Stíhačky Gripen nebo F-16 pro Indii

JAS-39E Gripen vychází z technologického demonstrátoru Gripen NG (na obrázku); větší foto / SAAB

Indie připravuje nákup nových jednomotorových víceúčelových stíhacích letounů západní výroby. Mezi jediné dva uchazeče patří švédská stíhačka JAS-39E Gripen a americká F-16 Block 70.

Od roku 2007 Indie v rámci programu MMRCA (Medium Multi Role Combat Aircraft) poptávala 126 moderních víceúčelových stíhaček. Program MMRCA v roce 2012 vyhrála francouzská dvoumotorová stíhačka Dassault Rafale.

Ani po několika letech jednání však nedošlo k podpisu smlouvy. Kamenem úrazu se stal transfer technologií. Prvních 18 letadel Rafale mělo vzniknout ve Francii, dalších 108 pak v Indii. Původní podoba smlouvy počítala u zmíněných 108 letadel až se 70% podílem indických dílů a práce.

Indická vláda však požadovala po Dassault Aviation cenové i časové záruky za letadla vyrobená v Indii. Francouzská firma však nechtěla na takové podmínky přistoupit. Nakonec Indie program zrušila a nakoupila z Francie pouze 36 stíhaček Rafale za 8,8 miliardy dolarů. V ceně je samozřejmě komplexní pozemní zabezpečení, zbraně, výcvik, atd. atd.

Avšak už v průběhu jednání s Francouzi zaznívaly z Indie hlasy o potřebě lehčí a levnější jednomotorové stíhačky, která nahradí v indickém letectvu přestárle sovětské MiGy-21 a MiG-27.

Původně měla MiGy-21/27 nahradit stíhačka domácí výroby Tejas. Vývoj stíhačky Tejas probíhá ale již od roku 1983 a není zcela jasné, jaké technologické úrovně indická stíhačka dosáhla.

Kromě vývojových problémů je zde i problém s rychlostí výroby. Indická firma HAL (Hindustan Aeronautics Limited) připravuje spuštění druhé výrobní linky, která umožní vyrábět 16 stíhaček Tejas ročně.

V současné době indické letectvo provozuje (otázkou je jak úspěšně) 16 stíhaček Tejas. V listopadu minulého roku indické ministerstvo obrany objednalo první sériovou várku 83 letounů Tejas - výroba takového počtu strojů přitom bude trvat minimálně pět let.

V každém případě se Indie rozhodla nakoupit moderní západní stíhačky stejné výkonnostní kategorie, ač oficiálně nemá nákup západního stroje žádnou souvislost s programem Tejas.

V nejnovějším tendru Indie požaduje 200 (podle některých až 250) jednomotorových stíhaček západní výroby. Podmínkou je transfer technologií a přenesení výroby do Indie v duchu oficiální filozofie “Make in India”.

“V následujících měsících předložíme ministerstvu obrany nový návrh na nový jednomotorový stíhací letoun a budeme požadovat rychlý běh nového programu,” uvedl pro magazín Defense News nejmenovaný důstojník indického letectva. “Indické letectvo požaduje 200 nových jednomotorových stíhacích letadel vyrobených v Indii, které mohou stát kolem 45 milionů dolarů bez zbraní.”

Vzhledem k ceně 45 milionů dolarů existují na trhu pouze dva vhodné letouny - švédsky JAS-39E Gripen a nejnovější verze americké stíhačky F-16 označována jako F-16 Block 70. Verze “Block 70” vychází z technologického demonstrátoru F-16V Viper.

Indie požaduje nákup přímou formou vláda-vláda. Předložení oficiálních nabídek ze Švédska i ze Spojených států se očekává v prvním čtvrtletí 2018. Následně budou probíhat jednání s indickými průmyslovými partnery, budou se dojednávat možnosti transferu technologií a začnou se testovat oba kandidáti.

Konečný vítěz má být vybrán v roce 2021. Nové stroje v následujících pěti až sedmi letech nahradí 11 letek zastaralých sovětských strojů MiG-21 a MiG-27. V současné době má indické letectvo 34 letek - pro efektivní paritu s pákistánským a čínským letectvem ale indické letectvo požaduje minimálně 45 letek.

Hlad Indie po nových stíhacích letadlech však nekončí. Indie připravuje stavbu nových letadlových lodí na jaderný pohon, které mají být vybaveny katapulty, což umožní start těžších letadel.

Indie sice provozuje na své letadlové lodi Vikramaditya ruské stíhačky MiG-29K, ale pro nové letadlové lodě se zajímá také o námořní verzi francouzské stíhačky Rafale M, americký F/A-18E/F Super Hornet nebo dokonce F-35C Lightning II.

Zdroj: The Diplomat

Nahlásit chybu v článku


Související články

Indické noviny: Su-30MKI deklasoval Eurofighter Typhoon

Před několik dny skončilo indicko-britské letecké cvičení Indradhanush-4. Během cvičení se na obloze ...

Smlouva podepsána: Indie získá 36 stíhaček Rafale

Francie a Indie před dvěma týdny podepsaly závaznou smlouvou na dodávku 36 francouzských stíhaček ...

Indie kupuje ruské systémy protivzdušné obrany S-400

Před několika dny Rusko a Indie podepsaly kontrakt na dodávky protiletadlových a protiraketových ...

Indie kupuje americké houfnice M777A2

Indická armáda získá od americké pobočky BAE Systems 145 tažných houfnic M777A2 LW155 a další ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • lorgarius
    10:24 06.01.2017

    povedal by som ze tejas caka osud podobny arjunu.

    povedal by som ze tejas caka osud podobny arjunu.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2