Stíhačky MiG-29SMT pro ruské letectvo

MiG-29SMT
Foto: MiG-29SMT / RAC MiG

Společnost Russian Aircraft Corporation MiG (RAC MiG) podepsala s ruským ministrem obrany smlouvu na dodání 16 stíhaček MiG-29SMT „Fulcrum“. Cena kontraktu dosahuje 17 miliard rublů (9,4 miliardy Kč).

Ve výzbroji ruského letectva se nalézá 254 stíhaček MiG-29. V roce 2009 až 2010 ruské letectvo rovněž obdrželo 28 moderních strojů MiG-29SMT, původně určených pro Alžírsko.

První informace o zájmu ruského letectva o stíhačky MiG-29SMT se objevily již v roce 2013. Ruské letectvo původně projevovalo zájem jen o nové stroje MiG-35 „Fulcrum-F“ (hloubkově modernizovaný MiG-29). Zdržení s vývojem však donutilo ruské letectvo porozhlédnout se po dočasném řešení v podobě strojů MiG-29SMT.

Ruské ministerstvo obrany plánuje nákup stíhaček MiG-35 až v roce 2016. "Tato objednávka umožní společnosti (RAC MiG) hledět do budoucnosti a bude dobrým výchozím bodem pro výrobu nových letadel, jako jsou MiG-35," řekl v roce 2013 náměstek ruského ministra obrany Jurij Borisov. Ruské letectvo má zájem až o 100 stíhaček MiG-35.

Hlavní předností MiGů-35 je instalace radaru FGA-29 Žuk-AE. Jedna se o radar typu AESA, tedy radiolokátoru s pevnou fázovanou mřížkou a digitálně vychylovaným paprskem. Druhým klíčovým senzorem je elektro-optické čidlo typu OLS-UEM, které slouží pro vyhledávání a sledování vzdušných cílů.

Nákupem stíhacích strojů MiG-29SMT v podstatě dává ruský stát finanční injekci firmě RAC MiG. Tento legendární výrobce letecké techniky v posledních letech prohrává souboj na domácích i zahraničních trzích se svým úspěšnějším konkurentem firmou Suchoj.

Podle Sergeje Korotkova, generálního ředitele RAC MiG, MiG-29SMT se "dobře osvědčil v provozu a má výrazně rozšířený rozsah zbraní k útoku na letecké i pozemní cíle."

MiG-29SMT je frontový stíhač určený k vybojování vzdušné převahy na linii bojiště. K dalším jeho úkolům patří přepadové stíhání v rámci protivzdušné obrany, útoky na pozemní a námořní cíle přesně řízenou municí a útoky na radiolokátory protivníka.

Nejviditelnější vnější rozdíl mezi MiG-29SMT a ostatními "Fulcrumy" je zvětšená palivová nádrž na hřbetě letadla. Díky větším nádržím se zvětšil akční rádius ze 770 km u MiG-29 na 990 km u MiG-29SMT.

Zdroj: RIA Novosti

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Suchoj T-50 pro Brazílii?

Spojené státy zakazují vývoz supermoderních stíhaček F-22A Raptor do jiných zemí. Naopak Rusové svou nejmodernější stíhačku 5. generace Suchoj T-50 intenzivně nabízejí i jiným zemím. Aktuálně se nachází v centru jejich pozornosti Brazílie, která hodlá modernizovat nejen své vojenské letectvo, ale i vojenské průmyslové kapacity.

Rusové vyvíjejí nástupce MiGu-29

Ruský obranný průmysl začíná pracovat na nové lehké stíhačce 5. generace, nástupci stíhaček MiG-29. Nový stroj má tvořit levnější a jednoduší doplněk k těžkým strojům Suchoj T-50.

Indický MiG-29K přistává na letadlové lodi Vikramaditya

Před pár týdny do svého domovského přístavu připlula indická letadlová loď INS Vikramaditya. Další velkou premiéru si indická letadlová loď užila v pátek, kdy na její palubě poprvé přistál námořní stíhací letoun MiG-29K.

MiG-41: Nový ruský záchytný stíhač

Rusko pracuje na nástupci svého těžkého záchytného stíhače MiG-31 "Foxhound". Nový stíhač MiG-41 má v budoucnu zajišťovat díky svým výkonům ochranu vzdušného prostoru Ruska.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 3
 • Jecchus
  16:40 18.04.2014

  Jan Grohmann:

  Díky za vysvětlení technické stránky webu. Nebyla to přímo kritika (spíš poznámka), jenom mě prostě některé ty blogy na téhle v zásadě "oáze českého internetu" krapet štvou a mám strach, abych z toho nakonec třeba taky nezblbnul :o)
  Chápu, že to neděláte, a ani nemůžete dělat, ručně po té, co všechny ty slinty v blozích přečtete... :o)

  S pozdravem "sláva neexistujícím americkým dezertérům - AEGIS_OFF" :o))))
  Jecchus

  P.S. Je smutné kolik lidí zde ale tu informaci o zhroucených námořnících hned přijala jako prostý fakt a dále s ní tak pracují...

 • Jan Grohmann
  15:02 18.04.2014

  Pro Jecchus. Je to off-topic, když tak poté na mejl.
  "Sledujeme pro vás siť..." pracuje automaticky. Nastavili jsme filtr webů a klíčových slov, podle kterého se vypisují odkazy.
  Bohužel kvalitu jednotlivých odkazů nejde rozlišit. A vypnout celý iDnes nebo blog.idnes... to zatím nemáme v úmyslu.

  Osobně to rozhodně neberu. Kritika je důležitá a nezbytná.

 • CerVus
  13:03 18.04.2014

  ČR rozhodně na air policing nepotřebuje téměř nejdražší stíhačku která existuje (F-35).
  Gripen se na to hodí, ale podmínky za kterých jsme je získaly jsou šílené. Ona by nám stejně dobře postačila starší F-16 jako je koupili poláci s výhledem na další doplnění stavu jak je bude USA nabízet spojencům. Ono i Saudská Arábie nabízela nedávno 40 Stíhaček Mirage 2000 pořizované mezi roky 99-04 za velice výhodných podmínek (místo jednoho olétaného gripena mohly být tuším 4 M2k). Byly by o 5 let starší, bylo by nutné přeškolit personál, ale s tím by přez kterého by byl obchod stejně učiněn výrobce mile rád vypomohl.
  Naše letadla stejně nikdy bojovat nebudou, jediné co musí zvládnout je doletět dopravní letadlo (což zvládne téměř cokoli kromě l-159), komunikovat se systémy nato a mít rozumné náklady na servis.

 • Jecchus
  12:01 18.04.2014

  Jan Grohman:
  Měl bych na Vás dotaz ohledně rubriky "Sledujeme pro Vás síť". Je to teda dost mimo diskusi, ale třeba to někomu přijde zajímavé a bude to komentovat také a navazuje to i na Vaší připomínku Karlosovi73 ohledně linkování konspiračních webů:

  Podstatná materie této rubriky jsou blogy na iDnes.cz, které jsou ovšem, řekl bych až nehodny prezentace na tomto webu. Jedná se o takové ty konspirativní výkřiky do tmy často z pera podivných existencí. Neuvažujete o nějakém upgradu a zvýšení kvality toho sledování sítě? V zásadě je to OK, ale ty iDnes blogy mi leží tak nějak v žaludku. Ne, že by všechny byly mimo, ale je jich dost...

  Díky za připadnou odpověď, přičemž jak Vás tu tak sleduji, nepředpokládám, že to budete brát nějak osobně... :o)

 • Deutschmann
  09:59 18.04.2014

  Pepe420:
  Ano gripenů máme 14 ks (12x jednomístný + 2 dvoumístné).
  Ale pro případné nasazení 4 ks mimo území ČR (Pobaltí, Island, cokoliv jiného) nastává problém s tím že je nedostatek letadel pro hlídání vzdušného prostoru ČR.

 • Ezekyl
  08:44 18.04.2014

  Nákup F-35 (do AČR) je dle mého špatným nápadem. Toto letadlo by bylo jen černou dírou na peníze. Zpoždění v sériové výrobě je fenomenální (ale na druhou stranu, nikoliv vyjímečné a ve své třídě je s přehledem prvním) - kdy by se na nás asi tak dostalo? Cena astronomická - 170 mil USD za letoun (další služby/modernizace za příplatek) a o ceně provozu ani nemluvě. Složitost letounu mu může zlomit vaz - opravy budou trvat dlouho (a už trvají) a budou (jsou) šíleně nákladné.

  Jde sice o TOP letoun (a zdařilý), kterým asi i pár let zůstane (Su PAK-FA?) ale je to letoun který si ekonomicky mohou dovolit jen armády s nejmohutnějšími rozpočty - a ruku na srdce, to AČR není a nebude.

  Pokud už bychom měli ustoupit od Gripenu (70 mil)- tak bych volil Eurofighter Typhoon - dražší alternativa (ale stále levnější než F-35 - EF-Typhoon: 120 mil USD letoun/200 mil letoun + všechny budoucí modernizace), technologicky na vzestupu. A je z Evropy. Ne z USA, ne z Ruska. A proto je dle mého nejlepší volbou opravdu Gripen, potažmo hypoteticky Typhoon, pokud bychom doopravdy chtěli rozhazovat peníze.

  Navzdory všemu, se mi jeví volba Gripenu jako perfektní rozhodnutí. Volba na pronájem bez odkupu, to už je věc jiná ;-)

 • D.i.p
  07:49 18.04.2014

  I kdyby ČR nějakým zázrakem schrastila prachy na 12 F-35, tak si myslím, že by bylo daleko lepší za ty penéze pořídit dvojnásobný počet Gripenů E/F a možná ještě něco navíc.

 • Karlos73
  21:27 17.04.2014

  Jan Grohmann, v poriadku, nabuduce uz taketo spekulativne clanky s tazko overitelnym a nehodnovernym obsahom uz sem davat nebudem. Bol som len zvedavy na vas nazor, pripadne ci registrujete nejake pokrocile ruske vojenske zariadenie systemu "Chibiny", lebo ja osobne som nic take zatial nezaregistroval.
  Mne osobne sa zda skor varianta, ze americania sa nenechali vyprovokovat.
  Jecchus, tiez si myslim, ze ide o riadnu ftakovinu, a z ruskej strany propagandu. Nieje predsa tajomstvo, ze vacsina zbranovych a lodnych systemov je viacnasobne zalohovana.

 • Alstratt
  19:24 17.04.2014

  KS418E - Su-24

 • pepe420
  19:17 17.04.2014

  Deutschmann:
  Mám pocit, že F-35A by měl kolem roku 2020 stát něco kolem 83 miliónů dolarů, navíc Gripenů máme myslím 14, takže by možná stačilo pořídit stejný počet strojů (místo 18). Jinak v ČR se za rok rozkrade podle analýz z VŠE kolem 200 miliard (státní zakázky atd), za to bychom mohli mít i Raptory :-) Stačilo by, kdyby se důsledně dodržovalo vybírání daní, hlídala korupce a hned by byly peníze. A nebo to nějak "vyhandlovat" s USA, např. my tady necháme postavit radar a oni přemluví Lockheed Martin, ať nám dá na F-35 slevu :-)

Stránka 1 z 3