Stíhačka F-15C Eagle pod útokem hackerů

Stíhačka F-15C Eagle pod útokem hackerů
F-15C Eagle / USAF (Zvětšit)

Pentagon před několika lety začal spolupracovat s „etickými hackery“, kteří aktivně testují kybernetickou ochranu vojenských a zbraňových systémů. Během jednoho z nedávných testů se hackerům během dvou dnů podařilo nabourat do počítačových systémů stíhačky F-15C Eagle.

Etický hacker (White hat) je počítačový specialista, který se zaměřuje na penetrační a další testy pro zajištění bezpečnosti informačních systémů. Ještě nedávno Pentagon lidem mimo armádu, tedy nejlepším hackerům, neumožňoval přístup k nejcitlivější vojenské technice.

Podle vojenských listů Stars and Stripes před několika lety došlo k obratu, a to kvůli obavám z hackerských útoků z Číny, Ruska, Severní Koreje nebo Íránu. Nyní Pentagon najímá nejlepší americké hackery, aby hledali slabá místa v kybernetické ochraně nejpokročilejších zbraňových systémů nebo vojenských počítačových sítí.

V rámci Pentagonu se o kybernetickou obranu, a také najímání prověřených hackerů, stará služba digitální obrany DDS (Defense Digital Service). DDS také řídí programy „hackněte Pentagon“ (Hack the Pentagon) a „hackněte letectvo“ (Hack the Air Force).

Na konci minulého roku Pentagon zadal v rámci programu hackněte Pentagon třem firmám zakázku v hodnotě 34 milionů dolarů. Firmy mají hledat slabá místa v kybernetické ochraně Pentagonu.

Při jednom z posledních testů letectvo umožnilo hackerům vůbec poprvé fyzický přístup ke stíhačce F-15C Eagle. Sedmi hackerům se podařilo během dvou dnů nabourat systémy F-15, resp. konkrétně stanici pro záznam a zpracování informací z palubních senzorů TADS (Trusted Aircraft Information Download Station).

Hackeři navíc měli využít stejné chyby v softwaru, které v listopadu 2018 při předchozím testu objevila jiná skupina najatých hackerů. Předešlá skupina hackerů navíc neměla fyzický přístup k letadlu a „hackovala“ F-15 na dálku (s jakým úspěchem se neví).

Současná skupina hackerů se snažila nabourat F-15 různými způsoby, například nahráním škodlivého malware. Mohli se dokonce pomocí nářadí dostat k elektronickým boxům TADS a přímo se na ně napojit. Při testu se ale hackeři nedostali přímo do základního kódu centrálního počítače F-15, ale „jen“ do zmíněného systému TADS ‒ ten pracuje odděleně a letadlo je bojeschopné i bez TADS.

V případě F-15 samozřejmě žádný nepřátelský hacker nebude mít dva dny nerušený přístup k F-15, ale cizí špioni mohou infiltrovat někoho z rozsáhlé sítě výrobců součástek pro F-15 (či F-35).

Není jasné, zda se TADS dá hacknout na dálku, například za letu. Nicméně nabourání počítačových systémů nepřátelských letadel není rozhodně nereálnou věcí. V roce 2018 se například hackerům najatých ministerstvem pro vnitřní bezpečnost podařilo na dálku nabourat do systémů civilního letadla Boeing 757.


Podle amerického ministerstva zahraničí se hackeři mohou také doslova zmocnit malého dopravního letadla.

„Ve všech našich letadlech jsou miliony řádků kódů, a pokud existuje jeden z nich, který je vadný, pak země, která sice nedokáže postavit stíhačku k sestřelení našeho letadla, může naše letadlo vyřadit jen pár stisky kláves,“ uvedl Will Roper, zástupce tajemníka letectva pro akvizici, logistiku a technologie k hacknutí F-15.

„Chceme přivést tuto komunitu [hackerů] k tomu, aby se soustředila na skutečné zbraňové systémy a skutečná letadla. A pokud mají zranitelná místa, nejlepší je najít, než se dostaneme do skutečného konfliktu,“ dodal Roper.

Význam kybernetických operací v následujících letech dramaticky poroste. Kybernetické útoky jsou geniálně lákavé v tom smyslu, že způsobené škody mohou být velmi snadno exponenciálně větší, než náklady spojené s provedením samotného útoku. Jako bonus nikdy nepůjde s jistotou označit konkrétního viníka (ne, aby tomu veřejnost uvěřila).

Ohromnou výzvou bude především nástup naprosto převratných 5G sítí. 5G nejen, že dramaticky zrychlí přenosovou rychlost (stahování v gigabajtech za sekundu) a sníží prodlevu ve spojení (latenci), ale umožní najednou do sítě připojit obrovské množství přístrojů. Zatímco nyní 4G síť dokáže připojit zhruba 4000 přístrojů na 1 km2, díky 5G to bude až jeden milion přístrojů.

Jak bonus vysílač v přístroji bude oproti dnešku potřebovat 10× méně energie.

5G přinese revoluci v autonomním řízení (aut, dronů i létajících taxi), velmi přesné navigaci, bezpečnosti (velmi levné, malé a všudypřítomné kamery, senzory), strojového rozpoznávání obrazu (automatické sčítání, vyhodnocování a rozpoznávání objektů, situací a scén) nebo v meteorologii (tisíce senzorů rozesetých po celém kontinentě).

Samozřejmě, naprosto zásadní bude zajištění kybernetické ochrany 5G sítě, jejiž prolomení může pro danou zemi znamenat doslova a do písmene katastrofu.

Zdroj: Forbes, Stars and Strips

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česká strategie kybernetické bezpečnosti 2015-2020

Národní strategie kybernetické bezpečnosti České republiky na období let 2015-2020 je jedním z velmi ...

Americké letectvo zvažuje vyřadit stíhačky F-15C/D Eagle

Podle webu Air Force Times americké letectvo (US Air Force) vede vážné debaty o možném vyřazení ...

Estonský vzor: Ochrání americký kyberprostor dobrovolníci?

Spojeným státům podle Bílého domu chybí zhruba 300 tisíc expertů na zabezpečení amerického ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • palo satko
  10:53 20.08.2019

  Odradi Američanov od vojny niekolko hacknutych stihačiek? Neodradi, skôr naopak, prehlasia to za casus belli. Druha vec je, že ked už Američania začnu vojnu, čo ich vždy spolahlivo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Odradi Američanov od vojny niekolko hacknutych stihačiek? Neodradi, skôr naopak, prehlasia to za casus belli. Druha vec je, že ked už Američania začnu vojnu, čo ich vždy spolahlivo zastaví? Posledne storočie dava jasnu odpoved dlhotrvajuci odpor a rastuci počet vlastnych obeti.
  Takže uplne hypoteticky čo by mal urobit napr. Iran pri obrane voči USA? Hacknut stíhačku, alebo radšej hacknut infraštrukturu v USA? Američania podnikli cybernetycky utok na iranske odstredivky Stuxnet. Vysledok si každa strana vyklada po svojom.
  Na druhej strane Iranci zautočili ma USA dvakrat a k tomu dva krat na americkeho spojenca v oblasti Saudsku Arabiu.
  V zasade to neboli vojenske utoky v pravom slova zmysle, ale skôr skušky či sa to da. takže ake by boli straty Američanov pri realnom utoku na ich ekonomicku, fynančnu a energeticku infraštrukturu je možne len tažko odhadnut, ale Američania urobili vlastne testy a vysledok?
  "The Department of Homeland Security’s Industrial Control Systems Cyber Emergency Response Team vo svojej sprave z roku 2016 tvrdí, že na úrovni riadiacich systémov priemyselných odvetvi nikdy nevidel toľko úspešných pokusov o preniknutie. To znamená, že hackeri čoraz viac prenikajú do sietí hlavných priemyselných operácií až po samotné senzory a do systémov, ktoré spravujú americke digitalizované svety. Hlavné americké infraštruktúry - elektrické siete, priehrady, čističky odpadovych vôd a kritická výroba - sú náchylné na fyzické poškodenie počítačovým útokom.
  V USA by utoky spôsobili jedinečný problém národnej bezpečnosti. Prvýkrát v modernej americkej histórii sa vykonna skupina protivníkov môže zamerať na USA s velni nenapadne a za nízku cenu. "
  A pravdepodobne ešte učinnejši môže byt utok v samotnej oblasti boja, to je v krajinach USA spojencov, v monarchiach ako su Saudska Arabia, Spojene arabske emiraty, Kuvajt,... Jednoducho sposobit ekonomicky a spoločensky rozvrat v dôsledku zlyhania hlavnych systemov, vyvolanie paniky a protiamerickych nalad v krajine kde je americka letecka zakladna môže byt jednoznačne učinnejšie a lahšie než sa znažit zabranit vzlietnutiu samotnej stihačky.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:51 20.08.2019

   Co kdyby tím napadaným spojencem byla CR/SR?
   To by se ti také líbilo a psal by si tu oslavné komentáře...

   Co kdyby tím napadaným spojencem byla CR/SR?
   To by se ti také líbilo a psal by si tu oslavné komentáře...

   • palo satko
    15:29 20.08.2019

    ja ti tu citujem obavy americkych expertov a ty mi napišeš, že sa vytešujem. Nevitešujem, len vidiš, že niekto v USA dokaže rozmyšlat aj komplexnejšie než je naznačene v članku. Na ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ja ti tu citujem obavy americkych expertov a ty mi napišeš, že sa vytešujem. Nevitešujem, len vidiš, že niekto v USA dokaže rozmyšlat aj komplexnejšie než je naznačene v članku. Na druhej strane, ak by sme ešte raz tak zblbli ako za Havla a Dzurindu a poslali vojakov s Američanmi ako vtedy do Iraku, tak by som nakopal premiera ......
    Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     16:01 20.08.2019

     "A pravdepodobne ešte učinnejši môže byt utok v samotnej oblasti boja, to je v krajinach USA spojencov, v monarchiach ako su Saudska Arabia, Spojene arabske emiraty, Kuvajt,... ...
     Zobrazit celý příspěvek

     "A pravdepodobne ešte učinnejši môže byt utok v samotnej oblasti boja, to je v krajinach USA spojencov, v monarchiach ako su Saudska Arabia, Spojene arabske emiraty, Kuvajt,... Jednoducho sposobit ekonomicky a spoločensky rozvrat v dôsledku zlyhania hlavnych systemov, vyvolanie paniky a protiamerickych nalad v krajine kde je americka letecka zakladna môže byt jednoznačne učinnejšie a lahšie než sa znažit zabranit vzlietnutiu samotnej stihačky."

     Na tuhle část sem reagoval, tedy na to co si vyplodil ty.
     Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      09:36 21.08.2019

      Ved sa pozri na Jemen a tamošiu vojnu v "zastupeni". Prostrednictvom Jemencov Iran bombarduje Saudske letisko a ropne polia už dnes. No a Saudi s Američanmi bombuju iranskych ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ved sa pozri na Jemen a tamošiu vojnu v "zastupeni". Prostrednictvom Jemencov Iran bombarduje Saudske letisko a ropne polia už dnes. No a Saudi s Američanmi bombuju iranskych kamošov.
      Skrýt celý příspěvek