Stíhačky F-35 Lightning II pro Spojené Arabské Emiráty?

-
7. 11. 2017
-
50 komentářů
-
Jan Grohmann
Prezident Donald Trump souhlasil se zahájením diskuze se zástupci Spojených Arabských Emirátů (SAE) o případném prodeji stíhaček F-35 Lightning II do této arabské země. Možný prodej F-35 zapadá do snahy Washingtonu navázat s Abu Dhabi hlubší strategickou spolupráci.
F-35 Izrael neohrozí
Podle Defense News nebylo přijato prozatím žádné rozhodnutí o prodeji F-35 do SAE, už ale jen poskytnutí utajovaných informací o F-35 ukazuje na odklon Trumpa od dřívější politiky Baraky Obamy. Bývalý americký prezident odmítal požadavky SAE o přístup k údajům o F-35, aby zajistil zachování kvalitatívní vojenské převahy QME (Qualitative Military Edge) Izraele.
QME je koncept americké zahraniční politiky, který má zajistit technologickou a taktickou převahu Izraele nad početnějšími protivníky v regionu.
Administrativa Trumpa má podle vlastních slov zájem zachovat koncept QME. Stejně tak ale plánuje rozvíjet strategické partnerství se SAE, které bylo představeno v květnu, během schůzky korunního prince Muhammada bin Zayeda s Trumpem a Jimem Mattisem ve Washingtonu. Strategické partnerství bylo uzavřeno na 15 let a zahrnuje mimo jiné dodávky amerických zbraní, společný výzkum a vývoj nebo spolupráci speciálních sil.
"Tým Trumpa souhlasil s tím, že tuto žádost zváží. Ještě neřekli ´ano´, ale jsem si jisty, že budou souhlasit, až se usadí prach,” řekl bývalý představitel Pentagonu. “Prachem” je především probíhající spor mezi SAE, Saúdskou Arábií, Bahrajnem a Katarem. Washington tento "klasický" orientální spor musí nejdříve vyřešit, aby se mohl soustředit na odvrácení vojenských (nejaderných i jaderných) hrozeb z Íránu.
SAE jsou po Izraeli nejbližší americký spojenec na Středním východě. Byly ty právě SAE, které se účastnily všech šesti amerických intervenci v oblasti od konce války v Perském zálivu (1991), a hostí také tisíce amerických vojáků na letecké základně Al Dhafra, ležící 32 km jižně od Abu Dhabi.
Důležitý je také vztah SAE s Izraelem – SAE s Izraelem nesdílí žádné námořní a suchozemské hranice, jako např. k Izraeli nepřátelsky naláděná Saudská Arábie. Letectvo SAE také na cvičeních přímo spolupracuje s izraelským letectvem, naposledy tomu bylo na každoročním americkém leteckém cvičení Red Flag v Nevadě.
Izrael prozatím vstřícnost Washingtonu k prodeji F-35 do SAE nijak nekomentoval, ale nepředpokládá se, že bude mít námitky. Napomáhá tomu i fakt, že i v případě rychlého jednání SAE nedostane první F-35 dříve než za deset let (kvůli současném rozplánováni výroby) a uběhne ještě dalších několik let, než se piloti SAE s F-35 sžijí a budou je moc nasadit do bojových akcí
"Tyto dvě země nejsou spojenci; ani přátelé. Ale podle momentálně možných scénářů, kdyby si někdo myslel, že SAE použije tento letoun k útoku na Izrael, tak nežije v realitě," uvedla Šošana Bryen, ředitelka centra židovské politiky ve Washingtonu.
Kromě toho je Izrael jediným státem, který si zajistil práva na vlastní údržbu motorů a draků F-35. Izraelské letouny tak mohou fungovat nezávisle na celosvětové infrastruktuře F-35.
Izrael proto nebude závislý na aktualizacích softwaru a dalších schopnostech, které bude Pentagon a Lockheed Martin poskytovat zahraničním provozovatelům skrze "všeobjímající" celosvětový logistický systém ALIS letadel F-35.
Vláda USA skrze ALIS teoreticky může rychle zastavit přístup k životně důležitým aktualizacím softwaru a logistické podpoře F-35 nebo dokonce zahájit aktivní kybernetický útok na terminály ALIS v SAE, aby se pokusila odstavit F-35 nebo některé jeho klíčové funkce.
Rusové v pozadí
Danny Sebright, předseda obchodní rady USA-SAE, ale současně upozornil, že Abu Dhabi je frustrováno americkou politikou, která řídí přenos amerických technologií do Blízkého východu.
"Způsob, jakým naše (americká - pozn. red.) politika nyní funguje, je Izrael versus všechny ostatní arabské země. Ale oni (SAE - pozn. red.) nemají vůči Izraelcům žádné špatné úmysly a nevidí sami sebe, že budou s nimi válčit. Proto nechtějí, aby rozhodnutí byla zdržována na základě toho, jak mohou jiné arabské země ovlivnit izraelskou QME,” uvedl Sebright.
Sebright každopádně varoval, že v případě neochoty Spojených států podělit se o špičkové vojenské technologie, se SAE může porozhlédnout jinde – začátkem letošního roku podepsaly SAE a Rusko záměr o společném vývoji stíhačky páté generace na základě MiGu-29. Moskva také uvedla, že SAE má potenciální zájem nakoupit jednu letku (12 až 18 letadel) víceúčelových stíhaček Su-35. Rozhovory o prodeji Su-35 do SAE probíhají údajně již od roku 2015.
"Tyto záležitosti (spolupráce SAE s Ruskem - pozn. red.) mohou být považovány jako odraz frustrace SAE v procesu akvizice amerických zbraní,” vysvětlil pro Defense News Sebright. SAE již kvůli neochotě Washingtonu dodat bezpilotní letouny Reaper s výzbroji nakoupily obdobné čínské systémy.
"SAE nejsou jen spotřebiteli americké bezpečnosti, ale také poskytovatelem americké bezpečnosti. ... Uvažují sice o ne-západních dodavatelích, je ale důležité zdůraznit, že nadále silně upřednostňují americké zbraně ..., které přicházejí společně s americkým výcvikem a podporou a dále posilují vzájemné obranné a bezpečnostní vztahy oběma zeměmi,” dodal Sebright.
Podle Simon Henderson, ředitelky washingtonského institutu pro energetickou politiku Perského zálivu (Gulf and Energy Policy Program), mohou Spojené státy uvažovat o prodeji F-35 také Saudské Arábii. Rijád ale musí nejdříve rozptýlit obavy ohledně svých záměrů vůči Izraeli, například tím, že se zúčastní společných cvičení s izraelským letectvem ve Spojených státech.
Zdroj: Defense News
Související články
Jemen a nenápadná válka na Arabském poloostrově
„Arabia felix“, neboli „Šťastná Arábie“ je jižní území Arabského poloostrovu. Ovšem v současné době ...
-
25.10.2016
-
20 komentářů
-
Jan Merička
Stíhačka F-35A je připravena na boj a ukazuje svaly
V tomto měsíci první dvě letky amerického letectva (USAF) obdrží letadla F-35A Lightning II v ...
-
04.09.2017
-
5 komentářů
-
Jan Grohmann
GBU-53/B: Americká puma pro stíhačky F-35 Lightning II
Téměř po deseti letech vývoje je americké letectvo (US Air Force) připraveno zavést do výzbroje ...
-
19.10.2017
-
2 komentářů
-
Jan Grohmann
Stíhačka F-35 Lightning II bez náhradních dílů
Kontrolní komise amerického Kongresu GAO (Government Accountability Office) vydala v říjnu zprávu o ...
-
31.10.2017
-
50 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
:-) Nicméně je to blbost ;-) V tuhle chvíli máme 4 skutečně důležité OS: Windows, macOS, iOS a Android. Netuším, jak se dělají lokalizace na Windows, tam je možné všechno. Android ...Zobrazit celý příspěvek
:-)
Nicméně je to blbost ;-) V tuhle chvíli máme 4 skutečně důležité OS: Windows, macOS, iOS a Android. Netuším, jak se dělají lokalizace na Windows, tam je možné všechno. Android je tak roztříštěná platforma, že darmo mluvit, takže pochybuju, že by nějaký stát byl ochotný platit všem jeho "upravovatelům" za nějaké backdoory. macOS a iOS lokalizuje přímo Apple, v Cupertinu. Tak nějak i vím, jak lokalizace těchhle systémů probíhá, takže můžu v klidu říct, že nějaké zavádění backdoorů na základě požadavků cizích států (tedy ne USA), je prakticky zcela vyloučena. V podstatě se jen vyměňují komponenty, které neobsahují zdrojový kód.
Byl jsem dlouhou dobu také přesvědčený, že výrobci (minimálně v USA) nechávají v systémech backdoory z rozkazu vlády. Problém je, že právě třeba Apple onehdá odmítl poskytnout FBI informace, které by jí umožnili vlámat se do iPhonu člověka obviněného z terorismu. A že se FBI snažila, i žaloby tuším podávala. Nic platno, Apple nepovolil. A FBI se do iPhonu nedostala... Navíc zrovna Apple má spoustu věcí v oblasti bezpečnosti postavených na open source technologiích, kde takovéhle backdoory jaksi z principu nelze vynutit. Android némlich to samé, respektive ještě víc.Skrýt celý příspěvekLuky: nemusíš bojovat. Stačí, abys sem postnul zdroj, kterej potvrzuje Tvoje a Pjekovo obvinění. Tvrdit něco, ale nebýt ochoten to jakkoli doložit, se považuje za chování nevhodné ...Zobrazit celý příspěvek
Luky: nemusíš bojovat. Stačí, abys sem postnul zdroj, kterej potvrzuje Tvoje a Pjekovo obvinění. Tvrdit něco, ale nebýt ochoten to jakkoli doložit, se považuje za chování nevhodné v slušně vedené diskusi.
A ad "známý fakt" - známý fakt je třeba to, že je země placatá. Nebo cokoli, co jako "známý fakt" někdo označí.
Jak vlastně si z těch "známých faktů" vybíráš ta, kterým věříš (jako např. ty lokalizace) a ta, která jsou z těch "globálních médií" a tedy totálně nevěrohodná? Nebo za "známý fakt" považuješ pouze to, co není z "globálních médií" - tedy pouze fakta z tzn. alternativních médií?Skrýt celý příspěvekLuky: Co se týče kybernetické bezpečnosti, je známý fakt, že např. u jazykových lokalizací operačních systémů si místní bezpečnostní služby zadávají backdoors. A to se prosím ...Zobrazit celý příspěvek
Luky: Co se týče kybernetické bezpečnosti, je známý fakt, že např. u jazykových lokalizací operačních systémů si místní bezpečnostní služby zadávají backdoors.
A to se prosím pěkně dělá jak? Že bych se dozvěděl něco nového :-)Skrýt celý příspěveks "vysvětlujícími" články globálních médií nehodlám bojovat a budu si myslet své, ostatně jako posledních dvacet let .... Jinak se teším na nějakou brzkou analýzu saudských ...Zobrazit celý příspěvek
s "vysvětlujícími" články globálních médií nehodlám bojovat a budu si myslet své, ostatně jako posledních dvacet let ....
Jinak se teším na nějakou brzkou analýzu saudských čistek zde na AN.
Co se týče kybernetické bezpečnosti, je známý fakt, že např. u jazykových lokalizací operačních systémů si místní bezpečnostní služby zadávají backdoors. Co je tam v globálu ví jen výrobci a ještě vyšší bezpečnostní služby....
Němci možná nakonec nějaké Lajtungy koupí a ukážou, že jsou "hodní", no uvidíme.
Já stále doufám v nějaký lehčí evropský 5gen...líbil by se mi jen s jednou menší zbraňovou šachtou na pár ARH nebo ARM, ale větší nálož ve stealth kontejneru (třeba 5 Meteorů, AG munice a pod.) Ale to je taky na jinou debatu.Skrýt celý příspěvekLuky: to co píše pjek je totální blbostm, a to z mnoha důvodů, např. - v Sýrii se těží tak malá část ropy, že nějaké "syrské zdroje došly" nemá na cenu ropy vliv - USA primárně ...Zobrazit celý příspěvek
Luky:
to co píše pjek je totální blbostm, a to z mnoha důvodů, např.
- v Sýrii se těží tak malá část ropy, že nějaké "syrské zdroje došly" nemá na cenu ropy vliv
- USA primárně růst ceny ropy vyhovuje, jelikož tam mají ropné společnosti s vyššími náklady na těžbu
atd....
o bouřlivé oxidaci elektroniky nemluvě.
Navíc kam prodával IS ropu a kdo za tím stál se ví už poměrně dlouho, viz např.
http://www.businessinsider.com...
i když je mi jasné, že pjek bude tvrdit, že Abu Sayyaf, kterého právě američani zlikvidovaly, je vlastně CIA....Skrýt celý příspěvekTakže Reflex píše o té menší části a Pjek o té větší (v tomto konkrétním místě, jinde mohli vše prodávat na západ). Z toho je vidět Shanio, že si vláda nemusela nic kupovat od ...Zobrazit celý příspěvek
Takže Reflex píše o té menší části a Pjek o té větší (v tomto konkrétním místě, jinde mohli vše prodávat na západ).
Z toho je vidět Shanio, že si vláda nemusela nic kupovat od Američanů, čili tvůj posměvačný konstrukt je irelevantní.Skrýt celý příspěvek...to bude Sputnik a podobné weby osvoboditelů. O přehledu pisatele svědčí i věty jako "K účinnému vypnutí elektronických systémů stačí obecné znalosti fyziky a elektroniky." a ...Zobrazit celý příspěvek
...to bude Sputnik a podobné weby osvoboditelů.
O přehledu pisatele svědčí i věty jako "K účinnému vypnutí elektronických systémů stačí obecné znalosti fyziky a elektroniky." a podobně...
...někdo zkrátka trollí mimoděk...Skrýt celý příspěvekpjek: to jako že CIA alias ISIS těžili ropu v syrii a pak ji prodávali jako ropu "z USA" přes Turecko Izraeli, Italii a Asadovi (režimu na přímo)? A už vůbec, že by US na té těžbě ...Zobrazit celý příspěvek
pjek: to jako že CIA alias ISIS těžili ropu v syrii a pak ji prodávali jako ropu "z USA" přes Turecko Izraeli, Italii a Asadovi (režimu na přímo)? A už vůbec, že by US na té těžbě byli závislé...
To jako vážně? Nejdřív si zjisti kolik se té ropy (a hlavně jaké) v Syrii vůbec vytěží...
Jak těžké je takové základní věci si ověřit?
Jen tak pro zajímavost, kde na tohle prosím tě chodíš?
.Skrýt celý příspěvekTak se zdá, že F-35 jsou nově horkým kandidátem k zavedení do Luftwaffe, jako náhrada za Tornada. Ty dosloží 2030 a minimálně 5 let předem se má začít budovat zázemí. Němci ...Zobrazit celý příspěvek
Tak se zdá, že F-35 jsou nově horkým kandidátem k zavedení do Luftwaffe, jako náhrada za Tornada. Ty dosloží 2030 a minimálně 5 let předem se má začít budovat zázemí. Němci požadují zavedený letoun 5. generace, alespoň částečně stealth... tak těch možností moc není. Nová stíhačka od Airbusu to už nejspíš nestihne - přeci jen sedm let je dost krátký čas na dovývoj.Skrýt celý příspěvek
->Marthy: V USA jsou ze Saudů na prášky v situaci, kdy ropu těženou IS v Sýrii prodávali jako svou z frakování a nyní jim zdroje došly, ostatně proto ten růst ceny. K tomu ještě ty ...Zobrazit celý příspěvek
->Marthy: V USA jsou ze Saudů na prášky v situaci, kdy ropu těženou IS v Sýrii prodávali jako svou z frakování a nyní jim zdroje došly, ostatně proto ten růst ceny. K tomu ještě ty S-400 a další ruská technika. Nabídka pro Saudy má variantu éra za ropu, stručně řečeno. Jenže ani Ghawar není bezedný jako kelímek nápoje u KFC, o saudském rozpočtu nemluvě...Skrýt celý příspěvek
->shal: K účinnému vypnutí elektronických systémů stačí obecné znalosti fyziky a elektroniky. Nejde vůbec pouze o možnost deaktivace zavirováním, ale i o možnost dočasného či ...Zobrazit celý příspěvek
->shal: K účinnému vypnutí elektronických systémů stačí obecné znalosti fyziky a elektroniky. Nejde vůbec pouze o možnost deaktivace zavirováním, ale i o možnost dočasného či trvalého vyřazení elektronických systémů blokací zdroje napájení a technikou elektromagnetické interference. Pokud REB disponuje dostatkem vlastní energie, není problém iniciovat bouřlivou oxidaci elektroniky...
->Marthy: Jedna parta působící pod hlavičkou CIA je vysoce aktivní v kontrahování externistů všeho druhu, mezi nimi i specialistů na elektroniku. Francie udělá kšeft, z něhož USA nic nemají, a tak se zařídí, aby to byl kšeft poslední. Proč přát to nejlepší spojencům, že...Skrýt celý příspěvekhttps://sport.lidovky.cz/bez-v... Těmhle ...Zobrazit celý příspěvek
https://sport.lidovky.cz/bez-v...
Těmhle "lidem" bych žádné zbraně neprodával. Leda munici. To jo. Ale doručenou výstřelem. Ksindl je to.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...