Proti Číně: Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Tchaj-wan

První tchajwanská stíhačka F-16V Viper; větší foto hccapa.com 

Před několika dny z letecké základny nedaleko tchajwanského města Tchaj-čung odstartovala první modernizovaná stíhačka F-16V Viper tchajwanského letectva (ROCAF). Tchaj-wan počítá s modernizací celé své flotily letadel F-16. Celkově si program vyžádá 5,3 miliardy dolarů (117 miliard Kč).

Páteř letectva Čínské republiky, tedy Tchaj-wanu, tvoří 143 stíhaček F-16A/B dodaných v letech 1997 až 2001. Bojové letouny F-16 doplňuje 46 stíhaček Mirage 2000 a 105 domácích lehkých stíhaček F-CK-1Ching-kuo. Důvod silného letectva je zřejmý ‒ neustálá vojenská hrozba z pevninské Číny.



Vždyť v říjnu minulého roku čínský prezident Si Ťin-pching uvedl, že Čína použije všechny nezbytné prostředky, aby „porazila“ všechny tchajwanské snahy o nezávislost. Peking považuje Tchaj-wan za své území a odmítá jakékoliv snahy Tchaj-wanu o nezávislost.

Tchaj-wan měl původně zájem o nejnovější stíhačky páté generace F-35 Lightning II, ale kvůli tlaku Pekingu se s prodejem F-35 Tchaj-wanu v nejbližší době nepočítá. Místo toho jako kompromisní řešení ROCAF vylepší celou flotilu F-16 na nejnovější standard F-16V Viper – Tchaj-wan se stane první zemí provozující nejnovější verzi F-16V.

Tchajwanské ministerstvo obrany podepsalo s firmou Lockheed Martin smlouvu ohledně modernizace stíhaček F-16A/B Block 30 v roce 2016. Dodávky F-16V byly naplánovány na roky 2017 až 2022 s tím, že modernizace proběhne přímo na Tchaj-wanu ve firmě Aerospace Industrial Development Corporation (AIDC). Stejná firma má na svědomí vývoj a výrobu v úvodu zmíněných stíhaček F-CK-1 Ching-kuo. Program má ale roční zpoždění a nyní se dokončení modernizace očekává v roce 2023. První letka F-16V dosáhne počátečních operačních schopností na začátku roku 2019.

Přestavba prvních čtyř testovacích F-16A/B firmou AIDC začala v lednu 2017. První F-16V (na obrázku) dokončil pozemní zkoušky v červnu a nyní provádí komplexní letové testy.

Nové F-16V Viper značně rozšíří schopnosti ROCAF vést boj proti vzdušným, hladinovým i pozemním cílům. Verze F-16V je postavena kolem špičkového radaru s agilním svazkem SABR (Scalable Agile Beam Radar) APG-83 s aktivním elektronickým snímáním AESA (Active Electronically Scanned Array) od firmy Northrop Grumman. APG-83 sdílí řadu komponentů z radarů APG-77 (F-22 Raptor) a APG-81 (F-35 Lightning II).

APG-83 poskytuje vyšší výkon, vyšší stupeň víceúčelovosti a zejména provozní spolehlivosti. Radar dokáže najednou pracovat v režimech vzduch-vzduch i vzduch-země. APG-83 vyniká větším dosahem při vyhledávání i sledování cílů, je mnohem přesnější v režimu mapování terénu i v režimech zabezpečení navedení zbraní a současně pilotovi poskytuje lepší situační výstrahu. Podle výrobce APG-83 poskytuje F-16V radarové schopnosti letadel páté generace.

APG-83 také souběžně vysílá signály na různých rádiových kmitočtech – prostředky radioelektronického boje protivníka tak jen obtížně dokáží vysílání APG-83 objevit nebo blokovat.


Přehlídka techniky ROCAF

“Radar shromažďuje spoustu dat, to znamená, že jsme přidali vysokorychlostní datovou síť a nový počítačový systém, abychom umožnili přenos informací do nových displejů v kokpitu stíhačky,” uvedl v minulém roce Randy Howard, obchodní ředitel v Lockheed Martin pro prodej F-16. ”Rychlost a hbitost F-16 jsou skvělé, ale v řadě případů to je o informacích proudících do kokpitu –takže pilot se musí dívat na displeje, aby přijal taktické rozhodnutí.”

Informace se pilotovi v kabině F-16V zobrazují na novém centrálním středovém displeji o rozměrech 6×8". Hlavnímu displeji sekunduje dvojice menších displejů po stranách a nový průhledový HUD displej.

Tchajwanští piloti F16V dále získají pilotní přilby s HUD displejem Joint Helmet Mounted Cueing System II. Přilby umožní pilotům lépe (intuitivně) zaměřovat nepřátelské letouny a navádět na ně střely AIM-9X Sidewinder. F-16V obdrží také nový palubní počítač řízení mise, zcela nové navigační a komunikační systémy, systémy elektronického boje AN/ALQ-211 a AN/ALQ-213, datalink Link 16 a nové odpovídače přítel/nepřítel (IFF).

Hlavními konstrukčními změnami je pak použití robustnějšího podvozku (ze stíhaček F-16C/D) a nových motorů F100-PW-229. Motory F100-PW-229 mají tah 79 kN (původní motor F100-PW-220 65 kN) a s přídavným spalováním 130 kN (106 kN). Motory série -229  také pohánějí stíhačky F-15E a využívají technologie z motorů F119 a F135 stíhaček F-22A Raptor a F-35 Lightning II.

Foto: Kokpit F-16V s hlavním stÅ™edovým displejem. / Elbit SystemsKokpit F-16V s hlavním středovým displejem; větší foto / Elbit Systems

Tchajwanské F-16 získají také novou výzbroj, ať už zmíněné střely krátkého dosahu AIM-9X (dolet asi 35 km), protiradiolokační střely AGM-88B HARM nebo klouzavé pumy AGM-154C JSOW s doletem až 130 km. S municí JSOW mohou tchajwanské F-16V provést údery na čínské pobřeží prakticky ještě z vlastního vzdušného prostoru, protože Tchajwanská úžina je pouze 150 km široká.

Stíhačky F-16V Viper budou v oblasti Jihočínského moře tvořit výraznou bojovou sílu. Navíc modernizace tchajwanských F-16 pomocí nejnovějších amerických technologií dokazuje, že Spojené státy mají velmi vysokou důvěru v tchajwanské ozbrojené a zpravodajské složky, případně mají Američané v zemi vlastní silné bezpečnostní a zpravodajské zázemí.

Ostatně administrativa Donalda Trumpa je vůči pevninské Číně více asertivnější – v červnu 2017 Trump podepsal potenciální dodávky zbraňových systémů Tchaj-wanu v hodnotě 1,3 miliardy dolarů. V této částce je zahrnut jak nákup výše uvedené munice, tak rozsáhlá modernizace tchajwanské radiolokační sítě nebo modernizace prostředků radioelektronického boje tchajwanského námořnictva. Dále jde o dodávky námořních protiletadlových střel Standard Missile 2 (SM-2) Block IIIA s doletem 170 km.

Na závěr připomeňme, že stíhačka F-16 je obchodně nejúspěšnější moderní bojový letoun všech dob. Od roku 1978 se vyrobilo 4500 letadel, z toho 3200 stojů je stále v provozu. Americké letectvo počítá s provozem F-16 až do roku 2046.

Zdroj: BMPD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tchaj-wan zbrojí proti čínské letadlové lodi

Čínské mocenské a vojenské ambice jsou viditelné stále více. Když před rokem vyplula na moře její ...

Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Bahrajn

Americký Kongres souhlasil s potenciálním prodejem 19 nejnovějších stíhaček F-16V do Bahrajnu. Stát ...

Čína hrozí silou a Tchaj-wan musí zapomenout na nezávislost

V reakci na nedávné manévry čínské armády uspořádá Tchaj-wan začátkem června vojenské cvičení. ...

Potvrzeno: Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72

Slovenská vláda oficiálně souhlasí s nákupem 14 amerických stíhaček F-16 Block 70/72. Nyní musí ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • dusan
    20:57 30.08.2018

    cernakus Súperom je čínske letectvo. A to je násobne silnejšie. A Čina sa netají, že by rada Čínu zjednotila ... to by problém nebol ... problém je, že na svoj obraz ... čo ...Zobrazit celý příspěvek

    cernakus

    Súperom je čínske letectvo. A to je násobne silnejšie. A Čina sa netají, že by rada Čínu zjednotila ... to by problém nebol ... problém je, že na svoj obraz ... čo znamená zavedenie "komunistickej" diktatúry... oproti Tchaj-wanu poriadny krok dozadu.Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
    20:54 30.08.2018

    cernakus ty muzik u vas v petrohrade to nepoznate lebo robite lietadla z oceloveho alebo titanoveho plechu, ale tie zlte plechy su su kompozitne panely pred nafarbenim. vidim ze v ...Zobrazit celý příspěvek

    cernakus ty muzik u vas v petrohrade to nepoznate lebo robite lietadla z oceloveho alebo titanoveho plechu, ale tie zlte plechy su su kompozitne panely pred nafarbenim. vidim ze v teme sa vyznas tak s napatim a sackom popcornu cakam na tvoje dalsie prispevky.Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    20:17 30.08.2018

    Dusan:

    Zdá si ti 140 moderních stíhaček na dvacetimiliónovou zemi málo?

    Ne každej má štěstí na bohatýho strejdu za oceánem, kterého má pod palcem jako Izrael.

    Dusan:

    Zdá si ti 140 moderních stíhaček na dvacetimiliónovou zemi málo?

    Ne každej má štěstí na bohatýho strejdu za oceánem, kterého má pod palcem jako Izrael.

  • dusan
    19:54 30.08.2018

    Tchaj-wan je na tom dosť zúfalo i s touto modernizáciou. Stroje Mirage 2000 už dožívajú a tých cca 140 ks F-16V je pomerne málo ... Možno očakávať, že sa vlastná stíhačka bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Tchaj-wan je na tom dosť zúfalo i s touto modernizáciou. Stroje Mirage 2000 už dožívajú a tých cca 140 ks F-16V je pomerne málo ...

    Možno očakávať, že sa vlastná stíhačka bude pre nich najvyššou prioritou, lebo im asi nič iné neostane ....

    Czertik

    Čim bude armáda Tchaj-wanu silnejšia, tým sa riziko znižuje. Ani nie možno priama vojna, ako nejaké provokácie. Vzhľadom na to, že Čína brutálne likviduje demokraciu v Hong Kongu (napriek zárukám, že sa to nestane) je jasné, že "manželstvo" nehrozí .... bude len konfrontácia.Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    19:04 30.08.2018

    Co jsou ty žluté plechy na spodku stroje za motorem na tom ilustračním obrázku?

    Co jsou ty žluté plechy na spodku stroje za motorem na tom ilustračním obrázku?

  • Czertik
    18:57 30.08.2018

    Soudruzzi jen tak strasi, na TW jen tak neutoci, alespon ne v nejblizsich 15 letech.

    Soudruzzi jen tak strasi, na TW jen tak neutoci, alespon ne v nejblizsich 15 letech.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3