Šternberskou společnost Excalibur Army navštívili vrcholní představitelé nizozemského armády a ministerstva obrany

Šternberskou společnost Excalibur Army navštívili vrcholní představitelé nizozemského armády a ministerstva obrany
DITA a T-72EA / Excalibur Army (Zvětšit)

Výrobní prostory šternberské společnosti Excalibur Army v úterý 27. února navštívila delegace nizozemských ozbrojených sil v čele s náčelníkem generálního štábu generálem Onno Eichelsheimem. Návštěva se konala v rámci spolupráce na projektech výroby vojenské techniky, kterou nizozemská vláda financuje a nakupuje pro podporu obrany Ukrajiny. Nizozemská delegace vedle Excalibur Army navštívila i pardubickou firmu ERA.

Představitelé společnosti Excalibur Army patřící do Czechoslovak Group (CSG) minulý týden vedle generála Onno Eichelsheima přivítali také nizozemského velvyslance Daana Huisingu, dále zástupce velitele velitelství materiálového zabezpečení a IT generálmajora Ludyho Schmidta nebo plukovníka Simona Woudu, koordinátora nizozemské vojenské pomoci Ukrajině, které doprovázeli zástupci Ministerstva obrany ČR v čele s ředitelem Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci Alešem Vytečkou. S delegací do Excalibur Army přijeli také zástupci nizozemských médií.

Excalibur Army zajišťuje vývoj, výrobu i opravy a modernizace těžké pozemní vojenské techniky, přičemž v této oblasti působí již několik desítek let. Od počátku konfliktu na Ukrajině také ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR i zahraničními partnery zajišťuje dodávky potřebné techniky. „Mezi naše hlavní partnery patří právě Nizozemsko, které se finančně podílí na několika projektech. Jde především o dodávky desítek modernizovaných tanků T-72EA, dále o výrobu desítek protivzdušných systému MR-2 Viktor určených především k obraně před drony nebo nejnověji o dodávky moderních kolových samohybných houfnic DITA ráže 155 mm NATO,“ sdělil Pavel Doško, ředitel rozvoje obchodu s pozemní technikou společnosti Czechoslovak Group.

Nizozemská delegace se seznámila s minulostí i současností šternberské firmy a prohlédla si výrobní prostory, kde se modernizují tanky T-72EA a vyrábějí houfnice DITA pro ukrajinskou armádu. Tank T-72EA představuje modernizaci osvědčené tankové konstrukce a již se na ukrajinském bojišti osvědčil. Naproti tomu houfnice DITA je moderní digitalizovaný zbraňový systém, jenž vznikl ve vývojovém centru firmy a je zkonstruován tak, aby plnil standardy NATO i požadavky moderního bojiště. Hosté se také mohli seznámit s další nejnovější technikou z portfolia Excalibur Army, jako například s dělostřeleckým systémem Morana 155 mm NATO nebo vyprošťovacím a odsunovým vozidlem TREVA-30 či pancéřovaným hasičským speciálem Triton 4x4, které jsou stejně jako DITA postaveny na podvozku Tatra.


T-72EA; větší foto

O společnosti Excalibur Army

Společnost Excalibur Army patřící do skupiny CSG je českým výrobcem a prodejcem těžkých vojenských vozidel, náhradních dílů, zbraní, munice a dalšího vojenského vybavení. Zaměřuje se na vývoj, výrobu moderních pozemních pancéřovaných a speciálních vozidel, a dále na servis a modernizace pozemní vojenské techniky. Firma má zákazníky po celém světě a spolupracuje s renomovanými světovými producenty bezpečnostních technologií.

O skupině CSG

Globální průmyslově-technologická skupina CSG vlastněná českým podnikatelem Michalem Strnadem má klíčové výrobní podniky v České republice, na Slovensku, ve Španělsku, v Itálii, Indii, Velké Británii a USA a své výrobky exportuje do celého světa. CSG soustavně investuje do rozvoje svých společností a zároveň expanduje v hlavních oborech svého podnikání. Součástí skupiny jsou například česká automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi nebo český výrobce radarů Eldis. V podnicích začleněných do skupiny CSG a v propojených firmách pracuje více než 10 000 zaměstnanců. V roce 2022 dosáhly konsolidované tržby skupiny hodnoty 25 mld. korun. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl, obranný průmysl a výroba munice. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci setkat na všech kontinentech.

Nahlásit chybu v článku


Související články

AM-70 EX – ve Šternberku vzniká nové české mostní vozidlo

Před nedávnem česká armáda představila klíčové modernizační projekty, které mají na nejbližší roky ...

Speciální vozidla ze Šternberka pro záchranáře a civilní použití

Šternberský podnik Excalibur Army za poslední roky představil řadu novinek v oblasti ...

Šternberský podnik Excalibur Army má nové vývojové centrum

Společnost Excalibur Army, která patří k předním výrobcům speciální a vojenské pozemní techniky ...

Šternberská společnost Excalibur Army získala ocenění za exportní transakci roku

V úterý 12. prosince byly vyhlášeny výsledky 29. ročníku soutěže Exportér roku. V kategorii Nejlepší ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • JerzyŔ
  21:14 01.03.2024

  Tak k tématu článku: panelová plocha na dvoře krásně vyčištěná, akorát na snímku 4 za DITOU nějaká hlína v rohu obrazovky, to uniklo. I bez toho mám trochu obavy, zda se ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak k tématu článku: panelová plocha na dvoře krásně vyčištěná, akorát na snímku 4 za DITOU nějaká hlína v rohu obrazovky, to uniklo.
  I bez toho mám trochu obavy, zda se nizozemští soudruzi cítili dobře, nakoĺko areály nizozemských továren co do upravenosti asi budou jiný level. Tedy v žádné jsem nebyl, soudím podle jednoho vlastně ovocnářského nebo zemědělského provozu nebo jak to nazvat, a farmě, kde měli i ubytování a byli jsme tam na ani ne celé dovolené, ale po cestě z dovolené, jsme tam na tuším 3 noci se zastavili.
  A vůbec, veřejná prostranství, okolí obrubníků, různé takové "ničí, nijaké" plochy jaké tam jsou hezké. Takže porovnávám zemědělské provozy a veřejná prostranství u nás a v Holandsku, nikoliv speciálně vojenské provozy, vlastně nemám žádný přímý důkaz, že ty mají stejně škaredé jako u nás, abych tedy neoprávněně nehento do vlastního, že ano.
  Další věc - podařilo se celkem hodně foteček za tu krátkou návštěvu, soudruzi zleva, zprava, zepředu, zezadu, na tanku, na houfnici, za kulometem, na zemi. Taková otázečka - nespletli se páni redaktoři? Nemělo to patřit do nějakého módního článku o pánských jednak military a jednak civilních společenských oblečcích pro pány štíhlé i ...hm.. prostě pro různé druhy postav?
  Co dál: nějaký názor či postřeh k těm zbraˇnovým systémům? To asi netřeba - o tom článek není, že.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   22:00 01.03.2024

   Nepropadej panice. I zdánlivě beznadějný případ jako ty se dá léčit.

   Nepropadej panice. I zdánlivě beznadějný případ jako ty se dá léčit.

   • JerzyŔ
    21:07 04.03.2024

    Jé díky, já už jsem v tomto celkem pesimistcký. Ne, vážněji: mám radost a hrdost z úspěchů české firmy. Obdivuji Nizozemce za jejich jasnou podporu Ukrajině , přestože jsou malý ...Zobrazit celý příspěvek

    Jé díky, já už jsem v tomto celkem pesimistcký.

    Ne, vážněji: mám radost a hrdost z úspěchů české firmy. Obdivuji Nizozemce za jejich jasnou podporu Ukrajině , přestože jsou malý stát. Budu rád , když se podaří (podařilo) s Nizozemci udělat nějaké kšefty. A s tou hlínou jsem úplně ustřelil - šternberští i upravují čistotu a upravenost prostor, vypadá to tam jinak než před lety. No ustřelil, ještě hodně práce je. Když to člověk porovná s reportážemi ze západních zbrojovek .... . Není to to nejdůležitější? No - proč jsem- s výhradami a uvědomujíc si nedostatky, pro "euroatlantickou civilizaci " a ne nějakou rusko balkánsko asijatsko nevím jakou - kromě "demokracie a vyspělosti" taky pro tu upravenost. Továrních, veřejných a dalších prostor.
    Ale co se mi nejvíc nelíbilo - ten článek samotný. Jako za starých dobrých bolševických časů .
    Sovětská delegace vedená ministrem průmyslu SSSR soudruhem xy a velitelem Střední skupiny vojsk generálem abc navštívila podnik Podpolianské strojárně Dětva, kde shlédla výrobu obrněného transportéru OT62 vyráběného podle sovětské licence. Generál abc si za rajčáky transportéru vyzkoušel řízení ve venkovních prostorách továrny. Odpoledne se delegace na neformálním setkání setkala se zástupci vedení Podpolianských strojární, odborové organizace a pracujících, při kterém bylo prodiskutováno další zlepšování spolupráce se SSSR při zdokonalování produktů československého obranného
    průmyslu.
    Následují fotečky, potřásání rukou, předávání diplomů.

    Chápu, takový článek nesplodil pan Grohmann a spol. - AN má nějaké dohody nebo ze slušnosti zveřejňuje oficiální zprávy AČR, ale toto je příšerné.
    Úplně vidím a cítím, jak armádní redaktoři, až nás obsadí Rusáci, budou chrlit obdobné články o návštěvách ruských delegací, když Číňani, tak čínských ....Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   23:59 01.03.2024

   Že se v našich končinách ještě zdržujete, místo toho, aby jste si pochrochtával v Holandsku.

   Že se v našich končinách ještě zdržujete, místo toho, aby jste si pochrochtával v Holandsku.

  • SYN_
   14:38 02.03.2024

   Ono Holandsko je země s dost vysokou hustotou zalidnění, navíc značnou část země si museli "vydobýt" z moře. Takže žádný div že "upravenost" je tam vysoká... Ovšem při výrobě ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono Holandsko je země s dost vysokou hustotou zalidnění, navíc značnou část země si museli "vydobýt" z moře. Takže žádný div že "upravenost" je tam vysoká...
   Ovšem při výrobě vojenské techniky o "krásu" okolí až tak nejde... jistě, neměl by tam být vyslovený bordel (obzvlášť v halách), ale pečlivě zametené nádvoří tedy není úplně klíčové...Skrýt celý příspěvek

 • Profesor
  08:35 01.03.2024

  "Nizozemská delegace se seznámila s minulostí i současností šternberské firmy a prohlédla si výrobní prostory, kde se modernizují tanky T-72EA ..." Tanky T-72EA se ...Zobrazit celý příspěvek

  "Nizozemská delegace se seznámila s minulostí i současností šternberské firmy a prohlédla si výrobní prostory, kde se modernizují tanky T-72EA ..."

  Tanky T-72EA se nemodernizují. Modernizací starších verzí T-72 vznikají T-72EA.Skrýt celý příspěvek

 • Laguna
  20:21 29.02.2024

  Zdá se, že už těch SHKH Dita vyrobili vic než jednu.
  Možná jsou nějaké na testech v AU. Nevíte někdo něco?

  Zdá se, že už těch SHKH Dita vyrobili vic než jednu.
  Možná jsou nějaké na testech v AU. Nevíte někdo něco?

 • Padousek
  17:47 29.02.2024

  Nebylo by lepší odstoupit od smlouvy s Nexterem, zaplatit pokutu 15%, 1,5 mld CZK? A koupit Ditu, která by nejspíš vyšla levněji než Caesar i stou pokutou za odstoupení od smlouvy? ...Zobrazit celý příspěvek

  Nebylo by lepší odstoupit od smlouvy s Nexterem, zaplatit pokutu 15%, 1,5 mld CZK? A koupit Ditu, která by nejspíš vyšla levněji než Caesar i stou pokutou za odstoupení od smlouvy? Nevýhoda je kratší dostřel o 2 km, ale jinak převažují samé výhody...Skrýt celý příspěvek

  • flyfun70
   18:36 29.02.2024

   Rozhodně, možná spíš Moranu. Ty dva km nevadí, když střílíte nad 25 km, tak neřízenou municí je to stejně neefektivní, dochází k příliš velkému rozptylu dopadů střel. Ty Caesary ...Zobrazit celý příspěvek

   Rozhodně, možná spíš Moranu. Ty dva km nevadí, když střílíte nad 25 km, tak neřízenou municí je to stejně neefektivní, dochází k příliš velkému rozptylu dopadů střel. Ty Caesary budou průšvih, Dánsko se jich zbavilo. Danu zvládnou obsluhovat tři vojáci. Nemusí běhat okolo děla a ládovat munici jak ve WW2. Jen netuším, jak je to u Dity/Morany cenově.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    16:08 01.03.2024

    Co se dokáže vyrobit doma je k nezaplacení, v tomto případě jsou ve hře schopnosti vlastího průmyslu v širším měřítku než při kooperaci s Nexterem, který by nejraději, abychom ...Zobrazit celý příspěvek

    Co se dokáže vyrobit doma je k nezaplacení, v tomto případě jsou ve hře schopnosti vlastího průmyslu v širším měřítku než při kooperaci s Nexterem, který by nejraději, abychom brali munici pouze od něj.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:01 01.03.2024

     A to často doslova....

     A to často doslova....

  • otecko
   18:46 29.02.2024

   Obávám se, že tam jde i o výrobu 155mm nábojů. Myslím, že podmínka byla, že granáty se budou vyrábět i u nás a Nexter se zuby nehty bránil. Pokud bychom odstoupili, kdo ví, jak by ...Zobrazit celý příspěvek

   Obávám se, že tam jde i o výrobu 155mm nábojů. Myslím, že podmínka byla, že granáty se budou vyrábět i u nás a Nexter se zuby nehty bránil. Pokud bychom odstoupili, kdo ví, jak by dopadlo toto.Skrýt celý příspěvek

   • Josse
    18:59 29.02.2024

    Bez francouzské houfnice nepotřebujete francouzské granáty.

    Bez francouzské houfnice nepotřebujete francouzské granáty.

    • SYN_
     23:23 29.02.2024

     A "můžeme" si designovat, vyrobit a certifikovat naše vlastní... není nemožné, ale taky ne snadné.

     A "můžeme" si designovat, vyrobit a certifikovat naše vlastní... není nemožné, ale taky ne snadné.

   • bently
    19:04 29.02.2024

    Přesně tak. Objednávku dosud nedodaných houfnic vzít zpět teoreticky můžete, ale už rozjetou výrobu 155mm munice, zahájenou v přímé souvislosti s uvedeným tendrem, těžko.

    Přesně tak. Objednávku dosud nedodaných houfnic vzít zpět teoreticky můžete, ale už rozjetou výrobu 155mm munice, zahájenou v přímé souvislosti s uvedeným tendrem, těžko.

    • Warnost
     09:49 01.03.2024

     Tak ono by stačilo udělat mezinarodní program, kdy nabidneme, že předáme houfnice UA, když to někdo zaplatí. AČR je oficiálne odebere, zaplaceno bude..

     Tak ono by stačilo udělat mezinarodní program, kdy nabidneme, že předáme houfnice UA, když to někdo zaplatí. AČR je oficiálne odebere, zaplaceno bude..

    • flanker.jirka
     16:09 01.03.2024

     O zákazníky pro 155 mm munici není nouze.

     O zákazníky pro 155 mm munici není nouze.

  • flanker.jirka
   19:26 29.02.2024

   Možná by to bylo i rychlejší :-) Bohužel, MO ČR by vadil dostřel a hlavně to, že houfnice není nikde zavedena v armádě NATO.

   Možná by to bylo i rychlejší :-) Bohužel, MO ČR by vadil dostřel a hlavně to, že houfnice není nikde zavedena v armádě NATO.

  • Toomk
   08:06 01.03.2024

   nebylo, nikde neni psano, ze valka nemuze zacit pristi rok nebo za dva az treba uplne jebne Putinovi, pak se bude hodit kazdy delo, takze lepsi to nechat vyrobit a mit se cim ...Zobrazit celý příspěvek

   nebylo, nikde neni psano, ze valka nemuze zacit pristi rok nebo za dva az treba uplne jebne Putinovi, pak se bude hodit kazdy delo, takze lepsi to nechat vyrobit a mit se cim branit a kdyz se nakonec ukaze to neni to prave, tak zeme jako Ukrajina ty dela hned koupi a muze si objednat neco jineho.Skrýt celý příspěvek

  • Profesor
   08:47 01.03.2024

   Rozhodnutí nakoupit Caesary padlo v době, kdy se s nimi počítalo spíš na mise proti hadrníkům, kde na větší vzdálenosti tolik nehrozí ostřelování protivníkem. Pro evropské válčiště ...Zobrazit celý příspěvek

   Rozhodnutí nakoupit Caesary padlo v době, kdy se s nimi počítalo spíš na mise proti hadrníkům, kde na větší vzdálenosti tolik nehrozí ostřelování protivníkem. Pro evropské válčiště je okolo pobíhající obsluha Caesaru při střelbě velmi zranitelná. Nemluvě o nepohodlí při využití v blátě nebo sněhu. Podle TTD by pro AČR byla ideální Morana, otázkou ovšem je, jak rychle by byla vyráběna. Také nevíme, jaká by byla u Caesaru smluvní pokuta při odstoupení od smlouvy. I Dita není špatné řešení.Skrýt celý příspěvek

   • CerVus
    10:08 03.03.2024

    Na Ditě mi vadí její šílené rozměry. Dělo s takovou délkou prostě nedává smysl umísťovat doprostřed. Morana už vypadá jako evoluce správným směrem.

    Na Ditě mi vadí její šílené rozměry. Dělo s takovou délkou prostě nedává smysl umísťovat doprostřed. Morana už vypadá jako evoluce správným směrem.

    • Gator
     21:18 03.03.2024

     Tak to je bohužel dáno tím, že Dana/Zuzana/Dita mohou střílet přímou palbou přes kabinu s depresí hlavně, což Morana bohužel nemůže.

     Tak to je bohužel dáno tím, že Dana/Zuzana/Dita mohou střílet přímou palbou přes kabinu s depresí hlavně, což Morana bohužel nemůže.

 • michaltinkint
  12:42 29.02.2024

  Ako som predpokladal, slovenskej štátnej Zuzane II, sa skončil manévrovací priestor. Ak ju niekto ešte kúpi, tak už len OS SR. A tak je to správne. Slovenská republika a Konštrukta ...Zobrazit celý příspěvek

  Ako som predpokladal, slovenskej štátnej Zuzane II, sa skončil manévrovací priestor. Ak ju niekto ešte kúpi, tak už len OS SR. A tak je to správne. Slovenská republika a Konštrukta - Defence nemajú kapacity, aby vo svete presadili takýto zbraňový systém. Zákonite zaspali dobu. Jediná šanca na prežitie bolo spojiť sa s Čechmi a využiť významnejší lobbing. To sa nestalo. Češi idú sami s Ditou, dnes už nás nepotrebujú. Zoberú Zuzane II trhy, ktoré by mohli zostať ako nedostatočne zaujímavé po nemcoch s ich boxerom. Cudzie nechceme a svoje si nedáme. Ešte pár medzinárodných vystúpení sprostého Fica a Ukrajinci vrátia na Slovensko aj húfnice, ktoré prevzali s tým, že sa im v nich robí na zvracanie. A nikto sa nebude môcť čudovať. Na Slovensku sa už kanóny prakticky vyrábať prestali, len si to ešte nikto nechce priznať. Mohli sme sa aspoň pokúsiť o biznis s muníciou, ale to by sme nemohli mať sprostého Fica s hajzľom Kaliňákom.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   13:57 29.02.2024

   Dita je projekt CSG, ale z velké části vzniká za účasti ZTS Dubnica nad Váhom. Jeden objevil mezeru na trhu, druhý zase potřebuje prodat svůj produkt, který není schopna prodat ...Zobrazit celý příspěvek

   Dita je projekt CSG, ale z velké části vzniká za účasti ZTS Dubnica nad Váhom. Jeden objevil mezeru na trhu, druhý zase potřebuje prodat svůj produkt, který není schopna prodat Konstrukta.Skrýt celý příspěvek

   • michaltinkint
    19:59 29.02.2024

    To áno, len to je dodávateľský vzťah. CSG bude vyrábať a ponúkať Ditu, s lobingom ČR vlády, Konštrukta bude ponúkať Zuzanu s lobingom SR vlády. Keby spojili sily v jednom podniku s ...Zobrazit celý příspěvek

    To áno, len to je dodávateľský vzťah. CSG bude vyrábať a ponúkať Ditu, s lobingom ČR vlády, Konštrukta bude ponúkať Zuzanu s lobingom SR vlády. Keby spojili sily v jednom podniku s jedným produktom, tak to dáva väčší zmysel. Dita sa bude ťažko presadzovať do prvej referenčnej armády. Konkurencia v Nemcoch bude veľmi silná. Zuzana má v porovnaní s Nemcami amatérske zázemie. Ak sa tento koncept po UA uchytí, začnú to robiť francuzi a turci a ČR/SR má po vtákoch.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     21:04 29.02.2024

     CSG dost svých výrobků prodává bez lobby vlád ČR, je to soukromý subjekt, který už má dost kontaktů po celém světě. Jelikož je Dita už objednaná pro Ukrajinu, tak referenčního ...Zobrazit celý příspěvek

     CSG dost svých výrobků prodává bez lobby vlád ČR, je to soukromý subjekt, který už má dost kontaktů po celém světě.
     Jelikož je Dita už objednaná pro Ukrajinu, tak referenčního zákazníka má.
     Tento koncept už Německo má.Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
   15:54 29.02.2024

   Dita je rebrandovana zuzana 2. Pouziva komponenty zuzany vyrobene v ZTS pre zuzany. Zakonite sa nemoze stihat vyroba zuzan, ked su vyrobene diely odklonene a poskladane u ...Zobrazit celý příspěvek

   Dita je rebrandovana zuzana 2. Pouziva komponenty zuzany vyrobene v ZTS pre zuzany. Zakonite sa nemoze stihat vyroba zuzan, ked su vyrobene diely odklonene a poskladane u konkurenta pod inym menom.Skrýt celý příspěvek

   • hurvo
    15:58 29.02.2024

    opravim sa, dita je rebrandovana zuzana 2000, s komponentami zuzany 2

    opravim sa, dita je rebrandovana zuzana 2000, s komponentami zuzany 2

   • otecko
    16:24 29.02.2024

    A Zuzana je rebrandovaná DANA vz.77, co tam máte dále? Vždyť celý systém nabíjení je evlouce, nikoliv revoluce.

    A Zuzana je rebrandovaná DANA vz.77, co tam máte dále? Vždyť celý systém nabíjení je evlouce, nikoliv revoluce.

    • hurvo
     17:56 29.02.2024

     To ze su zuzany evoluciou dany je prirodzené kedze všetky tri vozidla vyvinula a vyraba/la konstrukta Trenčín. Keby niekto reverznym inzinierstvom vyrobil klon tak je to krádež, ...Zobrazit celý příspěvek

     To ze su zuzany evoluciou dany je prirodzené kedze všetky tri vozidla vyvinula a vyraba/la konstrukta Trenčín.
     Keby niekto reverznym inzinierstvom vyrobil klon tak je to krádež, ked ale tretia strana tajne bez vedomia majitela odoberá cele konstrukcne uzly od subdodávateľa a sklada si potajme konkurencnu hufnicu tak je to prasarna. Obzvlášť ked po politickej linii eliminuje povodneho výrobcu.
     Ja chapem ze ked kradne ceska firma tak vam to nevadí, naopak imponuje. Ale je to riadne chucpe.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:19 29.02.2024

      Otázkou je kdo je držitelem práv k dodávaným komponentům. Jestli ZTS nebo Konstrukty. Vzhledem k průběhu zakázky a otevřené spolupráci CSG a ZTS, tak to vypadá na ZTS.

      Otázkou je kdo je držitelem práv k dodávaným komponentům. Jestli ZTS nebo Konstrukty. Vzhledem k průběhu zakázky a otevřené spolupráci CSG a ZTS, tak to vypadá na ZTS.

     • skelet
      18:20 29.02.2024

      A rovněž. Komponenty dodává ZTS, nevyrábí je CSG. Tedy pokud někdo teoreticky krade, tak je to ZTS, nikoliv CSG.

      A rovněž. Komponenty dodává ZTS, nevyrábí je CSG. Tedy pokud někdo teoreticky krade, tak je to ZTS, nikoliv CSG.

     • Sergej7490
      18:25 29.02.2024

      A vies na 100% ako to ma ZTS pravne osetrene, resp ake su zmluvy medzi ZTS a Konstruktou ? Pretoze ZTS bola vyrobcom a dodavatelom Z 2000. Nie Konstrukta. Dovolim si tipnut (a ...Zobrazit celý příspěvek

      A vies na 100% ako to ma ZTS pravne osetrene, resp ake su zmluvy medzi ZTS a Konstruktou ? Pretoze ZTS bola vyrobcom a dodavatelom Z 2000. Nie Konstrukta.
      Dovolim si tipnut (a mozno sa mylim) ze v case Z2000 toto nikto neriesil, resp. v Konstrukte odovzdali vyrobnu dokumentaciu do ZTS tak bratsky, socialisticky, na dobre slovo a tam si to niekto uvedomil.
      Co nebol problem do casu, ked sa Konstrukta rozhodla zbavit ZTS a zrezirovat si vyrobu a predaj vo vlastnej rezii.Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      18:37 29.02.2024

      Tak kdybychom šli do důsledků, tak za federace tu firmu v Trenčíně vybudovala Škoda Plzeň včetně svých inženýrů-zbrojařů.... takže vlastně se dnes v ZTS chlubí cizím peřím, ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak kdybychom šli do důsledků, tak za federace tu firmu v Trenčíně vybudovala Škoda Plzeň včetně svých inženýrů-zbrojařů.... takže vlastně se dnes v ZTS chlubí cizím peřím, souhlasíte? Já tedy nevím nic o tom, že by se DANA vz. 77 nesměla upgradovat v ČR, vy ano? Ono se to totiž děje, například SŘP.
      A Z2000 není výrobek ZTS, nebo snad ano? Nevyvinula ji náhodou Konštrukta?
      Prostě se stále jedná o upgradovaného pohrobka ČSSR, zato Morana už je o něčem jiném.Skrýt celý příspěvek

     • Josse
      19:10 29.02.2024

      Otecko
      Odkud se bere kanon v Morana?

      Otecko
      Odkud se bere kanon v Morana?

     • Sergej7490
      23:44 29.02.2024

      Otecko: Doporucujem si ozrejmit pojmy “vyvinut” a “vyrabat”. Z2000, rovnako ako Dany sa vyrabali v ZTS. O com takom “inom” je Morana ? Okrem toho, ze zbran zo Z2 (este aj s SK ...Zobrazit celý příspěvek

      Otecko:
      Doporucujem si ozrejmit pojmy “vyvinut” a “vyrabat”.
      Z2000, rovnako ako Dany sa vyrabali v ZTS.
      O com takom “inom” je Morana ? Okrem toho, ze zbran zo Z2 (este aj s SK preberacimi vojenskym znackami) umiestnili (konecne) dozadu.. Na Morane sa podiela aj ZTS a aj Kerametal (u toho teda netusim na com komkretne). V rozhovore s vtedajsim riaditelom ZTS Simom vyplynulo ze ZTS riesi prakticky cele vnutro hufnice.Skrýt celý příspěvek

     • otecko
      08:23 01.03.2024

      Sergej7490- Morana je kompet cele vyvinutá houfince, nejde tedy o evoluci Dany, Zuzany či Dity. A že je mechanismus de fakto stejný? To by jste mohl argumentovat stejně, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Sergej7490- Morana je kompet cele vyvinutá houfince, nejde tedy o evoluci Dany, Zuzany či Dity. A že je mechanismus de fakto stejný? To by jste mohl argumentovat stejně, že všechyn spa,ovací motory jsou na jedno brdo, a že to obšvilhi z prvního Mercedesu... to je úchylné.
      A že se na nástavbě podílí ZTS? No jasně, když dostala obejdnávku a má na to kapacity. Ale je tu úplně jiný design. Jestli máte dojem že to "jen konečně dali dozadu" tak to je dost povrchní. A ty SK značky v té houfnici možná budou vždycky, pokud se bude ZTS vyrábět na Slovensku.
      Josse- bere je v ZTSa bude to tak do té doby, dokdy se to bude vyplácet či nezřídí další výrobu v Chorvatsku.
      Už konečně přiznejte, že DANA, ZUZANA, DITA mají jedno společné- u jejich "narození" byly oba národy-Slováci i Češi.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      08:25 01.03.2024

      Otecko: o com inom je Morana?

      Uz vyriesili redukciu naplni, bez posadky vo veži?

      Otecko: o com inom je Morana?

      Uz vyriesili redukciu naplni, bez posadky vo veži?

     • Hevonen
      08:30 01.03.2024

      Morana je evolucia Evy, co je evolúcia Zuzany. Ako Eva, tak aj Morana, Dita a tiež Bia, majú zásadný problém neschopnosť reagovať na zmenené podmienky strelby úpravou poctu ...Zobrazit celý příspěvek

      Morana je evolucia Evy, co je evolúcia Zuzany.
      Ako Eva, tak aj Morana, Dita a tiež Bia, majú zásadný problém neschopnosť reagovať na zmenené podmienky strelby úpravou poctu vymetnych naplní.
      Len opustenie kabíny, vstup do veže,
      odobratie naplní z dopravnika, návratdo kabíny, strelba a tak ďalej.Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      17:16 01.03.2024

      Neviem za co schytal Hevonen tie minusy, ze je Dita aj Morana evoluciou (a zda sa ze podarenejsou ako Z2) Z2000 je jasne kazdemu kto videl tieto hufnice. Z2 mala vyzerat ako ...Zobrazit celý příspěvek

      Neviem za co schytal Hevonen tie minusy, ze je Dita aj Morana evoluciou (a zda sa ze podarenejsou ako Z2) Z2000 je jasne kazdemu kto videl tieto hufnice. Z2 mala vyzerat ako Morana, bohuzial statny podnik…
      Hevonen kazdopadne znova otvoril otazku, ktoru som tu pokladal uz davno, a to:
      operativna zmena poctu prachovych naplni. Z2 ma na to vo vezi operatora prachovych naplni, ale vie niekto (nie dohady a zbozne zelania) ako to ma riesene Dita a Morana ?
      Lebo v materialoch k Dite sa spomina ze operator naplni tam moze sediet, ak to situacia vyzaduje. Tak aby to nebola ta hightech kompletna automatizacia.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      12:59 02.03.2024

      Sergej: Majú to vyriešené ako som napísal, všetky - EVA, Bia, Dita, Morana. Operatívnym vstupom do veže počas palebnej úlohy a zmeny počtu naplní ich odobratím. Hneď ako ...Zobrazit celý příspěvek

      Sergej:
      Majú to vyriešené ako som napísal, všetky - EVA, Bia, Dita, Morana.
      Operatívnym vstupom do veže počas palebnej úlohy a zmeny počtu naplní ich odobratím.
      Hneď ako Konstrukta vyvinie novy systém prípravy naplní do nabíjacie mechanizmu dostanú ho aj tieto 4 húfnice.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      13:05 02.03.2024

      Sergej: a ešte jeden doplnok. Zuzana 2 vyzerá tak, ako si ju vojaci priali aby vyzerala. Riešenie Morana nie je v ničom prelomove, napadlo by úplne každého, kto si sadne nad ...Zobrazit celý příspěvek

      Sergej: a ešte jeden doplnok.
      Zuzana 2 vyzerá tak, ako si ju vojaci priali aby vyzerala.
      Riešenie Morana nie je v ničom prelomove, napadlo by úplne každého, kto si sadne nad rysovaci stôl. Posuniem dozadu vezu a s nou aj podpery.
      Dôvody prečo Zuza ide konceptom dany sú dôvody OS a sú vojenské.Skrýt celý příspěvek

  • Hevonen
   08:36 01.03.2024

   Michal: nie.
   Zuzanu v Brazílii predava Excalibur, Bia je joint venture s TDV.

   Michal: nie.
   Zuzanu v Brazílii predava Excalibur, Bia je joint venture s TDV.

 • Splasher
  10:24 29.02.2024

  Ve světle obřích akvizic Coltu a hlavně CSG pořád čekám, kdy tyto 2 skupiny koupí i nějaké další výrobní licence na západní moderní bojové platformy.

  Ve světle obřích akvizic Coltu a hlavně CSG pořád čekám, kdy tyto 2 skupiny koupí i nějaké další výrobní licence na západní moderní bojové platformy.

  • liberal shark
   10:59 29.02.2024

   Myslíte třeba Iveco LMV 2, Oskosh JLTV nebo Mowag Eagle III ?

   Myslíte třeba Iveco LMV 2, Oskosh JLTV nebo Mowag Eagle III ?

   • Splasher
    13:53 29.02.2024

    Spíš jsem měl namysli těžší váhy: Leopard, Panther, Chumnoo, Europuls, Javelin, kanony od Skynex apod. Prostě systémy, které by nahradili do budoucna programy modernizace ...Zobrazit celý příspěvek

    Spíš jsem měl namysli těžší váhy: Leopard, Panther, Chumnoo, Europuls, Javelin, kanony od Skynex apod.
    Prostě systémy, které by nahradili do budoucna programy modernizace sovětských T-72, BVP atd.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     16:43 29.02.2024

     Jo, takovy univerzální salvový raketomet by se hodil.

     Jo, takovy univerzální salvový raketomet by se hodil.

     • Malarkey
      19:04 29.02.2024

      CSG spolupracuje s Turkama ne ? S firmou Roketsan. Na podvozku Tatry nabízejí i balistické rakety. Dělají i raketomety. CSG by určitě umělo nabídnou nějaké řešení pro ČR ve ...Zobrazit celý příspěvek

      CSG spolupracuje s Turkama ne ? S firmou Roketsan. Na podvozku Tatry nabízejí i balistické rakety. Dělají i raketomety.
      CSG by určitě umělo nabídnou nějaké řešení pro ČR ve spolupráci s Ukrajinci a nebo Turky.Skrýt celý příspěvek

     • bently
      19:08 29.02.2024

      @Malarkey: Nejen s tureckým Roketsanem. CSG se snaží etablovat u partnerů v rámci celého Blízkého východu. Nedávno představili například prototyp nové houfnice společně se ...Zobrazit celý příspěvek

      @Malarkey: Nejen s tureckým Roketsanem. CSG se snaží etablovat u partnerů v rámci celého Blízkého východu. Nedávno představili například prototyp nové houfnice společně se Saudy:

      https://defence24.pl/przemysl/... Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     19:38 29.02.2024

     Nikdy.

     Nikdy.

 • otecko
  07:48 29.02.2024

  Jen houšť a větší kapky! Ať se obchody hýbou!

  Jen houšť a větší kapky! Ať se obchody hýbou!

Načítám diskuzi...