Stíhačky F-35 Lightning II pro Německo?

F-35A Lightning II; větší foto / US Air Force 

Německo dosud stálo zcela stranou od programu stíhačky F-35 Lightning II. Podle informací zpravodajské agentury Reuters ale Berlín požádal Spojené státy o utajované informace o schopnostech stíhaček F-35. Berlín chce pochopit všechny technologické možnosti F-35 - poté případně přijmout rozhodnutí, zda stíhačky F-35 nakoupí.

Německé letectvo se v současné době opírá především o 125 víceúčelových stíhaček Eurofighter Typhoon, 64 úderných/útočných letadel Tornado IDS a 29 letadel pro průzkum a vedení rádioelektronického boje Tornado ECR. 

Německé stíhačky Tornado zůstanou ve výzbroji minimálně do roku 2025. Německo tak již nyní musí začít hledat adekvátní náhradu, aby dokázalo plynule přejít na nový typ a neztratilo své schopnosti.

Zastoupit Tornada mohou stroje Eurofighter. Současné německé stíhačky Eurofighter však mají jen omezené možnosti používat zbraně vzduch-země. Německo plánuje Eurofightery vylepšit na verzi Phase 3 Enhacement (P3E), která dovoluje použití nejmodernější výzbroje vzduch-země (Paveway IV, Brimstone 2, KEPD 350) i střely vzduch-vzduch Meteor.

Součástí vylepšení P3E je instalace radaru Captor E-Scan (AESA), který umožní vést simultánně boj vzduch-vzduch i vzduch-země. Podle agentury Reuters ale německý program P3E nabírá zpoždění a není jasné, zda budou německé Eurofightery na tuto verzi vylepšeny.

Na pozadí problémů s letouny Eurofighter a nutností najít náhradu za letadla Tornado se Německo začíná zajímat o stíhačky F-35 Lightning II. Ty jsou primárně určeny pro vedení boje vzduch-země (náhrada za Tornado IDS) ale díky svému bohatému elektronickému vybavení i k vedení radioelektronického boje (náhrada za Tornado ECR).

Agentura Reuters měla šanci nahlédnout do žádosti zaslaném Berlínem do Washingtonu. Stojí v ní, že německé ministerstvo obrany provede “na konci letošního roku hloubkové hodnocení dostupných řešení na trhu, včetně stíhaček F-35."

V polovině roku 2018 německé letectvo dokončí podrobnou analýzu všech dostupných řešení (tedy především F-35 vs. Eurofighter) a následně Berlín přijme politické rozhodnutí, která bojová letadla nakoupí.

“Abychom pochopili nejmodernější technologie F-35, německé letectvo požádalo o informace o utajovaných schopnostech F-35 a speciálně o schopnostech senzorového vybavení, informačního managementu a operačních schopnostech,” cituje agentura Reuters žádost zaslánou německou vládou do Washingtonu.

Případný nákup F-35 jistě zvedne v Německu vlnu nevole, protože významná část stíhaček Eurofighter vzniká právě Německu. Zájem Berlína je o to více překvapující, protože v Německu sídlí mezinárodní firma Eurofighter Jagdflugzeug, která vyrábí stíhačky Eurofighter a nabízí je i zahraničním zájemcům - konkuruje tedy právě stíhačkám F-35.

Pro nákup F-35 ale mluví problémy s integrací zbraní vzduch-země do Eurofighterů a klesající cena F-35 - ta si již nezadá s cenou stíhačky Eurofighter a v budoucnu má dále poklesnout.

Navíc němečtí klíčoví spojenci - Velká Británie, Nizozemsko, Norsko, Itálie, Dánsko a Turecko, již stíhačky F-35 objednali. O nákup F-35 uvažuje také Belgie, Švýcarsko, Finsko, Řecko, Polsko, Španělsko a dokonce Rumunsko.

Principálně může Německo nakoupit několik desítek stíhaček F-35A Lightning (verze s klasickým startem a přistáním) jako náhradu za letouny Tornado IDS a Tornado ECR.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Cvičení Red Flag: Stíhačka F-35 ničí soupeře poměrem 15:1

Na probíhajícím leteckém cvičení Red Flag 17-1 na základně Nellis Air Force Base prokázala stíhačka ...

Stíhačka F/A-18 Advanced Super Hornet proti F-35C

Podle magazínu Defense One firma Boeing spustila kampaň proti programu stíhaček F-35C Lightning II ...

Německá armáda radikálně posiluje

Podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung německý Bundeswehr v následujících letech ...

Německo hledá novou útočnou pušku

Německé ministerstvo obrany vyhlásilo výběrové řízení na výrobu a dodání 120 tisíc útočných pušek ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Henrich7
  17:10 01.07.2017

  No z typov ktoré sa aktuálne vyrábajú môže Tornádo najlepšie nahradiť práve F35. Eurofightery už majú ,takže vedia porovnať. Myslím že nieje o čom!

  No z typov ktoré sa aktuálne vyrábajú môže Tornádo najlepšie nahradiť práve F35. Eurofightery už majú ,takže vedia porovnať. Myslím že nieje o čom!

 • strikehawk
  17:08 02.06.2017

  Nevím jaký technický problém znemožňuje vyvinout čistě protizemní verzi třeba i v dvoumístném uspořádání a integrovat plnou škálu výzbroje. Typhoon je lepší stíhací platforma než ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím jaký technický problém znemožňuje vyvinout čistě protizemní verzi třeba i v dvoumístném uspořádání a integrovat plnou škálu výzbroje. Typhoon je lepší stíhací platforma než F-35 a byl by lepší i v úderné verzi a má stále velký vývojový potenciál. Pravděpodobně bych si tedy tipnul, že se jedná o politický ústupek jak snížit nepopulární obchodní přebytek, který každoročně činí desítky miliard USD Německa ve vztahu k USA a otupit tak hrot kritiky ze strany nové US administrativy. Pro Německo není problém koupit za 10 miliard USA 5 až 6 letek ale nic víc než politiku bych zatím nehledal.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  15:44 02.06.2017

  Nezapomínejte na to, že obratnost v nízkých rychlostech a výškách nic nevypovídá o obratnosti v bojových podmínkách ;-)

  Nezapomínejte na to, že obratnost v nízkých rychlostech a výškách nic nevypovídá o obratnosti v bojových podmínkách ;-)

 • Shania
  14:19 02.06.2017
 • Shania
  11:30 02.06.2017

  Cant climb, cant turn...

  Nácvik na Paris airshow:

  https://www.youtube.com/watch?...

  Takže se můžeme těšit na parádní display a ukázku obratnosti F35A v 3i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cant climb, cant turn...

  Nácvik na Paris airshow:

  https://www.youtube.com/watch?...

  Takže se můžeme těšit na parádní display a ukázku obratnosti F35A v 3i konfiguraci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:44 01.06.2017

  Mají tam starou helmu:D

  Mají tam starou helmu:D

 • Olivav
  15:11 01.06.2017

  Shania,

  nemohu si to odpustit. Larry dal odkaz u letadlovky na to, že bude Top Gun 2 a tady jeden fanda vyrobil trailer :)

  https://www.youtube.com/watch?...

  Tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania,

  nemohu si to odpustit. Larry dal odkaz u letadlovky na to, že bude Top Gun 2 a tady jeden fanda vyrobil trailer :)

  https://www.youtube.com/watch?...

  Tom Cruise a F-35

  ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:15 01.06.2017

  DOTE E je veřejná (to ze skoro kazdorocne predcasne unikne je z politických důvodů ) - před slyšením senátu), pár příspěvků níž máš okomentované pdf z 2015 a i ty starší jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DOTE E je veřejná (to ze skoro kazdorocne predcasne unikne je z politických důvodů ) - před slyšením senátu), pár příspěvků níž máš okomentované pdf z 2015 a i ty starší jsou dostupné.

  DOTE E report 2015 okomentovaný SMSgt Mac

  http://www.f-16.net/forum/down...

  Jeho blog:
  http://elementsofpower.blogspo...

  Tam když budeš hrabat, najdeš nejen zajímavé technické články, ale i ty politické, jak pracují lidi napojení na reformatory z POGO atd.

  -----
  Tady máš všechny reporty DOTE, F-35 je pod DOD.

  http://www.dote.osd.mil/annual...
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  09:30 01.06.2017

  Shania,

  no řekl bych, že se nakonec shodneme :)

  Jak jsem se snažil naznačit, tak okolo 2020 bude z F-35 pěkné éro v tom "bloku" 4.1

  Jo a s tím stelth, že ho i jiní cpou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania,

  no řekl bych, že se nakonec shodneme :)

  Jak jsem se snažil naznačit, tak okolo 2020 bude z F-35 pěkné éro v tom "bloku" 4.1

  Jo a s tím stelth, že ho i jiní cpou alespoň v omezené míře všude s tebou pně souhlasím. Myslí, že Su-27 kdy z RCS 30m2 to stáhli na 3m2 u Su-35 díky kompozitům atd o něčem svědčí a Jas-39 Grippen san se nepletu tak verze NGS se taky snaží o maximu v rámci možností. Jo i těch pár sekund je k něčemu a v těch rychlostech je pár sekund docela kus cesty :)

  Dík ze ten článek s tou opravou. Fakt zajímavé.

  Bylo by zajímavé, kdyby každý rok unikla DOTE E zpráva, aby byl vidět pokrok v dolaďování F-35.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:32 31.05.2017

  Co se ještě týká dostupnosti, tak např. USAF je jedno jakou dostupnost bude mít Italie a nebo USMC. Dostupnost ve velké míře vždy závisí na tom kolik peněz je k dispozici pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se ještě týká dostupnosti, tak např. USAF je jedno jakou dostupnost bude mít Italie a nebo USMC. Dostupnost ve velké míře vždy závisí na tom kolik peněz je k dispozici pro udržbu, v tomto aspektu bude mít F-35 aspon globální zásobování a ALIS, takže ceny náhradních dílů a dostupnost někde jinde než stroje s menší produkc ía rozšířením a vůbec nemluvě o starších typech, kde výroba některých komponentů už prakticky neexistuje.

  To proč dostupnost u F-35 je téma, protože aby jsi to měl v kontextu, před rokem byl velká problém se stabilitou softwaru 3i, tohle se jim podařilo vyřešit do IOC USAF. Bogdan o tom mluví v jednom z těch videi co jsem ti předtím dal.

  Další faktor je, že dostupnost prvních serii je nižší (některé snad nejsou ani na verzi 2b a 3i), při jejich provozu se přišlo na mnoho problémových částí, které byl i pak později vyměněny za lepší atd, jednotky provozující starší verzi ALIS mají nižší dostupnost a větší náklady. Tyhle starší stroje možná dostanou mody na 3F, ale pokud ano, tak později, pravděpodobně zůstanou u výcvikových jednotek. A i stroje s 3F a nejnovější verzí ALIS mají dost prostoru na zlepšení.

  ------------
  Problém s izolaci: problém byl zjištěn v září 2016. Postihlo to 57 F-35A,
  13 operačních USAF, 2 norské a 42 strojů v produkci.

  Tady je unikátní pohled jakým způsobem problém řešili u operačních strojů

  http://www.f-16.net/forum/down...

  USAF které tak odpadla velká část operačních strojů, chybějící sorties řešila tak, že zbylé stroje látali až 3x denně. V listopadu byli operační stroje opraveny a v prosinci se problém vyřešil i na výrobní lince.

  ----

  Podle toho co vidím já, tak program probíhal téměř tak jak odhadli v 2011 při restrukturalizaci programu, ty pány jsou časově někde jinde nez byl původní odhad na začátku programu a cena je taky vyšší, ale je taky třeba říct, že ani doba, cena a požadavky neodpovídali tomu co bylo reálné.

  koncem roku se začnou chrlit stroje ve verzi 3F a po finálních testech rozjedou sériovou výrobu, vokolo 2020 začne být dostupné verze 4.1 atd, půlka verzí z bloku 4 bude jen nový software. F-35 tak budou mít mnohem kratší modernizační cyklus, místo aby dostali MLU. tohle samozřejmě bude stát víc peněz, nové schopnosti nebudou zadarmo, ale flotila bude v mnohem lepší formě čelit aktuálním hrozbám než kdy předtím.

  ---

  Co se týká T-50, stávají motor je naprosto dostačující i s ním to bude výborné letadlo. Ale to je to poslední s čím ten program má problém.

  A když už jsme u něj, tak i s horším rcs než F-35/F-22, bude sakra problém pro všechny 4gen stroje. Proč si myslíš, že ty novější 4gen mají investice v redukci rcs, protože i pár sekund, které ti oddálí detekci představují velkou výhodu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  12:38 30.05.2017

  Shania,

  ta dostupnost 67% není špatná to nemá F-22 ani jiné éro, ale problém je v tom, že chtějí dosáhnout 80% pokud se nepletu a tam zatím nejsou.

  Já to DOTE E nevidím jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania,

  ta dostupnost 67% není špatná to nemá F-22 ani jiné éro, ale problém je v tom, že chtějí dosáhnout 80% pokud se nepletu a tam zatím nejsou.

  Já to DOTE E nevidím jako něco co říká, že to letadlo je křáp, ale spíše to říká je tu hodně práce a v některých parametrech zaostáváme za deklarovaným. O tom ty reporty jsou ne?

  No a dle údajů to vapdaá, že se na deklarované paramtry dostat chtějí ale bude to trochu později :)

  Já v tom porblém nevidím. Pochop, že jen nesdílím ten hype okolo toho letadla. To je tak přepálená medializace okolo, že je to jako střelím od boku jako zápas Sparta-Slávia a jedni se neshodnou s druhými :) a novináři jedni i druzí přilévají do kotle za jednu či druhou stranu.

  Asi tak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:09 30.05.2017

  Olivav: ok, tak ne F-35, ale jeji pilot to bude vědět, stačí se podívat na letadlo pře EOTS a hned uvidis co nese... To jestli samotný system tohle bude moc vyhodnotit nevím a ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: ok, tak ne F-35, ale jeji pilot to bude vědět, stačí se podívat na letadlo pře EOTS a hned uvidis co nese... To jestli samotný system tohle bude moc vyhodnotit nevím a ani jsme to tak nemyslel.

  Co se týče dostupnosti, tak nevím proč v tom hledáš problém, je snad rozdíl mezi testovací, cvičnou a operační flotilou.

  Podle JPO, v jejich odpovědi senatu na DOTE E reportu uvadí pro celou flotilu F-35A: The F-35A availability rate would have been 67.1% if it weren't for the PAO insulation corrections.

  https://www.reddit.com/r/F35Li...

  víc později.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:41 30.05.2017

  Např. F-35 bude vědět pravděpodobně i co SU-35 nese za zbraně :)

  Tohle /níže) je zatím taky spíše sen než budou mít ten kód vychytaný a navíc databáze jak jsi sám později ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Např. F-35 bude vědět pravděpodobně i co SU-35 nese za zbraně :)

  Tohle /níže) je zatím taky spíše sen než budou mít ten kód vychytaný a navíc databáze jak jsi sám později přiznal nemají úplné. Jinak ty lopatky budou mít budoucí hrozby pro F-35 taky skryté:
  Už na začátku jsem měl říct, že čistá data ze všech senzoru jsou do fusion engine, který je pak teprve zpracovává a využívá k tomu rozsáhle knihovny hrozeb (až stovky parametrů).


  Tady:
  Co se týká té nízké dostupnosti... samozřejmě, když vezmeš celou flotilu, kde jak píšou je problém zejména u prvních serii, tak ti vyjde nízké číslo.
  Když budeš počítat operační stroje tak bude zase vysoké... takže když měli na red flagu 90% a v na cvičení v evropě to samé, tak do tho nepočítají celou flotilu... Jaka by pak byla např dostupnost hornetů:) naprosto tragicka pro celou flotilu, u nasazených jednotek bude ok.

  Co to mění na faktu, že vybrali pár kusů a na nich to vypadalo super. Celková čísla jsou jinde. Blbé PR nic víc nic míň (PS: PR dělá i konkurence :) )

  No nevím:
  To že nezvýraznil problém s chlazením je protože nebyl uplně blbej:D problém vyřešili dávno před vydáním reportu.... a problém byl na straně dodavatele, což ovlivnilo jen část strojů.

  - myslíš, že to vyřešili omezením lokací kde může F-35 létat tak jak to bylo v reportu?
  - apropo datum objevení problému spalivem je August 2016 ten report je za rok 2016!!!!!

  REPORT JE ZA ROK 2016 PROTO JE O NĚM V NI A JINDE ZM9NKA AŽ V ROCE 2017

  Chápeš to?

  Sensor fusion nefunguje jak má, chlazení je problém, strukturální problémy, let transsonickou rychlostí nic moc, kanon naprd, ALIS nic moc, provozuschopných ej cca 40-60% letadel atd... To vše nevyřešili ani omylem Jsou tam data pro odhat vyřešní mnohých problémů od 2018-2020

  Vtip je v tom, že se o tom letadle pořád píše a je to snůška reality i fikce - normální smrtelník nemá šanci rozeznat kecy od reality a je to jen o tom čemu chceš věřit. Uznávám, že já jsem spíše pesimista. A musím asi poupravit i svůj včerejší odhad o T-50 :) Natrefil jsem na text, že nové motory asi nebudou ani 2018 ale až 2020. To jen dokazuje komplikovanost takového projektu jako je F-35.

  Ono jak se mi to letadlo nelíbilo vzhledem, tak díky tomu jak jsi mi neustále oponoval a já si načetl více informací (né tolik co ty) tak je to fakt zajímavé a docela i pěkné letadlo. Co mě mrzí je, že se nelze nic moc dočíst o konkurenci. Např p T-50 se objevilo jen pár věcí jako že mají další prototyp v jiných barvách a že museli vyměnit palubní počítač neb ten strý nestačil atd... moc toho není. A upřímně nestraním ani jedněm ani druhým, ale F-35 potřebuje ještě čas tak minimálně cca do 2020.

  To o tom, že více než polovinu chyb odstranili jsem psal. Rok stará informace neí až tak stará. Něco hold nevyřešíš rychle. To je jen zbožné přání.

  Pokud bude další report za rok 2017 tak bude zajímavé jej porovnat s tím za 2016. Pak se uvidí kam se posunuli.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:40 29.05.2017

  Olivav: a jaké ty budoucí schopnosti tu vyzdvihuji, aha, asi externí vyzbroj, 4 AAM interně a nebo 6 AAM..., kooperativní rušení? SATCOM?

  Jaký IOC? myslíš FOC asi ne? FOC pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: a jaké ty budoucí schopnosti tu vyzdvihuji, aha, asi externí vyzbroj, 4 AAM interně a nebo 6 AAM..., kooperativní rušení? SATCOM?

  Jaký IOC? myslíš FOC asi ne? FOC pro USAF bude na začátku přístího roku.

  IOC: f-35a SRPEN 2016, f-35b ČERVENEC 2015, f-35c má byt v 2018-19.

  Když posloucháš zprávy ze cvičení, tak nemluví o budoucích schopnostech, ale to co ty stroje aktuálně dokážou... ne to co budou umět, ne co budou moc v budoucnu nest. Jak 2B tak 3i jsou silně omezené v řadě věcí včetně letové obálky, senzorů atd.

  DOTE E report není zastaraly vid, tak co tu máme níže v textu?
  Víc jak rok stará informace... uvidime v příštím reportu, jestli se to tam neobjeví a nebo ne...

  Transonická oblast: povez mi, co si představuješ pod tím problémem dig-in?
  Particularly, under elevated “g” conditions, when wing loading causes the effects to be more pronounced, pilots have reported the flying qualities as “unacceptable.”
  The program adjusted control laws that govern flight control responses
  in an updated version of software released to flight test in March 2016. Results from flight testing of the software changes have not yet been released.

  Přehřívání ocasu je kupodivu jen u testovací F-35B a neobjevuje se v reportu A a C? nepřijde ti to divný?

  Ale to je jedno, o tom se s tebou nechci hádat, jak jsme psal, ty chyby jsou z testovaní JPO, existovali a nebo pořád existují a pokud jsou označené jako nedostatečné a nebo kritické, je u většiny z nich naplánovanou nějaké řešení a klidně i může být dlouhodobé, to se ale z toho reportu nedočteš.

  Co se týká těch chyb v 3F, přímo tam píší

  The Services have designated 276 deficiencies in combat performance as “critical to correct” in Block 3F, but less than half of the critical eficiencies were addressed with attempted corrections in 3FR6.


  A stanovisko JP0:
  The program should consider developing another full version of Block 3F software to deliver to flight test in order to address more known deficiencies.
  Partially Concur: The JPO partially concurs with the recommendation consistent with last year’s response. The JPO software development strategy continuously evaluates known deficiencies for inclusion in future software releases. Whether additional software releases are necessary before the start of IOT&E will depend on the severity of the deficiencies, when they are discovered, and warfighter inputs on when and if they require fixes. Currently, the final version of software (3FR6) will have at least two additional updates (increments) to address deficiencies in the Feb to April 2017 timeframe.

  F-35A:
  October 2017 (without AIM-9X)
  November 2017 (with AIM-9X)
  F-35B:
  November 2017 (Mach 1.3 max)
  May 2018 (Mach 1.6 max)
  F-35C:
  January 2018 (Mach 1.3 max)
  February 2018 (Mach 1.6 max)
  -----
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:12 29.05.2017

  Shania,

  neuraz se, ale umíš číst a porozumnět psanému textu?

  - to co jsem uvedl je přesná citace a navíc z článku kde F-35 hodnotí pozitivně. Mě je s prominutím někde co si o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania,

  neuraz se, ale umíš číst a porozumnět psanému textu?

  - to co jsem uvedl je přesná citace a navíc z článku kde F-35 hodnotí pozitivně. Mě je s prominutím někde co si o tom myslíš, ale to, že to řekli zastányci programu nevyargumentuješ.

  Pak se ntotiž nediv, když ty Sci-Fi pohádky o F-35 někteří moc nežerou. Apropo 8mil řádků kódu to je dost prostoru pro chyby a updaty :)

  To že by Mig-29 nezaměřili jsem nenapsal, takže mi to nepodsouvej. To samé s Pak-Fa a J-20.

  Vše je to o tom, že ten program nevychytá ty mouchy tak snadno a rychle. nehledě na fakt, že design draku má taky mouchy. Prostě s to nebude best stroj ve všech oblastech a za všech okolností.

  F-22 - tam to není jen o LO povrchu o problémech s povrchem např. u B-2 se psalo dávno předávno. F-35 ho má trvanlivější atd... Vtip je v tom, že se tam mluví o opotřebení draku letadla, pokud se nepletu, že? a To i u te F-35! Dokážeš to pochopit? To není jen o softwaru. Ten slouží jen k tomu, že to letadlo nedovolí pilotovi určité manévry atd.. ale nezmění to celkový design, kde asi budou malé nedostatečky!

  Já bych unacceptable performance at supersonic speed (dle pilotů) nepovažoval za banální problém. Omezení nesených zbraní díky vibracím taky není marginální porblém. Přepínání draku jak mechanické tak tepelné taky není zanedbatelný problém!

  Zase ti někdo šáhnul na hračku a modlu a ty to nedokážeš rozdýchat.

  DOTE E není zas tak zastaralý 2016 - info o tom jestli se na tom pracuje a jak je tam dosti jasně napsané, tak prosím nemlž.

  Někde píší řešení až u Block 4 atd... někde zatím řešení není a něco vyřešili 276 chyb je na počátku a myslím, že u 3F zůstává jaksi cca polovina. Až to budou updatovat, tak se jim může vyskytnout problém v jiné konfiguraci.

  Např. problém logu do ALIS s IE může být řešen verzí IE či něčím jiným, ale ALIS se vyvine dostane upgrade a pak může harovat něco jiného. Docela "běžná věc".

  S tebou fakt nemá asi cenu moc o F-35 debatovat, protože když napíšeš superlativy, které zatím jsou na papíře nebo se nadchneš s "PR akce" zvané Red Flag tak už nehledíš na to, že tu jsou jasné signály, že to tak nemusí být a které nepopírají ani ti co za programem F-35 stojí.

  S tebou je to marné. Já ti tu jen naznačuji, že 2020 je rok kdy udou mít první cca vychytané stroje a budou překopávat ty staré. Nic víc nic míň a s vědomím, že to nebude takový overkill jak se prezentuje. Fan Boy jsi protože to bys o to letadle nehledal každý řádek.

  To co totiž popisuješ, že F-35 100% umí je to co je zatím na papíře a zdá se, že nad slušným počtem těch schopností visí otazník.

  Tahle debata by mohla být nekonečná. Tak si tu klidně postni co cheš, třeba, že F-35 IOC bude dosaženo v plánu. Už před časem jsem tu psal, že to bude 2020 možná a tou dobou už možná bude mít T-50 za sebou i státání zkoušky (nepíší kolik jich budou mít), tak jsem byl pomalu pako a spolu se spolubojovníky za F-35 jsi tu psal jak tomu nerozumím.

  Uvidíme kdo bude mít nakonec pravdu. Čas ukáže.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:15 29.05.2017

  Olivav: fakt nevím jestli rozumíš tomu vůbec rozumíš.

  Identifikace: mluví o knihovnách, které obsahují data o cílech, takže desítky parametru pro optické a IR spektrum, desítky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: fakt nevím jestli rozumíš tomu vůbec rozumíš.

  Identifikace: mluví o knihovnách, které obsahují data o cílech, takže desítky parametru pro optické a IR spektrum, desítky pro RF, desítky pro mody radaru jako NCTR atd, dohromady jsou to stovky parametrů jak jeden cíl. vzhledem k tomu, že tam mají od letadel, lodí, pozemní techniky a kdo ví co ještě, tak je to enormní práce je sestavit. Velká část těch dat bude společná a menší ne. Každý stát pak bude mít i vlastní data pro tyto knihovny.


  Takže když budou mít na J-20 nekompletní knihovny, nebo budou zcela chybět, tak ho nemá ten systém jak vyhodnotit že... pilot pokud je přímá viditelnost, tak ale muže sám identifikovat o co je pohledem přes EOTS...
  A data pro optické spektrum pro J-20 nebude moc těžké získat, na rozdíl od RF.

  Identifikovat mig-29 umí radary s NCTR už pěkně dlouho... NCTR ale má problém identifikovat cíl, pokud nevidí na lopatky motoru, jsou sice i jiné mody, ale tohle je hlavní.

  Takže ve zkratce, ty knihovny jsou work in progress, ale to neznamená, že stroje lítají kompletně bez nich... To co ten systém mino jiné pak umožňuje je udelat SAR mapu a systém sám identifikuje vozidla co zachytil, když má problém s identifikaci, požádá jiné senzory aby se na cíl také podivali a zprěsní jak identifikaci tak polohu.

  ------------

  A vážně považuješ postup, kdy je možné systém rychle aktualizovat (ve srovnání s modernizacemi starších strojů) za problém, no to snad ne...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:54 29.05.2017

  Olivav: tak to snad spis bird-of-prey ne:) (nemám rád star trek).

  měl by jsi víc studovat historii leteckých soubojů... možná ti pak konečně dojde co znamená jen mít enormní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: tak to snad spis bird-of-prey ne:) (nemám rád star trek).

  měl by jsi víc studovat historii leteckých soubojů... možná ti pak konečně dojde co znamená jen mít enormní výhodu v SA....

  F-22 měli vždy problém s LO povrchem... jak kdybych někdy říkal opak... ale měl by ses spíš podívat jakou dostupnost mají stroje které jsou nasazeny a ne flotila celkově...

  ------
  Ok, zase DOTE E... píšu to pomalu už pod každým článkem, ale co...
  DOTE E má veškeré info od JPO, (takže ty uvedené problémy skutečně existovali a nebo existují) oni jsou jeden z moha dozorčích orgánu dohližející na JPO, píšou zprávy zprávu a doporučení pro kongres (DOTE E ale nemá schopnosti ty chyby správně vyhodnotit, nikdo z nich nemá nejmenší zkušenosti s technickou stránkou programu).

  Je duležite vedet jednu vec a to, že v době vydání reportu jsou ty informace zastarale a DOTE E vůbec neuvadi jestli se pracuje na řešení. To že v každým z těch reportů najdeš jiné chyby a v tom posledním jich bylo taky podstatně míň by ti mělo ve zkratce říct, že důvod pro testování je hledat chyby a ty chyby řešit... a ty se taky reší... Já osobně jsem nikdy nenapsal, že F-35 chyby nemá, ma jich stovky a zdaleka ne vsechyn budou vyreseny a objevi se nove.

  Doporučuji si přečíst ten předchozí report už i s poznámkami, aby jsi tomu rozuměl proč DOTE E ma u komunity tak špatnou pověst...
  http://www.f-16.net/forum/down...


  No takže když DOTE E předloží zprávu kongresu (kde ji někdo pravidelně předčasně vypustí na veřejnost), tak pak JPO k tomu podá svoje stanovisko a tady si můžeš přečíst jejich stanovisku k tomu reportu a doporučením co jsi linknul

  https://www.reddit.com/r/F35Li...

  Co se týká té nízké dostupnosti... samozřejmě, když vezmeš celou flotilu, kde jak píšou je problém zejména u prvních serii, tak ti vyjde nízké číslo.
  Když budeš počítat operační stroje tak bude zase vysoké... takže když měli na red flagu 90% a v na cvičení v evropě to samé, tak do tho nepočítají celou flotilu... Jaka by pak byla např dostupnost hornetů:) naprosto tragicka pro celou flotilu, u nasazených jednotek bude ok.

  To že nezvýraznil problém s chlazením je protože nebyl uplně blbej:D problém vyřešili dávno před vydáním reportu.... a problém byl na straně dodavatele, což ovlivnilo jen část strojů.

  Takže fanboje si strč někam, já jen čekám až budu mít možnost přesunout se na jiný stroj... ale to si ještě počkám. Jediný co mě mrzí je, že k jiným strojů nemáme tak dobré reporty, aby jste to mohli porovnávat. Vůbec nepochybuji o tom, že ty vyzrálé stroje by měli minimálně stejné dlouhý seznam problémů jako F-35...

  Můžeš hádat k jakému storji je tohle stanovisko DOTE E
  http://elementsofpower.blogspo...

  a tady je pár dalších

  https://www.reddit.com/r/Drago...
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  11:46 29.05.2017

  Jo a ten EOTS jisté problémy má :)

  http://www.defensenews.com/art...

  je tam hezká tabulka (ta jei v tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo a ten EOTS jisté problémy má :)

  http://www.defensenews.com/art...

  je tam hezká tabulka (ta jei v tom rportu, ale tu mi přijde srozumitelnější) a jak jsem psal tak Red Flag opravdu vypadá jako hezká PR práce, ale je otázka jestli ji věřit
  https://www.extremetech.com/ex...


  Tady je zase óda:
  http://nationalinterest.org/bl...

  Ono stačí pozorně číst a lze uhodnout, že mnohé z toho jsou sny co bude až to bude ten F-35 umět. např zde - For example, the mission data system would enable a pilot to quickly identify a Russian MiG-29 if it were detected by the F-35’s sensors. To je jen kdyby a ani tento pán nemá jistotu, že tomu tak bude!

  For instance, the system might one day have all the details on a Chinese J-20 stealth fighter or Russian T-50 PAK FA stealth aircraft.

  Shania,

  to letadlo ještě musí ujít kus cesty, aby bylo tak skvělé jak se o něm tvrdí. Neříkám, že to nezvládnou, ale je otázka kdy. Momentálně je to jako když se vypustí OS od Microsoftu a vychytávají se kritické chyby. To je můj dojem.

  Na svůj názor mám nárok stejně jako na kritiku adorování F-35. Možná kdyby jsi alespoň trochu více působil, že o tom kriticky uvažuješ, tak by tvé příspěvky nebyly bombardovány kde kým.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:21 29.05.2017

  Shania,

  nechtěl jsem už reagovat, ale ty z té 5 gen děláš zase Enterprise ze Star Treku, takže dva odkazy a z nich jen něco málo sem a zbytek si mohou zájemci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania,

  nechtěl jsem už reagovat, ale ty z té 5 gen děláš zase Enterprise ze Star Treku, takže dva odkazy a z nich jen něco málo sem a zbytek si mohou zájemci přečíst:

  F-22
  https://www.flightglobal.com/n...
  Zatím je musí slepovat kanagonem, aby létali či tak něco :) 40% je bojeschopných a po šílených nákladech to bude něco okolo 60%
  - jeden z důvodů proč tu technologii musíš zaplatit
  - jinak docela silná káva

  F-35 a komise pro F-35 to NEPOPŘELA!
  https://www.documentcloud.org/...
  - strana 48 vpravo dole - teplota motoru a průser co to způsobuje plus opotřebování komponent to není jen software
  - pří té akcelerace o které básníš na rychlsoti blízko k mach 1.5 si to éro málem
  upáli ocas a msuí se zkontrolovat
  - strana 52 cybersecurity :) naznačuje že v systému jsou díry budou potřeba záplaty jako u MS Windows - hold kód je velký a komplikovaný
  - strana 53 - ono to vypadá, že ten dokument je série vyhodnocení a i zde je opět zmínka o tom, že kanón je nepoužitelný ba přímo nebezpečný (asi software)
  - strana 55 - je dosti v rozporu s tvrzením techniků na Red Flag a to vtom smyslu, že mají problém udržet 60% strojů v chodu, což možná odstranili nebo kvůli PR mlžili
  - strana 60 - rakety a bomby jim vibrovaly v interní pumovnici a to vedlo k omezení letové obálky ze 700uzlů na 550uzů - docela vtipné ne?
  - STRANA 61 - hned ten první rámeček - TO CHCI vidět jak odstraní - budou předělávat aerodinamiku, když to super letadlo v transonických rychlostech předvádí dosti slabé výkony?
  - TATO STRANA je vůbec zajímavé počtení
  Zájemci si to mohou přečíst je to z části zvýrazněné, takže orientace na špeky je snadná a některé jaksi pro jistotu ani nezvýraznili jako, že plaivo likviduje chlazení atd...

  JE TAM TOHO KUPA! Takže shrnuto a podtrženo to co tu Shania píšeš jsou jen vlhké PR sny. To letadlo má dost problému a není to jen software, takže bych ho moc nepřeceňoval.

  Takže F-35 fanboyum zdar.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  23:09 28.05.2017

  Neumím si představit, že by spike management k něčemu byl při boji nablízku. To je pro taktickou fazi kdy je potřeba se proplížit. Pokud nemůžou např. raptor zaměřit na vizuální ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neumím si představit, že by spike management k něčemu byl při boji nablízku. To je pro taktickou fazi kdy je potřeba se proplížit. Pokud nemůžou např. raptor zaměřit na vizuální vzdálenost, bude v tom už nejspíš i rušení. Což je asi dost jedno, když po něm můžou poslat 9X a nebo archer.

  Největší problém pro ně ale bude dostat se dost blízko, což bude vyžadovat buď velkou početní převahu a cíl který stojí za to branit za každou cenu a nebo dost velký zmatek.

  I s SA co má letka F-35 je pořád možné je zaskočit, aspoň podle USMC agresoru, pry je jejich návodčí dokáže dostat nepozorovaně i k nim. Co to pak asi znamená pro stroje s nižším SA stojící proti něčemu co je mnohem méně zjistitelné než F-5.

  Tohle prostě není v žádném případě rovný boj s obrovskou výhodou pro 5.gen stroje.

  ---

  A tu F-22 a F-35 v grafu můžeš ignorovat, autor k nim neměl žádný data.
  Ty ostatní má aspoň z letových manuálu. Dávám to sem jen pro představu jak dlouho ta akcelerace trvá a to jen lehce naloženým strojům.

  F-35A má 63s z 0,8 na 1,2 ale s extra nákladem 1800kg bomb. Bude někde v té oblasti co je na grafu, ale nejspíš to bude mít jiný průběh.

  A jak taky můžeš vidíš, největší náklaďák ze všech F-15E má top akceleraci, předpokládám, že bez CFT.

  Podrobnější statistiky budou snad brzy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:23 28.05.2017

  na tom grafu se mi líbí dvě věci - jednak jak F-35 plave v bazénu s útočnými letouny FA a pak ještě to, jak jim to ouplně všem kolem MACH 1.7 natře MiG-23 :)

  Jinak oni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  na tom grafu se mi líbí dvě věci - jednak jak F-35 plave v bazénu s útočnými letouny FA a pak ještě to, jak jim to ouplně všem kolem MACH 1.7 natře MiG-23 :)

  Jinak oni samozřejmě taktiku můžou kombinovat i Suchoje - vepředu můžou letět lehčeji naložené stroje, které po odpalu prvních dvou střel budou unikat až na hraně, protože budou superlehké a za nimi může být mix normálně naložených a náklaďáků rakeťáků...
  co se týče nemožnosti zaměřit STEALTH ve WVR, jak jsi psal jinde, potažmo spike managmentu jak píšeš tady, tak tam právě vůbec není jisté, jak perfektně účinný stealth bude při pohybech řídících ploch, natáčení letadla a třeba osvícení pitu...jasně ono se s tím počítalo, ale myslet si, že to bude pořád mít RCS ptáka...stačí, když si pilot zapomene sundat snubák :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:55 28.05.2017

  How? The Deadly Question for the F-35 Joint Strike Fighter (2010) C. L. Mills

  http://www.ausairpower.net/APA...

  Výzbroj ok, později rozvedu v čem je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  How? The Deadly Question for the F-35 Joint Strike Fighter (2010) C. L. Mills

  http://www.ausairpower.net/APA...

  Výzbroj ok, později rozvedu v čem je problém problém s 10 AAM na SU-35 + EFT

  Detekce: v boji SU-35 vs F-35 je jasně výhoda v detekci na straně F-35, má daleko lepšími senzory a nižší zjistitelností. Sám to píše, F-35 budou mít podporu Wedgetailu, Su-35 na to budou nejspíš sami.

  ESM: několikanásobně lepší pasivní senzory, senzor fusion a schopnost dodržovat totální EMCON s LPI datalinkem MADL… Flanker se bude muset pokusit detekovat LPI radar F-35, které navíc mohou být zcela pasivní a spoléhat se na Wedgetail.

  Radar: jasná výhoda pro F-35, i mimo kvalitu a pokročilé funkce radaru, má prostě obrovskou výhodu v tom, že SU-35 radarem neuvidí. Další část je o jejich předpokladech, že má F-35 redukci RCS jen ze předu, což je hloupost… A díky spike managementu dokáže manévrovat tak, aby žádné ze SU-35 bylo ve správném uhlu kde je rcs horší a nebo přímo radar rušit.

  IR: EOTS je jak pro AG tak AA, to že je pod letadlem nebrání ve výhledu na stroje letící výš. Technologicky je někde jinde než IRTS SU-35.

  Identifikace: EOTS za dobrého počasí je schopné vidět SU-35 na 60-100nm, na rozdíl od IRST SU-35 umí zobrazit pilotovi obraz… Pak jsou tu mody radaru jako NCTR. Detekce a rozpoznání emisí z Barakudy atd. Su-35 nemá moc možností jak F-35 identifikovat… F-35 bude vědět pravděpodobně i co SU-35 nese za zbraně dřív než o ni vůbec SU-35 bude vědět. NCTR flankeru je nepoužitelné i třeba proti SH, nevidí mu na lopatky motoru.

  Už na začátku jsem měl říct, že čistá data ze všech senzoru jsou do fusion engine, který je pak teprve zpracovává a využívá k tomu rozsáhle knihovny hrozeb (až stovky parametrů). A to je jedna F-35, čím víc jich je, tím lepší obraz získávají.

  Boj/ rychlost: Čisté i lehce naložené SU-35 je rychlejší než F-35. Ale pokud naloží na SU-35 10AAM, může zapomenout na to, že překročí i Mach 1,6. I samotná akcelerace z 0,8 na 1,2 trvá dlouho
  Pro ukázku akcelerace v 30k ft (myslím že s2x max 4xAAM…)

  http://forum.keypublishing.com...

  Takže na jakou vzdálenost že to Su-35 detekuje F-35? A kolik že pak času bude mít na to akcelerovat na ten jeho mach 2? V případě, že oba začínali na 0,8 a pak oba zrychlují? A kolik pak asi paliva při tom spotřebuje…, přes mach 1,2-1,3 ani jeden z nich nepůjde…

  Letová hladina: pro F-35 není žádný problém letět v 40k, je to jeji optimální výška.

  Dosah raket: S R-77 a ani s R-77-1 nebude mít žádnou výhodu v dosahu… R-37 Su-35 neponese. Čína bude mít rakety delšího dosahu, ale USAF obnovuje T3 a další programy nejen pro nahrazení AIM-120.

  Rozdílné seekery: ok, aktuálně to není problém, ale v budoucnu může, spíš ale půjde o dualt a nebo tri seekery a ty budou na obou stranách.
  Signature Exposure: vychází z mylné představy o tom, jak signatury management funguje.

  ECM: ok, možná to v té době nevěděl, ale ECCM F-35 není jen o radaru, to je jen jedna z několika možností. F-35 má pravděpodobně nejlepší ECM s celokruhovým pokrytím, vlečné návnady + schopnost fungovat jako stand in, stand off jammer pro podporu ostatních strojů. Spolu s nízkým rcs to F-35 dává v elektronickém boji schopnosti dalece převyšující REB schopnosti Su-35… A naopak DRMF se dá pokořit správnou podporou rakety a tohle je opět daleko snazší pro F-35.

  Mach for a Tail-Chase / Fuel Reserves for Afterburner: ok, řekněme, že SU-35 zbývají pouze dvě rakety, takže je teoreticky schopná letět rychleji než F-35. Problém s takovým pronásledování je ten, že se může střetnout jak s raketou odpálenou pronásledovaným strojem anebo nějakým jiným. F-35 dokáže letět v nadzvukovém režimu déle než SU-35 a pokud by se jednalo o útok na Australii, nebude mít SU-35 moc paliva na to někoho pronásledovat… stačí se podívat do historie vzdušných soubojů a většina z nich skončila tím, že se jedna strana stáhla, dohnat a pak ještě sestřelit jinou stíhačku není nic lehkého ani s výhodou v rychlosti.

  Airframe Agility: no pokud chce, aby ten flanker nesl 10 raket a utočil na Austrálii, může zapomenout na nějakou super manévrovatelnost a výhodu v obratnosti proti F-35… Obzvlášť, když ta bude první kdo bude střílet a donutí flanker manévrovat s tímto těžkým nákladem… Musí si holt vybrat, obratnost a rychlost a nebo palivo a zbraně... nemůže mít 10 raket, palivo na dolet do Austrálie a na akceleraci a honičky s F-35 a k tomu mít obratné letadlo..

  Antenna Coverage: pravda, flanker má výhodu v rozsahu, problém na co zapomíná je ten, jak moc je to problém pro F-35…. Jak těžký je představit si jinou F-35 jak poskytuje pokrytí a navádění střel a nebo nebo wedgetail. Je to jen o taktice…

  Zbytek je v podstatě opakování.

  Takže simulace potvrzující jejich závěry se dělají snadno, když nechají flankery s 10 raketami lítat mach 1,8 a proti ním pošlou F-35 se čtyřmi, degradují výhodu v zjistitelnosti na nulu a odepíšou další schopnosti… Pak jak se asi tvářil někdo, kdo má plný přístup k programu a tyhle keci musel v senátu poslouchat…
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:57 28.05.2017

  http://www.ausairpower.net/APA...

  staci se podivat sem a nebo na stranku o jsf a hned kazdemu kdo ma aspon trochu povedomi bude jasne..... o co jim jde.

  az ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://www.ausairpower.net/APA...

  staci se podivat sem a nebo na stranku o jsf a hned kazdemu kdo ma aspon trochu povedomi bude jasne..... o co jim jde.

  az budu u pc, tak vam to treba rozeberu.

  na prvni pohled jasne pouzivaji neexistujici zbrane. podhodnocuji schopnosti f35, znacne nadhodnocuji su35. atd atd...

  tady pak videt jak to vypada v jejich simulaci

  https://www.google.cz/url?sa=t...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  06:20 28.05.2017

  logik: V roku 2007 nebolo vôbec jasné, že niekto kúpi nejakú stíhačku s "Déčkami", lebo jediný dostupný AMRAAM bol vo verzii AIM-120C-6. V tom čase bola vo vývoji ešte len verzia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: V roku 2007 nebolo vôbec jasné, že niekto kúpi nejakú stíhačku s "Déčkami", lebo jediný dostupný AMRAAM bol vo verzii AIM-120C-6. V tom čase bola vo vývoji ešte len verzia AIM-120C-7, ktorá bola zavedená v roku 2008 do výzbroje USAF a US Navy.
  Ja netuším, čo upravoval Kopp v článku v januári 2014, ale ešte ani vtedy nemohol príliš argumentovať s AIM-120D, ktorej testovanie stále prebiehalo. Nemal informácie o jej vlastnostiach, nevedel, kedy bude ukončená, ani či bude vôbec uvoľnená na predaj do zahraničia.
  Navyše vývoj F-35 je kapitola sama o sebe. Prototyp F-35A uskutočnil svoj prvý let 2 týždne pred tým, než Kopp uverejnil svoj článok. O tom, ako dlho potrvá vývoj, či bude ukončený a akú výzbroj bude F-35 niesť, nemohol mať ani potuchy. Ale ak zas vytiahneš argument s updatom v roku 2014, tak si uvedom, že Lightning II stále nebol zavedený a s veľkou pompou mal za sebou len výstrel AIM-120C-5.
  Podľa mňa v tomto Koppovi krivdíš. Čo však môže byť z jeho strany považované za zavádzanie je raketa R-77. Táto strela vo verzii RVV-AE bola indickým letectvom objednaná už v roku 1996, dodávky začali v roku 1999. Už od prvých dodávok sa India sťažovala na nízku kvalitu týchto rakiet. Na čo sa však India nesťažuje, že? :-) Silným signálom bolo, ako uvádzaš aj Ty, že v Ruskej výzbroji ju nebolo vidieť. Toto Kopp veselo odignoroval a naďalej používal R-77 ako zbraň, schopnú zostreľovať F-35 z oblohy.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:01 27.05.2017

  sokrates: Last Updated: Mon Jan 27 11:18:09 UTC 2014 , updated 2012...

  Navíc nejde o F22, ale o F35 - a šlo o porovnání schopností letadel, které Austrálie koupí - takže i v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sokrates: Last Updated: Mon Jan 27 11:18:09 UTC 2014 , updated 2012...

  Navíc nejde o F22, ale o F35 - a šlo o porovnání schopností letadel, které Austrálie koupí - takže i v roce 2007 bylo jasné, že až je koupí, tak je koupí s Dčkama.... Argumentovat tedy pomalu vyřazovaným Cčkem byla prostě demagogie. V roce 2007 nebyla ani R-77 v Ruské výzbroji - ani v Sýrii teď s nima co vím Rusové nelétali.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  20:36 27.05.2017

  logik: Čo je zavádzajúce na tom, že Kopp v roku 2007 porovnával R-77 a AIM-120C? "Céčko" bola v tej dobe raketou s najdlhším dosahom v arzenále F-22. V podstate je ňou dodnes, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: Čo je zavádzajúce na tom, že Kopp v roku 2007 porovnával R-77 a AIM-120C? "Céčko" bola v tej dobe raketou s najdlhším dosahom v arzenále F-22. V podstate je ňou dodnes, keďže AIM-120D bude do F-22 integrovaná až s Increment 3.2B niekedy budúci rok. R-77 bola už dávno dokončená a Su-30MK ju mali integrovanú. Otázne je, či ju Čína od Rusov dostala (asi skôr nie).
  Mimochodom, čo sa týka D-čka, to nadobudlo v americkom námorníctve počiatočné operačné spôsobilosti až v januári 2015 (integrované v Hornetoch a Super Hornetoch). Hoci o raketu prejavilo záujem hneď niekoľko krajín, tak prvej to bolo schválené až Austrálii v apríli 2016. Neviem, či dodávka pre RAAF už bola zrealizovaná, ale moc skúseností s tou strelou ešte mať nebudú.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:13 27.05.2017

  Luky: nemají potřebu SI nalhávat. Ale mají potřebu nalhábat JINÝM. APA je známej lobistickej web.

  A zrovna Ty amraamy jsou dobrý důkaz, protože v roce 2014 už byly D-čka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: nemají potřebu SI nalhávat. Ale mají potřebu nalhábat JINÝM. APA je známej lobistickej web.

  A zrovna Ty amraamy jsou dobrý důkaz, protože v roce 2014 už byly D-čka zaváděné do výzbroje, takže pokud srovnávají R-77, která je teprve v Rusku zaváděná do výzbroje, s AMRAAMEM 120-C, který je naopak z výzbroje vyřazován, tak je to prostě buďto diletantismus (z toho ovšem nikdo lidi z APA nepodezírá), anebo jasná účelová demagogie.

  Ohledně F35 - "víceúčelový, stíhací" atd.... je dneska pouze nálepka. Jde o schopnosti. Schopnosti F35 i v roli "air superiority" jsou přinejmenším plně srovnatelné (podle mne jsou větší, ale nechci dráždit...) s letouny 4. generace. To je koneckonců vidět i na tom, že APA potřebuje výše zmíněné lži, aby ospravedlnila svůj odpor vůči F35.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:46 27.05.2017

  Australani Amraam znají a nemají potřebu si něco nalhávat.
  Nevidím ani velký problém v tom, že má někdo výhrady vsadit budoucnost stíhacího letectva na víceúčelový útočný letoun. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Australani Amraam znají a nemají potřebu si něco nalhávat.
  Nevidím ani velký problém v tom, že má někdo výhrady vsadit budoucnost stíhacího letectva na víceúčelový útočný letoun. Je to jejich právo, byť si v něčem třeba přisolí. To ostatně F-35 agitátoři dělají také.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:14 27.05.2017

  Olivav: pokud dám dohromady veřejně přístupná data a vím, že ta data jsou nekompletní a zavádějící - ale závěry vydávám za fakta: tak ano, je to přímo ukázkový případ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: pokud dám dohromady veřejně přístupná data a vím, že ta data jsou nekompletní a zavádějící - ale závěry vydávám za fakta: tak ano, je to přímo ukázkový případ lži.

  Navíc APA nedělala pravdivé závěry. Záměrně zkreslovala, viz např.:
  http://www.ausairpower.net/APA...
  Podle APA prý Su30 je schopné díky IRST zaútočit na F35 dřív než ta na něj. Což je prostě blbina (velmi nadhodnocené schopnosti IRST + záměrné ignorování AMRAAM 120-D).

  A takovýchto zkreslení či neférových srovnání se v jejich materiálech dá najít řada.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  14:09 27.05.2017

  Jinak kdyby RF měla děngy na 5 gen, tak už ho mají a chlubí se stealth schopnostmi. Technologie mají, ale prachy na dostatečnou produkci otestovvání chyb a na konec provoz nemají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak kdyby RF měla děngy na 5 gen, tak už ho mají a chlubí se stealth schopnostmi. Technologie mají, ale prachy na dostatečnou produkci otestovvání chyb a na konec provoz nemají dost.

  npž až letos mají automaty na testy AESA (testy režimu a TR modulu) Do teď to dělala "Nataša" ručně - tedy pomalu a pracně. V USA to je automatika samozřejmost už dávno, že? :) A je více dodavatelů těchto testovacích zařízení ne jen jeden s počátečním modelem a "nula" zkušenostmi. Pokračovat by se dalodále i o jiných klíčových oblastech.

  Oni by ten stealth chtěli a jak moc i to AESA, ale jaksi to vázne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  14:03 27.05.2017

  APu hoďme stranou. Pravda je že už je to mrtvý web.

  Já netvrdím, že stealth je k prdu ani rusové to netvrdí kromě Blesku sorry Sputniku :)

  Vtip je v ceně a provozních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  APu hoďme stranou. Pravda je že už je to mrtvý web.

  Já netvrdím, že stealth je k prdu ani rusové to netvrdí kromě Blesku sorry Sputniku :)

  Vtip je v ceně a provozních nákladech. Proto předpokládají to co se psalo o F-35 jako platformě vylepšující využití i 4th gen strojů. Idea byla, že 5th gen bude "na hrotu" a pomáhat 4th gen plnit úkoly, což zvýší efektivitu.

  A to s tím radarem je jen snaha rozvinout alespoň nějakou použitelnou anti-stealth technologii pro PVO.

  V zásadě se s tebou nepřu, ale asi to tak zní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:34 26.05.2017

  Olivav: ano čet jsem zápis, několikrát, ty neuvěřitelný věci co jsme si přečetl na APA je jeden z důvodů, proč jsem se o F-35 vůbec začal zajímat.

  Zpět k radaru, píšu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: ano čet jsem zápis, několikrát, ty neuvěřitelný věci co jsme si přečetl na APA je jeden z důvodů, proč jsem se o F-35 vůbec začal zajímat.

  Zpět k radaru, píšu prakticky, stejně jako stealth technicky neznamená neviditelnost pro radar, při správném nasazení tento efekt získáš.

  Technicky radar SU-35 by měl detekovat ve velocity search modu na 20-30km při použití konzervativního rcs. Jenže tohle samo osobě znamená, že ho dokáže sledovat na nižší vzdálenosti. Tohle samo o sobě by stačilo na to říct že prakticky je dosah 0.

  Přidej si do toho rušení, správnou taktiku nasazení, což je víc jak polovina efektu stealth a další věci.

  Takže radar nejspíš nebude plnit svoji ulohu a to najít a zaměřit cíl, ale pravděpodobně to bude třeba IRST.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  18:22 26.05.2017

  Je to od APA tendenční to nelze popřít, ale druhá adorující strana taky potřebuje protiváhu.

  Je to od APA tendenční to nelze popřít, ale druhá adorující strana taky potřebuje protiváhu.

 • Olivav
  18:20 26.05.2017

  Už jsem to asi našel:

  ono se dá proklikat dále k jiným detailním přepisům a tam je sestřelen i ten RepSim pokud si to pamatuji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už jsem to asi našel:

  ono se dá proklikat dále k jiným detailním přepisům a tam je sestřelen i ten RepSim pokud si to pamatuji dobře.

  http://www.aph.gov.au/About_Pa...

  Defence’s submission to the Committee goes on to say:

  To comprehensively rebut many of APA's assertions in regard to F-35 performance would require release of highly sensitive U.S. data. As neither APA nor RepSim have access to the detailed classified F-35 data, their analysis is basically flawed through incorrect assumptions and lack of knowledge of classified F-35 performance information. Without this knowledge, APA and RepSim can only speculate on the F-35's capabilities and its ability to counter extant and evolving threats.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  18:03 26.05.2017

  Tady sice něco je, ale já četl ješte jinou zprávu kde byli i od LM a tam je odstavili, ale ne tak drsně jak se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady sice něco je, ale já četl ješte jinou zprávu kde byli i od LM a tam je odstavili, ale ne tak drsně jak se tvrdí.

  http://parlinfo.aph.gov.au/par...

  bonus od kterého se myslím nakonec RAND distancoval a RepSim se v tom vymáchal, ale APA byla nakonec z obliga protože zodpovědnost byla na RepSimu
  http://www.defense-aerospace.c...

  To co jsem chtěl postnout už nemůžu dohledat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  17:34 26.05.2017

  Shania,

  četl jsi originální přepis té debaty v kongresu? Pokud ne, tak se raději nevyjadřuj o tom co tam bylo či ne. A odkazem na f-16.net mě neurážej jo, když tak originál ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania,

  četl jsi originální přepis té debaty v kongresu? Pokud ne, tak se raději nevyjadřuj o tom co tam bylo či ne. A odkazem na f-16.net mě neurážej jo, když tak originál stránky australského kongresu.

  SU-35 není na nule to jsi si vycal s prstu, že? Koukni na závislost detekce výkonu radaru a RCS a výjde ti z toho, že 20kW radar by mohl dát F-35 někde okolo 50nm. Není to moc, ale nula taky ne.

  Jenomže pánové váš problém je v tom, že tuto doktrinu vymyslel jistý specilista z USA! Použít L-band upravit procesování dat a zjistit kde se nachází poslat tam raketu a ta se pak chytne sama.

  Je to výhoda proti X-pásmu a výs jinak je to k prdu.

  Je to drahé a výhodu to dává jen proti "standardním" X-band radarům. Pokud by to bylo úplně na nic, tak by se o to RF ani Čína nesnažili. Dementi to nejsou, jen nemají tolik prostředků jako USA, takže budou mít méně stealth, ale budují PVO kapacity schopné jim čeli. Asi tak.

  Pravdu by odhalil jen konflikt mezi RF a USA a to snad nikdo nechce.

  logiku,

  lze to nazvat lží, když použili veřejná data a ta správně interpretovali?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:36 26.05.2017

  Olivav: cíl APA byl jediný a to prosadit svoje zájmy a to cílenou dezinformací a ta simulace je jedna z nich.

  ------------
  Stealth: co je podle tebe odpověď? Nemít stealth? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: cíl APA byl jediný a to prosadit svoje zájmy a to cílenou dezinformací a ta simulace je jedna z nich.

  ------------
  Stealth: co je podle tebe odpověď? Nemít stealth? být zjistitelný a změřitelný na delší vzdálenosti? Být zranitelný i proti velmi starým systémům?

  F-35 bez stealth, pořád byl výborný stroj s mnoha výhodami a nejlepšími protiopatřeními na trhu, ale naprostá většina systému navržených pro boj s 4gen stroji by fungoval i na ni.

  Stealth F-35 degraduje hlavní senzor (radar) pro detekci a zaměření na prakticky nepoužitelné hodnoty. Takže SU-35 s detekční vzdálenosti 150-300km proti 4gen je rázem prakticky na nule. Celý jejich arzenál SARH raket je nepoužitelný. Naprostá většina jejich PVO systému SARH a nebo TWS jsou taky mimo hru. Takže jim nezbývá než masivně modernizovat a zavadě specializované systémy na lov stealth...

  Stealth ti dá výhodu v iniciativě, mobilitě, znamená to skoro vždy mít výhodu překvapení.

  F-117 je viditelná celou řadou systému a komu to v obraně pomohlo?
  Je propastný rozdíl, jestli můžeš F-117 postřelovat na 15km, protože znáš dopředu jejich koridor a připravíš se a nebo o ni vědět jak se ti dostane do vzdušného prostoru a něco s tím udělat.

  Udělat okno ve velícím a přehledovém systému je úplný základ nejen stealth. Na fixní přehledové radary by vedli první uder a pak na cokoliv co bude zářit, bude nalezeno a prioritně zničeno, je uplně jedno jakou strategickou mobilitu mají prostě zapomeň, že nechají netknuté přehledové radary.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:10 26.05.2017

  Shania,

  jen tak na okraj, když někdo kritizuje F-35 tak to nemusí být pomatenec. I tenhle stroj má limity a není neporazitelný. Rozvoj PVO možná nakonec ukáže, že ten stealth ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania,

  jen tak na okraj, když někdo kritizuje F-35 tak to nemusí být pomatenec. I tenhle stroj má limity a není neporazitelný. Rozvoj PVO možná nakonec ukáže, že ten stealth není až tak cool. Bych pri nasazení F-35 do prostředí kde je Nebo-M v kombinaci s raketami s vlastním navedením v terminální fázi letu bych moc na F-35 nesázel. Dnes už dostaneš raketu dost blízko na to aby se pak na to ero zaměřila. A ty L-bandy jsou přesnější než dříve navíc při dobrém rozestavění atd... jejich nevýhody odpadají.

  Navíc např to Nebo-M je mobilní :) http://defence-blog.com/army/r...
  viz poslední odstavec a těch zdrojů je více. F-35 není v L-band dost stealth. Navíc ber v potaz přoč se asi koalice na začátku kampaně v Iráku zaměřila hlavně na tyhle typy radarů :) než tam poslali i ty slavné F-117.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  10:09 26.05.2017

  Jinak Tvůj sumář té debaty v senátu je mírně řečeno "zajímavý", ale nechce se mi to hledat, to nechám na Shaniovi :-)

  Jinak Tvůj sumář té debaty v senátu je mírně řečeno "zajímavý", ale nechce se mi to hledat, to nechám na Shaniovi :-)

 • logik
  10:08 26.05.2017

  olivav: sorry, ale odborník umí vyhodnotit, zdali má či nemá dostatečná data pro své závěry. Pokud své závěry prěsto prosazuje jako jasná fakta, jak to APA dělalo, tak to
  a) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  olivav: sorry, ale odborník umí vyhodnotit, zdali má či nemá dostatečná data pro své závěry. Pokud své závěry prěsto prosazuje jako jasná fakta, jak to APA dělalo, tak to
  a) buďto není odborník
  b) nebo to je odborník, ale lže
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:01 26.05.2017

  Shania,

  jen k té kauze APA. Když jsi před časem přišel s tím, že APA je plná nesmyslů a o tom, že je rozmetali na půdě parlamentu, tak jsem hledal.

  Na f-16.net je snůška keců ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania,

  jen k té kauze APA. Když jsi před časem přišel s tím, že APA je plná nesmyslů a o tom, že je rozmetali na půdě parlamentu, tak jsem hledal.

  Na f-16.net je snůška keců tam se to nedá brát vážne a tak jsem si našel a přečetl přepis toho slyšení.

  1. V kauze byly jakoby na oko spojeny APA jedni dobráci s počítačovou simulací
  2. APA z toho vyšla s tím, že jejich závěry jsou správné pokud se vezme v potaz co věděli. Jinak řečeno data ze kterých vycházela APA a jejich interpretace byly naprosto v pořádku.
  3. Počítačová simulace už si nevzpomenu koho byla špatná a ani renomovaná forma, kterou se zaštiťovali nic pro ně nepřipravovali. Ti byli označeni za lháře, ale APA nikoliv.
  4. Na uzavřeném jednání, kde se od APA nikdo nedostal se robírala tajná data a simulace LM. Ty daly jiné výsledky než APA.

  Závěř byl volně cituji
  - APA měla v bodech ohledně ceny a skluzu pravdu, ale LM pracuje na nápravě atd...
  - ohledbně závěrů nelze APA nic vytknout, ale musíme konstatovat, že neměli přístup ke klíčovým datům, která má jen LM a některé osoby s projektem spojené. Tyto analýzy ukázaly proč se závěry APA a LM liší a potvrzuje to, že APA byly limitována tím, že šlo o soukromý subjekt mimo projekt
  - snaha APA přesvědčit o nutnosti nákupu F-22 je bezpředmětná, protže linky jsou zavřené a i při opětovném nastartování stále platí, že F-22 nesmí být dodán nikou kromě USAF

  Když pak člověk hledá např na f-16.net tak najde i erly typu, že APA byl kůň LM a měl vést k tomu, že právě toto slyšení pomůže LM prolobovat F-35 do Australských vzdušných sil apod..

  Spíše to vypadá na solidní snahu pár lidí co tomu rozumí psát zajímavé texty, ale u zejména zranitelnosti F-35 neměli některá data. Takže jejich články v případě obecných závěrů jako výkony TR modulů, vztah mezi detekovatelností letadel vzhledem k RCS apod. byly OK

  Já to jako průšvih v tom kongresu či co nevidím.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:25 25.05.2017

  Omny1: aktuálně je vyrobeno operačních 210 F-35 a bude jich vyrobeno okolo 300 než bude verze 1.0 (block 3f) příští rok. Flotila má nalítáno přes 90000hodin.

  F-35 Fast Facts - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Omny1: aktuálně je vyrobeno operačních 210 F-35 a bude jich vyrobeno okolo 300 než bude verze 1.0 (block 3f) příští rok. Flotila má nalítáno přes 90000hodin.

  F-35 Fast Facts - May 2017
  http://www.f-16.net/forum/down...

  To že se stroj testuje, vyrábí a je v operačním nasazení se říká Concurrent Product Development.

  Takže první vyrobené stroje budou vyžadovat větší a dražší modifikace a pravděpodobně je použijí jen na výcvik, později vyrobené serie naopak budou mít jen softwarový update.  A tady máš detailní vysvětlení toho přehřívání pumovnice...pokud ti moje odpoved nestačila....

  https://www.reddit.com/r/Drago...

  Tak doufám že o tom nějakou dobu neuslyším, než to zas někdo vytáhne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Omny1
  16:08 25.05.2017

  Shania
  jasně takže ono se vyrobilo 175 ks a stále se testuje o))....a stále se nachází problémy o))).....tak hlavně, že si to všechno umíš hezky vysvětlit o))

  Shania
  jasně takže ono se vyrobilo 175 ks a stále se testuje o))....a stále se nachází problémy o))).....tak hlavně, že si to všechno umíš hezky vysvětlit o))

 • Omny1
  16:08 25.05.2017

  Shania
  jasně takže ono se vyrobilo 175 ks a stále se testuje o))....a stále se nachází problémy o))).....tak hlavně, že si to všechno umíš hezky vysvětlit o))

  Shania
  jasně takže ono se vyrobilo 175 ks a stále se testuje o))....a stále se nachází problémy o))).....tak hlavně, že si to všechno umíš hezky vysvětlit o))

 • Shania
  12:28 25.05.2017

  Olivav: verze 3F pro F-35A bude už v září-říjen 2017, dokončení programu proběhne na začátku 2018.

  DOTE E se nikdy netrefilo v jejich odhadech, nemají s tím žádný zkušenosti, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: verze 3F pro F-35A bude už v září-říjen 2017, dokončení programu proběhne na začátku 2018.

  DOTE E se nikdy netrefilo v jejich odhadech, nemají s tím žádný zkušenosti, oni prostě jen jednou podle svých tabulek. Jeden z důvodu proč odhadovali tak velké zpoždění bylo nízké tempo testu zbraní, tak jim to nevycházelo, to že OT může udělat v rychlém sledu těch testů mnohem víc najednou jim vůbec nedocházelo a přesně to se taky stalo.


  Co se týká kauzy APA, senát je slušně poslal do háje. APA je zodpovědná za jednu z největších dezinformačních kampaní a schválně se můžeš po letech podívat, kolik těch jejich odhadů se vlastně vyplnilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  11:42 25.05.2017

  Co je ovšem taky přelomové jaký drobnohled na F-35 používají. Real-time rozbory z gauče díky kvantům informací.

  Mě zaujala kauza APA F35 a Austrálie - kde APA nedopadla po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co je ovšem taky přelomové jaký drobnohled na F-35 používají. Real-time rozbory z gauče díky kvantům informací.

  Mě zaujala kauza APA F35 a Austrálie - kde APA nedopadla po slyšení špatně, ale kritika byla odmítnuta, protože ty zásadní informace veřejnost neví a hned tak se nedoví. Prostě rozbor bez veškerých dat je nesmysl.

  To éro je porstě zajímavé a docela hezky se o něm čte a vyvolává boužlivé debaty jako při nějakém vyhlášeném fotbalovém zápase ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  11:37 25.05.2017

  Shania,

  samo sebou. Problémy byly a budou je muset řešit. Pokud by vyšel ten nejhorší scénář s té zprávy, tak to dořeší okolo CY2020, což není až taková trága. Jen se m líbí, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania,

  samo sebou. Problémy byly a budou je muset řešit. Pokud by vyšel ten nejhorší scénář s té zprávy, tak to dořeší okolo CY2020, což není až taková trága. Jen se m líbí, že tu zprávu více méne potvrdili.

  Četl jsem na tohle téma (myslím tu zprávu) tři články od horroru až po optimismus. Asi to bude někde mezi. Navíc Izraelci si to éro pochvalují a to je alespoň pro mě silný signál, že to není takový šunt jak např tvrdí jistý Sprey.

  To s tím katapultem to je ale stará věc ne? Kterou asi zase vytáhli a potvrdili, že je to jen u lehčího letadla při startu. Šlo tam o konfiguraci předního kola či co? Nevyřešil by to ten elektromagnetický katapult? Pokud se ovšem díky Trumpovi nevrátí k páře.

  Diky to video mě zaujalo. I ty ukázky kde co je.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:23 25.05.2017

  Olivav: ano kupodivu během testování nachází různé problémy a ty se pak snaží co nejlépe vyřešit, je to asi smysl proč je testují:)

  ASi by bylo lepší nejdřív zjistit, co je POGO ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: ano kupodivu během testování nachází různé problémy a ty se pak snaží co nejlépe vyřešit, je to asi smysl proč je testují:)

  ASi by bylo lepší nejdřív zjistit, co je POGO za organizaci a jaké jsou jejich cíle a jakými prostředky je chtějí dosáhnout. Půlka anti JSF článků vycházela z jejich režie a jejich zdrojů. Tohle už jen posmrtné škubání a využívání posledních zbytků z Gilmorova posledního DOTE E reportu.

  A pak jsme zase zpět u DOTE E, to co je tu označeno jako neefektivní/ nedostatečné je zcela pravda, ale vychází to z toho, že kancelářský krysy mají tabulky co má finální produkt 3F umět a logicky 2b a 3i mají vůči němu nedostatečné schopnosti PRESNE JAK TO BYLO PLANOVANO.

  Tady máš níže videa s Bogdanem, kde o těch chybách a jak je řešili mluví, mluví i o zkusenostech s programem, armádními programy obecně atd.

  http://www.f-16.net/forum/view...

  Dokonce a to teď na plno musím uznat, že jsem se spletl, mluví o Trumpově pozitivním vlivu na snížení ceny. Tedy lrip 10 byl dohodnut velmi rychle za lepších podmínek, než JPO čekalo po lrip 9.

  Co se týká těch vybrací při startu, je to jen u lehce naložených F-35C (s méně než plnou nádrží) a problém očividně není nic zásadního, řeší to změnou toho jak se pilot připoutá a nějaké změny na uchycení stoje ke katapultu.

  -----------

  Jinak parádní video.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  09:35 25.05.2017

  Sorry za šílený off topic, ale nedalo mi to šoupnout to tu:

  Video z panoramatickými záběry z Mosulu - je to z paluby Mi-28 Irácké armády a komentuje to borec z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sorry za šílený off topic, ale nedalo mi to šoupnout to tu:

  Video z panoramatickými záběry z Mosulu - je to z paluby Mi-28 Irácké armády a komentuje to borec z BBC

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  22:07 24.05.2017

  taky zajímavé počtení https://www.bloomberg.com/news...

  taky zajímavé počtení https://www.bloomberg.com/news...

 • Olivav
  21:56 24.05.2017

  No tady to s tím pilotem dobře cvičí http://www.businessinsider.com...

  No tady to s tím pilotem dobře cvičí http://www.businessinsider.com...

 • Olivav
  21:52 24.05.2017

  No ono nejde asi už jen o cenu ta se vyvíjí pozitivně, ale objevil se report a i F-35 Joint Program Office přiznali, že to není výmysl. Takže F-35 je docela ne tak pecka letadlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No ono nejde asi už jen o cenu ta se vyvíjí pozitivně, ale objevil se report a i F-35 Joint Program Office přiznali, že to není výmysl. Takže F-35 je docela ne tak pecka letadlo jak se tvrdí :) protože problémů ma sakra dost :)

  http://www.pogo.org/straus/iss...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  18:33 23.05.2017

  Niekde v tejto diskusii sa opäť objavil názor, že projekt F-35 je predražený. Neviem to už nájsť, možno to bol práve zablokovaný Omny. V tejto súvislosti vyšiel pred dvomi dňami ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Niekde v tejto diskusii sa opäť objavil názor, že projekt F-35 je predražený. Neviem to už nájsť, možno to bol práve zablokovaný Omny. V tejto súvislosti vyšiel pred dvomi dňami zaujímavý článok, v ktorom sa uvádza možná jednotková cena FGFA (T-50). Tá by mala predstavovať 135 mil. USD v prípade, že India objedná 127 lietadiel. Do vývoja stíhačky by však museli vložiť ďalších 6,7 mld. USD, pričom lietadlá by bolo možné zaviesť až v roku 2027-2028. Celkové náklady Indie na vývoj a obstaranie by sa tak vyšplhali na 24 mld. USD. To by bolo v prepočte na jeden stroj 189 mil. USD. V kontexte dnešnej jednotkovej ceny F-35 pre partnerské krajiny je to skutočne vysoká suma, keďže priemerná cena 10. výrobnej várky F-35 je niekde na úrovni 109,7 mil. USD.

  http://defenceupdate.in/indo-r...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:32 23.05.2017

  Jinak naprosto skvělá stránka se spoustou manuálu a dalších materiálu nejen ke starším US letadlům.

  http://aviationarchives.blogsp...

  Jinak naprosto skvělá stránka se spoustou manuálu a dalších materiálu nejen ke starším US letadlům.

  http://aviationarchives.blogsp...

 • Shania
  09:29 23.05.2017

  mr_kosa:

  něco k tomu zde, spekuluje se, že jde o Kanadu, případně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mr_kosa:

  něco k tomu zde, spekuluje se, že jde o Kanadu, případně Belgie.

  https://www.reddit.com/r/F35Li...

  ----------
  Australie směřuje k 5gen only AF v 2025

  https://news.usni.org/2017/05/...

  Tady je pohled šéfa JPO na ty největší problémy a jak je řešili.

  http://www.airforcemag.com/Fea...

  http://www.airforcemag.com/Fea...

  Rozhovory s Bogdanem, nárůst produkce, soupereni se SH atd.

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • mr_kosa
  17:53 22.05.2017

  Shania ti zacierneni prijemci pri lrip 12, 13 su Izrael, Japonsko, Korea a este iny stat? Alebo japonci/korejci beru F-35A pre dve rozdielne zlozky? Predpokladam, ze Izrael je ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania ti zacierneni prijemci pri lrip 12, 13 su Izrael, Japonsko, Korea a este iny stat? Alebo japonci/korejci beru F-35A pre dve rozdielne zlozky? Predpokladam, ze Izrael je ten komplet zacierneny.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:56 20.05.2017

  Sokrates: jo vždy jsem říkal že ty virtuální těžké náklady jsou jen pro ukázku, operačně to nikdo nepoužívá.

  Mimo integrace externích zbraní v bloku 3F jsem o integraci něčeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates: jo vždy jsem říkal že ty virtuální těžké náklady jsou jen pro ukázku, operačně to nikdo nepoužívá.

  Mimo integrace externích zbraní v bloku 3F jsem o integraci něčeho jako LAU-127 + LAU-115 neviděl. Ale to ani u AG zbraních, takže to tam nejspíš ani neuvádí.

  Souhlasím, že je pro to nic netlačí. Bude to možná důležité pro někoho, kdo časem bude operovat pouze F-35 a nebude mít možnost použít jiný bombtruck.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  06:59 20.05.2017

  Shania: ak sa nemýlim, tak tých 8x AMRAAM externe nebude ani pri Blocku 3F a ešte ani pri Blocku 4 podporovaných. Je to len teoretická možnosť, ktorá by prichádzala do úvahy až v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: ak sa nemýlim, tak tých 8x AMRAAM externe nebude ani pri Blocku 3F a ešte ani pri Blocku 4 podporovaných. Je to len teoretická možnosť, ktorá by prichádzala do úvahy až v ďalších modernizáciách niekedy po roku 2022. Predpokladám, že k integrácii tých duálnych závesníkov tak skoro nedôjde, keďže to jednotlivé krajiny nebudú potrebovať a USA už vôbec nie.
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  23:07 19.05.2017

  Tak ona hlavne neni F-15 jako F-15. Ecka si budou nechavat a to je pro vsechny gen4++ velice dustojny souper. Jasne nepujde s nimi delat prepady na uzemi s pokrocilou PVO. ale jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak ona hlavne neni F-15 jako F-15. Ecka si budou nechavat a to je pro vsechny gen4++ velice dustojny souper. Jasne nepujde s nimi delat prepady na uzemi s pokrocilou PVO. ale jako hlidaci pes pro High Value Target zastanou svoji roli dokonale. Je spoustu ukolu, kde potrebujete vykone stroje, ale gen5 tam nevyuzije svoje prednosti. F-15E a F-18(A)SH jsou pro takovy idealni.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:36 19.05.2017

  Strategist: vidis to zbytečně moc černě, jednak F-16, SH tu budou s F-35 a F-22 dlouho přes 2035, kdy bude nastupovat náhrada za F-15 , F-22 a SH
  + bude i určitě nová generace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Strategist: vidis to zbytečně moc černě, jednak F-16, SH tu budou s F-35 a F-22 dlouho přes 2035, kdy bude nastupovat náhrada za F-15 , F-22 a SH
  + bude i určitě nová generace bezpilotních prostředků.

  F-15 standardně nese 8 AAM. většinou 2-4 9X a 4-6 120, interně do F-22 naložíš 6 120 a 2 9X. F-35 block 2b a 3i unese 2 120, 3F začátkem příštího roku 4 120 a případně 2 9x externě, okolo 2052 se to má zvednout na 6 120 interně.

  Externě můžou naložit dalších 8 120 a přesto bude F-35 mít nejen mnohem menší signaturu než všechny ostatní 4gen stroje, ale taky daleko lepší situační povědomí a prostředky pro vlastní obranu.


  Co je lepší? Díváš se na to uplně špatně.
  Boj proti 4++ strojům je irelevantní, protože to bude boj proti 4++ strojům + pokročilá integrovaná PVO a v tomhle prostřední F-15 může plnit max podporu pro F-22/F-35.
  Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  19:33 19.05.2017

  KOTL: přesně na toto narážím, jak píšete měli F15, F16, F18, A10 a F18SH a teď budou mít pouze trochu F22(kterých je ku celkovému počtu USAF málo) a hodně F35 no, které jedna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOTL: přesně na toto narážím, jak píšete měli F15, F16, F18, A10 a F18SH a teď budou mít pouze trochu F22(kterých je ku celkovému počtu USAF málo) a hodně F35 no, které jedna závada uzemní a které ještě nevíme jak jsou dobré na Air to Air combat, takže za mě bych ty F15 alespoň ponechal.

  To samozdřejmě ano F35 ve stealth konfiguraci unese nejvíc, ale když má nést zbraně i externě tak o stealth přichází a je teď otázka co zvládne boj líp F15 naložená nebo F35 naložená(i externě), u bombardování je to jedno, ale A-A combat?
  Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  17:58 19.05.2017

  Tak Rusko určitě musí nějak reagovat na USA. Problém Evropy se datuje od konce 2.sv. války, těžko lze ekonomicky konkurovat nějaké mocnosti typu USA, když vývoj něčeho nového je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak Rusko určitě musí nějak reagovat na USA. Problém Evropy se datuje od konce 2.sv. války, těžko lze ekonomicky konkurovat nějaké mocnosti typu USA, když vývoj něčeho nového je pořád dražší. Leda, že by se pár evropských států spojilo a dávalo do vývoje hodně peněz. Německo se ze známých důvodů drželo pozadu, myslím, že i brzdilo vývoj EF. V té době tam i zaznívaly hlasy, proč nekoupit Migy 29 od Ruska.
  USA zas mají technologicky dobrý letoun s předstihem před ostatními, že by analogie s F16? Co tenkrát mohlo na západě z Evropy konkurovat, Saab 37 Vigen, Mirage F1, později Mirage 2000?
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  16:51 19.05.2017

  Luky: Jen bych opravil, že Rusko se samo tlačí do pozice konkurenta USA. Dokonce tu byl někde článkek, kdy nějaký rus rozporoval užitečnost T-50 a chtěl místo toho nějakou levnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Jen bych opravil, že Rusko se samo tlačí do pozice konkurenta USA. Dokonce tu byl někde článkek, kdy nějaký rus rozporoval užitečnost T-50 a chtěl místo toho nějakou levnou rychlou stíhačku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:24 19.05.2017

  stirling:
  Airbus ale dělá, testují makety atd. Jen se čeká, co německá vláda (budou volby) a zda se dohodnou s Francií (byly volby) na financování projektu. Přeci jen, aby se ten ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling:
  Airbus ale dělá, testují makety atd. Jen se čeká, co německá vláda (budou volby) a zda se dohodnou s Francií (byly volby) na financování projektu. Přeci jen, aby se ten projekt posunul do další fáze, je potřeba hodně financí, tak Airbus čeká. Němci by to utáhli sami (mají navyšovat rozpočet), ale politicky se jim francouzi hodí. Jim se zase hodí náhrada za Rafaly, stejně tak jako němcům náhrada za Typhoony (nebudou tady věčně). S těma F-35 jde hlavně o technologie a to i kdyby jich němci koupili pár desítek, pro meziobdobí, nebo jen místo Tornad.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  14:49 19.05.2017

  Luky: souhlas, že špičkové jsou teď ale není žádný výhled do budoucna, všichni ostatní už maji minimálně prototyp 5 generace v nějakém stádiu rozpracování. A usa už navyšuje balík ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: souhlas, že špičkové jsou teď ale není žádný výhled do budoucna, všichni ostatní už maji minimálně prototyp 5 generace v nějakém stádiu rozpracování. A usa už navyšuje balík na letoun 6. generace a v evropě se na ničema ještě ani nezačalo pracovat ba co dokonce ani nevzniká žádná dohoda, protože takový vývoj podobného stroje je už nad sílu jednotlivců viz prohlášení tuším saabu, že na novou generaci nemá prostředky. Nikdo netvrdí, že to musí tlačit, ale prostě začít něco dělat. ..
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:37 19.05.2017

  Je to spíš tím, že je Evropa o cca půl generace posunutá. USA měli F-16 a F-15 z konce 70tých let a ty jim dosluhují. Logicky museli dokončit nástupce v devadesátkách a tím zavedli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to spíš tím, že je Evropa o cca půl generace posunutá. USA měli F-16 a F-15 z konce 70tých let a ty jim dosluhují. Logicky museli dokončit nástupce v devadesátkách a tím zavedli první 5. gen na začátku milenia. Další stroj 5. gen přichází teď, aby nahradil zbytek dosluhujících strojů.
  Evropa ale v polovině devadesátek zaváděla svoji 4+ generaci. Nic ji tedy netlačilo do 5.gen, když se ještě zdaleka nevyčerpal potenciál nedávno zařazených konstrukcí. To je hlavní důvod a ne evropská neschopnost.
  Vlastně je to i celkem výhodné....

  Rusko a Čína jsou taky posunuté. Rusko je tlačeno konkurovat USA, tak na 5.gen tlačí víc. Čína zatím není schopná produkovat vlastní motory do 4gen a snaží se zavádět 5gen.
  Evropa na tom není špatně. Rafale, EFT i GripenE jsou špičkové stroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  13:58 19.05.2017

  Vlastne ostali len tri centra na svete, kde existuje vôľa vyrobit stihacie lietadlo 5. gen - USA, Rusko a Cina. V blizkej dobe na to budu mat kapacity realne len USA a Cina. Pri ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vlastne ostali len tri centra na svete, kde existuje vôľa vyrobit stihacie lietadlo 5. gen - USA, Rusko a Cina. V blizkej dobe na to budu mat kapacity realne len USA a Cina. Pri Japonsku je otazne, do akej miery to mysli vazne a do akej je to len pokrova hra s USA. Europa je mimo. Uplne mimo. Ako sa moze v europe uvazovat o lietadle 6.gen, ked nedokaze vyrobit ani 5.gen? Ked to takto pojde dalej, tak patdesiatym druhym statom USA sa stane Europa :)
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  13:37 19.05.2017

  Pro ně je to logická cesta ohledně ekonomické stránky, ale pokud chce být evropa vojensky aspon trosku nezávislá tak by se mohla zmoct aspoň na vývoj jednoho modelu 5/6 generace, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro ně je to logická cesta ohledně ekonomické stránky, ale pokud chce být evropa vojensky aspon trosku nezávislá tak by se mohla zmoct aspoň na vývoj jednoho modelu 5/6 generace, ale zatím to tak nevypadá. Spíše to čím dál více vypadá na totální dominanci na trhu pro f35 a to přitom ma byt strašný propadák co nedokáže letět v dešti...
  Ona vlastně i f35 muze ukazovat duvod proc ve vývoj evropského letadla nové generace neverím. Když si vezmete kolik měla f35 stát a o kolik se to navýšilo pak do toho ty neustále blbosti o tom, že nemůže lítat v dešti a že je neohrabana, pomala, nic neunese nikam nedoletí atd tak v eu by ten projekt podle me zavreli tak po 5 letech ...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:58 19.05.2017

  Strategist, do jisté míry souhlasím s kritikou omezení počtu modelů. Pravdou nicméně je, že třeba USAirF i ve 4. generaci měla jen dva modely stíhaček – velkou F-15 a malou F-16. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Strategist, do jisté míry souhlasím s kritikou omezení počtu modelů. Pravdou nicméně je, že třeba USAirF i ve 4. generaci měla jen dva modely stíhaček – velkou F-15 a malou F-16. Problém je, že v 5. generaci bude málo velkých letadel (F-22), protože jeden lidumil zavřel jejich linku :-/ Takže velkou část jejich úkolů přebírá malá F-35. A také je pravda, že krom toho měli USArmedF k dispozici ještě F-18, F/A-18SH a svého času i F-14 (a to nemluvím o A-10, kterou F-35 vlastně také nahrazuje).

  Každopádně by bylo dobré, kdyby letadlo 5. generace (nebo 6., ať už to bude znamenat cokoliv...) v dohledné době vyvinul a začal vyrábět i někdo jiný za Západu než jen USA. Snad to klapne alespoň v tom Japonsku (třeba ve spolupráci s UK), dobré by bylo, kdyby i v Německu (s Frantíky, nebo klidně i UK), úplně nejvíc nejlepší, kdyby i ve Švédsku (Saab 41 Harpyjor ;-) ).

  Ohledně nosnosti ve stealth konfiguraci – tam přeci F-35 dominuje jednoznačně, krom F-22 žádné zavedené stíhací letadlo nedokáže nést ve stealth konfiguraci vůbec nic ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  12:54 19.05.2017

  japonsky projekt, ak sa zrealizuje, tak ma viest k stihacu pre vybojovanie vzdusnej nadvlady (lebo amici odmietli dodat F22). ako viacucelovy stihac japonci nakupuju F35.

  japonsky projekt, ak sa zrealizuje, tak ma viest k stihacu pre vybojovanie vzdusnej nadvlady (lebo amici odmietli dodat F22). ako viacucelovy stihac japonci nakupuju F35.

 • royal
  10:47 19.05.2017

  shania:
  omlouvam se, uz jsem se docetl ze to je jinak.. cerpal jsem z jednoho clanku kde bylo ze bude pouze pro NAVY..

  shania:
  omlouvam se, uz jsem se docetl ze to je jinak.. cerpal jsem z jednoho clanku kde bylo ze bude pouze pro NAVY..

 • Shania
  10:29 19.05.2017

  royal: proč? protože jsou to všechno F-35B?

  Mají jich postupně koupit 138.

  Na QE budou mít 24 strojů, dalších 24 na pevnině.

  royal: proč? protože jsou to všechno F-35B?

  Mají jich postupně koupit 138.

  Na QE budou mít 24 strojů, dalších 24 na pevnině.

 • Shania
  10:09 19.05.2017

  Je tu ještě jedna věc, bez tornád nebudou mít stroj schopný nest B61-12.

  Takže pokud Tornada nevydrží do té doby než zvládnout vyvinout náhradu a certifikovat ji jako nosič ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je tu ještě jedna věc, bez tornád nebudou mít stroj schopný nest B61-12.

  Takže pokud Tornada nevydrží do té doby než zvládnout vyvinout náhradu a certifikovat ji jako nosič jaderných bomb, budou mít problém.
  Skrýt celý příspěvek

 • royal
  09:48 19.05.2017

  Matesaax:
  Britové nakupují F-35 pouze pro námořnictvo. Pro vzdušné síly plánůjí připojení k nějakému projektu, pravděpodobně k japonskému.

  Matesaax:
  Britové nakupují F-35 pouze pro námořnictvo. Pro vzdušné síly plánůjí připojení k nějakému projektu, pravděpodobně k japonskému.

 • alea206
  09:24 19.05.2017

  To ze Eurofightery neumeji utocit na pozemni cile bych nevidel jako nedostatek schopnosti nebo financi tuhle technologii vyvinout, ale pouze jako nedostatek vule vladnich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To ze Eurofightery neumeji utocit na pozemni cile bych nevidel jako nedostatek schopnosti nebo financi tuhle technologii vyvinout, ale pouze jako nedostatek vule vladnich predstavitelu.
  Navic porovnavat Eurofighter s F35 neni uplne fer. EF byl vytvorenej jako protivaha SU27. Tj. Pro vybojovani vzdusne nadvlady.

  Kdybych byl v pozici Nemcu, tak bych vylepsil EF a koupil 10-20 F35 jako platformu pro senzory a elektronicky boj.
  Vedle toho vyvinout viceucelovej stroj 6. Generace.
  Politicky, technologicky a ekonomicky mi to prijde nejrozumnejsi
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  08:36 19.05.2017

  Nemecka vojenska doktrina Nemcov netlači do urychleneho nákupu F-35. Nemecko podla dnešnej ustavy nesmie viest nejake ozbrojene akcie pri ktorych by nepozorovane prenikalo na nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemecka vojenska doktrina Nemcov netlači do urychleneho nákupu F-35. Nemecko podla dnešnej ustavy nesmie viest nejake ozbrojene akcie pri ktorych by nepozorovane prenikalo na nebo "predpokladaneho ruskeho nepriatela". Pri obrane Nemecka si vystačia s Eurofightermi, este dalšich 20 rokov, lebo Rusi proste nebude mat dovtedy nič podobne F-35.
  Druha vec je, že ak by to politika vyžadovala, F-35 v Nemecku možu byt aj zajtra. Proste požiadaju Američanov aby si tam Američania poslali svoje. Nemci maju čas si počkat na realne vystupy z uživania F-35 v inych štatoch EU. Podla mna kupovat F-35 je pre nich nevyhodne. A v ramci skupiny Airbus si môžu za 20 rokov vyprojetkovat vlastnu pokročilu mašinu. Či už to bude kopia F-35, alebo letadlo, ktore vyhne chybam F-35.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:52 19.05.2017

  Skelet: já to tak (primárně) myslel. I když schopnost vedení obrovských technologických projektů bude v USA i tak nad Evropou, i kdyby Evropa nebyla sluníčková.

  Skelet: já to tak (primárně) myslel. I když schopnost vedení obrovských technologických projektů bude v USA i tak nad Evropou, i kdyby Evropa nebyla sluníčková.

 • skelet
  07:37 19.05.2017

  fenri: ono to ani tak nebude o technických schopnostech Evropy, ale spíše o politickém ladění Evropy, kde se posledních dvacet tváříme, že armáda a válka neexistuje a celkově je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri: ono to ani tak nebude o technických schopnostech Evropy, ale spíše o politickém ladění Evropy, kde se posledních dvacet tváříme, že armáda a válka neexistuje a celkově je tohle mocinky fujky.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  23:55 18.05.2017

  Svým způsobem je fascinující, že Eurofighter, jehož reálné (nikoliv ideové) kořeny lze najít v roce 1986 (ano, před více než 30 lety) dosud nedosáhl škály operační způsobilosti a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Svým způsobem je fascinující, že Eurofighter, jehož reálné (nikoliv ideové) kořeny lze najít v roce 1986 (ano, před více než 30 lety) dosud nedosáhl škály operační způsobilosti a víceúčelovosti, kterou disponuje F-35. Svědčí to o Evropě a svědčí o dosud nepřekonané (a tipuji, že nějaký pátek to ještě potrvá) schopnosti USA ve vyvíjení extrémně sofistikovaných zbraňových systémů. Z hlediska rychlosti vývoje a "přepsání praviel hry" není F-35 zdaleka takový úspěch, jako F-22 (nabízí se otázka, zda je vlastně svědkem úpadku, či naopak F-22 byl extrémní sukces), přesto jde o projekt s výrazně větší dynamikou a funkčností, než je světový standard.
  Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  23:35 18.05.2017

  Je jasne,ze nakup dalších Eurofighteru by byl nejlevnější a nejednodussi reseni,ale na druhou stranu si musí Němci položit otázku zda ma kolem roku 2025 cenu investovat do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je jasne,ze nakup dalších Eurofighteru by byl nejlevnější a nejednodussi reseni,ale na druhou stranu si musí Němci položit otázku zda ma kolem roku 2025 cenu investovat do starnouciho Eurofighteru,když většina okolnich zemich prezbrojuje na moderní F-35.Příkladem jdou Nemcum napr.Italove a Britove,kteří kromě Eurofighteru kupuji i novou generaci v podobe F-35.Ostatne v podobne situaci bude i Francie,které by se take po roce 2030 hodil nejaky letoun nove generace,takže tady se vyložené nabízí spolupráce s Němci na novem bojovem letounu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  23:15 18.05.2017

  Kolt: no napsal jsem to ze 2 důvodů za prvé protože spoléhat se pouze na 1 typ mi přijde nebezpečne, v případě nějake chyby je uzemněné celé letectvo(mimo raptory, ale těch je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: no napsal jsem to ze 2 důvodů za prvé protože spoléhat se pouze na 1 typ mi přijde nebezpečne, v případě nějake chyby je uzemněné celé letectvo(mimo raptory, ale těch je málo) a d tou nosnosti jsem to myslel spíše na počet bomba hlavně ve stealth konfiguraci, tudíž pouze v šachtach, to s těmi kontejnery a nádržemi samozřejmě vím
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:36 18.05.2017

  Pitris, Turci jsou aktivními účastníky programu vývoje JSF, těžko jim ho neprodat :-/

  Pitris, Turci jsou aktivními účastníky programu vývoje JSF, těžko jim ho neprodat :-/

 • KOLT
  21:34 18.05.2017

  Strategist, s tou nosností si děláte srandu, ne? F-16 unese o půl tuny méně než F-35, Typhoon o necelou tunu více. Jenže obě ta letadla musí v naprosté většině případů nést ještě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Strategist, s tou nosností si děláte srandu, ne? F-16 unese o půl tuny méně než F-35, Typhoon o necelou tunu více. Jenže obě ta letadla musí v naprosté většině případů nést ještě externí nádrže, zaměřovací kontejnery (při misích A-G) či prostředky elektronického boje. F-35 má toto všechno jaksi standardně pořád, čili ve výsledku má vyšší nosnost výzbroje než dvoumotorový Typhoon... Tak v čem je, herdek, problém?
  Skrýt celý příspěvek

 • Pitris
  21:16 18.05.2017

  Je to pravdu pravda, že Turecko má objednány F-35. To jako opravdu chce USA dodat tak pokročilý zbrojní systém do téhle země??? Tož to snad ne!

  Je to pravdu pravda, že Turecko má objednány F-35. To jako opravdu chce USA dodat tak pokročilý zbrojní systém do téhle země??? Tož to snad ne!

 • Strategist
  21:04 18.05.2017

  soldy: souhlasím, není dobré aby celé letectvo US bylo pouze z F35, v Evropě máme ještě Eurofightery takže nám to něco jistí. Myslím, že by bylo lepší kdyby si USAF ponechala ...
  Zobrazit celý příspěvek

  soldy: souhlasím, není dobré aby celé letectvo US bylo pouze z F35, v Evropě máme ještě Eurofightery takže nám to něco jistí. Myslím, že by bylo lepší kdyby si USAF ponechala všechny F 15 a část F16(alespoň pro národní gardu) místo tak obrovského množsví pouze F35, ono F35 může být technický zázrak co rozmetá PVO skoro všude ale její nosnost je velmi omezená, když vezmem v úvahu, že musí nést i rakety na Air to air obranu, pak na air to ground zbraně moc nezbývá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  19:23 18.05.2017

  ...tak nějak němcům moc jiných možností ani nezbývá.

  Soldy: Zera ani tak ne, jako připravení a vycvičení Japs

  ...tak nějak němcům moc jiných možností ani nezbývá.

  Soldy: Zera ani tak ne, jako připravení a vycvičení Japs

 • Soldy
  19:11 18.05.2017

  JN Američani to udělali chytře F-35 možná není nejlepší ale jeto jediný zástupce NATO na trhu pro budoucnost proto ho každý kupuje.
  Osobně jsem proti F-35 myslím že když celá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JN Američani to udělali chytře F-35 možná není nejlepší ale jeto jediný zástupce NATO na trhu pro budoucnost proto ho každý kupuje.
  Osobně jsem proti F-35 myslím že když celá letka NATO bude vyzbrojená jedním typem a náš nepřítel zjistí chybu tak jsme v prd-li třeba Ačr nemá na to aby 10x modernizovala letouny VIZ. Zera USA se naučila jak mají bojovat a tím prakticky vyhráli válku.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:06 18.05.2017

  iceman: Francie zatím nic nevyvíjí, Španělsko zatím nic nenakupuje, Švédsko je zatím potichu, Japonsko už zahájilo vývoj 6.generace a Britové lehce flirtují s japonským programem.

  iceman: Francie zatím nic nevyvíjí, Španělsko zatím nic nenakupuje, Švédsko je zatím potichu, Japonsko už zahájilo vývoj 6.generace a Britové lehce flirtují s japonským programem.

 • Rase
  17:40 18.05.2017

  Tohle je hodně divné. Uvidíme po volbách. Osobně si ale myslím, že jde zda není možné použít některé systémy z F-35 pro vlastní letoun:

  Manažer společnosti Airbus, Dirk Hoke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je hodně divné. Uvidíme po volbách. Osobně si ale myslím, že jde zda není možné použít některé systémy z F-35 pro vlastní letoun:

  Manažer společnosti Airbus, Dirk Hoke oznámil, že společnost Airbus již připravila studie na nový letoun 6.generace, který nahradí stíhací bombardéry Tornádo a dle předchozích oznámení, patrně i stíhací letouny Typhoon. Airbus už o projektu intenzivně jedná krom německé vlády, i s vládami dalších evropských zemí (Francie). Projekt nese označení NGWS (zbraňový systém nové generace). Projekt NGWS má disponovat zásadními technickými inovacemi. Design je již rozpracovaný, konstruktéři již pracují s modely a jsou zajišťovány finance pro vstupy. Na zmíněných vstupech v hodnotě miliard eur se má podílet několik států. O tom, zda připravovaný bojový letoun bude používat Bundeswehr, rozhodne německá vláda pravděpodobně po volbách do spolkového sněmu, které se uskuteční v září 2017. Vzhledem k tomu, že nový letoun by měl být schopný nasazení do roku 2035, tak definitivní rozhodnutí o nové platformě, musí padnout během dalších dvou až tří let. Na začátku roku 2018 má být dokončena rozsáhlá studie celého projektu. K tomu, aby se projekt mohl uskutečnit, bude ale zapotřebí, aby nad ním převzaly záštitu vlády několika evropských zemí. Podle Hokeho to budou Německo a Francie.

  http://palba.cz/viewtopic.php?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Iceman8241
  17:07 18.05.2017

  Německo trochu zaspalo a teď už nemají nikoho s kým by mohli financovat vývoj nástupce dosluhující platformy Tornado. Pokud Eurofighter Jagdflugzeu neprolobuje výjimečně nízkou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Německo trochu zaspalo a teď už nemají nikoho s kým by mohli financovat vývoj nástupce dosluhující platformy Tornado. Pokud Eurofighter Jagdflugzeu neprolobuje výjimečně nízkou cenu, tak je zřejmě vymalováno.
  Skrýt celý příspěvek