Stíhačky F-35 Lightning II pro Německo?

F-35A Lightning II; větší foto / US Air Force 

Německo dosud stálo zcela stranou od programu stíhačky F-35 Lightning II. Podle informací zpravodajské agentury Reuters ale Berlín požádal Spojené státy o utajované informace o schopnostech stíhaček F-35. Berlín chce pochopit všechny technologické možnosti F-35 - poté případně přijmout rozhodnutí, zda stíhačky F-35 nakoupí.

Německé letectvo se v současné době opírá především o 125 víceúčelových stíhaček Eurofighter Typhoon, 64 úderných/útočných letadel Tornado IDS a 29 letadel pro průzkum a vedení rádioelektronického boje Tornado ECR. 

Německé stíhačky Tornado zůstanou ve výzbroji minimálně do roku 2025. Německo tak již nyní musí začít hledat adekvátní náhradu, aby dokázalo plynule přejít na nový typ a neztratilo své schopnosti.

Zastoupit Tornada mohou stroje Eurofighter. Současné německé stíhačky Eurofighter však mají jen omezené možnosti používat zbraně vzduch-země. Německo plánuje Eurofightery vylepšit na verzi Phase 3 Enhacement (P3E), která dovoluje použití nejmodernější výzbroje vzduch-země (Paveway IV, Brimstone 2, KEPD 350) i střely vzduch-vzduch Meteor.

Součástí vylepšení P3E je instalace radaru Captor E-Scan (AESA), který umožní vést simultánně boj vzduch-vzduch i vzduch-země. Podle agentury Reuters ale německý program P3E nabírá zpoždění a není jasné, zda budou německé Eurofightery na tuto verzi vylepšeny.

Na pozadí problémů s letouny Eurofighter a nutností najít náhradu za letadla Tornado se Německo začíná zajímat o stíhačky F-35 Lightning II. Ty jsou primárně určeny pro vedení boje vzduch-země (náhrada za Tornado IDS) ale díky svému bohatému elektronickému vybavení i k vedení radioelektronického boje (náhrada za Tornado ECR).

Agentura Reuters měla šanci nahlédnout do žádosti zaslaném Berlínem do Washingtonu. Stojí v ní, že německé ministerstvo obrany provede “na konci letošního roku hloubkové hodnocení dostupných řešení na trhu, včetně stíhaček F-35."

V polovině roku 2018 německé letectvo dokončí podrobnou analýzu všech dostupných řešení (tedy především F-35 vs. Eurofighter) a následně Berlín přijme politické rozhodnutí, která bojová letadla nakoupí.

“Abychom pochopili nejmodernější technologie F-35, německé letectvo požádalo o informace o utajovaných schopnostech F-35 a speciálně o schopnostech senzorového vybavení, informačního managementu a operačních schopnostech,” cituje agentura Reuters žádost zaslánou německou vládou do Washingtonu.

Případný nákup F-35 jistě zvedne v Německu vlnu nevole, protože významná část stíhaček Eurofighter vzniká právě Německu. Zájem Berlína je o to více překvapující, protože v Německu sídlí mezinárodní firma Eurofighter Jagdflugzeug, která vyrábí stíhačky Eurofighter a nabízí je i zahraničním zájemcům - konkuruje tedy právě stíhačkám F-35.

Pro nákup F-35 ale mluví problémy s integrací zbraní vzduch-země do Eurofighterů a klesající cena F-35 - ta si již nezadá s cenou stíhačky Eurofighter a v budoucnu má dále poklesnout.

Navíc němečtí klíčoví spojenci - Velká Británie, Nizozemsko, Norsko, Itálie, Dánsko a Turecko, již stíhačky F-35 objednali. O nákup F-35 uvažuje také Belgie, Švýcarsko, Finsko, Řecko, Polsko, Španělsko a dokonce Rumunsko.

Principálně může Německo nakoupit několik desítek stíhaček F-35A Lightning (verze s klasickým startem a přistáním) jako náhradu za letouny Tornado IDS a Tornado ECR.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Cvičení Red Flag: Stíhačka F-35 ničí soupeře poměrem 15:1

Na probíhajícím leteckém cvičení Red Flag 17-1 na základně Nellis Air Force Base prokázala stíhačka ...

Stíhačka F/A-18 Advanced Super Hornet proti F-35C

Podle magazínu Defense One firma Boeing spustila kampaň proti programu stíhaček F-35C Lightning II ...

Německá armáda radikálně posiluje

Podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung německý Bundeswehr v následujících letech ...

Německo hledá novou útočnou pušku

Německé ministerstvo obrany vyhlásilo výběrové řízení na výrobu a dodání 120 tisíc útočných pušek ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Strategist
  23:15 18.05.2017

  Kolt: no napsal jsem to ze 2 důvodů za prvé protože spoléhat se pouze na 1 typ mi přijde nebezpečne, v případě nějake chyby je uzemněné celé letectvo(mimo raptory, ale těch je ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: no napsal jsem to ze 2 důvodů za prvé protože spoléhat se pouze na 1 typ mi přijde nebezpečne, v případě nějake chyby je uzemněné celé letectvo(mimo raptory, ale těch je málo) a d tou nosnosti jsem to myslel spíše na počet bomba hlavně ve stealth konfiguraci, tudíž pouze v šachtach, to s těmi kontejnery a nádržemi samozřejmě vímSkrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:36 18.05.2017

  Pitris, Turci jsou aktivními účastníky programu vývoje JSF, těžko jim ho neprodat :-/

  Pitris, Turci jsou aktivními účastníky programu vývoje JSF, těžko jim ho neprodat :-/

 • KOLT
  21:34 18.05.2017

  Strategist, s tou nosností si děláte srandu, ne? F-16 unese o půl tuny méně než F-35, Typhoon o necelou tunu více. Jenže obě ta letadla musí v naprosté většině případů nést ještě ...Zobrazit celý příspěvek

  Strategist, s tou nosností si děláte srandu, ne? F-16 unese o půl tuny méně než F-35, Typhoon o necelou tunu více. Jenže obě ta letadla musí v naprosté většině případů nést ještě externí nádrže, zaměřovací kontejnery (při misích A-G) či prostředky elektronického boje. F-35 má toto všechno jaksi standardně pořád, čili ve výsledku má vyšší nosnost výzbroje než dvoumotorový Typhoon... Tak v čem je, herdek, problém?Skrýt celý příspěvek

 • Pitris
  21:16 18.05.2017

  Je to pravdu pravda, že Turecko má objednány F-35. To jako opravdu chce USA dodat tak pokročilý zbrojní systém do téhle země??? Tož to snad ne!

  Je to pravdu pravda, že Turecko má objednány F-35. To jako opravdu chce USA dodat tak pokročilý zbrojní systém do téhle země??? Tož to snad ne!

 • Strategist
  21:04 18.05.2017

  soldy: souhlasím, není dobré aby celé letectvo US bylo pouze z F35, v Evropě máme ještě Eurofightery takže nám to něco jistí. Myslím, že by bylo lepší kdyby si USAF ponechala ...Zobrazit celý příspěvek

  soldy: souhlasím, není dobré aby celé letectvo US bylo pouze z F35, v Evropě máme ještě Eurofightery takže nám to něco jistí. Myslím, že by bylo lepší kdyby si USAF ponechala všechny F 15 a část F16(alespoň pro národní gardu) místo tak obrovského množsví pouze F35, ono F35 může být technický zázrak co rozmetá PVO skoro všude ale její nosnost je velmi omezená, když vezmem v úvahu, že musí nést i rakety na Air to air obranu, pak na air to ground zbraně moc nezbývá.Skrýt celý příspěvek

 • Kruan
  19:23 18.05.2017

  ...tak nějak němcům moc jiných možností ani nezbývá.

  Soldy: Zera ani tak ne, jako připravení a vycvičení Japs

  ...tak nějak němcům moc jiných možností ani nezbývá.

  Soldy: Zera ani tak ne, jako připravení a vycvičení Japs

 • Soldy
  19:11 18.05.2017

  JN Američani to udělali chytře F-35 možná není nejlepší ale jeto jediný zástupce NATO na trhu pro budoucnost proto ho každý kupuje. Osobně jsem proti F-35 myslím že když celá ...Zobrazit celý příspěvek

  JN Američani to udělali chytře F-35 možná není nejlepší ale jeto jediný zástupce NATO na trhu pro budoucnost proto ho každý kupuje.
  Osobně jsem proti F-35 myslím že když celá letka NATO bude vyzbrojená jedním typem a náš nepřítel zjistí chybu tak jsme v prd-li třeba Ačr nemá na to aby 10x modernizovala letouny VIZ. Zera USA se naučila jak mají bojovat a tím prakticky vyhráli válku.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:06 18.05.2017

  iceman: Francie zatím nic nevyvíjí, Španělsko zatím nic nenakupuje, Švédsko je zatím potichu, Japonsko už zahájilo vývoj 6.generace a Britové lehce flirtují s japonským programem.

  iceman: Francie zatím nic nevyvíjí, Španělsko zatím nic nenakupuje, Švédsko je zatím potichu, Japonsko už zahájilo vývoj 6.generace a Britové lehce flirtují s japonským programem.

 • Rase
  17:40 18.05.2017

  Tohle je hodně divné. Uvidíme po volbách. Osobně si ale myslím, že jde zda není možné použít některé systémy z F-35 pro vlastní letoun: Manažer společnosti Airbus, Dirk Hoke ...Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je hodně divné. Uvidíme po volbách. Osobně si ale myslím, že jde zda není možné použít některé systémy z F-35 pro vlastní letoun:

  Manažer společnosti Airbus, Dirk Hoke oznámil, že společnost Airbus již připravila studie na nový letoun 6.generace, který nahradí stíhací bombardéry Tornádo a dle předchozích oznámení, patrně i stíhací letouny Typhoon. Airbus už o projektu intenzivně jedná krom německé vlády, i s vládami dalších evropských zemí (Francie). Projekt nese označení NGWS (zbraňový systém nové generace). Projekt NGWS má disponovat zásadními technickými inovacemi. Design je již rozpracovaný, konstruktéři již pracují s modely a jsou zajišťovány finance pro vstupy. Na zmíněných vstupech v hodnotě miliard eur se má podílet několik států. O tom, zda připravovaný bojový letoun bude používat Bundeswehr, rozhodne německá vláda pravděpodobně po volbách do spolkového sněmu, které se uskuteční v září 2017. Vzhledem k tomu, že nový letoun by měl být schopný nasazení do roku 2035, tak definitivní rozhodnutí o nové platformě, musí padnout během dalších dvou až tří let. Na začátku roku 2018 má být dokončena rozsáhlá studie celého projektu. K tomu, aby se projekt mohl uskutečnit, bude ale zapotřebí, aby nad ním převzaly záštitu vlády několika evropských zemí. Podle Hokeho to budou Německo a Francie.

  http://palba.cz/viewtopic.php?... Skrýt celý příspěvek

 • Iceman8241
  17:07 18.05.2017

  Německo trochu zaspalo a teď už nemají nikoho s kým by mohli financovat vývoj nástupce dosluhující platformy Tornado. Pokud Eurofighter Jagdflugzeu neprolobuje výjimečně nízkou ...Zobrazit celý příspěvek

  Německo trochu zaspalo a teď už nemají nikoho s kým by mohli financovat vývoj nástupce dosluhující platformy Tornado. Pokud Eurofighter Jagdflugzeu neprolobuje výjimečně nízkou cenu, tak je zřejmě vymalováno.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 5