Stealth - chiméra nebo strategická výhoda?

F-22A Raptor; větší foto / U.S. Air Force

Před několika dny ruský generálplukovník Igor Maltsev, bývalý náčelník štábu ruské protivzdušné obrany (PVO), označil technologii stealth jako “papírovou chiméru.” Rusko však investuje miliardy dolarů do vývoje stealth stíhačky T-50 a stealth bombardéru PAK-DA. Jak je to tedy s technologii "stealth"?

Mediální přestřelky

V současné době řada zemí vývíjí nejen stealth letadel, ale i "neviditelné" střely. Američané zavádějí stíhačku F-35 a připravují vývoj bombardéru B-21. Čína pracuje hned na dvojici stealth stíhaček - Chengdu J-20 a menší Shenyang J-31.

Rusko zase vyvíjí stíhačku Suchoj T-50, strategický bombardér PAK-DA a zavedlo do výzbroje stealth rakety vzduch-země Ch-101/102.

Přesto ruská média pravidelně informují o zbytečnosti technologie stealth, resp. o zranitelnosti stealth letadel vůči ruským systémům PVO. Naopak podle amerických médií stealth výrazně zvyšuje šance v boji proti PVO protivníka.

Například podle magazínu National Interest současné ruské komplety S-300 i S-400 nemají dostatečnou přesnost, aby dokázaly efektivně bojovat proti stíhačkám F-22A Raptor a F-35 Lightning II. Jinak řečeno - dle amerických médií ztráty ruské PVO budou vyšší, než ztráty mezi americkými letadly.

“Ani dnes ruské nebo čínské systémy neřeší tento problém (zaměření stealth letadel - pozn. red.). Je ale jasné, že v průběhu doby technologie stealth přestává být výhodou,” dočteme se v inkrimovaném článku na National Interest.

Na druhé straně ruská Gazeta.ru oslovila v reakci na americký článek bývalé velitele ruské PVO. Podle generálplukovníka Vladímira Litvinova v záloze, bývalého zástupce šéfa ruské PVO, jsou závěry amerických autorů “amatérské a politicky motivované.”

Připomeňme, že cílem stealth je zmást zaměřovací radar proleteckých raket PVO. Zaměřovací radary (pracující v určirém kmitočtovém pásmu) mají velkou přesnost, ale malý dosah. Naopak přehledové radary dokáží stealth letoun odhalit, ale nemají dostatečnou přesnost - nedokáží na letadlo navést raketu.

“Autoři zřejmě neznají principy přiblížení rakety k cíli. Raketa má dálkové povelové navádění, plus infračervené, optické a další systémy navedení. Možná je signál slabý, ale raketa se stále točí správným směrem (proti letounu - pozn. red.) - reaguje na teplo,” vysvětluje Litvinov. “Raketa nezasáhne cíl přímo. Bojová hlavice v přesné vzdálenosti exploduje - rovnoměrně rozptýlený mrak fragmentů je poté vržen proti cíli.”

“Je to politika, která nás má oslabit a ovlivnit trh se zbraněmi. Podobné články mohou ovlivnit zahraniční armády. Tyto články nejsou určeny nám, ale těm, kteří kupují zbraně z Ruska,” myslí si zase generálplukovník Maltsev

Rusko:”Stealth je k ničemu. Máme stealth stíhačku T-50.”

Podle Dave Majumdara z National Interest je navádění na dálku rakety poměrně běžné, ale v současné době žádná raketa kompletů S-300 nebo S-400 nemá optický nebo infračervený zaměřovací senzor. Rakety S-300/S-400 se navádějí výhradně pomocí vlastních aktivních radarů nebo pomocí dálkového povelového navádění (raketa je řízená povely ze země).

Je samozřejmě možné raketu kombinující radar a infračervený senzor vyvinout - to si ale mimo jiné vyžádá značné finance a také nesnadné testování (je nutno otestovat, že raketa skutečně dokáže zaměřit teplo F-22 a F-35). Infračervené a optické senzory mají navíc omezený dosah a lze je pasivně i aktivně rušit.

Nicméně i podle některých západních expertů, jako plukovníka Michaela Pietrucha, bývalého instruktora elektronického boje v americkém letectvu, lze stealth letouny zaměřit novou generací radarů s dlouhým dosahem.

Majumdara oslovil několik nejmenovaných expertů z amerického letectva. Podle nich stealth letouny mají jednoduše převahu nad současnými prostředky PVO. Na druhou stranu přiznávají, že vývoj nové generace radarů není vyloučen - vše to je ale o taktice nasazení, která má zásadní vliv na výsledek boje.

Při zvažování úspěšnosti ruské PVO vůči stealth letounům nelze přemýšlet šablonovitě - do hry vstoupí cela řada dalších systémů, např. letouny a prostředky elektronického boje (EA-18G Growler), nebo letadla určená pro boj s PVO (F-16CJ/DJ).

Na konec se vtírá opět otázka: "Proč tedy Rusové a Číňané vyvíjejí vlastní stealth letadla a rakety, pokud je stealth k ničemu?" Nebo snad opravdu platí závěr ruského autora Alexandra Sardurioho, že vývoj stíhačky T-50 (ale i F-22) je pouze mrhání penězi?

Zdroj: Gazeta.ru, National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dokáže americké námořnictvo bojovat s ruskými ponorkami?

V nedávném článku jsme si představili novou ruskou útočnou ponorku K-560 Severodvinsk s jaderným ...

Hypersonické zbraně - nová éra válčení je zde

Čína, Rusko, Spojené státy i Indie intenzivně pracují na přesných zbraních schopných dosáhnout ...

Ruská hrozba: Protivzdušná obrana a raketové systémy

Zatímco NATO se posledních 15 let soustředilo na bojové operace proti povstalcům, Rusko využilo ...

Dron MQ-25 Stingray: Klíč v boji proti ponorkám

Americké námořnictvo (US Navy) přiznává ztrátu schopností vést efektivní boj proti ponorkám, tzv. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Marthy
  09:17 27.08.2016

  jj284b:A co zjištění polohy letounu stealth pomocí několika pasivních prostředků (věra atd) z různých směrů v kombinaci s přehledovým radarem,nestačilo by tohle k natolik přesnému ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b:A co zjištění polohy letounu stealth pomocí několika pasivních prostředků (věra atd) z různých směrů v kombinaci s přehledovým radarem,nestačilo by tohle k natolik přesnému zaměření letounu stealth že by to stačilo střeleckému radaru?Samozřejmostí by musel být digitální přenos dat v reálném čase mezi všemi prostředky podílející se na lokalizaci a zničení letounu stealth.
  Podle mého by to mohl být účinný systém na odhalování letounů stealth,ale je dost komplikovaný,nevím nakolik realizovatelný v reálném boji.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:10 27.08.2016

  Iceman824: dvě rakety, vzdálenost cca 10 km. F117 nemá RW, pilot je viděl vizualne. První těsnější minula, ne explodovala, druha těsnější minula a ale explodovala. Nějak ...Zobrazit celý příspěvek

  Iceman824: dvě rakety, vzdálenost cca 10 km. F117 nemá RW, pilot je viděl vizualne. První těsnější minula, ne explodovala, druha těsnější minula a ale explodovala.

  Nějak detaily zde, MDA litaji s A10 a F177
  http://www.f-16.net/forum/view...

  Další informace od Hornetfina (norský nebo finský operátor pvo)

  I think milosh is correct here that there was no trap set up. From what've read about the incident from Serbian sources, I gather the following:

  1. S-125 Pechora crew was operating with their regular tactics which meant staying in one place only for limited time and being as mobile as possible. This is commendable as Pechora is not the most mobile system in the world.

  2. Pechora crew was always operating in disciplined way and only radiated for short interwals with their radars to counter Wild Weasels and jamming systems.

  3. Pechora crew relied on VHF P-18 radar to give early warning about enemy aircraft. Very low frequency meant that it was impossible to kill with HARM missiles (no space for large enough antenna in missiles) and it was also difficult to pinpoint by other assets due to low frequency. This allowed it to operate for much longer periods of time than higher frequency radars. Downside is that it could only give rough information about target position, heading and speed and could not tell target altitude or type. Of course it could also be pretty easily jammed due to narrow bandwidth available at that low frequency.

  4. Pechora crew had no prior knowledge about incoming F-117 and did not set up a trap specifically against it. They did set up a trap to catch any Coalition aircraft flying within their range. Looking at map the position was very normal firing position for SAM system protecting high value target (like Belgrade area in this case).

  5. I said earlier Sebs detected the F-117 at 50-60 km, but it seems like P-18 radar could detect the F-117 only at 23 km away accoridng to Serbians.

  6. They apparently had quite a bit of trouble getting a lock on to it with fire control radar and only managed to do it after couple of failed attempts to do it

  7. Serbians had no idea it actually was an F-117 as they had no means if ID'ing it and just detected a target and engaged it.

  8. F-117 was more like a manned cruise missile which follows a predetermined route for the most part. This means that a SAM system that was not known to be in the area happened to be in the right spot at the right time could shoot it down pretty easily as the F-117 could not do anything about it and could not have any warning about such a threat. The shoot down incident clearly shows that it happened in this case. F-117 would be very vulnerable to modern mobile systems if well employed. F-35, F-22 and B-2 are nothing like that.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  08:58 27.08.2016

  a este je tu jedna vec.. skade beriete tu istotu, ze napr pilot F-22, ktory velmi dobre vie ake radary v jeho okruhu su, vam vleti do zony kde ho bude mozne detekovat?? Americania ...Zobrazit celý příspěvek

  a este je tu jedna vec.. skade beriete tu istotu, ze napr pilot F-22, ktory velmi dobre vie ake radary v jeho okruhu su, vam vleti do zony kde ho bude mozne detekovat?? Americania roky vyvyjaju "Spike management" systemy, co su systemy ktore pilotovi ukazuju na aku vzdialenost a z akeho uhla bude jeho stroj detekovany zachytenymi nepriatelskymi radarmi..


  http://nationalinterest.org/bl... Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  08:54 27.08.2016

  Marthy:Vtip je v tom ze prehladovy radar polohu nezisti presne a nie na 100%.. na tracking potrebujes mat ciel locknuty niekolko nasledujucich cyklov a to je prave ten najvacsi ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:Vtip je v tom ze prehladovy radar polohu nezisti presne a nie na 100%.. na tracking potrebujes mat ciel locknuty niekolko nasledujucich cyklov a to je prave ten najvacsi problem proti STEALTH lietadlam, lebo skratka detekcia nie je na 100% v kazdom cykle.. pridaj si rusenie, a dosah tvojich radarov proti malemu RCS pojde dole este viac. vyhoda STEALTH porastie s vyspelostou rusenia, kedze od STEALTH lietadla sa toho odrazi velmi malo, co je potom mozne rusit s relativne ovela mensou namahou..

  takze ano, Rusi kecaju, zahovaraju lebo skratka stracaju dych..Skrýt celý příspěvek

 • Iceman8241
  08:50 27.08.2016

  kubo4747: F-117 létaly stejnou trasou den co den, takže kombinací pozorovatelů ze země spolu s chytrým načasováním aktivace střeleckého radaru a trochou štěstí (sestřelenému stroji ...Zobrazit celý příspěvek

  kubo4747: F-117 létaly stejnou trasou den co den, takže kombinací pozorovatelů ze země spolu s chytrým načasováním aktivace střeleckého radaru a trochou štěstí (sestřelenému stroji se zasekla dvířka pumovnice, což značně zvýšilo RCS) se sestřel podařil. Údajně byly vypáleny dvě střely, přičemž první svůj cíl nenašla a střepinami poslala stroj dolů až druhá SA-3.

  flanker.jirka: "rozhodně se neztratí tepelným čidlům" - ta se dají pasivně i aktivně rušit, viz. článek.Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  08:11 27.08.2016

  Nejsem na tohle odborník,ale pokud se třeba systému S-400 podaří přehledovým radarem zjistit letoun Stealth,nefunguje střelecký radar tak že když zná poměrně přesnou polohu cíle ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejsem na tohle odborník,ale pokud se třeba systému S-400 podaří přehledovým radarem zjistit letoun Stealth,nefunguje střelecký radar tak že když zná poměrně přesnou polohu cíle může tím směrem poslat zúžený zesílený radarový svazek a pomocí silných impulsů ho prostě zaměří?Někde jsem četl něco takového že pokud se pulsní svazek střeleckého radaru súží je jeho výkon a detekční schopnost krátkodobě mnohem vyšší...alespoň tak nějak jsem to zhruba pochopil.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:01 26.08.2016

  z logiky věci vyplývá to, že technologie stealth má své podstatné výhody oproti současným radarům. Pokud budou mít LO nebo stealth letouny obě strany konfliktu, zkrátí to vzájemnou ...Zobrazit celý příspěvek

  z logiky věci vyplývá to, že technologie stealth má své podstatné výhody oproti současným radarům. Pokud budou mít LO nebo stealth letouny obě strany konfliktu, zkrátí to vzájemnou vzdálenost působení ve vzdušných bojích. Můžeme se dostat zpět na optickou vzdálenost a rozhodně se neztratí tepelným čidlům.

  pro autora: chtělo by to psát věcněji, takto psané články vám z bídou otisknou v Areportu, ale spíše v Blesku nebo na aeronetu :-DSkrýt celý příspěvek

 • fantomas stealth
  22:56 26.08.2016

  Jěště bych rád věděl, jestli mezi zde diskutujícími je někdo z konstrukčního teámu,kterej vyrábí S-400,že o nich tak zasvěceně mluvíte?

  Jěště bych rád věděl, jestli mezi zde diskutujícími je někdo z konstrukčního teámu,kterej vyrábí S-400,že o nich tak zasvěceně mluvíte?

 • fantomas stealth
  22:52 26.08.2016

  Je nejvyšší čas na radikální změnu ruské vojenské doktríny! Jadrové náboje do určité ráže-třeby 50kt, by měl právo použít už velitel divize na základě vlastního uvážení!Prezident ...Zobrazit celý příspěvek

  Je nejvyšší čas na radikální změnu ruské vojenské doktríny!
  Jadrové náboje do určité ráže-třeby 50kt, by měl právo použít už velitel divize na základě vlastního uvážení!Prezident by rozhodoval pouze o strategických!
  Taktické náboje malých ráží by měli být běžnou municí k okamžitému použití i jednotek menších divize!Tohle by byla ta nejlepší odstrašující taktika pro naťácké válkichtivce!Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  22:50 26.08.2016

  Keď je tu téma o stealth, ako sa presne podarilo zostreliť F-117 v Juhoslávii? Nejaký článok alebo rozbor by bol?

  Keď je tu téma o stealth, ako sa presne podarilo zostreliť F-117 v Juhoslávii? Nejaký článok alebo rozbor by bol?

 • Luky
  22:37 26.08.2016

  já to vždycky vnímal tak, že na STEALTH mají šanci i radarem naváděné střely - pokud se takové letadlo dostane do hledáčku vysokofrekvenčního aktivního radaru v hlavici střely, tak ...Zobrazit celý příspěvek

  já to vždycky vnímal tak, že na STEALTH mají šanci i radarem naváděné střely - pokud se takové letadlo dostane do hledáčku vysokofrekvenčního aktivního radaru v hlavici střely, tak ta ho tak pod 15Km zamkne a nepustí (její vlnová délka STEALTH vidí).

  Čili jde o to, jak aktivní střelu dostat tak blízko letadla - buď nějak nepřesným přehledovým radarem?(příp. povelově nebo opticky jako u záložního modu SA-2) nebo lépe radarovou sítí, proti které je STEALTH sice optimalizován, ale pokud je ozářen z více úhlů a radary jsou schopny spolupráce, je pro ně STEALTH odhalitelný... i nejnovější STEALTH stroje nejsou tedy v bezpečíSkrýt celý příspěvek

 • jj284b
  21:42 26.08.2016

  Larry a v com presne spravili novinari z NI chybu, ked vravia ze na to ze je podla Rusov SEALTH nanic, tak do nej vrazaju obrovske peniaze? rovnako aj Cina... ono to bude skor ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry a v com presne spravili novinari z NI chybu, ked vravia ze na to ze je podla Rusov SEALTH nanic, tak do nej vrazaju obrovske peniaze? rovnako aj Cina...

  ono to bude skor tym, ze Rusi predvadzaju klasicku propagandu voci vlastnym ludom doma.. snazia sa zlahcit, ze technologicky na USA nestacia..Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  21:30 26.08.2016

  General surveillance of NATO stealth technology aircraft was provided by vintage P-18 radar sets, which used vacuum tubes and a large rotating Yagi antenna grid for meter-band ...Zobrazit celý příspěvek

  General surveillance of NATO stealth technology aircraft was provided by vintage P-18 radar sets, which used vacuum tubes and a large rotating Yagi antenna grid for meter-band illumination. Under optimal conditions the Soviet-made P-18 was able to plot large-Radar cross-section aircraft from 125 to 200 km, depending on the target's size, but with a high range inaccuracy of several hundred meters.
  --------------
  Tyto radiolokátory pracují v pásmu metrových vln, kleré jakýsi neznalec nazval "nizkofrekvenčními" a čím větší hloupost tím rychleji se šíří internetem napříč. (nízkofrevenční je např. váš zesilovač v HiFi sestavě doma)
  Přeladěním oscilátorů vysílače a přijímače současně lze snížit pracovní kmitočet na cca 170MHz. Samozřejmě za cenu snížení dosahu měření lokátoru. (pro zachování dosahu by bylo nutné přeladit i anténní obvody) Na kratších vzdálenostech měření se zmenšuje úměrně i chyba měření. Tedy vzdálenst skutečné pozice letadla od změřené. A to už nebude několik stovek metrů....
  Měření metrovými lokátory významě snižuje výhodu technologie Stealth.
  Pokud se podíváte na význam slova stealth, zjistíte, že se nejedná významově o neviditelný, ale obtížně zjistitelný.
  Každé letadlo i 5 generace stealth musí používat elektronické vysokofrekvenční systémy. okamžitě se tak se letadlo demaskuje. Třeba radiový výškoměr je nutností. Barometrický v jistých situacích je nepoužitelný. Navíc musí komunikovat s jinými vlastními prostředky.
  Dnes je použití více systému EB a REB v kombinaci s aktivními a pasivními radiolokačními systémy nutností. Vytváří se jednotná radiolokační informace která je sdílená různými systémy PVO. samozřejmě taková informace je řádně kryptovaná a odolná vůči jammingu. Současně takovou informci není schopno autonomně letadlo vytvořit. Takto dostávají informace i letadla 4 generace o výskytu a aktuální pozici Stealt letadla. pokud takovou informaci dokáže zpracovat
  palubní zbraňový systém................
  ---------------------------------------
  Samozřejmě pokusy a vývoj jdou i jiným směrem. Použití speciálních vrstev RAM na stávajících letadlech 4 generace. To funguje docela dobře než je vnější RAM vrstva mokrá či navlhlá...
  -------------------------------------------------
  A můžeme rozebrat slova gen. Litvinova
  “Autoři zřejmě neznají principy přiblížení rakety k cíli. Raketa má dálkové povelové navádění, plus infračervené, optické a další systémy navedení. Možná je signál slabý, ale raketa se stále točí správným směrem (proti letounu - pozn. red.) - reaguje na teplo,” vysvětluje Litvinov. “Raketa nezasáhne cíl přímo. Bojová hlavice v přesné vzdálenosti exploduje - rovnoměrně rozptýlený mrak fragmentů je poté vržen proti cíli.”
  ----------------------
  Dálkové povelové navádění používal již systém SA-2 Volchov. (mezi let. modeláři obdobný systém tzv. Bang-Bang) SA-2 mohl pracovat v režimu TV navedení na cíl. Tedy optický systém.
  Přesně tak, raketa nikdy nezasáhne cíl napřímo. Pro dosažení největšího ničivého účinku střepin bojové nálože vybuchne v jisté vzdálenosti od cíle. Vzdálenost je spočítaná a závisí na více faktorech. (vzpomeňme si i na zmenšující se chybu měření).
  Takto se i chová I střela 3M9xxx systému SA-6 (2K12KUB)
  Pokud nevěříte, zeptejte se ve Strakonicích.
  suma sumárum, slova gen. Litvinova a Maltseva jsou pravdivá a pisálci z national interest skutečně mnoho o Letectvu a PVO. Nicméně od NI se neočekává, že to bude periodikum pro odborníky.

  Stealth technologie je sice drahá, není to špatná technologie ale má své slabiny.....Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:41 26.08.2016

  IMHO je stealth "pouze" jednou z mnoha vlastností "dělající" letadlo a pravda je, jako vždy, uprostřed. Je to bezesporu hodně výhodný parametr, kterému by neměly být obětovány ale ...Zobrazit celý příspěvek

  IMHO je stealth "pouze" jednou z mnoha vlastností "dělající" letadlo a pravda je, jako vždy, uprostřed. Je to bezesporu hodně výhodný parametr, kterému by neměly být obětovány ale jiné vlastnosti letounu (aerodynamika, vyrobitelnost, náklady, údržba...).
  A proč se dnes všudemožně (od Ruska, přes Čínu po Irán a Zimbabwe) implementují stealth vlastnosti? Protože dnes už to není tak superdrahý high-tech, jako před 25 lety, alespoň pokud se bavíme o průměrných stealth vlastnostech a zároveň už tolik neomezují aerodynamické řešení stroje (viz F-17).
  Dodat infračidlo (i zpětně) na raketu rozměrů střel S-300 a S-400 nebude zas tak velký problém. Sensory i algorytmy jsou...Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  17:35 26.08.2016

  Mne to príde zo strany Ruska (generálplukovník Igor Maltsev) ako o tej "Líške a kyslom hrozne..."

  Mne to príde zo strany Ruska (generálplukovník Igor Maltsev) ako o tej "Líške a kyslom hrozne..."

 • Nikdo
  16:39 26.08.2016

  Autoři sou amatéři a on sestřeluje letadla neexistující raketou.

  Autoři sou amatéři a on sestřeluje letadla neexistující raketou.

 • jj284b
  16:31 26.08.2016

  dokial je X-Band pouzivany na navedenie riadenych striel, dovtedy bude STEALTH velkou vyhodou... je to takto jednoduche...

  dokial je X-Band pouzivany na navedenie riadenych striel, dovtedy bude STEALTH velkou vyhodou... je to takto jednoduche...

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 6