Stíhačky F-35 Lightning II pro Německo?

F-35A Lightning II; větší foto / US Air Force 

Německo dosud stálo zcela stranou od programu stíhačky F-35 Lightning II. Podle informací zpravodajské agentury Reuters ale Berlín požádal Spojené státy o utajované informace o schopnostech stíhaček F-35. Berlín chce pochopit všechny technologické možnosti F-35 - poté případně přijmout rozhodnutí, zda stíhačky F-35 nakoupí.

Německé letectvo se v současné době opírá především o 125 víceúčelových stíhaček Eurofighter Typhoon, 64 úderných/útočných letadel Tornado IDS a 29 letadel pro průzkum a vedení rádioelektronického boje Tornado ECR. 

Německé stíhačky Tornado zůstanou ve výzbroji minimálně do roku 2025. Německo tak již nyní musí začít hledat adekvátní náhradu, aby dokázalo plynule přejít na nový typ a neztratilo své schopnosti.

Zastoupit Tornada mohou stroje Eurofighter. Současné německé stíhačky Eurofighter však mají jen omezené možnosti používat zbraně vzduch-země. Německo plánuje Eurofightery vylepšit na verzi Phase 3 Enhacement (P3E), která dovoluje použití nejmodernější výzbroje vzduch-země (Paveway IV, Brimstone 2, KEPD 350) i střely vzduch-vzduch Meteor.

Součástí vylepšení P3E je instalace radaru Captor E-Scan (AESA), který umožní vést simultánně boj vzduch-vzduch i vzduch-země. Podle agentury Reuters ale německý program P3E nabírá zpoždění a není jasné, zda budou německé Eurofightery na tuto verzi vylepšeny.

Na pozadí problémů s letouny Eurofighter a nutností najít náhradu za letadla Tornado se Německo začíná zajímat o stíhačky F-35 Lightning II. Ty jsou primárně určeny pro vedení boje vzduch-země (náhrada za Tornado IDS) ale díky svému bohatému elektronickému vybavení i k vedení radioelektronického boje (náhrada za Tornado ECR).

Agentura Reuters měla šanci nahlédnout do žádosti zaslaném Berlínem do Washingtonu. Stojí v ní, že německé ministerstvo obrany provede “na konci letošního roku hloubkové hodnocení dostupných řešení na trhu, včetně stíhaček F-35."

V polovině roku 2018 německé letectvo dokončí podrobnou analýzu všech dostupných řešení (tedy především F-35 vs. Eurofighter) a následně Berlín přijme politické rozhodnutí, která bojová letadla nakoupí.

“Abychom pochopili nejmodernější technologie F-35, německé letectvo požádalo o informace o utajovaných schopnostech F-35 a speciálně o schopnostech senzorového vybavení, informačního managementu a operačních schopnostech,” cituje agentura Reuters žádost zaslánou německou vládou do Washingtonu.

Případný nákup F-35 jistě zvedne v Německu vlnu nevole, protože významná část stíhaček Eurofighter vzniká právě Německu. Zájem Berlína je o to více překvapující, protože v Německu sídlí mezinárodní firma Eurofighter Jagdflugzeug, která vyrábí stíhačky Eurofighter a nabízí je i zahraničním zájemcům - konkuruje tedy právě stíhačkám F-35.

Pro nákup F-35 ale mluví problémy s integrací zbraní vzduch-země do Eurofighterů a klesající cena F-35 - ta si již nezadá s cenou stíhačky Eurofighter a v budoucnu má dále poklesnout.

Navíc němečtí klíčoví spojenci - Velká Británie, Nizozemsko, Norsko, Itálie, Dánsko a Turecko, již stíhačky F-35 objednali. O nákup F-35 uvažuje také Belgie, Švýcarsko, Finsko, Řecko, Polsko, Španělsko a dokonce Rumunsko.

Principálně může Německo nakoupit několik desítek stíhaček F-35A Lightning (verze s klasickým startem a přistáním) jako náhradu za letouny Tornado IDS a Tornado ECR.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Cvičení Red Flag: Stíhačka F-35 ničí soupeře poměrem 15:1

Na probíhajícím leteckém cvičení Red Flag 17-1 na základně Nellis Air Force Base prokázala stíhačka ...

Stíhačka F/A-18 Advanced Super Hornet proti F-35C

Podle magazínu Defense One firma Boeing spustila kampaň proti programu stíhaček F-35C Lightning II ...

Německá armáda radikálně posiluje

Podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung německý Bundeswehr v následujících letech ...

Německo hledá novou útočnou pušku

Německé ministerstvo obrany vyhlásilo výběrové řízení na výrobu a dodání 120 tisíc útočných pušek ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Olivav
  10:01 26.05.2017

  Shania, jen k té kauze APA. Když jsi před časem přišel s tím, že APA je plná nesmyslů a o tom, že je rozmetali na půdě parlamentu, tak jsem hledal. Na f-16.net je snůška keců ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania,

  jen k té kauze APA. Když jsi před časem přišel s tím, že APA je plná nesmyslů a o tom, že je rozmetali na půdě parlamentu, tak jsem hledal.

  Na f-16.net je snůška keců tam se to nedá brát vážne a tak jsem si našel a přečetl přepis toho slyšení.

  1. V kauze byly jakoby na oko spojeny APA jedni dobráci s počítačovou simulací
  2. APA z toho vyšla s tím, že jejich závěry jsou správné pokud se vezme v potaz co věděli. Jinak řečeno data ze kterých vycházela APA a jejich interpretace byly naprosto v pořádku.
  3. Počítačová simulace už si nevzpomenu koho byla špatná a ani renomovaná forma, kterou se zaštiťovali nic pro ně nepřipravovali. Ti byli označeni za lháře, ale APA nikoliv.
  4. Na uzavřeném jednání, kde se od APA nikdo nedostal se robírala tajná data a simulace LM. Ty daly jiné výsledky než APA.

  Závěř byl volně cituji
  - APA měla v bodech ohledně ceny a skluzu pravdu, ale LM pracuje na nápravě atd...
  - ohledbně závěrů nelze APA nic vytknout, ale musíme konstatovat, že neměli přístup ke klíčovým datům, která má jen LM a některé osoby s projektem spojené. Tyto analýzy ukázaly proč se závěry APA a LM liší a potvrzuje to, že APA byly limitována tím, že šlo o soukromý subjekt mimo projekt
  - snaha APA přesvědčit o nutnosti nákupu F-22 je bezpředmětná, protže linky jsou zavřené a i při opětovném nastartování stále platí, že F-22 nesmí být dodán nikou kromě USAF

  Když pak člověk hledá např na f-16.net tak najde i erly typu, že APA byl kůň LM a měl vést k tomu, že právě toto slyšení pomůže LM prolobovat F-35 do Australských vzdušných sil apod..

  Spíše to vypadá na solidní snahu pár lidí co tomu rozumí psát zajímavé texty, ale u zejména zranitelnosti F-35 neměli některá data. Takže jejich články v případě obecných závěrů jako výkony TR modulů, vztah mezi detekovatelností letadel vzhledem k RCS apod. byly OK

  Já to jako průšvih v tom kongresu či co nevidím.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:25 25.05.2017

  Omny1: aktuálně je vyrobeno operačních 210 F-35 a bude jich vyrobeno okolo 300 než bude verze 1.0 (block 3f) příští rok. Flotila má nalítáno přes 90000hodin. F-35 Fast Facts - ...Zobrazit celý příspěvek

  Omny1: aktuálně je vyrobeno operačních 210 F-35 a bude jich vyrobeno okolo 300 než bude verze 1.0 (block 3f) příští rok. Flotila má nalítáno přes 90000hodin.

  F-35 Fast Facts - May 2017
  http://www.f-16.net/forum/down...

  To že se stroj testuje, vyrábí a je v operačním nasazení se říká Concurrent Product Development.

  Takže první vyrobené stroje budou vyžadovat větší a dražší modifikace a pravděpodobně je použijí jen na výcvik, později vyrobené serie naopak budou mít jen softwarový update.  A tady máš detailní vysvětlení toho přehřívání pumovnice...pokud ti moje odpoved nestačila....

  https://www.reddit.com/r/Drago...

  Tak doufám že o tom nějakou dobu neuslyším, než to zas někdo vytáhne.Skrýt celý příspěvek

 • Omny1
  16:08 25.05.2017

  Shania
  jasně takže ono se vyrobilo 175 ks a stále se testuje o))....a stále se nachází problémy o))).....tak hlavně, že si to všechno umíš hezky vysvětlit o))

  Shania
  jasně takže ono se vyrobilo 175 ks a stále se testuje o))....a stále se nachází problémy o))).....tak hlavně, že si to všechno umíš hezky vysvětlit o))

 • Omny1
  16:08 25.05.2017

  Shania
  jasně takže ono se vyrobilo 175 ks a stále se testuje o))....a stále se nachází problémy o))).....tak hlavně, že si to všechno umíš hezky vysvětlit o))

  Shania
  jasně takže ono se vyrobilo 175 ks a stále se testuje o))....a stále se nachází problémy o))).....tak hlavně, že si to všechno umíš hezky vysvětlit o))

 • Shania
  12:28 25.05.2017

  Olivav: verze 3F pro F-35A bude už v září-říjen 2017, dokončení programu proběhne na začátku 2018. DOTE E se nikdy netrefilo v jejich odhadech, nemají s tím žádný zkušenosti, ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: verze 3F pro F-35A bude už v září-říjen 2017, dokončení programu proběhne na začátku 2018.

  DOTE E se nikdy netrefilo v jejich odhadech, nemají s tím žádný zkušenosti, oni prostě jen jednou podle svých tabulek. Jeden z důvodu proč odhadovali tak velké zpoždění bylo nízké tempo testu zbraní, tak jim to nevycházelo, to že OT může udělat v rychlém sledu těch testů mnohem víc najednou jim vůbec nedocházelo a přesně to se taky stalo.


  Co se týká kauzy APA, senát je slušně poslal do háje. APA je zodpovědná za jednu z největších dezinformačních kampaní a schválně se můžeš po letech podívat, kolik těch jejich odhadů se vlastně vyplnilo.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  11:42 25.05.2017

  Co je ovšem taky přelomové jaký drobnohled na F-35 používají. Real-time rozbory z gauče díky kvantům informací. Mě zaujala kauza APA F35 a Austrálie - kde APA nedopadla po ...Zobrazit celý příspěvek

  Co je ovšem taky přelomové jaký drobnohled na F-35 používají. Real-time rozbory z gauče díky kvantům informací.

  Mě zaujala kauza APA F35 a Austrálie - kde APA nedopadla po slyšení špatně, ale kritika byla odmítnuta, protože ty zásadní informace veřejnost neví a hned tak se nedoví. Prostě rozbor bez veškerých dat je nesmysl.

  To éro je porstě zajímavé a docela hezky se o něm čte a vyvolává boužlivé debaty jako při nějakém vyhlášeném fotbalovém zápase ;-)Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  11:37 25.05.2017

  Shania, samo sebou. Problémy byly a budou je muset řešit. Pokud by vyšel ten nejhorší scénář s té zprávy, tak to dořeší okolo CY2020, což není až taková trága. Jen se m líbí, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania,

  samo sebou. Problémy byly a budou je muset řešit. Pokud by vyšel ten nejhorší scénář s té zprávy, tak to dořeší okolo CY2020, což není až taková trága. Jen se m líbí, že tu zprávu více méne potvrdili.

  Četl jsem na tohle téma (myslím tu zprávu) tři články od horroru až po optimismus. Asi to bude někde mezi. Navíc Izraelci si to éro pochvalují a to je alespoň pro mě silný signál, že to není takový šunt jak např tvrdí jistý Sprey.

  To s tím katapultem to je ale stará věc ne? Kterou asi zase vytáhli a potvrdili, že je to jen u lehčího letadla při startu. Šlo tam o konfiguraci předního kola či co? Nevyřešil by to ten elektromagnetický katapult? Pokud se ovšem díky Trumpovi nevrátí k páře.

  Diky to video mě zaujalo. I ty ukázky kde co je.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:23 25.05.2017

  Olivav: ano kupodivu během testování nachází různé problémy a ty se pak snaží co nejlépe vyřešit, je to asi smysl proč je testují:) ASi by bylo lepší nejdřív zjistit, co je POGO ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: ano kupodivu během testování nachází různé problémy a ty se pak snaží co nejlépe vyřešit, je to asi smysl proč je testují:)

  ASi by bylo lepší nejdřív zjistit, co je POGO za organizaci a jaké jsou jejich cíle a jakými prostředky je chtějí dosáhnout. Půlka anti JSF článků vycházela z jejich režie a jejich zdrojů. Tohle už jen posmrtné škubání a využívání posledních zbytků z Gilmorova posledního DOTE E reportu.

  A pak jsme zase zpět u DOTE E, to co je tu označeno jako neefektivní/ nedostatečné je zcela pravda, ale vychází to z toho, že kancelářský krysy mají tabulky co má finální produkt 3F umět a logicky 2b a 3i mají vůči němu nedostatečné schopnosti PRESNE JAK TO BYLO PLANOVANO.

  Tady máš níže videa s Bogdanem, kde o těch chybách a jak je řešili mluví, mluví i o zkusenostech s programem, armádními programy obecně atd.

  http://www.f-16.net/forum/view...

  Dokonce a to teď na plno musím uznat, že jsem se spletl, mluví o Trumpově pozitivním vlivu na snížení ceny. Tedy lrip 10 byl dohodnut velmi rychle za lepších podmínek, než JPO čekalo po lrip 9.

  Co se týká těch vybrací při startu, je to jen u lehce naložených F-35C (s méně než plnou nádrží) a problém očividně není nic zásadního, řeší to změnou toho jak se pilot připoutá a nějaké změny na uchycení stoje ke katapultu.

  -----------

  Jinak parádní video.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  09:35 25.05.2017

  Sorry za šílený off topic, ale nedalo mi to šoupnout to tu: Video z panoramatickými záběry z Mosulu - je to z paluby Mi-28 Irácké armády a komentuje to borec z ...Zobrazit celý příspěvek

  Sorry za šílený off topic, ale nedalo mi to šoupnout to tu:

  Video z panoramatickými záběry z Mosulu - je to z paluby Mi-28 Irácké armády a komentuje to borec z BBC

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  22:07 24.05.2017

  taky zajímavé počtení https://www.bloomberg.com/news...

  taky zajímavé počtení https://www.bloomberg.com/news...

 • Olivav
  21:56 24.05.2017

  No tady to s tím pilotem dobře cvičí http://www.businessinsider.com...

  No tady to s tím pilotem dobře cvičí http://www.businessinsider.com...

 • Olivav
  21:52 24.05.2017

  No ono nejde asi už jen o cenu ta se vyvíjí pozitivně, ale objevil se report a i F-35 Joint Program Office přiznali, že to není výmysl. Takže F-35 je docela ne tak pecka letadlo ...Zobrazit celý příspěvek

  No ono nejde asi už jen o cenu ta se vyvíjí pozitivně, ale objevil se report a i F-35 Joint Program Office přiznali, že to není výmysl. Takže F-35 je docela ne tak pecka letadlo jak se tvrdí :) protože problémů ma sakra dost :)

  http://www.pogo.org/straus/iss... Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  18:33 23.05.2017

  Niekde v tejto diskusii sa opäť objavil názor, že projekt F-35 je predražený. Neviem to už nájsť, možno to bol práve zablokovaný Omny. V tejto súvislosti vyšiel pred dvomi dňami ...Zobrazit celý příspěvek

  Niekde v tejto diskusii sa opäť objavil názor, že projekt F-35 je predražený. Neviem to už nájsť, možno to bol práve zablokovaný Omny. V tejto súvislosti vyšiel pred dvomi dňami zaujímavý článok, v ktorom sa uvádza možná jednotková cena FGFA (T-50). Tá by mala predstavovať 135 mil. USD v prípade, že India objedná 127 lietadiel. Do vývoja stíhačky by však museli vložiť ďalších 6,7 mld. USD, pričom lietadlá by bolo možné zaviesť až v roku 2027-2028. Celkové náklady Indie na vývoj a obstaranie by sa tak vyšplhali na 24 mld. USD. To by bolo v prepočte na jeden stroj 189 mil. USD. V kontexte dnešnej jednotkovej ceny F-35 pre partnerské krajiny je to skutočne vysoká suma, keďže priemerná cena 10. výrobnej várky F-35 je niekde na úrovni 109,7 mil. USD.

  http://defenceupdate.in/indo-r... Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:32 23.05.2017

  Jinak naprosto skvělá stránka se spoustou manuálu a dalších materiálu nejen ke starším US letadlům.

  http://aviationarchives.blogsp...

  Jinak naprosto skvělá stránka se spoustou manuálu a dalších materiálu nejen ke starším US letadlům.

  http://aviationarchives.blogsp...

 • Shania
  09:29 23.05.2017

  mr_kosa: něco k tomu zde, spekuluje se, že jde o Kanadu, případně ...Zobrazit celý příspěvek

  mr_kosa:

  něco k tomu zde, spekuluje se, že jde o Kanadu, případně Belgie.

  https://www.reddit.com/r/F35Li...

  ----------
  Australie směřuje k 5gen only AF v 2025

  https://news.usni.org/2017/05/...

  Tady je pohled šéfa JPO na ty největší problémy a jak je řešili.

  http://www.airforcemag.com/Fea...

  http://www.airforcemag.com/Fea...

  Rozhovory s Bogdanem, nárůst produkce, soupereni se SH atd.

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • mr_kosa
  17:53 22.05.2017

  Shania ti zacierneni prijemci pri lrip 12, 13 su Izrael, Japonsko, Korea a este iny stat? Alebo japonci/korejci beru F-35A pre dve rozdielne zlozky? Predpokladam, ze Izrael je ten ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania ti zacierneni prijemci pri lrip 12, 13 su Izrael, Japonsko, Korea a este iny stat? Alebo japonci/korejci beru F-35A pre dve rozdielne zlozky? Predpokladam, ze Izrael je ten komplet zacierneny.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:56 20.05.2017

  Sokrates: jo vždy jsem říkal že ty virtuální těžké náklady jsou jen pro ukázku, operačně to nikdo nepoužívá. Mimo integrace externích zbraní v bloku 3F jsem o integraci něčeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates: jo vždy jsem říkal že ty virtuální těžké náklady jsou jen pro ukázku, operačně to nikdo nepoužívá.

  Mimo integrace externích zbraní v bloku 3F jsem o integraci něčeho jako LAU-127 + LAU-115 neviděl. Ale to ani u AG zbraních, takže to tam nejspíš ani neuvádí.

  Souhlasím, že je pro to nic netlačí. Bude to možná důležité pro někoho, kdo časem bude operovat pouze F-35 a nebude mít možnost použít jiný bombtruck.Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  06:59 20.05.2017

  Shania: ak sa nemýlim, tak tých 8x AMRAAM externe nebude ani pri Blocku 3F a ešte ani pri Blocku 4 podporovaných. Je to len teoretická možnosť, ktorá by prichádzala do úvahy až v ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: ak sa nemýlim, tak tých 8x AMRAAM externe nebude ani pri Blocku 3F a ešte ani pri Blocku 4 podporovaných. Je to len teoretická možnosť, ktorá by prichádzala do úvahy až v ďalších modernizáciách niekedy po roku 2022. Predpokladám, že k integrácii tých duálnych závesníkov tak skoro nedôjde, keďže to jednotlivé krajiny nebudú potrebovať a USA už vôbec nie.Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  23:07 19.05.2017

  Tak ona hlavne neni F-15 jako F-15. Ecka si budou nechavat a to je pro vsechny gen4++ velice dustojny souper. Jasne nepujde s nimi delat prepady na uzemi s pokrocilou PVO. ale jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak ona hlavne neni F-15 jako F-15. Ecka si budou nechavat a to je pro vsechny gen4++ velice dustojny souper. Jasne nepujde s nimi delat prepady na uzemi s pokrocilou PVO. ale jako hlidaci pes pro High Value Target zastanou svoji roli dokonale. Je spoustu ukolu, kde potrebujete vykone stroje, ale gen5 tam nevyuzije svoje prednosti. F-15E a F-18(A)SH jsou pro takovy idealni.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:36 19.05.2017

  Strategist: vidis to zbytečně moc černě, jednak F-16, SH tu budou s F-35 a F-22 dlouho přes 2035, kdy bude nastupovat náhrada za F-15 , F-22 a SH + bude i určitě nová generace ...Zobrazit celý příspěvek

  Strategist: vidis to zbytečně moc černě, jednak F-16, SH tu budou s F-35 a F-22 dlouho přes 2035, kdy bude nastupovat náhrada za F-15 , F-22 a SH
  + bude i určitě nová generace bezpilotních prostředků.

  F-15 standardně nese 8 AAM. většinou 2-4 9X a 4-6 120, interně do F-22 naložíš 6 120 a 2 9X. F-35 block 2b a 3i unese 2 120, 3F začátkem příštího roku 4 120 a případně 2 9x externě, okolo 2052 se to má zvednout na 6 120 interně.

  Externě můžou naložit dalších 8 120 a přesto bude F-35 mít nejen mnohem menší signaturu než všechny ostatní 4gen stroje, ale taky daleko lepší situační povědomí a prostředky pro vlastní obranu.


  Co je lepší? Díváš se na to uplně špatně.
  Boj proti 4++ strojům je irelevantní, protože to bude boj proti 4++ strojům + pokročilá integrovaná PVO a v tomhle prostřední F-15 může plnit max podporu pro F-22/F-35.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 5