Stíhačky F-16 Block 70/72 pro Slovensko?

F-16C Fighting Falcon z 77. bojové perutě; větší foto; ilustrační foto / US Air Force 

Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency), ve středu odsouhlasila potenciální prodej 14 stíhaček F-16 Block 70/72 slovenskému letectvu.

Bratislava zatím o budoucnosti svého stíhacího letectva nerozhodla. Nicméně podle webu Defense News není neobvykle, aby americké ministerstvo zahraničí (z důvodu urychlení celé akvizice) rozhodlo dopředu o potenciálním prodeji. Například v roce 2015 DSCA schválila prodej vrtulníků Black Hawk (za cca 250 milionů euro) na Slovensko ještě před uzavřením tendru.

 

 

DSCA souhlasilo s prodejem až 14 stíhaček F-16 Block 70/72 na Slovensko v maximální ceně 2,91 miliardy dolarů. Maximální částka se schvaluje i pro případný další prodej leteckého vybavení a zbraní, aby se nemuselo absolvovat další schvalovací kolo. Podle slovenského ministerstva obrany je tak skutečná akviziční cena zhruba o miliardu eur (1,2 mld. dolarů) nižší. 

 

„Vnímejte prosím schválení nákupu nových stíhaček pro Slovenskou republiku Kongresem [následuje po schválení DSCA - pozn. red.] Spojených států amerických pouze jako formální akt. Následně vznikne konkrétní nabídka, kterou naše ministerstvo důkladně vyhodnotí a porovná. Máme vyčleněny finanční prostředky na modernizaci Ozbrojených sil SR, do které bychom se měli vejít,“ uvedl nový slovenský premiér Peter Pellegrini.

 

Součástí balíčku je až 16 motorů General Electric F110 nebo Pratt & Whitney F100, 16 radiolokátorů APG-83 AESA a související velmi komplexní provozní, logistické, výcvikové vybavení nebo pilotní výstroj. Potenciální prodej zahrnuje i 30 raket středního doletu AIM-120C7 AMRAAM, 100 raket krátkého doletu AIM-9X Sidewinder a až 150 kitů JDAM pro satelitem naváděné pumy a 400 „hloupých“ pum MK-82 nebo BLU-111 (pro kity JDAM). Dodejme, že jeden kit JDAM stojí 25 000 dolarů, AMRAAM cca 400 000 dolarů a AIM-9X 600 000 dolarů a puma Mk.82 více než 2000 dolarů.
 

„Slovensko těmito letadly hodlá nahradit stávající flotilu stíhaček MiG-29,“ uvádí DSCA. „Současné slovenské stíhačky nejsou interoperabilní s americkými nebo regionálními spojenci. Nákup F-16 poskytne Slovensku schopnosti letounů čtvrté generace, které jsou interoperabilní se Spojenými státy a NATO.“

 

Slovenské letectvo se již několik let snaží najít náhradu za 12 stíhacích letounů MiG-29. Rusové dokonce nabízeli nejnovější MiGy, což ale Bratislava kategoricky odmítla. Mezi hlavní kandidáty patří F-16 a švédská stíhačka JAS-39 Gripen od firmy SAAB. Za pozornost stojí, že oba dva letouny jsou hlavními soupeři i u obřího indického tendru, což může mít z politického hlediska jistý význam.

 

Infografika: F-16 Block 70/72 / Lockheed Martin
 

O vítězi může teoreticky rozhodnout prohlášení slovenské vlády ze srpna 2017, ve kterém se Bratislava zavázala nakupovat především evropské zbraně. Nicméně podle informací Deníku N se však se švédskou nabídkou již nepočítá. Vyjednávači ministerstva, v čele s generálem Danielem Zmekem, údajně vážně jednají jen s Američany.

 

Bratislava plánovala za nákup 14 víceúčelových stíhaček vydat maximálně 1,32 miliardy dolarů. První stíhačky chce Slovensko získat před koncem roku 2019, kdy končí životnost MiGů-29. V opačném případě budou muset převzít ochranu nad slovenským vzdušným prostorem letouny NATO, resp. české Gripeny díky v lednu podepsané dohodě o společné ochraně vzdušného prostoru.

 

Nyní slovenský ministr obrany a jeho tým budou porovnávat švédskou a americkou nabídku a následně doporučí slovenské vládě vítězné řešení. Slovenská vláda následně rozhodne o vítězi.
 

Kongres USA bude v nejbližších dnech [viz vyjádření Pellegriniho v úvodu - pozn. red.] na základě požadavku slovenského ministerstva obrany schvalovat nabídku na nákup stíhacích letounů F-16 pro Slovenskou republiku, uvedla mluvčí slovenského ministerstva obrany Danka Capáková.
 

Původně se mělo o vítězi rozhodnout již v záři minulého roku, ale ministr Gajdoš si vzal dalších šest měsíců pro konečné rozhodnutí.

 


F-16 Block a F-16V Viper získají i zbrusu nový kokpit. 

 

F-16 Block 70 je nejmodernější verze F-16 a je často volně zaměňována s verzí F-16V, ostatně přídomkem „V“  je označen i Block 70 přímo ve zprávě DSCA. Technologicky jde o stejné letouny, ale označení F-16 Block 70 získají nově vyrobené stíhačky a  F-16V Viper je modernizační program současných F-16.
 

V obou případech je kličovou technologií špičkový radar APG-83 od firmy Northrop Grumman. APG-83 je radar se škálovatelným agilním svazkem SABR (Scalable Agile Beam Radar) a vychází z radaru APG-81 stíhačky F-35 Lightning II. Podle tiskových materiálů Northrop Grumman radary APG-81 a APG-83 mají z 95 % stejnou konstrukci.
 

Radar APG-83 (oproti starším radarům F-16) kromě vyššího výkonu, odolnosti proti elektronickému rušení a nižší ceny, nabízí vyšší spolehlivost a schopnost pracovat současně v režimech vzduch-země i vzduch-vzduch.

 

Zjednodušeně řečeno – APG-83 dokáže objevit, sledovat a identifikovat mnohem rychleji větší počet cílů na mnohem větší vzdálenosti. Radar má také schopnost detailního mapování země, což umožňuje přesnou identifikaci pozemních cílů (tanky, BVP, atd.).

 

Zdroj: Dennik NDefense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Niekoľko mýtov okolo fínsko-slovenskej spolupráce na bojových vozidlách

Celý proces obstarania vozidiel BOV 8×8 je postavený na zavádzaní verejnosti zo strany slovenského ...

Slovenské dělostřelectvo získá houfnice Zuzana 2

Ozbrojené síly Slovenské republiky (OS SR) nakoupí osm nových samohybných kolových houfnic (ShKH) ...

Po 17 letech končí vývoj stíhačky F-35 Lightning II

V následujících týdnech oficiálně skončí vývojová a demonstrační fáze „společné stíhačky“ JSF (Joint ...

Chorvatsko koupí stíhačky F-16 z Izraele

Chorvatsko nakoupí 12 olétaných izraelských stíhaček F-16C/D Barak za 500 milionů dolarů. V ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jirosi
  19:54 13.12.2018

  Kupovat Gripeny je jako kupovat "avie" před WW2. Když by byla možnost rovnou pořídit "Spitfire". Piloty máme vycvičené to je sice pravda, ale na v NATO nevyskytující se letadla. ...Zobrazit celý příspěvek

  Kupovat Gripeny je jako kupovat "avie" před WW2. Když by byla možnost rovnou pořídit "Spitfire".

  Piloty máme vycvičené to je sice pravda, ale na v NATO nevyskytující se letadla. Takže bojově jsou reálně k ničemu.
  Pokud by byli vycvičeni na F-16/F35/EF/Ra, tak po krátkém kurzu mohou dostat náhradní letoun od spřátelené země.

  Tedy k volbě Slovenska 100% +1. A přát jim jen spousty letových hodin bez nehod.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:57 10.10.2018

  Je to pecka, s F-19 lítám v paralelním dosmíru doteď (dokonce jsem si v ní změnil geometrii na F-117 a databázové modely od Maxe Remingtona III si prokrastinuji v CADu ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to pecka, s F-19 lítám v paralelním dosmíru doteď (dokonce jsem si v ní změnil geometrii na F-117 a databázové modely od Maxe Remingtona III si prokrastinuji v CADu :)

  http://i844.photobucket.com/al...
  Angličtina asi néjni nejvíc STANAG, ale překrásný model MiGu 23 a Kremlina (Kuz) to snad kompenzuje (doteď jsem nepochopil, k čemu potřebujeme víc jak 16 barev)....Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  15:21 10.10.2018

  Slovenské VzS prišli o lietadlo L-39. Zrútilo sa medzi Sliačom a Kováčovou do neobývanej oblasti. Podľa doterajších informácii sa obaja pilot stihli katapultovať a mali by byť v ...Zobrazit celý příspěvek

  Slovenské VzS prišli o lietadlo L-39. Zrútilo sa medzi Sliačom a Kováčovou do neobývanej oblasti. Podľa doterajších informácii sa obaja pilot stihli katapultovať a mali by byť v poriadku.

  http://www.teraz.sk/slovensko/... Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  14:59 18.08.2018

  Jo jo, zvlášť ta F 19 je pecka. :-)

  Jo jo, zvlášť ta F 19 je pecka. :-)

 • tryskac
  14:51 18.08.2018
 • Luky
  15:57 15.07.2018

  Dost zásadní je, kolik vás bude ještě stát letová hodina. Mohli jsme lítat všude kam jsme chtěli. Hodiny bylo potřeba vylétat, takže nikdo nic neškrtil (docela ...Zobrazit celý příspěvek

  Dost zásadní je, kolik vás bude ještě stát letová hodina.

  Mohli jsme lítat všude kam jsme chtěli. Hodiny bylo potřeba vylétat, takže nikdo nic neškrtil (docela podstatné).

  Vzhledem k tomu, že kontrakt byl uzavřen v korunách, je celkem sranda, že jsme si jich za poslední 4 roky vytiskli 2 bilióny a ještě náš kurz posílil...

  2000 mld - 20 mld (nebo47) = ehm ehm
  tím samozřejmě neříkám, že to bylo zadarmoSkrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  14:52 15.07.2018

  Prave som sa dozvedel, od starlight ze vas zatial stali gripeny aj s dokocenim najmu do roku 2027 46,76 mld. korun.. Tazko povedat kolko to je eur, niekde medzi 1.5 az 2 mld ...Zobrazit celý příspěvek

  Prave som sa dozvedel, od starlight ze vas zatial stali gripeny aj s dokocenim najmu do roku 2027 46,76 mld. korun..
  Tazko povedat kolko to je eur, niekde medzi 1.5 az 2 mld eur..

  A ako pise starlight na strane 17 stale cakate na strelecke kontainery a link 16 a schopnost nicit pozemne ciele.. ako pise rok 2019, 2020?

  Neviem co je to dobry kauf, ani my nebudeme platit naraz, ale zaplatime do 7 rokov..
  Vy si to rozlozite na 20 rokov plus Vam ostanu suciastky ktore si mozte nechat, my zas za tu istu sumu dostaneme stihacky, ktore musime servisovat ale po 30 rokoch ich zase mozme odpredat dalej
  Ste obmedzeni kolko hodin mozte nalietat, kam mozte lietat..Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  18:41 11.07.2018

  Jara:"Už jsem to tady několikrát..."

  Naprosty souhlas, vyzbroj pesaka je proste zaklad.

  Jara:"Už jsem to tady několikrát..."

  Naprosty souhlas, vyzbroj pesaka je proste zaklad.

 • Jara
  16:33 11.07.2018

  Tryskáč
  Ano asi jsme nikdo nezažily v ČR zakázku bez korupce.... a to myslím vysvětluje vše

  Tryskáč
  Ano asi jsme nikdo nezažily v ČR zakázku bez korupce.... a to myslím vysvětluje vše

 • Jara
  16:30 11.07.2018

  Už jsem to tady několikrát psal 8x8, 4x4, Viper ano nic proti( až na tu Turru)ale něják nechápu proč se Slováci stále drží SA58 to 58 je rok zavedení, opravdu je vhodné když se ...Zobrazit celý příspěvek

  Už jsem to tady několikrát psal 8x8, 4x4, Viper ano nic proti( až na tu Turru)ale něják nechápu proč se Slováci stále drží SA58 to 58 je rok zavedení, opravdu je vhodné když se utrácí těžké peníze mít jako základní výzbroj něco co je dvakrát starší než většina mužů OSSR?Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  15:43 11.07.2018

  Luky: tak nějak. Ono to srovnání ČR vs SR je v tom, že se to děje nyní. Pokud Slováci dotáhnou své nákupy, tak nás de facto doženou, respektive budou trošku napřed, ale to bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: tak nějak. Ono to srovnání ČR vs SR je v tom, že se to děje nyní. Pokud Slováci dotáhnou své nákupy, tak nás de facto doženou, respektive budou trošku napřed, ale to bude dáno rozdílem času mezi českými a slovenskými nákupy.
  Tryskac: proč to bude pro nás dobře, že si koupíte F-16V? Minimálně kvůli tomu, že budeme vědět kolik stojí provoz F-16V v počtech, které budeme provozovat i my.

  Za mě by bylo asi fajn, kdyby si český a polský ministr obrany sedli a začali domlouvat tendr na bojové letouny s dodáním r.2027.Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  14:54 11.07.2018

  Osobne sa mi celkom pozdáva plán veliteľa VzS. Do nových lietadiel nových pilotov. Pokiaľ naozaj Američania sú schopný a hlavne ochotný v cene urobiť ich komplet výcvik so všetkým, ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobne sa mi celkom pozdáva plán veliteľa VzS. Do nových lietadiel nových pilotov. Pokiaľ naozaj Američania sú schopný a hlavne ochotný v cene urobiť ich komplet výcvik so všetkým, tak prečo nie. Síce lietadlá prídu o par mesiacov neskôr ako prípadne Gripen, ale prídu s po všetkých stránkach vycvičenými pilotmi.Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  14:48 11.07.2018

  Konečne sa rozhodlo a myslím si, že z tohto súboja po všetkých stránkach pre lepší typ lietadla. Stredné vrtuľníky a Spartany už sú, ešte ich postupne dovybaviť tým, čo by mali mať ...Zobrazit celý příspěvek

  Konečne sa rozhodlo a myslím si, že z tohto súboja po všetkých stránkach pre lepší typ lietadla. Stredné vrtuľníky a Spartany už sú, ešte ich postupne dovybaviť tým, čo by mali mať aby boli naozaj vojenské (systémy sebaochrany, zbraňové systémy), húfnice sú odsúhlasené, RL by sa mali vybrať do roka, doriešiť a objednať 8x8 a 4x4, začať pripravovať obmenu L39 a doriešiť aj vrtuľníkové letectvo (hovorilo sa o LUH -Bell 429, H145M...). Samozrejme nezabúdať na všetko ostatné a hlavne nie na vojakov a osobnú výstroj a výzbroj, lebo Sa vz. 58 aj keď je stále účinná zbraň, má svoje najlepšie roky za sebou.
  Ono táto správa by mohla byť aj vzpruhou pre letecký a pozemný personál LZSL do bližšej budúcnosti.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:33 11.07.2018

  Panduři slouží a plavou, něco bylo i venku. Plamen plamení a v budoucnu může plamenit i na jiných strojích. Téčko sloužilo, cvičilo tankány a jezdilo na cvičení do Němec. L-159 ...Zobrazit celý příspěvek

  Panduři slouží a plavou, něco bylo i venku. Plamen plamení a v budoucnu může plamenit i na jiných strojích. Téčko sloužilo, cvičilo tankány a jezdilo na cvičení do Němec. L-159 slouží a dělá nám jméno v Iráku. Neviděl bych vše tak tragicky, každý kdo kupuje první, se dostane do stavu, kdy má něco staršího/horšího/ne-ideálního.

  Věřím, že Bevka dopadnou slušně.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:32 11.07.2018

  ...tak já si myslím, že je zřejmé, kde je unás zakopaný pes... dokud z toho něco nekápne pro svěřenecké fondy premiéra a jeho gang, Strnada a jeho gang (včetně loutkovodičů loutky ...Zobrazit celý příspěvek

  ...tak já si myslím, že je zřejmé, kde je unás zakopaný pes... dokud z toho něco nekápne pro svěřenecké fondy premiéra a jeho gang, Strnada a jeho gang (včetně loutkovodičů loutky na Hradě), tak nic... tragéd Žilka, po něm ta blonďatá událost... tahle vláda taky nebude žádný tým s jasným cílem co se týče naší obranyschopnosti a NATO směřování, tam budou cíle úplně jiné...
  ...no špatný to bylo a ještě horší to bude...Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:57 11.07.2018

  Ať už jsou ty nákupy OSSR jaké jsou (ty okecávky jsou opravdu bídné), ale ve výsledku dostanou vojáci velice kvalitní techniku. Black Hawk je myslím dobrým příkladem, to samé ...Zobrazit celý příspěvek

  Ať už jsou ty nákupy OSSR jaké jsou (ty okecávky jsou opravdu bídné), ale ve výsledku dostanou vojáci velice kvalitní techniku. Black Hawk je myslím dobrým příkladem, to samé Spartany, F-16V, těžké houfnice a u Patrií to je obdobné. Oproti tomu MO ČR, vždycky hodně koume, ale ve výsledku upřednostní horší z možností a s odstupem se naše rozhodnutí ukazují jako nešťastní (Pandur II, Plamen, T-72M4CZ, plán zmodernizovat si Mi-35 a do uvozovek dám i vývoj L-159 atd.). Na top úrovni máme akorát tu pěchotu a speciály - to ale není dost
  ps. aby to u vrtulníků nedopadlo nakonec tak, že koupíme ty Black Hawky taky...Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  13:42 11.07.2018

  Rase, ja si myslím, že to tak aj bude. Že ako RL technika budú na Slovensku "žirafy".

  Rase, ja si myslím, že to tak aj bude. Že ako RL technika budú na Slovensku "žirafy".

 • tryskac
  13:42 11.07.2018

  Takto u nas budu podozrenia z korupcie, lobbingu a akehokolvek nekaleho spravania, ale v konecnom dosledku tie riesenia budu technicky OK. Samozrejme mozte namietat, ze to ci ono ...Zobrazit celý příspěvek

  Takto u nas budu podozrenia z korupcie, lobbingu a akehokolvek nekaleho spravania, ale v konecnom dosledku tie riesenia budu technicky OK. Samozrejme mozte namietat, ze to ci ono nie je vybavene doplnkovou vybavou ako by malo byt, ale vzdy lahsie dokupite napr. sebaobranne systemy na UH60 a SPARTAN, ako nafuknete CASU aby uniesla o 2t navyse...Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:42 11.07.2018

  Tendr byt nemusel, pokud byl tak mel byt transparentni a tim nemyslim zrovna sirokou verejnost, ale parlamentni komisi vcetne sirokeho zastoupeni opozice. Pokud by toho nebo onoho ...Zobrazit celý příspěvek

  Tendr byt nemusel, pokud byl tak mel byt transparentni a tim nemyslim zrovna sirokou verejnost, ale parlamentni komisi vcetne sirokeho zastoupeni opozice. Pokud by toho nebo onoho navrhla takova komise na zaklade siroke shody, pak nemam problem s tim, ze se verejne nic propirat nebude.
  Takhle tam ale vzdycky bude pachut toho o co mohlo jit atd. Kazdopadne OSSR nove a hlavne zapadni nadzvuky potrebuje, F-16 je za me v souctu vlastnosti lepsi volba nez gripen C/D, gripen E/F nam nikdo nenabizel, MiGy 29 diskvalifikuje nase smerovani => vybralo se nejlip jak mohlo. Ted zabezpecit rozumne mnozstvi AA munice a pripravit treba za 5 let nakup i AG munici (nema smysl kupovat kompletne vybaveny stroj, vcetne zamerovacich kontejneru, kdyz se nebudou pouzivat, ale taky nema smysl nakoupit vsechno hned, kdyz ted nebude cas s tim cvicit).

  @Rase, znovu, zatim bych netleskal. Zatim z toho co jste vypsal je jisteho kdyz dobre tak 1/4, a to ta krute nejlevnejsi 1/4. Chleba se zacne lamat az ted a tak za 5 let si muzeme rict jestli jde SR rozumnym smerem, nebo smerem CR (spousta slibu, malo akce).Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  13:40 11.07.2018

  Rase: mate pravdu. Ale ja naozaj netusim, kde sa u vas stala chyba. Vybavili ste sa Pandurmi, CASAmi, vrtulniky tiez v cajku este z deblokacii, GRIPEN OK, RBS70 tiez fajn. To ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: mate pravdu. Ale ja naozaj netusim, kde sa u vas stala chyba. Vybavili ste sa Pandurmi, CASAmi, vrtulniky tiez v cajku este z deblokacii, GRIPEN OK, RBS70 tiez fajn. To vsetko bolo ale pred 15rokmi.

  Podla mna problem bol v tom, ze vzdy ked sa malo nieco vyberat, vybralo sa technicky nie najpresvedcivejsie riesenie z toho co bolo zvazovane. CASA vs SPARTAN, PANDUR vs PATRIA. Vzdy si lobbisti dosiahli svoje, co by nebolo tak na skodu, ako skor to, ze to nebolo to naozaj technicky lepsie (hoci aj drahsie). A odvtedy politici dostali strach a teraz sa uz boja kupit v podstate cokolvek.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 23