Proti Číně: Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Tchaj-wan

-
30. 8. 2018
-
46 komentářů
-
Jan Grohmann
Před několika dny z letecké základny nedaleko tchajwanského města Tchaj-čung odstartovala první modernizovaná stíhačka F-16V Viper tchajwanského letectva (ROCAF). Tchaj-wan počítá s modernizací celé své flotily letadel F-16. Celkově si program vyžádá 5,3 miliardy dolarů (117 miliard Kč).
Páteř letectva Čínské republiky, tedy Tchaj-wanu, tvoří 143 stíhaček F-16A/B dodaných v letech 1997 až 2001. Bojové letouny F-16 doplňuje 46 stíhaček Mirage 2000 a 105 domácích lehkých stíhaček F-CK-1Ching-kuo. Důvod silného letectva je zřejmý ‒ neustálá vojenská hrozba z pevninské Číny.
Vždyť v říjnu minulého roku čínský prezident Si Ťin-pching uvedl, že Čína použije všechny nezbytné prostředky, aby „porazila“ všechny tchajwanské snahy o nezávislost. Peking považuje Tchaj-wan za své území a odmítá jakékoliv snahy Tchaj-wanu o nezávislost.
Tchaj-wan měl původně zájem o nejnovější stíhačky páté generace F-35 Lightning II, ale kvůli tlaku Pekingu se s prodejem F-35 Tchaj-wanu v nejbližší době nepočítá. Místo toho jako kompromisní řešení ROCAF vylepší celou flotilu F-16 na nejnovější standard F-16V Viper – Tchaj-wan se stane první zemí provozující nejnovější verzi F-16V.
Tchajwanské ministerstvo obrany podepsalo s firmou Lockheed Martin smlouvu ohledně modernizace stíhaček F-16A/B Block 30 v roce 2016. Dodávky F-16V byly naplánovány na roky 2017 až 2022 s tím, že modernizace proběhne přímo na Tchaj-wanu ve firmě Aerospace Industrial Development Corporation (AIDC). Stejná firma má na svědomí vývoj a výrobu v úvodu zmíněných stíhaček F-CK-1 Ching-kuo. Program má ale roční zpoždění a nyní se dokončení modernizace očekává v roce 2023. První letka F-16V dosáhne počátečních operačních schopností na začátku roku 2019.
Přestavba prvních čtyř testovacích F-16A/B firmou AIDC začala v lednu 2017. První F-16V (na obrázku) dokončil pozemní zkoušky v červnu a nyní provádí komplexní letové testy.
Nové F-16V Viper značně rozšíří schopnosti ROCAF vést boj proti vzdušným, hladinovým i pozemním cílům. Verze F-16V je postavena kolem špičkového radaru s agilním svazkem SABR (Scalable Agile Beam Radar) APG-83 s aktivním elektronickým snímáním AESA (Active Electronically Scanned Array) od firmy Northrop Grumman. APG-83 sdílí řadu komponentů z radarů APG-77 (F-22 Raptor) a APG-81 (F-35 Lightning II).
APG-83 poskytuje vyšší výkon, vyšší stupeň víceúčelovosti a zejména provozní spolehlivosti. Radar dokáže najednou pracovat v režimech vzduch-vzduch i vzduch-země. APG-83 vyniká větším dosahem při vyhledávání i sledování cílů, je mnohem přesnější v režimu mapování terénu i v režimech zabezpečení navedení zbraní a současně pilotovi poskytuje lepší situační výstrahu. Podle výrobce APG-83 poskytuje F-16V radarové schopnosti letadel páté generace.
APG-83 také souběžně vysílá signály na různých rádiových kmitočtech – prostředky radioelektronického boje protivníka tak jen obtížně dokáží vysílání APG-83 objevit nebo blokovat.
Přehlídka techniky ROCAF
“Radar shromažďuje spoustu dat, to znamená, že jsme přidali vysokorychlostní datovou síť a nový počítačový systém, abychom umožnili přenos informací do nových displejů v kokpitu stíhačky,” uvedl v minulém roce Randy Howard, obchodní ředitel v Lockheed Martin pro prodej F-16. ”Rychlost a hbitost F-16 jsou skvělé, ale v řadě případů to je o informacích proudících do kokpitu –takže pilot se musí dívat na displeje, aby přijal taktické rozhodnutí.”
Informace se pilotovi v kabině F-16V zobrazují na novém centrálním středovém displeji o rozměrech 6×8". Hlavnímu displeji sekunduje dvojice menších displejů po stranách a nový průhledový HUD displej.
Tchajwanští piloti F16V dále získají pilotní přilby s HUD displejem Joint Helmet Mounted Cueing System II. Přilby umožní pilotům lépe (intuitivně) zaměřovat nepřátelské letouny a navádět na ně střely AIM-9X Sidewinder. F-16V obdrží také nový palubní počítač řízení mise, zcela nové navigační a komunikační systémy, systémy elektronického boje AN/ALQ-211 a AN/ALQ-213, datalink Link 16 a nové odpovídače přítel/nepřítel (IFF).
Hlavními konstrukčními změnami je pak použití robustnějšího podvozku (ze stíhaček F-16C/D) a nových motorů F100-PW-229. Motory F100-PW-229 mají tah 79 kN (původní motor F100-PW-220 65 kN) a s přídavným spalováním 130 kN (106 kN). Motory série „ -229 “ také pohánějí stíhačky F-15E a využívají technologie z motorů F119 a F135 stíhaček F-22A Raptor a F-35 Lightning II.
Kokpit F-16V s hlavním středovým displejem; větší foto / Elbit Systems
Tchajwanské F-16 získají také novou výzbroj, ať už zmíněné střely krátkého dosahu AIM-9X (dolet asi 35 km), protiradiolokační střely AGM-88B HARM nebo klouzavé pumy AGM-154C JSOW s doletem až 130 km. S municí JSOW mohou tchajwanské F-16V provést údery na čínské pobřeží prakticky ještě z vlastního vzdušného prostoru, protože Tchajwanská úžina je pouze 150 km široká.
Stíhačky F-16V Viper budou v oblasti Jihočínského moře tvořit výraznou bojovou sílu. Navíc modernizace tchajwanských F-16 pomocí nejnovějších amerických technologií dokazuje, že Spojené státy mají velmi vysokou důvěru v tchajwanské ozbrojené a zpravodajské složky, případně mají Američané v zemi vlastní silné bezpečnostní a zpravodajské zázemí.
Ostatně administrativa Donalda Trumpa je vůči pevninské Číně více asertivnější – v červnu 2017 Trump podepsal potenciální dodávky zbraňových systémů Tchaj-wanu v hodnotě 1,3 miliardy dolarů. V této částce je zahrnut jak nákup výše uvedené munice, tak rozsáhlá modernizace tchajwanské radiolokační sítě nebo modernizace prostředků radioelektronického boje tchajwanského námořnictva. Dále jde o dodávky námořních protiletadlových střel Standard Missile 2 (SM-2) Block IIIA s doletem 170 km.
Na závěr připomeňme, že stíhačka F-16 je obchodně nejúspěšnější moderní bojový letoun všech dob. Od roku 1978 se vyrobilo 4500 letadel, z toho 3200 stojů je stále v provozu. Americké letectvo počítá s provozem F-16 až do roku 2046.
Zdroj: BMPD
Související články
Tchaj-wan zbrojí proti čínské letadlové lodi
Čínské mocenské a vojenské ambice jsou viditelné stále více. Když před rokem vyplula na moře její ...
-
23.07.2012
-
3 komentářů
-
Michal Polák
Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Bahrajn
Americký Kongres souhlasil s potenciálním prodejem 19 nejnovějších stíhaček F-16V do Bahrajnu. Stát ...
-
17.09.2017
-
46 komentářů
-
Jan Grohmann
Čína hrozí silou a Tchaj-wan musí zapomenout na nezávislost
V reakci na nedávné manévry čínské armády uspořádá Tchaj-wan začátkem června vojenské cvičení. ...
-
31.05.2018
-
158 komentářů
-
Jan Buchar
Potvrzeno: Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72
Slovenská vláda oficiálně souhlasí s nákupem 14 amerických stíhaček F-16 Block 70/72. Nyní musí ...
-
11.07.2018
-
471 komentářů
-
Jan Grohmann
cernakus: Izrael a Tchajwan jako americany dobre vyzbrojene zeme jsou notoricky zname. Ale Pakistan? To je jen vase fakty nepodlozena predstava kterou se nenamahate korigovat ...Zobrazit celý příspěvek
cernakus: Izrael a Tchajwan jako americany dobre vyzbrojene zeme jsou notoricky zname. Ale Pakistan? To je jen vase fakty nepodlozena predstava kterou se nenamahate korigovat jako u rady dalsich veci.
Ve skutecnosti Pakistan spolupracuje ve vyzbrojovani hlavne s Cinou, ktera je nejvetsim protivnikem Indie, hlavniho rivala Pakistanu.
Jenom pro ilustraci neco ze stavu Pakist. ozbrojenych sil (WIKI):
bojova letadla: cca 180x Mirage (Fr), cca 140x J7 (China), cca 100x JF-17 (Pak/China), cca 45x F16 (US) (pocty letadel dost jsou priblizne, ilustruji ale dodavatele)
Tanky: valna vetsina z Ciny pripadne spoluprace Pak s Cinou.
Pasove OT (APC): prevazne (pra)stare M113 z US.
PVO:prevazne Cina.
Helikoptery: pocetne prevazuji helikoptery z Francie.
Ponorky: vse z Francie.
Fregaty: 4x Pakistan/Cina, 4x Anglie, 1x US.Skrýt celý příspěvekcernakus: Z hľadiska pomenovania predností a nedostatkov čínskeho letectva je tvoj príspevok absolútne vágny. Ale zas čo by som čakal od človeka, ktorý nevidí technologickú ...Zobrazit celý příspěvek
cernakus: Z hľadiska pomenovania predností a nedostatkov čínskeho letectva je tvoj príspevok absolútne vágny. Ale zas čo by som čakal od človeka, ktorý nevidí technologickú priepasť ani len medzi Su-27SK a F-16V.
Preto treba vyrukovať s nepriestreľným argumentom, že americká technika nie je zázračná. :-) Nie, nie je, to sa zhodneme.Skrýt celý příspěveksokrates: Jo já vlastně zapomněl. Když je to americký, tak to má automaticky +2GEN, + 50HP a +3 ATTACK... Kdyby u toho neumírali lidé, tak už by to vážně chtělo, aby Čína, ...Zobrazit celý příspěvek
sokrates:
Jo já vlastně zapomněl. Když je to americký, tak to má automaticky +2GEN, + 50HP a +3 ATTACK...
Kdyby u toho neumírali lidé, tak už by to vážně chtělo, aby Čína, Indie nebo Rusko sejmulo nějakou američany dobře vyzbrojenou zemi, jako je právě Tchaj-wan, Pákistán nebo Izrael. Protože do té doby, vás o tom, že americké není automaticky zázračné, nepřesvědčí nic.
Tchaj-wan bohužel tahá za hodně krátký konec provazu. I kdyby si ten ostrov koupil kompletní letectvo SSA, tak ho Čína snadno sejme. Víš proč? Protože je malý, hornatý, hustě obydlený a v dosahu čehokoliv z Číny. Nedá se na něm rozumně vést strategické manévrování, nemáš dost záložních ploch pro letiště, nemáš tam žádné prostory na strategické zásoby. Je to prostě z válečného hlediska neubránitelné. Ne pokud si útočník nebude brát servítky.Skrýt celý příspěvekPavolR: F-CK-1 nepredstavujú žiadne klony F-16. Už za F-16A/B zaostávajú hlavne z hľadiska výzbroje, čo sa prehĺbi hlavne integráciou nových zbraní pri modernizácii na F-16V. ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR:
F-CK-1 nepredstavujú žiadne klony F-16. Už za F-16A/B zaostávajú hlavne z hľadiska výzbroje, čo sa prehĺbi hlavne integráciou nových zbraní pri modernizácii na F-16V. Navyše po modernizácii získajú taiwanské F-16 nepomerne výkonnejší palubný radar.
Mimochodom, neviem si predstaviť, ako by mohol Taiwan využiť toto know-how na modernizáciu F-CK-1. Oni sami nebudú nič z toho nového vybavenia vyrábať, iba dostanú inštrukcie ako to do F-16 nainštalovať.
Cernakus:
Za žiadnym z derivátov Su-27 nebude F-16V zaostávať, či už je to Su-27SK, J-11A/B/D, J-15, J-16, Su-30MKK alebo Su-35S. Nasadiť staršie deriváty proti F-16V by bola zrejme čistá samovražda. A z nových lietadiel by dávalo zmysel poslať proti Taiwanu 14 kusov Su-35 alebo cca 60 kusov (ak vôbec) J-20. Čiže o nedostatočné počty taiwanských F-16 by som sa vôbec nebál.
Ak chceš operovať celkovou početnou prevahou čínskeho letectva, tak kľudne, ale nikto príčetný z čínskeho letectva by tam už vôbec neposlal J-7 alebo J-8. Malým esom v rukáve môžu snáď byť najnovšie verzie J-10, o ktorých nevieme všetko (čo ale platí aj o J-11D a J-15). Ich počty však nie sú závratné.
Myslím, že Taiwan a USA veľmi dobre vedia, čo robia, pri vytváraní vojenskej protiváhy voči Číne a nejde len o strašenie súpera "rozťahovaním krídel".Skrýt celý příspěvekCernakus: "Na jakou odvetu? To si opravu myslíš, že si někdo lajzne něco hodit na Kontinentální Čínu? To je mimochodem stejně chybný argument jako, že Rusko si nemůže dovolit ...Zobrazit celý příspěvek
Cernakus: "Na jakou odvetu? To si opravu myslíš, že si někdo lajzne něco hodit na Kontinentální Čínu? To je mimochodem stejně chybný argument jako, že Rusko si nemůže dovolit přesunout veškerá vojska na Západní bojiště, protože by toho využila Čína - v daném momentě by začaly padat atomovky, takže opravdu nevyužila ;-) "
Pokud si myslíš, že by vůli tomu lítaly atomovky si naivní. Ani pro jednu stranu by ztráta pár set km, neznamenala větší problém. Ale zase to je dost velký problém na to, aby se to nechalo jen tak.
Naděje číny by v tomto konfliktu, ale neneslo letectvo. Ty by nesla námořní pěchota a pozemní sily. Protože pokud by Thaiwan dostatečně rychle celý neobsadily, tak je jen otázka času jejich vytlačení.Skrýt celý příspěvekCernakus: Debatu o tom, jestli je nějaký FUCK-1 ekvivalentní F-16 nebo ne, ponechám znalcům těchto letadel. Já jen vím, že si i těch 250 "F-16ek" namaže na chleba cca 500 Su-27 ...Zobrazit celý příspěvek
Cernakus:
Debatu o tom, jestli je nějaký FUCK-1 ekvivalentní F-16 nebo ne, ponechám znalcům těchto letadel. Já jen vím, že si i těch 250 "F-16ek" namaže na chleba cca 500 Su-27 derivátů co Čína má k dispozici. A to je zhruba čtvrtina všech letadel schopných AA boje velké Říše středu.
A kolik tech derivatu ma letuschopnych soudruhu? A kolik jich je tak vybavenych jako jsou ty F16?Skrýt celý příspěvekvypadá to na dobrou volbu, ostatně ultradrahý F-35 je použitelný jen na specifické mise a F-16 je frontový stroj. 140ks sice nevypadá moc, ale s podporou dalších strojů a výkonné ...Zobrazit celý příspěvek
vypadá to na dobrou volbu, ostatně ultradrahý F-35 je použitelný jen na specifické mise a F-16 je frontový stroj. 140ks sice nevypadá moc, ale s podporou dalších strojů a výkonné PVO je páteří obrany jejímž účelem je vydržet do příchodu posil. Navíc proti ČLR mají výhodu v bezproblémovosti motorů, protože ani pevninským čínanům rusové nedali svoje motory a okopírovat jdou pomalu a ztěžka, takže musí spoléhat na dodávky z RF, to je pro případnou náhlou expanzi slušná brzda.
A čínská technika je především o kopírování - sice se hodně snaží ale spoustu věcí je třeba dlouze ověřovat praxí - a pracně získaná data nedají rusové ani za nic, to má hodnotu větší zlata.Skrýt celý příspěvekSupreme: Škoda, že ani jeden z těch sousedů nebyl a není demokratický. I ten Tchaj-wan není demokratický. Ani nemůže být. :-) Jirosi: Na jakou odvetu? To si opravu myslíš, ...Zobrazit celý příspěvek
Supreme:
Škoda, že ani jeden z těch sousedů nebyl a není demokratický. I ten Tchaj-wan není demokratický. Ani nemůže být. :-)
Jirosi:
Na jakou odvetu? To si opravu myslíš, že si někdo lajzne něco hodit na Kontinentální Čínu? To je mimochodem stejně chybný argument jako, že Rusko si nemůže dovolit přesunout veškerá vojska na Západní bojiště, protože by toho využila Čína - v daném momentě by začaly padat atomovky, takže opravdu nevyužila ;-)
Tchaj-wan může počítat s tím, že se ho "svobodný" svět zastane rétoricky. Možná jej výhružně, z uctivé vzdálenosti obkrouží nějaký ten Americký svaz. Ale do války k vůli němu USA půjdou pouze za předpokladu, že by tu válku strašně moc chtěli a tohle by byla dobrá Casus belli.
Takže ano, 140 letadel je dostatečné číslo, ale ne ke zdržení Číny, ale k naplnění pocitu ochrany od Samsona a přitom nezruinování státní pokladny.Skrýt celý příspěvekCernakus: Muže Čína dislokovat svoje cele letectvo k útoku na Thaiwan, nebo musí být připravena i jinde na odvetu, nebo využití situace svými sousedy? Muže Thaiwan počítat ...Zobrazit celý příspěvek
Cernakus: Muže Čína dislokovat svoje cele letectvo k útoku na Thaiwan, nebo musí být připravena i jinde na odvetu, nebo využití situace svými sousedy?
Muže Thaiwan počítat spíše s podporou "svobodného" světa, nebo s tím že se někdo další přidá k Číně?
Tedy těch 140 F-16 opravdu dostatečné číslo.Skrýt celý příspěvekJe dobře, že se Američané rozhodli: a) navázat oficální politické styky a za b) dodávat Tchajwanu více zbraní. Znovu se totiž v Asii opakuje scénář kdy hrozí, že agresivní ...Zobrazit celý příspěvek
Je dobře, že se Američané rozhodli: a) navázat oficální politické styky a za b) dodávat Tchajwanu více zbraní. Znovu se totiž v Asii opakuje scénář kdy hrozí, že agresivní komunistický režim napadne svého demokratického souseda. Nejdřív Korea, poté Vietnam a nyní Tchaj-wan, nebo lépe řečeno Čínská republika.
Klidně bych jim v budoucnu prodal F-35.Skrýt celý příspěvekPavol: trochu si ty počty oprav. Vyjma toho, že jsi PLAF dost ubral, tak jsi zcela zapoměl na letectvo PLAN. Debatu o tom, jestli je nějaký FUCK-1 ekvivalentní F-16 nebo ne, ...Zobrazit celý příspěvek
Pavol:
trochu si ty počty oprav. Vyjma toho, že jsi PLAF dost ubral, tak jsi zcela zapoměl na letectvo PLAN.
Debatu o tom, jestli je nějaký FUCK-1 ekvivalentní F-16 nebo ne, ponechám znalcům těchto letadel. Já jen vím, že si i těch 250 "F-16ek" namaže na chleba cca 500 Su-27 derivátů co Čína má k dispozici. A to je zhruba čtvrtina všech letadel schopných AA boje velké Říše středu.Skrýt celý příspěvekcernakus - len poznámka ako ste písali o dávidovi,samsonovi a goliašovi...myslím si že obe strany mali za sebou samsonovov...veď aj naša bývalá vlasť tam musela poslať veľa ...Zobrazit celý příspěvek
cernakus - len poznámka ako ste písali o dávidovi,samsonovi a goliašovi...myslím si že obe strany mali za sebou samsonovov...veď aj naša bývalá vlasť tam musela poslať veľa techniky...a hlavne zdarma :(Skrýt celý příspěvek
Nechápem, prečo sa to tu točí iba okolo 140 ks F-16. Tie F-CK-1, ktorých je vyše stovky, sú dvojmotorové klony F-16, vytvorené v spolupráci s výrobcami F-16 a postavené zhruba v ...Zobrazit celý příspěvek
Nechápem, prečo sa to tu točí iba okolo 140 ks F-16. Tie F-CK-1, ktorých je vyše stovky, sú dvojmotorové klony F-16, vytvorené v spolupráci s výrobcami F-16 a postavené zhruba v tej dobe, kedy boli Thajwanu dodané terajšie F-16 (prvé boli dodané iba asi p päť rokov skôr). Know-how, získané modernizáciou F-16 takmer iste využijú aj k modernizácii F-CK-1, čím budú mať asi 250 moderných lietadiel + nejaké Mirage 2000 do počtu. To je pre porovnanie asi ako turecké bojové letectvo a zhruba 1/4 letectva čínskeho (ktorého viac než 1/3 tvoria čínske klony Mig-21 a Mig-19). Pričom straty F-16 majú teoreticky možnosť relatívne rýchlo nahrádzať.Skrýt celý příspěvek
Jirosi: Tak to je docela dobrej gól do mé branky. Viděl jsem to letadlo tak možná tisíckrát vč. naživo a nikdy jsem si jich nevšiml. Selektivní slepota v pokročilém stádiu. ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi:
Tak to je docela dobrej gól do mé branky. Viděl jsem to letadlo tak možná tisíckrát vč. naživo a nikdy jsem si jich nevšiml. Selektivní slepota v pokročilém stádiu. :-)
Díky za vysvětlení.Skrýt celý příspěvekhurvo, ty debil, já se neptal na to, z čeho jsou, ale na co jsou. Když nevíš, tak se nevyjadřuj. dusan: 1,5 miliardová čína vs 20 miliónový tchaj-wan. Já chápu, že jsi ...Zobrazit celý příspěvek
hurvo, ty debil, já se neptal na to, z čeho jsou, ale na co jsou. Když nevíš, tak se nevyjadřuj.
dusan:
1,5 miliardová čína vs 20 miliónový tchaj-wan. Já chápu, že jsi zmatený ze studia jak hrdinný David porazil arabské Goliáše, ale ten David za prvé neporazil Goliáše, ale obyčejné jiné Davidy a hlavně mu za zadkem stál po většinu času Samson.
Taiwanskému Davídkovi nepomůže nic a Čína je opravdu Goliáš. Pokud se dnes ve 20:00 SEČ rozhodne Čína, že Tchaj-wan je její, tak zítra ve 20:00 SEČ už bude Čínská televize vysílat oslavy "osvobození" v Tchaj-peji.
Taiwanská armáda je spíše symbolická úlitba "ochránci" Americe, aby si její government mohl doma obhájit, proč riskovat prohranou válku s Čínou kvůli nějakému ostrovu kdesi v Číně obydleném Číňany (rozlišit Tchajwance od Číňanů je obecně dost těžké, neliší se ani mentalitou).
IMHO 140 letadel stačí na to, aby Čína musela v případě vojenské anexe Tchaj-wan rozbourat a tím získá pendrek a nelibost okolního světa. Kdyby jich měli 14, tak by to mohli Chanové zkusit nějakým překvapením. Kdybych jich měli 1400, tak Tchaj-wan zbankrotuje a po krátké revoluci se nová komoušská vláda přidá ke kontinentu sama. Takže takový zlatý střed, bych to nazval.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...