Španělský Eurofighter nad Estonskem omylem odpálil střelu AMRAAM

Foto: Španělské Eurofightery; větší foto / Ejército del Aire
Španělské Eurofightery; větší foto / Ejército del Aire

Španělská stíhačka Eurofighter Typhoon při cvičném letu nad Estonskem nechtěně odpálila střelu vzduch-vzduch středního dosahu AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile). Jak došlo k nechtěnému použití zbraně v hodnotě několika stovek tisíc dolarů je záhadou – nabízí se vážné selhání zbraňového systému nebo vážné selhání pilota.  

Incident se stal během mise Baltic Air Policing, v rámci které alianční letouny Estonsku, Lotyšsku a Litvě poskytují základní ochranu vzdušného prostoru (air policing).

 


 

Baltic Air Policing obnáší zejména pohotovostní vzlety proti narušitelům vzdušného prostoru a letounům (často se jedná o civilní nebo dopravní letadla), které z nějakého důvodu přestanou komunikovat se střediskem řízení letového provozu. Vzhledem k povaze těchto úkolů jsou požadavky na používané letouny jasné – nadzvuková rychlost a střely vzduch-vzduch.

 

Šest španělských stíhaček Eurofighter dorazilo do Pobaltí v květnu 2018. Letouny zajišťují misi Baltic Air Policing společně s portugalskými stíhačkami F-16AM a francouzskými Mirage 2000-5.
 

Podle dostupných zpráv k nehodě došlo 7. srpna 2018 v 15:44. Španělská stíhačka Eurofighter ve vzdušném prostoru Estonska v letové hladině 6000 m severním až severozápadním směrem omylem odpálila střelu AMRAAM. Po incidentu byly všechny španělské Eurofightery poslány na domovskou základnu v Litvě.

 

Nehoda se stala při leteckém nácviku pohotovostní rychlé reakce QRA (Quick Reaction Alert), kdy musí pohotovostní letouny rychle vzlétnout k narušiteli a navést ho na letiště nebo vyvést z prostoru zájmu. Cvičení se účastnily také francouzské stíhačky Mirage 2000-5.
 

Střela byla naposledy spatřena 40 km severně od města Tartu. AMRAAM je vybavena autodestrukčním systém, ale není jasné, zda fungoval správně.
 

Podle posledních zpráv trosky střely již objevila estonská armáda. „Kolem poledne jsme objevili možnou přistávací plochu rakety a nepřímé důkazy ukazují, že se raketa nalézá právě tam. Odborníci obranných sil jsou na místě. Pravděpodobnost je 95 %, že chybějící raketa byla nalezena, ačkoli její klíčové části ještě nemáme v rukou,“ uvedl dnes plukovník Riivo Valge, velitel estonského letectva.
 

AMRAAM měří na délku 3,7 m, váží 152 kg a nese bojovou hlavici o hmotnosti 18 až 22 kg. Dolet střely je více než 100 km.
 

Samozřejmě největší záhadou je, jak mohlo k nechtěnému odpalu střely za několik stovek tisíc dolarů dojít. Zbraňový systém každého moderního letounu má několik bezpečnostních pojistek, aby nemohlo dojít k nechtěnému výstřelu. Pokud je na vině technika, muselo dojít k naprostému selhání celého zbraňového systému stíhačky Eurofighter.
 

Další možností je chyba pilota. V tom případě ale pilot musel „nechtěně“ aktivovat hlavní zbraňový systém, vybrat příslušnou střelu a zmačknout spoušť. Nemluvě o tom, že pilot musí o takovém kroku informovat velitelství. Stíhačky v misi Baltic Air Policing mají samozřejmě ostré zbraně, ale použití zbraní se řídí přísnými pravidly zapojení do boje.
 

Nicméně díky detailním letovým záznamům a hlasové komunikaci se přesný průběh celého incidentu brzy dozvíme.

 

V každém případě se jedná o zcela neobyčejnou událost a o trapný moment nejen pro Alianci, ale především pro Španělsko, které se svými výdaji na obranu ve výši 0,86 % HDP patří mezi nejhorší v Alianci. Ještě trapnější nebo nebezpečnější by bylo, kdyby střela AMRAAM dopadla na ruské území, které je vzdáleno od místa incidentu pouze 50 km.

 

Zdroj: The Drive, Postimees

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR se zajímá o španělské tanky Leopard 2A4

Minulý týden navštívila česká armádní delegace španělskou vojenskou základnu u města Zaragoza. Zde ...

Trápení u konce? Rakousko ukončuje provoz stíhaček Eurofighter

Rakouské letectvo v roce 2020, tedy po 13 letech provozu, vyřadí všech 15 stíhaček Eurofighter ...

Eurofighter, F-15 a Rafale: Katar si kupuje přízeň Západu

Malá, ale velmi vlivná a bohatá ropná země Blízkého východu, Katar, se rozhodla provozovat hned tři ...

Dobrá zpráva pro Evropu: Saúdové nakoupí 48 stíhaček Eurofighter Typhoon

Z Británie přišla skvělá zpráva pro evropský průmysl a evropské zaměstnance. V pátek Saúdská Arábie ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Tesil
  19:41 08.08.2018

  Došlo už i ke ztrátě zbraní s jadernou hlavicí,nedělal bych z toho vědu.Ale přece jen je to malá ukázka různého stupně výcviku některých členů aliance.

  Došlo už i ke ztrátě zbraní s jadernou hlavicí,nedělal bych z toho vědu.Ale přece jen je to malá ukázka různého stupně výcviku některých členů aliance.

 • cernakus
  19:29 08.08.2018

  givicz: Jen pro korekci, Petrohrad je od Tartu jen 250km. Tedy za předpokladu, že raketa poletí jako raketa. Pokud to vezme po silnici a vyhne se tak Čudskému jezeru, tak pak by ...Zobrazit celý příspěvek

  givicz:

  Jen pro korekci, Petrohrad je od Tartu jen 250km. Tedy za předpokladu, že raketa poletí jako raketa. Pokud to vezme po silnici a vyhne se tak Čudskému jezeru, tak pak by to těch 400 i bylo :-)

  Tak ono i kdyby to přeletělo hranici a sejmulo vyhlídkový let Šojgua, tak by se to nějak urovnalo. Samo sebou, pokud pilot blbnul, tak dolétal, pokud zblbnul letoun, tak to je docela průšvih.

  Těch 1,7 mega bude nejspíše prodejní cena vazalům s řádnou marží. Je to pitomá dvoustupňová raketka s prťavým aesa radarem. Výrobní náklady tak desetina uvedené ceny.Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  19:12 08.08.2018

  tak ne každý čumí do mapy (ty podstatné vzdálenosti v článku nejsou uvedeny) jenom si představ, že letadlo co vystartuje v Brně odpálí raketu s dosahem 100 km možná více, kdy ...Zobrazit celý příspěvek

  tak ne každý čumí do mapy (ty podstatné vzdálenosti v článku nejsou uvedeny) jenom si představ, že letadlo co vystartuje v Brně odpálí raketu s dosahem 100 km možná více, kdy hranice jaderné velmoci se nachází v Olomouci... dále raketu vzduch- vzduch odpálí u civilního letiště, kde startují civilní letadla...

  Jinak ta raketa AIM-120 má údajně stát v maximální výbavě až 1,7 mil USD ...Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  19:05 08.08.2018

  Niekto tu pise, ze to vazny incident nebol?
  Hadate sa sam zo sebou.

  Niekto tu pise, ze to vazny incident nebol?
  Hadate sa sam zo sebou.

 • givicz
  18:44 08.08.2018

  tak na ukázku jak vážný to byl incident uvedu nějaká čísla... od Tartu v Estonsku do Petrohradu v Rusku je vzdušná vzdálenost cca 400 Km... vzdušnou čarou na hranici ruské ...Zobrazit celý příspěvek

  tak na ukázku jak vážný to byl incident uvedu nějaká čísla... od Tartu v Estonsku do Petrohradu v Rusku je vzdušná vzdálenost cca 400 Km... vzdušnou čarou na hranici ruské federace je to cca 70 Km.... dále pokračujem v Tartu je mezinárodní civilní letiště... stačí ???Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  18:23 08.08.2018

  Asi dost zalezi o akom type strely AIM-120 sa bavime.
  A ktorym smerom bola vystrelena.

  Asi dost zalezi o akom type strely AIM-120 sa bavime.
  A ktorym smerom bola vystrelena.

 • cernakus
  17:30 08.08.2018

  Jeste stesti ze americani o dosahu aim-120 lzou. Byt to udavanych 100+ km, nebo dokonce 180km jak jeste u par magoru citam, tak je mezinarodni incident na svete :-)

  Jeste stesti ze americani o dosahu aim-120 lzou. Byt to udavanych 100+ km, nebo dokonce 180km jak jeste u par magoru citam, tak je mezinarodni incident na svete :-)

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3