Stíhačky F-35 Lightning II pro Spojené Arabské Emiráty?

F-35 Lightning II z 58. stíhací perutě (58th Fighter Squadron) se připravuje na tankování ve vzduchu; větší foto / US Air Force 

Prezident Donald Trump souhlasil se zahájením diskuze se zástupci Spojených Arabských Emirátů (SAE) o případném prodeji stíhaček F-35 Lightning II do této arabské země. Možný prodej F-35 zapadá do snahy Washingtonu navázat s Abu Dhabi hlubší strategickou spolupráci.

F-35 Izrael neohrozí

Podle Defense News nebylo přijato prozatím žádné rozhodnutí o prodeji F-35 do SAE, už ale jen poskytnutí utajovaných informací o F-35 ukazuje na odklon Trumpa od dřívější politiky Baraky Obamy. Bývalý americký prezident odmítal požadavky SAE o přístup k údajům o F-35, aby zajistil zachování kvalitatívní vojenské převahy QME (Qualitative Military Edge) Izraele.

QME je koncept americké zahraniční politiky, který má zajistit technologickou a taktickou převahu Izraele nad početnějšími protivníky v regionu.

Administrativa Trumpa má podle vlastních slov zájem zachovat koncept QME. Stejně tak ale plánuje rozvíjet strategické partnerství se SAE, které bylo představeno v květnu, během schůzky korunního prince Muhammada bin Zayeda s Trumpem a Jimem Mattisem ve Washingtonu. Strategické partnerství bylo uzavřeno na 15 let a zahrnuje mimo jiné dodávky amerických zbraní, společný výzkum a vývoj nebo spolupráci speciálních sil.

"Tým Trumpa souhlasil s tím, že tuto žádost zváží. Ještě neřekli ´ano´, ale jsem si jisty, že budou souhlasit, až se usadí prach,” řekl bývalý představitel Pentagonu. “Prachem” je především probíhající spor mezi SAE, Saúdskou Arábií, Bahrajnem a Katarem. Washington tento "klasický" orientální spor musí nejdříve vyřešit, aby se mohl soustředit na odvrácení vojenských (nejaderných i jaderných) hrozeb z Íránu.

SAE jsou po Izraeli nejbližší americký spojenec na Středním východě. Byly ty právě SAE, které se účastnily všech šesti amerických intervenci v oblasti od konce války v Perském zálivu (1991), a hostí také tisíce amerických vojáků na letecké základně Al Dhafra, ležící 32 km jižně od Abu Dhabi.

Důležitý je také vztah SAE s Izraelem – SAE s Izraelem nesdílí žádné námořní a suchozemské hranice, jako např. k Izraeli nepřátelsky naláděná Saudská Arábie. Letectvo SAE také na cvičeních přímo spolupracuje s izraelským letectvem, naposledy tomu bylo na každoročním americkém leteckém cvičení Red Flag v Nevadě.

Izrael prozatím vstřícnost Washingtonu k prodeji F-35 do SAE nijak nekomentoval, ale nepředpokládá se, že bude mít námitky. Napomáhá tomu i fakt, že i v případě rychlého jednání SAE nedostane první F-35 dříve než za deset let (kvůli současném rozplánováni výroby) a uběhne ještě dalších několik let, než se piloti SAE s F-35 sžijí a budou je moc nasadit do bojových akcí

"Tyto dvě země nejsou spojenci; ani přátelé. Ale podle momentálně možných scénářů, kdyby si někdo myslel, že SAE použije tento letoun k útoku na Izrael, tak nežije v realitě," uvedla Šošana Bryen, ředitelka centra židovské politiky ve Washingtonu.

Kromě toho je Izrael jediným státem, který si zajistil práva na vlastní údržbu motorů a draků F-35. Izraelské letouny tak mohou fungovat nezávisle na celosvětové infrastruktuře F-35.

Izrael proto nebude závislý na aktualizacích softwaru a dalších schopnostech, které bude Pentagon a Lockheed Martin poskytovat zahraničním provozovatelům skrze "všeobjímající" celosvětový logistický systém ALIS letadel F-35.

Vláda USA skrze ALIS teoreticky může rychle zastavit přístup k životně důležitým aktualizacím softwaru a logistické podpoře F-35 nebo dokonce zahájit aktivní kybernetický útok na terminály ALIS v SAE, aby se pokusila odstavit F-35 nebo některé jeho klíčové funkce.

Rusové v pozadí

Danny Sebright, předseda obchodní rady USA-SAE, ale současně upozornil, že Abu Dhabi je frustrováno americkou politikou, která řídí přenos amerických technologií do Blízkého východu.

"Způsob, jakým naše (americká - pozn. red.) politika nyní funguje, je Izrael versus všechny ostatní arabské země. Ale oni (SAE - pozn. red.) nemají vůči Izraelcům žádné špatné úmysly a nevidí sami sebe, že budou s nimi válčit. Proto nechtějí, aby rozhodnutí byla zdržována na základě toho, jak mohou jiné arabské země ovlivnit izraelskou QME,” uvedl Sebright.

Sebright každopádně varoval, že v případě neochoty Spojených států podělit se o špičkové vojenské technologie, se SAE může porozhlédnout jinde – začátkem letošního roku podepsaly SAE a Rusko záměr o společném vývoji stíhačky páté generace na základě MiGu-29. Moskva také uvedla, že SAE má potenciální zájem nakoupit jednu letku (12 až 18 letadel) víceúčelových stíhaček Su-35. Rozhovory o prodeji Su-35 do SAE probíhají údajně již od roku 2015.

"Tyto záležitosti (spolupráce SAE s Ruskem - pozn. red.) mohou být považovány jako odraz frustrace SAE v procesu akvizice amerických zbraní,” vysvětlil pro Defense News Sebright. SAE již kvůli neochotě Washingtonu dodat bezpilotní letouny Reaper s výzbroji nakoupily obdobné čínské systémy.

"SAE nejsou jen spotřebiteli americké bezpečnosti, ale také poskytovatelem americké bezpečnosti. ... Uvažují sice o ne-západních dodavatelích, je ale důležité zdůraznit, že nadále silně upřednostňují americké zbraně ..., které přicházejí společně s americkým výcvikem a podporou a dále posilují vzájemné obranné a bezpečnostní vztahy oběma zeměmi,” dodal Sebright.

Podle Simon Henderson, ředitelky washingtonského institutu pro energetickou politiku Perského zálivu (Gulf and Energy Policy Program), mohou Spojené státy uvažovat o prodeji F-35 také Saudské Arábii. Rijád ale musí nejdříve rozptýlit obavy ohledně svých záměrů vůči Izraeli, například tím, že se zúčastní společných cvičení s izraelským letectvem ve Spojených státech.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jemen a nenápadná válka na Arabském poloostrově

„Arabia felix“, neboli „Šťastná Arábie“ je jižní území Arabského poloostrovu. Ovšem v současné době ...

Stíhačka F-35A je připravena na boj a ukazuje svaly

V tomto měsíci první dvě letky amerického letectva (USAF) obdrží letadla F-35A Lightning II v ...

GBU-53/B: Americká puma pro stíhačky F-35 Lightning II

Téměř po deseti letech vývoje je americké letectvo (US Air Force) připraveno zavést do výzbroje ...

Stíhačka F-35 Lightning II bez náhradních dílů

Kontrolní komise amerického Kongresu GAO (Government Accountability Office) vydala v říjnu zprávu o ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • KOLT
  23:20 14.11.2017

  S jedním bych ale souhlasil, snaha omezit šifrovací SW tu je. A v případě demokratických států je to pěkná prasárna. Mmchd, naštěstí prakticky neproveditelná.

  S jedním bych ale souhlasil, snaha omezit šifrovací SW tu je. A v případě demokratických států je to pěkná prasárna. Mmchd, naštěstí prakticky neproveditelná.

 • KOLT
  23:10 14.11.2017

  Beld, srovnávat odposlouchávání kancléřky s cracknutím iPhonu je, emh, no... prostě komické ;-) Odpodlouchávat jakoukoliv komunikaci vedenou prostřednictvím mobilní telefonní sítě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Beld, srovnávat odposlouchávání kancléřky s cracknutím iPhonu je, emh, no... prostě komické ;-) Odpodlouchávat jakoukoliv komunikaci vedenou prostřednictvím mobilní telefonní sítě umí i naše policie. Ona totiž není de-facto *vůbec* zabezpečená! iPhone zabezpečený je, a vůbec ne zle. Pokaždé, když vyjde bezpečnostní aktualizace iOS, trvá hackrům i několik dnů, než najdou další exploit. Přičemž se primárně hledají takové, které umožní jailbreak, klidně za aktivního přístupu uživatele. Nikoliv přístup k datům bez uživatelova vědomí, nicméně i takové postupy se zpravidla najdou. FBI žádné divadlo nehrála. Tedy krom tragédie, kdy místo toho, aby rovnou šli za někým, kdo jim to udělá, nejdřív tlačili Apple, který je pochopitelně poslat do háje (nebo Izraele, vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby jim adresu té firmy poslali z Cupertina :-) ).
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:24 14.11.2017

  1) EF si dokáže poradit s F-22? Jako myslíš na základě cvičení, kde zkriplily všechny hlavní výhody F-22 (VLO, výrazně lepší radar, atd....)? Nebo na základě čeho?
  A proč by měl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1) EF si dokáže poradit s F-22? Jako myslíš na základě cvičení, kde zkriplily všechny hlavní výhody F-22 (VLO, výrazně lepší radar, atd....)? Nebo na základě čeho?
  A proč by měl neuspět?
  Protože defakto právě i ten EFT neuspěl: výsledkem je stíhač, který se nejen nedaří prodat, protože za to, kolik stojí, zas tolik muziky nepředvádí, ale kterého se dokonce země i zbavují (Rakousko). Je to smutné, ale je to tak.

  2) Jasně, Německu vůbeec nedosluhují Tornáda... Nebo se má z německa stát pacifista bez armády?

  3) Stíhačku šesté generace od Airbusu jsem již komentoval: zatím do ní nikdo nedává peníze, know-how s 5. generací v Evropě žádné není, poslední projekt stíhačky se moc nepovedl, projektu se nebude účastnit pravděpodobně ani Británie. Není příliš důvodů se domnívat, že by ten projekt v dohledné době uspěl.

  Opakuji, neříkám nevyvíjet, ale je iluzorní si myslet, že ze současného stavu jsme schopni vyhrabat rychle, a zatím ani není bohužel vidět politická vůle se hrabat vůbec....
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  20:14 14.11.2017

  Vsechny dulezite tajne sluzby na svete pouzivaji vlastni fw a sw ktery zajistuje , ze jim do toho nikdo nepoleze . A verte , ze kdyz bude CIA chtit , tak se vam dostane do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vsechny dulezite tajne sluzby na svete pouzivaji vlastni fw a sw ktery zajistuje , ze jim do toho nikdo nepoleze . A verte , ze kdyz bude CIA chtit , tak se vam dostane do jakehokoliv normalniho mobilu v radech jednotek minut . Ta saskarna s applem byla az komicka scenka pro media . Vzdyt nemeli problem odposlouchavat bez detekce nemeckou kanclerku .

  To ze tam nejaka zadni vratka u F35 jsou je jiste tak na 101% . Budme za to zrovna v pripade SA radi .

  On je tu duvod proc chteji nektere staty ( bohuzel i demokraticke ) omezit volne dostupne OS sifrovaci systemy .
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:15 11.11.2017

  strikehawk:
  Nj. ale nákupem stroje z USA půjde Airbus hodně do kopru (vojenská část), přeci jen pokud uspějí Rakušané s žalobou, bude to stát dost peněz a pokud i Němci dají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk:
  Nj. ale nákupem stroje z USA půjde Airbus hodně do kopru (vojenská část), přeci jen pokud uspějí Rakušané s žalobou, bude to stát dost peněz a pokud i Němci dají přednost jiném stroji, bude to mít ohromný dopad na pověst společnosti. Podívejte jaký problém byl s A400 co se týče akcií společnosti. Vojenský letoun je příliš důležitá věc i politicky. Pokud Němci koupí F-35, můžou se vykašlat i na vlastní vývoj ostatních zbraní (raket atd.) a nakupovat jen od USA, tak jako otatní. Teď jde o to, zda to myslí němci s budováním evropského zbrojního průmyslu vážně, nebo budeme jen konzumenti zboží z USA. Ono se to odvíjí i od armádních rozpočtů v EU. Nechci kritizovat USA, ale rýpnu si. Trump si myslí, že když se zvýší rozpočet na 2% HDP, že se za peníze navíc nakoupí zbraně z USA (jako v 60.letech). V Evropě oproti tomu řeší, že se bude co nejvíc potřebných zbraní vyrábět v Evropě. Tady ten střet zájmů je zkrátka nevyhnutelný. Francouzi se třeba nebojí vyrábět si všechno sami, byť je to někdy hodně drahé - ti by kupříkladu F-35 nikdy nekoupili. Otázkou je, zda Němci ohnou hřbet - finanční ztráty budou velké v obou možnostech
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  13:29 11.11.2017

  Na celou kauzu je nutno pohlížet v širším zahraničně politickém kontextu.

  1) není žádný pochyb, že Evropa dokáže vyvinout nejlepší stíhač na světě pokud je politická vůle a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na celou kauzu je nutno pohlížet v širším zahraničně politickém kontextu.

  1) není žádný pochyb, že Evropa dokáže vyvinout nejlepší stíhač na světě pokud je politická vůle a finanční krytí. EF je toho důkazem - dokáže si poradit jak s F-22 tak i Su-35.Eurojet je stále nejlepší motor ve své třídě a ve většině parametrů strčí do kapsy americké i ruské ekvivalenty.Vědeckotechnické kapacity existují stejně jako zkušenosti z civilních projektů kde se Airbus dotáhl na Boeing a má mírně navrch. Může někdo položit smysluplný argument proč by Evropa, pokud by se rozhodla vyvinout vlastní úderný letoun, neměla uspět? Naopak jsou to USA a jejich zbytnělý vojenskoprůmyslový komplex který z 5 projektů dotáhne stěží jeden a to ještě v rozpačitém výsledků.....

  2) Německo žádné F-35 nepotřebuje.....to co potřebuje je uchlácholit USA které mají výrazný obchodní deficit se všemi průmyslovými zeměmi a jediné co mohou nabídnout jsou zbraně.
  Trump ze všeho nejvíce připomíná žebravého Gorbačova v letech 1985-1988 kdy při každé návštěvě satelitů měl plná ústa glasnosti a perestrojky a obě ruce natažené pro dolarové půjčky k sanaci chřadnoucího hospodářství SSSR.....ted jsou to USA, které mluví o spolupráci v obchodní oblasti a zároveň vyhrožují obchodní válkou a ochranářskými opatřeními pokud ostatní státy nezačnou spolupracovat na odstranění nebo zmenšení obchodních přebytků, protože americké hospodářství nedokáže držet krok ani v prostředí jejíž pravidla nadiktovali samotné USA

  3) Německo tedy jako typicky exportní země obětuje 10 miliard dolarů za necelých 100 letadel aby zabránilo obchodní válce a koncentruje se s Francií na stíhač 6. generace Airbus. Francie toto dělat nemusí ...její průmysl není tak exportně orientován , je slabší i když velmi konkurenceschopný ale nemá v USA tak silné postavení a zájmy jako Německo
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  00:56 10.11.2017

  Ve veškeré "elektronice" je tolik zadních vrátek, že se nám o tom ani nesní. Potom je úplně irelevantní, jak je zabezpečen operační systém a další software, protože těmito zadními ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ve veškeré "elektronice" je tolik zadních vrátek, že se nám o tom ani nesní. Potom je úplně irelevantní, jak je zabezpečen operační systém a další software, protože těmito zadními vrátky přímo v hardwaru, lze "ovládnout" prakticky jakékoliv zařízení i když je "vypnuté" a jen pod napětím a připojené k počítačové síti.
  Krásný příklad je popsán v nedávném článku na Živě o procesorecj Intel
  https://www.zive.cz/bleskovky/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  23:42 09.11.2017

  @KOLT

  Nemyslím si, že by česká BISka instruovala intel, jaká má přidat do síťovky vrátka...od toho budou jiní páni
  Co se týče lokálních woken a jejich SP, vím proč jsem to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @KOLT

  Nemyslím si, že by česká BISka instruovala intel, jaká má přidat do síťovky vrátka...od toho budou jiní páni
  Co se týče lokálních woken a jejich SP, vím proč jsem to napsal.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  22:58 09.11.2017

  Když už by se to - nedej bože - prodalo Saúdům, tak by mohli něco prodat i na Tchaj-wan. A mohli by čínským komunistům prasknout žilky :)

  Když už by se to - nedej bože - prodalo Saúdům, tak by mohli něco prodat i na Tchaj-wan. A mohli by čínským komunistům prasknout žilky :)

 • KOLT
  22:00 09.11.2017

  Jelikož jsme těžce off-topic, nechce se mi do toho moc zaplétat, pan Grohmann by nás mohl vynést v zubech ;-)

  Prvotně vznikla diskuse kvůli prohlášení: "Co se týče kybernetické ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jelikož jsme těžce off-topic, nechce se mi do toho moc zaplétat, pan Grohmann by nás mohl vynést v zubech ;-)

  Prvotně vznikla diskuse kvůli prohlášení: "Co se týče kybernetické bezpečnosti, je známý fakt, že např. u jazykových lokalizací operačních systémů si místní bezpečnostní služby zadávají backdoors." Kteréžto s ohledem na své skromné znalosti považuji za skutečně velmi nepravděpodobné, přinejmenším v případě OS od Applu. Jak je na tom MS netuším, nicméně pochybuji, že by ochotně spolupracoval s naší vládou na vkládání nějakých backdoorů... Android je takový bordel, že do něj nikdo backdoory úmyslně vkládat nemusí ;-)

  Jen ve zkratce – nemusíte se snažit mě přesvědčit, že jsou Appláci mrchy, nosíte sovy do Atén :-) Nicméně oni FBI skutečně nic prozradit nemuseli, možná krom e-mailové adresy těch Izraelců :-) Kterým také nic prozradit nemuseli. Jejkotemankote, vždyť od té doby, co se iOS dostal do rukou uživatelům, je to neustálá hra na kočku a na myš. Hekři najdou chybu, díky které otevřou iOS, Apple vydá záplatu, hekři.... furt dokola. Jako ostatně u každého složitějšího operačního systému. Mmchd, kdyby tam výrobci něco nechávali úmyslně na pokyn vlády, proč by se vůbec FBI u Applu snažila něco takhle oficiálně získávat? Prostě by použila ten "vnucený" backdoor.


  Luky, promiňte, ale už na tohle téma radši nic nepište ;-) Protože "...s nejnovějšími aktualizacemi přicházejí nejnovější backdoors..." je snad ještě horší než ten předchozí výrok :-) Stejně jako to o tom HW. To je, jak když já píšu o letectví... Aby bylo jasno, "backdoor" je něco, co je tam nechané úmyslně. Aktualizace zpravidla zalepí nalezené díry. Mohou samozřejmě nové přinést, neb zalepení jedné díry může tři další vytvořit, normálka. A pokud jsou přidané nové vlastnosti, samozřejmě i v těch může být díra. Ovšem zda jsou tyto úmyslené, ponechám na názoru každého jednotlivého soudruha...
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  15:18 09.11.2017

  Celá akce iPhone. FBI, Izrael, žaloby atd. bylo z mého pohledu jen jedno velké divadelní představení. Apple povolil a sehrálo se to "jako že" za peníze u třetí strany.

  Celá akce iPhone. FBI, Izrael, žaloby atd. bylo z mého pohledu jen jedno velké divadelní představení. Apple povolil a sehrálo se to "jako že" za peníze u třetí strany.

 • Slavoslav
  10:41 09.11.2017

  Dostali sa doňho za cca 1 milión pre súkromnú izraelskú firmu čo sa na to špecializuje.

  Iróniou osudu sa o pár mesiacov na nete objavil spôsob ako to zabezpečenie na tom type ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dostali sa doňho za cca 1 milión pre súkromnú izraelskú firmu čo sa na to špecializuje.

  Iróniou osudu sa o pár mesiacov na nete objavil spôsob ako to zabezpečenie na tom type mobilu prekonať zadarmo :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  09:44 09.11.2017

  Pokud si pamatuju, tak do iPhonu se dostali a poměrně lehce přes Izrael.
  Zda Apple izraelcům pomohl se ofiko neví.
  Napřímo to udělat nemohli, protože ústava USA a s tím si nikdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud si pamatuju, tak do iPhonu se dostali a poměrně lehce přes Izrael.
  Zda Apple izraelcům pomohl se ofiko neví.
  Napřímo to udělat nemohli, protože ústava USA a s tím si nikdo nechce zahrávat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  09:40 09.11.2017

  a mimochodem ani open source řešení mi nedá žádnou jistotu - do HW přístup stejně není

  a mimochodem ani open source řešení mi nedá žádnou jistotu - do HW přístup stejně není

 • Luky
  09:35 09.11.2017

  Chytrý telefony, tablety a podobný blbiny mě naprosto míjejí a z matlání po obrazovkách i omladiny čumějící v hospodě do mobilů se mi dělá na blití, nicméně předpokládám, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chytrý telefony, tablety a podobný blbiny mě naprosto míjejí a z matlání po obrazovkách i omladiny čumějící v hospodě do mobilů se mi dělá na blití, nicméně předpokládám, že princip je furt stejný - s nejnovějšími aktualizacemi přicházejí nejnovější backdoors(tak to aspoň bylo v čase T - 15 let :)

  Je hezký, že najdeš příběhy, které implikují vysokou etiku korporací, podnikajícíchí v masově rozšířených komunikačních zařízeních, ale já jsem přesvědčen, že situace se nezlepšila - ba naopak.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:18 09.11.2017

  :-)
  Nicméně je to blbost ;-) V tuhle chvíli máme 4 skutečně důležité OS: Windows, macOS, iOS a Android. Netuším, jak se dělají lokalizace na Windows, tam je možné všechno. Android ...
  Zobrazit celý příspěvek

  :-)
  Nicméně je to blbost ;-) V tuhle chvíli máme 4 skutečně důležité OS: Windows, macOS, iOS a Android. Netuším, jak se dělají lokalizace na Windows, tam je možné všechno. Android je tak roztříštěná platforma, že darmo mluvit, takže pochybuju, že by nějaký stát byl ochotný platit všem jeho "upravovatelům" za nějaké backdoory. macOS a iOS lokalizuje přímo Apple, v Cupertinu. Tak nějak i vím, jak lokalizace těchhle systémů probíhá, takže můžu v klidu říct, že nějaké zavádění backdoorů na základě požadavků cizích států (tedy ne USA), je prakticky zcela vyloučena. V podstatě se jen vyměňují komponenty, které neobsahují zdrojový kód.

  Byl jsem dlouhou dobu také přesvědčený, že výrobci (minimálně v USA) nechávají v systémech backdoory z rozkazu vlády. Problém je, že právě třeba Apple onehdá odmítl poskytnout FBI informace, které by jí umožnili vlámat se do iPhonu člověka obviněného z terorismu. A že se FBI snažila, i žaloby tuším podávala. Nic platno, Apple nepovolil. A FBI se do iPhonu nedostala... Navíc zrovna Apple má spoustu věcí v oblasti bezpečnosti postavených na open source technologiích, kde takovéhle backdoory jaksi z principu nelze vynutit. Android némlich to samé, respektive ještě víc.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:04 08.11.2017

  Luky: nemusíš bojovat. Stačí, abys sem postnul zdroj, kterej potvrzuje Tvoje a Pjekovo obvinění. Tvrdit něco, ale nebýt ochoten to jakkoli doložit, se považuje za chování nevhodné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: nemusíš bojovat. Stačí, abys sem postnul zdroj, kterej potvrzuje Tvoje a Pjekovo obvinění. Tvrdit něco, ale nebýt ochoten to jakkoli doložit, se považuje za chování nevhodné v slušně vedené diskusi.

  A ad "známý fakt" - známý fakt je třeba to, že je země placatá. Nebo cokoli, co jako "známý fakt" někdo označí.
  Jak vlastně si z těch "známých faktů" vybíráš ta, kterým věříš (jako např. ty lokalizace) a ta, která jsou z těch "globálních médií" a tedy totálně nevěrohodná? Nebo za "známý fakt" považuješ pouze to, co není z "globálních médií" - tedy pouze fakta z tzn. alternativních médií?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:47 08.11.2017

  Nezlob se na mě Kolte, ale kdybych ti prozradil podrobnosti, musel bych tě zabít.
  :)

  Nezlob se na mě Kolte, ale kdybych ti prozradil podrobnosti, musel bych tě zabít.
  :)

 • KOLT
  18:05 08.11.2017

  Luky: Co se týče kybernetické bezpečnosti, je známý fakt, že např. u jazykových lokalizací operačních systémů si místní bezpečnostní služby zadávají backdoors.

  A to se prosím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Co se týče kybernetické bezpečnosti, je známý fakt, že např. u jazykových lokalizací operačních systémů si místní bezpečnostní služby zadávají backdoors.

  A to se prosím pěkně dělá jak? Že bych se dozvěděl něco nového :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:47 08.11.2017

  s "vysvětlujícími" články globálních médií nehodlám bojovat a budu si myslet své, ostatně jako posledních dvacet let ....

  Jinak se teším na nějakou brzkou analýzu saudských ...
  Zobrazit celý příspěvek

  s "vysvětlujícími" články globálních médií nehodlám bojovat a budu si myslet své, ostatně jako posledních dvacet let ....

  Jinak se teším na nějakou brzkou analýzu saudských čistek zde na AN.

  Co se týče kybernetické bezpečnosti, je známý fakt, že např. u jazykových lokalizací operačních systémů si místní bezpečnostní služby zadávají backdoors. Co je tam v globálu ví jen výrobci a ještě vyšší bezpečnostní služby....

  Němci možná nakonec nějaké Lajtungy koupí a ukážou, že jsou "hodní", no uvidíme.
  Já stále doufám v nějaký lehčí evropský 5gen...líbil by se mi jen s jednou menší zbraňovou šachtou na pár ARH nebo ARM, ale větší nálož ve stealth kontejneru (třeba 5 Meteorů, AG munice a pod.) Ale to je taky na jinou debatu.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:02 08.11.2017

  Luky:
  to co píše pjek je totální blbostm, a to z mnoha důvodů, např.
  - v Sýrii se těží tak malá část ropy, že nějaké "syrské zdroje došly" nemá na cenu ropy vliv
  - USA primárně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky:
  to co píše pjek je totální blbostm, a to z mnoha důvodů, např.
  - v Sýrii se těží tak malá část ropy, že nějaké "syrské zdroje došly" nemá na cenu ropy vliv
  - USA primárně růst ceny ropy vyhovuje, jelikož tam mají ropné společnosti s vyššími náklady na těžbu
  atd....
  o bouřlivé oxidaci elektroniky nemluvě.

  Navíc kam prodával IS ropu a kdo za tím stál se ví už poměrně dlouho, viz např.
  http://www.businessinsider.com...
  i když je mi jasné, že pjek bude tvrdit, že Abu Sayyaf, kterého právě američani zlikvidovaly, je vlastně CIA....
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:23 08.11.2017

  Takže Reflex píše o té menší části a Pjek o té větší (v tomto konkrétním místě, jinde mohli vše prodávat na západ).
  Z toho je vidět Shanio, že si vláda nemusela nic kupovat od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže Reflex píše o té menší části a Pjek o té větší (v tomto konkrétním místě, jinde mohli vše prodávat na západ).
  Z toho je vidět Shanio, že si vláda nemusela nic kupovat od Američanů, čili tvůj posměvačný konstrukt je irelevantní.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:52 08.11.2017

  ...to bude Sputnik a podobné weby osvoboditelů.

  O přehledu pisatele svědčí i věty jako "K účinnému vypnutí elektronických systémů stačí obecné znalosti fyziky a elektroniky." a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...to bude Sputnik a podobné weby osvoboditelů.

  O přehledu pisatele svědčí i věty jako "K účinnému vypnutí elektronických systémů stačí obecné znalosti fyziky a elektroniky." a podobně...
  ...někdo zkrátka trollí mimoděk...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:21 08.11.2017

  pjek: to jako že CIA alias ISIS těžili ropu v syrii a pak ji prodávali jako ropu "z USA" přes Turecko Izraeli, Italii a Asadovi (režimu na přímo)? A už vůbec, že by US na té těžbě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pjek: to jako že CIA alias ISIS těžili ropu v syrii a pak ji prodávali jako ropu "z USA" přes Turecko Izraeli, Italii a Asadovi (režimu na přímo)? A už vůbec, že by US na té těžbě byli závislé...

  To jako vážně? Nejdřív si zjisti kolik se té ropy (a hlavně jaké) v Syrii vůbec vytěží...

  Jak těžké je takové základní věci si ověřit?

  Jen tak pro zajímavost, kde na tohle prosím tě chodíš?
  .
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:18 08.11.2017

  Tak se zdá, že F-35 jsou nově horkým kandidátem k zavedení do Luftwaffe, jako náhrada za Tornada. Ty dosloží 2030 a minimálně 5 let předem se má začít budovat zázemí. Němci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak se zdá, že F-35 jsou nově horkým kandidátem k zavedení do Luftwaffe, jako náhrada za Tornada. Ty dosloží 2030 a minimálně 5 let předem se má začít budovat zázemí. Němci požadují zavedený letoun 5. generace, alespoň částečně stealth... tak těch možností moc není. Nová stíhačka od Airbusu to už nejspíš nestihne - přeci jen sedm let je dost krátký čas na dovývoj.
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  13:57 08.11.2017

  ->Marthy: V USA jsou ze Saudů na prášky v situaci, kdy ropu těženou IS v Sýrii prodávali jako svou z frakování a nyní jim zdroje došly, ostatně proto ten růst ceny. K tomu ještě ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ->Marthy: V USA jsou ze Saudů na prášky v situaci, kdy ropu těženou IS v Sýrii prodávali jako svou z frakování a nyní jim zdroje došly, ostatně proto ten růst ceny. K tomu ještě ty S-400 a další ruská technika. Nabídka pro Saudy má variantu éra za ropu, stručně řečeno. Jenže ani Ghawar není bezedný jako kelímek nápoje u KFC, o saudském rozpočtu nemluvě...
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  13:51 08.11.2017

  ->shal: K účinnému vypnutí elektronických systémů stačí obecné znalosti fyziky a elektroniky. Nejde vůbec pouze o možnost deaktivace zavirováním, ale i o možnost dočasného či ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ->shal: K účinnému vypnutí elektronických systémů stačí obecné znalosti fyziky a elektroniky. Nejde vůbec pouze o možnost deaktivace zavirováním, ale i o možnost dočasného či trvalého vyřazení elektronických systémů blokací zdroje napájení a technikou elektromagnetické interference. Pokud REB disponuje dostatkem vlastní energie, není problém iniciovat bouřlivou oxidaci elektroniky...

  ->Marthy: Jedna parta působící pod hlavičkou CIA je vysoce aktivní v kontrahování externistů všeho druhu, mezi nimi i specialistů na elektroniku. Francie udělá kšeft, z něhož USA nic nemají, a tak se zařídí, aby to byl kšeft poslední. Proč přát to nejlepší spojencům, že...
  Skrýt celý příspěvek

 • karloscz
  13:48 08.11.2017

  https://sport.lidovky.cz/bez-v...

  Těmhle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  https://sport.lidovky.cz/bez-v...

  Těmhle "lidem" bych žádné zbraně neprodával. Leda munici. To jo. Ale doručenou výstřelem. Ksindl je to.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kubiš
  10:00 08.11.2017

  Za deset let....

  Vzhledem k množství kódu tam bude zadních vrátek mraky.
  Jestli jsou nějaký chtěný, nebo nechtěný nikdo nepozná.

  Za deset let....

  Vzhledem k množství kódu tam bude zadních vrátek mraky.
  Jestli jsou nějaký chtěný, nebo nechtěný nikdo nepozná.

 • Marthy
  07:54 08.11.2017

  Shal-prakticky ani ne-pokud se podaří zarušit navádění protilodní rakety bude stejně platná jako letoun co nevzlétne-bude k ničemu.Je to řádný podraz od firmy/státu kde jsi to či ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shal-prakticky ani ne-pokud se podaří zarušit navádění protilodní rakety bude stejně platná jako letoun co nevzlétne-bude k ničemu.Je to řádný podraz od firmy/státu kde jsi to či ono za těžké prachy nakoupil.
  Kromě toho na netu jsem viděl nějaké zprávy o PV systému Roland,údajně při nějakém konfliktu (Irák?)dostali všechny tyto systémy záhadnou poruchu a nešli zprovoznit.Netuším co je na tom pravdy,nicméně při útoku na Irák byl virem napaden Irácká pc síť PV obrany,který jim instalovala firma z Francie.Údajně tam byl virus nasazen bez vědomí Francie agentem CIA...a aktivován těsně před začátkem náletů.
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  No,tak či tak je otázka jak dlouho by zůstali F-35 (a jiné,sofistikované zbraňové systémy,třeba ty SU-35)bojeschopné bez podpory výrobce,bez náhradních dílů-týdny,měsíce?Pokud by se třeba v SAE stal převrat a změnily by z.politiku na výrazně protiamerickou a protiizraelskou,USA by mohlo odvolat podporu svých letounů a SAE by je dlouho "ve vzduchu"neudržely i bez použití nějakých kyberútoků (ale vyloučit že by nepoužily i kyberútoky taky nelze)
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  07:28 08.11.2017

  madrabbit: Jedna věc je znalost letounu a poskytnutí informací o jejich slabých místech a druhá věc je ji na dálku vypnout.

  madrabbit: Jedna věc je znalost letounu a poskytnutí informací o jejich slabých místech a druhá věc je ji na dálku vypnout.

 • madrabbit
  07:16 08.11.2017

  Vyjádření o možnosti omezit provoz by poškodilo USA jenom docasně, pokud vůbec. Vemte si Francii, která prodala Argentině Exocety a pak Angličanům po invazi na Falklandy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vyjádření o možnosti omezit provoz by poškodilo USA jenom docasně, pokud vůbec. Vemte si Francii, která prodala Argentině Exocety a pak Angličanům po invazi na Falklandy prozradila, jak je zarušit. A na prodejich se to neprojevilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  07:13 08.11.2017

  Starlight – Indové? ;-)

  Starlight – Indové? ;-)

 • shal
  00:03 08.11.2017

  Zbytečnékonspiračn teorie. To pak můžete snadno aplikovat na cokoliv. Třeba na ruské SU35. Prostě přijde signál a suchoje popadají z nebe jako zralé švestky.

  Zbytečnékonspiračn teorie. To pak můžete snadno aplikovat na cokoliv. Třeba na ruské SU35. Prostě přijde signál a suchoje popadají z nebe jako zralé švestky.

 • Jirosi
  21:57 07.11.2017

  Pokud by se tohle skutečně použilo, tak by to byl pro daný stát největší trapas. Uvědomujete si jak by to poškodilo daný stát?
  I kdyby to existovalo, tak takové použití by bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by se tohle skutečně použilo, tak by to byl pro daný stát největší trapas. Uvědomujete si jak by to poškodilo daný stát?
  I kdyby to existovalo, tak takové použití by bylo na úrovni zmáčknutí jaderného tlačítka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  21:19 07.11.2017

  Trocha postřehů z reality v bohatých, ale na populaci malých SAE:

  V letectvu SAE nepotřebujete žádné složité vypínače a zadní vrátka. Údržbu letounů totiž neprovádějí občané SAE ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trocha postřehů z reality v bohatých, ale na populaci malých SAE:

  V letectvu SAE nepotřebujete žádné složité vypínače a zadní vrátka. Údržbu letounů totiž neprovádějí občané SAE :-). A kdo si myslíte, že asi tak bude mít papíry na údržbu pokročilých letounů nové generace F-35, aby mohl být najatý na tento job?
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:40 07.11.2017

  daniel78,kozlus::
  Ale samozřejmě, že tam amíci mohou něco mít. Ale

  1) viz KOLT - pokud nebude mít zákazník letadla připojená k software v USA, tak je amíkům nějakej backdoor v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  daniel78,kozlus::
  Ale samozřejmě, že tam amíci mohou něco mít. Ale

  1) viz KOLT - pokud nebude mít zákazník letadla připojená k software v USA, tak je amíkům nějakej backdoor v ALIS k ničemu. A pokud se budu chystat na akt, kterej se amíkům natolik nelíbí, že by hrozilo, že sáhnou k takovému kroku, tak asi od nich nebudu stahovat updaty do vojenských letadel, žejo. Takže ALIS opravdu NENÍ taková bezpečnostní hrozba, jaká se z ní dělá.

  2) Samozřejmě, že v tom softu můžou bejt backdoory, který když někdo dokáže se k tomu letadlu "připíchnout", tak může využít. Dokonce tam můžou bejt i backdoory vyvolané např. konkrétním radiovým signálem.
  Ale všechno todle může být v JAKÉMKOLI letadle, co nemá otevřený zdrojový kód. Proč neděláte podobné bububu např. u Su-35?

  3) Viz Shania. Tam jde o takové miliardy, že si to jen tak někdo nedovolí. Navíc na backdoory lze přijít i reverzním inženýrstvym - od windows také nejsou zdrojáky dostupné a kolik chyb se tam našlo, takže existence něčeho takového je pro výrobce dosti riskantní.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:49 07.11.2017

  Kozlus:
  Podľa predošlého článku sú chybnou diagnostikou porúch trolovaní hlavne samotní Američania. ;-)

  Kozlus:
  Podľa predošlého článku sú chybnou diagnostikou porúch trolovaní hlavne samotní Američania. ;-)

 • Shania
  18:24 07.11.2017

  daniel78: pokud je to poslední zbraň kterou chceš prodat, tak tam můžeš mít skrytý kill switch:)

  Výrobce stroje samozřejmě zná slabá místa a má možnost je využít.

  Jak se to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  daniel78: pokud je to poslední zbraň kterou chceš prodat, tak tam můžeš mít skrytý kill switch:)

  Výrobce stroje samozřejmě zná slabá místa a má možnost je využít.

  Jak se to stalo např. v případě Íránských F-14....
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:53 07.11.2017

  Pokud odstřihnu ALIS od sítě, těžko mi tam USA něco nahraje. Muselo by se jednat o kybernetický útok, ne o kliknutí na ikonu "Power off SAE's Lightnings" na počítači v Pentagonu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud odstřihnu ALIS od sítě, těžko mi tam USA něco nahraje. Muselo by se jednat o kybernetický útok, ne o kliknutí na ikonu "Power off SAE's Lightnings" na počítači v Pentagonu. Čímž netvrdím, že USA neví, kam v případě potřeby cílit své úsilí.

  Izrael si rozhodně nějaké neomezené zacházení se SW nevynutil. Není vůbec jisté, jestli si vynutil (zákulisně) nějaký zásadně větší přístup do systému než státy zapojené do programu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  16:13 07.11.2017

  "aby se pokusila odstavit F-35 nebo některé jeho klíčové funkce."
  Kdo tady nechape a prekrucuje?
  Takze zadne aktualizace softwaru, ale treba falesne hlasena porucha a letadlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "aby se pokusila odstavit F-35 nebo některé jeho klíčové funkce."
  Kdo tady nechape a prekrucuje?
  Takze zadne aktualizace softwaru, ale treba falesne hlasena porucha a letadlo proste nenahodi motor.
  Skrýt celý příspěvek

 • daniel78
  15:53 07.11.2017

  a teď upřímně, fakt si myslíte, že tam nemají američani nějaký "vypínač"? Stejně tak si myslím, že něco takového mají i rusové u exportovaných stíhaček či radarů. Prodávat takto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  a teď upřímně, fakt si myslíte, že tam nemají američani nějaký "vypínač"? Stejně tak si myslím, že něco takového mají i rusové u exportovaných stíhaček či radarů. Prodávat takto sofistikované zbraně bez možnosti zajistit si, aby to "nestřílelo" na "vlastní" by byl krajní nerozum.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:29 07.11.2017

  Vojta: a mě zas přijde nejvíc alarmující zjištění, jak se někdo chytne pár řádek, překroutí je nebo nepochopí - a dělá z toho senzaci.

  Ano, američané budou moci zastavit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vojta: a mě zas přijde nejvíc alarmující zjištění, jak se někdo chytne pár řádek, překroutí je nebo nepochopí - a dělá z toho senzaci.

  Ano, američané budou moci zastavit aktualizace softwaru. Ano, budou moci přestat dodávat náhradní díly. A dokonce se budou moci snažit hacknout počítače v SAE. Čím se to liší od jakéhokoli jiného letadla?

  Leda snad tím, že F35 má přidanou hodnotu v ALISU - a pokud s tím přestane USA kooperovat, tak se část té hodnoty ztratí. Ovšem jen část - aby se ztratila celá výhoda ALISU (a tedy letadlo začlo fungovat, jako ostatní stroje, co nic takového nemají) - tak by museli amíci hacknout stroje jednotlivých zemí...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:09 07.11.2017

  KOLT:
  Vzhľadom na to, že F-35 budú mať aj Turci, je to už vlastne prakticky jedno.
  Američania hľadia momentálne iba na to, aby podľa možnosti nikto nenakupoval od Rusov.

  KOLT:
  Vzhľadom na to, že F-35 budú mať aj Turci, je to už vlastne prakticky jedno.
  Američania hľadia momentálne iba na to, aby podľa možnosti nikto nenakupoval od Rusov.

 • VojtaM
  13:08 07.11.2017

  Mně tedy přijde asi nejvíce alarmující zjištění, že dokáží na dálku komukoliv, kdo bude používat F-35, je zneprovoznit. A k tomu je docela překvapující, že Izrael si jako jediný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mně tedy přijde asi nejvíce alarmující zjištění, že dokáží na dálku komukoliv, kdo bude používat F-35, je zneprovoznit. A k tomu je docela překvapující, že Izrael si jako jediný dokázal vymoci, že si budou moci dělat se SW dělat co chtějí a to rozhodně nemájí největší objednávku, jenž mu dala tu sílu cítit se při vyjednávání vyjímek silný v kramflecích.
  Netušil jsem, že ta F-35-ka je vlastně takový dost drsný obojek pro zákazníky. jsi s námi fajn. Nejsi , třeba za deset let a šup vyhodíme jističe a máš po letectvu :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • lukus
  12:43 07.11.2017

  On by tento prodej pomohl i turismu. Ten nápor čínských turistů s fotákama hotely nepoberou.

  On by tento prodej pomohl i turismu. Ten nápor čínských turistů s fotákama hotely nepoberou.

 • KOLT
  11:49 07.11.2017

  Už prodej F-35 SAE je na hraně, prodat takhle zásadní technologii SA mi přijde jak z noční můry :-/

  Už prodej F-35 SAE je na hraně, prodat takhle zásadní technologii SA mi přijde jak z noční můry :-/

 • KOLT
  11:49 07.11.2017

  Už prodej F-35 SAE je na hraně, prodat takhle zásadní technologii SA mi přijde jak z noční můry :-/

  Už prodej F-35 SAE je na hraně, prodat takhle zásadní technologii SA mi přijde jak z noční můry :-/