Stealth minomety 2B25 pro ruské speciální jednotky

Ruský minomet 2B25 / Burevěstnik 

Ruské speciální jednotky Specnaz začaly přijímat nové „stealth“ minomety 2B25 ráže 82 mm. Minomet 2B25 se vyznačuje minimálním zvukovým a světelným projevem při odpálení miny. Hlasitost výstřelu je údajně stejná, jako u útočné pušky s tlumičem. 

„Ministerstvo obrany pořizuje nové tažené a člověkem přenositelné minomety pro pozemní jednotky. Konkrétně speciální síly získají několik desítek tichých minometů 2B25,“ cituje magazín IHS Janes svůj zdroj z ruského obranného průmyslu. „Hladina hluku 2B25 nepřevyšuje hladinu hluku útočné pušky Kalašnikov AKMB, která je vybavena tlumičem PBS-1. Minomet neprodukuje při výstřelu téměř žádný záblesk nebo kouř.“

Minomet 2B25 je dílem vývojového institutu Burevěstnik z Nižního Novgorodu, který patří pod křídla výrobce obrněných vozidel UralVagonZavod (UVZ). První zprávy o bezhlučném minometu 2B25 se objevily v roce 2011 a má se za to, že tuto zbraň především speciální a výsadkové jednotky ruské armády používají v malých sériích již několik let.

2B25 má hmotnost 13 kg a lze ho přenášet v batohu jedním člověkem. Základní munici tvoří tříštivo-trhavé miny 3VO35 ráže 82 mm a jsou přepravovány v jiném batohu. Minomet lze připravit k palbě do 30 sekund a rychlost palby je až 15 výstřelů za minutu. Náměr palby je 45° až 85°. V základní konfiguraci je přístroj 2B25 vybaven optickým zaměřovačem MPM-44M.

„Díky použití ocelových kuliček jako šrapnelů je účinnost miny 3VO35 téměř shodná s účinností tříštivo-trhavé miny ráže 82 mm 3VO26, která je používaná tažným minometem 2B24,“ cituje IHS Janes svůj nejmenovaný zdroj. Mina 3VO35 má celkovou hmotnost 3,3 kg a hmotnost bojové hlavice je 1,9 kg. Při opuštění hlavně mina dosahuje rychlost 122 m/s (dvakrát pomaleji oproti klasickým minám).

V podlouhlé zadní části miny 3VO35 se nachází prachová náplň a reakční píst. Při výstřelu plyny tlačí na píst, ten velkou rychlostí naráží na dno minometu a na základě zákona o akci a reakci zajišťuje vymetení miny z hlavně. Prachové plyny jsou přitom „uvězněny“ v zadní trubkové části miny, a proto hluk, záblesk a dým nemůže prozradit pozici minometu.


2B25

Dostřel minometu 2B25 je podle webu The Drive pouze 1200 m, což je daní za použití „pístového střeliva“. Ostatně mnohem lehčí a kompaktnější přenositelné minomety, jako je český ANTOS (dvakrát lehčí než 2B25), mají dostřel až 3000 m.

Burevěstnik rovněž pracuje na tichém minometu (resp. na minometné munici) s prodlouženým dostřelem. „Jsou zvažovány dvě varianty: minomet s prodlouženým dostřelem ráže 60 mm s dostřelem do 4 km a s bojovou hmotností přibližně 18 kg a lehčí 60mm minomet s dostřelem 2,5 až 3 km s hmotností menší než 12 kg,“ uvedl zdroj z ruského průmyslu.

Použití pístového střeliva není nová myšlenka. Sovětský svaz zkoušel pístové střelivo u pistolí, útočných pušek i brokovnic. Výhody pístového střeliva jsou popsány výše ‒ prachové plyny jsou uvězněny v nábojnici, což redukuje světelné a zvukové projevy. Oproti klasické zbrani s tlumičem je zbraň s pístovým střelivem méně objemná a kratší.


Pistole PSS

Ze Sovětských konstrukcí můžeme zmínit jednoduché dvouhlavňové pistole MSP a S4M (pro zvláštní operace v utajení) nebo pistoli PSS se zásobníkem na šest nábojů. Nevýhodou pístového střeliva je ale menší účinnost při vymetení střely, a tím pádem kratší dostřel. Avšak při likvidaci osob na krátkou vzdálenost to nebyl problém. Další nevýhodou je očividně větší cena munice a komplikovanější výroba.

Minomety s pístovou municí jistě nenajdou většího rozšíření, ale speciální jednotky pomocí těchto minometů mohou vykonávat palebné přepady bez toho, aniž by palbou prozradily svou pozici. Navíc se dá očekávat, že tichý minomet bude při střelbě hůře viditelný i na termovizních kamerách.

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

České granátomety a minomety pro polské speciální jednotky

Polská speciální jednotka GROM nakoupí od české firmy ZEVETA AMMUNITION a.s. další reaktivní ...

Samohybný minomet Pandur II 8×8 – přání, skutečnost a filozofie zbraní

Zbraň není pouhá neživá „kupa techniky“ s obmyšlenými takticko-technickými vlastnostmi. Má svoji ...

ADIM: Robotický minomet pro velké konvenční konflikty

Americká armáda (US Army) v posledních letech investuje značené úsilí do vývoje zbraní dlouhého ...

Robotické minomety pro americká obrněná vozidla

Americká armáda (US Army) v rámci programu FIFT (Future Indirect Fire Turret) hledá nový bojový ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • fenri
  18:15 14.09.2018

  PavolR: pořád mimo, fakt si něco přečtěte

  1.) Není pravda, že vyšší frekvence = vyšší akustický tlak. A za další akustický tlak nerovná se větší slyšitelnost. Frekvence ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: pořád mimo, fakt si něco přečtěte

  1.) Není pravda, že vyšší frekvence = vyšší akustický tlak. A za další akustický tlak nerovná se větší slyšitelnost. Frekvence (resp.kruhová frekvence) do vzorce pro jeho výpočet jde v cosinu. Pokud víte, co znamená cosinus, začíná vám docházet, že není úměra "čím vyšší úhel, tím vyšší cosinus". Blbé, že? A tím pádem ani není úměra čím vyšší frekvence, tím vyšší akustický tlak.

  2.) Ta měna akustického tlaku, podle frekvence, je zanedbatelná ve srovnání se změnou, kterou dochází díky změně rychlosti. Jinými slovy - vnímání hlučnosti daleko více ovlivní hluk, který těleso reálně bodově vydává (a ten je dán rychlostí) více, než úhel k pozorovateli.

  Pokud něco letí neslyšně, nebude to slyšet ani tehdy, pokud to poletí podstatně pomaleji, ale pozorovatel bude před letícím objektem. To věco, kterou nemáte šanci okecat.

  3.) Proč se pouštíte do debaty a hádáte se, když máte naprosté mezery v matematice a geometrii? Ne, mina letící z (řekněme) pěti kilometrů nebude mít rychlost, jako mina letící z 1200 m.

  Tady, milý hlupáčku, je zakopaný pes. Střelu na čtyčnásobně vzdálený cíl dostanete jen tak, že jí tam pošlete buď plochou trajektorií a s podstatně vyšší rychlostí (proto vám třeba .223 bude padat mnohem méně, než .308), tahkle fungují kanony a pušky a nebo jí dál dostanete tím, že poletí balistickou křivkou, horem po oblouku (jako to dělají houfnice, minomety, moždíře). Jinými slovy mina vypálená na vzdálenost 1200 metrů bude padat z mnohem menší výšky, než mina vypálená na 5000 metrů. A tady byste měl zneklidnět, protože mina, která padá z násobně vyšší výšky, letí "poněkud" rychleji, než mina z výšky (řekněme) poloviční. Minu s větším dostřelem prostě musíte dostat do vyšší výšky. Je mi líto, že jste to netušil a dál jste za školáčka. Ale řekl jste si o to sám. Zkuste si přečíst něco gravitačním zrychlení a balistické křivce.
  Předtím se, prosím, opravdu nemontujte do diskuzí dospělých lidí na webech, jejichž řeč neovládáte.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:32 14.09.2018

  Ježišmarjá, nemůžete prostě Fenrimu napsat že má jakovždypravdu, ať je klid?

  Ježišmarjá, nemůžete prostě Fenrimu napsat že má jakovždypravdu, ať je klid?

 • PavolR
  13:54 14.09.2018

  A ešte jedna drobnosť ohľadom rozdielu počiatočných rýchlostí mín:
  2B25 síce páli o takmer polovicu nižšou ako klasický (pre porovnanie vz. 52 má písané rozhranie 67-220 m/s), ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A ešte jedna drobnosť ohľadom rozdielu počiatočných rýchlostí mín:
  2B25 síce páli o takmer polovicu nižšou ako klasický (pre porovnanie vz. 52 má písané rozhranie 67-220 m/s), lenže klasické dostrelia ďalej, čiže je na mieste otázka: Ak páli 2B25 a klasický 82mm mínomet na cieľ nachádzajúci sa na povedzme vo vzdialenosť 90% jeho maximálneho dostrelu, nemali by už mať obe míny, dopadajúce na cieľ, zhruba podobnú rýchlosť?
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:28 14.09.2018

  fenri:
  Zasa klamete, že klamem, na základe nejakých vo vašej hlavičke vykonštruovaných konštrukcií, ktoré v takej podobe, ako ich prezentujete, nemajú oporu v mojich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Zasa klamete, že klamem, na základe nejakých vo vašej hlavičke vykonštruovaných konštrukcií, ktoré v takej podobe, ako ich prezentujete, nemajú oporu v mojich textoch.

  Ale naspäť k problému:
  Píšete: "tvrzení, že akustický tlak je v důsledku dopplerova efektu vyšší před pohybujícím se tělesem je kravina" - lenže v dôsledku Dopplerovho javu dochádza pred mínou k zmenšovaniu sa vlnovej dĺžky, čo má na základe vzorca pre výpočet vlnovej dĺžky za následok zvyšovanie frekvencie. Frekvencia je súčasťou vzorca pre výpočet akustického tlaku, čiže zmena frekvencie má za následok zmenu akustického tlaku.
  Paradoxne ste ale toto svoje tvrdenie napísali po tom, čo ste aj vy sám dal do súvisu dopplera s frekveciou a následne frekvenciu s akustickým tlakom. :-D

  Ďalej: "Těleso, které se přibližuje nemá vyšší akustický tlak, než těleso, které se vzdaluje." - v dôsledku je pohybu míny vzduchom vzniká väčší akustický tlak v smere letu A ZÁROVEŇ menší akustický tlak za ním.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:23 14.09.2018

  PavolR:
  -zvukový efekt nebyl upravovaný, byl umělý. S realitou nesouvisející a to je váš "důkaz".

  Netvrdím chlapče, že mina vydává stejný zvuk. Tvrdím, že když letí pomaleji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  -zvukový efekt nebyl upravovaný, byl umělý. S realitou nesouvisející a to je váš "důkaz".

  Netvrdím chlapče, že mina vydává stejný zvuk. Tvrdím, že když letí pomaleji není hlasitější. To je rozdíl, který ale ve svém fyzikálním ignorantství nechápete.

  S tím dopplerem se fakt už neztrapňujte. Většina lidí tu má vyšší vzdělání, než nějakou základku a ví, že zvuk má jaksi více veličin, než jen frekvenci. Při dopplerově jevu se frekvence podle místa pozorovatele skutečně mění, ale ta nás nezajímá. Kde tvrdím, že Dopplerův jev nemění frekvenci zvuku? Konkrétně? Zase lžete. Jasně jsem napsal, že dopplerův jev mění POUZE frekvenci zvuku a PavolR napíše, že to popírám. To je fakt debata. Problém je, že vy neznáte jinou akustickou veličinu, než je frekvence a proto si myslíte, že když mám vyšší frekvenci, je těleso hlučnější. ne.

  Hluk miny je vyvoláván prouděním vzduchu kolem těla miny. Liší se podle toho, zda jde u proudění laminární či turbulentní, Reynoldsovým číslem vás nebudu zatěžovat, to byste nepochopil. Každopádně vliv rychlosti pohybu tělesa na hlučnost je v jiných řádech, než změna jeho frekvence daná polohou vůči pohybujícímu se tělesu. Nic je nic zepředu, zezadu, zleva i zprava.

  Pokud mi těleso se stejnými aerodynamickými parametry (splněno, konfigurace miny se za letu nemění) letí stejným prostředím (zhruba splněno, nestřílím od moře na 6000m vysokou náhorní plošinu) nižší rychlostí, bude intenzita zvuku nižší, než když letí rychleji. Stíháte? Z pohledu toho, kde stojím se mi bude sice měnit frekvence, ale ne další veličiny. Muslo by dojít k takové změně frekvence, která by podstatně nižší akustický tlak (těleso letí pomaleji) posunula z pásma neslyšitelnosti do slyšitelného. Což je nesmysl.

  Těleso, které se přibližuje nemá vyšší akustický tlak, než těleso, které se vzdaluje. To nám jaksi Dopplerův zákon neříká a když se pokusíte pochopit vzoreček pro výpočet akustického tlaku, tak zjistíte, že tam nic takového není.
  Pro potřebu popsání subjektivního vlivu akustického tlaku na sluch se někdy používá váhový filtr (zpravidla se značí A), který koriguje účinky akustického tlaku na subjektivního vnímání lidského ucha. Jinými slovy částečně zohledňuje to, že lidské ucho je citlivější k určitému rozsahu frekvencí a zase jiné rozsahy neslyší.
  Obecně hlubší tóny se šíří dále (ze vzdálených koncertů a párty spíš uslyšíte dunění, než sólíčka na kytaru) než vysoké, některá frekvence vysokých tónů jsou vnímány (hlavně mladými a zdravými jedinci) jako intenzivnější, jiné už slyšet nejsou. Není tam lineární vztah v celé frekvenční škále.

  každopádně tvrzení, že akustický tlak je v důsledku dopplerova efektu vyšší před pohybujícím se tělesem je kravina.

  Dále:
  akustický tlak závisí silně na vzdálenosti od zdroje hluku. Pokud na videu neslyšíme zvuk miny z kamery vzdálené (řekněme) 10m od zdroje hluku, těžko očekávat, že akustický tlak bude vyšší v místě vzdáleném cca 100 m od místa hluku. Proč tak daleko? Protože abyste byl schopen určit přibližný směr zvuku a trajektorii, po které letí, musíte ho chvíli slyšet. Takže u svižně se přibližujícího předmětu musíte zvuk zachytit dříve, než ten mikrofon kamery ve videu (neřeším drobný detail, že když vám spadne v okruhu 10m mina z 82mm minometu, budete mít pravděpodobně jiné starosti, než svým sluchem určovat, odkud to přiletělo, ale to gaučového bojovníka nezajímá.

  Znovu: pokud nahrávám minu letící maximální rychlostí cca 10 metrů od místa, kde má tu největší rychlost, je nesmysl, abych tu minu slušel na několik desítek až stovek metrů ve chvíli, kdy se pohybuje rychlostí podstatně menší.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:24 14.09.2018

  fenri:
  Vaša argumentácia je postavená na vode a neviete ju podložiť iným, než invektívami, čo už vo svojej podstate spochybňuje, či ste vy sám presvedčený o svojej pravde, keď sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Vaša argumentácia je postavená na vode a neviete ju podložiť iným, než invektívami, čo už vo svojej podstate spochybňuje, či ste vy sám presvedčený o svojej pravde, keď sa uchyľujete k zavádzaniu. Mimochodom a vo svojom komente zo 7.07 ste zavádzali viackrát.
  1.- odcitovaním časti môjho postu ste vôbec nič nedokázali, vlastné ani nie je zrejmé, čo ste tým dokázať chceli, lebo tam nebolo nič, na čom by som celý čas netrval.
  2.- upozornil som, že ten zvukový efekt je upravovaný a tak k nemu treba aj pristupovať.
  Každopádne k veci:

  Tvrdíte, že letiaca mína vydáva rovnaký zvuk bez ohľadu na smer letu. Zároveň snažíte všemožné (napr. invektívami) zahmliť fakt pri tom dochádza k posunom frekvencií vlnenia, ktoré vysvetľuje práve Dopplerov jav. Tieto zmeny kmitočtov majú za následok, že pred mínou je väčší akustický tlak a za ňou zasa menší, čo má zasa vplyv na hladinu intenzity zvuku. V dôsledku toho vníma pozorovateľ pri odpale míny jej zvuk ako menej hlasitý, než pozorovateľ pri jej dopade a to bez ohľadu na ďalšie faktory, ako je napr. zmena rýchlosti strely. Tým pádom video z odpálenia nepodáva dôkaz o intenzite zvuku míny pri dopade a tvrdenie opaku je V ROZPORE S FIZYKÁLNYMI ZÁKONITOSŤAMI.

  Ďalšie Vaše tvrdenie je, že aby bola mína „hlučnejšia“, ako pri odpale, musí sa jej rýchlosť zvýšiť. Odhliadnuc od toho, že je toto tvrdenie vyvrátené už v predošlom odseku, je na dvoch z mnou vložených videí doložené, že míny dopadli asi 2,5 až 3 sekundy po tom, ako bol ich prílet zaregistrovaný. Čo znamená že ich rýchlosť v čase dopadu sa mohla pohybovať okolo 120m.s-1, pričom 120mm mínomety odpaľujú strely spravidla rýchlosťami okolo 250 až 300 m.s-1.. Skúste si pozrieť akékoľvek video streľby zo 120mm mínometu a zistíte, že v pozadí nie je možné počuť zvuky, aké počuť v mieste dopadu, čo je praktické potvrdenie toho, čo som teoreticky popísal v predošlom odseku.

  Čiže nemáte ako dokázať, že mínu vystrelenú zo stealth mínometu, nie je pri dopade počuť, ak len nie zasa nejakým bezobsažným tvrdením typu „aj tak j Zem plochá, a kto tvrdí opak je idot“, čím by ste však iba klasicky dokázali niečo úplne iné, než je Váš zámer.

  Môžeme ďalej diskutovať, mínu akého kalibru a hmotnosti je nakoľko počuť, ale je otázka, aké sú k dispozícii materiály na potvrdenie alebo vyvrátenie toho ktorého tvrdenia.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  10:10 14.09.2018

  Fenri

  Odkázal som ťa priamo na diskusiu o ktorej aj tu konkrétne klameš, že si v nej niečo tvrdil. A nie, nie je to tam čo si každý kto má záujem môže overiť. Takže aký ďalší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri

  Odkázal som ťa priamo na diskusiu o ktorej aj tu konkrétne klameš, že si v nej niečo tvrdil. A nie, nie je to tam čo si každý kto má záujem môže overiť. Takže aký ďalší dôkaz požaduješ? Naproti tomu ty tvrdíš, že som ja niečo konkrétne v tej diskusii povedala že to si riešil. Iste nemáš problém doložiť to ak to tam je.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:50 14.09.2018

  Slavo, to není argument. Prostě jste zaplavelil diskuzi OT množstvím lží, které jste nedokázal doložit, ač jste avizoval. Vše. Omluvu nečekám, na to koule nemáte.

  Slavo, to není argument. Prostě jste zaplavelil diskuzi OT množstvím lží, které jste nedokázal doložit, ač jste avizoval. Vše. Omluvu nečekám, na to koule nemáte.

 • Slavoslav
  09:24 14.09.2018

  Zbytočne kopeš, nepomôže ti to. ;)

  Zbytočne kopeš, nepomôže ti to. ;)

 • fenri
  09:12 14.09.2018

  Slavo, ne - pokud do debaty A přitáhnete tvrzení, že někdo v debatě B lhal a říkal něco v rozporu s fyzikálními zákony, jste to jednoznačně vy, kdo v debatě A přitáhl OT. Není to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavo, ne - pokud do debaty A přitáhnete tvrzení, že někdo v debatě B lhal a říkal něco v rozporu s fyzikálními zákony, jste to jednoznačně vy, kdo v debatě A přitáhl OT. Není to těžké.
  No a když pak další dvě stránky diskuze není schopen své tvrzení doložit, ač to původně avizoval, tak už je to jen trapnost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  08:45 14.09.2018

  Btw Pavlovi som v tejto diskusii protirečil. Priemerne inteligentný človek by si z toho mohol vyvodiť, že s ním nesúhlasím

  Btw Pavlovi som v tejto diskusii protirečil. Priemerne inteligentný človek by si z toho mohol vyvodiť, že s ním nesúhlasím

 • Slavoslav
  08:43 14.09.2018

  Fenri

  Rozvíjať OT si začal ty chcel si príklady tak som ťa odkázal na konkrétne diskusie (konkrétne linky som ti nesľuboval, za tú námahu mi nestojíš). Že sa nezmysly čo si v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri

  Rozvíjať OT si začal ty chcel si príklady tak som ťa odkázal na konkrétne diskusie (konkrétne linky som ti nesľuboval, za tú námahu mi nestojíš). Že sa nezmysly čo si v nich natvrdil snažíš rozvíjať tu? Nuž nie je to moja vina a len uvádzam tvoje lži na pravú mieru.

  Jediné na čo som poukázal je úroveň tvojej diskusie. Ty sám si najskôr obvinil z urážok Pavla i keď si s nimi začal ty sám. Vieš ako, AD HOMINEM argumenty
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:22 14.09.2018

  Slavo - nepřijde vám srandovní a psychicky trochu choré, že sice nesouhlasíte s Pavolem, ale sem to nenapíšete, ale místo toho sem taháte naprosté OT z nějaké staré křivdy, kdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavo - nepřijde vám srandovní a psychicky trochu choré, že sice nesouhlasíte s Pavolem, ale sem to nenapíšete, ale místo toho sem taháte naprosté OT z nějaké staré křivdy, kdy jste ze sebe udělal trotla?

  Takové "s tvrzeními Pavola týkajících se článku sice nesouhlasím, ale psát to pod článek, kterých se to tvrzení týká nebudu a místo toho zaplácnu čtvrtinu diskuze urážkami a OT slibováním, že něco dokážu, ale nějak mi to nejde... Ale za chvíli to zkusím zas".

  Deset, patnáct...? příspěvků tady tapetujete, že už, už konečně dokážete, že jsem napsal lež, nebo něco proti fyzice a pořád nic. Vždycky takový nádech - "dokážu že jsi lhal milánku"...už to vypadá nadějně ...a pak balonek splaskne a zase jen "najdi si to sám". A za půl hodinky zase ten samý cyklus. A tak dokola ad nauseam. Fakt to trochu tapetujete a ještě navíc tak nějak cyklicky.

  Příteli, netrpíte obsedantně kompulsivní poruchou? Opakovaně se pokoušíte o nějakou činnost, které nejste schopen a přestože to zjevně víte, zkusíte to za chvíli znovu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  08:12 14.09.2018

  Mimochodom s PavolR som ti dal za pravdu čo si si iste nevšimol len v rozrušení nad etnografiou a jediné moje OT bolo povzdychnutie nad úrovňou diskusie zo strany jedného ješitného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodom s PavolR som ti dal za pravdu čo si si iste nevšimol len v rozrušení nad etnografiou a jediné moje OT bolo povzdychnutie nad úrovňou diskusie zo strany jedného ješitného blba.

  Odkazy na konkrétne prípady si dostal ak chceš pokračovať v tých témach vráť sa tam (Google ti pomôže), prečítaj svoje kraviny od začiatku a môžeme tam pokračovať v príslušných diskusiách.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:09 14.09.2018

  Ne, nepozrel a asi nepozru. Zas tolik času nemám a nejsem takový masochista, abych měl chuť opět číst vaše kydy. Stačí mi tyto. Ale pokud jste si jí přečetl jak tvrdíte a mám tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ne, nepozrel a asi nepozru. Zas tolik času nemám a nejsem takový masochista, abych měl chuť opět číst vaše kydy. Stačí mi tyto. Ale pokud jste si jí přečetl jak tvrdíte a mám tam lži a něco proti základům fyzikálních zákonů, mohl jste to sem v rámci svého OT tapetování už dávno napsat. Ostatně jste to tak před 10ti svými OT příspěvky avizoval. Zaplácaná stránka diskuze a nedodal jste ani prd, toho co jste slíbil a co sem nepatří. Místo toho si tu jen léčíte mindráčky.
  Něco k minometu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  08:03 14.09.2018

  Fenri

  Takže si si ju už pozrel? Vypadá to tak podľa podráždenej reakcie

  Fenri

  Takže si si ju už pozrel? Vypadá to tak podľa podráždenej reakcie

 • fenri
  07:57 14.09.2018

  Slavko, vpadl jste sem v rámci čobolské bratrské pomoci a první co bylo, že jste hrdě vykřikoval, že můžete doložit X příkladů, kde lžu a kde píši něco proti základním fyzikálním ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavko, vpadl jste sem v rámci čobolské bratrské pomoci a první co bylo, že jste hrdě vykřikoval, že můžete doložit X příkladů, kde lžu a kde píši něco proti základním fyzikálním zákonům. Požádal jsem vás o konkrétní příklady. Z toho jste vycouval jak křeček před nosorožcem s tím, že to hledat nebudete. A já vám teď mám hledat vaše dřisty? No tak, nejsem vaše sekretářka a hrabat se ve vašich psaníčkách nemám potřebu. Takže s dovolením až poté, co uděláte co jste deklaroval, tak možná zvážím, zda neudělám to, co jsem nedeklaroval a neslíbil. Ju?.
  Mimochodem - sranda je i ve vašem pohledu na věc: JÁ jsem udělal debatu o tancích... ne Slavko - jeden člověk nemůže udělat debatu. MY jsme udělali debatu. Ale s definicemi máte také problém.

  Mimochodem nechcete pomoci Pavolkovi s tou fyzikou a podpořit ho v jeho boji na téma pomalejší těleso=hlučnější těleso?
  Tedy ne že bych myslel, že jste sem přitáhl OT a docela tu tapetujete výkřiky, které pak nejste schopen a ochoten doložit a s článkem nijak nesouvisí, to chraň bůh :-)

  Co se držet minometu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  07:47 14.09.2018

  Fenri

  Iste mi nebudeš mať problém dokázať kde som tvrdil, že celý ten rozdiel je len v hrúbke? Prešiel som si dnes tú diskusiu a nikde to tam nevidím len moje konštatovanie že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri

  Iste mi nebudeš mať problém dokázať kde som tvrdil, že celý ten rozdiel je len v hrúbke? Prešiel som si dnes tú diskusiu a nikde to tam nevidím len moje konštatovanie že aj tam je pár ton naviac. A samozrejme násobí sa to väčšími rozmermi.

  Prípadne kde mi argumentuješ rozmermi a ja ti protirečím? Ale nenájdeš lebo klameš a celý čas si riešil niečo iné a to odolnosť. Článok si dohľadáš? Je to ten o tom že Irak ide kúpiť t90
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:42 14.09.2018

  Mimochodem Slavo, už jen porovnání čelních ploch diskutovaných tanků nám cosi naznačuje, že rozdíl nebude v tom kousku pancíře, na kterém se točíte. M1 má 5.7 čtverečních metrů, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem Slavo, už jen porovnání čelních ploch diskutovaných tanků nám cosi naznačuje, že rozdíl nebude v tom kousku pancíře, na kterém se točíte. M1 má 5.7 čtverečních metrů, T-72 4 metry. Tedy M1 má 42% větší čelní plochu, než téčko. Zboku je to podobné. To bude spíš ten rozdíl váhy, než slabší pruh oceli, dlouhý cca 2 metry a vysoký půl, nemyslíte?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:19 14.09.2018

  Slavo:
  Za další jsem nikde netvrdil, že 70 mm téčka je ekvivalentem 300 Abramse. Tvrdil jsem, že gro nárůstu hmotnosti západních tanků jde na rub jejich zásadně většího vnitřního ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavo:
  Za další jsem nikde netvrdil, že 70 mm téčka je ekvivalentem 300 Abramse. Tvrdil jsem, že gro nárůstu hmotnosti západních tanků jde na rub jejich zásadně většího vnitřního objemu, který je třeba chránit a ne na to, že na na pár málo metrech čtverečních mají o něco silnější pancíř.
  Dal jsem sem jasná čísla a výpočty, což je ovšem něco, což vás spolehlivě rozhodí a nejste na to schopní argumentovat jinak, než útoky, uhýbáním apod. Výška věže téčka je cca půl metru, šířka zadního čela sice není ani zdaleka 2m (věž téčka se dozadu silně sužuje, ale byl jsem velkorysý tak pro lehčí výpočet. Vy tvrdíte, že na tom necelém 1 metru čtverečním se realizuje rozdíl 25 tun. Ostatně nevšiml jsem si, že by zesílení zadního pancíře věže některých posledních téček jejich hmotnost skokově poskočil o 20t+
  Takže ještě jednou Slavo: 1 metr čtvereční slabšího pancíře ušetří 25 tun? O tom se chcete opět hádat? A ještě jednou poprosím o nějakého statistiky téček zničených zásahem do zadní věže desky, protože i to bylo gro debaty - kdy jsme se bavili, co je lepší. Nějak si nemohu vzpomenout, kolik jste byl schopen dodat doložených zásahů téček do tohoto místa. Připomeňte mi to....nebylo to kolem... ehm, nuly?

  Slavo, vemte si do ruky tabulky fyzikálních vlastností materiálů, mrkněte se na hustotu oceli, pak se vemte tužku, papír a nějakého čehúna k ruce a poproste ho, ať vám pomůže spočítat, o jak velké ploše se bavíme a jaký je rozdíl váhy v materiálu.
  Prosím, dejte sem váš výpočet, a pak se budeme bavit dál. Ano?
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:07 14.09.2018

  PavolR: aha, takže když sem vložím zvuk výstřelu z Barreta M82, tak je to důkaz, že utlumený MP5 nebo Vintorez dělají hluk?? Chápete vy vůbec, že jste sem dal videa úplně jiných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: aha, takže když sem vložím zvuk výstřelu z Barreta M82, tak je to důkaz, že utlumený MP5 nebo Vintorez dělají hluk?? Chápete vy vůbec, že jste sem dal videa úplně jiných zbraní, nebo jste se tu ztrapňoval zvukama z videoher?
  Dále: dal jsem sem dizkuze lidí, kteří na rozdíl od vás výstřel z pušky i minometu zažili. Většina z nich se shodla, že nic neslyší a pokud ano, dělají to stabilizační plochy NĚKTERÝCH min za určitých podmínek. Min, které létají za podstatně vyšších rychlostí, než miny diskutované zbraně. Čili těmi videi ze sebe děláte jen naprostého hlupáka.

  Nejsměšnější je ovšem vaše idiocie (to se už nedá jinak říct), kde dokola tvrdíte, že zvuk miny při výstřelu, kdy se pohybuje nejrychleji bude tišší, než zvuk miny při dopadu. Video výstřelu samozřejmě důkazem JE.
  Pokud chci zhodnotit hlučnost tělesa při pohybu ve vzduchu, je celkem jedno, jestli to těleso letí nahoru nebo dolů, zleva či zprava. Pokud mám srovnatelnou hustotu vzduchu (ostatní veličiny mají vliv také, ale zanedbatelný), bude ta mina vydávat stejný zvuk.
  Chcete důkaz toho, že ta mina tichá? Vždyť ho máte. je to video. Člověk, který jako "důkaz" dává zvuk z videohry a zároveň odmítá přijmout reálný zvuk diskutované zbraně je prostě inteligenčně těžce insuficientní.
  Takže důkaz, že ta mina je tichá máme. Neprůstřelný.

  Počtvrté se vás ptám, na základě JAKÉHO FYZIKÁLNÍHO JEVU by byla ta mina při nižší rychlosti zásadně hlučnější. Dělal jste ze sebe hlupáka Dopplerovským jevem. Jsem rád, že jste pochopil míru své nevzdělanosti a dál to nerozvíjel, byť od chlapa z koulema bych čekal, že uzná omyl. Ale to by bylo na čobola moc.

  Lhaní? Zatímjste se ozval tím, že jste něco neřekl a když jsem sem ocitoval váš post, tak jste zmlknul. není třeba lhaní i to, že sem dáváte "důkazy" v podobě filmových či herních ukázek?
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  07:04 14.09.2018

  Inak, ak tvoja téza bola o vnútornom priestore prečo si celú diskusiu argumentoval tankami zničenými zozadu a ERA blokmi kde si dal aj také perly ako skrinka na náradie vydávaná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Inak, ak tvoja téza bola o vnútornom priestore prečo si celú diskusiu argumentoval tankami zničenými zozadu a ERA blokmi kde si dal aj také perly ako skrinka na náradie vydávaná za ERA blok? Človek by čakal v takom prípade čo ja viem rozmery veže a podobne. Ale nič prekvapujúce?

  No nič, iste si to dokážeš dohľadať sám a nájsť históriu svojich argumentov v oboch spomínaných prípadoch.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  05:02 14.09.2018

  fenri

  nie nebol. To bol len tvoj konstrukt co si si domyslel v hlave a pootm si mal potrebu dokazovat, ze 70 mm panciera T cka je ekvivalent 300 pre Abrams. Ostatne dohladaj si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  nie nebol. To bol len tvoj konstrukt co si si domyslel v hlave a pootm si mal potrebu dokazovat, ze 70 mm panciera T cka je ekvivalent 300 pre Abrams. Ostatne dohladaj si to sam. Ibaze stale budes tvrdit, ze ta hrubsia stena na zapadnom tanku je lachsia ako ta tensia na vychodnom.

  fu tak to mas problem lebo tvoje vedomosti teda nie su bohvcie co. Tam si dobreze netvrdil, ze na INS ten tomahawk ani k pobreziu netrafi a zas tam nik netvrdil ze INS v tomahawku mu zabezpecuje bodovu presnost. To si len ty obracal argumenty oponenta ad absurdum, az si tomu uveril.

  milanku toto na mna neplati. Ze si sa ty upriamil na slovo fyzika ztej vety nieje moj problem. Priklady nemzyselneho tvrania na blbostiach si dostal

  pekne, takze uz ani neporpieras ze s urazkami si zacal ty sam k comu som mieril hned od zaciatky ty amatersky etnograf
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  23:55 13.09.2018

  fenri:
  Vymýšľate blbosti.
  Počuli ste predsa zvuky z reálu, ktorých odkazy som vložil. Pri výstrele to sotva bolo také hlučné - to by samotný výstrel neprekryl, ako tvrdíte, lebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Vymýšľate blbosti.
  Počuli ste predsa zvuky z reálu, ktorých odkazy som vložil. Pri výstrele to sotva bolo také hlučné - to by samotný výstrel neprekryl, ako tvrdíte, lebo ide o zvuky úplne odlišnej frekvencie. A ani ich rýchlosť nie je bohvie aká, keď si odmeriate čas od zvuku k dopadu.
  Taktiež si všimnite pohyb kamery pri dopade druhej míny - vojak s kamerou ako keby odhadol, že mína preletí a dopadne za základňou. Samozrejme išlo o 120mm míny, ale tak zasa 82mm bude nanajvýš o niečo menej hlučný.

  Celá vaša pomýlená argumentácia sa točí okolo výstrelu - aký zvuk, aká úsťová rýchlosť. teda okolo úplne opačného konca. To je zásadná chyba, lebo potom zákonite neberiete do úvahy množstvo faktorov, ktoré budú mať nakoniec dopad na rýchlosť míny (rôznych mín vystrelených z rôznych mínometov) pri dopade. Zjavne ste si to vo svojom nadšení nevšimli, ale ste jediný, kto tú mínu označuje za tichú. bez akéhokoľvek dôkazu (video výstrelu dôkazom nie je) Aj samotní Rusi to tvrdia iba o mínomete.Pokiaľ je tá mína konštruovaná tak, aby ju nebolo ani pri dopade počuť, prosím, predložte odkaz a celá doterajšia diskusia tým bude rozhodnutá. Také jednoduché.

  A len tak na okraj - vy mne tu idete hovoriť, že klamem? Viete to dokázať? Pozrite koľkokrát ste počas diskusie preukázateľne tvrdili, že som písal niečo, čo som vôbec nepísal - ale viem že to je z vašej strany taktika, maskovať svoje, prinajmenšom, zavádzanie tvrdením, že ide o niekoho klamstvo.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:08 13.09.2018

  Pavolko zkuste sem už konečně plesknout info o tom, na zakládě jakého fyzikálního zákona či jevu bude pomaleji letící mina hlučnější, než ta rychle letící. Resp. jak se z neslyšné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavolko zkuste sem už konečně plesknout info o tom, na zakládě jakého fyzikálního zákona či jevu bude pomaleji letící mina hlučnější, než ta rychle letící. Resp. jak se z neslyšné stane slyšitelná tím, že zpomalí o pár desítek m/s.
  Dopplera jste snad už nastudoval, takže víte, že tím to nebude. Hoďte něco do placu, dnes je veselo.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:06 13.09.2018

  Slavoslav:
  spor byl o tom, zda 20-25 tun váhy navíc západních tanků vůči ruským tvoří silnější pancéřování zadní části věže (vaše teze), či vnitřní chráněný objem (moje teze). A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav:
  spor byl o tom, zda 20-25 tun váhy navíc západních tanků vůči ruským tvoří silnější pancéřování zadní části věže (vaše teze), či vnitřní chráněný objem (moje teze). A protože na rozdíl od vás vím, že hustota oceli je cca 7800 kg/m^3 není těžké spočítat, že by zadní stěna věže téčka musela být řekněme 3 metry tlustá. Což jaksi není. Ergo problém je jinde.

  O navigaci tu dřistali jiní. Řekl bych že zrovna v tomto oboru o dost méně vzdělaní. Zrovinka navigacemi, GNSS, geografií apod. se živím. Spor byl o tom, zda je s inerciální navigací Tomahawk dost přesný pro bodové cíle či ne. Zkuste najít nějakou mojí konkrétní lež.

  Aha, takže věta, kdy podle vás nastavuji zrcadlo (u zrcadla je typické, že zobrazuje VŠE) a obsahuje to, že lžu a že popírám fyzikální zákony tedy, jak se zdá, není o tom, že lžu, a popírám fyzikální zákony. Tedy zjevně lžete pak vy.
  Nicméně přijde mi srandovní, že prohlásíte, že můžete najít příklady mých lží a popírání fyz. zákonů a když vás k tomu vyzvu, tak řeknete, že to hledat nebudete. Jasně.

  K Pavolkovi - takže ve vás prohlášení o něčích nadpřirozených schopnostech nevyvolá skepsi a ironii? Oh, jste hotový světec. Já ale ne.

  urážky trousím na základě blbosti dotyčného. Zbytek mě zajímal vysloveně etnograficky. Je na tom něco špatného? Prostě fenomén Slováků na českém webu sleduji už dost dlouho (celkem tluče do očí) a prostě mě zajímá, zda je to i vice versa. V čem je problém? Že by nějaký mindráček?
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:56 13.09.2018

  Czertik 20.36:
  Akurát, že nebola reč o presnej lokalizácii, ako v prípade radaru, ale o rôznej intenzite zvuku letiacej míny v závislosti od smeru letu. Či je dostatočný na to, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik 20.36:
  Akurát, že nebola reč o presnej lokalizácii, ako v prípade radaru, ale o rôznej intenzite zvuku letiacej míny v závislosti od smeru letu. Či je dostatočný na to, aby sa dal určiť približný smer odkiaľ letí (nie však miesto).
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:45 13.09.2018

  Czertik 21.00:
  Ono sa to tam celý čas dosť chvelo a bol tam aj hluk. Pre mňa je na tom videu smerodajné, že ten vojak začal od 1.07 kričať a o 1.10 to dopadlo, čiže on prílet míny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik 21.00:
  Ono sa to tam celý čas dosť chvelo a bol tam aj hluk. Pre mňa je na tom videu smerodajné, že ten vojak začal od 1.07 kričať a o 1.10 to dopadlo, čiže on prílet míny (letiacej asi tak 1/3 rýchlosti zvuku) zaregistroval v dostatočnom predstihu.
  Hľadiac na dvojrozmerné video by nijako nebolo možné určiť smer míny letiacej v trojrozmernom priestore, aj keby sme ju na zázname počuli tak, ako na ostatných videách. :-) Kamera je zaostrená na vozidlo, no mám pocit, že to padlo sprava - najskôr podľa prachu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  22:12 13.09.2018

  fenri

  milanku ja som ti vtedy x krat zdoraznil, ze realne nasadenie nerozoberam a ze to ani ako citelnu slabinu ruskej skoly nevnimam a preto ani nemienim hladat ziadne pripady ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  milanku ja som ti vtedy x krat zdoraznil, ze realne nasadenie nerozoberam a ze to ani ako citelnu slabinu ruskej skoly nevnimam a preto ani nemienim hladat ziadne pripady techniky likvidovanej odzadu. Este raz bolo to proste technicke konstatovanie, ze maju hrubsi pancier zboku a zozadu kde tych 300 mm panciera proste nieco vahy prida. Naviac to bol prispevok do debaty s niekym inym o vahe zapadnych strojov co tvori ten rozdiel a ze Tcka preto nemusia byt menej odolne spredu (kde to je ostatne aj najdolezitejsie). A ty rozputal hovnado mimo temu a potom si zarputilo trval na svojom blude ktory si si domyslel a ktory nik nepovedal.

  pripadne ked si tu dristal o navigacii tomahawkov a nedokazal si pochopit ani kresleny obrazok po ktoreho rozbore si nejak zdrhol z diskusie

  o fyzike sa s tebou bavit nejdem. Iste by som nasiel aj nieco take, ale naozaj sa nemineim celu nov prehrabavat archivom diskusii aby som ti dokazal svoju pravdu. Ta veta ma viac slov a je sypmtomaticke ze si vyberies jedno a budes sa okolo toho tocit do nemoty igonrujuc zvysok.

  aha tak uz sa dostavame od Pavol s tym zacal k "bol som len mierne ironicky"

  netusim, nikdy som si nerobil statistiku i ked par vyraznych jedincov zo slovenskych webov poznam. I ked som sa fakt musel zamysliet ci pisu cesky ci slovensky. Pre mna to tak nejak nehra rolu, ale dost to vypoveda o tebe ked tu trusis urazky na zaklade narodnosti a riesis narodnostnu prislusnost diskuterov. Vies ako AD HOMINEM
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:00 13.09.2018

  Slavoslav: můžeme tu udělat debatu na 100 stran o tom, proč jste neměl pravdu (hint: naprosto jiné rozměry chráněného prostoru, kdy pancíř západních tanků (tedy hlavně M1, L2 aCh2) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav: můžeme tu udělat debatu na 100 stran o tom, proč jste neměl pravdu (hint: naprosto jiné rozměry chráněného prostoru, kdy pancíř západních tanků (tedy hlavně M1, L2 aCh2) musí chránit mnohem větší vnitřní objem a proto jsou ty tanky citelně těžší) a k ničemu to nebude. Nepřesvěčím vás, že deska o rozměru 0.5 x 2m na zadní pancíř veže nemůže vážit cca 25 tun, co činí (zhruba) váhový rozdíl M1A2xxx vs. třeba T-90. Neměl jste pravdu a hlavně jste neměl pravdu z hlediska reálného nasazení. Příklady moderních ruských tanků likvidovaných zezadu se vám nepovedlo nějak najít...

  Proto jsem navrhoval, že ať se jdeme bavit o fyzice. Tedy znovu: kde popírám základy fyzikálních zákonů, jak jste trvdil?

  K Pavolkovi: kdybych začal s kamennou tváří tvrdit, že unesu 800 kg, uběhnu 100m pod 8 vteřin a uplavu pod vodou kilometr - vy byste nepoužil ve své reakci mírnou skepsi a neoznačil mě ironicky třeba za supermana? Pavol to oblasti svých smyslů udělal. Myslím, že potom, co tvrdil, bylo ironické označení za supermana velmi mírné.

  Mimochodem a vážně to myslím bez ironie a zlého úmyslu: chodí tolik Čechů na slovenské weby a jsou tam tak ehm... sebevědomí? Já u nás často pozoruji, v rozličných oblastech a zaměřeních webů, skutečně velký výskyt Slováků a jejich jistou "výraznost", řekněme...
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:46 13.09.2018

  fenri

  OK tak si spomen na nasu poslednu debatu o pancierovani T72. Kde si z jednoducheho technickeho konstatovania, ze zapadne tanky maju vyssiu hmotnost aj vdaka ovela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  OK tak si spomen na nasu poslednu debatu o pancierovani T72. Kde si z jednoducheho technickeho konstatovania, ze zapadne tanky maju vyssiu hmotnost aj vdaka ovela masivnejsiemu pancierovaniu zboku ci zozadu robil debatu na x stran kde si ako blb dokazoval nieco co som nikdy nepovedal.

  chces aj link, alebo si to dohladas sam? a zvysne priklady roky dozadu ti tu fakt nebudem hladat

  a diskusia ad hominem (skus si vygooglit co to je). Skus sa pozriet hned na tvoj prvy prispevok a jeho konfrontacny ton. Pripadne 4ty. I ked Pavol nema pravdu tak minimalne urovnou slusnosti ta bije ako zito a minimalne dovtedy sa nic take zjeho strany nedialo voci tebe
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:16 13.09.2018

  Slavo,
  předtím jste se nabízel s příklady, kdy se chovám jako Pavol. Nějak z toho sešlo, že?
  Za druhé: KDE popírám základy fyzky? Prosím buďte zcela konkrétní.
  Za třetí - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavo,
  předtím jste se nabízel s příklady, kdy se chovám jako Pavol. Nějak z toho sešlo, že?
  Za druhé: KDE popírám základy fyzky? Prosím buďte zcela konkrétní.
  Za třetí - myslím, že jsem byl dlouho slušný a nezačal jsem jako první argumentovat ad hominem. S tím začal Pavol, ale to vám kupodivu nevadilo.
  Za čtvrté, pro mně je lhaní jedna z nejhorších idských vlastností a pokud někoho vidím lhát, je moje úcta k němu na úrovni úcty k páře nad trusem. Proto jsem s Pavolem komunikuji rázněji, ale na rozdíl od něj nelžu a nepopírám základy fyziky. Jestli je jadrnější slovník k někomu, kdo lže, začal argumentovat ad hominem a točí dokola blbost horší provinění, nechť si každý srovná sám. Raději mám rázovitějšího slušného fyzika, než spisovného nevzdělaného grázlíka. Ale je to o preferencích.
  Teď vás poprosím o ty příklady.
  Můžete oboje a nebo (věřím že na fyzice se shodneme) poprosím alespoň o příklady mého popírání základů fyziky. Díky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:09 13.09.2018

  fenri

  ak si si nevsimol, atk ja s tebou v tejto debate suhlasim a dal som sem par prispevkov ktore Pavlovi odporuju. Len som si tak povzdychol nad formou tvojej komunikacie nic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  ak si si nevsimol, atk ja s tebou v tejto debate suhlasim a dal som sem par prispevkov ktore Pavlovi odporuju. Len som si tak povzdychol nad formou tvojej komunikacie nic viac

  imochdom:

  "Když někdo ale donekonečna lže, tvrdí neskutečné kraviny a popírá záíklady fyziky a do toho je sám neslušný"
  to si si nastavoval zrkadlo vask? ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  21:00 13.09.2018

  pavoir
  postoval si tohle : https://www.youtube.com/watch?...

  No tak opet, WOW, ale tady sis spis nabeh na tu svoji teorii ne ? Ja sem teda NIKDE nepostrehl odkud ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pavoir
  postoval si tohle : https://www.youtube.com/watch?...

  No tak opet, WOW, ale tady sis spis nabeh na tu svoji teorii ne ? Ja sem teda NIKDE nepostrehl odkud ze je vedena palba, natoz ze bych videl onu minu.
  Navic za predpokladu, ze ony zachvevy kamery po tom co je polozena na vrchu vozidla, sou vybuchy min, tak z radiove kominikace me pripada ze toho ze sou pod palbou si vsimli az po 2 dopadu miny.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:47 13.09.2018

  Docela hezká debata je tady:http://forums.militarytimes.co...
  závěr je celkem jasný. Nezní t jako v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Docela hezká debata je tady:http://forums.militarytimes.co...
  závěr je celkem jasný. Nezní t jako v Pavolkových filmech a hrách. Některé miny slyšet jsou, některé ne. Podle toho, jak je řešená stabilizace, jak jsou velké a jak jsou rychlé. Řvou hlavně miny s otvory v ocasní části. Pod palbou není slyšet nic, vojáci jsu ohlušeni svojí střelbou i dopady munice (už to mi přišlo směšné na Pavolkových úvahách - jak pěšák poté, co mu deset metrů od uší bochla mina, neoslabeným sluchem naslouchá, odkud přiletí další mina a určuje směry.

  Pokud mina neřve na startu, tuplem nebude řvát při doapadu, prostě je pomalejší. Ledaže by se za letu zásadně změnily její aerodynamické vlastnosti (takovou minu neznám, ale netrvdím, že neexistuje). A extra pomalá mina optimalizovaná pro nízký hluk řvát nebude tuplem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  20:36 13.09.2018

  pavolir
  Počuli ste už o Doplerovom jave, vy jeden "fyzik"?

  WOW.
  Najdi me jedineho CLOVEKA ktery je vybaveny touhle schopnosti :)
  Ano, jiste, moderni technika ho vyuziva a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pavolir
  Počuli ste už o Doplerovom jave, vy jeden "fyzik"?

  WOW.
  Najdi me jedineho CLOVEKA ktery je vybaveny touhle schopnosti :)
  Ano, jiste, moderni technika ho vyuziva a vyziva se k urcovani mista odpalu, ale z textu sem pochipil ze mluvite o lidech, ne technice.
  navic, ta technika nejde tahat uplne vsude, resp jde ale je natolik draha ze ji nemuze mit kazdy vojak na zadech :).
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:26 13.09.2018

  Tady máte docela dost dopadů střel z obyčejného, kdovíjak zbastleného minometu.
  https://www.youtube.com/watch?...
  Tak Pavolko, odkud přiletěly ty miny? A co slyšíme na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady máte docela dost dopadů střel z obyčejného, kdovíjak zbastleného minometu.
  https://www.youtube.com/watch?...
  Tak Pavolko, odkud přiletěly ty miny? A co slyšíme na příletu?
  A to není speciální "neslyšný" minomet.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:20 13.09.2018

  Slavoslav, slušně diskutuji jen s formami života, které mají na to to pobrat. Když někdo ale donekonečna lže, tvrdí neskutečné kraviny a popírá záíklady fyziky a do toho je sám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav, slušně diskutuji jen s formami života, které mají na to to pobrat. Když někdo ale donekonečna lže, tvrdí neskutečné kraviny a popírá záíklady fyziky a do toho je sám neslušný, nevidím záísadní důvod, proč b ýt slušný. Navíc Pavola to vzrušuje.
  Ale klidně sem ty příklady hodte. Sem s tím.

  Jinak k podstatě věci:
  Přečtěte si třeba tohle:
  https://www.quora.com/Why-do-m...

  Mimochodem, vám nepřijde směšné, že ten moudrý a chytrý Pavolko argumentuje UMĚLÝM ZVUKOVÝM EFEKTEM do počítačových her?? Ono je je prima poslat první link z youtube, co na vás vypadne, ale když neumíte jazyk a nekouknete na kontext, jste nutně za pitomce, že hoši?
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  20:04 13.09.2018

  fenri

  predstavujem si svet kde by si ty dokazal slusne diskutovat a nejak sa mi nedari

  a ze by som par prikladov kde si nepochopil CESTINU ci vobec temu a papagajoval stale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  predstavujem si svet kde by si ty dokazal slusne diskutovat a nejak sa mi nedari

  a ze by som par prikladov kde si nepochopil CESTINU ci vobec temu a papagajoval stale to iste a od veci nasiel ked tu sklzavas do urazok
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:52 13.09.2018

  PavolR: děláte ze sebe neskutečného idiota.

  Na základě JAKÉHO fyzikálního jevu by měla být mina letící NIŽŠÍ rychlostí tišší, než mina, letící pomaleji??

  Jste schopen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: děláte ze sebe neskutečného idiota.

  Na základě JAKÉHO fyzikálního jevu by měla být mina letící NIŽŠÍ rychlostí tišší, než mina, letící pomaleji??

  Jste schopen odpovědět na tuto fundamentální otázku, čobole?
  To, že na videu normálního minometu neslyšíte letět minu je dáno tím, že je to taková šleha s takovým dozvukem, že na mikrofonu (který musí být fest stažený, jinak by vám z noťasu vypadly repráky), výstřel překryje zvuk miny.

  To, že jste schopen tvrdit, že pomalejší mina na příletu bude na základě dopplerova jevu hlučnější, než na odletu svědčí o tom, že jste polovdělaný ubožák, který by se na fora dospělých lidí neměl vůbec motat.

  Takže ještě jednou: JAKÝ FYZIKÁLNÍ jev způsobí vyšší hlučnost pomalejší miny?
  Do toho...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:00 13.09.2018
 • PavolR
  18:51 13.09.2018

  fenri:
  Nezahovárajte, zvuk míny pri výstrele nemá nič spoločné so zvukom míny pri dopade, to proste nevykecáte, Ani bežná mína vypálená z bežného mínometu daného kalibru nenarobí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Nezahovárajte, zvuk míny pri výstrele nemá nič spoločné so zvukom míny pri dopade, to proste nevykecáte, Ani bežná mína vypálená z bežného mínometu daného kalibru nenarobí prí odpale samotným letom prakticky žiadny hluk, čiže to ako argument vôbec neobstojí:
  https://www.youtube.com/watch?...
  (a všímajte si láskavo vyletujúce míny a predstavte si, k tomu menšiu úsťovú rýchlosť.
  Ale pri dopade už áno: https://www.youtube.com/watch?... (každopádne toto berme iba ako hrubú ilustráciu, lebo je to určite prečistené)

  A iba čisto pre zaujímavosť - pri akom hluku a na akú vzdialenosť boli schopní zaregistrovať v celkom slušnom predstihu pred dopadom prílet míny: https://www.youtube.com/watch?...
  + veľa času zaľahnúť = nižšie riziko utrpenia smrteľného zranenia pri prepade

  Článok poznám a nič proti, ale čo to mení na každodennej realite?
  Môžete sa ešte ďalších 195 kometov pokúšať vyvrátiť nevyvrátiteľné, no nebude Vám to nič platné.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  15:18 13.09.2018

  Tady ještě povídání pro Pavla, jak je minomet na nic.
  http://www.armadninoviny.cz/mi...

  Tady ještě povídání pro Pavla, jak je minomet na nic.
  http://www.armadninoviny.cz/mi...

 • fenri
  14:28 13.09.2018

  neodeslalo se mi to celé.
  PavolR:
  Dopplerův jev vám mění FREKVENCI zvuku, nikoli jeho hlasitost či akustický tlak. Velká smůla. v tomto případě bude mít zvuk miny na příletu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  neodeslalo se mi to celé.
  PavolR:
  Dopplerův jev vám mění FREKVENCI zvuku, nikoli jeho hlasitost či akustický tlak. Velká smůla. v tomto případě bude mít zvuk miny na příletu vyšší tón, než na odletu. Nicméně vyšší nic je pořád nic a pokud to není slyšet na odletu, neuslyšíte nic ani na příletu. pořád je to na vrácení středoškolského diplomu chlapče.

  hell: Myslíte si, že vzduch proudí kolem stabilizátorů miny jen při příletu? Stabilizátory většina min napevno:
  https://www.valka.cz/15283-Min...
  a i tento konkrétní je má napevno. Tudíž dělají hluk stejně při odpalu, jako při dopadu, resp. ten hluk dělají nižší, protože se pohybují (nezřídka i podstatně) pomaleji. Pokud tedy mina není slyšet při 122 m/s, nebude slyšet ani při (řekněme) 80 m/s. Bude jen zásadně tšší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  14:27 13.09.2018

  Hell

  Míny sú stabilizované šípovo a nie rotáciou. Hlaveň je hladká a ii keby krídelká boli natočené neudelia míne dostatočnú rotáciu. Ak sa to aj používa tak na to, aby sa mína ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hell

  Míny sú stabilizované šípovo a nie rotáciou. Hlaveň je hladká a ii keby krídelká boli natočené neudelia míne dostatočnú rotáciu. Ak sa to aj používa tak na to, aby sa mína pomaly otáčala a eliminovala tak prípadne výrobné chyby. A z obrázku nevidím či sú tieto krídelká pod uhlom.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  14:15 13.09.2018

  PavolR: no tak to je už úplný vtip. Takže pokud těleso o rychlosti R1 nevydává žádný zvuk na odletu, totéž těleso při rychlosti R2 (kdy R2

  PavolR: no tak to je už úplný vtip. Takže pokud těleso o rychlosti R1 nevydává žádný zvuk na odletu, totéž těleso při rychlosti R2 (kdy R2

 • hell
  13:57 13.09.2018

  Pavol IR + fenri:
  Perete se jak dva kohouti na smetišti.
  Fenri: dopadající mina bude slyšet a to z důvodu hluku způsobeného prouděním vzduchu kolem stabilizátorů miny (takové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavol IR + fenri:
  Perete se jak dva kohouti na smetišti.
  Fenri: dopadající mina bude slyšet a to z důvodu hluku způsobeného prouděním vzduchu kolem stabilizátorů miny (takové pěkné kvičení). Dopadová rychlost miny bude menší, než počáteční rychlost odpalu, zde máte pravdu.
  Pavol IR: přesnost palby bude stejná, jako u konvenčního minometu (obě miny jsou stejně stabilizované rotací). Nepřesnost může vzniknout z důvodu vlastní hmotností hlavně vyrobené z kompozitu (čím menší váha, tím menší stabilita - viz ruční minomety).
  Jinak pánové se každé ušetřené kilo v armádě počítá - zde má každé vylehčení moje plus.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:38 13.09.2018

  fenri:
  Počuli ste už o Doplerovom jave, vy jeden "fyzik"? Porovnávanie zvuku vzďalujúceho sa a približujúceho sa telesa je dosť veľkým prejavom amaterizmu, vzhľadom na to, že sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Počuli ste už o Doplerovom jave, vy jeden "fyzik"? Porovnávanie zvuku vzďalujúceho sa a približujúceho sa telesa je dosť veľkým prejavom amaterizmu, vzhľadom na to, že sa už tom samotnom menia vlnové dĺžky, bez ohľadu na pozitívnu, či negatívnu zmenu rýchlosti:
  https://sk.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  13:12 13.09.2018

  PavolR: odchodil jste u vás v čobolově alespoň základku? Já nevyvracím vaše kydy, vyvrací je fyzika (najděte si co to je).

  Uděláme krok číslo 1:
  Doložte, že minometná mina, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: odchodil jste u vás v čobolově alespoň základku? Já nevyvracím vaše kydy, vyvrací je fyzika (najděte si co to je).

  Uděláme krok číslo 1:
  Doložte, že minometná mina, která není v okamžiku výstřelu slyšet, bude slyšet při dopadu. Čili že získá rychlost vyšší, než byla úsťová. To je totiž to, co tvrdíte. Jestli střílím na základnu nebo na výrobnu plyšáků je úplně jedno. to s tím nesouvisí.
  Takže ještě jednou. Buďte chlap a dokažte, že mina s úsťovou rychlostí 122 m/s a max. dostřelem 1200m bude při přibližování se k zemi mít rychlost vyšší, než 122 m/s.

  S chutí do toho. Pak si rozebereme vaše další kraviny.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:52 13.09.2018

  fenri:
  Vy už musíte byť fakt zúfalý, keď si vymýšľate situácie, ktoré s východiskovou nemajú nič spoločné. Iba pre Vašu informáciu, bola reč o mínometnom prepade základne. Na tom, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Vy už musíte byť fakt zúfalý, keď si vymýšľate situácie, ktoré s východiskovou nemajú nič spoločné. Iba pre Vašu informáciu, bola reč o mínometnom prepade základne. Na tom, čo som doteraz napísal si trvám, lebo ste neboli schopný napísať nič, čo by to vyvrátilo. Miesto toho sa snažíte neustále odvádzať tému a vnucovať mi niečo, čo som nenapísal. To je správanie sa človeka v argumentačnej núdzi.

  Vzhľadom na to, že nie ste schopný vyprodukovať nič prelomové a ani ja Vás zjavne nepresvedčím, už by sme iba dokola ďalších 20 - 200 komentov (som už teraz dosť odhodlaný) dokola opakovali +- to isté ... napíšete do MYTHBUSTERS Vy alebo ja? :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:19 13.09.2018

  PavolR: prosím, nelezte na české weby, když neumíte česky. Nebo používejte translator. Já jsem jasně napsal, jaké kraviny píšete a v jakém textu. I jsem vám ho ocitoval. A na těch ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: prosím, nelezte na české weby, když neumíte česky. Nebo používejte translator. Já jsem jasně napsal, jaké kraviny píšete a v jakém textu. I jsem vám ho ocitoval. A na těch kravinách jste trval a nyní je chcete zamluvit plky o I. sv. válce.

  Narážím primárně na vaši neznalost středoškolské fyziky, kdy jste mocí mermo tvrdil, že mina bude při dopadu hlučnější, než při odpalu. To za prvé.
  Za druhé jsem narážel na vaší do očí bijící neznalost pohybu v prostředí, kde se střílí, protože pak byste nemohl psát kraviny o tom, jak budete určovat směr, odkud přilétá takřka, či úplně neslyšný malý předmět. To za druhé.
  Za třetí jsem popisoval nesmyslnost vaší představy o tom, jak se vojáci pohybují v terénu s očima upřenýma na oblohu, aby postřehli rychlý předmět velikosti banánu a z toho přesně a spolehlivě (=sebevražda) určili, odkud to přilétlo. To za třetí.
  To, že se teď snažíte vykroutit nějakými obecnými a nicneříkajícími kecy ("účinnosť a použiteľnosť nejakej zbrane nie je daná mierou smrteľnosti jej použitia."), místo abyste v sobě našel kus chlapa a přiznal, že jste se mýlil a přestal prudit je smutné. proč tuto větu" účinnosť a použiteľnosť nejakej zbrane nie je daná mierou smrteľnosti jej použitia." nepíšete pod vším. To je tak ovbecný plk, který navíc nedává úplně valný smysl, že netuším, proč ho teď vytahujete v debatě nad minometem. To, že 82mm minometná mina je celkem smrtelná věc a to, že dělostřelecké prostředky na SOUČASNÉM bojišti zabijí nejvíc vojáků je prostě FAKT, na kterém vaše historky nic nezmění. Uznávám, že v eneolitu minomety také mnoho lidí nezabily. Ale nevidím to jako důvod je nepoužívat.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:26 13.09.2018

  fenri:
  Dezinterpretujete situáciu. Ja mám problém s konkrétnym príkladom použitia, ktorý tu bol nadhodený, nie so zbraňou samotnou. Naopak som uviedol, prípady, kedy sa dá účelne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Dezinterpretujete situáciu. Ja mám problém s konkrétnym príkladom použitia, ktorý tu bol nadhodený, nie so zbraňou samotnou. Naopak som uviedol, prípady, kedy sa dá účelne využiť ranivosť tejto zbrane k paralizovaniu činnosti protivníka. Nakoniec na to sa používajú aj ručné palné zbrane. Na smrtiacu presnú paľbu sa používajú zväčša iné zbrane. Skúsim to sformulovať tak, aby to bolo úplne zrejmé - účinnosť a použiteľnosť nejakej zbrane nie je daná mierou smrteľnosti jej použitia. Preto nechápem, prečo sa na tom tak vozíte a chcete silou mocou dokázať, aké je to smrteľné, hoci prax - a obzvlášť mínometné prepady základní, dokazuje skôr opak.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:12 13.09.2018

  KOLT - podle toho zvuku, bych řekl, že v úplném tichu ano, ale v běžném zvukovém pozadí (vítr, šum stromů, doprava...) bych na to nesázel. Navíc dnešní akustické detektory pracují ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT - podle toho zvuku, bych řekl, že v úplném tichu ano, ale v běžném zvukovém pozadí (vítr, šum stromů, doprava...) bych na to nesázel. Navíc dnešní akustické detektory pracují s hlukem výstřelu, tj. s jedním krátkým prásknutím a z něj hledají místo. Nepracují s hlukem samotné střely.
  Artur by tu střelu jistě zaznamenal a spočítal, ale sotva se budou mraky Arturů pohybovat kousek od ohrožené zóny, navíc ta střela létá nízko. Při střelbě na max vzdálenost jen párset metrů, cca 350, odhadl bych. Tj. hustota radarů, aby v reálném terénu pokryly ohroženou oblast, by musela být velká.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:00 13.09.2018

  PavolR, psal jste:
  "Maskovaný je iba výstrel, nie samotný zvuk letiacej míny, čiže smer je možné zhruba určiť i v noci a za svetla je streľba z toho mínometu rovná samovražde, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR, psal jste:
  "Maskovaný je iba výstrel, nie samotný zvuk letiacej míny, čiže smer je možné zhruba určiť i v noci a za svetla je streľba z toho mínometu rovná samovražde, pretože je pre nízku výmetnú rýchlosť vidno odkiaľ to vylietava. ".

  Poznáváte svá slova, Tak co se v tom patláte? A to jste ještě dosti neinteligentně pořád psal o tom, že slyšíme zvuk miny (resp. neslyšíme) jen při odpalu, ale že je slyšet zvuk miny při dopadu. Dokázal jsem vám, že při dopadu ta mina bude ještě tišší, než při odpalu, protože poletí pomaleji a vy se v tom furt patláte.
  Čili - proč píšete o tom, že mina bude slyšet, když je jasné, že za:
  a.) nebude
  b.) by vám to bylo k ničemu, když podle toho nepoznáte místo odpalu

  Píšete, že maskovaný je "iba výstrel". To je zjevně nesmysl. Maskovaný je i dopad. prostě je to malé a není to slyšet. I opticky - než tu věc postřehnete a spočítáte trajektorii, odkud přilétla, máte jí v klíně. A i kdyby ne, tak znovu: kolik zlomků vteřiny jste schopen sledovat tu střelu, abyste z toho určil místo odpalu, navíc s vysokou pravděpodobností, jak tvrdíte?

  A to s těmi zabitími vojáků - hele, to už jste opravdu v naprosté argumentační nouzi a místo toho, abyste projevil náznak sebereflexe a sklapnul, tak se ztrapňujete. Znovu: i dnes je DRTIVÁ většina výstřelů z pušek a kulometů zcela bez efektu na živou sílu. Zaznamenal jste, že by se armády zbavovaly pušek a kulometů? Ano/ne? I dnes většina výstřelů z děla apod. "nenajde" cíl. Zbavují se armády dělostřelectva?

  KAŽDOU zbraň mohu shodit tím, že začnu vykřikovat, že jsou známy případy, kdy zbraň této kategorie při výstřelu nikoho nezabila. A tahat k tomu epizody z I. sv. války (novější jste nenašel?) je už prostě zoufalost. Budete tapetovat VŠECHNY články o nových zbraní svými kecy o tom, že jsou známy případy, třeba ve středověku, nebo za bůrské války, kdy zbraň stejné či podobné kategorie cíl nezasáhla, nebo cíl odolal? A proč s tím začínáte zrovna dnes?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:54 13.09.2018

  Mě by spíš zajímalo, jestli by tu potvoru dokázaly odhalit a lokalizovat dnešní akustická detekční zařízení určená k odhalování směru střelby.... V případě, že by kolem nebyl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě by spíš zajímalo, jestli by tu potvoru dokázaly odhalit a lokalizovat dnešní akustická detekční zařízení určená k odhalování směru střelby.... V případě, že by kolem nebyl kravál (což je asi nejpravděpodobnější použití, protože přepad uprostřed fronty není hlavní doménou této zbraně), bych si skoro tipl, že ano, ale ruku do ohně bych za to rozhodně nedal.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:43 13.09.2018

  Každopádne znova upozorňujem, že sa tu diskusia zacyklila okolo takej prvotne nadhodenej situácie, v akej je nasadenie tohoto mínometu málo pravdepodobné, v porovnaní s inými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Každopádne znova upozorňujem, že sa tu diskusia zacyklila okolo takej prvotne nadhodenej situácie, v akej je nasadenie tohoto mínometu málo pravdepodobné, v porovnaní s inými prostriedkami, alebo hoci aj nestealth mínometom (ako začiatkom roka proti ruskej základni).
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:33 13.09.2018

  Slavoslav:
  Ja som čítal prípad z bojov okolo Montella, keď šturmáci našli pozíciu talianskych mínometčíkov podľa mín, ktoré z nej vylietávali.

  fenri znova:
  Nehovorím, že po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav:
  Ja som čítal prípad z bojov okolo Montella, keď šturmáci našli pozíciu talianskych mínometčíkov podľa mín, ktoré z nej vylietávali.

  fenri znova:
  Nehovorím, že po sluchu je možné určiť polohu - natoľko Vám chýbajú iné argumenty, že sa tak upínate na túto svoju fikciu?
  S tými uhlami píšete v podstate to isté, čo som prv písal aj ja, v jednom z prvých komentov giviczovi, teda, že ak padá príliš z hora, tak nie je šanca, ale ak pália z asi 1 km vzdialenosti, tak tam už je uhol iný.
  Taktiež som nepísal, že možno presnú polohu určiť podľa dopadajúcej míny - akurát približný smer, ktorým pátrať. Písal som, že ju pri takej úsťovej rýchlosti možno objaviť podľa vylietávajúcich mín.
  Som nútený znova opakovať, že fakt, že DNES najviac vojakov zabije delostrelectvo sa nevylučuje s faktom, že DNES je mnoho prípadov, keď si mínometná paľba nevyžiadala obete na životoch. Čo je na tom nepochopiteľné? Natoľko nesledujete aktuálne dianie?
  Čo sa Vášho strelnicového návrhu týka - jeden na jedného je principiálne nereálna situácia, bez ohľadu na ostatné faktory.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:04 13.09.2018

  PavolR, jestli vám mohu poradit, už to po té košili fakt nerozpatlávejte ;-)

  PavolR, jestli vám mohu poradit, už to po té košili fakt nerozpatlávejte ;-)

 • fenri
  08:15 13.09.2018

  Ještě dodatek pro Pavola: u zbraní střílející horní skupinou úhlů ta střela přiletí (překvapivě) zezhora. Samozřejmě pod nějakým úhlem, ale v momentě, kdy jí zaregistrují i vysoce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě dodatek pro Pavola: u zbraní střílející horní skupinou úhlů ta střela přiletí (překvapivě) zezhora. Samozřejmě pod nějakým úhlem, ale v momentě, kdy jí zaregistrují i vysoce nadprůměrné receptory zbojníka-supermana, už nejste schopen určit (ani podle zvuku, ani podle oka) pod jakými úhly to k vám letí, abyste z toho smysluplně odvodil, odkud to jde.
  Ostatně, pokud se vám nechce jít se mnou na střelnici, můžeme udělat jiný pokus. Stoupnete si na nějaký plácek v ďolíčku a já na vás budu shora házet kameny. A vy mi určíte, odkud přesně házím. Budete to samozřejmě mít mnohem jednodušší, než voják, protože:
  a.) to budete čekat a budete koukat nahoru a ne za křoví
  b.) kámen poletí nesrovnatelně pomaleji než mina, tudíž ho mnohem lépe a déle uvidíte
  c.) nebudete mít v uších sluchátka ani nebudete ohlušen střelbou.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:07 13.09.2018

  PavolR:
  1.) nevím, jak jste na tom s inteligencí (tedy vím, ale nechám si to pro sebe), ale pokud ta mina NENÍ SLYŠET po výstřelu, kdy se pohybuje nejrychleji, nebude víc slyšet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  1.) nevím, jak jste na tom s inteligencí (tedy vím, ale nechám si to pro sebe), ale pokud ta mina NENÍ SLYŠET po výstřelu, kdy se pohybuje nejrychleji, nebude víc slyšet ani na příletu, kdy v drtivé většině situací poletí pomaleji. Chápete to? Zvuk té miny záleží na její rychlosti. Sama nemá žádný raketový motor, nebo namontovanou sirénu jako štuky. Proto pokud není slyšet po odpalu, není slyšet ani při dopadu. Chápete to, nebo napsat ještě jednodušeji? Aby letěla rychleji při dopadu než při odpalu musela by padat kolmo z výšky cca 700m (plus mínus, prosím nehrajme si na desetinky, aerodynamický odpor, coriolisovu sílu atd.). je zřejmé, že toto nikdy nenastane.
  2.) I kdyby jí slyšeli, jakože je to nesmysl, tak k čemu jim je, že ví, že přiletěla asi zprava nebo asi zezadu, když na protipalbu to ani zdaleka nestačí a prostě to schytají?
  3.) Znovu - vy poznáte věc velkou jako silnější banán, co přiletí rychlostí cca 100 m/s, odkud přiletěla?Tak přesně, že určíte místo odpalu s přesností na metry (předpokládám, že kvůli jednomu malému minometu nebudete nasazovat MOAB). V situaci, kdy spíš sledujete co se děje kolem vás na zemi? V zástavbě, ve vegetaci, v kopcích? Minomet není typická zbraň stepí a minomet na blízké palebné přepady už vůbec ne. Je to zbraň do hor či členitého terénu či do urbánního prostředí.
  4.) Znovu: víte co slyší voják v palbě, v přilbě, s vysílačkou v uchu? Rozhodně ne něco, co je jen o málo hlučnější, než hozený kámen. Rád vás a za své vezmu na střelnici, zkusíte si bouchnout s tišší )protože mám celkem dlouhý lauf) .223 bez sluchátek a pak si vyzkoušíte, jaký šepot potom uslyšíte. Souhlas?
  5.) Váš postřeh s 1. světovou válkou je už zoufalství. Tam šlo o statické boje v zákopech a polních opevněních. Z vojáků nic nekoukalo. Pokud jste to nepostřehl, charakter války se "poněkud" změnil nejpozději s Guderianovými, Mannsteinovými a Tuchačenkovými tezemi. Smiřte se s faktem, že DNES nejvíc vojáků zabije dělostřelectvo, minomety, rakety. Vojáci jsou málokdy trvale zakopaní. Ano, dobře zakopaná pěchota je celkem odolná proti zbraním s kontaktním zapalovačem. Jestli se mina tohoto minometu odpaluje při kontaktu se zemí či distančně, nebo jsou obě varianty, nevím. Ale soudím, že likvidovat s tím rozsáhlá stabilní polní opevnění nikdo nepůjde. Tam si spíš posvítí Solcepjok.
  6.) Ten minomet není zas tak slabodechý, jak tvrdíte. Je to normální 80 mm mina. běžně se používají i lehčí a slabší minomety. Samozřejmě se vojáci opět zapomněli zeptat přemoudrého Pavola, který by jim z výšin svého gauče vysvětlil, že se s tím krámem tahají zbytečně.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  07:18 13.09.2018

  PavolR

  Ak si dobre spomínam o tomto som čítal aj ja. Len sa tam hovorilo o tom, že ich bolo vidieť len keď už padali a nik nevedel určiť kde dopadnú a preto ich to hrozne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  Ak si dobre spomínam o tomto som čítal aj ja. Len sa tam hovorilo o tom, že ich bolo vidieť len keď už padali a nik nevedel určiť kde dopadnú a preto ich to hrozne deptalo. Tým fakt určia len veľmi hrubý smer.

  AV prvej svetovej tie prepady trvali desiatky minút. Aby si videl padajúce míny pri pár ranovom prepade musel by si mať veľké šťastie, že sa práve tam pozeráš (čumíš do oblohy).
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  23:45 12.09.2018

  Dodatok - nededukujem z filmov, ale z písomných svedectiev, konkrétne z prvej svetovej, keďže sa výkon tohoto mínometu o tých príliš líšiť nebude.

  Dodatok - nededukujem z filmov, ale z písomných svedectiev, konkrétne z prvej svetovej, keďže sa výkon tohoto mínometu o tých príliš líšiť nebude.

 • PavolR
  23:29 12.09.2018

  fenri:
  O protipaľbe podľa zvuku som nepísal - to ste si k tomu iba Vy primysleli. Spochybňoval som givitzovo tvrdenie, že by napadnutí ani vôbec nevedeli odkiaľ to priletelo. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  O protipaľbe podľa zvuku som nepísal - to ste si k tomu iba Vy primysleli. Spochybňoval som givitzovo tvrdenie, že by napadnutí ani vôbec nevedeli odkiaľ to priletelo. Protiútok som zmieňoval v prípade dobrej viditeľnosti a nemá nič spoločné so zvukom. Video nič nedokazuje, lebo je natáčané v mieste odpalu.

  "Z principu tato zbraň není určena k dlouhotrvající palbě z jedné pozice" - s týmto Vaším tvrdením súhlasím a je to jeden z dôvodov, prečo nepovažujem givizcov scenár mínometného prepadu touto zbraňou za pravdepodobný, lebo nemá zmysel. Muselo by byť vypálených príliš veľa mín, aby to malo reálny efekt.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:37 12.09.2018

  PavolR:
  -psal jste, že palba z tohoto minometu za dne je sebevražda. Jasná blbost. 8 cm široký a cca 16-20 cm dlouhý předmět, který se pohybuje rychlstí cca 100 m/s a který ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  -psal jste, že palba z tohoto minometu za dne je sebevražda. Jasná blbost. 8 cm široký a cca 16-20 cm dlouhý předmět, který se pohybuje rychlstí cca 100 m/s a který neslyšíte, prakticky nemáte šanci vidět, zvláště natolik, abyste určil trajektorii natolik přesně, abyste mohl vést efektivní protipalbu. Z principu tato zbraň není určena k dlouhotrvající palbě z jedné pozice
  -psal jste, že i vnoci podle zvuku určíte, odkud to letí a budete schopen vést protipalbu. Opět blbost, ze které vás usvědčuje video. Ve fázi, kdy ta střela letí nejrychleji za svojí trajektorii (s extrémní výjimkou střelby blízké 90°(ale ani tam asi ne)) není slyšet

  To jsou prostě dvě věci, kteér jsem ve vašem textu označil za nesmysl. Místo, abyste přišel s jinými čísly, mažete se ve svých omylech a oponujete nějakou mojí hysterií.

  A gaučový válečník jste celkem jistě. Jinak byste nepsal nesmysly o tom, jak voják ve válce slyší zvuk srovnatelný s bouchnutím špuntu na kilometr, nebo jak někde v zoně dotyku s nepřítelem či pod pabou čumí na oblohu. Jasně, neprošel jsem zrovna Mogadišem, ale mám celkem slušnou představu, co dělá se sluchem střelba z ručních zbraní (nemluvě o těžších) a celkem dobře vím, co se dá stíhat při nějakém pohybu v ohroženém prostoru. Pro vás je tohle naprostá teorie, kterou dedukujete s filmů. Voják ve válce neslyší šepot květin.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:12 12.09.2018

  fenri - trajektória:
  Trocha ste opomenuli, že tá strela sa priblíži na dosť malú vzdialenosť k tomu, aby bolo možné jej trajetóriu zbadať - ak nestojíte chrbtom ... a nepriletí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri - trajektória:
  Trocha ste opomenuli, že tá strela sa priblíži na dosť malú vzdialenosť k tomu, aby bolo možné jej trajetóriu zbadať - ak nestojíte chrbtom ... a nepriletí iba jedna a samozrejme pravdepodobne nie ste sám a ani všetci prítomní nie sú natlačení na jednom metri štvorcovom.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:59 12.09.2018

  fenri:
  Nechaoste a neprepadávajte panike (a to ste iba doma za klávesnicou počítača :-) ). Nespochybňujem zmysel akéhokoľvek zbraňového systému, je tu reč o účelnom použití v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Nechaoste a neprepadávajte panike (a to ste iba doma za klávesnicou počítača :-) ). Nespochybňujem zmysel akéhokoľvek zbraňového systému, je tu reč o účelnom použití v konkrétnych situáciách. Nechápem zmysel už takmer hysterického hrotenia na smrtiaci efekt, keď je všeobecne známe, že aj samotný ranivý efekt veľa zaváži. Akurát skôr v inej bojovej situácii, než je na začiatku nadhodený prepad.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:46 12.09.2018

  btw, popis funkcie bude zrejme chybny

  " Při výstřelu plyny tlačí na píst, ten velkou rychlostí naráží na dno minometu"

  taketo nieco by produkovalo pri naraze znacny hluk. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  btw, popis funkcie bude zrejme chybny

  " Při výstřelu plyny tlačí na píst, ten velkou rychlostí naráží na dno minometu"

  taketo nieco by produkovalo pri naraze znacny hluk. Ovela logickejsie a vyhodnejsie je usporiadanie kde je v minometnej hlavni centralny trn na ktory sa nasuva mina zadnou castou a zatka sa on opiera este pred vystrelom. Nasledne zatka voci strele stoji a mina je voci nej a minometu urychlovana.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:43 12.09.2018

  PavolR: ano, podle vaší logiky zahoďme i útočné pušky (drtivá většina vypálených střel nic neudělá), zahoďme děla (většina vystřelených granátů nezabije) atd.
  Prostě argumentační ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: ano, podle vaší logiky zahoďme i útočné pušky (drtivá většina vypálených střel nic neudělá), zahoďme děla (většina vystřelených granátů nezabije) atd.
  Prostě argumentační zoufalství par excellance. Ještě jednou: děla a minomety zabijí v reálném konfliktu nejvíc lidí.
  Z trajektorie okem poznáte prd. Pokud víte, kde je nepřítel, nejste překvapen. pokud nevíte, musel byste neustále sledovat v okruh 360 stupňů oblohu, abyste během těch půl vteřiny, co máte šanci minu vidět, jí nepropásl a ještě určil trajektorii.
  Mina je velká asi jako (řekněme) grapefruit. Na kolik metrů ho vidíte? A na kolik metrů vidíte grapefruit letící plusmínus 100 m/s, pokud nevíte, kam se dívat? A pak si spočítejte, jak dlouho ho uvidíte.

  Chtěl bych vás mít v nejistých časech po svém boku. Zdá se, že kombinujete vlastnosti Very NG, čidla Pirat a uší staré domovnice. Pravý to podtatranský superman. Zkuste si dát obyčejný, dětiský a zábavný taktický výcvik s FX. Nemáte čas koukat, co kde lítá po obloze, vy gaučový válečníku.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:16 12.09.2018

  Porovnával to cernakus - iba som mu vyvracal, že je to nezmysel.

  Porovnával to cernakus - iba som mu vyvracal, že je to nezmysel.

 • givicz
  21:15 12.09.2018

  jj Slavoslav jsi uhodil hřebík na hlavičku... jako porovnávat tohle s útočným granátem je trošku mimo.... možná tak s obranným F1 .. prostě tohle v živé síle udělá slušnou paseku ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj Slavoslav jsi uhodil hřebík na hlavičku... jako porovnávat tohle s útočným granátem je trošku mimo.... možná tak s obranným F1 .. prostě tohle v živé síle udělá slušnou paseku .
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:04 12.09.2018

  PavolR

  tak porovnanie s utocnym granatom kriva na obe nohy. Nechcem dehonestovat jeho ucinnok, ale v podstate je to len silnejsi flashbang kedze ma len tenky plast, aby netvoril ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR

  tak porovnanie s utocnym granatom kriva na obe nohy. Nechcem dehonestovat jeho ucinnok, ale v podstate je to len silnejsi flashbang kedze ma len tenky plast, aby netvoril crepiny o vysokej kinetickej energii kvoli bezpeciu samotneho vrhaca.

  Naproti tomu 1,9 kg hlavica naplnena ocelovymi gulickami je trochu ina kava.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:53 12.09.2018

  fenri:
  Koľko a akej munície treba vystrieľať na dosiahnutie jedného úmrtia?
  Fakt, že najviac mŕtvych padá na delostreleckú paľbu nijako nevyvracia fakt, že mínometné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Koľko a akej munície treba vystrieľať na dosiahnutie jedného úmrtia?
  Fakt, že najviac mŕtvych padá na delostreleckú paľbu nijako nevyvracia fakt, že mínometné ostreľovania končia reálne často bez akýchkoľvek obetí na životoch.
  Podotýkam, že tu nie je reč o tom, akú to spraví paseku a zraniť, ale akú to má šancu smrteľne zraniť.

  Smrteľným nebezpečím som neoznačil zvuk (tak by sa dal zistiť iba približný smer), ale možnosť vidieť trajektóriu letiacej míny počas dňa, vzhľadom na jej nízku úsťovú rýchlosť.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jonáš3
  20:27 12.09.2018

  Nebojte, k nám nedostřelí!

  Nebojte, k nám nedostřelí!

 • fenri
  20:19 12.09.2018

  PavolR to cernakus. Jistě, jsou známy i případy, kdy někdo přežil pád letadla z 9 km. Půjdete to zkusit? Na dělostřelectvo a minomety připadá většina mrtvých na bojišti.
  Střela z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR to cernakus. Jistě, jsou známy i případy, kdy někdo přežil pád letadla z 9 km. Půjdete to zkusit? Na dělostřelectvo a minomety připadá většina mrtvých na bojišti.
  Střela z tohoto minometu má skoro 2 kg. Slušný ruční granát...
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:17 12.09.2018

  PavolR: ne, neshodneme se:
  1.) Psal jste o smrtelném nebezpečí, kterému se vystavuje obsluha tohoto minometu (jiných ne??). To je kravina, protože pokud náhodou určíte, zda jde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: ne, neshodneme se:
  1.) Psal jste o smrtelném nebezpečí, kterému se vystavuje obsluha tohoto minometu (jiných ne??). To je kravina, protože pokud náhodou určíte, zda jde střelba zleva či zprava (velmi pravděpodobně neurčíte ani to), ještě to neznamená, že jste lokalizoval místo, odkud je vedena palba tak, aby bylo vzápětí zasaženo.
  2.) Kdybyste použil hlavu a uši, zaregistroval byste, z videa, že ta střela není slyšet. Min. na běžném hlukovém pozadí. Letí úsťovou rychlostí 122 m/s a pokud nebudou střílet sami sobě na hlavu, tak dopadovou rychlosti bude mít spíš nižší.
  3.) Znovu, pokud jde o nějaký tichý, diverzní přepad v týlu, kde je možná ticho a máte šanci zaslechnout, odkud to ZHRUBA letí, je pravděpobné, že obsluha minometu měla čas si vás lokalizovat a střílí přesně na vás.
  Pokud jde o použití v běžném boji, tak při střelbě i pouhými pěchotními zbraněmi vzniká takové zatížení sluchu, že buď máte sluchátka a pak ten špunt šampusu neslyšíte a nebo jste dávno hluchý. Zkuste si bouchnout z pitomého Lugra bez sluchátek. Pak to zkuste z pitomé .308 a celkem pravděpodobně vás po dost dlouhou dobu žádný hluk obtěžovat nebude. Půlpalcový kulomet, kanon BVP atd. jsou pak úplně jinde.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  15:32 12.09.2018

  PavolR sorry ale v tomto se asi neshodneme... podle mě to dokáže napáchat slušnou paseku na videu výše máš průřez bojovou " hlavicí " kde krásně vidíš co to obsahuje...

  Jinak už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR sorry ale v tomto se asi neshodneme... podle mě to dokáže napáchat slušnou paseku na videu výše máš průřez bojovou " hlavicí " kde krásně vidíš co to obsahuje...

  Jinak už nejenom na VK ale i na youtube se začínají objevovat videa z cvičení Vostok 2018, kde je vidět Čínská obrněná technika, letadla a vrtulníky na území Ruské federace ... je to přelom...

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:17 12.09.2018

  cernakus:
  Blbosť! Sú prípady, kedy sa do uzavretej miestnosti nahádzali útočné granáty a nikoho to nezabilo. Mínometné ostreľovania končia reálne často bez akýchkoľvek obetí na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:
  Blbosť! Sú prípady, kedy sa do uzavretej miestnosti nahádzali útočné granáty a nikoho to nezabilo. Mínometné ostreľovania končia reálne často bez akýchkoľvek obetí na životoch.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  13:53 12.09.2018

  PavolR:

  Přestaň už prosím, tak 400-600g náplně HE se ti zdá málo smrtelná, víš kolik jí má útočná granát, který tě na 10 metrů spolehlivě zneškodní nebo rovnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:

  Přestaň už prosím, tak 400-600g náplně HE se ti zdá málo smrtelná, víš kolik jí má útočná granát, který tě na 10 metrů spolehlivě zneškodní nebo rovnou zabije?

  givicz:

  Jo díky za to video. Věděl jsem, že pístová munice je tichá z osobní zkušenosti s PSS, ale u tohoto jsem počítal s vyšší hlučností až teprve při porovnání s tím okolím vynikla ta tichost. To je nevýhoda videa obecně, že akustický tlak není věrný a těžko se tak bez komparace se známými zdroji hluku určuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:46 12.09.2018

  Inak, došlo podľa mňa pri tejto diskusii, v dôsledku giviczom nastolenej predstavy mínometného prepadu akejsi základne, k istému odklonu od zmyslu tejto zbrane. Vzhľadom na to, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Inak, došlo podľa mňa pri tejto diskusii, v dôsledku giviczom nastolenej predstavy mínometného prepadu akejsi základne, k istému odklonu od zmyslu tejto zbrane. Vzhľadom na to, že ide o zbraň, ktorej ranivý účinok v praxi ďaleko prevažuje nad účinkom smrtiacim, ide skôr o zbraň určenú na krytie priamej akcie a ústupu špeciálov splnení úlohy, než samostatný prostriedok prepadu.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  13:45 12.09.2018

  Cernakus jj podle toho videa je to podstatně méně hlučné při výstřelu jak nastartovaný nákladní automobil Ural na volnoběh, let té střely od minometu potom není slyšet vůbec... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus jj podle toho videa je to podstatně méně hlučné při výstřelu jak nastartovaný nákladní automobil Ural na volnoběh, let té střely od minometu potom není slyšet vůbec... ještě poznámka je to snímáno v noci někde na samotě, kdy je hladina okolního šumu podstatně nižší jako přes den... dokáži si představit, že přes den u nějaké vesnice při výstřelu ze křoví to nemůže být slyšet vůbec...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:08 12.09.2018

  fenri:
  Určenie uhlu a vzdialenosti do toho nemiešajte, lebo ani ja som to nerobil. Písal som o možnosti približne určiť smer, na čom sme sa technicky zhodli, i keď ste si pri ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Určenie uhlu a vzdialenosti do toho nemiešajte, lebo ani ja som to nerobil. Písal som o možnosti približne určiť smer, na čom sme sa technicky zhodli, i keď ste si pri popise podmienok poriadne zaironizovali.
  A mimochodom, v praxi nebýva mínometná paľba natoľko smrteľná, ako naznačujete.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  08:05 12.09.2018

  Kozlus

  Zdroj tvojho tvrdenia? Nech sa pobavíme ...

  Kozlus

  Zdroj tvojho tvrdenia? Nech sa pobavíme ...

 • fenri
  07:13 12.09.2018

  PavolR: vy musíte bát superman. Ten minomet "řve" asi jako když bouchnete flašku šampusu. Mina letí pomalu, ve chvíli kdy jde na vás tak v podstatě volným pádem (resp. podle toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: vy musíte bát superman. Ten minomet "řve" asi jako když bouchnete flašku šampusu. Mina letí pomalu, ve chvíli kdy jde na vás tak v podstatě volným pádem (resp. podle toho pod jakým úhlem se střílí a pro Logika zdůrazňuji slovo V PODSTATĚ). Buďto bude použit při nějakém přepadu, kdy to nečekáte a na určení směru, úhlu a vzdálenosti (Což každý PavolR zvládá jako prd) máte vteřinku, pokud ten hluk vůbec zaregistrujete. nebo bude použit v boji, kdy máte na/v uších buď sluchátka a nebo jste zejm. vlastní střelbou ohlušen tak, že byste neslyšel ani tůrování drugsteru půl metru za vaším zadkem.
  Ano, máte pravdu, když bude ve střehu ležet na velmi tichém místě a budete mimořádně dobře vycvičen, tak zhruba poznáte, z jakého kvadrantu mina přiletěla. Dost dobře možné je i to, že to bude vaše vůbec poslední zjištění o tomto světě.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  02:58 12.09.2018

  PavolIR:

  Nemel blbosti a uznej chybu. Na základě giviczova postu s videem, je prokázané, že tento minomet je výrazně méně hlučný než nastartovaný náklaďák na neutrál. Na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolIR:

  Nemel blbosti a uznej chybu. Na základě giviczova postu s videem, je prokázané, že tento minomet je výrazně méně hlučný než nastartovaný náklaďák na neutrál. Na kilometr tohle "puf" neuslyší ani německý ovčák. Co se týče zvuku letícího projektilu - projektil je aerodynamický s nízkým koeficientem Cx a letí rychlostí do 120m/s. Zapomeň na to, že ho uslyšíš dříve, než ti proletí kolem hlavy.
  A spatřit jej? Ano, když bude čekat odkud letí a budeš dostatečně daleko aby jsi jej ještě viděl a aby zároveň nebyla úhlová rychlost příliš velká, pak ano, uvidíš jej. Potíž je, že tuto vzdálenost lze kvalifikovaně odhadnout na 40 metrů. Pochybuji tedy, že někomu ten směr ještě vůbec kdy nahlásíš.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  23:17 11.09.2018

  PavolR:
  Nebo treba spojenecka smlouva Polska s Nemeckem (tusim z 1934) ohledne utoku na Svaz. Pri utoku na nas to jeste vydrzelo, ale pak to slo taky do kopru.

  PavolR:
  Nebo treba spojenecka smlouva Polska s Nemeckem (tusim z 1934) ohledne utoku na Svaz. Pri utoku na nas to jeste vydrzelo, ale pak to slo taky do kopru.

 • Fabius Maximus
  22:45 11.09.2018

  Hrozná zbraň pro partyzánský boj.
  Stačí jen najít dobrou pozici a zjistit, v kolik hodin se na základně koná nástup.

  Hrozná zbraň pro partyzánský boj.
  Stačí jen najít dobrou pozici a zjistit, v kolik hodin se na základně koná nástup.

 • balm
  20:29 11.09.2018

  @Kolt

  Nositelem tradice netradičních řešení zůstává Velká Británie se zálibou podporovat všemožné konstrukční kanceláře a "systémy" prospeciální. Asi nejznámějším příkladem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Kolt

  Nositelem tradice netradičních řešení zůstává Velká Británie se zálibou podporovat všemožné konstrukční kanceláře a "systémy" prospeciální. Asi nejznámějším příkladem bylo oddělení MD1, známá jako Churchillovo hračkářství z doby 2. světové války. V moderní historii různé "vývojové kanceláře" vyvíjejí zbraně a vybavení pro potřeby SAS. Z nejznámějších patří vývoj a první použití omračujících granátů - flashbangů, včetně svítilen pro zakouřené prostory, minomety na Land "Pinky" Roverech apod. Duch Churchillova hračkářství si britové neustále udržují a tak trochu parodují v bondovkách.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:41 11.09.2018

  givicz:
  Na to, že je možné počuť dopadajúcu strelu je myslím dostatok svedectiev na to, aby sa o tom pochybovalo. Možnosť určiť podľa toho smer odkiaľ priletela, bude následne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz:
  Na to, že je možné počuť dopadajúcu strelu je myslím dostatok svedectiev na to, aby sa o tom pochybovalo. Možnosť určiť podľa toho smer odkiaľ priletela, bude následne ovplyvnený uhlom dopadu. Ak sú útočníci machri a priblížia sa na nejakých 150-200 metrov, tak by ma prekvapilo, keby bolo ľudskými zmyslami možné určiť smer z ktorého to padá. Naopak pri streľbe zo vzdialenosti nejaký 1000m by ma prekvapilo, keby to napadnutí neboli schopní aspoň približne odhadnúť.

  Pakt Ribbentrop-Molotov bol omnoho onakvejším prelomom vo vzťahoch a ako to dopadlo ... lebo máločo je na svete také isté ako nestálosť vzájomných vzťahov dvoch diktátorských režimov. Je to dané ich charakterom.
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  17:41 11.09.2018

  Líbí se mi, jak tu autor ve snaze aby ukázal jak je nový ruský nehlučný minomet špatný, splácal dohromady ANTOS Commando a ANTOS LR a udělal z toho jeden minomet.
  "Ostatně mnohem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Líbí se mi, jak tu autor ve snaze aby ukázal jak je nový ruský nehlučný minomet špatný, splácal dohromady ANTOS Commando a ANTOS LR a udělal z toho jeden minomet.
  "Ostatně mnohem lehčí a kompaktnější přenositelné minomety, jako je český ANTOS (dvakrát lehčí než 2B25), mají dostřel až 3000 m"
  Ano ANTOS Commando je 2x lehčí (možná skoro 3x) ale má taky jen dostřel zhruba 1200 m. Navíc je to jen ráže 60, ruský má ráži 82.
  ANTOS LR má sice dostřel 3000m, ale je o čtvrtinu těžší (15,9 kg oproti 13 u ruského) a opět je to zase pouze ráže 60 oproti 82mm.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  13:51 11.09.2018

  PavolR a ty jsi viděl nebo spíše slyšel když to dopadá jaký to dělá hluk nebo nějaké potvrzení zda se vůbec dá zjistit odkud to přilétá... tato speciální bezhlučná zbraň je pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR a ty jsi viděl nebo spíše slyšel když to dopadá jaký to dělá hluk nebo nějaké potvrzení zda se vůbec dá zjistit odkud to přilétá... tato speciální bezhlučná zbraň je pro diverzní skupiny v týlu nepřítele jako doplněk klasických zbraní s tlumiči... proto je tak malá a lehká (dá se schovat i pod kabát)

  jinak nevím proč nejde vkládat video s VK kontakte jsou tam krásná videa společného cvičení Číňanů a Rusů na Vostok 2018, řekl bych, že v takovém měřítku je to přelom ve vzájemných vztazích....
  Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  13:39 11.09.2018

  Naozaj pekna vychytavka pre specialov. Ako stvorene na utok v noci. Vypalit par ran a stratit sa. Kym to vsetko dopadne uz budu takmer zbaleni.

  Naozaj pekna vychytavka pre specialov. Ako stvorene na utok v noci. Vypalit par ran a stratit sa. Kym to vsetko dopadne uz budu takmer zbaleni.

 • PavolR
  13:08 11.09.2018

  givicz:
  Púšťať si video, kde je kamera natáča v mieste, odkiaľ sa strieľa a nie v mieste, kam to dopadá, je vcelku bezpredmetné ....

  givicz:
  Púšťať si video, kde je kamera natáča v mieste, odkiaľ sa strieľa a nie v mieste, kam to dopadá, je vcelku bezpredmetné ....

 • givicz
  13:00 11.09.2018

  PavolR tak si znova pusť video od 3 minuty....

  https://www.youtube.com/watch?...

  mám zvuk skoro naplno a já opravdu nic neslyším.... a let té miny už vůbec ne.... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR tak si znova pusť video od 3 minuty....

  https://www.youtube.com/watch?...

  mám zvuk skoro naplno a já opravdu nic neslyším.... a let té miny už vůbec ne.... po nějaké době je slyšet až dopad...

  Co se týče Vostok 2018 máš pravdu, možná by to chtělo více podrobněji .... kde jinde uvidíš jak se Čínská obrněná technika ve velkém počtu valí do vnitrozemí Ruska .. :)

  https://vk.com/video-123538639...
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  12:41 11.09.2018

  K tým príkladom využitia tohoto princípu by možno stálo za to uviesť aj strieľajúce nože NRS kde sa v rukoväti nachádzala krátka hlaveň s týmto špeciálnym nábojom

  K tým príkladom využitia tohoto princípu by možno stálo za to uviesť aj strieľajúce nože NRS kde sa v rukoväti nachádzala krátka hlaveň s týmto špeciálnym nábojom

 • PavolR
  12:39 11.09.2018

  givicz:
  Maskovaný je iba výstrel, nie samotný zvuk letiacej míny, čiže smer je možné zhruba určiť i v noci a za svetla je streľba z toho mínometu rovná samovražde, pretože je pre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givicz:
  Maskovaný je iba výstrel, nie samotný zvuk letiacej míny, čiže smer je možné zhruba určiť i v noci a za svetla je streľba z toho mínometu rovná samovražde, pretože je pre nízku výmetnú rýchlosť vidno odkiaľ to vylietava.
  Osobne by som mimo veľmi špecifických výnimiek radšej volil "kamikadze dron".

  Článok o Vostok 2018 bol.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  11:24 11.09.2018

  Ještě donedávna tato zbraň byla tajná.... hlavně je malé, váží to 13 kg, střílet se z toho dá za 30 sekund, výstřel není vidět a prakticky ani slyšet...... jenom si představte, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě donedávna tato zbraň byla tajná.... hlavně je malé, váží to 13 kg, střílet se z toho dá za 30 sekund, výstřel není vidět a prakticky ani slyšet...... jenom si představte, že sedíte na nějaké základně, kdy najednou bez slyšitelného výstřelu to tam začne padat a vy nevíte odkud a co....

  Jinak dnes začíná společné mega velké cvičení armád Ruska, Číny, Mongolska Vostok 2018 s 300000 vojáky, článek nebude ??

  VIDEO: Rusko předvádí vojenskou sílu. Začaly mohutné manévry Vostok 2018
  https://zpravy.idnes.cz/cvicen...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:18 11.09.2018

  Je to prostě zbraň ke speciálním účelům, ne žádná masovka. Čili je těm účelům přizpůsobená, za což platí drahým střelivem, nízkým dostřelem a malou přesností. Nic víc, nic míň. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to prostě zbraň ke speciálním účelům, ne žádná masovka. Čili je těm účelům přizpůsobená, za což platí drahým střelivem, nízkým dostřelem a malou přesností. Nic víc, nic míň. Každopádně zajímavá věc. Oni mají Rusové v podobných hračičkách docela tradici a zajímavé nápady.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  09:00 11.09.2018

  Čo som zbežne pozeral váhu tak je na tom Antos podľa Wiki horšie. Ono by to bolo aj divné keby to bolo naopak keďže v tomto prípade hlaveň slúži len na vedenie strely a nie je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Čo som zbežne pozeral váhu tak je na tom Antos podľa Wiki horšie. Ono by to bolo aj divné keby to bolo naopak keďže v tomto prípade hlaveň slúži len na vedenie strely a nie je namáhaná ako tlakové teleso pri výstrele. Cenou je vyššia váha streliva prípadne menšia bojová hlavica

  Ostatne pri tomto strelive by sa celá hlaveň dala nahradiť trubkou na ktorú nasadíte mínu. Len by tam bol problém osadiť prednú podporu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Soldy
  08:51 11.09.2018

  Je docela úsměvné srovnání Antose s 2B25 to je jak srovnávat Sa-58 s MP-7 s tlumičem.
  Hele kluci od spešláku vys-rte se na tichý kvéry, Sa-58 je kratší když si sklopíš pažbu má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je docela úsměvné srovnání Antose s 2B25 to je jak srovnávat Sa-58 s MP-7 s tlumičem.
  Hele kluci od spešláku vys-rte se na tichý kvéry, Sa-58 je kratší když si sklopíš pažbu má větší průbojnost toho zmetka smahneš i s neprustřelnou vestou, navíc to má takovou sílu že ho tim i uzemniš a jako bonus když jich bude stát 5 za sebou smahneš je všechny na jednu ránu :D a o většim dostřelu ani nemluvě.
  Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  20:52 10.09.2018

  Zde daleko lepší video jak v článku .... žádný záblesk, pomalu žádný zvuk .... to jsem v životě neviděl ... navíc je to malé a lehké... skvělé náčiní pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zde daleko lepší video jak v článku .... žádný záblesk, pomalu žádný zvuk .... to jsem v životě neviděl ... navíc je to malé a lehké... skvělé náčiní pro SPECNAZ

  https://www.youtube.com/watch?...

  a takto na to jdou opolčenci z DNR... na obyčejný minomet ráže 82 mm prostě doma na koleně namontují tlumič aby nepřítel neviděl záblesk a neslyšel zvuk.. aby tak neodhalil svou pozici ... dlouho jsem se tak nenasmál .. :)

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek