Stealth pro 21. století? Rychlost!

-
30. 11. 2013
-
2 komentářů
-
Jan Grohmann
Současné stealth letouny sázejí na svou „neviditelnost“ před radary a jiným průzkumnými prostředky. Letouny první poloviny 21. století však vsadí na jinou kartu. Ochranu před protiletadlovými prostředky protivníka zajistí vysoká hypersonická rychlost.
Rychlost nebo neviditelnost
Boj mezi rychlostí a „neviditelností“ se ve Spojených státech odehrál již v 60. letech minulého století. Do této doby spadají začátky ambiciozních projektů, jako byl dálkový bombardér XB-70 Vakyre a vysoce nadzvukový letoun pro jaderné údery A-12 (ozbrojený předchůdce S-71 Blackbird).
Vývoj vysokorychlostních letounů však americké ministerstvo obrany utlumilo. Tehdejší američtí vojenští analytici prosazovali názor, že Sovětský svaz může skrze protiletadlový systém S-200 i stíhací MiGy-25 sestřelovat i velmi rychlá letadla letící ve velkých výškách.
Koncepce rychlých letadel šla tak stranou a přednost dostaly klasické stealth letouny, jako byl např. F-117 Nighthawk. Problém však je, jak poznamenává prestižní letecký magazín Aviation Week, že tehdejší vojenští analytici zřejmě neměli pravdu.
Ve velkých nadmořských výškách, kde je řídký vzduch, nemohou střely a letadla tak snadno manévrovat. Navíc dostat cokoliv (střela, letoun) do potřebný výšky stojí spoustu paliva. Ve výsledku je tak no-escape zone (zóna, z které nemůže letoun střele uletět) protiletadlové střely, působící proti letounům ve velkých výškách a rychlostech, poměrně malá.
Hypersonická rychlost = stealth pro 21. století
Vysokorychlostní letouny se však derou znovu na výsluní. V legendárních Skunčích dílnách (Skunk Works) Lockheed Martin vzniká průzkumný a útočný hypersonický letoun SR-72. Nový stroj má zaplnit mezeru mezi pilotovanými/nepilotovanými podzvukovými průzkumnými letouny a průzkumnými satelity.
V současné době roste potřeba sledovat (případně zaútočit) bodové a mobilní cíle v nepřátelských územích. Jde často o území států s propracovanou protiletadlovou obranou (Sýrie, Írán) a často s perfektními znalostmi o pohybech amerických špionážních satelitů.
SR-72 patří do skupiny výzvědných, sledovacích a průzkumných ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance) platforem schopných podniknout přesný pozemní úder. Relativní nezranitelnost má zajistit právě velmi vysoká rychlost a výška letu (20 km a výše).
Snaha Lockheed Martin zapadá do cestovní mapy US Air Force, která vyzývá k podpoře vývoje nadzvukových zbraní do roku 2020 a hypersonických ISR/útočných platforem do roku 2030. Hlavní požadavek na budoucí hypersonické letouny jsou schopnost operovat 24 hodin zcela samostatně (bez komunikace, bez GPS) a vysoká schopnost průniku do těžce bráněných území.
Americké letectvo rovněž klade čím dál větší požadavky na cestovní rychlost letounu. V roce 2010 byla požadováná minimální rychlost Mach 4, nyní to je již + Mach 5. Jednou z podmínkou je start a přistání na klasické letištní dráze.
Ostatně stejnou filozofii se řídí i koncepce nového amerického dalekonosného bombardéru (Long-Range Strike – Bomber). Letoun má pronikat hypersonickou rychlostí skrze nejtěžší protiletadlovou obranu.
V ruku v ruce s rozvojem vysoce nadzvukových letounů běží v Americe i vývoj hypersonických raketových zbraní. Na rok 2018 je plánován ostrý test hypersonické střely HSSW (High-Speed Strike Weapon). V případě potřeby pak lze SR-72 těmito zbraněmi vybavit.
Zdroj: Aviation Week
Související články
Lockheed Martin a Boeing společně vyvinou nový bombardér
V americkém programu na nový dalekonosný bombardér LRS-B (Long-Range Strike – Bomber) se zrodila ...
-
27.10.2013
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruské bombardéry Tu-160 nad Jižní Amerikou
Ruské bombardéry Tu-160 Blackjack pokračují v patrolování nad územím Jižní Ameriky a Karibiku. Podle ...
-
01.11.2013
-
6 komentářů
-
Jan Grohmann
Hypersonický bombardér SR-72
Lockheed Martin potvrdila svůj záměr vyvinout hypersonický dálkový průzkumný a bombardovací letoun. ...
-
04.11.2013
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
Spojené státy vyslaly bombardéry, Číně navzdory
Americké letectvo vyslalo nad sporné ostrovy Senkaku (čínský Ťiao-jü) dvojicí bombardérů B-52 ...
-
27.11.2013
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Zdravim,
Jen technická, ani jedna z mých encyklopedii nevi nic o tom, že by A12 byla pro nuklearní útoky. Bylo to letadlo special pro CIA a jejich průzkumy . Jedině YF-12 byla ...
Zobrazit celý příspěvekZdravim,
Jen technická, ani jedna z mých encyklopedii nevi nic o tom, že by A12 byla pro nuklearní útoky. Bylo to letadlo special pro CIA a jejich průzkumy . Jedině YF-12 byla vyzbrojená střelami, které teoreticky mohly nést jadernou nálož AIM-47 Falcon.Ale pak stejně použili konvenční hlavici. Takže asi tak.
Ale jinak web dobrej :-) Jeden z mála.
Skrýt celý příspěvekmenší šotek: do potřebnÝ výšky. Čtvrtý odstavec, druhý řádek, zhruba první třetina.
Dobrý článek, který nepřináší nové a nečekané info - spíš sumarizuje předcházející informace ...
Zobrazit celý příspěvekmenší šotek: do potřebnÝ výšky. Čtvrtý odstavec, druhý řádek, zhruba první třetina.
Dobrý článek, který nepřináší nové a nečekané info - spíš sumarizuje předcházející informace a zasazuje je do kontextu. I tak to bylo příjemné číst.
Skrýt celý příspěvek