixel na desítky centimetrů, tak si zkuste spočítat, jakej datovej tok by takovej satelit musel zpracovávat. Superpočítač na orbitě ještě fakt není a nějakej čas nebude.Skrýt celý příspěvek

 • @bug@
  19:32 28.08.2016

  Zajímavá témata, o kterých jsou psané články napříč celým webem, ale obsah samotných článků je zoufalý. Autor a majitel stránek se pasoval na experta na všechny kategorie zbraní a ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavá témata, o kterých jsou psané články napříč celým webem, ale obsah samotných článků je zoufalý. Autor a majitel stránek se pasoval na experta na všechny kategorie zbraní a nebojí se o nich psát, i když jen přepisuje články z cizojazyčných webů lidem mimo obor maximálně plete hlavu. Informační hodnota článků je nulová...Skrýt celý příspěvek

 • Stanyk
  18:52 28.08.2016

  Marthy: hehe, ty seš fakt dobrej.. pilot archaického stíhacího bombardéru hledá přes záda F22. No že se nevykašlou na modernizaci radarů, když se stačí otočit a naklánět letadlo.. ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: hehe, ty seš fakt dobrej.. pilot archaického stíhacího bombardéru hledá přes záda F22. No že se nevykašlou na modernizaci radarů, když se stačí otočit a naklánět letadlo.. To je tak pitomí, až je to pěkný :)

  Ale aby sis nemyslel, že jsem pro US fanda, tak zasílám link na video https://www.youtube.com/watch?... ze kterého vyplývá, že i taková F16 neví o jiném stroji MIG-31, pokud pilot ví, jak a kam se ji nalepit na zadek.. Situace proběhla i v českých mediíích.Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  18:37 28.08.2016

  Na 600 metrů uvidí kulový a ne co "veze" na podvěsech. Ale je možné, že mají v kokpitu klasický dalekohled

  Na 600 metrů uvidí kulový a ne co "veze" na podvěsech. Ale je možné, že mají v kokpitu klasický dalekohled

 • jj284b
  18:19 28.08.2016

  Maj. Gen. Jay Silveria said he was prepared to order the pilots to down the Syrian aircraft if they threatened coalition forces. “I wouldn't have hesitated,” he said. " “All I ...Zobrazit celý příspěvek

  Maj. Gen. Jay Silveria said he was prepared to order the pilots to down the Syrian aircraft if they threatened coalition forces. “I wouldn't have hesitated,” he said. "
  “All I needed at that point to shoot them down was a report from the ground that they were being attacked,”Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  18:03 28.08.2016

  to Arassuil: Díky, pěkné počtení. Takže žádný americký velvyslanec, žádná CIA a žádná 2. válka v zálivu. Kuvajťani si najali lobbistickou agenturu, aby ovlivňovala americké ...Zobrazit celý příspěvek

  to Arassuil: Díky, pěkné počtení.

  Takže žádný americký velvyslanec, žádná CIA a žádná 2. válka v zálivu. Kuvajťani si najali lobbistickou agenturu, aby ovlivňovala americké veřejné mínění ve prospěch osvobození Kuvajtu. Zajímavé, tuhle historku jsem neznal.Skrýt celý příspěvek

 • Arassuil
  15:06 28.08.2016

  skelet: Jedno z mnoha Marthyho drobných přehlédnutí? :-D

  skelet: Jedno z mnoha Marthyho drobných přehlédnutí? :-D

 • Arassuil
  15:05 28.08.2016

  StandaBlabol: Bohužel nejen tento článek je důkazem toho, že propaganda je mocná zbraň. Marthy jaksi absolutně nereflektuje fakt, že to nebyla dcera amerického velvyslance (nýbrž ...Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol: Bohužel nejen tento článek je důkazem toho, že propaganda je mocná zbraň. Marthy jaksi absolutně nereflektuje fakt, že to nebyla dcera amerického velvyslance (nýbrž kuvajtského velvyslance v USA) nebo to, že kampaň řídila agentura Hill+Knowlton Strategies (a nikoliv CIA).Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  15:03 28.08.2016

  Standablabol: ono se to netýkalo války v Iráku, ale války v Kuvajtu, v roce 1991.

  Standablabol: ono se to netýkalo války v Iráku, ale války v Kuvajtu, v roce 1991.

 • Arassuil
  15:00 28.08.2016
 • StandaBlabol
  14:48 28.08.2016

  to Marthy: Té historce je možné věřit prostě proto, že dává smysl. Američani měli důvod a zároveň schopnosti to udělat. A udělali totéž už dřív, íránským Phantomům. Ale nenašel ...Zobrazit celý příspěvek

  to Marthy:

  Té historce je možné věřit prostě proto, že dává smysl. Američani měli důvod a zároveň schopnosti to udělat. A udělali totéž už dřív, íránským Phantomům. Ale nenašel jsem na wiki tu historku o Kuvajtské princezně. Ta zní hodně přitažená za vlasy můžeš poslat link?Skrýt celý příspěvek

 • tom75
  14:24 28.08.2016

  jj284b
  Doporucuji film Vrteti psem
  Otazecka nemaji f22 kamery pro zdokumentovani letu ? Jen se ptam

  jj284b
  Doporucuji film Vrteti psem
  Otazecka nemaji f22 kamery pro zdokumentovani letu ? Jen se ptam

 • skelet
  14:10 28.08.2016

  jj224b: pokud by našli něco nehezkého, tak by nejspíše udělali na piloty "bububu", až kdyby je syřané ignorovali, tak by šli k zemi. Jinak by to prohlížení Su-24 nedávalo smysl a ...Zobrazit celý příspěvek

  jj224b: pokud by našli něco nehezkého, tak by nejspíše udělali na piloty "bububu", až kdyby je syřané ignorovali, tak by šli k zemi. Jinak by to prohlížení Su-24 nedávalo smysl a poslali je k zemi hned.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  13:20 28.08.2016

  jj284b-a ty jsi naprostý idiot.To co popisuješ tvrdí us army,a ty tomu bez důkazů věříš?Říká ti něco válka v Iráku a Irácké chemické zbraně?Ty byly důvod invaze a prakticky zničení ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b-a ty jsi naprostý idiot.To co popisuješ tvrdí us army,a ty tomu bez důkazů věříš?Říká ti něco válka v Iráku a Irácké chemické zbraně?Ty byly důvod invaze a prakticky zničení Iráku,a kdo tvrdil že tam jsou chemické zbraně,tudíš je nutné Irák napadnout?US army,a byla to naprostá,účelová lež.Jen tak mimochodem,zařvalo tam několik set tisíc lidí...
  a ty myslíš že si Američané nedokáží vymyslet takovou menší pohádku,když vědomě a účelově lhali v Iráku?Jak říkám,musíš to mít v hlavě vykradené.
  Jednoduše nevěřím zprávám z Ameriky,dokud se nepotvrdí z jiných zdrojů,a nemám jediný důvod jim věřit.
  Pokud by někdo pochyboval,doporučuji nastudovat válku v Iráku na wiki...Například tu část kde Kuvajtská princezna uvedla do CNN že na vlastní oči viděla Irácké vojáky jak zabíjejí děti z inkubátorů.Po pár letech nějaký nezávislý novinář zjisti že ta žena byla dcerou Amerického velvyslance,celé si to vymyslela.Bylo to nahráno CIA...Já bych té hlouposti o vraždění novorozeňat nevěřil hned ze startu,ale jak vidím je stále dost tupých lidí,jako jsi ty,kteří uvěří každému nesmyslu který ti Američané naklínují do kebule.
  Další diskuse s někým jako ty nemá smysl,takže sbohem.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 6