Stealth minomety 2B25 pro ruské speciální jednotky
- 8. 9. 2018
- 100 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské speciální jednotky Specnaz začaly přijímat nové „stealth“ minomety 2B25 ráže 82 mm. Minomet 2B25 se vyznačuje minimálním zvukovým a světelným projevem při odpálení miny. Hlasitost výstřelu je údajně stejná, jako u útočné pušky s tlumičem.
„Ministerstvo obrany pořizuje nové tažené a člověkem přenositelné minomety pro pozemní jednotky. Konkrétně speciální síly získají několik desítek tichých minometů 2B25,“ cituje magazín IHS Janes svůj zdroj z ruského obranného průmyslu. „Hladina hluku 2B25 nepřevyšuje hladinu hluku útočné pušky Kalašnikov AKMB, která je vybavena tlumičem PBS-1. Minomet neprodukuje při výstřelu téměř žádný záblesk nebo kouř.“
Minomet 2B25 je dílem vývojového institutu Burevěstnik z Nižního Novgorodu, který patří pod křídla výrobce obrněných vozidel UralVagonZavod (UVZ). První zprávy o bezhlučném minometu 2B25 se objevily v roce 2011 a má se za to, že tuto zbraň především speciální a výsadkové jednotky ruské armády používají v malých sériích již několik let.
2B25 má hmotnost 13 kg a lze ho přenášet v batohu jedním člověkem. Základní munici tvoří tříštivo-trhavé miny 3VO35 ráže 82 mm a jsou přepravovány v jiném batohu. Minomet lze připravit k palbě do 30 sekund a rychlost palby je až 15 výstřelů za minutu. Náměr palby je 45° až 85°. V základní konfiguraci je přístroj 2B25 vybaven optickým zaměřovačem MPM-44M.
„Díky použití ocelových kuliček jako šrapnelů je účinnost miny 3VO35 téměř shodná s účinností tříštivo-trhavé miny ráže 82 mm 3VO26, která je používaná tažným minometem 2B24,“ cituje IHS Janes svůj nejmenovaný zdroj. Mina 3VO35 má celkovou hmotnost 3,3 kg a hmotnost bojové hlavice je 1,9 kg. Při opuštění hlavně mina dosahuje rychlost 122 m/s (dvakrát pomaleji oproti klasickým minám).
V podlouhlé zadní části miny 3VO35 se nachází prachová náplň a reakční píst. Při výstřelu plyny tlačí na píst, ten velkou rychlostí naráží na dno minometu a na základě zákona o akci a reakci zajišťuje vymetení miny z hlavně. Prachové plyny jsou přitom „uvězněny“ v zadní trubkové části miny, a proto hluk, záblesk a dým nemůže prozradit pozici minometu.
2B25
Dostřel minometu 2B25 je podle webu The Drive pouze 1200 m, což je daní za použití „pístového střeliva“. Ostatně mnohem lehčí a kompaktnější přenositelné minomety, jako je český ANTOS (dvakrát lehčí než 2B25), mají dostřel až 3000 m.
Burevěstnik rovněž pracuje na tichém minometu (resp. na minometné munici) s prodlouženým dostřelem. „Jsou zvažovány dvě varianty: minomet s prodlouženým dostřelem ráže 60 mm s dostřelem do 4 km a s bojovou hmotností přibližně 18 kg a lehčí 60mm minomet s dostřelem 2,5 až 3 km s hmotností menší než 12 kg,“ uvedl zdroj z ruského průmyslu.
Použití pístového střeliva není nová myšlenka. Sovětský svaz zkoušel pístové střelivo u pistolí, útočných pušek i brokovnic. Výhody pístového střeliva jsou popsány výše ‒ prachové plyny jsou uvězněny v nábojnici, což redukuje světelné a zvukové projevy. Oproti klasické zbrani s tlumičem je zbraň s pístovým střelivem méně objemná a kratší.
Pistole PSS
Ze Sovětských konstrukcí můžeme zmínit jednoduché dvouhlavňové pistole MSP a S4M (pro zvláštní operace v utajení) nebo pistoli PSS se zásobníkem na šest nábojů. Nevýhodou pístového střeliva je ale menší účinnost při vymetení střely, a tím pádem kratší dostřel. Avšak při likvidaci osob na krátkou vzdálenost to nebyl problém. Další nevýhodou je očividně větší cena munice a komplikovanější výroba.
Minomety s pístovou municí jistě nenajdou většího rozšíření, ale speciální jednotky pomocí těchto minometů mohou vykonávat palebné přepady bez toho, aniž by palbou prozradily svou pozici. Navíc se dá očekávat, že tichý minomet bude při střelbě hůře viditelný i na termovizních kamerách.
Zdroj: The Drive
Související články
České granátomety a minomety pro polské speciální jednotky
Polská speciální jednotka GROM nakoupí od české firmy ZEVETA AMMUNITION a.s. další reaktivní ...
- 14.07.2017
- 15 komentářů
- Jan Grohmann
Samohybný minomet Pandur II 8×8 – přání, skutečnost a filozofie zbraní
Zbraň není pouhá neživá „kupa techniky“ s obmyšlenými takticko-technickými vlastnostmi. Má svoji ...
- 20.09.2017
- 53 komentářů
- Milan Vašíček
ADIM: Robotický minomet pro velké konvenční konflikty
Americká armáda (US Army) v posledních letech investuje značené úsilí do vývoje zbraní dlouhého ...
- 25.05.2018
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Robotické minomety pro americká obrněná vozidla
Americká armáda (US Army) v rámci programu FIFT (Future Indirect Fire Turret) hledá nový bojový ...
- 22.08.2018
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
reálne zvuky priliehajúcich mín:
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...reálne zvuky priliehajúcich mín:
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...fenri: Nezahovárajte, zvuk míny pri výstrele nemá nič spoločné so zvukom míny pri dopade, to proste nevykecáte, Ani bežná mína vypálená z bežného mínometu daného kalibru nenarobí ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
Nezahovárajte, zvuk míny pri výstrele nemá nič spoločné so zvukom míny pri dopade, to proste nevykecáte, Ani bežná mína vypálená z bežného mínometu daného kalibru nenarobí prí odpale samotným letom prakticky žiadny hluk, čiže to ako argument vôbec neobstojí:
https://www.youtube.com/watch?...
(a všímajte si láskavo vyletujúce míny a predstavte si, k tomu menšiu úsťovú rýchlosť.
Ale pri dopade už áno: https://www.youtube.com/watch?... (každopádne toto berme iba ako hrubú ilustráciu, lebo je to určite prečistené)
A iba čisto pre zaujímavosť - pri akom hluku a na akú vzdialenosť boli schopní zaregistrovať v celkom slušnom predstihu pred dopadom prílet míny: https://www.youtube.com/watch?...
+ veľa času zaľahnúť = nižšie riziko utrpenia smrteľného zranenia pri prepade
Článok poznám a nič proti, ale čo to mení na každodennej realite?
Môžete sa ešte ďalších 195 kometov pokúšať vyvrátiť nevyvrátiteľné, no nebude Vám to nič platné.Skrýt celý příspěvekTady ještě povídání pro Pavla, jak je minomet na nic.
http://www.armadninoviny.cz/mi...Tady ještě povídání pro Pavla, jak je minomet na nic.
http://www.armadninoviny.cz/mi...neodeslalo se mi to celé. PavolR: Dopplerův jev vám mění FREKVENCI zvuku, nikoli jeho hlasitost či akustický tlak. Velká smůla. v tomto případě bude mít zvuk miny na příletu ...Zobrazit celý příspěvek
neodeslalo se mi to celé.
PavolR:
Dopplerův jev vám mění FREKVENCI zvuku, nikoli jeho hlasitost či akustický tlak. Velká smůla. v tomto případě bude mít zvuk miny na příletu vyšší tón, než na odletu. Nicméně vyšší nic je pořád nic a pokud to není slyšet na odletu, neuslyšíte nic ani na příletu. pořád je to na vrácení středoškolského diplomu chlapče.
hell: Myslíte si, že vzduch proudí kolem stabilizátorů miny jen při příletu? Stabilizátory většina min napevno:
https://www.valka.cz/15283-Min...
a i tento konkrétní je má napevno. Tudíž dělají hluk stejně při odpalu, jako při dopadu, resp. ten hluk dělají nižší, protože se pohybují (nezřídka i podstatně) pomaleji. Pokud tedy mina není slyšet při 122 m/s, nebude slyšet ani při (řekněme) 80 m/s. Bude jen zásadně tšší.Skrýt celý příspěvekHell Míny sú stabilizované šípovo a nie rotáciou. Hlaveň je hladká a ii keby krídelká boli natočené neudelia míne dostatočnú rotáciu. Ak sa to aj používa tak na to, aby sa mína ...Zobrazit celý příspěvek
Hell
Míny sú stabilizované šípovo a nie rotáciou. Hlaveň je hladká a ii keby krídelká boli natočené neudelia míne dostatočnú rotáciu. Ak sa to aj používa tak na to, aby sa mína pomaly otáčala a eliminovala tak prípadne výrobné chyby. A z obrázku nevidím či sú tieto krídelká pod uhlom.Skrýt celý příspěvekPavolR: no tak to je už úplný vtip. Takže pokud těleso o rychlosti R1 nevydává žádný zvuk na odletu, totéž těleso při rychlosti R2 (kdy R2
PavolR: no tak to je už úplný vtip. Takže pokud těleso o rychlosti R1 nevydává žádný zvuk na odletu, totéž těleso při rychlosti R2 (kdy R2
Pavol IR + fenri: Perete se jak dva kohouti na smetišti. Fenri: dopadající mina bude slyšet a to z důvodu hluku způsobeného prouděním vzduchu kolem stabilizátorů miny (takové ...Zobrazit celý příspěvek
Pavol IR + fenri:
Perete se jak dva kohouti na smetišti.
Fenri: dopadající mina bude slyšet a to z důvodu hluku způsobeného prouděním vzduchu kolem stabilizátorů miny (takové pěkné kvičení). Dopadová rychlost miny bude menší, než počáteční rychlost odpalu, zde máte pravdu.
Pavol IR: přesnost palby bude stejná, jako u konvenčního minometu (obě miny jsou stejně stabilizované rotací). Nepřesnost může vzniknout z důvodu vlastní hmotností hlavně vyrobené z kompozitu (čím menší váha, tím menší stabilita - viz ruční minomety).
Jinak pánové se každé ušetřené kilo v armádě počítá - zde má každé vylehčení moje plus.Skrýt celý příspěvekfenri: Počuli ste už o Doplerovom jave, vy jeden "fyzik"? Porovnávanie zvuku vzďalujúceho sa a približujúceho sa telesa je dosť veľkým prejavom amaterizmu, vzhľadom na to, že sa ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
Počuli ste už o Doplerovom jave, vy jeden "fyzik"? Porovnávanie zvuku vzďalujúceho sa a približujúceho sa telesa je dosť veľkým prejavom amaterizmu, vzhľadom na to, že sa už tom samotnom menia vlnové dĺžky, bez ohľadu na pozitívnu, či negatívnu zmenu rýchlosti:
https://sk.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvekPavolR: odchodil jste u vás v čobolově alespoň základku? Já nevyvracím vaše kydy, vyvrací je fyzika (najděte si co to je). Uděláme krok číslo 1: Doložte, že minometná mina, ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: odchodil jste u vás v čobolově alespoň základku? Já nevyvracím vaše kydy, vyvrací je fyzika (najděte si co to je).
Uděláme krok číslo 1:
Doložte, že minometná mina, která není v okamžiku výstřelu slyšet, bude slyšet při dopadu. Čili že získá rychlost vyšší, než byla úsťová. To je totiž to, co tvrdíte. Jestli střílím na základnu nebo na výrobnu plyšáků je úplně jedno. to s tím nesouvisí.
Takže ještě jednou. Buďte chlap a dokažte, že mina s úsťovou rychlostí 122 m/s a max. dostřelem 1200m bude při přibližování se k zemi mít rychlost vyšší, než 122 m/s.
S chutí do toho. Pak si rozebereme vaše další kraviny.Skrýt celý příspěvekfenri: Vy už musíte byť fakt zúfalý, keď si vymýšľate situácie, ktoré s východiskovou nemajú nič spoločné. Iba pre Vašu informáciu, bola reč o mínometnom prepade základne. Na tom, ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
Vy už musíte byť fakt zúfalý, keď si vymýšľate situácie, ktoré s východiskovou nemajú nič spoločné. Iba pre Vašu informáciu, bola reč o mínometnom prepade základne. Na tom, čo som doteraz napísal si trvám, lebo ste neboli schopný napísať nič, čo by to vyvrátilo. Miesto toho sa snažíte neustále odvádzať tému a vnucovať mi niečo, čo som nenapísal. To je správanie sa človeka v argumentačnej núdzi.
Vzhľadom na to, že nie ste schopný vyprodukovať nič prelomové a ani ja Vás zjavne nepresvedčím, už by sme iba dokola ďalších 20 - 200 komentov (som už teraz dosť odhodlaný) dokola opakovali +- to isté ... napíšete do MYTHBUSTERS Vy alebo ja? :-)Skrýt celý příspěvekPavolR: prosím, nelezte na české weby, když neumíte česky. Nebo používejte translator. Já jsem jasně napsal, jaké kraviny píšete a v jakém textu. I jsem vám ho ocitoval. A na těch ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: prosím, nelezte na české weby, když neumíte česky. Nebo používejte translator. Já jsem jasně napsal, jaké kraviny píšete a v jakém textu. I jsem vám ho ocitoval. A na těch kravinách jste trval a nyní je chcete zamluvit plky o I. sv. válce.
Narážím primárně na vaši neznalost středoškolské fyziky, kdy jste mocí mermo tvrdil, že mina bude při dopadu hlučnější, než při odpalu. To za prvé.
Za druhé jsem narážel na vaší do očí bijící neznalost pohybu v prostředí, kde se střílí, protože pak byste nemohl psát kraviny o tom, jak budete určovat směr, odkud přilétá takřka, či úplně neslyšný malý předmět. To za druhé.
Za třetí jsem popisoval nesmyslnost vaší představy o tom, jak se vojáci pohybují v terénu s očima upřenýma na oblohu, aby postřehli rychlý předmět velikosti banánu a z toho přesně a spolehlivě (=sebevražda) určili, odkud to přilétlo. To za třetí.
To, že se teď snažíte vykroutit nějakými obecnými a nicneříkajícími kecy ("účinnosť a použiteľnosť nejakej zbrane nie je daná mierou smrteľnosti jej použitia."), místo abyste v sobě našel kus chlapa a přiznal, že jste se mýlil a přestal prudit je smutné. proč tuto větu" účinnosť a použiteľnosť nejakej zbrane nie je daná mierou smrteľnosti jej použitia." nepíšete pod vším. To je tak ovbecný plk, který navíc nedává úplně valný smysl, že netuším, proč ho teď vytahujete v debatě nad minometem. To, že 82mm minometná mina je celkem smrtelná věc a to, že dělostřelecké prostředky na SOUČASNÉM bojišti zabijí nejvíc vojáků je prostě FAKT, na kterém vaše historky nic nezmění. Uznávám, že v eneolitu minomety také mnoho lidí nezabily. Ale nevidím to jako důvod je nepoužívat.Skrýt celý příspěvekfenri: Dezinterpretujete situáciu. Ja mám problém s konkrétnym príkladom použitia, ktorý tu bol nadhodený, nie so zbraňou samotnou. Naopak som uviedol, prípady, kedy sa dá účelne ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
Dezinterpretujete situáciu. Ja mám problém s konkrétnym príkladom použitia, ktorý tu bol nadhodený, nie so zbraňou samotnou. Naopak som uviedol, prípady, kedy sa dá účelne využiť ranivosť tejto zbrane k paralizovaniu činnosti protivníka. Nakoniec na to sa používajú aj ručné palné zbrane. Na smrtiacu presnú paľbu sa používajú zväčša iné zbrane. Skúsim to sformulovať tak, aby to bolo úplne zrejmé - účinnosť a použiteľnosť nejakej zbrane nie je daná mierou smrteľnosti jej použitia. Preto nechápem, prečo sa na tom tak vozíte a chcete silou mocou dokázať, aké je to smrteľné, hoci prax - a obzvlášť mínometné prepady základní, dokazuje skôr opak.Skrýt celý příspěvekKOLT - podle toho zvuku, bych řekl, že v úplném tichu ano, ale v běžném zvukovém pozadí (vítr, šum stromů, doprava...) bych na to nesázel. Navíc dnešní akustické detektory pracují ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT - podle toho zvuku, bych řekl, že v úplném tichu ano, ale v běžném zvukovém pozadí (vítr, šum stromů, doprava...) bych na to nesázel. Navíc dnešní akustické detektory pracují s hlukem výstřelu, tj. s jedním krátkým prásknutím a z něj hledají místo. Nepracují s hlukem samotné střely.
Artur by tu střelu jistě zaznamenal a spočítal, ale sotva se budou mraky Arturů pohybovat kousek od ohrožené zóny, navíc ta střela létá nízko. Při střelbě na max vzdálenost jen párset metrů, cca 350, odhadl bych. Tj. hustota radarů, aby v reálném terénu pokryly ohroženou oblast, by musela být velká.Skrýt celý příspěvekPavolR, psal jste: "Maskovaný je iba výstrel, nie samotný zvuk letiacej míny, čiže smer je možné zhruba určiť i v noci a za svetla je streľba z toho mínometu rovná samovražde, ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR, psal jste:
"Maskovaný je iba výstrel, nie samotný zvuk letiacej míny, čiže smer je možné zhruba určiť i v noci a za svetla je streľba z toho mínometu rovná samovražde, pretože je pre nízku výmetnú rýchlosť vidno odkiaľ to vylietava. ".
Poznáváte svá slova, Tak co se v tom patláte? A to jste ještě dosti neinteligentně pořád psal o tom, že slyšíme zvuk miny (resp. neslyšíme) jen při odpalu, ale že je slyšet zvuk miny při dopadu. Dokázal jsem vám, že při dopadu ta mina bude ještě tišší, než při odpalu, protože poletí pomaleji a vy se v tom furt patláte.
Čili - proč píšete o tom, že mina bude slyšet, když je jasné, že za:
a.) nebude
b.) by vám to bylo k ničemu, když podle toho nepoznáte místo odpalu
Píšete, že maskovaný je "iba výstrel". To je zjevně nesmysl. Maskovaný je i dopad. prostě je to malé a není to slyšet. I opticky - než tu věc postřehnete a spočítáte trajektorii, odkud přilétla, máte jí v klíně. A i kdyby ne, tak znovu: kolik zlomků vteřiny jste schopen sledovat tu střelu, abyste z toho určil místo odpalu, navíc s vysokou pravděpodobností, jak tvrdíte?
A to s těmi zabitími vojáků - hele, to už jste opravdu v naprosté argumentační nouzi a místo toho, abyste projevil náznak sebereflexe a sklapnul, tak se ztrapňujete. Znovu: i dnes je DRTIVÁ většina výstřelů z pušek a kulometů zcela bez efektu na živou sílu. Zaznamenal jste, že by se armády zbavovaly pušek a kulometů? Ano/ne? I dnes většina výstřelů z děla apod. "nenajde" cíl. Zbavují se armády dělostřelectva?
KAŽDOU zbraň mohu shodit tím, že začnu vykřikovat, že jsou známy případy, kdy zbraň této kategorie při výstřelu nikoho nezabila. A tahat k tomu epizody z I. sv. války (novější jste nenašel?) je už prostě zoufalost. Budete tapetovat VŠECHNY články o nových zbraní svými kecy o tom, že jsou známy případy, třeba ve středověku, nebo za bůrské války, kdy zbraň stejné či podobné kategorie cíl nezasáhla, nebo cíl odolal? A proč s tím začínáte zrovna dnes?Skrýt celý příspěvekMě by spíš zajímalo, jestli by tu potvoru dokázaly odhalit a lokalizovat dnešní akustická detekční zařízení určená k odhalování směru střelby.... V případě, že by kolem nebyl ...Zobrazit celý příspěvek
Mě by spíš zajímalo, jestli by tu potvoru dokázaly odhalit a lokalizovat dnešní akustická detekční zařízení určená k odhalování směru střelby.... V případě, že by kolem nebyl kravál (což je asi nejpravděpodobnější použití, protože přepad uprostřed fronty není hlavní doménou této zbraně), bych si skoro tipl, že ano, ale ruku do ohně bych za to rozhodně nedal.Skrýt celý příspěvek
Každopádne znova upozorňujem, že sa tu diskusia zacyklila okolo takej prvotne nadhodenej situácie, v akej je nasadenie tohoto mínometu málo pravdepodobné, v porovnaní s inými ...Zobrazit celý příspěvek
Každopádne znova upozorňujem, že sa tu diskusia zacyklila okolo takej prvotne nadhodenej situácie, v akej je nasadenie tohoto mínometu málo pravdepodobné, v porovnaní s inými prostriedkami, alebo hoci aj nestealth mínometom (ako začiatkom roka proti ruskej základni).Skrýt celý příspěvek
Slavoslav: Ja som čítal prípad z bojov okolo Montella, keď šturmáci našli pozíciu talianskych mínometčíkov podľa mín, ktoré z nej vylietávali. fenri znova: Nehovorím, že po ...Zobrazit celý příspěvek
Slavoslav:
Ja som čítal prípad z bojov okolo Montella, keď šturmáci našli pozíciu talianskych mínometčíkov podľa mín, ktoré z nej vylietávali.
fenri znova:
Nehovorím, že po sluchu je možné určiť polohu - natoľko Vám chýbajú iné argumenty, že sa tak upínate na túto svoju fikciu?
S tými uhlami píšete v podstate to isté, čo som prv písal aj ja, v jednom z prvých komentov giviczovi, teda, že ak padá príliš z hora, tak nie je šanca, ale ak pália z asi 1 km vzdialenosti, tak tam už je uhol iný.
Taktiež som nepísal, že možno presnú polohu určiť podľa dopadajúcej míny - akurát približný smer, ktorým pátrať. Písal som, že ju pri takej úsťovej rýchlosti možno objaviť podľa vylietávajúcich mín.
Som nútený znova opakovať, že fakt, že DNES najviac vojakov zabije delostrelectvo sa nevylučuje s faktom, že DNES je mnoho prípadov, keď si mínometná paľba nevyžiadala obete na životoch. Čo je na tom nepochopiteľné? Natoľko nesledujete aktuálne dianie?
Čo sa Vášho strelnicového návrhu týka - jeden na jedného je principiálne nereálna situácia, bez ohľadu na ostatné faktory.Skrýt celý příspěvekJeště dodatek pro Pavola: u zbraní střílející horní skupinou úhlů ta střela přiletí (překvapivě) zezhora. Samozřejmě pod nějakým úhlem, ale v momentě, kdy jí zaregistrují i vysoce ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě dodatek pro Pavola: u zbraní střílející horní skupinou úhlů ta střela přiletí (překvapivě) zezhora. Samozřejmě pod nějakým úhlem, ale v momentě, kdy jí zaregistrují i vysoce nadprůměrné receptory zbojníka-supermana, už nejste schopen určit (ani podle zvuku, ani podle oka) pod jakými úhly to k vám letí, abyste z toho smysluplně odvodil, odkud to jde.
Ostatně, pokud se vám nechce jít se mnou na střelnici, můžeme udělat jiný pokus. Stoupnete si na nějaký plácek v ďolíčku a já na vás budu shora házet kameny. A vy mi určíte, odkud přesně házím. Budete to samozřejmě mít mnohem jednodušší, než voják, protože:
a.) to budete čekat a budete koukat nahoru a ne za křoví
b.) kámen poletí nesrovnatelně pomaleji než mina, tudíž ho mnohem lépe a déle uvidíte
c.) nebudete mít v uších sluchátka ani nebudete ohlušen střelbou.Skrýt celý příspěvekPavolR: 1.) nevím, jak jste na tom s inteligencí (tedy vím, ale nechám si to pro sebe), ale pokud ta mina NENÍ SLYŠET po výstřelu, kdy se pohybuje nejrychleji, nebude víc slyšet ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR:
1.) nevím, jak jste na tom s inteligencí (tedy vím, ale nechám si to pro sebe), ale pokud ta mina NENÍ SLYŠET po výstřelu, kdy se pohybuje nejrychleji, nebude víc slyšet ani na příletu, kdy v drtivé většině situací poletí pomaleji. Chápete to? Zvuk té miny záleží na její rychlosti. Sama nemá žádný raketový motor, nebo namontovanou sirénu jako štuky. Proto pokud není slyšet po odpalu, není slyšet ani při dopadu. Chápete to, nebo napsat ještě jednodušeji? Aby letěla rychleji při dopadu než při odpalu musela by padat kolmo z výšky cca 700m (plus mínus, prosím nehrajme si na desetinky, aerodynamický odpor, coriolisovu sílu atd.). je zřejmé, že toto nikdy nenastane.
2.) I kdyby jí slyšeli, jakože je to nesmysl, tak k čemu jim je, že ví, že přiletěla asi zprava nebo asi zezadu, když na protipalbu to ani zdaleka nestačí a prostě to schytají?
3.) Znovu - vy poznáte věc velkou jako silnější banán, co přiletí rychlostí cca 100 m/s, odkud přiletěla?Tak přesně, že určíte místo odpalu s přesností na metry (předpokládám, že kvůli jednomu malému minometu nebudete nasazovat MOAB). V situaci, kdy spíš sledujete co se děje kolem vás na zemi? V zástavbě, ve vegetaci, v kopcích? Minomet není typická zbraň stepí a minomet na blízké palebné přepady už vůbec ne. Je to zbraň do hor či členitého terénu či do urbánního prostředí.
4.) Znovu: víte co slyší voják v palbě, v přilbě, s vysílačkou v uchu? Rozhodně ne něco, co je jen o málo hlučnější, než hozený kámen. Rád vás a za své vezmu na střelnici, zkusíte si bouchnout s tišší )protože mám celkem dlouhý lauf) .223 bez sluchátek a pak si vyzkoušíte, jaký šepot potom uslyšíte. Souhlas?
5.) Váš postřeh s 1. světovou válkou je už zoufalství. Tam šlo o statické boje v zákopech a polních opevněních. Z vojáků nic nekoukalo. Pokud jste to nepostřehl, charakter války se "poněkud" změnil nejpozději s Guderianovými, Mannsteinovými a Tuchačenkovými tezemi. Smiřte se s faktem, že DNES nejvíc vojáků zabije dělostřelectvo, minomety, rakety. Vojáci jsou málokdy trvale zakopaní. Ano, dobře zakopaná pěchota je celkem odolná proti zbraním s kontaktním zapalovačem. Jestli se mina tohoto minometu odpaluje při kontaktu se zemí či distančně, nebo jsou obě varianty, nevím. Ale soudím, že likvidovat s tím rozsáhlá stabilní polní opevnění nikdo nepůjde. Tam si spíš posvítí Solcepjok.
6.) Ten minomet není zas tak slabodechý, jak tvrdíte. Je to normální 80 mm mina. běžně se používají i lehčí a slabší minomety. Samozřejmě se vojáci opět zapomněli zeptat přemoudrého Pavola, který by jim z výšin svého gauče vysvětlil, že se s tím krámem tahají zbytečně.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...