Stealth - chiméra nebo strategická výhoda?

F-22A Raptor; větší foto / U.S. Air Force

Před několika dny ruský generálplukovník Igor Maltsev, bývalý náčelník štábu ruské protivzdušné obrany (PVO), označil technologii stealth jako “papírovou chiméru.” Rusko však investuje miliardy dolarů do vývoje stealth stíhačky T-50 a stealth bombardéru PAK-DA. Jak je to tedy s technologii "stealth"?

Mediální přestřelky

V současné době řada zemí vývíjí nejen stealth letadel, ale i "neviditelné" střely. Američané zavádějí stíhačku F-35 a připravují vývoj bombardéru B-21. Čína pracuje hned na dvojici stealth stíhaček - Chengdu J-20 a menší Shenyang J-31.

Rusko zase vyvíjí stíhačku Suchoj T-50, strategický bombardér PAK-DA a zavedlo do výzbroje stealth rakety vzduch-země Ch-101/102.

Přesto ruská média pravidelně informují o zbytečnosti technologie stealth, resp. o zranitelnosti stealth letadel vůči ruským systémům PVO. Naopak podle amerických médií stealth výrazně zvyšuje šance v boji proti PVO protivníka.

Například podle magazínu National Interest současné ruské komplety S-300 i S-400 nemají dostatečnou přesnost, aby dokázaly efektivně bojovat proti stíhačkám F-22A Raptor a F-35 Lightning II. Jinak řečeno - dle amerických médií ztráty ruské PVO budou vyšší, než ztráty mezi americkými letadly.

“Ani dnes ruské nebo čínské systémy neřeší tento problém (zaměření stealth letadel - pozn. red.). Je ale jasné, že v průběhu doby technologie stealth přestává být výhodou,” dočteme se v inkrimovaném článku na National Interest.

Na druhé straně ruská Gazeta.ru oslovila v reakci na americký článek bývalé velitele ruské PVO. Podle generálplukovníka Vladímira Litvinova v záloze, bývalého zástupce šéfa ruské PVO, jsou závěry amerických autorů “amatérské a politicky motivované.”

Připomeňme, že cílem stealth je zmást zaměřovací radar proleteckých raket PVO. Zaměřovací radary (pracující v určirém kmitočtovém pásmu) mají velkou přesnost, ale malý dosah. Naopak přehledové radary dokáží stealth letoun odhalit, ale nemají dostatečnou přesnost - nedokáží na letadlo navést raketu.

“Autoři zřejmě neznají principy přiblížení rakety k cíli. Raketa má dálkové povelové navádění, plus infračervené, optické a další systémy navedení. Možná je signál slabý, ale raketa se stále točí správným směrem (proti letounu - pozn. red.) - reaguje na teplo,” vysvětluje Litvinov. “Raketa nezasáhne cíl přímo. Bojová hlavice v přesné vzdálenosti exploduje - rovnoměrně rozptýlený mrak fragmentů je poté vržen proti cíli.”

“Je to politika, která nás má oslabit a ovlivnit trh se zbraněmi. Podobné články mohou ovlivnit zahraniční armády. Tyto články nejsou určeny nám, ale těm, kteří kupují zbraně z Ruska,” myslí si zase generálplukovník Maltsev

Rusko:”Stealth je k ničemu. Máme stealth stíhačku T-50.”

Podle Dave Majumdara z National Interest je navádění na dálku rakety poměrně běžné, ale v současné době žádná raketa kompletů S-300 nebo S-400 nemá optický nebo infračervený zaměřovací senzor. Rakety S-300/S-400 se navádějí výhradně pomocí vlastních aktivních radarů nebo pomocí dálkového povelového navádění (raketa je řízená povely ze země).

Je samozřejmě možné raketu kombinující radar a infračervený senzor vyvinout - to si ale mimo jiné vyžádá značné finance a také nesnadné testování (je nutno otestovat, že raketa skutečně dokáže zaměřit teplo F-22 a F-35). Infračervené a optické senzory mají navíc omezený dosah a lze je pasivně i aktivně rušit.

Nicméně i podle některých západních expertů, jako plukovníka Michaela Pietrucha, bývalého instruktora elektronického boje v americkém letectvu, lze stealth letouny zaměřit novou generací radarů s dlouhým dosahem.

Majumdara oslovil několik nejmenovaných expertů z amerického letectva. Podle nich stealth letouny mají jednoduše převahu nad současnými prostředky PVO. Na druhou stranu přiznávají, že vývoj nové generace radarů není vyloučen - vše to je ale o taktice nasazení, která má zásadní vliv na výsledek boje.

Při zvažování úspěšnosti ruské PVO vůči stealth letounům nelze přemýšlet šablonovitě - do hry vstoupí cela řada dalších systémů, např. letouny a prostředky elektronického boje (EA-18G Growler), nebo letadla určená pro boj s PVO (F-16CJ/DJ).

Na konec se vtírá opět otázka: "Proč tedy Rusové a Číňané vyvíjejí vlastní stealth letadla a rakety, pokud je stealth k ničemu?" Nebo snad opravdu platí závěr ruského autora Alexandra Sardurioho, že vývoj stíhačky T-50 (ale i F-22) je pouze mrhání penězi?

Zdroj: Gazeta.ru, National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dokáže americké námořnictvo bojovat s ruskými ponorkami?

V nedávném článku jsme si představili novou ruskou útočnou ponorku K-560 Severodvinsk s jaderným ...

Hypersonické zbraně - nová éra válčení je zde

Čína, Rusko, Spojené státy i Indie intenzivně pracují na přesných zbraních schopných dosáhnout ...

Ruská hrozba: Protivzdušná obrana a raketové systémy

Zatímco NATO se posledních 15 let soustředilo na bojové operace proti povstalcům, Rusko využilo ...

Dron MQ-25 Stingray: Klíč v boji proti ponorkám

Americké námořnictvo (US Navy) přiznává ztrátu schopností vést efektivní boj proti ponorkám, tzv. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • skelet
  09:19 28.08.2016

  Marthy: hlavní silou F-22 je sice stealth (senzory pomineme), ale je stavěna i na "psí" souboje. A na ty Su-24 není stavěná ani v náznaku. Ta má ve výzbroji 2-4x PLŘS R-60, což je ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: hlavní silou F-22 je sice stealth (senzory pomineme), ale je stavěna i na "psí" souboje. A na ty Su-24 není stavěná ani v náznaku. Ta má ve výzbroji 2-4x PLŘS R-60, což je už poměrně stará raketa. Takže riziko sestřelení ze strany Su-24 je malé až minimální. Použítí Awacsu opět minimalizuje možnost letecké pasti. Takže zbývá maximálně pozemní PVO..
  Ne vždy co se zdá nemožné, nemožným je, a ne vše co je možné, možným je.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:05 28.08.2016

  clovece, ak by tie Su-24 mali podvesene bomby, tak by sli dole a ani by nevedeli co sa deje.. ta F22 sa im nam nesla ukazat, len zistila ci maju vyzbroj. Americania maju v ...Zobrazit celý příspěvek

  clovece, ak by tie Su-24 mali podvesene bomby, tak by sli dole a ani by nevedeli co sa deje.. ta F22 sa im nam nesla ukazat, len zistila ci maju vyzbroj.

  Americania maju v oblasti aj AWACS.. takze tie tvoje ody na past a podobne su absolutny nezmysel. a ako presne by si tam chcel skryt Su-35 ci Mig29? oba stroj svietia na radare ako vianocny stromcek..Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  07:40 28.08.2016

  Gloton-kde jsem psal že Ruská posádka sestřeleného Su-24 o Tureckém letounu věděla či nevěděla?Nemáš úpal sám,nebo jsi si trochu přihnul? Pro ostatní:Jeden z hlavních důvodů proč ...Zobrazit celý příspěvek

  Gloton-kde jsem psal že Ruská posádka sestřeleného Su-24 o Tureckém letounu věděla či nevěděla?Nemáš úpal sám,nebo jsi si trochu přihnul?
  Pro ostatní:Jeden z hlavních důvodů proč se tenhle příběh nestal tak jak ho popisují US média je že by byl nesmysl aby piloti F-22 sami sebe připravili o tu největší výhodu kterou měli-o vlastnost stealth.Jde o nejdůležitější vlastnost toho letounu a je na ní postavena taktika jeho použití.Je určen pro skryté napadání nepřátelských letadel mimo dosah jejich senzorů,pro napadání cílů ve skrytu,v noci,mimo dosah protivníkových senzorů.
  A vy si myslíte že nějaký velitel pošle F-22 ve dne,do velmi nebezpečné oblasti aby se přiblížily na dohled (600m!) k Syrským letounům?Asi tam měli zrovna letecký den a chtěl je předvést,ne?
  Mějte rozum,nikdy v životě by takhle tyhle velmi drahé,mnoha tajnými technologiemi osazené letouny neriskovali.
  Například ty Su-24 se mohli kdykoliv otočit,v bojové situace přece nelítají pořád rovně,to není dopravní linka.Někdy udělají otočku kolem cíle,atd..
  Poblíž moh být skrytý komplex PVO...pokud vím takový 9k37 buk je schopen v případě potřeby navádět střely ve dne opticky...no na menší vzdálenost by je mohl zachytit i radarem.
  Klidně by to mohla být i past,nebyla by ani první ani poslední na blízkém východě.Někde ve skrytu mohle klidně číhat dvojice Migů29,nedá se vyloučit ani že by šlo o Ruský plán na získání trosek F-22,tak by tam mohl číhat Su-35.
  Sory,ale tohle by nikdy neudělali,pokud by chtěli ty Su-24 zastrašit přiblížily by se k nim na dosah svých senzorů(daleko mimo dosah jejich a případné PVO) a zaměřily by je střeleckými radary.To by posádky Su-24 hned zjistily a pelášily by domů co jim motory stačí.
  Podle mého tuhle "Americkou pohádku"vymyslel nějaký úředníček v CIA,je třeba sem tam pozvednou morálku armády a její prestiž v USA a ve světě,je třeba sem tam udělat blbce z Syrských pilotů a zesměšnit jejich schopnosti a schopnosti Ruských letadel.
  Jde sice o hodně naivní a děravou pohádku,přesto jak se zdá uvedla spoustu lidí do extáze..:DSkrýt celý příspěvek

 • Gloton
  03:32 28.08.2016

  Marthy: takže teď je zcela jasné, že to ruské Su-24 sestřelené Turkem, byla jasná ruská "provokace". Kdyby sami nechtěli "provokovat" tím, že se nechají sestřelit, nemohla by ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  takže teď je zcela jasné, že to ruské Su-24 sestřelené Turkem, byla jasná ruská "provokace". Kdyby sami nechtěli "provokovat" tím, že se nechají sestřelit, nemohla by přece předpotopní F-16 mít tu nejmenší šanci je překvapit útokem a nepozorovaně sestřelit.......když ani F-22 nemá šanci se nepozorovaně přiblížit k Su-24 starší verze.....PLŘS vypálenou z F-16 by museli "vidět" úplně nádherně, protože její výtokové plyny pro infra senzory doslova svítí a jako stealth také konstruována není.

  Čéče to máš z horka, ty své představy o schopnostech Su-24, nebo něco bereš? :))Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  00:25 28.08.2016

  Marthy: dva dni predtym dve Syrske Su-24 bombardovali pozicie Kurdov v tom istom meste.. cele sa to odohralo len par stovak metrov od pozicii US Special Forces, ktore tymto ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: dva dni predtym dve Syrske Su-24 bombardovali pozicie Kurdov v tom istom meste.. cele sa to odohralo len par stovak metrov od pozicii US Special Forces, ktore tymto Syrcania nepriamo ohrozili.. US dali Syrii vediet, ze skratka nabuduce uz takyto utok nebudu tolerovat a prave preto tam boli tie F22... Ak by Syrske Su-24 mali podvesenu nejaku vyzbroj, velitel AF ktory operacii velil bol pripraveny ich zostrelit, prave preto tam ta F22 sla overit si ci predstavuju hrozbu alebo nie.

  a co sa tyka tych tvojich "uvah" o lahkych obratoch a tak podobne... a odkial by podla teba ten pilot vedel ze tam mozno nieco je? to by museli byt kvalitne paranoidny, navyse by taketo mierne obraty museli robit prakticky neustale od startu az po pristatie.. lolSkrýt celý příspěvek

 • skelet
  00:01 28.08.2016

  1) posadka Su-24 ma velmi omezeny vyhled. Da se rici, ze mizivy. Proc? Protoze piloti Su-24 nemely letat "na oci", ale "na radar". Takze zadna mala zmena kurzu, ale velka zmena ...Zobrazit celý příspěvek

  1) posadka Su-24 ma velmi omezeny vyhled. Da se rici, ze mizivy. Proc? Protoze piloti Su-24 nemely letat "na oci", ale "na radar". Takze zadna mala zmena kurzu, ale velka zmena kurzu.
  2) to ze se v Syrii bojuje vime, ze se k tomu pouzivaji i letadla vime. To ze se v urcitych oblastech pohybuji "poradci" vime take. A pres to je neuveritelne, ze si Su-24 "skrtne" o prostor, ktery je "chraneny"? A ty F-22 tam operuji uz hodne dlouho..Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  23:31 27.08.2016

  Pilotu SU-24 přece stačí aby sem tam udělal lehký obrat,vlevo-vpravo a mrknul se dozadu,aby uviděl kohokoliv kdo by se mu chtěl dostat za ocas.Ve dne,600 metrů,černý letoun...ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Pilotu SU-24 přece stačí aby sem tam udělal lehký obrat,vlevo-vpravo a mrknul se dozadu,aby uviděl kohokoliv kdo by se mu chtěl dostat za ocas.Ve dne,600 metrů,černý letoun...ale kdež.
  Všechny okolnosti mi říkají že tohle se nestalo,anebo zcela jinak než jak popisují Američané.
  Su-24 by letěli provokovat Američany?Velmi nepravděpodobné
  Letěli by bez výzbroje na bojovou misi?Nesmysl
  Američané by je stíhali,i když věděli že ty su-24 se vracejí domů z mise bez výzbroje,ale neměli v úmyslu je sestřelit?Proč?
  Piloti a operátoři su-24 vědí že je může ohrozit nepřátelské stíhačky,ale nedají si pozor na zadní polosféru?Přitom stačí sem tam menší změna kursu...velmi nepravděpodobné
  Američané pošlou své nejtajnější letouny na Syrské území,kvůli dvěma zastaralým bombardérům o kterých museli vědět že jsou už bez výzbroje,že se vracejí z mise?Proč by riskovali odhalení technologie F-22,třeba kvůli poruše,náhodnému sestřelu PVO,kvůli pro ně zcela bezvýznamným Su-24,které pro ně nepředstavovali žádnou hrozbu?Na postrašení těch letounů s klidem stačily F-16...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:26 27.08.2016

  Ruská Su-24 nevěděla, že ji stíhají turecké F-16. Pilot dokonce do poslední chvíle nevěděl, že na něj letí raketa. Ale syrští piloti téhož letadla v obstarožní versi dozajista ví, ...Zobrazit celý příspěvek

  Ruská Su-24 nevěděla, že ji stíhají turecké F-16. Pilot dokonce do poslední chvíle nevěděl, že na něj letí raketa. Ale syrští piloti téhož letadla v obstarožní versi dozajista ví, že jim za zadkem letí F-22. Buď jsou Rusové tak pitomí nebo Syřané tak geniální. Nebo... C je správně ;-)Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  23:17 27.08.2016

  Marthy: uvědom si, že Su-24 je zkrátka bombardér. Není to F-15E, není to Su-30 a ani Su-34. Dokonce to není ani Tu-22, která má leší senzory, než ta Su-24. A pokud to nebyly ruské ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: uvědom si, že Su-24 je zkrátka bombardér. Není to F-15E, není to Su-30 a ani Su-34. Dokonce to není ani Tu-22, která má leší senzory, než ta Su-24. A pokud to nebyly ruské Su-24 (jak tvrdí Rusové), tak měly ještě omezenější schopnosti.
  Nebyl by to v historii první případ letectví, kdy stíhaný pilot nevěděl, která bije a nebude ani poslední. Ty vycházíš z ideálního a možná i idealizovaného stavu, kdy vše šlape jak po drátkách. Ale takový reálný život a reálná válka vůbec není.
  Já si troufám říct, že za prdel Su-24 se umí dostat nepozorovaně jakákoliv stíhačka. To fááákt není Su-34.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:09 27.08.2016

  pro Marthy: Vážně si myslíte, že letadla nemají "mrtvý úhel" (nebo zónu)? Pilot F-22, který si nejprve prohlédl zespoda výzbroj Íránské F-4, načež s jejím pilotem navázal vizuální ...Zobrazit celý příspěvek

  pro Marthy: Vážně si myslíte, že letadla nemají "mrtvý úhel" (nebo zónu)? Pilot F-22, který si nejprve prohlédl zespoda výzbroj Íránské F-4, načež s jejím pilotem navázal vizuální kontakt a rádiem mu řekl, že by měl jít domů (a nestarat se o americký dron), ten taky kecal, že jo? A všichni ti piloti ze všech dosavadních konfliktů, kteří byli nablízko sestřeleni protivníkem, o kterém ani nevěděli, ti taky vlastně spadli kvůli chybě pilotáže nebo kvůli poruše... Nebo si myslíte, že Su-27/30/35 by to samé v bledě modrém nedokázaly udělat Warthogům? V situaci, kdy by A-10 neměly podporu AWACSu nebo pozemních stanic? Myslím, že s prstem v nose a pravým křídlem v levé trysce ;-)
  O souboji Su-24 a F-22 "na kanóny" raději ani nepřemýšlím. Mmchd, to, že Su-24 má kanón a je tudíž i bez podvěšené výzbroje nebezpečný pěchotě, americkou versi nijak nezpochybňuje.

  pro Larry: Kontinuální vizuální sledování oblasti velikosti Sýrie satelitem v rozlišení potřebném k determinaci typu letadla, zpracování dat v reálném čase a jejich odeslání pozemním jednotkám... fajn, teď tu o červené Karkulce ;-) V reálu naprosto nereálné.
  Sestřelit satelit na nízkém orbitu uměli Sověti už někdy v sedmdesátých letech (nebo dokonce 60.), Američané pak v 80. (mmchd, dostřelit 800 km vysoko a trefit pohybující se balistickou raketu umí i z lodí). GPS a podobné systémy létají v řádech desítek tisíc km (cca 20), takhle vysoko vystřelit a trefit se zatím asi nikdo neumí a S-500 téměř jistě umět nebude (plánuje se výškový dostup kolem 200 km, což by na protidružicový boj bylo dost málo).Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  23:04 27.08.2016

  Poslat Su-24 bombardovat Americké jednotky?Ale no tak...chápete že celý tenhle příběh je naprostý nesmysl? Syrští letci vědí určitě lépe než ty jaký výhled z jejich letadla a ...Zobrazit celý příspěvek

  Poslat Su-24 bombardovat Americké jednotky?Ale no tak...chápete že celý tenhle příběh je naprostý nesmysl?
  Syrští letci vědí určitě lépe než ty jaký výhled z jejich letadla a jejich senzory.Taky vědí o tom že z blízkých letišť operují letadla které je potenciálně můžou ohrozit.Takže udělají protiopatření,třeba by zajistili ochranu těch Su-24 pomocí stíhaček,určitě je a jejich okolí sledovali pozemní přehledové radary,je velice reálné že dostávají info o vzdušné situaci od rusů,z jejich radarů,pasivních prostředků a družic,takže by téměř jistě věděli o těch F-22 už od jejich vzletu.
  Jinak už ve druhé světové prováděli letouny které měli omezený výhled vzad manévry,aby se nenechali nachytat případným lovcem."Hlídej si šestou hodinu",základní pravidlo bojových pilotů.
  Některá příspěvky tady vyznívají jako by Syrští piloti měli v hlavách piliny a ve svém letounu letěli poprvé,jako by neznali nebezpečí jaké pro ně představují stíhací letouny.No,oni zas takový hlupáci nejsou,a F-22 není neviditelný.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  22:42 27.08.2016

  Marthy: Shania má pravdu. Su-24 má velmi omezený výhled, ale i senzorovou výbavu. tedy co se týče vyhledávání vzdušných cílů. Je to zkrátka bombardér, který je v tomto odkázaný na ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: Shania má pravdu. Su-24 má velmi omezený výhled, ale i senzorovou výbavu. tedy co se týče vyhledávání vzdušných cílů. Je to zkrátka bombardér, který je v tomto odkázaný na externí zdroje. Takžemožnost, že se F-22 zavěsily za Su-24, aniž by tyto něco věděly je dosti reálná.
  Posílat drahou mašinu a lá Su-24 na kanónovou zteč? Ale no tak..Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  22:21 27.08.2016

  Shania-otázka,kdyby jsi ty Su-24 pilotoval ty,znal bojovou situaci,slabiny svého letadla a výhody letounů F-22 nechal by jsi se takhle nachytat?No to asi těžko,a věř tomu že ti co ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania-otázka,kdyby jsi ty Su-24 pilotoval ty,znal bojovou situaci,slabiny svého letadla a výhody letounů F-22 nechal by jsi se takhle nachytat?No to asi těžko,a věř tomu že ti co seděli v těch SU-24 jsou mnohem lepší odborníci než kdokoliv kdo tady píše.
  Ti Syrští piloti nejsou nějací hlupáci a taky se jim nechce umřít,ti si dávají pekelný pozor aby je někdo nepřekvapil.Uvěřil bych že ty F-22 byly od nich pár desítek kilometrů a nevěděli o nich,ale 600 metrů?To je sci-fi.
  Jediná možnost proč byly ty letadla bez výzbroje byla že už je vystřílely a vracely se na základnu,to by Američané museli vědět,tak proč by je stíhali?Jako důvod přece uvedli že ty SU-24 ohrožovali jejich vojáky,takže to poněkud nesedí.A že by poslali Syřané ty Su-24 aby provokovali Američany,a bez výzbroje?Tak to těžko,to taky nesedí.
  Jinak ta Su-24 přece má palubní kanón,ss tím by mohli ohrozit teoreticky jak ty F-22,tak pozemní jednotky Američanů,takže v podstatě byly pořád hrozbou.No když se o tom pořádně zamyslíš tak celý tenhle Americký "příběh"je velice přitažený za vlasy,naprosto nevěrohodný.
  Skutečnost byla určitě jiná,ty letadla se mohla potkat,zamávali si a letěli si po svém,nebo je Američané zachytily aniž by je posádky Su-24 zpozorovali,ale ne na 600 metrů ale 60km...Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  21:44 27.08.2016

  Marthy: najdi si fotku su 24, nejlíp kde je výhled dozadu mozna ti dojde, že např pod a za strojem není vidět. Každý stroj má větší či menší mrtvou zónu, ktera se dá využít. Mimo ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: najdi si fotku su 24, nejlíp kde je výhled dozadu mozna ti dojde, že např pod a za strojem není vidět. Každý stroj má větší či menší mrtvou zónu, ktera se dá využít. Mimo to sledovat 6 hodinu není nic jednoduchého.

  To že byli bez výzbroje není nic záhadného, mohli je shodit na jiný cíl, provokace, atd.

  Larry: skvěle ze mají tak dobře satelity, ale cíle si vybírají den dopředu, neschopní zlikvidovat tanky a dělostřelectvo rebelů operující otevrene. Skvělý výkon pro letectvo co udajne za dva měsíce udělali víc jak USAF za dva roky. .. Ale hlavně že dokáží sledovat satelity f 22 v reálném čase a přímo ty data předat svým pilotům. Možná by měl i tedy změnit priority.

  Nějak se mi zdá, že tu nebudu jedny odborník. ..Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  21:41 27.08.2016

  Larry Poutavě napsané, ale aktuálně se jedná o Ruskou říši pohádek. To ovšem neznamená že se to někdy v budoucnosti nestane realitou. Jenže vtom je právě achillova pata celé ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry
  Poutavě napsané, ale aktuálně se jedná o Ruskou říši pohádek. To ovšem neznamená že se to někdy v budoucnosti nestane realitou. Jenže vtom je právě achillova pata celé teorie jak je ten nebo ten stroj vlastně úplně k ničemu.

  Každá zbraň vyvolá protiopatření protistrany a je úplně jedno jestli je ta zbraň americká nebo ruská. Naprosto přirozený vývoj se tu předhazuje jako berná mince... Trochu se zamyslete, samozřejmě že F-22 bude někdy z pohledu původního určení naprosto k ničemu to je úděl všech zbraní které jednoho dne budou překonány. Stejně jako S-300 nebo S-400 budou za pár let všem k smíchu protože soupeř bude mít protiopatření.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  20:42 27.08.2016

  Kolt-Ty su-24 letěli určitě ve dne.Letouny f-22,černé barvy,se k nim přiblížily na 600 metrů a ani piloti,ani jejich operátoři si ničeho nevšimli.Američtí piloti zjistili že ty ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt-Ty su-24 letěli určitě ve dne.Letouny f-22,černé barvy,se k nim přiblížily na 600 metrů a ani piloti,ani jejich operátoři si ničeho nevšimli.Američtí piloti zjistili že ty su-24 byly neozbrojené,takže je nechaly být.
  Shrnutí-Američtí piloti tvrdí
  Americkému deníku že se ve dne přiblížili 600 metrů od letounů SU-24 které letěli bez výzbroje na výlet,pilotovali je slepý a duševně choří piloti.
  Opravdu věříš tomuhle?Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  20:13 27.08.2016

  Hmm, páni odborníci pouze přepisují to, co si kdesi přečetli aniž se nezamysleli nad původem informací. Navíc praktické vojenské zkušenosti či vzdělání = 0 To je docela echt ...Zobrazit celý příspěvek

  Hmm, páni odborníci pouze přepisují to, co si kdesi přečetli aniž se nezamysleli nad původem informací. Navíc praktické vojenské zkušenosti či vzdělání = 0
  To je docela echt kombinace.
  Takže k plkům, že Rusům v Sýrii za zadnicemi létají F-22 aniž by o tom věděli, protože nic nemají je skutečně "argument" na pováženou.

  Většina vyvinutých technologií pro armádu a bezpečnostní složky se musí zaplatit, což při dnešním objemu zakázek nelze. Čím sofistikovanější řešení, tím větší finanční problém.
  A přece jsou řešení, snadná a účinná. Trochu odbočím.
  Světový výrobci elektroniky při tzv. "mass production" si nemohou dovolit kontrolovat každou vyrobenou desku plošných spojů, vizuálně operátorem (dělníkem)
  Důvod nebudu rezebírat.
  průmyslový postup je takový, že se naskenuje vzorový, bezchybný kus a automat porovnává obrazy vzorového kusu s vyrobeným.
  Při zjištěné neshodě se automat zastaví a vyhodí vadný výrobek do zásobníku.

  Z druhé strany když se podíváte na meteo satelity NOAA nebo METEOR atd...
  vidíte mapový podklad a frontální systémy, reliéf krajiny, moře, velké městské aglomerace. Mapy si můžete prohlédnout třeba na www.chmi.cz...

  Samozřejmě dnes není problém vynést na geostacionární dráhu satelit, který bude snímat zemský povrch v oblasti Syrie. To zvládají bez prblémů s "high resolution" Když Rusové dokázali přečíst nejen registrační značky na vozidlech Toyota které užívá IS, ale i pod RZ logo prodejce ze Saudské Arábie.
  Optiku mají vlastní fi Zenith Yukon. Vyrábějí dalekohledy i optiku pro pušky sniperů.
  Naskenuje se profil (půdorys draku) požadovaných letadel např. B-2/ KC-135/ F-22 atd.......

  Známe výšku satelitu nad zemským povrchem, profil draku letadel a nastane kontinuální porovnávání obrazů a při výskytu "siluety" F-22 atd.....se spustí varovný signál. ( doslova je nalezen vadný kus)
  Zde je steath nepoužitelná technologie.

  Snímkování a porovnávání obrazu zemského povrchu se provádělo už v 60tých letech za účelem průzkumu ( aféra U-2) a v podstatě legálně je na stejném proncipu za přesně stanovených podmínek založen projek Open sky.
  ----------
  Rusové si uvědomují, že případný konflikt se může přesunout do kosmu.
  Proto generální ředitel Almaz Antey při dotazu na systém S-500 odpověděl že
  "se půjde do kosmu" bude schopen působit na satelity LEO (Low Earth Orbit - nízká oběžná dráha) avšak o detailech nemůže hovořit.
  Taktéž Čína před pár lety sestřelila vlastní vysloužilý meteo satelit ve výšce přes 800km nad zemským povrchem. To vyvolalo poměrně velké zděšení. Proč asi???Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  19:53 27.08.2016

  Marně přemýšlím, jaká verse Su-24 má celokruhové, nebo spíše celokulové, pokrytí IR senzory... Nikdo rozumný nedělá z Raptora nějakou superzbraň, ale schopnost přiblížit se k Su-24 ...Zobrazit celý příspěvek

  Marně přemýšlím, jaká verse Su-24 má celokruhové, nebo spíše celokulové, pokrytí IR senzory... Nikdo rozumný nedělá z Raptora nějakou superzbraň, ale schopnost přiblížit se k Su-24 z "mrtvého úhlu" mají, zvláště s podporou AWACSu, i podstatě starší střepy.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  17:46 27.08.2016

  to Iceman: rušit se dá vše nejen hlavice IR raket.To ovšem nezabrání detekci tepelné stopy letadla.

  to Iceman: rušit se dá vše nejen hlavice IR raket.To ovšem nezabrání detekci tepelné stopy letadla.

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 6